Wk ©F ZEE. Binnenland. 13ES BOXiDATEKTCOUHANT vail EÖIÏöag 3. i april X X De strijd in den Elzas. Thiï, w -<S k(igneulie. dteudicouli duxeru//ês2 SJhiaticourl: f^Nasro, ssey^. ^Si^^^wwWa.MoUsSda In de laatste da pen is er vrij lievig ge vochten aan het Westerfront, niet het minst aan de Oostgrens van Frankrijk. Vooral in hot BoÏ6 Le Prétre en daaromtrent waren de aanvallen der Franschen zeer krachtig. Hier wierp zich een Duitsch bataljon, de „Wacht am Ehein" zingend, niet de blanke wapens op het Fransche infanterio- regiment 110. 13, en dreef dit op de vlucTïi,. Ten zuiden van de Orne ontwikkelde zich op 6 April een nieuw" gevecht, dat nog niet geëindigd is. In het centrum van de stellingen aan de Maas werkte alleen de artillerie. Doch uit alles blijkt, dat de aanval nog niet ten einde is. De Fransche berichten melden, dat zij zoowel in het bosch van Ailly, ten zuidoosten van St. Mihiel, als in het Boi9 Brulé voor uitgingen de verlaten posten der Duit,sellers bij Regniéville werden door hen bezet en be houden. De ligging van dien post is op hst kaartje aangegeven door een R.. en de daarlangs getrokken stippellijn geeft on geveer aan, hoeveel de Fransche linie, door de dikke lijn aangegeven, er tijdelijk is vooruitgegaan.. Ook in het Bois De Prêtre, bij Pont-a-Mousson, konden de Franschen eenig gebied bezetten. Sedert is in dat deel van het gevechtsterrein een zeer slechte weersgesteldheid ingetreden, maar de actie tegen de D'ui'tsche troepen wordt nog steeds voortgezet. Uit het hierbij gevoegde kaartje blijkt, dat de Duitsche "troepen daar een zeer voor uitgeschoven stelling innemen. De bedoe ling van de Fransche aanvallen is, om die stelling te doen ontruimen, en tevens den ring te breken, dien de Duitsche legers om Verdun pogen te leggen. De Maashoogten bij Combres vormen door hun sperforten een voortzetting van de vestinglinie van Verdun. Sedert geruimen tijd hadden in dat ge deelte gevechten plaats, waarin de Duitsche troepen verschillende punten veroverden, die hunne insluitingsketen om Verdun steeds nauwer maakten. Slechts in het zuiden, langs de Maas en den spoorweg, zijn de ver- bindingon met Verdun nog niet afgebroken. en ten oosten van Verdun, evenals de aan vallen op de zuidelijke stellingen, mislukten. Een kortstondig succes van de Franschen op de hoogte bij Combres werd te niet ge daan door tegenaanvallen van onze infan terie, zoodat de hoogte 's avonds in Duit sche handen bleef. In den nacbt van 6/7 April werd de zuidelijke vleugel tuschen Flirey en de Moezel door de Franschen onder zwaar ar tillerievuur gehouden, dat door onze artil lerie een paar maal verrassend met succes weid beantwoord. Dit artillerievuur werd den geheelen 7en April voortgezet. In den vroegen morgen werd opgemerkt, dat do Fransche loopgraven sterk bezet werden en daarachter reserves werden aangetrokken tegen half elf 's ochtends begonnen deze strijdkrachten den aanval tegen het Bois Mortmare. Tot vier maal deden zij een stormaanval op onze stellingen, en telkens werden zij met zware verliezen teruggewor pen. Massa's gesneuvelden stapelden zich op voor onze loopgraven. Aan den noordelijken vleugel werd de hoogte bij Combres van Donderdagmorgen vroeg af onder zwaar artillerievuur gehou den. In den morgen kwam het ook weder tot infanteriegovechten, eerst met afwisse lend succes, totdat 's middags ten slotte allo loopgraven in ons bezit bleven. De dag eindigde met de overwinning der Duitschers over het front. Officieel Fransch legerberjcht. PARIJS. Het avondcommuniqué van 8 'April luidt In den afgoloopen nacht en heden hebben wij, niettegenstaande het slechte weer, nieuwe successen behaald' tusschen Maas en Moezel. Een nachtelijke aanval bij Eparges stelde ons in staat opnieuw een sprong voorwaarts te doen. Wij handhaafden ons, niettegenstaande drie heftige tegenaanval- Jen. Wij telden reeds over de duizend lijken. Bij Lamerville vernietigden wij in een infanterieaanval een Duitsche compagnie; tien overlevenden werden gevangen ge nomen. In het Bois Mortmare kregen wij vasten voet in de vijandelijke verdedigingswerken en handhaafden ons, niettegenstaande de vijand poogde het verloren terrein te her winnen. Het resultaat van de aanvallen sinds 4 April tusschen Maas en Moezel is ■aanzienlijke terreinwinst .op het noordoos telijk front van Verdun kwamen wij over een front van 20 K.M. van een tot drie K.M. vooruit, bezetten de hoogten, welke de Ome beheerschen; veroverden de dor pen Gussainville en Formezeyop de Maas- hoogten maakten wij ons meester van bijna de gebeele sterke stelling van den vijand en behielden deze terreinwinst, mettegen- etaando talrijke en zeer verbitterde tegen aanvallen verder veroverden wij het ceheele zuidwestelijke deel van het bosch van Ailly, dat de Duitschers niet konden heroveren, hoewel zij herhaalde tegenaanvallen deden. In het zuidelijk deel van Woëvro kwamen wij op een front- van acht K.M. drie K.M. vooruit. Op al deze punten leden de Duitschers zware verliezen. De mijn-oorlog in de Argcnnen. De ..Dépêche de Toulouse" bow,t een offi cieel rapport- over twee voorvallen tijdens den mijn-oorlog in het Argonner woud. rraar de loopgraven van Duitschers en l'ranschen vaak zoo dicht bij elkander zijn gelegen, dat mon den vijand alleen nog maar reet handgranaten en door het graven van mijngangen kan be stoken: Onder den grond loopen de mijn- en contra mijn-gangen als een warnet van tunnels door felkaar. Dag en nacbt werken onze sappeurs, 'n zwaar en gevaarlijk werk. Want die zich laat verrassen, is verloren. Onvermoeibaar hakken en graven onze man nen; hun chefs zijn met bon en oven hun het voorbeeld van koelbloedigheid, door op het juiste oogenbhk die maatregelen te nemen, waarvan bot succes afhangt. Een paar cijfers kunnen een denkbeeld geven van do werk zaamheid der genie in de Argonnen; tusschen de Four-de-Paris en de Aire heeft zij reeds 3 kilometers mijnengangen aangelegd en 52 flad der-mijnen doen ontploffen, die 7200. kilo sprin- Btoffen behoefden. Hrrb eerste geval droeg zich als volgt toe Ef was een aanval beraamd tegen do Duit- •cbe loopgraven van Courtes-Cbaueses, en 7 floddermijnen waren gereerl gemaakt, vier on der het vijandelijke veldwerk, de andere op een paar meters er voor en er achter. Een van die mijnen tooesfc worden geladen in een mijn gang, waar men sedert eenige dagen het vaag gerucht van Duitsch graafwerk waarnam. Op één ochtend hoorde men den gravenden sap- Ïeur fluiten en zingenkort daarna kwam een iuitscli onderofficier do vordering van de mijngang opnemen. Men kon duidelijk liooren, hoe hij den sappeurs 'n standje gaf, omdat zij te langzaam werkten, en het hevel geven, dat do mijn den volgenden dag gereed motst zijn. Dat was juist do dag, dien wij voor den aanval hadden bestemd. De springstoffen werden aan gebracht, maar des avonds werd de aanval uit gesteld en de floddermijn weder ontladen. Den volgenden dag hoorde men geen enkel gerucht meer in de Duitsche mijngang hun mijn moest dus gc-reed zijn! Toch aarzelden onze sappeurs niet, weer te rug te keeren en hun fladdermijn opnieuw te plaatsen, daar onze aanval nu definitief op den volgenden dag was vastgesteld. Zij hadden juist <to springstoffen op haar plaats gestuwd, het slaghoedje met het ontstekingskoord .ee reed gemaakt, en zich teruggetrokkentoen ie Duitsche camouflet (de voormijn, die ten doel heeft, de vijandelijke sappeurs en zoo mogelijk ook de vijandelijke springlading te vernieti gen) ontplofte. Een tweede luitenant ging do schade opnemen, hij bemerkte dat, dank zij eenige scheuren in den bodem, een lievige luchtstroom was ontstaan, zoodat de giftige ontploffingsgasson onze mijngang niet onbruik baar hadden gemaakt. Ook onze springlading was gelukkig intact gebleven. De luitenant bracht de lading weer op baar plaats, en den volgenden dag werkte de fladdermijn en de zes andere op hetzelfde oogenblik, waardoor de vijandelijke steil in? in onze banden viel. Het tweede fp&plte droeg zich als volgt toe Sedert verscheidene dagen werkten onze sap peurs bij Bolante aan een mijngang, dio n?eds tot onder een luisterpost van de Duitschers was genaderd. Men hoorde zeer duidelijk de stappen van don op en neer loopenden luiste raar. Terzelfder tijd kon de luisteraar het werk van zijn sappeurs hoeren, die eveneens 'n mijn gang naar onze stellingen groeven. De heide gangen waren zoo dicht bij elkaar, dat men be sloot, onze fladdermijn te laden, maar plotse ling stortte de aarde aan hot einde van onze gang in. De Duitsche sappeur die het meest vooraan werkte, stond onverhoeds neus aan neus met onzen Persten man en maakte bee- nen. Dadelijk werd last gegeven, onze gang met zandzakken af te sluiten en snel een mijn to laden. Men hoorde do Duitschers in grooten getale terugkoeren On kisten springstoffen in him gang stapelen, maar wij waren het vlugst geweest en ons ontstekingskoord zat al op zijn plaats. Do ontploffing van onze miin verraste do Duitschers midden in het werk, hun eigen mijn ontplofte tegelijkertijd als de onze en mon kon do lichamen van de arbeiders en soldaten van den luisterpost in de lucht zien vliegen. RUSLAND. Van het Oostelijk OorSogsterrein. BERLIJN, Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld; Op het Oostelijk oor logsterrein is niets bijzonders voorgevallen. Het weer is slecht. De wegen in het Rus sische grensgebied zijn thans onbegaanbaar. PETERSBURG. Rapport van het hoofd kwartier. In de Karpathen trokken onze troepen vooruit in het Ondavadal en verdreven den 6en de Oostenrijkers uit den sector Stropko- Puksjacz. In de richting van Mezo Laborcz be proefden de Oostenrijkers en Duitschers, die aanzienlijke versterkingen hadden ge kregen, tot het offensief over te gaan. Maar onze troepen bezetten het front Tsja- balocsjSjoeko er. sloegen alle aanvalien af, daarbij den vijand zware verliezen toe brengende. In het gebied ten noorden van den spoor weg OsszokBerezna trekken onze troepen met succes over de voornaamste keten der Karpathen. Zij hebben een uit tactisch oogpunt hoogstbelangrijk resultaat bereikt op de hoogte ten zuiden en ten noorden van Valosate. In de overige sectoren van het front geen wijziging van belang. In Noord-Polen. BERLIJN. De oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatt" schrijft uit het Öostenrijksch-Hongaarsche hoofdkwartier: Van het noordelijk front in Polen verhaalt de berichtgever, dat de Russen uit den ves tinggordel steeds weer tegen de Duitsche stellingen oprukken; zulk een aanval bij Jednosoziec, ten N.O. van Prasnysz, duurde tien dagen lang. De laatste aanval duurde U uur en werd met groote verliezen afge slagen. Bij Lomsja beschieten de Russen de inge graven Duitsche postenlinies en schieten zij de dorpen in brand, waarin reserven wor den vermoed. De vesting Ossowietsj staat onder het vuur van het zwaarste Duitsche geschut. Do Russen beantwoorden dit door het be schieten van de dennenbosschen, waarin Duitsche batterijen worden vermoed, doch tot nog toe zonder succes. Talrijke Russische aanvallen worden ge daan uit het bosch van Augustowo en de morenstreck van Soewalki. Onlangs nam een kozakken patrouille êen wagen op den straat weg naar Kalwarja. Maar iedere groote be weging voorbij Krasnopol kost den Russen een groot aantal dooden en gevangenen, en de aanvallen uit Kowno blijven eveneens zonder succes. Het is opmerkelijk dat de Russen, ondanks hun zware vestingartillerie op het geheele front in Noord-Polen niet tegen de Duitsche artillerie opgewassen ziju. In het bezette gebied. WEENEN. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld De legercommandant, aartshertog Friedrich, bezocht in de laatste dagen met den troonopvolger, aardtshertog Karl Franz Joseph, oen gedeelte der bezette Russische gebieden dn Polen. De opperbevelhebber kon zioh daarbij overtuigen van de goede houding en den voortreffeïijken toestand der verschillende, onlangs op het oorlogster- ïerin aangekomen aanvullingstroepen, ©n van den goeden geest en de onverzwakte Strijdvaardigheid en het vertrouwen van de als reserve-troepen naar het front gezon de af deelingen. De legercommandant heeft tevens de gelegenheid waargenomen, om den technischen onderdeelen zijn goedkeu ring te betuigen voor de welgeslaagde her stellingen van de in den oorlog verwoeste spoorwegverbindingen Aan de groote stations kwamen de aan zienlijkste bewoners van het land voor de ontvangst van de beide aartshertogen, die in herhaalde gesprekken groote belangstel ling toonden voor de wijze van bestuur der onder beheer van den legercommandant staande geoccupeerde gebiedende leger commandant wees daarbij voornamelijk op het belang van een rationeel© en intensieve bebouwing van de uitgestrekte landerijen. Ook toonde de aartshertog groote be langstelling in een groote industrieel© onder neming in een bekend kolenbekken, in het geoccupeerde gebied gelegen, die door den oorlog veel had geleden, maar door de werkzaamheid der militaire bestuursorga nen, die zich door geen beletsel Heten weer houden, binnen korten tijd hersteld en opnieuw in gebruik genomen was, en die thans weer aan vele duizenden arbeiders werk verschaft. Dit is een bewij's van de groote zorg, die het legerbestuur voor het bezette gebied heeft. De legercommandant kon tevens waar nemen, dat het aan het militaire bestuur gelukte, alle aanvankelijk waargenomen moeilijkheden uit den weg te ruimen, en het vertrouwen te verwerven van de door den oorlog ernstig benadeelde bevolking. OOSTENRIJK-HONGARlJEc De Karpathenslag. BERLIJN. Een correspondent van de „Az Eest" bericht, dat de groote slag, dadelijk na den val van Przemysl begonnen, thans 't hoogte-' punt bereikt en met uiterste verbittering gevoerd wordt oostelijk en westelijk van den Doeldapas, aan weerszijden van de Laborczarivier en op de omliggende hoog ten. Het heeft er allen schijn van alsof de Russen zich thans met volle macht op on zen linkervleugel willen werpen. Westelijk van de Doeklavallei overschreden zij eergis teren de Hongaarsche grens en bezetten eenige kleine dorpjes, voor ons v.in minder beteekenis. Onze troepen trokken terug op daarachter liggende bergruggen, die gemak kelijk te verdedigen zijn. Onze aanvallen tegen de Russische ver sterkingen bij Zalesjtjyki gaan gestadig voort. Uit Tscrbowitöj wordt bericht, dat de Russische versterkingen ten zuiden van de Dnjester door onze artillerie in elkaar ge schoten zijn, waarna onze troepen den vijand verdreven en zijn stellingen bezetten WEENEN. Uit het oorlogspersbureau wordt gemeld: Half Maart kwam de groote, thans reeds sinds 25 Januari durende, Karpathenslag door het in zetten van aanzienlijke Russische strijd machten voor een aanval over de Kar- pathenketen in een nieuwe phase. Zoo wel in het Doeklagebied als in de streek tusschen den Loepkofpas en den Uszokpas ondernamen de Russen voortdurend aan vallen, waarbij zij hun ongehoorde verliezen telkens aanvulden uit achter hun front ge- reedgehouden reserveformaties, terwijl zij in de laatste dagen ook het na den val van Przemysl ter beschikking gekomen inslui- tingsleger in den slag wierpen. De over het geheele front ingezette aan vallen, waarbij niet gelet werd op het ver lies van menschenlevons, werden natuurlijk met partieel© successen bekroondtoch leidde d© than3 reeds vier weken durende verbitterde strijd nog geenszins tot het resultaat, dat de Russen zich in het bezit hebben kunnen stellen van d© stellingen, waaruit zij door onzen einde Januari inge zetten aanval verdreven werden, niettegen staande hun verwoede tegenaanvallen en het buitengewoon strenge winterweer. Van den Uszokorpas is het geheele oostelijke deel van de Karpathenketen in ons bezit, hoewel de Russen ook hier en vooral in het Obordal heftige aanvallen deden. Ook ten westen van den Uszokerpas bieden onze troepen op de voorste bergkammen aan deze zijde tegenstand. In het Laborczadal in het Doekla-gebied i3 de half Maart begonnen poging tot doorbraak van onze stellingen onder zware verliezen voor de Russen afge slagen. Ook in een onlangs ingezetten kTach tigen aanval kon de vijand niet door ons front breken; in de laatste dagen bracht onzo tegenaanval oostelijk van het Labarcza- dal den vijandelijken stormloop niet alleen tot staan, maar de Duitsche en Oostenrijk- sche wapens behaalden zelfs een succes van beteekenis, waarvan de omvang blijkt uit het groote aantal krijgsgevangenen, ver overd© kanonnen, mitrailleurs en talrijk oorlogsmateriaal. Betoogingen In Boedapest. PARIJS. Zwitsersche bladen vernemen uit Boedapest, dat Paasclimaandag aldaar rumoerige vergaderingen werden, gehouden. Heftige aanvallen werden, door de republi- keinsche socialisten gedaan op liet Duitecho militarisme. Bloedige boteingen hadden plaats. SERVIË. Belgrado beschoten. WEENEN. Wegensde jongste beschieting va.n de open stad Orsowa werd op 6 dezer gedurende korten tijd de stad Belgrado ge bombardeerd, TURKIJE. In den Kaukasus. PETERSBURG. De staf van het Kauka- 'susleger meldt van 6 Apj-ilOnze troepen bleven meester in de gevechten in het kust gebied en in de streek tusschen Olty en Artwin. De Turken werden hier overal te ruggeworpen. Aan de overige fronten geen verande ring. GRIEKENLAND. Venizelos. ATHENE. De Koning stelde in han den van den premier en de regeo- ring een brief, weltlcen Venizelos hem geschreven heeft en waarin de oud-premier den Koning verzoekt om een tegenspraak van de regeeringsverklaring, volgens welke de Koning het met Venizelos' plan om Ka- walla af te staan, niet eens zou zijn geweest. Nadat ministerraad was gehouden en de premier door den Koning in audiëntie was ontvangen, is gistermiddag het antwoord van de regeering aan Venizelos overhan digd. Naar men verneemt, houdt de regee ring daarin vast aan haar vroegere ver klaring. Venizelos beraadslaagde daarop Donder dag met zijn vrienden en partijgenooten. Men gelooft, dat hij zich uit de politiek zal terugtrekken. ATHENE. Venizelos verklaarde aan zijn partijgenooten, dat hij, nu de ro- geehing de tegenspraak van zijn mede- deelingen over de houding van den koning in zake den afstand van Kavalla, handhaaft, zich genoopt ziet, zich definitief van elke deelneming aan de politiek terug t© trekken. autoriteiten te Newport News meegedeeld, dat hij zijn schip wenschte te zien internee- ren. Hij verklaarde dat hij hiertoe genoopt was omdat de hulp die een ontsnapping mo gelijk zou maken, uitbleef. Het schip zal aan'de werf te Norfolk worden geïnterneerd. NEWPORT NEWS. Den commandant van de „Prinz Eitel Friedrich" is aange zegd, dat hij Donderdagmorgen om vier uur do territoriale wateren moet hebben verla ten, of dat zijn schip zal worden geïnter neerd. Do torpedeering van de „Falaba". LONDEN. De Engolsche regeoring heeft niet lang gewacht met de be antwoording van de nota van den Duitechen ambassadeur te Washing ton, waarbij de torpedeering van do „Falaba", waarbij ruim honderd menschen omkwamen, werd verontschuldigd op grond van militaire noodzakelijkheid en waarbij verklaard werd, dat Engelsche koopvaardij schepen van kanonnen waren voorzien en den raad hadden gekregen Duitsche onder zeeërs te rammen of op andere wijze aan te vallen. Een Engelsche nota van heden verklaart: De „Falaba" was niet bewapend. Het is onjuist, dat voldoende tijd was gegeven aan passagiers en bemanning om zich te red den. De onderzeeër naderde de „Falaba", vergewiste zich van den naam van het schip, gaf een sein om te stoppén en vijf minuten tijd om in de booten te gaan. Het zou een wonder zijn geweest, indien alle passagiers en de geheele bemanning van het groote schip in staat zouden zijn geweest in de booten te komen binnen den toegemeten tijd. Terwijl de booten nog in de davits hingen, schoot de onderzeeër op korten af stand een torpedo op de „Falaba" af. Dit moest absoluut zeker het verlies van een groot aantal menschenlevens ten gevolge hebben en het moet geschied zijn met de bedoeling dit ook te doen geschieden. Het gedrag van alle opvarenden van de „Falaba" blijkt uitstekend te zijn geweest en zonder eenig oponthoud werden de boo ten gestreken.. Het is mogelijk, maar niet zeker, dat een even talrijke, geoefende be manning van een oorlogsschip er in geslaagd zou zijn in gelijke omstandigheden meer levens te redden, De bemanning van de „Falaba" onder zulke omstandigheden te beschuldigen van nalatigheid zou niet goed mogelijk zijn. Duitsche soldaten marcheeren thans door de straten van het oude Brugge, kanonnen ratelen en dichtbij gromt de donder van het geschut, maar Brugge zelf is betrekkelijk goed bewaard' gebleven, 't Zoo ook jammer zijn, indien een doel dezer oude grijze stad geschonden werd, Ons kiekje hierboven van de "Vlaamsche straat te Brugge, met de Hal en den trotschen Belfoord, den reuzentoren, op den achtergrond, kan er ons een denkbeeld van geven, hoeveel schoons uit ouden tijd deze stad nog in zich bergt. Zie die oudorwetsche huizen, do typische gevels maar zie vooral den imposanten toren op den achtergrond, die heel de stad beheerscht, het is, of wij terug verplaatst worden in veel vroeger eeuwen. EGYPTE. Aanslag op den Sultan. LONDEN. Uit Kaïro wordt gemeld, dat Donderdagmiddag om drie uur een moord aanslag is gepleegd otp den Sultan, toen hij zijn paleis verliet om enkele hoogwaar- digheidsbekleeders te bezoeken. Een inlan der loste een schot, dat echter miste. De man werd onmiddellijk gearresteerd. ITALIË. Italië en de oorlog. BERLIJN. Die „Lokal Ajiz." ver neemt uit Milaan, dat senator Fran- chittd in de „Corriere della Sera" een brief publiceert waarin hij, die sinds het uitbreken van den oorlog steeds voor deel neming van Italië aan den strijd aan de zijde van de Entente was, verklaart: na de jongste uitlatingen van de Russische pers tegenover de Italiaansche nationale wen- schen en na de houding van Frankrijk en Engeland tegenover Italië, is elk samen gaan met deze mogendheden onmogelijk. De eenig mogelijke houding voor Italië is die van absolute neutraliteit. Italië en de Balkan. ROME. Een officieuse nota zegt, dat be sprekingen worden gevoerd tusschen Italië en Servië, met het doel tot een overeen komst te komen, betreffende de Adriatische Zee. De nota voegt daaraan to9, dat de Italiaansche diplomatie in den Balkan ge heel in overeenstemming is met die van de Triple Entente, met wie Italië in volkomen eensgezindheid verkeert. Do „Eitel Friedrich". WASHINGTON. De gezagvoerder van de „Eitel Friedrich" heeft aan de douane Het scheepvaartverkeer. LONDEN. Uit een opgaven van de admiraliteit omtrent Engelsche koop vaardijschepen, door onderzeeërs tot zin ken gebracht, in de week, eindigende 7 April, blijkt, dat die week voor de Duit schers op één na de minst succesvolle week was sinds het begin van de zoogenaamde blokkade. Slechts vijf schepen werden in den grond geboord, met een totaal-tonnenmaat van 7904. Hierbij zijn niet gerekend vijf kleine viflschersvaartuigen, totaal metende 914 ton. Ondanks de vermindering van -vertrekken de schepen ten gevolge van het Paasch- feest, bedroeg het totale aantal zeebooten, die uitgingen en binnenkwamen in de haven van het Vereenigd Koninkrijk gedurende bedoelde week, niet minder dan 1234. De „Frye". WASHINGTON. In het antwoord van Duitschland op den eisch tot scha devergoeding van Amerika voor het in den grond boren van de „Frye" door de „Eitel Friedrich" wordt de ver plichting daartoe erkend, maar wordt te vens verzocht de zaak voor het Prijzenhof te brengen ter vaststelling van de feiten wat aangaat eigendom van schip en lading. Prins Hendrik in de hoofdstad. In het „Amstelhötel" had Woensdagmiddag drie uur de aangekondige conferentie plaats van Z. K. H. Prins Hendrik met den comman dant van de Stelling Amsterdam, generaal O p- horst, over de regeling van do samenwer king van den geneeskundigen dienst met het Nederlandsche Roode Kruis. De Prins, die in hurgerkleeding was, was vergezeld van gene raal Tonnot, hoofdcommissaris van het Roode Kruis, en. van zijn adjudant, jhr. Backer. De conferentie werd o. a. bijge- Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. w'oond door den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht, generaal Q u a n- j o r. Tevoren had de Prins in het Amstelhötel, waar hij te half twee aankwam, geluncht. Na afloop der conferentie bracht de Prins een bezoek aan do sociëteit „Onder Ons", Kal- verstraat hoek Spaarpots teeg, van welke socië teit Z. K. H. lid is. De Prins was voornemens huiten do stad te dineeren en gisteravond omstreeks tien uur naaj- Amsterdam terug te keeren, ten einde ten Paleize te overnachten. Inlossing Zilverbons. To Amsterdam heeft aan het postkantoor geen buitengewone drukte plaats gehad bij het wisselen dor zilverbons van f 5. Daarentegen heeft dit wisselen te Rotterdam nogal bewe ging gebracht. Onze correspondent meldt van daar Als men langs hot postkantoor komt, denkt men zich weer terug in do paniekdagen van Augustus, zoo groot is de aandrang om zilver bons in te wisselen. Eigenaardig is wel dat de Nedorl. Bank weigert deze .biljetten in te wis selen, zoodat ook de grootste geldinstituten ge noopt zijn hun voorraad aan de aangewezen kantoren kwijt te v orden of daarmede alsnog te betalen, zoodat de cliënteele genoopt wordt on middellijk naar Je aangegeven plaatsen te snel len ©n dus de rijen der wachtenden te vergroo- ten. Daarbij komt nog dat, naar het schijnt, de hoeveelheid nieuw wisselmateriaal niet vol doende is, zoodat weer evenals in Augustus een ongerustheid wordt gekweekt, die bij voldoende voorbeiuiding ware vermeden. Naar aanleiding van de drukte Woensdag op het kantoor bij den betaalmeester (te 's-Gra- venhage, doch vermoedelijk ook elders) maakt men ons opmerkzaam, dat de zilverbons van 1 en 2.50 nog tot en met 14 April kunnen worden ingewisseld en zulks niet slechts bij den betaalmeesters, doch ook bij de ontvan gers der Directe Belastingen en bij de Post kantoren. Men doet dus goed de eerstvolgende dagen het betaalmeesterskantoor dat reeds druk bezoek heeft door de ponsioensbetalin- gen niet te bezoeken voor het inwisselen van zilverbons. Zij, dio nog zilverbons van 5 hebben, be hoeven zich voor de inwisseling daarvan dezer dagen in het geheel geen moeite te geven. De aanvankelijke in wisseltermijn is voorbij. Men beware echter ook die bons goed, want (voor zoover ze echt zijn) zal er vermoedelijk weder gelegenheid komen tot inwisseling, zij het dam ook door opzending naar Amsterdam. Hier omtrent wordt echter waarschijnlijk ni©t voor het midden dezer maand beslist. Commissi© bloemenzendingen aan do bulten- landsche hospitalen. Het hoofdbestuur der Alg; Vereenïging voor Bloemencultuur heeft besloten de uitvoering te bevorderen van het denkbeeld, door den voor zitter In de openingsrede van do 130e alge meen© vergadering ontwikkeld, om afgesneden bloemen te zenden naar de hospitalen der oor logvoerende mogendheden en eene commissie van uitvoering benoemd, bestaande uit de hee- ren: A. Guldemond, te Lisse; A. H. Kruyff Lzn., te Sassenkeim; S. A, van Konijnenburg, te Noordwij'k; A. S. Rynierso, te Ovcrveen; T. van Waveren, te Hillcgom. De bloemen zullen kosteloos worden afge staan en vanwege de commissie worden inge pakt en verzonden. Do kosten van de kistjes worden gedragen door het Internationaal Congres van Vrouwen, dat eveneens de kosten van het vervoer op zich neemt, voorzoover geen vrachtvrije verzending mocht worden toe gestaan. Daar Hyacinthenbloemen wegens den sterken geur voor hospitalen niet geschikt zijn, zullen, voorzoover de beschikbare geldmiddelen van bet congres toelaten, in April Narcissen cn in Mei lat© Tulpen gezonden worden. Door bemiddeling van de Nederlandsche regeering wordt getracht van de oorlogvoeren de mogendheden de gewensclite modewerking ter bevordering van snelle doorzending der bloemen te verkrijgen. Het hoofdbestuur houdt zich overtuigd, dat indien de commissie ©en beroep mocht doen op medewerking ter verze kering van de noodige hoeveelheden bloemen, zij op algemeen en steun «al kunnen rekenen. Geen kermissen. Per verordening uitgevaardigd door den lui tenant-generaal Buhlman, commandant van het Veldleger, het militair gezag uitoefenende in de provinciën Noord-Brabant, Limburg en Gel derland beneden de Waal, is bepaald, dat het verboden is kermissen te houden in de gemeen ten, behoorondo tot het in staat van beleg ver- keerend gedeelte van bovengenoemd gebied. Legerzaken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de detacheering naar W.-Indië ingetrokken van off. v. gez. 2de kl. v/h. leger in Nederl.-Indië G. H. Stolt z. Bij K. B. is m. i. v. 15 April aan gep. kap. art. mr. dr. J. E'ysten, (die op aan vrage, tijd. opnieuw werd in dienst gesteld), op aanvrage, onder toekenning van vernieuwd pen sioen, opnieuw eervol ontslag uit den mil. dienst verleend en hom met afwijking van het advies van den Mil. Pensioenraad, onder intr. van hot voort'd. pensioen ad f 935 's jaars, hem vroeger toegekend met toepassing van do artfc. 2 3°., 9, 19 cn 20 der Pensioenwet voor do landmacht 1902, een vernieuwd voortd. pen sioen verleend van 963 's jaars. Bij K. B. is aan rcs. le luit. J. A. Vin k, van de 1-1-3 L. W. A., ter zake van lichaams- gebr. m. ing. v. 16 April eervol ontslag uit den mil, dienst verleend met erkenning van het recht op een nader pensioen. Bij K. B. is tijd. benoemd bij do inf. der landw. tot res. le-luit, H, P ij p e r, insp. v, pol. lo kl. to Amsterdam, teneinde te worden belast met do botr. van hoofd van het bijz. interneeringsdepot. Bij K. B. is a/d. tuilitio-le-luit. F. Boeghei m, le reg. vest.-art., ter zake van ongeschikth. voor de verdere waarn. v. d, mil. dienst, wegens lichaamsgebr. eervol ontslag uit den mil. dicDst verleend. Bij K. B, is aan tijd, off. v. gez. 2e kl. A. Keu s, op aanvrage, tér zake van onge schikte. voor de verdere waarn. v. d. mil. dienst, wegens lichaamsgebr, eervol ontslag nit, don mil. dienst verleend. Deelnemen aon examens. Door den Opperbevelhebber van Land- on Zeemacht is bepaald, dat aan hen, die wen-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2