OP ZEE. Binnenland. Legerzaken. a IDE SOLDATBWCOtmAKTT van Zonaag i j^.p>rxx 1 Om en bij Verdun. We hebben er reeds vaker op gewezen, dat. de meeste aandacht voor het Westelijk Oorlogsterrein, gaat naar de Yscr en 't Noorden van Pr ank rijk. Van den strijd aan den Oostgrens, aan den kant van Elzas-Lotharingen komen maar weinige berich ten. Toch wordt ook daar gevochten, schier eiken dag. Op dit gedeelte van het oorlogsterrein zijn de Duit- schers echter nog zoo goed als niet opgeschoten, sedert het begin van den oorlog en staan zij nog ten deele in hun eigen land. Dit komt, omdat zij er van den beginne af werden tegen gehouden door een linie van zeer sterke vestingen, waarvan Verdun wol do sterkste is. Door deze linie worden de Duit- schers tegengehouden, maar zij beproeven steeds opnieuw er doorheen te breken. Dezer dagen hebben zij weer hevige aanvallen gedaan op de bui tenforten ten Noordoosten van Verdun, aanvallen, die de Franschen slechts met groote moeite afsloegen. Verder zal men zich nog de herhaalde bestormingen van St. Mihiel herinneren, die echter evenmin tot eenig resultaat leidden. Maar hieruit blijkt genoeg, dat ook in deze streek gevochten wordt, en reden is er om van Verdun en den omtrek nog eens weer een kaartje te geven. 1 Op een oogenblik stonden wij in een schuil plaats. Plotseling kwam een officier gejaagd !bïnnenloopen en zei, dat de Franschen nader den. Wij beschikten er slechts over de ge- veehts-ordonnansen. Wij geloofden er niet aan, Maar nauwelijks waren wij buiten, of de eer ste Franschen stonden op 20 pas afstand van ons. Mijn commandant verzamelde onmiddellijk alles wat maar een geweer kon dragen, ook te lefonisten enz. en trok er met ons op uit. Wij 'ontvingen do Franschen met een goedgemikt vuur. Mijn commandant schoot er zelf drie neer. Het was een opwindend oogenblik. Ik haalde versterking bij de reserve-compagnie. De Franschen kwamen niet verder vooruit. Den volgenden dag veroverde een garde-re giment de stelling rechts van ons. Flinke kerels, die garde-soldaten! Zij hebben zich schitterend gehouden. Den volgenden morgen sneuvelde de door ons allen verafgode commandant, in het gelaat ge troffen door een granaatsplinter. Hij was on middellijk dood. Nooit zal ik dit oogenblik ver geten. Er was alle moed toe noodig om het hoofd op te houden. Na een ononderbroken strijd van zes dagen werden wij door een garde-regiment afgelost. Wij gaven de stelling intact aan dit regiment over. Ik mag niet verzwijgen, dat de artillerie ons geholpen heeft on een wijze, die hoven allen lof verheven is. Zonder haar zou hot niet zoo gegaan zijn. Zij schoot zoo voortreffelijk, dat onmiddellijk nadat troepenafdeelingen op een bepaalde plaats waren gemeld, de granaten on der hen insloegen. De kapitein vertelt ook van een aanval, die plaats vond nadat de Franschen in de Dnit- sche loopgraven waren binnengedrongen en er weer uit waren geworpen. De harten van de jonge manschappen klop ten, maar de ouderen maanden tot kalmte. „Handgranatentroep aantreden!" roept de compagnieleider. luitenant Hennis. Ja, dat is een élitetroep! Met schitterende oogen stonden de mijnwerpers, die zich vrijwillig hadden ver bonden, gereed. Het is 2 uur 's middags. Twee handgranaten, 'door onze manschappen geworpen, geven het toeken tot den aanval. De granaatwerpers drin gen tot 20 meter voor de door den vijand be zette lonngraven door. De eene handgranaat na de andere wordt in de vijandelijke loopgraven geworpen, vanwaar een verschrikkelijk jamme ren en steunen tot onze ooren doordringt. Ook van de onzen sneuvelen er velen. ,.De zandzakken J" roept luitenant Hennis en de leider sleept zelf met eenige anderep 100 zaken aan, die van hand tot hand gaan. Hier door worden de verliezen verminderd. Een land- weerman ligt voor de borstwering der vijande lijke loopgraven en werpt voortdurend zijn gra naten. „Jong. die Soasz" roept hij telkens in onvervalseht Keulscb. Toch gelukt het ons niet, den vijand dien nacht uit de loopgraaf te werpen. Den volgenden ochtend melden zich pioniers met handgranaten. Het gesteun in d© vijande lijke loopgraaf toont, dat zij hun werk met succes verrichten. Enkele Franschen klauteren uit de loopgraaf en vluchten. Op hetzelfde oogenblik zijn de onze uit hun stelling en ijlen op de vijandelijke loopgraaf toe. Van de andere zijde raken de Saksers er heen. Ongeveer 150 Franschen heffen de armen omhoog ten teeken van overgave. Maar ook de Rijnlanders hebben ernstige verliezen geleden. Van de acht granaatwerpers is slechts één ongewond teruggekeerd. DUITSCHLAND Een Zeppelin. Men schrijft uit Delfzijl d.d. 31 Maart aan „De Telegraaf": Sedert de afgeloopen week komt hier bijna alle dagen een luchtschip in zicht van tame lijk groote afmeting. Zoo passeerde heden morgen ca. 7 uur, nogal op grooten afstand, een Zeppelin, in de Noordelijke richting koers zettende om de West. Het kanongebulder nabij Borkum was gister namiddag ook hier duidelijk hoorbaar, doch waarschijnlijk is dat oefening geweest, daar hier tot nu toe van een plaats gehad hebbend zeegevecht niets werd vernomen. Nader wordt uit Nes op Ameland gemeld: Woensdag passeerde hier een. luchtschip in Westelijke en later weder een in Oostelijke richting. Verder vloog Woensdag een Zeppelin over het Noordelijk deel van Texel. Het luchtschip .verdween in Westelijke richting. yerloren Duitsche onderzeeërs en vliegtuigen. PARIJS. De „Agence Libera" te Rome meldt, dab van Berlijn terugkocrende reizi gers verklaren, dat hooggeplaatste militai ren erkenden dat Duïtsckland sedert het begin der vijandelijkheden veertien onder zeeërs, negen bestuurbare luchtschepen en een honderdtal vliegtuigen verloor. ENGELAND. Lord Rothschild f. LONDEN. Lord Rothschild, de bekende Engelsche financier, is overleden. Sir Edward Grey met vacantie. LONDEN. Sir Edward Grey heeft Lon den verlaten voor een vacantie van drie we ken. Minister Asquith neemt zoolang de leiding van het departement van buiten- landsche zaken op zich. Do verliezen. In een redevoering merkte de aartsbis schop van York pp, dab 'de cijns van den dood in dezen oorlog vreeselijk is. Men ziet wel eiken dag de verlieslijsten, maar deze ziju zoo samengesteld, dat zij niet aan het volk de voorstelling geven van wat er eigen lijk gebeurt. Zij geven niet oen indruk van de verliezen en wij zien er niet uit, dat bijv. bij eeu divisie infanterie van de 400 uit Engeland gezonden officieren slechts 44, dat van de 12000 man die Engeland verlieten er slechts 2330 overbleven. Yan een der dap perste regimenten met meer dan veertig of ficieren, bleef slechts een kwartiermeester over en van de 1200 man slechts 300. Zeker velen zouden genezen en terugkeeren naar het front. Maar bij iederen naam in de ver lieslijsten moest men denken aan het ver driet, den angst en de zorg van de nabe staanden, getroffen in hun dierbaarst bezit. Op het Oostelijk oorlogsterrein. OOSTENR3JK-HONGARIJE. Het beleg van Przemysl. Een oorlogscorrespondent van ,,B. Z. am Mitbag", dio tusschen do twoe belegeringen van Przemysl dn do stad ds geweest geeft eon •verklaring waarom men do stad niet voldoen de van levensmiddelen heeft kunnen voorzien. In dien tusschentijd was het voortdurend een helsohe drukto dn de stad. Dag en nacht ging het door. Automobielen, ladderwagens, trei nen en artillerie, infanterie en cavalerie trok ken zonder ophouden naar den slag aan de San. De huizen dreunden bij het donderend geraas, waarmede do motor m o rt ieren naar hun nieuwe standplaatsen reden. En voortdurend klonk het kanongebulder door de stad van de •forten, die in den slag ingrepen. Naar het Noorden, waar het leger van aartshertog Joseph Ferdinand in het gebied van Jaroslau lag, naar het Oosten en naar het Zuidoosten, waar het leger van Boreovic langzaam maar regelmatig de eene Russische heuvelstelling na de andere veroverde., gingen wij dagelijks heen. Toen wij het leger van Boehm-Ermolli tegen Sambor zagen oprukken, scheen de San- linie van do Russen verloren. Toen kwam echter de strategisch© terugtocht in Polen en daarmede ook do noodzakelijkheid voor de overwinnaars aan de San, "om voor de gebeur tenissen te zwichten. In Przemysl wist slechts het commando van den nieuwen toestand, 's Avonds hoordo men nog in café Stieber, waar de officieren bijeen kwamen, van eeu succes bij Stary Sambor en van de oorlogsver klaring der Turken. En reeds den volgenden dag verschenen de gele plalcaten op do mu ren die hot bevel gaven, do stad te verlaten. Ook wij moesten do vesting verlaten. 10 November was deze to tweedon male inge sloten. Natuurlijk had men den tusschentijd ge bruikt om de schade, die de forten bij do eersto belegering geleden hadden te horstel len en ook om de proviand aan te vullen. Dit laatste was echter slechts in zeer beperkte mate mogelijk. Twee spoorwegen gaan naar Przemysl. Do een langs de San lag onder vijandelijk vuur en kwam dus niet in aan merking, do t andere die over Sanok uit het Zuiden kwam, was ten tijde van het eerste beleg vernield. Men had do twee groote brug gen ton Zuiden van Ohyrow in de lucht laten vliegen. Op de wegen waren transporten on mogelijk. In do eindolooze regenperiode waren zij vijfmaal door legers gebruikt en in een troosteloozen toestand geraakt. Wielen en paarden zonken weg in de modder. Do onder grond gaf mee cn slechts met de grootste inspanning kon do trein het leger volgen. Do troepen, die door Przemysl voorwaarts ruk ten hadden zelf met proviandmoeilijkheden te kampen, en de vesting inoest nog bijspringen. Met inspanning van allo krachten word de spoorweg hersteld, maar ook toen was de aan voer nog geen eenvoudig ding, omdat do spoor wegen ook voor andere doeleinden gebruikt worden. Do vele, vele gewonden en zieken uit den slag aan de San, moosten naar het bin nenland gebracht worden. Al kwamen de treinen ook volgeladen terug, er was toch kostbare tijd verloren gegaan met de ontsmet ting. Daarbij kwam nog, dat de spoorwog als berglijn niet al to snel werkte, dat ook de legers die om do vesting waren, erdoor voor zien moesten worden, en dat er in de eerste plaats to zorgen was voor do aanvulling van de ammunitie, die in groote menigte verscho ten werd. In 't geheel hadden wij slechts 14 dagen voor do aanvulling van de voorraden kunnen zorgen. Don nacht dat wij met een. hospitaal trein over Novemiasto cn Dobromil terugkeerden, lag do lijn reeds weer in het vuur van do Russische kanonnen. Bij Nove miasto stond reeds een in elkaar gesclxotcn trein. Desnietomin werd ook onder deze om standigheden tot het laatst too mot de uiterste inspanning gewerkt. RUSLAND. Duitsch legerbericht. BERLIJN. Uit liofc groote hoofdkwartier wordt gemeld: In de streek van Augustowo en Soewalki is de toestand onveranderd. Nach telijke pogingen van de Russen om ten zuidoosten van Skierniwilsj over de Rafka te trekken mislukten. Russische aanvallen bij Opocno werden afgeslagen. In de maand Maart maakte -het Duit sche oosterleger in het geheel 55,800 gevan genen, het vermeesterde 9 kanonnen en 61 mitrailleurs. PETROGRAD. ("Communiqué van den Grooten Generalen Staf.) Ten westen van de Njernen duren de gevechten voorfc Onze troepen, die met succes voortruk- ten, hebben op 30 Maart de Duitsohers noodzaakt met spoed terug te trekken. Zij namen daarbij ongeveer 200 soldaten en twee officieren gevangen en maakten twee mitrailleuses buit. In de Karpathen zetten wij ons offensief voort. Op 29 Maart namen wij weder 38 officieren en ongeveer 1750 mansckappei gevangen en maakten wij vijf mitrailleurs buit. Onze Zwarte Zee-vloot heeft Zon guldak. Kozla, Kilimli en Eregli beschoten. Onze artillerie veroorzaakte aan de lenst een reeks hevige ontploffingen en branden. PETERSBURG. De Russen hebben in een sector van het Karpathenfront tus schen 20 en 29 Maart 16,410 gevangenen gemaakt en 72 kanonnen- vermeesterd. WEENEN. Volgens overeenstem mende mededeelingeu van de oor logscorrespondenten duren de gevech ten tusschen Luplcow en Oeszok met groote hevigheid voort. Hoewel de Russen steeds weer groote versterkingen ontbieden, hebben zij tot nog toe geen succes gehad. Volgens mededeelingeu van gevangenen zijn er moeilijkheden bij de troepen verzor ging, zoodat Russische afdeelingen sedert drie dagen niet® te eten hadden. Itallë's houding. PARIJS. De „Petit Parisien" be vat een artikel van den Italiaan- schen afgevaardigde Bervione. Deze verklaart in zijn artikel da.t de onderhande lingen van Duitschland met Italië niet zullen slagenomdat Oostenrijk nimmer ge heel en al en zonder eenige nevengedachte aan Italië zal kunnen afstaan, alles wat de nationale aspiratiën van Italië op het oog 'hebben, zoowel aan de grens als in de Adriatische Zee. Aan den anderen kant moet Italië, met het oog op den aanstaan den val van het Ottomaansche Rijk, zich noodzakelijkerwijs voegen bij de Triple Entente, indien het zijn aandeel' wil hebben in de nalatenschap. Gevangen Russen. Volgens een opgave van Duitsch© zijde zoude het aantal der door de Duitschers en Oostenrijkers in de maand Maart ge vangen genomen Russen in het geheel on geveer 100.000 man bedragen. Een goed voorbeeld. LONDEN. Door de heerschende welvaart ten gevolge van de hooge loonen en den velen arbeid op de scheepsbouwwerven en fabrieken van oorlogsmateriaal, komt dron kenschap wat veelvuldiger dan vroeger voor onder den werkenden stand, hetgeen aan leiding heeft gegeven tot een volksbewe ging tot afschaffing of krachtige beperking van den verkoop van drank. De koning heeft nu naar aanleiding daar van een brief gericht aan minister Lloyd George, waarin hij zegt, dat hij, indien het wenschelijk mocht zijn, bereid is een voor beeld te geven door zich te onthouden van alle alkoholische dranken en te verbieden, dat zij in de koninklijke huishouding wor den gebruikt, zoodat er tusscben rijk en arm in dit opzicht geen verschil zal bestaan. SERVIË. Een „Taube" boven een Servische stad. Volgens de „Pester Lloyd" is Woensdag boven de Servisch© stad Kladovo (bij de Roemeensche grens) een „Taube" versche nen die twee hommen wierp. Een der bom men doodde drie Servische soldaten, de tweede zette een huis in brand. Er heerschte paniek in de stad. Het vliegtuig werd zon der succes beschoten. Een nieuw offensief tegen Servië? LONDEN. Uit Boedapest wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat sedert half Maart groote nieuw geoefende Oostenrijk sche troepenafdeelingen naar het Servische front zijn gezonden. Men meent dat een algemeene offensieve beweging tegen de Serviërs zal beginnen, zoodra de staat der wegen dit zal veroorloven. TURKIJE. WH Turkije vrede? LONDEN. De „Morning Post" vernoemt uit Bern, dat Djavid bei te Genève is aan gekomen van Berlijn. Hij zou hebben ver klaard, dat hij ten behoeve van Turkije voorloopïge vredesonderhandelingen wil trachten aan te knoopen. Hoewel hij offi cieel ex-minister van financiën wordt ge noemd, is hij feitelijk nog het hoofd van de Turksche financiën. Hij bezocht Ber lijn om geld te leenen, maar zijn zending mislukte. MAROKKO. □e sultan van Marokko. PARIJS. De Sultan van Ma rokko begaf zich naar Casablanca, waar hij de artillerie-inrichtingen bezocht en ook de Fransche autoriteiten en buiten- landsche consuls. De Sultan verklaarde zich gelukkig te prijzen de vertegenwoordi gers te ontmoeten van de vreemde natiën wier legers gelijk de Marokkaansche solda ten strijden voor de meest rechtvaardige zaak. De Sultan begaf zich Vrijdag l.L naar de moskee voor de wekelijksche godsdienstoefe ning. De kadi liet de gebeden volgen door een toespraak, waarin hij de sjerifijtnsohe afkomst van Moelai Yoessef stelde tegen over de afkomst van den sultan te Kon- stantinopel. JAPAN. Japan en China. Een Reutel-telegram aan do Engelsche bladen zegt, dat de Chineesche en Japansche onderhandelaars in de laatste dagen flink opschieten. Op zes punten is reeds over eenstemming verkregen. China staat Japan toe: .1Mijnrechten in de provincie Feng- tien (Móekden). 2. Preferentieele rechten voor den spoor wegaanleg in Zuid-Mantsjoerijo. 3. Overdracht van het beheer van den Kirin-Tsangtsjoen spoorweg aan de Japan ners voor 91 jaren. 4. Japansche politieacïviseurs in Zuid- Mantsjoerijo, Oost- en Binnen-Mongolië en zoo noodig Japansche militaire, politieke en financioele adviseurs in Zuid-Mantsjoerijo. 5. China verbindt zich de belastingen cn heffingen in Zuid-Mantsjoerije niet als waar borg te zullen geven voor vreemde leeningen en om zoo noodig Japansche leeningen te sluiten voor de provinciale behoeften van F engtien. 6. China erkende ook het recht van vrij vestiging en van landbezit en handeldrij ven van de Japanners in Zuid-Mantsjoerije. De quaestie van. de rechtspraak hier is nog niet geregeld. China's voorstellen tot invoe ring van gemengde rechtbanken in Mant- sjoerije zijn door Japan verworpen.. VEREENIGDE STATEN. Amerika en de ondergang van de „Falaba",, NEW-YORK. De „New-York Tri bune" zegt naar aanleiding van het in den grond boren van de „Fala ba" dat de Vereenigde Staten moeten op treden omdat de Amerikaansche burger Trasher hierbij het leven verloor. Het blad merkt op dat Trasher in elk geval volgens de algemeen aangenomen beginselen van het volkenrecht recht had van de „Falaba" in veiligheid te worden gebracht, en de Ver eenigde Staten moeten nu dat niet geschied de, Duitschland verantwoordelijk Btellen. Het is tijd de vraag op te lossen of Ameri kaansche burgers nu nog verder zich op zee zullen kunnen wagen. Te Washington is om trent het lot van Trasher nog geen officieel bericht ontvangen, maar in officieele krin gen acht men de zaak zeer ernstig. De „Medea". De kapitein van het tot zinken gebrachte Nederlandsohe handelsschip „Medea", de heer Regoort, bracht Woensdag een bezoek bij den minister van marine in diens departement. De Duitsche dulkboeten en de Schelde, De lezer zal zich herinneren, clat na den vliegeraanval der Engelschen op Hoboken Engelsche bladen hebben beweerd, dat de in Hoboken vervaardigde duilcbooten alleen langs de Nederlandselie Schelde in de open zee jonden komen. Het „N, v. d. D." heeft op de onjuistheid dier opvatting gewezen en aangetoond, dat er langs het Vlaamsohe kanalennet een waterweg van Antwerpen raar Zeebrugge bestaat. Deze opvatting wordt thans bevestigd door een lezer in Zeeuwsch-Vlaandexm, die ver nomen heeft, dat een Duitsche duikboot Aalten is gepasseerd., varend van Gent in do richting Brugge. Aan de Dardanelles BERLIJN. Aan de Dardanellen duurt de kalmte voort. In Tsjanak werd Donder dag het Roentgen-Laboratorium, dat dok ter Ba j ad oer-bei daar gesticht heeft, in het bijzijn van militaire autoriteiten geopend. Volgens een telegram van den „Secoio" zijn op Malta wederom vier nieuwe oorlogs schepen aangekomen, tot versterking van het voor de Dardanellen opereerend© es kader, de „Bretagne" en „.Provence" van de Fransche vloot, en de Britsche schepen London" en „Lyon". BERLIJN. De Milaansch© „Se coio heeft uit Petersburg berich- LONDEN. De stoomboot „Crown of Cas tillo" was van Newfoundland naar Havre bestemd. Toen de onderzeeër in zicht kwam riep de kapitein vrijwilligers op om dienst te doen in de stookpl.aatso7i. De Chineesche stokers waren zoo verschrikt, dat ze geen werk kon don doen. Men hoopte aan den onderzeeër te ontkomen, maar na een jacht van drie kwartier troffen de schoten kajuit en brug. Aan de bemanning was een half uur gegeven om te ontkomen en de Duit schers hadden twee uren noodig om het schip met kanonvuur in den grond te boren. De opvarenden van liet vermelde schip roeiden 6i uur in het Kanaal rond eer zij gered werden. De oorlog der onderzeeërs. LONDEN. Hoewel in de afge loopen week het optreden van de Duitsche onderzeeërs meer sensatie maakte dan ooit te voren, is toch wat 't aan tal en den inhoud der vernietigde schepen betreft het resultaat wel eens grooter ge weest. Ook was het aantal van de overzee- sche stoomers die in Britsche havens aan kwamen of er uit vertrokken in de laatste week grooter het aantal was 1559 dan in eenige andere week sedert den aan vang van de zoogenaamde blokkade door de onderzeeërs. De „Caulois" niet gezonken. PARIJS. De „Frankf. Ztg." meldde op 30 Maart dat het pantserschip „Gaulois" 'voor Lemnos zou zijn gezonken. Dit bericht is volkomen onjuist. Hoe de Karlsruhe aan kolen kwam. Otto von Gottberg vertelt Na het uitbreken van den oorlog had de „Karlsruhe" den hulpkruiser „Kronprinz Wilhelm" uitgerust, was daarbij ech'ter ge stoord door een Bngelsolien kruiser en ging nu alleen verder, om den Engelschiman van den hulpkruiser af te leiden. Hij zette koers naar de Amorikaansche lcust, waar de com mandant de hoogaoodige olie en kolen hoopt in te slaan. Van verschillende kanten dagen echter vijandelijke schepen op. Mot alle in spanning weet de „Karlsruhe" zich eerst in veiligheid te brengen. De toestand is echter wanhopig, omdat de kolen snol opraken. Er breken pijnigende uren aan voor de zenuwen van den commandant. Om 'brandstof te sparen, moet hij den rechten weg naar Portorico kiezen, die door de Engelschen be waakt werd. In alle richtingen seinen de vijandelijke schepen elkaar zijn aanwezigheid toe. Komt hij een vijand tegen, dan ontbre ken hem de kolen zoowel tob aanval als tot vlucht, moet zijn schip hulpeloos in elkaar laten sohieton. Op een Zondag komt 'hij met leeggeveegde bunkers zonder een stuk steen kool zoo groot als een ei in San Juan aan. Hoe daar op Zondag werklieden en kolen te vinden? De havenkapitein, ©en zee-officier, kan tenslotte een kleine hoeveelheid bezorgen. Juist is de manschap bezig den kostbaren schab aan boord te brengen, als bet bericht komt: huiten zijn twee vijandelijke pantser- ;ormamint-Tab!etten vernietigen de bacteriën1- van w verkoudheid, influenza, angina, rqodvonk enz., in mond en keel en beschermen tegen Besmetting Wij hebben onlangs een paar kaartjes gegeven van het oorlogsterrein in Bukowina, het Oostenrijksche land ten zuiden van Galicië Daarop stond ook de plaats Kirlibaba, waar zeer hevig gestreden is, ziehier een afbeelding van een der gevechten daar. 't Gaat er heftig toe, zooals men ziet; fel vallen de Oostenrijksche troepen de Russen aan, die terugwijken. De Oostenrijkers en Hongaren hebben bij Kirlibaba een belangrijke overwinning behaalden 't gevolg daarvan was, dat de Russen naar hun grens en weldra daarover werden gedreven. ten ontvangen, meldende: Hier heerscht een onbeschrijflijke geestdrift we gens het bombardement van den Bosporus door de Russische vloot. De „Nowoije Wremija" schrijft: Het bombardement be wijst, dat de Russische vloot de Zwarte Zee behoerscht. De quaestie der zeeëngten is een speciaal Russische quaestie en wij be groeten het met vreugde, dat de kanonnen der Russische oorlogsschepen in de straten van Konstantinopel gehoord konden wor den. Do „Birsjewija Wjedomosti" schrijft: Wij zullen in Tsarigrad (Konstantinopel) aankomen en er blijven, zoo is de heilige eed van Rusland". De president der Doema, Rodsjanko, ver klaarde: „Konstantinopel en de Dardanel len behooren ons en zullen nooit aan iemand anders toebehooren". De afgevaar digde Kaepenski verklaarde, dat geen egoïsme der Balkanstaten^'de uitvoering van het program der geallieerden zal kun nen verhinderen. Beschieting van de Zwartezeekust. PETERSBURG. Zungaldak (Klein- Azië) en omgeving is door schepen cn wa tervliegtuigen gebombardeerdde mist be lette in de laatste drie dagen de beschie ting van den Bosporus. De „Emma" getorpedeerd. LONDEN. Het stoomschip „Emma" van Havre werd Donderdag zonder waarschu wing getorpedeerd voor Bevezier door een Duitsehen onderzeeër en zonk dadelijk. Naar gemeld wordt zijn van de beman ning van 19 koppen 17 man verdronken, [Do „Emma" is een klein Franscb stoom schip van ongeveer 1000 ton, dat deze week nog te Havre lag.] Een Noorsche bark getorpedeerd. Te Hoek van Holland heeft het Noorsche stoomschip,, „Unita" Woensdagavond 11 man aangebracht van de equipage eener Noorsche bark, die getorpedeerd is. „Crown of Castille". LONDEN. Er is bericht ontvangen, clat het stoomschip „Crown of Castille" uit Glasgow ter hoogte van de Scilly•eilanden getorpedeerd is. (Het s.s. „Crown of Castille", groot 4505 br. tons, gebouwd in 1905, behoorde aan Crown S.S. Ltd,)' kruisers. Do naoht komt en het is pikzwart op de zee. Do „Karlsraho" sluipt uit do haven. Binnen do driemijlengrens stuurt do commandant zijn scliip langs de kust tot aan don oosthoek van Portorico en van daaruit kiest hij de volle zoo door eon doolhof van ltlippon, waarop talloozo schepen zijn vergaan. Met vertrouwen op zijn goed geluk volbrengt hij de vermetele daad van oen gelukskind. Juist als hij de gevaarlijke klippon nadert, breekt de maan door. Opnieuw begint do jaoht naar kolen. Op den weg naar St. Thomas liggen de Engel schen. Hij wil zijn geluk in Curacao beproe ven. Den 12en Augustus ligt het kale eilandje met de vriendelijke speelgoedhuisjes voor hom. De toegang tot de haven is met een ketting gesloten. Door do luiken van oud-Frankische forten steken kanonnen hun hals naar buiten en in de branding liggen twoe kanonneerboo- ten gereed voor het gevecht. Koeliler heeft geen vermoeden tegen wie deze oorlogstoebo- reiclselen bodoeld zijn. Kalm hijsclvt hij de loodsvlag on roept hij den commandant van de kanonneerboot aan, Deze geeft den raad, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten to maken, daar Nederland Duitschland don oorlog heeft verklaard, omdat Duitsche troepen zijn gren zen. overschreden hebben. Koeliler laat zich ■echter niet uit het veld slaan. „Wie heeft u dat wijs gemaakt", vlaagt hij. Wij hebben het bericht gekregen over de Franschen kabel. Luid lachend verklaart Koehler dat hij mot zijn persoon borg wil staan yoor do onjuist heid van het beriolit, want li ij weet dat hij kolen moet krijgen of sterven. Na lange onderhandelingen met ambtena ren en officieren, gaat de ketting voor do haven naar benoden. Do „Karlsruhe" vaart door twee rijen lage huisjes en wordt vast- gomoerd. De commandant gaat aan wal, hij krijgt gedaan, dat hij kolen mag koopen. Er moet haast gemaakt worden, want ieder oogenblik keeren de Hollanders weer terug tot het geloof, dat do volgende minuut hun een telegram van de Regeering zal brengen mot het ambtelijk bevel van mobilisatie. Daarom treft hot goed dat dicht hij het schip een van Zuid-Amerika naar Now-Yorlc op weg zijnde Amorikaansche stoomboot ligt. Bijna een dozijn Duitsohe reserve-officieren op weg naaf hot vaderland zijn daar aan boord. In hun witte linnen of flanellen reispakken helpen ze mee om de kolen aam boord 'te brengen. Als de laatste maand kolen aan boord is, slaakt de kapitein een diepe zucht van be vrijding. Kolonel f. Ypey f. In den ouderdom van 75 jaar is heden op den huize „Iloekendaal" bij Vordou overleden de heer Fredrik Ypey, oud-kolonel-commandant van het tweede regiment huzaren, oud-comman dant der Rijschool. Nieuwe ziiverbons. Bij Koninklijk Besluit van 31 Maart (St.bl. 174) is het volgende bepaald De uiterlijke vorm van de zilverbons van twee en een halven gulden, is de volgende „SERIEzilverbon No „Groot TWEE EN EEN HALVE GULDEN „Wordt ter betaling aangenomen door do Nedërlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 Va Agent van het Ministerie van Financiën, Ve Minister van Financiën, WETTIG BETAALMIDDEL." Deze woorden, in zwarte kleur gedrukt, zijn omgeven door een in blauwe kleur gedrukten kunstrand, waarin voorkomtaan de boven zijde, de woorden „KONINKRIJK DER NEDERLANDEN" aan de onderzijde, de woorden: ,JEteb namaken of vervalschen van zilverbons met het oogmerk om die als echt en onver valseht nit te geven of te doen uitgeven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren." in de vier hoeken het getal: „2,50". In het midden van de bons wordt onder den zwarten tekst in donker blauwe kleur met open cijfers gedrukt: 2,50 Het geheel is gedrukt op een aan alle zijden afloopenden, licht blauwen gefignreerden onder grond, waarin het uitgespaarde cijfers 2,50 staat. De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. De bons worden gedrukt op waardepapier van ten naastenbij acht bij twaalf centimeters, waarin het watermerk 2,50 voorkomt. Zij worden voorzien van den stempel der hand- teelcening van den Minister van Financiën en van dien der handteekening van den Agent van hét Ministerie van Financiën te Amster dam. 'aar gelang daaraan de behoefte blijkt te be staan zullen worden uitgegeven vier millioen zilverbons van f 2.50 van den hiervoren om schreven uiterlijken vorm, vertegenwoordi gende een kapitaal van tien millioen gulden. Dë zilverbons van f 1 en f 2.50 van den vorm, omschreven bij K. B. van 6 Aug. 1914 (St.bl. 378), zooals dat is gewijzigd bij K. besluit van 1 Sept. 1914 (St.bL 439), worden ingetrokken op 6 April 1915. Tot 15 April 1915 zullen laatstbedoelde zil verbons aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen als mede aan de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren) tot elk bedrag togen wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld. Do Minister van Financiën brengt in herinne ring, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ingetrokken ziiverbons van 5 nog slechts openstaat tot en met 3 April 1915. Het publiek wordt er derhalve nogmaals met nadruk op gewezen, dat het, ter voofkoming van geldelijk nadeel, noodi# ra, de zilverbons van f 5 vóór of uiterlijk op 3 April in te wis selen. Die inwisseling kan geschieden bij alle betaalmeesters en ontvangers der directe be lastingen, alsmede bij alle postkantoren (mot inbegrip van de bijkantoren, echter niet van de hulpkantoren). („St.-Cfc.") uit de staatscourant. Bij K. B. zijn, m. ing. V. 1 April, be noemd tot luït-kol. bij hun tegenw. korps, do majoors A. C. M. Ridder A le wijn, 1ste reg. veld-art., C. E. Baud, comm. korps rijd. art., P. G. Verhaart, lste reg. veld-art., J Vervloot, 4de 'reg, vost.-art. en C. W a- f 0 lb a k k e r, 2o reg. vest.-ar Bij K B. is aan den adj. van H. M. kap. v/d gr. staf jhr. A. G, S i c k i n gh e, verg. vorl. tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van ridder Dannebrogorde. Bij K. B. is, m. ing. v. 1 April, aan den tijd. als zood. benoemden res.-I0-U1 it.-kwar tiermeester D. G. J. Be ij ons, op aanvrage ter zake van ongeschikth. voor de verdere waarneming v/d milit. dienst, wegens lichaams- gebr. eervol ontslag uit den mil. dienst ver leend. Bij K. B. is, mot ing. van 16 April aan den gop. res.-kap. M. F. Stevens,- die op aanvrage als zoodanig weder in dienst werd gesteld, ter zako van lichaamsgebr. eervol ont slag uit don mil. dienst verleend en hem onder intrekking van het nader pensioen ad f 99 's jaars, een hernieuwd nader pensioen verleend ton bedrage van 108 's jaars. Bij K. B. is benoemd bij het 8e reg. inf. tot ros. 2de luit. do vaandr. D. J. van Rijs e- wijk, v. h. korps. Bij K. B. is leap. H. H. E. De el ken, 4de reg. vèst.-art., ter zake van tijd. onge- etoldh. op nonactiv. gesteld. Verlof voor onder de wapenen zijnde Landbouwers. Op reeds door landbouwers gedane aanvra-. gen om buitengewoon verlof, gericht aan den M. v. O. of aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, zal eerlang eene beslis sing worden genomen, zonder dat de aan vragersdaartoe verder iets behoeven te doen. Zij echter, die nog geen verlof voor land bouwbelangen hebben gevraagd, zullen hunne verzoekschriften, gericht tot den M. v. O., moeten zenden aan hot betrokken provinciaal bemiddelingsbureau. In dit verzoekschrift behoort to worden opgegeven tot welk korps en korpsonderdeel do belanghebbende behoort en waar op dit oogenblik zijn standplaats is. Hot adres voor de verschillende bemiddc- lingsburcaux is voor; Zuid-Holland: den heer P. Oly, Anna Paulownastraat 11 te 's-Gravenhage Noord-ÏIolland: den heor G. Nobel, te Luljewinkel, gein. "Winkel: Zeeland: den heer I. G. J. Kakebecke, Rijkslandbouwlceraar to Goes; Limburg: den heor M. Tops, secretaris van den Limb. Landbouwbond, te Roermond; Gold er land: den heor J. Th. M. van den Heuy te Droumel Utrecht: den heer W. K. II. Anten,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2