Ons Oorlogsdagboek. ©P IEE. DE SOUDaTEisrcouRAwt van woensaag ai April 1913 De Duitscke hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich" is voor eenige weken, zooals men weet, de Amerikaan- sche haven Newport News binnengeloopen. Een oor logsschip van de krijgsvoe- renden mag een neutrale haven binnenloopen als zijn kolen op zijn, of als het reparatie noodig heeft. Doch zoo spoedig mogelijk moet bet weer zee kiezen. De „Prinz Eitel Friedrich" moest gerepareerd worden en Amerikaansche deskundigen maakten uit, hoelang dat moest duren. Toén de vastgestelde tijd om was, vertrok het Duitsche oorlogsschip echter niet, want op zee wachtten het eenige Engelscho oorlogsschepen op. De kapitein verkoos liever zich in de Vereenigde Staten te laten interneeren. Zoo is ook geschied. We geven hierbij een kaartje van de Vereenigde Staten, waarop de haven, waar de hulpkruiser ligt, duidelijk is aangegeven. Het kaartje geeft tevens een overzicht van den Atlautischeu Oceaan met do aangrenzende landen en een stuk van den Grooten of Stillen Oceaan. T5i Sanfrancisi losAngeles Manzanilla dezen persoon te doorgronden. Dit van ter zijde aankijken is een gewoonte, anders niet. Ik kan niet beweren, dat de groote man wan trouwend is. Hij is voorzichtig, maar zeer openhartig, niet hard, niet gesloten, niet on vriendelijk of onbeleefd. Zijn wezen straalt rust en goedheid uit. Hij wordt verafgood door allen, die om hem zijn. Dit komt niot alleen doordat hij de groote man is met do schitterende successen, maar omdat hij een goed, vriendelijk mensch is. Ik heb dezen man, die zooveel te doen heeft en op wien zoo groote verantwoordelijkheid rust, niet één seconde zenuwachtig of ongeduldig gezien. En nog één ding is bewonderenswaardig: hij vindt voor alles tijd. Om zich netjes aan te kleeden, op tijd aan tafel to verschijnen, zijn particu liere correspondentie vlug af to doen, model te zitten voor een schilder en talloozo andere dingen. Ik heb in mijn lang leven maar één man gekend, die ook, hoe druk hij het had, overal tijd voor vond, den beroemden medicus Virchow. Natuurlijk is met Hindenburg niet te spot ten. Wanneer iets niet naar zijn zin gedaan is, wanneer zijn bevolen niet ten uitvoer ge bracht zijn, dan kan hij verschrikkelijk op- sjielcn, met zijn diepen bas. Maar zoo'n on weer drijft spoedig voorbij. Zijn oogen zijn blauw, niet hard, maar zeer klein en diepliggend. Wenkbrauwen heeft hij bijna niet. De photo's, die van hem in den handel zijn, geven zijn gezichtsuitdrukking niet goed weer. Zij zijn nog uit vroegere tijden. Hij is buitengewoon eenvoudig. Hij legt geen beslag op de vele bediendén, die te zijnor beschikking zijn en zijn tafel is zelfs meer dan eenvoudig. Meestal wordt slechts vleesch met groente opgediend. Vleesch en groente in één pot gekookt. Opdat men niet met honger van tafel zal opstaan, wordt er dan nog dessert gegeven, bestaande uit een zeer goedkoope soort kaas. Aan tafel wordt bier gedronken of een lichte wijn. Afwisseling is er niot. Van de zes keer komt er vijf maal hetzelfde vleesch en dezelfde groente op tafel. Een uitzonde ring wordt alleen gemaakt, als vorstelijke personen te gast zijn. In zooverre, dat dan een glas champagne geschonken wordt. Een luchtschip boven Straatsburg. STRAATSBURG. Een vijandelijk lucht schip heeft Zaterdagmorgen te halftwee ongeveer 12 bommen op Straatsburg in den Elzas geworpen. Het verdween, toen het door een zoeklicht werd beschenen, voor het Vuur der kanonnen, in noordelijke richting. Tweo personen werden licht gewond overigens werd slechts materieel© schade aangericht. De vijandelijke vliegers. De ,,Berl. Lok. Anz." verneemt uit Bazel Op den terugtocht over den Boven- Elzas werden de vliegers der bondgenooten, die door het werpen van bommen op het station Haltingen aan de lijn Freiburg BreisgauBazel eenige schade hadden ver oorzaakt en eerst waren ontkomen, toch nog door het noodlot vervolgd. Hun vliegtuig werd tusschen Burgfeldern en Hegenhaus naar beneden geschoten. Volgens oeu bericht der ,,Ba,sler Nat. Ztg." moet één der vliegers dood zijn. De andere werd gevangen genomen, ENGELAND. Da Zeppelintocht naar Engeland. De mededeelingen in de Engelsche bla den over den raid der Duitsche lucht schepen geven na de telegrammen door ons daarover ontvangen, niet zoo heel veel nieuws meer. De mededeelingen betreffen den eersten tocht der Zeppelins boven de Noord-Oostkust. De correspondent van de Times" te Newcastle maakt de op merking, dat de bestuurders der Zeppe lins blijkbaar in de war zijn geweest. Men heeft de breede monding van de Wansbeck voor de monding van de Tyne gehouden, maar daar men nu in het kustgebied ge waarschuwd was voor de nadering van het luchtschip, kon de geheele streek tijdig in donker worden gezet. Zoo kruiste men rond om te bepalen waar het arsenaal en de werf van Elswick waren gelegen, maar zonder resultaat Elswick werd niet be reikt en de geworpen bommen kwamen dus niet neer in het gebied van den scheeps bouw. Uit een kaart van den tocht van De batterij in gevaar! Wij liepen groot gevaar krijgsgevangen te worden gemaakt, zoo vertelt een Fransche stukkenrijder in een 'brief aan zijn ouders, want het was onmogelijk onder zulk vuur de spannen op te halen. Ik verzeker u, dat we geen pleizier hadden. Aangezien we de paarden niet naar de stukken konden bren gen, hebben wc zelf de kanonnen wegge sleept en naar de paarden gebracht. Sa pristi, dat was een warm werkje! Vooral, omdat we ook onze gewonden moesten mee nemen, en dat waren er zoo enkelen. Eindelijk hadden we opgelegd en daar gingen we naar de eenige plek waar we de rivier over konden. Maar de Duitschers be- poeierden den oprit en de brug, dat het zoo'n aard had. Van een leuning was niets meer te zien wij verloren heel wat men- schen en ook veel paarden. Maar we kwa men er over! En juist op tijd: de laatste caisson was nauwelijks op den anderen oever of een groot gedeelte van de brug stortte in. Ik was mijn paard kwijt en verloor mijn afdeeling in een dorp, dat door den vijand met zwaar geschut werd gebombardeerd. Vrouwen, kinderen, allen liepen schreeu wend en gillend door elkaar en klemden zich aan mij vast alsof ik zo helpen kon. En steeds maar sloegen de ,,marmites" in en rechts en links werden de menschen ge troffen en vaneengescheurd. Na eenigen tijd hield de beschieting op; ik begreep, dat de Duitschers thans zouden stormloopen; ik wist niet in welke richting te vluchten (het was nacht), toen ik plotse- vlak bij me 'n Franschen hoorn hoorde, het luchtschip blijkt duidelijk dat hij plaats had boven gebied dat geen mili taire beteekenis had. V-n Blytk, even ten zuiden van de monding van de Wane- beck, kwam de Zeppelin boven de kust, ging toen even in noordwestelijke richting tot Choppington, ging toen zuidwaarts en met eén flauwe boog over de Tyne, ten oosten van Newcastle weer naar zee. Wel werden bommen geworpen, maar de aange richte schade was zeer gering. Te Chop pington werd een ruit gebroken van het station en lichte schade toegebracht aan een huis; te Becllington iets zuidelijker werd een mijnwerker aan de hand gewond door een splinter van een ontploffende bom. Te Crambington werden bommen geworpen, die alleen gaten sloegen in den grond en een schuurtje in branu staken. Twee politiebeambten die hier het lucht schip waarnamen, verklaren dat steeds met een sterk zoeklicht werd gewerkt, maar te vergeefs, men was de juiste richting kwijt en bereikte het blijkbare doel Elswick niet. Nog schrijft de Londenscho correspondent van het „Hbld." op 15 April: Olmtrent den Zeppelin-aanval gister avond op Newcastle en omgeving door de Duitschers gedaan, zijn heden niet meer bijzonderheden vermeld, dan die, welke ik u reeds seinde. Het blijkt wel dat de be manning van den Zeppelin door het spoedig in duisternis zetten der stad van den weg zijn geraakt en naar link9 en reohts bommen gooiden, zonder te weten of zij boven arsenalen of werven waren, doch daarmede gelukkig betrekkelijk wei nig schade deden en geen slachtoffers maakten. In het bekende provincie-blad „York shire Post" wordt een en ander medege deeld over hetgeen gebeurde in de gebou wen der openbare vermakelijkheden te Leeds, welke stad ook in duisternis werd gehuld, zoodra bekend werd dat een vijan delijk luchtschip in de nabijheid was. Midden onder de voorstellingen gingen de lichten plotseling uit en het publiek werd, om paniek te voorkomen, i.n den waan gelaten dat er een storing was ge komen in de electrïsche leidingen der stad. In den Empire Music Hall werd het be kende drama „Drake" opgevoerd. Plotse ling gingen de lichten in de zaal uit; a'leen verscheen voor het scherm een verlicht transparant met de aankondiging „Notice: S." Het publiek begreep daar niets van, doch het werd begrepen door de onder het publiek aanwezig zijnde buitengewone poli- tie-agenten, die wisten dat dit teeken aan gaf dat hun diensten dadelijk ten Stad- huize noodig waren. D'ie mannen, een zestal ongeveer, verlieten dan ook dadelijk kalm den schouwburg. Eenige minuten later zette het orkest het „Tipperary" in, dat natuurlijk dade lijk door de geheele zaal werd gezongen, en nog even later verscheen op het tooneel iemand van de directie, die mededeelde: „Dat door een gebrek in de electrische centrale geen licht kon worden gemaakt en de voorstelling eerst zou kunnen worden voortgezet als de stoornis zou zijn opge heven". Toen speelde het orkest het volkslied, wat esn teeken was dat het pu bliek kon heengaan, en op die wijze liep de schouwburg ledig, zonder dat er eenige paniek plaats,had De „Yorkshire Post" brengt eene, zeker niet onverdiende, hulde aan de politie, die door op die wijze te handelen in overleg met de ondernemers der publieke vermake lijkheden, elke aanleiding tot paniek voor kwam." 1 April. De Engelsche „ooggetuige" vertelt, dat een Engelsche vlieger op 1 April de vol gende grap heeft uitgehaald. Hij vloog over het Duitsche vliegkamp hij Rijssel en liet een voetbal vallen. Hij zag de Duitschers uit elkaar stuiven om bij de ontploffing van de „bom" niet te worden getroffen. Ein delijk, toen de voetbal, na eenige malen op die den aanval bliesop hetzelfde oogen- blik verscheen een bataljon jagers om den hoek van een straat, in 'den looppas, met de bajonet op het geweer. Kranige kerels zij stuitten op de Duiteche infanterie in de kom van het dorpze vochten in de straten, in de huizen en kelders. Daar klon ken vlak achter elkaar vier scherpe knallen een batterij van 75 gaf vuur af. Het was mijn afdeeling. die haar stukken in bat terij had gebracht. Zoo snel als mijn voeten mij konden dragen, snelde ik in de richting vanwaar de schoten kwamen en weldra had ik me gemeld. Het was een fantastisch gezicht, die ver woede strijd in den nacht, bij het schijnsel der vlammen van twee dorpen. Onafgebro ken floten onze granaten door de luchtin twee uur tijds verschoten wij 4000 projec tielen. Plotseling klonk de Marseillaise, terwijl de hoorns van drio regimenten een razenden stormaanval bliezen. Uit onze stelling konden wij uitstekend het slagveld overziennooit zal ik dat schouwspel vergeten van die duizenden roodbroeken, dio daar in het roode schijnsel der vlammen in gesloten gelederen, als een geweldige massa, in stormpas voorwaart0 rukten, zonder een schot te lossen. Hef kanongebulder hield op, men hoorde niets anders dan het geloei der vlammen, bet ge stamp dier tallooze voeten en het meeslee- pende signaal tot den stormaanval. In ademlooze spanning zagen wij toe, gebogen over onze stukken daar naderden de voor ste compagnieën het dorp, nog een paar honderd meter, dan brandden do Duitsche salvo's los maar het volgende ©ogenblik ook begint de bajonet bet werk. Na eenigen gesprongen te zijn, rustig bleef liggen, kwamen do Duitschers naar deze vreemd soortige bom kijken en zagen toen, dat met groote letters er op geschreven stond 1 April Gott strafe England. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS, Een offieioele nota deelt de volgende nadere bijzonderheden mede over do verovering van het Bois Jaune Brulé in de afgeloopem maand. „Het waa een recht hoek, 7 ;0 M. lang en 600 M. breed, dien de vijand krachtig had versterkt en dien wij namen na een hevige bestorming. Wij veroverden eerst de voorste loopgra ven en vernietigden daarbij een sectie van do keizerlijke garde, terwijl wij stelling na men m de nabijheid van de hoofdverster- kingen van den vijand. Twoe dagen later zonden wij op de rech ter- en linkerzijde van zijn stellingen een bataljon af, dat de eerste zijloopgraven nam. Wij namen daarop de verschansing van den vijand op een heuvel onder een hevig vuur. Bij het vallen van den avond bereikten wij den top, een honderdtal ge sneuvelde gardesoldaten lagen op den grond. Te vijf uur 's ochtends sloegen wij een tegenaanval van den vijand af. Weder om bedekten ongeveer honderd gesneuvelde Duitschers het slagveld. Wij waren nu in het definitief bezit van de positie." PARIJS. Bij Notre Dame de Lorette sloo- gen do Fransohen in den nacht van 16 op 17 April drie tegenaanvallen af, dio echter minder hevig waren dan die van den voti- gen nacht. De Franschen versterkten de ver overde positie. In de Aisne-vallei beschoot de Fransche zware artillerie de grotten van Pasly, die den Duitschers tot schuilplaatsen dienden. Uit achtereenvolgende ontploffingen bleek, dat verschillende dier schuilplaatsen stuk geschoten waren. In Champagne ten noordoosten van Per thes lieten do Duitschers in de nabijheid der Fransche loopgraven tweo mijnen sprin gen, zij bezetten de daardoor ontstane hol ten, maar de Franschen verjoegen hen da delijk uit de eene, terwijl de tweede in be zit der Duitschers bleef. Geen enkel gedeelte van de loopgraven der Franschen werd door de Duitschers bezet. Niet ver van daar, ten noorden van Mes- nil, werd een aanval op de Fransche linies zonder veel moeite afgeslagen. In Woëvre hebben artillerie-gevechten plaats gehad, speciaal in het Montmare- bosch. Noch gisteren, noch heden is de in fanterie in actie getreden. In de Voge zen werd, na een voorafgaande beschieting, door een Duitsch bataljon een aanval ge daan op de Fransche stellingen ten westen van Orbey in den Elzas. De aanval werd afgeslagen en de Duitschers lieten een groot aantal gesneuvelden achter bij de Fransche loopgraven. De Franschen maakten onge veer 40 krijgsgevangenen. Een aanmerkelijke vordering maakten de Franschen aan de beide oevers van de Fecht. Aan den noordelijken oever maakten zij zich meester van de hoogte ten noord westen van Sillekerwasen, ten westen van Metzeral. Fransche jagers hebben na een schitte renden aanval den Sclinepfenrichkopf geno-'4 men, een hoogte van 1255 M., het hoogste, punt van de berggroep, die de twee val leien, die uitloopen op Metzeral, scheidt. Een Belgische vlieger heeft een Duitsch vliegtuig bij Roesselaere naar beneden ge schoten, In dezelfde buurt beschoot een der Fransche escadrilles het vliegkamp.. Een Fransch vliegtuig haalde e8ü Duitsch bij Boosinghe in België naar heneden. Het toestel viel neder in de Fransche linies, de bestuurder werd gedood en de waarnemer krijgsgevangen gemaakt. Een Fransch luchtschip wierp bommen op het station en de loodden van het vlieg kamp te Freiburg in Breisgau. BERLIJN. Rapport van het groote hoofdkwartier Na mijnen tot ontploffing te hebben ge bracht, drongen de Engelschen gisteravond ten zuidoosten van Yperen onze stelling vlak ten noorden van het kanaal binnen, maar werden terstond in een tegenaanval teruggeworpen. Er wordt nog slechts ge vochten om drio door de Engelschen bezette gaten, door de mijnen geslagen. l'n Champagne lieten de Franschen naast de eergisteren door ons veroverde stelling een loopgraaf in de lucht vliegen zonder voordeel te behalen. Tusschen Maas en Moezel Blechts artille riegevechten. In de Vogezen veroverden wij een ten zuidwesten van Stossweier vooruitgeschoven Fransche stelling; ten zuidwesten van Met zeral werden onze voorposten teruggenomen voor een overmachtigon vijand. OOSTENRUK-HONGARIJE Maatregelen tot aanvulling van het leger, WEENEN, In een Zaterdag uitgegeven communiqué wordt gezegd: „Do ons opge drongen strijd tegen vijanden met een veel talrijker bevolking noopt ons alle krachten in te spannen om den oorlog, zoo noodig, nog geruimen tijd, tot aan het eindelijk succes te kunnen volhouden. Deze overtui ging wordt gelukkig gedeeld door alle vol ken der monarchie, die zonder aarzelen onder de vanen zijn gesneld en in, in de ge schiedenis haast voorbeeldelooze, veldslagen bijna bovenmenschelijke daden verrichtten en daardoor de bewondering en de achting van de geheele wereld hebben afgedwon gen. Teneinde een verdere aanvulling van het leger te verzekeren, is een tijdelijke uit breiding van den landstormplicht, waarin wij hij de andere volken van Europa srre ten achterstaan, benevens wijziging der bepalingen omtrent het gebruik van den landstorm noodig. Daarom is in uitzicht genomen om op het voorbeeld van andere staten te bepalen, dat de landstormplicht in het vervolg na heb lSde levensjaar begint en tot het 50ste duurt. De eerste oproeping zal gelden voor alle mannen tot den 42-jarigen leeftijd, terwijl de mogelijkheid zal worden open gelaten om ook de anderen, in zeer bijzon dere uitzonderingsgevallen, op te roepen, ter aanvulling van leger en landweer. De instelling dezer nieuwe landweer wil echter niet zeggen, dat alle categorieën dadelijk of zelfs in den eersten tijd voor den landstorm zullen worden opgeroepen." Geen afzonderlijke vrede. WEENEN. Het Fremdenblaif, schrijft Buitenlandsche bladen en vooral Fransch© publiceeren sedert oenigen tijd geruchten over planen van de regecring van Oosten- j rijk-Hongarije een afzonderlijken vrede met Rusland te sluiten, en knoopen daar aan allerlei beschouwingen vast. Dit ge rucht ontbeert echter eiken grond. In de Karpathen. BERLIJN, Aan het Berliner Tgllwordt uit het Oostenrijksche oorlogsperekwartier gemeld, dat de beginnende dooi oorzaak is van abnormaal hoogen waterstand in de rivieren en de communicaties daardoor heeft verbroken. Twee Russische aanvallen in de. Woud-Karpathen werden zonder veel moeite afgeslagen, waarbij de Russen zware verliezen leden. Aan den Beneden-Nida begon de artillerie de Russische stellingen weer mét succes te beschieten. Op de an dere fronten is het kalm. officieren. Bovendien maakten wij meer dan 30 kanonnen en 200 mitrailleuses buit. Op 16 April concentreerden de o-evecliten in de Karpathen zich in de richting Rostcki. Ondanks de geleden groote verliezen deed de vijand in den loop van don dag met een groote legermacht 16 vergeefsche aanvallen op de hoogten, dio wij moer ten oosten van Telepotsje hadden bezet. Onze troepen hebben zich in den nacht van 17 dezer na oen hevig gevecht meester gemaakt van een hoogte meer ten zuid oosten van het dorp Polen, waar wij een groot aantal gevangenen maakten. Drie aan vallen van den vijand op deze hoogte wer den afgeslagen. In de andere sectoren van ons geheele front geen wijzigingen. TURKIJE. Turksch legerberlcht. KONSTANTINOPEL. Het Hoofdkwar tier deelt mede: „Gisteren word een vijan delijke hydroplane hij een vlucht over de Golf van Saros door ons vuur beschadigd en viel voor Sazli liman in zee. Een tweede hydroplane, die op zee neder daalde om de eerste te bergen, werd door ons vuur tob zinken gebracht. Het Engelsche pantserschip „Lord Nel son" en een hydroplane-moederschip, die naderbij kwamen, werden door granaten ge troffen. De „Lord Nelson" trok terug en het hydroplane-moederschip, dat de bescha digde hydroplane op sleeptouw had, even eens. De Engelsche onderzeeër „E. 15" werd in de Dardanellen ten oosten van Karanlik Liman in den grond geboord. Van de uit 31 man bestaande bezetting werden drie offi cieren en 21 man gered en krijgsgevangen gemaakt. Tot hen behoort o.a. de gewezen Engelsche vice-consul voor 'de Dardanellen. Van de overige oorlogsfcooneelen valt niets t© berichten. Bij Smyrna. LONDEN. D© „Daily Chronicle" meldt uit Athene, dat het voor Smyrna betrekke lijk rustig si. Dagelijks wordt de stad door vliegtuigen van de geallieerden bezoekt. ITALIË. Een grensinoident? PARIJS, Aan de „Figaro" wordt uit Milaan geseind: „Volgens geloofwaardige berichten beeft er een ernstig gevecht plaats tijd zwijgt het stormsignaal en onmiddellijk daarop klinkt de hulpkreet uit de hoorns „au drapeau, au drapeaueen vaan del. een Fransch vaandel is verloren ge gaan. De trompetters blazen de „Marseil laise", steeds gillen de hoorns het „au drapeau" en na eenige minuten, die ons zoovele uren lijken, klinkt weer het storm signaal het vaandel is heroverd. Een don derend gejuich gaat op uit de batterij en als razenden vuren wij op den vluchtenden vijand. Gij kent de Marseillaise slechts van offi- eïeele gelegenheden, bij prijsuitdeelingen en rlerge!ijko festiviteiten. Maar dan kent ge het lied nietdaarvoor moet men die klan ken gehoord hebben zooals ik ze gehoord hebals het bloed vloeit en het vaandel en de batterij zijn in gevaar! Nimmer zal ik dien vroeselijken, maar toch ook rchoonen nacht vergeten. 37ste week. 12 April: Het Fransche pantserschip „Sb. Louis" bombardeert het Turksche kamp bij Gara. De Duitsche hulpkruiser „Kronprinz Wilhelm" te New port News geïnterneerd. Het Engelsche stoomschip Wayfarer" (9000 ton) bij dc Sc-illy-ei landen getorpedeerd, dcch naar Quoenatown gesleept. 13 w Een Duitsche vliegmachine te We zien hier afgebeeld een gebeurtenis, die in de heele wereld groot opzien beeft gebaardde Engelsche mailboot „Falaba" getorpedeerd door een Duitsohen onderzeeër. Het schip had, behalve een groote equipage, ruim 200 pasagiers aan boord en daarvan moeten er een honderd zijn omgekomen. We zien de „Falaba' op het punt van zinken, terwijl nog niet alle menschen van boord zijn gehaald. De Duitsche onderzeeër ligt op den voorgrond. We moeten hier bijvoegen, dat deze teekening van Engelschen oorsprong is en we dus voor de juistheid niet volkomen kunnen instaan. De toestand in Oostenrijk. LONDEN. De „Times" verneemt uit Boecharest dat volgens etrouwbare mede deelingen van iemand die uit Oostenrijk te rugkeerde, Weenen en Boedapest krachtig versterkt zijn. Weenen wordt door een uit gestrekte linie van loopgraven en verschan singen beveiligd, waaraan ongeveer 36 mil- lioen gulden is besteed. De prijzen der le vensmiddelen stijgen aanzienlijk. Men ver wacht vijf legercorpsen van Hindenburgs leger in de Karpathen. Aan de grenzen van Boekowina en Bessarabie zijn hevige gevech ten begonnen. RUSLAND. Van het Oostelijk Ooriogsterrein. ST. PETERSBURG. Uit het hoofd kwartier wordt gemeld: In het geheel heeft de vijand op het ge heele Karpathenfront in de periode van 19 Maart tot 12 April minstens 70.000 man in onze handen gelaten, onder welke 900 Goes neergeschoten de twee in zittenden geïnterneerd. Aan de Perzische Golf lijden de Turken een nederlaag tegen de Engelschen; de eersten trék- kon zich na 700 man verliezen te hebben geleden noord-westelijk van Zobeir terug. Heb Nederlandsche stoomschip „Katwijk", van Baltimore naar Rotterdam, beladen met maïs voor de Nederlandsche regee ring, op 7 mijl bewesten het lichtschip „Noord-Hinder" door een Duitschen onderzeeër getor pedeerd de bemanning van 23 koppen op het lichtschip aan boord genomen en later naar Ylissingen gebracht. De Nederlandsche stoomtraw lers „St. Nikolaas", „I" en „II", „Dahlia" en „Rijnland", alle van IJmuiden, door Duitsche torpedobooten naar Cuxhaven opgebracht. Een Duitsche Zeppelin werpt boven de kust van Northumber land en de Tyne-monding bom men, zonder veel schado aan to richten. In eenige 6teden in Noord- lialië breken werkstakingen on der de haven-arbeiders uit. De Zweedsch© gezant te Londen protesteert bij de Engelsche re geering tegen het opbrengen van de „Sir Ernest Cassel", bestemd naar Rotterdam men noodzaakt als tegenmaatregel drio Engelsche au do Oostenrijksch-Italiaanseh© grens, waarin 100 man worden gedood. De Oostenrijkers waren de aanvallers." Schadevergoeding voor de „Katwijk". H a v a s seint uit Parijs: Volgens een telegram uit Nauen, (vermoedelijk een draadloos telegram, dat door het station op 'den Eiffeltoren is opgevangen; Naueu is het Duitsche draadlooze station Red. S. C.) be treffende het incident van de „Katwijk", is Duitschlaud bereid onmiddellijk schadever goeding te betalen en verontschuldigingen aan te bieden, in overeenstemming met het internationale recht. Duitschlaud verklaart, dat geenerlei ge spannen verhouding met Nederland te vree- zen is. Do kapitein van de tot ziuken gebrachte „Katwijk", de heer Te ens ma, heeft stoombooten in Noorsche havens te blijven liggen. Het Engelsche stoomschip „Ptarmigan" (780 ton) van Rotterdam naar Londen bij het lichtschip „Noord-Hinder" getorpedeerdvan 17 man equi page 9 gered. Volgens Turksche berichten 19 het Engelsche linie-schip „Majestic" door de kusb-batto- rijen van de Golf van Paros ge troffen; pogingen van torpedo- booten om de Dardanellen bin- nellen binnen te stoomen ver ijdeld. Russische torpedobooten soliieten in de Zwarte Zee aan de kust van Anatolië vier stoomschepen en verschelde e zeilschepen in den grond; artillerie-duel met de bat terijen van Zoengaaldah. Herhaling van het bezoek van drie Duitsche Zeppelins bo- van Kent, zonder veel schade aan te richten. Een Eugelsch vliegerseskader bombardeert Ostende, en een Fransche vlieger werpt bommen boven Haltinger in Badeii. Eën Fransch lucht-eskader werpt bommen op de electrische centraio bij Metz, het kruitmaga zijn bij Rottweil en de fabriek van spoorwegwerken bij Leo- poldsköhe in Baden, De Engelsche onderzeeër „E. 15" in de Dardanellen aan don grond goloopen; van de be Za terdag te 's-Gravenhage 'n onderhoud ge had aan het departement van martn® met den minister en met den chef van den mari nestaf, kapitein ter zee W. C. J. Smit, en aan het departement van buitenlandsche zaken met den referendaris, chef der oerste afdeeling (politieke zakon, enz.), inr. D. W. Baron van Heeckeren, De „Eliispontos" getorpedeerd. Aan bet Departement van Marine is be richt ontvangen, dat het Grieksche stoom schip „Ellispontos", hetwelk Zaterdag van IJmuiden is vertrokken naar Montevideo, in do Noordzee is getorpilleerd. De beman ning, sterk 21 koppen en de Nederlandsche loods, hebben zich kunnen redden op het lichtschip „Noord-Hinder" en werden gis terochtend opgehaald door het vaar tuig van het loodswezen. (Het s.s. „Ellispontos", groot 2989 br. tons, gebouwd in 1906, behoorde aan de Na tional Steam Nav. Co. Ltd. of Greece, te An,dros.) Nog wordt uit Vlissingen gemeld.: De bemanning van het Grieksche stoom schip „Ellispontos" kwam Zondagmiddag alhier aan. Volgons de verklaring der be manning werd het schip Zaterdag te 4.10 namiddag, toen het vijf mijl westwaart. van den Noordhinder voer, zonder eenige voorafgaande waarschuwing door een tor pedoboot aangevallen en werd het van zeer korten afstand ruim twee maal getrof fen. Ongeveer een uur later, toen de beman ning nog met de booten in de nabijheid van het schip dreef, werd er een tweede torpedo op afgeschoten en zonk het binnen een ba If uur weg. De eerste .aanval had allen in de booten gedreven ook de kapitein, die ern stig aan het hoofd gewond was, had daarin plaats genomen, alleen de scheepspapieren en een hondje waren gered. De kapitein, Michael Artemmis, werd bij zijn aankomst alhier direct naar het Roomsch-Katholieke ziekenhuis overge bracht. De bemanning wachtte bier de komst van den Griokschen consul af. De torpedoboot had geen enkele poging tot hulp bieden gedaan. De kapitein is Zondagavond geopereerd meldt een later berichtzijn toestand is zeer ernstig. Een klinknagel was hem in het hoofd gedrongen, het slaapbeen weid ver brijzeld en het ijzer drong tot de hersenen door. De „Wayfarer". Uit Queenstown wordt, naar de „Timee" meedeelt, gemeld, dat er nu geen twijfel meer kan bestaan of het groote lek ge slagen in de romp van de „Wayfarer" is door een torpedo van een Duitsche duik boot veroorzaakt. De lijkon van de beide stokers, die door het inkomende water na de ontploffing verdronken, zijn nog niet gevondea. De „Ptarmigan". Volgen0 een nader bericht van Lloyds zijn negen man van de bemanning de „Ptarmigan", die bij het lichtschip Noord- Hinder getorpedeerd werd, te Gravesend geland, terwijl er acht verdronken zijn. Mot een onkel woord is gemeld, dat het Engelscho stoomschip „Ptarmigan", "bo- hoorend aan do General Steam Navigation Company te Londen, ter hoogte van het Noord Hinder Lichtsohip Donderdagmor gen is getorpedeerd. In ons eerste telegram werd gemeld, dat er van de bemanning van 22 man, elf man werden gered. Hedenmor gen echter werd gemeld dat van de beman ning van 17 koppen, acht omkwamen. Een der mannen werd gewond bij de ontplof fing. De overlevenden, die een uur lang in de booten op zoe rondzwalkten, werden op gepikt door het Nederlandsche stoomschip „Veghtstroom" en te Gravesend aan wal gebracht. Uit de mededeelingen van de geredde be manning blijkt dat de „Ptarmigan" van Rotterdam naar Londen, 's morgens tegen halfzeven werd getorpedeerd, (vermoedelijk door dezelfde duikboot die ook de „Kat wijk" in den grond boorde). De eerste stuurmal ontdekte het eerst de duikboot en onmiddellijk gaf de kapitein last de booten uit te zotten Dat geschiedde maar door een ongeval kantelde de eerste reddingboot. Terwijl de bemanning die hierin had plaats genomen nog met de golven worstelde werd door do duikboot een torpedo afgevuurd en een hevige ontploffing volgde. De be manning die zich nog op hot schip bevond snelde naar de tweede reddingboot. In- tusschen was men er in geslaagd de eerste reddingboot weer op te lichten en ver schillende der drenkelingen klemden zich hieraan vast en slaagden er in zich te redden. Binnen korten tijd ging het schip zelf te gronde. De aanval had zonder eenige waarschuwing plaats gehad. Do „E 15". LONDEN. Het persbureau bericht: De Engelscho onderzeeër „E. 15" is bij een moeilijke verkenning van het mijnenveld manning van 31 man zijn 3 offi cieren en 21 man gered en ge vangen genomen door de Turken, Een Fransch luchtschip werpt bommen boven Straatsburg, doch veroorzaakt slechts weinig schade. Het Grieksche stoomschip Ellispontos" (2989 tonj, van IJmuiden naar Montevideo in de Noord-Zee getorpedeerd; do bemanning van 21 koppen op het lichtschip Noord-Hinder gered Het Deensche graanschip „Arman" en Noorsche katoen schip „Uto" door Engelsche oor logsschepen opgebracht. -Bij een aanval op het Engel sche transportschip „Manitou" in de Egcïsche Zee verdriuken 100 man troepen de aanvallend© Turksche torpedo-boot op het strand van Chios gedreven en vernield door Engelsche torpedo jagers. Volgens Russisch© en Duitsch- Oostenrijksche berichten woedt in de geheel© week de groot© slag in de Karpathen, in weerwil van den slechten toestand van het ont dooiend terrein, met onvermin derde kracht zonder bepaalde resultaten. Aan beide fronten in hoofdzaak artillerie-dueïsin het westen een voortdurende Fransche druk tusschen Maas en Moezel op de Duitsch© verdedigende stellingen»

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2