DE! SODDATEINCOURAIVT von Vrijdag S3 April 1913 3 Binnenland. Legerzaken. Marinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot Gezellige avondspelen. ook niet aan de regeering gedaan en het ia onwaarschijnlijk dat dit zal gebeuren, zegt „Central News". Koog bezoek. H. M.. de Koningin en Z. K. H. do Prins brachten Dinsdagmiddag met gevolg een langdurig bezoek aan de Steun ten toons tol ling in „Pulchri Studio" te 'a-Gravenhago, van werken van werkende leden van dit Schilderkundig Genootschap. Zoowel de Ko ningin als de Prins deden uit de ten toon gestelde kunstwerken onderscheidene aan- koopen. Prins Hendrik. Woensdagochtend te 7.08 vertrok de Prins vergezeld van zijn adjudant, le luitenant jhr. Backer, per Staatsspoor van Den Haag tot het bqwonen eener oefening van den Geneeskundi gen Dienst bij een der divisies van het veld leger. Z. K. H. zou des avonds te 9.11 terug- keeren, na ook nog eenige uren op het Loo te hebben vertoefd. De Prins zal heden Vrijdagavond te Rotter dam de uitvoering van de afdeeling der ver- eeniging „Toonkunst" aldaar bijwonen. Hij keert dienzelfden avond naar 's-Gravenhage terug. Uit de „Staatscourant". Bij K B. is, m. ing. v. 18 April, benoemd b/h 6e reg. inf., tot res.-2de-luit., de vaandrig J. d e Melker, v/h korps. Bij K. B. is benoemd b/h lie reg. inf., tot res.-2de-Iuit. de vaandr. A. A. Sthee- man, v/h korps. Ministerial bezoek. De ministers van Marine en van Oorlog brachten Dinsdag een bezoek aan Den Hel der, tot het bezichtigen van de forten Kijk duin en Erfprins, de linie, het pantserdek- sehip Gelderland, do marine-kazerne, de nieuwe kazerne van den onderzeedienst, en van de militaire huisvlijt-tontoonstelling. Lichting 1916. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp houdende bijzondere maatre gelen met betrekking tot de lichting 1916, zegt de Regeering, dat do mededeeling aan de pers, dat het bij de Regeering een punt van overwe ging uitmaakte, wetsontwerpen aanhangig to maken om, zoo noodig, de miliciens der lich ting 1916 vervroegd onder do wapenen te roe pen en om aan het legerbestuur voor den land- etorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige andere lichtingen, geschiedde met voor kennis van den minister van oorlog. Van onbe scheiden medodeelingen van ambteanren is dus geen sprake geweest. Mocht door dit persbericht onnoodige onge rustheid zijn gewekt, dan zou die bij de indie ning der ontwerpen, korten tijd daarna, zeker evenmin zijn uitgebleven. Intussehen. kan in het feit, dat de Regeering bedacht is op het nemen van maatregelen tot tijdige aanvulling of versterking onzer weermacht, bezwaarlijk eene aanleiding tot ongerustheid gevonden wordennaar de meening der Regeering al thans zal dit, onder de tegenwoordige omstan digheden, veeleer tot geruststelling kunnen strekken. Aanleiding tot do indiening van dit "wets ontwerp werd gevonden in de omstandigheid, dat eerlang alle bij de onbereden korpsen inge deelde militicplichtigen der lichting 1915 zul len zijn ingelijfd van de lichting 1914 be hoeft nog slechts een kleine groep eerstdaags te worden ingelijfd en dat, om desvereisclit zoo vroeg mogelijk de lichting 1916 voor inlij ving gereed te hebben, met het oog op de vol gens de wet te verrichten werkzaamheden, latere indiening niet raadzaam voorkwam. Het naar huis, d.w.z. met verlof zenden van een gedeelte der onder do wapenen zijnde troe pen met name van do oudste landweerlich ting houdt met het doel, waarmede dit wets ontwerp is ingediend, geen rechtstreeksch ver band. "Wanneer naar de meening der Regee ring de omstandigheden van dien aard zijn, dat aan de oudste laridweerlichting verlof kan wor den verleend, zal dit geschieden overeenkomstig de toezegging, door den minister van oorlog in de vergadering van 26 Januari j.l. gedaan. Omtrent den vermoede!ijken loop van de in lijving der lichting 1916 kunnen op dit oogen- blik nog bezwaarlijk met stelligheid medodee lingen worden gedaan. Deze hangt geheel af van het verloop der gebeurtenissen. Indien de oorlog blijft voortwoeden, zal die inlijving zoo spoedig doenlijk behooren te geschied'- do lichting in haar geheel dan wel bij ploegen zal worden ingelijfd, kan eerst 1-1-- worde 1 heslist; bestaat er eohter gegrond uit het Rluiten van den vredo, dan zal de inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschil lende ploegen. Het bezwaar als zouden do dienstplichtiger der lichting 1916 nog te jong zijn om in dienst te treden, wordt door de Rev~<ring niet ge deeld. aangezien zelf3, als do inlijving zo mogelijk geschiedt, deze slechts 5 maunder voorafgaat aan het tijdstip, waarop in nor male omstandigheden de eerste ploeg der lich ting onder de wapenen zou komen. Aan den aanmaak van militaire kleeding wordt onafgebroken met kracht gewerkt. Er is in de verloopen maanden een moeilijk tijd vak geweest, waarin de vrees gewettigd scheen, dat de benoodigde wol, voor het vei vaardigen van laken, zou komen te ontbreken. Gelukkig is sindsdien weder wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhan den. Inbeslagneming van voorraden der 'akoita- brieken in Noord-Brabant heeft slechts op zeer beperkte schaal plaats gehad, toen de ce ding voor geïnterneerden dringend noodig was; de door die fabrieken vervaardigde voor raad is op de gewone wijze aan het Ryk ge leverd. Omtrent den duur van het eerste verblijf onder de wapenen der lichting 1916 kan ©exrt eene beslissing worden genomen wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan. Wan neer de omstandigheden dit niet onmogelijk maken, zal het streven op den voorgrond 6taan den normalen termijn niet te overschrij den. Zeer waarschijnlijk zal het daartoe noo dig blijken later ook voor do lichting 1917 uitzonderingsmaatregelen te nemen. Landstorm. Het afdeelingsverslag beantwoordende be treffende het wetsontwerp tot uitbreiding van den landsform en aanvulling ran de Land stormwet deelt de Regeering mede, dat zij overwegend bezwaar heeft tegen het denkbeeld om de eventueele oproeping van de in dit wetsontwerp bedoelde personen afhankelijk te maken van eene vooraf door de Sta- ten-Generaal te verleenen toestemming. Wanneer de omstandigheden tot oproeping noodzaken, moet daartoe binnen den kortst mogelijken tijd kunnen worden overgegaan. Ook acht de Regeering het niet wenschelijk de beslissing betreffende het al dan niet op roepen van landstormplichtigen aan den Mi nister van Oorlog te iaten. Er is geen reden om aan te nemen dat dé Opperbevelhebber, aan wien de bevoegdheid daartoe is verleend, zich ten deze niet zou gedragen naar de inzichten der Regeering. Uitstel van het wetsontwerp verdient aller minst aanbeveling. De Minister is niet voornemens vóór de in diensttreding der landstormplichtigen een al gemeen onderzoek naar hunne geschiktheid te doen instellen. Hij die meent ongeschikt te zijn, kan ontslag vragen. De dienstolichtigen van den landstorm val len niet onder de toepassing van art. 5, eer ste lid c, der Kieswet. Intussehen wordt opge merkt, dat, indien de landstormmannen in v.erkelijken dienst worden opgeroepen, de om standigheden vrij zeker van dien aard zullen zijn, dit aan de uitoefening van het Kiesrecht niet zal kunnen worden gedacht. Het ligt in de bedoeling der Regeering de thans tot den dienst bij den landstorm te ver plichten personen niet van dien plicht te ont heffen, voordat de wettelijke termijn daartoe is aangebroken. Heeft de Regeering zich op het standpunt geplaatst, dat zij vooralsnog in het stelsel der bestaande wetten geen wijziging van beteeke- nis zou trachten te brengen, dan geschiedde dit hoofdzakelijk op grond van overwegingen van practischen aard. Niet dus, omdat zij zich wensclit gerekend te zien tot de onvoorwaarde lijke bewonderaars van het stelsel, voor zoo ver dat in de regeling der vrijstellingen tot uiting komt. Voor eene algeheele omwerking der Militie- wet zou echter het tijdstip thans al heel slecht gekozen zijn; daarmede zou trouwens het te ruggrijpen naar vroegere jaarklassen der mili tie niet worden bereikt. De vrijgestelden en vrijgelotenen van vroe gere lichtingen tot den dienst te verplichten zou een bezwaar zijn in verband met kleeding, bewapening, uitrusting en opleiding. Intussehen de vrijgestelden van vroegere lichtingen, die verlangen zich voor de landsver dediging beschikbaar te stellen en zooveel mo gelijk te bekwamen, zijn daartoe in de gelegen heid door het sluiten van eene verbintenis bij den vrijwilligen landstorm. De klacht, dat de Regeering zoo weinig heeft gedaan om de vrijwillige dienstneming bij den landstorm aan te moedigen, mist naar hare meening voldoenden grond en moet berusten op eene gebrekkige kennis of waardeering der feiten. Twee groote hinderpalen tegen het bereiken van resultaten met de vrijwillige landstorm- afdeelingen, t. w. het gelijktijdig waarnemen van de burgerbetrekking met de militaire op leiding en de gebleken moeilijkheid de mannen aan den plioht te houden, welken zij zich vrij willig hebben opgelegd, zijn niet gemakkelijk uit den weg te ruimen. Voor zooveel het eerste bezwaar zicL in de wintermaanden, met hare korte dagen, vooral deed gevoelen, doordien de tijd voor doeltref fende oefeningen te kort was, zal de thans in getreden iente vanzelf verbetering kunnen brengen. Het tweede bezwaar zal slechts kun- neD worden ondervangen door de toepassing van tuchtmiddelen, waarvan de Minister van Oorlog aanvankelijk heeft gehoopt zich te kun nen othouden, doch dat ten slotte toch wel on vermijdelijk is gebleken. Met en door de aanstelling van een inspec teur van den landstorm, die onder toezicht van den opperbevelhebber de noodige organisatie en consolidatie der vrijwillige afdeelingen heeft ter hand genomen, is thans, in verband met de in menig opzicht gunstiger omstandigheden, als het waro een nieuw perspectief geopend. Se dert de laatste weken neemt de dienstneming toe en is alom in den lande eene krachtige opleving merkbaar, zich ook uitende in de op- I richting van nieuwe afdeelingen. In overweging is genomen de keuringseischen 1 te verlichten. De oefeningen te Noordwijk werden gehouden 1 door wielrijdersafdeelingen, die geacht werden per rijwiel naar hunne woonplaatsen terug te keerei». Het voornemen bestaat om bij totstandkoming van de wet dadelijk maatvegeleu te nemen om zoo spoedig mogelijk tot inschrijving te ge raken. Treedt oorlogstoestand in, dan zal met de oproeping niet kunnen worden gewacht tot de inschrijving heeft plaats gehad en zal, ook met het oog op de moeilijkheden, die het tot 6tand brengen van de inschrijving dan zal kun nen opleveren, hoogstwaarschijnlijk het geval zich voordoen, waarin de inschrijving niet noo dig wordt geacht. Versterking Indisch leger. Ongeveer 200 onderoff cieren en minderen van het leger hier te lande worden overge plaatst of gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië. Geen verplaatsing. Wegens het voorkomen van gevallen van meningitis is bepaald dat tot nader order geen overplaatsingen (detacheeringen) zullen plaats hebben naar en van Amersfoort, voor wat be treft de afdeelingen gelegerd in do kazerne der bereden wapens aldaar, de cavalerie-recru ten- depóts, legor-depötbataljon C. en den grooten trein der tweede divisie. Verloven naar Amersfoort en van daar naar elders mogen tot nader order niet worden ver leend. Toelatingsexamens. In St. Ct. 91 zijn opgenomen de aankondi ging lietreffende de toelating tot de Konink lijke Militaire Academie, den Hoofdcursus en de Cadettenschool in 1915, en, voor zooveel de Koninklijke Militaire Academie en de Cadet tenschool betreft, do examenprogramma's enz., alsmede de verdere regeling van de toelating tot beide laatstvermelde inrichtingen. Oefening geneesk. dienst. Jhr. Ernest van Loon zal als lid van het hoofdcomité van het Nederlandsche Rood© Kruis Z. K. H. den Prins vergezellen naar de aangekondigde oefening van den genees kundigen dienst der landmacht, welke in sa menwerking met het Roode Kruis bij een der divisiën van het veldleger wordt gehouden. Reservekader Infanterie en vest.-artlllerle. De Minister van Oorlog geeft kennis dat het eerstvolgend examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger van het reservekader bij de infanterie of do vesting-artillerie zal plaats hebben op 13 Juli en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen, te 's-Gravenhage, Leiden, Amsterdam, Assen, Alkmaar, Amersfoort en Leeuwarden. Adspiranfen behooren de kennisgeving, dat zij aan hot examen wenschen deel te nemen (ingericht op de wijze als aangegeven in St. Ct. 92), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 29 Juni 1915 ontvangen wordt door den hoofd officier voor het reservekader to VGravenhage. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan luit. t. z. 2de kl. E. J. Voute, wegens ongeschikth. voor de verdere waarn. v/d mil. dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, met 1 Mei eervol ontelag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 400, voor den tijd van 1 jaar. M. D., Den Haag. Wij konden geen afdoend antwoord krijgen. Vraag het uwen sergeant majoor of uw onmiddellijken chef. Red. Joh. v. d. Velde, Bruinisse. Die uitkeering wordt door den burgemeester bepaald. Met hem kunt u daarover dus spreken. Red. N. J. v. N., Weesp. Die mogelijkheid bestaat thans s.v.p. het verder vragen achterwege, om dat ook wij niet meer dan het bovenstaande weten en omdat tot nadere uitlegging toch slechte zij bevoegd zijn, die de verschillende betreffende bepalingen in haar beteekonis en onderling verbund goed kennen. Rod. Opgelet I Adressen gezooht. De Directeur van het Hoofdexpeditiekantoor van de Veldpost te 's-Gravenhage vraagt on middellijk de adressen van Meindert S. Postma, behoord heb bende tot de 2e comp. depot IX I.B. voor wien een aangetéekendo brief uit Amerika aan wezig is. D. Warner, 8« Bat. 3e Comp. Grena diers en Jagers, voor wien aangeteekende correspondentie oit Hongkong aanwezig is. Sergeant G. Bet linger (correspondentie uit Soerabaja). Sergeant D. P. F. Mar s, leerling Hoofd cursus (correspondentie nit Kedoengang). Ieder, die mét een der bovenstaanden be kend is, wordt verzocht daarvan mededeeling te doen, en moet niet denken dat geadresseer den zelf deze oproeping zullen lezen. Is na 14 dagen geen antwoord ontvangen, dan worden de stukken naar do kantoren van afzending teruggezonden als onbestelbaar. Verloron Voorwerpen. Wie kan inlichtingen geven omtrent oen kop pel met bajonet, die ik eenigen tijd geleden lieb laten liggen in den sneltrein Assen 's-Hage; wapennummer 6496; koppel met koppelplaat. M. L. Huber, res. korp. 8e Comp., Emmakazeme, Assen, De feestavond van het 3de Depot Veld-Art. Men schrijft ons: Maandag 12 April had de eerste feestavond van het 3de Depot 3de Reg. Veld-Art. met welwillende medewerking van het muziekkorps v. h. 2e Reg. Véld-Art., onder de bekwame leiding van adjudant Zondag, plaats. Reeds lang voor den aanvang vulden de soldaten de zaal, ook de gereserveerde plaatsen werden goed door onderofficieren bezet. Klokslag 8 uur kwam onze hooggeachte kapitein, baron Van Boetselaar, ondër het klinken der opwekkende tonen der muziek, binnen. Toen werd er aangepakt, beginnende met een welkomstrede aan allen door den mil Lesterhuis, als voorzitter der Mob. Tooneel Club „Juliana", van het 3dé Depot. Met goed gekozen woorden dankte hij allen, in 't bijzon der onzen kapitein, voor de goede opkomst en milden steun door hem ondervonden. Daarna kwam wachtmeester De Wit, als leider der T. Club, haar doel en streven uit een zetten, hetwelk hierin is Baamgevat: „Het nuttige door het aangename té verkrijg»", n.l. door het geven van uitvoeringen de mili- II e t g e le c t r i ae e rde papi er- Wrijf bij droog weder een licht «tuk papier mot oen borstel of met de hand hot zal wel dra geëloctriscerd zijn, en aan uwe hand, uw gelaat, of uw koel blijven kloven, aluol ge het mot stijfsel of lijm beetroken kadt. waardoor het «voa»ioht van de rotting verbro ken wordt, on z(j moet vallen. In plaats van eene rotting, kunt ge een hengelnet of een raagbol op de louning van den stool laten balanoeoren door do grooturc lengte van deze voorwerpen, welke evenzeer het geijkvt risoen!© papier volgen, zal de proef gemakkelijk zichtbaar zijn voor iedereen. Eengoïmproriseerd ©standaard Maak ovenzoo een stuk stevig papier eleo- trisch, byv. eene briefkaart, «u ge zult «aen dat het papier ,evi>nala lak, glas, zwavel of hars, lichte voorwerpjes (stukje* kurk, vlier- pit, Aiz.) kan aantrekken. Leg eene rotting horizontaal op de leuning van ©en stoel, en ge zijt in staat naar te laten vallen, zonder haaT aan te raken, er op te blazen of aan den stoel te raken. Het ia voldoende de briefkaart goed bjj het ■vuur t© drogen, baar sterk op oen mouw te wrijven en bij een der uiteinden van de rot ting te brengen; deze zal het goëlectriseerde papier volgen, als het ijzer den magneet, I Wij bebbon oogonblikkelijk een voetstuk of standaard noodig ten gerieve van de meid, die zich de vingers brandt, terwijl zij do soepter- I rine vasthoudt; er is dus geen tijd te verliezen. Neem uw eigen vork en die van uw rechter en linker tafelbuurmansteek ze in uw servet- ring rnct do stelen op de tafel, zoodanig dat de uiteinden in do hoekpunten van een goüjk- zijdigen driehoek liggen, zet eon bord op ck> I tanden, en do meid Kan er gerust baar bran- 1 üend heoten Inst op plaatsen. 1 Al is onze standaard zoo maar in een oogen- blik gemaakt, bij i- er niet minder sierlijk om de vorken, aldus bijgevoegd, doen denken aan eene artistieke vrucl tenschaal. Een afdeeling van den Eugolsckeu Ueueeskuuüigoii Dienst Voiaocrt hier w-. in een moeilijken toestand. Een lazareth voor gewonden is, naar't schijnt vrij plotse ling, door den vijand onder vuur genomen, en moet nu in allerijl worden ontruimd. Dit is niet alleen moeilijk, maar ook een gevaarlijk werkje, en uit ons plaatje blijkt, dat de hospitaal-soldaten volstrekt niet buiten de risico van den oorlog staan. Dat bewijst de gewonde drager, die neerstort en zijn baar moet laten vallen. Aan den ingang van een kloosterpoort! Maar in oorlogstijd natuuilijb eu dichtbij het front. Engelsche hospitaal-soldaten brengen er gewonden binnen van het strijdtooneel op eouigen afstand De gekwesten ontvangen hier hun eerste vei zorging, is hun toestand ernstig, dan gaan zij verder terug van de vuurline of naar Engeland. ongetwijfeld. Verzoek het uwen compagniee commandant. Red. J. K., Andel (N.-B.). Die vrijheid zal met hun kerkelijke plichten verband houden. Ook u moet uw kerkelijke plichten kunnen ver vullen. Of dat kan tijdens wachtdienst gelooven wij niet. Red. Alb. P., Roosendaal. Die order inoemde Bel gië niet en heeft dus met bet verlof naar Bel gië niets te maken. Red. Mil. M. H. te Wouw. Een desbetreffend verzoek kunt u bij uwen onmiddellijken chef indienen. Uw tegenwoordige indeeling is ge volg van uw achterblijven. Red. C. v. d. W. te H. Uw gedicht vinden we minder geschikt voor ons blad. Red. N. N. te 11. Ongeteekende gedichten nemen we niet op, meneer N.N. Wij willen «en naam op verzoek wel verzwijgen, maar moeten dien zelf weten. Overigens is het vers wel van goede bedoeling, maar verder niet erg belangrijk. Red. A. v. R., Zevenbergen. In dat geval krijgt u niets. Red. Mil. W. te Wouw. Zie de mededeeling in ditzelfde blad. Dat zal wel voldoende zijn. R ed. Mil. korp. J, W. H. te Leeuwarden. Voor ons is dit moeilijk uit te maken. Wij gelooven echter, dat uwe uitrekening klopt op de stuk ken, wanneer wij die ten minste alle kennen. Red. De mil. Tadeina van het Fort bij het Hemeltje vraagt adres van onderstaande personen S. Ilidma en G. Mars. beiden van 5e Reg. lnf. Lichting '07. TADEMA. Het menagegeld. De Ministerieele Beschikking van 19 Maart 1915, waarin over uitkeering van het z.g. me nagegeld gesproken wordt, luidt voor soldijge nietenden aldus Vergoeding voor levensmiddelen. „No. 2. Soldijgenietende in artikel 52 van liet Reglement van Administratie bij de Land macht, zooals dat onder gewone omstandig heden zou zijn toegepast, niet dien verstande, dat soldijg<miotende dienstplichtigen, krach tens punt 2 a van L. O. 1915. Aö en in ver band met L. O. 191-5, B 70 en artikel 37 van het Reglement van Administratie bij de T.and macht gedurende de mobilisatie bij verlof tot herstel van gezondheid met het recht op soldij ooi: recht op vergoeding voor levensmiddelen hebben en dat zij bij gewoon verlof (Art- 36 Reglement van Administratie), ingevolge do Ministerieele Beschikking van 7 December 1914 VIII: Afd. No. 567 (R. M. blz. 934) eerst sedert 1 December 1914, over de eerste i dagen hun ner afwezigheid aanspraak op vergoeding kun nen doen gelden. „Verlof tot horstel van gezondheid gaat c.q. eerst in met den dag volgende op dien, waarop het gewone verlof zou eindigen." In verband met de vele betroffende vragen doelen wij het bovenstaande mede. Men late tairen aangename avonden en het Kon. Nat. I Steuncomité geld te bezorgen Nu kregen we het blijspel „Roode Sander" te zien. Och, och, wat is er gelachen, b.v waar j Trine (eenige dames hadden hunne belanglooze I medewerking verleend) aan Jochem heel on- I noozel vroeg: „Maar Jochem, je bent toch wel een man, hé?" en Jochem dan „joa, joa" liet i hooren en dan die malle kastelein Schenkman j en die Knikkebeen, welke als om strijd de I toeschouwers deden schudden en ook die Carlo, een echte bandiet, boor. Ook de daarop vol- i gende solonummers voor bariton „Van een Koningsvrouwe" en „De Visschersbruid", als ook de voordracht van de „Beeldjeskoopman" vonden een dankbaar gehoor Het door den voorzitter en secretaris ge dichte lied der Club werd dapper meegezongen en door de muziek begeleid en wat 't voor naamste is, flink gekoclit. De pauze werd door onzen geachten kapitein te baat genomen om zijne ingenomenheid te betuigen met de vereeniging, te meer daar zij den naam vaD ..Juliana had aangenomen en de leden zich allen hadden gesierd met eeu zeer nette oranjestrik, maar we mochten Haar i vooral niet vergeten die in dezen tijd zulke zorgvolle en bange dagen doorleeft en daarom nGodigde hij allen uit een driewerf „Leve onze geliefde Koningin, hiep, hiep hoera" aan te heffen en daar donderde het door de zaal hoera, hoera, hoera. I Na de pauze werd ,,De Kleine vergissing" gespeeld, een echt soldatenstuk, vol humor en 't was dan ook een steeds onbedaarlijk lachen, zoowel om den ouden Kaaskooper als om Jan den oppasser, den vermeenden baron. Zon was fle avond een succes voor allen, wént naar ik vernam, werd er een som van f 35 door den voorzitte- aan orzen geachten kapitc-in afgedragen voor bet Nat. Steun comité, een bedrag waarop menig 'bunrei ©,•••- eeniging jaloersch kan zijn. Wat't bal betreft, dit had beter achterwege kunnen blijven, wijl bet getal der dames zeer henerkt was. j T»?n slotte een woord van dank aan allen, die i nic'^werbten tot liet bereiken van dezen' rert>t i gezelligen en nuttigen avond. In 't bizonder fire drie k.nvteins. baron Van BoetS'har Mans en v. d. Meen, welke laatste op vinding rijke manier de Club een financieel voordeeltje I bezorgde, de wachtmeester De Wit voor zijn sterken financieelen steun en de mil- Lester- huis voor zijn onvermoeiden ijver en zorgen, voor de totstandkoming en nuttige aangename I werking dezer Mob. Tooneel Club. gepresteerd. Een hartelijk tot weerziens is onze afscheids- groet. EEN TOESCHOUWER. Van fort Maarsseveen. i Men schrijft ons van Maarsseveen i In de „Soldatencournnt" werd nog nooit 1 gewag gemaakt van een feestavond of uit- j voering of iets dergelijks, gehouden op fort l Maarsseveen. 1 Deze toestand heeft eohter eene wending genomen, immers Vrijdag 11. hadden we de eer, een avond te kunnen profiteeren van eenige heerlijke nummers muziek, gegeven door onzen collega v. d. Berg (viool) met diens zuster (piano) Ik zeg „heerlijke" muziek en dat is heusch niet overdréven, want de num mers, die v. d. Berg en diens zuster one te hooren gaven, namen al onze aandacht in be slag. Met open monden hebben we geluisterd naar de melodieuse, meesleepende muziek, af gewisseld door een vroolijk, kwiek nummertje. De aanwezigheid van onzen fortcommandant en de onderofficieren verhoogde nog de aan gename stemming. Tussehen de bedrijven door ging onze kaste lein rond met cacao, broodjes, sigaren, etc., hetgeen we hensch niet versmaadden. Een woord van dank aan collega v. d. Berg, die een reuzenaandeel heeft in het organiseeren van dezen avond en aan diens zuster, mej v. d. Berg, die zich welwillend groote moeite getroostte, om in het ifgeleger. hoekje van Nedérland „Maarsseveen" den militairen een aangenomen avond te komen verschaffen, is hier voorzeker niet misplaatst. We zullen hopen, dat we het „dno"-r. d Borg niet voor het laatst in ons midden heb ben gehad. Zaterdagavond bij het 7e Regiment. Mil. P. Duara schrijft ona Tegen half acht komen ze in dichte drom men de jongens van het 7e, die beurtelings de I grens bewaken en hier het dorpsleven ge nieten. Alk-en op Zaterdagavond wordt de rust ver- broken en onder de vroolijke muziek van onze militaire Kapel vult zich de zaal tot in den nok. I Een heuschen schouwburg zijn vrij ryk en om j ons Amsielsch gevoel te bevredigen, heet het „We gaan naar Flora". Er zijn ook wel deftige avonden, maar vanavond gaan we voor de pret. Als het roode doek ter rijde wijkt, treedt 1 onze populaire féestvoorzitter, luit. Van der Bijl, naar voren om de dames en heeren har telijk welkom te heeten. Hij schijnt zeer tevre den over de uitverkochte zaal en niet het minst over het front van lieftallige jonge dochters, die temidden van den burgemeester, onzen regimentscommandant en zijn officieren prijken als pareltjes in het goud. Na een openingsnummer van het orkest ia de beurt aan den violist E. Lisser, die op ver zoek bet meesterlijk gespeelde vioolconcert van Beriot ten gehoore brengt-, met begeleiding van den heer Stiens. Mét korte onderbreking volgen de nummert van het programma elkander nu op. De voor een ander ingevallen heer Vreede de artis- ten dragen allen don wapenrok begroet zyn publiek op vermakelijke wijze, zoo zijn we eenmaal een kransje naaimeisjes (hij zeit wat tot slot mogen we zelf geweer- en kanonvuur met handen en voeten imiteeren en de over winning behalen. Later komt Vreede terug als vingerkunstenaar. De volledige dierentuin komt in schaduwbeeld op het doek, ja kaaimannen verslinden schepelingen, tot een verliefd paar verschijnt, het zoent bijzonder luid en het spel is uit. Een onvermoeid medewerker is de pianist Stiens. die met Slavisch temperament een Poolsehen dans van Scharwenka ten beste geeft en daarna den briljanten Yylophonist v. d. Hoek begeleidt, wiens spel telkens met don derend applaus wordt beloond. Bijna zou ik u vergeten te zeggen, dat in ons midden een telg vertoeft van den grooten Louis de Vries, Sam genaamd, die zijn toehoorders in verruk king brengt met „Een lied van de Zee", dat hij met groote zeggingskracht voordraagt. Kanten zakdoekjes vangen de tranen der ontroering rijkelijk op (wij behelpen ons met de kwartiermute. het Rijk verstrekt geen zak doeken). Tijdens de pauze fluiten en zingen we met bet orkest de populaire walsjes en step3 mede: achter bet doek maakt men zich gereed voor ..Een lam Gevai". In deze gevangenisschets speelt Sam de Vries, een prachtig geivpeerden boef. door de jarenlange onschuldige opsluiting geheel versuft. De officier van justitie (de heer Cauverien) brengt hem de blijde bood schap van zijn invrijheidstelling en tracht hem het leven weer in te blazen, maar de hoef ver langt slechts te blijven waar hij is. De gevan genisdirecteur, de heer Steets, heeft gelijk. ..No 18 is een van zijn beste nummers" en blijft bij zijn conclusie: ,,'t Ts een lam geval" Door het keurig samenspel van alle mede spelenden maakt deze tweede opvoering een uitmuntenden indruk. De smaakvolle, zelf vervaardigde décors geven blijk van het veel zijdig talent der artisten. Hot orkest doet ons uitgeleide en komt haar een woord van warmen dank toe. De jongens van het 7e hebben de geestelijke en lichamelijke ontspanning krachtig ter hand genomen en al stonden de grenzen van ons natuurschoon kantonnement open, de plaats "al althans 's avonds baar attractie niet ver liezen. P. D Vereeniging „Tot Onderling Genoegen", Bezetting Werk aan het IJ voor Diemerdam. Mil. W. de Waal, le secretaris, schrijft ons: Voor leden en genoodigden onzer Vereeni ging werd 1.1. Vrijdagavond een bijzonder ge slaagde soiree tregeven door leden der Rede rijkerskamer „Pieter Nieuwland" met welwil lende medewerking van mej. B Allebes. j De met veel entrain gespeelde stukjes, brachten herhaaldelijk de lachspieren in be weging en bewees het langdurig applaus na elk nummer, dat het ten gehocre gebrachte ten zeerste in den smaak viel. Ook de door mej. B. Allebes gezongen sopraan-soli oogsten een welgemeend applaus, terwijl de bloemen, v.clke de dames-medewerksters na afloop wer den aangeboden een tastbaar bewijs waren dat hunne welwillendheid ten zeerste werd ge- j wnnrdeerd. Uit Monster. Mil. P. Schijf schrijft ons: ln het anders altijd zoo misdeelde „Mon ter". hadden wij dezer dagen toch een schit terenden avond. Een avond van waar kunst genot. Het rijke programma werd uitgeroerd door: jonkvrouwe W. Hooft (viool), mej. Pohl (zang), mej. A. de Moll van Otterioo fpiano) en den hoer Johan IJdo (violoncel) Dat dit viertal artisten zich uitmuntend van zijn taak heeft gekweten, bewees bet donderend applaus na elk ten gehoore gebracht nummer Bijeon der in den smaak vielen: Vrijersliedje" en vooral „Soldatenliedje" dat spoedig uit volle borst werd medegezongen. Uit de red© van onzen kapitein bleek, dat ons nog een verrassing was te beurt gevallen, een geschenk van de artisten zelf, bestaande uit dam- en dominospelen, een gramophoon, en een couvert mot inhoud om wat nog ontbrak, te kunnen aanvullen. Dat aan 't slot van de rede, een daverend driewerf hoera opging, behoeft geen betoog. Ruim half elf gingen wij in blijde stemming huiswaarts en op ous aller lippen lag„een spoedig tot weerziens"! Drledaagsche Oortogamaraoh. Miliciens Ter Heide en v. d. Water schre ven ons: Van 1517 April maakte de 4e compagnie van het 2e Bataljon Jagers een S-dAAg&cbën oorlogstnarsch. In de op onzen weg gelegen plaate, welke wij op onze heen- en terugreis doortrokken, ondervonden wij zooveel vriende lijkheid en welwillendheid van den kant der burgerij, dat wij Diet kannen nalaten, eenige woorden van dank aan de Ed.Achtb. heeren Burgemeesters en de inwoner» te brengen Wij gelooven ook wel ait naam van alle manschap pen der compagine onzen oprechten dank te mogen brengen voor al hetgeen wij daar genoten hebben. Ook een woord van dank »an onzen compagnies-commandant den WelEd. Gestr. heer Wagner, en de heeren officieren en on derofficieren der compagnie, voor de aange name wijze waarop wij met hen den marsch hebben volbracht. Dc-ze dagen zullen zeker lang bij ons in aan gename herinnering blijven. De Miliciens: R. TER HEIDE P v. d WATER MoblMsatle-Trlo 1814-1916. Naar wij vernemen heeft de heer Q. J van Trigt, de bekende baritonzanger van het mobi lisatie-trio, de militaire autoriteiten verzocht ten behoeve van een samen te stellen rapport betreffende de beoefening van den Volkszang, onder do gemobiliseerde troepen, bet nut daar van, de bereikte resultaten, enz., hem wel in enkele regels te willen mededeelen indruk, oor deel en meening daaromtrent. Ongetwijfeld een aardig en goed idee. Wij hopen dat de heer Van Trigt uit de breedvoe rige inlichtingen, die hij wel spoedig van allen zal ontvangen, een belangwekkend rapport zal kannen samenstellen. De heer Van Trigt gaf bijna 100 zangavonden ten behoeve van de verbetering van den volkszang, en het was weer de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" die zooveel reeds voor onze gemobi- liseerden deed welke, met de Nationale Ver- eeniging voor den Volkszang, ook dit voortref felijk werk mogelijk heeft helpen maken. 8PORT. Militaire Voetbalcompetitie In de groep Diemerbrug. Luitenant Blankenberg, de Ccmpetitieleider, meldt ons: 14 April: UitermeerWeesp A 03 PampusMuideD B 5—0 (wegens niet opkomen.) 15 April: Muiden AUitermeer 04 Weesp B—Muiden B 60 (wegens niet opkomen.) Voetbal-competitie I en II R. C. Serg. Geurink meldt ons: Uitslag wedstrijd 20 April 2!II3,1 10—1. waardoor de stand wordt gesp. gew. gel. ver! pnt. doelp. gem tf/n 13 10 3 20 34—26 1.54 fl 14 10 4 20 37—16 1.50 1.11 13 8 5 16 30-18 1.23 4;TI 13 6 3 4 15 38—17 1,16 3 11 14 6 1 7 13 31—43 0.9-' 3/1 13 5 1 7 11 22-40 0 85 Ifl 14 5 1 8 11 31—44 0.73 2/1 14 1 13 2 10—59 O.M Oefenwedstrijd buiten competitie: 1/14/1 2—2. Athletïsche wedstrijden op 19 April 1915 op het Sportterrein te Fort Velsen. Sergeant Schönfcld schrijft ons Bovengenoemde wedstrijden werden onder groote belangstelling gehouden als vóórwed strijden van de door de X. A. U. uitzeêchro- icn wedstrijden voor miiitairen op 2 Mei a..< in het Stadion te Amsterdam. Hieronder volgen de verschillende uitslagen Hardloopen, 400 M.1. Westra, in 70 1/5 see 2. Pauw, in 71 1/5 sec. DiscuswerpenVerbeek 23.10 M Hasebos 22.22 M.Reuvenkamp 21.39 M. Hardloopen 100 M.: 1 Koning, in 12 4/5 se©.2. Westra. in 13 4/5 sec. Werpen met handgranatenGall 47.54 if Hasebo* 45.34 M.Westra 44.92 M.Reuven kamp 43.54 M. Speerwerpen Westra 31 M Sijberden 28.55 M.; v. Hartcseveldt 27.20 M. Verspringen Koning 4.77 M. Gall 4.51 M. v. Wijk 4.48 M. Polsstok hoogspringenDauzon 2.50 M.v. Wijk 2.45 M.v. Nimwegen 2.40 M. Aan den rondmarsch door de Stelling van Amsterdam zal voor het fort Velsen worden deelTenomen door den L.W. Inf. sold. Var Dooien. Mijn nieuwe Broek I (Van den mil. C. J. Hagen te Hnissen.) Toen ik met de mobilisatie onder de wapenen kwam. Dacht ik„er zit vast een nieuwe breek voor mij in j En zoodra onze Kaptein kleereninspectie hield.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3