Binnenland. Correspond enj ie. Legerzaken. Uit Leger en Vloot DB SOLiDATEKTCOUHANT vnti Woensdag 04 T^/Taart 1913 dat tijdens de gevechten van 18 dezer be schadigd werd, aan de kust van Tenedos is gezonken. De bemanning werd door an dere schepen gered. Dat schip zou het slag schip „Gaulois" zijn. De ondergang van da „Flngal". Een correspondent van de „Daily Chron." schrijft: De bootsman, de stewardess en vier leden van de bemanning van het stoomschip „Fingal" verloren hun leven, toen het sehip getorpedeerd werd nabij het Coquet eiland, aan de kust van Northumberland, cp den morgen van 15 Maart. Het schip, dat van Londen op Leith vaart, vertrok op 14 Maart uit de Theems, en was in ballast, zonder passagiers aan boord, hoewel het in gewone tijden 200 passagiers vervoert. Onmiddellijk na de ontploffing, werkte de machine snel door, en reeds drong het water de machinekamer binnen. Een der booten, die onder bevel van den tweeden stuurman stond, en waarin het grootste deel der 27 opvarenden was, kwam goed buiten, maar de stuurboord-boot kon moeilijk los gemaakt worden, en werd door het zinkende schip meegesleept. „Ik had juist liggen slapen", verklaarde kapitein Dawson, ,.en wilde weer naar dek gaan, om mijn officier te helpennauwe lijks was ik op de brug, of daar werd het schip hevig geschokt. Het schip begon hevig te zakken aan den boeg: ik wist wat er geschiedde, en dat er niets te redden vieldus gaf ik het bevel „ieder voor zichzelf". Ik zelf bleef op de brug van mijn zin kende schip, en ging er langzaam mede omlaag. Toeu het water mij omspoelde, zwom ik, en klemde mij vast aan een drij vende piano-kist. Zoo dobberde ik rond, totdat de 8 man in de reddingboot mij bin nentrokken De machinist vertelde nog: Ik was in de machinekamer toen ik plotseling verschrikt werd door een ontzet tende ontploffing de heele kamer sloeg uiteen. Een man die juist in de kombuis zat, voelde den vloer onder hem rijzen, en het dak tuimelde omlaag De machines werden in stukken gesla gen... ik weet niet hoe ik ontvlucht ben... op de een of andere manier ben ik aan dek gekomen, en in een reddingboot. Wij roeiden een eind weg, om kameraden op te pikken de schroef van het zinkende schip draaide nog als een dolle. D? stewardess verdronk in haar hut; men trachtte, na de ontploffing de deur te openen, maar men slaagde er niet in. Een jongen werd verpletterd tusschen het schip en de reddingboot. De 21 overlevenden werden opgepikt door een trawler, en naar North Shields gevoerd Getorpedeerde Schepen. LONDEN. De stoombooten '„Blue Jacket" en „Tlyndfor-d" zijn bij Beachy Head getorpedeerd. Do „Hyndford" werd licht beschadigd en bereikte Gravesend, De „Blue Jacket" drijft nog. Do bemanningen zijn gered, behalve een man van de „Hynd ford", die gedood werd. (De „Blue Jacket", groot 3515 br. tons, gebouwd in 1904, behoort aan de reedenj ,,G. Hallett", te Cardiff. De „Hynd ford", groot 428G br. tons, gebouwd in 1905. behoort a°n d« Scottish Shipowners Co.", Ltd. to Glasgow. De „Blue Jacket" is op weg naar Southampton. Het voerruim is vol water. In beslag genomen schepen. WASHINGTON. De Engelschen hebben beslag gelegd op het Amerikaansche stoom schip „Maracas", op reis naar Kopenhagen, geladen met geconserveerd vleesch. Men ver wacht, dat een formeel protest te Londen zal worden ingediend tegen deze inbeslagne ming. BERLIJN. Uit Madrid wordt gemeld, dat to Gibraltar het Amerikaanscho stoom- Bchip „Finland" werd binnengebracht, dat een lading zink, koper, smeerolie en andere contrabande aan boord had. De Amerikaansche consul ging mot de maritieme overheid aan boord, om een on derzoek in te stellen. Do Duitsche kruiser „Karlsruhe". LONDEN. Do admiraliteit meldt: Er is reden te gelooven, dat do „Karlsruhe" ge zonken is in Weet-Indië in het begin van November. Volgens dit bericht is dus de kleine krui ser „Karlsruhe", die destijds den Engel schen handel, evenals de „Einden", groote schade heeft toegebracht, reeds maanden ge leden gezonken. Men had trouwens al sinds lang niets meer van dit schip gehoordhet laatst dat men iets vernam was, dat de Karlsruhe" bij Haïti was. De „Karlsruhe" was een der nieuwste 1 kleine kruisers der Duitsche marine. De waterverplaatsing was 4900 ton. Do turbines ontwikkelden 26,000 P.K. en de snelheid was 28i knoop. De bewapening bestond uit 1210*c.M. kanonnen. Do bemanning telde 370 man. Het Britsche consulaat doelt nog mede, dat volgens de admiraliteit de overlevenden van de bemanning door het stoomschip „Rio Grande", dat met de „Karlsruhe" in begin December had samengewerkt, naar Duit6chland zijn gebracht. De „Oreaden", BERLIJN. Van goed onderrichte zijde vernemen wij over het einde van den kleinen kruiser „Dresden" nog het volgende: De kruiser lag in de baai van Cumberland van het Chileensche eiland Juan Fernandez met averij aan de machines en zonder kolen op slechts 400 M. van den w'al voor anker, toen hij op 14 Maart 's morgens vroeg door den Engel schen gepantserden kruiser „Kent", den kleinen kruiser „Glasgow" en den hulpkrui ser „Orama" werd aangevallen. Do vijand opende op een afstand van 3000 a 3500 M. het vuur, dat door de „Dresden" werd be antwoord. Tegelijkertijd protesteerde de Duitsche commandant tegen de opening der vijandelijkheden in neutrale wateren. De Engelsche commandant beantwoordde het protest met de verklaring, dat hij bevel had, de „Dresden" te vernietigen, wanneer en waar hij het schip zou ontmoeten en dat al het overige door de diplomatie geregeld zou worden. Daar de commandant van de „Dresden" inzag, dat verdere tegenstand van het bewegingloozo schip tegen de vijan delijke overmacht vruchteloos was. liet hij het schip in de lucht springen. Het gelukte aan het grootste deel der bemanning, zich aan wal te redden. De verliezen zijn drie dooden. acht zwaargewonden en zeven licht gewonden. Verschillende stukken van de springende Engelsche granaten kwamen op het neutrale land terecht en beschadigden een in de na bijheid liggend Chileensch handelsschip. Uitbreiding van de blokkade. De Temps" dringt er in een hoofdartikel op aan, dat do volkomen blokkade, die door het Fransch-Engclsche besluit op Duitschland wordt toegepast, wordt uitgestrekt tot Oosten- rij k-Hon gaiij e en Turkije. Het is onbillijk meent hot blad, dat artike len, die niet worden toegélaten naar Duitsch land, wel Oostenrijk zouden mogen binnen komen. De Fransche vloot bewaakt de straat van Otranto, maar houdt enkel oorlogseon- trabande op en er is thans geen reden, waarom katoen Barmen niet zou bereiken ovér het Suezkanaal en Triest inplaats van over Hamburg. Hetzelfde geldt volgens hot blad voor Tur kije, waarvan de meeste havens nog vrij zijn. Koninklijk bezoek. Naar wij vernemen, is de datum voor het niet-officioele bezoek van do Koningin aan de hoofdstad nader vastgesteld op Woens dag 24 Maart. Minister Ployto De Minister van Koloniën, mï. P'lêyte, heeft, thans geheel hersteld, de werkzaam heden aan zijn departement hervat. Een nota dor Nedorlandsche Regeering. Naar wij vernemen heeft de Ne-derland- scho Regeering aan de Regeeringen van Groob-Britannië en Frankrijk onder dag- teekening van 18 dezer hare bezwaren ken baar gemaakt tegen de maatregelen aange kondigd bij de verklaring van 1 Maart 1915 en belichaamd in de thans uitgevaardigde decreten dier Regceringen. Dè berichten in de dagbladen nopens het aanwenden van pogingen om met de Regee ring der Vereenigde Staten van Amerika gezamenlijk tegen die maatregelen te pro testeeren zijn, naar wij met zekerheid we ten, uit de lucht gegrepen. Ziiverbors, Naar verluidt, zullen de bestaande zilver bons geleidelijk worden ingetrokken en door anderen van beter soort worden vervangen. Het eerst zullen de zilverbons van f 5 worden ingetrokken. Codsdlenstfge belangen der militairen In de stelling Amsterdam. De Commissie ter behartiging van de Gods dienstige belangen der Proteetantsche mili tairen in en nabij de forten der Stelling van Amsterdam heeft deze maand in het Bijbel huis te Amsterdam vergaderd. De vergadering werd vereerd door de tegen- oordigheid van genera al-majoor A. R. Óp- horst, commandant der stelling van Amster dam, die zijne groote ingenomenheid uitsprak met dezen arbeid en do hoop uitte, dat deze op denzelfden voet zou worden voortgezet, waar zulks mogelijk was, met het oog op de geestelijke belangen der militairen in do Stel ling vau Amsterdam en van het geheele leger. Ter vergadering waren uitgenoodigd 123 predikanten en leden der Commissie. Hiervan waren er 3-5 aanwezig, waaronder ook ds. A. S. Talma, veldprediker in algemeenen dienst. Nadat de voorzitter, dr. L. Heldring, de vergadering had geopend met gebed en de aanwezigen welkom had geheeten, gaf de secretaris, do hoer J. van Oversteeg, oen over zicht van den arbeid gedurende dit half jaar verricht. Bohaivó dat er ruim G00 spreekbeurten in de forten waren gehouden, zijn verspreid do navolgendo geschriften: 22000 Liederenbun dels. 4500 Nieuwe Testamenten, 1700 Psalm en Gezangen, 3009 Bijbelsche Almanakken. 22200 trnctaatjes, G370 preeken voor don Zondag, •520 boekwerken, 12G09 dag- en weekbladen, tezamen 73390 geschriften. Uit do verdere mededeelingen bleek, dat zeer vele predikanten zich besrtiikbaar hebben gesteld voor predikbeurten, dat er ook in vele gemeenten collecten zijn gehouden voor den godsdienstigen arbeid in het leger, maar dat uit vele plaatsen ook giften ontbreken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië J. D. Bec kering, thans a la suite van de kol. reserve, ter zake van lichaamsgebreken, ontstaan in en door den dienst, na verwonding in den strijd bekomen, met 1 April a.s., eervol uit den mil. dienst ontslagen, onder toek. van pensioen. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. der landra., mot bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de inf. der landweer, tot res. 2e luit., de adj.-onderoff, van .den land storm C. J. J. Stoer. Bij K. B. is de gep. 1c luit.-kwartierm. H. Ankersmit bestemd voor den dienst bij een interneeringsdepot. Bij K. B. is aan den ordonnans-officier van H. M. do Koningin, den le luit. van den grooten staf C. S. Sixma baron van Heemstra, vergunning verleend tot het. aannemen en dragen van de orde-teekenen van ridder der Dannebrogorde, hem geschon ken door den Koning van Denemarken. Bij K. B. is vergunning verleend tot het aannemen en he- dragen van de achter hunne namen vermelde ordeteekenen, aan A. L. Klerk de Reus, gen.-majoor, comm. 1ste div. gouv. dor res. en A ROphorst, gen.-maj., commandant Stelling van Amster dam, beiden comm. lsto kl. Dannebrogorde; H. M. A. Vigelius, kol., pi. comm. te 's-Gravenha-geP. J. G. Schott, id. id. to Amsterdam; L. J. H. Habbema, kol., comm. brig. gren. en jagers, allen comm. 2e kl. dier orde; W. Laats man, mnj., toege voegd aan den insp. der vest.-artillerieJ. J. B e ij e r m a n, kapt., werkz. bij het Dep. v. Oorlog; A. Ruys, kapt. jagers'; J. A. baron van Heeckeren van Molecaten, ritm., adj. Me reg. huzaren, allen ridder dier orde. G. Sch. Mil. korp., Roosendaal. Dat recht ■heeft een schuldciscncr wel, maar even zeker lijkt het ons toe, dat u door den rechter wanneer hij het op 't uiterste drijft uitstel verleend wordt. Red. P. v. Str. a/b. Hr. Ms ..Zeehond". U moot u schriftelijk wonden tot den commandant van A Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam. Red. H. L„ serg. grenswacht Aalten. U kunt u daarvoor aan uw bataljonscommandant op geven. Red. H. J., korp., Zwartewaal. Is niet toege staan. Red. H. H. D.. Udenhout. Straf doet het verlof in den straftijd vervallen, zoodat een volgende beurt moét worden afgewacht. Red. J. G. B., Breda. In die quaestie schijnt blijkens de vele vragen, een moeilijkheid te schuilen. Wij kunnen het ook niet bepaald zeggen. Vraag het uwen korpscommandant eens. Red. X., Den Helder. Zulk een wedstrijd zou zeker mogelijk zijn. Schrijf er eens over aan het secretariaat van den Bond van Lichame lijke Opvoeding, gevestigd Gelderschekade 94, Amsterdam. R e d. Mil. serg. J. ran V., Leiden. Meer dan dit bericht dat door ons aan het Haagsche blad „De Avondpost" word ontleend is ons nog niet bekend. Zoodra we meer weten, zetten we het in „De Soldatencourant". Red. Korp. B. G'., Breda. Adres vereeniging „Steun aan miliciens" is: den heer Th. F. A. Delprat Paul us Potterstraat 24, Amsterdam. Red J. W. S. te M. Uw vers is niet geschikt voor ons blad. Red Alb. H., Tilburg. Wanneer U ons het num mer der Courant opgeeft, zullen wij U een exemplaar zenden. Red. J. B., Tilburg. Wangedrag mag voorko maar dat geeft geen recht te doen of het een is. Uw stuk is te onkameraadschap pelijk geschreven. Red. H. M. v. d. M., Harderwijk. Ongeschikt. En waar zouden wij de ruimte moeten vinden om alle overplaatsingen-verslagen op te nemen? Red. C. v. Engelen. Wend u met uw schrijven tot den Burgemeester uwer woonplaats of tot het Kon. Nat. Steuncomité in Den Haag, Koninginnegracht 35. Als alles in orde is zul len uw vrouw én de kinderen wel geholpen worden. Red. Ph. M. te A., en W. D, te Kr. Uw gedich ten zijn niet geschikt voor ons blad, al waar- deeren we de grappigheid in beide. R e d. In den zoogenaamden positie- of loopgraven-oorlog, zooals deze krijg vooral is op het Westerxront, spelen de kanonnen een groote rol. Nu en dan wordt er wel een aanval gedaan ot afgeslagen, maar meestal blijven de manschappen in de loopgraven. Het is daarom vooral het veldgeschut, dat in dezen oorlog aan het woord is. Geen dag gaat er voorbij of in België, in Noord-Frankrijk en aan de Elzassische grens donderen de kanonnen. We zien hierboven de Duitsche veldartillerie aan het werk, niet de zware 42'ers, maar toch ook stukken, waar de vijand ontzag voor moet hebben. Dat gaat er op los in den looppas en met gevold geweer, 't Zijn Tiroolsche jagers, de zoogenaamde „keizerlijke jagers", die in West-Galiciö een stormaanval doen op een dorp, door do Russen bezet. Hoog fladdert het vaandel in de lucht, met voorover gebogen lichaam rennen de jagers ten aanval over de besneeuwde landerijen, ovor heg en steg. En stil ea ernstig, in de witte rust van den winter, ligt om hen heen het landschap, Verzoeken om vorlof. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heoft de volgende order voor de land macht uitgevaardigd In verband met het voortdurend toeno- mend aanbal verzoeken om verlof, welke mij in strijd met liet te dien opzichte bepaalde in artikel 4 van den Inwendigen Dienst rechtstreeks worden toegezonden, worden de autoriteiten der Landmacht, wien zulks aangaat, uitgenoodigd aan alle onder hen ressorteerende dienstplichtigen te doem bokend maken, dat dergelijke ver zoeken door mij niet in behandeling zul len worden genomen. Viering Goede Vrijdag. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft bepaald, dat de Goede Vrijdag dit jaar als rustdag zal worden gevierd. Traktement reserve-officieren. Binnenkort is te verwachten de bekend making van een Koninklijk Besluit, waarbij de bepalingen omtrent de traktementen van sommige categorieën van reserve-officieren belangrijk gunstiger worden gemaakt. Interneerlngsdlenst. De voor den dienst bij een interneerings depot bestemde gepensionneerde eerste-luit-e- naut-k wart ier meester H. Ankersmit is voor het interneeringsdepot te Bergen aangewezen. Stokers bij de korpsen. De Min. van Oorlog heeft het loon van de stokers bij de korpsen, te rekenen van 1 Jan. j.l. af geregeld als volgt: Het loon bedraagt op den leeftijd van20 jaar f 10.85 per week 21 jaar f 11.55 per w. 22 jaar 12.25 p. w.2225 jaar f 12.95 p. w. 26—28 jaar f 13.30 p. w.29—31 jaar f 14 p. w.32—34 jaar f 14.70 p. w.35—37 jaar f 15.40 p. w. 38 jaar en ouder 16.10 p. w. Katoenen overtrekkleeden. Bij een der compagnieën infanterie van elke divisie van het veldleger zal een proef worden genomen met katoenen overtrek-kleeding van grijze kleur. Het doel van deze overtrek-kleeding is, met betrekkelijk geringe kosten binnen korten tijd het geheelo veldleger in het grijs to kleeden voorts geeft het besparing van do lakensche kleeding. Deze kleeding is gemaakt van grijs geverfd katoen, geheel volgens de bestaande modellen, en wordt gedragen over de andere uniform, van welke kleur die ook moge zijn. Bij groote hitte kan do overtrek-kleeding zonder de laken-uni- form worden gedragen. Do uitmonstering van deze kleeding is van dezelfde stof on wordt geverfd in de kleur als voor de korpsen is vastgesteld. ,(„N. R. C."i G. S., mil. korp. te R. Uw vers is, ondanks do zeer goedo bedoelingen en den gevoeligen toon, wegens den vorm niet géschikt voor ons blad. Red. Wie kan mij inlichtingen geven omtrent het adres van korp. S. Demas, vroeger bij het 2e Reg. Huz. 4de Esc. thans bij het esc. wiel rijders. Maar waar? Korp. G. A. v. d. Wete ring, 2de Esc. te voet. Joh. Fontein, t arkomf.ig van Ostende, laatst korporaal der artillerie te Gorinchem, wordt beleefd verzocht zijn tegenwoordig adres te willen opgeven aan den heer Th. 13. Kok, Annastraat 9, Arnhem. Gevraagd wordt het adres van den mil. korp. N. Hofstede, gediend bij het 3de Reg. 4e Esc. Cavalerie, lichting 1906, door korp. B. Com- bee. 3de Ese. Wielrijders, Chassékazerne, Breda. Kan en wil iemand ons inlichtingen ver schaffen aangaando het wel of niet mogen dragen van de nieuwe militaire pet met blau wen band door L. W. infanteriesoldaten In sommige garnizoensplaatsen wordt daar geen aanmerking op gemaakt, doch in andere weer wel. Bij voorbaat dankend voor antwoord. Eenigo Landweersoldaten 38e L. W. Bataljon 4e Comp. SGHAAKRUBRIEK CORRESPONDENTIE. R. de J. te E. Wij kunnen u aanbevelen: H. J. den Hertog; „Practische Schaakles- sen", 2 dln. Gevonden voorwerpen. Vrijdagmorgen j.l. vond ik op dé hei bij „Crailoo" aan den straatweg Gooische Boer Laren een infanteriebajonet met schede, die klaarblijkelijk van den koppel wa3 losgeraakt. De bajonetsohecde is aan de achterzijde ge merkt L.W. I 653 A. Op de bajonet zelf be vond zich aan de voorzijde hot getal 2503 waardoor een groef was gehaald en waarnaast de letters L. W. waren aangebracht, terwijl op de achterzijde het getal 6604 met een D stond. Terng te bekomen bij J. H. de Bruyn, optisch seiner, telegraafafdeeling, le divisie veldleger. Uit Oostburg. Fourier A. Groenink schrijft ons nit Oost- burg: Vrijdagavond werd alhier door eenigo mili tairen met medewerking dor bataljonsmuziek een feestavond aangeboden aan de militairen van het kantonncmcnt alhier. Over het geheel genomen mag deze uitvoe ring als uitstekend geslaagd beschouwd wor den. De muzieknummers werden goed ver tolkt, de gegeven voordrachten mochten den bijval van het publiek verwerven; terwijl het gedeelte van Üosten.yk-Hongarijo zijn de RuasiBche legere betrekkelijk ver doorgedrongen, nl. in het Rijksland Galicië. Zij waren reeds op den weg naar de sterke vesting Krakan, toen Oostenrijksch-Duitsche legermachten hen tegenhielden en ten deele tot den terugtocht dwongen. Doch een groot deel van Galicië hebben zij nog in hun bezit en vele inwoners daar zijn voor huD nadering gevlucht. Zij werden meelijdend en liefderyk opgenomen in Oostenrijk, vooral te Weencn en er verzorgd en verpleegd. Wij zien hierboven een aantal Galicische vluchtelingen in de graanbeurs te Weenen, waar zij onthaald worden op thee en wat er bij hoort. tooneelstukje „De gezellige kamer" een waar dig slot was van dien rnooien avond. Alle medespelers waren goed in hun rol, en aan het einde werd een daverend applaus hun deel. Na afloop werd door den bataljonscomman dant, den majoor Berenschot, een woord van dank gebracht, ook uit naam van allé aan wezigen, aan allo medewerkers, waarbij hij de hoop uitsprak, dat er meerdere zulke gezellige avonden zouden mogen volgen. De dag daarna werd dezelfde uitvoering ge geven tegen entree voor do burgers van Oost- burg, het batig saldo zal afgedragen worden aan het Kon. Nat. Steuncomité. Een mooie avond. Mil. serg. C. W O. schrijft ons: Met een blij en opgeruimd gemoed, voldoe ik hierbij aan het verlangen van vele kame raden om een verslagje naar onze Soldaten- courant te zenden van het feestje, dat we j.l. Dinsdagavond mochten vieren. Het gebeurt zeker niet dikwijls, dat Halstoren zich onder de rij der rele schrijvers van ons blad doet vertegenwoordigen, maar nu we zoo'n genot vollen avond gehad hebben, ia het ons onmoge lijk, het genoegen, dat we geamaakt hebben, te verbergen. Wij voelen ons gedrongen hier openlijk de Bergen-op-Zoomsche dames te hul digen, die zich niet ontzagen, drie kwartier te loopen in het holle van den nacht en dat, terwijl er tal van „ernstige principieele" be zwaren aan het komen verbonden waren. Edoch, niets was in staat haar ervan terug te houden, onzen landverdedigera een gezellig uurtje te bereiden. "Wij hadden, het spreekt vanzelf, onze ver wachting hoog gespannen, doch wat we hoor den, ging dit verre te boven. De liederen wer den keurig gezongen, dat moet gezegd. De melodie was zuiver en strooiend, de woor den aangrijpend, het geheel was zóó plechtig, dat diepe stilte heersen te. „Do Kerkklok" en „Het lied in het ven ster" werden keurig gezongen en de uitvoe ring van „Loflied" en „Glorieza/ng" was niet minder onberispelijk. Nog worden ten gehoore gebracht „Het lied der ruste", Bondslied en enkele andere. Een der schoonste liederen was ontegenzeg gelijk „Het Onze Vader". Doodsche stilte in het zaaltje, toen de sohoone woorden van dit plechtige lied ons in de oor en ruischten. Dit alles werd afgewisseld door verschillende voordrachten en samenspraken, waarbij beur telings ernstig gekeken, maar ook hartelijk ge lachen werd. Zoo werd het langzamerhand tijd, dat de dames zouden vertrekken De mil korp. Kodde dankte nog met cenige korte krachtige woorden den heer Bakker met zijn damesclubje, die ons zoo hadden verrast, waarna genoemde heer B na nog psalmen te hebben laten zingen, eindigde met dankgebed. De vele bezoekers keerden, dankboar gestemd huiswaarts. Dat het ons allen sj-e«»t: de oeryn- op-Zoomsche dames te zen ve;trekken, hoeft niet gezegd, maar gelukkig, we neten haar een „tot weerziens" en niet een „vaarwel" toe, want van de directrice, mej. Gunst, kre gen we toezegging om nog eens voor ons in Wouw te komen. I. B. O. W. C. Uit Hellevoetsluis. Korp, G. J. v. Lonkhuizen schrijft ons uit Hellevoetsluis Korten tijd geleden werd alhier opgericht de militaire tooneelvereeniging Z. O. F.(ront), die reeds nu haar eerste uitvoering gaf. De Vereeniging heeft getoond wat met ambitie en ijver in korten tijd op dit gebied gepres teerd kan worden. Het stuk, waarmede de nieuwelingen hun reputatie vestigden, was inderdaad van geen lichte stof en slaagde toch boven verwachting goed. Enkel zij bierbij opgemerkt dat de vele hartverscheurende scènes wat vlotter ge speeld hadden kunnrn worden, omdat ze nu soms pijnlijk aandeden. Ook zouden we de acteurs in overweging willen geven 'n vol gend maal „klucht" te verkiezen boven „tra gedie". In het eerste bedrijf imponeerde „Armand" in ziin gedistingeerde rol van zeeofficier. Deze speler kwam hier ongetwijfeld beter tot z'n recht dan in 't hartstochtelijke tweede. Hierin muntte t^oral „Fernand" uit, die de moeilijkste rol juist en met animo speelde. De leden der Vereeniging, die ons n?t de pauze bezighielden met zang en humor, kweten zich uitnemend van hun taak. Ten slotte moet ik nog lof toezwaaien aan den verdienstelijken violist, den heer Mêlsert, die blijken gaf van uitstekend gevoel en grootte technisch gave. Ook do piano-begeleiding van den heer Reede was correct. We mogen dezen eersten avond van de Ver eeniging Z. O. F. geslaagd noemen en hierom onze verwachting, van wat ze in de toe komst nog presteeren zal, hoog gespannen. Uit Hansweert. Korp. A. v. d. Linde schrijft ons: Voor het Hansweortsche detachement was er weer een gezellig avondje in 't licht gesteld. De Chr. Zangverceniging ..De I.ofstem" van Wemeldinge ljad de vriendelijkheid eene uit voering te geven voor de mili3tiren. 't Was reeds de tweede in den mobilisatietijd. Geen wondc-r dus dat wij weer iets goeds ver wachtten; nu daarin zijn wij dan ook niet teleurgesteld. Onder haren bekwamen direc- eur. den heer H. Wolzak, bracht het zangko,. verscheidene nummers ten gehoore. Vooral het „dubbel kwartet" en een paar „solo's" mochten veel bijval inoogsten. Vooral niet te vergeten het Vlaamsch lied „Ons Vaderland". Te merkwaardiger wijl dit gezongen werd door een Vlaamsche vluchtelinge Wel wee moedig maar toch verheffend klonk het: „In de vreugd on in de smarte „Ligt dat land ons aan het harte; „Moedig steunen wij do vaan „Waar het geldt ons volksbestaan. „Hoog leve 't Vaderland „Dat heilig pand „Hoog leve 't Vlaamsche land De meer vrije navergadering bracht ons door de goede zorgen van het comité nog oen fijne tractatio. Muziek en zang wisselden af mét_ voordracht en toespraak. V ij hadden het genoegen onzen comman dant, den len luitenant Tadema, met zijn echtgenoote iu ons midden te hebben. Waa er een V1 aam sch lied door eeno Vlaamsche ge zongen zij liet ons mot haar mooie, volle stem haar geliefd Friesch volkslied hooren. Nu was het echter ook de beurt aan de Zeeu wen. Een „trio" nit ons trad naar voren en hoogop klonk bet „Fiere zoon der kloeke Zeeuwén". Ook onze commandant wou niet achterblij ven, en sprak zijn dank uit aan het zang koor en aan do burgerij voor do belangstelling en belangloozo toewijding voor do militairen, het zangkoor een „tot weerziens" toeroepend. Nu, dit beaamden wij allen gaarne. Dankbaar en welvoldaan trokken wij „ten etroozak heen". Uit Maarsaeveen. Men schrijft ons van fort Maarssövecn: AU we zoo ons lijfblad „Do Soldatencou rant" nazien, lezen we daarin van alles en nog wat, van allo mogelijke en on mogelijke plaatsen, vandaar het feit. dat do Soldaten- courant als het waro een bron van inlichtingen is voor den militair. Waar ik spreek van „bron van inlichtin gen"', geloof ik eigenlijk toch wel «enigszins abuis te hebben, immers nog nooit las ik iets van de belangrijke vesting „fort Maarsse- veen", ofschoon ik zeker weet, dat ce geheele bezetting bij elko verschijning van ons blad reikhalzend uitziet naar eemg nieuws over dat plekje grond, waar ze ons heenzonden den len Augustus van het vorige jaar. Ik weet zeker, dat geen 10 menschen van do bezetting fort Maarssevoen uit zich zelf gevonden zou den hebben, maar dank zij de inlichtingen, die de bevolking van deze uitverkozen streek ons welwillend gaf, kwam de zaak „jofel voor mekaar" (om nu maar eens eens een militaire uitdrukking to gebruiken). En nllengBkes werd de Heorenweg met deszelfs omstreken ons dierbaar, zoo dierbaar, dat we, als de zaak eens aan kant is, met een wee hart zul len scheiden van het heerlijke glas pils van „Kees" en van den lekkeren kop „mokka", die de buurvrouw ons zoo smakelijk weet toe te dienen. Ik meen zelfs te hebben vernomen, dat sommigen van ons zich een blijvende herinne ring voor heel hun leven hebben uitverkoren. Hoewel ons fort niet geschikt ir, om het eenigszins luxueus in te richten, zijn er toch in den loop der tijden verschillende geriefelijk heden aangebracht. Zoo mochten we b.v. al heel spoedig een groote loods als cantine ge bruiken in do plaats van het lokaal, dat origi neel als cantine voor de bezetting bestemd was, en waar, als er 50 menschen van de cantine wil den gebruik maken, er 35 buiten moesten blijven staan en zulks vanwege do „ruimte". Nu behoeven we beusch niet te roepen over onze cantine. want die is veel beter, om er mitrailleurs in te bergen dan menschen; maar laten we niet klagen, want de zomer staat voor de deur en wanneer wé dan niet bang meer behoeven te zijn, de eene deur in en de andere weer uit te waaien, dan is hot best te houden en als dan een der strjjdgenootén een „aria van Beethoven" speelt op de piano, die we in de cantine hebben, dank zij de bemoeiin gen van onze superieuren, en de kastelein schenkt ons een kop thee, laat dan de boeren maar dorschen. (Wordt xfervolffd.) Tooneelclub 2e Reg. Huzaren. Men schrijft OD3 Donderdagavond 18 Maart, had wederom een uitvoering plaats van de commissie „Voor onze Jongens door de tooneelclub „2e Regi ment Huzaren" en opgeluisterd door het strijk orkest van genoemd regiment. Opgevoerd werden „Liefde zoekt list", blij spel in twee bedrijven en „De gebroken spie gel", sensatieklucht in een bedrijf. Wel was genoemde club zoo goed als onbe kend, maar te oordeelen naar de zaal, die reeds voor den aanvang overbezet was, bewees dat er groote belangstelling bestond. De ver wachtingen van de toeschouwers werden dan ook niet teleurgesteld. Het zou moeilijk zijn om ieder der executanten afzonderlijk te be- oordeelenalle rollen waren in goede handen en zoowel decor als costuum getuigden van goeden smaak en een degelijke opvatting der club om onze jongens aangenaam bezig te houden. Dit is dan ook volkomen gelukt, het welk het hartelijk applaus bewees na elk der bedrijven. Een woord van hulde en dank aan moj. C. Broers, die geheel belangeloos haar medewer king verleende. Door den wr-led. beer Rousen, Vz. Commissie Voor onze Jongens, werd haar een bloemstuk overhandigd, na afloop der uitvoer ine, als blijk van waardeering voor haar spel. Tot slot rc-st ons nog een woord van dank aan bet strijkorkest (kapelmeester den heer W. Diepenbeek) voor de keurige num- ers ten gehoore gebracht. Naar we zoo even vernemen treedt deze vereeniging binnenkort wederom op. Bravo, voor deze jonge club, welke getoond neeft goe de krachten te bezitten en weet de lachspieren T3n onze jongens in beweging i» krijgen. Ook roepen u allen tot een spoedig wêderziens toe! Moblllsatlehuwelljk. Mil. T J. Pauw schrijft ons: Gisteren had bij de 4e Comp. van het 39e Landweer Bataljon een bijzondere plechtig heid plaats. Een onzer kameraden, n.l. de landweerman J. Wagenaar begaf zich in het huwelijksbootje. Daar we dit natuurlijk reeds eenigen tijd van to voren wisten, en er al eens met elkander over hadden gesnroken, om ge noemden landweerman een cadeau to geven, werd door eenige onzer kameraden een lijst aan de onderofficieren, korporaals en man schappen aangeboden ter intcckening. Het resultaat was goed. We hadden een aardig bedrag bij elkander. Des middags had onze compagnie een

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3