Marinezaken. Corresponden tie. Uit Leger en Vloot DE SOLDATEMCOUirlilKTI' van Vrijdag: 16 April 1915 ran tijdelijk verlof can onder de wapenen zijnde veehouders ingevolge de toezegging, door Z. Exo. gedaan in ae vergadering der Tweede Kamer van 26 Januari 1915? Zoo ja, is de Minister bereid, deze regeling mede to deelen P Antwoord van den Minister van Oor log: Als gevolg van een door hem, Minister, met zijn ambtgenoot van Landbouw, Nijverheid en Handel gehouden overleg, wordt omtrent do verlof sa an vragen van onder do wapenen zijndo veehouders, evenals omtrent die van do land bouwers, advies ingewonnen bij een voor elke provincie aangewezen landbouworganisatie. Van den inhoud van het advies hangt af, of de aanvraag wordt ingewilligd en, zoo ja, voor welken duur. De duur is zeer verschillend. Naar aanleiding van een dergelijke vraag van den heer De M u r a 11 betreffende de landbouwers, verwijst de Minister va Oorlog naar het antwoord op d© vragen van den heer De Jong. Vergoedingen aan de gezinnen van gemobillseorden. Op de vaag van den heer Duymaer'van Twist, of de Minister van Oorlog, reeds het resultaat kan mededeelen van 't overleg van de Commissarissen der Koningin met de burge meesters in hunne provincie ter zake van het treffen ecner voorziening, waarbij de vaststel ling van de vergoedingen aan de gezinnen van miliciens en landweermannen, die onder de wa. penen zijn, op meer geljjken voet wordt gere geld, heeft 'de Ministervan Oorlog ge antwoord, dat het overleg van de commissaris sen der Koningin met de burgemeesters b hunne provincie ter bevordering eener meer gelijkmatige toepassing van de vergoedings regelen in sommige provinciën reeds heeft ge leid tot het verstrekken van een leiddraad, waarnaar zich de burgemeesters bij de vast stelling van de vergoedingsbedragen kunnen richten. In andere provinciën is een zelfde maat regel te wachten. Vragen van den heer Albarda: I. Zijn de Ministers van Oorlog en van Ma rine van oordeel, dat do maatregelen, tot dusver genomen om te bevorderen, dat de vaststelling der vergoedingsbedragen voor de gezinnen van gemobiliseerden op betere en meer gelijkmatige wijze zou geschieden dan aanvankelijk het geval was, tot bevredigende uitkomsten hebben leid? II. Indien, ook naar het oordeel der Minis ters, de tot dusver genomen maatregelen niet hebben verhinderd, dat nog steeds in vele ge meenten te lage vergoedingen worden toege kend en in tal van gemeenten vergoedingen worden geweigerd, zijn dan de Ministers be reid krachtige maatregelen te nemen, waardoor aan dezen zoowel voor vele gemobiliseerden als voor hunne gezinnen onhoudbaren toestand een eindo kan worden gemaakt? III. Indien naar de moening der Ministers, do bepalingen van het „Militie-vergoedingsbe- sluit" en do Militie-vorgoedingsinstructie", die van het „Landweorbesluit Hl" en de „Land weer-instructie HI", on die van het „Land storm-besluit" en de „.Landstorm-instructie" niel toelaten do vergoedingen zoo noodig op hoogere bedragen te bepalen, waarop zij door de burgemeesters zijn gesteld, zijn dan de Ministers bereid de genoemde besluiten en in structies zoodanig te wijzigen, dat een betere toepassing van het instituut der vergoedingen wordt verzekerd? Antwoord van de Ministers van Oorlog en Marine I. Voor zoover uit de bij de Departementen \aa Oorlog en van Marine ingekomen vergoe dingsbescheiden valt op te maken, hebben de maatregelen ter bevordering eener gelijkmatige taepassing van het vergoedingsinstituut tot hevredigeode uitkomsten geleid. II. Het is den Minister van oorlog er van Marine niet bekend, dat er vele gemeenten zouden zijn, waar to lage vergoedingen worden toegekend of rechtmatig toekomende vergoo dingen worden geweigerd. Mocht dit nog voor komen, dan zal het overleg tusschen de Com missaris der Koningin en de burg* meesters daarin verbetering kunnen brengen. IH. Behalve de wettelijke bepaling van het maximumvergoedingsbedrag is er slechts één andere bepaling, die verhooging boven een zeker peil buit?nsluit. Deze bepaling houdt in, dat- niet meer vergoeding mag worden toege kend dan het bedrag, hetwelk do dienstplich tige in het gezin inbracht, verminderd met de som, die hij van het gezin'aan levensonderhoud kostte. Deze bepaling is redelijk en ur-odig en sluit geheel aan bij do bepaling der wet, die strekt om het behoud van het noodige tot levensonderhoud te verzekeren, in zoover het ontbreken van dit noodige het gevolg zou zijn van de dienstvervulling van den dienstplich tige. Voor wijziging van de besluiten en in structies betreffende do toekenning van ver goeding bestaat- dan ook, wat dit punt betreft geen aanleiding. DE PET. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt in een order voor de landmacht het vol gende mede: „Ontwaard hebbende, dat met betrekking tot het dragen van de pet (nieuwe uniform) misbruiken zijn ingeslopen, wordt op het vol gende de aandacht govestigd 1. De pet wordt alléén gedragen door: o. officieren b. cadetten; c. leerlingen van scholen voor verlofsoffi- cieren d. kaderreservisten in opleiding voor re serve-korporaal, reserve-sergeant (wachtmees ter), vaandrig (kornet) c. bij den militairen geneeskundigen dienst ingedeelo studenten in de geneeskunde en in de pharmacie; adspirant-reserve-paardënartsen rj. onderofficieren en trompetters; h. marechaussee. 2. Eene krans met kokarde als frontvereie- ring der pet wordt alléén gedragen door a. officieren; b. cadetten c. onderofficieren-leerlingen van den Hoofd cursus d. leerlingen van scholen voor verlofsoffi cieren c. kaderresorvisten in opleiding voor reser ve-korporaal, reserve-sergeant (wachtmeester), vaandrig (kornet) bij den militairen geneeskundigen dienst iugedeele studenten in do geneeskunde en in de pharmacie; <7- adspirant reserve-paardenartsen. Niet alleen in do standplaatsen der betrok kenen, maar ook ten aanzien van hen, die met verlof gaan of zijn, dan wel daarvan terug- keeren, behoort tegen de bedoelde misbruiken te worden gewaakt." Suppletolre Oorlogsbegrootlng 1915. In een Nota naar aanleiding van het Tcr- slag deelde do Minister van Oorlog mede, dat hij, wegens het feit, dat de wijziging der Pen sioenwet haar beslag nog niet heeft gekregen, de voorgestelde posten in bovenbedoeld wets ontwerp voor voortdurende pensioenen ad 62,500 en voor tijdelijke en vcorloopige pen sioenen ad 12.500 teugbrengt tot resp. 47,000 en 6250, waartoe de Minister een Nota van wijzigingen indient. Overgang van lichtingen. In verband met den overgang naar hot veld leger van de miliciens 1915 is bepaald dat op 15 dezer do dienstplichtigen der lichting 1906 zullen overgaan bij de landweer-bataljons w-aarvoor zij, in verband met hun woonplaats, bestemd zijn, terwijl do sergeanten, Korpo raals en soiduten der lichting 1907 zullen over gaan bij de depots der brigades infanterio met uitzondering van die kaderleden, die in oplei ding zijn tot ©en koogeren rang („Avp.") Naar Oost-lndië. De officier van gezondheid 2e klasse G. H. S t o 11 z, bestemd voor het leger in Oost- lndië, zal 24 April mot hot stoomsohip „Prins der Nederlanden" zijn bestemming volgen. Ceplaatst. De kapitein jhr. H. J. den Beer Poortugael en de reserve le luitenants D. J. Wiersma tn J. do Jong zyn met ingang van 15 April ge plaatst bij het depot der le infanterie-brigade to Assen. Aan den adjudant-ondorofficier-vaandeldra- ger M. J. B e e 1 e n van het 6e regiment infan terie is de gouden medaille voor 46-jarigen trou wen dienst toegekend. Do heer M. M. N o a c h, student in de geneeskunde aan de Universiteit te Amster dam, is toegelaten tot de verbintenis als ad- spirant-reserve-officier van gezondheid bij de landmacht hier te lande. Bij besch. v. d. Min. v. Marine is luit. t. z. 2de kl. jhr. G. L. W ichers, behoorende tot de rol „Kon. Emma", 6 dezer op non-activ. gest. wegens ziekte. Aan de vele vragen tor zalco vergoeding b ij verlof: Alle soldij-genietenden ontvan gen bij verlof van 16 December 1914 af voor ten hoogste vier dagen z.g. menagegeld ad 0.35 per dag. Bij achterblijven van verlof voor ziekte kan op geneeskundig attest gedurende het geheele verlof menagegeld worden genoten, ook bij ver lof voor herstel van gezondheid. Red. A. K., milicien, Gorinchem. Zie het mede gedeelde over de pet in de rubriek „Leger- zaken". Red. G. v. W., Bergen op Zoom. Sinds 14 Nor. 1914 wordt voor het zelf aanschaffen, herstel len en reinigen van ondergoed geen ver goedingen gegeven. Red. Mil. Pot, Thorn. Wend u tot het hoofdbe stuur der Ned. Ver. „.Onze Vloot", Stations weg 89, Den Haag. Red. Mil. H. S., fort Westeipvoort. Aangezien deze kiekjes voor afdrukken in ons blad dat op rotatiepersen gedrukt wordt meestal onge schikt zijn, moet u ze ons maar niet toezen den. Red. J. J. S. Arnhem. Wij ontvingen uw verslag toen no. 103 reeds was afgedrukt. Het komt dus in no. 104. Red. D. J. v. O., Doesburg. Uw mededeeling was geheel nieuw voor ona. Vernemen we iets naders dan zullen we liet publiceeren. Meld u intusschen als technicus bij uw onmiddellijken chef. Red, T. S. Den Haag. Dat denken wij niét, waar u zelf een deel van het toegestane verlof hebt laten loopen. Vraag het uwen sergeant-majoor. Red. G. v. G. Pouderoyen. Het eenige ons daar omtrent bekende staat in een bericht in no. 90 der Soldatencourant. Wij sturen u zoo'n exem plaar toe. Mogelijk, dat uw onmiddellijke chef reeds meer weet. Red. Mil. kan. P. Wolters, Hoofddorp. Zal bericht gaarne plaatsen. Het kiekje is echter geheel ongeschikt. Daarvan komt bij rotatiedruk niets terecht. Red. Dankbetuiging. Met deze bedankt de milicien M. Heinemann van het 6de Reg. Inf. le Bat. 2de Comp. Veldleger 3e Divisie het Israëlietische Steun- Comité, dat zich ten doel heeft gesteld om den Israëlitischen miliciens het eten te ver strekken, dat zij de Paaschdagen moesten nuttigen. Hij brengt ook tevens zijn dank aan allen, heeren en dames, dio dat comité hebben opgericht. M. HEINEMLANN. Adres gezooht. Onder mijne berusting bevindt zich een brief geadresseerd aan den milicien E. Verhagen der lichting 1911 of '12 van het 10e Regiment Inf. Ondergetcokende vraagt waar zich thans do milicien Verhagen (bovengenoemd) bevindt, daar bij bekendheid van zijn tegenwoordig adres, He hiervoren vermelde brief door hem wordt doorgezonden. Haarlem, 13 April '15. Do mil. sergeant-facteur Depot X Inf. Brigade STAR. Verloren voorwerpen. In den trein van Beverwijk naar. Amsterdam, 3.59 uit Beverwijk, laten liggen een koppel- stel, bestaande uit koppel met plaat, wapen No. 776, bajonet met echeede, patroontasch inhoudende 60 scherpe patronen. De vinder wordt beleefd en dringend om he- richt verzocht aan Th. Wittebrand, 2de regi ment Vesting, artillerie, Oranje Nassau-kazer- ne te Amsterdam, kamer 78. Op mijn reis van Arnhem naar Apeldoorn op den 5 Febr., trein S.S., vertrokken van sta tion Arnhem, 11.5 v. m. aangekomen te station Dieren ten 11.55 ure v. m., liet ik laten liggen een pakje omgeven van geript stroopapier en voorzien van 'n adres luidende: Militair J. v. Heuvelen, Roode-Kruis-Hospitaal, Klingerbe&k te Arnhem, inhoudende: 1 gekl. Eng. b<und 1 wollen onderbroek, 1 flanellen hemd, - paar 6okken, 1 gymnastiekbroek met riem, 1 knoo- penschaar, 1 broekje in een doosje, zakdoe ken, poetsgoed en brieven en een mondorgel. Verzoeke beleefd bericht aan militair J. v. Heuvelen, le reg. infanterie 3e compagnie, recruten-bataljon-Depöt. roode atilla, uitsluitend op schimmels gezeten, voor den gee6t kunnen brengen. Om na deze onwillekeurige afdwaling echter weer op „onzen" terug te komen; niet alleen zijn kleur is het, die mij bij zijn verscheiden naar do pen doet grijpen oin zijn zwanenzang te zingen. Een korte beschrijving van zijn leven vinde hier een plaats Als nauwelijks volwassen veulen, uit Erin's groene weiden afkomstig, maakt hij de zeereis naar het lage land aan de zee, om, na cenigen tijd aan Hollands klimaat gewend te zijn ge worden, bij het Remonte-Depót, zijn intrede als roodschimmel in het regiment te doen. Jolig van aard, wilde hij de dartele sprongen aan moeders zijde, in de Ierscho weiden nog wel eens te dikwerf nadoen, doch zijn berijder op het knellende zadel en het trens- en stanggebit, herinnerden hem aan zijn roeping als braaf eol- datenpaard„gehoorzamen". Geen hindernis was hom te hoog, geen sloot te breed, geen marsch te lang. Bijvoorbeeld de marsch op één dag van Aalten naar Apeldoorn scheen hem geen inspanning te kosten. Onderweg af en toe een dronk water en een mondvol haver deden hem met moed voorwaarts gaan en het was zijn berijder een lust, vroolijk met zijn viervoetigen kameraad het einddoel te bereiken. Zijn zo te tellen, de parades en wapenschou wingen welke hij ook menigmaal onder het oog onzer geëerbiedigde Itoningin, mede- maakte Kon er één paard zoo trotseh zijn als onze schimmel, als hij op hoogeren ouderdom als paukenpaard, gedekt met de roode clia- brak, met zilver afgezet, fier aan het hoofd van het regiment marcheerendo bij „het openen van de kamers der Staten-Generaal, of bij de plechtigheden, het Koninklijke Huis betreffende Luisterde hij dan niet gewillig beladen met de zware pauken naar de beenhulpen van „.Toon" en liet hij zich niet besturen met teugels, welke aan de stijgriemen bevestigd waren? 't Was. of hij 't wist, dat veler oogen op hem gevestigd waren en hij het aanzien van het Regiment moest verhoogen I Of hij goed stond aangeschreven? Dat zou o.a. ook nog te vragen zijn aan een der oud- adjudanten van een der Ministers van oorlog, dio den schimmel langen tijd bereden heeft, tijdens zijne detacheering bij het 3e Regiment Huzaren. Had ook niet de onlangs overleden Luit.- Gencraal Wüpperman, oud-Inspecteur der Ca valerie, die bij het eeuwfeest van het feestvie rende Regiment in het gevolg van H. M. de Koningin de revue medemaakte, don schim mel als rijpaard uitverkoren Konden er berichten in sneller gang worden overgebracht dan door een ordonnans op on zen jongen schimmel gezeten? Ging hij niet onvervaard over de dikwijls gevaarlijke hob belige heide? Ontweek hij de terreinliinder- nissen? Neen immers! onze schimmel moest toch zijn reputatie hoog houden! en dat heeft hij gedaan tot aan zijn jongsten snik! Er zouden echter zware dagen voor hem aanbreken. Hoo meer zijn roodbruine haren veranderden in witte, des to meer naderde hij het einde, waarop misschien het begeorig oog van den snorder daarna van den vilder op hem gevestigd zouden worden. Kwamen bij die verandering van kleur de mes, de dirigente, niet zoo spoedig een kleine verhooging op het plein bemerkte, een buite ling maakte en olzoo in een waterpoel oe- landde. Gelukkig had deze kleine verwikkeling geen ernstig gevolg, daar genoemde dame het er met een paar vuil© handen en een vlok op haar mooi© witte kleed afbracht. Als wij n« vreesden, dat de:* verwikkeling aan haar vroolijko opgewekte stemming schade zou heb ben berokkend haddon wij het glad mis, waat na de pauze kwam zij weer oven vroolijk en opgeruimd binnen als bij don aanvang en wel dra klonken dan ook do opgewekt© tonen der muziek weer door do cantino. Zoo nu cn dm vermengd met een gefluit. De dames aan liet zoeken en vragen om den fluitist to vinden maar niomand schoon de vereiseht© inlichtingen te kunnen geren. Het duurde echter niet lang of een der daoir-s had hem toch gevonden en hij werd dringend verzocht op het podium tusschen de dames en heeren plaats to nemen en met zijn talent oc muziek voordracht t© helpen verhoogen. D© fluitist had geen moed of zin dat kar wei scheen hem te begrooten. Tevens voerde hij ter verontschuldiging aan. dat hij in zijn fortbekleeding niet tusschen die dames en hee ren paste, en dus het muziekgezelschap het zonder fluitist moest stellen waar de muziek echter gelukkig geen schade door ondervond. Maar zooals een ieder weet: gezelligheid ki?nt geen tijdzoo ook hier en weldra was de tijd van eindigen aangebroken. Onder het /;•)- gen van een: „lang zullen ze leven!" werd deze genoegelijko muziekavond gesloten. Dat. genoemd muziekgezelschap ons nogmaals uit onze overpeinzingen zal komen wekken, is ons aller wensch. Van fort Nieuwe Steeg, Mil. telegr. J. T. Th. Kreijermaat schrijft ons van fort Nieuw© Steeg: Schreven wij in liet begin van den winter, dat op ons fort oen muziekkorps was opgericht, welk korps zich nu gc-durendo de afgeloopen maanden menigmaal heeft doen hooren, al zoo eene aangename afwisseling brengendo in ons eentonig fortleven, nu, voor korten tijd werd naast het muziekkorps opgericht eeno tooneel- vereeniging, met het doel gezamelijke uitv le ringen daar te stellen. Werd na de oprichting vil. muziekkorps, on der do bekwame leiding van haren, dirigent al zoer spoedig een concert gegeven, moeilijker werd het geacht om ook zoo spoedig een uit voering van do tooneelvereeniging t© doen vol gen. In do eerste plaat© was in de cant:ne uog geen tooneel en ten tweede was het voor dou regisseur zeer moeilijk de hem onbekende perso nen op het gebied van tooneel passende -ollea too te deelen. Dank zij echter de medewerking van den fortcommandant werd al spoedig over gegaan tot het timmeren van een tooneel, het maken van coulissen, scherm, etc. en in zeer korten tijd was eon zeer mooi tooneeltje geheel klaar, vooral do afwerking van het decoratief door de miliciens Boos, Kreijermaat en Cuypers verdient allen lof. Gingen in den beginne de repetities wat onregelmatig, met het gereed komen van het tooneel werd ook daarmede meer voortgang gemaakt, daar toch het gereed zijn van het tooneel beteekende„eene uitvoe ring geven". Zoo was dan op den lOen April alios klaar, zoowel d© „Bühne", waarop gewerkt zou wor- Gezellige avondspelen. bootst zoodoende den terugsprong van ecu s geschut volkomen na. Dounstor. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Ingekomen bijdragen van militairen van 28 Maart t/m. 3 April 1915. Bijdrage v/d. militairen in een stelling f 500; Bezetting fort Kwakel f 16.40Kader en mansch. b/h. depot 2e Reg. Vesting Art. f 5Q.; Bijdrage off. H. M. Kon. Emma f 57.30; Bij drage der bezetting v/h. fort bij Westérvoort f 40; Bijdrage equipage H. M. Zeeland f 9; Officieren fort Pampus f 20; Kap. t/z. W. H. C. H., Willemsoord, f 6; Equipage H. M. Zeeland, Vlissingen, f 18.10; Bijdrage der 4e Comp. 3Se Bat. L.W.I. f 45.65; Eijdrage v/d. Commt., off. en bemanning van H. M. „Van Speyk" f 50; Opbrengst inzameling le Comp. L.W. Vest.-Art. Kazerne Promers f 6.95; Maj. bar. v. H., Eindhoven, f 8; Detache ment H. f 23; Ond.-off. en minderen 3-II-1 Reg. Inf. f 34; Bijdrage Korp. en mansch. l-HI-6 R.I. 53.30. De Penningmeester. Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN. „De Schimmel." Adj. onderoff. Bladergroen van het 3e Reg. Huz. schrijft ons Wie, dio in de laatste 18 jaren bij het 3e Regiment Huzaren heeft gediend, kent niet den ..schimmel" P Welke bewoner van Den Haag, zou ik haast mogen zeggen, kent hem niet? Was die schimmel dau zoo'n wonderdier? Ja en neen, kan hierop het antwoord luiden, 't Was een bijzondorheid om zijn schimmel- kleur een kleur, die niet dan zeer zeldzaam in het leger als dienstpaard wordt aangetrof fen (schimmels mogen niet meer voor de remonte worden aangekocht.) In tegenstelling hiermode zullen ouden van 1 dagen zich nog wel do trompetters in hun j Wilt ge aan tafel de ontroering gevoelen, die door een kanonschot wordt teweeg ge bracht, het gebulder vernemen, dat zenuw achtige mensehen doet schrikken, de bom met bliksemsnelheid zien voortvliogen, en ten slotte het verschijnsel van den terugsprong van een stuk geschut waarnemen? Zeg gerust „Ja!", want do proef, welke ik u zal voorstellen te doen, is zoo onschuldig mogelijk, gelijk go dadelijk zien zult. Neem eene ledige flesch van dik glas (eene champagneflesch is uitstekend), cn vul haar voor een derde met water, waarin ge een wei nig dubbelkoolzure soda (hot wolbekende zui veringszout) oplost. Mank vervolgens van eene speelkaart een buisje, sluit een der einden daarvan met een prop vloeipapier en doo er een weinig fijn ge stampt wijnsteenzuur in. Hang nu uwe gereed gemaakte kardoes met behulp van een speld en een draadje onder aan de kurk van do flesch (dezo moet voor- loopig blijven staan), en zet nu de kurk zoo vast mogelijk op de flesch, na de lengte van den draad zoodanig geregeld t© hebben, dat het ondereinde van de buis niet aan de vloei stof in de flesch raakt. Nu is het kanon geladen, én hebben wij het nog maar af te vuren. Daartco behoeven we niets anders te doen dan do flesch horizontaal op twee potlooden te leggen, welke evenwijdig aan elkaar op tafel liggen én de affuit voor stellen. De vloeistof dringt in de buis, lost het wijn steenzuur op, en het koolzuurgas dat plotse ling ontwikkeld wordt, drijft do kurk met een geweldigen slag uit de flesch; dezo rolt door de reactie op do twee potlooden achteruit, en j Met do hierboven afgebeeld© balans voor keukengebruik kunt go zonder gewicht wegen, door middel van oen pollepel, dio tegelijk het juk en de schaal t:maakt en eene schnim- spaan, die het verschuifbaro gewicht vervangt. Eeno ijzeren vork rust met twee tanden op twee naalden, welke loodrecht in do kurk van eene flesch zijn gestoken; het andere eindo van do vork is met een stuk kurk in den haak van den pollepel vastgeklemd. Do schuimspaan wordt mot den haak over den steel van den pol lepel gehangen, en men schuift haar daarover heen en weer. totdat do steel horizontaal stoat, als liet gehedo toestel in rust ishiertoe kan men zich bedienen van eeno horizontaio lijn, welko men achter hot toestel op den muur ge trokken heeft. Do plaats, waar nu de schuimspaan den stool van den pollepel aanraakt, merkt men met inkt en zet daarbij het cijfer 0. Daarop plaatst men rnidden in den lepel een gewicht van 1 K.G. cn schuift de schuimspaan achteruit totdat het evenwicht hersteld is. Hier plaatst men op do bovenzijde van den steel weer een merk, «lat daarbij 1 K.G., en verdeelt den af stand tusschen 0 en 1 in 10 gelijke doelen, welke ieder met een gewicht van l'JO G. over eenkomen. Om het merk voor 2 K.G. t© Tcrkrijgon plaatst men 2 K.G. in den lepel en handelt vor der als voren, m. «1. v. dat do ruimte tusschen 1 on 2 ook weder in 10 deelen verdeeld wordt. Door middel van deze grand ver doe ling zal de keukenmeid met deze unster haar boter of suikor kunnen afwegen. Als goudschaaltje durven wij deze inrichting niet aanbevelen, maar voor keukengebruik kon zij, bij gebrek aan eene andcro balans, mis schien eenige diensten bewijzen. Dit is wel een typisch plaatje. In de eerste plaats geeft het een kijkje in een loopgraaf, die ons iets van het leven der soldaten daar laat zien. We merken op, dat er gekookt, g-ïweikt, geschoten, gerookt wordt en dat men het zich gemakkelijk kan maken, als het weer een beetje mooi is. In de tweede plaats is het interessant, omdat wij hier den prins van Wales, den Engelsehen troonopvolger, in een loopgraaf zien. Hij ziet door een der kijkgaten, waardoor men kan gewaar worden, of men in de Duitsche versterkingen ook 't een of ander plan maakt, want boven de loopgraven uit vertoont zich niemand. Doch door zoo'n kijkgat zien, is ook niet ongevaarlijk; zooals men weet, hebben twee Fransche generaals daardoor ernstige wonden in 't gezicht opgeloopen. ouderdomsgebreken, hij werd door den eska drons-commandant, officieren en onderofficie ren dikwerf gespaard in zijn dienst. Op zijn ouden dag recrutenpaard zijnde heeft hij menig ruiter helpen vormen, al ontkwam hij daarbij niet aan do bitterheden daarvan. Wij slaken de verzuchting; O, mihi prae- teritos referat Jupiter annosl (O, als Jupiter mij de jaren, die voorbij zijn, kon terug geven!...) toen het springen den schimmel te zwoar geworden en een jong instructeur hem met behulp van den zweep over den sloot joeg! Toen het regiment in de gewichtig© Augus tusdagen van 1914 uittrok ter bewaking onzer grenzen, reed ook de schimmel mede, niet be seffende, dat dit zijn „doodenrit" zou worden, zij het dan niet ten aanval. Lezer, go begrijpt, dat onze schimmel op zijn hoogen ouderdom hij bereikte den leeftijd van 23 jaar een eerlijkon krijgspaardendood stierf! Hij kreeg den kogel: versleten... zijnde liij voor allo verdere diensten ten eenenmale ongeschikt... is gevaarlijk voor den ruiter... sic transit gloria mundi! 't Was een braaf paard, braaf om zijn hoe danigheden, di© hem, mocht er een paarden- hemel bestan, zeker wel een eereplaats daarin zullen doen verwerven. Een muziekavond cp fort Westervoort. Mil.-korp. W. J. Koenders schryft ons ia- mens do b>zeting Na langen tijd van still© en eenzame rust. werden wij den '6den April verrast met de me dedeeling, dat er 's avonds omstreeks half acht eon muziekgezelschap zou arriveeren, o;r ons dien avond eens uit onze stille overpein zingen over de benarde tijdsomstandigheden en den langen duur der mobilisatie te wek ken. Vlug werd onder leiding van den sergeaDt van den dag do canrine in gereedheid gebracht en een podium gemaakt, waarop het muziek gezelschap zou plaats nemen. Prompt half acht, traden de dames on hoe ren de cantine binnen, waar zij door do hoe ren officieren werden verwelkomd. Direct wenicn de muziekinstrumenten, be staande uit viool, violoncel en piano in gereid- lieid gebracht, en zou het muziekgezelschap bestaande uit vijf dames en vier heeren zijn talent eens toonoti. Nu. de muziek viel nogal in den smaak, het geen bleek uit bet applaus dat op het eerste nummer volgde. Achtereenvolgens werden nog verschillende nummers ten gehoore gebracht welko nog meer by val oogstten. Hierna word pauze gehouden, waaronder nog een klein incident plaats vond. Men moet n.,\ weten, dat na een paar regendagen ons plo'.n wordt herschapen in eon niet na to noemen asphaltbestrating. Reden waardoor een dier da den, als wel de tooneelisten om haar te betreden. Om halfacht 's avonds zette de muziek een vrool ijken marsch in, in afwisseling met de muziek kregen we nu een zeer aardig program te zien. 't Zou te voel zijn om het geheele programma op te sommen, doch eenige nummers dienen bij zonder vermeld te worden en wel het blijspel „Flik en Flok iu de klem", en „Het Militaire Onderricht", hetgeen zeer aardig door do spe lers vertolkt werd. Wel konden sommige mo menten wat vlotter gespeeld worden en enkele rollen anders verdeeld zijn; bij een volgende uitvoering kan daarmede rekening worden ge houden. Het overige gedeelte van het pro gramma viel ook zeer in den smaak, dit ge tuigde steeds het daverende applaus dat volg de. Eu zoo was al te spoedig de feestavond ten einde. Tot slot sprak de fortcommandant een harte lijk woord van dank aan allen, die hadden mee gewerkt tot het welslagen van die eerst© too- neeluitvoering met eigen krachten en spoorde hij ook de overigen aan zich bij de tooneelclub aan te sluiten. Met een driewerf hoera op do tooneelclub sloot ZWEG. zijne rede. Rest mij nog om een woord van waardeering te spreken tot de miliciens van Engelen en Mermang, die respectievelijk in de functies van president en regisseur al hunne krachten heb ben ingespannen om de jonge vereenigiilg :n zoo'n korten tijd reeds zoover te brengen. Historisch. Mil. T. M. ten Bosch schrijft ons: Het gebeurde had plaats in een klein dorpje m de omgeving van B Wij waren tijdens de mobilisatie in het bedoelde dorjo ingekwartierd, alwaar ik een trouw bezoeker was van do Mi litaire Vereeniging. Op zekeren avond ging ik zooals gewoonlijk naar mijn kwartierbet was ongeveer 9 uur, toen ik plotseling op'een troep je militairen stuitte. Het zwijgend gesticulee- ren hield bij mijn nadering plotseling op. Ik ging, mijn nieuwsgierigheid bedwingend, zwij gend huiswaarts. Den daarop volgenden avond van het zelfde laken een pak, alleen mot dat verschil, dat het troepje van gisteravond ver dubbeld was. Weêr ging ik gewoon huiswaarts. Den avond daarna was het troepje een troep geworden. Nu niet langer onverschillig willen de schijnen, bleef ook ik staan. Ik zocht een paar kennissen op en vroeg „W3t er loos was". Een van hen wees met de hand op den mond zwijgend naar do overzijde op een verlicht ven ster. Daar ontdekte ik een beeldschoon© jong© dame van ongeveer 20 lente's, hetgeen nu op zichzelf w-el niets bijzonders is, maar die beeld- sohoone jonge dame stond in nachtjaponnetje met rooden kant afgezet, en wat do nanbük verlioogde wn6, dat zij bezig was, haar git zwart© haren tot vlechten te breiden. Ik wacht te nog eenige oogenblikken totdat hot licht werd uitgedoofd en ging toon, het engelachtige kopje nog steeds vóór mij ziende zweven, ge heel vervuld van de liefelijke gestalte zwijgend naar mijn kwartier. Daags daarop moest ik met permissie, zoo dat de geheele geschiedenis reeds uit mijn hoofd was, voor ik thuis kwam. Toen ik, na in. mijn kantonnement te zijn teruggekeerd, do Vereeeniging bezocht, hoorde ik alras dat er iet© bijzonders gaand© was. "We verlieten de Vereeniging iet© vroeger als ge woonlijk, en kwamen juist intijds, om getuige te zijn van een. voor do slachtoffers niet, erg pleizierig voorval. Het bewust© venster was weer verlicht en de nog grooter geworden troep militairen was ook aanwezig, maar bovendien had er één een oude ladder meegebracht. Het doel er van werd mij weldra duidelijk. De ladder word onder het be wuste venster opgesteld, maar zoodra stond hij niet tegen den muur. of eenige soldaten stormden, als bij het innemen van een Testing tegen den ladder omhoog. Do ladder boog en kraakt© onder zulk een buitengewonen last, en een moment later bezweek hij zoodat een man of zes naar benoden tuimelden. Do troep rende weg en tusschen het gestom mel door hoorde ik eenig© gesmoorde vloeken on h«rt licht boven werd uitgedoofd. Daarna zag ik een paar man mank weghuppelen, ©en derde droeg de overblijfselen van do ladder en een vierde telde de tanden dio hij uit 6puwdo en om meer kleur aan de film t© geven, kwam onverwacht een witte pot met inhoud naar be neden geworpen, gelukl^ echter zonder iemand te raken. Do bakker, kruidenier, kleermaker, barbier en lakenkoopers verkocht den anderen dag een nieuwen pot en een gordijn, do timmerman moest een andere ladder maken en de regi mentsdokter gaf aan drie soldaten respectieve lijk 2 d3gen kwariierziek t© bed. F. M. v. B. Uitvoering te Cllze. Men schrijft ons uit Gslze: Do onderofficieren, korporaals en manschap pen, ingekwartierd te Gilze, richtten eenigc-n tijd geleden eeh tooneelvereeniging op onder den naam: tv (ij) W(eten) W (at) W(ij) W(ülen). En reeds nu, na nauwelijks drie weken studie, hebben zij een uitvoering gegeven met het grootste succes. Op Zaterdag, Zondag en Maandag, 10, 11 en 12 April gaven zij voorstel lingen, respectievelijk voor HH. militairen, mannelijke burgers en dames. lederen avond was de ruime zaal van het café „Do Kroonen" stampvol. Zelfs moesten op Zondagavond velen teleurgesteld terugkecren, omdat zelfs ieder 6taanplaatsje bezet was. Op het einde van de Zaterdagsche uitvoering nam de luit-koi. het woord namens den kolonel comt., die tot zijn leedwezen verhinderd was aanwezig t© zijn. Hij sprak zijn voldoening uit, tevens namens alle officieren, dat dezo vereeni ging was tot stand gekomen en hij hoopte, dat ze zou groeien en bloeien en door spoedige nieuwe opvoeringen van dien bloei blijk zou geven. ZHED. Gestr. dankte in hartelijk© woorden namens alle aanwezige militairen voor den genotvoüen avond. Ten slotte bood spre ker den voorzitter een enveloppe aan als stof felijk bewijs van de belangstelling der officie ren. Na de Zondagsche voorstelling richtte de Edelachtb. heer Burgers het woord tot den voorzitter. Hij dankte ook namen3 het- publiek voor den genotvollen avond. Hij wees met ge noegen op de goede Terstandhouding, die steeds tusschen militairen en burgers in deze gemeen te geheerscht heeft en sprak den wensch uit, dat die verhouding bestendig mocht blijven. Hij vertrouwde, dat de W. W. W.W. W. er het hare zou toe bijdragen om dit te bevor deren. Gaarne wilden we wat over de uitvoering zelf vertellen. Hieraan te beginnen was ge makkelijk, maar waar te eindigen?! En toch, onvergetelijke Popken, leuko bedrogen min naars, pittige Revue-componisten, zoo gaarne wildon we u nog eens herdenken, nog "s na lachen over Sjef en Jan, die zoo feestelijk de blocmekens hadden buitengezet, over de Hard nekkige vrouwenhaters, die vooral op Maan dagavond keken of ze t zelf n:et geloofden. En dan de gale rijder, mijnheer Groenauw© geloof ik, wat een rijke toegitten. En.... maar als ik nu nog verder ga moet ik alles noe men. Een bravo voor alle leden van de W. W. W W. W.Voor ieder lidEen bravo toot de stafmuzikanten, die niet karjg waren met hun mooie, lustige nummers, voor den pianist, die druk werk had. Maar vooral hulde aan het wakere bestuur, dat deze avonden organiseerde. Nog een wenschTot weerziens! Uit Amsterdam. Men schrijft ons Voor het eerst had de Plaatse!. Commissie tot Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen alhier, een speciale tooneel voorstelling georgani seerd en daarvoor de medewerking verkregen van een dilettanten-tooneelensemble „Do Vrije Club", dat Dinsdagavond in „Maison Boer", aan de Weteringschans, daartoe welwillend af- I gestaan, ©on drietal tooneelstukjea zou opvoo- 1 ren. Do zaal bleek te klein voor do enorme op komst; onder wie ook H. H. officieren. Velen moesten zich mot een staanplaats tevreden stel len, en tientalion moest de toegang geweigerd worden, «laar er „geen muis" meer bij kon. Hoewel „De Vrije Club" door een plotseling ongeval, één harer hoofdrollen overkomen, niet haar programma kon afwerken, zal toch zeker niemand zich zijn avond hebben beklaagd. Eerst op het laatste moment was het gelakt in één stuk een vervanger te vinden, waarvoor dezen heer een woord van dank toekomt zoodat de avond hiermee en met voordrachten en piano en viool zeer we! gevuld werd. De heer Mr. H. Smeenge, voorzitter van de PI. Comm. v. Ontw. en ODtsp. hield een Toor de leden der Vrije Club zeer vleiende redevoe ring, cn bracht allen onvoorbereiden medewer kers dank, wat met luid handgeklap van het publiek bekrachtigd werd. Moge men „De Vrije Club" vergunnen eens revanche te nemen. Zij zal daartoe zeker gaar ne bereid zijn Uit Hoofddorp. Mil. P. Wolters meldt ons: Het enkele weken geleden opgerichte mobi lisatie-muziekkorps te H«xifddorp brengt thans onder leiding van den heer Beek heel goedo muziek voort. Wie helpt ons? Matroos M. Peeters schijft onsi D» manschappen van het bewaking»-deta chement van Terschelling hebben een voet balclub opgericht, doch daar ontbreken voet balschoenen aan. Wie zou ons «iaaraan kun nen helpen of wilkn helpen? SPORT. Militaire Voetbalcompetitie In de groep Diemerbrug. Luitenant B. H. Blankenberg, de competi- tieleider, meldt ons Uitslagen op 10 April: Weesp AMuiden B 110 Muiden APampus 17 Weesp BU'itermeer 07 Stand op 10 April: 2 o Doel- i; *g c 2 a punten I h I 3 1 1. Weesp A 6 6 0 0 12 56 2 2.— 2. Pampus 6 5 0 1 10 28 11 1.66 3. Uitermeer 4 2 0 2 4 12 16 1. 4. Muiden A 4103 2 9 13 0 50 5. Weeep B 5104 28 22 0.40 6. Muiden B 5005 0 2 51 0.— Voetbal-Competitie I en II R.G. Serg. Geurink, secretaris, meldt ons: Uitslag wedstrijden 13 April 1915. l/II4/110 2/II3/1uitgesteld. 4/111/1i_i 3,'II214-1 waardoor de stand wordt: gesp. gew. gel. verl. punt. doelp. gem. v.t. 2/H 12 9 3 18 54—25 1.50 4/1 14 10 4 20 37—16 1.43 1/n 13 8 5 16 30—18 1 23 4/TÏ 13 6 3 4 15 38—17 1.15 3H 14 6 1 7 13 31—43 0.93 3(1 12 5 1 6 11 21—30 0.92 1/1 14 5 1 8 11 31—44 0.79 2/1 14 1 13 2 10—59 0.14 Mil. C. Broekhuijsen meldt ons; Zondag 11 April speelde het Houwitser-elf tal een wedstrijd tegen Quick I uit den Boeca. Hoewel Quick den heelen wedstrijd haast is ge sloten geweest, wist zij uit een doorbraak hc-t eerste doelpunt to maken, en toen rust geflo ten word was het 10 voor Quick, dank zij bet 6lechte schieten der houwitsers. Na rust kwam het Houwitserselftal beter op dreef en het einde kwam dan ook met een 32, overwinning voor de militairen die «ïen heelen wedstrijd overwegend sterker waren. Het elftal was als volgi opgeteld Nagel (mil.) Kloster (mil.) Wolvekamp (sergt.) Terhorst (korp) Smits G. J. C. (korp.) Huskeu (korp Elskamp (serg.) Nievaart (mil.) Ribberink iserg.) Hof (Korp Staal (mil.) Mil. J. J. Stolk schrijft ons nit Arafcem: Op het oefenterrein der voetbalvereeniging „Vitesse" had Zaterdagmorgen j.l. een wed strijd plaats fusschen twee elftallen der Tele graaf uit Westervoort-fort in Arnhem. Bij de vorig© ontmoeting tusschen dezo beide elf tallen, wist Westervoort-fort. Arnnem met 4t- te kloppen doch nu hield Arnhem zich hoog. Betreffende den wedstrijd, wist do linksbin nen na 20 tnin. spelens door een hard echo' het doel te doorbooren en daarmede de scoi te openen. Daar doelpunten verder uitbleven kwam de rust met 10. Na half-time wist Arnhem nog 2 tnaal den keeper te verrassen, zoodat het einde aanbrak

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3