Binnenland. Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger^ en Vlotrt TDE SOIaïJA-TETVCauriAWr van WöenSöSf 5 Mei 1915 3 ache onderzeeboot in den grond zijn geboord bij de Blasketteilanden (Westkust van. Ier land). De bemanning -werd gered en naar Valencia-eiland overgebracht. De „Lilydale". LONDEN. Na een lange jaoht slaagde da onderzeeër, die de „Lilydale" getorpe deerd had, erin aan een vervolgend patrouillevaartuig, dat op den Duitscher vuurde, te ontkomen. Waarschijnlijk is de onderzeeër getroffen. Schepen getorpedeerd. LONDEN. Een Duitsche duikboot heeft de s'toorpboot „Edale" (5000 ton) van Ztrid- Amerika komend, getorpedeerd. De bemanning is op de Scilly eilanden aan wal gezet. LONDEN. Volgens een Lloyds- bericht van de Scilly-eilanden is Za terdag het Amerikaansche stoomschip „Gulflighfc" getorpedeerd. Eén persoon ver dronk en één wordt vermistDe rest van de bemanning is ggred, doordat het schip door een andor op sleeptouw werd genomen. LONDEN. Volgens een telegram van de Scilly-eilanden zou de kapitein van een visschersboot hebben verklaard, dat hij Zondagochtend te 11 uur 30 een Duitschen onderzeeër had zien schieten op een stoom schip ten noordwesten van den vuurtoren van Bishopland. LONDEN. Lloyds bericht uit Penzance (zuidkust van Comwallis) Het Fransche stoomschip „Europe" is getorpedeerd en in den grond geboord door een onderzeeër. De bemanning werd gered. Volgens een Lloyds-bericht uit Kilrush (westkust aan den ingang van de Shannon) is de trawler „Fulgent" door een onder zeeër tot zinken gebracht. De trawler pikte een boot met negen geredden op en bracht non aan land. Ilefc lijk van den kapitein, die doodgeschoten werd, en de geredden in de tweede boot zijn nog niet gevonden. LONDEN. De admiraliteit maakt mel ding van verschillende kleine gebeurtenis sen, die Zaterdag plaats hadden in de na bijheid van de lichtschepen Galloper en Noordhinder. De Engelsehe torpedojager „Recruit" werd door esn onderzeeër in den grond ge boord, terwijl twee Duitsche torpedobooten werden na-gejaagd door een divisie Engel sehe torpedojagc-rs. Het schip zonk na een kort loopend gevecht. LONDEN. Een telegram uit Ipswich meldt, dat de Engelsehe torpedojager „Recruit" midscheeps werd getorpedeerd. De gouvernementstrawler „Daisv" haastte zich naar de plek en redde dertig man van do bemanning. De torpedoboot deed een poging de „Daisy" te treffen, maar miste. Inmiddels moest dc „Daisy" de boot vol geredden los laten, die nu verder roeien wilden, doch aangevallen werden door een onderzeeër, waardoor vier hunner gewond werden. Op dit moment naderde een divisie Engelsehe torpedojagers, waarvan er 'twee de vervolging ven de Duitsche torpedoboo ten begonnen, terwijl anderen de nadering van onderzeeërs bewaakten. De Duitschers worden spoedig verdreven. De Engelschen lieten booten uit om overlevenden te red den. De trawler „Barbados" kwam te Yar mouth beschadigd aan met den kapitein gewond ten gevolge van een ontmoeting met een Duitsche torpedoboot bij de Bel gische kust. Het schip bracht den oenigst overlevende mede van de 17 koppen tel lende bemanning van den trawler „Colum bia", dio getorpedeerd was. Tevens was een Duitsche matroos aan boord, die in zee was gevallen. De „Barbados" gebruikte twee kleine kanonnen tegenover den torpedobootaanval. De bemanning van den getorpedeerden Franschen stoomer „Europe" redde zich in een kleine boot en de onderzeeër beschoot eerst het stoomschip zonder succe6. Een trawler uit Lowestoft redde do bemanning, hoewel hij door den onderzeeër vervolgd werd en drie projectielen in de nabijheid neervielen. Later bracht de onderzeeër de „Europe" tot zinken. LONDEN. De Admiraliteit berichtDe treilftr „Columbia" werd aangevallen, ge torpedeerd en tot zinken gebracht door tweo Duitsche torpedobootenslechts één man werd gered door andere treilers. Dj torpedob /ten werden achtervolgd door een divisie torpedojagers, waartoe be hoorden de „Laforey", „Leonidas", ,,Law- ford" en „Lark". Beide torpedobooten werden in ongeveer een uur in den grond geboord. Ds Engelsehe onderzeeërs leden geen verliezen. Twee Duitsche officieren en 44 man wer den gered en krijgsgevangen gemaakt. Eenentwintig man '-an de Recruit"' werden gered door den treiler „Daisy". Russisch schip In den grond geboord. LONDEN. Het Russische schip, dat in den grond werd geboord, was de „Svorona", op weg van Port Talbot naar Archangel en werd tot zinken gebracht door den ,,U 23". De equipage van 24 koppen had nau welijks tijd het schip te verlaten, voor de Duitschers schoten. Het schip zonk in 12 minuten. Japansch schip vergaan. Een Lloyds-telegram meldt, dat het Ja- pansche stoomschip „Fuki Maru" aan de Westkust van Korea is gezonken. Dertig man worden vermist. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdag avond te 's-Gravenhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een uitvoering bijgewoond ten bate van bet Haagsche Steuncomité. „Moed, Beleid en Trouw", In de Vrijdag te 's-Gravenhagc gehouden nlgemceno vergadering van de Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" werden de aanwezi gen welkom gekeeten door den onder-voorzitter der Vereeniging, den gepensionneerden luite nant-generaal, commandant van het leger in Ned. Oost-Indië, W. BoOtje, dio daarbij den ontslapen voorzitter jhr. C. H. A. van dor W ij e k herdacht. In 't bijzonder werden de aanwezigen wel kom geheeten met het oog op het zilveren feest van de Vereeniging. Kon in de gegeven omstandigheden geen sprake zijn van een feestviering, zoo wekte spr. toch allen op om zooveel mogelijk nieuwe leden to werven ieder in zijn kring, opdat deze dag dan toch een belangrijke kon worden in de geschiedenis van do Vereeniging. Vervolgens werd liet jaarverslag goedgekeurd evenals do rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester. Medegedeeld werd dat tot voorzitter van de Vereeniging is benoemd generaal W. Boet jo, thans onder-voorzitter, tot onder-voorzitter generaal Mac-Leod, terwijl als secretaris- penningmeester wierd herbenoemd generaal Van Braam Houckgeest. Voorts werd van gedachten gewisseld over de omzetting der fondsen van de Vereeniging. Het kapitaal der Vereeniging is thans be legd op het Grootboek. Aan het bestuur werd daarop machtiging verleend dit kapitaal meer rentegevend te be leggen. Nog werd ter sprake gebracht de idéé om, evenals dit bij d© broeders van den Neder- landschen I/eeuw het geval is, aan de weduwen van ridders beneden den rang van officier een doel van de ridder-soldij toe te kennen. "Waarschijnlijk zal dit idéé op ernstige be zwaren bij de Regeering stuiten, maar toch zou er naar gestreefd kunnen worden een der gelijke bepaling in het leven te roepen voor ridders, die op het oogenblik dat zij het rid derkruis verdienen, reeds gehuwd zijn. Kapt. Van Criethuyson f. Te Bennekom is plotseling overleden de heer O. J. van Griethuysen, gepens. kapitein der artillerie van het Oost-Indisch leger. Order voor de Landmacht. VERLOF. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht deelt het volgende mede: „Ter aanvulling en gedeeltelijke wijziging van het gestelde onder 2o. in mijn .jrder voor de Landmacht dd. 29 April 1.1. B. L. N. 15326/A 440 is door den Minister van Oorlog bepaald: „dat aan gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw, die levensmiddelen ten gebruike voor hunne gezinnen verbou wen, boven en behalve de 24 uur langer ver lof, in genoemd punt 2e. bedoeld, en in aansluiting daarbij nog 24 uur verlenging van verlof kan worden verleend, mits zij aan hun onmiddellijken chef overleggen eene verklaring, als hieronder is aangegeven. Deze verklaringen moeten regimentsgewijze verzameld en dagelijks rechtstreeks aan het Departement van Oorlog ingezonden wor den. „Zij, die voor deze uitbreiding van verlof in de termen vallen, zullen de Mei-verloven van af heden aan één stuk kunnen genie ten, terwijl deze verloven zoodanig zullen worden geregeld, dat zij voor zooveel de dienst zulks eenigszins toelaat vóór 15 Mei a.s. zijn afgeloopen. „De gewone verloven voor de overige ge- mobiliseerden zullen, voor zooveel zulks in verband met het voorgaande noodzak slijk mocht blijken, eerst daarna verleend wor den." V erklaring. De ondergeteekende (naam, positie, korps, bat., comp„ enz.), arbeider van in dustrie en landbouw, verklaart dat de grond, waarop hij levensmiddelen ten gebruike van zijn gezin verbouwt, nog niet voldoende bewerkt is. (woonplaats met adres) ...Mei '15. (handteekening) Het landbouwverlof In de Tweede Kamsr. Eenigo leden der Tweede Kamer hebben ge toond, niet geheel mee te kunnen gaan met do beslissing van den Minister van Oorlog in zako het verleenen van landbouwverlof, waarvan uitgesloten zouden zijn do bebouwers van min der dan één H.A. gronds. De afgevaardigde voor Enschedé, de heer Albarcia, stelde dien aangaande een oiotio voor, luidende als volgt ,De Kamer gehoord de bespreking over land- bouwverloven ten behoeve van gemobiliseerde grondgebruikers, die oppervlakten kleiner dan 1 H.A. bebouwen, spreekt den wensck uit, dat de Minister van Oorlog daarin aanleiding moge vinden, het door hem ingenomen standpunt nader te overwegen en gaat over tot ae orde van den dag." Do Minister van Oorlog, de heer Bos boom, verklaarde hierop, dat hij liever had ge discussieerd over kanonnen, geweren en leger- organisaties, dan over de landbouwverloven, want hij is geen landbouwspecialiteit, maar soldaat en hij heeft te zorgen dat het leger steeds op sterkte is en nu is een van de grooto bezwaren tegen een te groote verleening van verloven, dat do personen bij verlof niet tijdig allen weer op hun plaats kunnen zijn als do oorlog onverhoopt uitbreekt, bij gebreke aan voldoend treinenmaterieel. Voorts dienen er steeds voldoende manschappen te zijn voor den grensdienst. Ging men die aanvullen uit de depots, dan zou men de treinen weer overlasten. Verder dient de Minister toch een maatstaf te hebben, om de billijkheid van de aanvragen voor landbouwverlof te beoordeelen. De Minis ter beweert volstrekt niet, dab de burgemees ters onbetrouwbaar zijn, maar zij hebben het te druk en missen de nooaige gegevens, om een billijk advies te kunnen geven. Welke organisa tie ter wereld kan aan 40,000 of 60,000 aanvra gen een zuiveren maatstaf aanleggen? Daar om heeft de Minister moeten stellen een grens en elke grens is nu eenmaal willekeurig, maar in deze discussie drong een nieuw lichtpunt tot den Minister doorde maatstaf van de in tensieve cultuur. Daaraan had de Minister niet gedacht. Do Minister is geneigd om te overwegen of hij in eenig opzicht nog de be hulpzame hand kan bieden. Hij zal de zaak nog eens bespreken met de afgevaardigden der bemiddelingsbureaus. De Minister waarschuwt echter tegen te hooge verwachtingen daarvan, want als de eisehfen van het leger daardoor in het gedrang kwamen, dan zou hij niet verder kunnen gaan. Op hot oogenblik praedomineert nog steeds het legerbelang. Het doet hom leed te moeten constateeren, dat men in het land niet voldoende gevoelt den ernst van het oogen blik, niet gevoelt dat wij nog steeds verkeeren in oorlogsgevaar. Ware dat niet het geval, waartoe zou 't dan nog noodig zijn, het leger gemobiliseerd te houden? Bij de motie, zooals deze thans door den heer Albarda is ingediend, kan de Minister zich neerleggen. De Minister zegt toe te zullen gaan tot de uiterste grens, waartoe hij kan gaan met in achtneming van het militair belang en te zul len pogen iets te doen om de betrokken per sonen te hulp te komen. Dc heer ALBARDA neemt acte van deze toezegging, vertrouwt dat 's Ministers nadere overweging hem tot maatregelen zal leiden in 't belang der betrokken categorie van personen en trekt zijn motie in. Verloven In het behangersbedrijf. Dezer dagen heeft het bestuur van den Ned. Bond van Behangers-, Stoffeerders- en Bedden- makers-Patroonsvereeuigingen een onderhoud gehad op het Ministerie van Oorlog tot het verkriizen. van meer verlof voor behangers patroons, die op het oogenblik onder de wape nen zijn. Daarbij werd aan do bestuurders medegedeeld, da*, wanneer wordt aangetoond, dat het aantal dier patroons niet te groot is, zoodat eventueel verlof anders onmogelijk zou worden, geen bezwaar zou bestaan aan hun wenseh te voldoen. Hiervan is kennis gegeven aan de patroons hier te lande. Troepen naar Indië. Op 4 en 8 Mei a.s., respectievelijk met het stoomschip ..Tambora" en „Prinses Juliana", zullen detachementen suppletietroepen naar Oost-Indië worden uitgezonden, telkens onder bevel van een onderofficier van het Indische leger. Bevorderd. De reserve-sergeanten Maathuis, Van Hoorn, Peters, Van der Held en Van Vliet, van de le infanteriebrigade, zijn bevorderd tot vaandrig. Landstorm. Na een dienstreis, door den majoor P. A. Nierstrasz, toegevoegd aan den inspecteur van den Landstorm, de vorige week in Limburg ondernomen, ten einde aldaar de organisatie van de reeds lang in oprichting zijnde land- stormafdeelingen, de dusgenaamde Limburg- Eobe jagere, ter hand te nemen, zijn de voorbe reidingen nu zoo ver gevorderd, dat verschil lende ond-Indische officieren thans als com pagnies-commandanten zullen optreden en dat tot commandant over het geheelo corps zal worden benoemd de gep. kolonel der cavalerie, P. P. H. Tielens, thans militie-commissaris in Limburg. Laatstgenoemde functie blijft hij echter tevens behouden. Sedert vorige opgaven zijn landstorm- afdeelingen opgericht te: DenHelder, met 2e luitenant C. Hoogers als waarnemend com mandant Oldenzaal met kapitein Carl Stolid Jr. als commandant: Middelburg met commandant le luit. jhr. P. J. Bogaert; 'sHeerenberg met den reserve-tweede- luitenant A. van der Lande als commandant en Zaandam, van welke afdeeling kolonel E. P. van Thiel als waarnemend commandant zal optreden. In verband met de militaire organisatie van den landstorm, meldt men ons dat de bijeen komsten, welke in verschillende plaatsen des lands worden gehouden onder auspiciën van den burgemeester of andere notabelen, en die strekken tot opwekking om landstormafdee- lingen op te richten, gewoonlijk op uitnoodi- ging worden bijgewoond door den aan den in specteur toegevoegden majoor P. A. Nierstrasz, ten einde, desgewenscht alle inlichtingen te verstrakken over de aangelegenheden van den landstorm. Adressen gevraagd. De Directeur Hoofdexpeditie Veldpost te 's-Gravenhage, verzoekt adres van E. Vedder (Buffetchef), le Bataljon Infanterie voorheen te Amersfoort (corres- Korp. en Mansch. 3-11-3, 23.55; Opbrengst ener uitvoering gegeven door de Onderoff. der Grenadiers, Bricllo, 40; 3-II-J L.Art., f 2.97. Mil. personeel byehoorende tot de Di rectie der Marine Amsterdam f 572,50. 'a-Gravenhage, 26 April 1910. De penningmeester, Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn. Mobilisatieclub „Weesp". Mil.-Sergeant J. G. ft. Gottmer schrijft ons namens het Bestuur Donderdagavond 15 April gaf de mobilisatie- dub „Weesp" een ontspanningsavond in de zaal van „Do Roskam'1 en had zij een varieerend programma samengesteld. O.a. kwamen daarop voor de medewerking van het kanonn»?r*ensemble De jovele Pistolets", Weesper Gymnastiekclub, declamatie van den heer W. Sloot, eene poging tot record verbete ring „Rechtstandig drukken" door den kanon nier X. Boer en een tooneelstukje „De ge broken Spiegelopgeveerd door de kanonniers Van Nes en Van Riel, met medewerking Tan mej. Van Hout. De nnizieknummera uitgevoerd door „De Jovele Pistolets" worden keurig uitgegeven vooral De Troubadour viel zeer in den 6tnaak en mocht dan ook een dankbaar applaus oogst ten. Do cr-feningen, uitgevoerd door de Wees per Gymnastiekclub, werden allen keurig en accuraat uitgevoerd, vooral de uitvoeringen aan ringen en lioogrek wokten aller bewon dering. Het belangrijkste nummer was de poging tot recordverbetering „Rechtstandig drukken" van onzen kameraad N. de Boer. waarin hij volkomen is geslaagd. Het record wat met een gewicht van 79 K.G. sedert 19 April 1914 ten name van Óen heer L. Thieeeen, lid van de Vereeniging „Sandow", Venlo stond, werd dan ook door hem geklopt mét oen gewicht van 83£ K.G. Een oorverdoovenj applaus barstte las, toen li ij dit. kolossale ge wicht had gedrukt. Iedereen stemd» dan ook volkomen in met de felicitaties, welke tot hem werden gericht door een afgevaardigde van den N. K. B. en den voorzitter der mobilisatieclub. Ook de uitvoering van het t-ooneelstukje „De gebroken Spiegel viel zeer in den 6maak en hadden alle aanwezigen wederom een ge zel ligen avond doorgebracht. Van fort bij Velsen. Korp. De Goeije schrijft ons namens de be zetting van liet fort bij Velsen Naar aanleiding der verschillende verslagen in uw blad omtrent hetgeen er alzoo gedaan wordt tot ontspanning der militairen, wenschen wij ook eens iets te vermelden van ons fort, n.l. het „Fort bij Velsen". Er bestaat sedert geruimen tijd een strijk orkestje, geheel gevormd uit manschappen der bezetting van dat fort, en wat muzikaal ge halte betreft te vergelijken met de beste be roepsensembles. Zoo hadden wij verschenen Donderdag weder een muzikale uitvoering, waarbij wij vereerd werden met de tegenwoor digheid van onze geachten fortcommandant en heeren officieren. Dat deze uitvoeringen op prijs gesteld wor den, bewees wel het overweldigend applaus <m niet het minst de gloedvolle rede van onzen hooggeaehten fortcommandant, die aan het slot het woord tot de uitvoerenden richtte, Vindt men onder de legers der gealliëerden op het Westelijk oorlogsterrein troepen van verschillenden landaard, ook het Russische leger bevat in zijn groote legermacht afdeelingen, die al heel weinig met elkaar overeenkomen en elkander niet kunnen verstaan. Hierboven zien we bijv. een strijd in Polen tegen scherp schutters uit Turkestan in Zuid-Rusland. Deze laatsten hebben een dorp bezet en verschansen zich in huizen en schuren, maar worden daaruit verdreven door Saksische regimenten. pondentie uit Magelang.) Van de tot heden ontvangen adressen werd 2/5 verstrekt door de geadresseerden zelf, 2/5 door andere militairen, 1/5 door een burger. Het blijkt dus, dat óf niet allen de courant lezen, óf slecht lezen. Ieder, die dus met de indeeling van de gevraagden be kend is, wordt verzocht daarvan opgave te doen. Tot heden kwamen nog geen dubbele opgaven in. Mil. A. W. Maar&sen. Neen, sinds 14 Nov. 1914 wordt voor eigen reiniging van onder goed geen vergoeding uitgekeerd. 2o. Van 1 Decernber 1914 af of later, al naarmate terug werkende kracht aan een ministerieele aan schrijving van jl. Maart wordt verleend. Red. G. H. 's-Gravenhage. Zullen het trachten te beantwoorden. Eenig geduld. Red. Vragen fort Sabbina Henrica. Het bestuur maakt uit wat- daarmee gedaan zal worden. Rod. J. H. V. Blerik. Op beide vragen: Ja. Red. Wachtm. K. A. M. T„ Delft. In No. 109 onzer courant vindt u het volledige bericht onder „Legerzaken" vermeld, met het adres van het bestuur, waar u nadere bijzonderheden vragen kunt. U moet trouw uw eigen Solda- tencourant lezen, dan vindt u vanzelf al hét voor u belangrijke nieuws. Red. W. H„ fort bij Rijnauwen. In No. 90 van De Soldatencourant stond daaromtrent onder „Legerzuken" een mededeqling. Door trouw uw eigen Soldatencourant te lezen, leert u de voor u belangrijke berichten allo kennen. Red. H. J. v. R., Utrecht. Menagegeld krijgt u voor ten hoogste 4 dagen, maar soldij ook voor de overige. Red. T. M. Smailegange, Utrecht. In orde. Red. A. v. S„ Blerik. Die doktersrekening is voor uw familie. Ten hoogste 4 dagen menagegeld. Red. Mil. korp. B. J. Apeldoorn. Wend u tot het hoofdbestuur der Xed. Vereeniging ..Onze Vloot", Stationsweg 89, Den Haag. Red. N. N. Nedorweert. U hebt daarop geen recht. Hoe het met die uitkeering zit is ons onbekend. Red. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 18 t/m 24 April 1915. L.W. Soldaat A.d.V. Roo sendaal. f 2.50; Equipage H. M. „Zeeland", Willemsoord, 35.35; M lieien Sj„ Ol denbroek, f 0.2-5; ,,On.- Belang", Ver. van Onderofficie ren, Amersfoort, 191.0SgGestort door den Kustwachter Majoor K. L., Den Helder, f 5.85; woorden getuigende van waardcering en aan moediging, die op ons allen een aangenamen indruk maakten. Van lort ttj Rijnauwen. Korporaal A. B. Posma schrijft ons van fort bij Rijnauwen: Donderdag 29 April trad in onze cantine als spreker op de heer K. de Vos met het onder werp: „De voorgeschiedenis van den Oorlog". De plaatsen waren tamelijk bezet wat geen wonder was, daar natuurlijk ieder zich ten zee I's te interesseert voor een vraagstuk, dat ook ons land aangaat. De heer De Vos dacht het onderwerp wat afgewerkt, omdat hij reeds vele malen erover gesproken had, maar toch voor velen vertelde hij nieuws, dat ophelderde, wat tot nu toe duister gebleven was in de oor zaken van den oorlog. De avond was voor allen leerrijk, waar hij de geleidelijke ontwikkeling van de tegenwoordige verhoudingen duidelijk aantoonde. We hopen, dat de commissie in Utrecht nog meer zulk© avonden voor ons heeft weggelegd, 't Maakt de leegheid van ons tegenwoordig bestaan een weinig minder voel baar. Do stoomtram. Mil. F. ten Bosch, van liet 3e Reg. Veld- Art., zendt ons de volgende parodie op een plattelandsche stoomtram Het was in den jare achttienhonderd en zoo veel, dat alle notabelen van de provincie B. hunne wijze hoofden geheimzinnig bij elkander staken. Het plan, dat word beraamd, was het doen aanleggen van een tramlijn, en liefst nog wel een s t o o m tramlijn, dwars door de pro vincie, cn vervolgens het doen plaatsen van helsche voertuigen op die tramlijn. Die helsche voertuigen zouden niet worden voortbewogen door een duivel (zooals misschien wordt ver ondersteld), noch door een paard, os of e^el, maar door een even helsch ingerichte machine, die niets anders verslond dan steenkolen en water. Als bijzonderheid dient to worden opge merkt, dat onder dio helsche voertuigen en even helsch ingerichte machine, ronde wie len waren aangebracht, en wel zoo, dat op elk der tweo lijnen evenveel wielen kwamen te rusten: dus elke lijn op zichzelf was niets min der noodig dan de andere. Do voertuigen, door mij bedoeld, zijn er spe ciaal op ingericht tot het vervoeren van men- schen. die van de eene plaats naar de andere trekken en omgekeerd. Dan 2ijn er nog wa gens voor het vervoer van vee, en bagage wagens, voor de bagage. De menschen krijgen zitplaatsen, het vee een staanplaats en de bagage een ligplaats en ten slotte de conduc- teur, dio in 't bezit gesteld wordt van een loopplaats. Maar nu zou ik het voornaamste nog eigenlijk vergeten, de machinist en de sto ker. die beiden een hangplaats hebben. I De snelheid van de stoomtram is buitenge- j woon; als bewijs diene het volgende: Een oude Bijna overal, op het "Westelijk zoowel als op het. Oostelijk oorlogsterrein, is ie krijg allengs een positie-oorlog geworden, d.w.z. bestrijdt men ©lk&ar uit versterkte stellingen, uit- loopgraven. Hier zien wij Oosten rij ksche loopgraven in de Karpathen. Ook hier komt het water dikwijls tot de knieën en wij zien de mannen bezig om planken en palen aan te sjouwen om het, verblijf wat geriefelijker te maken. Het is hier een artillerie-afdeeling; de kanonnen staan op den achtergrond en beschieten de vijandelijke versterkingen volgens de aanwijzingen van den opservatiepost. man van ongveer 60 jaar met één oog, één hou ten en één gewoon been moest te voet van B. naar R. Hij vertrok 's morgens 8 uur uit R. Onderweg werd hij aangereden door een zwaar beladen wagen, kwam te vallen en bleef uur bewusteloos liggen. Toen hij weer bijkwam (niet vóór dien tijd) stond hij op en vervolgde zijn voetreis. Bij het eerstvolgend koffiehuis bestelde hij thee, die natuurlijk eerst gezet moest worden, en at daar zijn boterhammen op. Hij rookte nog eerst een pijpje cn zette daarna zijn reis onafgebroken voort, uitgezon derd «enige kleine intermezzo's, als het af waaien van z'n hoed, liet uitwijken voor een kinderwagen, etc. Toen hij eindelijk te R. aan kwam, zag hij tot zijn groote verwondering dat de stoomtram, die een half uur later als hij te B. was vertrokken, reeds te R. was aangeko men. 't Vorig jaar was er een wedstrijd op touw gezet door de vereeniging „Haastige spoed is zelden goed". De deelnemers waren een bok kenwagen en onze stoomtram. In 't begin was de tram vooruit, maar dat kwam omdat de bok op bokkerige wijze aan 't bokken was, doch een poosje later had de bok met wagen de tram reeds ingehaald en snelde hem zoowaar voorbij. Toch kwam de stoomtram slechts één seconde later aan het doel aan dan de bokkenwagen. De tram was denkelijk wel iets later aangeko men, als niet de pientere machinist de tegen woordigheid van geest had bezeten om tram en bokkenwagen snel met een touwtje aaneen te koppelen. Het arme bokkebeestje had zoodoen de een dubbelen last te trekken, maar bleef niettegenstaande dat toch overwinnaar. Om allo gevaar te voorkomen, branden er des avonds twee heel groote lantaarns vóór op de machine, die zoo'n verblindend licht uitstra len, dat zij op wel 100 M. zichtbaar zijn, mits het niet mistig is of al te donker. Mocht een van mijn geëerde lezers eersttijds in de provincie B. komen, zoo hoop ik dat zij van de gelegenheid zullen gebruik maken om zich van de waarheid mijner woorden te over tuigen. Voorwaar, het is de moeite waard. Uit Halfweg. Milicien Van Loon schrijft ons: „Eindelijk zijn dan ook de beide andere comp. uit Naarden-Bussum te Halfweg aange komen, zoodat thans allen present zijn. Eerst thans blijkt maar al te goed 't groote verschil tusschen 't kampleven hier en de goede inkwartiering, die we ruim 7 maanden hadden in Alphen. Toch tracht men 't ons ook hier zoo aangenaam mogelijk te maken, en hadden dezer dagen diverse feestavonden plaats, waar van twee in de cantine. We gaven de voorkeur aan do muziekuitvoering in het Prot. Chr. Mil. Tehuis, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De mobilisatie-kapel der 2e comp. speelde fraaie muzieknummers. Vooral „de 2e com- pagnic-marsch met zang" viel zeer in den smaak der talrijke aanwezige militairen. Ver schillende malen werden de muzikanten ont haald door het bestuur van 't tehuis. Aan het einde der samenkomst sprak ds. B. Baljon. Herv. pred. te Halfweg en voorzitter van 't comité een woord van dank. Van ganscher harte hopen wij, dat „onze muziek" met haar ij ver i gen kapelmeester ons nog vele malen op dergviijke f eestavondjes in 't Tehuis zal vergasten, aie ongetwijfeld door vele zullen worden gewaardeerd." Uit Vlanen. Men schrijft ons uit Vianen: In langen tijd stond van hier uit niets bi- zonders in onze „Soldatencourant" vermeld, doch het volgende mag m. i. niet onvermeld blijvenMede door iusschenkomst onzer offi cieren hadden we gisteravond bot genoegen den heer cn mevrouw Kling eD o o r n b o s in ons midden te zien. Van verschillende zij den hadden we al wel vernomen dat genoemd echtpaar overal lauweren oogstte, als een be wijs hiervan dient, dat het deze avond reeds hun llXtete was, welke ze zoo belangloos voor ons soldaten gaven. Nu, eerlijk gezegdons al ler verwachting is nog verre overtroffen. Om to beginnen kregen we een kleine inleiding van den hoer Klinge. die ons zeide het zoo n beetje als een theevisite te moeten beschou wen, nu op zoo n theevisite hopen w© allen nog vaker als gast tegenwoordig te zijn. In den loop van den avond kregen we ver schillende %-oordrachten te liooren. dan weer komisch, dan weer ernstiger, doch op geen enkele viel iets af te dingen. Sta mij toe en kele to noemen welke wei 't meest in onzen smaak viel en wel Uo. 2, 3, 5. 10 respt.De man De oude koetsier Een bal in 't Doofstommeninstit-uut en Opschrift van har ten. Doch nogmaals 't geheele programma viel bizonder in ons aller smaak. Ik kan dan ook niet nalaten den heer en mevrouw Klinge Doornbos ook langs dezen weg onzen hartolij- ken dank te betuigen voor den zoo gezelligen avond ons bezorgd. Mocht de mobilisatie nog cenigen tijd duren, wat wij echter niet hopen. d3n is onze «enigste wensch hun nog een keertje meer in ons midden te zien, 't zij dan op de thee- of koffievisite, wat de tijd zoo mee brengt. Na de pauze werd hun namens het mobilisa- tiegezelschap bij monde van den milicien Sie- vers oen prachtige bloemenmand aangeboden als blijk van waardeering voor dezen genot vollen avond, waaraan wij allen nog menigmaal 'zullen terugdenken. Uit Ede. Mil. W. Harsevoort schrijft ons: Hoewel ik hier nog niet iang ben gedeta cheerd, heb ik tot mijn blijdschap kunnen con stateeren, dat de verhouding tusschen de mi litairen alhier zeer gunstig is. Het was van daag voor ons een oenigszin? bedrukte dn-?, want onze oude makkers van de lichting 1906, die van af den lsien mobilisat'»»lag trouw bij ons in de gelederen 6tonden. moesten ons he denmorgen verlaten, daar zij bij .de landweer zijn oiorgcplaatst. Droevig is het wel niet. maar toch was het hard voor ons, om afscheid te nemen. Wij hopen dan ook. dat het hun goed mag gaan in hun nieuwe verblijfplaatsen. Ik hoop verder, dat deze woorden aan'eiding zullen geven, dat er 6poedig een tweede zal zijn, die iets over ons garnizoen in <fe „Solda- ienoourant" mededeelt, want het spreekwoord zegt ..Als er een schaap over dam ia, vol gen er meer." Voor onz© makkers, die h-rienmorgen zijn vertrokken, hebben wij »l«*middagn ©en nieuwe ploeg in ons midden gekregen, waaronder ook nog vele oudo vrienden. Wij hoeten hun harte lijk welkom! Uit Klaaswaal. Mil. C. L. J. schrijft ons uit Klaaswaal Tevergeefs lieb ik meermalen met verlangen uitgekeken, aks dit veelgelezen blad verscheen, naar een schrijven over ons militair muziek korps. Helaas, altijd moest ik het blad teleur gesteld nedorleggen, want niet één syllal»o repte iets van dit korps. Nu velen echter in gebreke blijven, voel ik mij gedrongen om ieta van die vereeniging te melden. In 't begin van December 1914 kwam de mil. hoornblazer Bergman (werkend lid van een fan farekorps te Warmond) op de gedachte, om onder de militairen in 't. dépot een dergelijk korps op te richten. Aanvankelijk liet het zich bedroevend aanzien, maar al spoedig bleek het, dat er bij do militairen ook belangstelling voor de muziek bestond; allen, zoowel de beo- ren officieren, als oe minderen, gaven door hunnen geldelijken steun blijk van waardce ring. Het aantal leden (oorspronkelijk vier) is aangegroeid tot zestien, cn thans mogen we ons verheugen, in het bezit te zijn, van een korps, waarop we met trota mogen neerzien. Hoe dikwijls heeft h6t ons al opgevroolijkt en minder moeilijk doen gaan. als de marsch wat lang vielopgeruimd cn welgemoed komen wij altijd terug en we verlangen als 't ware naar den dag, waarop we met „de muziek" kunnen uitrukken. Ga zoo voort, leden van ..De Kleigalm", repeteert en studeert, opdat gij ons nog menig maal. zoolang de mobilisatie duurt, op een vroolijken marsch kunt vergasten. Veel succes bij uw edel streven!! „Een muziekliefhebber". C. L. J. Onderricht en ontwikkeling gezocht. Mil. S. Rothfuaz a/b. Hr. Ma. „Balder", schrijft ons; Naar aanleiding van het schrijven van Mil. Korp. J. J. Kalkman, onder liet opschrift: „Besteed Uw tijd nuttig", moet hetgeen mij reeds lang op het hart ligt, mij van de lip. pen, of liever, uit de pen. Zooals ik zeg, reels langen tijd heb ik, en nog eenigen van mijn scheepskarneraden het betreurd, dat de kostbare vrije tijd in dienst doorgebracht, in vele gevallen zoo nutteloos voorbij gaat. Met eenige wangunst namoj wij er dan ook steeds kennis vna, vooral ait de „Soldatencourant", welke voorrechten de meeste soldaten, in de groote pla*tsen van ons land gedetacheerd, genieten boven dio welke in dorpen en op de schepen geplaatst zijn. Onder deze laatsten behooren wij, eenige miliciens, aan boord van Hr. Ms. Balder. Tot twee keer toe heb ik mij tot de Centrale Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning" gewend, met het verzoek, in de gelegenheid gesteld te wor den, een gratia schril tel ken cursus te mogen volgen, in Ned. Taal, Rekenen en Meetkunde. Mijn doel is echter nog niet bereikt, zelfs heb ik tot na toe geen antwoord op mijn schrijven ontvangen, terwijl ik er van overtuigd ben, het juist geadresseerd te hebben. Daarom wil ik dan langs dezen weg probe©- ren, do aandacht op ons, van all gunsten op gebied van onderwijs verstokenen, te vestigen. Mijn beleefde vraag is nu: zouden er perso nen zijn, of een Commissie, onder welker ter men wij kunnen vallen, die ons in deze ter hnlpe wil komen? Hopende, dat mijn schrijven niet als een klacht tegen de Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning zal worden opgenomen, maar meer als een poging om tot het gewenscht© resultaat ie komen. Kunstavond voor de Militairen te Amsterdam. De secretaris der Commissie Sergeant Du- pree schrijft ons: De Commissie voor Wetenschappelijke lezin gen voor Militairen organiseert op Donder dagavond 6 Mei (8 nur) in de Aula van het R. K. Gymnasium aan de Hobbemakade een kunstavond, waartoe alle Militairen van het garnizoen te Amsterdam vrijen toegang heb- Fen. De heer B. W. W i e r i n k, de beken de teekenaar en illustrator, zal een kunstbe schouwing houden over beeldhouwwerken (met lichtbeelden), terwij! Ln de pauze en na afloop van de eau orie mejuffrouw S u ze Tak eeni ge vioolsolo's zal voordragen. Aan het klavier de heer George B eyerie. Heeren offi cieren worden beleefd uiigenoodigd, deran avond bij te wonen. Een aanbod. Men schrijft ons uit Yelzen Het ensmeble, dat zich op het fort bij Yelzen gevormd heeft, is gaarne bereid zich beschik baar te stellen tot het geven van uitvoeringen ten behoeve van militairen. Aanvragen te rich ten tot het Militair Strijkorkestje te Fort bij Velzen, Beverwijk. Dankbetuiging. De manschappen van H. Ms. pantserschip „Kortenaer" betuigen langs dezen weg de(n) vriendelijke(n) schenker(s) hunne oprechten dank, voor de aan hen in bruikleen toegezon den guitaars. SPORT. De afstandsmarsch. De Driedaagsche Rondmarsch door de Stel ling Amsterdam, waarvan we in ons vorig no. de deelnemers hebben genoemd, is Zon dag afgeloopen en een groot, een volkomen succes geweest. Men moet zoo n drie-daagschen marsch met geweer, ransel, enz., die een be hoorlijk gewicht vertegenwoordigen, niet ge ring achten, en de deelnemers hebben zich dan <>ok. zooals we beneden zullen zien, kranig ge houden. Vrijdagmorgen om acht uur vetrokken van het Amstel-Hotel. zooais we weten, kwamen de deelnemers ZondasmHrHe kwn-t voor vVt j het Stadion binnen marcheeren onder de tonen

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3