Laatste Berlolifea. „De Oorlogskas" lorei let Péiciteil van Wetenschappelijk iows. Oemobiiiseerden HOOFDPRIJS 40,000 GULDEN, !5Be Oorlog in België". SIGAREN. Onderlinge Verzekering van I Formaat GV2 x 9 c.M. met 1 chassis f 7.15 4'/2ÏB „I „14.85 X>E ^Qllji]DA*3?!EIVrOC>XTg^.AI>J"*J7 'V&XX woensaag sacs JZ. JCZ> JL O. Zeg mij, G-ij Koningen en Keizers, Voelt Gij dan niet een stille pijn P Gij eendt uw volkeren ten strijde, En bidt, dat God lien zeeg'nen zal, JTorwül je» neerslaan en verwoesten, Wat Hij eens sokiep in het Heelal. [Bedenkt, Gij Heerschers van Europa, Dat er slechts ééne God bestaat ■'"En dat die God U allen liefheeft, Want vreemd bij Hem is immers haat. Bewijst door daden nu uw woorden Die zeggen, dat Gij mint den vree, jyaat zien, dat 't zijn geen ijd'le klanken, Gij doet er 't menschdom weldaad mee. De ganscho wereld zal hem danken, Die ons den vrede weder geeft, .Die maakt, dat ieder volk op aarde, Met andere weer in vriendschap leeft. H. J. JANSEN. Uit Woudrlchem. Mil. D. Manten schrijft ons uit Woudrichem Beleefd vraag ik u, of u nog eens een plaatsje kunt inruimen in onze gevierde courant. ,,De jongens van onze keuken hebben mij verzocht iets van bén te dichten, 't liefst grap pig zeiden ze. 'k Heb nu iets bij elkaar ge krabbeld, waar de jongens uit de keuken zeer mee zijn ingenomen, dus van kwetsen is geen sprake." (Na deze wel noodzakelijke inleiding laten iwij hier Van Manten's bijdrage volgen. Red.) >k Ben ook een heele Piet in 't trekken aan de lijn, [Maar 'k gevoel mij nietig, 'k gevoel mij o zoo klein, Vergeleken bij ons keukenpersoneel, want 't geen zij u presteeren Op dat gebied, het is fameus en 'k moet dan ook nog heel veel leeren. Grooter, luier, trager ezels, Vindt ge niet, want deze kwezels, Doen den ganschen lieven dag, Zooveel als niets, ze doen geen slag. Weet ge waar deez' luie hfeeren Zich bet liefst mee amuseeren P Door te gapen en te slapen, Waardoor je zélf aan slaap zou raken, 'a Morgens bij 't reveille blazen, Gaan zij niet als vlugge hazen Dit bun nest, maar blijven stom, En keeren zich eens lekker om. Behalve één, want ied're morgen, Moet er één al vroeg nan 't zorgen Voor de koffie en hot brood, Opdat we niet gaan van den honger dood. Maar, dat is maar om de vier dagen, Dus daarover behoeven zij heusch niét te klagen; Want als er een 's morgens vroeg op is geweest, Haalt bij zijn slaap wel weer in, wees maar niet bevreesd. Zoodra koffie en brood zijn uitgedeeld, Heeft dé vluggert zijn plannen alweer gesmeed, En gaat hij, als een echtö Jan Salie man, Zoo gauw als hij kan op. rijn stroozak Sn. Weet ge waar ze ook gaarne van houden, En op dat punt lang niet zijn verkouden? Om lekker te eten, te drinken en te fuiven, En de soldaten aan een zeentje te laten kluiven. Wilt ge soms de namen van deez' snaken booren, Met zooveel lui- en traagheid aangeboren, 't'Zijn Jap dö Leeuw en Reier ter Haar, Met Both en Peters en ge hebt 't soepje bij elkaar. De eerste, Jan de Leeuw, die is, 't Geen niet alleen zijn achternaam aanduidt, maar ook gewis, De boofdkok, dus een soort regent, Eeix goeie knol, een goeie, luie vent. 't Is in zijn vak een heel geleerde man, Die smaak'lijk mengen en opdisschen kan. Hij beeft zich steeds getoond een flink, ervaren kok, En tot zijn eer gezegd, hij schiet niet ganw een bok. Dan krijg je amice Reier ter Haar, ',t Is ook een goeie vent, een heel lui exemplaar, Die gaarne over politiek mag twisten, Waarin hij thuis is, zooals eerste klas artisten. 'k Heb menigmaal met hem gedebateerd, Én vfeet ge wat hij dan alzoo oreert? Dan zegt bij„Leve Troelstra met zijn rooden vaan", Én ik zeg „kalm maar, Kuiperiaan, bij zal je nooit verslaan. 't Wordt soms wel eens een warm en heet gevecht, Maar hebben wij elkaar de waarheid weer Dan geven wij elkaar de broederhand, Want onze vriendschapsband houdt eenwig stand. En daarom Róier. al kunnen wij elkaar op politiek gebied niet vinden, Wij blijven tot m lengte onzer dagen goede vrinden. Én Tr eer in n een ridderlijk tegenstander, Lang leve luie Réier, dè lange Salamander. Nu komt vriend Both eens op de baan, Zijn naam duidt een heerlijk' lekk'ro vischsoort aan, 3Iaar hij is niet 'n onschuldig vischje in de zee, 't Liefst gaat bij met een van Woerkum's schoonen mee. En gaarne maakt hij af en toe een praatje. Met een vn.n deze vlinders, of met Daaijé, En weet bij lien, net als een beer op sokken, Mét meesterlijk talent san zijne zij te lokken. Het is een sterke, stoere, luie vent, En om het werken geeft ook hij geen cent, Hij Iaat 't ook gaarne aan een ander over. En luistert 3t liefst maar naar dé vink in 't loover. Zooals n wellicht ook niet weet, hij komt uit Babberich, Ze zeggen daar niet krijgen, maar ik krieg; Ze spreken daar van kcicnen on van kiepen, En noemen daar ijskoud de pijpen, piepen. Nu, 't kan mij weinig schelen hoe hij 't zegt, Zijn bedoeling is toch goed, al zegt bij 't. nog zoo slécht, Sn 'k reken 't tot mijn eer en 'k ga er op verzot, Dat 't is mijn beste vriend, die luie trage Both. Lang leve onze Both, lang leev' mijn trouwe vrind, Onri vriendschap blijft bestaan, tot in des levens end. Nu nog de laatste van deez' luie heeren, Want deze ook vooral moet gij nog kennen leerén. Zijn doopnaam Hendrik doet n allicht ver moeden, 'n Goeie, dooie sul, maar de hemel rnooge u behoeden. Ge riet voor u een echte gladiator, Een echte vechtersbaas, een echte Matador. Hij kan je met zijn groote arëndsklauwen, Wel fijn, als mosterd, of als spekvet, knauwen. Maar, als je hem maar stil zijn gang laat loopen, En hij nog maar een biertje kan gaan koopen, En hij. rijn kaartje maar kan leggen, Kan je bij hem geen kwaad en kan je alle3 zeggen^ Maar wee u, als ge in zijn water vaart, Dan is hij voor geen kleintje meer vervaard, Hij vecht en slaat, al3 een verwoede béér, En, die hij raakt, ziet 't daglicht nimmer weer. Maar 'k heb alweer in hem een besten kame raad, Een goeien, luien knol, een jooflen, trouwen maat, En 'k hoop, dat, als weer betere tijden keeren TT ij mij dan spoedig komt met een bezoek Nu weet zoo wat de Woerkumsclie burgerij, Wat wij alzoo hebben voor een keukengerei, Ze gaan, zooals u ziet, awi 't zelfde euvel mank. Merci voor d'aandacht, en, Redacteur, mijn dank. jgpsdrich^ J>. MANTEN. 24 uursrit voor Wielrijders. Zaterdagmiddag 3 uur is de 24 uursrit voor wielrijders begonnende start had plaats, zoo als men weet, aan do Boorlaan te s Gravenhage en regelmatig vertrokken zes aan zes do deel nemers. Er waren zooals we meldden, heel veel militairen onder do mededingers, o. a. zag men er Jlir. Bosch van Drakesteyn, den bekenden wielrijder, in het pakje van een vrij willigen motorrijder. Overigens waren er huzaren zoowel als voetvolk, kador, zoowel als minderen. Wij kunnen hier verder nog alleen vermelden lui tenant Mathon van Breda, dio met een keur- troepjo deelnam aan don wedstrijd en die door den generaal-commandanfc van zijn afdeeling persoonlijk werd gelukgewenscht en door de soldaten van zijn regiment met een krans ge huldigd. Ruim 200 ingeschrevenen nomen deel aan den wedstrijd, wij geven hier den uitslag. In het geheel zijn nan het eindpunt te Den Haag aangekomen 115 deelnemers, waarvan ongeveer 100 zonder strafpunten. Eerst later, wanneer de controlelijsten uit Arnhem, Harderwijk en Amsterdam bij het comité zul len zijn ingekomen, kan do officicele uitslag worden opgemaakt. De zooeven genoemde 115 aangekomenen zijn de heeren G. Slappende!, Voorburg; A. den Held Azn., Rotterdam; C. van der Hoeven, IJmui- don; P. Schippers, Rotterdam; F. G. J. Boer, Den Haag; E. G. Klunder, Oosterhout; E. Zaadstra, Tilburg; J. van Gent, Amster dam; C. Blekemolcn, idem; G. Schilling, idem; T. H. de Vries, idem; G. van Eember- gen. Den Haag; jhr. G. Bosch van Drake- stein, Den HaagV. Boelaars, idemC. de Voogt, idem; A. Pb. Baak, Amsterdam; H. Franssen, Hilversum; J. Noordam, Den Haag; H. C. Heijnings, Amsterdam; A. Stof fers, Den Haag; N. J. Marks,, idem; T. Savelkouls, Den Bosch; N. L. Kerkmcer, IJmuiilen; K. C. Schipers, OoltgonsplaatW. H. Stenken, Den Haag; J. Wijsman, Helle- voetsluis; P. J. Bogerman, Rotterdam; G. F. Waldxicr, Apeldoorn; P. van Eijckhoff, Haar lem; J. J. van den Domhof, Beemster; A. J. Waasdorp, Assen; J. E. du Cellico Muller, Baarn; P. A. Holtes, Heiloo; J. J. Hölile Jr., Geertruidenberg; J. G. Schmidt Jr., Deven ter; I;. C. E. van Gliesel, Haarlemmermeer; J. de Jong, Amsterdam; A. A. Dullé, idem; W. Janse, idem; J. H. Douwers, Jutphaas; W. S. Engel, Oosterwijk; H. v. d. Bor, De,n Haag; N. W. Siehol, Amsterdam; J. K. Pïe- ters, WageningenR. C. Kok, EibergenFr. van Meetelen, Den Haag; P. M. van Wijk, idem; W. Bakker, Landsmeer; Charles Stoer, Roermond; P. J. Prinssen, idem; L. Vrouwes, Den Haag; J. J. Wories, Delft; J. C. Jams, Amsterdam; B. M. Boot, Den Haag; Fred, van Vugt, Den Helder; B. E. J. Oosterwijk, Groningen; L. Caron, Den Haag; A. de Kruijff, Utrecht; J. Schravendijk, Den Haag; G. W. Delink, DoetinchomG. Kersten, idem; Cox, idem; P. A. van Vegcliel, idem; H. W. Bar, idemM. van Harmelen, idemG. Duhach, idem (laatste zeven vertegenwoor digers van het tweede escadron wielrijders te Doetinchem)P. Pikkaart, AmsterdamW. van Steenbergen, Loosduinen; T. de Loos, Utrecht; P. Offenberg, idem; Chr. Snoek, idem; J. Kouwenhoven, idem (laatste vier vertrokken als vertegenwoordigers van het 29sto landweerbataljon wielrijders te Utrecht. Kwamen ook als groep op tijd in de beste con ditie aan)J. D. Rolandus Hagedoorn (ps. Johnny Walker), Hilversum; J. Kleinen, Den Haag; P. Hulleman, Gouda; M. A. Schader, Den Haag; Simon Bizot, Leiden; C. van der Wiel, Rotterdam: H. Buiskool, Haarlem; J. K. Laumen, Roermond; Henri Meijer, Over- veen; Joh, Derke, Den Haag; H. G. v. d. Ven, Roermond; en ..last hut not least" do eerste luitenant W. Mathon, met zijn groep van vertegenwoordigers van het eerste en derde escadron wielrijders te Breda, bestaande uit de wachtmeesters: A. G. Muigelen, Pos en Donker, de korporaals: Van der Genuchten, Van Oosterom, Wiemers, Kranen, De Bruin, Harthoorn, Bikhof, Bogaerts en Vermeulen, en de huzarenVeldhuïjzen, Van Velzen, Declen, Terlinden, Teiry, Minkes, Verschuur, De Jong, Putting, Lenson, Pala, Lam, Lou- wers, Van Til, Groenendijk, ermeulen, Schou ten, Boelsma en Min. Welk een kranig figuur de militairen in dezen rit hebben gemaakt, blijkt wel hieruit, dat van de 115 aangekomenen »iet minder dan 75 de wapenen dragen. En dat bij mee- rendeels zulke zware rijwielen en zulle on- practische wielerkleeding. Dat de bekende renners op tijd zouden aan komen, viel te verwachten, maar dat van de 7 veteranen, die vertrokken deelnemers van hoven de 40 jaar er zes friseh en wel gemoed het eindpunt zouden hereiken, dat was zeker niet verwacht. Ruiterfeest. De tweede avond van het Ruiterfeest ten bate van liet Nationaal Steuncomité in de Manege Washington te 's-Gravenhage was nog drukker bezocht dan de eerste. Een uitgelezen gezelschap dames en heeren was tegenwoordig. Z. K. H. de Prins woonde het feest hij, ver gezeld van zijn adjudant, den le-luitenant orrlonnanco-officicr jhr. Backer. De buffetben stonden onder leiding van de dames mevrouw J. G. Schlimmer en mevrouw Den Beer Poortugael en boden een rijke ver scheidenheid van ververschingen en waren smaakvol ingericht. In do pauze bezichtigde Z. K. H. de Prins do stallen en onderhield zich gedurende zijn rondgang met onderscheidene dames en heeren, o. a. met prins Albert de Ligne. Het Ruiterfeest zelf was een succes en de verschillende nummers werden met een langdu- rig applaus beloond. Het programma bevatte Jockey-act, gereden door de heeren jhr. Repelaer, Bosman en Van der Oudermeulen. Flocho manoeuvre, gereden door de heeren Bosman, J. Warneke Jr., Van der Oudermeu len en jhr. Repelaer. Campagneschool, gereden door den heer Washington met „Fascination" en „Prins Al- bert" en ..Prinses" gereden door den pikeur den heer Wittmaekers. Chymkana-races, gereden door de heeren J. Warneke Jr., Bosman, Caayman, Willing van Hattem en jhr. Repelaer. Geallieerde Post, gereden door den heer Wittmaekers. Aan den polo-wedstrijd namen deel Z. H. Prins Albert de Ligne, jhr. W. Groeninx van Zoelen, de heeren Caro. Van der Oudermeulen, luitenant L. H. Daendels, jhr. Repelaer, de heeren Meddcns en Bosman. Cowboy-rib door de heeren v. d. Berg en v. d. Oudermeulen, Sauts-couplés door mevrouw Van Alphen en den heer Van Tngen, gravin Van der Duyn en den heer Van der Oudermeulen. Jeu de Rose door jhr. Repelaer, den heer Caaymans en den heer Willing. Do talrijke dames, die welwillend bloemen en programma's verkochten, deden goede zaken. Na afloop van het programma vereeuigden zich do deelnemers aan een souper. 0emengd Nieuws. Kind verbrand. Zaterdagmorgen brak tii Erika in de woning van It. de Groot brand uit, terwijl de vrouw met twee kinderen in het huis waren. De vrouw en één der kinderen konden worden gefed. Het andere, ongeveer 4 jaar oud, dat met mazelen te bed lag, kwam in de vlammen om. De quaestie der anonieme brieven. Uit den Haag meldt men ons, dat de Ju stitie geen aanleiding heeft ggvonden gevolg te geven aan een bij haar door den kapitein Bouwman, directeur van de Koninklijke Mi litaire Kapel, tegen den Raad van Commis sarissen van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage ingediende klacht, in verband met zijn vervallenverklaring van hot lidmaat schap van verdienste van dat Genootschap. In de war. Nu alle veemarkten in Noord-Brabant ver boden zijn, is de biggcnhandel totaal in de war. De dieren moeten op de boerderij worden opgekocht en de menscheu weten van mekaar de prijzen niet. Deze vraagt dit, gene dat, zoo dat sommige biggen heel goedkoop worden ver kocht, andere weer tot flinke prijzen. (GeM.) Ontvluchte krijgsgevangenen. Men schrijft uit Winterswijk aan de „N. Ct. Bij do grensplaats Ocding op 20 minuten afstand van Winterswijk zijn door de Duit- scho grenswacht vier Russen aangehouden, die uit het krijgsgevangenkamp te Frieobrichs- feld bij Wezel ontsnapt waren en nu zoo dicht bij hun einddoel toch weer in handen der Duitschers vielen. Den vorigen dag was een Fransch krijgsgevangene, die ontsnapt was, door do Duitsche patrouille in de grensplaats Borken aangehouden. Zo zijn allen weer naar het krijgsgevangenkamp teruggebracht Moord. Zondagmiddag omstreeks drie uur kwam men tot de ontdekking, .dat de gordijnen in de wo ning van den heer K. Schagen te Medc-mblik, nog steeds omlaag hingen. Na herhaalde ma len gebeld te hebben, besloot men de woning binnen te gaan, waarbij bleek, dat de voor deur niet gesloten was. In de woonkamer geko men, vond men in een hoek achter de kachel het lijk van den ongeveer Go-jarigen heer Scha gen, bedekt met een jas. Vlak bij het lijk waren duidelijk bloedsporen te vinden. De politio werd onmiddellijk gewaarschuwd, terwijl het Parket in Alkmaar telegrafisch van het geval in ken nis werd gesteld. Omtrent de drijfveer van den moord ver keert men in het onzekere. Wel is over het al gemeen bekend, dat do vermoorde eenig geld in huis had, doch men heeft op do tafel in de woonkamer een portefeuille gevonden, waarin zich eenige bankbiljetten bevonden. Wellicht is do moordenaar in haast gevlucht en heeft hij de portefeuille laten liggen. Het bed van den vermoorde bleek onbeslapen te zijn, zoodat ver moedelijk reeds Zaterdagavond het misdrijf heeft plaats gehad. De vermoorde was een ma- nufacturier, die hoofdzakelijk handel dreef met kleine boeren. De aanslag te Sofia. We hebban in 't kort melding gemaakt van een aanslag te Sofia; het Weensche Fremdenbiattvertelt er bet volgende van: De aanslag werd op 13 Februari jl. gepleegd in de balzaal van het Casino te Sofia, tijdens een bal van de voornaam ste kringer, waarbij een aantal personen werden gedood; De politie te Sofia heeft een hooggeplaatst ambtenaar van de Bul- gaarsche Rekenkamer en diens echtgenoot gevangen genomen en deze hbben bekend, dat zij aan het hoofd staan van een wijd vertakte anarchistische organisatie en ge- roemden aanslag heibbsn gepleegd. Genoemde ambtenaar, die aanwezig was geweest op het bal, had ongemerkt een hel- sche machine doen ontploffen en was toen onder de menigte verdwenen. Er werd 30 K.G. dynamiet bij bem gevonden. De ambtenaar bekende te bebben gedon- 1 gen naar de betrekking van president van politie ten einde, als hij benoemd werd, zijn anarchistische bende beter te kunnen hel pen om den hoofdaanslag te kunnen voor bereiden, die zou uitloopen op een aanslag op den koning en de geheele Sobranje. De uitvoering van den aanslag was reeds tot in de kleinste bijzonderheden voorbe reid. Ds hoofdrol was toebedeeld aan den thans gearresteerden ambtenaar, die de noodige bommen in zijn gordel zou mede brengen en ze op bet geschikte oogenblik in de Sobranje slingeren. De ambtenaar (een Macedoniër) is Vroe ger komitadji (bendemleidera geweest. Ontsnapte Duitsche officieren. Voor den krijgsraad te Chester hebben Vrijdag de beide Duitsche officieren terecht gestaan, die uit het iuterneeringskamp te Dyffryn Aled waren gevlucht. Zij hadden zich een week lang in de bergen van Wales opgehouden, doch waren ten slotte te Har lech gearresteerd. Zij bekenden bet bun ten laste gelegde, maar beweerden, dat zij niet voor een krijgsraad moesten terecht staan, doch slechts disciplinair konden worden ge straft, daar zij hun eerewoord niet hadden gegeven. Zij wenschten dus voor den com mandant van het kamp te Dyffryn Aled, of voor diens onmiddellijken chef te worden gebracht. Doch dit bezwaar werd ongegrond geacht, en de krijgsraad behandelde hun zaak. Het vonnis van de krijgsraad zal eerst worden bekend gemaakt, nadat het door den gene raal Mae Kinnon zal zijn bekrachtigd. Verkeer Wsderiand—Engeland. Onze correspondent te Rotterdam meldt: Neg steeds tast men hier in het duister be treffende de reden waarom het verkeer tus- schen Engeland en ons land volkomen moest worden stopgezet. Op telegrammen om in lichtingen over den maatregel zeiven en den duur daarvan wordt geen antwoord ontvan gen. Men neemt echter aan, dat zij slechts van beperkten duur lean zijn, omdat het voor de hand ligt dat Engeland zelve belang heeft bij handhaving van -het verkeer en door het bevelen der staking niet andera zou doen dan in de kaart spelen van de Duit schers, wier duikbootenoorlog er immers op was aangelegd Engeland te isoleeren. Vast schijnt intusschcn wel te staan, dat de maatregel uitsluitend tegen bet verkeer met Nederland is gericht, omdat in de Engelsche havens bijv. wel wordt uitge klaard naar Noorwegen. De reederij van pen Nederlandsch schip, in een der Engelsche havens met kolen afgeladen liggende naar Nederland, kon wel verlof krijgen tot ver trek indien de lading naar Frankrijk werd verkocht. WIELRIJDEN. De 24-uur-rit. Maandagochtend te 11 uur is luit. Mathon met zijn kranig team cavaleristen, dat onder zijn leiding met groot succes in den 2-i-uur-rit meereed, per fiets van de Oranjekazerne te 's-Gravenhage naar Breda teruggekeerd. Onder hoera's van officieren en manschappen aan vaardde het clubje van 30 man den terugtocht, luitenant Mathon omhangen met den lauwer krans, hem gisteren na aankomst van den 24-uur-tocht door de manschappen van zijn regiment aangeboden. Mijn aangespoeld. Op het Noorderstrand te Êscliiej'monnikopg is een mijn aap gespe el^ Vluchtelingen. Het Belgisch Komiteit te Middelburg heeft op een telegraphisch verzoek aan de Koningin, om do vluchtelingen niet te doen vertrekken, bericht gekregen, dat liet militair belang dit eischt, terwijl er op gewezen werd, dat ook elders in Nederland goed voor de Belgen wordt Vrijwillige Landstorm, Te Oldenzaal is een afdeeling van den Yrij- willigcn Landstorm opgericht met 115 leden. Tot kapitein-commandant is benoemd de heer G. Stolle Jr. Gas verstikking. Maandagmorgen is in haar woning aan de Plantage Muidergrachb een 80-jarige dame dood to bed gevonden. De dood is vermoedelijk te wijten aan een ongeluk, de glasslang werd nl. los van de kachel gevonden. Op het Westelijk oorlogsterrein BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld; Bij Yperen duren de gevechten voort. Aan den westelijken oever van het Kanaal is Lizerne, dat do Fransehen beweren heroverd te hebben, nog in ons bezit. Ook het ten oosten van liet Kanaal veroverde terrein bleef behouden. Het aantal veroverde kanon nen steeg tot 44, waaronder zich 4 zware Engelsche kanonnen bevinden. Ten noord westen van Zounebeke zetten wij de aanvallen voort en namen daarbij gevangeuen. Het totale aantal gevangenen steeg tot öOOO. Merk waardig is lioo op een betrekkelijk klein ge- piod. hier allerlei volken bijeen zijn: Scniga- leezen, Engelschen, Turco's, ïudiërs, Franschen, Canadeczen, Algerijnen. In Champagne sloegen wij ten noorden van Beau Sejour twee nachtelijke aanvallen der Franschen af. Op de Maashoogten vorderden onze aan vallen goed. Verschillende bergruggen achter elkaar werden tot aan de hoogten ten westen van Eparges gestormd en vermepsterd. Vele honderden Franschen en eenige mitrailleurs vielen in onze handen. In het bosek van A illy mislukten vijande lijke aanvallen. In de Vogezen voerde onze aanval tot herovering van den Hartmanns- weilerkopf. Wij nanien elf officieren en 749 soldaten gevangen en maakten zes mijnwerpers en vier mitrailleurs buit. PARIJS. In België duurt de strijd voort onder voor do geallieerden gunstige voor waarden. Twee Duitsche aanvallen, zicb ont wikkelend van Paschendaele tot Brodseinde, werden door de Britsche troepen tot staan ge bracht. De Duitschers beschoten Yrperen daarop hevig. Do Franschen vorderden aan den rechteroever van het Yserkanoal door heftige tegenaanvallen. Bij Notre Dame de Lorette sloegen de Fran schen een Duitsclien aanval af. Aan de hoogten van de Maas ontwikkelt zich de slag. De aanval op de loopgraaf van Calonne, waarvan op 25 April melding werd gemaakt, werd door Fransche tegenaanvallen tot staan gebracht. De Duitschers werden teruggeworpen. Zij deden toen verder ooste lijk een aanval on St. Remy, blijkbaar met bet doel Eparges te hernemen. Een hevig gevecht, voorafgegaan door een verwoed bombardement, volgde weldra op de oostelijke helling van deze stelling. De Duitsche aanval mislukte, □e Duitsche hulpkruiser „Navarra". B7RLIJN. De „Daily News and Leader" ontving 6 April uit Buenos-Ayrea bericht, dat 11 Februari aan de Chileenscke kust een zeegevecht had plaatsgehad tusschen den Engelschen kulpkruiser „Orama" en den Duitschen hulpkruiser „Navarra", waarbij de Duitsche bemanning krijgsgevangen naar de Falklandseilanden zou zijn gebracht. Dit verhaal is onjuist. De gewapende hulpkmiser „Navarra", van de Hamburg Amerika Lijn, werd reeds 16 November vrijwillig door den commandant tot zinken gebracht, aangezien hij, door Engelsche kruisers vervolgd, zijn scldp liever op den bodem van de zee wist, dan in 's vijonda handen. Vrouwen-soldaten. De (Parijsche) „New-York Herald" pu bliceert eenige nadere bijzonderheden over de vorming van een Parijsdh vrouwenrögi- ment, waarin Fransohe en Belgische vrouwen als vrijwilligers kunnen dienst nemen. Het denkbeeld is uitgegaan van de we duwe van een officier, mevrouw Arnaud. H©t plan is de koningin der Belgen tot eere-kolonel te benoemen. Een medewerker an de „N. Y. Herald" heeft een onderhoud gehad in het „hoofd kwartier" met een der adjudanten van me vrouw Arnaud. De vrouwen zullen geheel op militaire wijze gedrild worden, onder leiding van ge wone officieren. Het vrouwelijke kader zal soldij ontvangen. De soldaten worden ge kleed in Kli aki - u ui fo men en zullen een scliietcursus moeten volgen. Voor de inlij ving heeft keuring plaats. Reeds moeten vele vrouwen zich hebben aangemeld. De oefeningen ziillen plaats hebben op een militair oefenings-terrein althans, wanneer de militaire overheid haar toestemming en steun verleent aan de organisatie. Rawa. Do oorlogscorrespondent van da „Kreuz- zeitung" heeft een bezoek gebracht aan het Poolscbo stadje Rawa, dat thans door de Rus sen beschoten wordt. Hij schrijft: Rawa is een plaatsje van een paar duizend inwoners. Ik rijd er been en kom voor het eerst in een stad, die beschoten wordt. Dood stille straten, niet? Hier en daar een angstige inwoner, die met schuw gezicht snel langs de huizen sluipt? Geen sprake vanBoeren dreven kalveren voort, boerinnen schreeuwden haar conversatie uit. Joden, in hun zwarte jas, liepen als wezels. Maar niet de angst dreef lien uit de holen. Zij trachtten zaken te doen met de soldaten. Jodinnen bieden in een tentje thee en kook te koop aan. Op de markt komen een paar wagens aangereden. Polen staan met treurige gezichten, de handen in de broekzak ken er naar te kijken. Ik wil niet zeggen, dat het er uitziet als iu vredestijd. Maar toch had. ik me het ver blijf in een stad, die beschoten wordt, anders voorgesteld. Dat de soldaten kalm blijven, is natuurlijk. Maar dat de Polen er ook reeds aan gewend schijnen te zijn als doelwit te dienen voor do schietoefeningen der Russen, had ik niet gedacht. Met een fatalisme, dat men niet eens meer blind kan noemen, negee- ren zij de shrapnells, die boven hun hoofd ont ploffen. Waar de kogels en do ijzerstukken van deze shrapnells blijven? Het lijkt wel, alsof ze in slaan zonder kwaad te doen. Weer komt er een boven ons, nu is liet een granaat, die in de stad valt. Waar? Ik weet het niet, ik zie niemand loopen, ik hoor niemand roepen. Nie mand schijnt zich er om te bekommeren. ADÏERÏENTSËN Wij verzenden als proef: ÏOO Prima 2J2 ct». Knakjes, EOO uitstekende Borneo's, ïOOPanatella's(3cts.sigaar), franco onder rembours 4.50. Sigarenfabriek „JAVA", Nijmegen. Kwmos&iVlarecha! Niet Sigaren - - UE BESTE - - V an 2 tot SO cent per stuk. Degelijke Werkjes!!! JULIUS KiiSTER, Cbauffeurscliool. De Auto mobiel en hare behandeling0.75 SCHURIOHT. Het Motorrijwiel en zijne be handeling f 0.60 OTT. Het Rijwiel, inrichting, enz. f 0.25 BOS. Zakboek Machinist-Bankwerker f 0..90 BOS. De Motor-Machinist, Diesel-, Brons-, Kromhout-, Zuiggas-, Stadsgas-, Ruwolie-, Petroleum- en Benzinemotoren f 1.25 WALTHER. Vliegmachines en Bamcnstel- bng f 0.35 VOSMAER. Telegrafie zonder draad... f 0.35 VOSMAER. Radium en Röntgenstralen f 0.35 v. d. WAAL. Machineschrijven f 0.35 In Boekw. na ontv. postz. d. J. F. VAN DE VEN, Baarn. Koperen en houten BLAASINSTRUMENTEN te huur of 4e Koog!. Piano's en Orgels van af 2.50 per maand. J. OOMES, WOUW. Zjj berekent alleen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospecliBl De DirectieH. TOP, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 29 Verbeter uw handschrift! Door den bekenden Sci rjfleeraar A.NAWIJN Is uitgegeven! Methode voor zelfoefening ln!5 lessen Practische Handleiding ter verkrijging van vlug, loopend schrift, met voorbeelden. Prjjs 60 ct. In den Boekhandel verkrijgbaar. Na ontvangst van postwissel 65 ct., franco p. post van de Uitgeefster N. V. Heerenveensche Boekhandel te Heerenveen. Liliput Zak-Camera's. Meerders chassis 61 j x 9 c.M. 75 ets. 4V* x 6 c.M- 65 ets. Ilford platen per dozijn 6^ x 9 c.M. 65 ets., AH x 6 c.M. 45 ets. Dichtgevouwen zeer gemakkelijk in den zak te dragen, bepaald de dunste en ook biliykste Camera. Uitmuntende Resultaten. Zeer gemakkelijk in behandeling, gebruiks aanwijzing bij ieder toestel. B. GROOTE CO., Kalv8rstr- 43, Amsterdam. Afd. Schriftelijke Cursussen. SINGEL 276 AMSTERDAM. Curatorium Mr. Dr. C. F. SCHOCH. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP. Dr, H. C. PRINSEN GEERLIGS. Prof. Or. H. D. J. BODENSTEIN. Wilt gij uw vrijen tijd ten nutte maken Wilt gij u ontwikkelen, ten einde met meer kennis In de burgermaatschappij terug te keeren, zoodat gij uw positie zult kunnen verbeteren? Of wilt gij u voor een examen voorbereiden Zoo ja, vraagt dan omgaand ons gratis prospectus. Daarin leest gij, dat wij If 2 schriftelijke cursussen organ!- seeren In talen, handelswetenschappen, techniek, alg. ontwikkeling, enz. Alle cursussen worden geleid door Leeraars H, 3. S. Billijke condities. Goede resultaten. Speciale leergangen voor de practijk- diploma!s, alle acten L. O., f¥L O. en het Staatsexamen. om nog to kunnen deelnemen aan de groot© trekking op 1 Juli a.s. der WEERBAARHESDSLOTEN, verder prijzen van IO.OOO, 6000, ÏOOO enz. enz., totaal 6000 prijzen. Geen nieten, Heelo loten, Heele prijzen. Ze zijn nog ver krijgbaar tegen 3 maandelijksclie stortingen, elk van ƒ1.50 of 2 maandelijkscke stortingen elk van f 2.25, zonder verdere bijbetaling. Elke kooper ontvangt de trekkingslijst gratis; voor anderen kost ze 15 cents. Zend zoo spoedig mogelijk uw postwissel aan de NATIONALE BANK, Gedempte Oude gracht 63, Haarlem, en 't verlangde wordt U onmiddellijk toegezonden. Profiteer nog, vóór 't te laat Is! PREMIE: voor de Lezers van De Soldatencourant. Heden is verschenen bij de Firma GEBR. GRAAUW te Amsterdam, Singel 192, Tel. 6460, Dit werk bevat 75 Photographieën, gedrukt op kunstdrukpapier op formaat 23 x 32 cPd.; het geheel geeft een waar beeld over de verwoestingen In België en is een verzameling van groote waarde. De prijs bedraagt slechts 1 0.50. Franco door geheel Ned. voor f 0.55 na ontvangst van postzegels of postwissel. Qndergeteekende wenscht als lezer van De Soldatencourant te \a<3 ontvangen van de Fa. GEBR. GRAAUW, Singel 192, Amst. ex. De Oorlog in België. Afgehaald 0.50, fr. p. p. 0.55, welk bedrag hierbij gaat, WOONPLAATS NAAM;

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4