48 uur verlof. OP ZEE. ÖJE3 SOXjIDATEKTCOURAWT 'va.n Woensdag 9 O JVprïl X X S Mgr. dr. Nolens. We hebben dezer dagen melding gemaakt van het trachten der Nederlandsche regee ring om haar vertegenwoordiging bij den Pauselijken Stoel te herstellen. Zij heeft als buitengewoon afgezant naar Rome afge vaardigd mgr. dr. Nolens. Of deze daarom aangewezen is voor een nieuw te vestigen diplomatieken post to Rome,.is nog niet duidelijk. De Maasbode" beweert het, maar do ,,Tijd" spreekt het tegen. Dr. Nolens' sending zou maar een tijdelijke zijn en niet zoozeer ten doel hebben het herstel der betrekkingen met het Vat-icaan, als wel om de Nederlandsche regeering zooveel mo gelijk in te lichten omtrent de pogingen, door Z. H. den Paus ingesteld tot bevorde ring van het herstel van den vrede. Een loffelijk doel zeker en waarvan de beharti ging aan geen betere hand kon worden toe vertrouwd, dan aan die van den waSrdigen geestelijke. op een ambulanoetrein. Acht gèwonden werden daarbij gedood, gewond twintig. Velo wagens werden beschadigd. De vlieger voerde valschelijk de Duitsche vliegerken- teekenen. D© „Nordd. Allgem. Zeit." over da vredegeruchten, BERLUN. De „Nordd. Algem. Zeitung" schrijft: „Van verschillende zijden hooren wij, dat in stad en land geruchten omtrent voorbereiding van vredesonderhandelingen in omloop worden gebracht. Men laat zélfs reeds doorschemeren, dat voorbereidende stappen voor het sluiten van een afzonder lijken vrede met Engeland op den grondslag van zekere v.enschen of eischen van dit land gedaan zijn of gedaan zullen worden. Niemand, die tot oordeelen bevoegd is, kan eraan denken, de voor Duitschland gunstige positie ten behoeve van een voor- barigen vrede met een van zijn vijanden prijs te geven. Na de voorloopig eenig mogelijke alge- meene omschrijving van het doel van den oorlog, door den Rijkskanselier in zijn rede voeringen gegeven, moeten wij van elk voor deel, dat de oorlogstoestand biedt, gebruik maken om te verzekeren, dat niemand het in het vervolg zal wagen onzen vrede te ver storen. Daarbij moet het blijven. Geruchten, dat Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten zijn bij ons onverzwakt besluit om den vijand ten onder te brengen, dwaze of kwaadwillige, in allen gevalle ech ter doellooze verzinsels. „Het verhongerende Duitschland." Door bemiddeling van een onzer lezers, zoo schrijft de Nieuw© Courant, zendt ons „het ver hongerende Duitschland" d© spijskaarten van een restaurant in Hamburg van 16 Maart en 5 April j.l. Die spijskaarten geven inderdaad allerminst den indruk dat het ten eind© loopt met de levensmiddelen, zoo verscheiden is de lteus, zoo laag de prijs. Voor 70 ct, (1 M. 20 p.) krijgt men een bord soep (keuze uit vier verschillend© soorten) een vleesch- of vischgerecht met groente, een compote of sa lade en een nagerecht. Voor 1.80 M. werd dit. zelfde menu gegeven maar men kon zich een vischgerecht en een vleeschgerecht kiezen. Ook de keuze der gerechten a la carte is thans in geen enkel opzicht minder ruim dan voor den oorlog, de prijzen bloven aan zich gelijk, de heele spijskaart onderging Blechts één wijzi ging: de vreemde woorden verdwenen of ge- Keel ,of zijn tusschen haakjes geplaatst achter den nieuwen Duitschen naam. ENGELAND. Aanmaak van oorlogsbenoodlgdheden. LONDEN. Dé Times" verneemt, dat vrijwel alle fabrieken in Lancashire die zioh in gewone tijden bezig houden met de vervaardiging van textielraachines, thans oorlogsmunitie fabriceeren, in hoofdzaak onderdeden van geweren. FRANKRIJK. Van het Wesielijk Oorlogèterrein. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Bij Yperen hadden wij weder succes. Het op 23 April veroverde gebied ten N. van Yperen werd ook Zaterdag tegen vijan delijke aanvallen verdedigd. Verder oostelijk zetten wij den aanval voort. Wij bestormden de hoeve Soldaert, ten Z.W. van St. Julien, en de plaatsjes St. Julien en Kersselaere, en drongen zege vierend door tot Grafenstafel. De Parijsche correspondent van de „Dagens Nyheter" vertelt, op onderhoudende wijze, hoe de Engelsehe officieren zich in Parijs tegen woordig amusec-ren: Ik ontmoette hen op een avond bij „Ciro" en toevallig gingen zij aan een tafeltje vlak bij mij zitten. Vóór den oorlog was Ciro een der meest bekende Tango-tempels van Parijs, maar nu is de Tango er uit gejaagd en speelt er een Zigeuner-kapel van 4 tot 10 uuri Op dien avond was het bij Ciro tamelijk leeg; er bevond zich een gezelschap Engclscho marine-vlicgofficieren, dan waren er een tafeltje met gewonde Fran- sehe dragonder- en kurassier-officierën, onge veer 20 yankees, een aantal dames en eenige oudo Fransche „Lebemanner" met juffrouwen. En plotseling kwamen zij binnen! Twee Engel sehe officieren, een lange, magere kapitein, en een luitenant met een meisjesachtig gezicht. Achtér hen verscheen een soldaat in khaki, dio bij de deur bleef staan, alsof hij het niet waag de. binnen te komen. De muziek hield op, en het- lawaai van messen en vorken verstomde; alle aandacht was op d© officieren gevestigd,. Men is in Parijs .er wel wn gewend, dat men In deze gevechten werden ongeveer dui zend Engelschen gevangen genomen en zeven mitrailleurs buit gemaakt. Do Engelsehe tegenaanval tegen onze stel ling ten W. van St. Julien werd Zondagmor gen met zware verliezen afgeslagen. Ten Westen van Mill werd een poging der Engelschen om onze linie aan te vallen door ons vuur vernietigd. In hot Argonnenwoud sloegen wij ten N. van Four do Paris een aanval van twee Fransehe bataljons af. Op de Maashoogten, ten Z.W. van Com- bres, leden do Fransehen een ernstige neder laag. Hier gingen wij tot den aanval over, en braken in storm door verschillende ach ter elkaar liggende Fransche linies. Nachte lijke pogingen der Franschen om ons het veroverde gebied weer te ontnemen, mis lukten onder zware verliezen van den vijand. Vior-en-tw3nfcig Fransche officieren, 1600 man en 17 kanonnen vielen in dezen strijd in onzo handen. Tusschen Maas en Moezel kwam het op enkele plaatsen aan ons zuidfront weder tot gevechten; die bij Ailly duren nog voort. In liet Bois le Prêt© mislukte een Fran sche nachtaanval. In de Vogezen belette ook Zaterdag dichte nevel de operaties. PARIJS. Ten noorden van Yperen hebben de Duitscbers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en den daarop volgen den dag groote moeite gedaan om te pro fiteer en van de verrassing, teweeg gebracht door hun verstikkende gassen. Deze poging mislukte echter. Op 24 April slaagden zij zij het aanbre ken van den dag er in het dorp Lizerno aan den liukcroever van d© Yser te nemen; na een krachtigen aanval van Fransche zoua- ven en Belgische karabiniers kwamen de Fransohen echter wederom iu het bezit van heb dorp. De Franschen maakten vrij belangrijke vorderingen op hun linkervleugel in ver binding met het Belgische leger, maar kwa men langzaam vooruit aan de rechterzijde. De Engelsehe troepen stonden geduren de dien tijd bloot aan een hevigen aanval. Zij beantwoordden dien onmiddellijk met een tegenaanval en handhaafden zich in hun stelling. De tegenaanvallen der Franschen werden, in nauwe verbinding met de geal lieerden, met succes voortgezet. De Duitscbers, die een aanval deden met twee legercorpsen, zijn op 24 April voort gegaan met het gebruiken van verstikkende gassen. Eenige van hun projectielen, die niet ontploft waren, bleken een groote hoe veelheid daarvan te bevatten. In Champagne bij het uitspringend ge deelte van het noorden van het blokhuis bij Béaujour lieten de Duitschers iu de nabij heid der Fransche loopgraven vijf krachtige mijnen springen. Ondanks de hevige ont ploffing werden de door de ontploffing ge slagen gaten, in doorsnede 25 M. groot, on middellijk bezet door de Fransche troepen, die de Duitschers daarin voor waren. In Argonne hebben de Franschen een Duitsche loopgraaf genomen, zij maakten twee mitrailleurs buit en namen een aan tal manschappen gevangen; het gevecht, hoewel van plaatselijken aard, was zeer hevig. Op de hoogten aan de Maas bij de loop graaf te Calonne deden de Duitschers een aanval met een geheele divisie over een front van minder dan 1 K.M. De eerste linie der Franschen moest eerst ontruimd worden, maar later werden de Duitschers door een tegenaanval weder achteruit ge drongen. Er werden zeer hevige gevechten geleverd in het Ailly-bosch, waar de Duitschers wan hopige pogingen deden om de 700 M. loop graaf te heroveren, die de Franschen hun op 22 April hadden ontnomen. Nadat zij in den ochtend van 24 April een gedeelte dezer loopgraven hadden ontruimd, heroverden de Franschen ze in den loop van den dag en handhaafden zich er in. De Duitschers beschoten de Franschen hevig, maar deden geen nieuwen aanval. De aanval bij Boeslnghe, PARIJS. In een telegram uit Noord- Frankrijk wordt medegedeeld: Ooggetuigen van den aanval der Duit schers op Boesingho zijn van meening, dat de Duitschers geen bijzondere bommen met verstikkend gas gebruikten, maar cat een soort damp door tot dusver onbekende mid delen uit de Duitsche loopgraven werd voortgedreven. De geallieerden hadden reeds vroeger een ongewone beweging opgemerkt achter de borstweringen van de loopgraven 'an den vijand, in welke borstweringen openingen waren gemaakt. De Duitschers wachtten een gunstigen wind af om onder druk dam pen uit te drijven, die herkend zijn ak af komstig van chloorgas. De troepen der ge allieerden waren verbaasd toen zij dikke wol ken en een zwartachtigen nevel naar zich toe zagen komen. De Duitschers, 'ebruik makende van de tijdelijke verwarring, snel den uit de loopgraven, door het artillerie vuur ondersteund. De Duitschers droegen rookmaskers, zoo dat zij door den gordel van damp konden heendringen. Duitsche actie bij La Bassée. LONDEN. Do „Morning Post" ver neemt uit Noord-Frankrijk, dat de strijd nu algemeen is tusschen I>eus en de zee. Dé bride hoofdgebeurte nissen tusschen Vrijdagavond en Zon dagmorgen waren de gebeurtenissen bij Engelsehe officiëren ziet, maar zooals do bin- nengekomenen er uit zagen, had men or nog nooit gezien, niet omdat zij een revolver droe gen en stafkaarten bij zich hadden, maar omdat de stukgescheurde uniformen, hun vermoeide blikken en de bemodderde slobkousen de teeke nen waren, dat zij juist van het front kwamen. De muziek begon nu weer te spelen, want de kapitein had den kapelmeester een blik toege worpen, alsof hij wilde zeggen: „Kijk me toch niet zoo aan." De beide officieren namen aan een tafeltje plaats en lieten zich met een plof op een sofa vallen. „Eindelijk," zeide de kapitein. „Ik geloof, dat ik ga slapen," zeide de luitenant. „Damn it. Walker, een flesch. champagne, en alles is weer in orde. Maar waar is Tommy?" Waarschijnlijk is hij bezig met zich to was- schen." „Kijk eens, Walker. Tommy mag van daag lekker eten. Zulk een ordonnans krijg ik nooit weder." De luiténant bleef een korten tijd weg en toen hij weer terugkwam, lachte hij. „Tommy durft niet binnenkomen," zeido hij, „hij staat buiten in de garderobe en wil liever in een eenvoudig restaurant eten." „Ik zal zelf even met hem gaan spreken." De kapitein blééf lang weg, en ondertusschen vraa feet hoofd van den luitenant op de borst La Bassée en die langs heb kanaal tusschen Yperen en Bixsclioote. Wat La Bassée be treft, hier deed het leger van den Beier- schen kroonprins zuilc een hevigen aanval in de richting Givenchy-Cambrin, dat een tijdelijk voordeel hier werd verkregen. De Bri'tsehe liniën echter zijn niet verbroken en blijven weerstand bieden aan de over macht. Het legor van den hertog van Wur- temberg, dat ten noorden van Yperen strijdt, omvat ook een aantal Hongaarsche regimenten. in do streek van Yperen. LONDEN. De correspond, van de „Mor ning Post" in Noord-Frankrijk meldt, dat de Fransche troepen ten noorden van Ype ren, die door de met verstikkende gassen gevulde bommen gedwongen waren terug te trekken, bestonden uit Zouaven, mariniers en Belgische karabiniers. De vijand zond een strijdmacht over hst kanaal, die nu de Canadee-sohe troepen ook va-n achteren aanvielen. De Canadcezsn aan twee kanten bedreigd, vochten als leeuwen met de bajonet. Britsche versterkingen ijlden toe met Zouaven, wier verbanden hersteld waren, en men sloeg zioh door tot de om singelde Oanadeezen, met wie te samen daarop een heftige chargé op den vijand werd ondernomen. Niet alleen werden de verloren posities herwonnen, maar men kreeg zelfs voet in de Duitsche linies. Ge heele Duitsche compagnieën werden in de pan gehakt bij den schitterenden stormloop en vele gevangenen werden gemaakt, het geen bewijst, dat de Duitsche verliezen zeer zwaar moeten zijn, daar het in dezen ver woeden strijd bezwaarlijk was om zich over te geven. Een aantal mitrailleurs werd vermeesterd. De Duitsohe veldkanonnen I moesten worden teruggetrokken. De verrichtingen van de Britsche artil lerie waren zeer bewonderenswaardig. Eerst moesten vele Engelsohe en Fransche kanon nen in den steek worden gelaten, maar zij werden niet door den vijand vermeesterd, daar de artillerie als het ware ze beschermde door een gordijn van projectielen, dat den vijand de nadering belette. De kanonnen werden later weer in bozit genomen. Onder het op de Duitschers vermeesterde materieel is ook het nieuwe apparaat om verstikkende bommen te werpen. Het be staat uit een stalen vorlc, die in den grond wordt geplaatst en bij wijze van catapult werkt. Er worden bommen mee wegge slingerd ter grootte van een voetbal en over een afstand van een driehonderd meter. De invloed van de gassen wordt nog op een mijl afstands ondervonden. De strijd om hoogte No. 60. Do „ooggetuige" in het Engelsehe hoofd- j kwartier goefb de volgende beschrijving van het gevecht om hoogte No. 60, „In clen avond van 17 April werden zeven mijnen tegelijkertijd onder de Duit sche loopgraven geschoten, met het gevolg dat de loopgraven verdwenen en dat in den geheelen heuvel diepe kraters werden gesla gen. Terwijl de rook en de stof nog in de lucht hingen, snelden onze troepen over een afstand van 40 tot 60 M. naar de geopende kraters. Op het front van 250 M., waar de aanval werd gedaan, bleef van den vijand niemand over; de nabijgelegen loopgra ven boden aan de aanvallende infanterie een merkwaardig schouwspel. Veel Duitschers, die vermoedelijk aan het werk waren ge- i weest, werden daar in hemdsmouwen ver rast door de hevige ontploffing. Geheel ont daan stonden zij plotseling in den regen van handgranaten. Als verlamd door den schrik vielen zij vloekende en schreeuwende over elkander en zij wierpen elkander om in hun haast om de verbindingsloopgraven te be reiken. Enkelen, meer naar achteren, half krankzinnig van den schrik, doorstaken hun kameraden aan het front. Dit alles merk ten de aanvallers slechts op gedurende het korte oogenblik, voor zij zich met de bajo net op den vijand wierpen, door den doolhof van loopgraven snelden, zich wierpen in de kraters, tot zij ten slotte stuitten op barri- kaden, verdedigd door bommenwerpers. De eerste loopgravenlinie was spoedig genomen, maar toen begon een ernstig gevecht, want de Duitschers waren snel bekomen van hun schrik. Van drie zijden openden zij binnen enkele oogeriblikke-n het vuur op den heuvel. Spoedig was de geheele stelling in rook ge huld. Het barsten van de granaten en het verschrikkelijke kanonvuur duurden tot laat in den nacht. Het schieten hield zoo gere geld aan, alsof het geweervuur was. Onder dit vuur moesten onze manschappen borst weringen opwerpen tegen den vijand en de positie in staat van verdediging brengen. Intusschen naderde de vijandelijke infante rie de verbindingsloopgraven, wierp hand granaten over de barrikades in de kraters, en op de afbrokkelende zijde, waarop onze mannen zich niet moeite staande hielden. Het gevecht duurde den geheelen nacht en culmineerde in den vroegen ochtend van den 18den in twee aanvallen in gesloten massa's. De aanval werd hoofdzakelijk door machine-geweren afgeslagen. Niettegenstaande zijn zware verliezen, zoodat stapels dooden op do zijde van den heuvel lagen, bleef de vijand Zondag zijn druk voortzetten, tot wij geleidelijk verdre ven waren van de zuidzijde van den heu vel. Te zes uur 's avonds echter sloegen in tusschen aangekomen versterkingen den vijand uit de positie, waarvan hij zich mees ter had gemaakt. Maandag werd de hevige kanonna.de op beide zijden voortgezet; er werd echter geen infantcrie-aanval gedaan. Dinsdag werd de tijdelijke stilte verbro- gezonken en een ober met potlood en notitie boekje in. de hand waakte over hem, als een engel. „Wat een mooie jongen, die Engelschman," zeido tamelijk hard een juffrouw en do geheèlo zaal lachte. Buiten hoorde men de stem van den kapi tein „Kom hier, Tommy! Kom. hier!" Een oogenblik later kwam de kapitein weer binnen en op twee pas achter hem volgde een Engel sehe soldaat. „Ga zitten, Tommy. Wordt wakker, Wal ker!" De luitenant wreef zioh. de oogen uit, keek verward en kreeg een kleur. Tommy Atkins keek nog naar zijn kapitein en ging zitten. „Ober, geef ons een fleseh Veuve Clicjuot, extra dry, wij moeten ons wat verkwikken na deze reis." Hij nam een spijskaart, bestudeerde haar zorgvuldig en zeide tot den soldaat: „Nu Tommy kun je eten, wat je wilt. Wil je schildpadsoep hebben." „Dank u, meneer!" „Wil je gebakken zeetong hebben?'1 j,Dank u, meneer!" „Wil je dan eend hebben?" „Morgen zullen wij een Turksch bad némen en dan zijn wij .van top tot teen schoon, LWaI- ken. De vijanden brachten de vele bijeenge brachte kanonnen in actie. Van uur tot uur werd hét vuur heviger. Yperen zelf werd beschoten met 42 en 35 c.m.stukken. De beschieting richtte ech ter geen groote verwoestingen aan, behalve onder de burgers; vijftien kinderen, die op straat speelden, werden gedood. Tegen den avond werd het vuur op heuvel No. 83 heviger. Te 6 uur 30 trok de infan terie op voor den stormaanval. Onze ma chine-geweren hielden weder vreeselijk huis onder de vijanden en de aanval werd afge slagen. Een nieuwe aanval omstreeks 8 uur mislukte eveneens. De vijand wilde zich nog niet gewonnen geven. Gedurende den nacht trachtten troepen, gewapend met handgranaten, herhaaldelijk ons van den heuvel te verdrijven. Deze aanvallen wer den afgewisseld door artillerie-beschietingen. Hoe hot bij deze gevechten van man tegen man precies toeging valt onmogelijk te zeg gen de soldaten, die aan de gevechten deel namen, wisten alleen wat er gebeurde op enkele meters afstands, want het gevecht had plaats in een doolhof van loopgraven. Woensdagmiddag waren er geen andere Duitschers meer op den heuvel, dan eeuige bommenwerpers, die zicli staande hielden aan de noordoostelijke zijde. Het gevecht duurde voort gedurende den ochtend en den namiddag. Een regen van zeer ontplof bare projetcielen, gevuld met verstikkende gassen, daalde op de verdedigers uit drie richtingen neder. De Duitschers brachten ook veldkanonnen dicht bij onze stelling, maar tegen den avond verflauwde de kanon- nade en onze infanterie verschanste zich krachtig. De verovering van den heuvel behoort tot de schitterendste krijgsbedrijven van de Engelsehen gedurende dezen oorlog. Van hetgeen onzo troepen daar te doorstaan hebben gehad, kan men zich ©enigszins een idee vormen, wanneer men bedenkt, dat de ruimte, om welke meer dan 4^ dag. tus schen 17 en 21 April was gestreden, slechts ongeveer 250 M. lang en 200 M. diep was. Op deze kleine oppervlakte liet de vijand uren achtereen zonder tusschenpoozen ton nen metaal nederdalen en de top van den heuvel was somtijds gehuld in wolken ver giftige gassen. Toch hield onze infanterie stand onder het vuur, dat geheele afdeelin- gen wegmaaide en de loopgraven vulde met dooden, terwijl de toegang tot de frontlinie zoo belemmerd was, dat de versterkingstroe pen over de lijken der gesneuvelde kamera den moesten heenklimmen. De verliezen, geleden in het gevecht om den heuvel zijn dus zwaar, maar de Duit- op Neidenburg werden door onze vliegers nogmaals twintig bommen op den spoorweg- knoop bij Bialystok geworpen. Do Tsaar te Lemuerg. LEMBERG. De Tsaar en de opperbevel hebber verlieten Przemysl den 24en 's mid dags om één uur en begaven, zich per auto naar Lamberg. Boeren en geestelijken .in de langs den weg gelegen dorpjes, snelden toe om de reizigers te begroeten. Na den terugkeer te Lemberg om 5 uur 's avonds deed de Tsaar een autotocht en besteeg hij te voet een hoogen heuvel, van waar men een schitterend gezicht op de stad heeft. Vervolgens had een diner plaats ten paleize van den gouverneur. Om negen uur begaf de Tsaar zich naar het station, waar hem de Galicische politi cus Boedykevitsj werd voorgesteld. Tegen elf uur verliet de Tsaar Lemberg. Onderlinge samenwerking der boeren. LONDEN. De „Times" verneemt uit Pa- tersburg, dat om de bewerking te verzeke ren van de landerijen der soldatenfamillën in de provincie Jekaterinoslaf een stelsel van vrijwilligen arbeidsplicht is aanvaard. Meer dan 1000 dorpsgemeentendie de lan derijen in gemeenschap bewerken, hebben geweigerd van de diensten gebruik te ma ken van de krijgsgevangenen. OOSTEWRiJK-HONGARIJE, In de Karpathen. BERLIJN. De oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagoblatt" meldt: Het afbreken van den Karpathenslag door de Russen in een voor hen weinig gunstig stadium is een bewijs voor het suc ces der wapens van de Duitschers en Oos tenrijkers. Thans is een onverbreekbare aaneengesloten linie gevormd die in het westen aanleunt aan de sperlinie in West- Galicië en van Grybow over de Oost-Beski- den loopt en 10 K.M. ten zuiden van den pas hij Konieczna begint. Zboro werd als te ongunstig in het dal gelegen door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen ont ruimd, De Russen legerden in Rokoczin slechts enkele vooruitgeschoven afdeelin- gen. Majoor Trojer drong dezer dagen met een jagerbataljon het plaatsje bin nen en overviel de ingekwartierde Russen, van wie hij er 200 gevangen nam. Van Zboro loopt onze stelling over de westelijke hellingen van het Ondavadal. De plaatsen Koerima en Hertnek zijn in Oostenrijk- Onherbergzaam hebben wij meermalen de Karpathen genoemd, en misschien is dat woord nog wat te zwak. Op ons plaatje hierboven zien we, hoe woest het er in die bergstreek uitziet vooral wanneer, zooals voor enkele dagen nog overal en ook thans nog op vele plaatsen het geval is, de sneeuw er nog ligt, en hoe onbegaanbaar het er op vele punten is. Vooral is het vervoer van munitie en proviand er zeer moeilijk. We merken dan ook, hoe hier de Oostenrijkers een soort kunstweg van palen aanleggen, waarover de zware wagens moeten rollen. schors hebben nog veol meer verloren dan wij-'' RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. PEiTROGRAD. (Bericht van den Groote el Generalen Staf.) In de rioh- tincr van Lutoviesk zijn wij met succes voortgetrokken, waarbij wij1 ons mees ter maakten van een deel der - "andelijko loopgraven op hoogte 1001 ten noordoosten van Lubnia. Wij namen daarbij zeven offi cieren en meer dan 200 manschappen gevan gen en maakten twee mitrailleuses buit. In den nacht van 22 April ging de vijand aan het front LubniaBoekowetsj Si'anki tot den aanval over, maar hij werd overal teruggeslagen met zeer groote ver liezen. Op het overige gedeelte van het front nu en dan artillerievuur, terwijl enkele secto ren van onze stellingen met zwaar geschut werden beschoten. Over het geheel genomen is Zaterdag mets bijzonders gebeurd en is de toestand onver anderd gebleven. BERLIJN. Officieel wordt door den Duitschen generalen staf gemeld: Op het Oostelijk oorlogsterrein is de toe stand onveranderd. Twee zwakke Russische aanvallen bij Tsjechanon werden afgeslagen. In antwoord op den Russischen bomaanslag ker slaap niet weerKijk liever naar de lieve meisjes hier. Zulke vindt je in Arras niet. „Kapitein, de order van generaal Kitchener, toen wij in Frankrijk landden, luidde: „Pas op voor wijn cu vrouwen!" zeido de luitenant lachend. „Walker, wij zijn zes weken achter elkaar aan het front geweest, nu hebben wij 48 uren verlofgedurende de eerste 24 uur bekommer ik me niet om Kitchener. Frost, Walker! Prost, Tommy! Laat ons dankbaar zijn, dat wij nog gezond zijn en dat er ondanks de „Boches" nog genoeg champagne is!" Zwijgend aten zij verder. Slechts eenmaal sprak de kapitein. Do kapelmeester was na melijk, volgens do gebruiken in nachtcafés, bij hun tafel gekomen cn was begonnen „Tip- perary" te spelen. Plotseling stond de kapi tein op, en schreeuwde: „Houd op, in. gods naam!" De kapelmeester ging verschrikt terug en gaf het orkest een wenk) om op te houden. De kapitein zeide: „Wij zijn moe en zenuw achtig; begrijpt u niet, wat dat beteekent, als men een paar uur lang van ^Arras naar Parijs overwegen rijdt, dio-zoodanig door ingeslagen granaten omwoeld zijn, dat men voortdurend op en neer 6chokt? En als men dan bier komt, wordt je gedwongen, dat yreeseljjke T'PPerary eche handen. Ten zuiden van den Doeklapas bij Sztropko loopt de linie het verat van de grenskam, maar nadert deze weer hij den Loepkower-pas tot op zeven K.M. Daar ter plaatse staan Duitsche troepen. Van den Oeszokerpas af, waar de Russen op Beniara teruggedrongen werden, zijn de bondgenooten niet alleen meester van de passen, maar heroverden ook reeds een be langrijk deel van Oost-Galicië. Het zuiderleger staat ver aan de andere zijde van den Jawornikapas, en maakte de veroverde stelling tot een onneembaar bol werk. Van Solotwina buigt ons front om Ot- tynia, dat tusschen beide linies inligt en langs J ezierzany, naar de Dn jester. Hier verhinderden de Oostenrijkers door de vernieling der rivierovergangen een po ging tot een tegenaanval. WEENEN. Op het front in de Karpathen hebben wij in het Orawa- dal bij Keziowka opnieuw een succes, behaaldna een meerdaagschen met groote hardnekkigheid cloorgezetten sap- penaanval namen onze troepen n.l. gis teren stormenderhand de hoogte van Ostry ten zuiden van Koziowategelijkertijd slaagden de Duitsche troepen erin aan en ten westen van den weg naar voren terrein te winnen. Er werden in het geheel 652 Rus sen gevangen genomen. Door de verovering van de hoogte van Ostry en van den Zwiuin-rug in het begin van April is de vijand thans door de troe- to hooren, dat wij sedert onze landing in Frankrijk dagelijks hoorer.." Intusschen rookte het drietal sigaren en dronken koffie, likeur en whisky. Plotseling begon bet licht uit te gaan, waDt bet was in tusschen 10 uur geworden. „Al sluiting?" vroeg de kapitein. „Jawel, sir". Do kapitein 6treek zich over bet hoofd, „maar in hemelsnaam nu al sluiting, nu ik juist wat uitgerust ben. Wat moeten wij nu be ginnen?" Zij keken naar mij en plotseling zeide de kapitein tot inij: „Pardon meneer, is er ner gens iets in Parijs, dat nu nog open is?" „Ja, enkele gelegenheden zijn nog open." „Goed, wij zijn gered, Walker!" En toen noodigden zij mij uit, of ik zoo vriendelijk wilde zijn, hun den weg to wijzen? Hun auto stond voor de deur. En buiten stond inderdaad een auto, de merkwaardigste, die ik ooit gezien heb. Groot en grijs en geweldig modderig zag de wagen er uit. Hot was een auto vau 80 paardenkracht; maar de karosseri© was weg en door een ruwe kist vervangen. De kapitein zeide: „Bij het begin van den oorlog was deze auto d© mooist© limousine, di© ik kende, met zacht© stoelen, electrisch licht en bloemenvansjes; maar toen moest al dat moois weg, want het waj «en ie goede schijf voor pen van de verhonden mogendheden uit de geheele, sedert maanden hardnekkig verde digde stelling aan beide zijden van het Orawa-dal verdreven. Op het overige gedeelte van het Karpa- thenfront hier en daar een artillerie-duel; .in Galicië en Polen is het bijna overal rustig. TURK IJE. Rusland en Turkije, KON STANTIN O PELZondagochtend opende de Russisch.© vloot bij wijze van demonstratie gedurende een half mur heit vuur buiten de vuurlinie van onzo ver-ster kingen aan den Bosporus en trok onmid dellijk daarna af in noordelijke richting. Onze versterkingen achtten het niet noodig het vuur te beantwoorden. Van de andere oorlogstooncelen zijn nog geen berichten van eenig belang ontvangen. Duitse'^© viiegars omlaag geschoten. LONDEN. Van Mytilen© wordt aan. de „Times" gemeld, dat twee Duitsche vlieg tuigen, die op Tenedos bommen wierper., getroffe i zijn door geschutvuur en omlaag zijn geschoten. Van heb lot der vliegers wordt geen melding gemaakt. 8TALIÊ. Verschillende berichten. Het bestuur van de Kamers van Koop handel verwierp na lange discussie met 35 tegen 17 stemmen een'motie, waarbij ge- eischt werd gewapend optreden van Italië tegen de centrale mogendheden en nam een motie aan ten gunste der neutraliteit. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft bij rondschrijven aan de prefecten ver boden de voorgenomen publieke vergade ringen en optochten op 1 Mei te houden. Sleohts particuliere vergaderingen in ge sloten lokalen, alleen toegankelijk tegen uitnoodigingsbewijs, zijn geoorloofd. VEREENSGBE STATEN. Amerikanen In het Engslsch© leger, NE Y-YORK, De „New-York Times" bericht dat tal van Amerikanen strijden in de gelederen van het Engelsehe leger. Volgens een mededecling, door minister Hughes onlangs in het Cauadeesche parle ment gedaan, hebben honderden hij honder den Amerikanen in Oanadeesohe regimenten dienst genomen Het New-Yorksche blad voegt daaraan toe, dat het geen enkel voorbeeld kent van een Amerilcaansch ambtenaar, die den dienst heeft verlaten om aan Duitsche zijde te gaan strijden. JAPAN. Japan en Duitschland. Amerikaansche bladen bevatten een arti kel, overgenomen uit het Japansche dagblad „Ghngatshrmpo", waarin wordt verklaard, dat Japan spijt gevoelt door het verdrag met Engeland genoodzaakt te zijn geweest tegen Duitschland te strijden. De geheele toestand in J oan is zoodanig, dat een bondgenoot schap met Duitschland aan de Japansche politiek een grooter succes zou verzekeren, dan dat met Engeland en Rusland, wier be langen tegen de Japansche ingaan. De ge schillen tusschen Japan en Duitschland kunnen spoedig in vergetelheid geraken; reeds thans wordt algemeen in Duitschland erkend, dat de behandeling der helden van Tsingtou hoogen lof verdient en dat Engel schen en Franschen daaraan een voorbeeld kunnen nemen. Japan kent evenmin haat tegen de Duitschers; bij de sluiting van den vrede zal Japan wel trachten' Duitschland tevreden te stellen. D© IJmuidenscho stoomtrawlers. Volgens een zoo juist bij een der betrokken reederijen van de t© Cuxhaven opgebrachte stoomtrawlers te IJmuirien ontvangen telegra fisch bericht van den consul-generaal der Ne derlanden te Hamburg, waren de -zes geïn terneerde stoomtrawlers Dalilia, Balder, Zaan- stroom III, Anna Josina, Pieter Jan en Lies- beth Betty door de Duitsche Marine weder losgelaten en naar ze© vertrokken. Nog stond in bedoeld telegram vermeld dat de zevende en laatste stoomtrawler Oceaan UI uit IJmuiden nog vastgehouden werd, waarover later door bet Prijzenhof zal worden beslist. Aangehouden schepen. Het Nederlandsclio stoomschip „Eendracht", van Londen naar Velsen bestemd, ligt, naar men aan de „N. R. Ct." uit IJmuiden meldt, bij Sbeerness en wordt daar op boog bevel op gehouden. Men schrijft uit IJmuiden aan „De Tijd" Sclripper H. Smit, varende op den treiler „Mini", IJ. M. No. 105, verklaart op 54 gr. 10 m. N.B. en 5 gr. 15 min. O.L. een ontmoe ting te hebben gehad met ©en groote Duitsche torpedoboot, die den t rei lev beval bij te draai en, waaraan gevolg werd gegeven. Van de torpedoboot werd een sloop met matrozen, onder bevel van een officier, allen gewapend met revolvers, naar den treiler gezonden. De officier gaf den schipper bevel alle hens aan dek te roepen; de bemanning moest op een rij blijven staan, bewaakt door matrozen, waar na de officier het gebeelo schip doorzocht en alles onderstboven liet halen, zich niet storen de aan het protest van schipper 'ten matrozen, die deze handelwijze, een neutraal visschers- vaartuig in neutraal vischgebied aangedaan, ten sterkste laakten. Terwijl het schip door zocht werd, was men op do torpcdobooc bezig, o.m als de treiler een weinig draaide, ten ge volge van wind en stroom, de mondingen van twee kanonnen zóó te draaien, dat zo steeds op de op één rij geplaatste bemanning gericht waren. De opvarenden, waren hierover zóó ver- de Duitschers." „Steek de lantaarns aan Tommy en vooruit." Twee zoeklichten schenen over do straat. „Wilt u naast mij komen zitten?", en daar op schreeuwde hij mij in het oor: „Neemt u me niet kwalijk, dat ik vergat mij voor te istellen. Kingswell, vroeger bij de blauwe garde te paard, nu bij de troinafdecling. De luite nant beet Walker, is ecu Oxford-student en sinds het begin van don oorlog officier. En dan TommyKlaar, vooruit dan." Do automobiel maakt© oen geweldigen sprong. Stel je nu maar een renbaan voor, zonder verhooging in do bochten en mot recht© •hoeken! Bij eiken boek van een straat riep de kapitein „Houdt je vast, jongens", en teen de scherpst© bocht in een angstig oogenblik genomen was, terwijl ik dacht, dat wij bf onzen hals zouden breken, bf dat de huizen kapot zouden gaan, keek d© kapitein om, en schreeuwd©: „Ben jelui er nog allemaal, boys?" Verschikt bleven d© nachtelijk© wandelaars staan, maar toen zij de Engelsehe uniformen zagen, begonnen ze in de handen te klappen en hun „Tipperary" overstemde het lawaai va' den motor

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2