OP ZEE. Legerzaken. DE SODDATEKTCOURANT van Vrijdag 16 -A.p>ril 191S In Zuidwest België. Sedert maanden wordt er op buitengewoon felle wijze gestreden aan de Yser, in ,'t Zuidwesten van België. Oorspronkelijk was blijk baar liet doel der Duitschers om daar been te breken door de linie der vijanden en op te rukken naar Ca lais. De hevige tegenstand der gealliöerden heeft dit ver hinderd. Daarna scheen de strijd aan de Yser eenigszins te luwen, maar in den laats- ten tijd is hij met grootere kracht hervat. In 't meest westelijk deel van dit front vinden de Duitschers vooral Belgen tegen over zich en deze, die op eigen gebied voor hun eigen land vechten, weren zich dapper, trachten telkens door te dringen en bestoken do Duitschers hardnekkig. Bekend is het gehucht Drie grachten, ten Zuiden van Dismuiden. Zeer hevig is daarom gevochten, en de plaats schijnt nu eens in Duitsehe, dan weer in Belgi sche handen te zijn. Van dit steeds zeer belang rijk strijdtooneel geven we hier een kaartje. sterke vijandelijke afdeel in gen optraden, hadden hetzelfde gevolg. •Een Dinsdag bij het aanbreken van den dag tegen het front Maizera.y-Marohevi.lle ondernomen aanval werd weder met zeer ernstige verliezen voor den vijand afge slagen In het Le Pretrebosch hadden overdag en 's nachts verbitterde gevechten op korten afstand plaats, waarbij wij langzaam ter rein wonnen. Ten zuiden van den Hartmann sweiler- kopf werd gisterenavond een Fransohe aanval afgeslagen. Tusschen Maas en Moezel. De-Zwitsersche kolonel Fe-yler, die gere- feld in de Fransche bladen beschouwingen oudt over den strijd, herinnert thans naar aanleiding van de worsteling tusschen Maas en Moezel aan de operaties, die op dit ge deelte van het oorlogstooneel plaats grepen in September 1914. Het was na den slag aan do Marno. Het Fransche leger hoopte door de ver volging het in den slag begonnen werk te zullen voltooien, Nog wist men niet welk een geduchte afstootende kracht de tegen woordige bewapening verzekert aan een in het terrein versterkt front. Maar ook aau Duitsehe zijde had men nog geen juist in zicht in den toestand. Terwijl de strijd aan de Aisne hervat werd, ontwierp de Duitsehe generale staf het plan over de Maashoogten den vijand in flank en rug te vallen. De aanval begon 18 September. Gesteund door een sterke artilleriemacht, wisten de Duitschers den 21en vasten voet te krijgen op de oostelijke uitloopers, bij Vigueulles-les-Hattonchatel en bij Creue. Den 25en slaagden zij erin een bres te ma ken in de Maasstelling door de vermeeste ring van het fort Camp des Romains; de rivier overschrijdende bij St. Mihiel, nestel den zij zich op den linkeroever in het ge hucht Chauvoncourt. Maar verder kwamen zij niet. Het Fran sche leger in Lotharingen werkte samen met het Maasleger en maakte door een verwoe den flankaanval uit de richting Toul en Nancy, welke doorgezet werd tot het rivier tje Rupt de Mad, een einde aan het Duit sehe offensief. Het kostte echter nog eenige weken voor de Franschen den vijand uit Chauvoncourt verdreven hadden. Het was einde November, toen de laatste Duitschers op den rechteroever van de Maas terugkeer den. Geleidelijk was intusschen de strijd op dit gedeelte van het front geluwd. De beslissing werd thans gezocht in Vlaanderen. En met het aanbreken van den winter was het voor goed gedaan met aanvallen in grooten stijl. Aan weerszijden werd de rustperiode ijverig gebruikt om op dit zoo gewichtig punt (ko lonel Feyler spreekt van le point de depart de la campagne de 1915) de levende en doode strijdmiddelen op sterkte te brengen en aan te vullen. En langzamerhand nam de activiteit weer toe in het Woëvregebied maar nog is het definitieve succes niet bevochten en is het einddoel niet bereikt. Een reusachtig front van 2668 K.M. De „Matin" heeft zelf een zeer nauw keurig onderzoek ingesteld, zoodat het blad verzekert thans de meest betrouwbare gegevens te hebben over de uitgestrektheid 1 van het front, door de bondgenoot©' op het westelijk en oostelijk oorlogstooneel be zet. In het westen, zoo vertelt dan rS „Ma- tin". houden de Fransche troepen een front van 870 K.M. bezet, de Engelsche troepen van 50 K.M., de Belgen van 28 K.M., totaal 948 K.M. Het Russische front is 1370 K.M. lang; de Serviërs en Montenegrijnen bezetten 350 K.M. Men vecht dus over een front van 2668 K.M. Wel een afzonderlijke vrede? (Uit Duitsehe bron.) Db correspondent te Genève van de ,,Berl. Lokal-Anz." bericht dat in de Fransche parlementaire commissie voor buitenlandsche aangelegenheden de vraag is opgeworpen, of de overeenkomst der Triple Entente betreffende het sluiten van een gemeenschappelijken vrede nog onver anderd bestond. De aanleiding tot dit de bat was een rnedede&ling in buitenlandsche bladen, dat ten gevolge van een nieuwe afspraak, iedere mogendheid der Triple Entente nu gerechtigd zou zijn voor eigen rekening vredesonderhandelingen te ope nen, met deze enkele beperkende voorwaar de, dat voor het sluiten van den vrede de toestemming van de beide andere mogend heden noodig zijn. Declassé zeide die vraag op een meer geschikt tijdstip te zullen beantwoorden. ENGELAND. Munitie noodig. LONDEN. In een redevoering te Chester 1© Street gehouden, vertelde lord Durham dat hij onlangs het Briteche hoofdkwartier I bezocht en toen een onderhoud had met j veldmaarschalk French. Deze wees op de dringende behoefte aan munitie. Hij zeide: „Als de tijd gekomen is om de groote bewe ging te ondernemen kunnen we door de I Duitsehe liniën breken, maar we moeten meer munitie hebben. Ik moet den vijand kunnen beschieten voortdurend beschieten, 1 zonder op de kosten te letten, want zoo zul- j len de levens van onze dapperen worden ge- I spaard." Zware verliezen. De Engelsche verliezen zijn blijkbaar zeer hevig en vooral de successen bij Neuve Chapelle en St. Eloi hebben groote offers van de Britsche strijdmacht geëischt. De „Times" deelt mede dat Maandag weer j twee verlieslijsten zijn gepubliceerd, de eene met ruim 1000, de andere met ruim I 1230 namen. Sedert Woensdag vermelden de verlieslijsten nu al 6300 namen en men meent, dat de meeste dezer verliezen bij Neuve Chapelle en St. Eloi geleden zijn. De „Times" vat de opgaven der laatste dagen sedert 8 April aldus samen, gesneuveld 1702, aan wonden bezweken 293, gewond 4021, vermist 295, in het geheel dus 6311. RUSLAND. Van hef Oostelijk Oorlogsterrein. PETERSBURG.. Rapport van den generalen staf: Den Hen en 12en April ontwikkelde zich de strijd op het Karpathenfront tusschen Bartfeld en Stry met groote verbittering. Onze troepen trokken voort lang beide oevers van de Ondava, maakten zich ten zuiden van Stropho meester van erschil- lende hoogten ten noordoosten van Tele- potsj, behaalden succes in de richting van Oeszjok, waar na buitengewoon verbitterde gevechten de hoogten bij de dorpen Bacho- vietsj, Benef en Vylssokouvzy in onze han den vielen Wij maakten 2700 man krijgs gevangen en 53 officieren en veroverd© een kanen en een twintigtal mitrailleurs. Op de hoogten ten zuiden van Volossate en vooral in de omgeving van Kozioefka deed de vijand heftige aanvallen met aan zienlijke strijdkrachten. Alle aanvallen werden echter afgeslagen met groote verlie zen voor den vijand. In de Boekowina deed de vijand op een zeer breed front in de richting van Zalesjiki in den nacht van 11 April verwoede aan vallen onder ©en slagregen en in ondoor dringbare duisternis, maar overal wist onze infanterie, die den vijand met de bajonet ontving, de overhand te behouden. Op het front ten wosten van d© Njemen sloegen wij verschillende aanvallen af. In de overige sectoren van het geheele front werden de ontmoetingen tusschen ver kenningsdetachementen veelvuldiger, In den Kaukasus. PETERSBURG. D© Russisch© generale staf van het Kaukasische leger meldt nog: Den >2 Maart, trokken de Russisch© troe pen, die aau het Tsjorakfront opereerden, met een colonne, di© van uit Ardonoetsj offensief optrad, over Tsjorak, bezetten Artwin en wierpen, in zuidelijke richting voorwaarts rukkende, de Turken te rut! over d© Russisch© grens. Onze troepen, die ongelooflijke moeilijkheden moesten over winnen ten gevolge van den zwaren sneeuw val en het ruwe weer, hadden daarmede einde Maart hun taak volbrachthet Traus-Tsjorakgebied en de omgeving van Artwin zijn voor goed van vijandelijke troe pen gezuiverd. In dezelfde periode, te beginnen met 5 Maart, maakten onze troepen een begin met het terugwerpen van benden en gere gelde Turksche troepen in hst bergachtige gebied tusschen Olby en Axdanoetsj. Onze troepen moesten offensief optreden van dorp tot dorp over een breed front en on der buitengewoon ongunstige omstandig heden d© bergketens langs diep onder ao sneeuw liggende passen overtrekken. Zij hadden deze taak volbracht tegen 8 April toen waren in alle richtingen de Turken en d© benden óf vernietigd óf teruggeworpen. In de richting van Sarykamysj hadden tusschen half Januari en 1 Maart slechts cenige onbeteekenend© botsingen plaats. De Turken toonden bijzondere activiteit, in het begin van Maart in de omgeving van den Karadirbentpas, welke de valleien Alasjkert en Passine verbindt en die den Turken de gelegenheid bood troepen van do eene vallei naar de andere te brengen. Bij een poging van de Turken om zulk een troepen verschui ving te dorn plaats vinden, werd een deel van onze troepen gedirigeerd naar den door gang en de Turksche stellingen in de Passi- nevallei, die den doorgang aan de westzijde dekken. Een van onze oude Kaukasische re gimenten viol do Turken onder het zingen van het volkslied aan. Deze vluchtten in westelijke richting en wij namen bezit van den doorgang en van den zuidwaarts gelegen .as Yehakiela3 op 29 Maart. Eyen te voren had een colonne |an de zijde van Alasjkert offensief optredend drie Turksche compagnieën bij Zeidchian door een omtrekkende beweging ingesloten. De Perzen trokken zich na dat echec van de Turken terug ten zuiden van het Oermia- meer, maar toonden zich toch geneigd aan to vallen bij Choi; zij werden door onze troe pen na eenige gevechten tot den terugtocht gedwongen in de richting van Katoer. OOSTENRIJK-HONGARIJEt De strijd In de Karpathon. WEENEN. Het sinds ongeveer 20 Maart durende Russische offensief in de Karpathon is over het geheele front tot staan gekomen. Toen de in verbitterde gevechten gedu rende de Paaschdagen met een sterke strijd macht door den vijand beproefde poging *tob doorbraak in heb Laborcza- en Onda- vadal mislukte, trachtte hij in het Woud gebergte aan weerszijde van den Uszokerpas opnieuw door te dringen. Ook hier werden in de laatste dagen alle aanvallen van de Russen met voor hen groote verliezen afgeslagen. Elders is de toestand onveranderd. BERLIJN. De door de Russen voor dek king van den aftocht achtergelaten troepen- afdeelingen werden ten westen van den Wysakower-pas eonige kilometers achteruit gedrongen. Heb Duitsehe leger ontwikkelt in het gebied ten O. van Oeszok een leven dige actie. De strijd, waarvan gisteren ge wag werd gemaakt en waarbij de Russen bij, het voor hen gewichtige steunpunt ten N. van Toesjolka in het nadeel bleven, gaf aanleiding tob een reeks kleinere en grootere gevechten op het geheele front. De Russen werden overal teruggeslagen. In het cen trum van het Karpathenfront hadden klei nere gevechten plaats. De Boedapester „A Nap" verneemt uit Marmaro3 Sziget, dat na de gevechten, die leidden tot de verovering van den Swiniz- heuvel door de Duitschers, daar alleen kleinere gevechten plaats hadden. De Duit schers maakten meer dan 700 ongewonde Russen gevangen. Ook waren 7 Russische 'officieren gedwongen zich over te geven. Daarbij was een kapitein, die mededeelt: In de Woud-Karpathen konden de Russen zelfs niet ten koste van ontzettende verlie zen aan menschen en materieel het ge- wenscht© sucoes behalen. Daarom is het aanvalscentrum verder naar het oosten ver legd. VEREENIGDE STATEN. Vredesklanken. Er wordt in den laatsten tijd in de Ver- eenigde Staten veel over den vrede ge sproken, zegt de correspondent van *de ..Times" te Washington. Telegrammen uit Washington spreken over de mogelijke vredesvoorwaarden en de bladen wijdden hieraan beschouwingen. Volgens den corres pondent vonden al die vredesklanken oor sprong bij do Duitsehe diplomatie. De New-York Times" die meent dat de tegenwoordige omstandigheden nog geen vredesbeschouwingen toelaten schrijft: Waarom echter zouden de oorlogvoerenden geen vrede sluiten en dat wel nu? Duitsch- land kan nu betere voorwaarden bedingen 1 dan later. Zijn soldaten staan op vijandelijk gebied in Rusland, Frankrijk en België en zijn eigen gebied is vrijwel vrij van vijan den. Ieder die op de hoogte is van vredes onderhandelingen weet wat dat beteekenb. Waarschijnlijk zou het uiterste wat van Duitschland verkregen kan worden het her stel van België zijn. Maar de geallieerden zullen Duitschland in een hoek willen dringen totdat het niet alleen in de grootste schadeloosstelling die het Europa kon betalen, zou toestemmen in zijn ontwapening maar in nog meer Dat zou echter een politiek van blbed en vernieling zijn en verantwoordelijke staats lieden in Engeland, Frankrijk en Rusland zouden tegenover de wereld nooit gerecht vaardigd zijn, als zij deze politiek volgden. De Duitschers terugdringen uit België en Frankrijk tot de verdedigingsliniën aan den Rijn, zou het leven kosten aan een half millioen menschen wellicht aan een millioen. En milliarden zouden er voor moeten worden uitgegeven. De „New-York Times" meent dan verder dat als Duitsch land verklaart bereid te zijn voor den vrede te onderhandelen, de geallieerden bereid zul len zijn te luisteren, omdat zij immers niet vechten uit oorlogslusb. maar alleen omdat naar ze meenen Duitschland hun den oorlog opdrong, zoodat ze gaarne in zullen gaan op de eerste aanwijzing dat de vijand be reid is vrede te sluiten. De „Times"-corres pondent merkt op, dab dit de algemeene Amerikaanscke opvatting is. President Wilsoo en de vrede. WASHINGTON. Het gerucht bespre kende, dat de Paus geneigd, zou zijn elke poging, welke de Vereenigde Staten zouden willen doen om tot vrede te komen, te steunen, zeide president Wilson, dat er her haaldelijk wenken van dien aard waren ge geven, maar dat hem geen bepaalde mede- deeling was gedaan. Wilson voegde hieraan toe, dat er geen grond is voor het gerucht, dat aan de Ver eenigde Staten de voorwaarden zouden zijn medegedeeld, waarop een vrede .tot stand zou kunnen komen. Schending der Nederlandsche neutraliteit. Een bericht uit Rotterdam aan de „Daily Telegraph" meldt, dat een Duibsch koop vaardijschip, de „Main", sedert het begin van den oorlog te Vlissingen „geïnter neerd", gebleken is een toestel voor draad- looze telegrafie aan boord te hebben, waar mede seinen werden gewisseld met een sta tion te Zeebrugge. Klaarblijkelijk wag het schip geheel verlaten, er waren V—hts een paar oppassers aan boord. Doch voor eenige dagen werd aan een der Nederlandsche draadlooze telegraafstations een telogTam uit Zeebrugge opgevangen dat, hoewel in codewoorden, klaarblijkelijk betrekking had op de beweging van onderzeeërs. Uit het telegram bleek verder, dat het verzonden was aan een te Vlissingen liggend schip. Bij onderzoek werd aan boord van de „Mam" een toestel gevonden om draadlooze telegrammen te ontvangen en verzenden, geheel gereed om gebruikt te worden. De ontvangdraden waren zorgvuldig verborgen door zo langs masten en strengen te slinge ren, de dynamo was in de machinekamer verborgen. Het geval wordt, zegt -le „Tele graph", door de Nederlandsche autoriteiten als zeer ernstig beschouwd, hoewel het offi cieel niet is medegedeeld. De mjlitaire gou verneur van Zeeland had verboden aan de bladen en aan do correspondenten berich ten daarover mede te deelen. Bij een door het „Hdbl." ingesteld on derzoek is gebleken, dat het bericht van de „Daily Telegra/ph" in hoofdzaak juist is, Van mterneering van de „Main" was na tuurlijk geen sprake. Het was geen oorlogs schip, doch een koopvaarder, die vrijwillig te Vlissingen was blijven liggen. Men meldt uit Vlissingen: Het Duitsehe stoomschip „Main", dat van het begin van den oorlog af hier in de binnen haven lag en de haven verlaten moest, is Zon dag naar Antwerpen vertrokken. Omtrent het vertrek van de „Main" van Vlissingen naar Antwerpen verneemt de N. Ct.. dat de aanwezigheid van dit schip te Vlissingen door onze marine-autoritoiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het schip geplaatst was, is het daarna aangezegd, dat indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Het schip heeft er daarom de voorkeur aan gegeven naar Antwerpen te gaan, waartoe het natuurlijk volle vrijheid had. Schip aangehouden. Het Nederlandsche stoomschip „Rijn" van de N. V. Houtvaart te Rotterdam, op weg van Las Palmas naar Rotterdam met cacaoboonen voor verschillende fabrieken in ons land, is m het Engelsche Kanaal aangehouden en opge bracht naar Portsmouth, waar de geheele la ding wordt gelost, daar ontvangers geweigerd heben te adresseeren aan de N. O. T. Het stoomschip had de lading overgenomen uit het Duitsehe stoomschip „Assuan". De weigering van ontvangers houdt verband met het fuit, dat uit Engeland zooveel cacaoboonen als men wil hebben naar Nederland worden geëxpe dieerd zonder eonige restrictie, zoodat men do noodzakelijkheid niet inziet, dat Engeland als tusschenpersoon zou moeten fungeereu bij di recte aanvoeren. Het Bommengevaar. Naar de N.R.Ct. verneemt, zijn er naar het Maandag van Liverpool te Rotterdam aan- fekomen stoomschip „Imber", der Cork teamship Company, ter hoogte van den Noord-Hinder vijf bommen geworpen uit een eondekker, die op een goede 300 M. hoogte boven het stoomschip en in dezelfde riehting vloog. De bommen vielen alle langs zijde zon der eenige schade te veroorzaken. Door vliegtuigen bestookt. De kapitein van het Engelsche stoomschip „Serula", dat Zondag op korten afstand van het Noordhihderlichtschïp door Duitsehe vlieg tuigen werd bestookt, deelde onzon correspon dent te Roterdam mede, dat de Duitschers aanvankelijk niet werden opgemerkt, omdat van de brug scherp naar voren werd getuurd in verband met het mijnengevaar, toen de vliegers het schip achterop kwamen. Geen der bommen raakte, zoouls reeds gemeld is. "Wel vielen er een paar aan weerszijden op - korten afstand van bet schip. De kapitein woest, zoodat er geen huis intact is gebleven, het puin geeft den Turken dekking genoeg. Zij zijn in grooten getalo 40 a 50000 tarten alle doodsgevaar. Zij moeten zware liezen hebben geleden. Op een oogenblik toen ik bij heb gevecht eens toekeek, want de vloot lag slechts een driekwartmijl van de kust, zag ik een troepje van een vijftig man de dekking verlaten en over een open terrein snellen in onze rich ting, maar een lyddietbom kwam juist tusschen hen terecht en toen de rook was weggetrok ken, was er van niemand iets meer to zien, zelfs was er niets meer overgebleven, groot genoeg om het oen lijk te noemen... Een adelborst (van 10 jaar) schrijft: Wij maken hier een mooien tijd door. Wij zijn acht maal geraakt, maar de meeste schoten hadden geen Tesultaat, zij stuitten af op het pantser. Ik ben aan land geweest en heb meegeholpen de kanonnen van Sedul Bahr te vernielen. Het groote bezwaar zijn do mijnen, die heel talrijk zijn. De meeste mijnen zijn drijvende, cue 's nachts worden losgelaten, opdat ze door den stroom zullen worden meegevoerd tegen de patrouilleerende schepen.... Duitschers bedienen allo kanonnen en zoek lichten. Zij zijn flinke kerels en vreeselijk dap per. Toen een afdeeling mariniers bij Kum Kale landde, werd een sergeant gewond en achter gelaten op een veilige plaats achter een muur. Toen onze mannen terugkwamen, had de ser geant veertien kogelwonden. Men zocht de buurt af en vond eindelijk in een boschje recht tegenover den sergeant een Duitscher. Hij werd tegen een boom gezet en zonder een woord te zeggen doodgeschoten. Onze vliog- verkenners zijn schitterend en zij doen prachtig werk. TENEDOS. Een bijzondere correspon dent meldt, dat de Engelsche oorlogssche pen „Renard" en „London" Maandag de Dhrdanellen binnenstoomdende eerste 'stoomde tien mijlen ver de zeeëngte bin nen. De Turlcsch© batterijen aan de Aziati sch© zijde vuurden hevig, zonder de oor logsschepen te rakken. "De batterijen aan de Europeesch© zijd© bleven stom. jenikieuj gebombardeerd, KONSTANTINOPEL. De vloot der ge allieerden beschoot op 7 April Jenikieuj, aan do Aegeïsche Zee; daardoor werd een Grieksche vrouw gedoodtwee meisjes en twee mannen werden gewond. Jenikieuj is een niet versterkte en niet verdedigde plaats. De aanhouding van de „Cullfoss". BERLIJN. Aan de Voss. Ztg. meldt men uit Kopenhagen „Het IJslandsche stoom schip „Gullfoss", met drie leden van het Althing aan boord, die met een politieke missie uit Kopenhagen naar Reykjavik on derweg waren, wordt door de Engelschen sedert een week in Leighton vastgehouden, omdat de van den kapitein verlangdo be wijzen, dat de goederen aan boord niet van Duitschen oorsprong zijn, door dien kapi tein, naar het heet, niet kunnen worden In de laatste dagen is er nog al eens sprake geweest van de stad Rijssel, in het Noorden van Frankrijk, thans in handen van de Duitschers Er was sprake van, dat dezen daar zouden tèrugtrekken, maar dit gerucht heeft zich in geen© deel© be vestigd. We geven hier een gezicht op de vestingmuren van Ryssel, met de groote poort! zooals die in October bestormd werd door een Saksisch regiment. De, stad die bijna geen moderne vestingwerken heeft, kon den aanval met lang weerstaan en moest zich overgeven. -—=—=-================= snelde naar zijn kajuit en haalde zijn geweer, waarmede hij verscheidene schoten op de vliegtuigen loste. Hij meent er een te hebben geraakt, althans dit verdween onmiddellijk in zuidoostelijke richting. Een duel in volle zee. De Engelsche sleepboot „nomer" uit South- shields, bevond zich Vrijdag met de Fransche Bark „General Sonis", welke met graan be laden was ,op omstreeks 15 mijlen ten Zuiden van het eiland "Wight, toen een Duitsehe duik boot verscheen, dio aan den kapitein van do Homer" bevel gaf, het vaartuig, dat hij sleepte, los te laten. De kapitein wachtte tot do onderzeeër gepasseerd was, haalde toen het sleeptouw in. en stoomde met volle vaart op den onderzeeër af..Deze wist op het juiste mo ment te ontwijken en schoot daarop een tor pedo op de „Homer" af, die echter geen doel trof. De „Homer" werd nog korten tijd dooi den onderzeeër achtervolgd, doch dezo gar ton slotte do vervolging op. Do kapitein van o „Homer" molddo bij zijn aankomst m Ro land dat de Fransche bark vermoedelijk w.t zinken was gebracht. Dit is echter niet b:t ge val geweest, want de „General Sonis'is volgens een Havas-bericht veilig en wel te Dung mess, bij Folkestone, aangekomen. Aan de Dardanelles KONSTANTINOPEL. Heb Groote Hoofdkwartier rapporteert Eenige vijandelijke verkenningsschepen beschoten Maandag gedurende een half uur- zonder succes oaze iu de omgeving van den ingang der zeeëngte gelegen batterijen. Door onze granaten werd een kruiser en een torpedoboot getroffen. Elders geen wijziging in den toestand. BERLIJN. Volgens het „Berl. Tage- hlatt'' blijft het rustig aan de Dardanelles Voor Moedras (eiland Lemuos) liggen nog slechts de hospitaal schepen „Canada", „Sven" en „Douai". Alle journalisten moeten de eilanden verlaten. De Times heeft eenige brieven ontvangen van officieren van hot voor de DardaneÜen ugeerond eskader. Een officier schrijft bijv. van 6 Maart: Wij vechten onophoudelijk nu al van Donderdag de vorige week af, tien dagen met slechts twee dagen rust en wij zijn vandaag teruggekeerd om munitie te halen. Honderden schoten zijn bij ons langs of over ons heen gegaan, rnaar we zijn slechts eenmaal geraakt en die treffer richtte geen schade aan. i Donderdag den golieelcn dag hebben we ver woed gevochten. Maar al hebben we Sedul BabrjKum Kale en Yeoi Sjehr ook geheel ver- gegeven, hoewel het vast staat, dat de ver schepers Deensche kooplieden zijn. Het ge val zou, volgens het blad, in Kopenhagen een ouaangenamen indruk maken. Een schip gestrand. KALMAR. Do Hamburgsche stoom boot „Magdalena Blumenbkal" met twee duizend ton steenkolen aan boord, van Stettin naar Oxelösund, is Maandagavond aan de zuidelijke landtong van Oeland gestrand. De positie van het schip is gevaarlijk. Het is lek geslagen. Een bergingsvaartuig is 's namiddags aan gekomen. De „Wayfarer". LONDEN. Er zijn bij den aanslag op de „Wayfarer" geen mensobenlevens verloren gegaan. De bemanning vertelt, dat men juist het middagmaal had gebruikt, toen op honderd mijlen van de Scilly-eilanden eon vreeselijke ontploffing plaats had. De booten werden in allerijl gestreken. Twee uren lang roeide men op de woelige zee rond, toen daagde een kolenschip op, dat hen redde, en de „Wayfarex-'.' op sleeptouw nam. Er werd geen onderzeeër gezien. De sohade door de Dultsohe kruisers aangericht. LONDEN. Met het binnenvallen van de „Kronprinz Wilhelm" in d© havei van Newport News kan men zeggen, dat de laatste van de Duitsehe oorlogsbodem, die op ze© waren, aai het eind© van zijn loop baan is gekomen. Het is nu mogelijk een overzioht te krijgen van do totale schade, door die schepen aangericht. Het totale aantal schepen, door d© „Kron prinz Wilhelm" in den grond geboord, was dertien; bun gezamenlijk© waard© met de ladingen is ongeveer 1.105.000 pond sterling. De „Emden" liet 17 schepen zinken tot een waarde van 2.211.000 pond; verder legde de „Emden" beslag op drie stoom schepen, welko de commandant, met dien eerbied voor correcte gedragingen in den zee oorlog, dien hij steeds toonde, met de pas sagiers en bemanningen van de in den grond geboorde schepen naar een haven zond. Dan volgt de „.Karlsruhe", die 17 stoom schepen, tot een waarde van 1,662,000 pond, vernietigde. De „Prinz Eitel Friedrich" nam 11 sche pen tot een waarde van 885.000 pond. s. ïL6_ >j&önigsberg" boorde, pen stoomschip in den grond tot een waarde van ongeveer 275.000 pond. De „Dresden" vernielde drie stoomschepen en twee zeilschepen waarde ongeveer 275.000 pond. De „Leip zig" boorde drie stoomschepen in den grond waarde 235.000 pond. Totaal ongeveer 6.700.000 pond sterling of ruim 80 millioen gulden naar den bodem der zeel Do „Kronprinz Wilhelm". LONDEN. De Daily Telegraph" ver neemt uit ew-York, dat de kapitein van de „Kronprinz Wilhelm" ontkende kanonnen te hebben gekregen voordat hij op 3 Augus tus NewYork verliet. Hij -"©rklaarde di© te hebben genomen van heb Engelsche stoom- schip „Correntina", dat hij buit maakte, kort nadat hij New-York had verlaten. De kapitein verhaalde, voortdurend be zorgd te zijn geweest voor gebrek, doordat hij geen levensmiddelen had. In December leefde de bemanning van zijn schip bijna uitsluitend van rijst, veelal bedorven door zeewater. Daardoor ontstond beri-beri aan boord, voornamelijk onder de gevangenen. De kruiser maakte een lading grijs laken buit van een Fransche stoomboot; de be manning werd toen gekleed in de unifor men, van dit materiaal gemaakt. De kapitein sprak met lof over de dap perheid van het Britsche stoomschip „Cha- sehill"; dit schip kreeg, na lang achterna gejaagd te zijn, vergunning te gaan, nadat vierhonderd gevangenen, mannen en vrou wen, aan boord van het schip waren over gebracht. De ontmoeting der kapiteins van dö Prinz Eitel Friedrich" en van de „Kron prinz Wilhelm" was zeer hartelijk. De zwerftochten van de „Eitel Friedrich". Den tienden Maart kwam de Duitsehe hulp kruiser „Eitel Friedrich" uit Shanghai te Newport News aan, met schelpen begroeid, al het ijzer met een roestlaag .bedekt en de dof- Zwarte schoorsteenen met het zout van drie Oceanen. Na zeven maanden onafgebroken kruisen dreigden de ketels te springen en de machines onklaar te worden. De ingenieurs de den al hun best, maar do snelheid van het eens zoo kranige schip was allengs met een derde verminderd. En hiermee nam het gevaar toe dat het ongepantserde schip, vroeger een pas sagiersboot in handen zou komen van de vijan delijke kruisers, waartegen het geen weerstand zou kunnen bieden. Ter reparatie kwam het in het droogdok te Newport News. De Amerikaanscke correspon dent van het „Berliner Tageblatt" geeft de volgende schildering van de zwerftochten van dezen hulpkruiserMet weinig kolen en pro viand aan boord begon de „Eitel Friedrich", onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog, haar zwerftochten. Het schip koos dadelijk de hooge zee, nadat het beschilderd was met de sombere zwartbruine oorlogskleuren en zijn ka nonnen gemonteerd had. Het luisterde de draadlooze conversatie af tusschen Fransohe en Engelsche kruisers, die naar hem zochten, ter wijl het zelf op vijandelijke schepen loerde. Want het gebrek aan kolen werd met den dag nijpender. Het eerste schip dat buitgemaakt werd, een Engelsche handelsboot, had bijna geen kolen meer aan boord. Eindelijk, nadat <lo voorraad zoo uitgeput was, dat men er bijna niet meer aan denken kon jacht te maken op een vijandelijk schip, ontmoette men het Fran sche zeilschip „Jean", dat drieduizend ton ko len aan boord had voor de Engelsche vloot in het verre Oosten. De „Eitel Friedrich" haalde met haar booten den noodzakelijksfcen voorraad uit de schatkamer van de „Jean", ontdekte in die dagen het Engelsche zeilschip „Kilda- ton", dat in den grond geboord werd en keer de terug naar de „Jean", waar de lcolenvoor- raad opnieuw aangevuld werd. Daarna nam de „Eitel Friedrich" de „Jean" op sleeptouw en sleepte die 1500 mijlen over den Oceaan, nam alle kolen weg en boorde het 6chip vervolgens in den grond, na de bemanning eerst aan land gebracht te hebben. In den Stillen Oceaan viel er niet veel te doen en de „Eitel Friedrich" ging om Kaap Hoöm en deed in den Atlanti- schen Oceaan binnen drie weken acht stoom schepen zinken. Zoo kwamen langzamerhand de drie hon derd vijftig passagiers te zamen, waarmee de „Eitel Friedrich" in Newport New6 aankwam. De „Florida", het passagiersschip van de Compagnie Transatlantique, ging brandend naör den bodem der zee. Want de bom, die haar tot zinken zou brengen, stak een groote lading Spiritualiën in brand en de „Eitel Friedrich" moest snel vluchten om buiten hot bereik van de vlammen te komen. De Engelsche bark „Jacobsen" kenterde met volle zeilen en met zoo'n kracht, dat de masten door den slag van de zeilen op liet water braken. Van het stoom schip „Killerby", dat geen lading aan boord had, ontsnapte de samengeperste lucht bij het zinken met een lang klagend gehuil.,, Mijn schip zegt mij vaarwel", zei de kapitein van do „Killerby", die van het dek van de „Eitel Friedrich" toekeek, hoe zijn schip onderging. De Amerikanen waren geïmponeerd door het trotsche schip, den wakkeren kapitein, de flin ke bemanning, den algemeenen gezondheidstoe stand aan boord en de orde en reinheid, niet tegenstaande den kruistocht van zeven maan den en van vele duizenden mijlen, waarbij men slechts tweemaal, en dan nog zeer kort, land zag. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij de landmacht, tot off. v. gez. 2de kl., de student in de geneesk. (arts) J. W. B r u y n. Schriftelijk beantwoorde vragen. Landbouwverloven. Op de vraag van den heer A 1 b a r d a, of het de bedoeling is van den Minister, dat de regeling der z.g. landbouwverloven voor ge- mobiliseerden ook gelden gal voor arbeiders van industrie en landbouw, ton ©inde dezen in staat te stellen don grond, waarop zij levensmiddelen voor hunne gezinnen ver bouwen, behoorlijk te bewerken heeft de Minister van Oorlog ontkennend ge antwoord. Ook een uitbreiding der regeling, zoodat ook door arbeiders, die levensmiddelen ten eigen gebruik© verbouwen, ervan kan worden ge noten, kan niet iu overweging genomen wor den, omdat daardoor het getal personen, dat aan de sterkte van de onder de wapenen zijnde manschappen tijdelijk wordt onttrokken, to groot zou worden. Intusschen zal mogen worden aangenomen, zegt de Minister, dat het verlof, dat ieder militair kan genieten hetwelk bovendien, ingevolge een door den opperbevelhebber uit- jevaardigdo order in de maand April één dag anger mag duren dan anders in verreweg de meeste gevallen voldoende zal zijn om den voor het verbouwen van eigen levensmiddelen bestemden grond te bewerken. Mocht dit voor sommigen niet het geval zijn, doordat de to bewerken grond een voor arbeiders bijzonder groote oppervlakte beslaat, bijv. meer dan eon H.A., dun zal bij de bo handeling van de door hen in te dienen ver- lofsaanvragen, wanneer die oppervlakte is ver meld, in overweging kunnen worden genomen, hen te rekenen tot degenen, aan wie land- bouwverlof wordt verleend. Vragen van den heer De Jong: Heeft de Minister van Oorlog reeds een uniforme regeling getroffen .dooj

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2