Erdal m 40.000 GULDEN „De Oorlogskas" Prmielsening,grostEen Millioen gulden IDE SOILiDATKIMCOITRANT "Vetxi Woensdag S4 IVtcvctiTt Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Onderlinge Verzekering ven liet Oorlogsrisico. 't Is een lange weg. ABl'ERTENTIËN. Forfona begunstigt alleen hem, die een lansje waagt. WUZIEIC- Kosmos Marechal Niel Weerbaarheidsloters Standaardvlaggen van KonirsgsSiuis 3 ets. Le PrerrsÊer Papringan (SVEcdjo) 2)^ ets Pietje Puck Onze Don Juans 2 1 9 1 S. inarschje, begeleid door het mobilisatiemuzick- gozelschap „De Vereenigdo Wapens". Na af loop daarvan werd door genoemd corps een senerado gebracht aan het pas gehuwde paar, terwijl ze door een dor werkende leden van het muziekgezelschap werden toegesproken, Na iets gebruikt te hebben, en nog een stukji muziek gemaakt te hebben, marcheerde men af. Even nadien werd aan do jeugdige echt- gonooten de cadeaux overhandigd, n.l 6 stoe len en een tafel en nog een verrassing (!-"•). Bit ging natuurlijk ook vergezeld van de ge bruikelijke gelukwenschen. Aangedaan be- denkte Wagenaar voor de cadeaux, waarna we weer huiswaarts gingen. Bank aan allen die hebben medegewerkt aan liet schenken van een gift-, zoodat wo Wagenaar een aandenken konden geven, waar mede hij een aandenken heeft aan de mobili satie en tevens aan don goeden kameraad- schappelijkcn geest, die bij onze compagnie heerscht. Dankbetuiging, Ondérgeteekonde zoekt langs dezen weg zijne zéér groote erktenlijkheid te toouen voor den bijzonderen steun en do milde bijdragen hom ten behoeve van zijne gezin geschonken. En zulks allereerst aan don heer depotscommi dant, verder aan lieeren officieren, doch niet minder aan alle overigo militairen en aan hen die zich in bijzonder met inzameling der gel den bezig hielden. Be Landweer-Hoornblazer, B. PEEREBOOM, SPORT. Militaire Voetbalcompetitie Croep C. Sergeant K. E. C-. Luijf schrijft ons VeldhuisKrommeniedijk 13. Als sergeant Schönfeld beginnen" fluit, Btellen beide elftallen zich volledig op. Birect ontwikkelt Krommeniedijk, dat het eerst met wind speelt, een goed spel en valt al spoedig op de vijandelijke veste aan, doch deze keert den aanval. Be bal blijft daarna eenigen tijd op Krommeniedijk-helft totdat een onzer ach terspelers met een ver.bard schot ons onver wachts en zeer gelukkig do leiding bezorgt. Bit schijnt do onzen te bezielen, want spoedig is No. 2 gemaakt door een schitterend schot van onzen midden-voor. Na een kwartier ongeveer maakt de links binnen uit een voorzet van rechts het 3e en laatste doelpunt voor Krommeniedijk. Na de rust speelt er bij Krommeniedijk een invaller mede voor de rechtsbuiten, die een knie-ongeval opgoloopen beeft. Iedereen denkt dat Veldhuis nu wel op zal balen maar ze hadden niet gerekend op de goede verdediging van Krommeniedijk, die ook bijzonder op dreef ■was. Be tijd verstreek ondertusschen al aar dig en Krommeniedijk die met 4 half speelde werd langzamerhand al zeker van de over winning. Even voor het einde maakte Veldhuis uit een voorzet van rechts een tegenpunt. Spoedig is het tijd en zijn we blij als we er mede uit kunnen scheiden, daar het ondertus schen aardig was gaan regenen. Be wedstrijd had op een paar kleine onge vallen na een kalm verloop. Bij Veldhuis en Krommeniedijk waren voor rust de voorhoedt best, terwijl na rust do mid-half en links-back van Veldhuis en de hcele verdediging van Krommeniedijk uitblonken. Be wedstrijd stond onder de zeer goede lei ding van onzen competitieleider sergeant Schönfeld De N. A. U. en het leger. Naar aanleiding van de door den secretaris der Nederlandsche Athletiok Unie, den heer D. J. de Vries, met zooveel succes gehouden atbletiek-demonstraties voor de cadetten, die thans in Ben Haag gedetacheerd zijn, is, op initiatief van kolonel Habbema, de lieer Di Vries uitgenoodigd, ook dergelijke, demonstra ties te houden voor de in Ben Haag en om streken liggende grenadiers en jagers. Be heer Be Vries heeft hieraan gaarne voldaan en reeds vond een tweetal demonstraties plaat-s in de Maliebaan, welke bestonden uit snelloop en duurloop, springen, speer- en discuswerpen. Speciaal liet kader wordt onderricht, opdat, wanneer binnen zeer korten tijd (waarschijnlijk de volgende week) de N, A. U. een groot ge deelte van het aangevraagde atliletiek-mate- riaal gratis aan do garnizoenscommandanten zal zenden, de manschappen verzekerd zijn van de noodige toelichting. Op 't slagveld. (Van H. Hoekstra.) Verwoest, vertrapt zijn thans de velden, Waarop hier voor een enkhen dag, Be vorsten hunne legers stelden, Geleverd werd een groote slag. 't Was vreeselijk om te aanschouwen, Wat men toen zag daar in liet rond, Op d' eens zoo heerlijke landouwen, Waar eens het schoone koren stond. Gelijk hier vaak de rijpe aren Gevallen zijn door 's maaiers hand, Zoo vielen hier geheele scharen Van strijders oor hun vaderland. Hier ligt een jongeling ter neder, Flink van gestalt', nog kloek en schoon, Bemind door zijne moeder teeder, Want hij was haar e enige zoon. Zeer bange was het haar te moede. Toen, met het zv aard aan zijne zij, Haar zoon zich naar het slagveld spoedde, Om dienst te doen in 's Konings rij. En in de slapelooze nachten, Gedenkt zij aan haar een'gen spruit; Op 't slagveld lag hij te versmachten, Blies daar den laatsten adem uit. adem uit. Daar ligt, verlaten van zijn vrinden, Een jong'ling neer, en in zijn hand Rust nog een brief van zijn beminde, Haar laatste groet uit 't vaderland. Ook hij ging heen, ver van haar voort, Om voer zijn vaderland te strijden, Op 't slagveld werd zijn borst doorboord, En stierf hij na een smart'lijk lijden. Ginds ligt een Jonge man te kermen, En zendt zijn smeekbeê op tot God, Dat Hij zich over hem ontferme; Vraagt deernis met zijn droevig lot. Zes maanden is het pas geleden, Bat Hij met zijne jonge vrouw, In 't heilig huw'lijk is getreden, Elkander zwoeren z' eeuwig trouw. Baar ligt een vader te zieltogen, Getroffen door des vijands vuur, Nog eenmaal slaat hij zijne oogen Op in dit droevig stervensuur. Wanhopig is hij neergezonken, Verlaten, ver van vrouw en kroost. Vijf kind'ren waren hem geschonken, Hij laat ze achter, ongetroost. Ja, hartverscheurend de tooneelen, Die meD aanschouwt op 't oorlogsveld, Hier liggen in hun bloed zoo velen, Wier laatste rust op 't slagveld wasl H. HOEKSTRA H. S., Korps Rijdende Artillerie. Engelsche tweedekker geland. Te De Plate, nabij de gemeente Oostburg, onder de gemeente Sint Kruis, is Zaterdag morgen een Engelsche tweedekker neer gekomen. Door een defect aan den motor rij verplicht te landen. Zij waren opgestegen te Duinkerken en over de Dudt- sche linies heem komen vliegen. Ze waren lievig beschoten. De inzittenden werden ge ïnterneerd en naar Oostburg gebracht. De sneeuwstorm. De hevige sneeuwstorm, die verleden Don derdagavond vooral in liet noordwesten van ons land hoeft gewoed, hoeft te Andijk een of fer geëischt. Be kruidenier Ellerbroek van Andijk werd Vrijdag morgen levenloos naast zijn fiets aan den dijk gevonden. Omtrent den sneeuwstorm in Friesland lezen wij nog in de „Leeuw. Ct." Sedert Donderdagavond woedt een bij tus- sc-benpoozcn ernstige sneeuwstorm. Een dik kleed bedekte reeds gistermorgen de straten van Leeuwarden, waardoor het verkeer en dat op marktdag ernstig werd belemmerd. De dokterskoetsjes werden door twee paarden voortgetrokken en ook de handkarren hebben extrabospanningen gekregen. Boor den wind is de sneeuw op sommige plaatsen tot een hal ven meter opgehoopt. Ook het spoorwegverkeer ondervindt groote belemmering ten gevolge van het onklaar ge raken der wissels. De treinen, die op „recht spoor" stonden, konden gistermorgen vertrek ken, doch daarna werd het een warwinkel. Met groote vertraging vertrokken de treinen en kwamen ze aan. Be sneltrein van 6 uur 40 vertrok gistermor gen ruim 9 uur naar Zwolle; die om 9 uur 5 moest vertrekken, werd opgeheven. Be treinen van omstreeks 1 uur zijn ongeveer alle vertrokken, doch de markttreinen werden opgeheven. De militaire trein stond gisternamiddag 3 uur al één uur voor de wissels. Hij kon niet binnen komen. Be soldaten verlieten den trein en kwa men loopende en springende op het perron. Wanneer do 3-uur-treinen zouden vertrekken was om vier uur nog niet hekend. Van een dienstregeling was geen Bprake meer. Verder meldt de Leeuw. Ct." uit Har- lingen Boor don hevigen sneeuwstorm is het soheepvaartverkeer, zoowel van de zeezijde als wat de binnenvaart betreft, gestremd. Ook de postdienst naar de eilanden moest worden ge staakt. Ten gevolge van groote hoeveelheden sneeuw, gesteven tegen de wijzerplaten van den toren, zijn de klokken blijven stilstaan. Een groote massa werlcloozen zijn aan het werk gezet, ten einde de straten begaanbaar maken. Spoor- en tramverkeer ondervond merkbare vertraging. Be vrachtdiensten nit den omtrek hadden niet plaats. Ook in Ben Helder is van Donderdag- op Vrijdagnacht een geweldige massa sneeuw ge vallen. Op sommige plaatsen lag zij centime ters hoog, tot groot ongerief van hen die zich op de straat bevonden. Een begrafenisstoet ontmoette op weg naar het kerkhof onoverkomelijke hindernis- Het kerkhof ligt aan het einde van een lange laan en de sneeuw lag daar metershoog. Daardoor kon de lijkstoet n:et verder, zelfs braken do strengen van bet rijtuig, en de dra gers waren verplicht de baar van het kerk hof te halen en dwars door een akker te gaan, waar zij dikwijls tot aan het middel in de sneeuw zakten. Valsche zilverbons. Bij het Correspondentschap der Neclerland- ;che Bank te Delft zijn drie valsche zilverbons ran f 2.50 ontvangen met bet serienummer 124. Be ondergrond van de valsche bons is slecht nagebootst, doch op 't oog levert hij weinig verschil op. de druk is iets vetter en het. cijfer 2.50 is lichter van kleur dan van een echten zilverbon. (D. Ct.) Pégoud, Pégoud, de Franseho vlieger, die het eerst salto-mortales in de lucht uitvoerde, heeft dezen oorlog reeds heel wat diensten het Frausuhe leger bewezen. Hij is thans gedecoreerd met de militaire me daille. Deze onderscheiding is aan Pégoud ■erleend, „omdat hij herhaaldelijk vijandelij ke vliegtuigen achtervolgd heeft. Den oden Februari heeft hij een vijandelijken eeudekker aangevallen en tot vallen gebracht: bijna on middellijk da ar op kon hij twee tweedekkers aanvallen, den eenen tot vallen brengen, den tweeden noodzaken te landen". C Avia De onlusten te Venetië, Volgens de „Corriere della Sera" lier- haalden zich de onlusten in Venetië, ten gevolge van de werkloosheid en het duurder worden van het brood. Een commissie uit de vrouwen van werk lieden werd door den sindaco (burgemees ter) ontvangen. Doch het resultaat bevre digde de menigte niet, die tot ernstige on lusten overgingbij de poging om de me nigte uiteen te drijven werden 5 soldaten en 7 carabinieri gewond. goveer 8 mijl West van de Noordhindor stoom de, zagen do kapitein en de tweede stuurman H. Verhagen op eenigen afstand een zwarto rookkolom en een hoogo waterzuil boven het schip uitvliegen. Opziende ontwaarden zij op niet bijzondere hoogte een vliegmachine, Taabe-model, met het bloots oog door den inmiddels geroepen eersten stuurman R. Co orka rap, aan de namen- vlag, die onderaan do machine wapperde, dui delijk herkend als een Duitscho vliegmachine. -Met den kijker zag do tweede stuurman, dat do Taube ten minste met 2 vliegers bemand was. Tot groote ontzetting van de bemanning liet do Taubo een bom vallen, die op ongeveer 35 tob 40 voet aan stuurboordzijde bij liet voorschip in het water viel en ontplofte. Kort daarop werd een tweede bom nit do Taube ge worpen, die op nog geen zeven nieter afstand van hot voorschip ontplofte voor zij in het wa ter terecht kwam. Boor den Jioveigen schok werden drie man non van de waolit te kooi uit hun bed gesme ten. Beide bommen misten hun doel. Daarop achtervolgdo de Taubo enkele andere schepen, aan de witte pijpen kombaar als Engelsche stoomschepen van Leith, waarop te voren ook reeds bommen waren geworpen. Na eenigen tijd keerclo de Taubo weder te rug, bleef een oogenblik boven de „Zevenber gen" zweven, doch wierp geen bommen meer en verwijderde zich ten slotte in Westelijke richting. De „Zevenbergen" voerde 3 natie- vlaggen in do masten, had twee Nederlandsche vlaggen op do brug en had er op dek drie uit gespreid. Van de officieren van do Zevenber gen" vernamen wij nog, dat Zaterdagmiddag boen do „Zevenbergen" met een aantal andere schepen aan de Duins lag, een vliegmachine 4 bommen had geworpen, waarvan niet gezien werd, dat zij doel troffen. Voorts rapporteerde de „.Zevenbergen" nog, dat Donderdag 18 dezer des middags om 12 it. 15 bij bet Royal Souverein vuurschip twee be mande sloepen, een reddingsloep met ongeveer 14 man en een werksloep met 8 man werden opgemerkt. Toen de „.Zevenbergen" er heen stoomde om hulp te bieden, kwam een Engel sche terpedoboot aan, die do bemanningen op pikte en de sloepen liet drijven. Men deelde ons ook nog mede, dat opgemerkt was. dat er van de achtervolgde Engelsche handelsschepen op de vliegmachine word geschoten. De bemanning was zeer onder den indruk van het gebeurde en had zich gehaast op het dek van het schip de namen „Zevenbergen", Rotterdam, Holland te schilderen. Koninklijk Bezoek. Naar wij vernemen heeft H. M. do Koningin het voornemen bij haar aanstaand bezoek eenige dagen wellicht vijf in de hoofd stad te vertoeven. H. M. komt Woensdag 24 Maart te 10 u. 40 aan het Centra al-Sta tion aan. Het verkeer tusschen Nederland en Ned.-lndië. Naar wij vernemen hebben de mogend heden der entente er in bewilligd dat voor de verzending van goederen uit Nederland naar. Ned.-Indië een afzonderlijke regeling wordt gemaakt. Een bijzondere commissie uit de Ned. Overzee Trustmaatschappij zal met de uitvoering en het toezicht worden belast. P zemmys! capituleert. E>e Russische legatie te 'a-Gravenhage deelt het volgende communiqué mede De groote generale staf meld.De vesting Przemysl hoeft hedenochtend 22 Maart gecapituleerd. De „Zevenbergen" aangevallen. Het „Alg. Handelsblad" schrijft: „Thans is door oen Duitsche vliegmachine een aanval gedaan zonder onderzoek op een Nederlandschen handelsstoomer, de Zevenbergen". „De aanslag is mislukt, doek wij meenen, dat reeds de poging een ergerlijke schen ding van het volkenrecht is. Meer nog; een onmenschelijke handeling. De strijd, dien Duitsckland tegen Engeland voert, is geen verontschuldiging voor het blindelings aan vallen van vreedzame handelsschepen. „De Duitsche vliegor heeft een poging tot vernietiging van een Nederlandscb schip ge daan, waarbij het leven van Nederlandsche zeelieden het grootste gevaar liep. Wij mee nen dat onze regeering daartegen niet krachtig genoeg protesteeren kan." Nadat ons marinebestuur kennis had ge kregen van het gebeurde met het Nederland sche stoomschip „Zevenbergen" van de stoom vaartmaatschappij „Holland, N. V. Furlesa Scheepvaart- en Agentuurmaatschappij, thuis behoorende te Rotterdam, waarop bommen zijn geworpen, is aan den directeur en commandant der marine te Amsterdam een ambtelijk- on derzoek opgedragen naar Iwt voorgevallene. Be „Zevenbergen" meet 3121 registerten. Het schip had in een lading maïs, geconsig neerd aan do Regeering en bestemd voor Am sterdam. (Men leze ons desbetreffend bericht, op pagina 2, 3e kolom, van dit blad.) Omtrent den bomirnenaanslag op het Neder landsche stoomschip „Zevenbergen" wordt uit IJmuiden nog het volgende aan de „N. R. Ct." gemeld De „.Zevenbergen" was onder commando van kapitein F. Jaski Zaterdagavond om 6 uur van do Duins vertrokken waar het stoomschip twee dagen was opgehouden. Het schip kwam met regeeringsgraan uit Rosario. Hedenmorgen om half twaalf, toen do „Zevenbergen" op on- Rocde Kruis. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen is voornemens, Woensdagavond van Ten noorden van Mari ampel leden de Russen, bij de afgeslagen aanvallen, zware verliezen. Ten westen van Orsietsj bij Jednorozek, ten Noordoosten van Prasnysz, en ten N.W. van Cieganof werden Russische dagaanval len onder ons vuur tot staan gebracht420 gevangenen Adelen in onze handen. WEENENDo oorlogscorrespondent van het blad „Morgen" meldt uit het hoofd kwartier. Bij het heerlijke voorjaarsweer is in de Karpatheu de hevigste slag uitgebroken, die sedert heb l>egin van den oorlog werd ge leverd. De Russen trokken alle beschikbare krach ten samen in het front en doen den eenen aanval op den anderen volgen. Bij den Doekla-pas bereikten deze gevechten hun hoogtepunt. Onze troepen slaagden er in overal do aanstormende Russen rneit ontzet tende verliezen af te slaan. Over den duur en de beslissing van dezen reuzenstrijd kan op het oogonblik nog geen oordeel worden gemeld. Do strijd om de Dardanelles BERLIJN. De „Vossiscke Zeitung" verneemt uit Sofia, dat de Russische regeering verzocht, of Bulgarije wilde toestemmen in een landing van Rus- sar-oko troepen in de haven van Boergas. Deze troepen zouden van daar tegen Kirki- lissen en A'drianopel optrekken. Men ia overtuigd, dat nimmer eenige Bnlgaaraohe regeering vrijwillig toestemming daartoe zal geven. Een gewelddadige landing k.-m niet plaats hebben, omdat de haven van Boer ga a evenals die van Varna, sedert het begin van den oorlog door mijnen is afge zet. BERLIJN. De „Morgenpoat" ver neemt uit Kopenhagen, dat heb soc.- dem. orgaan een artikel bevat over een ernstig geschil, dat tusschen Engeland en Rusland gerezen zou zijn over de Kon- sbantinouialsche quaesta'e. Het blad leidt dit af uit uitlatingen in de Russische pers. Het artikel eindigt mtt de woorden De strijd om Salinild werd in den eersben Bal kanoorlog het sein, tot helt uiteenvallen van den Balkanbond. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de strijd om Konstanti napel de Entente za.1 doen uiteenvallen, Japan en China. BERLIJN. Aan de „Retej" wordt uit Irkoetsk geseind Heb Japansch-Chineesch conflict leidt tot een steeds scherper wordende anti- Japansche agitatie in China, die hier en daar een dreigend karakter aanneemt. Do Japa-nscke kolonisten vreezen overvallen van de bevolking. De Cliineesohe pers en de handelsorganisaties 3poren aan tob onmid- deJJijlken terugkoop der concessies, aan Ja panners gegeven. Do Japansohe regeoring heeft wederom aangedrongen op een spoe dige bemtwoordiog van hare nota. Zij berekent alleen de werkelijke onkosten. Vraagt volledig prospectus! De Directie!H. TOP, Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 29 Verbeter uw handschriftï Door den bekenden Schrjjfleeraar A. NAWIJN is uitgegeven: Methode voor zelfoefening in 15 lessen. Prac-tische Handleiding ter verkrijging van vlug, loopend schrift, met voorbeelden. Prjjs 60 ct. In den Boekhandel verkrijgbaar. Na ontvangst van postwissel a 65 ct., franco p. post van de Uitgeefster N. Y. Heerenveenscho Boekhandel te ileerenveen. Populaire jnarsch met het bekende liedje er in. Alle militaire muziekcorpsen ontvangen op aanvrage dezon schooien marsch GRATIS. Let op het juiste adres. M. J. H. KESSELS, Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten' Tilburg. Sergeant, Korporaal, of Milicien Steeds moet Erdal In hun ransel zyn Schoencreme zwart geel bruin. Engelsch schip getorpedeerd. LONDEN. Een Duitsche onderzeeër heeft 71Ta~ T*T"*T~" i heb stoomschip „Cairntorr", van Newcastle Amsterdam uit te Haarlem de vereemgde ver- aaar Genua gadermg van de beide comité's van het Ne derlandsche Roode Kruis voor Haarlem en om geving bij te wonen. In die vergadering zal door den gepensionneerden generaal-majoor der infanterie W. Hingman een' lezing worden gehouden over het Nederlandsche Roode Kruis in den oorlog van 187071. Ztlverbons. De „Staatscourant" van gisteravond be vat bet besluit tot intrekking der zilver- bons van f 5, en wel met ingang van Don derdag 25 Maart. De gelegenheid tot in wisseling van deze bons, waarvan nog slechts een gering bedrag in omloop is, zal open staan tot en met Zaterdag 3 April aan de kantoren van betaalmeesters, ontvangers der directe belastingen en de postkantoren (ook bijkantoren, doch geen hulpkantoren). Ofschoon zulks nog niet met zekerheid kan worden gezegd, zal wellicht na 3 April de gelegenheid tot inwisseling niet geheel uitgesloten zijn in elk geval, maar toek be perkt zijn tot het Agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam. Na 25 Maart behoeft niemand de zilver bons van f 5 meer aan te nemen (behalve dan de bovengenoemde wisselkantoren)3 April za] uit den aard der zaak ook niemand ze meer aannemen. Men onderzoeke dus terstond zijn kas en eveutueele afzondez- lijlce spaarpotjes en -kastjes en geve de zicb daarin bevindende zilverbons van f 5 ben spoedigste uit of brenge ze naar een wis selkantoor. 0p het Westelijk oorloqstooneel. Fransch legerbericht. PARIJS. (Communiqué.) In Argonne hebben wij den vijand twee ernstige slagen toegebracht. Bij Bagatelle lieten wij drie mijnen in dè lucht vliegen, namen daarop stormenderhand een Dui'tsche loopgraaf en behielden die ondanks een hevigen tegen aanval. Vijfhonderd yards verder ging de vijand,, terwijl hij onze loepgraven bombardeerde, tot een aanval over op een front van 250 M. Na een zeer hevig gevecht van mau tegen man werd hij teruggeslagen, geraakte daar bij onder bet vuur van onze artillerie en leed zeer zware verliezen. 0 0 bij Beacby Head getorpedeerd. De equipage (34 man) is gered. Bestelt dus nog hedei. een of meer loten 25 cent van de Groote Eindhovensche Verloting, goedgekeurd bjj Kon. Besluit van 11 April 1914 No. 57. 1500 prachtige Prijzen. 100,000 loten. lste Prjjs Dogcan bespannen met paard, waarde 1000: 2de, Schilderij, waarde ƒ7503de, Motor rijwiel, waarde 525; 4de. Slaapkamer-Ameuble- ment, waarde ƒ275; 6de, Brandkast, waarde ƒ225; 9de, Singernaaimachine, waarde ƒ122.50; 10de, Damesrjjwiel, waarde 110; 11de, Heeren- rjjwiel, waarde ƒ105; voorts Schilderstukken, Luxe Lamp, Rijwielen, Spreekmachines en andere artikelen van kunst en smaak. Trekking zonder uitstel 28 April 1915 in het openbaar onder toezicht der politie. Prjj,s per lot slechts 25 cent. TrekldngslijstB cent. Bjj bestelling van 5 loten zend ik u 3 dagen na de trekking de Ijjst gratis en franco. Zend dan nog heden een bedrag in postzegels of per postwissel aan den Hoofdagent J. W. C. SOETISRS, Puntenburgerlaan 38. Amersfoort. STENOGRAFIE R I N T S BALT. I Zelfonderricht 80 ct. Vcrki-jjgbanr m den boekh. of anders na toezending v. postw. r. 80 ct. aan RIËNTS BALT Den Haag. „Ik ben geplaatst op een corresp. afd. vaar ik in de eerste plaats brieven steno grafisch moet opnemen en uitwerken op I de schrijfmachine''. (w. g.) J. S. te A. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. Przemysl overgegeven. PETROGRAD. (Communiqué van don Groeten Generalen Staf van 22 Maart.) De vesting Przemysl heeft zich aan onzo troe pen overgegeven. In het Groote Hoofdkwartier van den opperbevelhebber werd in tegenwoordigheid van den Tsaar, den grootvorst-opperbevel hebber en den geheelen staf een Te Deum gecelebreerd. BERLIJN. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Na een kort gevecht ten zuiden der stad en een hardnekkig straatgevecht zijn de Russen gisteren weder uit Memel verdre ven. Onder bescherming der Russische troepen vergreep zich Russisch gepeupel aan have en goed van inwoners; particulier eigendom werd op wagens geladen en over de grenzen gebracht. Mededoelingen over deze gebeur tenissen zullen worden gepubliceerd. Onder leiding van leeraren H.B. e. a. organiseeren wij 112 SCHRIF TELIJKE CURSUSSEN in: A. Handel: Artmlnlstrotle-tcchnlck, üedrljfsreclai Typen, Stenografie, enz. Opleiding voor practljk-dlploma's. B. Talen: ''iÏÏjKïif.S™1 Dcensch, Noorsch, Zwccdsch, Russisch, Mnlclsch, Lolljn, Esperanto. Opleiding voor C. Mathesis en Techniek Wiskunde, Scheikunde. Weer- en Ster/c kunde, Werktuigkunde, Elcctro-teclmlelt, Lljntcckcnen, Meten en Tcckcncn, enz. D. Algemeene Ontwikkeling Algemecne beschaving, l.oglc» (kunst het denken), Rhetorics (kunst om ilch te drukken), Harmonieleer, Schrijven z der fouten. Qocden stijl. Verbetering ha schrift, Vlug en goed rekenen, enz. E. Cursussen v. e. acte L. O. fransch: Dultsch. Engelsch,. Wiskunde. F. Cursussen v. e. acte M. O. Geschiedenis, Staatsinrichting, Stamhui., houdkunde. Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen v. d. vrouw Huishouding, Kookkunst, Voedingsleer, Llnnenneolen, Klndcrltlccdlng, CoslUum- kolppen, Fröbelen, enz PUI Uu U lUirUUIIUllCII vuil WCIUII- aVv a schappelijk Nieuws, Singel 276, A - «Amsterdam, tel. N. 10789. 10148 Wilt gij Kommies worden? Hoevelen zullen na de mobilisatie zonder be trekking, zonder werk zjjn! Nit! echter zjj. die dit jaar slagen voor Kommies Belastingen. Wilt gjj dat? Vraag dan gratis prospectus aan met honderden attesten. Volledige opleiding door tchriflel privaatlessen. Voor militairen t jjdens mobilisatie 37y, ct. per week. NEDERLANDSCHE P0STSCH00L, Amsterdam. Oudste en voórtreffeljjkste inrichting voor sohriftel. onderwijs. Gelegcnheids-koop;van eenige instrumenten in besten staat M. J. H. KESSELS. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten. TILBURG Sigaren - - DE BESTE - - Vara 3 tot IO cemt per stuk. 's Lands njqor Her Weerbaarheid. (Geoorloofd bü Ministerieele resolutie) Bjj de eerstvolgende groote trekking dezer loten, worden niet minder dan 6000 prijzen gotrokken, waarvan de Hoofdprijs do koüossale som vnn bedraagt: bovendien een groot aantal prjjzen van 10,000, ƒ5000, IOOO, ƒ200, 100 enz. Weerbaarheidsloten hebben geen nieten, elk lot moet beslist met een prijs uitloten. Hcele Loten, dus lleeSe Pröjzen, geene korting, de voBle f 40,000 wordt dus uitbetaald onmadldeSiijk na de trekking. Men is nim mer zjjn geld kwjjt, zooals bij de Kederlandsche Staatsloterij en andere lote rijen meestal 't geval is. Deze solide Premieloten kan iedereen aankoopen, want za zjjn verkrijgbaar tegen slechts 8 achtereenvolgende maandelijksche stortingen van 75 cents, zonder verdere bijbetaling. De afbetalingen kunnen ook ineens, twee- of drie- keer geschieden. Profiteer thans, want de voorraad wordt boe langer hoe kleiner. Wil U deelnemen aan de Groote trekking, stuur dan nu reeds uw postwissel, g&en ziiverbons of postzegels, daar deze meestal ons kantoor niet bereiken) en hetgeen U verlangt., wordt onmiddellijk toegezonden door de NATIONALE BANCS, Gedempte Oudeijracht 63, Haarlem. N.B. De trekkingsljjst wordt gratis toegezonden, terwijl houders van vroeger gekochte Weerbaarheidsloten deze Ijjst f waarop alle getrokken nummers voorkomen) na 1 Juli kannen bekomen voor 15 cents. Bijzonder aanbevolen merken zijn Sumatra of Vorstenlanden. DarveE, Krijtwitbrandende, onovertroffen 3 ets. sigaar. KwaUteifssigaar, Kloeke 4 ets. met Vorsten!. Zandblad. TH. HOUTMAN, s-Hertogenbosch. A v

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4