No. 102. Zondag 11 April 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Op „zaal 25". Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Gezondheidsleer, Dobbelman's Oplaag 45,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTEIN ASTRA AT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z.4368. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI REN 3 CENT, .ABONNEMENT f 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertcntiën wende men zich tot het Alg. Advertentie-Bareau ROUMA Co, Heerengracht 220 Amsterdam, tot de Drakkerjj .Jacob van Campen" N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Palestrinastraat 10, Amsterdam. Prjjs der Advertectiën per regel 30 cent. Bj} abonnement reductie Nood en .strijd maken vindingrijk, dat leert deze oorlog ons in vele opzichten. Hiér zien wij, hoe kozakken in een hooiberg in Polen Duitschers ontdekken, ze te voorschijn halen en gevangen nemen. Trouwens hooibergen spelen vaker een rol in dezen krijg en waar er niet zijn, worden er met opzet opgericht. Zij zijn zeer geliefd als observatieposten en als plaats om zich te verbergen, aan het oosterfront zoowel als aan het wester, en door de Duitschers zoowel als de geallieerden. Men heeft er zelfs gevonden die geheel uitgehold waren en waarin men het zich zeer gemakkelijk had gemaakt en zich huiselijk ingericht. door J. P. BIJL, officier van qezondheid. XXXVIII. Ongedierte. V. Van zeer veel betoekenis zijn verder do vlooien. Eén beschrijving daarvan zal wel onnoodig zijn, iedereen kent ze. Do wijfjesvloo legt de eieren in reten van den vloer, spuw bak j es, afral, enz. De eieren kunnen langen tijd daarin blijven liggen, overwinteren er zelfs. Wordt de temperatuur kooger dan ontwikkelen ze zicli tot larven waaruit na 11 dagen de Jioppon te voorschijn komen en weer 11 dagen atcr do vloo. Do vloo leeft op menschen en op allerlei dieren, waarvan vooral de huisdieren, de hond en do kat, belangrijk zijn Hoeveel vlooien dergelijke dieren aan do menschen kunnen af staan blijkt wel daaruit, dat iemand 's mor gens 70 vlooicneieren vond in een kleedje waar 's nachts zijn kat op had geslapen. Men ziet dan ook dat vlooien zich 's zomers met groote snelheid vermenigvuldigen en in menig solda- tenkwartier een ontzettenden last veroorzaken. De verschillende menschen ondervinden den last, dien vlooien veroorzaken, op zeer verschil lende wijze. Terwijl sommigen niets bemerken al zit hun geheele lichaam vol beten, wordon anderen reeds uit hun slaap gehouden, wan neer oen vloo over hun lijf loopt. Maar tus schen deze uitersten is do groote groep van menschen, die iedere vlooienbeot als een hin derlijken jeuk ondervinden en die, wanneer in een kwartier veel van die dieren zijn, daardoor zoowel 's nachts als overdag veel last onder vinden. Bijzondere beteekenis krijgt do vloo nog wanneer er pest heerscht. Het is namelijk ge bleken dat de pest van do ratten op do men schen wordt overgebracht door de vloo. Hier voor is thans in ons land natuurlijk geen ge vaar, maar wanneer de pest b.v. uit Indië naar Europa mocht worden overgebracht-, zou daardoor het gevaar dat vlooien opleveren kun nen, natuurlijk ontzettend groot wordon. De strijd tegen de vlooienplaag zal in de •érste plaats daarop gericht zijn, dat de eieren ■iet tot ontwikkeling kunnen komen. Zooals irij zagen, worden de eierën gelegd in spuw- bakjes, in afval, in de reten van den vloer. Een geregelde reiniging, zoodat de eieren geen tijd hebben zich te ontwikkelen, zal daarvoor noodig zijn. Men werpe de afval evenwél niet Door J. EVERTS. dicht bij het kwartier op den grond, aangezien dan op die plaats de ontwikkeling kan plaats hebben, maar zorge dat niet alleen een ver wijdering, doch ook een vernietiging tot stand komt, waarvoor verbranden van het vuil wel het eenvoudigst is. Het dooden der vlooiën kan op verschillende manieren geschiedon. In enkele seconden zijn ze gedood door terpentijn of petroleum. Het gevaar voor brand maakt dit middel evenwel minder geschikt. Een oplossing van 10 deelen lysol op 90 deelen water doodt ze in 2 minuten. Het eenvoudigste en altijd te gebruiken middel is wel groene zeep. Een oplossing van 4 deelen groene zeep op 100 deelen water doodt vlooien in enkele minutën. Wordt een lokaal hiermede geschrobd en daarbij gezorgd, dat de zeepoplossing in allo reeten en openingen door dringt, dan zullen, wanneer men alles min stens 10 minuten nat laat, dc aanwezige vlooien gedood worden. Tijdens den oorlog in de Balkan, waar ont zettend veel vlooien voorkomen, ging men als volgt te werk. Eerst wérd de vloer geschrobd met warme sodaoplossing of zeepwater en daarna werden de naden en reten door mid del van troffels volgesmeerd met groene zeep. Op deze manier konden de eieren onmogelijk tot ontwikkeling komen. Zooals wij zagen overwinteren de eieren in die reeten en naden om tegen het voorjaar tot ontwikkeling to komen. De tijd is dus thans aangebroken om in de kwartieren de vloeren zoo nu en dan onder handen to nemen ten ein de het vlooienbroedsel in de geboorte te smooren. Behalve op genoemde plaatsen houden de vlooien zich natuurlijk ook op in dekens, kleeren enz. Een goed middel om ze daaruit te verwijderen is door te „vlooien", m. a. w. de vlooien to vangen en te dooden. Een ander middel om vlooien in dekens enz. te dooden is de zon. Do zon doodt ze in korten tijd en niets is eenvoudiger dan om de dekens uit kwartieren waar veel vlooien zijn zoo dik wijls mogelijk in do zon te hangen. Ook kan men de goederen aan zwaveldamp blootstellen. Voor een ruimte van 1 kb. M. heeft men dan 25 gram zwavel noodig. Neemt men wat meer zwavel, bijv. 100 gr., dan zijn do vlooien in uur dood. Uitstoomen in een ontsmettingsoven werkt natuurlijk ook snel doodend. (Zie verder betreffende zwaveldamp hetgeen daarover bij kleerluïzen is gezegd.) an groot belang is het ook wanneer men in staat is om zich tegen vlqoien te vrijwaren. Verschillende middelen worden daarvoor aan gegeven. Zoo schijnt b.v. kruidnagelolie als lederen dag 's avonds om acht. uur luidde de bel op de binnenplaats van bet groote ziekenhuis, 't Was bet sein, waarop de dag- zusters afgelost werden in al de zalen, waar 's.nachts gewaakt moest worden. Prompt op tijd kwam zuster Horze, die deze week ,,de wacht" bad, zaal 25 de typbus-zaal van den mannenkant 1) bin nen, een zwart-wollen omslagdoekje over den arm, in de band een boek en een ge kleurd blikken trommeltje met mond-lcost voor den nacht. Zij wensebte een bedeesd ,,goeien avond" wat bijna niemand hoorde en stapte, kalm als altoos) naar de 1) Overgenomen uit „Literatuur, gekozen uit het werk van hedendnagschc schrijvers door dr. J. B. Schepers". Zoowel de uitgever, de heer C. A. J. van Dishoeck te Bnssum, als de schrijver, de heer J. Evers, bobben ons ten zeerste verplicht met do toestemming deze mopio novelle in do „Soldatencouvant'7 over te „eerste verpleegster", zuster Vermaas, die baar de wacht overdragen zou. ,,Je treft 't: je zult een rustige wacht hebben" zei deze na een korte begroe ting. „Ze zijn allemaal zóó goed... de dokter was er echt over in zijn schik van avond." En nog eenige nadere instructies gevend, eindigde zij ,,nou, en voor de rest natuurlijk net als altijd... O ja, en dan is er weer een nieuwe patient bijgekomen vanmiddagFeitman, in nommer «even ligt-ie." ,,Zoo?... En boe is-tie? Erngtig?" ,,Ik weet niet. Je kan d'r zoo weinig van zeggen" meende zuster Vermaas. ,,Hij moet thuis al een paar weken ziek ge legen hebben. En je weet hoe de dokter is die laat zich altijd zoo weinig uit... Hij had wel nogal veel verhooging van tempe ratuur vanavond. Zuster Horzo antwoordde niet. Ze had alleen aandachtig langzaam met het hoofd geknikt. Opeens liep zij zonder een woord door naar de lange tafel, dei dicht bezet met instrumenten, medicijnflessclien en aller lei andere benoodigdherlen in het midden der langwerpigo_ zaal stond, en bleef daar staande liet cahier inzien, waarin pok nog zoodanig goed te werken. Meestal wordt even wel insectenpoeder gebruikt. De vlooien schij- nén daardoor afgeschrikt te worden. Een zeer doeltreffend middel is verder een paardendeken. Reizigers in landen waar veel ongedierte voor komt, slapen bij voorkeur onder hun paarden deken en ook bij den troep is het goed bekend dat de bereden wapens gewoonlijk weinig last van vlooien, ondervinden. In de Fransch-Duit- sche oorlog bonden de soldaten 's nachts hun kleeren op de paarden om zoodoende de vol gende dagen minder kans te hebben om door vlooien te worden aangetast. De toestand in den reuzenstrijd. Er wordt in de laatste dagen zeer hevig gestreden aan het geheele front tusschere. Moezel en Maas, in den Elzas. Het schijnt, dat de Franschen daar met buitengewone kracht aanvallen, en dat die aanvallen de Duitsehers eenigszins hebben verrast, want hun tegenstanders zijn sedert maanden in deze streek slechts verdedigend opgetreden. Was het doel der Franschen om bij ver rassing hier door do Duitsche linie heen te. breken? Dan is dit in elk geval niet ge lukt. Wel spreken de Fransche berichten van tamelijk belangrijke successen en het Duitsche front zou bij Thiaucourt en in het Bois Le Prêtre met een bocht achter uit gedrongen zijn. De Duitsche telegram men gewagen ook van zeer hardnekkige ge vechten, maar zij geven niet toe. dat de Franschen een overwinning behaalden. Dat er verbitterd gestreden is, blijkt wel uit de berichten van beide kanten: de Fransehen maken melding van de talrijke dooden aan den kant des tegenstanders en gevonden in diens loopgraven; de Duitschers deelen meo, dat stapels lijken van Franschen zich ophoopten voor hun loopgraven. Over 't geheel echter krijgen wij den indruk, dat do Franschen in de laatste dagen wat for tuinlijker zijn geweest en bijv. bij Woevre ook ietwat zijn vooruitgedrongen. Daar zou den zij zelfs over een front van acht kilo meter drie kilometer vooruitgegaan zijn. Op het Westelijk oorlogsterrein is dus het vechten in vallen gang, ook in België is in de laatste dagen hardnekkig gestre den, o.a. bij Driegrachten, op het Oos telijk front woedt de oorlog voornamelijk in de Karpatlien. De Russen vallen dazj krachtig aan en blijkbaar met niet al te ongelukkigen uitslag. Dat erkennen zelfs de Hongaarsche bladen. De strijd is er nog niet uit; hij is in het voornaamste stadium ge treden en wordt met groote verbittering gevoerd. Van weerskanten schi-ijft men zich de overwinning toe, al geeft men ook van weerskanten toe, dat er nog geen beslissing is gevallen. Maar, zooals we zeiden, Hon gaarsche bladen erkennen, dat de Russen eenig voordeel hebben behaald; zij zouden ten westen van den Doekla-pas Woensdag de Hongaarsche grens hebben overschreden en eenige kleine dorpjes in 't vijandelijk land hebben bezet. De Hongaarsche troepen trokken zich echter terug achter de berg ruggen daartegenover en die zouden ge makkelijk te verdedigen zijn. De Russen zelf berichten van nog grooter succes: zij zouden bij den Uszok-pas den doortocht over den hoofdketen der Karpathen gefor ceerd hebben en daardoor een groot resul taat hebben bereikt. Natuurlijk moet dit nog worden bevestigd en ook is zeer goed mogelijk, dat het succes van tijdelijken aard isnog zijn de Russen niet in de Hon gaarsche vlakte. Doch wel lijkt het er op, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, waarnaast hier Duitschers strijden, al hun kracht moeten inspannen om den vijand tegen te houden en dat van terugdrijven althans nog geen sprake is. Op de andere oorlogstooneelen in het Oosten is het blijkbaar tamelijk rustig, zoo wel in Polen als in Westelijk Galicië. Ook op zee is in de laatste dagen niets bijzon ders voorgevallen, aan de Dardanellen even min. BELGIË. Koning Albert. Onder zeer treurige omstandigheden heeft koning Albert van België Donderdag zijn veertigsten verjaardag gevierdeen groot deel van zijn land is in handen van den vijand; aan het hoofd van zijn leger strijdt de koning om het kleine zuidwestelijk deel te bescher men tegen de aanvallen der vijanden. Maar al heeft hij zijn land verloren, niet zijD volk, niet de liefde daarvan en de hoogach- eenige aanwijzigingen opgeschreven waren. Verbaasd keek zuster Vermaas haar na ze was altijd zoo vreemd, zoo in zichzelf ge keerd, zuster Horze, en de weinigen, die haar geschiedenis kenden, dachten, dat 't van de ongelukkige liefde kwam, die zij een jaar of vier geleden gehad had, en waarom zij zich dan ook uit het openbare leven teruggetrokken had en pleegzuster was ge worden. Zuster Vermaas was weer naast haar komen staan, en zuster Horze van terzij gade slaande, trof 't haar opnieuw hoe mooi zo toch was met haar blank, bijna klassiek- regelmatig en devoot gezichtje, het zware donkerroode haar eenvoudig naar achter gekamd, saamgebonden tot een groote knot achter het hoofd. Jammer, dat haar karak ter zooveel bedierfd'r zat om zoo te zeg gen geen leven in. En geen wonder! Je zou hier wel suf worden, als je 't nog niet was Was 't geen zonde, dat zoo'n meisje,zich opsloot tusschen al die ellende? Dat was goed voor haareen oud mensck bijna al, waar toch niemand meer naar omkeek: maar zoo'n... ja een kind eigenlijk nog', dat behoorde in de wereld, dat moeet leven, léven! gefêteerd worden Wat kon ting van velen buiten België. Ak eenmaal deze gruwelijke oorlog geëindigd is, zal er één man zijn, die boven vele anderen zich de warme genegenheid, de 6ympatkie en de waardeering van velen heeft verworven door zijn optreden in deze moeilijke tijden, zijn leven met en voor zijn volk, die man zal zijn koning Albert va» België Koning Albert en president Wilson. WASHINGTON. President Wilson zond aan koning Albert ter gelegenheid van diens verjaring een telegram met betuiging van vriendschap en sympathie. Do ellende In België. Men schrijft uit Turnhout d-d. 6 dezer aan de „Telegraaf" In Belgisch Limburg en in Belgisch Brabant komen nog enkele kranten uit Holland, dio deels zijn toeglaten en deels worden gesmok keld. Wat ons het meest verwondert, is, dat in somuiigo bladen de toestand van België wordt voorgesteld a.ls vrijwel normaal. „Het economisch leven komt weer op dreef", zegt men. „Onder het Duitsche bewind blijkt -el- gïë niet bijzonder te lijden". Toch is de werke lijkheid zoo geheel anders. Sinds Januari nog is de toestand zeer veel verslechterd. De le- vensmiddelenaanvcor is soliaarscher geworden, de oude voorraden in sommige gemeenten, op last van het generaal-gouvernement opgesla gen, zijn bijna uitgeput. Er lieerecht ellende in elke plaate, geen en kele uitgezonderd. Do dorpen zijn er slechter aan tco dan de steden, want de provinciale comité'8 kunnen onmogelijk de belangen van elke gemeente behartigen. De sub-oomite's staan machteloos tegenover het gebrek aan de middelen, om in de nood zakelijkste behoeften te voorzien. Aan de be deeling, die aanmerk»:-]ijk verminderd is, nemen meer menschen deel dan in Januari. Er wordt nog soep en brood uitgedeeld, echter in ver minderd rantsoen. Onder do burgerij is het gebrek even groot als onder de arbeiders. Aardappelschil-ral worden gekookt en vor men een aanzienlijk deel vr.n de middagtafel. Het vleescli is zeer duur geworden. Vele hoe ren hebben hun koeien en varkens moeten af staan voor het bezettingsleger en verkochten het vee bij gebrek aan veevoeder. Mot bezorgd heid zien wij den oogst tegemoet. Inderdaad, deze toestand kan niet lang du ren. In do kerken wordt gebeden voor het ein de; in den familiekring hoort men ovor niets anders sproken dan over den hongersnood, die hier dreigt- Nu krijgt men neg drio en vier pond brood por week en per persoon, en hoe lang zal dit duren? De scholen zijn weer zoo goed als ledig jn menig dorp, omdat de kinde ren met ledige maagjes niet naar school mo gen. V erlotering verwacht men niet spoedig. Door de Hollandsch© commissie wordt wat ge daan voor de grensplaatsjesde wil is goed. doch de resultaten zijn betrekkelijk gorinc. Er is zooveel noodig! DUITSCHLAND. De toestand te Koningsbergen. Aan een briefkaart uit Koningsbergen ontleent de N. R. C't. liet volgende:" •••„Hier gaat het heel goed. Bedelaars ziet men met meer, evenmin vagebonden en dergelijke schooiers. De mannen, die an ders het meeste aan de stad kosten, zijn in den oorlog. Velen zenden aan hun families een gedeelte van hun soldij. Vrouwen én kinderen krijgen staatsondersteuning. Wie aan den oorlogdeelneemt, mag niet in rechten aangesproken worden. Op de elec- trische tram werken vrouwen en meisjes, ook bij de gemeente als straatvegers, in den steenkolenhandel, enz. en krijgen goed loon. Sociaal-democratische en dergelijke organi saties werken ook uitmuntend. Juweliers verdienen meer dan vroeger, omdat vele hoogere ambtenaren hun oorlogsverhooging aan hun vrouwen geven om er juweelen voor te koopen. Ook de speelgoedwinkels doen goede zaken en de levensmiddeienhandelaare verdienen veel. Ongeveer 400 meisjes wer ken met vaste aanstelling bij de post en verdienen daar 3 mark daags tegen 1 mk. vroeger bij particuliere zaken en koopen nu veel kleeding en opsehik"... ENGELAND. Assurantiepremies. LONDEN. Er worden thans te Londen premies betaald van 40 guineas per hon derd bij verzekeringen tegen een oorlog tus schen Duitschland en Nederland. De muiterij te Singapore. Een speciale editie van de „Pin. Gaz." van 4 Maart meldt, volgens de'..Deli Ct." van 6 Maart, dat volgens een telegram van don particulieren secretaris uit Singapore nog 49 man van het 5de Native Light Infantry en 2 voor haar het leven niet mooi zijn. En dat was bedorven door zoo'n... O, ze had dien jongen willen kennen, die dit kind slecht behandeld had! Dan zou ze 't hem eens eventje ongezouten op zijn brood geven, wat ze op haar hart had tegen al dat soort man volk, al van jaren hèr... Als ze 't eens wisten, de mannen, wat een ellende ze dik wijls veroorzaakten door hun wreed doen... Maar zo waren te lichtzinnig: eer zij deii tijd hadden gehad erover na te denken, was er alweer een ander „amourètje", dat hen het eerste vergeten deed... „Amourètje" leelijk woord, ze haatte dat woord, waarin voor haar steeds het bewijs opgesloten lag. dat het innigste, het mooiste van het leven den menschen zelfs niet te heilig was om het bedriegelijlc na te maken tot een ver- derflijk speelgoed... Was er al niet genoeg ellende op de wereld buiten dat?... O, dat de menschen toch eens oprecht werden Zij verloor zich in een triest gemijmer. Plots onderbrak zij zichzelf ..Nou, ik ga maar," zei ze. oen geeuw onderdrukkend. ,,Ik weet niet, hoe 't komt, maar ik ben dood-op vanavond." „.Of je gelijk hebt. Wel te ruste." j - <J' 'v oh* ip-» j- man van de Malay State» Guidéa vermist wer den. Een aantal spoorzoekers zochten de bosschen systematisch af. Het veilige gebied van Singapore is opnieuw uitgebreid en wel met Thompson Road tot aan het reservoir, met Serangoon Road tot Paya Lebar, Chancery Lane en Sayd Ali Road, te rekenen van 4 Maart. Er waren geen vrouwen en kinderen meer aan boord van d© schepen in de haven. Volgens aan de „Deli Ct." mondeling overge bracht© berichten waren twee der muiters, wier zaak het eerst door den krijgsraad werd behan deld, ter dood veroordeeld en reeds terecht gesteld. Daaronder was ook de man, die het eerst de ammunitie in bezit nam en die onder de muiters verdeelde. Uit de berichten en verhalen in de bladen blijkt, dat de muiterij zoo onverwacht is nitge- broken, dat bij eenige systematische aanvoering vrijwel alle inwoners van Singapore hadden kunnen worden uitgemoord. Dat dit niet ge schied is, moet een gevolg zijn van het feit, dat de muiters in verschillende groepen uittrokken zonder te weten wat zo wilden. Zoo waren er, die do Europeanen waarschuwden onmiddellijk om te keeren, terwijl anderen vrouwen en kin deren spaarden en nog weer anderen een onder scheid schenen te maken in do nationaliteit. Een der eerste krijgsraden werd gehouden over een groep van zeven en een ander over twee muiters, die in de nabijheid van Singapore met de wapens in de hand waren aangetroffen. Toen ze aangeroepen werden verzetten ze zich niet en ook tegen hun arrestatie brachten ze geen bezwaren in. Volgens dó getuigenverkla ringen waren de geweren geladen en scheen het alsof er schoten uit de geweren waren afge vuurd. Een van de gearresteerden had zich de baard afgeschoren en mot sarong en badjoe in een Maleier hérschapen. Blijkens andere ge tuigenverklaringen was een der muiters onte vreden omdat bij niet bevorderd was, zooals door zijn officieren was voorgesteld. Een van de inlandsche onderofficieren zoide dat hij op den dag van het uitbreken der muiterij met zijn broeder in dc kazerne zat en plotseling hoorde schieten. Een paar minuten later hoorde bij soldaten van de compagnie zeggen, dat ze van plan waren heen te gaan om de ammunitie in ontvangst te nemen van Imtiaz Ali, een der beklaagden. Ook hoorde hij bevelen om het magazijn aan te vallen. Daarop zag hij mannen wegloopen in de richting van het verblijf van Imtiaz Ali, wiens stem hij ooit meende te her kennen. Daarop begaf hij zich nanr zijn eigen compagnie. Een ander getuig© was met luitenant Elliot naar het magazijn gegaan om een handkar té laden met patronen. Juist toen de ammunitie was opgeladen werden de eerste schoten ge hoord. Getuige hurkte neer en kogels troffen den wagen vlak bij hem. De schildwacht kwam mét zijn geweer in den aanslag aangerend' en vuurde op de schutters, terwijl hij ze verder met de bajonet te lijf ging. De getuige verborg zich achter een pilaar en «ag hoe" eon groepje muiters zich meester maakt© van den wagen met ammunitie. Daaronder waren ook eenige der beklaagden. De patronen werd©n dadelijk verdeeld. Imtiaz Ali leidde zijn groep klaar blijkelijk. 'Imtiaz Ali verklaard© dat hij den dag voor de muiterij van dienst was vrijgesteld wegens ongesteldheid. Den volgenden morgen kwam hij weer in de kazerne en hoorde daar de lie den zeggen, dat ze naar Honkong zouden wor den gezonden en c: drrweg zouden verdronken worden. Hij had daarop die menschen uitge vloekt en beweerd, ci?,t liet gouvernement hen niet verdrinken ou. Hij ging daarop naar een der officieren en rapporteerde het gebeurde. Vervolgens keerde hij naar do kazerne terug, sliep tot half twee ct. ging baden. In de bad kamer boord© l:ij plotseling schieten, waarop hij zich verborg. Toen kwam «en onder©?ri vier aangeloopen *n gelastte den mannen de eigen officieren, do Engelschon en ook be klaagd© te vermoor lm. Daarop was hij weg- geloopen en had zich in het bosch verborgen. Later had hij zich chter als Maleier vermond en zich aangemeld. De 3ndere beklaagde verklaarde bijge dragen te hebbrn ten het redden van het- leven van twee Europeanen en slechts met de mui ters te zijn meogeloopm omdat ze dreigden hem te dooden. toen hij hen van hun plan wilde terughouden. De getnis» Evans, di© tornaawe. .ood aan den dood door do rogels ontkwam verklaard© dat inderdaad een Ier mannen, die wel de b> klaagd© kon zijn. <l a :.ndere van daden van ge weld had teruggehouden. Do heer Evans met zijn metgezel Scully waren gevraagd van welke nationaliteit ze wa ren. Do laatst© antwoordde ©en Ier en mis schien was dat ook een reden geweest waarom z© waren vrijgelaten. Onmiddellijk na het uitbreken van d© mui terij te Singapore hjoben zich tel van burgers aangemeld voor het vormen van een speciaal politiecorps dat eregeld dienst heeft gedaan. In d© eerste dagon werden prijzen vastgesteld op het aanhouden 'an muiters en van de ont vluchte Duitschers. Voor d© ontdekking van een groep muiters van meer dan tien man werd 200 uitgeloofd, voor kleinere afdeelin- gen 20. voor -iet- vinden van het lijk van ka pitein Boyce, dat- naderhand gevonden is 500. voor een geweer, dat in het bezit van fcend." Zij wenschte een luid vriendelijk: ..Nacht mannen!" in de rondte, wat een groetend gebrom uit het veertiental kribben langs den muur verwekte, en vertrok. De beide andere dag-zustere waren onderwijl reeds verdwenen, verlangend naar de'rust op haar frisch kamertje in het Zuster huis", de zorgen voor de zaal aan zuster Horze overlatend. Deze stond nog steeds in het cahier te bladerendoch werktuigelijk lieten haar vingers de bladen glippen en haar oogen zagen niet. Er was sedeij haar verschijnen een ongewone zenuwachtigheid in haar be- wegingen gekomenin hare oogen, die anders zoo koel en in-zichzelf-gekeerd ston den, gloeide een hevige onrust, en haar borst hijgde, als had een schrikschok ge lijk een stormvlaag op zee den golfslag den gelijkmatigen gang van haar adem verstoord. „Feitman, Feitman." Nog steeds dreunde dat woord na in haar hoofd, en verhinderde haar tot kalmte en klare bezin ning te komen. ..Feit-man!" Met éen wree- den ruk had die naam de nevels van ver getelheid, waarin zij nu al bijna vier jaren uaovlwUU jcaoviiopengescheurd, en de muiters was geweest 8 5 en S CO voor be richten, die tot dj© aanhouding leidden. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. PARIJS. Het communiqué van 3 u. n.m. meldt: Artilleriegevechten hadden plaat» in België, in het dal der Aisne ©n oostelijk van Reims. Ondanks de zeer slechte weersgesteldheid is tusschen Maas en Moezel de activiteit zeer groot. De Franschen hebben al hunne win sten behouden en gaan opnieuw vooruit. Bij Pareid, ten O. van Verdun, namen de Franschen twee loopgraven!iniee. Bij Eparge6 deden de Franschen, in den nacht van G op 7 April een belangrijken sprong vooruit. Den geheelen dag deden de Duitschers hevige tegenaanvallen, zonder echter iets terug te winnen. Hun laatste aanval was bijzonder krachtig, doch werd vernietigd door het Fransche vuur. Hetzelfde gebeurde in het bosch van A illy na verschillende tegenaanvallen, die alle werden afgeslagen. De Franschen bleven meester van de posities, die zij op G April hadden genomen. In het Boi3 Brulé namen de Franschen een Duitsche loopgraaf, en maakten in dit deel vele ge vangenen. Onder de gevangenen op 6 April in de streek van Ilartmannsweiler gemaakt, zijn manschappen van de garde, door de Duit schers naar die streek gebracht, als gevolg van hun nederlaag op 2 April. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: De strijd tusschen Maas en Moezel duurt voort. In het Woevre-gebied, ten O. en ten Z.O. van Verdun, mislukten alle Fransche aanvallen. Bij de hoogten van Com bres werden de op enkele plaatsen tot in onze voorete stellingen binnengedrongen Fran sche troepen weder verdreven. In het Bosch van Selouse, ten noorden van St. Mihiel, werden de tegen onze stel lingen oprukkende bataljons, met zware verliezen teruggeslagen. In het^ bosch van Ailly wordt een ver bitterd gevecht van man tegen man ge voerd. In het bosch ten westen van Apremont drongen onze troepen den vijand, die zon der resultaat aanviel, achterna. Vier aan vallen op de posities ten N. van Flerev en twee avondaanvallen ten W. van het 'Bois le Prêtre werden onder ons vuur vernie tigd, onder zware verliezen. Drie nachte lijke aanvallen in het Bois' Io Prêtre mis lukten. De geheele verliezen van de Franschen over dit geheele front zijn weder ontzet tend groot, zonder dat zij eenig succes be haalden. In de buurt van Réthel werd een Fransch vliegtuig, uit Parijs komend, gedwongen te landen. De vliegenier deelde mede, dat over do Fransche verliezen in de gevechten in Champagne in Parijs nog niete bekend was. De strijd om den Hartmannsweilerkopf duurt voort. Tusschen Maas en Moezel. BERLIJN, 8 April. (W. B.) Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Reeds uit het rapport van 6 April bleek, dat de 6trijd tusschen Maas en Aioezel geen aaneengeschakelde slag was in den geheelen, zich bijna over 100 K.M. uitstrekkenden, sect-or. De Franschen richtten hun aanval- len op enkclo op eenigen afstand van elkaar gelegen punten van de stelling en deze par tieel© gevechten krijgen slechts eenigen sa menhang, doordat blijkbaar een omvatting van beide vleugels van de Duitsche stelling bedoeld is. Het- resultaat van 6 April was, dat alle Fransche aanvallen ten noordoosten Karnemelkzeep met het Anker. In 't gebruik de voordeeligste Toiletzeep. Alom verkrijgbaar. Men lette echter vooral op het gedeponeerd Fabrieksmerk „HEI ANKER", als brandend op haar gemoed lag daar in felle kleuren van diep-ge voelde smart de herinnering aan dat verleden, dat zij ver geten waande, vergeten wilde voor altijd, voor altijd, om eenmaal van allen druk bevrijd opnieuw krachtig in het leven te staan. En nu!... ze zag weer die da^en. de enkele uren, zoo gelukkig, zoo mooi, maar des te tragischer nu, in het licht vaa het geweten, droevig einde. En, innerlijk tril- end van zlenuwachtigheid. moest zij zich bekennen, dat zij er was nogde wond, ioor de scheiding geslagen, dat zij er was diep in haar borst als een plek lillend-rauw vleesch. die bij de minste beroering pijnlijk samenkromp. ...Feitman! Was 't mogelijk? Kon het toeval zoo wreed zijn Was zij daarvoor uit het maatschappelijk leven weggevlucht naar een plaats, waar zij met zekerheid meende, hem nooit meer te zullen ontmoe ten... om hem nu toch weer terug te vinden vlak bij haar, geen vijf pasen van baar ai in dezelfde kamer... Maar dat was een noodlot!..,. (Wordt Ucrvolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1