s !DE3 soXj.mAi,B]xrcouR.AKri,r tretJö, aonaag1 so SLarcteLirt leis (Viankelljk zicli geërgerd, Antwerpen is weer gebombardeerd uit de lucht. Nu niet door Duitsche Zeppelins, wier moordend werk een half jaar terug terecht in geheel de wereld, in Amerika en niet 't minst in Engeland zoo heftige verontwaardiging iwekte. Maar nu.... hombile dictu... door onze bondgenooten zelf. En niet bij regel matige belegering om de gehate Duitschers weg te drijven, doch door Engelsche vlie gers, die op hun beurt onschuldige burgers met deri dood bedreigden, burgers nog wel .van een volk, dat ze willen ter hulp komen. Zoo meende men. Later is gebleken, dat 'de op de stad neervallende projectielen uit de Duitsche kanonnen waren gekomen, die op de vliegers werden afgeschoten, maar dat dé Engelsche vliegers meer uitsluitend het oog hadden op de fabrieken van Cocke- rill te Hoboken, waar Duitsche onderzeeërs in de maak zijn. O, in 't begin was er in de harten der 'Antwerpenaars vreugde, toen daar Engel sche. vliegers waren gesignaleerd. Maar de schrik had ons allen toch direct te pakken, toen. 's morgens half acht de donderende slagen en ontploffingen of schoten heel de stad in panische opwinding brachten. De inwoners waren door de rust dor laatste maanden «enigszins gekalmeerdnu heeft de zenuwspanning hen weer goed te pak ken, want wat nu geschied is, wordt be schouwd als 't begin van nieuwe gebeurte nissen. Sommigen spreken van twee, anderen van meerdere vliegers. Zeker is, dat twee hun ner ernstige schade hebben aangericht aan d© op de helling liggende booten en aan de fabriek. Een boot is vernield, andere zijn ernstig beschadigd en ook d© werkplaatsen ®elf hebben belangrijke schade to dragen. De Duitechers laten hierover echter niets ïqs en op de werkplaatsen komt men natuur lijk niet. Het was voor de vliegers een stout étukje en thans, nu alles rustiger bedacht kan worden, heeft hun bravourwerk de sympathie der Antwerpenaars* Onmiddellijk werden zij door de Duit schers onder mtur genomen en daar 't mis tig was, moet het voor de Engelschen moei lijk geweest zijn alle6 goed te zien. Zij wier pen geen bommen op de stad, maar koersten •boven Hoboken en een daalde in glijvlucht jfcot vlak boveu de werkplaatsen, zoodat 't onbegrijpelijk is hoe do Duitsche bezetting hem niet heeft kunnen neerschieten. Van 'de groote verwarring maakte de Brit echter gebruik om zijn slag te slaan. Er zijn projectielen neergekomen op en kele punten der stad, o.a. op de Groenplaats en op den hoek der Brantstraat en Aneelmo- straat. Er wordt gezegd, dat die projectie len van den vlieger waren. He betwijfel het échter; zeker althans is, dat op de Groen plaats vlak bij het standbeeld van Rubens een projectiel is gevallen, dat niet door de vliegers is geworpen, maar een niet ontploft projectiel is uit het Duitsche geschut, het welk in de lucht vuur'd©. Noch de Duitsche vliegers, die ter ach tervolging opstegen, noch het vuren schij nen den Engelschen eenig letsel te hebben veroorzaaktdezen zijn weor spoorloos ver dwenen.. DUITSCHLAND. Karl Liebknecht. BERLIJN. De sociaal-democratische af gevaardigde dr. Karl Liebknecht, vroeger pionier, is opgeroepen voor den dienst bij den Landstorm. Meeinr-od In Duitschland. Volgens de /oss. Zeit," zou het verbod óm kook te bakken, ten oindo zooveel mogelijk het meel te sparen, nog de>zo week worden hekend gemaakt. Van dm juisten datura wist het blad echter nog niets. Thans wordt gemeld, dat die is vastgesteld op Zaterdag 27 Maart. Officie©! rapport over het gebeurde te Memel. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier iwordt gemeld, dat het volgende rapport is 'opgemaakt over het gebeurde te Memel: Donderdag 18 Maart rukten de Russen, tegelijk van het noorden en oosten, in ver schillende colonnes tegen Memel op. Het jvaren zeven landstormbataljons met zes tot 'pjdkt niet-moderne kanonnen, «enige land- gtormescadrons, twee compagnieën marine- infanterie, een bataljon van het reserve- regiment No. 270 en verder troepen van de grenswacht uit Riga en Libau het geheel .ter sterkte van zes tot zeven duizend man. De zwakke Duitsche Landstorm trok terug yan de gren3 op Memel en moest ten. slotte ook door de stad over de Kurische Nehrung terugtrekken. De Russen verbrandden langs de opm&rseh wegen over Nimmereatt en Laugallen talrijke gebouwen, vooral do schuren en loodsen. In het geheel werd in 15 plaatsen ernstige schade aangerichteen groot aantal van de inwoners, ook vrouwen en kinderen, werden naaT Rusland gevoerd ook werden een aantal inwoners gedood. In den avond van 18 Maart trokken de Russen Memel binnen. De troepen werden hoofdzakelijk in de kazernes ondergebracht. Vrijdagavond verscheen de Russische com mandant op het stadhuis; eischte den bur gemeester en later nog drie andere burgers op als gijzelaars en liet hen naar de kazer nes brengen, welke door de Russen reeds in een ongelooflijken toestand waren ge bracht. Door de straten trokken troepen plunderende Russische soldaten, die de in woners gevangen namen, in de huizen 'drongen, de ruiten insloegen, de winkels ï?»fi levensmiddelen leeghaaldon, beneyens Men hoort betrekkelijk wei nig gewagen van den strijd aan de Oostgrens van Frankrijk, in Elzas-Lotharingen en de Vogezen. Voor een doel, het is waar, ligt de strijd daar ook stil. De geduchte ves tingen-linie aan Frankrijk's Oostgrens houdt de Duitsche legerkorpsen tegen. Dat het er daarom steeds rustig toe gaat, moet meu nietgolooven. Er wordt ook daar dag en nacht gevochten en soms op zeer hevige wijze. Zoo on langs in den omtrek van het bekendePont-ii-Mousson, waar herhaaldelijk de kanonnen hebben gebulderd en de in fanterie aanvallen deed met het blanke geweer. In het Priestorwald, ton Noordwes ten van Pont-a-Mousson,waag- den de Franschen onlangs twee krachtige aanvallen, die echter niet geheel en al ge lukt schijnen. We geven een kaart van dit deel van 't Westelijk oorlogsterrein. twee horlogewinkels en een juwelierswin kel. Tot nog toe zijn drie gevallen van ge weldpleging tegen vrouwen vastgosteid. Brandstichting en vernieling van huizen hadden over liet algemeen' niet plaats. Het bericht, dat het Russische gepeupel aan een en ander heeft meegedaan, wordt niet be vestigd. De Russische commandant, die zich scheen te ergeren aan het woeste optre den van zijn soldaten, trachtte er een eind aan te maken, door den plunderenden troep naar de kazerne te zenden en ten slotte de kazernepoort te doen sluiten. Zaterdagmorgen was in de stad zelf geen Russisch soldaat meer te vinden, uitgezon derd patrouilles. Zaterdagavond marcheerden de Russen af. Slechts enkele verstrooide troepen ble ven in Memel achter. Deze wilden, reeds hun geweren op het stadhuis inleveren, toen Zondagmiddag opnieuw sterke Russische troepen uit het noorden de stad binnentrok ken. Zij stietten in Memel reeds op Duit sche patrouilles, welke sterke Duitsche af- deelingen uit het zuiden volgden. In een krachtig doorgezetten aanval wierpen zij de Russen uit Memel. In de heftige straatge vechten verloren de Russen ongeveer 150 dooden. Onze verliezen waren gering. Bij hun terugtocht sleepton de Russen de verster kingstroepen, die oprukten, in de vlucht mee. De gijzelaars waren, toen onze troepen naderden, onder d elcking naar het noorden weggevoerd. Bij Konigswaldchen bleef hun I rijtuig staan, de dekking vluchtte. D'e gevangengenomen burgers beproefden naar Memel terug te keeren. Daarbij viel bur gemeester Bochels op den grond en werd door vluchtende Russische soldaten met bajonetsteken zwaar verwond. De Russen vluchtten., zonder tegenstand te bicden en werden 22 en 23 Maart krachtig vervolgd. Vooral bij hun doortocht door Polange leden zij zware verliezen ten gevolge van het artillerievuur van onze kruisers, die aan de vervolging deelnamen. Vijfhonderd vangenon, drie kanonnen, drie mitrailleurs en munitiewagens vielen in onze handen. Een Dultsohs prins geboren. De hertogin van Brujjswijk is Donderdag middag van een prins bevallen. (Hertogin Victoria I.-ouise van Bronswijk is de dochter van den Duitsehen keizer en is ..gokrnwd mot den erfprins Ernst August van Brunswijk-Limeburg. Dit is de tweede zoon van de hertogin.) FRANKRIJK. Op hst Westelijk oorlogsterrein. PARIJS. Officieele mededeeling: Ten noorden van Atrecht poogden de Duitschers twee aanvallen op den grooten voorsprong van Notre Dame de Lorette, in den nacht van 23 op 24 Maart. Hun échec was volkomen. In Champagne, in denzelfden nacht, werd een aanval op onze versterkte stelling bij Beau-Séjour tegengegaan door de levendige actie van onze artillerie. Op 24 Maart sloegen -wij drie aanvallen af in cle streek van hoogte 196. In de Argonnen vielen de Duitschers zonder succes Fontaiue-Madame aan. Bij Eparges sloegen de Franschen drie Duitsche tegenaanvallen af. Overigens zijn geen bijzonderheden te melden. De Franscho legatie deelt omtrent 'de krijgsverrichtingen het volgende mede: Den 24en Maart hebben de Duitschers ten noorden van Atrecht twee aanvallen be proefd tegen den grooten uitlooper van Notre Dame de Lorette in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Hun nederlaag was volkomen. In Champagne werd van weerszijden ge schutvuur gewisseld. Een aanval tegen het kleine fort van Beau-sejour werd volkomen gestuit. In den loop van den 24en hebben wij drie aanvallen in de streek van den heuvel 196 afgeslagen. In de Argonnen deden de Duitschers zon der succes een aanval bij Fontaine-Ma- dame. Bij les Esparges hebben wij drie tegen aanvallen der Duitschers afgeslagen. Op het overige van het front valt niets te melden. BERLIJN. Officiel wordt door het groote hoofdkwartier gemeld: Afgezien van onbelangrijke gevechten op de hoogten langs de Maas, ten Z.O. van Verdun, en bij Hartmannsweilerkopf, die nog voortduren, hadden slechts artilleriege vechten plaats. RUSLAND. Op hot Oostelijk oorlogsterrein. PETERSBURG. Rapport van den groo ten genc-ralen staf: Op den rechteroever van de Naref op het front SehklaOrjïtsj, daaronder begre pen de rechteroever van de Orifcsj, pamen de gevechten om afzonderlijke steunpunten een buitengewoon verbitterd karakter aan. De Duitschers, die hier aanzienlijke versterkin gen aantrokken ten koste van de overige sectoren van het front, verdedigen hardnek kig hun stellingen, met een overstelpend vuur, terwijl zij met sterke afdeelingen krachtig doorgevoerde tegenaanvallen de den. Onze troepen gaan echter langzaam vooruit en maken zich meester, yan loopgra ven en hoogten,, Vermeld dienen te worden gevechten van man tegen man nabij Oeakh, Karasj en Lednorajetsj, waar onze troepen, die 'aan vielen, met groote dapperheid en zelfopof fering successen op den vijand behaalden. Wij maakten ongeveer 300 krijgsgevangenen en veroverden acht mitrailleurs en twee bommenwerpers. Aan den linker Weichseloever geen wij- ziging van belang. De Duitschers werden' gedwongen de boerderij Domanevitsje aan de Pilits te ont ruimen, waar wij ons vervolgens vastzetten. Vijandelijke tegenaanvallen werden afge slagen. In de Karpathen winnen onze troepen terrein en maakten zich in den loop van den dag meester van verschillen versterkte hoog ten. De tegenaanvallen van den vijand op het front tusschen Bart-feld en Oeszk ble ven overal vruchteloos. Wij maakten daarbij 4000 man krijgsgevangen en veroverden een kanon, en eenige dozijnen mitrailleurs. Den 22en deden do Duitschers opnieuw een aanval op hoogte 992 nabij Kazioefka, doch zonder succes. PETERSBURG;. Rapport van den go- neralen stafOp het front westwaarts van den middenloop van de Njemen blijven wij terrein winnen. Aan den rechteroever van de Naref en linkeroever van den Weichsel geen verande ring van belang. Op het Karpathenfront hebben wij vol ledig succes met ons offensief tusschen Barfcfeld en Oujok. Onze troepen, die in buitengewoon moeilijke omstandigheden opereerden, behaalden' een belangrijk en be slissend voordeel in de omgeving van den Loepkofpas, waar wij in stormaanval een zeer gewichtige stelling van de Oostenrijkers op den grooten kam van het Beskiden-ge- bergte veroverden. Na een boschterrein, dat versterkt was met ijzerdraadversperringen en voorzien van eenige rijen loopgraven, genomen te hebben, drong onze infanterie door tot de hoofdstelling van den vijand; na deze met geschut, dat hierheen moest worden ge sleept, van een afstand van 600 pas te heb ben beschoten, trokken de troepen door diepe grachten, voorzien van palissaden en veroverde de verschansingen, welke stevi» waren bevestigd. De Oostenrijkers deden verschillende ver woede tegenaanvallen in gesloten massa's, maar zij werden verstrooid en gedeeltelijk vernietigd door ons vuur en onze bajonet- aanvallen. Tegen den morgenstond van 24 Maart trok de vijand terug op andere stellingen. In den loop van den dag maakten wij ongeveer 100 officieren en 5600 man krijgs gevangen, terwijl we eenige tientallen 'mi trailleurs veroverden. BERLIJN, Naar de correspondent der Pesti Hirlap meldt, hebben aan geheel het front der Karpathen groote Russische troe- penmassas nogmaals een poging gedaan om de door Duitechers en Oostenrijkers bezette stellingen te doorbreken. Bijzonder lieftig was de aanval tegen den heuvel van Kamincz. Een Tsjerkessen-divisie, waarin zich de beste schutters bevonden, wierp zich met doodsverachting tegen deze hoogte, die verdedigd werd door de Honved-divisie uit Dabreszin. De Russische verliezen zijn, volgens genoemd blad, ontzettend groot, Men was herhaaldelijk met elkaar handge meen. Bij het invallen van de duisternis waren alle loopgraven, waarom gestreden werd, in handen der Hongaren. De ,,Az Ast" verneemt uit de Karpa then, dat bij een stormaanval de 217e Rus sische infanterie-divisie totaal vernietigd werd200 doode en gewonde Russen lagen op het slagveld. "WEENEN. In de Ka7-pathen sloegen-onze troepen ten westen van den Uzsoker-pas kraentige aanvallen der Russen af; de strijd duurt voort. De dag van "Woensdag is in enkele rectoren rustiger verloopen1500 Russen zijn on langs krijgsgevangen gemaakt. Een door den vijand bij Wysjkof onder nomen aanval op de door ons op 22 Maart veroverde stellingen mislukte. Op het overige front geschiedde niets bijzonders. BERLIJN. Volgens het ,,Berl. Tage- blatt" verneemt de Magyar Hirlap" uit Homona: De slag in den sector-Lupkof duurt sinds den nacht van 19 Maart voort. De Russen vielen in vijfvoudige linie op de Oosten- rijksche stellingen boven Mesö Laborsj aan. De eerste drie linies werden volkomen ver nietigd. Toen do vierde en vijfde oprukten, kregen de Oostenrijkers versterking. De aanval werd gebroken. De Ruseen verloren een groot deed van bun soldaten, die dood of krijgsgevangen werden gemaakt. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld: De Russische aanvallen ten oosten en zuidoosten van Augustowo en die bij Jed- norozek, ten noordoosten van Prasnysz, wer den afgeslagen. De bestorming van Prasznysz. Een soldaat, die den strijd om Prasznysz van den 21 tot 24 Februari meegemaakt heeft, vertelt in den ,,Deutscher Kurier" Den morgen van den 21 Februari kwamen wij voor Boeckat aan. Reeds herhaaldelijk had den wij machinegeweren hooren knetteren, een toeken dat de vijand niet meer ver wog kon zijn, maar wij kwamen nog steeds niet in ge vecht, wat weer een bewijs wat, dat wij om den vijand heen trokken. Onze aanvoerders vertelden ons niet, waar wij heen gingen. Nau welijks waren wij in Boeckat, ongeveer vier kilometer van Prasznysz, of reeds vielen de eerste vijandelijke granaten in ons midden. Onze artillerie had echter spoedig een ge schikte stelling gevonden en beantwoordde liet vuur. Tegen half twaalf moest onze compagnie een hoeve innemen, waarin do Russen zich hadden vastgezet. Het moest geschieden en het gebeurde ook. De Russen trokken zich in een reeds te vo ren aangelegde loopgraaf terug. ?s Middags hieven wij in de gebouwen van de hoeve en toen het donker werd, begonnen wij links en rechts ervan loopgraven aan te leggen. Maan dagmiddag, om twaalf uur, kwam het hevel: „Alles gereed maken". De Russische loopgraven en ook de Russische kazernes voor de stad moesten genomen worden. Met de bajonet op liet geweer gingen wij voorwaarts. De Russen schoten als bezetenen. En men verwondert zich, hoe nog iemand er door heen gekomen is. Op dertig meter afstands staken de kerels hun ba jonet met witte doeken or op in de hoogte en hielden zij op te schieten. Onze compagnie maakte vier honderd gevangenen. De reserve- cojnpagnie moest de kazerne doorzoeken. Wij gingen verder in de richting van de stad. D© Russen hadden zich echter sterker ver schanst dan wij gedacht hadden. We hadden nog geen honderd nieter geloopen, toen wij ons reeds moesten ingraven, om door het moord dadig vuur niet vernietigd te worden. Toen het donkey werd^ legden wij een loopgraaf aan. Dinsdags gingen wij verder. Wij kwamen echter niet ver, het vijandelijk vuur was t© sterk. Ik was mot twe© kameraden iets to ver naar vo ren gegaan. Juist had ik mij ingegraven en wild© ik mijn kameraden de spndo aangeven, toen zij roeds door eenig© kogels doorboord werden en geen tcekenen van leven meer ga ven. Tot den avond bleef ik liggen en kroop toen weer naar de anderen terug. Woensdag zou do stad genomen worden. Om elf uur gingen wij voorwaarts. Onze artillerie had de stad en do vijandelijke loopgraven te voren rijp gemaakt voor den storm. De Russen hadden zich sterk verschanst. Z© hadden een langen kerkhofmuur als dekking, van schiet gaten voorzien. Daarvoor lag nog oen loop graaf. Nadat wij ongeveer vijftig meter geloo pen hadden, moesten wij weer gaan liggen. Om drie uur kwam het bevel tot den laatsten storm. Met „hoera" ging het vooruit. Nauwe lijks had ik eenige stappen gedaan, toen mij een kogel neerwierp. Ik kroop snel terug om mij voor verdere kogels in veiligheid to bren gen. Do eerste Russen gaven zich over, toen mijn kameraden op tien meter afstand geko men waren. Toen de Russen achter den kerk hofmuur geen uitkomst meer zagen, kwamen zij ook t© voorschijn. Hoe het verder ging, kan ik niet zeggen, daar ik na de bestorming naar de verbandplaats werd gebracht. Ik hoordo later van kameradon, dat wij grooten buit had den gemaakt en dat wij duizenden Russen haddon gevangen genomen. Onze verliezen, ten minste in mijn compagnie, waren echter ook zeer groot. ITALIË. Aanstaande Interventie van Italië? Aan de „Telegr." wordt door een Corres pondent uit Rome geseind: Ik verneeh uit absoluut vertrouwbare bron, maar sein het u niettemin onder het gebrui kelijk voorbehoud, dat in beginsel is besloten tot gewapend© interventie van Italië. Ziellier do drie feiten, die mijn zegsman mij mede deelde: le. Gisteren is een invloedrijk nationalis tisch afgevaardigde te Parijs aangekomen, die verklaarde, er zeker van to zijn, dat de inter ventie van Italië aanstaande'is; 2e. de Parijsche correspondent van een groot Italiaansch blad heeft van zijn directie instructie gekregen, onmiddellijk naar Italië terug te keeren, „om beschikkingen te tref fen, in verband met gebeurtenissen, die wor den voorbereid." 3e. mijn zegsman heeft een brief gelezen van een Italiaansch socialistisch afgevaardigde, die voor de interventie is. In dezen brief wordt o. m. gezegd: „Ik heb tob dusverre in de pers de regeering van iSalandra bestreden wegens zijn weifelende politiek, maar in ver band met formeel© verzekeringen, die ik heb ontvangen, staak ik dezo campagne". Yan andere zijd© heb ik vernomen, dat de Italiaansch© telephoon-censuur, die nog ver bindingen toestaat van uit het buitenland, niet meer het omgekeerde veroorlooft. een machtigen en vastberaden vijand, die niet te verachten is, eindigt hij. De „WJedea" in den grond geboord. Lloyds meldt uit Londen, dat vol gens berichten van Dover bet Nederland- scho stoomschip „Medea" op de reis van Saloniki naar Londen, Donderdagmorgen door den Duitsehen onderzeeër ,,U 28" op tien a vijftien mijl ten zuiden van Bevezier tot zinken is gebracht. De bemanning is gered door een Britsch vaartuig. [De „Medea" is een schip van 1235 ton, en behoort aan de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij alhier. Het schip was in 1913 te water gelaten.] Nader seint een Londensche correspon dent: Ik verneem, dat het s.e. „Medea", van Spanje naar Amsterdam, dezen middag op de hoogte van het eiland Wight gelast werd te stoppen door de Duitsche duikboot U 28, hoewel het schip de Nederlandsche vlag voerde, en de naam met groote letters er óp was geschilderd. De commandant van de Duitsche boot gaf, nadat hij de scheepspapieren had na gekeken, den kapitein last met de beman ning in vijf minuten in de booten te gaan. Toen de equipage Let schip verlaten had werd de „Medea" door kanonschoten van den onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning der „Medea" werd door een Britschen kruiser aan boord genomen, en in goeden welstand te Dover geland. Van de zijde der K. N. S. .M. vernamen wij, dat de „Medea" als eenige lading bad 16,000 kisten sinaasappelen voor Londen. Reuter's speciale dienst meldt nog uit Londen: De admiraliteit deelt mede dat de .U 28" de Nederlandsche stoomboot „Medea", waarvan de naam met groote letters op zij Eon der voornaamste feiten in den oorlog aan het Oosterfrout in den laatste dagen is de inneming van de Galicische vesting Przmysl. Vijf maanden lang is de stad ingesloten door de Russende meesten burgerlijke inwoners hadden haar ver laten en er was een zeer groot garnizoen, volgens sommige Russische berichten 125.000 h, 150.000 man, volgens de Oostenrijkers echter 2-5.000 man. Hoe dit zij, gebrek aan voedsel heeft blijkbaar de dappere bezetting tot de overgave gedwongen. We geven hier een gezicht op de zeer sterke vesting. AFRIKA. Geen doodstraf meer voor de rebellen. KAAPSTAD. In den Volksraad stelde minister Smuts ter aanvulling van de inde- miniteitswet voor, dat de doodstraf tegen over de rebellen niet zou worden toegepast. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. KAAPSTAD. Bij de toelichting van zijn amendement sprak Smuts de hoop uit, dat het land de politiek der regeering zou steu nen om geen oude koeien uit de sloot te ha len. Sir Thomas Smartt ondersteunde het amendement, maar wilde een uitzondering maken voor Maritz, dien hij van elke cle mentie wilde uitsluiten als bij gevan&3n ge nomen zou worden. De Hertzog-fractie on dersteunde bet amendement met voldoe ning, maar enkele - ministerieelen oefenden critiek, omdat ze meenden dat aldus een premie op rebellie werd gesteld. Minister Smuts kwam op tegen de mee- ning dat de burgers, die wegens de weige ring om dienst te doen tegen Duitsch Zuid- West Afrika met gevangenisstraf zijn ver oordeeld, te werk waren gesteld aan den aanleg van den spoorweg van Prieska naar Upington. Hij verklaarde dat deze gevange nen naast vrije burgers werkten bij het transportwerk over de Oranjerivier en dat sedert al velen als vrijwilliger dienst na men. In 0©st-AfrIka< Van de operation in Oost-Afrilta hoort men slechts weinig. D© kust van Duitsch Oost-Afrika is geblokkeerd, maar te land maken de opera- tiën geen vorderingen. Engelschen hebben een inval gedaan op Duitsch gebied, maar zij von den hier eon krachtigen vijand tegenover zich. Dot blijkt uit een schrijven van een officier in Britsch Oost-Afrika, waaraan de „Tiines" enkele bijzonderheden ontleent. Hij vertelt dat do strijd gevoerd wordt in het kustgebied, waar het meest ongezond© klimaat heerscht. Het land is laag en moerassig en do malaria woedt vreoselijk, Onder de troopen heerscht dan ook veel ziekte, al troost de officier zich mot de gedacht© dat het bij d© Duitschers natuurlijk niet. veel beter zal zijn. Hij doet een relaas vaag nieuws zegt hij zolf van een vruchte- looze poging om een klein Britsch kamp op Duitsch gebied dat door een sterke Duitsch© macht omsingeld was te ontzetten. Het ver haal, waarin geen plaatsnamen worden ge noemd is zeor zeker vaag, maar or blijkt uit dat de Duitschers uitnemend bewapond zijn, ook met maxims en met geschut. Vooral de sterkte en de bediening der maxims benijdt de officier aan de RuitscherR. Negentig procent van onze verliezen worden door do maxims oroorzaakt zegt hij, on hij verwijt do regee ring, dat ze de Britsch© troepenmacht niet ©ven goed heeft uitgerust. Wij staan tegenover van bet schip was aangebracht, deed stop pen. Het geschiedde om tien uur Donder dagmorgen ter hoogte van Beachy Head. De onderzeeër gaf order een boot uit te laten en de scheepspapieren over te brengen. Het schip zonk door kanonvuur. De comman dant van den onderzeeër weigerde de papie ren terug te geven. Een Engelsche torpedo jager bracht de bemanning van de „Medea" naar Dover. Volgens de bladen bad het fchip een lading sinaasappelen aan boord. De onderzeeër gaf de bemanning ic?n minuten tijd om het schip te verlaten en beschoot daarna het schip. Het duurde 45 minuten eer de „Medea" zonk. De bemanning moest twee uren roeien voor zij werd opgepikt. Nader vernemen wij het volgende De „Medea" was den 16en Maart van Valencia vertrokken en passeerde den l9en Gibraltar. Gezagvoerder was A. F. M. van Balkom, de bemanning bestond uit 22 man. Vanochtend had de directie der K. N. S. M. van het geval r.og geen enkel bericht ontvangen. Een Londensche berichtgever seint: De „Daily Chronicle" verneemt uit Dó ver: De „Medea" was op weg van Spanje naar Londen met een lading sinaasappelen. Dö "bemanning van 26 koppen is te Dover aan wal gebracht. De opvarenden vertel len, dat de „Medea" last kreeg te stoppen en de scheepspapieren aan boord van den onderzeeër te brengen. In tusschen nam do onderzeeër de „Medea" op sleeptouw. Na een half uur keerde de eerste stuurman van de „Medea" van den onderzeeër terug. Hij deelde mede, dat de scheepspapieren waren achtergehouden. De bemanning kreeg last het scliip te'verlaten. De bemanning roeide in de booten gedurende vier uren in het Kanaal totdat ze door een Britschen torpe doboot werd opgenomen. Op ©on IMed. malBfoooê geschoten. Een correspondent te Vlissin^en zegt uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat Dinsdagmorgen, 9 mijl noordwest van "West- kapelle, driemaal is geschoten op de naar Engeland vertrekkende mailboot „Meck lenburg". Dit geschiedde door een bewa penden stoomtrawler, welke geen vlag of onde-rscheidingsteeken voerde en van Zee- brugge afkomstig was. De mailboot beeft door zijn grootere snelheid den .trawler kun nen ontloopen„ Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. In de „N. R. C." vinden we de volgende bijzonderheden over het gebeurde met de „Mecklenburg" Het eerste schot op de „Mecklenburg" was ongeveer op 50 meter afstand van bet middenschip terechtgekomen het tweede schot vloog over de brug heen, terwijl het derde schot moer achterlijk dan dwars van bet schip in het water terecht kwam. De mailboot is, toen de schoten gelost werden, full spoed doorgestoomd. De stoomtreiler bevond zich op ongeveer 2 mijl afstand en was onder vollen stoom uit Zeebrugge. Dat de treiler volle kracht voer, was te zien aan het hoekwater. De r-toomtreiler bad geen vlag op en heeft evenmin, alvorens te schieten, seinen ge geven. De ontmoeting heeft o laats gehad Dinsdagmorgen ongeveer 7 uur, 9 mijl Noord-West van Westlcapelle. De „Zaanstroom". Men meldt ons: In verband met de mededeeling van de Ham burger NacMricktcn, dat de „Zaanstroom" zou zijn aangehouden, wijl zich Belgen aan boord bevonden, die uit interneerings-kampen zouden zijn gevlucht, vernemen wij, dat elf Belgen met de „Zaanstroom" werden vervoerd. Deze werden te Amsterdam door de politie en to IJmuidon door den polifciecommandant ge controleerd. Geen bezwaren werden daarbij tegen bet vervoer dor bewuste Belgen inge bracht, zoodat do directie van do Höllandsch© Stoomboot maatschappij waaraan, naar men weet, de „.Zaanstroom" behoort, de mededee ling van de Hamburger Nachrichten hoogst onwaarschijnlijk, ja geheel onaannemelijk acht. Van een .groot aantal" Belgen, waarvan het Duitsch blad sprak, kan daarom alleen reeds geen sprake zijn, omdat vrachtschepen als de „Zaanstroom" in vredestijd slechts 13 en thans niet meer dan 20 passagiers mogen vervoeren:. „Zaanstroom" en „Batavier V"« Naar aanleiding van het opbrengen van de .Zaanstroom" en do „Batavier V" werd uit den kring der direct-betrokkenen bij de aan houding zelve te kennen gegeven, dat men zoo wel het hiischen van de Duitsche vlag op de schepen als het wegzenden van een deel der bemanningen, met behoud van het deel om eventueel getuigenis af te leggen en om de schepen weder in de vaart te kunnen brengen, overeenkomstig de bepalingen van de Duitsche ..Prisen-Gerichtsordnung" acht. Men verwacht dan ook van die zijd© geen moeilijkheden in de afwikkeling der zaak. Bij de Hollandsch© Stoombootmaatschappij ie van kapitein Visser van de „Zaanstroom" het volgende telegram ontvangen i „Verbeurd verklaring misverstand. Voorloopig opgebracht. Wachten beslissing van prijsgorecht. Heb ge protesteerd bij consul Brugge. Een Engelsch schip door een „Taubo" aangevallen. De En gelache bladen melden, dab de Brifc- scho stoomboot „Teal" (766 tons) gisteren tiit Amsterdam te Londen aangekomen, door een „Taube"-vliegtuig is aangevallen en met bommen en mitrailleurvuur ia be schoten. De aanval had plaats 30 mijlen van de Nederlandsche kust. Twee man zaten in de vliegmachine, die zich op een hoogte van ongeveer 200 voet bewoog. De beschieting duurde ongeveer drie kwartier, in welken tijd vier bommen werden geworpen. Be halve met mitrailleurvuur werd de „Teal'' ook bestookt met stalen pijlen, zooals in Vlaanderen worden gebruikt. Schade werd met aangericht. Matrozen beweren, dat een schip, blijk baar een treiler, met een talrijke equipage aan boord, diende als moederschip, vin waar de vliegmachine opereerde. Tusschen den vlieger en het vaartuig werden teeltenen gewisseld. De eerste-bom viel slechts 15 voet' van het schip. Door vlug manoeuvreeren was men aan de bommen ontkomen. Onderzeeërs te Antwerpen. De „Westminster Gazette" den Engelschen vliegtocht over de Hoboken-werf te Antwer pen besprekend, zegt, naar Reuter ons seint j ...Zoo daar Duitsch© duilcbooten worden ge bouwd, zijn dat modern© schepen; zij kunnen do zee alleen bereiken langs de Schelde, en dat zou een besliste schending zijn van de Nederlandsche neutraliteit. „Over land kunnen duikbooten alleen wor den vervoerd in ondordeeleu, zoo zij klein en van weinig waarde zijn voor zeeoperaties. „Derhalve moeten wij veronderstellen, dat Duitschand do schending der Nederlandsche neutraliteit overweegt." Dat daartoe plan bestaat, nemen wij niet aan. Maar onzo regeering zou zonder twijfel daartegen do noodig© maatregelen nemen. De „U fn don grond geboord. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat er goede grond bestaat om aan te nemen, dat de Duitsche onderzeeboot „U. 29" in den grond geboord is en dat de ge- heele bemanning is omgekomen. Do bemanning van do „Adenwen". KOPENHAGEN. „Politieken" ver neemt uit Bergen, dat de „U. 29" bet Noorsche stoomschip „Botnia" heeft aangehouden ten noorden van de Cas- quesriffen (Normandische eilanden); de Duitscher verlangde, dat het 6chip de 28 man sterke bemanning van het Engel sche stoomschip „Adenwen" uit Cardiff, dat onlangs getorpedeerd werd, zou opne men. Dit geschieddedo bemanning werd te Brixham aan land gezet. Do aanval op de „Pandlon". LONDEN. Er worden thans bijzonderhe den 'bekend over. een aanval van Duitsche vliegers op do stoomboot „Pandion", Maan dag gedaan. Do „Pandion" was op reds van Rotterdam naar Manchester. Do eerste bom werd uit het vliegtuig geworpen van een hoogto van 500 voet, maar het eenige gevolg was dat slechts d© loglijn werd weggesla gen. Twee vuurpijlen werden op de aero plane gericht die wegvloog, maar terug keerde op een hoogte van duizend voet en

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2