IDE BOLDATE1NTCOURANT van Woensdag 28 April 1915 Binnenland. Marinezaken. Corresponden tie. .j?r Legerzaken. Uit Leger en Vloot bitterd, dat ze nauwelijks zwijgen konden. Toen de officier met zijn onderzoek gereed was, be val hij den schipper do Duitsche wateren niet dichter te naderen, anders zou hij opgebracht worden, er nog bijvoegende, wanneer er Engel- sche officieren aan boord mochten komen, niet te vertellen, dat er een Duitsche torpedoboot in de buurt is. Eén dag daarna herhaalde zich bijna hetzelfde met een andere Duitsche tor pedoboot. Do schipper heeft, na binnenkomst, den stelling-commandant van het voorgeval lene in kennis gesteld. De actie tegen de Dardanelles LONDEN. De Daily News" meldt uit Athene, dat Donderdag een deel van de vloot een fort binnen do Dardanellen bom bardeerde en dat bet mijnenvegen werd voortgezet. Een ander deel van de vloot bombardeerde de lenst van Gallipoli in de buurt van Socwla. Woensdagmorgen wierp een vijandelijk Vliegtuig vijftien bommen boven Tenedos er werd geringe schade aangericht. In de haven zonk een klein schip. Het vliegtuig werd door hydroplanes verjaagd. De correspondent van de „Times" te Cairo maakt melding van de aankomst van de Fransche troepen een deel van de voor de actie tegen de Dardanellen bestem de expeditiemacht onder generaal d'Amade te Alexandrië. Hij beschrijft hoe deze stad, die steeds eon zeer cosmopolitisch karakter had, nu ook het uiterlijk van een Fransche garnizoenstad heeft aangenomen. De straten zijn vol Fransche soldaten en officieren. De nieuwe troepen zijn bijeen gebracht in een kamp ten oosten van de stad. In hoofdzaak 1 -taan ze uit kolo niale troepen uit Noord-Afrika. Op den tweeden Paaschdag heeft generaal Sir Ian Hamilton ds Fransche expeditietroepen ge ïnspecteerd, en in zeer waardeerende woor den liet de Britsche generaal zich uit over do houding der troepen. De Franschen, zeide hij, mochten trotsch zijn op hun nationaliteit, nu hun land over zoo uitne men troepen als hij had geïnspecteerd, beschikte. De correspondent noemt deze wapenschouwing een belangrijk historisch feitde bevelhebber van de troepen der republiek sprak den Britschen generaal toe als „mon chef"; dat illustreert de kracht van de entente cordiale. LONDEN. De correspondent van een Londensch blad, die zich bij de vloot voor de Dardanellen bevindt, schrijft van 12 April, dat bet forceeren van de Dardanellen onmogelijk is zonder een groot leger geen vloot is in staat in het engere gedeelte van de zeestraat door te dringen eer het mijnenveld is opgeruimd en dat wordt belet door de zware, goed verbor gen, kanonnen van den vijand en diens liebto verplaatsbare geschut. Als een leger geland zou worden, zou dit verplicht zijn de vijandelijke stellingen door een aanval in den rug door eigen inspanning te vermees teren en dan zou men wellicht door de be zetting van het schiereiland Galipoli in staat zijn de zeestraat schoon te vegen, daar de noordelijke oever den zuidelijken oever 'be- heerscht. MALTA. Reuters correspondent aan boord van de „Triumph" meldt: De „Triumph".kwam de monding van de zeestraat binnen en opende een kanon vuur op de Turksche loopgraaf aan het wes telijk einde van Gallipoli op een afstand van 7000 yards. Dit bombardement duurde een half uur. Daarna voer de „Triumph" verder de Straat binnen om de loopgraaf uit een ander punt te beschieten. Turksche houwitsers op de Aziatische kust wierpen 16 granaten rondom het 6chip drie daarvan waren treffers en veroorzaakten een onbe- teekenende schade. Twee man werden ge wond. De „Triumph" bracht de batterijen tot zwijgen, enkele minuten nadat de opstel- liug ontdekt was. Daarna hervatte zij de be schieting van d^ loopgraaf. De schadevergoeding voor de „William P. Frye". PARIJS. De bladen te New-Lork bevat ten den tekst van den eisch tot schadeloos stel liing, door do regeering van de Vcree- r-igde Staten bij Duitschland ingediend wegens het in den grond boren van de „William P. Frye" door den hulpkruiser „Prinz Eital Friedrich" op 28 Januari jl. Als schadevergoeding wordt geëischt een bedrag van 228,059 doll. De Duitsche vloot in actie. CHRISTLANIA. Het Noorsche stoom schip „Foldin" ontmoette Zondag op weg van Amsterdam naar Christiaiiia in de nabijheid van Helgoland een talrijke Duitsche vloot. Een torpedo jager hield de „Foldin" aan, onderzocht het schip, doch liet het daarop weer vrij. 's Avonds werd de „Foldin" nog door een U-boot aangehouden. Het schip mocht echter spoedig doorstoomen. De „Voss. Ztg." meldt uit Christiania, dat oen Duitsch officier aan den gezagvoer der van de „Foldin" verklaarde, dat de Duitsche vloot maar één wensch heeft, n.l. oni de Engelsche vloot eindelijk te treffen. Men hoopte haar thans op te kunnen zoeken. BERLIJN. De „Tagl. Rundschau" noemt de mededeeling van den ma rinestaf, dat do Duitsche vloot op do Noordzee geen Engolschen aantrof, verbluf fend. Het Britannia rules the waves is tot spot geworden van de geheele wereld. Op grond van zulk een „beheersching" waagt Engeland het tegenover de neutraion de Noordzee geblokkeerd te verklaren, een zee waarover een Duitsche onderzeeboot een schip van de Schotsche kust naar een Duit sche haven kon brengen. Zoo blijft de Engelsche vloot zeker voor verliezen be waard. Beheerseht, blokkeert men een zee, die men niet durft bevaren vraagt het blad. Ook de „Deutsche Tageszeitung" wijst op de mededeeling van den marinestaf en meent dat de admiraal Jellicoe nu dus een prach tige gelegenheid had voor een Trafalgar van 1915. De „Lokal-Anzeiger" juicht, dat de Noordzee vrij is en van de Engelsche opper heerschappij ter zee niets te bespeuren is. Een ontploffing. ST.OGKHOLM. De Finsche stoomboot „Fraak" is Zaterdag op reis naar Abo ter hoogte van de Aal ands eilanden ten gevolge van een ontploffing vergaan. Het is niet bekend of de ontplof fing door een mijn of een torpedoboot is veroorzaakt. Een Zweedsch schip In den grond geboord. LONDEN. De Zweedsche stoomboot „Ruth", bestemd naar Gothenburg, is Woensdag getorpedeerd door een Duitsche duikboot. Het schip zonk honderd mijlen ten oosten van de Firth of Forth. De bemanning is te Leith aan land gebracht. De „Ayesha", BERLIJN. De bemanning van de „Ayesha", heb landingskorps van de „Emden", is op 27 April in de Ara bische haven Ledd ten zuiden van Djedda aangekomen, nadat het haar gelukt was ten tweeden male de Engelsch-Fransche bewa kingsstrijdmacht te verschalken en den lan gen weg van Hodeida naar Ledd (300 mij len) af te leggen, zonder'door den vijand bemerkt te zijn. Op den verderen marsck over land werd zij door Arabieren, die door de Engelschen waren omgekocht, aangevallen. Na een ge vecht, dat drie dagen duurde, werd de aan val der rooversbende afgeslagen, en toen was de weg naar den Hedjas-spoorweg vrij. De dappere schaar had echter zware ver liezen geleden. Volgens een telegram uit het Turksche hoofdkwartier zijn de luitenant ter zee Ro derick Schmidt, de matroos Rademacher en de stoker Lauig gesneuveld, terwijl eenige lieden van het Turksche geleide en twee matrozen zwaar en een ander matroos licht gewond werden. De gewonden worden ver pleegd in het militaire hospitaal te Djedda. De „Belridge". CHRISTLANIA. Zooals reeds werd medegedeeld, zijn de Noorsche deskun digen in zake het tankschip „Belridge" tot de consluise gekomen, dat dit schip door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is. De Duitsche regeering heeft nu let Noorsche ministerie van bui- tenlandsche zaken verzocht haar zoo spoedig mogelijk de in de „Belridge" gevonden stukken torpedo toe te zenden, opdat ook do Duitsche deskundigen ze kunnen onder zoeken. Mooht uit dit onderzoek blijken, dat de „Belridge" door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is, dan zal, zooals de Noor sche gezant aan het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelde, de Duit- scli9 regeering niet in gebreke blijven leed wezen daarover te betuigen. Mochten de beide regeeringen bet niet eens kunnen worden over het geval, dan stelt de Duit sche regeering voor om de zaak, overeen komstig de Haagsche Conventie, in handen van een commissie van onderzoek te stellen. De Noorsche regeering heeft aan den ge zant te Berlijn opgedragen aan de Duitsche regeering mede te deelen, dat de regeer in g van Noorwegen met bevrediging de verkla ring van de Duitsche regeering heeft ont vangen en aan haar verzoek zal voldoen. (De „Belridge" werd den 19den Febr. op de hoogte van Dover in den grond ge boord.) Aankoop van Zweedsche schepen. STOCKHOLM. Tegen hooge prijzen worden in Zweden thans door Noren, die vermoedelijk in opdracnu van Engelsche koopers handelen, tal van schepen aange kocht. De „Nldaros". KOPENHAGEN. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft bericht ontvan gen, dat het Deensche stoomschip „Nida- roa", dat naar het eiland Syl'b was opge bracht, weder vrijgelaten is en zijn reis ver volgd heeft. Hier is een sectie Schotsche Hooglanders aan het werk een sectie van maar zes man, die door eon opening in des vijands draadversperring een aanval doet. Zij behooren allen tot de z.g. bommenwerpers, deze blijven echter in de achterhoede, voorop gaan twee man met geplant bajonet en twee man met geladen geweren. De eigenlijke bommenwerpers hangen hun bommen aan den sabelriem; zij bevestigendaar wimpeltjes aan, wat een vreemd gezicht oplevert alsde bommen door de lucht vliegen. Do Minister van Marino. De Minister van Marine vertoeft met eft- kele dagen verlof buiten Den Haag. Charles Boissevain. Onze lezers kennen den „Van Dag tot Dag"- schrijver in het „Handelsblad", we hebben meer dan eens brokstukken uit zijn mooi gestelde en geestdriftig geschreven artikelen overgenomen en telkens ging van de warmte uit zijn eigen hart iets tot ons over. Het is een publiek geheim, nietwaar, dat deze auteur Charles Boissevain is, de directeur hoofdredacteur van het „Algemeen Handels blad", en het doet ods genoegen dezen collega in de journalistiek thans te kannen huldigen, bij een gelegenheid, die niet zoo heel vaak voorkomt. De heer Boissevain toch vierde Zaterdag zijn vijftigjarig jubileum als journalist, als medewerker aan het „Han delsblad". Deze dag is niet feestelijk gevierd: zoo was de wil van den jubilaris. Het is geen tijd voor feestvieringen, zoomin voor vorste lijke personen als voor burgers. Maar een woord van lof voor Charles Boissevain is hier toch op zijn plaats, van lof voor den massalen arbeid van zijn lang en werkzaam leven, zijn arbeidskracht, zijn opwekkende artikelen al die jaren door, zijn nooit ver flauwend enthusiasme voor bet ware, het schoone, het goede. Wat het „Handelsblad" thans is, werd het wel grootendeels door hem, en zijn energie, zijn frischheid maakt hem ook nu nog daaraan onmisbaar. Hier moeten we het bij laten. De heer Boissevain zou zelf Diet anders verlangen dan eyen een herinnering, een korten krach- tigen groet en een gelukwensch voor zijn verder leven en werk, en dit saluut brengen wij hem bij deze. inwisseling van zilverbons. Bij Kon. Besl. van 21 Aprii („St.bl." no. 204) is bepaald: Tot en met 31 December 1915 zullen de in getrokken zilverbons van f 1, van f 2.50 en van f 5 ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam tegen het wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld. (St. Ct.) „Onze Vloot". Gemeld wordt dat Z. K. H. de Prins den boottocht zal medemaken welke door de af- deeling Rotterdam aan de leden van. de ver- eeniging „Onze Vloot" wordt aangeboden ter gelegenheid van de algemeene vergadering der 2o. Aan het gewijzigd art. 6 van gemeld Be- i aluit wordt een derde lid toegevoegd, luidende 1 als volgt: „Aan den vrijwilliger wiens studie geacht kan worden door z nen werkelijken dienst, als bedoeld in bet tweede lid van art. 4 belangrijk i te zijn vertraagd, kan door Onzen Minister I van Oorlog uitstel worden verleend van den in het eerste lid hiervóór bedoelde eorsto-oefc- ningstijd." (St. Ct.) Reservekader 189 Reg. Aangezien het organiek aantal vrijwilligers van het reservekader bij het lSde rog. inf. aan- j wezig is, kunnen bij vermeld regiment voorloo- j pig alleen ter vervulling van openvallende plaatsen vrijwilliger» van het reservekader I worden aangenomen. (,,St. Ct.") Vrijstellingen van appèls en nachtpermlssles. Aangezien sommige commandanten van on derdeden meenen, dat him de bevoegdheid is verstrekt tot het geven van vrijstelling van appèls op Zondag en van nachtpermissio van j Zaterdag op Zondag, of van Zondag op Maan dag, waardoor een verlof van 24 uur boven de I periodieke verloven wordt verleend, dan wel een uitbreiding wordt gegeven aan verloven, die j op Zaterdag eindigen of op Maandag aanvan gen, heeft de opperbevelhebber aan de troe- pencommandanten bericht, dat deze opvatting i geheel in strijd is met zijn bedoeling. Ditslui- tend wordt met de desbetreffende order be doeld, de bewegingsvrijheid van de militairen tusschen de uren van dienst te verhoogen en geenszins ora de bevoegdheid tot het verleenen van bijzondere verloven uit te breiden. Het geven van vrijstelling van appels, voor zoover de dienst zulk3 toelaat, wenscht de opperbe velhebber aan do commandanten over te laten. <„N. R. C.") Lichting 1918 en uitbreiding van den landstorm. Eindverslag is uitgebracht over het wets ontwerp houdonde bijzondere maatregelen met betrekking tot do lichting 1916, en over het wetsontwerp tot uitbreiding van den land storm en aanvulling van de Landstormwet. De Duitschers en Oostenrijkers in Polen. Uit do „Staatscourant". Bij K. B. is do arts W. Harmien, m. ing. v. 1 Mei, benoemd tot off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht Opgelet! Belangrijk! De Directeur van het Hoofdexpeditiekantoor van de Veldpost te 's-Gravenhage deelt mede, Imnt \Vrraojanice Tomaszov»/ S/eniMQ" '0'sn/s/on Zooals in hot Westen staat ook in het Oosten Duitschland mot zijn legers in het vijande- lijk land. Alleen een, Oostenrijl-:3ch rijksland, Galicië, ia ten deelo bezet door Rusland. Daarentegen heeft Oos ten rij b-IIongarijo aan zijn kant weer een ge- |deelto van Polen bezet, waar de Oostenrijkecho troepen zij aan zij strij den met de Duitschers. Het veroverde gebied ia Polen hebben de bondgenooten thans onder eigen bestuur ge bracht, zooals Duitsch land inet België deed. Natuurlijk krijgt elk van dezen een stuk, en de grens tusschen het Duitsch-Poolscho en Oostenrijksch - Poolsch gebied ia precies af gebakend. In het kaartje hierboven is de grenslijn aangegeven. Zij begint bij Myslowita en loopt verder in noordelijke richting tot Burzonm. Met een bocht naar ?t Oosten 8toot zij bij Tomaszow tegen de Pilitza, en langs deze rivier loopt de grens verder tot aan de loopgraven der bondgenooten, tot aan het front dus. Jasnagorez. het beroemdo klooster bij Czenstochow, is aan de Oostenrijkers gekomen. Ïf&tirqiï ■RaóomsK cr-- W'zrjhe ischenstochau^w?/fr>r -;V M J/uetVX'/V PJnr/m, We worden hier in Russisch-Polen verplaatst, in de stad Opatow. Russische troepen trekken er door, het Duitsche leger tegemoet. We zien hier den tros van een leger-afdeeling met de proviandwagens, eDz. Dik ligt de sneeuw op de daken en over den grond. Het groote gebouw met de vele torens is een Russisch klooster, zooals men er talrijke in Polen aantreft. vereeniging die op 29 April a.s. aldaar zal worden gehouden. Ook wordt gemeld dat Z. K. H. de uit- noodiging heeft aangenomen om deel te nemen aan het diner, dat na afloop van den boottocht door de Holland-Amerika-Lijn wordt aange boden aan de leden van het Hoofdbestuur en aan den Algemeenen Raad van „Onze Vloot". Ulf de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd tot res.-off. v. gez. 2e kl. bij de landm. de arts J. H. Smidt vanGelder. Bij K. B. is bij het leger in Ned.-Indië benoemd en aangest. tot off. v. gez. 2e kl. de arts C, Hu ij e r. Overplaatsingen en benoemingen. De bij den generalen staf overgeplaatste ka pitein J. M. J. H. Lambooij, wordt toegevoegd aan den territorialen bevelhebber van Friesland, Groningen en Drente. Do reserve-sergeant J. Koning heeft de practischo geschiktheid voor den rang van vaandrig en is gerechtigd tot het dragen van de gouden kroon. De majoor M. Q. Buys Ballot, van het 3e reg. vold-artillerie te Breda, benoemd tot luit.-kolonol bij den provincialen staf, krijgt Utrecht als standplaats. De bij hot 3e reg. veld-artillerie benoemde majoor W. II. Doorman, blijft in zijn nieuwen rang te Breda in garnizoen. Militair verlof aan kleedermaksr-patroon». De Bond van Kleedermaker-patroons in Ne derland, secretariaat Heerengracht 406, Am sterdam, heeft met het oog op het drukke jaar getijde en op de lange daaraan voorafgegane, algemeen bekende, werkloosheid in het klee- dingbedrijf tot den Minister van Oorlog liet verzoek gericht, aan de onder de wapenen zijn de leden van dien Bond langdurig verlof te verleenen. Door genoemden Minister is hierop, naar het bestuur ons meldt, goedgunstig beschikt, en aan do leden van genoemden Bond voor het drukke seizoen het gevraagde verlof verleend. Vrijwillige verbintenis van militleplichtlgen. Bij Kon. Besl. van 15 April („St.bl." 1S5) is de volgende aanvulling gebracht in het Kon. Besl. van 12 Sept. 1905 („St.bl." 268 en 9 van 1908) lo. Aan artikel 1 van het K. B. van 12 Sept. 1905 wordt aan het 6lot toegevoegd „Wanneer aan een vrijwilliger, die voren- omschreven verbintenis heeft aangegaan, door Onzen Minister van Oorlog, krachtens de be paling van het derde lid van art. 6 van dit Besluit, het daarbedoelde uitstel wordt ver leend, kan hij, indien zulks door hem wordt gewenscht, bii het eindigen van die verbintenis worden toegelaten tot een nieuw verband voor zoodanigen termijn als voor hem benoodigd is om alsnog den titel van arts to verkrijgen en op den voet als hiervóór onder 2o en bij art. 8 hierna omschreven tot reserveofficier van •gezondheid te Korden benoemt!"* dat voor onderstaande personen corresponden tie ten zijnen bnreele berust. Sergeant G. Bettinger, uit Soerabaia. Mil. A. van Resteren, 3 II 4 R. I., nit Arnhemia. Korp. S. Si ets ma, Treinafd. Ie Re". Veld-Art. R. Boo y, korp. He Reg. Inf. Franz Urlus, uit Pietermaritsburg. Voor sergeant Bettinger laatste op roep. Indien vóór 2 Mei geen bericht inkomt, gaan de stukken terng naar de afzenders. Front Haerlem. Het eerste kunt xi uw on- niiddellijken chef vragen. Het tweede weet de menagemeester wel. Red. C. W. W. Roermond. Die door u gemaakte kosten worden niet vergoed. Red. F. P. Oudenbosch. U hebt niet goed gelezen. Dat dit gebeurt, zegt het bericht niet. Het is alleen mogelijk, wanneer de omstandigheden het veroorloven en dan geldt het voor allen. Lees het stuk nog eens goed na. Red. T. J. v. G., Breda. U kunt voor een der gelijke familie-gebeurtenis wel verlof vragen, maar or dat gegeven zal worden is ons onbe kend. Misschien 1x24 uur. Red. M. R., Nieuw-Schoonebeek. Het geldt voor allen, maar u moet vooral lezen wat in no. 107 van ons blad staat. Red. G. G., Huibergen. Men verschilt daarover van meening, zoodat wij dit niet kunnen uit maken. Red. B. v. P. J., 3-1-20 R. I. In zulke ingewik kelde quaesties zitten wij niet genoeg om een uitspraak ie doen. Daarvoor moet men grondig alle betreffende bepalingen kennen. Ga deze zelf eens nauwkeurig na met uwe collega's. Red. M. D., 's-Gravenhage. Neen. Red. J. S. S-, Leeuwarden. Wij kennen zulk een betreffende bepaling niet. Maar het door u be doelde verzoek kunt u langs den militair-hier- archieken weg bij den Minister van Oorlog-in dienen. Red. Mil. M. W. 1-III-16 R. I. Adres Koninklijk Nationaal Steuncomité, Koninginnegracht 35, Den Haag. Red. Marsch van Den Helder naar Alkmaar. Koip. dor Mar. v. d. Giessen schrijft ons uit Den Helder: Dinsdagmorgen 7 uur afmarsch van boord, na ons eerst voorzien te hebben van een halve kouter (kommiesbrood, met boter en kaas) en de noodige vetlappen voor doorloopen, zoo mar cheerden wij af naar Alkmaar. Do jongens, welke door elkaar 6 weken in dienst zijn, stappen met frisschen moed op Alkmaar aan. Na 4^ uur gemarcheerd te hebben, kwamen wij te „Valkoog", waar wij een uur rust hebben genomen om den inwendigen menech te versterken. Om 12 uur weder afgemarcheerd over Warmenhuizen, N. Scharwoude, Broek op Langendijk, St. Pancras en Alkmaar, alwaar wij ten 4.15 aankwamen, zonder dat er één jongen was uitgevallen. Do totale afstand, die werd afgelegd bedroeg 51 K.M. 600 M. Dit bovenstaande ben ik zoo vrij geweest aan te halen, daar het mij opgevallen is, dat marschen in nw veel gelezen blad over een afstand van 37 K.M. een grooto prestatie wer den genoemd, welke marschen, volgenB mijn bescheiden meening, ia vergelijking gebracht met deze jongens, nog lang niet tot de grootste behooren. Dat allen op het oogenblik dienende militairen in den graad van soldaat een voor beeld nemen aan deze jongens! Korpl. dj'mar. v. d. GIESSEN. Ontspanning zij ona doel. Korp. Van Dalen schrijft ons: Dat is de naam van de tooneelclub, samen gesteld uit korporaals en manschappen van 3-3 R. H„ welke haar eerste uitvoering gaf op Zaterdag 24 April j.l., een uitvoering, die wel geslaagd mag heeten. Tot ons genoegen werd deze vereerd door de aanwezigheid van negen officieren, wier aan wezigheid genoemde vereeniging, ook finan cieel, zeer aangenaam geweest is. Reeds een half uur voor den aanvang was de zaal stampvol en wachtten wij met span ning op de dingen die komen zouden. Onze verwachtingen zijn ver overtroffen en we hopen dan ook, dat deze vereeniging ons nog menigmaal, evenals thans, een genoeglijken avond zal bezorgen. Besteedt uw tijd nuttlgl Mil. korporaal-hospitaalsoldaat J. J. Kalk man schrijft ons uit Alkmaar: U zoudt mij door opname van het volgende artikel in de „Soldatencourant" Verplichten. Donderdag 22 dezer te Amsterdam zijnde, werd ik uitgenoodigd de les bij te wonen, die dien avond van 89£ in de Hendrik Vester- school aan de Weesperzijde, aldaar, aan de mi litairen zou worden gegeven. Ik vernam, dat begin dit jaar het aantal leerlingen van bedoel den cursus (gevorderd Engeisch) 17 was, doch dit thans nog slechte 2 bedroeg. Dien avond was buiten mij slechts éen leerling aanwezig. Met do andere cura-ussen gaat het al niet beter. De les in boekhouden op dienzelfden avond werd bijgewoond door 4 leerlingen, toch nog 2 meer dan de vorige maal. De reden der inslinking van het aantal leerlingen is eendeels te zoeken in overplaatsingen naar elders en wacht op de lesavonden, zoodat hij enkele kee- ren absent van verdere deelname wordt afge ziengrootendeels echter zijn de militairen zelf schuld der geringe deelname. Men schijnt het volstrekt niet op prijs te stellen, dat de leera ren hun tijd en kennis geheel gratis ter be schikking stellen. Schrijfbeuoodigdheden wor den zelfs verstrekt. Zelf militair, weet ik uit ervaring, hoe wei nig animo in dienst bestaat voor een weinig inspannenden geestesarbeid, aangezien echter bij de hierbovengenoemde Engelsche lessen hier mede rekening gehouden is en derhalve geen huiswerk wordt verlangd, begrijp ik niet, dat de in Amsterdam in garnizoen liggende mili tairen de hun aangeboden schoone gelegenheid niet beter benutten. Zij zijn toch in dit op zicht bevoorrecht boven hen, die in kleine pro vincieplaatsen zijn gelegerd, worden bovendien nog in de gelegenheid gesteld later dan 10 uur thuis te komen, waardoor zij de avonden bij familie of kennissen kunnen doorbrengen. Uitvoering In de cantlne der Klaaskazeme te Utrecht. Mil. G. Hagers schrijft ons uit Utrecht: Dezer dagen werd den manschappen der Klaaskazerne een gezellige avond geboden, welke uitstekend geslaagd mag heeten. Overste Mansfeld opende dezen feestavond met een mooie toespraak en deelde mede, dat voor dezen avond was aangezocht de humorist Aug. de Laat. Spreker verzekerde den man schappen een genotvollen avond. „De heer De Laat-," zeide hij, „is u voldoende bekend, dat zijn gunstige reputatie u zulks waarborgt." Nu, de woorden van overste Mansfeld wer den bewaarheid. Genoemde humorist trad op met een serie voordrachten, die allen buiten gewoon in den smaak vielen, en dan ook luide werden beapplaudisseerd. Aan het slot dankte de humorist De Laat de aanwezigen voor het applaus, hetwelk hij in zoo ruime mate mocht ontvangen, en beloofde eerstdaags nogmaals met een r.ieuw repertoire te zullen optreden. Een stormachtig applaus 'volgde na zijne woorden, waarna een „Lang zal hij leven!" werd aangeheven, en iedereen hoogst voldaan de cantine verliet. Een woord ten afscheid. Milicien S. van 1-1-19 Reg. Inf. schrijft ons: Vandaag was het een droevige dag voor de le comp., niet omdat we een zwaren dag ge had hadden, of een zwaren te wachten waren, neen, voor zoo iets is de lo comp. niet bang meer, maar veel treuriger was de dag daar we onzen luitenant Rutgers van der Loef moesten missen, die overgeplaatst zou worden naar Amersfoort en die mot ons lief en leed gedeeld had vanaf den len Augustus. De le comp. verliest veel in hem, daar hij het was, die ons vele aangename uren heeft bezorgd, die ons steeds in moeilijke omstandig heden met raad en daad bijstond, die steeds een open oor had voor die hem hun nood klaag den. En toch kunnen we zeggen dat bij het exerceeren steeds aüe3 correct en stipt werd uitgevoerd. Getuige de wedstrijd van 32 K.M., die bij afwezigheid van onzen kapitein wegens ziekte, gebeurde. Toen hadden ze allen als bij zichzelf zich tot plicht gesteld: de le comp. moet overwinnen. Steeds gebeurde alles met lust en ijver. Geen wonder, waar we zulk een officier hadden, dat de majoor dikwijls zeide: de le comp. staat bij mij in een goed blaadje. Ook het kader verliest in'hem een officier, die hun veel geleerd heeft. Velen, die nu een hoogeren rang bekleeden, hebben het aan hem te danken. Geen wonder dan ook dat toen het boricht kwam ran zijn overplaatsing, er droefheid over een ieder kwam dio hem kende. Heden, na afloop van den dienst, kwam hij zijn laatsten groet ons brongen. IIij sprak ona nog eenige woorden toe als afscheid van de le comp. en vooral do le sectio, waarvan hij com mandant was, en hoopte dat wij allen epoedig weer tot den huisolijkon haard mochten terug- kceren. Luitenant, do mobilisatie hoeft bijna 9 maanden geduurd en si zou ze nog 9 maanden duren, wij zullen nan u blijven den kon, wij zullen nw naam ook nooit vergeten. Wij dai>- ken u voor alles wat gij voor ons g daan hebt en dat het u in uw nieuwe standplaat» goed moge gaan, dat is do wensch van do le Comp. en wel voornamelijk van de lo sectio. Zie hier onzen afscheidsgroet. Ik zou doze woorden niet geschreven heb ben, zoo ze niet bij allen in het gemoed lagen. Daarom wil ik namens do le comp. lo batt. 19e Reg. Inf. hen die woorden van het hart nemen door ze hier openlijk neer to schrijven. De milicien S., lo seotie la Comp. Van fort Pampu3. Mil. J. Raven schrijft ons van fort Pampus i Aangemoedigd door het succes, dat onze kameraad D. Posthuma voor eenigen tijd ge leden had met een muziekavondje voor de be zetting van Pampus, is door Posthuma wederom oen avondje gearrangeerd ,en wel op initiatief van onzen serg.-raaj. Van Eisden. Dinsdag avond jl. had de uitvoering plaats. Het ver schil bestond wel hoofdzakelijk hierin, dat Posthuma den vorigen keer hulp van buiten had ingeroepen, terwijl deze avond geheel ge vuld werd door eigen krachten, d. w. z. man netjes van de Pampus. Het programma, be staande uit een 20-tal nummertjes, afwisselend muziek, zang en voordrachten, had oen zeer goed verloop, terwij! in de pauze bier en siga ren aan de toehoorders werden uitgedeeld. De Gebrs. Zwik Sr. en Zwik Jr., ons bekend ais een paar oolijke, vrooüjke klanten op liet fort, werden bij hun voordrachten begeleid door den Weled. Gestr. Heer lo-luitenant Karei, die daartoe zijn welwillende medewerking ver leende. Verder kwam voor 't eerst voor onze jongens uit het onder leiding van Posthuma staande dubbelkwartet. Na afloop werd door Posthuma, die fun geerde als impresario, een woord van dank co- bracht aan de medespelers, wel in 't bijzonder aan 't adres van Lt.Karei, voor wien spontaan een driewerf „Hocrah!" werd aangeheven. Tot slot nam onze commandant hot woord, zich zeer ingenomen toonende met zoo'n avond en er zijn spijt over uitdrukkende, dat zijn jon gens niet eenier aan zoo iets gedacht hadden. Met een woord van dank, een spoedig weer zien en een driewerf ..hiep, hiep. hocrah!1' voor alle werkende loden, sloot de kapitein dezen zoo genoeglijken avond. SPORT. Militaire Voetbalcompetitie In de groep Dlemerbrug. Luitenant Blankenberg, de com petitie-leider, meldt ons: Uitslagen der wedstrijden: 21 April, Uiter- meerPampus 2—1, Muiden AWeesp A 04. 22 April, Muiden AMuiden B 32, UitermeerNVeesp B 50. Stand, der competitie op 22 April. doelp. gesp. gew. gel. verl. p. gem. v. t. 1. Weesp Aft 8 0 0 16 2.— 63 2 2. Pampus S 6 0 2 12 1.50 31 13 3. Uifcerm. 8 5 0 3 10 1.25 23 20 4 Muiden A 7 2 0 5 4 0.28 12 23 5. Weesp B 7 2 0 5 4 Q.28 13 27 6. Muiden B 8 0 0 8 0 0.4 61 Competitie Groep C. Overzicht. Sergeant Schönfeld, de competitieleider, schrijft ons uit Velsen Voor deze week staan weer eenige belangrijke wedstrijden op het programma. Allereerst gaat „Krommoniedijk" naar As sendelft, om daar tegen de A. B. F. (Artillerie buiten de forten) te kampen. Deze club heeft in de laatste wedstrijden getoond een behoor lijken ploeg te bezitten, waarmede inderdaad rekening gehouden dient te worden. De Krom- meniedijkers, met een kampioenschap voor oogen, zullen echter wel allo zeilen bijzetten. Een kleine overwinning voor Rinker en de zijnen lijkt mij dan ook wel het meest te ver wachten resultaat. „Veldhuis" en „Velsenfort" ontmoeten elkaar voor de 2e maal. Won „.Veldhuis" do vorige maal met 4 3, thans zullen de rolien omgekeerd moeten worden, willen de oranje- witten hun kans op de le plaats niet keele- maal verliezen. Tevens hebben ze nog iets goed te maken na hun nederlaag van do vorige week. Alles tezamen genomen, verwachten wo een 6pannenden strijd, met een overwinning voor de bezoekers. De 3e wedstrijd, dio tusschen „Zuidwijker- meer" en „St. Aagtendijk", is alleen van be lang met het oog op het bezetten van da laat- ste plaats. „St.-Aagtendijk" sukkelt nogal met zijn spelers en is wel het zwakke zusje in deze afdeeling. Won Zuidw.meer de vorige maal zeer onvolledig met 52, thans, mits volledig uitkomende, kan de score wel eens grooter worden. Bede. (Van mil. H. J. Jansen.) Wie draagt de schuld van dezen oorlog, Van al dat namelooze leed, Van al die gruwelen, al die wreedheid, Die gansch Europa sidd'ren deed? Wanneer zal toch de ure komen, Dat ay> die schuldig zijn daaraan, Hun hart berouwvol voelen kloppen, Hun oogen open zullen gaan? Moet 't moorden dan nog langer duren, Het weegeklaag nog grooter zjjn?

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3