Lederzaken. Marinezaken. Uit Leger en Vloot Correspondentie. DE !SOI^13J^c^]ElIVrOOTJlFt^^.T^r,X, van Zïondag: 28 Maart 1913 3 daarop zes bommen wiorp, welke alle in zee vielen op slechts korten afstand van het schip, dat voortdurend manoeuvreerde en aldus ontkwam. De kapitein vuurde zijn geweer af op de aeroplane, die vervolgens wegvloog. De „Odenwald". De „Odenwald" van de Hamburg- 'Amerikalijn bevond zich 6edert Augustus in de haven van San Juan op Puerto Rico. Zaterdag nu trachtte het schip de haven te verlaten, maar de kanonnen der forten gaven door het afschieten van losse projec tielen het signaal om te stoppen. Niettemin voer de Odenwald" verder, waarop eenigo scherpe schoten werden afgevuurd. Toen keerde de „Odenwald" tefrug; de douane autoriteiten legden daarop beslag op het schip. De aanhouding geschiedde op grond van het besluit, waarbij de president (der Vereenigde Staten) gemachtigd is om te beletten dat uit Amcrikaansche havens voorraden worden gezonden aan 6chepen der oorlogvoerenden, die zich op zee bevin den. De Komrtgln-NI! seder. TI. M. de Koningin-Moeder woonde Woensdagavond in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen het Diligentia- concert bij. Z. K. H. Prins Hendrik te Haarlem. Woensdag*vond was Z. K. H. Prins Hendrik de gast van de afd. Haarlem van het „Ned. Roodo Kruis". Per auto uit Amsterdam geko men. werd de Prins aan den ingang van ,.De Kroon" ontvangen door dr. Froot en dr. Land. De Prins was gekleed in klein generaalsuni form, met den witten band van het Roode Kruis om den linkerarm en was vergezeld van zijn adjudant, luitenant jhr. Backer. Z. K. H. nam plaats tusschen mevrouw SandbcrgRöell, eohtgenoote van den burge meester van Haarlem, en jhr. A. Röell, Com missaris der Koningin. Verdor waren aanwezig burgemeester Sand- terg en de garnizoenscommandant. Dr. L. C. Proot, do voorzitter, verwelkomde den Prins. De gep. generaal-majoor W. Hingman gaf daarna een voordracht over het Roode Kruis, welke door lichtbeelden werd verduide lijkt. Do Prins liet zich in do pauze de bestuurs leden van het Haarlcmsche Roode Kruis en hunne dames voorstellen. Na do beëindiging der voordracht dankte dr. Proot generaal Hingman voor zijn voor dracht, en zeide hem, nu hij Haarlem metter woon gaat verlaten, dank voor alles wat de ■generaal voor het Haarlemsche Roode Kruis heeft gedaan. Bij zijn vertrek complimenteerde Prins Hen drik generaal Hingman. Omstreeks kwart voor tienen werd naar Am sterdam teruggekeerd. Er was vooral tegen 8 uur veel belangstelling van do zijde van het publiek. Zilverbons. Naar wij uit goede bron vernemen, blij ken er vele valsche zilverbons van 5 in omloop te'zijn. Men zal mitsdien verstan dig doen door bons van dit bedrag niet meer in betaling aan te nemen, hetgeen met ingang van héden niet meer verplicht is. Wie exemplaren daarvan bezit, kan deze bij de betaalmeesters, ontvangers der directe belastingen en aan de postkantoren inwisselen tot 3 April a.s. Uit do Staatscourant. Bij K. B. is aan res. Ie luit. J. A. Broekman, 20ste reg. inf., ter zake van ongeschikth. voor de verdere waarn. v. d. mil. dienst wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Bij K. B. is m. ing. v. 1 April aan kap. op nonactiv. M. C. T. van R ij e n, van de inf., ter zake van lichaamsgebr., onder toeken ning van een pensioen van 885, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Veriaven. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht is de volgendö order voor land- on zee macht uitgevaardigd Door mij wordt bepaald I. dat het gestelde in de voorlaatste alinea van mijn order voor de landmacht van 6 Maart Na. 7768/A 766, ook van toepassing is op an dere dan de daar genoemde recruten en het daarbij ingedeelde instructie-kader, voorzoover de verloven dier militairen niet geregeld wor den volgens de bepalingen van mijn order voor I/and- cn Zeemacht van 24 September 1914 B. L. No. 4790; II. dat aan de in militaire aiekomnrichtingen verpleegde Israëlietische militairen, die zulks wensclien en wier toestand dit toelaat, gele genheid zal worden gegeven op de dagen, waarop het Israëlietische Paaschfeest wordt gevierd, de maaltijden in hun gezin te nut tigen. Daartoe zullen de korpseommandanten, of de chefs, die als zoodanig zijn te beschouwen, aan de bovenbedoelde militairen, verpleegd in ziekenzalen, ziekenkamers, of kantonnements- ziekenverblijven, gelegen buiten do woonplaats van hun gezin, verlof geven op do dagen van het Israël iet ischo Paaschfeest, zoodanig, dat zij niet na het invallen of vóór het eindigen van de feestdagen behoeven te reizen. De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht is door mij gemach tigd gelijke gunsten te doen verleenen aan militairen, boven bedoeld, verpleegd in mili taire hospitalen of burgerziekenhuizen, voor zoover die opperofficier zulks mogelijk acht; Hl. dat de behandeling der mij langs den hiërarchieken wog toegezonden verzoeken om verlof hoogst eenvoudig kan zijn; tabellarische rapporten kunnen in enkelvoud worden opge maakt, ook kan desgewenscht worden volstaan met een kort advies op het verzoek zelf, zoo noodig alleen een dagstempel. Verzoeken aan den Minister van Oorlog ge richt moeten echter op de voorgeschreven wiize worden behandeld. De Minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het niet zijne bedoeling is, dat indien een dienstplichtige in het tijdvak van 30 Maart2 Mei 1915 'meer dan vier achtereenvolgende dagen verlof ge niet als gevolg van een bijzonder verlof, de vergoeding, welke aan de betrekkingen van dien dienstplichtige mocht zijn toegekend krachtens de bestaande wettelijke regeling, hun over den duur van dat verlof za! worden ont houden en verzoekt do vergoeding, toegekend wegens verblijf in werkelijken dienst van een dienstplichtige, uit te koeren óók voor den duur van zoodanig verlof. Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 2024 April a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lich ting 1915, toegewezen aan de compagnieën wielrijders en aan hetJUIde bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infante rie, met uitzondering van hen die in het be zit zijn van het bewijs, bedoeld in art. 70, eerste lid. der Militiewet. Voor deze laatste zal de inlijving geschieden in het tijdvak van 2024 Juni a.s. Alleen om zeer gewichtige redenén waar onder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog tc kennen geven, met overlegging van een deug delijk bewijsstuk omtrent hét werkelijk be staan van do reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten géven. („St. Ct.") Verplichte kadervorming. Bij een dor divisies is, naar de Avp. ver neemt, bepaald, dat dienstplichtigen, die ge schikt geoordeeld worden voor kadoropleiding, mceten worden opgeleid, ook al zijn ze daartoe niet geneigd. Zij zullen de opleiding met ijver moeten vol gen en in gebreke van dien moeten worden ge straft. "oor opleiding tot den officiersrang zullen echter alleen zij moeten worden bestemd, die hiertoe geneigd zijn. Verlofpassen-ooniröle. Aan de stations te Rotterdam zullen militaire wachten worden geplaatst tor eontroloering van de aankomende en vertrekkendo verlofgan gers. („N. R. Ct.") Vereeniging „Adspir. Vrijwillige Landstorm". Te Amsterdam is opgericht een vereeniging, ten doel hebbende jongelui van 1317 jaar op te leiden en geheel voor te bereiden voor den vrijwilligon Landstorm. Secretaris is de heer J. Gouverneur, Roelof Hartstraat 39. Instructeurs, die zich geroepen gevoelen hunne krachten aan do Vereeniging te wijden, wor den verzocht zich bij den secretaris aan ie melden. Jongelui, die wenschen toe te treden, kun nen zich Zaterdag 27 Maart, des avonds half zeven, aanmelden in het gebouw „Excelsior", Kerkstraat 129 bij do Spiegelstraat, alwaar het bestuur zitting houdt, Opleiding sergeant-maj.-Instruoteur. Bij ministericele beschikking is bepaald dat, voor zooveel zulks door don betrokken inspec teur van het wapen (of dienstvak) noodig wordt geoordeeld, éénmaal 's jaars in het door den inspecteur te bepalen tijdvak, aan ser geanten de gelegenheid zal worden geboden zich te bekwamen voor den rang van sergeant- majoor-instructeur en van sergeant-majoor- administrateur. Aan de opleiding kunnen deelnemen de ser geanten, die hiertoe het verlangen te kennen geven en naar het oordeel van den korpscom mandant voldoen aan de eischon van het be vorderingsvoorschrift. Voorts kunnen sorgeant-majoors-instructeur de opleiding voor administrateur en sergeant majoors-administrateur die voor instructeur volgen. De opleiding heeft in den regel korpsgewijze plaats. Landstorm. Op den Woensdag te 's-Gr.v'eland gehouden „Landstorm-avond", waar als sprekers optra den de heeren Baron van Harinxma thoe Slooten, burgemeester, A. E. Dudok van Heel, voorzitter van „Volksweerbaarheid", J. Feith, landstorm-vrijwilliger, en A. Vissers, is een afdeeling opgericht van den vrijwilligon land storm met aanvankelijk 42 deelnemers. Het plaatselijk fanfare-corps luisterde den avond op en zegde zijn verdere medewerking toe. Donderdag zouden de eerste oefeningen reeds beginnen. Koninklijke Nederl. Weerbaarheids Ver. Vrljw. Landstorm Wielrijders Comp. Door de afdeeling „Amsterdam" der Ko ninklijke Nederl. Weerb. Ver. wordt op Ziehier een tooneel uit den strijd in Noord-Frankrijk. Engelscho troepen be stormen een kasteel daar, dat bezet is door de Duitschers. Over verschansingen van gevelde boomen heen, rukken zij voort, voorafgegaan door een officier met den dogen in dc eene, de revolver in de andere hand. Zelfs gewonden blijven niet achter en 't zal niet lang duren, of de Engelschen dringen het kasteel binnen en verdriivoo er de Duitschers uit, Z09 is ten minste het feit voorgevallen bii ïtijssel. Woensdagavond 31 Maart a.s. in „Bollevue" een propaganda-avond georganiseerd. De le- luitenant Fabius heeft zich welwillend bereid verklaard dan, behalve over zijn ervaringen in Albanië, to spreken over „Allo hens aan dekl" Introductiekaarten zijn kosteloos verkrijg baar in het afdeelingsbureau Weteringschans 22 ioderen namiddag en des avonds of kunnen schriftelijk aangevraagd worden bij den len seer. A. Jüdell, Sarphatikado 21, Amsterdam. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan gep. luit. t/z. 1ste kl. J. Wolterbeek Muller, perm, lid der comm. tot het examineeren van zeeofficieren, de tit. rang van kap.-luit. t/z. verleend. Bij K. B. is, m. ing. v. 4 April, bij de zee macht bevorderd tot off. v. gez. lsto kl., do id. 2do kl. P. J. tan Driel. Bij besch. v. d. Min. van Marine is luit. t/z. 2de kl. C. C. F. Jager met 6 April gepl. a/b. „Bellona", Verplaatsingen. De luitenant-ter-zee 2e kl. C. Nov on, ge plaatst aan boord van de „Schorpioen", wordt 3 April overgeplaatst aan boord van den mijncnlegger „.Medusa". Do luitenants-ter-zee. 3e kl. J. van Leeuwen en J. G. Cornelis, dienende aan boord van de „De Ruijter", zijn bestemd voor den dienst in Oost-Indië, waarheen zij per „Tambora" van den Rott. Lloyd den 1 Mei zullen vertrekken. J. G., Den Haag. Niet toegestaan. Rod. „Nog eenigo toeschouwers". Ongeteekcnde stukken gaan de beroemd» prullemand in. Ver slagen moeten voluit onderteekend worden en het verloop vermelden in plaats van to per soonlijke critiek op belangtooze spelers. Rod. J. G„ Leiden. Wij kennen zulk een order ni»t, gelooven ook niet dat ze bestaat. Red. J. P. Rozendaal. Een regel daarvoor be staat niet. maar u kunt, onder mededeeling van het binnenlandsch verlof geen gebruik te maken, buitonlandsch verlof aanvragen. Red. B. A. to E. Uw meening is onjuist. Red. Serg.G. O. Tilburg. .Kunnen het niet met zekerheid zeggen. Vraag toelatingsexamen aan, dan verneemt u het vanzelf. Red. M. H., Oud-Gastel. Een brief schrijven aan mil. A. Moerland te Vrouwepolder. Red. H ten v., Deventer. Zie ter zake van het dragen van een pet wat sergeant Persklomp daarover in deze rubriek meedeelt. Red. Wetenschappelijke lezingen voor militairen. Uitgenoodigd door de „Commissie tot orga- nisecring van wetenschappelijke lezingen voor militairen", hield Donderdagavond jhr. Jan Feith een voordracht over: „Een reis om de wereld". Z. K. H. do Prins der Nederlanden had voor deze lezing zijne tegenwoordigheid aangekon digd en verscheen met zijn adjudant, luitenant jhr. Backer. De aula van het R -K. Gymnasium aan de Hobbemakade was versierd met vlaggen, drape rieën, en vóór het podium waren een aantal zetels geplaatst voor den hoogen bezoeker en diens gevolg. Een commissie tot ontvangst had zich ge vormd uit den vice-admiraal Tydeman, den stellingeommandant luit.-gen. Ophorst, den rector van hét Sint Ignatius college, pater Martinus van Everdingen, den commandant van het depöt van het 2e reg. vesting-artille rie, kapitein L. de Ridder, en den voorzitter en secretaris van de organisatio-commissie, de heeren J. F. Weterings en L. A. Dupróe. Vóór de lezing werdén deze hoeren aan Z. K. H voorgesteld, en ook de spreker, jhr. Jan Feith. De overige aanwezige officieren van hot gar nizoen werden in de spreekkamer aan Z. K. H. gepresenteerd. De heer Weterings leidde met énkele woor den den spreker in Hij verklaarde, zich te verheugen in de belangstelling, en do hooge bescherming die de commissie geniet: tevens heette hij in het bijzonder den hoogen bezoeker welkom. Over de lezing zelve kunnen wij kort zijn; Z. K. H. doelde gaarne in den gullen lach der velo aanwezige militairen, en volgde vol be langstelling het reisverhaal-per-bliksémtrein, in twee uren de aarde rond. In de pauze liet Z. K. H. den spreker en vervolgens ook den voorzitter van de commis sie bij zich komen, en onderhield zich eenigen tijd met hen. Toen ten slotte om half élf de wereldreis geëindigd was, nam Z. K. H. afscheid van de aanwezigen, na zich nogmaals zeer voldaan betoond te hebben. Het was dan ook een aardige avond. Mobilisatieclub. Mil.-sergeant J. G. A. Gottmer schrijft ons uit Weesp Dezer dagen heeft bovengenoemde club zich wederom verdienstelijk gemaakt door den mili tairen een zeer leerrijke ontspanningsavond aan te bieten. Deze werd hoofdzakelijk geleid door mr. W. J. Vogel, thans milicien,kanon nier. Genoemde heer heeft ons duidelijk uiteenge zet wat coöperatie vermag. Zijn onderhoudende rede was rijk geïllustreerd met lichtbeelden, Da actie der eskaders van de gealliéerden in de Dardanellen is eenige dagen onderbroken geweest, door het booze weer, de zware stormen, die soms dagen lang woeden in de streek. Zoo schrijven ten minste de Fransche en Engelsche bladen. De Turksche en Duitsche telegrammen wijten de opschorting der aanvallen meer aan de verliezen, die de eskaders geleden hebben. Deze zijn betrekkelijk zwaar, zoowel voor de Franschen als voor de Engelschen. Deze laatsten verloren bijv. bij de beschieting der forten de pantserschepen „Africa" en „Irrestitible." We geven hier van die schepen een afbeelding. Mercator. Bij het onderzoek der rapporten zullen de door u bedoelde bezwaren door de kameraden wel worden medegedeeld. Elke stand kent zulke eigenaardigheden, die den regel van den militairen groet niet mogen verzwakken. Red., W. v. Sp. te 's-Gr. Zie in deze rubriek wat sergeant Persklomp schrijft. Red. Milicien-korporaal J. Pecters, 2-III-11 R. I. Wilt go spoedig uw tegenwoordige verblijf plaats opgeven aan het bureel van III-ll R. I„ (Bureel terde Bataljon, elfde Regiment In fanterie) ten einde u toekomende belooning voor diensten bij do schietoefeningen tot ver hooging van 's Landswcerkracht te kunnen doen toekomen". Wie leert mij de nieuwste mop, betrekking hebbend» op den tegen.woordigen toestand? Serg. Stours, Brouwershaven. Gevonden in den Mil. nachttrein d.d. 22 Maart tusschen Tilburg en Breda een port©- monnaio inhoudende 3 60 en een sleutel. Te rug te bekomen bij H. J. Smits, muziek 43 L. W. Batt. Mot deze brengen wij onzen hartelijken dank aan H.H. .onderofficieren, korporaals en hu zaren van het le reg. 3o esk. huzaren, voor de bic langstelling, ondervonden bij ons huwelijk op 17 Maart. Het was waarlijk voor ons een verrassing een gesctenk te mogen ontvangen, het zal steeds een blijvend© herinnering voor ons znn. Mü. J. C. ANDRIESE en echtgenoot©. lo reg. Se esk. Huzaren. Aan do militairen, welke voor do mobilisatie uit het buitenland zijn teruggekeerd en weder hist gevoelen later terug to gaan. Gelet op de reusachtige menigte, welko aan myn plan, bedoeld in de „Sold. Courant" van 21 Maart, willen deelnemen, had ik, wanneer zulks mogelijk was en genoemde militairen het goedvinden Daver maar direct van allen, die met mijn bedoeling medegaan, een volmacht te ontvangen, opdat ik dan zelve een voor allen, om tijd en moeite te voorkomen, direct een request kan zenden aan betrokken autoriteiten. Of anders geef ik in overweging uit iedere provincie tweo of drie af te vaardigen naar een algemeene vergadering, te houden op een van de centrale punten van ons land. Vrouwepolder. A. MOERLAND. Do pet. In antwoord op uw vraag in No. 94 van do Soldatencourant het volgende: Volgens het nieuwe voorschrift uniformen 13 het alleen den onderofficieren vergund de pet met blauwen band te dragen. De korpo raals en soldaten van militie en landweer hebben voor uitgaanstenue in de week de veld muis, op Zondag de sjako. Alleen voor enkelo categoriën, zooals adspirant reserve- of mili- tie-officioy- is daarmede een uitzondering ge maakt. Deze hebben cohter geen regimeuts- of korpseijfor doch de krans met oranjeklokje voor op de pet. Of een bepaling van lateren datum bestaat ten gunste Van korporaals en soldaten is mij niet hekend. Meenende naar beste weten de vraag be antwoord te hebben, noem ik mij, G. PERSKLOMP. £erg. 43 L.W; 2 O. waarmede hij ons heeft laten 'zien, welk» vlucht zulke instellingen bij een goed beheer en sa menwerking kunnen nemen. Tot slot w»rdcn dcor den milicien-kanonnier Hagenaar eenige solo's op do Xylophoon ten gelioore gebracht, waarbij ook mej. van Stam har© beste krachten niet onbetuigd liet. Een geslaagde prijsvraag. Mil. Korp. S. E. Wandelaar Bonga schrijft ons uit Oostburg.: Enkele maanden geleden werd vanwege het Christlik Frysk Selskip een prijsschrijven in de Friösche taal uitgeschreven, uitsluitend onder de soldaten. Ook in onze Soldatencourant is ter gelegener tijd hieromtrent geschreven. On derwijl zijn nu do opstellen over „Eat ut myn Soldatelibben", ingekomen, gecorrigeerd en gewaardeerd. De prijzen zijn al toegewezen en misschien al grootendeels verzonden. Het plan van het „Selskip" mag als geslaagd beschouwd worden. De inzending bedroeg 82 opstellen, terwijl het „Selskip" 20 prijzen ter beschikking stelde. Bovendien zal aan alle deelnemers een boekje worden uitgereikt. Prijs- winners zoowel als niet-winners ontvangen, in band, een jaargang van „Yn us eigen Tael". Zoo heet het maandschrift van het „Sélskip". Op deze manier ontvangt ieder dus nog een „aandenken", een „souvenir". De prijzen die uitgeloofd waren zal ik bekend veronderstellen. Wel wilde ik, Mijnheer de Redacteur, dat u de vriendelijkheid had de namen te plaatsen van dë twintig prijswinners. Ik plaats hen in de volgorde van do behaalde punten en dus ook in de volgorde van de ge wonnen prijzen: 1. J. Schaafsma, 2. A. Terpstra, 3. R. Kla- zes, 4. E. Kuyt, 5. Joh. Hemkes, 6. Sergt. Buising, 7. Tj. Hiemstra, 8. R. Zijlstra, 9. J. Holwerda, 10. E. L. Veerman. 11. Tj. Offringa, 12. J. Postma, 13. G. L. Mulder, 14. D. v."d. Kloet, 15. G. Visser, 16. W. .T, Vaatstra, 17. G. Andringa, IS. H. Castelijn, 19. B. Hulstra en 20. J. Lukkes. Een gezellige avend in Ede. Korp. Wolffensperger schrijft ons uit Ede: Gisteren traden weer een paar gezellige humoristen te Ede op in de veld-cantine. Het waren de heeren Lemke en Sikkers die hun kunsten hier toonden. Vooral dé heer Lemke, de piano-humorist met zijn lguke moppen en dan ook nog zijn rijmlooze gedichten cn ver halen. En dan ook niet te vergeten den heer Sikkers, ook een reuze-humorist, die met zijn stuk kwam, genaamd Kees op do kermis en nog andere gezellige nummers. De heeren ont vingen dan ook een daverend applaus. Nu, de heeren dankten den militairen ook hartelijk voor hnn medewerking, die zij ontvangen had den. We hopen dat diezelfde humoristen ook eens een gezellïgen avond in een andere garnizoens plaats mogen geven. En zonden hen dan ook zelf eens graag weer terug willen zien. De Veldpost. Een mil. facteur, in burger brievenbesteller, schrijft ons Ja, ja, dat is me een zaakje, die veldpost; zoo hoort men niet alleen uit de monden der soldaten, doch zelfs de officieren durven deze minder mooie woorden naar het hoofd «jer Veld post slingeren. Als brieven- en telegrambestel ler in burger, thans militair facteur eener Ci«^ In Turkije heeft men natuurlijk wel begrepen, dat het bezit van het Suez- kanaol van veel gewicht was en sedert een paar maanden zijn er aanvallen op gedaan. Het leek er op, dat die aanvallen een dreigend karakter zouden krijgen ook voor den handel der neutralen. Er was zelfs sprake van het Kanaal te sluiten Maar de Engelsche tro?pen hebben spoedig de Turken in zooverre teruggedreven, dat het Kanaal geen gevaar meer liep. Daarbij narnen zij een aantal vijanden gevangen. Dio zien wij bier, hoe ze in een lange rij uit Cairo trekken, om naar een concentratie kamp te worden vervoerd. durf ik bier ronduit verklaren v. n. aan de klagers, dat do Veldpost, ofschoon volgens voorschrift, als regel eens per dag, aan dc afdcélingen hare correspondents zendende, een degelijke inrichting is voor de militairen te velde, dus ook voor dezen mobilisatietijd. En waarom, hoor ik zeggen, is die Veldpost, die slechts eens per dag hare correspondentie ver zendt, nu zoo degelijk? Omdat soms dagen van to voren op do expe ditie- en veldpostkantoren bekend is, waarheen de troepen verplaatst zullen worden of bij een eventueele spoedverplaatsiug telegraphisch aan die kantoren mededeeling wordt gedaan. Dat is dus een voordeel voor ons voor spoedige ontvangst van de brieven enz., daartegenover staat dat de correspondentie een minder of meer belangrijke vertraging ondergaat wanneer plaatsnamen op de brieven enz. worden ver meld. Deze gaan dan eerst naar dio plaats en zijn de troepen reeds vandaar weg, dan moeten ze naar de Veldpost worden opgezonden, dio dan voor de verdere opeznding zorg draagt. Dus bij vertraging ligt niet de schuld aan do Veldpost, maar bij u, gij schrijvers van plaats namen op uw adressen. Zoo dikwijls reeds hebt gij kunnen lezen de adressen-modellen in de Soldatencourant. Waarom geeft gij daaraan dan geen gehoor? Een uitzondering om plaatsnamén bij uw adres te voegen of te laten voegen is wel in uw voordeel wanneer gij lang in een groot© stad vertoeft, doch daar komt 's avonds ook wel een bundelzak van de Veldpost aan, doch wanneer gij weg moet, is er vertraging in het spel. Ook wordt somtijds de schuld geworpen op de hoofd- en expeditiekantorén dat uwe cor respondentie vertraging ondervindt, doch zoo iets is, behalve een enkelo uitzondering, beslist onmogelijk, daar op die kantoren personen aan het bewind zijn met postkennis. De schuld be rust niet alleen bij u zclven, zooals reeds ge schreven, doch schuilt ook in hét feit, dat niet alle facteurs de capaciteiten bezitten die wij als postmannen hebben. Men zal mij voorstootoneen hoofdfacteur behoeft geen postkennis te bezitten, doch dat is onzin. Een volgend staaltje, door mij gezien, dient tot bewijs dat mijno woordén waarheid bevatten. Op een plaats komt de Veldpost-auto hare correspondentie brengen. Op die zelfde plaats komt ook correspondentie aan, waarop de plaatsnaam vermeld staat, dus per burgerpost. Nu schreef ik reeds, dat correspondentie dié aankomt voor troepen die reeds weg zijn naar do Veldpost moet. Daar er pas een troep was verplaatst naar elders en er dus voor die men- Bchen nog brieven aankwamen, dacht men dat moet met de Veldpost mede en bewaarde men, in plaats van die correspondentie onder bundel- strook door tusschenkorost van het postkantoor naar do Veldpost te zenden, dat zaakje maar tot den volgenden d&g Er was correspondentie bij die alzoo 24 uur vertraging ondervond. Ook is men verschil van meening toegedaan in het aam ::n van Cie-facteur. Bij een Cie was een co":! van me ingedeeld cn deze i'on geen facteur worden, omdat de C.C. van mee ning was dat het een gegradueerd persoon moest zijn. Indien er geen gegradueerde post mannen onder de wapenen zijn, zoudén dan geen vaklui gedurende dezen mobilisatietijd aangesteld kunnen worden' En dan nog de postgeheimen, die door on kundige militaire postmannon zoo goed in eer© worden gehouden. Den 2en dag der mobilisatie ontdekte ik voor het raam der kazernéwacht een lijst, waarop voorkwamen de namen van diegenen voor wie postpakketten en postwissels waren gearriveerd en dan stond het bedrag van den postwissel er nog wel in. Dat is postgeheim, wablief Moge men toch eens beseffen dat mannen van het postvak toch zoo hoog noodig zijn in het belang van die zaak. Mogen de rapporten van de Veldpostkantoren er toe bijdragen, dat 6poedig een postbrigade worde gevormd enkel uit menschen van het vak, want een spreekwoord dat zegt: Schoenmaker blijf bij j© leest is hier zeer zeker op zijn plaats. EEN BRIEVENBESTELLER, thans mil. facteur. Een gewaagd stukje! Mil. facteur Jac. Hendriks schrijft ons uit Maastricht De mil. tamboer v. d. Bergt© Maastricht reed 1.1. Zaterdag met zijn fiets naar Eysden. In het dorpje Heugem gekomen, ontdekt© hij daar op een vrachtwagen, die in de richting v. d. Maas reed, petroleumvaten. Dadelijk kwam in hem het vermoeden op dat smokkelarij in het spel was. Hij sloeg den veldweg naar de Maas in en zette zich op een geschikte plaats op den uitkijk. Zooals hij ge dacht had gebeurde, toen men met den wagen op een eenzamen plek aan de Maas gekomen w&s. laadde mén de petroleum van den wagen, teneinde ze in eene gereed liggende sloep over te laden. Maar jawel, men had natuurlijk niet aan den achteloos voorbij rijdenden tamboer gedacht. Daar kwam onze held (met niets anders dan een stok gewapend) te voorschijn en wilde de zeven smokkelaars verbieden de petroleum in te laden. Doch do zeven mannen schreeuwden: maak dat je weg komt! Dit liet zich onze tam boer niet zeggen cn begon met zijn stok te zwaaien, zoodat hij drie van zijn tegenstanders ietwat onzacht aanraakteToen hij op den vierden insloeg, kozen zij allen het hazenpad. Toen stelde onze kampioen zich midden tus schen zijn veroverde vaten petroleum op wacht (het waren pl.m. 3000 L.). Door een toevallig daar voorbij komend burger liet hij de mare chaussees van Eysden waarschuwen en droeg zijn buit aan dezen af. Of onze Buffalo Bill op onze compagnie nu geacht en gevreesd wordt, zal ik wel niet be hoeven te vermelden. JAC. HENDRIKS, Mil. facteur 3o Comp. Maastricht. Ontspanning en Ontwikkeling van de Cemobi liseerden. Men schrijft ons uit Hellevoetsluis: Op 1.1. Dinsdagavond werd in de Tooneelzaal van de Marine-eantine te Hellevoetsluis de I laatst© bijeenkomst gehouden, georganiseerd Idoor het in het naiaar gevormde Comité tot Ontspanning en Ontwikkeling van de Gemobi liseerd en in de Stelling van de monden van do Maas en van hot Haringvliet. Als spreker trad ditmaal op de landweor- plichtige sergeant vS. Langeoncijor, Ingcniour bij den Rijkswaterstaat, dio aan do hand van kaarten, in beeld gebrachte statistieken, door sneden enz. een zoer aangename en lecrrüko voordracht hield ovor het Pana-makanaal. Na de pauze werden ter verduidelijking van het gesprokene enkelo lichtbeelden vertoond. Het is spreker gelukt de aanwezigen «cn ir.dr.ik te doen krijgen van don reuzenarbeid in Middon- Amerika verricht, en hoe het nmnscholijk genie schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden heeft overwonnen. Do afbeeldingen van de reusach tige kranen, graafmachines, baggermolens e.o. hebben doen zien, tot welk een buitenge wone hoogte de techniek gekomen is. Ten slotte heeft spreker nog oen onkel beeld vertoond van de haven van onze kolonie Cu rasao, voor weik eiland de opening van het Panamakanaal ook niet geheel zonder invloed zal zijn. Hij sprak de hoop uit, dat een en an der zou bijdragen tot meerderen bloei en ver dere ontwikkeling van onze West-Indische be zitting. Toen het applaus, dat op sprokeris rede volgde, bedaard was, nam namens het Comité het woord do eere-voorritter de vice-admiraal Van Decking Colenbrander, Etelline-comman- dant. Spreker heeft in een pakkende cn pit tige rede allereerst «sen kleine opmerking ver teld, die hem tijdons do voordracht in gedach ten gekomen was. De inleider van den avond had n l- onder de te overwinnen moeilijkheden genoemd de gele koorts, waarvan het ontstaan aanvankelijk onbekend was. In den oorlog tue- schen Amerika en Spanje hadden do Amerika nen op Cuba ook veel te lijden van de gevreesd» ziekte. Men vermoedde wel, dat zij veroorzaakt werd door de beet van een of andere muskiet, maar men kon toch niet achter de ware oor zaak komen. Biggetjes of andere voor proef nemingen geschikte dieren waren niot aanwe zig. Een spoedige oplossing zou van zeer veel belang zijn en op verzoek van de medici heb ben zich toen Ameri:man9che soldaten voor proefnemingen vrijwillig beschikbaar gesteld. Helaas zijn er eenigen aan de gevolgen bezwe ken, «Joch het resultaat waa, dat men den zie'--re-verwekker leerde kennen, on zich dus daardoor in den vervolge tegen de gele koorts kon wapenen. Zijne Excellentie hoopte nu, dat, mocht zich ook bij on§ liet gova! eens voordoen, dat er ge commandeerd zou moeten worden: „Vrijwilli gers voor", er ook onder de Hollandscho sol daten gevonden zouden worden, bereid om hun leven op te offeren om dat hunner mede-land- genooten te redden. Ook voor do kolonie Cu rasao sprak de admiraal zijn beste wenschen uit. TYanneer slechts twee van de honderd schepen, die het kanaal passeeren, ons eiland aandoen, dan geloof ik, dat de gevolgen daar van van zeer goeden invloed voor oiue beeit- ting zullen zijn, zoide spreker. Hierna dankte Z.Exc. het Comité voor den dezen winter verrichten arbeid en sprak in de eerste plaats woorden van groote erkentelijk heid tot de „zic-1" van de commissie, d«n land weer-korporaal Vrij, die wegens verlof niet aanwezig was. Ook tot de andere leden, korpo raal Hovius on milicien Aarts aprak Zijne Excellentie woorden V2n dank. Mochten we onverhoopt een volgenden winter hic-r nog in de vesting bijeen zijn, dan hoopte spreker, dat liet Comité wederom bereid zou worden gevon den om hare werkzaamheden weder op te vatten. Ten slotte dankt© de Stelling-Commandant den spreker van den avond nogmaals voor zijn interessante lezing, waarna do vergadering uiteen ging, na door een krachtig applaus blijk te hebben gegeven met de woorden van don admiraal in te stemmen. In aansluiting op de woorden van den Stel- lins-Commandant zeloof ik niet onbescheiden te zijn, door een onkel woord van dank te bren gen aan den korporaal Vrij, voor de vele moeite, die hij zich ter will© van de militairen in de vesting heeft getroost. Alle onderwer pen, waarvan je maar kondt vermoeden dat ze eenigen onzer zouden interesseren, bestu deerde je en hield dan daarover een causerie. "Wie herinnert zich niet den avond, dat je las over je „.sport", je bijenteelt; je gaf cursussen in houtsnijden en vreemde-talen, alles geheel belangeloos, alleen maaT om ons den tijd te helpen dooden Nooit was je iets te veel en steeds was je bereid een ieder met raad en daad te helpen. Daarvoor, kameraad Vrij, onzen besten dank! Denken we in ons later leven nog eens terug aan den winter in Hellevoetsluis doorgebracht, dan zal meteen weer als daarmee één-zijnd, voor ons opkomen: do landweer-korporaal Vrij. X. IJ. Z. SPORT. Militaire Voetbalcompetitie in de groep Diemerbrug. Uitslagen Mniden BWeesp A 022 PampusUitermeer05 De Competitioleider, B. H. BLANKENBERG. Militaire Competitie Greep C. Serg. Schönfeld, de competitioleider, schrijft ons: Uitslagen van gespeelde wedstrijden: St. AagtëndijkZuidwijkermeer 25 A.B.F.„Velsenfort" 5 A.B.F.„Velsenfort" 05. Vergezeld van ongeveer 30 supporters trok „Velsenfort" Woensdag j.l. naar Assendelft om daar tegen het elftal der artillerie buiten de forten t© kampen. De c.anje-witten zijn volledig en stellen zich op als volgt: v. d. Wakker Preuniger Jochems Ipema Harencarspel Zijlstra Lijbrink v. Geel Kooger Koning Vi: Als eerst om ruim half twee wordt begonm- zitten de gastheeren direct goed op den bal maar hun aanvallen wordea afgeslagen ei langzamerhand nemen de gasten bet spel ir handen. Geruimen tijd duurt het echter voer gedoelpunt wordt, totdat Koning met eer Ïrachtschot ..Y©'.< nfort" de leiöing bezorgt. >e oranje-witten blijven steeds in de meerder heid, maar tot scoren komt het niet meer. Rust 0L

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3