ie strijd m Iperen. OF ZEE. Binnenland. Legsrzaken. Marinezaken. X3ES -vsam, 5ZSoinLcaa.gr Si 3^^©x 191 Öe strijd in 'tzuidwesten van België blijft nog steeds uiterst belangrijk. Ook in de laatste dagen wordt daar nog altijd krachtig en met groote hevigheid gestreden. Een nieuw, klein maar duidelijk kaartje is daarom nog steeds van belang voor onze lezetrs, meen en we. "We geven er hier een van de deerlijk geteisterde stadYperenen haar omgeving. We zien niet alleen deze plaats zelf er op, maar ook de plaatsen or om heen, di3 in do laatste gevechten her haaldelijk genoemd werden. De Duitschers zijn er weliswaar oenigszins vooruitgegaan, maar toch niet voldoende om van een ern stige en gewichtige overwinning te spre ken; zij hebben bijv. niet de stad Yperen zelf in bezit gekregen, maar haar toch wel op geduchte wijze beschoten, zoodat de reeds zoo geteisterde oude en mooie stad opnieuw voor een deel werd vernield, ter wijl verscheidene burgers werden gedood. pagniescolonne tegen het boseh oprukte te midden van de hoorbare stilte, die op het geschutvuur was gevolgd. Fluisterend wer den de bevelen tot het afzetten van de ba jonet doorgegeven, jassen en bepakking neergeworpen en de charge begon. Met een ware hel van vuur van geweren en mitrail leurs werden de naderenden door de Duit- schera ontvangen. Maar daar dezen eerst iets te hoog schoten, waren de verliezen be trekkelijk klein. Op 50 meter afstand geko men trof het vuur echter beter doel en de geheele frontline scheen te worden wegge maaid. Dadelijk echter werden de verliezen aangevuld. En schreeuwend eu gillend, springend over de lichamen der gewonden, drongen de Canadeezen voort. Van de Duit- schers, die do mitrailleurs bedienden ont snapte er geen enkele, maar di9 in het dichte gedeelte van het bosch bleven hardnekkig weerstand bieden. Wij gingen zoo snel voor uit, dat de vijanden aan den buitenrand van het bosch geen gelegenheid hadden to ontkomen. Veien staken de handen op, kwartier werd niet geweigerd. In het bosch zelf werd de strijd tot een gruwelijk hand gemeen. Wij vochten in troepjes en de leven den wankelden over de lichamen van dooden en gewonden. Toen het gevecht op het felst was, en we de Duitschers steeds voor ons uitdreven brak do maan door. De kletteren de bajonetten schitterden als kwikzilver en de gdzichten der strijdenden leken als met kalkücht beschenen. Voortgaande naderden we loopgraafliniën in allerijl opgeworpen, die niet krachtig konden worden verdedigd. Allen die weer stand boden werden met de bajonet afge maakt; zij die zich overgaven werden naar de achterhoede gezonden. Het gevecht om de loepgraven was een schouwspel dat niet aangenaam is zich te herinneren. FRA^XRUK. Van het Westelijk OoHogsterreln. PARIJS. Het middagcommuniqué luidt: In België behouden de Franschen sinds drie dagen het herwonnen terrein; zij bleven terrein winnen in verbinding met de Belgi sche troepen naar het noorden op den rech teroever van het Yserkanaal. De Franschen maakten 150 krijgsgevangenen en verover den twee mitrailleurs. In Champagne in de omgeving van Beau- séjour veroverden de Duitschers 300 M. vooruitgeschoven loopgraaf, waarvan de Franschen de helft heroverden, In Argonnen bij het werk Marie Thérès© werd een poging om aan te vallen onmid dellijk door het Frsnsche vuur onderdrukt. Bij Eparges4)ombardeerden de Duitschers de Fransche stellingen, maar zij deden geen aanvallen meer. Hetzelfde gebeurde bij Hartmannsweiler- kopf; de Duitschers gaven tegen den top een heftig vuur af maar deden geen infanterie- aanval. in den loop van den 27en wierpen Fran sche vliegers 32 'bommeD op het station van Bollwiller, 30 bommen op het station van Chambly, waardoor in een munitiedepot brand uitbrak. Het station van Armaville in de kruising van den spoorweg Chambly Thiancourt werden 's nachts gebombardeerd. Den 28sten wierp een Franseh vlieger zes bommen op de luchtschepenloodsen van Friedrichshafen. De vlieger zag oen wolk rook opstijgen uit het dak van een loods. Verder werden 21 bommen door de Fran schen geworpen op het station en de gasfa briek van Leopoldshöhe. Tijdens dat bom bardement viel een Fransche vlieger binnen de Duitsche linie. In den loop van den dag werden vier Duitsche vliegmachines door een Franschen vlieger vervolgd en beschoten. Een machine viel brandend binnen de Duitsche linie3 bij Brimont; twee andere moesten dalen in de Fransche loopgraven, de een in Champagne, de andere bij Angre. Zij werden door het Fransche artillerievuur vernield. Het vierde vliegtuig kwam neer in de Fransche stelling bij Muizon ten westen van Reims. Twee niet gewonde Duitsche vliegers zijn krijgsgevangen gemaakt. De Duitschers beschoten uit een vljpgfcuig met brandbommen de open stad Epernay, uitsluitend door formaties van den genees kundigen dienst bezet. Volgens betrouwbare inlichtingen is de Zeppelin, die een week geleden bommen op Duinkerken wierp, ernstig beschadigd door het Fransche artillerievuur; het schip kan geen dienst meer doen. Het leed schipbreuk in het hout tusschen Brugge en Gent. BEKLIJFT. Rapport van het groote hoofdkwartier Onze aan den westelijken kanaaloever zich bevindende stellingen ten noorden van Ype ren aan de Yperlee bij Steenstras te en Het Sas zijn sinds gistermiddag onafgebroken, doch tevergeefs aangevallen. Ten oosten van het kanaal mislukte een tegen onzen rechtervleugel door Franschen, Algerijnen en Engelschen gisteravond on dernomen aanval onder zeer zware verliezen voor den vijand. Het aantal door ons in den strijd ten noorden van Yperen veroverde kanonnen eteeg tot 63. Ontploffingen van vijandelijke mijnen aan den spoorweg La BasséeBéthune en in Champagne ten noorden van Lemesnil jh&dden geen resultaat. Bij Lemesnil werden nachtelijke aanval- iegen d$ door, ons gisternacht veroverde stellingen onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De hier door ons krijgs gevangen gemaakte Franschen bevonden zich in een jammerlijken toestand. Zij beef den van angst, daar hun door hun officieren was verteld, dat zij in Duitsche gevangen- roon, alsmede in do omgeving van Koem Kale. Vijandelijke troepen, die in de kust streek Tcke Beer oen geland waren, werden bij een bajonotaanval van ouze soldaten in zee teruggeworpen. Troepen, die bij Ari Booroen aan land waren gekomen en verder poogden door te dringenworden echter door een aanval van onze troepen tob den terugtocht gedwongen en weder naar de kust teruggedrongen; een deel der vijande lijke strijdkrachten in deze streek moest gisterennacht overijld weer naar zijn sche pen vluchten. Onze troepen zetten heden hunne aanvallen op al deze punten met succes voort; .tegelijkertijd naderde can vloot de zee-engte om de forceering van zee uit te ondernemen, zij moest echter voor ons vuur terug. Bij dezen strijd werd een vijandelijke torpedoboot tot zinken ge bracht, en een andere zwaar beschadigd. Zij moest naar Tenedos gesleept worden. Heden ondernam de vijand van uit geen actie tegen de Dardanellen. Ter aanvulling wordt medegedeeld, dat vijandelijke troepen, die bij Koem Kale ge land waren onder bescherming hunner oor logsschepen vooruit wilden rukken, maa» ondanks hevige beschieting van alle kan ten, brachten onze troepen hun «...nval met goed gevolg ten uitvoer en drongen den vijand naar de kust terug. De vijand telde 400 dooden. Wij maakten 200 gevangenen Onze verliezen beteekenden niet veel een af deeling Mahomedaanscke soldaten, die met de Franschen in deze kuststreek ont scheept was, liep naar ons over. Bij Ivaba Tepe namen wij een aantal j -Dij Aiiua J.epe namen wil esa aa-nuai schap geraakt, dadelijk zouden woic en oo - Engelschen on Australiërs gevangen, onder geschoten, Op de Maashoogten ten zuidoosten van Verdun brachten wij onze stellingen eenige honderden meters vooruit en versterkten ze daar. In de Vogezen is de toestand onveran derd. Franseh brood voor do Franschen ln Duitschland. Volgens de ,,Basler Nachrichten" wordt in den laatsten tijd Franseh brood door bemiddeling der Zwitsersche regeering naar Duitsokland gezonden ten behoeve der daar geïnterneerde Fransche krijgsgevangenen. Voor dezen, die van huis uit gewend zijn veel brood te gebruiken, is de zuinigheid op het brood, die thans in Duit-sehland be tracht moet worden, zeer lastig, terwijl er ook onder hen zijn, die het Duitsche brood niet kunnen verdragen. Zaterdagavond is de eerste zonding broo- den, 400 stuks van 5 K.G. elk, geschonken door een liefdadige vereeniging te Parijs, te Basel aangekomen. Van daar gaat zij naar Duitschland, waar de autoriteiten voor de verdeeling van het brood zorgen. Wanneer deze e erste proef bevredigend uitvalt, dan zal met medewerking van de Zwitsersche post, geregeld brood uit Frank rijk verzonden worden. ENGELAND. Bommen op EngelSGhe stede». LONDEN. Een Zeppelin of een vlieger wierp Vrijdagmorgen brandbommen op Ipswich en Wkitton (Suffolk). Drie hui zen werden vernieldhet is nog niet bekend of er mênsohenlevens bij verloren gingen. LONDEN. Een Zeppelin vloog over Bury St. Edmunds en liet verschillende bommen vallen. Twee huizen geraakten in brand. LONDEN. Van de verschillende bommen, door vijandelijke vliegers geworpen te Ipswich viel er een op het dak van oen huis waarin een gezin van drie personen woonde. Be bom viel in de slaapkamer der twaalfjarige dochter, doch deze werd door den vader gered. De beide belendende huizen vlogen in brand, en alle drie de huizen werden vernield. Te Bury St. Edmunds zijn ook drie huizen in brand gestoken. Ccneraal Hasler. LONDEN. De Engelscha brigade-gene raal Hasler is volgens ©en niet-officieele mededeeling in het gevecht gesneuveld. OOSTENRMK-KONGARIJE... In de Boekcwlna. BERLIJN. Aan heb „Berliner Tage- blatt" wordt uit Tsjernowitsj bericht: „De troepen der verbonden mogend heden hebben Bojan, het voorlaatste steun punt van de Russische stellingen aan de uiterste grens van de Boekowina, genomen. De zware artillerie bracht den vijand groote verliezen toe. De stelling der Russen bij Nowo Sielitza wordt onhoudbaar, zoodat men een achter - waartsche beweging van den vijand in de richting van de Russische grens voorziet." TURKUE. Aan da Dardanellen. KONSTANTIJTOPEL. Het Hoofdltu-ar- tier bericht: De vijand heeft zijn aanvallen op Kaba Tepe en de zuidkust van Gallipoli herhaald. Wij sloegen hem ook thans terug. Woensdag deed de vijand met nieuwe troe pen een aanval op de kust bij Koem-Kalé, maar werd genoodzaakt terug te trekken, waarbij bij drie machine-geweren in onze handen moest laten. Aan het front in den Kaukasus deden de Russen gedurende den nacht een aanval op onze voorposten aan de grens ten noorden van Milo, maar werden met verliezen aan hunne zijde afgeslagen. Yan de overige oorlogstooneelen valt niets van belang te vermelden. KONSTANTINOPEL. De correspondent van de „Voss. Zeitung" schrijft over de gebeurtenissen op Gallipoli: Al dadelijk bij het begin van den strijd bleken Turksche bajonetaanvallen noodig. De Turken zijn bijzonder geschikt voor het bajonetgevecht. Zij vielen met zulle een élan aan, dab de vijand nergens stand hield. De heftigste strijd werd geleverd bij Kaba Tepe, waar de vijand zijn grootste afdeelingen landde, aangezien hij meende hier de verdedigings werken in den rug te kunnen aanvallen en oen goede operatiebasis te kunnen inrichten. Een telegram uit Berlijn van 28 dezer, ontvangen bij het D'uiteche gezantschap te 's-Gravenhage, luidt als volgt: Het Turksche Hoofdkwartier meldt in de eerste plaats var 26 AprilDe vijand poog de den 25n onder bescherming van zijn oorlogsschepen op vier punten der westkust van het schiereiland Gallipoli te landen, n.l. aan de monding van den Sïghinder; aan de kuststreek Ari Boeroen, westelijk van Kaba 1aan dv kust van Tsks Boe- welke oen itapitein en een luitenant. In de tweedo plaats wordt gemeld van 27 April, 'snamiddags: De oevers van de Sigliin Dëre ten westen van Sedoel Bahr zijn van vijanden gezuiverd» De vijand die bij Kaba Tepe geland was, deed pogingen om zich onder bescherming van het vuur zijner schepen in zijn verdedigingspositie te handhaven. Hedenochtend vroeg namen onze troepen bedoelde stellingen stormen derhand, dwongen den vijand zich over het geheele front terug te trekken én brachten hem bijzonder zware verliezen toe. Een deel der vijanden, dat naar zee terugtrekt, vlucht in zijn sloepen en verwijdert zich in allerijl. Zij die niet meer vluchten kon den, ontplooien witte vlaggen en geven zich in massa over. Wij constateerden, dat ©en vijandelijk transportschip door het geschut onzer ka- nonen getroffen werd en vóór Ari Boeroen zonk. Een te 4i uur 's middags ingekomen be richt bevat, dat vijandelijke strijdkrachten, geschat op vier brigades, op de kust van Kaba Tepe in zee gedreven werden. Een vijandelijke kruiser werd met gebroken mast en gehavend achterschip naar Tenedos gesleept. LONDEN. Het ministerie van oor log berichtOndanks den voortdu- renden tegenstand hebben onze troe pen thans vasten voet gekregen op het zui delijk gedeelte van Gallipoli, vanaf een punt ten noordoosten van Eski Thissarlik tot aan de monding van den stroom aan de tegenover gelegen zijde. Ook hebben zij alle aanvalen bij Saribar afgeslagen en avanceeren zij geleidelijk. De Turken hadden groote toebereidselen gomaakt om do landing te verhinderen, o.a. draadversperringen onder zee en diepe put ton met pinnen op den bodem aan land. Alle moeilijkheden werden echter door onze j troepen overwonnen. LONDEN. De „Times" verneemt uit Athene dat men daar meent, dat de geal lieerden geland zijn bij Koemkale aan den Aziatischen oever en Sedoel Bahr aan den Europeeschen oever van den ingang der Dar danellen, verder aan do Soevlabaai en bij Yomikeni, in heb noorden van Gallipoli. De troepen zijn, naar gemeld wordt, vol vuur en in uitnemenden staat. Blijkbaar zijn Woensdag de fort-en der Dardanellen weer hevig beschoten. Op Mytilene werd drio uren lang het schieten, gehoord. Do „Dailv Chronicle" verneemt uit Athene, dat het deel van de landing blijk baar is de bezetting van do forten gelegen aan de Europeesche en Aziatische kusten, teneinde de verbinding a.f te snijden met de Turksche troepen uit Thracië, die te Boe lair zijn geconcentreerd en die op Galli poli. De landing zou niet dadelijk door mili taire operatiën worden gevolgd, omdat het noodig is eerst operatiebasissen te vestigen. GENEVE. Admiraal Guepratte ver wachtte de „Leon Gambetta" voor de Dar danellen. Hij heeft thans gevraagd om de „Augagneur". De ministerraad zal beslis sen. LONDEN. De „Times" verneemt: Schepen, die van Tenedcs en Lemnos kwa men, doelden mede, dat sedert Zondagmor gen in de Dardanellen voortdurend wordt gevochten. Door de Engelschen werden aan den Europeeschen oever 1200 Turken ge vangen genomen, door de Franschen bij Kum-Kaleh 1800. Naar gemeld wordt, zijn de Turksche garnizoenen tusschen Kilib Bahr en Kaap Helles door een sterke Én- gel sche troepenmacht afgesneden, die zich dwars over do smalle strook van het schier eiland Gallipoli heeft opgesteld. De „Daily News" verneemt uit Imbros Eén der landingstroepen haalde een welge slaagde krijgslist uit. Onder dekking van het vuur der oorlogsschepen werden 1000 ezels met bagage en bergkanonnen aan land gebracht. De Turken zooden een sterke troepenmacht daarheen. Ondertussehen landden de troepen gemakkelijk op een andere plaats, op eenigen afstand daarvan. Een regiment oude ezels werd vernietigd. Het aantal gevangenen door de geallieer den gemaakt, bedraagt duizenden, onder wie vele- Duitsche officieren. Het slagschip Queen Elizabeth" nam krachtig deel aan de beschieting, die de cor respondent bij-woonde van Dinsdagmorgen 10 uur af, en die te middernacht nog krach tig werd doorgezet. De maan is bijna vol. Het is een schitte rend tconeel De correspondent telde 150 granaten van de zware kanonnen der slagschepen in een half uur voor middernacht. De beschieting werd Woensdagmorgen hervat. KONSTANTINOPEL. Naar de „Tasviri Efkar" van de Dardanellen verneemt, is het Engelsohe slagschip „Vengeance" door het vuur der Turksche batterijen bescha digd. KONSTANTINOPEL. Uit het groote hoofdkwartier .wordt yan tfemeldai' De vijand, die in de omtrekken van Kum Kaleh geland was, werd, ondanks de pogin gen om zich onder de bescherming van het geschutvuur zijner schepen to handhaven, volkomen verjaagd. Er staat geen enkele vijandelijke troep aan den Aziatischen oever der Dardanellen. Do vijandelijke strijdmacht aan de punt bij Kabah-Tepe wist zich nog onder de bescherming van het geschutvuur der sche pen te handhaven. Op alle andere deelen van het schiereiland Gallipoli is de vijand volkomen verdreven. Het vuur onzer batterijen beschadigde op 2S April den Franschen pantserkruiser „Jeanne d'Arc", die zich brandend naar Tenedos begaf. Een Engelsche torpedojager ii gezonken door ons granaatvuur, op 2S April, aan den ingang der zeeëngten. De aanval van 16 pantserschepen en \ele torpedojagers op onze vooruitgeschoven bat terijen aan de zeeengten op 27 April bad het volgende resultaat: De duizenden gra naten, tegen onze batterijen en infanterie- stellingen afgeschoten, wondden tot den avond eenige soldatendaarentegen werden twee transportschepen voor Seddul-bahr herhaaldelijk door onze grapaten getroffen, zoodat er één op het strand bep. Een aantal booten en zeilschepen met troepen werd door ons vuur tot zinken ge- bracht. De Engelsche linieschepen „Majes tic" en „Triumph" zijn beschadigd en moesten uit de slaglinie worden terug getrokken. De heide laatste dagen ondernam de vijandelijke vloot geen enkele operatie tegen de zeeëngten. Op de andere oorlogstooneelen had niets van beteelcenis plaats. Een zeeslag? Men meldt uit Wissingen van Don derdag Onafgebroken zwaar kanongebulder uit de richting Noordhinder is hier hoorbaar, waarschijnlijk een treffen der vloten. Do „Leon Gambatta". PAKIJS. De minister van marine be richt: „De kruiser „Léon Gambetta" werd in den nacht van 26 April getorpedeerd, terwijl hij kruiste bij den ingang van de Straat van Otranto, en zonk na 10 minuten. Alle officieren zijn ooi het leven geko men op hun post, van de equipage zijn 136 man gered door schepen, die door de Ita liaansche autoriteiten te hulp waren gezon den". Het Fransche pantserschip „Leon Gam betta" bevond zich, volgens de Romein s'clie „Messagero", toen het werd getorpedeerd, op een patrouillevaart in bet Kanaal van Otranto root zijn adjudant, jhr. Backer, ontvangen dooi de heeren It. Voute en M. G. van Hoorn, ge delegeerde leden van het bestuur, alsmede dooi den voorzitter der Vereeniging voor f«lcultatiev< Lijkverbranding, dr. Be Vry, Na eenigen tijd in dc aula vertoefd te hebben, werd het Crema torium bezocht, alwaar 'L. K. H. ontvangen werd door do heeren dr. Van Lissa en ror. J. B. Verbroek, resp. secretaris en penningmeester der Vereeniging. Terwijl het orgel con koraal inzette, betrad de Prins het gebouw, en werd de lift, waarop eon ledige kist geplaatst was, in werking gesteld. In een der zalen werden Z. K. H. de verschil lende formulieren voorgelegd, die door belang hebbenden moeten worden ingevuld en waarvan de redactie is vastgesteld in overleg met den minister van justitie. Vervolgens werden de ovenruimte en het Columbarium bezichtigd. Het bezoek aan het gebouw duurde ongev drie kwartier. Na nog een bezoelt gebracht te hebben aan den grafkelder van de familie Van Tienhoven: vertrok de Prins weder. „Moed, Beïeid en Trouw". Het vijf-on-twintigste jaarverslag van de vereeniging onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw", dat in do vergadering dezer ver eeniging op 30 April zal worden uitgebracht, vangt aan met de herinnering dat het zilveren feest der vereeniging op genoemden datum samenvalt mot het eeuwfeest der Militaire Willemsorde. In gewone omstandigheden, wordt in het verslag gezegd, zou dit feit ongetwijfeld aanleiding hebben gegeven tot eeno feestelijke herdenking. De ernstige en moeilijke tijden, die ons vaderland thans doorleeft, sluiten ech ter elke gedachte aan feestviering ten eenen- male uit. Dit neemt niet weg dat hot 25e jaarverslag aanvangt met een terugblik op de 25-jarige periode. Met dankbaarheid wordt herinnerd aan allen, die in die periode door hunne giften de vereeniging in staat stelden nuttig werk zaam te zijn in het belang van zoo veel ridders der M. W. 0. en van de door hen achtergelaten weduwen en weezen. In de eerste plaats wordt met een kort woord herinnerd aan het feit, dat tot het ont staan der vereeniging aanleiding gaf. Voor het in zorgvolle omstandigheden achtergebleven gezin van een ridder der M. W. O. werd des tijds een beroep gedaan op de publieke lief dadigheid. Daarin vond de medebestuurder der vereeniging Charles Boissevain aanleiding in het Alg. Handelsblad te wijzen op de wensche- lijkheid, neen de noodzakelijkheid, de herha ling van een dergelijk beroep te voorkomen. Het verslag herinnert er dan voorts aan, dat aan zijn roepstem gehoor werd gegeven. Omtrent do werkzaamheden der vereeniging wordt in het verslag o. a. het volgende aan- geteekend Aan giften werd ontvangen een bedrag van f 192,650.30, waarvan aan onderstand werd uitgekeerd f 148,936.34, terwijl 61,080.63 is besteed aan kapitaalvorming. Het bestuur leed in het afgeloopen jaar een gevoelig verlies door het overlijden van zijn voorzitter jhr. C. H. A. van der Wijck, die gedurende een reeks van jaren goede diensten aan de vereeniging heeft bewezen. Onze plaat geeft een voorbeeld, hoe in dezen oorlog do krijg ter zee wordt gevoerd. Geen grootsche zeekasteelen, dreadnoughts of kruisers, die elkaar beschieten, geen gedaver van machtige kanonnen en wolben kruitdamp, die over do zee hangen, geen eskaders in slagorde als in de tijden van Tromp en De Ruyter, maar operaties der onderzeeërs op of onder 't water en aanvallen op vreedzame handels schepen Die aanvallen geschieden van den eonen zoowel als den anderen kant. We zien hier een Duitschen onderzeeër, die een Engelsche stoomboot met granaten beschiet. ,op weg naar Malta, waar het zich met andere kruisers zou vereanigo». Tegen 1 uur 's nachts had de kruiser een Italiaanscli zeilschip ontmoet, dat hij door zocht. De Italiaansche papieren bleken vol komen in orde te zijn. Nauwelijks had het italiaansche zeilschip de reis weder aange vangen, toen do „Gambetta" door een tor pedo word getroffen, die een gat veroor zaakte, dat het water in groote stroomen naar de machinekamer en de dynamo deed vloeien. Het ecliip zonk in volkomen duister nis binnen twintig minuten. Twee der neergelaten reddingsloepen kan telden, andere met 108 matrozen werden ge red door een Italiaansche bark, die om 7 uur 's morgens naar een verloren anker zocht. Een smaldeel van Italiaansche torpedover nielers kwam om 3 uur 's middags te Leuca aan met kieedingstükken voor do overleven den. Deze vertrokken dien nacht naar Syra cuse. Volgens de ..Messagero" bevinden zich onder de geredden 10 officieren, hetgeen in strijd is met het officioele Reuter bericht uit Parijs, volgens welk alle officieren op hun post zijn omgekomen. Do „Fraack". BERLIJN. Het bericht, dat de Finsch© boot „Fraaok" niet werd ge torpedeerd, maar door kanonschoten in den grond werd geboord, wordt thans bevestigd door het D'uitsche ge zantschap to Stockholm. Het was onmoge lijk het schip een haven binnen te sleepen, daarom moest het in den grond worden ge boord, nadat eerst de bemanning in de red dingsbooten was gegaan. De lading van de „Fraack" bestond uit haematiet ijzer, staal voor projectielen, en prikkeldraad bestemd voor Rusland. HoSb9riclht. Naar de „Tel." verneemt, heeft H. M. de Koningin een belangrijke bijdrage geschonken voor den buitengewonen kunstavond ten bate van het Haagsche Steucomité op Zaterdag avond 1 Mei in het gebouw van K. en W. to 's-Gravenhago. Bezoek van den Prins aan Wesierveld. Woensdagmorgen heeft Prins Hendrik 't eer ste Nederl. crematorium op de begraafplaat© jifestgryeld ftezqchL. In de^aglg) werd Z.JS..H, Uit de „Staatscourant". Bij K. B. is benoemd b/lx 8ste reg., tot res. 2de luit., de vaandrig W. F. KeppelHes- s e 1 i n lc, v/h korps. Bij K. B. is tijd. benoemd tot res. 2de luifc.-kwartierm. bij de landw., de adj.-onderoff. kwartierm. v'd landstorm L. P. J. Seorève. Bij K. B. is de duur der detacheoring in Ned.-Indië v/d sedert tot kap. bevorderden le luit. der genie J. J. II o e 1 o f s Valk, met 2 jaren verlengd en aldus bepaald op ten hoog ste 5 jaren. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op een vraag van den heer K. ter Lajan omtrent vrijstelling van dienst van gemoblli- seerden tot deelneming aan de viering van den a.s. 1 Mei-dag (ingezonden 15 April 1915): Zijn de heeren Ministers van Marine en Oorlog bereid, hun medewerking te verleenen, ten einde, voor zoover de dienst het toelaat, aan de gemobiliseerden die dit wtónschen, zoo veel mogelijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de viering van den a.s. 1 Mei-dag?, hebben de heeren Rnmbonnet en Bosboom, Ministers van Marine en van Oorlog, het volgende geantwoord (ingezonden 28 April 1915) De viering van feestdagen is voor de zee macht geregeld in het Reglement op den in- wendigen dienst en het Reglement op de eer bewijzen, voor de landmacht in de Reglemen ten op den Inwondigen dienst. Afzonderlijk (Recucil Militair 1912, bladz. 868) is voor do landmacht aangegeven welke kerkelijke feest dagen zijn aan to merken als feestdagen, be doeld in do laatstgenoemde reglementen. Aangezien do bestaande regelingen don 1 Mei-dag niet als feestdag kennen, kan de ge vraagde medewerking niet worden verleend. Traktementen van officieren, behoorend© tot het Reserve-Personeel, de IWüftio, de Landweer en den Landstorm. Vermits geblc -en is, dat verschil van opvat ting bestaat omtrent de bepalingen vervat in het Koninklijk besluit van 18 Maart 1915, no. 25, is bij Ministerieel© beschikking van 14 April ten vervolge op die legerorder het vol gende ter kennis van de Landmacht gebracht: Waar in bovenaangehaald Besluit wordt ge sproken van reserve-officieren, worden daar onder verstaau alle reserve-officieren, al dan niet tijdelijk benoemd, zoomede de reserve-offi cieren van gezondheid. Reaorvfrofficieren, 4;c _©ertüda in tea Kennisgevingen Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitaüën, Dankbetuigingen, Mena'a - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk - B. van Manfgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, AmsL ciorsrang zijn gepensionneerd, zijn uit den aard dor zaak te beschouwen als in den officiers rang eervol ontslagen. Bij de berekening van don termijn van elf jaren, bedoeld in artikel één van hot Besluit, behoort als diensttijd te worden geteld de tijd gedurendewelken do reserve-officier eventueel voorheen in lageren rang bij de Landmacht (dus niet de Zeemacht, of het Leger in Neder- landsch-Indië) heeft gediend. Bij de berekening van het aantal dienstjaren, rochtgevend op traktementverkoo.ging als re serve-officier, behooren ook te worden geteld de dienstjaren door den belanghebbende als militair officier in vorige dienstverbanden vol bracht, met uitzondering van de diensttijden, welke volgens h.t bepaalde in artikel twee van het Besluit niet in aanmerking komen. Dit is toch het onmiddellijk gevolg van de bepaling dat de berekening geschiedt van sf do oorspronkelijke benoeming van den belang hebbende. Aan reserve-offici militie-officieren enz. dia -(en gevolge van het niet onder de wape nen zijn geen traktement genieten, wordt ook niet een verhoogd traktement toegestaan. Vrijwillige verbintenis. Bij Ministerieel© beschikking van 21 April 1915 is bepaald, en dit met wijziging in zoo verre van den maatregel van 18 Augustus 1914, dat militiekader bij do verschillende wapens op den voet der bepalingen van de „Instruc tie op do Werving 1912" kan worden toege laten tot een© vrijwillige verbintenis. (Promoties rle Laatste Berlohten.) „Ons© ViooS" De vereeniging „Onze Vloot" hield Donder dag haar algemeens vergadering te Rotterdam op initiatief der betrokken afdeeling, welker voorzitter, de heer J. V. Wierdsma, de ver schillende afgevaardigden in de sociëteit „Har monie" welkom heet. Rotterdam is, zoo zei hij, weliswaar geen militaire stad, maar de harten kloppen er -toch hartelijk voor de landsverdediging en hartelijk wordt er meegeleefd met de mannen onzer vloot die reeds thans zoo lang ton behoeve van het vaderland waakzaam zijn. De voorzitter der vereeniging, de oud-over ste Van Bem molen dankte voor de ont vangst en deelde mede, dab de Prins der Ne derlanden wel van zijn groote belangstelling heeft willen getuigen voor de vereeniging door dien middag den boottocht me© te maken en san te. zitten aan den maaltijd welken de Hol- land-Amerika aan het hoofdbestuur en den al- gemeenen raad aanbiedt. Do voorzitter trok een parnlel tusschen deze jaarvergadering en die van 't afgeloopen jaar, waartusschen ligt 't uitbreken van een wereld- strijd, die ook op de Ver. zijn invloed deed ge voelen, zij het dan niet op het ledental. Wel in de wijze van werken op „Onze Vloot". D© propaganda moest men laten varen en men ging over tot hot andere dool in do statuten 'ermeld: do zorg voor het personeel op de vloot raitengaats, een taak die zij ook heeft uitge- itrekt tot do soldaten, uit overweging dat deze iet in hefc algemeen veel minder hebben dan het personeel op de vloot. Overal nit het land zijn ons de géiden toege stroomd, zei de voorzitter, wij kregen lectuur, wij kregen spelen ©n waren in staat om aan alle aanvragen te voldoen. Die stroom begint nu eveuwel op te drogen, zoodat binnenkort het hoofdbestuur opnieuw een beroep op af deelingen en leden zal moeten doen om den Btroorn opnieuw te doen vloeien. Wij moeten hebben .geld, spélen, lectuur en spr. hoopte dat dit beroep niet vergeefsch zou zijn. Ons volk is gemakkelijk tot geestdrift te brengen, maar spoedig is die geestdrift ook weer voorbij. Men heeft het gezien bij de mobilisatie. Toen een algemeen elan, maar nu reeds hoort mton ge mopper. Nu reeds zegt men dat wij door een wonder buiten den oorlog zijn gebleven. Neen, duizendmaal neen, zegt spreker. Niet door een wonder zijn wij buiten den oorlog gebleven maar alleen door de superieure wijze waarop H. M. de Koningin en haar ministers ae re geering des lands hebben geleid en door do plichtsbetrachting van leger en vloot, aan welke >eide de voorzitter, onder toejuiching der ver gadering, warme hulde brengt. Daarna werden telegrammen van hulde ge zonden aan da Koningin, den prins, vice-admi- raal Ellis en het eorolid der Vereeniging, den heer P. Koster to Parijs. In het jaarverslag, door den secretaris jhr. O A. L. van der Wyck uitgebracht, wordt het overlijden herdacht van den vice-voorzi tter J. D. baron van Wassenaer van Rosando, het hoofdbestuurslid jhr. O. H. A. v. d. Wyck en de leden van den algemeenen raad J. E. N. baron Schimmelponninck van der Oyo van Hoevelaken en A. Smit. Sedert is jhr. H. A. van Ivamebeek als vice-voorzitter opgetreden Het ledental der vereeniging was 1 Januari 1915 8379, een belangrijk© toeneming die in hoofdzaak heeft plaats gehad in do eerste helft van 1914. D© vereeniging vermeerderde tevens met 6 afdeelingen. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf op 12,768, met een batig saldo van 1190.73J en werd goedgekeurd. Het mobilisatiefonds waaruit de vereeniging heeft geput in de af geloopen maanden wordt afzonderlijk beheerd en is in deze rekening uiteraard niet opge nomen. Van het batig saldo der rekening werd f 1000 afgezonderd voor een bijzonder propa- gandafonds. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de hoeren prof. jhr. mr. D. W. J. M. van Eysenga, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, kolonel W. A. Mouton, A. C. A. van Vuuren i jhr. C. A. L. v. d. Wyck. Do volgende vergadering zal te 's-Graven hage worden gehouden. Het ligt in de bedoe ling daarbij feestelijk liet 10-jarig bestaan der vereeniging te herdonken. Kolonel Merkus uit Amsterdam bracht warme hulde aan het hoofdbestuur voor den arbeid in de afgeloopen maanden verricht. Daarna begaven de afgevaardigden zich naar het stadhuis waar zij werden ontvangen dooi den burgemeester on de wethouders. Hier richtte burgemeester Zimmormann tot hen een woord van welkom in de havenstad. Orcrste Van Bemmelen bedankte voor het bemoedigend woord van den burgemeester en sprak zijn beste wenschen uit voor den bloei van Rotterdam. Na afloop der vergadering had er een boot tocht plaats. De Prins der Nederlanden, die een bewijs van belangstelling gaf in do vergadering van „Onzo Vloot" door daarvoor over te komen met zijn adjudant jhr. Backer, scheepte zich Dondermiddag onmiddellijk in op de „Colum bus" van do HollandAmerikalijn, terwijl de leden van „Onze Vloot" op de stoomboot „Porthunus" een tocht door do havenwerken maakten. De Prins bezocht ook met zijn ge- zelsehajc het opleidipgssokip yoor de handels- yaarW 4

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2