Not'887 woensaag iu Maart 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Hinderlaag DE OPERATIES IN DE DARDANELLEN. oplaag 49,ooo exemplaren. SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EX ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10. AMSTERDAM. TELEFOON Z.-1S68. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT. VOOR NIET-MILITAI- BEN 3 CENT, ABONNEMENT f 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertenties wend» men zó h tot 7 - A.-. A .vert-i.::e-Burcau ROF'MA Co. Heerengracbt 226 Amsterdam, tot -Ie Drukketó Jacn'-> van Campea* N. Z. Voor: nrgwal •284-240 (Keizerrijk Amsterdam of tot cmz-. Administrate. Pale,trinastraat 10, Amsterdam. Pr(js der Advertentiën per 80 cent. Bij abonnement reductie. De l'ranscüe infanteristen staan bekend als zeer goede marcheerders. m een gevronon^marsch leggen zij 120 schreden iu de minuut af, in den zoogenaamden snel- marsch 1 schi'eden. Over t geheel is een K.BI. in elf minuten hun gewonen loop. Onze plaat toont ons ditmaal een" afbeelding* Fransche inf'antaristen, die den spac er in zetten. I^e panden van hunne lange jas hebben zij-aehter--vastgeknoopt om de beenen^rjjerte kannen..bewegen.. Wij jsien Jien. hier in huu grijze uniformen, die nieuw zijfi voor 't Fransche leger, waarin de bekende roode broeken allengs worden afgeschaft. Die waren ook al te goede mikpunten voor de -vijandelijke troepen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door de» Minister van Oorlog, geen audiëntie verleend. Se toestand in den reuzenstrijd. Wij hebben reeds medegedeeld, dat d© aanval op de Dardanelien en een moge- lijkeinnemingvanKonstantinopel, niet zouden nalaten indruk te maken in andere landen, in de Balkanstaten, met name Griekenland, en in Italië. Het is nog niet te zeggen, of de aanval gelukken zal en Engelsche en Fransche oorlogsschepen voor Konstantinopei zullen komen te liggen, maar de geallieerden maken vorderingen en in de Turksche hoofdstad bereidt men zich op een aanval voor. In Griekenland begrijpt men. dat men nu moeilijk lauger werkeloos kan blijven toezien. Als er oorlog is in den Balkan, moeten de Balkanstaten er bij zijn. Griekenland in de esrste plaats, dat zijn positie indeEgeïsche Zee, zijn macht over de eilanden daar be dreigd ziet, als het zich niet laat gelden. Doch naar welken kant zal het zijn wapens Indische Schets. Luid dreunde het avondschot over den Kraton en omgelegen wijken, gevolgd door het slaan van acht slagen op de verschillende kampementsklokken en door het taptoe- signaal van de hoornblazers en trompetters der wachten. De drukkende hitte va,n den dag had plaats gemaakt voor eene meer dra- gelijko temperatuureen koel avondwindje uit het westen bezwangerde de.lucht met de typische geuren van tropische bloemen en vruchten Het eigenaardig gepiep der insecten, ver mengd met het gekwaak van den kodok vormden een niet al te melodieus concert, maar dat toch ock wel zijne bekoring bad en aan het geheel een cachet gaf van lande lijke vredigheid. De poorten en hekken, welke Kota Radja moesten vrijwaren van At jehsche vrijpostig heid en erger, waren reeds gesloten en eeu keten van wachten en posten omgaven de veste en trachtten door hunne waakzaam heid den bewoners een gevoel van veiligheid, althans eèn schijugevoel van veiligheid, bij te brengen. Heel in de verte klonk oen geweerschot om te bewijzen, dat die vredigheid en vei ligheid werkelijk slechts in schijn bestonden en dat het ..Vrede zij op aard" ijdele klan ken waren het krijgsgeschreeuw der A'tjeh- ers, het bekende Och oehoehdat bij wijlen tot daar doorklonk, was het sprekend belwijs, dat de Atjebers althans van die redesspreuk niet gediond waren. Soms blonk tegen den donkeren hemel een heldere lichtbundel, welke zich van het Ooeten naar het Westen verplaatste, waar- door men tot de ervaring kwam^. dat de wenden? 't Spreekt haast van zelf, tegen den ouden vijand Turkije. Dochdat ziet iedereen in Griekenland nog niet zoo duidelijk in, koning Konstantijn bijv. niet. Dit behoeft ons niet al te zeer verwonderende koning van Griekenland is getrouwd met een zuster van keizer Wilhelm, en zijn hart trekt dus naar DnitschJand, dat TurkijVs vriend •en bondgenoot is. Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije hebben dan ook reeds ver klaard, dat zij Griekenland dadelijk den oorlog zouden verklaren, zoodra dit.zich vijandig tegenover Turkije betoonde. Nu denkt cchicr de Grieksche minister president Venizelos anders over de zaak. Hij is een voorstander van den oorlog. In een dezer dagen gehouden kroonraad te Athene kon hij echter zijn wil niet door zetten en hij heeft nu ontslag genomen met hot geheele ministerie. Daar is de zaak evenwel niet mee uit: Venizelos is zeer populair iu Griekenland en heeft ergrooten aanhang, ook in het parlement het is waar schijnlijk, dat geen ander minister het lang zal volhouden. In Italië blijft men nog steeds neutraal; men aarzelt er, en er is een sterke stroo ming voor den vrede, Blaar velen vreezen ook, dat Italië zich niet buiten den grooten strijd kan houden en de regeering blijkt in elk geval bereid voor elke eventualiteit. De mobilisatie heeft steeds krachtiger plaats, oorlogsschepen te Oleh-leh met de electrische zoeklichten werkten; cok toen reeds wer den de meest moderne uitvindingen ten dienste gesteld van het vernietigingswerk van den oorlogsgod. Half negen. Aan alle kampement-s wach ten werd het signaal „avond-appèl" ge blazen de militairen, die niet in het genot waren van avondpermissie, spoedden zich naar lrunne kwartieren Na half negen trad in de kampementen eeno zekere kalmte in luidruchtigheid was verboden en er mocht alléén maar op fluis terenden toon gesproken worden. Aan dit laatste verbod werd niet zeer streng de hand gehouden. Ee-nigo soldaten hadden zich reeds te bed begeven, maar het grootste gedeelte zat buiten in het gras te genieten van de heer lijke avondkoelte en besprak of de événe menten van den dag, of zijne vroegere krijgsverrichten "en bezondigde zich daarbij wel eens aan „opsclirceverij". Een fuselier vooral had in die „opschroe ven]cene zekere vermaardheid verkregen, hij loog zoo smakelijk, dat liet bepaald een genot was, naar het verhaal van ,,ses ex ploits de guerre" tcluisteren. ,.Het was bij Samalaugau. aldus Jan fuselier, na den bekenden nachtelijken overval de gevaarlijkste post van het bivak werd natuurlijk aan mij toevertrouwd, aan wien zou hij anders ook toe te vertrouwen zijn geweest? „Ik stond ongeveer een half uur op post, toen ik iu het struikgewas eenig gerit sel hoorde. Ik zei bij mij ze] ven: „Jan, op gepast en niet gelachen." Ik luisterde aandachtig en trachtte niet mijne oogen de duisternis te doorboren. „En waarachtig! eenige passen vóór mij zag ik in het struikgewas de gedaanten van drie sloebers^ die gereed stonden, mij ts be en tegen wie zij gericht is, blijkt duide lijk: de meeste troepen worden aan de noordoostelijke grenzen, tegen Oostenrijk dus, saamgetrokken. Trouwens, de bekendste staatslieden in Italië zijn er van overtuigd, dat de quaestie der Dardanelien van grooten invloed moet zijn op de houding van huu land. Van het. Wester- noch het Oosterfront valt eigenlijk iets bijzonders te melden. Er wordt steeds gevochten, op de oude bekende manier en met niet veel meer uitwerking dan totnogtoe. Of wij de Fransche of Duit- sche berichten lezen, iu beide hooren wij van afgeslagen aanvallen, van veroverde loopgraven, van bezette punten. Daarbij be hoeven geen van beide onjuistheden te ver kondigen, alleen vermelden zij feiten op verschillende plaatsen voorgevallen. Verande ring komt er op het Westerfront nog steeds niet. En op het Oostelijk oorlogsferrein schijnt de strijd in Polen weer vastgeloopen. Offen sief van de Duitschers, offensief van de Russen en tengevolge daarvan bloedige en hardnekkige gevechten, zoowel in de buurt van Grodno, ten noordoosten van Warschau, als bij Mlawa, dicht bij de Duitsche grens. Maar Oost-Pruisen schijnt, nu wel geheel van de .Russeu gezuiverd te zijn. In de Karpathen en andere deelen van Galicië zijn de posities der vijanden nog steeds dezelfde. Én feitelijk valt er van den strijd op zee ook nog niet, veel te vertellen. De nieuwe actie der Duitschers had niet het succes dat er van gehoopt of gevreesd werd. Het, blijkt, dat er nog betrekkelijk weinig koop vaardijschepen getroffen zijn, en dat een snelle vaart hen kan redden. Bovendien loopen de Duitsche onderzeeërs zelf gevaar, twee of drie zijn er reeds door Engelsche torpedobooten, die er jacht op maken, tot zinken gebracht. Dat een Engelscli trans portschip met troepen naar Frankrijk door een Duitsche duikboot zou vernield zijn, wordt met kracht 'tegengesproken. Meer eu meer komt het ook voor, dat Engelsche handelsschepen van uit de lucht worden aangevallen door Zeppelins. DUITSCHLAND. Een „Zeppelin" feescttrdigd. Men seint uit Brussel dd. 5 Maart „Het Zeppelinluchtschip „L 8" keerde gis- verkeuningstocht. Het landde in heb donker bij Thienen en kwam terecht op boomen, zoodat het vrij ernstig beschadigd werd. Men achtte het derhalve wenschelijk het schip te denionteeren. Dit geschiedde met groote vlugheid door de manschappen van het „Luftsehiffer-Kommando" die daarvoor ontboden waren. De stukken worden naar Duitschland om weder in elkander te worden De verliezen der Duitschers. Een Fransche officieöle nota zegt: ..Vol gens een berekening, berustend op de offi- cieele Duitsche verlieslijsten, moeten de Duitschers op zijn minst drie millioen man, de zieken medegerekend, hebben verloren." We geven heb bericht, maar zouden er toch wel een vraagteeken achter willen zetten. FRANKRIJK. Op het Westelijk oorlogsterrein. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Tusschen de zee en de Somme hadden over heb geheel slechts artilleriegevechten plaats. De nachtelijke pogingen van den vij and om ten zuiden van Yperen door te drin gen werden verijdeld. In Champagne kwamen onze troepen vooruit; zij ontnamen den vijand eenige loopgraven en maakten 60 gevangenen. De Fransche krachtige aanval op onze stellingen ten N.O. van Le Mesnil mislukte, met zware verliezen voor den vijand, onder ons infanterie- en artillerievuur. Oostelijk van Badonville werden vijande lijke aanvallen afgewezen. In de Vogezen is de strijd ten westen van Minister en. ten noorden van Senheim nog niet geëindigd. PARIJS. (Communiqué.) Wij winnen nog steeds terrein ten noorden van Atrecht in de buurt van Notre Dame de Lorette, waar wij verscheiden loopgraven bemachtig den. De vijand leed belangrijke verliezen. Wij zijn eenigszïns vooruitgegaan ten noorden van Perthes en ten noordwesten van Beau Séjour. In de Vogezen hebben wij ten westen van Monster de twee heuvels van den kleinen en den grooten Reichsackerkopf genomen en de tegenaanvallen van den vijand afge slagen. Wij namen Imberg aan den rechteroever yan de Fecht en tevens hoogte 856. Ten slotte sloegen wij bi j Hartmanswei - lerkopf een tegenaanval van een Duitsch bataljon af. Dit leed zware verliezen en moest een groot aantal gevangenen in onze handen laten. PARIJS. Vier tegenaanvallen der Duit schers op Not-re Dame de Lorette ten noor den van Atrecht mislukten. Wij kregen voet in het krachtig a ::sterkt bosch ten westen van Perthes, maakten krijgsgevangenen ten noorden van Perthes en wonnen terrein aan de hoogte ten noor den van Mesnil. Wij veroverden, een loopgraaf ten noor den van Beau Séjour en sloegen een tegen aanval af in het bosch van Consenvove ten noorden van Verdun. Wij maakten vorderingen aan de zijden •van den Reichsackerkopf in de Vogezen en sloegen vijf tegenaanvallen bij Hartmanns- weilerkopf af. RUSLAND. Op het Oostelijk oorlogsferrein. Het .Berl. Tagebl." verneemt, dat in het centrum van het front aan de Karpathen de strijd nog heviger is geworden. Het is n.l. den Oostenrijkschen trcepen gelukt den Russen alle met moeite veroverde punten ir-öT/i teren terug van een met succes btkroondéirec'r afhandig te maken. De Russen be springen. „Maar ik had ze in de gaten „En dan het waren er maar drie.... ik lustte er wel zes „Ik zag de kerels behoedzaam vooruit kruipen, ze waren nog slechts eenige passen van mij verwijderd. „Op eens deed ik een geweldigen sprong voorwaarts; ik plofte één van het drietal de bajonet tob aan de schaft in zijn bruin corpus, toen trok ik bliksemsnel mijn geweer terug, draaide het schielijk om en gaf No. 2 een „watjekouw" met de kolf op zijn „test", /lab hij Onzen lieven Heer goeden avond ging zeggen; van den geweldigen slag brak de kolf van mijn geweer af en toen stond ik ongewapend." En No. 3 vroegen zijne toehoorders. „Ja No. 3, het was een kritiek geval, ongewapend, als ik was. Ik wierp mijn onbruikbaar geweer tegen de vlakte, vloog op No. 3 toe, kreeg hem bij zijn nekvel te pakken, hield hem met gestrekten arm voor mij uit en... heb hem laten uithongeren." Bij deze monumentale leugen barstten zijne toehoorders in luid lachen uit. „Gelooven jullie me soms niet?" vroeg Jan. „Dan zal ik je eens wat anders ver tellen. 7.Het was bij..." Hier ward het gesprek onderbroken door het signaal „licht, uit," van den hoornblazer der kampementsvacht en door de stem van den sergeant van de week. roepende: Aloh jongensnaar binnen, het is tien uur. Eenige oogenblikken later was bet gras- eld verlaten en gingen de soldaten, zooals zij het noemdeu, zich evenwijdig liggen aan lijn AB, en geen kwartier later of zij sliepen allen „den slaap des rechtvaardi- gen1 lp de chambrée was het thans doodstil, alléén hoorde men soms in de galerij den regelmatigen stap van den corridorwaeht. proefden door wanhopige aanvallen het ver lorene te heroveren, maar slaagden daarin niet. Zij behaalden bijna geen noemens waardig voordeel en leden ernstige verliezen. De Russen bleken niet in staat tot een machtig offensief, terwijl zij wel van de kleine voordeelen, welke zij behalen, weten partij te trekken en beproeven aan een omsingeling te ontkomen door tal van ver woede tegenaanvallen. Hierdoor veten zij ook thans nog de dreigende beelrising uit te stellen. PETROGRAD. Het garnizoen van Przemysl doet geen uitvallen meer, maar de artillerie van de vesting ontwikkelt groote activiteit en beschiet ons druk met grana ten van groot kaliber. Dit vuur doet echter weinig nadeel. Duizend uit de vesting afge schoten granaten wondden slechts één man uit onze gelederen. De Oostenrijkers onderhouden een zeer hevig vuur op onze vliegmachines, die bijna dagelijks over de vesting vliegen. Een groot aantal bommen ontploft, maar zonder resul taat. Op 5 Blaart hebben wij bij het station Sokolke een Duitsche vliegmachine naar beneden geschoten. De aviateurs werden ge vangen genomen. Daar de Duitschers Russische gevangenen noodig hebben om van hen de groepeering onzer strijdmacht aan den linkeroever van de Weichsel gewaar te worden, hebben zij een premie van 100 Bik. gesteld on iederen Russischen soldaat, die gevangen wordt ge nomen. Wij hebben eeu Duitschen luitenant Bovenstaand kaartje geeft een voorstel- f ling van het terrein der huidige operaties in de Dardanelien. Volgens de Engelsche berichten is de Britsche vloot reeds "genaderd tot het smal ste gedeelte van de zeestraat en beschiet zij de forten aan beide oevers. Het zal echter een zware taak voor haar zijn, ook deze forten tot zwijgen te brengen. Volgens dé berichten uit Konstantinopel beschieten de Engelsehen nog steeds zonder succes de forten aan den ingang van de Dardanelien. -Zoo verliep in kalme rust het eene uur na het andere, totdat tegen half twee 's nachts de sergeant van ds week de cham brée binnenkwam met een lijstje in de hand, waarop eenige namen vermeld stonden. Hij wekte een 2o-tal manschappen en fluisterde hun in heb ooraankleeden vlug, om 2 uur uitrukken voor hinderlaag. In alle stilte kleedden de gewekten zich aan, trokken de slobkousen over de schoenen en gingen naar buiten, gewapend alléén met het geweer eu de patroontasch, met den riem om heb lijf gewikkeld. Alle voorwer pen, welke bij heb loopen eenig geluid kon den veroorzaken, zooals kapmes met koppel, werden thuis gelaten. Even vóór twee uur kwam de luitenant, die de hinderlaag zou commandeeren in het kampement, vond zijn troepje reeds aan getreden, overtuigde zich snel of alle vuur wapens bruikbaar waren en of een- ieder voorzien was van de noodige matronen. Daarna deelde hij de manschappen op ge- dempten tcon het doel der hinderlaag mede. Bleu zou stelling gaan nemen tusschen Kota Alam en Lamjong, daar vermoed werd. dat tegen het aanbreken van den dag wederom zou beproefd worden de telefo nische verbinding te verbreken en telefoon draad te stelen. Men marcheerde af in alle stitespreken gedurende den marsch was verboden, een klein gedeelte van den troep werd iets voor uit gezonden om als spits te dienen, even eens eenige manschappen als achterhoede. Het was een pikdonkere nacht en men had alle moeite om in deze helsche duisternis het pad niet kwijt te raken. Soms werd de duisternis even verbroken door eenige phosphoriseerende torren, het geen den indruk maakte van verschietende sterren in een „Egyptisch" duister uit spansel. Heel in de verte hoorde men het gejank gevangen genomen, die met een aantal vrij willigers was uitgetrokken om gevangenen te maken. PETROGRAD, In de streek van de Mlawa hebben wij met gunstig gevolg aanvallen gedaan, 500 krijgsgevangenen gemaakt en drie mitrailleuses genomen. Aan den linkeroever van de Pilitza neemt het gevecht het karakter aan van een groo ten slag. BERLUN. Officieel bericht van het groote hoofdkwartier: Onze bewegijtg ten N.W. van Grodno heeft volgens het opgemaakte plan plaats. De Russische nachtaanval op Moarce, ten N.O. van Lomsja, werd afgeslagen. Ook ten westen van Prasnysz werd een .krachtige Russische aanval afgeslagen. Onze aanvallen ten N.O. van Rawa had den succes; 3400 Russen werden gevaDgen genomen, 16 mitrailleurs veroverd. TURKIJE. Het Turksohe legerbericht. KONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwartier meldt: Aan de Kaukasische grens is geen veran dering gekomen. Twee Engelsche regimenten cavalerie, ter sterkte van 1500 man, vielen, ondersteund door een machinegeweercompagnie en artil lerie, onze voorhoede aan bij Vessile, ten zuiden van Kor a (in Tweestroomenland). van een Atjeschen kamponghond en bij wijlen hoorde men ook de slagen op de tóng tong van de schildwachten der posten der geconcentreerde linie, terwijl ook enkele malen, heel ver, een geweerschot de nach telijke stilte verstoorde. Tegen half vier had men de plaats be reikt, waar de hinderlaag zou gelegd wor den. Heb was aan den driesprong der wegen, waarvan de middelste naar Lamjong voerde. Men ging aan den kant van den weg in de alangalang liggen eu nu was oppassen de boodschap. Als men iets bijzonders be speurde, moest men elkaar aaustóoten en door teekens elkaar erop opmerkzaam maken en zorgen, dat de luitenant, die midden in zijn troepje lag, van alles op de hoogte werd gebracht. En telkens meende men iete te zien. En zag men dan ook niet veel, men voelde zooveel te meer, want duizenden eu duizen den muskieten verschenen als even zooveel kwelgeesten en trachtten op elke bereikbare plek hun bloeddorst bot te vieren. Handen cn aangezicht moesten het vooral ontgelden en 't kostte almachtig veel zelfbeheerscbing om niet dcor klappen deze plagers te doo- den, daar immers door luid klappen de lig plaats der hinderlaag zóude kunnen verre nen worden. 'b Was reeds, bij benadering, half vijf en nog maar steeds zag men uit naar de marau- deurs, die dezen ncaht de telefoongeleiding zouden komen vernietigen, maar hoe men zich cok inspande, van ruaraudeurs was niets te .bespeuren. Daar viel reeds het morgenschot in den Kraton en aan de Ooélclijke kimme begon het reeds te verbleeken, zoodafc men meen de vergeefs zijne nachtrust er aan gegeven te hebben, toen van den rechtervleugel der hinderlaag een teeken gegeven werd. Het resultaat van het gevecht was, dat de vijand'in wanorde in de richting van Ohaibe vluchtte, met achterlating van meer dan 200 dooden en gewonden. Wij maakten een mitrailleur buit en vernagelden twee vijan delijke kanonnen. Onze verliezen zijn 10 dooden en 15 gewonden. Zaterdag beschoten twee vijandelijke pant serschepen en een kruiser drie uren lang, zonder eenig succes, de forten aan de kust van Smyrna. Zondagmorgen beschoot een Fransch pantserschip en drie Engelsche, die vijf groote üiijnzoekers bij zich hadden, op nieuw anderhalf uur de forten van Smvma. Zeven projectielen van onze batterijen "trof fen eeu vijandelijk pantserschip, dat het eerst liet vuur geopend had. Tijdens de beschieting van Zaterdag en Zondag hadden wij in t geheel vier dooden, zeven gewonden. Zaterdag en Zondag ondernam de vijande lijke vloot geen ernstige actie tegen de Dar danelien. Bevestigd wordt dat een vijan delijk vliegtuig, dat in zee gevallen is, door het vuur onzer batterijen beschadigd was. Te Konstantinopei. LONDEN. De „Daily News" meldt uit Boekarest, dat er te Konstantinopei groote onrust heerscht. De Turken ontmantelen in allerijl enkele forten aan de zeeëngte om de Prinsen-eilanden (in de zee van ^Marnjoraj te versterken, die in staat van verdediging tegen een beleg worden gebracht. Iedereen Blen keek aa.nda.ch.lig toe en waarachtig, men zag tegen den reeds «enigszins lichten den, oostelijken hemel, zich eenige gestal ten afteekenen Op ongeveer 1" passen van het centrum der hinderlaag was een houten telefoon paal en daar bleven zij staan. Blen kon reeds onderscheiden, dat het drie personen waren. Eén van het drietal klom fluks de paal in en de overigen bleven op een afstand staan. Deo luitenant gaf het teeken om de ge weren aan te leggen en commandeerde: vuur 1" Te gelijkertijd met het losbranden van het salvo, klonk een hartverscheurende kreet. Blen zag den paalkl immer naar beneden storten, van de overigen was niets meer te zien en toen werd liet weer doodstil. De hinderlaag bleef nog eenige oogen blikken in stelling liggen, waarna de luite nant commandeerde, voorwaarts mannen! Blc-n begaf zich sne' naar de plaats waar op hen vuur was gericht geweest om zich te overtuigen, wat de uitwerking van het salvo was geweest. Inmiddels steeg boven den oostelijken horizon in hare g-rcotsche majesteit de dag vorstin, overgcct het landschap met haar rijken, gouden stralenregen en bescheen cok dit tooneel van wreede coriogsnoodzaak en verwoesting. Blen had niet vergeefs in hinderlaag ge legen, aan de opdracht was met succes vol daan, maar toen men in een der drie lijken een kind van nauwelijks 12 al 3 jaar her kende, schoot in menig oog een traan en vele harten werden overstroomd met een oneindig gevoel van deernis... P. LE BRON DE VEXELA-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1