s 1DJE5 SOXjDiLTEKTOOTJRAlVI1 van "Woensdag1 S 1 o l S OP ZEE. Ons Oorlogsdagboek. Duitschlund en Rusland. Aan hot Ooster-, zoowel als aan het Westerfront is do reuzenstrijd opnieuw met kracht begonnen. Het offen sief ging op beide ditmaal uit van de Duitsohers. Van hun aanvallen in het Oosten is het minst gesproken, omdat die het minst in't, oog vielen. Maar Von Hindenburg is weer aan het werk geweest, dit maal in Polen zelf en hy heeft daar een omtrekking der lius- sische troepen tot stand ge- braoht, die men wel bewon deren moet. Weliswaar is de uitslag daarvan nog niet ge weest, welken men verwachten- mocht, doch hij is buiten Polen in 't noordwesten van Rusland doorgedrongen en bij Schawli hebben de Russische troepen de Duitschers moeten tegenhouden. Telegrammen in dit blad gewagen van den strijd daar en wij geven nog eens weef een kaartje van het oorlogs ter rein, Voorbij Kowno zijn de Duitschers naar't, noorden gemarcheerd tot Schawli (ook Szawli genaamd) en hier heb ben verwoede gevechten plaats gehad. Het kaartje laat ons duidelijk zien, dat de Duit schers vrij ver in Rusland zijn doorgedrongen, zelfs op niet verren afstand van Libau, de Russische oorlogshaven, die herhaalde malen door Duitscho oorlogsschepen en Duitsche vliegers is beschoten. van den havendam zich ophielden en, spre- tief genomen en sohrijft den tegenstander kende met een Duitsch accent, hen tracht- in het Oosten de wet voor. ten te verontrusten met verhalen van groote Heit feit, dat de Duitscho troepen, in een Duitsche onderzeeërs, die zich thans in de breed front, tot 90 a 100 KM. van de grens Atlantische Zee bevinden met het doel de om den rechtervleugel van hot Russische depóts te St. Quentin in de lucht hebben laten vliegen. Negentien man van de wacht werden gedood en de buurtspoorweg voor goederenvervoer werd vernield. Vretiesgeruchten. PARIJS. De „Frankfurter Zei- fcung", het „Berliner Tageblatt" en de „Köln. Ztg." hebben artikelen gewijd aan de quaestie der zoogenaamde vredesonder handelingen, waarin zij verklaren dat de gunstige positie der Duitsche legers zich verzet tegen elk denkbeeld van dien aard. ■Maar het zijn slechte de Duitsche bladen, die over vrede spreken; bij do geallieerden wordt er niet aan gedacht, gelijk blijkt uit de woorden van den Franschen minister president: „Wij zullen gaan tot het einde" dat wil zeggen tot de gerechtigheid over wint en de Kastijding voltooid is. De heuvels van Combres. In de ,,K. N. Nackrlchtcn" vertelt een officier het volgende: Het zal dezer dagen belangstelling wekken iets to lezen van een gedeelte van het groote front, waar zwaar gestreden wordt. De heuvels van Combres zijn veel genoemd in de officieele berichten sedert Februari, en men zal er nog veel van hooren. In de eerste twee oorlogsmaaanden vochten i wij in Lotharingen en bij Metz. Toen begonnen do dagen voor Verdun. Einde September be- zette onze Beiersche divisie de oostelijke Maas heuvels bij Combres, het noordelijkste gedeelte van de Cote Lorraine, in rechte lijn 12 kilome ter vap het centrum Verdun. Daartusscben ligt het fort Sénicourt en iets zuidelijker hot fort Troyon, beide stuk geschoten. Van Combres gaat de Duitste stelling noord oostelijk over Marehéville naar Etain. Do Com- breshcnvels zijn een sterk steunpunt in de flank. Wij begrepen hoe groote beteekenis deze heuvels hadden. Wij versterkten er ons onmid dellijk om een stevig bolwerk tegen den vijand te hebben. Do dag, dat er bloedige gevochten hij Combres geleverd zouden worden, moest komen. De Franschen scbotcn zich systema tisch in op elk plekje van onze stelling, het geen ons menig kameraad gekost heeft. Steeds ijveriger moesten wij 's nachts, onder verlie zen, houwen aan de versterkingen van de stuk geschoten loopgraven. Aan den rechtervleugel kwam het reeds dikwijls tot frontaio aanvallen en gevechten van man tegen man. want de Franschen lagen slechts tien tot vijftien meter van ons af. De vijand werkte dag en nacht in vier sappen om tot do draadversperringen van bet middengedeelte van onze stelling te komen. Wij groeven tegensappen, want de Fransehen dreigden onze loopgraven to ondermijnen. Het waren uren, dagen, weken van angstig werken boven en onder den grond, steeds met den dood voor oogen. De dag kwam steeds nader, dat de eene ontploffing op de andero zou moe ten volgen. Wij hardden ons in de ruwe, koude wintermaanden, met do knieën in het water, rustend in vochtige schuilplaatsen. Het groote oogenblik kwam tegen twee uur in den middag van den 17 Februari. Juist mijn compagnie had de wacht in liet middenge deelte van onze stelling. Wij waren met ons vieren officieren, en wij losten elkaar om de twaalf uur af. 's Morgens loste mijn kameraad, de reserve-luitenant Heidenreich, mij af. Hij stond dus op post, toen om twee uur de ver schrikkelijke kanonnade begon op onze stelling en do loopgraven daarheen. Alle wegen en dor pen in do buurt werden met zwaar geschut be schoten. Uit 180 kanonnen hagelde een con centrisch granaat- en shrapnellvuur op onze stelling van slechts 150 mc-ter frontbreedte en 100 meter diepte, met zooveel moeite gebouwd. Op een vierkanten meter vielen 15 tot 20 projectielen. Tegelijk met de kanonnade had den de Franschen op vier plaatsen door mijnen rejet achter me 'n dikke dame met 'n heer en twee fietsen boven op'r... Jessus, 't was toch zoo angekomme... ,,'k Geloof dat 'k wel vier bloedneuze tel de; en een gegil en gelamenteer... „Thijs lag met z'n dikke body op 'n ouwe i'uf, die 'n paar ooge trok as 'n overleje ka- eljauw; 't mensch had 'n kleur as 'n schoone dekzwabber. „Vlak naast me lag 'n nog jeugdig heer schap van onder 't restant van z'n messien tegen Thijs te vloeken... „En Thijs was al zoo razend... „„Jelui schuld, stommeriken! Jelui schuld, jelui hielden de verkeerde kant van 't vaarwaterAl maar door hebben we „stuurboord" geblaze, jelui kenne je re glement nie... _.,En die lui beweerden terug! ze gilden. „Ik dacht dat er geen stuk meer an me lichaam heel was, en Thijs brulde, dat zijn „achtersteven" was ingedrukt en dat ie 'n paar „spanten" 1) had gebroke... M'n nieu we jassi.e was van onder tot boven openge- tornd en m'n hoed was weg; die heb 'k trouwens nooit meer teruggevonden... „We zaten van boven tot onder vol met modder, ze hadden de straten weer 's opge broken en van die witte zomerhansoppie* van die dametjes zelle we mar zwijge... „Afijn, we krabbelden op; en toen be gonnen die lui weraebtig weer te schelden vaD „onbehouwe rekels" en „ruwe zee bonken"! Of 't werachtig onze schuld was! #„,Hoor ens," zei Thijs, „nou zou ik me onze voorste loopgraven ïn de lucht doen springen. Slechts een paar man kwamen, vol bloed en gewond, terug. Zij meldden, dat de Franschen in verschillende, volkomen stuk ge schoten loopgraven, binnen gedrongen waren. Op handen en voeten kruipend kwam, een en al bloed, mijn dappere reservist Sauer uit München. Hij vertelde vol droefheid, dat luite nant Heidenreich op het laatste oogenblik bevolen had, dat een ieder, die er kans toe zag zich redden moest. Hij zelf zou niet van zijn post wijken, al moest hij er sterven. Bij hem waren nog een jonge vaandrig, een ordonnanB, een hospitaalsoldaat, een actieve soldaat en twee reservisten, van wie Sauer de ééne was. Alle zes weigerden van hun luitenant weg te gaan. Biddend stierven zij door de granaten. Alleen Sauer leefde nog, werd zwaar gewond. De Franschen waren reeds in de stelling, toen Sauer weg kroop, 200 meter terug. En hij bracht nu de laatste treurige tijding. Intusschen brachten luitenant Weigand en ilc twee afdeelingen ter versterking. Als een held met do sabel in de hand sprong mijn col lega vooruit. Maar het was voor hem en de soldaten, die hem volgden, een stormloop tegen den dood. Hij stierf onmiddellijk en ik ving zijn laatsten groet op. Ik werd door een gra naat aan het hoofd gewond, lag in de loop graaf. Achter mij waren nog slechts weinige niet gewonden. Ik verdeelde hen bij de machine geweren, waarvan de manschappen zoo goed als allen dood waren. Zoo gelukte het een nieuwe geveeiitslinie te vormen, waarin wij elk oogenblik de Franschen verwachtten. De andere compagnieën van het tweede j bataljon rukten nu ook voorwaarts en om zes j uur kwamen de eerste bevelen tot het hernemen i van de stellingen. De nacht ging voorbij met I kleine verkenningstochten en voorbereidingen voor den stormaanval onder zware verliezen, 's Morgens om acht uur van den 18 Februari begon de stormaanval, ingeleid door artillerie vuur. De Beieren sprongen uit de loopgraven, draaiden hun geweren om en sloegen met de kolven op do Franschen in. De geheele stel ling was na één uur weer in ons bezit. Maar vier dagen en vier nachten deden de Franschen tegenaanvallen. En met dit gevecht begon het bloedige gevecht om de Combres-heuvels, dat midden Maart met hernieuwe. kracht hervat werd en zich begin April ontwikkelde tot een strijd in grooten stijl in het geheele Woevre- gebied. Do Combres-heuvels zijn heuvels des doods geworden. ENGELAND. Vijandslijke luchtschepen. LONDEN. Aan de kust van Suffolk wer den Zaterdagmiddag vijandelijke luchtvaar tuigen gesignaleerd, die echter verdwenen teen ze door Britsche vliegers vervolgd wer den. Volgens een onbevestigd bericht zouden het vier Zeppelins zijn geweest. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit verschillende plaatsen van Norfolk, dat Duitsche Zeppelins den afgelcopen nacht weder zijn gezien, maar dat nergens bom men zijn geworpen-. Vreesaanjaglng. LONDEN. De „Times" verneemt uit New-York, dat bekende personen die Za terdag aan boord van de „Lusitiania" gin gen met bestemming voor Liverpool, tele grafisch gewaarschuwd werden om hun uit stapje op te geven. Alfred van der Bilt bijv. kreeg een telegram, dat de „Lusita- nia" zou worden getorpedeerd. Noch hij, noch de andere passagiers namen bij het aan boord gaan notitie van eenige vreemdelingen, dia aan den toegang Lusitania" te torpedeeren. In scheepvaartkringen te Liverpool koes tert men geen vrees, aangezien maatregelen zijn genomen om de routes van de groote Atlantische stoomers of van de andere on telbare schepen, die betrokken zijn bij het overzeesche verkeer, te beschermen. RUSLAND. Van het Oostelijk Oor-logstei-fein. PETERSBURG. Rapport van den gene- ralen staf Over het geheele front ten westen van de Njemen hebben wij van nabij de Duitsche voorhoede bestookt. Bij Ossowitsj viel de vijand onze stelling aan bij het dorp Sosnia, maar hij werd teruggeworpen met groote verliezen. Vruchtelooze aanvallen van den vijand tusschen de rivieren Pissa, Schkva, ten noorden van Vakh en op den rechteroever van Omoeloff duurden den 28en April den geheelen dag. Den volgende dag trok de vijand onder dekking van zijn zware artil lerie in den sector tusschen Pissa en Schkva, terug op zijn oude loopgravenstelling. Bij het dorp Lednorojetsj leden de Duit schers in den avond van 28 April zeer be langrijke verliezen ten gevolge van vier mislukte aanvallen. Bij Stajoriba werden Duitsche afdeelin gen, die het offensief namen, teruggewor pen op hun oude stellingen. Aan don linker Weichseloever mislukten pogingen van zwakke vijandelijke detache menten om terrein te -winnen, geheel. In Galicië, in de omgeving van Gorlice, sloegen wij in den nacht van 29 April een vijandelijk offensief af. In de Karpathen bij Polen vielen de Oostenrijkers in den avond van 28 April ons opnieuw aan, doch zonder succes. Meer'noordelijk bij de Oejokpas en het Kopolonetsjbosch deden de Oostenrijkers in den nacht van 29 April eveneens een aanval. Wij lieten hen naderen zonder een schot te De landingsoperati tegenover moderne verdedigingsmiddelen, ijzerdraadversperrin gen. zoowel onder v ater als op het land en andere hindernissen, is voltooid. Turksche ooi'ogsschepen beproefden her haaldelijk in den strijd in te grijpen, maar verdwenen steeds bij de nadering van de „Queen Elizabeth", welke toch een Turlcsch leger konden vooruitgaan, zonder door den tegensta ider te worden ontdekt, zal slechts kunnen worden begrepen door hen, die zich Bu.««.mouvi. „01I,U ,wu wu _LI uit den Russisch Japanschen oorlog liet vol- transportscW^van 'mOtoTovwiel komen gebrek aan een behoorlijken verken- den grond boorde, mngsdienst bij het Russische leger herin neren. WE SN EN. In Ru friscli-Polen i LONDEN. Uit Bern wordt aan de vijand in eenige sectoren uit zijn voorge- „Morning Post" geseind, dat volgens be- KC,1°yeu stellingen teruggeworpenDe Oos- richten van de Oostenrijksche grens, de tenrijkscke troepen kwamen daarbij hier en Russische bedreiging van West-Galicië' zoo aaar tot aan cl° vea-soarrineslinia' van de •verontrustend wordt, dat de Oostenrijkers en Duitschers vier legerdivisies uit Neder- lossen tot onze ijzerdraadversperringen, en April had de vijand nog vasten voet in het Oostenrijk en Saksen hebben gezonden om den opmarsch tegen te houden. Ten zuidwesten van- Maramaros gingen de Russen vijf mijlen vooruit. Duitsche vliegers aan het werk. BERLIJN. Uit Kopenhagen wordt aan het „Tageblatt" geseind, dat volgens deu Petersburgschen correspondent van „Poli- tiken" negen Duitsche vliegers gisteren meer dan 120 bommen wierpen op Lomsja, Russisch Polen. TURKIJE. Aan de Dardanelles LONDEN. In een officieele be schrijving van de gevechten aan de Dar danellen van 2529 April, wordt gemeld; Zes verschillende plaatsen van de kust werden gebezigd voor ontscheping van het leger. De operaties werden beschermd door de geheele vloot. Het resultaat van der eersten dag was, dat sterke Engelschv, Australische en Fransche strijdkrachten zich hebben vast gezet op drie hoofdpunten, n.l. Australiërs en Nieuw-Zeelanders op hellingen van Saribaïr ten noorden van Kaba Tepe; de Britsche troepen aan Teke Boeroen en de Franschen op de Aziatische kust bij Koem Kaleh. Bij heb aanbreken van de dag op 26 maar gauw koest houe as 'k jelui was, in je èige belang; want as 'k je voor de „Raad van Scheepvaart" laat komme, dan..." ,„We hebbe niets met je Raad van Scheepvaart te make!" gilden ze allemaal. We zijn hier aan de wal... „„Wat," zei Thijs, - „dat zei 'k je..." „„Stop nou maat," zei ik, „schei nou uit, laat ze nou doorzeile, ze hebben ook averij; bij haarlui is geen stukkie meer heel „„D'r eige schuld, mar 'k ben zoo kreu pel as 'n karrepaa-rd" zei Thijs, „en 'k heb pijn in heel miju achterspiegel..." „Ikzelf kon m'n bakboordsarm nie op- lichte, 'k most huile van de pijn „„Thijs voelde d'eris! „,,Ie was uitgepikt" 1) zei ie; maar na derhand bleek dat ie gebroke was... „Toen hebbe we 'n jochie om 'n handkar gestuurd en 't overschot van onze messiene d'r op gelade.wij hinkend er achteraan heelemaal bemodderd en geen „zeiltje" meer heel... „Net 'n lijkstatie!" riepen 'n paar jon gens... „De menschen keken on? an; ze zei den „dat ze 't wel gedacht hadde," dat tuig! En ze lachten nog... ,,'k Zal die dag nie gauw vergeten! „Thijs heit 'n dag of acht in 't dok ge- lege; toen was ie weer alright; maar it ik heb drie weken wacht ter kooi g'had dien arm wou ni ein z'n scharniere. joegen hen toen uiteen door een krachtigen vuuroverval. In de richting van Stryj in de omgeving van Golovetsjko namen wij het offensief .Wij bestormden de loopgraven, en doodden een gedeelte van de verdedigers met de bajonet ongeveer 400 soldaten met zeven officieren werden krijgsgevangen gemaakt. Een poging van den vijand in Galicië om het offensief te nemen in den vroegen mor gen van 29 April ten noorden van Nad- vorna, werd belet door ons artillerievuur. BERLIJN. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld Onze operatdën in noordwest Rus land maakten goede vorderingen. Bij Szawli (Schawli) werden nog weer 400 Russen ge vangen genomen. Bij de vervolging der vluchtende Russen bereikten de Duitscho voorhoeden de streek ten zuidwesten van Mitau. De Russen deden een aanval in de streek van Kalwarja, werden echter met zware verliezen afgeslagen. Wij maakten 300 gevangenen. PETERSBURG. De generale staf van den opperbevelhebber meldt, dat vijandelijke afdeelingen de streek 7'; van Schwali bezetten. Duitsche pa trouilles verschenen op 1 Mei in den omtrek van Libau. Denzelfdeu dag bezochten vijan delijke torpedobooten de golf van Riga. Ten westen van de Njemen worden de gevechten voortgezet. Bij het dorp Tayenko, aan den rechteroever van de rivier de Nella, gaf een geheele compagnie van een Duitsch linie-regiment zich over. In Galicië openden in den nacht van 30 April op 1 Mei aanzienlijke Oostenrijksche troepenafdeelingen het offensief in de streek van Cenzkowitej. Dat vuur noodzaakte den vijand zich te versterken op 600 pas voor onze loopgraven. In de Karpathen i'oegen wij een aanval der Oostenrijksch-Duitsche troepenmacht af in de nabijheid van Golowitzko en Senetejof. BERLIJN. Na de verdrijving van de Russen uit Memel en Tilsit heerschte op den noordelijken vleugel van het Duitsche leger aan de Oost-Pruisische grens zegt de „Voss. Ztg." een be trekkelijke rust. Ook verder zuidelijk, in de streek van Soewalki en Augustowo, hadden de Duitsche troepen zich beperkt tot het vasthouden hunner bevestigingen op Rus sisch gebied, De Russische aanvallen tegen dje verde digingswerken werden met geringe moeite afgeslagen. Verder hadden geen grootere ondernemingen plaats ge-had. Het zwaarte punt van den strijd scheen geheel naar den zuidelijken vleugel van het leger, in de Kar pathen, verlegd te zijn. Nu komt plotseling het verrassende be richt, dat Duitsche troepen ook op den roordelijken vleugel tot het offensief zijn overgegaanhet legerbestuur heeft dus ook op dit deel van het oorlogsterrcin het initia- dorp Sedoel Baiir, dat een doolhof was van holen, loopgraven en versperringen. Deze stelling werd bestormd door de En- gelschen in een front-aanval dwars door de niet-vernielde ijzerdraadversj>erringen. Onze positie aan dit uiteinde van het schiereiland is dus definitief verzekerd. In den avond van den 27en hadden de feallieerden een loopgravenlinie ingenomen eginnende ten noorden van Kaba Tepe tot de t. o. t. t. s. batterij. Ondertusschen trok ken de Australiërs en Nieuw-Zeelanders daar tot aan do versperringslinie van de hoofdstelling van den vijand. Aan het front in West-Galicië en de Karpathen is een levendig artillerie-gevecnt aan den gang. Op de hoogten tusschen het Orawa- en Opor-dal sloegen de Oostenrijk sche troepen opnieuw hevige aanvallen der Russen af en maakten zij 200 krijgsgevan genen. Ten slotte gingen zij zelf tot den aauvl over en veroverden zij na een hevig gevecht een sterk Rusisch steunpunt ten Oosten van de Ostry-hoogte. Eenige hon derden Russen werden daarbij gevangen genomen en er werden machine-geweren buit gemaakt. In zuidoostelijk Galicië en de Boekowina geen veranderingen. KONSTANTINOPEL. De „Agénce Mill-i"_ verklaart: Terwijl onze vijan den zich op twee punt-eu. aan de west kust van Gallipoli nauwelijks 500 meter vau de kust, dicht bij hun schepen bevonden, melden zij in officieele berichten, dat zij den opmarsch voortzetten en 500 gevange nen, onder wie vele Duitsche officieren, maakten. Wij zijn gemachtigd deze berich ten beslist tegen te spreken, evenals het nog belachelijker bericht omtrent de inne ming van Gallipoli. De „Agence Milli" spreekt eveneens be slist de mededeelingen tegen door de Atheensche bladen van .Mytilene ontvan gen, welke spreken van de gevangenneming van 5000 Turken en 10 Duitsche officieren door de geallieerden op Gallipoli. Deze me dedeelingen zijn verzonnen. Op 28 April slaag le de vijand erin, on der bescherming van het vuur van al zijn oorlogsschepen nog een zeker aantal zijner troepen te landen. De gevechten begon nen toen opnieuw. Torpedojagers, twee transportschepen, een schip voor hydro planes zonken en twee kruisers werden be schadigd.. De ooggetuige schat heb aantal gesneu velden op 10,000, terwijl aan de zijdie der Turken slechts weinig dooden vielen en be trekkelijk weinigen gewond werden. Volgens particuliere berichten van de Dar- daneiien hebben de Turksche troepen eer- gelsc-hen de Turksche gevangenen in Egvpte slecht behandelen- ZUSD-AFRIKA. In Duitsch Zuidwest.Afrika, KAAPSTAD. De Engelsch© bevelhebber had vernomen, dat de Duitschers, die ge. dwongen waren terug te trekken van Seo- heim en Keotmanshoop, met den trein ver der getransporteerd zouden worden. Hij zond nu een ltlein detachement af om de lijn benoorden Gibeon te vernielen. Intusschen werd de 9de brigade in een hevig gevecht gewikkeld, waarbij zij 70 man aan gevangenen verloor. De' Éngelsche hoofdmacht deed toen een aanval, sloeg den vijand uiteen en vervolgde hem 20 mijlen ver. Zij bevrijdde al de Éngelsche krijgs gevangenen, veroverde twee kanonnen en verscheiden maxims en na.m zeven officieren en 200 man gevangen. Do Engelsclion maakten ook een geheelen trein en een menigte vee buit. De verliezen aan Éngelsche zijde waren .- 23 gesneuvelden en 55 gewonden. Droevige tooneelen heeft men kunnen zien in de kerk van het „Heilige Hart" (Sacré Coeur) te Rijssel, in 't noorden van Frankrijk. De stad is in handen der Duitschers, maar die laten er de vrije uitoefening van den godsdienst toe, en velé vrouwen en grijsaards en kinderen komen er bidden voor hun mannen, zoons en vaders, die in den strijd staan, of reeds gevallen zijn. Op het altaar worden regel matig de lijsten geplaatst der gesneuvelde Franschen, van wie de Duitschers den naam hebben kunnen weten. 1) Ribben. Verschillende dienge binnenwerks waren ontzet en 'k heb vijf dagen de rilkoorts g'had „En daarom, meneer, nooit kruip ik weer op zoo'n tweewielsbank in d'r eeuwigheid nie... ,,'t Eenigo voordeel, dat 'k er uit gehou- we heb, is, dat 'k altijd mijn bakboordsarm kan voelen as we vuil weer krijge; maar onze Lieve Heer bewaar je voor zoo'n baro meter... met de grootste stoutmoedigheid voor waarts, steeds in actie met den vijand, en voortdurend krachtige en herhaalde tegen aanvallen afslaande. Een verbitterend gevecht had plaats in den morgen van 27 April met een Turksche divisie, welke tegen Saribaïr werd gewor pen, na zware artilleriebeschieting. De Australiërs en Nieuw-Zeelanders sloegen iederen aanval af en gingen tenslotte tot het offensief over. Ook de Fransche troepen bij Koem Kaleb werden op 26 April t-ct viermaal toe krach tig aangevallen, maar zij handhaafden zich in alle stellingen en namen 500 Turken ge vangen. De verliezen van leger en vloot zijn uit den aard der zaak zwaar. g.. een antal booten, waarin zich vluchtende vijanden bevonden, in den grond geschoten en zijn vijandelijke oorlogssche pen, die hun infanterie wilden dekken, her haaldelijk door granaten van do Turksche batterijen getroffen en gedwongen af te trekken. Een Turksche vlieger wierp met succes bommen op vijandelijke oorlogssche pen. Vijandelijke vliegers wierpen eergisteren bommen op Madyton en speciaal op het hospitaal, waarop duidelijk zichtbaar het teeken van de Roode Halvemaan staat. Eenige zieken werden gewond en boven dien werden een vrouw en een kind op straat gedood. Vijandelijke vliegers, die onlangs over Gallipoli vlogen, wierpen proclamaties naar beneden, waarin zij bestreden, dat de En- 39ste week. 26 April: Hervatting van de actie tegen de Dardanellen volgens Éngel sche berichten krijgt een expedi tie-korps vasten voet op het scliiev-eiland Gallipoli, terwijl ook bij Koem Kale aan den Azin- tiechen oever troepen der ge allieerden geland worden. De oorlogsschepen beschieten de Turksche batterijen. Het Fransche slagschip „Leon Gambetta" (12351 ton) bij Kaap Leuca aan de Italiaansche kust door den Oostenrijkschen onder zeeër „U. 5" getorpedeerd; 100 man der bemaning van 800 kop pen gered. 27 Na de beschieting van Yperen blijven de Duitschers een steun punt op den linkeroever van het yzerkanaal bezetten. 28 Een Fransche vlieger werpt bommen op de Zeppelin-loodsen te Friodrichshafen. Éngelsche katoen-uitvoer naar Nederland, Italië en Zwitserland verboden. 29 Volgens Turksche berichten boor den de Turksche forten aan de Dardanellen twee torpedobooten en een transportschip in den grond, terwijl de Éngelsche linieschepen „Majestic" en „Triumph" beschadigd werden, en de Fransche .kruiser Jeanne d'Arc" brandende naar Tenedos gesleept moest worden. Een Duitsche Zeppelin werpt bommen boven plaatsen in Suffolk (Engeland), waarbij eenige hui zen vernield worden. 30 De Duitschers bombardeeren Duinkerken; materieele schade, 20 personen gedood en 45 gewond. Nieuw Duitsch offensief in noordwestelijk Rusland in de lijn LibauSchafliDunaburg en tusschen Kalwarja-Augustowo. Het Duitsche stoomschip „Macedonia", van Las Palmas ontsnapt, wordt door een Engel- schen kruiser buit gemaakt. De Eng. trawler „Lilydalo" aan den Tyne-mond, en het kolenschip „Nobile" bij do He- briden door Duitsche onderzeeërs getorpedeerd bemanningen ge- xed. Bij de gevechten van het lan- dings-korps aan de Dardanellen lijden de geallieerden zware ver liezen; o.m. sneuvelt de Éngel sche generaal Haeler. Het Éngel sche slagschip Queen Elisabeth" boort een Turksch transportschip van 8000 ton in den gronddo Australische duikboot „AF 2" door Turksche oorlogschepen tot zinken gebracht bij de Zee van Mannorabemanning gevangen genomen. Behalve het passagiers-verkeer staat do Éngelsche admiraliteit het vracht-vervoer tusschen En geland en Nederland weder toe. 1 Mei: Duitsch bombardement op Duin kerken met zware artillerie van do landzijde. Het Russische, sbeenkoolschip „Svorona" aan de Iersche kust door den DuitGchen onderzeeër „U 23" in den grond geboord; bemanning gered. Hernieuwde opmarsch der Duitschers aan den linker-oever van de Njemen bij Sjawil. Ten oosten van Trebinje drijft de Oostenrijksche artillerie de .Montenegrijnen terug. Schermutselingen aan het. Suez-Kanaal en in Zuidwest- Afrika. 2 Op de Noordzee heeft een treffen plaats tusschen Duitsche «ui Éngelsche torpedobooten j een Verkeer met Engeland. Men verneemt, dat de beperkingen voor het verkeer tusschen Engeland en Neder land zijn ingetrokken. Het passagiersver- vervoer zou waarschijnlijk Maandag worden hervat. Naar wij vernemen zou van dè Batavier- lijn Zaterdagavond de „Batavier IV" naar Engeland vertrekken, zonder passagiers echter, terwijl dien dag uit Engeland ver wacht worden de „Batavier III" en de „Batavier VI". Verschillende schepen vertrokken ook van Vlieringen en het postvervoer is reeds 'hervat. De scheepvaart op Engeland. Volgens een bericht in „Verdens Gang" deelde de uit Engeland te Stavanger aan gekomen kapitein van het Noorsche stoom schip „Habil" mede, dat onderbreking der scheepvaart met Nederland zijn oorzaak daarin zou vinden, dat de Eugelschen bezie zijn een nieuw mijnenveld te leggen als be^ scherming tegen Duitsche duikbooten. Een Duitsche torpedoboot In don grond geboord. Onze correspondent te Maassluis seint d.d. 2 Mei: Het heden binnengekomen Noorsche stoomschip „Varild" van Londen, redde de Noordzee twee officieren van een Duitsche torpedoboot, welke door oen En- :h patrouillevaartuig in den grond werd geboord. Het patrouillevaartuig nam de officieren van de Varild" over. Onze correspondent te Rotterdam seint nader Het Noorsche stoomschip „Varild", Zondagnacht van Londen te Rotterdam aangekomen, blijkt op zee ©en belangwek kende ontmoeting gehad te hebben. Naar de tweede stuurman van dit stoom schip, de lieer H. Lareen, meedeelde, werd het Zaterdagmiddag ongeveer 3 mijlen van het Noordhinder-vuurschip gepraaid door twee Duitsche torpedojagers, die de papieren opvroegen en na onderzoek van een en an der aan den gezagvoerder, den heer A. Moeland, veroorloofden de reis voort te zet ten. Juist toen dit gebeuren zou kwamen drie Engelscbe stoomtreilers in het ge- zicht; waarop thans de aandacht van de Duitsche torpedobooten werd gericht. Een der treilers, de „Mauri" uit Cardiff, liep dadelijk op een der torpedobooten in ken nelijk om deze te rammen. En inderdaad werd de boot ter hoogte van den toren ge troffen. De stoot was zoo hevig, dat de boot niet alleen belangrijk beschadigd werd, maar ook een vijftal der opvarenden dier boot overboord gingen, van wie één door den rammenden trealer, een tweede door de „Varild" werd gered. Dè tweede torpc -<boot was onmiddellijk te hulp gekomen en toen werd gezien dat de andere drijvende bleefzij had zich tot de treilers gerich^ waarvan twee op de vlucht waren gegaan. Er werden verscheidene schoten op de torpedoboot gelost en, daardoor blijkbaar gealarmeerd, kwamen thans zes Éngelsche torpedojagers aanzetten, die de vervolging van de Duitschers op zich namen. Dezen hadden den steven .middellijk gewend en verdwenen in de richting van Zeebrugge, De heer Larsen b niet te zeggen, in hoever de vervolging as geslaagd, wel deel de hij nog mede, dut een der Éngelsche tor pedobooten langszij van zijn schip kwam en den geredden schipbreukeling, die een of ficier was, opeischte. Aan het bevel werd voldaan en de officier dus krijgsgevangen gemaakt en gebracht aan boord van den treil er „Mauri die bevel kreeg hem te Cardiff te landen. De geramde Duitsche torpedojager was de A 6. Een Duitsche onderzeeër bij Ierland. LONDEN. Een Russische stoomboot met een lading steenkolen moet door een Duit der Duitschers, de „A6" wordt door de Éngelsche treiler „Mau ri" in den grond gevaren, ©en tweede geschoten. Van de Éngel sche torpedobooten zinkt de „Recruit", bemanning gered; 2 Duitsche officieren en 44 man ge vangen; de trawler „Columbia" getorpedeerd, bemanning van 16 koppen omgekomen. Het Amerikaansche stoom schip „Gulflight" en het Éngel sche S.S. „Edale" (5000 ton) bij de Scilly-eilanden getorpe deerd twee man omgekomen. Het Fransche s.s. Europe" aan de kust van Cornwallis en de trawler „Fulgent" bij Shannon door Duitsche onderzeeërs getor pedeerd. Éngelsche vliegers laten de munitie-depots te Sb. Quentin in de lucht springen. De geheele afgeloopen week ken merkte zich door voortdurende gevechten aan het westelijk front, met name bij Yperen, waar de doorbraak der Duitschers tol; staan is gebracht; tusschen Maas en Moezel, en om den Hart Hartmannsweilerkopf. Aan het oostelijk front in West- Galicië en de Karpathen geen verandering van beteekenis. Hervatting van hA personen verkeer tusschen Nederland en Engeland.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2