Binnenland. DB SOL.DATENCOURANT van Woensdag X 4 April 1913 3 Da „Chateaubriand" getorpedeerd. TREPORT. Het Fransche zeilschip Chataubriand'werd in het Kanaal ge- torppdeord door een Dmtschon onder zeeër. Do bemanning, 25 man, is hier aan gekomen, in twee booten, na twee dagen en twee nachten geroeid te hebl>en. De „Kronprlnz Wilhelm". NEWPORT NEWS. De kruiser „Kron- prinz Wilhelm" is Zondagochtend de haven binnengeloopen. De kapitein deelde mede, dat hij°gobrek h3d aan kolen en levensmid delen. Aan de Dardanellen. LONDEN De Daily Chronicle" ver neemt van Mitylene, dat op vier en zeven .April do binnenforten der Dardanellen opnieuw gebombardeerd werden. Bri'tsche en Fransoho slagschepen ©n kruisers, en vliegtuigen namen aan de operatiën deel. Van Tenedos konden de door de granaten veroorzaakte branden worden waarge nomen. Admiraal Bettolo over de Dardanellen. BERLIJN. De oud-minister van marine admiraal Bettolo, zeide tot den ver tegenwoordiger van de „Tribuna" betreffende de versterking der Dar danellen, dat do geschutmunitie, de mijnen van de modernste vinding, de sterke cntploffingsmiddelen en de beweegbare 152 m.M. batterijen, die vier schoten per minuut kunnen lossen en een schootswijdte hebben van 10 K.M., een buitengewoon sterk verdedigingsstelsel vormen. Bettolo achtte het waarschijnlijk, dat be halve de gevaarlijke drijvende mijnen er misschien ook nog verborgen, wellicht on- derseesche torpedo-lanceertoestellen, aan wezig zouden zijn. Een vloot zou de versterkingen eerst kun nen overweldigen wanneer landingstroepen, ïatlat een krachtdadige beschieting had plaats gehad, ze in de lucht hadden laten vliegen. De nota onzer Regeering in zake de „Medea". In zake het, incident der ,,Medea" heeft de Nederlandscho Regeering onder dagtee- kening van 3 April tct de Duitsche Regee ring eene nota gericht, welke in hoofdzaak gegrond is op de overweging, dat het gel dend volkenrecht de vernietiging van neu trale prijzen niet erkent en dat- zelfs, in dien de Londensche verklaring van 1909 deel uitmaakt van dat geldend recht hetgeen de Nederlandscho Regeering op grond der «iet-ratificatie van de verkla ring ontkent voor zoover deze afwijkt van het bestaand volkenrecht de vernieti ging der „Medea" onrechtmatig was omdat de voorwaarden, door de verklaring voor het vernietiging van een neutralen prijs gestald, niet aanwezig waren en dat in ieder geval de onherstelbare maatregel van ver nietiging in geenerlei verhouding stond tot het belang daarvan uit strategisch oogpunt, n.l. liet verhinderen, dat een lading sinaas appelen het vijandelijk land zou bereiken. Aan het protest was toegevoegd het voor behoud van een eisch tot volledige schade vergoeding. De overhandiging der bedoelde nota te Berlijn op 6 dezer was, gelijk bekend is, eenigen tijd geleden voorafgegaan door eeno vraag om opheldering. Uit het door den Nederlandschen gezant ontvangen antwoord bleek, dat in het oog der Duitsche Regee ring het met de .."Medea" zoowel als met de ..Batavier V" en de ,,Zaanstroom" voorgevallene steunde op de voorschriften der Londensche declaratie, dat voorts be sloten was do rechtmatigheid der gepleegde handelingen ten spoedigste aan het oordeel van eeu prijsrcchter te onderwerpen en dat er van een veranderde politieke gedragslijn ge-en sprake was. Nederland— Duitschland. Fit do Engelsche bladen blijkt, dat do Nederlandscho gezant to Londen aan Renter's agentschap, naar aanleiding van do geruchten in Engeland in omloop, do verklaring zond, dat cr geen waarheid is in do berichten van nieuwe of bijzondere spanning tussclien Neder land en Duilschland. Krediet vcor den Kleinen Middenstand. Do commissie voor ecne centraio bank voor Volks-, Hulp-, Spaar- en Voorschotbanken, be noemd in de vergadering van kredietinstellin gen te 's Hago op 13 Maart gehouden, is met haar arbeid gereed. Aan de volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken, die deelnamen aan bovengenoemdo bijeenkomst, heeft zij een ont werp voor statuten eener Nederlandscho cen trale bank voor volkskrediet toegezonden. Hier in is gestreefd naar eer»? centrale, wier in richting en working weinig kosten met zich zal brengen, terwijl de deelneming den volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken zeer gemak kelijk wordt gemaakt on hare zelfstandigheid volmaakt wordt geëerbiedigd. De op de bijeenkomst van 13 Maart verte genwoordigde kredietinstellingen, tot deze groep behoorende, worden uitgenoodigd tot een vergadering, welke zal goliouden worden op Dinsdag 20 April a.s. in hot gobouw der Gra felijke Zalen to 's-Gravenhago. Aldaar zal do Commissie voorstellen ovor to gaan tot oprich ting eener Centrale, behandeling der statuten en aanwijzing van een aantal afgevaardigden ter algemeene Regeeringscommissie in verhou ding tot het getal deelnemend© kredietinstel lingen. In verband met do ernstige omstandigheden verwacht de commissie, dan vele kredietinstel lingen zullen deelnemen, ten einde de zoo vol ledig mogelijke uitvoering der regeeringplannen te bevorderen. Volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken, welke geen uitnoodiging ontvingen en prijs stel len op vertegenwoordiging ter vergadering van 20 April a.s., kunnen daartoe aanvragen rich ten aan het bureau dor commissie, Keizers gracht 263, Amsterdam. Legerzaken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is met 15 April a.s. benoemd hij het wapen der cavalerie, bij het le reg. huza ren, tot kolonel, do luit.-kol. jhr. E. W. v o n Wr angel auf Lindenberg, comman dant van het korps. Bij K. B. is aan den reserve-officier van gezondheid lo kl. A. F. Soer, van het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht, ter zake van ongeschiktheid voor do verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Vaandrigs. De reserve-sergeanten Maathuis, Van Hoorn, Peters, Van der Held en Van Vliet hebben voldaan aan het examen voor vaandrig. Cedetacheerd. Nu do voorjaarsploeg der lichting 1915 op 15 April van de depots naar het veldleger overgaat, komen daarbij manschappen over compleet. In verband hiermede worden deze gedetacheerd bij de landweer. Wijziging Landstormbesiuït. De „St.-Ct." No. 84 (St.bl. No. 176) bevat een Kon. besluit van 8 dezer, tot tijdelijke wijziging en aanvulling van cenige bepalingen van het Landstormbesluit (St.bl. 1913, No. 273). Onder overwoging, dat hot wenschelijk is, om voor den duur, waarovér do bij Kon. besluit van 2 Aug. 1914, No. 1. verleende machtiging tot oproeping in werkelijkcu dienst van tot den landstorm behoorende dienstplichtigen van kracht is, de bepalingen nopens de rangschik king en bezoldiging van de gezaghebbenden van den landstorm te verruimen en het maxi mum-bedrag der vergoeding, welke op grond van art. 9 der Landstormwet wordt toegekend, te verhoogen ter zake van den werkelijken dienst, welke wordt vervuld door tot den land storm behoorende dienstplichtigen van den militieplichtigen leeftijd of daaromtrent, wordt bepaald, dat zoolang do bij Kon. Besluit van 2 Aug. 1914, No. 1, verleende machtiging om tot den landstorm behoorende dienstplichtigen tot werkelijken dienst to doen oproepen, niet buiten verdere werking wordt gesteld, ten aan zien van do artikelen 24 en 28 van het Land stormbesluit de volgende wijzigingen van kracht zijn Art. 24In hét derde lid vervalt het woord steeds". Aan het artikel wordt een lid toegevoegd, luidende „5. In bijzondere gevallen kunnen Onze Ministers van Oorlog en van Marine, ieder voor zooveel hem betreft, doen afwijken van de be palingen van het derdo en van het vierdé lid, indien die Ministers zulks wegens de belangen van den dienst en van de gezaghebbenden van den landstorm noodig achten." Art. 2SIn het eerste lid wordt voor ,,f 1.00" gelezen: ,,f 1.50". In hetzelfde lid vervallen dé woorden 26ste levensjaar, ten hoogste f 1.50 per dag, als hij in het jaar van zijn verblijf in werkelijken dienst het". Oorlogsberichten V3n de grens. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft, .iar men aan do ,,N. R. Ct." meldt, aan de hoofden der-politie in alle Zceuwsche gemeen- tén een aanschrijving gericht, om aan correspon denten van Nederlandscho bladen mededeeling te doen, dat volgens de opvatting van den be velhebber het opzenden van berichten over oorlogsgebeurtenissen in do nabijheid van de grenzen in strijd is met dé neutraliteit van ons land, en dab correspondenten, die zicli na deze waarschuwing hieraan toch schuldig maken, govaar loopen, dat hun door den territorialen bevelhebber het verblijf in Zeeland zal verboden worden. Ontheffing en vrijstelling van personeole belasting voor gemobiliseerde». In con Nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp, houdende een© bijzon der© regeling nopens ontheffing ©n vrijstelling van personeele belasting in verband met dc in 1914 plaats gehad hebbende mobilisatie land- en zeemacht, doelt do Minister van Fi- zien mede, dat hij geen reden aanwezig acht, om gemobiliseerde personen die eeno te gemoetkoming uit 's Rijks kas ontvangen zon der onderscheid buiten vervolging to laten, waar gebleken is dat velen hunner, mede ten gevolge van do bedoelde tegemoetkoming, zeer wel en somtijds zelfs beter dan te voren, tot het betalen van belasting in staat zijn. Overigens verlieze men niet uit het oog, dat liet aanvangen der vervolging veeltijds het eenige middel is om te weten te komen hoe de financieele toestand is van den belastingplich tige, dio niets van zich heeft laten hooren, Dat ook do Regeering in de buitengewone tijdsomstandigheden voldoende aanleiding vond om hun to gemoet te komen die doo- bloot ver- zuim eeno aanspraak op ontheffing geheel of ton dccle hebben verloren, heeft zij reeds ge- I toond door het indienen van hot ondcrwerpe- lijic wetsvoorstel. Dc Minister acht geen ter men aanwezig om in dit geval af te wijken van den regel, dat ontheffing slechts verleend wordt over do maanden, waarin geen objectieve belas tingplicht meer aanwezig was. Eeno meer ingrijpende regeling, zooals door enkele leden verlangd werd ten aanzien van de chauffeurs, garages, enz., van diegenen, wier automobielen en paarden geroquiroerd zijn, komt den Minister niet noodig voor, omdat men het aangehouden dienstpersoneel allicht voor andere diensten dan hunne gewone zal be zigen, terwijl de belasting der gebouwen door gaans een deel uitmakende van overigens in ge bruik gebleven perceelen, in den regvl niet be langrijk zal zijn. Nae.r do meening van den Minister moeten de leden van het Vrijwiliig Militair Automo bielkorps ook thans nog geacht worden houder te zijn ran de motorrijtuigen, waarmede zij zich ter beschikking van het legerbestuur heb ben gesteld. Intuflschen acht hij wel termen aanwezig om bedoelde belastingplichtigen voor den tijd, ge- dnrende welken zij zich in militairen dienst be vinden, van belasting naar den 7den grondslag vrij to stellen, zulks naar analogio der vrij stelling voor door officieren gehouden dienst paarden. Deze vrijstelling zou mede kunnen worden uitgestrekt tot do belasting nnar den 4den grondslag voor de met hunne patroons onder do wapenen gekomen chauffeurs, wier functie thans is gelijk te stellen met die van een militair oppasser. Tot dat einde wordt een nota van wijiging nevens deze nota overgelegd De Landstorm In Limburg. Op dit oogenblik zijn er, behalve de bestaande 35 landstormafdeelingen, reeds een 2'J- a 25-tal in verschillende plaatsen van het land in op richting. Aldus een officieus bericht uit Den Haag in de Hollandsche pers. Indien deze cijfers juist zijn, zegt de ,,Limb. Kr.", dan beschaamt het kleine Limburg ge heel overig Nederland, want in deze provincie (die nog niet zooveel inwoners telt als do stad Rotterdam alleen) zijn er op dit oogenblik 14 gevestigde landstormafdeelingen, 2 in wording en 6 n 7 in voorbereiding. Terwijl 10 provinciën samen 21 vrijwillige landstormafdoelingea vormden, brengt Lim burg alleen er 14 op de been. Het zijnMaastricht met 319 man, Kerkrad© 37 man, Spekholzerheide 31 man, Amby en. Heer 47 man, Eijsden 29 man, Wylré 37 man, Valkenburg 32 man, Roermond 37 man, Sittard 28 man, Heerlen 123 man, Gulpen 21 man, Schaesberg 41 man, en Baarlo met 43 man, 6amen 825 man. In oprichting zijnNieuwenhage met 12 en J. C. l-III. 13 II. I. Advertentiën kosten geld. Wij zullen uw oproeping dus, gelijk onze gewoonte is, in do redact ioneoio kolommen plaatsen, dan kost het u niets. B. K. M, V. Wij zullen informoeren en trach ten nog deze week beantwoord to geven. Rod. B. K. M. V. to Andol en P. J. P. to Swal- men. In no. 81 van ons blad gaven wij reeds bet antwoord, dat ook op uw vragen slaat. Hot luidt aldus; Js een onderofficier of .soldaat door ziekte verhinderd van een hem toegestaan verlof terug te keeren, dan wordt hij ten op zichte van het genot van soldij beschouwd, alsof hij zich met verlof bevond. U hebt dus recht op vier dagen soldij en écn dag vergoe ding voor levensmiddelen op den dag van ver trek met verlof, mits gij kennis hebt gegeven niet aan de menage to zullen deelnemen. Een en ander wordt uitbetaald door den be- trokken sergeant-majooradministrateur van de compagnie. Re d. Nader adres wordt gevraagd van den mil. Verduin, vroeger gediend hebbende bij het lo Reg. vest.-art. 8 comp., lichting 1907, bij de reorganisatie overgegaan zijnde bij het 2o Reg. vest-art. 2o bat. 4e comp., door S. Bii- scher, fort bij Velsen, kamer 24, Beverwijk. Verloren Voorwerpen. Wie kan ondergeteekende inlichtingen ver schaffen, omtrent een koppel met bajonet, ver geten in den trein, dio op 6 April j.l. om 4 uur 28 van Utrecht naar Rotterdam ging- Koppel gom.: 6153, bajonet: 926. F. VOS. 1/3 Reg. Grenadiers. Verloren koppel genummerd No. 6033 en bajonet No. 4721. Deze voorwerpen zijn den 29 Maart in den trein blijven liggen. De vin der wordt beleefd verzocht zich to wenden tot den militair M. v. Berlo, fort bij Vuren, Gorinchera. B.clarlnette verloren. Op 29 Maart in den trein van Maastricht Tusschen Moezel en Mees Ic do laatste dagen hebber de Franachen bijzonder heltigt aanvallen gedaan op hot oor logsterrein tusschen Maas en Moezel, in den omtrek van Verdun dus. Vroeger golden de aanvallen der Franschen vooral do Duitsche linie in het Argonnor Woud en in Champagne, schc-uen de gealli eerden daar to willen door breken; nu beproeven zij blijk baar hetzelfde bij de gr« t s van den Elzas. Tot nog to is hun dit evenmin hier ge lakt als elders, al hebben de kranechen er eenig voordeel behaald naar 't schijnt. Wij geven hier nog eens een kaartje van dit gedeelte van het Westerfront; daarop worden verschillende plaatsen gevonden, die in dc laatste da gen veel genoemd zijn. Verdun ligt ongeveer in het midden, in 't zuiden zieD we St. Dizier, in het Oosten het vaak ge noemd Pont ix MousBon, ten Zuiden daarvan de vestingen Toul en Nancy, terwijl in 't Noordwesten het nit den oorlog van 1870 bekende Sedan ligt. Het laat zich aanzien, dat c-r in deze streek nog hardnekkig zal worden gestreden om c-lken meter loopgraaf, om elk huisje. Uit Leger en Vloot Muziekavond te Willemstad. Luitenant H e ij b r o e k schrijft ons uit Willemstad Helaas, voor do laatst© maal in dit seizoen hebben dc militaire en burgerlijke, tijdelijke en aste inwoners van Willemstad op Donderdag 8 April j.l., nog eens kunnen genieten van een avond vol melodie en innerlijke kracht, bun aangeboden door het soldatenzangkoor te Wil lemstad. Een tafreehje uit den oorlog, zooals die reeds maanden gestreden wordt op het Westerfront. We zijn hier bij La Bassée in Noord-Frankrijk, en een afdeeling En^elschen heeft een huis bezet, dat reeds gedeeltelijk is vernield, maar dat nog hardnekkig verdedigd wordt. Van het huisraad is natuurlijk niet veel meer over gebleven. Men gebruikt de kasten en andere meubelen als steunpunten en om er gewonden achter to verbergen voor de vijandelijke kogels. De verplegingsdienst van een leger in het oorlogsveld is een zaak van het allergrootste belang. De menscholijkheid alleen gebiedt reeds om de gewonden zoo goed mogelijk te verzorgen en te genezen, maar bovendien vormen de herstelden nieuwe soldaten, die weer naar 't front gezonden kunnen worden. Men zorgt daarom ook goed voor de lichtgewonden; zij worden echter niet ver van het oorlogsterrein gezonden, maar blijven achter het front buiten de vuurlinie. We zien hierboven een inrichting voor lichtgewonden in het Duitsche leger: barakken, veldkeukens, enz. Zij krijgen verpleging, rust en versterkend voedsel en zjju dan dikwijls ■jjoedig weer genezen. Munstergeleen met 14 man. totaal 851 man. Zooals men ziet, is het nog nagenoeg alleen Zuid-Limburg, dat dit cijfer opbrengt; Mid den- en Noord-Limburg zijn nog wenig bewerkt. Van die S50 man zijn ongeveer 300 wielrij ders, terwijl er verschillend© motor-rijders en auto-rijders bij zijn. Als kader zijn er twee sergeants-majoor, sergeants en twaalf korporaals, wat voorzeker een absoluut onvoldoende encadroering is. Men moet inderdaad do volharding bewon deren, waarmee in Zuid-Limburg zonder uni form,' zonder wapenen, zonder eigen comman dante veelal, geoefend wordt, onder leiding van kader van het veldleger, voor zoover dat zich beschikbaar stelt of beschikbaar wordt ge steld. Te Zaandam is na eeno vergadering in Café Suisse, waarin door den kolonel-territori aal commandant van Zaandam do beteekenis daarvan werd uiteengezet, een afdeeling opge richt van den Yrijwilligen Landstorm. 44 per sonen traden reeds tot de afdeeling toe. Bevordering officieren zeemacht. Het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de ten aanzien van de rangschikking van de bevordering der officieren van do zee macht geldende bepalingen der bevorderings- wet van de zeemacht 1902, welke noodig wordt geacht ten gevolge van do buitengewone om- standighedon, ontstaan door de in 1914 bevo len mobilisatie der krijgsmacht, is naar den Raad van State gezonden. Benoeming. Do luitenant ter zee 1ste klasse G. J. W. Putman Cramer is bestemd te gelege ner tijd op te treden als chef van den bureau staf van het departement van marine te Batavia. Gorres_pond en tie. B. B. Den Bosch.. Uw verlof is vervallen en op uw nieuwe beurt moet dus gewacht wor den. Red. S. te Blericb. Niet geoorloofd, naar wij ook in No. 9fi van ons blad hebben meegedeeld. Red. G, B. K. Venlo. Niet geoorloofd. Red. J. S. Dordrecht. Zeer waarschijnlijk vindt go in een stad als Den Haag gelegenheid uw taai-cursussen te vervolgen. Ga dadelijk na uw aankomst maar eens bij Haagscho kame raden op onderzoek uit. Red. M. v. B. Uw bericht wordt gaarne geplaatst, maar geld willen wij daarvoor niet hebben. Alle berichten over verloren en gevonden voor werpen kunnen ons steeds zonder eenigo kosten $er plaatsing worden opgegeven. Red. een welverdiend woord van vollen lof te mogen toevoegen. Behoef ik nog te zeggen dat ook thans weder do welwillend afgestane kerk der Ned. Herv. Gemeente, tot alle plaatsen gevuld was door naar Amsterdam, die ongeveer 9 uur te Boxtel c"^n g°ed gestemd publiekt Do generaal-majoor vertrekt, heeft ondergeteekende eeno B-clari- H- J'. van Oordt, vele oifieuren en notabelen netto laten liggen. De eerlijke vinder wordt j fe'n)'cn van hunne belangstelling blijk, vriendelijk verzocht dezo terug te bezorgen, I Het za eo lega Nuurman zeker verdiende vol tegen eene goede belooning aan J. Collelte, doening hebben geschonken voor do bereidw.l- le comp. 3e bat. 13 R. I., Veldleger. I'Sheid, waarmede hsj de Ic.d.ng van dezen avond op zich had genomen, toen de stelling- commandant in intiemen kring den medewer kenden en hem hulde bracht voor hun goed streven om het verblijf van onze troepen in Wil lemstad te veraangenamen. En zoo is dus de laatsto muziekavond van dit winterseizoen weder zeer geslaagd verloopen. Maar ik wensch niet to eindigen, zonder nog maals een woord van waardeering en hulde te hebben gebracht aan alle militairen dio moeite noch tijd hebben gespaard om hun kameraden aangename uren te bezorgen. Kameraadschap is in dio eigenaardige, eenïgs- zins op zich zelf staande maatschappij, die het léger toch nog altijd is, een zeer voofname fac tor voor het elkaar begrijpen en waardeeren, waardoor die mooi© samenwerking en dat ver trouwen in elkanders kracht ontstaan, die zelfs in de moeilijkste oogenblikken een leger bergen doen verzetten. Luitenant HEIJBROEK. Wetenschappelijke lezing voor Militairen te Amsterdam. Men schrijft ons Door bemiddeling van do Commissie voor Wetenschappelijke lezingen voor Militairen zal op Donderdag 15 April 's avonds 8 uur door den Weledelgestr. heer Schuurman van Strijen electro-technisch ingenieur) een lezing met lichtbeelden gehouden worden over het. volgend onderwerp: „Wat is een electrisohe tram en hoe wordt zij voortbewogen De voordracht zal plaats vinden in het R. K. Gymnasium a/d Hobbemakade. Kaarten voor deze lezing kunnen schriftelijk of mondeling worden aangevraagd bij den secretaris der Commissie L. A. Duprée, 2e Reg. V-g. Art. le Depot Com pagnie, Amsterdam. Voor de Militairen te Amsterdam. Op Donderdag 15 April a.s. des avonds 8 uur, hoopt do heer S. Duif, oud-leerling van het Blinden-Instituut en van het Conservato rium van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst t© dezer stede, in „Salvatori" (Bin nen Amstel, hoek Halvemaansteeg) een concert te geven. Belanglooz© medewerking wordt ver leend door d© dames L. van Vloten en H. Smit (zang), B. Hommers en den heer S. Sterk (viool), alsmede door de Chr. Zang verenigingen „Ora et La-bora", gemengd koor; ,7Adama van Scheltema", Mannenkoor; en „.Juliana", vrouwenkoor (ongeveer 130 zangers), directeur de heer Joh. Meyer. Dooi den heer W. Wagenaar zal een kort openings woord worden gesproken. Do netto-opbrengst van dezen avond komt ten goede aan den ar beid onder de militairen te Amsterdam, uit gaande van het Comité voor do militairen te Amsterdam (Secretariaat der C. J. M. V. „Excelsior", Keizersgracht 207). Dinsdagavond, 13 April, 8 uur geeft het Dilet tanten Tooneelensemble „De Vrije Club", op uitnoodiging van do Amst. Comm. voor Ont wikkeling en Ontspanning van Militairen een tooneeluitvoering in „Maison Boer", Wete ringplantsoen 2. Militairen hebben vrijen toe gang- Mijn naam Is „Jonkheer Ronsbeur" of De gefopte weduwe. (Een war© gesel)-txlenis, door sergeant G. Persklomp 213 L.W.I.) Het 2de regiment zou verplaatst worden en alvorens kazernes te gaan betrekken te Heuve len op Schelde werden de militairen voor een uacht ingekwartierd by de burgïrbevcJring. Ook sergt. Raaf ontvangt een inkwartie- ringsbiljct en marcheert naar de hem aange duide woning. Deftig huis, hooge stoep, 't zag er fijn uit. Sergeant belt, meid doet open. Sergeant zegt, hier ingekwartierd te zijn, meid zal mevrouw even roepen. Mevrouw komt, ziet, dat het een sergeant is en zegt: „Ah pardon mijnheer. Ik had een officier verwacht. Ik ben een weduwe, dus ik behoef geen inkwartiering te nemen''. En zoo wordt de sergeant afgeschipperd en dezi? ver haalt even later 't geval aan zijn sergeant-ma joor. Toevallig loopt milicien-sergeant Ronsbeur er ook bij en hoort het verhaal mede aan. Plotse ling zegt den?„Weet jo wat Raaf, neem jij mijn kwartier, dan ga ik in dat, waar jij ge weigerd bent". „Oh, maar daar kom je niet in", zegt Raaf. ..Toch wel" zegt Rensbeur. Er wordt gewed en 't zou dus moeten gebeuren. Collega's zullen op een afstand gluren. Rens beur doet zijn beste uniform aan, slaat een mantel om, weet een paar glacé s to bemachti gen en stapt naar 't bewuste huis. Hij schelt aan en weer doet de meid open. Met een zelfbewust»? hoofdknik wordt waardig haar ..Goeden dag, mijnheer", beantwoord en Rensbeurs zegt, hier te zijn ingekwartierd. Mevrouw komt; Renstcur heelt z'n kepi in de hand genomen en zegt, na een elegante bui ging gemaakt te hebben: „Mevrouw, mag ik mij enen voorstellen, mijn naam is Jonkheer Rensbeur, adspirant-offieier. Mijn compagniee commandant was van oordeel, d3t ik een goed kwartier meest hebben, daar alle oogenblikken mijn officiersaanstelling kin afkomen en dus heeft hij mij hierheen gezonden". Mevrouw is enohanté en noodigt beminne lijk den aardigen (adspirant?) nit binnen te komen in d»? kamer. „Het spijt mij mevrouw, maar ik heb nog eenige dringend© boodschappen. Ik kwam slechte even kennis maken en ik kan werkelijk op h»?t oogenblik niet blijven, daar ik zeer ge presseerd ben. Mevrouw verklaart het vervelend t-e vinden. Ik wensch Jelui niet toe, kameraden, dat ik nogmaals in de gelegenheid mag zijn de mooie eenheid en klankzuiverheid van jo zoo jonge koor to kunnen genietenhet zou getuigen van een dom egoïsme, als ik er naar verlangde, mij nog eens te kunnen vergasten aan do fijn besnaarde, gevoelvolle en toch krachtige leiding van jelui dirigent, kanonnier R Poulus, wan: dat zou oen wensch zijn, die ging tegen het be lang van alle gemobiliseerden en van bet naar rust snakkend vaderland. Toch moet ik een ge voel van spijt onderdrukken bij de gedachte, dat het zoo moeilijk bereikbare en met zooveel opoffering verkregen samenvoelen op muzikaal gebied, straks weer uiteen moet vallen. Laat het jelui dan echter een troost zijn, dat 4 avon den van kunstgenot voor een boordevol kerkge bouw zeker haar veredelenden invloed niet ge mist zullen hebben. Naast het zangkoor hadden wederom eenige bekende muziêkkrachten hunne medewerking verleend. Mejuffrouw Henriette Smith was heel uit Amsterdam gekomen om in ons oude stadje haar gaven aan het leger dienstbaar te maken. De stille aandacht, mejuffrouw Smith, waar mede uw met zorg gekozen liederen werden aangehoord, zal u zeker voldoende bewijs zijn geweest van de waardeering, die uw welwillende medewerking bij ons ondervindt Mevrouw PoulusDe Boer, schoonzuster van den flinken leider van ons soldatenkoor, gaf in de pianobegeleiding dien soepelen steun, welke den zang zoo makkelijk draagt en de harmonie tusschen melodie en begeleiding in haar vollen glans doet uitkomen Het heeft velen met mij gespeten, dat een, voor Willemstad reeds oude en niet minder goede bekende, dezen avond zulk een bescheiden rol op zich genomen had. Do mooie volle baritonstem van den heer Van den Elshoudt kan eigenlijk niet genoeg ge hoord worden, maar we moeten bij allo welwil lendheid, die dezo heer reeds ons garnizoen be- toondé, tevreden zijn, en dankbaar het weinige, maar zoo hoog-klankvolle in ons opnemen. Do heer Van Miffelen uit Scheveningen heeft achter de schermen niet weinig medegewerkt, om dezen avond tot een geslaagden te maken. Niet alleen bracht hij zeer gevoelvol op het orgel eenige bijzonder warmé eigen composities ten gehoore, maar ook een der door het solda tenkoor gezongen liederen was kind van zijn muzikaal talent. Collega Kouwenberg had zich thans ook slechts een bescheiden rol toebedacht. Nauwge zet en vol toewijding kweet hij zich van zijn taak. Een nieuwe kracht uit ons midden deed zich dezen avond hooren cn we mogen het betreuren dat de korporaal P. G. Prins van de genie eerst nu besloten had zijn muzikale gaven en zijn klarinet ten behoeve van zijn kameraden op ruimere schaal ten nutte te maken. Ik wensch hem geluk met do verdienstelijke vertolking van zijn nummers en ware hét niet in strijd met het begin van deze regelen, ik zou hem gaarne een „tot ziens" toeroepen. Kanonnier Van der Wulp was zeer goed op dreef en het doet me genoegen, hem, die reeds zoo velen hulde bracht in de Soldatencourant, j dat hij nu reeds weg moet en informeort boe laat do Jonkheer denkt thuis te komen. Ren»» beur antwoordt kwart over negen, waarop me vrouw vraagt, of hij van avond met haar haar zoon dan zal soupeeren, als hij thuis komt: of hij thé verkiest of koffie of wijn. Bescheiden antwoordt hij, dat hij graag ee- gla3sjo wijn za! gebruiken cn neemt af schei' Z:jn kameraden lachen hartelijk aU hij zsj goed geslaagd» list vertelt. Ten negen ure komt hij weer in zijn kwart" en onder t genot van ©en glas wijn, ontsprii zich 't volgend© gesprek: „Mevrouw, zijn mijn koffers al aangek' men „Neen. jonkheer, nog niet". „Daar hen ik leelijk mee gedupeerd, aan;.- zien mijn toiletartikelen zich daarin bevindt. Wat nu". „Maakt u daarover niet bezorgd jonkhc dat zal ik wel in orde brengen. Maar a prop©.- boo hoot uw kapitein". Rensbeur zit in do klem, doch weot zich te redden. „Neemt u mij niet kwalijk mevrouw, mar.' ik ben eerst twee dagen hier bij do coinpagni cn mijn kapitein heeft zoo'n vreemden naarr- ik weet mij dien op het oogenblik niet to bin nen to brengen. Rensbeur geeft voor vermoeid to zijn, want zooals hij zeide, dat hij ©en nachtdienst e: een mareeh van zeven uur achter den rug e: verzocht zijn kamer gewezen to worden. De zoon, kapelaan to B., staat onraidde 11;; op en gaat or.zen jonkheer voor en brengt bc. in een prachtig gemeubileerde slaapkamer, zo mooi, dat onze geïmproviseerde jonkheer e nauwelijk durft adem halen. net bed wr. praeh'i-,: en sneeuwwitte lakens lagen er oj zoodat Rensbeur onwillekeurig de gedachte i> zich voelt opkomen bij 't ontkleoden, om a, vorens in bed te stappen eerst met z'n sokkr: z'n voeten nog af te vegen, om do lakens xri< vuil te maken. Te 6 uur wordt hij gewekt en om half ach dejeuneerde hij met de weduwe en haar zoor Daarna gaat hij de straat op en komt oen hal uur later terug met 't bericht, dat hij de kazcr no moest overnemen, daar dit gen ander dan hij doen mocht en voor hern oen kamor wa-- gereed gemaakt aldaar en hij dus tot zij:, groot leedwezen moet vertrekken. Mot veel spijt ziet de weduwe den charman te» jonkheer vertrekken, er in de verste verte niet aan denkende op zoo'n reuzenmanier ge fopt te zijn geworden, terwijl onze jonkheer zijn intrek nam op een kamer, bewoond dooi nog acht andere onderofficieren en met een prachtige slaapstede in den vorm tan een krib met flinken stroozak. G. PERSKLOMP Uit het fort Pannerden. Adsp.-vaandrig J. B. Meijer schrijft ons van fort Pannerden: Op initiatief van den veldprediker ds. Ha gen was een comité tot stand gekomen tot op richting cn instandhouding van een militair tehuis voor do m: schappen van het fort al hier. Gisteravond had de opening plaats. Het Tehuis is gelegen in het naburige dorp Doornenburg. Toen we om 6 uur de groote zou binnenkwamen, waren er reodï aanwezig ds. Hagen, do commandant van het fort ©n ds. Gerritsen, predikant te Gent. .Spoedig waren allen om do tafel gezeten en do spelen, die- er in groote getalo aanwezig waren, werden druk gebruikt. Toen fis. Hagen 't woord vroeg om het Te huis officieel te openen, was voor de meeste, aanwezigen het- vreemde van het nieuwe Te huis al weg, ieder was er al op zijn gemak. Ds. Hagen wees er op, dat allo bezoekers mot ten meewerken om de orde enz. in het Tehu.- in stand te houden en eindigde met er den na druk op to leggen, dat het Tehuis een Christe lijk Tenuis is; hij hoopt© dat er van de be zoekers van het Tehuis een goede geest za" uitgaan tot de kameraden op het fort. Daarna sprak de commandant-. Hij zegde namens alle militairen dank aan ds. Hagen er het comité voor de moeit© en de kosten, die zij voor het Tehuis hadden willen maken en h: sprak de beste wenschen uit voor den bloei ervan. Ook beloofde hij zelf Taak het Tehuis te zullen bezoeken en vroeg do manschappen hem, in het Tehuis, te willen beschouwen als hun oudst© kameraad. Hierna werd staande het Wilhelmus gezon gen. Do spelen werden weer h-.-rat. Sigaren werden uitgedeeld en tabak en the© en choco lade met koek. Natuurlijk hebben de soldaten daar graag gebruik van gemaakt. Later op den avond heeft de oudste der man schappen ds. Hagen en den fort-commandant en ds. Gerritsen nog bedankt namens allo manschappen. Ds. Gerritson uit Gent sloot dezen eersten avond, die door een flink aantal militairen was bezocht, met gebed. Dat het Tehuis druk moge bezocht wordfcn ten plei- ziere van de manschappen van het fort tus schen Waal en Rijn! Namens allo manschappen nogmaals allen, die rot het stand bomen van het Tehuis hebi ben meegewerkt, onzen dank. Feestavonden te Thorn. Mi!, korporaal J. H. Brakel schrijft ons. Iete nieuws zult ge denkendaar organi seert men niet één. doch twee feestavonden. Ja. het is zoo, doch dat is gedaan, opdat zij, die den eereten avond op wacht waren, den vol genden avond konden genieten. Wij hebben dan ook, dank zij den sergt.-mai. v. d. G„ den sergt. v. d. C. en korp. v. d. B., twee genotvolle avonden gehad. Do WelÉdel Gestr. heeren kapitein v. d. Pant, luits. Raadt en Loeb woonden hot- geheel© feest bij en gaver; hun groote ingenomenheid te kennen me: b.-t geen voor het voet-licht werd gebracht. Do Harmonie St. Michiel opende den aront! met het spelen van het „Wien Ncorlandsc Bloed", wat door de stampvolle zaal staande werd aangehoord. Verder brachten de humorist Jean Leijondeckers uit Thorn en de mil. Rood- zond, v. Pel. v. Slooten en Pat de lachspieren vaak geweldig in werking, terwijl de mik Vaal.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3