ÉKT - «Bis I- Binnenland. Legerzaken. ■SB* M Marinezaken. C 0 r r e s p 0 n d e n t i e. Uit Leger en Vloot ^^3Ef'Böï2DA.TEKrcOURA]VT van Woensdag 31 April 1913 iiö. bij Kepbez in de Dardanellen aan de rota- punt van Kephez op het strand geloopen. De officieren en 21 man van de equipage werden volgens een Turksch communiqué gered en krijgsgevangen gemaakt» Aan de Dardanellen. KONSTANTIXOPEL. Óp 14 April namiddags beschoot bet Engelscke linie schip Majestic' de stellingen hij Gaba-tepe aan de Golf van Saros. Het vuur werd beantwoord en de „Majestic" na weinige echoten gedwongen terug te keeren. Toen de „Majestic" 's middags 15 April weder eenige vooruitgeschoven batterijen aanviel, werd ze door de Turksche forten onder vuur genomen. Ze kregen drie tref fers twee achter de commandobrug, een tusschen de schoorsteeuen. Het schip trok terug en werd door de „Swiftsure" vervan gen, die de beschieting der batterijen zon der resultaat voortzette. In de nachten van 13 en 14 April trachtten vijandelijke tor- pedobootcn de Dardanellen binnen te drin gen. Zij werden gemakkelijk teruggeslagen. Een Duitsche vlieger wierp bij Tenedos twee bommen op een vijandelijk kolenschip, die doel troffen en ontploften. LONDEN. In een verklaring van minis ter Churchill aan de pers, een tegenspraak gevend van de onlangs in omloop zijnde ge ruchten, zegt hij dat er.- geen maritieme actie van welken aard ook in de afgeloopen maand in de Noordzee plaats had, en even min eenige actie aan de Dardanellen, be halve plaatselijke beschietingen en verken ningen door afzonderlijke schepen. Sedert 16 Maart werden 213 man aan de Dardanellen gewond. Geen Fransche of Britsche schepen gingen sedert verloren en werden beschadigd. LONDEN. De „Daily Chron." verneemt uit Athene, dat de vloot der geallieerden groote bedrijvigheid blijft toonen zoowel aan de Dardanellen als in de Golf van Saros.Da gelijks gaan schepen de Dardanellen binnen met het doel om den Turken te beletten de door de beschieting aangerichte schade te herstellen. In het westelijk deel van de straat doen dagelijks de mijnenvegers hun. werk. In da Egeïschc Zee. IvONSTANTINOPEL. Uit Saloniki wordt aan de „Tuien" geseind: „De En gelsehen nestelden zich voortdurend vaster op Tenedos en Lemaios. Op beide eilanden is een Engelsche brieven- en telegrammen- censuur ingericht. Een Engolsch officier heeft zich naar My- tilone begeven en (laar eenige topographi- sche opnemingen gedaan. Men gelooft, dat de geallieerden ook op Mytilene troepen zullen lauden." Neutrale schepen opgebracht. BERILJN. Het Deensche stoomschip „Arman", met eon lading van 1500 ton graan, is in liet Kanaal door een Engelschen kruiser aangehouden en naar Huil opge bracht, waar de lading in beslag genomen werd. Daar wer denreneens de Noordsclie katcemboot „Uto" binnengebracht, die op reis was naar Goetéborg. De reedcrij van liet Zweedsche stoomschip „Folke", dat Zaterdagnacht bij Petershead vergaan is, ontving bericht van kapitein Fiat, dat de stoomboot op ee l mijn ge- stooten was. De bemanning is grooten- deels gered en naar Edinburg gebracht. Cevecht in het Suez-kanaal. Het s.s. „Tamarinda" van de Rotter- damsche Lloyd, dat zich tijdens de gevech ten tusschen de Engelschen en de Turken in het Suez-kanaal daar juist bevond, is op 1 Maart te Batavia aangenomen. Het „Ba- taviaasch Nbl." heeft van opvarenden het volgende over het gevecht vernomen: In den ochtend van den len Februari kwam do „Taniarinda" te Port Said aan. Dadelijk begaven zich eenige Engelsche officieren aan boord, die de plaats kwamen opnemen, voor de zakken zand, waarachter kapitein, stuur man, loods en roerganger op de commando brug zich dienden op to stellen. Er werd na melijk gevreesd, dat de Turken op de boot zou den schieten, waardoor het schip uit zijn roer kon loopen en dan den weg door 't kanaal zou kunnen versperren. Twee honderd zakken zand werden dien ochtend aan boord gebracht. Den volgenden ochtend ©toomde het 6chip 't kanaal in, doch moest '6 middags bij El Kan- ta.-a reeds weder voor anker, daar verder varen verboden was. Bij Ismailia waren de Eugelschen en Turken slaags geraakt en 't zou daarom hcogst gevaarlijk zijn, den tocht voort te zet ten. In den ochtend van den Sen Februari werd veraf kanongebulder gehoord, even later werd er vóór en achter ons ook geschoten. Vóór ons uit wanen hot de kanonnen aan den wal, die vuur gaven, terwijl achter ons een oor logsschip te vuren lag. De uitwerking van het vuur konden wij niet waarnemen. "Wij lagen vlak bij een Engolsch kamp en zagen ver weg in de woestijn de Turken op trekken naar 't kanaal. Er vertrokken Engel sche voorposten onder de dekking der ka nonnen. Den geheelen dag, van 's ochtends vijf tot 's middags drie, werd er flink gevochten, toen werden do Turken teruggedreven, 't Geweer vuur had den geheelen dag geknetterd, dc ka nonnen hadden gebulderd zonder ophouden. Do troepen bleven den geheelen dag in do weer, de bewegingen <ler Engelschen waren goed te volgen, wij zagen de infanterie in de loopgraven en een kamoelcorps druk in actie. Vliegers stegen op, zweefden 't kanaal over toe het doen van verkenningstochten om later met berichten terug te keeren naar 't Engel sche kamp. Hoogst interessant was het, dien 6trjjd te volgen, al was dan ook de afstand, waar de Turken zich bevonden, te ver af. Op den morgen van den 4cn Februari moch ten wij verder stoomen, de weg was weder veilig. Wij gingen dus de plaats tegemoet, waar den dag tevoren nog hevig was gevochten. 't Eerste wat we zagen, was een Engelsche hulpkruiser van do Canadian Pacific, waar van de halve commando-brug was weggescho ten. De le officier was op slag gedood, den loods werden eon arm en been afgeschoten, terwijl 7 manschappen werden gewond. In den namiddag arriveerden wij in 't Klein Bittermeer, vlak bij Tomailia. Do kogels wa ren daar in de Btad gevallen. Even later moch ten wij doorgaan, zoodat 't ons gelukken kon, vóór 't invallen der duisternis in 't Groot Bit termeer te arriveeren. Tusschen beide meren hadden do Turken getracht het kanaal over te steken. n - - Ze hadden gebruik gemaakt van alumimum- booten, die van Konstantinopel waren geko men en geheel door de woestijn waren ge sleept. "Wij zagen tal van die booten, welke door de Engelschen waren genomen en ook lag overal langs den wal het materiaal, waarmede een brug gebouwd moest worden. De aanblik van dat kleine etukje woestijn was ontzettend. Oreral waar men zag, stukge schoten booten en lijken, ontzaglijk veel lijken. Ze laaen naast en over elkaar. Sommige strij ders hadden getracht de vlucht te nemen, wij konden duidelijk breede bloedsporen in 't woestijnzand zien, anderen weer lagen dood in do booten. Onder de gesneuvelden meenden wij ook een Duitseh officier te herkennen, naar zijn uniform te oordeelen. Op den morgen van den 5en Februari mochten wij weder verder varen en 's mid dags kwamen wij behouden to Suez aan. Steeds passeerden wij oorlogsschepen, die op bepaalde plaatsen voor anker lagen; eens op een nacht zagen wij een gepantserden trein met sterke zoeklichten, waarmede onophoude lijk de omgeving verkend werd. De stations langs de spoorlijn zijn geheel verlaten, de chefs en het andere personeel wonen in ondergrondscho verblijven, wolkc zeer comfortabel moeten zijn ingericht. Prinses Juliana. Op 30 April bereikt Prinses Juliana den ouderdom van 6 jaren. De Koningin heeft reeds een Engelsche onderwijzeres voor hare dochter benoemd. Het godsdienstonderricht zal door Koningin Wilhelmina zelf gegeven worden. Verkoop Emma-bloem. A.s. Woensdag 21 April zal de Emma- bloem ten bate der tuberculoselijders van alle gezonclten, evenals de vorige jaren, door het goheeie land op de straten verkocht worden. Ook dit jaar is het de medische faculteit van het Amsterdamsclie Studentencorps, bijgestaan door de dames der bestuursleden van de Amsterdamsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose, dio zich welwil lend met de organisatie van den verkoop heeft belast. Do tijdsomstandigheden waren oorzaak dat veel meer hulp dan gewoonlijk verleend moest worden. Moge daarom dit jaar vooral de opbrengst groot zijn, ondanks de reeds zoo veelvuldig gevraagde offers, en den armen tuberculoselijders heb jaarlijksche penningske niet onthouden worden. Ouda Zilverbons. Naar men mededeelt, ligt het in de bedoe ling om de gelegenheid tot inwisseling van de oude zilverbons, welke nog in de circulatie zijn gebleven, binnenkort wederom open te stellen en wel voor eenige maanden. De in wisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den agent van het Ministe rie van Financiën te Amsterdam, tot wiens kantoor mitsdien zij, die nog zilverbons be zitten, zich persoonlijk of schriftelijk zullen hebben te wenden. Door bijvoeging van een postwissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het bedrag, waar op men recht heeft, zeer vergemakkelijken. Nieuwe Culdens. De omstandigheid, dat do nieuwe zilverbons slechts tot een waarde van 2.50 zijn uitge geven, heeft de vrees doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter waarde van 1 zullen komen. Hiervoor is geen grond. Im mers behalve nieuwe zilverbons ran f 2.50 tot een bedrag van voorloopig 74 mülioen gulden, is er ook een behoorlijke hoeveelheid zilveren guldenstukken aangemaakt en in de laatste weken bereids tot een bedrag van bijna 24 millioon stuks in omloop gebracht-. Nie mand behoeft guldens op te zamelen, uit vrees ze binnenkort niet meer te kunnen Terwijl wij hier in April reeds menigen zonnigen dag hebben, lag althans voor eenige dagen in do bergen en sommige dalen van Galicië de sneeuw nog dik over do aarde. We zien dat op ons plaatje hierboven. Een afdeeling Oostenrijksch-Hon- gaarsche huzaren vallen een gehucht aan, dat door een Russische troepenmacht hardnekkig verdedigd wordt, 't Is hier nog eens een gevecht als uit vroegeren tijd, van man tegen man, on waarin de ruiterij nog eens haar bravourstukjes kan uithalen. Na een hevigen strijd hebben de Oostenrijkers en HoDgaren den vijand uit het gehucht verdreven. krijgenimmers met de aanmunting van gul dens wordt voortgegaan en de voorraad wordt elke week met ten minste 400.000 stuks aan gevuld. Met do inzameling van alle oude zilverbons en do verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe guldens lum zeer tijdelijk hier en daar een tokort gepaard zijn gegaan, wijl voel oude bons tegen bankpapier zijn ingewisseld en do nieuwe slechts geleidelijk (vooral door do loonbetalingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weer ee» voldoende hoeveelheid geld van minder aan 10 in omloop zjjn. Het is editor van groot belang, dat bij be talingen. waarbij zilverbons van f 2.-50 kun nen worden gebezigd, deze ook inderdaad zoo veel mogelijk worden gebruikt. Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd bij het res.-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de inf. der land weer, tot res.-2e luit. d© res. sergeanten-majoor D. J. K. W. Overeem, van de 4o com pagnie wielrijders, T. Bloemheuvel, van het 16e bat. landweer-inf., K. Kriegs- m an, van het 7e bat. landweer-inf., en L. P. Goud, van liet 33© bat. landweer-inf., be nevens de tijdelijk vrijwillig serg. D. J. Ver- brugge, van de Vile inf.-brigade. Tenue bi] sport. In een order voor de Landmacht heeft, naar wij vernemen, de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bepaald, dat bij het beoefenen van sport een daarbij passend co8t,uum kan worden gedragen, met dien verstande, dat dit slechts geoorloofd is op het sportterrein zelf en onder geene voor waarde daar buiten. Schietwedstrijd en oefening voor allo Landstormafdeeiingen. Op initiatief van de Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters zal op de Pinksterdagen een schietwedstrijd en een groote velddienstoefening plaats hebben voor allo Landstormafdeeiingen in Nederland. Hiertoe werd medewerking gevraagd aan Z.Exc. den Minister van Oorlog en werd deze welwillend toegezegd. Een commissie werd aangezocht de regeling van een en ander op zich te nemen. Do schietwedstrijd zal plaats hebben op de banen van Ockenburgh bij Loosduinen, de velddienstoefening in het Westland. Voor legering en verpleging aordt gezorgd, zoodat dc deelneming kosteloos is. („Allen Weerbaar".) O. A. J. van Dishoeck te Bussum. Red. Mil. H. J. A. B., 3 II Reg. Gren. U moet dit informeeren op do gemeente-secretarie v»n uwe woonplaat©. Do burgemeester bepaalt d:'t alles. Alleen daar lean men u zeggen of uw huwelijk in do uitkeering aan uw moedor wijziging brengt. Red. A. P. B., Verbandplaatsafdoeling lelft. De datum van ingang IC Dec. 191-1 stond er toch bij, zoodat om dat toch niet 6tieds opnieuw gevraagd behoeft to worden. .M'- r dan wij publiceerden, i« ons niet bekend. Vwo sergeant-maj.x>r meldt hoeveel dagen menage- geld uitbetaald wordt. Red. B. W. M-, le Heg. Vekl-Art. Ons dunkt dat voor gebruik van eigen macfcinc-s wel ver goeding gegeven wordt. Een betreffende bepa ling kermen wij niet. Maar begin vergoeding te vragen langs den officiëelen weg bij uw onmiddelijken chef. Red. W. O., Leiden. Ons onbekend. Maar op uw corpsböreau zal men dit wel weten. Red. H. A. B., Leiden. Wij kunnen niet anders, dan naar de officieel© bekendmaking van den Opperbevelhehbci verwijzen. Zulke orders in terpreteeren ligt niet op onzen weg. Als uiet soldaat zijn wij daartoe niet de eeretbevoegden Red. A. J. T., Arnhem. Volgens onze mededce- ling in de S.-C. no. 104 kan bij verlof voor her stel van gezondheid menage-geld worden ge noten. Rod. Scb. Delft. Er is toch duidelijk medegedeeld, dat het voor allo soldij-genietenden geldt. Dub ook in het door u bedoelde geval. Red. D. v. d. B wagenloods, Woerden. Het is ons door een kapitein-kwartiermeester medege deeld. Red. J. F. Sch'. 3 III 13 R. I. Het gewone verlof vervalt dsn. In no. 99 dat wij u nog met een zullen toezenden stond alles ter zake van landbouwverlof. Richt nu dadelijk een schrij ven tot het bemiddelingsbureau jn de provin cie, waarin gij woont. De adressen zijn in no. 99 vermeld. Red. Mil. H. G., Alphen. De aardige kaart in dank ontvangen. Wat bedoelt ge er mede? Red. J. K. te Maastricht. Wend u met uitvoe rig, doch zakelijk schrijven tot het Kon. Nat. Steuncomité te 's-Gravenhage en vertel den toestand. Red. G. v. d. V. Dat zal wel., maar aangezien wij al die bijzonderheden niet kennen, doet u beter dit aan uw sergeant-majoor te vragen. Red. N. D., mil. korp. l-II, reg. gren. Het is precies zooals u mij schrijft. Red. Mil. S. L. S., Klundert. Duidelijk is in on9 blad medegedeeld, dat deze bepaling van IC December 1914 geldt. De meeningen daarover schijnen te verschillen. Red. E. Th. K. 1 -TI gren. Geheel juist. Spreek over die terugwerkende kracht eens met uw Hg! Deze plaat laat ons zien de begrafenis van een Franschen hoofdofficier... in Duitschland. Te Torgau is onlangs het stoffelijk overschot ter aarde besteld van een majoor der bezetting van Maubeuge, na de verovering dier vesting krijgsgevangen gemaakt. Achter de lijkbaar zien u-ij, naast den Duitschen officier, die commandant is van het geïnterneerden-kamp, den Franschen generaal Fournier, den voormaligen commandant van Manbeuge. Onze lezers zullen hem wel aan zijn uniform herkennen evenals enkele andere volgelingen der lijkbaar. Bezoek Interneerlngsdepots. Do minister van oorlog en de heeren, die hom vergezelden bij zijn bezoek aan de inter- neoringsdepóts in de legerplaats te Oldebroek en te Harderwijk, zijn Zaterdagavond to 's-Gravenhago teruggekeerd. Overplaatsing. Do tijdelijke officier van gezondheid 2e klasse C. van S aarloos van het 20e regi ment infanterie is overgeplaatst bij het 7e regiment infanterie. Uit de „Staatsoourant". Bij besch. van den Minister van Marine zijn de luit. ter zee lo kl. F. A. B u d- dingh en J. de Graaff resp. geplaatst ean boord van Hr. Ms. „Koningin Emma'' en in de directie der marine te Willemsoord. J. V. GelCrop. Alle soldij-genietenden heb ben er recht op. Red. Sergeant-majooi-odministrateur Otten van fort bij de Nieuwe Steeg is zoo vriendelijk ons het volgende mede te deelen: „Naar aanleiding v/h. door uwe Redactio medegedeelde omtrent behoud van soldij en verg. voor levensmiddelen in uwe courant van 14-4-'15, kan ik u mededeelen, dat het daarin door u vermelde onjuist is. „Ingevolge Legerorder no. 70 van '15 be houdt een milicien, verhinderd wegens ziekte van verlof terug te keeren, steeds soldij en gedurende 4 dagen mob. toelage ad f 0.10 en in gov. L. O. no. 103 punt 2o. recht op vergoe ding van levensmiddelen. AIzoo; „steeds soldij „na 4 dagen houdt op f 0.10 mob. toelage; „steeds recht op f 0.35 verg. levensmid delen." Serg.-maj.-adm. Inmiddels hoogachtend, OTTEN. Gr. H. te E. Uw gedicht is niet geschikt oor plaatsing. Red. F. E. 3e Esk. 2e Reg. Huz. Bij demobilisatie zult u ook zeer waarschijnlijk wel huiswaarts kunnen gaan. lied. C. W. en anderen Pionierskazerne, Naarden. Van 16 December 1914 af hebben alle soldij genietenden recht op menagegeld a f 0.35 per dag voor ten hoogste vier dagen. Red. H. L. Krabbendijke. Zie het antwoord aan C. W. Het menagegeld wordt natuurlijk na het verlof uitbetaald. Red. L. H. Sectorpark Halfweg. De twee eerste vragen moeten ontkennend beantwoord wor den. Een dag valt er uit. Red. J. B., hospitaal Hellevoetsluit. Wil .e. v. p. uw vraag richten t-ot den uitgever sergeant-majoor. Wij weten niet wat daarom trent de opvatting moet zijn. Red. Rectificatie, Door onduidelijk handschrift in het stukje in no. 105 over een Ontspanningsavond in het fort Velsen, hebben wij den bekenden humorist, die daar als elders inct zooveel succes optrad', Aug. de Sant, in plaats van Aug. do Laat ge noemd. Onzen 'lezers, dio een vermakelijken avond willen genieten, zij er op gewezen, dat zij daarvoor zich dus bobben te adresseeren aan: Aug. de Laat, ziekendrager L.W. Veld- kazerne, Utrecht. Red. Het 43e L. W. I. en do Mitraüleursafdeeling. Sergeant L. J. M. Tummers schrijft ons: 1 Was weer schitterend, de uitvoering mede door do onvermoeide zorgen van den reserve le luitenant do Jonge, aan de militairen van het garnizoen aangeboden. Waar het 43 land weer bataljon komt, komt ook spoedig een uitvoering (om van fakkeloptochten, taptoe met muziek e.d. niet te spreken). Het pro gramma van de uitvoering op Dinsdag 13 April, ten gehoor© gebracht voor het 43e bat. L. W. I. en dc mitrailleurs-afdeeling, ba- vatte 11 nummers, waarvan 5 muzieknummers, 2 kluchten, 2 nummers turnoefening door dó lieve jongedames van Sparta" en 2 voor drachten, gegeven door den bij ons bataljon gevierden humorist Borstlap. Een rijk pro gramma dus, alleen overtroffen door de wijze waarop dit programma uitgevoerd is. Want dat staat bóven onzen lof. Alles te relcveeren, lijkt me ondoenlijk. Toch moet ik Borstlap noemen als boekhou der in „Liefde zoekt list"' en nog eens Borst lap als oppasser van den luitenant in ..De gebroken^ spiegel". De lieve jongedames van „•Sparta bezorgden ons een aardige afwis seling met hun turnoefeningen, terwijl de mu ziek niet als aanvulling van het p; jg-. an.na mag aangemerkt worden .maar ais een mo;i en integreerend deel van den avorrd moet ge noemd worden. Inderdaad, wc hebben ge ro ten en roepen allen. d;e ons dezen genoeglijken feestavond verschaft hebben, van harte ccn tot weerziens toe. Ook aan Mei. Broers, .vie onder stormachtige instemming door luit Jonge een ruiker werd vereerd. Tot weerziens! Afscheid. Korp. J. Rewe schrijft ons: Een groote droefheid heerschte in de Papen- gas, door de lang voorspelde en nooit gehoopte tijding „Wij moeten naar Ede terug". Nijmegen, zelfs dierbaar Nijmegen voor ve len, wij moeten u verlaten. Maar Hollandscho jongens als wij zijn, we zeiden, het gezag be veelt, dus wij kunnen niets anders dan ge hoorzamen Voor de laatste inspectie stonden we gereed. Da inspectie liep zonder al te groote aanmer kingen af. Dan wordt gefluisterd „we gaan de ronde maken door de stad. 't Is zeker iets In België worden we hier weer verplaatst, 't Ziet er nog al vredig uit, doch dat is schijn, trouwens de granaten suizen door de lucht en dreigen met dood eu vernieling. Op den voorgrond zien we oen Duitseh vliegtuig, opgestegen om ver kenningen te doen, maar een 800 M. voor de vijandelijke loopgraaf genoodzaakt te landen. In allerijl echter zijn Duitsche infanteristen toegeschoten met een lorrie om het vliegtuig te demonteeren en ia veiligheid te brengen. Dat is natuurlijk niet zonder gevaar, al geeft een reeds geteisterd huisje eenige dekking. van den Kapitein, want die heeft wat met de muziek op." Enfin, het gefluisterde was werkelijkheid we maakten een muzikale wandeling als laat- sten algemeenen afscheidsgroet aan Nijmegen. En dat ze ons noode zagen vertrekken, be wezen de vele zakdoeken, gebruikt ofwel als afscheidsgroet of om afscheidstranen te dro- gen. De Nijmeegsche mensjes waren natuur lijk en gros vertegenwoordigd; zelfs zagen we de def tig© winkeldochters van Bakhuis enz. aan de deur verschijnen. Kwam hier hun muzikaal gevoel boven of was het wat anders?? Een troostTreurt niet. Nijmeegsche meis jes, wij komen terug, 't zij vroeg, 't zij laat, terug komen we. En dat weerzien zal ons een aanspormg zijn onzen dienst in Ede zoodanig te doen, dat onze chefs zeggenDat is do compagnie voor Nijmegen! Ruziet Milicien V. H. van Loon schrijft ons nit Halfweg: „Eenige dagen geleden met verlof te s-Gra- venliage zijnde, en aldaar kuierende door de bekende volkrijke Transvaalbuurt, was ik weer 's ooggetuige van 'n geintje dat een nikkel stuivertje op z'n geweten had. Het verschil van meening liep tusschen een juffrouw uit de Beverstraat en n melklooper van „de Sierkan". Tot m'n schande moet ik zeggen, dat ik 't begin van de scène niet heb bijgewoond; toch denk ik, dat ze nog aan 't eerste bedrijf waren toen ik aankwam. Tooneel: slecht verlichte straat. Melkkar, -boer, eenige openstaande huisdeu ren met de daarbij beboerende buurvrouwen met 'n melkkan in d'r handen en de noodigo zuigelingen aan hun rokken, veel joelende straatjeugd. Politieabsent. Uit al het gekijf en gescheld was op te ma ken, dat een der buurvrouwen door haar doch tertje een pintje melk had laten halen bij den onderhavigen melkboer cn ter betaling een blinkend geldstukje ter grootte van een kwart je bad meegegeven. Dochtertje was terug ge komen met de melk zonder meer en de moeder was onmiddellijk den boer achterpa gegaan om d'r 194 cent. Melkboer: Wijf, am eert 'm, ik heb geen kwartje in me heele sak Juffrouw: Hierzoo. vraag 't aan 't kind, of ik d'r geen nieuw kwartje heb meegegeven! MelkboerNee, leelijkerd een stuiver f Kijk dan! (zoek naar een stuiver). Kind (huile balkend): Och, moeder ga toch mee! Bèèèèhh! Juffrouw: Jij zal me toch geen halfïe schen ken, wei? Koor van buurvrouwen beamen dat een pintje melk vijf en een halve cent kost. Melkboer: Leelijk, vuil wijf! (gaat inmiddels doo:;. Juffrouw (hem naschreeuwend)Ga jij mor gen maar naar „Scala" van mijn 19J cent, af zetter Melkboer (wagen in den steek latend keert terug): Wat moet je nou? 't Is dat je een vrouw ben, anders zou ik je 'n pak op je dgeven? Juffrouw: Jij zal me toch geen halfie cadeau doen, hé? O, gelukkig, daar komt nog een soldaat an, jullie motten getuigen! Melkboer: Va'n mijn krijg ie geen 19J cent! Soldaten willen jullie rookenenz. enz. Veel geraas en gescheld. Melkboer af. Ik had geen tijd oin do discussies van de diverse buurvrouwen bij te wonen en verdiepte me er niet in bij wien het ongelijk of liever de bedriegerij zou liggen, maar schoof de schuld op de ronde nikkelen stuivertjes, die al zoo veel ruzie's op d'r geweten hebben Ronde stuivers, verdwijnt haastjglijk, om rust en vrede te brengen onder de kijvende buurvrouwen!" v. L. De Oplossing. Stoker M. Lely meldt ons: door de verheffende muziek van een rnondhar- De uitslag van het probleem uit de Solda- tencourant van 9 April is als de teekening aan geeft. Er staat niet vermc-ld bij de opgaaf, dat de leidingen niet onder den watertoren door mogen, daarom :s ook hier de elecirische lei ding onder den watertoren doorgegaan. Er waren ook maar drie gcede oplossers. Bij loting is do prijs toegevalkn aan Leonard Scheeren, 2e Reg. Inf. 1 Bat. 1 Comp. 3e Div. Veldleger. M. LELY, Stoker-Olieman a h. Hr. Ms. „Kortenaer", N.B. Juist kwamen deze drie goede eerste uitslagen op een dag, dus daarom is het bij loting geschied. Boven aangegeven stand is van den eersten goeden oplosser. iDe Rfdactie der „Soldatenconrant" verzoekt eventueel© correspondentie m deze zaak niet tot ons, maar rechtstreeks tot don heer Lely te richten. Red.) Van Rijnauwen. Mil. Posma schrijft ons van fort Rijnauwen: Donderdag, 15 April, bezorgde de Forten- commissie ons weer een prachtavond. Reeds lang voor 't heginncn van de ver gadering was de caniino vol, zóó vol, als ik lie* nog niet eerder had bijgewoond. En -ie stemming onder de menschen was zeer vroo- Ijk. Lied na lied werd gezongen, begeleid ander tot hun eigen physjek welzijn eü uxedo Eindelijk opende de sergt. maj. do Nooy de bijeenkomst met het verzoek 't rooken te sta ken, wat househ wel noodig was, want lang zamerhand begon 't wakkei© lamplicht weg doezelen in grijs-blauwe nevelen. Een lezing met lichtbeelden. De heer Rip j neemt het woord en, schetst op meestorliiko wijz© een stuk geschiedenis tijdens 't Wen van „"Willem den Zwijger". Door een projectio- lantaam wordt hij bijgestaan, terwijl Mej. de Ligt weergeeft de volksgedachte dier dagen, door heel mooi voor ons to zingen ©enig© „Geuzenliedekens" van Valerius, begeleid op de piano door den heer Leef lang. 't Ligt niet in onze bedoeling hier een over zicht, of oen herhaling to geven van do lezing, 't Is zeker moeilijk zich te stellen lwven <1© stof, onpartydig haar te behandelen en vooral ook zonilor te diep op do feiten in te gaan, populair te blijven. Daarom zeker was 't, dat sommige dingen een weinig vreemd klonken. Maar critiseeren zou hier niet op z'n plaats zijn en dus nemen w© aan, dat bondigheids- halve d© duidelijkheid wel eens leed. Do avond was in ieder geval voor allen leerzaam en gezellig door do wijze vah voor dracht Uit de Residentie. Milicien Van Loon schrijft ons: „Vanweg© do Haagseho Hervormde Stads- zending (leider ds. J. C. Schalier) zal a.s. Donderdagavond 22 dezer een „Palestina- Avond" worden gehouden, in do Bethlehems- kerk. Breedst raat 102, des avonds 8 uur. Ruim 80 lichtbeelden van hot Heilige Land zullen dan worden vertoond. Het zangkoor der Stadszending zal dien avond medewerken. Vooral do militairen zijn hartelijk welkom, d'- toegang is voor ieder vrij!" SPORT. Sport in het Leger. Mil-sergeant J. Geurink van 4/1 grenadiers schrijft ons: Eenigen tijd geleden organiseerde do 4e compagnie 1© bataljon van het regiment gre nadiers athletiseho wedstrijden, bestaand© uit een 14-tal verschillende nummers. Waar circa 220 korporaals en manschappen aan deze wedstrijden deelnamen, elke mede dinger alle punten van het programma be hoorde af te werken, meestal alleen na een morgendienst kon worden gewerkt, moest de afwikkeling van een en ander over een vrij groot aantal dagen worden verdeeld. Door rolkardendc-n arbeid der re gel ingv commissie, gevormd door de onderofficieren der compagnie, onder welko de sergeant-ma joor-instructeur Tamme», de ontwerper van do sporibeweging, onvermoeid zijn hoofdrol speelde, kwamen de wedstrijden tea slotte tot het gwcnscht© eindresultaat. In do verschillende nummers waren do uit slagen als volgt: A. 100 M. sn'lloop: 1 en 2 de miliciens Bier- ma en Borgh, elk in 13 sec., 3 do mil. Heinz in 13 1/5 sec. B. 400 M. snelloop1. mil. Heinz 38 sec., 2 mil. Bierma 63 sec., 3 mil. Oosterbaan 61 sec. C. 5 K.51. duurloop: 1. mil. Heinz 19 min. 51 sec., 2. korporaal Bokhove 20 min. 48 sec.. 3. mil. Schouten 21 min. IJ. 110 M. snelloop met hindernissen: 1. mil. Borgh 18 6ec., 2 mil. Van Dobben 19 1/5 sec.. 3. mi!. Bierma 20 sec. E. Vrij hoogspringen met aanloop: 1. en 2. korp. Dirks en mil. Schipper, elk 1.50 M.3 korp. Lont 1.10 M. F. l'erspringcn zonder aanloop: 1. en 2. de mil. Borgh en A. van Dijk, elk 2.50 M., 3. mil. lluaris 2 48 M. G. Verspringen met aarloop: 1. korp. Dirks 5.30 M„ 2. mil. A. van Dijk 4.70 M., 3 mil. Borgh 4.62 M. H. Duitsche driesprong: 1. mil. Borgh. 2„ 3. en 4. de mil. Bierma, A. van Dijk en Neijs- sen, elk 10.50 M. I. Polsstok hoogspringen: 1. mil. Van Dob ben 2.50 M„ 2„ 3., 4., 5. en 6. de mil. Bierma, Eegersma. Jensma, G. Schaafsma en Schipper, elk met 2.2-5 M. J. Polsstok ver-springen: 1. en 2. 0© mil. A. van Dijk en v. d. Woude, elk met 6.20 M., 3. korp. Dirks 6.10 M. K. Gewichtheffen (pl.m. SO KG.): 1. korp. Schoorl 30 maal, 2. mil. Mulder 22 maal. L. Halterwcrpcn (gemiddelde worp rechts en links) 1. mil. Broekhuizen 2-1.50 M„ 2. korp. Lout 24.25 M„ 3. mil. Bierma 23.50 M. M. Kogelstooien (gemiddelde worp rechts en links): 1. mil. C. de Boer 7.95 M., 2. mil. Smedts 7.45 M„ 3. mil. Van Putten 7 M. -Y. Speencerpm: 1. korp. Lont 33i00 M., 2. mil. V - ting 35 M.. 3. mil. v. d. Horst 30.40 M. Gelet op de absolute ongeoefendheid van do deelnemers en het gemis aan behoorlijke sport- kleedij, mogen de gemaakt© tijden en de be reikte afstanden niet aan eer. scherp© critiek worden onderwoipen, integendeel mag worden geconstateerd, dat met wel bevredigenden uit slag is gewerkt. In alle wedstrijdnummers tezamen konden 140 punten worden behaald. Do eerste prijs winnaar, de mil. Bierma, verwierf 119 punten. Daarop volgden: mil. A. van Dijk met 103 punten, mil. Borgh 99 punten, mil. Van Dob ben punt, mil. Heinz 97 punten. De Vereeniging „Ons Leger" had ©en uitne mend werk verricht door voor dez© wedstrijden een groot aantal prijzen, bestaande uit onder scheidene luxe-, prachtische en don smaak stree- lcnde voorwerpen, zoomed© een zilveren lierin- neringsmedaille voor den primus, beschikbaar to stellen. Circa 2/5 van het aantal deelne mer» kon daardoor voor de geleverd© prestaties worden beloond. Met een toepasselijk woord reikte de com mandant der compagnie, de kapitein Diokh de prijzen aan de winnaars over, waa-k Z.W.E.Gestr. dezen aanspoorde om getrouw trainen tot het kunnen bereiken van schoor, resultaat, zoomede de minder athletisch onto keiden opwekkende zich ook meer ie gaan t leggen op de alziklige oefening van hun tot har-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3