leerling, OP ZEE. 'form, Binnenland. £2 3QHÏ SJOILjiü^TESl^a'OOTT^ES.^INJ'l? van Kondeig:' 2 1 3VT£ta,:rt "X© 1S Vanwege de Fransclie legatie te '"s-Gra- yenhage wordt het volgende medegedeeld De vijand heeft zonder succes nieuwe tegenaanvallen beproefd op de loopgra ven bij Notre Dame de Lorette. Soiesons en Reims zijn gebombardeerd. Twee granaten hebben de kathedraal van Reims getroffen. In Champagne, ten noorden van Mesnil, hebben wij een belangrijke heuvelkam, welke door den vijand bezet was, bemach tigd. In Argonne hebben wij t-usschen Bolante en Four de Paris verscheidene tegenaanval len der Duitschers afgeslagen. Een onzer vliegers heeft met succes de kazernes van Colmar gebombardeerd. PARIJS. Aanvallen der Duitschers in de buurt van Atrecht en Albert, onderno men met bet doel het verloren terüsin te herwinnen, werden afgeslagen. In Champagne zijn wij wedei-om vooruit gegaan in de bosschen tusschen Perthes en Souain De Duitschers, die inzien welk een belangrijke stelling wij hebben gewonnen aan de hoogte ten noorden van Mesnil, deden hedenochtend een hevigen tegenaan val, met een landstorm-regiment, versterkt door gardetroepen voorop. Onze mitrail leuses maaiden de Duitschers weg en slechts weinigen bereikten hunne loopgraven weder. Wij hebben onze aanwinsten in Argonne en bij Vauquois versterkt. Een Zeppelin heeft bommen geworpen in Calais, waardoor zeven stationsambtenaren geSood werden. In Champagne zijn wij flink vooruitge gaan ten westen, noorden en oosten van de hoogte ten noordwesten van Mesnil. Een tegenaanval der Duitschers werd afgeslagen. Wij hebben ons meester ge maakt van twee loopgraven in het bosch van Consenvoye ten noorden van Verdun. BERLIJN. Officieel. Uit het groofce hoofdkwartier wordt gemeld: De Fran- Bche aanval tegen onze stelling aan de zuidelijke helling van de hoogte bij Lorette werd afgeslagen. Fransche par tieels aanvallen in Champagne ten noor den van Le Mesnil werden door tegen aanvallen tot staan gebracht. Een daar tegen den avond hernieuwde Franseüe aan val. werd onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Argonnen verflauwden Woensdag de gevechten Fransche vliegers wierpen hommerf op de open stad Sehlettstadfc in den E-lzas. Slechts een bom had uitwerking. Zij trof de kweek school voor onderwijzeressen, doodde twee kinderen en verwondde tien kinderen zwaar. In antwoord hierop zijn Donderdag in de vesting Calais hommen van zwaar kaliber geworpen. De gevangenis van Atreoht ontruimd. „La Francs du Nord" schrijft: Verbitterde gevechten worden sinds en kele dagen gevoerd in de omgeving van Atrecht, in verband daarmede worden uit gebreide maatregelen genomen voor de be veiliging van bet leven der non-combat- bante bevolking. Ook heeft men gedacht aan de gevan genen. Deze zijn op een avond, onder sterk gewapend geleide, naar Amiens overge bracht. Generaal Pau, Volgens het „Havas"-bericht ia de Fran- Ëche bladen bevindt generaal Pau zich, na verschillende plaatsen van het gevechts- ienein in Galicie bezocht te hebben, te Warschau, waar hij eenige dagen zal blijven. RUSLAKD. Op het Oostelijk ooriogsterrein. PETROGRAD. De Groote Generale Staf bericht: „Ons offensief aan beide oevers Qe strijd in Russisch-Polen. Nog steeds duurt de strijd in Russisch-Polen voort en hardnekkig betwisten Duit schers en Russen elkaar daar grondgebied. Nu eens dringen de eerste vooruit, dan weer behalen de laatste successen. En steeds worden er nieuwe na men van plaatsen genoemd, waarbij gestredén is. We geven daarom opnieuw een kaartje van het gevechtsterrein daar, waarop ook de streek der laatste gevechten is afgebeeld. Zoo zien we er Sereje liggen, ten westen waarvan onlangs bloe dig is gestreden; Augustow> ten zuiden waarvan de Russen hevige aanvallen der Duit schers hadden te verduren, Prasznysz, waar herhaaldelijk ernstige worstelingen plaats hadden, Ostrolenka, enz. van de Orïsj ontwikkelt zich verder, on danks den hardnekkigen tegenstand van den vijand. Het aantal gevangenen, dat wij maken, neemt toe. Bij Jednorozec (ten oosten van Mlava in Russisch-Polen) hebben wij 17 kanonnen op de Duitschers veroverd. Aan het front tusschen de rivieren Szkva en Orjitz in de buurt van de dorpen Serafine, Tartak, Vakb en Ziomek en in de streek ten noorden van Prasnysj duren de partieel© gevechten voort. Wij hebben verscheiden dorpen en hoog ten genomen en vijf kanonnen, 42 mitrail leuses, munitie-wagens en munitie buitge maakt. Aan den rechteroever van de Njemen worden gevechten geleverd bij Tauroggen en op Duitseh grondgebied op de wegen van Gorzda naar de Memel, Wij hebben daar twee kanonnen, vier mitrailleuses, twee automobielen met munitie veroverd en ook krijgsgevangenen gemaakt. Aan den linkeroever van de Weichsel wordt zwaar geschoten. Aan de Bzoera en in de streek van de Pilitza bij Boguslawof, ten westen van Opocsno en bij Lopoesjno werden vijande lijke troepen, die tot bet offensief waren overgegaan, door onze artillerie-op de vlucht gejaagd. In do Harp a then en Oost-Galicie is de toestand dezelfde gebleven. Bü Oravczik hebben wij drie Duitsche compagnieën, die ons aanvielen, zoo goed als vernietigd en de overgeblevenen, drie officieren en 93 soldaten na een bajonetgevecht gevangen genomen. WEENEN. In de Karpathen werd op de hoogten ten westen van Laberezrew een aanval van een vrij sterke vijandelijke le germacht na een bloedig gevecht met groo te verliezen voor den rij and afgeslagen. Daarbij werden verscheiden vijandelijke compagnieën vernietigd. Ook mislukten in zuidoostelijk Galicie verschillende pogingen van de Russen om door onverhoedsche aanvallen met een I sterke overmacht enkel© steunpunten in onze stollingen te nemen. Bij het afslaan van deze aanvallen, die alle door het vuur van onze troepen uit zeer korten afstand gebroken werden, namen wij 280 man gevangen. Op de andere fronten gebeurde niets bij zonders. BERLIJN* Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeldDe Russische aanvallen op onze stellingen tusschen Pis- sïek en Ortsjis (Orzye) en ten noord-oosten van Prassnysz werden ook Woensdag zonder resultaat voortgezet. Ten westen van de Sokwa maakten we negenhonderd, ten oosten van deze rivier duizend gevangenen we maakten vier mitrailleurs buit. Een goedkoop succes verkreeg een Rus sische afdeeling (Reichswehrhaufen) bij den aanval in noord-Pruisen in de richting van den Memel. Dorpen en landgoederen wer den geplunderd en in brand gestoken. Aan de steden in liet door ons bezette Russische gebied is tot stfaf de betaling van groote sommen ter schadevergoeding opgelegd. Yoor elk door deze horden op Duitseh ge bied verbrand dorp of landgoed, zullen drie dorpen of landgoederen in het door ons bezette Russisch© gebied aan de vlam men worden prijs gegeven. Elke schade door brand in Memel aangericht zal be antwoord worden met de verbranding van de Russische gouvernementsgebouwen {n Soewalki en andere in onze handen zijnde Russische hoofdplaatsen. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. De strijd In de Karpathen. B U DA. PESTDe Magy-arorazag' publiceert een onderhoud met een °in •krijgsgevangenschap geraakten jongen Russiscben werklui glcundige, die verklaar de Onze soldaten gaven de Ela.rpa.then DOOS. Fritz MDIIer. Vertaling van FREE HART. Toen ik hij Kramer en Friemann in de Jeer kwam was ik zeventien jaar en had pas mijn eindexamen Handelsschool ge daan. Met een prachtexemplaar van een rapport, zooals mijn voogd zei, toen hij mij hij de firma bracht. 's Maandagsmorgens om acht uur trad ik in dienst. Een beetje angstig stond ik voor de deur. Mijn vilten hoedje had ik al afge nomen, draaide het in mijn banden om en ora, en repeteerde nog snel in gedachte de regels van de indirecte wisselarbitrage. De indirecte wisselarbitrage was het moeilijkste, wat wij op school gehad hadden, 6n ik had er een vier voor. Wie weet, dacht ik, wie weet, of meneer Kramer je misschien niet het eerste uur daarnaar vraagt. En toen ik op de klink drukte, vielen me nog bliksemsnel alle zwavel verbindingen jn. Bij het mondeling examen had ik alle zwavelverbindingen moeten opzeggen. Meneer Friemann van Kramer en Friemann feoii Sii gerust jn de zwayelyerbindingen op den tand voelen, dacht ik nog ik had oen goed geweten. En toen viel do klink, en stond ik in de cassa van Kramer en Friemann. Menschen renden heen en weer. Deuren vielen toe. Geld rinkelde op de marmeren toonbanken voor de loketten. Luide en zachte stemmen lawaaiden door elkaar tot een kluwen. Ik zelf was dadelijk in dien kluwen gewikkeld en had geen begrip van den loop en den zin van het gewonden garen. „Het spijt ons," klonk een stem, „bij Zueker en bij Anguillotti kunnen wij'on mogelijk meer dan één procent disconto geven." „Als u ook aan mijn concurrenten levert," klonk heb van een ander loket, „kan ik niets meer bij u bestellen." „Wallner!" riep een zware stem, „vlug naar de boekhouding met deze opgave nakijken of van vroeger iets open staat 1" „Rrrr... I" de telefoon. „Beniner, kijk eens na, of de sultanïnen met volgbrief i of 2 reizen „Neon, ze liggen al rij de driemaande- lijksche invoerrechten...." Anguillotti? Openstaan? Volgbrief twee? Driemaandelijkscho invoerrechten-? Ik zette groote oogen op. De woorden kwamen als vijanden op mij af. jDie jvporden hadden den naam van witte hel, welke bij naam zeker niet overdreven is. In de hel kan men welhaast niet erger lijden. De gelieele wereld spreekt bijna alleen over do Mazoeriscke meren, omdat men ons van daar driémaal verdreven heeft waarom spreekt men ook niet van deze ontzettende gebergten, waaruit onze troepen niet drie maal. maar wie weet boevele malen zijn teruggeworpen Onze verliezen in de Kar- patlieu zijn zeker even groot als in Oost- Pmisen; de afmetingen waren in de Kar pathen wellicht kleiner. Bij de Mazoerische nieren werden ineens tienduizenden om singeld; in de Karpathen werden de onzen in partieel© gevechten bij bon derden en duizenden gevangen genomen. Het slot is hetzelfde. Er waren plaatsen, waar geen onzer patrouilles terugkeerde. Ten slotte moesten onze voorhoeden met de nagaika tob hun plicht gebracht worden. Op berggevechten zijn wij in het geheel niet voorbereid; in ieder geval niet zóó goed als de tegenpartij. Wij hebben bier voor geen geoefende troepen. Hongerig en halfbevroren gaan wij voorwaarts, omdat wij niet anders kunnen maar ak wij te rug moeten, dan wordt bet eerst recht een hel. Waarheen we ook vluchten, overal vér4 volgen ons de Oosten rijksche granaatkar-! tets enuw uitnemend berggeschut liet' vaak niet het kleinste gaatje onbeschoten,'. zoolang wij op Oostenrijksch gebied waren.' De Duitsche troepen noemde de Rusj eerste-lriassoldaten, die zoowel in den aan-' val als in den poeitieslag uitstekend zijn. Al zijn wij ook aangewezen op eigen kracht, zoo hopen wij toch te overwinnen. Helaas vermindert de eerste geestdrift reedswellicht komt er spoedig een einde aan den oorlog, zoodat wij elkaar weer als vroeger de hand kunnen reiken. 8TALIË. 'Italië ©n Oostenrijk. „Avanti", het orgaan der socialistisohe partij, bevat het volgende lijstje van aan biedingen, die Oostenrijk door tu'sschenkomst van Duitschland aan Italië deed: lo. Afstand van Trentino, en van de grensstrook, die het bekken van de Isonzo vormen, met den spoorweg. 2o. Verleening aan Triest en het daartoe behoorend gebied van een regeling, gelijk aan die welke in Fiume bestond voor de Hongaarsche ordonnantie. De vroegere re geling in Fiume zal door den Hongaarseken staat worden hersteld. 3o. Oostenrijk ziet af va.n elke bemoeiing met de organisatiemaatregelen, door Italië te nemen in Albanië (nella sistemazione dell Italia in Albania). 4o. Een overeenkomst tusschen Oostenrijk en Italië, die zal worden toegevoegd aan de akte van bondgenootschap van het Drievou dig Verbond, en die zal bevatten: a. Een overeenkomst tusschen Oostnerijk en Italië betreffende ieders invloed in de Adriatiscke Zee. b. Regeling van een meer effectieve sa menwerking der beide zeemachten. c. Gemeenschappelijke maatregelen ter bestrijding der Servische expansie op de Al- baneesche kust. De „Avanti" voegt daaraan nog toe. „Bovendien hebben wij iets geboord van een bijzondere bepaling, waarbij, zoo Tur kije verdeeld wordt, de vrijheid van actie van Italië in het Oosten wordt erkend en steun beloofd wordt wij weten niet van' welken aard van de zijde van Oostenrijk en Duitschland. Maar wat wij daarvan ver namen is te vaag en te onzeker, dan dat men waarde aan kan hechten. Wij kunnen ook geen oordeel uitspreken over het ontwerp-Bülow, wijl het slechts een ontwerp is en men tegelijkertijd kennis zou moeten hebben van de Italiaansche opmer kingen en tegenvoorstellen, die wij niet kennen. „Maar wat wel 'bekend en bewezen is, is dat Oostenrijk aan Vorst Bülow bet man daat verleende om met Italië te onderhan delen." ROME. Volgens „Tribuna" en „Gïornale d'Italia'*, zou men in poli tieke! kringen aannemen, dat een ultimatum ie gezonden aan Oostenrijk, waarbij geëischt wordt de afstand aan Italië van do door Italianen bewoonde maar nog onder Oostenrijksch gezag staande landstreken. Wordt dit gewei gerd, dan wordt de oorlog onvermijdelijk geacht. TURKIJE. In Twesstroomenland. KONSTANTINOPEL. Volgens een par ticulier bericht uit Bagdad, zijn Turksche troepen na vervolging van den vijand Korna binnen getrokken De Engelschen, die naar de stad waren gevlucht, trokken daarop terug naar het zuiden. In het gevecht, dat in de stad ontstond, j schoten de Engelsohen, bevangen door een paniek, op elkander. De Turken leden geen verliezen. CANADA. Da recruteering. OTTAWA. Het derde Canadeesche contingent is thans geheel en al vol tallig en uitgerust en wordt geoefend. Er is begonnen met de werving van een vierde contingent, overeenkomstig v/ij toch heelemaal niet gehad op school. Hoe zou ik dat uithouden Ja, als 't over zwavelverbindingen ging of over de conjunctif na werkwoorden „qui expriment un mouvement de l'ame", of mijnentwege over atomen of uitsettingscoef- ficienten volgens de wet van Gay Lussac- Mariotte, of "t liefst over de indirecte wissel arbitrage, waarvoor ik ©en vier had.... „Wat wenscht u?" vroeg de dunne stem van een dikken man met een pennehouder achter zijn oor. Ik keek hem verschrikt aan. „Ik?" vroeg ik onzeker. „Natuurlijk, wie dan anders, als ik met u spreek?" „Ik ik wilde meneer Kramer spreken," stotterde ik. „.Meneer Kramer is op reis „Dan meneer Friemann alstublieft." „Meneer Friemann is sinds vijftien jaar dood." Mijn vilten hoed in mijn handen was in ©en razende draaibeweging gekomen. Nu viel hij op den grond. „Dood?" zei ik verlegen, en zette groote oogen op. „Ja zeker," vervolgde hij spottend, „maar daarover hoeft u niet meer te treu ren, Ik .veronderstel, dat u piet voor een het plan der regoering om 50,000 man ge regeld in oefening te hebben en voortdurend versterkingen af te zenden. AFRIKA. Do strijd in Zuid West-Afrika. BERLIJN. Over deai veldtocht in Zuid- West Afrika wordt aan den Benier „Bund" geschrevenVolgens betrouwbare berichten staat in Windhoek en op verschillende bui tenposten een bezetting van 8000 manve len hunner hebben den veldtocht tegen de Herreros meegemaakt, zijn aan het klimaat gewend, en voortreffelijk uitgerust. Zij hebben tal van mitrailleurs en veldstukken. De ammunitie- en de mondvoorraden zijn overvloedig. Er zijn ook floddermijnen èn bandgranaten aanwezig, en de spoorweg is sedert maanden gereed, toegerust met een telegraaf- en telepkoounet. Men verwacht dus dat aan Botha lang verzet zal kunnen geboden worden. Voor den verkennings- dienst zijn ook een aantal vliegmachines aanwezig. De Fransch-Engelschs maatregelen. Schoon noch het Fransche Decreet, noch de Briteche Order in Conscil iets inhouden omtrent eenige bijzondere tegemoetkoming die betoond zou worden jegens Nederland" sche eigenaars van goederen van Duitsche herkomst en ook geen der beide gezanten daaromtrent tot nu toe een bepaalde instruc tie heeft ontvangen, is er toch alle reden om aan te nemen, dat de maatregelen in den zin van zulk een bijzondere tegemoet koming zullen worden toegepast. Met name zal het goederenverkeer tusschen Nederland en zijn Koloniën vermoedelijk niet worden belemmerd. De aanval op de Dardanelles. BERLIJN. De bijzondere correspondent van het .Berliner Tagebdatt", dr. Eindl Ludwig, meldt uit Konstaiïtinopel „Ik kom juist van de Dardanellen terug, waar ik met persoonlijke vergunning van den minister van oorlog drio dagen lang kilometers front tegen de forten Dardanos, Hamidjeh en Medècliiedsjeh bij dag en nacht verschoten, hun doel gemist. Slechts waardelooze huizen werden ver woest; daarentegen zijn vijf Engelsche schepen onbruikbaar gemaakt en wegge- stoomd In den nacht van 10 op 11 Maart werden drie mijnenvegers in den grond gehoord. Geen enkele man is sedert het gevecht bij de buitenforten gesneuveld of gewond. Als iu vredestijd staan er de blinkende rijen der kanonnen. De stemming van de officieren en manschappen, zoowel Turken als Duit schers, is die van volkomen vertrouwen. Daarentegen zijn de Engelschen en Fran- schen zoo zenuwachtig geworden, daar ze niet vooruitkomen, dat zij dagelijks een hagel van projectielen in het brandende Kumkale werpen. De berichten over een groot aantal trans portschepen, die bij Tenedos zouden liggen to wachten, zijn nog niet bevestigd. Hoe moeilijk echter een landing zou zijn, die bij gebrek aan kaden met booten zou moeten plaats hebben en waarvoor per regiment zeker een dag noodig zou zijn, heeft de po ging van den derden Maart alreeds ge toond. Alle Duitsche officieren zijn vol bewon dering voor de krachtige wijze, waarop de Turken zich verdedigenzij prijzen de hou ding der soldaten bij dit eerste treffen, waarbij tachtig vijanden het leven verloren. Hier wordt verteld met toevoeging van de namen van eenige Turken dat de gewonden ten slotte nog met steenworpen den vijand naar de booten terugdreven. KONSTANTINOPEL. Donderdagoch tend opende de vijandelijke vloot een hevig vurr op <le Da.rdaoiellenf ortemdie met suc ces het vuur beantwoordden en heit Fraa- sohe pantersohip „Bouvet" in den grond boorde. (De „Bouvet", van stapel geloopen in 1896, had een waterverplaatsing van 12,000 ton en een snelheid van 18.2. Het was be wapend met 2 kanonnen van 30.5 c.M., 2 van 27.4 c.M., 8 van 14 c.M., 8 van 10 c.M. en 14 van 4.7 c.M. en had twee torpedo- lanceerbuizen. Red. S. C.) KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier deelt mede, dat 's morgens om Mijnen zijn lastige dingen op zee, al moeten we eerlijk bekennen, dat zij betrekkelijk niet zooveel schade aanrichten, als wij gedacht hadden, in aanmerking genomen de uitgestrektheid van de mijnenvelden soms en de drukke seheepvaart juist in de bedreigde wateren. Toch doet iedere mogendheid zooveel mogelijk zijn best om de mijnen te verwijderen en we zien hier Duitsche duikers bezig om zelfs uit de diepte de mijnen op te halen, die dan natuurlijk onschadelijk worden gemaakt, als ze 't nog niet zijn alles mocht bezien, en waar ik twee gevech ten bijwoonde. In een toestand, die grootendeels als een wiskunstige proef over de schootvérheid en de constructie der ammunitie van vesting- geschut en scheepsgeschut moet worden beschouwd, en waarin de verdediging der forten en batterijen en de werking van mijnen wordt geprobeerd, moet de leek zich van iedere voorspelling onthouden. Doch volgens alles wat mij getoond en verklaard werd kan ik verzekeren, dat met alleen geen gevaar bestaat voor het tegenwoordige, maar ook dat het forceeren, van de zee- engten volgens het thans aangewende stel sel onmogelijk schijnt. Daartoe ontbreekt het den aanvallers voorloopig aan middelen. Sedert voor drie weken de beide, vooraf opgegeven buitenforten vielen, heeft een dozijn vijandelijke schepen, waarmede men rekening moet houden, een vermogen van millioenen verschoten zonder de geringste schade aan te richten, en zonder dat de aan valler te water of te land een stap is voor uitgekomen. Letterlijk hebben de duizen den granaten, die zij op 't ongeveer veertien condoleantiebezoek hier „Meneer Dessauer," viel hier een diepe stem hem in de rede, „jaag heb jonge mensch geen onnoodigen angst aan. U kunt toch ongeveer raden, dat hij de nieuwe leer ling is, die vandaag in dienst treedt niet waar meneer, nietwaar Muller?" „Jaja, ja zeker," zei ik verademend. „Mooi, ik ben de procuratiehouder. Goed dat je er bent, wo zullen 't samen wel vin den." „Zeker, zeker," zei mijn hoofd mecha nisch en ijverig. De procuratiehouder glim lachte. „Goed zoo. Naar ik hoop, weet je wat meer dan leerlingen gewoonlijk weten Toen ik nog eens knikte, moest ik weer aan alle zwavelverbindingen denken, en de in directe wisaelarbitrage lichtte in de veite aan den horizon. Maar ik zei niets. Hij moest maar eens vragen, dan zou hij wel zien, „Als jongste leerling kom je oerst hij het practische werk in den kelder bij meneer Biohelsberger ga maar mee!" Hij was al bij de deur. Ik moest bard loopen, zoo snel ging hij. Met een lift gingen wij in de dieipte Mijn hart klopte. Het was zoo donker. Als ik aan de lichte schoolloka len dacht.», half twaalf veertien pantserschepen het vuur openden op de Daraanellenforten om drie uur 's middags trok zich een deel dier schepen terug uit ons vuur, terwijl acht pantserschepen het bombardement voortzet ten tot vijf uur en met zeer groote tusschen- ruimten vuurden. Behalve de „Bouvet" is een vijandelijke borpedoboot in den grond geboord. Éen Engelsck pantserschip van hot „Irresis- tible"-type werd zoodanig getroffen, dat het niet meer aan den strijd kon deelnemen; een ander pantserschip, van het Cornwallis- fcype, werd beschadigd en was gedwongen zich uit de gevechtslinie terug te trekken. Scheepswerf te Feodosla In brand geschoten, KONSTANTINOPEL. Een deol der Turksche vloot beeft Donderdagochtend de scheepswerf te Feodosia (Krim) in brand geschoten. Onder valsche vlag, STOCKHOLM. De gezagvoerder van een stoomschip uit Gooteborg rapporteert, dat hij in de haven van Sunderland een En- gelsch stoomschip had gezien, dat de Zweed- sche vlag voerde, in de Zweedsche kleuren Onder een gasvlam stond een dikke kleine man. „Bickelsberger, waarom suist dat gas zoo? Afdraaien, afdraaien zoo, hier is de nieu we leerling zet hem maar flink aan het werk Hoofd op, jongmensch, en oogen open goedendag." Hij ging al weer met de lift de hoogte in. „Hoe heet je?" vroeg meneer Bickelsber ger. „Mijn naam is Muller," zei ik wat afge meten. „Hier beneden hoef je niet zoo fijn te spreken, Miller en noti lean je dadelijk beginnen met de ultramarijnzakken." Ultramarijnzakken? Wat was dat? Daar van hadden wo op school „Maar wacht effen, met dat pak, dat fijne pak kan je niet werke hier beneje. Doe je jas uit zoo, nou die groene schort nee, nee, die oue de nieuwe hoort voorloopig nog van mij, als je 't goed vindt zoo, en nou doe je in al die zakken vijf pond ultramarijnblauw, heb je verstaan, nummero. nul nul wegen ken je toch hoop ik?" Ilc keek angstig naar de weegschaal. „Nee, dat hebben we niet gehad op school," zei ik bedrukt. j,Ja, wat heb je da.n wel gehad op je -ear, tnfttior, PRIJS Fl. In apotheken en drogisterilany Monsters«nBrocrvures: Agentschap Sarphatistr. 34, Amstardtmi geschilderd was, evenals do Zweedsche sche pen, zich ten onrechte „Fram" noemde, terwijl op het schip de naam „Goeteborg" als plaats van herkomst was geschilderd. Schip getorpedeerd. LONDEN. Heb stoomschip „Glenartney" vair Btngkolc naar Londen en geladen met rijst, i3 Donderdagochtend in het Kanaal getorpedeerd. Een der opvarenden is verdronken. Het schip zonk binnen het half uur. (Het stoomschip „Glenartney", groot 5200 ton, gebouwd in 1911, behoorde aan de „Caledonia S. S. Co., Ltd.", te Glas gow.) Een protest. KOPENHAGEN. Er hebben te Stock holm besprekingen plaats gehad tusschen de Deensche, Noorsche en Zweedsche regeerin- gon over de naar aanleiding van de Duitsche proclamatie van 4 Februari door de Engel sche en Fransche regeeringen genomen re presaillemaatregelen. Er werd besloten een gelijkluidend pro test aan Engeland en Frankrijk te richten. Do Noorsche scheepvaart. BERLIJN. De „Voss. Ztg.'' ver neemt uit Ohristiania, dat de matro zen en machinisten van de Noorsche han delsvloot door hun vakbonden van 1 Mei af een toelage verlangen voor de vaarten naar Europeesche havens en naar Amerika, benevens zitting en steun in het Noorsche zeegerecht. Zeeliedsnstaklng !n Noorwegen. BERLIJN. Alle leden van den bond van loodsen te Bergen hebben zich bij de staking der stuurlieden aangesloten. Het aantal der schepen, die niet n/i/g- Engeland kunnen vertrekken, neemt toe. De „Karisruho". Volgens den New-Yorksclien correspondent van do „Daily Telegraph" heeft een kapitein van een koopvaardij schip de „Karlsruhe" als wrak bij een van de Vind war d-eilanden zien liggen. Het schip moet door den storm op de kust geworpen zijn of door een ontploffing schipbreuk hebben geleden. Dit is de tweede maal dat gezegd wordt, dat de „Karlsruhe" bij de Windward-eilanden ver gaan is. Er moeten verschillende wrakstukken aan land gespoeld zijn. De „Daily Telegraph" geeft dit bericht on der voorbehoud, hoewel het niet onwaarschijn lijk is, dat de kapitein zijn schip op de kust heeft laten loopen, nadat het negen maanden op zee was geweest, zonder dat er ooit gele genheid bestond de machines te laten nazien of herstellen. Hofbericht. Hare Majesteit do Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Neder landen hebben met ingang van 15 April a.s. aan'mejuffrouw B. Oohrn Stuart op gedragen onderwijs te geven aan Hare Ko ninklijke Hoogheid do Prinsie3. Daartoe zal met ec-nige andere kinderen ©ene kleine klasse worden samengesteld. Me juffrouw Cohen Stuart, die thans nog tij delijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligthart, zal het onderwijs geven volgens diens methode. Zij bezit de hulp- akte Lager Onderwijs en de akte nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdakte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs worden gegeven, daar Hare Majesteit aan zich wenscht te houden dat onderwijs persoonlijk bij de Prinses voort te zetten. Mejuffrouw Cohen Stuart is catechisant© van dr. J. A. Cramer. EVUnister FleSjte. Door een lichte influenza-aandoening, wordt de Minister van Koloniën, mr. Pleijte, belet zijne werkzaamheden aan het Departement te verrichten. De Minister doet echter thuis enkele spoedeischende zaken af. ©e Indisch© Doening. De voorzitter der Tweede Kamer gaf bij de opening der vergadering Donderdagoch tend het woord aan den tijdelijken voorzit ter van den ministerraad, minister Cort van der Linden, tot het doen van de volgende mededeeling „Ik kan aan de Kamer mededeelen, dat het resultaat van de Indische koning verre do gekoesterde verwachtingen heeft over- school?" vroeg do keldermeester zonder eenïg respect. Ik keek hem recht in het goedige gezicht. Zou ik hem iets zeggen^ van de atoomgewichten en van de uitzettinga- coefficienten van gas? Maai' daar begon hij al mij het vlugge en nauwkeurige wegen te leeren. Ik vulde den eenen papieren zak na den andereu. De vijfde scheurde blauw pofte met een dof fen kna.l op den grond blauw stoof naar allo kanten blauw werd 't me voor de oogen... „Je handen staan nog een beetje ver keerd," zei de keldermeester, en wees me. hoe ik het opvegen meest. Midden onder het vegon viel me in: „Daarvoor heb je je eindexamen gedaan daarvoor ben je op één na de beste geweest daarvoor... „Een beetje vlug Miller, hopla hop, een l>eetje vlug bij ons hier beneje wordt niet gedroomd." En mijn bezem veegde dat het ©en lust was. Neen, dat het ©en narigheid was. „Bim-bim Dat was de keldertelefoon. „Hallo! Bickelsberger wat is d'r nou weer? Wat zegt u? Of de ultramarijnzakken rog niet klaar zijn? Ja, dan moet u nog een poosje wacbten de nieuwe leerling stelt zich nog zoo'n beetje zoo'n beetje onhan dig aan,,." ()S7o( volgt,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2