Het kruideniersboekje vóór den oorlog en nu. OP ZEE. BèiHieniand. Lederzaken. a HOIS SC>XJX5Ja.•^3E31^TOO■D■E:S..^3^a^T■ van Zondag X. 4 Maart 3.9 X O Voor Benige dagen hebben we in ons blad een artikeltje gegeven over de Schotten in het leger der geallieerden. Ziehier nu een afbeelding van die man schappen. Men ziet Schotnche Hooglanders "bezig met scherpsohioten. Hun bijzondere uniform is er duidelijk te herkennen; zij is wel eenig, niet alleen in het Engelsehe, ook in andere legers. groote verliezen aan de zijde der aanvallers af." BERLIJN. Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Ten Westen van Serdje namen wij zeshonderd Russen gevangen en vermeesterden we drie kanon nen en twee mitrailleurs. Een vernieuwde poging tot doorbraak van. de Russen ten zuiden van Augustowo eindigde met de ver nietiging der daar ageerende Russische troepen. In het gevecht ten noordwesten van Ostrolenlca waren onze troepen zegevierend. D'e Russen lieten zes officieren en 900 man en acht mitrailleurs in onze handen. Onze aanvallen ten noorden en noodwesten van Prasznysz vorderden. In het gevecht ten noordwest-en van Nowomia-sto maakten we' nog weder 168.0 gevangenen. PETROGRAD'. Tusschen de Njemen en de iWeichsel hebben op 10 dezer buitengewoon hardnekkige gevechten plaats gehad in de 'buurt van Simno, in de valleien van de Omoelaf en de Orjitz en in de richting van Prasnysz. Alle aanvallen van den vijand in de Kar- pathen werden afgeslagen. Door een tegenaanval van onze troepen bij Gorlisj werden Oostenrijksche troepen, 'die na een mislukten nachtelijken aanval trachtten zich te verschansen aan ons front, vernietigd. De Duizendkilometerslag. Naar aanleiding van het jongste rapport .van den generalen staf over de gebeurtenis sen bij Prasnysz wordt van militaire zijde aan de Hamburger Nachrichten" geschre- ;vën: „Over een gevechtsfront van ongeveer 1000 kilometer strekt zich thans de geweldige wor steling in het Oosten uit, de veldslag verloopt van Grodno, over Polen tot in do Karpathen. Hij is zoodoende in den volsten zin des woords do grootste veldslag der wereldgeschiedenis, niet slechts wat betreft het aantal troepen, dóch ook wat aangaat de uitgestrektheid van liet slagveld. Het meest opmerkelijke is daar bij het feit, dat het hier niet gaat ora een pósitiegevecht, zooals bij den veldtocht in het "Wésten, die eveneens de ongehoorde uitbrei ding heeft van de Noordzee tot aan Zwitser land, doch! in zekeren zin om een worsteling in open veldslag, die slechts door de ongehoorde grootheid der daarbij in aanmerking komende verhoudingen een heel speciaal karakter heeft aangenomen. Op het moment zijn de positiege vechten ovorheerschend, terwijl in het centrum van het geheels slagfront tamelijk ru9t heerscht. Een eigenaardig feit bij dezen ge weldigen veldslag bestaat daarin, dat aan de vleugels telkens vier rivieren den slag bepalen. In het Noorden zijiV het de Bobr, de Naref, de Njemen en de W.-ichsel en in het Zuiden is het het stroomgebied van de Doenajetsj, de San, de Wysloka tot aan de Dnjester. De dui zendkilometerslag is over zijn geheel genomen in zijn verloop vrijwel gelijk aan de veldslagen in vroegere oorlogen, slechts met dit onder scheid, dat ieder treffen een slag op zichzelf vormt, wat het aantal troepen betreft. De beslissende waarde der gevechten op zich zélf is echter van dezelfde beteekenis voor den ■totalen 6lag als vroeger, doch hierbij hebben dagen en weken dezelfde beteekenis als vroeger enkele uren. Beschouwt men nu dezen veld slag als een zelfstandig optreden, dan trekt het feit, dat het Russische slagfront op beide vleugels geweldig is ineengerlrukt. De Russi sche linkervleugel in het Zuiden van het lango front is over Kolomea naar Stanislau opge drongen, terwijl de Russische rechtervleugel in het Noorden, die vroeger in Oostpruisen opereerde, tot naar Grodno is teruggedrongen. Ook hier heeft een verkleining van den vleu- gel met- meer dan 190 kilometer plaats gehad. In den laatsten tijd hebben nu de Russen op dezen plek nieuwe, sterke krachten in het veld gebracht, die uit het achterland van War schau zijn opgeroepen. Voor deze nieuwe, sterke Russische krachten zijn de Duitschers bij Prasnysz teruggeweken, doch de voorafgegane gebeurtenissen in den oorlog hebben met volkomen zekerheid bewe Onder dezen titel gaf het „Hbld." een reeks schetsen uit de wereld der kruideniers, die zeer teekenend zijn voor den tegenwoordigen economischen toestand in ons land en heel in teressant om te lezen. Wy nemen er uit over bezoeken aan do winkels, o.a. in de Joden buurt te Amsterdam: „Do linzen! Ja, de linzen 1 Hebt u ze gezien -heb ik ze gezien!" De juffrouw in de Sint Anthoniesbreestraat leunde zwaar op de toonbank en kruiste haar gevulde armen. „Kunt u ons linzen bezorgen?" vroeg ze. 'Asjeblieft dan! Sinds de mobilisatie hebben we ze niet meer gekregen. Er is geen doorvoer, ■want ze komen uit Rusland. „En reken maar", betoogde ze verder, „dat die linzen niet onze eenige strop zijn. Vermi celli we krijgen ze bij mondjesmaat en als straks een nieuwe inkoop van jams moet wor den gedaan, moet alles .weer' worden opgesla gen". Wij kochten biscuits. Jnlandsch fabrikaat?" vroeg de juffrouw. „.Want Peek F r a n en Huntley and Pal m e r s zijn uitverkocht". „Nieuw goed krijgen we niet meer nit Enge land, óók al omdat daar geen 1)1 ikemballage in voorraad is. De chocoladesoorten allemaal een cent per ons opgeslagen! Maar dat vinden de klanten niet zoo erg. Een ons flikjes van tien kost nu elf, maar ze pruttelen véél minder tegen als snoepgoed verhoogd wordt dan als eetwaren de hoogte ingaan. „Begrijpt u", liet deze zéér logisch redenee- zen, dat de Russische overmacht geen beslis- senden invloed op het verloop van den slag kan verkrijgen. Hindenburg heeft in een on derhoud met een correspondent gezegd: „Wie mot Rusland vecht, vecht met een overmacht, dat weten wij ook wc-1." Doch spoedig daarop uitte hij met groot vertrouwen en Luden- dorff stemde daarin uit volle horst toe „En toch spelen we het klaar!" Zoowel in de Karpathen als in Oost-Pruisen en in Polen had Rusland steeds de overmacht in getalsterkte. Ook bij Iwangorod was inder tijd ons leger genoopt voor overmachtige Rus sische krachten terug te wijken. Eenige da gen daarna volgde echter toen ook de groote overwinning dn Polen, waarin het Russische offensief vernietigd werd. OOSTENRIJK. Ferdinand Burg t- MUNCHEN. Ferdinand Burg (vroeger aartshertog Ferdinand Karei) is hier over leden. Aan zijn sterfbed waren aanwezig: de aartshertoginnen Maria Tjieresia en Maria Annunciata en prinses Elisabeth zu Lick- tenstein. Hij zal bijgezet worden te Obermais bij Meran.. GRIEKENLAND. Op Lemnos. BERLIJN. De 2,Berliner Lokal Anz." 'bericht, dat de Grieksche regeering bericht heeft ontvangen dat inarine- trpepen van de geallieerden op Lemnos ge land zijn en dat de regeering ora inlichtin gen heeft verzocht om, bijaldien door de landing de Grieksche neutraliteit geschon den is te'protesteeren. TURKIJE. Vluchtelingen uit Ko=stantlnopeI. LONDEN. De Times verneemt uit Sofia, dat de uittocht van vreemdelingen en Tur ken uit Konstantinopel voortduurt. Onder hen zijn vele Duitschers die de positie niet meer veilig achten. De hotels in Fhilipopel zijn overvol. De Oostenrijksche ambassadeur nam daar reeds zijn intrek, de Duitsche wordt er verwacht. Te Dedeagatsj aangekomen vluchtelingen zeggen, dat er eén complot is ontdekt tegen do Jong Turken. Tweehonderd Armeniera zouden zijn gevangen genomen en een bom- menbsrgplaats zou zijn ontdekt. Voorzorgsmaatregelen in Konstantinopel. LONDEN. Uit Boecharest wordt aan de „Times" gemeld, dat de Turken de kanon nen in Konstantinopel weghalen opdat in geval van een nederlaag de geallieerden de stad als een open stad zouden beschouwen. ITALIË. Frankrijk en Italië. BERLIJN. Volgens de^ „Frankfurter Zeitung" stelt de Temps" voor aan Italië Corsica als noodige aanvulling van Sardinië en tevens een grensverbete- ring in Tunis minstens tot aan Golf Ham- maneet en het Obokgebied aan te bieden en wel om een overeenkomst tusschen Oosten rijk en Italië te doen mislukken. „Deze kleine opoffering, fcoo zegt het blad, zou een groot moreel succes hebben. EGYPTE. De aanval op Egypte. LONDEN. De ..Morning Post" ver neemt uit Alexandria, dat daar Woens dag een Italiaansche stoomboot aan kwam van Syrië, meldend dat de Duitschers nog bezig zijn met den aanleg van een spoorweg naar Egypte; het geen dus toont dat de aanval op Egypte nog niet is opgegeven. Het hoofdleger is ge concentreerd in Jerusalem, Gasa, Hebron rende juffrouw volgen, „flikjes en pralinés en rumboonen zijn toch eigenlijk weeldeartikelen. Als die verhoogd worden, betalen de menschen zonder klagen. Maar komt u eens om zout of zeeppoeder, om zeep of appeltjes? En wilt u nou gelooven, dat de appeltjes, die u daar in de ton ziet staan en die hier vijf en dertig ct. do vijf ons kosten, in de Hoogstraat geprijsd staan voor tien stuivers?"- Dezelfde soort?" „Precies dc-zelfde. Ik geef u daarop mijn woord van eer! Maar wéét u, hoe dat komt? Wij hebben nog in voorraad en kunnen dus nog tegen den ouden prijs verkoopen, de con current in do Hoogstraat heeft nieuwen inkoop moeten doen. Hij moest duurder inslaan en dus ook duurder verkoopen". „Maar als u nu óók duurder gaat verkoopen dan hebben uw klanten er toch niet de minste controle op, dat gij een niet onbelangrijke winst maakt!" Hier plooide een raadselachtig lachje om den mond der verkoopster. „Dat is juist opgemerkt. Niemand zou daar vat op hebben. Maar dat heb ik niet gedaan, omdat ik véél te blij ben, als mijn klanten blij ven loopr-n. Maar 't gebeurt vel I" liet ze vol gen, ,,'"t komt zeker wel voor, dat de winke lier op die manier een zacht duitje verdient. Vooral, als hij dan mindere qualiteit uitgeeft voor hetere". „Zegt u liever, dat hij dan nisbruik maakt van zijn positie!" „Dat heet handel!" antwoordde de juf frouw met klem. Later is ons in menigen winkel, door ette lijke verkoopers bevestigd, wat deze juffrouw vertelde. Maar iedere kruidenier, iedere han delaar in enraestibleswaren, die ons verzeker de, dat thans wel degelijk door menigen ver- kooper en op niet geringe schaal pp de hoven en Beersjeba. Niemand mag in Syrië aan wal gaan. ITet heet dat Back-pasja, de Duitsche commandant te Jerusalem, bij een auto- ongeluk te Damascus is omgekomen. De bladen van Beiroet bevatten buiten gewone verhalen over Turksche overwinnin gen aan het Suezkanaal sn in Egypte. Het heet daarin dat de Egyptische regeerïng van Caïro de vlucht nam naar Alexandrië. China en Japan. LONDEN. Uit Peking wordt aan de „Times" gemeld, dat op do Chincesch-Ja- pansche conferentie, de Chineezen Dinsdag toestemden in de verlenging van de over eenkomst in zake den Antoeng-Moekden spoorweg, die in 1923 zou afloopen, tot 99 jaren. De „Prinz Eitel Frledrich". NEWYORK. De Duitsche hulpTcruiser „Prinz Eitel Fried rich" is de haven van Newport News bimieugeloopen, omdat hij hersteld moet worden. Aan boord bevonden zich ongeveer 350 personen, herkomstig van schepen, die in don grond waren geboord, nl, van drie Engelsehe, drie Fransehe, een Rus sisch en ook een Amerikaanschj dat tot zinken waa gebracht, omdat de lading, die uit tarwe bestond, als contrabande werd beschouwd. LONDEN. D© bladen bevatten een tele- grapbische mededeeling uit New-York, dat de „Prinz Eitel Friedrich" tot bij Newport News vervolgd was door een Engelschen kruiser, die de vervolging echter had opge geven, toen hij de territoriale wateren had bereikt. NEW-Y"ORK. De Neutrality Board heeft geadviseerd te veroorloven, dat de „Prinz Eitel Fritz" onder toezicht van de Ameri- lcaansche marine-autoriteiten zoodanig wordt gerepareerd, dat het schip weder zee waardig wordt,. NEW-YORK. De ontvanger de douane- gelden te Newport News geeft de vol gende lijst van de schepen, die door de „'Prins Eitel Friedrich" in den grond zijn gehoord met den datum en het aantal personen, die op elk der schepen van boord zijn gebracht: Den 27sten Januari de Russische bark „Isabel Browne" 13 man, den 27sten Jan. de Fransche bark „Pierre Loti" 24 man, den 28sten Jan. het Amerikaansche schip „William P. Fry©" I 31 man, den 2Ssten Jan. ds Fransche bark I „Jaeobsen" 23 man, den 12den Febr. de I Engelsehe bark „Invercoe" 23 man, den ISn Febr. 't Engelsehe s.s. „Mary Ada" 28 man, den 19deri Febr. hot Fransche stoom- 1 schip „Florida" met ecu bemanning van 1 78 man en 86 passagiers. De kapitein Kiehne van de „William P. j Frye", die tot de gevangenen behoort, ver- j klaart, dat hij den officier van de „Eitel Fried rich", die bij hem aan boord kwam, I mededeelde, dat de „Frye" een Ameri- kaansch schip was en niets anders geladen had dan tarwe. Toch bevestigden de Duit- schers, toen de bemanning verwijderd was, een dyaamiet-bom aan de zijde van het schip en lieten dit in de lucht vliegen met de verklaring, dat het contrabande naai den vijand had willen overbrengen, terwijl het toch geconsigneerd was naar Queenstowu en Falmouth. De „Eitel Friedrich" werd op zee aan de eene zijde wit en aan de andere zijde zwart geschilderd. Het schip zou onder gewone omstandig heden slechts 24 uur in de haven mogèn blijven om kolen in te nemen, daar het echter in reparatie moet, verwacht men dat een langere termijn zalworden toege staan. Nog geen uur nadat het schip het anker had laten vallen, droeg de com mandant aan een scheepsbouwfirma te Newport News de reparatie op. Do firma telegrapheerde echter naar den mi nister van marine Daniels te Washington om instructies. Men verneemt, dat de quaestie of de repa ratie zal worden veroorloofd onverwijld zal worden onderworpen aan het oordeel van de „Neutrality Board" te Washington, dat op treedt namens de departementen van bui- tenlandsclie zaken, oorlog en marine, en ook zal uitmaken hoe lang de kruiser in de ha ven mag blijven. Het bericht, dat de „William Frije" in den grond was geboord, wekte groote sen satie. In officieele kringen wordt openlijk ver klaard, dat als het schip niets anders aan boord had dan het graan, waarmede het van Seattle vertrokken was de „Eitel Friedrich" geen recht had het te ver nielen. De Duitsche kruiser zou waarschijnlijk onder bepaalde omstandigheden het recht hebben gehad hét tot zinken te brengen, maar in dat geval, zoo zegt men, moeten de eigenaars schadeloos worden gesteld. Het schip was verzekerd voor 11,550 doll, op polis, uitgegeven door het Gouver nement War Risk Bureau". Volgons opgave van de regeering was de volle waarde van heb schip 90,000 doll. Hot werd in het zuiden van den Atlanti- schen Oceaan in den grond gehoord. LONDEN. Het Amerikaansche schip, de „William Frye" genaamd, vervoerde tarwe van Seattle naar Engeland. De autoriteiten te Washington behouden zich hun meening over de zaak voor, tot het officieele rapport ontvangen is. Zij er kennen échter, dat het inoedent veel eenigs- zins den aard heeft van een onvriendelijke daad, die aanleiding moet geven tot diplo matieke onderhandelingen met Duitsch land. Het grootste schip, dat door de „Eitel Fritz" tob zinken is gebracht, was het Fransche stoomschip „Florida" met een equipage van 78 mau en 86 passagiers. De andere zijn betrekkelijk klein. Er zal een streng onderzoek worden inge steld en van de resultaten vai dit onder zoek zal de regeering haar optreden af hankelijk stellen. Alle gevangenen van de „Eitel Friedrich" werden in vrijheid ge stold, beh-ilve vier, die weigerden een be lofte te onderteekenen, dat zij de wapens niet zonden opvatten tegen Duitschland. De kapitein van het oorlogsschip ver klaarde, dat de reparatie van machines en ketels drie weken zal eischen. De autoriteiten van de marine-werf te Norfolk tegenover Newport News hebben opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar den omvang van de reparaties. De tijd, dien de kruiser in de haven zal mogen blijven, za.1 afbangen van hun rap port. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het schip geïnterneerd zal worden. NEWPORT NEWS. De „Prinz Eitel Friedrich" zette in andere havens de be manningen aan wal van de Britsche stoom boot „Charcas", de bark „Kildalton" en de Fransche bark „Jean", die in den Stillen Oceaan in den grond werd geboord. De „Prinz Eitel Friedrich" sleepte de „Jean" naar het Paascheiland in den Stillen Oceaan, Vaar de lading van 3000 ton steen kool werd gelost, daarna werd het schip in den grond geboord. De douane-autoriteiten verzochten den gezagvoerder van de „Prinz Eitel" om een onderbeekende verklaring te geven omtrent de vernieling van de „William P. Frye" en mogelijke andere Amerikaansche schepen. NEW-YORK. De „Evening Sun" noemt de vernietiging van de „Frye" een schen ding der Amerikaansche onzijdigheid en acht daarom heb binnenkomen van de „Prinz Eitel" in een Amerikaansche haven van heb hoogste belang. De „Coeben". LONDEN. De „Daily Mail" meldt uit Athene, dat het bevestigd wordt, dat de „Goeben" geheel buiten gevecht is gesteld. Het schip heeft een scheur van 50 voet in de zijde. Het middelbare geschut van het schip is overgebracht naar de Dardanellen- forten. Mislukt. LONDEN. Een onderzeeër trachtte Woensdag bij de Mersey een kustvaarder te torpilleeren. De torpedo ging echter op 20 yards afstand langs het schip hoen. Het gevecht in de Noordzee. Nu liet officieele rapport van admiraal Beatty omtrent hot zeegevecht van 24 Januari is verschenen komt bij verschillend© Engelsehe bladen misnoegen te voorschijn over de wijze, waarop het gevoerd is en niet liet minst ook over do wij?»), waarop do admiraliteit haar ine- dedeelingen omtrent het gebeurd© heeft gepu bliceerd. Geheel „recht door zoo" is die admi raliteit hierbij niet gei'aren. En ook thans nog blijven verscl lillen de punten in het duister. Opgehelderd is bijv. nog niet om welke reden do Britsche kruisers do vervolging van de Duitsche hebben opgegeven en terug zijn ge keerd, nadat de „Bliicher" tot zinken was ge bracht wat hun voornaamste taak eigen lijk geenszins was. Het was inderdaad een groot succes, aldus de „West-minster Gazette", dat men de „Blü- olier" had kunnen doen zinken, maar dat schip hoorde eigenlijk niet bij hot Duitsche dread- nought-eskader thuis. Om dat dreadnought- eskader was bet te doen on dat hoeft mon la ten ontsnappen. Men was op 10 mijlen afstands van Helgoland en men had nog een paar uren kunnen doorvechten, alvorens do mijnenvelden bereikt waren. Al had do vernietiging van het Duitsche »?skader den Britten een paar sche pen gekost, dan zou do prijs nog goedkoop zijn geweest. Is dit wel ernstig beproefd?" Het rapport van admiraal Beatty werpt geen licht op dit punt. Wel staat er in het rap port dat, teen do admiraal zijn vlag van de buiten gevecht gestelde „Lion" naar een an der sohi.p overbracht, hij aan hot eskader sein de, dat de „Indomitable" met de „Bliiclier" moest afrekenen en de andere schepen moesten voortgaan met don aanval op de achterhoede der Duitschers. Zijn rapport meldt'.echter niet, waarom aan dit bevel, wa tliet laatste gedeelte er van betreft, geen g»?volg is gegeven. Toen Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 20.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. mijnen en duilsbooten gesproken. Er is meent do aangehaald© marine-deskun dige een fout begaanop het juiste oogenblik is niet heb juist© besluit genomen. Men moge niet hard willen zi.jn in zijn oordeel, begrijpend boe ontzaglijk moeilijk het is, zulle een beslis sing te nemen. Maar het was jammer. „Jam mer, dat wat misschien alechts een voorbijgaan de oordeeldwaling gewieest is, een allerschit terendste victorie heeft omgazet in ©en episode die, al moge men haar al niet kunnen verber gen, toch liefst maar moest worden vergeten. Minder scherp is de marine-deskundige der „Times". Maar ook deze wijst op de verschil lende punten in de ach tomen volgen d e depêches en adht het vreemd, dat het eskader de aan vallen der duikbooteu niet zou hebben kun nen keereqn. Weer vrijgelaten. Het Woensdag te Nieuwediop aangehouden Ned. s.s. „Minister Tak" is weder vrijgelaten. Het had geen contrabande aan boord. omschreven wijze werd „gehandeld" en dat mindere soorten worden verkocht voor hetere, voor dure soms, verklaarde met nadruk, dat h ij het niet deed. Hij had nog busjes cacao in voorraad, die weggingen tegen den vroegeren prijs, of blikken corned-beaf, bij groote hoeveelheid ingeslagen vóór de mobili satie; of potjes mosterd, die nog werden ver kocht tegen het bedrag, dat ook vroeger daar voor werd betaald'. Rij had de grovere rijst soorten niet'opgeslagen om ze voor ongelioor- den prijs Tan do hand te doen. Maar dan zouden er toch winkeliers zijn, die voorraden hadden van inferieure qualiteit cn deze thans verkoopen als artikelen van beter gehalte met dat bekende zoete winstje? Wij bezochten in een gegoodo werk.mans- buurt nog verschillende kruideniers- cn co- mestibles-winkels, en overal kregen wij ook daar van de verhooging der levensmiddelen- prijzen to hooren. „Wij moeten duurder betalen, on dus moe ten do klanten ook maar meer voor alios ge ven", zeido een juffrouw in een winkel, waar met groote cijfers op de roode bussen te lezen was, welke thans do prijs bedraagt der ver schillende soorten melange-koffie. Toch schijnt het publiek er niet minder om te koopen. In oen winkel, waar do klanten in en uit liepen cn wij vroegen, om eenige pakken havermout en sunlightzeep te laten bezorgen, zeido de depothouder: „Wij nemen geen uitbreng-klanten meer aan. Wij moeten het hier hebben van den ko menden en gaanden man en dat geeft ons al genoeg drukte". Wij feliciteerden den winkelier met dezen gelukkigen gang van zaken in den sleohten tijd. En terwijl wij binnen waren in den winkel We geven hier do^ al Deelaing van een daad, die in de Engelsehe bladen zeer geprezen wordt. In Noord Frankrijk, in La Bassée, drong een Engelsehe Compagnie vooruit, maar werd tegengehouden door liet vuur van een Duitsche mitrailleur opgesteld bij de ruïne van een oud bouwwerk. Met geweerschoten uit de verte was hier weinig nit te voeren. Toen drong sergeant O'Lcary der compagnie naar voren knielde neer en deed door eenige welgerichte schoten de mitrailleur zwijgen de bediening er van was grootendeels neergeschoten. Zoo redde hij waarschijnlijk zijn heele compagnie van den dood. Zij verzochten tevens om de origineele scheepspapieren van de „Frye". Tlnericksen, de gezagvoerder van de „Prinz Eitel" deelde mede, dat hij hef schip niet wilde doen interneeren en zou trachten zijn reis voort te zetten, tenzij de Yereenigde Saten den noodigen tijd voor herstellingen zouden weigeren Wijl zeventig passagiers, die van het Fransche schip „Florida" werden meegeno men, als ongewenschte worden beschouwd door de immigratie-autoriteiten, zullen zij aan boord blijven van de „Prinz Eitel" tot de respectievelijke regeeringen maatregelen ten aanzien van hen nemen. De Duitsche marine-attaché Boy Ed is aangekomen en begaf zich aan boord van de „Prinz Eitel Friedrich". LONG BEACH (Califomië)Samuel Sev/ell, een der eigenaars van de ,,Frye", heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek om de „Prinz Eitel" als zeeroover- schip te behandelen en baar bemanning als zeeschuimers. Hij verlangt dat krachtige vertoogen zullon worden gericht tegen Duitschland. konden wij onder de hand, dat aan het komen de on gaande vrouwtje nachtpitten, schuurlin- nen, grutjes, stroop en meel, of bak-olie ver kocht werden, toch nog allerlei cijfers notee- ren. En bij do vele prijzen, die in de hoogte gegaan waren, kwamen er nog meer. Wij ver namen immers, dat ook al, om eens iets.te noemen, do losse boter-olie en de raapolie erg waren geestcgen, ook het zelfrijzend bakmeel rees in prijs. Wij keken naar do doffe, wittige chocolade en bard-kleurige fondant, die onder glazen deksels was opgestapeld en vroegen de prijzen, hoewel geen liaar op ons hoofd er afin dacht, om ons aan de „fondants assortis", die Hollandscho bruidsuikers, te wagen. Maar ook al dit lekkers was opgeslagen, al was hot maar met een paar centen. Typisch was in deze Muiderpoortbuurt ook nog het gesprek, dat wij met een comestibles- handelaar hadden. Hij wees ons in den loop van het gesprek op oen paar kazen, die hij volgons de gemeen- teprijzen voor 11 cent moest verkoopen. Hij had do kaa9 echter van een specialen boer en verkocht zo voor 12 oent. Bij nieuwen koop zou hij ze zelfs voor 13 cent per ons moeten af zetten. „Maar voor fijne soorten is toch een uitzon dering gemaakt?" vroegen wij. „Jawel, maar hot publiek houdt daarmee geen rekening cn vraagt, waarom of ik boven don vastgesteldcn prijs verkoop, on of dit wel in den haak is. Het vaststellen van sommigo prijzen van gemeentewege is monnikenwerk. Zoo ook met de boter, waan an de prijs door do Regeeriug werd bepaald. „Ik schreef naar den minister met hot ver zoek, of ik van de Regeering do boter kon ko- jen voor den prijs, wolken, zij bepaald had. Toen kreeg ik een onmogelijlcen brief uit Den Haag terug, waarin stond, dat ik een door den admiraal Beatty op bet ander© schip was Over gegaan en zich blijkbaar bij do vervolging vul de gaan aansluiten, kwam hij zijn schepen al weer tegen, die haar actie had'den gestaakt. Tusschen de regels van do verschillende clepeches door schijnt men te moeten lezen, dat het do actie is geweest van de Duitsche duik- booten, die de Britten tot don terugtocht heeft genoopt. De deskundige van de Westminster Gazette wijst er op, dat in de eerste mededee ling van de admiraliteit werd gezegd, dat het gevecht liad moeten worden afgebroken omdat een punt was bereikt waar de aanwezigheid van D.uitsehe mijnen en Duitsche onderzeeërs een verdere vervolging onmogelijk maakte. Het Duitsche officieele communiqué sprak van het abreken van het gevecht op 70 mijlen afstands van Helgoland, d.i, ver buiten de grens van het mijnenveld. En nu is het merkwaardig dat in een volgende, uitvoeriger Britsche depecho nog wel gesproken wordt van het gevaar dooi de Duitsche duikbooten veroorzaakt, maar niet meer van het mijnengevaar.Wat, zou men zeggen, een zwijgende erkenning schijnt in te houden van de juistheid v.an d© Duitsche le zing. De deskundige der „Gazette" neemt die gelijk mem zag in zijn beschouwing dan ook als de juist© aan. In het laatst© rapport, 2 Februari gedag- teekend, wordt m hot geheel niet meer over burgemeester van Amsterdam geteekende ver klaring moest overleggen van mijn wekelrjk- sclien omzet. Dit moest gevoegd worden bij de opgave van liet door mij bemoedigd aantal kilo's. Stel u voor, dat ik eerst al mijn boeken naar het stadhuis moet sleepen Deze winkelier vortold© ons nog, dat zijn omzet héél wat is verminderd. De worstsoor ten, die zoo geweldig in prijs stegen (ze kwa men wel van 65 op 85 cent por pond) gaan bijna niet van de> hand; drogen soms uit in zijn win kel. „Van wissewasjes houden ze hier in do 'buurt niet, daar geven ze niet om, wel vac een stevig hapje: een goed brokje kaas, eer lekker stukje vleesch. Dat valt nu langzamer- hand_ keelemaal buiten hun bereik en dan lijdt in de eerste plaats de winkelier; want de koopers gaan in een andere zaak waren halen voor billijker prijs en slechter qualiteit. Voordat wij de wandeling door winkelstraten in volkswijken eindigen, geven wij eon be knopt overzicht van eenige der meest voorko mende kruidenierswaren, door de stijging waar van, voor zoover was na to gaan, do' werkman het meest werd getroffen. Deze lijst werd ons verstrekt in de Muider poortbuurt: Prijzen vóór de mobilisatie. thans Tarwomeol per pond 10 ct. 14 ct. Gruttemeel per pond 12 15 Havermout per pond 10 16 Griesmocl per pond 15 22 Pruimen per pond 24 S4 Appelen por pond37$ 45 Zout per pond 4 4$ Soda per pond 2$ 3 Glycerine zeep per pond 10 14 Golo Zeep per pond 9 13 Boolcweitgort per pond 9 14 Javarijst per pond 10 11$ Een onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is verlof verleend aan Z. E. den Minister van Marine, J. J. Rambonnet tot het aannemen van het onder- scheidingstceken van Ridder-Grootkruis der Dannebrogsorde (Denemarken). Voor de troepen. Men meldt ons van bevoegde zijde: Behalve door de Centrale Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning der gemobili seerde troepen wordt er den laatsten tijd ook door andere vereeni gingen, comité's en par ticulieren zeer veel voor onze troepen gedaan. Ten hoogst© wordt dit naturlijk gewaardeerd, in de eerste plaats ook door de militaire autoriteiten. Eenige centralisatie en samen werking bij de uitvoering van het goede doel blijkt echter meer en meer gewenscht, en ve.le goede gevers zouden ook gaarne over eenige meerdere inlichtingen beschikken hij het ver doelen en verzenden van geschenken, enz. Ten einde zooveel mogelijk aan een en an der tegemoet te komen, heeft nu de Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht overleg gepleegd met de vereeaigiugen „Onze Vloot'' en „Ons Leger'. Beide vereenigingen willen gaarne medewerken voor het goede doel, en stellen zich welwillend en geheel belang loos ten dienste van allen, die iets willen doen in het belang van de gemobiliseerden van Zee- en Landmacht; „Onze Vloot" heeft trouwens reeds zeer voel zelf gedaan, door tal rijke zendingen van spelen, boeken enz. Thans zullen beide vereenigingen, samen werkende, zich ook belasten met het geven van inlichtingen en het verzamelen van ge gevens betreffende de behoeften en wenschen, die in verschillende kantonnementen van het gemobiliseerde leger en bij de vloot nog be staan. Door den Opperbevelhebber zijn ver schillende autoriteiten van Land- en Zeemacht uitgenoodigd, om daarbij a.iu de heide genoem de vereenigingen zooveel mogelijk medewer king te verleenen. Hot- is te hopen, dat de vele bestaande comité's en weldadige particulieren, ook mede werken en zich bij Tiet vragen om inlichtingen nu ook reads zullen wenden tot beide genoemde vereenigingen, waardoor zij zich goed zullen kunnen oriënteeren, zonder veel moeite en tijd- roovend geschrijf in verschillende organen van Leger en Vloot te veroorzaken. Ook zal men good doen, door zooveel mogelijk kennis te geven aan bedoelde vereenigingen van schen kingen of zendingen, die zijn ot zullen worden gedaan. Zeer zeker zullen in de eerste plaats de troepen, te wier behoeve alles geschiedt van de aldus te bereiken meerdere contrei satio en samenwerking profiteeren, en zullen allicht voortaan minder klachten vernomen worden van inanscliappen, die, ondanks de groote milddadigheid hunner landgenooten, on- practiscli bedeeld, of soms geheel vergeten worden. De beide hierbedoelde vereenigingeu hebben zich te dezer zake verstaan, en voor dit doel, domicilie gekozen ten kantore van liet hoofdbureau van ,Onze Vloot". Men adres seer© steeds aan: „de Ned. Vereeniging „Onze Vloot', af deeling Mobilisatie, Stationsweg 89, Den Haag Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij het vrijw. mil. auto mobiel-korps, tot Ie luitenant, de 2e luit. C. Polis, v. h, korps. Do officier van gezondheid 2e klasse O. I. I/. Rosier van hot 9e regiment infanterie wordt 11. Maart overgeplaatst bij het 7© regi ment infanterie. De officier van gezondheid le klasse A. W. van Kleef f van het 7e regiment in- Groene erwten per kop 16 25 Witte 'boonen per kop 17$ 25 Bruine boonen per kop 16 20 Splitorwten per kop 12$ 20 Raapolie per litor 38 67 Losse hoterolie per liter 42 69 Fijne hoterolie per fleach... 21 31 Pateutolie per liter 47$ 65 Cichorei per pakje 2$ 4 Peekoffie 3 4$ Koffiestroop per ons 3 4 Aardappelmeel per pakje 5 7 Vermicelli per 5 ons 19 30 Tabletten per pond 25 30 Lichte bruine suiker p. pond 23 27$ Bruine suiker per pond 21 25 Keiiken'üroop 8 10 Thee (alle soorten 10 cent per pond verhoogd.) Gemarineerd© haring 6 st. 22 34 Kaneel per ons 7 10 Pijpkaneel per ons 26 35 Kruidnagelen per ons 13 18 Witte poper per ons 16 20 Zwarte popor per ons 8 12 Kaarsen per pak (lange acht, kort© acht en rij tuigkaarsen) 18 ,j> 83 Men moge echter bij het vergelijken van den linker- en den rechterkolom niet vergoten, dat in den tijd tusschen Augustsu en Maart enkele artikelen steeds aan schommelingen .onderhevig zijn, ook in normalen tijd. En voorts kunnen wij er, zooals vanzelf spreekt, niet voor instaan, dat, iilss deze lijst onder de oogen van de huis moeders komt, de cijfers in de rechterkolom niet wederom zijn gestegen. m*m o->

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2