DE SOLiDATEKTOOIJRAiM -jl- van woensaag ÏO 3Mtaart 1913 VRAAGT^. *5 w AHSTERD.BAMK^i Lege rz aken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. Gemengd Nieuws. gage ven. Legitimatiekaarten moeten ton Ge- meentekuize wqrden aangevraagd, wat Zater dag 6 Maart betreft: tusschen 9 en 4 uur* De Indische leening. De inschrijving op de Indische leening zai plaats hebben van 15 tot en met 17 Maart, de storting van 1 tot 8 April. De leoning, die, naar bekend is, 62i mil- lioen gulden groot is, zal worden verdeeld in 25 series van 24 millioen gulden. Ieder jaar zal een serie worden uitgeloot en a pari afgelost. De 5 rentende obligaties verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100 zul len worden uitgegeven tegen den koers, van 97 In aansluiting met de Indische adat aa] than6 ook in Nederland aan de com- missionnairs 4 courtage worden uitge keerd. Personen of instellingen die echter recht streeks voor f 500,000 of meer inschrijven ontvangen zelf deze courtage. De leening wordt,, in opdracht van den Minister van Financiën, uitgegeven door de Ned. Handelmaatschappij, de Ned.-Indi sche Handelsbank en de Ned.Indische Es- compto-Maatschappij De inschrijving is te Amsterdam openge steld bij de Amsterdamsche Bank, Hope Co., Lippmann Rosenthal Co., R-otter- damecho Bankverceniging. Twentsche Bank- vereenigiug en Worth ei m Gompertzte Rotterdam bij de Amsterdamsche Baak, R. Mees Zoonen, ds Wissel- en Effecten- bank en de Ned. Handelmaatschappij; te 's-Hage bij de N.-I. Handelsbank en de Ned. Handelmaatschappij. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko ningin aan de Nederlandsche Handelmaat schappij medegedeeld, dat zij voor f 500,000 in de Nederlandsch-Indische lee ning wenscht deel te nemen. Ceneraal-majoor H, W. van Hasselt. Te Dootinchem overleed de heer H. W. van Hasselt, gepensioneerd goneraal-majoor der artillerie. De overledene was 12 Juli 1837 te Naa-rden geboren. De begrafenis heeft Maandag te halfdrie te Doetinchem plaats. Majoor J. W. V. Popp Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. H. V. Popp, oud-majoor van het O.-Indisch leger. Zijne begrafenis is bepaald op Dinsdag a.s op Oud-Eik-en-Duinen, om elf uur van het sterfhuis. Ned. ambulance in Servië. H. M.'s gezant te Bucarest heeft telegrafisch medegedeeld, dat de leden van do Neclerland- sohe ambulance in Servië, die ernstig ziek zijn geweest, herstellende zijn en zich op het oogen- blik ie Nisj bevinden. Zij zijn voornemens binnenkort naar Nederland terug tc keeren. Teruggekeerde vogels. De „Leeuw, ififc." meldt uit Westergo: De eerste trekvogels, onze bekende weide vogels, zijn gedurende de laatste dagen in groeten geiaiu weergekeerd. Reeds kort na Vrouwendag zong de leeuwerik zijn opwek kend voorjaarslied. Thans zijn ook groote troepen kieviten op de lage landen neerge streken en vliegen de mannetjes reeds in de bekende zigzaglijr.cn over do weide. Do schol eksters wier marital do laatsto jaren schijnt toe te nemen, zijn mede terug. Op onderschei den boerenerven zijn de eenden reeds aan den leg; het natte voorjaar komt vooral dezen vogels ten goede.. Uit de Staatscourant. Bij Iv. B. zijn benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, tot res. 2do luit. bij hun tegenw.' korps: bij het wapen der inf., de vaandrigs O. Ben nek or s en L. A. M. Pel gr om von Motz, ondersch. van hot 12e en het 8e reg.hij liet wapen der art., de vaandrig J. L. B i e n f a i t, van het 2o reg. vest.-art. Bij K. B. is aan den kap. A. Buys, van het Teg. jagers, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder der 3e kl. in de Kroonorde van Pruis- sen, hem door den Koning van Pruisson ge schonken. Bij K. B. is bepaald, dat bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de kapiteins E. Kopper en C'. 11. Ruempol, de kap.- adj. K. F. A. Zeiler, de serg. W. V u u r- steon (alg. stamb. no. 67704/3637), allen van het wapen der inf.. en de korp.-zieken- verpl. H. Zuidberg (alg. stamb. no. 66070), van den hospitaaldienst van 'het leger in Ned.- Indië. Bij K. B. is met 16 dezer aan den kapi tein t/z. R. J. Castend ijk. wegens lang- durigen dionst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 3400 's ja arsbevorderd tob luit. t/zlo 3d. do luit. t/z 2e kl. B. Brut el de la R i- «r i r e. Verlof. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft, in een order voor de Landmacht het volgende bepaald: Aan ieder militair der Landmacht, die in het tijdvak van 30 Maart tot 2 Mei a.s op zjn beurt met verlof gaat volgens de regelen, door mij' vastgesteld bij order van 24 September 1914, B. L. No. 4790, kan éénmaal iu ge noemd t ij d v a k 24 uur langer verlof wor den verleend, dan volgens genoemde regelen het geval zou zijn. Yan deze gunstige bepalingen zijn uitge zonderd a. zij, aan wie na 1 Januari 1915 ingevolge bijzondere beschikking van den Minister van Oorlog of van mij een buitengewoon verlof (of verloven) van langeren duur (of gezamenlijken duur) dan vier dagen is of mocht worden ver leend b. zij. die sedert 1 Januari 1915, wegens vervalsching vau bewijzen voor vervoer per spoor óf wegens eigenmachtig langer ditblijven met verlof dan hun was toegestaan, of einde lijk wegens hot zich zonder verlof eigendunke lijk verwijderen uit het garnizoen of kanton- nement, zijn gestraft geworden. De Korpscommandanten en hoogero autori teiten zijn gomaclitigd bij de uitvoering van bedoelde bepalingen zoodanige beperkingen toe te passen, als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevorderd worden. Het wordt hun overgelaten, voor zoover als met vorenbedoelde eischen te vereenigen is, te be vorderen dat de extra-verlofdag zooveel mo gelijk in het tijdstip van Goeden Vrijdag tot Paschon wordt genoten. In verband met een tot mij gekomen aan vrage van het Israëlietische Rabbinaat te Am sterdam en niet punt II van mijn order van 9 Februari, B. L. No. 14512-4347/A 439, be treffende liet Paasch-verlof aan Israëlietische militairen, worden de betrokken commandanten uitgenoodigd do aan genoemde militairen te verleenen verloven voor het tijdvak van 30 Maart2 Mei a.s. reeds nu vast te stellen en aan belanghebbenden persoonlijk bekend te maken. Tevens verzoek ik de commandanten van korpsen en onderdeelen, de Israëlietische kerk besturen in de gelegenheid te stellen, in de garnizoenen of kantonementen of in de n a b ij lt e id van forten mot de belanghebbenden zeiven de meest practische regeling te bespre ken, ten doel hebbende aan de Israëlieten, wien geen verlof over den geheelen dunr van het Paaschfeest verleend kan worden, de ritu eel© spijzen to doen toekomen, die zij tijdens dat feest mogen gebruiken. Door mij wordt voorts bepaald, dat aan de recruten der lichting 1915 en het daafbij inge deelde instructie-kader zoomede aan de leer lingen van de militaire onderwijs-inrichtingen en de bijzondere cursussen, welke thans in gang zijn, alsmede aan het daarbij dienstdoen de personeel voorzoover de belan gen van den dienst dit gedoogen verlof kan worden verleend van Donderdag 1 April, na afloop van den voormiddag-dienst, tot Dinsdag 6 April (eerste reisgelegenheid). Voor de Israëlieten dezer categoriën, die voor dit verlof in do termen vallen, vangt het ech ter aan op 29 Maart, na afloop van den voor- middagdienst. Instructie-Bataljon. Een zeer bijzondere afwijking van het voor schrift Instructie-Bataljon werd bij Aanschr. D. v. O. HIo Afd. No. 180 d.d. 4 Maart 1915 bevolen. In do laatste week van Maart a.s. kunnen ingevolge deze aanschrijving bij het I.-B. jon gelieden worden toegelaten, dio 1 April a.s. den leeftijd van 15 jaar wel, doch 1 October a.s. den leeftijd van 19 jaar nog niet bereikt zullen hebben. Hunne opleiding blijft echter tot 1 October a.s. eeno voorjoopige, zooals dit in het Voor schrift vastgesteld werd voor de categorie van 15£- tot* 16-jarigem H. B. te D., W. M. te Kr. en J. Z. to B. Uw 'gedichten zijn ditmaal minder geschikt voor opneming. Red. H. K. te A. Ditmaal is uw bijdrage de snip- peraand iu gegaan, oude vriend. Red. N. de B. to N. Uw vers heeft, vele goede qualiteiten en er zit gevoel in, maar het is to lang en ook niet in alles goed om opgenomen te worden. Red. P. de L. te IJ. Ditmaal vinden we uw vers minder goed geschikt om in de Soldatencou- rant te worden opgenomen. Red. H. O. te B. N., K. Z. te S., H. V. te L. en A. H. te A. Uw bijdragen in verzen zijn min der gesdhikfc voor ons blad, ofschoon er wel hier en daar iets goeds in de stukjes is. Red. Joh. W., Delft. Van dien specialen dienst js onze redactie niets bekend. Spreek over uw op leiding tot militie-luitenant met uwen compag nies-commandant. R ed. M. L. D., Maastricht. Waarschijnlijk bedoelt u mr. Van Engen te Utrecht, aan wien u zelf schrijven kunt. R e d. J. L., Klundert. Wij kunnen het ook na informatie niet afdoende uitmaken, 't Hangt natuurlijk mede af van de behoefte aan kader bij uwe regiment en deze is bij alle korpsen niet gelijk. Red. J. v. H. Niet te zeggen. Hangt van hooger legerbestuur af. Red. K. v. d; V., Geldrop. Een vastgesteld bedrag als vergoeding bestaat niet. Zoodra go onder trouwd zijt moet ge u persoonlijk of schriftelijk wenden tot den Burgemeester uwer woonplaats, nauwkeurig mededeeicn hoe ge er voor staat en ondersteuning vragen. Dc Burgemeester be paalt dan het bedrag. Red. Een heengaan Wachtmeester M. Tlicijssen schrijft ons: „Le Roi est mort. vive le RoiEvenals mot den Koning, die werd gehuldigd, toen hij dood was, eveuzoo zouden wij thans kunnen spreken van „onzo gestorven mitrailleur-afdee- hng!".... Want immers in dien geest waren do woorden van den commandant der IVdö divisie bij het. afscheid van do 4de nfdeeling hereden mitrailleurs. Tijdens do korte periode van liaar bestaan hebben die afdeelingen heel veel gewrocht. En dat valt niet te verwonderen, wanneer aan het hoofd van die afdeelingen officieren staan zooals onzo chef, do kapitein Hnsselbach, dien wij hebben leeren hoogachten en waardeeren. Hot was dan ook een spannend moment, toen Z.W.E. Gestr. een afscheidsrede hield; we zullen dat oogenblik niet licht ver geten. Wat voelden we goed uit den hand druk dien wij allen ik zeg allen in ont vangst hadden to nemen, dat ook hom het af scheid zwaar viel. De opperwachtmeester-adm. v. d. Goor wös dan ook do tolk van allen, toen dc-zo Z.W.E. Gestr. een woord van dank bracht voor den ondervonden steun en belangstelling voor zijn minderen, daarbij Z.W.E. Gestr. veel voor spoed toowenschende in zijn verderen levens loop. Het was dan ook een welverdiende hulde, toen op voorstel van den lsien luitenant Bisschoff v. Heemskerk een driewerf ..Hoera" werd aangeheven, dat door zijn kracht go- tuigde van instemming met het gesprokene'..... Nogmaals, kapitein Hasselbach, onzen besten dank voor alles wat u voor ons gedaan hebt! ,Dat het u welga!" Van fort IJmuiden. Men schrijft ons uit IJmuiden i Op 1 October 1914 is door do bewoners op kamer 114. opgericht een Athletiekclub „Door oefening Kracht", volgens methode van den kampioen van Holland. Door deze club werd op 4 Maart een wedstrijd gehouden, waaraan 16 leden deelnamen. Er werd gewerkt in dria afdeelingen, zwaar, midden en licht gewicht. Do jury bestond uit korpl. Burggr en de mili ciens Kooimans, Landman en Nunnik. De wedstrijd verliep als volgt: Zwaar gewicht afdooling milicien Kooimans drukken 95 kilo, korpl. Burger drukken 93 kilo, milicien Priester "^rukken 89 kilo, mili cien Liewis drukken 85 kilo, milicien Egmond drukken 84 kilo. Afdeelïng midden gewicht mil. Landman 80 kilo drukken, milic. Nunnik 78 kilo drukken, milie. Winkel 75 kilo drukken, Schoone 70 kilo A. J, v. Leersum, Hinderdam, salonkastje; zilv. mod. hoofdbest.. W. v. d. Laarze. Pampus, houtsnijwerk; id. id. kolonel Burton, J. J. Wen sing, Muiderberg, idem: bronzen med. afd. Weesp, P. Borsboom, Pampus, koperwerk; id. id. id., korp. Th. Bakker, Pampus, minia tuur kanon; le geldprijs. J. A. Mcijnen, Mui den. pentcckeningen2e id., W. v. Dooren, id., zangwerk; 3e id.. -J. A. Seghers. Muidorberg, vogelkooi (timmerwerk); diploma, J. Haveeottc Wcesp. Sehorpwerk; zilv. med., korp. Bnijten J dijk, E. Koster. Weesp, kleurteekeningen groote bronz. mod. Prins Hendrik. W. F. j Gaaaterland, Werk n. h. IJ., J. v. Zijvvorden- v. Diemerdam, schrijfbureau. Vaklieden Zilv. Rijksmed., M. Sitter, Wcesp, teekenin- gen; bronz. med. hoofdbest.. G. Muis. Hinder dam. koperwerk; le geldprijs. \V. Oosten, id., marmeren portret]ijstdiploma, F. Sybrandy, Werk. a. h. IJ., metaalwerk; id.. J. v. d. Plas, Muiden, zaagwerk; id., G. Gerritsen, Muidén, tabaks werkstukken. In de pauze was gelegenheid tot het afhalen der prijzen, gewonnen in de verloting. Na de pauze vergastten de „Jovele Pistolets" ons nog op menig nummertje en trad nog op de heer Postuma van Pampus die met z'n prachtige stem cenige zangnummers ten gchoorc bracht, waarna de voorzitter hartelijk dank zei aan den oere-voorzitter en do juryleden de hoeren Nic. Smit Jzn.. architect to Weesp; K W. Raads heer, bouwkundige en raadslid te 4\eesp. on M. Joh. Bakker, kunstschilder en ordonnans te Muiden voor hun moeilijke taak, eveneens aan de „Jovele Pistolets" en den heer Solden vóojt z'n rode, en hiermede de bijeenkomst sloot. Voor de Militairen te Amsterdam. De commissie schrijft ons Door bemiddeling van de Commissie voor wetenschappelijke voordrachten voor de militai ren zal op 11 Maart, 8 uur 's avonds, door prof. Bolk een voordracht gehouden worden over .,Do herkomst en samenstelling van de bewoners van Nederland". Officieren met hunne dames worden tot bijwoning uitgenoodigd. Alle militai ren zijn welkom Als gewoonlijk wordt de voor dracht gehouden in de Aula v/h. R. K. Gymn. Hobbemakade. Da eenige naam. Milicien W. H. van Loon schrijft ons uit Alphen a/d Rijn: Onze Heer Jezus Christus, door IsraëPs voorgangers de verachte Nazaréner genoemd, wordt door den apostel Petrus aangewezen als de eenige naam tot zaligheid. Dat is een groote gedachte, één naam onder de millioenen namen gegeven om zalig te worden. Ach. of men dit altijd wel had begrepen, wat zouden er al namen verdwijnen, die de mensch zich zelf heeft uitgedacht, om zalig te wc\rden en niet het minst onze eigen naam.^ Een kaart geeft zeker een goed overzicht van een landschap, een zee, enz. en onze. kaart van de Dardenellen ban menigeen onzer lezers een goed inzicht geven. Maar duidelijker en krachtiger indruk nog geeft een plaatje als hierboven. "We zien daarop den ingang der Dardanellen voor ons liggen, de forten, die de zeeëngte be strijken, de wijde zee daarvoor met de Fransche en Engelsche eskaders. De oorlogs schepen der geallieerden beschieten de forten en deze beantwoorden met hun kanon nen het vuur. Men weet echter, dat die over 't algemeen niet ver genoeg dragen. Onder het kokspersoneel van de eerste Compagnie, tweede bataljon van het derde regiment infanterie, schijnen Krupp'g in den dop te schuilen. Het zond ons ten minste de afbeelding een zelf-vervaardigd kanon, dat hun alle eer aandoet en waarvan wij hier graag een afbeelding geven. Als de oorlogvoerende partijen gebrek hebben aan geschut, moeten zij maar bij hun kokspersoneel komen, we vreezen echter wel, dat zjj elkaar dan niet- veel schade meer zullen doen i drukken, milic. Zwanenburg 70 kilo drukken. Afdeeling licht gewicht milic. Kortcnhoeven J kilo drukkon. milic. Ales 66 kilo drukken, milic. Schoito 65 kilo drukken, milic. Zwart 64 kilo drukken, milic. Wjjher 62 kilo drukken, milic. Aardenburg 60 kilo drukken. De prijzen bestonden uit sigaren, die na af loop op kamer 114 werden uitgereikt. Om don vierden en vijfden prijs in af deeling Midden- gewicht werd geloot waardoor de 4de prijs ten deel viel aan milicien Schoone en de 5de prijs aan mil. Zwanenburg. De bovengenoemde club mag met voldoening terug zien op den welge slaagden wedstrijd. HET BESTUUR. P.S. Jn do volgorde van het aantal kilo's werden de prijzen behaald. Uit Weesp. Mil. Huisman .schrijft ons: Dinsdag 2 Maart had alhier de feestelijke uitreiking plaats van medailles, prijzen on diploma's, behaald door inzenders op de Mili taire Huisvlijt-tentoonstelling, gehouden op 16 en 17 Febr. j.l. alhier, georganiseerd door de afd. Weesp van den Volksbond tegen drank misbruik. Ter opluistering van den avond was o.a. .medewerking toegezegd door het Kanon niers-ensemble „De Jovele Pistolets" van Weesp. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter der afd. den heer H. A. Valkenhurgh, die de talrijke aanwezige genoodïgden, prijs winnaars en belangstellenden hartelijk verwel komde, in 't hijzonder den Edelachtbareri heer O. E. Clevéringa, burgemeester van Weesp, waarna spr. het woord verleende aan den heer Solden uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur. Spr. begon met een opwekking aan de niet- bgkroonden om toch vooral den moed niet te laten zakken, maar voort te gaan, er zéker van zijnde dat ook zij eenmaal met het eere-metaal bekroond uit het strijdperk zouden treden. Na een opwekking tot de militairen om ook als zo weer thuis zijn huisvlijt te blijven beoefe nen en aan te kweeken bij kinderen en vrien den, besloot do lieer Solden zijn boeiende en leerzame voordracht. Hierna kwamen do „Jovele Pistolets" in actie. Waarlijk een goed gekozen naam voor deze club. die den avond vérder opluisterde met muziek. Til Weesp verstaan de militairen de kunst zich ,,en club" te scharen, ten einde do bezetting aangename avonden te verschaffen. Na enkele nummers ten beste te hebben ge geven, waarvan een hartelijk applaus béwees hoe zeer ze in den smaak vielen, was het woord aan den eere-voorzittorSpr. constateerde dat. I de tentoonstelling boven verwachting was ge- I slaagdimmers de tentoonstelling is bezocht op beide dagen door totaal 442 betalende bezoe- I kers en door 700 a 800 militairen. Er zijn ver kocht 900 loten a 10 ct. per stuk, waarvan de netto-opbrengst ten voordeele van het Kon. Nat. Steuncomité komt. De prijzen bestonden behalve uit platen, kookboekjes cn andere uit gaven van den Volksbond uit verschillende huis- vlij tvoortbrengselen. Hierna richtte spr. met een toepasselijk woord de prijzen uit aan dé be kroonden, wier namen hieronder volgen. Niet-vaklieden. Zilv. med. Koningin, D. Mager, Weesp, met-aalzaagwerkverg. zilv. med. gem. Weesp, Gelijk een cirkel slechts één middelpunt heeft, alzoo is er ook slechts één naam, d. i. één persoon, die ons behoudt, geen twee of meer. slechts één. Eén voor allen en deze één van God gegeven. Zou het ook noodig zijn, dat wij Hem kennen, niet alleen met ons ver stand, maar ook met het hart? Hoevelen zijn er. die niets meer van Hem weten dan dat Hij op aarde geweest is, nu zeer lang geleden? Hoevelen zijn er niet. die doen en leven alsof ook hun hoofd niet in dezen naam was gedoopt? Hoevelen zijn er niet, die liever niet met Hem te doen hebben en elders geluk zoeken? Wisten zij het slechts, maar zij weten het niet, dat de zaligheid in geen anderen is. Evenals de zon. wanneer zij in lmar heer lijkheid opgaat, alle andere sterren en lichten overtreft, zoo is ook onze Heer Jezus Christus, als een eenig licht onder de kindereu der menschen gegeven. God gaf dien naam aan de menschheid. opdat zij zich allen in zijn licht zouden verblijden. Of is het geen licht en blijd schap, te hooren dat daar een Heiland is. die u lief heeft, die van den Hemel is gekomen en van den Vader is gegeven om u te behouden allereerst van de zonde, van allo verduiste ring 'des harten en des verstands? Die ge komen is in al den gloed zijner liefde om u, hoewel gij, neen juist omdat gij een zondaar zijt, niet alleen vj® de straf, maar ook van de macht der zonde te verlossen. De behoefte aan verlossing, die wij allen hebben, of wij het willen weten of niet, kan door geen mensch, door geen engel zelfs be vredigd worden. Maar dit is het- evangelie der zaligheid, dat God ons lief had. toen wij nog zondaren, nog vijanden waren': de naam van Jezus van God gegeven. Hoe is het mogelijk dat er Christenen zijn, genoemd naar Zijn r.aani, die deze naam nog niet kennen als hun Zaligmaker! Hoe is het mogelijk dat er zijn. die gewoon zijn, dezen naam lichtzinnig en vloekend op hun lippen te nemen! Hoe is het mogclyk dat er zijn, die verachtelijk denken, wat heb ik met U te doen, Jezus, gij Naza- rener, zijt gij gekomen om ons te pijnigen voor den tijd! Niemand bedriege zichzelf. God zelf heeft dozen naam gegeven onder de menschen om zalig te worden. En zoo wij Hem niet aan nemen, het is onze schuld. God laat zich niet bespotten. Dio in Hem gelooft zal niet beschaamd wor den, doch wie op dezen steen valt zal ver pletterd worden en op wien Hij valt, dien zal Hij vermorzelen. Er is één God; er is ook één middelaar Gods eu der menschen, de mensch Christus Jezus. v. L. Uit Tilburg. MilJ wielrijder E, Zaadstra schrijft ons: Eenigen tijd is er een 24-uursrit van het Vrij willig Militaire Motorrijderskorps gehouden. Gaarne zag ik eens. dat er ook moeite gedaan werd om een vrijwilligen tocht van militaire wielrijders door ons land to organiseeren en dat door tusscnenkomst van het Dep. v. Oorlog ook de wielrijders van do compagniën er vrijwillig aan mee zouden kunnen doen. De deelname zou ongetwijfeld groot zijn. In Londen, en ook iu andere Engelsche steden, zijn de zoogenaamde „motorbussen omnibus-auto's, voorwerpen, dio tot liet stadsbeeld behoor en. Zij dienden tot het passagiersvervoer door do drukke straten, evenals onzo trams, maar rijden natuurlijk niet over raila. Men, treft die motorbussen thans veel in Frankrijk aan. Honderden en honderden zijn er gebracht uit Engeland naar het oorlogsterrein en zy dienen er tot vervoer van troepen naar 'i front. We zien er hierboven een laDge, lange reeks, die Indische troepen naar 't gevechtsterrein brengen. Dat kost wat meer dan een marsch, maar brengt spoediger hulptroepen op de plaats, waar die noodig zijn. Uit Buggenum. {Van den aspirant rceervotamboor van go-) zondheid Koob v. Pummelen.) O! Muze, verhoor mijn kreet ©n laat mij het Leger verkonden, Welk hospitaalsoldaat naar Buggenum werd gezonden. Laat geen Jordaansche hoon beheorschen mijn gemoed 't Joeh' past geen uniform, misschien ©en hoogen hoed! Loflied op Buggenum. Kent gij dat land, waar weidon en waar luch ten, Des stedeling» gesnuif verreinen en verluch ten? Waar de breed© stroom der Maaa zoo statig zeewaarts stroomt, Door lieflijke landouwen en geurend groen om zoomd? Dat is Buggenum aan de Maas, Waar hij is gedetacheerd, helaas! Kent gij dat land, waar blozende boerinnen De landsverdedigers zoo razend-leuk beminnen? Maar hij de dooie Bram, de pilletjes sol daat Alléén maar een privaat en een poeiertje be praat Dat is B. enz. Kent gij dat land, waar modder hem zoo jjblij" Deed ploeteren in de poelen der groote step- pen-wei. Nadat hij rijstebrij met wat augurkiee at En dan voor zijn „digestie" door klei en ak kers trad? Dat is B. enz. Kent gij dat land, waar hij kwam néerge- streken, Door soldaat en polderman met meelij werd bekeken, Ala 'n dandy ea 'n deern, maar niet als een piot, Op 'n voetstoof en 'n grokkie zoo misselijk- verzot Dat is B- enz. Kent gij dat land, waar hij met schelvisch- oogen Steeds iedereen bestaart als ware hij bedrogen. Het leven gaf hem niet, wat hij wel had verwacht ...Omdat t hem ontbrak aan wat tóldaten- kracht. Gedicht door Koob van Pummel', Di" 't land heeft aan zoo'n lummel! Buggenum 5-3-'15. Koob Jeuris, van Pummelen. Zie Soldatenoonrant No. 86 pag. 3. Door Mobilisatie Vereenigd. (Van korp H. v. d. Hof.) De voetbal is een mooie sport Men wordt er lenig van. Zoo dacht men ook te Willemstad En dra had men het plan gevat Zoo'n club daar op te richten. Uit Landweer, Vesting en Genie En mannen van dé Infanterie Werd een bestuur nu saamgesteld Die allen verklaarden, ook in 't veld, Hun kracht te zullen geven. De club had spoedig ook een naam Een naam voor dezen tijd; Met kracht gaan wij nu aan den gang En hopen dat in ons belang De voetbalclub mag bloeien. Voorloopig wordt 's Zondags gespéeld Achter de Waterpoort, Maar hopen doen wij allen toch Op een vrijen Zaterdagmiddag nog; Voor oefening is dit noodig. Voor bewoners van genoemde stad v Is dit voorwaar iets vreemds; Dat niemand er aan dacht voordien, Dat onze club zou laten zien Wat militairen waren. Als déze club lang mocht bestaan, Zou 't dan naar ieders wenschen gaan? Geloof me vrij, ge hebt abuis Want liever toch voor goed naar huis Dat vonden velen beter H. v. d. HOF, mil. korp. „KreUs: courage". Wijze: „Als 't u belieft Mijnheertje", (Van sergeant G Persklomp.) Hij was een echte boerenvent, Die bij de Infanterie moest dienen; Toen hij van huis ging zonder cent, Zou hij wel hebben kunnen grienen. Hij stapte haastig in het spoor, Droeg in een rooien doek fourage. Die trein floot toen, ging er yan door Toen fluisterde hij„Krelis courage". In de kazerne kwam hij aan En zocht naar een gestreept mijnheertje; Bleef als een boeren lummel staan, Die in de stad komt voor oen keertje. Hij kwam bij een sergeantrmajoor, Wierp in een hoek toen zijn pakkage; Men ging naar het bureau hem voor, Toen fluisterde hij„Krelis courage Hij werd soldaat-, ach, wat een pech! Wat moest hij toch zijn aandacht schenken, Hij moest marchecrcn uren weg, En overal zijn dienst gedenken. Hij was de stomste van de klas, Werd men kwaad op hem, o koejenatie, Dan vroeg men, of hij een ezel was, Dan fluisterde hij „Krelis couragie Hij moest marcheeren in don pas, Bij gymnastiek zijn armen rollen, Hij vond dat alles wel wat kras. En dacht: ik laat niet met me sollen! Men maakte zich op hem toen dik, Gaf 'm water en brood voor menage; Toen dacht hij in z'n eigen st.„ En fluisterde „Krelis courage l" Maar eind'lijk was zijn tijd voorbij, Hij maakt zich klaar naar huis te keeren, Wat was ons Krelisje toch blij, B at kon hij toen toch vlug marcheeren; Hij ging naur huis too zonder spijt, Met twee paar schoenen als pakkage, Wilde toen trouwen met z'n meid Maar fluisterd' eerst: „Krelis courage!" G. PERS KLOMP. Haar Jongen. (Van mil P. Dijkgraaf.) Blijde zit de jonge moeder Met beur lievling op haar echoot En een glimlach plooit haar lippen, Reeds ziet zij haar jongen groot. Vele jaren zijn verloopen, Weer zit de moeder peinzend neor, Maar haar achat, haar lieve jongen. Ach helaas, hij is niet meer. Steeds had zij hem pp zien groeien, Flink en krachtig, groot en sterk, Maar nu zucht ze: Ach, hoe vreeslijk Is de oorlog: „beulenwerk". Zij ook zag haar jongen trekken, Vol van moed ook hij ging heen; Maar helaas, hij kwam niet weder, ■En zy staat nu weer alleen. P- v. V., Amsterdam. p, d. Moord op een milicien. Men meldt ons uit LJmuiden: Vrijdagavond omstreeks II uur ia de milicien Vernageu, die bij den Watertoren te IJ muiden op wacht stond, op laaghartige wijze vermoord Do dader of daders gaven hem met zijn eigen geweer een klap op het hoofd cn losten vervol gens twee schoten op hem. Do politie, die een ondorzoek instelde, arresteerde twee polderjon gens, die id de keten ran het werk aan den nat-ertoren Wonen. Zij waren bij hun arresta- tie m zwaar beschonken toestand. Do vermoor de milicien behooit te Rotterdam thuis. In verhand met den te IJmuiden ge- pleegden moord op den milicien Verhagen wordt ons van daar nog meegedeeld dat, be halve de twee in vorig bericht genoemd* per sonen. Zaterdagnacht nog drie anderen in hechtenis werden genomen, doch dat later alle vijf werden vrij gelaten. Nadat Zondag liet parket uit Haarlem en de scheikundngo de heer Van Ledden Hulse bosch uit .Amsterdam ter plaatse een onder zoek hadden ingesteld, is opnieuw een der vijf personen gearresteerd en in voorloopige be waring gesteld. Omtrent den moord tc IJmuiden kan nog gemeld worden, dat do verslagene herkom- stig is van Rotterdam ea 1-ehoorde tot, de lichting 1913. Zondagmorgen vroeg arriveerde het parket van Haarlem voor een eersie onder zoek. Ook de naaste familie van den ve'- slagcne, vader, moeder en zuster, kwam te IJmuiden aan. Alle vijf voorloopig gearresteer den zijn weder vrijgelaten; zij hadden een alibi. Ook een later op den dag voor do tweede maa! gearresteerde werd weder vrijgelaten. De voorloopige lijkschouwing heeft aange toond, dat de hersenpan verbrijzeld was, hetzij door een slag met een zwaar voorwerp, hetzij door een geweerschot. De heer Van Ledden Hulseboa stelde een voorloopig onderzoek ook od do plaats der vermocdeiijke misdaad. Maandag zou het lijk naar Haarlem worden vervoerd voor een nadere schouwing. Kazernebrand te Delft. Te Delft is in den nacht van Zaterdag op Zondag de infanteriekazerne op de Paarden markt voor een groot deel afgebrand. Do brand werd omstreeks half een ontdekt in den achter vleugel. De kazernespuit was onbruikbaar en het vuur, gevoed door een groöto hoeveelheid stroo, geborgen op een der zolders, greep zoo snel om zich heen. dat aan blusschen niet te denken viel. Bijna de geheele Delftsche '.-randweer met baar materieel was spoedig ter plaatsa, als mede de stoomspuit van de Nedï.lan-lsche Gitt en Spirit ijsfabriek en dio van da Rijks Con structie Werkplaatsen. Het frontgebouw van het complex bleef, door het opwerpen van watermassa's, voor het vuur gespaard. De Haagsehe autospuit, die omstreeks dne ou. ter plaatse verscheen, bewees goede dien sten bij het verdere blusschings vork. De oorzaak van den brand in de kaaerno te Delft is, naar de „D. Ct." meldt, tot dus ver niet vastgesteld. Wel staat vast, dat Vrijdagavond in de kazerne strooaakken gevuld zijn. Of daarbij onvoorzichtig met vuur is omgegaan zal nader moeten blijken. Naar het blad verneemt, is het kazernege bouw, hetwelk gemeente-eigendom is, verze kerd bij do Fransche maatschappij „Union". Een Belgische Delilah. Dezer dagen werd te Vlissingen een jonge Duitsehe soldaat binnengebracht. De geschie denis zit zoo Met een 31-tal kameraden was hij te Meelid en aan het pret mazen. Bekoord door do blauwe ooger. van een Viaamsche schoone, ging hij met deze eenige café's in er. liet zich daar het bier wel smaken. Op een go- geven oogenblik bovond hij zich in den trein die hem in de richting van de hlinge voerde. Hoe wist bij ieif nist te vertellen, doch toen hij zich weer bewust was van zich zelf, bevond hij zich op Nedorlandschen bodem. Zonder eenig wap-rn kwam hij hier aan. Hij behoor Ie het korps pontonniers en was afkomstig uit den Elzas. Blijkbaar he?ft de Belgische jonge dochter op dez-S wijze een vijand oitscha- gemaakt. Hij zou nu opge- r naar Bergen* (j,X. Ct.")

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3