No. 94," Orgaan voor Leger en Vloot. Woensdag 24 SVIaart 1915 Onder redactie van D. MANASSEN. De successen der Engelschen op het Westelijk Oorlogsiileows- OP ZEE. Dobbelman's Oplaag 45,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURAN ADRES DEK REDACTIE EN ADMÏNI8TRATIE PALESTUrN ASTRA AT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z.1968. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI REN a CENT. ABO'NNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertentir-n B-end* men zicb tot het AJg. Advertentie-Bureau KOüMA ACo. Heerenpracht 226 Amsterdam, totde Drukkerij .Jacob ran Canipan* N. Z. Voorburgen 234-240 .Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie, Palesirinaatraat 10 Amsterdam. Prys der Adrertentien per regel 80 cent. Bjj abonnement reducti- In Noord-Frankrijk, ten Oosten van Armen tières en bij Neuve Chapelle, hebben de Engel schen naar men weet successen behaald. Bij Armentières drongen zij door tot het oostelijk gelegen dorp l'E p i n e 11 e, bij den spoor weg naar Rijssel, en bij Neuve Cha pelle werden eveneens vorderingen gemaakt in Oostelijke richting. Op de kaart is door een arceering bij be nadering aangegeven welk gebied door dr Engelschen aldus veroverd is. Wij moetén e op wijzen, dat volgens enkele berichten r' Engelsche linie niet door Armentières leop maar ten oosten daarvan. Dan zou het vt overdo stukje grond bij Epinetté, dat thar juist aan de grens der Engelsche linie lig. veel kleiner zijn dan op de kaart aangegeven Dit zou meer overeenkomen met het bericb van generaal French, dat te Epinette do linie Bleehts een paar honderd meter naar voren werd verplaatst. Het moet wel een zeer klein gehuchtje zijn: door den vooruitgang vn> enkele honderden meters 300 a 400 yard kwam het gohucht, dat buiten de linies la. binnen de linies. Wij hebben het geheele front bij La Bassee- Armentières, het front dus even ten westr Rijssel, weergegeven. Daar was het dat Engelschen enkele weken geleden een klei' succes behaalden. Ook thans is daar zeer hevi gevochten, vele van de zware verliezen, die c Engelschen in dezv strijd geleden hebber vonden thans bij C\enchy plaats. Blijkbar is op deze drie punten ongeveer gelijktijdi een aanval ondernomen, die echter te Given chy niet gelukte. De beteekenis van dezen vooruitgang ir gewonnen oppervlakte grond en in meters i voor den leek niet te beoordeelen. Een klein' vooruitgang kan soms belangrijke stellinge' hier b.v. bij La Bassée of bij Rijssel - minder goed verdedigbaar maken. Of dit bi- het geval is weten wij niet en of do overwii sing de herovering van La Bassée of Rijss, (groote industrie- en bevolkingscentra, welke bezit thans zeer zeker wc! van belang is) war schiinlijker of gerwat-keliiker maakt Geen audiëntie. Blijkens bericht in de Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Ü3 toestand in den reuzenstrijd. Parijs is er weer eens aan herinnerd, dat het land in oorlog verkeert In de laaste dagen lazen we juist berichten, dat de Fransche hoofdstad begon te herleven, dat er meer vertier heerschte dan in de laatste maanden, dat schouwburgen weer meer werden bezocht zelfs. Nu ineens, in den nacht van Zaterdag op Zondag, werd Parijs nit zijn rust opgeschrikt: een paar Duitsche luchtschepen verschenen en wierpen bom men op da stad. Er moeten op zijn minst veertien projectielen zijn gewor pen, die echter, volgens de Fransche be richten, betrokkelijk weinig schade aanricht ten. Volgens totnogtoe ontvangen telegram men zijn er geen menschen gedood, alleen enkele gewond. In den maanliohtnacht kwamen vier luchtschepen op Parijs aan, maar twee er van schijnen onklaar geraakt te zijn en keerden terug. De twee andere bereikten Parijs, wierpen op deze stad en Compiègno bommen en verwijderden zich weer. Ze werden natuurlijk beschoten door Fransche kanonnon. Overigens is het nieuws van het Weste lijk oorlogsterrein zeer sober. De laatste berichten maken melding van 't weer be schieten van Soissons door de Duitschers en van enkele sucessen van dezen in Cham pagne; de Franschen zouden iets vooruit gegaan zijn ten noorden van Mesnil, De Fransche autoriteiten geven toe, dat zij Zaterdag Gross- en Klein Keichsacker- kopf verloren; 't laatste wonnen zij echter Zondag terug. De Russen dringen blijkbaar weer door in Oost-Pruisen. Zij hebben nu tot streek van inval verkozen het noordelijkste deel van Oost-Pruisen, waar dit zich tusschen Polen en de Oostzee inschuift en hebben daw de stad Memel bezet. Ten derden male zijn dus nu weder Russische troepen in Pruisen doorgedrongen en al schijnt do ■jinval daar niet van groot belang, de Duit schors krijgen op die wijzo to oh do handen vol werk. In de laatste dagen komt de Galicische vesting Przmysl meer ter sprake. Zij wordt reeds sedert maanden ingesloten door de Russen, zooals men weet, maar dezen schijnen de sterke vesting niet te bunnen innemen. De bezetting houdt moedig het beleg en de herhaalde aanvallen uit, en doet nu en dan uitvallen. Ernstig schijnt de uitval geweest te zijn van verleden Donderdag; hij mislukte echter weer en volgens do berichten der Russen maakten dezen een 4100 uitvallers krijsgsgevangen en namen zij een aantal mitrailleurs. Een hevig artillerie-gevecht had nu plaats bij de vesting. Ook van een succes in de Karpathen maken de Russen gewagzij zouden een belangrijk voordeel hebben behaald bij Svidnik en Solnik en daarbij 2400 man Oostenrijkers met 46 offi cieren gevangen hebben genomen en twee kanonnen en vijf mitrailleurs bnitgemaakt. Uit Polen komt niet veel nieuws, toch wordt er blijkbaar wel hardnekkig gestreden; de Russen ontwikkelen er vermoedelijk een nieuwe groote activiteit,, vooral nu de Duit schers weer dicht bij Wtrschau staan en dreigen dit to beschieten. Duitschers en Turken juichen: zij noemen den aanval der geallieerden op de Dardanellen reeds mislukt. Nu, zoover zal het nog wel niet zijn, maar dat do forceering der zee- ëngten met groote moeilijkheden gepaard gaat, en met zware verliezen, hebben de Engelschen en Franschen ondervonden in de laatste dagen. Het Franscho pantserschip „Bouvet" is tot zinben gebracht, bijna al de opvarenden kwamen omeen tweede, de ,,Gaulois", heeft blijkbaar hetzelfde lot ge troffen en verder zijn drie Eng-lsche oor logsschepen vernield. Een Engelsch telegram deelt mee, dat de operaties in de Dardanel len Zondag onderbroken waren wegens het weer; dit- was zóó ongunstig, dat zelfs geen hydroplanen konden opstijgen om de schade aan de Turksche forten waar te nemen. BELGIË. Ongeregeldheden onderdrukt. BRUSSEL. In het plaatsje Ter- nath deden een aantal 3el-*t'i bij gelegenheid van de door de Duitschers geoefende aanwezigheidscontrole een poging om tegen de met het onderzoek belaste landstorm lieden relletjes te maken. Bij het gebruik van de wapenen tegen de aan legger» van die relletjes werden vijf man gewond, twee daarvan stierven aan de wonden. DUITSCHLAND. e Russen In Memel. De Russische troepen drongen Memel in den avond van 13 dezer binnen, na bij Gord ja de grens te zijn overgetrokken en de Duitschers te hebben verslagen, op wie kanonnen, mitrailleurs en automobielen met oorlogsvoorraden werden veroverd. Memel werd verdedigd door twee regimen ten van den landstorm, die werden terug geslagen en zich met de bevolking vermeng den. Toen tegen acht uur des avonds de Russische troepen in de stad drongen, wer den zij ontvangen met vuur uit de gebarri cadeerde huizen. Niet alleen de troepen, maar ook de bevolking nam deel aan den strijd. De Russen trokken toen uit Memel terug, dat korten tijd onder artillerievuur werd genomen. Hun granaten dwon gen den vijand zijn verzet op te gewen. De bevolking der stad werd daarop verdreven r.aar de' landtong die tot Koningsbergen zich uitstrekt (de Kurieche Nehrung). De vliegere boven Kolma* BERLIJN. Uit Basel wordt aan do Voss. Ztg. gomeldt, dat onder de bevolking van den Boven-Elzas groote verbittering heerscht over den Franschen vlieger, die bommen wierp op Kolmar. Donderdagmiddag ver schenen er vliegers boven Habsheim, wier doel blijkbaar was de vliegmachineloodsen te treffonhet doel werd echter gemist. Een bom ontplofte in een bosch in de buurt en ontwortelde eenige bcomen. Krachtig vuur verjoeg de vliegers, die in de richting Altkirch verdwenen. Daar hebben ze ook bommen geworpen, die echter geen schade aanrichtten daar ze in een moestuin ont ploften. Negen milliard oorlogsleenlng. BERLIJN. Blijkens de Zondag bekend geworden resultaten van de oorlogsleening bedragen de inschrijvingen totaal negen mil- liarden mark. FRANKRIJK. Op het Westelijk oorlogsterrein. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Ten zuidoosten van Ypereff- werd een Engelsch vliegtuig naar beneden geschoten. De inzittenden werden gevangen genomen. Twee pogingen der Franschen om de op 16 dezer veroverde 6telling aan do zuidelijke helling van de hoogte van Lorette te heroveren, mislukten. Op de kathedraal van Soissons, die de Geneef6che Roode Kruisylag droeg, werd een Fransche waarnemingspost ontdekt, onder vuur genomen en verdreven. In Cham pagne ten noorden van Beau Sé jour brachten onze troepen met goed gevolg hun 6appen vooruit en vermeesterden z:: ver schillende Fransche loopgraven. Daarbij werden een officier en 299 onge- wonde Franschen gevangen genomen. De door twee bataljons Alpenjagers dap per verdedigde heuvelsteLling aan den Redchsackerkopf werd gisteraamiddag in storm geaomen, onder zware verliezen voor den vijand. Hij liet drie officieren, 250 man, drie mitrailleurs, een mijnwerper in on zo handen. Fransche tegenaanvallen wer den afgeslagen. Ten einde de wandaden der Fransche vliegers tegen de open Elzasser stcd Schlett- stadt krachtiger te beantwoorden,, werden Zondagnacht door luchtschepen eenige zware bommen geworpen op de vesting Parijs en het spoorwegkruispunt Compiègne. Zeppelins boven Parijs. PARIJS. Een Zeppelin heeft twee bom men op Parijs geworpen. Een derde bom veroorzaakte brand te Neuilly 6ur Seine, een voorstad van Parijs. PARIJS. Te 1 uur 20 Zondagnacht werden met het oog op de drei gende komst van den Zeppelin de door de militaire autoriteiten voorgeschreven maatregelen genomen. De brandweer waar schuwde de bevolking met trompetsignalen en bijna onmiddellijk was het geheele Parij- sche gebied in duisternis gehuld. PARIJS. Twee Zeppelins hebben ten minste veertien bommen in den vroegen morgen op Parijs en de voorsteden gewor pen. De aangerichte schade was gering, alleen ontstonden eenige onbeteekenende branden. Zeven personen werden gewond, van wie een ernstig. PARIJS. De Zeppelins werden hevig be schoten door luchtschipkanonnenéén Zep pelin slechts naderde, maar vloog alleen boven de noordwestelijke buitenwijken van de stad en de aangrenzende voorsteden. Aëroplane-escadriiles maakten jacht op de luchtschepen de mist belemmerde echter de vervolging. Op hun terugweg lieten de Zeppelins bom men vallen in Compiègne, waar zij weinig schade aanrichtten. PARIJS. De schade, door de Zeppelins te Parijs aangericht, waar zij het in het bijzonder gemunt hadden op het goederen station te BafcignoHès, dat zij echter niet raakten, had niet veel te beteekenen. Groo- ter echter was zij in de buitenwijken. Daar werden n.l. eenige huizen vernield en eenige personen gewond. De signaaldienst waarschuwde de bewo ners en de lichten werden alle gedoofd. Van een paniek was geen sprake. De menschen stonden op de balcons en zelfs op straat en zagen daar duidelijk de Zeppelins zigzag- vorm ige bewegingen maken om te ontkomen j aan de granaten, die rondom hen sprongen en aan de hen vervolgende icroplanea, die de lucht doorkliefd en bij licht van de projectoren den indruk maakten van lichfc- kevers. De tocht der Zeppelins heeft geen bijzon dere resultaten opgeleverd, vermoedelijk ten gevolge van het dooven der lantaarns, daardoor do luchtschippers niet konden zien waar zij waren en hun meeste bommen dus wierpen in de buitenwijken. LONDEN. Uit de officieele rapporten blijkt, dat de vliegtocht naar Parijs een volslagen mislukking was en slechts heeft gedic-nd om te toonen, dat de verdedigings lij daden in orde zijn. Tusschen één en drie uur Zondagochtend naderden vier Zeppelins Parijs uit de rich ting Compiègne over de vallei van de Oiee. Twee waren genoodzaakt terug te koeren reeds voor zij do stad hadden bereikt, één te Ecouen en één te Mantes. De twee over blijvend en werden, nadat zij om Parijs heen- gevlogen waren, door het hevige vuur ge noodzaakt terug te keeren. Er werden voort durend zoeklichten gericht op de luchtsche pen. Deze lieten bij hunnen terugtocht brandkogels en ontplofbare bommen vallen op Compiègne. Ribecourt en Dreslincourt. Ook vielen acht bommen in Aenières, waar door drie personen gewond werden. Te Neuilly werd door een bom een huis in brand gestoken in de nabijheid van het Amerikaansche ziekenhuis. Dit kreeg zulk een schok, dat de ©erate-genecsheer nit zijn bed geworpen werd. f Te Levallois werd een huis vernield door een bom en werden twee personen bedolven olnder het puin, maar later daaronder van daan gehaald. De bommen, die in het district Parijs en Poissy waren geworpen, hadden weinig uit werking. De bewoners bleven volmaakt kalm. Niet-officieele rapporten berichten, dat de Zeppelins het eerst bij maanlicht waren ge nen door twee reservisten, die op wacht ston- qen aan de spoorweglijn bij Compiègne. Parijs werd onmiddellijk gewaarschuwd en vandaar werd het bericht telefonisch ver spreid in het versterkte kamp. Eén luchtschip was slechts klein en ma noeuvreerde 0]> een hoogte van 800 meter, een ander van zeer groote afmetingen vloog op een hoogte van 150 M. Bij hun aankomst loven Neuilly werden twee hevige ontplof fingen gehoord. De bommen verspreidden 'éèn akelige, benauwende lucht. Twee bom men sprongen te Courbevoie. Zij i -ren ge richt op de fabrieken, waar gedurende den nacht gewerkt was, hetgeen van de Zeppe lins gezien kon worden door het licht, dat door do glazen daken scheen. Eén gebouw werd totaal vernield. In den grond werd een gat geslagen zoo groot als een huis. Van de vijf arbeiders, die aan het werk waren, werd er één gewond. Volgens latere berichten werd de stad in duisternis gehuld, zocdra de tijding van de nadering der Zeppelins werd ontvangen, met het gevolg, dat de Duitschers in de war werden gebracht. Zij meenden nl. dat zij hunne bommen in het centrum van de stad wierpen. Slechts enkele personen kregen leteel. Een bom sloeg door een huis van het dak tot den kelder en wondde twee kinderen; en andere viel op een gebouw, waarin zich 0 persionen bevonden, van wie niemand gewond werd. Een dorde kwam terecht op een blok gebouwen, waar 200 menschen woonden, sloeg door het dak, maar wondde niemand. ENGELAND. Een overeenkomst. Vrijdagavond na afloop van de conferentie tusschen leden der Engelsche regeering en vertegenwoordigers van de arbeiderspartij werd officieel bekend gemaakt, dat tusschen de regeering en de Trade Unions" een overeenkomst tot stand was gekomen. De voornaamste bepalingen daarvan zijn: Tij dens den oorlog zal in geen geval eenige stilstand plaate hebben in den aanmaak van munitie en ander oorlogsmateriaal. Over geschillen ter zake van loonen of ar beidsvoorwaarden zal aocr beide partijen tezamen geconfereerd worden. Er zal door de regeering een commissie van advies worden ingesteld, die de ar beiders in fabrieken, waar de door de regee ring benoodigde artikelen worden vervaar digd, zal vertegenwoordigen. Gedurende den oorlog zullen de strenge bepalingen van de arbeidersvereenigingen verzacht worden. Die wijziging geldt ech ter alleen voor den tijd van den oorlog. De verzachting van de bestaande beper kingen of do toelating van half-geschoolde of vrouwelijke arbeidskrachten zal niet van invloed zijn op de loonen, die voor het werk worden betaald. RUSLAND. Op hei Oostelijk oorlogsterrein. W KENEN. De oorlogscorrespondenten melden: Aan het einde der week kan wor den gezegd, dat het zooveel besproken tegen offensief der Russen in de Karpathen onder groote verliezen der Russen, die heele sta pels lijken aan onze stellingen achterlieten, overal kon worden tegengehouden, zoodat onze Karpathen werkelijk bewezen een ijzeren muur te vormen. De Russen zullen zoolang het afwisselende weder voortduurt, in plaats van groote operaties wel kleine plaatselijke sucessen trachten te behalen, die echter wel nauwelijks meer kans zullen hebben dan de tot dusver ondernomen pogingen. Ook in de Boekowina konden alle pogin gen der Russen worden verijdeld Op enkele plaatsen konden onze dappere troepen zelfs terrein winnen. Op het Oostelijk oorlogsterrein. In het Oosten is de toestand altoos nog beweeglijker dan op het westelijk oorlogs terrein. Uit een Duitsch legerbericht blijkt, dat een af deeling Russische „Reichswehrhau- fen", een soort landstorm, in Noord-Prui sen is gevallen, in de richting van Memel, en dat daar dorpen en landgoederen wer den in brand gestoken en geplunderd. De Düiteche legerautoriteiten hebben, bij wijzo van represailles tegen d.t optreden, aan Ru arische steden, die zij bezet hebben, de betaling van belangrijke bedragon eb, schadeloosstelling opgelegd. En bovendien is besloten Voor elk door deze Russische afdeeling in brand gestoken dorp of land goed zullen op Russisch gebied drie dorpen of landgoederen aan de vlammen worden prijs gegeven. En elke andere schade door brand ontstaan in Memel zal worden gewro ken door het in brand steken van Russische gouvernementsgebouwen in Russische hoofd plaatsen. Dit is op het oostelijk gebied de eenige vijandelijke troepenmacht die nog op Duitsch grondgebied staat. Het kaartje, dat hierbij gaat, geeft de lijn aan van «e Duitech-Russische legers in Polen benoorden en bezuiden den Weichseü, zooals die thans volgens de Duiteche officieele I. .richten loo- pen. In het gebied tusschen den boog van den Weichael loopt die Lijn langs de Pilitza, de Rawka en de Bzoera, ten noorden loopt zij langs de geheele grens op Russisch ge bied over de verschillende plaatsen, die in den jongs ten tijd zijn genoemd van Plozk tot Tauroggen. In dit geheele gebied zv.v, Russische aanvallen door de Duiteche troe pen afgeslagen. De heldhaftig volhoudende bezetting van Przemysl deed gisteren een uitval langs den weg naar Grodek, omdat het scheen, dat de vijand daar zeer verzwakt was. Er volgde een hevig gevecht, dat zeven uren duurde en waarin een krachtige Russische troepen macht tegen onze troepen optrad. Na de sterkte van den vijand 6e hebben vastge steld, trek de bezetting weder op de vesting terug. PETROGRAD. Communiqué van den grooten staf: Volgens aanvullende mededee- Ungen geschiedde de uitval uit- Przemysl op 19 dezer door de geheele 23e divisie Honveds, samengesteld uit de 2e, 5e, 7e en 8e regimenten. Bij het afslaan van den uitval namen we 107 offi cieren, onder wie de commandant van heit 2e regiment Honveds, en 3954 mam- schappen gevangen. Bovendien maakten we 16 mitrailleurs'buit. Volgens verklaringen van de gevangenen zijn de verliezen aan dooden en gewonden van de genoemde Honved-divisie ontzaglijk. PETERSBURG, 22 Maart. Vóór den uitval werden 20.000 granaten afgevuurd uit de vesting Men ziet in dezo actie een laatste krachtinspanning H hoofdzakelijk afgegeven in noordelijke en zuidelijke richting, oer* iji uc n. aanbreken van den dag in ootótelijne rich ting plaata had. De Russen staan op minder dan een mijl afstand ren de forten. Hun verliezen bedra gen nog geen honderd man per dag Een vlieger, die met belangrijke documenten van Przenrysl naar Krakau vloog, is gevan gen genomen. De Rmaen be&ioten bij de verovering van de vesting geen groote ver liezen te nakeeron. Het plan ia na den val van Przemysl tegelijkertijd op te ruk ken Daar Krakau en Hongarije. Jn het laatste gevecht bij Przemysl werden 6000 Oostenrijkers gevangen genomen. Zij wer den naar Lember gebracht. OOSTENRIJK-HQNGARUE. Het nieuwe OostenrIJksch offensief. LONDEN. De Time» verneemt uit Boeka rest, dat de Oostenrijkere versterking heb ben gekregen en thans een krachtig offen sief in de Boekowina zijn begonnen. Zij trachtten de Proeth over te trekken, doch verden met verliezen terugga.lagen. De slag ontwikkelt zich. ITALIË. Italië en Oostenrijk. LONDEN. De Morning Post verneemt uit Eern, dat de Oostennjkscho regeering al het mogelijke doet om Duitschland te over tuigen van de onmogelijkheid voor Oosten- rij k-Hongari je om grondgebied voor Italië af te jstaau. Volgens Oostenrijkers zou zulk een afstand alle nationaliteiten in de monar chie in het geweer jagen. Graaf Andrassy is met eenige andere diplomaten op weg naar Berlijn om over de quaestie tc spreken Het heet, dat von Jagow binnenkort naar Weenen zal gaan, om te pogen den Keizer te overtuigen van de noodzakelijkheid voor Oostenrijk, om grondgebied aan Italië af te staan. AFRIKA. In Duitsch Zuidwest-Afrlka. SWAKOPMUND. Een legermacht onder bevel van Botha nam 200 man gevangen en mankte twee kanonnen buit. LONDEN. Onze bijzondere correspon dent te Swakopmund seint: Op 21 Maart kwam een talrijk detachement bereden troepen, die opereerden aan de andere zijde van onze opmarsch- basis, in contact met den vijand, die in een sterk versterkte positie lag, welke verdedigd werd door veld-artillerie en maxims. Er volgde een hevig gevecht. De operaties wer den geleid door Botha. Op het oogenbhk van afzending van het te eg ram duurde het ge vecht nog voort Wij hebben vrij groote ver liezen geleden. Hoewel het nog niet mogelijk is, precies uit te maken hoe groot die van den vijand zijn. kan toch reeds worden ge zegd. dat zij ongetwijfeld zeer aanzienlijk zijn. KAAPSTAD. De troepen yan de Unie hebben de Duiteche station* Davignab, Na- bas, Heiragabis, Ukamas, Jerusalem, Schuitdrift en Volloor in den zuidooat-hoek van Duitach-Zuidwest-Afrika bezet. Dat is een, uit militair oogpunt, zeer belangri succes. CHINA. China en Japan. In een telegram ait Peking ran 17 Maart in de „Times" zegt de correspondent, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan vermoedelijk zullen worden geschorst, omdat de Japansehe gezant ten gevolge van een val van zijn paard, waarschijnlijk 10 dagen huis arrest heeft. Verder meldt ook hij wat reed* ran andere zijde werd medegedeeld, n.I. dat in de con ferentie ran deD lOen do Chineezen er in toe stemdon Japan den voorrang te geven, wan neer een buitenlandsche leening wordt voor gesteld en de voorkeur wanneer buitenland sche adviseurs of politie-inspecteurs noodig zijn. China was bereid in verband met den Japanschen eisch, dat Japanners zich zullen mogen vestigen, handeldrijven en reizen in Znid-Mandsjoerije, het binnenland van Mon golië en Oost-Mongolië, en een aantal nieuwe handelshavens te openen. De Japanner* na men dit aanbod aan, maar blijven aandringen op de aanneming van hun oorspronkelijke voorstellen. Daarbij zouden echter vreemdelingen vrij z:;n van alle belastingen en buiten de plaatse lijke vetten staan, zoodat een toestand van verwarring het gevolg van hnn aanneming zou zijn. De vrijheden, die de Japanner* vragen, zouden moeten worden uitgestrekt tot ander> vreemdelingen, en zoo zouden een groot aan tal vreemdelingengemeenten ontstaan. Een andere moeilijkheid noemt de corre? pondent het bepalen van de grena tusscher. Noord- en Zuid-Mandsjoerije. De .Japansehe belangen in Binnen-Mongo liê zijn daarbij begrensd en zijn aanspraken op een bijzondere positie daar, is slecht* ge grond op de nabijheid van een andere plaats, waar Japan erkende belangen heeft. Ten slotte wordt betreurd, dat de Japanners gedwongen zijn door den politieken toestand hun eischen overhaast op te treden en in som mige gevallen, zonder voldoende rekening t< houden met de uitvoerbaarheid van de": eischen. Brand in H. M. „Hermelijn". Bij bet departement van Marine is uit Indië een telegram ontvangen, meldende, dat er aan boord van den torpedojager „Hermelijn" een brand van kleinen omvang is ontstaan, waarschijnlijk door kortsluiting in de nabijheid van de olietanks Er hebben geen ongelukken bij plaata gehad. Reuter seint uit Batavia De brand in den torpedojager „Hermelijn" ontstond in de machinekamer. De olietanks vlogen ;n brand. Het dek is verbrand. De machines zijn beschadigd. [De ..Hermelijn" is een torpedojager, be>- hoorende tot het Nederlandscbe eekader in Oost-Iudië. Het werd gebouwd te Viissin- gen, te water gelaten in 1912, en heeft een waterverplaatsfng van 480 ton. De lengte bedraagt 70 M., de breedte G.6 M. en de diepgang 2.8 M. De snelheid is 3031 knoop. 4f)e bewapening bestaat uit vier ka nonnen van 7 5 c.M en twee torpedolan- oeerbuizen. De jagers zijn voorzien van tce- stellen voor draadlooze telegrafie Het schip is bemand met 38 Europeanen en 42 inlan ders.] Nederlandsche schepen opgebracht. Uit Terneuzen wordt ons gemeld: Zooeven arriveerden hier een 50-tal per sonen, zijnde de equipagee van de Neder- Karnemelkzeep met het Anker. In 't gebruik de voordeeligste Toiletz'cn; Alom verkrijgbaar. Men lette echter vooral op het ge depone ril Fabrieksmerk „HEI ANKER",

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1