No. 116. Donderdag 13 Mei 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. 3 Onder redactie van D. MANASSEN. Da Nederiandsche Veldpost Weiger nooit een hulp. Oplaag 45,000 exemplaren. SOLDATENGOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10. AMSTERDAM, TELEFOON Z.-396S. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT. VOOR NIET-MILITAI- REN 3 CENT, ABONNEMENT f 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor'Advertcnti.-n wende men zich tot het Alp. Advertentie-Bureau ROCMA 4. Co, Heerengracht 22(1 Amsterdam, tot. du Drukkery ...Jacob van Campen* N. Z. Voorburgwal 231-240 (Jvcizerryk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Palestrinastraat 10, Amsterdam. Prijs der Advertentiën per regel 30 cent. Bij abonnement reductie lis Duitschers en Oosten f ijkers'hebben in de laatste dagen in dé Karpathen belangrijke, voordeelen behaald, zooals men weet. Vooral aan de Dunajec hebben zij de Bussen teruggeworpen, "ij worden op onze plaat boven in dat terrein verplaatst en wel in de Oostenrijksche^ loopgraven. Men ziet, dat de vijanden zich daar al evenzeer als in het Westen in den grond verschansen en dat zij er zich zoo huiselijk mogelijk inrichten. Een sigaartje laten ze zich wel smaken, en voor wie aan de beurt zijn om te rusten is er een gedeelte afgezonderd en van boven bedekt. Maar natuurlijk zijn er steeds schildwachten, wordt er nauwlettend rondgespied en waar men een vijand kan neerleggen, laat men 't, niet. DOOK A. P. BENJAMINSE, Directeur Hoofd expeditie Veldpost. IX. Tc-r aanvulling van do bepalingen vermeld in 'het Voorschrift Veldpostdiensi, waarmede ieder facteur op de hoogte moet zijn, is door den Inspecteur der Infanterie het volgende bepaald bij schrijven vau 15 September 1914. Ten einde de correspondentie met mili tairen. behoorende tot do onderdeeleu van 'do Legerplaats - onder uw bevel, te ver- het Legerdepot Bat. zekeren en de geregelde werking van de Veld post mogelijk te maken, heb ik de eer U H.JD.G: hèt navolgende te berichten: Bij ieder Bataljon en bij iedere Compagnie behoort een facteur aanwezig te zijn, waar voor bij voorkeur bestemd behoort te worden een militair, die het beroep van ..brievenbe steller" of postbode met besteldienst belast'' uitoefent. B'i de keuze van militairen voor bedoelde functie behoort meer op geschiktheid voor die functie dan op den rang van dien persoon ge- lotite worden, zoodat ook een soldaat voor een dier functies kan worden aangenomen. Iedere compagniesfneteur behoort voorzien to zijn van eeno alphabetisclie nöminatieve opgave van.de militairen beneden den rang van officier tot do Compagnie behoorende, ter wijl de Bataljonsfacbeur eeno dergelijke op gave'moet bezitten van den staf van het Batal jon, alsmede van de officieren tot het Bataljon behoorende. Met de samenstelling van bedoelde nömina tieve opgaven zou bijv. per Compagnie een daartoe geschikt sergeant belast kunnen wor den, die voor genoemd doel van ieder der tent- commaudanten eene opgave behoort te ont vangen van do namen der militairen, in zijn tent gelegerd. Bij overgang van militairen van liet leger depot; naar een ander korps, c.q. reeruten- korps, behoort van den commandant van dat korps, c.q. recrutendepot, het juiste adres (Compagnie. Bataljon, etc.) gevraagd te wor den en aan den betrokken facteur te worden medegedeeld. Steeds moet aan den betrokken facteur worden opgegeven, welko militairen van het legerdepot vertrokken zijn, dan wel daarbij zijn aangekomen. Postwissels, postpakketten en kennisgevin- gen van aangetookende brieven worden door de facteurs ingeschreven in een register, inge richt volgens bijgaand model (zie model in.den Inwendigen Dienst). Met nadruk behoort er op te worden ge wezen, dat postpakketten, dio na 2 dagen niet zijn uitgereikt, onverwijld aan het postkantoor moeten worden teruggegeven, onder volledige opgave van de redenen. waarom de uitreiking niet is geschied. Stukken, bestemd voor militairen, die van het legerdepot zijn vertrokken, moetcu voor zien van volledig duidelijk adres worden nage zonden. Is het nieuwe adres niet voldoende bekend, dan moeten die stukken worden bewaard, tot de opgave van het nieuwe adres is ontvangen. Voorts behooren maatregelen te worden ge troffen tot controle van de registers der fac teurs. Do Bataljonsfacteur haalt do corresponden tie en postpakketten van het postkantoor en verdeelt dezo over de Compagniesfacteurs, welke bij dio verdeeling steeds voorzien vau hun nöminatieve opgave present moeten zijn. Het is mijn verlangen, dat aan boven- j>e oude overste v. D. was iu een goede luipi, en gaf zijn luisterende clubgen ooien allerlei herinneringen ten beste uit zijn 1 uitenantstijd. Zoo vertelde hij o. a. ook vaii zijn eerste verlof als luitenant, dat hij doorbracht op de toenmaals druk bezochte badplaatsen waar gespeeld werd. „Op een avond," aldus ging hij voort, „ging ik weer naar het Kurhans. Het schemerde reeds, en voor den in gang stond een in gele zijd gekleede dame, met een kapotboedje op, die mij verraste met de op smeekenden toon geuite woorden „Help mij toch, mijuheer. om Godswil, help mij Een demi-mondaine, dacht ik, of iemand die alles verloren heeft, en nu bedelt om nieuw speelgeld. Ik kon geen groot© som missen en ik schaamde mij ecu kleinigheid te gevendaarom haalde ik de schouders op en ging snel voorbijmaar ik vernam nog de diepe zucht, ,die opsteeg uit de borst der onbekende. Deze zuokt klonk mij nog in de ooron, toen ik reeds aan de speeltafel stond, en-gelijk velen, die voor de eerste naai spelen, dear mijn fabelachtig geluk de algemeen© opmerkzaamheid trek. Het eene goudstuk won ik na het andere, en reeds had ik een geheel hoopje voor mij liggeu. Men stiet elkander heimelijk aan en wees op mijwaarschijnlijk werd ik door de meesten benijd. Oprecht blij over mijn ge luk was ik echter niet, want nog altijd meende ik die smeekende stem en diepe zucht te hooren. Toen de croupiers afgelost werdenstak ik het gewonnen geld iu al mijn zakken en' veliet de speelzaal. Buiten gekomen ademde ik vrijerde koele nachtlucht deed mij goed. Ik 'hoopte de onbekende nog te ontmoeten, maar waar ik ook heen wandelde, nergens vond ik haar. Een onbehagelijk gevoel dempte de vreugde over mijn winst en verdrietig ging ik naar mijn hotel. Den volgenden morgen vernam ik, dat een vreemdelinge zich iu het plantsoen van het „Kurhaus" geworgd had. Ik snelde, van een pijnlijk voorgevoel vervuld, naar het politiebureau, waarheen men de onge lukkige gebracht had, en kreeg een huive ring, toen ik haar onmiddellijk als de per soon herkende, dio mij den vorigeii. aVond zoo dringend om een aalmoes gesmeekt had. De geheele reis was mij bedorvennog vóór het einde van mijn verloftijd keerde ik naar mijn garnizoen terug en heb een zeker berouw nooit kunnen overwinnen." „Maar, overste,'' zei de rechter van in staande bepalingen betreffende de Veldpost met gestrengheid do hand worde gehouden. Do Generaal-.Ma joor, Insnecteur der Infanterie, P. 1). BUYZE. De bepaling, om zooveel mogelijk postperso-j neel iet facteur aan te stellen, was noodig. omdat het in de praktijk gebleken was, dat- deze facteurs zich in 't algemeen meer moeite getroosten om de stukken terecht to brengen niet alleen, maar ook om ze af tc leveren iu handen vau den geadresseerde zelf, en niet in handen van derden, waardoor klachten en ver missingen voorkomen werden. Bovendien ge beulde het bij andere facteurs herhaaldelijk, dat brieven als onbestelbaar werden terug ontvangen, nadat zo opengebroken waren door iemand, wiens naam in de verste verte niet op, dien van den geadresseerde geleek. Bedoelde persoon had zicli dus ontweiend aan schending van het brievengeheim schuldig gemaakt. Ook, gebeurde het, dat zulke brieven geopend zon der eenige verklarifig in de brievenbussen, werden gevonden, waarbij de schuldige moei lijk op te sporen was. We geven liier nog een paar artikelen der strafwet in aansluiting aan 't vorige stuk. Art. 372. De ambtenaar van eenige open-' bare instelling van vervoer, die een aan zoo danige instelling toevertrouwden brief, ge- sMcn stuk of pakket opzettelijk en weder rechtelijk opent, daarvan inzage neemt of den inhoud aan een ander bekend maakt, wordt gestraft, met gevangenisstraf van ten hoogste' een jaar en zes maanden. Art. 373. De ambtenaar van eenige open-, bare instelling van vervoer, die een aan zoo-' danige instelling toevertrouwden brief, brief- kaart, stuk of pakket opzettelijk aan een ander dan den rechthebbende afgeeft, vernietigt, wegmaakt, zich toeeigent, of den inhoud wijzigt of eenig daarin gesloten voorwerp zich 1 toeeigent, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Indien zoo- j danig stuk of voorwerp geldswaarde heert. wordt de toeëigening gestraft met gevangenis straf van ten hoogste zes jaren. Ie toestand in den reuzenstrijd. Het werd reeds voorspeldin Mei zou de groote strijd met nieuwe kracht losbarsten. Eii dit- is nu al begonnen. Het vredeswoord wordt; niet meer gehooid. Met ongewone felheid wordt' er vau weerskanten gestreden, met mecdoogen- looze en verbitterde hardheid vallen in dék laatste dagen de Duitschers aa-n, zoowel op Wester-, ais op het Oosteffront. En evenmin als in het begin van den oorlog worden de troepen gespaard. Dit nieuwe hevige offensief is blijkbaar niet zonder succes gebleven, 't Is altijd moeilijk uit den warwinkel der telegram men, die van verschillende kanten komen, de waarheid op te visschen, maar een nauwkeu rige beschouwing moet ons toch vel tot dé overtuiging brengen, dat de Duitschers en Oostenrijkers successen hebben behaald. Op het Oosterfront zijn die ongetwijfeld van belang; do Russen hebben in Galicië moeten terugwijken en van den anderen kant zijn de Duitschers verder in Rusland doorgedrongen dan ooit, zij hebben zelfs Libau bezet, naar 't schijnt, al zijn de berichten en tegenberichten daaromtrent niet volkomen duidelijk. Maar vast staat het zeker, dat de opmarsdi der Rus sen in 't Oostenrijksche land is gestuit. d3t Hongarije voorloopig niets me6r te duchten liceft, dat men in Ivrakau, over welke ves ting de Russen voorspelden Berlijn te zullen bereiken, thans geen gevaar meer loopt en dat het Oosten van Pruisen beveiligd is voor de vijanden. Denkelijk zijn de zegejubelen van de Duitschers en Oostenrijkers wat overdreven en schijnen de Russen van hun kant nu weer aa-n te vallen en zich niet verslagen te achten, nooh in Galicië, noch in Polen, we lezen van nieuwe gevechten hij Schawli, dat de Duit schers reeds lang achter den rug hebben! maar over 't geheel is liet wel duidelijk, dat de Russen liarde slagen hebben ontvangen. Even vinnig is do strijd in het TV esten. 't Gaat hier vooral om Yperen. De Duitschers trachten daar door to breken, zij willen opruk ken naar Calais. Blijkbaar hebben zijzich zeer versterkt over de geheele linie van Yperen tot de zee on met ware doodsverachting strijden er de Duitsche soldaten. Iieele bataljons, lezen we. worden weggemaaid, andere vervangen ze. Maar even krachtig is de tegenstand der En- gelschen. die hier staan. Het leek een oogen- blik. alsof de Duitschers bij Yperen zouden doorbreken, zich meester maken van deze stad, maar het moedigo standhouden der En- elschen deed hen ten slotte met groote^ verbe en terugdringen. Toch hebben de Duitschers ook hier in de laatste dagen vorderingen ge maakt. die niet onbelangrijk genoemd moeten worden. Indien zij echter niet verder door dringen, zich niet w-ten door te breken, zal de eenige uitwerking zijn, dat de lange linie lner structie, „waarover zoudt gij eigenlijk be rouw hebben Hadfc gij de onbekende iets gegeven, dan zcudt gij toenmaals, volgens uw eigen woorden, toch maar een kleinig heid hebben kunnen geven, en in 't gun stigst geval had de. ongelukkig© zich dan v ier-en-twintig uur later den strik om den hals gelegd." „De overste had zich dan het gevoel van berouw bespaard, dat hij nog altijd beweert, te ondervinden," mengde zich de kolonel van den geneeskundigen dienst in het ge sprek. Hij was reeds een oud man. met schaaï-s grijs haar en gerimpeld gelaat. „Men moeit het goede doen, wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Ik zon u uit. mijn eigen 'even.... maar neen, het is reeds laat en ik beu vandaag geheel afge jakkerd.... met die epidemie krijgen wij artsen bijna geen rust.... ik wensch u goe den nacht en ga eeus vroeg naar bed van avond." Hij wilde opstaan, maar de anderen hiel den hem terug. „Zoo laten wij u niet gaan, doktor, eerst uw geschiedenis! Op een paar minuten zal het bij u toch ook niet aankomen." De oude heer gaf eindelijk toe. Hij ging weer op zijn stoel zitten, den rug tegen de leuning en knikte peinzend met het grijze hoofd, terwijl om zijn saamgeknepen lippen een pijnlijke trek kwam. Eensklaps scheen een meer zuidelijke kromming heeft gekregen. Do lelie strijd duurt er echter nog voort, even meedoogenloos; dc Duitschers maken, volgens <le Engelschon, nog steeds gebruik van vergif tige gassen, doch do laatstt-n beveiligen er zich nu tegen door rookmaskors en respirators- Wat maar dat er van weerskanten met ongemeen-- er het einde van zal zijn. is niet af te zien. heftigheid wordt gevochten, is zeker en de eerste weken van Mei kenmerken zich door buitengewone hardnekkigheid in de aanvallen. Niet alleen bij Yperen, ook elders op liet Wes terfront, o.a. bij Rijssel, waar door de tegen standers met afwisselend succes is gestreden. Een beslissing is echter noch hier, noch op liet Oosterfront gevallen en wie weet, hoe spoedig de krijgskans zich weder keert. D© verbittering, waarmee cle Duitschers den strijd voeren, heeft dan ook tot dusverre be trekkelijk weinig gebaat. De torpedeering van do „Lusita-ma" hoeft, alleen in bijna cle geheele wereld verontwaardiging geweld, een nieuwe Zeppelin-raid naar Engeland heeft geen uit werking gehad, dio iets boteekeut. Van de Dardanellen geen nieuws. Er wordt bard gestreden, de aanvallen schijnen alleen te komen van de Turken, blijkbaar onder Duit sche aanvoering, en bloedige gevochten hebben plaats met zeer zware verliezen aan weerskan ten, maar zonder dat er successen worden be haald. De Franschc generaal d'Aumade, de aanvoerder van liet Fransehe expeditie-corps aan de Dardanellen. zal vandaar worden terug geroepen en vervangen door generaal Gouraud die zich lauweren verwierf in Marokko. In Italië schijnt men nog altijd niet te we ten wat men wil: oorlog of vrede. Een deel des volks is beslist oorlogzuchtig, maar een groot deel. ©n daaronder do oud-minister Gio- litti, beslist tegen een "deelneming aan den krijg. Do revolutionnairen en oorlogzuchtigen uiten intusschen bedreigingen tegen de monar chie en den persoon des konines, en die schij nen wel indruk te maken. Zoo dobbert men aan het hof en in alle kringen der regcering nog heen en weer. ENGELAND. 2eppelins boven Engeland. LONDEN. De totale schade, aangericht door 'den luchtaanval op Southend, wordt geraamd op 6000 LONDEN. De eerste aanwijzing dat zich vijandelijke vliegers boven West- cliff en Southend bevonden, waren hevige ontploffingen van bommen, ge worpen op de slapende plaateen. Kort daarna weerklonken do sirenen. Intus schen waren reeds een aantal brandbommen op Westcliff geworpen. Speciale politie agenten en hulpagenten snelden-«aar hunne posten. Een gr cot- aantal meuschen kwam de straat op. Herhaaldelijk bewogen de bommen zich naar de aarde toe als met een langen vlaramenden staart. Voor zoover men kon nagaan, waren het die soort bommen, die te Sout-hend en te Westcliff nederdaal den. De bommen vielen in zoo groote hoeveel heid in straten en tuinen, dat er reeds te 4 uur 20 opgenomen waren en naar het politiebureau gebracht. Te 8 uur waren er reeds 80 opgenomen en gebluscht of op een plaats neergelegd, waar zij geen Echade kon den aanrichten. Bijna alle ooggetuigen verklaren, dat de Zeppelins laag boven den grond vlogen. Er was geen epoor van paniek onder de menigte: zij scheen meer er op uit om te bepalen waar de vliegers zich eigenlijk be vonden dan zichzelf buiten gevaar te hou den. Door dikke wolkenbanken op verschil lende punten van de lucht bleven de vlie gers echter aan het gezicht onttrokken. Relletjes te Londen. LONDEN. Een menigte verwoestte Duit sche winkels. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. (Communique van Dinsdag.) Ten noorden van Atrecht behielden wij al de gisteren gemaakte aanwinsten, niettegenstaande de vijand herhaalde lijk tegenaanvallen deed. Wij gingen op verschillende punten vooruit, bepaal delijk tussclien Carency en Souchez. Het totale aantal krijgsgevangenen, ge maakt- tot hedenmiddag drie uur, bedroeg meer dan 3000, waaronder een kolonel en 40 andere officieren. Wij maakten heden en gisteren tien kanonnen en 50 machine-geweren buit. Aanvallen der Duitschers op Berry-au- Bac en het Le Prêtre bosch werden afge slagen. hij een besluit te nemen en zeide op beslis ten toon „Welnu, luistert dan, mijne hec-renMor gen is het juist vijftien jaar geleden, dat ik die vrecselijke gebeurtenis beleefde. Het was 's avonds vóór mijn verjaardag ik word overmorgen 65 jaar toen ik tegen middernacht tehuis kwam. Er heerschten toen velerlei besmettelijke ziekten, en het is een feit, dat ik mij tóen overwerkt heb. Mijn vrouw was reeds te bed. onze eenige zoon Frits was in Noor wegen in betrekking op een handelskantoor, zoodat, toen ik thuis kwam, ik door nie mand begr-oet werd. Ik was doodmoe en kon nauwelijks meer op mijn beeuen staan. Zon der leven te maken ontkleedde ik mij, en wensehte ulechts 's nachts niet te worden opgeroepen, om eindelijk eens een paar uren achtereen te kunnen slapen. Toen ik mij juist in bed wilde leggen, hoorde ik haastig aan de bel trekken. Ik maakte mijzelf wijs. dat het niet om mij te doen was en kroop onder de dekens. Mijn vrouw, wier bed naast het mijne stond, sliep zóó vast. dat zij het herhaald bellen niet hoorde; zij wa3 ook erg vermoeid, daar 'zij verscheidene avonden achter elkaar miju late thuis komst had afgewacht, en 's morgeus reeds weer vroeg ter been was geweest- om eigen handig mijn ontbijt te berziden. „Als zij maar niet wakker wordt," dacht ik nog bij Bij MlGeorge trachten de Duitschers in een nachtel ijken aanval de door de Franschen op 9 Mei veroverde aardwerken te herne men. Zij werden echter afgeslagen. Ten noorden van Atrecht werden do Franschc vorderingen tot in den avond van 10 dezer voortgezet. De Franschen ver overden eerst het kerkhof, vervolgens het oostelijk doel van het dorp Carency eu de weg vau Carency naar Souchez Carency, waar de Franschen j,og weer 230 gevange nen maakten, onder wie drie officieren, c.v waar ze vele mitrailleurs buit maakten, is aan drie kanten door do Fransehe troepen ingesloten en heeft i sleclita zeer twijfo'. Hchtigc verbinding met do Duitsche liniën De door de Duitschers van Lenz en Donai in automobielen aangevoerde strijd krachten,' slaagden «ergens er in eenig .voordeel te behalen. Vier krachtige tegenaanvallen mislukten in het- Fransehe vuur in den loop van gisternamiddag. Do Duitschers leden zware verliezen voor Loos, Notre Dame de Lorette, Souchez, Neuville St. Voest. Op dit laatste punt wonnen de Franschen terrein en maakten ze een hon derdtal gevangenen. Het aantel gevangen genomen Duitsche officieren overtrof gis teravond reeds het vijftigtal. In den nacht van l(j op 11 Mei leden de Duitschers een nieuw échec. Een tegen aanval ten noorden van Neuville, vooraf gegaan door een heftig bombardement, werd volkomen afgeslagen. De Franschen behielden het geheele gewonnen terrein en brachten den aanvallers groote verliezen toe. Op het overige front Looe-Atrecht kwamen geen tegenaanvallen voor. Na de reeds vermelde beschieting van Duinkerken, gistermorgen met drie grana ten, die noch slachtoffers maakten, noch schade aanrichtten, wierpen de Duit schers elf granaten op Berques. Hier zijn er 12 dooden eu 11 gewonden. De Fransehe batterijen openden dadelijk het vuur en brachten liet Duitsche vuur tot zwijgen, dat in den loop van den dag niet hervat werd. Van heb overige front is niets te melden. Een Fransch vliegtuig bombardeerde een loods voor luchtschejien te Maubeuge en veroorzaakte daar brand. Een Duitsch vliegtuig wierp zonder resul taat bommen op het station Dqullens (Noord-Frankrijk tusschen Atrecht- en Ab beville). Een^ander Duitfch vliegtuig js t-us- schen de Argónneri en de Maas door een Fransehe batterij beschoten en moest neer dalen achter de Duitsche linies waar het in brand geraakte. Elders hebben de Duit schers een Engelsch, de Engelsche troepen twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN. Officieel. Uit liet groote hoofdkwartier wordt gemeld. Maandag- voormiddag' is voor Westende een Engelsch linieschip door ons vuur verdreven. Ten- oosten van Yperen maakten we ver dere vorderingen. Wij maakten vijf mitrail leurs buit. Ten zuidwesten vau Rijssel zetten de Franschen de aanvallen op de Loret-to- hoogte en de plaatsen Ablaing en Carency voort. Alle aanvallen werden fgeslagea. Het aantel door ons hier gemaakte gevange nen steeg tot achthonderd. Tusschen Ca rency en Neuville hielden de Franschen de door hen genomen loopgraven nog in hun bezit. De strijd duurt hier voort. Een Engelsch vliegtuig is ten zuidwesten van Rijssel neergescnoten. Ten noordwesten van Berry au bac namen Maandag in de bosschen ten zuiden van La- ville au bois onze troepen een uit twee ach ter elkaar liggende liniën bestaande stelling ter breedte van vierhonderd meter. Wij maakten een aantal ongewonde gevangenen en maakten twee mijnwerpers en veel muni tie buit. Vijandelijke infanterie-aanvallen ten noor den van Flirey en het Le Prêtre-bosch mis lukten onder aanzienlijke verliezen van den vijand. OOSTENRIJK-HONGARIJE De strijd om Tarnow. BERLIJN. Adelt, de oorlogscorres pondent van het „Berl. Tagebl. doet nadere mededeelingen over het uiteen slaan van heb Rusische leger in de Beskiden en de vervolging van de andere verslagen Russische legers De Russen, zoo zegt hij, „maakten den troepen van aarts- mijzeli, terwijl ik in spanning luisterde of het bellen nog niet ophield. Plotseling hoorde ik zachte schreden op den corridor en werd er zachtjes op do slaapkamerdeur geklopt. Ik sprong uit het bed. trok een chambercloak aan en opende. ..Of u niet even op straat wilt komen, dokter?" fluisterde ons kamermeisje door de deuropening. „Wat is er dan?" vroeg ik verdrietig, mijn stem dempend, om mijn vrouw niet- wakker te maken. „Och!" meende zij, vrijwel minachtend, „er staan verscheidene lieden voor de deur... echte boemelaars.... zij schijnen een vecht partij gehad te hebben.... waarbij een wat schijnt opgeloopen en.... nu verlangen zij een arte." „Laat hen naar het politiebureau gaan," zeide ik, ..daar kunnen zij geneeskundige liulp krijgen. Die nachtbrakers! Roep het maar uit het venster, en ga uiet meer naar buiten. Laat de huisdeur maar gesloten!" I „Dio maak ik ook niet weer open!" ant woordde het meisje, „de bende is beestach tig dronken Ik sloot de deur weer en legde mij weder te bed, blijde dat miju vrouw niet wakker was geworden. „Je hebt goed gedaan," dacht ik iu »v- dig, „je moet je wat in acht nemen en je j krachten sparen voor je patiënten,". Maar j hertog Joseph Ferdinand de overwinning niet gemakkelijk. De stad Tarnow was voor hen als kruispunt van vier spoorlijnen, als <i<- verbinding tusschen het Galicische en he: Nida-front-, als dekking aller terugtocht - verbindingen over Rzeszow, vau de aller grootste bcteekema. Derhalve had de Rus sische legerbevelhebber Dimitriew gelast, dai de stad onder allo omstaudigbeden voor dc Russen behouden moest blijven. Aan de kleine bosschen tusschen <ie Doen a je tz en de Bialla aangeleund, hieid'-n de Russische linies zich staande in oen regen van granaten eu shrapuells. De projectielen bedolven en vernietigden halve compag nieën met haar dekkingen iu eens. De achterwaarteche verbindingen met de stad werden door de Oostenrijkach-Hongaarsche artillerie eveneens voortdurend onder vuui gehouden om versterking door Russische reserves te verhinderen. Desniettegen staande wankelden de Russen niet en weken zij niet uit hunne loopgraven, zij wiste- immers, dat zij anders slechts den dood doe. hun eigen machinegeweren in de arme: zouden loopen. Intusschen waren echter de Oostenrijksch Jïongaarsche troepen bij Olfinow benede;. Tarnow in pontons over de Doenajetz ge trokken en rukten zij voort op Dobrowa eu Zabno. Hier bereikten en versperden zij het lokaal spoor, dat, van Tarnow uitgaand, bij Szczuan naar de Russische grens leidt en doorsneden daarmede de verbinding tusschen den rechtervleugel van heb Jegei van Dimitriew en van het Nida-leger. Ten noorden van den Weicbsel en ook op verschillende andere punten van het Doeuajetz-front gelukte het de vijandelijke linie iu te drukken. Waar de Russen zich nog aan den westelijken oever genesteld had den, werden zij bij de eerste bestorming onder den voet geloopen, krijgsgevangen gemaakt of de rivier in gedreven. Daar alle overgangen gedeeltelijk dooi ons en gedeeltelijk door de Russen vernield waren, trachtten do vluchtenden, de rivier te doorwaden of met ponten over te steken daar het water echter ten gevolge van bei smelten der sneeuw gewassen was, verlorei zij den grond onder de voeten en vochtei zij giilend om hun leven. Velen klamptei. zich vast aan een overvolle pont, dit omsloeg, waardoor een groot aantal ver dronk. De voorwaarts dringende vervolger; traden met groote vermetelheid op en snel den zelfs tegen de vijandelijke batterije; aan den oosteiijken oever in, die zij stormeu derhand namen. Intusschen drongen onze bondgenoote. ook ten zuiden van Tarnow zegevieren voorwaarts, overschreden zij de Bialla e. verdreven de Russen van de Dobrotyn hoogte en Woerna, zij rukten naar Piizc- en Dembica om aan de bezetting van Tai now den terugweg naar Rzesnow af te snij den. Daarmede was de toestand dezer be zetting onhoudbaar geworden. Te Tarnow bleven alleen eenige afdoelin gen van de „Reichswebr" en cavalerie ter dekking van den terugtocht. Deze sneu velden grootendeels of werden gevangen ge nomen, verscheiden afdeelingen wisten teel nog door te breken en aansluitiug ie krijge: bij hun leger. Met den val van Tarnow is ook de recb tervleugel en het centrum van het leger var Dimitriew buiten gevecht gesteld, terwij de linkervleugel geheel en al vernietigd is. Bij de vervolging werden meer dan 50.000 man krijgsgevangen gemaakt eu vielen reus achtige hoeveelheden oorlogsmateriaal in onze handen. Duitsche huzaren waren voor uitgesneld ten einde voor het Russisch* Beskiden-leger de kruising van de wegen vai. Zweigrosk en Dukla te bereiken en te ver sperren. Met den val van Tarnow 'zijn verder d< tot nu toe daar vastgehouden troepen vat het vierde Oosten rljk-Hongaarsche legt van aartshertog Joseph Ferdinand vrijge komen en hebben een einde gemaakt aan d voorsprong, dien liet zich verder zuideli; aansluitende Duitsche leger van Mackensct had gekregen. Zijn bij Otfinow doorgebrc ken iinkervleugel zwekte naar den Weichs-. toe en nam de locaalspoor Tarnow Szczucin om te verhinderen, dat het te. noorden van den Weicbsel staande Russisch. Nida-leger zou ingrijpen. De vervolgende noordelijke vleugel van he leger van Joseph Ferdinand nadert nu naa het noorden de lijn TarnowTarnsbosey c haar zijlijn naar Sandowirz. een inwendige stem kwam tegen die zelfvc dediging op „Snel naar beneden, en help den gek we st* Wie weet of er geen gevaar isG iietb uw plicht alleen daarom verzuimo omdat gij dacht dat de gewonde u misschie; niet eens .bet-alen kon; hadt men u berich' dat een of ander aanzienlijk persoon aai beneden op straat lag, wat zoudt gij naa beneden geijld zijn en uwe diensten ijverL hebben aangeboden." Deze tweestrijd, óie niet ophield mij tc kwellen, hield mij een tijdlang den slaa; uit de oogen, maar ten slotte sluimerde ii toch iu, tot op eens een angstige kreet mi weder deed wakker schrikken. Ik zag mijn vrouw rechtop in bed zitte en de armen naar een onzichtbaar iets ir' strekken. „Hedwig!" riep ik, „Hedwig! Wai scheelt u toch?" „Help hem toch! Om Godswil, help hem toch!" ontglipte op smeekenden toon hare lippen, waarbij zij herhaaldelijk in het ledige greep. Ofschoon het matte licht van eeu nacln lampje het slaapvertrek f.fuw verlichtte stak ik toch de kaars op mijn nacht-taf-: aan. ,,Je droomt. Hedwig! Kom toch tot j< zelf! Ik ben hier, ken je mij met?" l&ot voift.2

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1