ibE SOLDATEKTCOURAKTT OF ZEE. Binnenland. S3 van, Zondag 7 Maart 19ig -•-•'-f'Otcrutfj w >.rA"-' De frontlijn in België. Ojte,Vu>e^ De frontlijn van Nieuwpoort tot Yperen, als men de infanterie tot basis neemt loopt als volgtWestende, Nieuwpoort, St. PieterrCapelle, Leke, Keyem, Beerst, i Vladsloo, Eessen, Zarren, St. Jaques en verder langs het kanaal van Dixmuiden naar Yperen. Op het kaartje duidt een zwarte lijn deze frontlinie aan. treffende de militaire veiligheid, door de uitvoerverboden en door eenige uitlatingen van den minister van oorlog, ongegrond is, daar al deze maatregelen slechts ten doel hebben het leger gereed te maken voor zijn taak en volstrekt niet het besluit tot ingrij pen in den oorlog beteekenen. Kalmte was nu de eerste deugd en allen, die een ver antwoordelijke positie innemen, moesten hierin een goed voorbeeld geven. De „Popoio Romano" schrijft: Wie meent, dat de mobilisatie aanstaande is, vergeet dat de nieuwe wet op de reserve- officieren juist bewijst, dat de regeering geen mobilisatie bedoelt. Anders had zij geen machtiging noodig van het parlement om alle reserve-officieren naar believen op te roepen en onder de wapens te houden. Ook zouden de nieuwe strafbepalingen op overtreding der uitvoerverboden en de schending der militaire geheimen geheel an ders luiden als er oorlog in zicht was. Zuid-Af rika. In den Volksraad. Zooals Reuter ons .reeds heeft geseind, is het parlement van de Unie van Zuid-Afrika geopend met een rede van den gduveraeur- generaal Lord Baston en met de voorlezing in den Volksraad van een telegram van generaal Botha, die thans tijdelijk zijn ministerschap voer het bevel in Duitsch Zuid-West verwisselde, waarin deze aan drong op het laten rusten van alle partij politiek en op de samenwerking van alle partijen. In deze eerste vergadering van den Voilé raad deed de minister van justitie, De Wet, mededeeling, dat twee leden, de heeren Piet Grobier en Brand Wessels. te recht stonden wegens hoogverraad en dat twee andere leden, de heeren Serfontein in hechtenis zich bevonden in afwachting van een beschuldiging wegens hoogverraad. Deze laatste mededeeling gaf generaal Hertzog aanleiding het woord te vragen. De heer Hertzog wees er op, dat de beide heeren Serfontein nu al twee maanden ge vangen werden gehouden, zonder dat een aanklacht tegen hen was geformuleerd. Dat was in strijd met de parlementaire regelen en de voorrechten der leden, meende hij. Maar de- voorzitter van den Volksraad wil de hierover geen discussie toelaten en ont nam Hertzog het woord. Later trachtte ge neraal Hertzog opnieuw de rebellie aan de orde te stellen. Hij stelde voor een commis sie te benoemen om een onderzoek te doen naar de oorzaken der rebellie, de vraag of zij aan Duitsche invloeden was te wijten en of het doel was de onafhankelijkheid te herstellen. Maar, zoo althans seint de cor respondent van de „Times", hij vond slechts bij enkelen steun, in het algemeen -werd het voorstel met teekenen van onge duld ontvangen. Dat was natuurlijk te verwachten, in den Volksraad hebben Botha-Smuts nog steeds een grooten aanhang.. Japan. Japan en China. LONDEN. De „Times" verneemt uit Peking, dat de bijeenkomst der Chine-esche en Japansche vertegenwoordigers, ter be spreking der gestelde eischen, gisteren plaats had. China stemde toe in den Japanschen eisch tot uitbreiding van den termijn voor den tijdelijken afstand in pacht der gebieden op het schiereiland Liaotong, met inbegrip van Port Arthur eu Dalny voor 99 jaar. Oorlog en techniek. De sappenoorlog. Des© oorlog is zeker merkwaardiger dan eenige andere ooit. Naast de meest mo derne aanvals- en verdedigingsmiddelen toch, welke de techniek heeft uitgedacht, wordt thans in den veldoorlog weder ge bruik gemaakt van. een eeuwenoud aanvals middel, dat in den vestingoorlog reeds se dert lang niet meer wordt toegepast. Deze kringloop is een gevolg van de groote uitwer king van het moderne geschut, waardoor eene snelle beweging over het open terrein, om de .tegenpartij te kunnen naderen, on mogelijk wordt en de noodzakelijkheid ont stond om weder terug te keeren tot de oude, gedelete, ondergrondsche aanvalswijze. Zoo vormen dan ook de reeds beschreven ondergrondsche mijnoorlog en de sappen oorlog een hoogst belangrijk onderdeel van den strijd ©p het Westelijk oorlogstooneel, waar bcade partijen nog steeds in sterke, semi-permanent© stellingen tegenover elkan der liggen. Bij deze wijze van oorlogvoeren zal de in fanterie van beide partijen, gesteund door het artillerievuur, zóólang over het terrein voorwaarts gaan, totdat dit door de vijande lijke vuuruitwerMng onmogelijk wordt. Ten spoedigste wordt dan eene linie van ge- vechtsdekkinge n aangelegd, welke tezamen eene vuurstelling vormen, die in den vestiagoorlog de eerste parallel wordt genoemd. Uit deze eerste parallel, welke de basis .vormt voor den verderen aanval, worden dan nadlerings- of gemeenschaps loopgraven geopend en zoodra de vij andelijke vuuruitwerking voldoende is on derdrukt, wordt bij duisternis en bij eene daartoe gunstige weergesteldheid uit de eerste vuurstelling bij verrassing voortge- rukt en aan het einde van de naderingsloop graven eene nieuwe vuurstelling tegenover den vijand aangelegd. Op deze wijze wordt geleidelijk voor'tge- werkt, totdat ten slotte eene stelling, de I bjj t 11 i n gx wordt b^eikt1_ De „Canopus". Het voornemen bestaat om heb stoomschip van do gouvernementsmarine in Nederlandsch- Indië „Canopus", dat. thans in aanbouw is te Amsterdam, in den loop van de maand Mei onder militair commando en met militaire be manning naar lndië te brengen. De „Dacia". De eigenaar van d- „Dacia", die door de Fransehen is opgebracht verklaart volko men onverschillig te zijn over het besluit df^ in Frankrijk omtrent dit scbip zal wor den genomen. Hij bad de inbeslagneming verwacht, maar troost zich overigens, want, zegt hij, het schip is bij een Briteck© maat- welke op zoo korten afstand van de hoofd - verdedigingslijn van de tegenpartij is ge legen, dat van hieruit de stormaanval kan worden ondernomen. Veelal wordt deze stormaanval nog voorbereid door een onder- grondschen mijnaanval. De schets geeft een voorbeeld van dezo thans in Frankrijk gebezigde aanvalswijze. In deze schets is de laatste parallel afge beeld van twee, tegenover elkander liggende troepenafdeelingen. De zuidelijke troepen- afdeeling heeft in deze vuurstelling een dorp opgenomen, dat als versterkt steunpunt tevens dient tot het bestrijken vaar de spoorlijn. Later zal afzonderlijk beschreven worden, op welke wijze dit dorp in staat van verdediging wordt gebracht. Uit deze laatste vuurstellingen wordt door beide partijen voortgewerkt in nade ringsloopgraven, welke meestal den zigzag- vorm hebben, om te voorkomen, dat de vijand deze met zijn vuur in de lengterich ting bestrijkt, z.g. enfileert. In het laatste tijdperk van den aanvalsarbeid is dit laatste niet altijd mogelijk en worden de gemeea- schapsloopgraven, met een gebroken of dubbel gebroken tracé (zie de schets), aan gelegd in eene richting, nagenoeg loodrecht op het aanvalsfront. In de schets is zichtbaar, hoe bij de zui delijke stormstelling gebruik gemaakt is van de voordeden van het terrein, door in de stelling op te nemen een bosch en een huis, welk laatste tevens is ingericht als versterkt steunpunt tot het bestrijken van den weg. Het bosch is zoodanig weggekapt, dat de toegang vanuit de stelling kan wor den bestreken, terwijl eene verhakking cent hindernis langs den rand vormt. Evenzoo is in de noordelijke stormstelling een gehucht als versterkt steunpunt .opge nomen, terwijl bovendien, uit vrees voor eene doorbreking van de stelling langs den spoorweg, hier een versterkt, door hinder nissen omgeven, kunstmatig steunpunt, een z.g. groepversterking, is aange- legd. Beide sformstellingen zijn gedekt door pl m. 10 M. breede hindernissen, ijzer draadversperringen, of verhakkingen, die onder het bereik van het eigen vuur op een afstand van 50—100 M, gag de: stelling zijn schappij verzekerd ook tegen inbeslagne ming. Dat is zeker Hvel een aardige bij zonderheid. Een tankschip verbrand. LONDEN. Lloyds meldt uit Alicante dat de Belgische tanksfjöomcr „Titles" in brand staat. Er zijn vijf dooden, vijf ge wonden. [De „Tiflis" is oen t.ankboot van 27S3 ton bruto, in 1900 to Newcastle gebouwd. Zij heeft vermoedelijk een lading petroleum uit New-York aan boord.] Een onderzeeër geramd? De „Daily Telegraph" deelt mede, dat kapitein Bell van den kustvaarder „Thora- dis" van Newcastle berichtte, dat hij Zon dagmorgen in het Kanaal tien mijlen van Beachy Head, de periscoop waarnam van een onderzeeër, die op het schip aankoerste. Eenigen tijd later zag men dat de onder zeeër eensklaps van koers veranderde en dadelijk daarop bemerkte men dat een tor pedo de „Tlïoradis" naderde. Kapitein Bell wierp het roer om on de torpedo ging vlak langs liet scbip heen. Stoomboot cir onderzeeër waren op korten afstand van elkaar <?n kapitein Bell besloot een poging te doen om den onderzeeër te vernietigen. De „Thoradis" ramde den onderzeeër. Het water werd met olie bedekt-, waaruit men opmaakte dat het doel bereikt was. De aanval op de Dardanelles Het „Berl. Tagebl." een Duitsch blad zooals men weet, verneemt uit Konstanti- nopel, dat volgens bericht uit Saloniki de Engelsche kruiser Zephyr met 150 gewon den, zwaar beschadigd van de Dardanellen te Saloniki aankwam. Tnrksche bladen verklaren, dat de Dar danellen het graf zullen zijn van de vijanden van Turkije. Het opperbevel over de landingstroepen der geallieerden in de Dardanellen, die uit vier divisies bestaan, is opgedragen aan generaal d'Amade (die vroeger deel uit maakte van het Fransch© leger in Marokko) De Turken hebben aan de zeeëngben even eens een belangrijke troepenmacht bijeen gebracht. Het grooite Duitsche hoofdkwartier meldt: De vijandelijke vloot beschoot Dinsdag drie uren lang zonder eenig succes de Dardanel len. Door het krachtdadig vuur onzer bat terijen werd zij gedwongen zich terug to trekken. Tegelijkertijd beschoot een vijan delijk eskader, uit vier Fransche kruisers on eenige torpedobooten bestaande, zonder eenig resultaat onze stellingen aan de golf van Saros. Onze vliegers bombardeerden met succes de vijandelijke schepen in Ivak. In den omtrek van Ahoz werd, na een gevecht tusschen twee eskadrons Engelsche cavalerie, die machinegeweren medevoerden, en onze verkenningscolonnes, de vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van vijftig dooden en een menigte wapens en ammunitie op het slagveld. Het Duitsche blad „Vittoria" schrijft: De aanval op. de Dardanellen heeft ten doel de uitvoer van graan uit Rusland en de invoer van wapenen i en oorlogsmateriaal in Rusland moge lijk te maken, daar liet de centraal-Europec- sche mogend lieden gelulde de eigen blokkee ring door die van Rusland te beantwoorden. Rusland ziet met reuzenschreden het oogen- blik naderen, waarop zijn kanonnen en ge weren onbruikbaar zullen worden en zijn legers zich zullen moeten overgeven. Van daar het wanhopige pogen om de Dardanel len te forceeren. Die taaie is moeilijk. Zoo de.poging mislukt is Rusland schaakmat. ROME. Men verneemt, dat voorraden voor de Engelsche en Fransche oorlogs schepen zich op Lemnas eu Tenedos be vinden. De eigelijko basis is op een onbe woond eiland tien mijlen van Tenedos in de richting van de Dardanellen. Daar richtteu de Engelsche dokken in; een draad!oostelegraafstation is opgericht en een waarnemingspost; daar liggen de troe pentransporten, naar men zegt 30,000 Fran- schen en tallooz© Indiërs, bestemd voor een landing op Gallipoli. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat de operation tegen de Dardanellen Maandags te elf uur werden hervat. De Triumph", „Ocean" en „Albion"-voeren de zeestraat binnen en vielen fort no. S aan, de batterijen, veldkanonnen en houwitsers beantwoordden het -uur. In den avond werd een verkenning gedaan door watervliegtuigen, welke leefde dat er vele nieuwe geschutstellingen waren inge- 1 richt, maar dat daar geen kanonnen waren geplaatst. De verkenners konden eveneons een linie van oppervlakte-mijnen vaststel len. Maandagnacht voeren mijnvegers on der bedekking van toi-pedobootjagers tot IJ mijl afstand van Kaap Kephez. Zij werden onder vuur genomen, maar onze verliezen bedroegen, slechts zes gewonden. .Vier Fransche slagschepen bombardeer den van de Golf van Saros uit de batterijen ter hoogte van Boelair en de verbindings wegen. Vroegere operatiën aan den ingang van de zeeëngto hadden tot resultaat dat negentien kanonnen van zes tot elf inch en elf kanonnen van minder dan zes inch benevens vier NorcTenfeldt-kanonnen, twee zoeklichten en de magazijnen van de forten 6 en 3 vernield werden. Op Dinsdag vielen de Canopus", „Swiftsurc" en „Cornwallis" fort no. 8 aan, op hen werd van fort 9 uit een hevig vuur geopend dab ondersteund, werd doop vel dba tt er ij en ©n houwitsers. Heb fort no. 9 werd beschadigd en zweeg te 4 uur 50. Te 5 uur 30 trokken de oorlogsschepen terug. Zij waren alle drie getroffen, maar er werd slechts een man gewond. Een verkenning van watervliegtuigen was onmogelijk ten gevolge van het weer. Des nachts werd het mijnvegen voort gezet. De aanval maakt vorderingen. De Russische kruiser Ask old" heeft zich gevoegd bij de vloot die tegen de Dardanel len ageert. LONDEN. .De Admiraliteit bericht „De „Triumph", „Oca-n" en „Albion" zijn Maandag de zeestraat ingevaren en hebben een aanval gedaan op fort No. 8. Do vijand beantwoordde het vuur. Onze vc-r liezen bedroegen zes gewonden. Tegelijkertijd voeren vier Fransche slag schepen de Golf van Saros in en bombar deerden Boulair. De „Canopus", „Swift- sure" en „Cornwallis" naraen Dinsdag de forten 8 en 9 onder vuur en brachten deze tot zwijgen. Alle drie schepen werden getroffen, er werd echter slechts één man gewond. De aanval wordt voortgezet, LONDEN. "Woensdag werd de aan val op de Dardanellen voortgezet. De admiraal meldde nog niet de in de Dardanellen verkregen resultaten. Bui ten de zeeëngte vernielde de „Dublin" het observatiestation op het schiereiland Galipoli. terwijl de „Sapphire" op ver schillende plaatsen van de Adramytigolf kanonnen en troepen beschoot. Bij fort B. werden 6 moderne veldkanonnen vernield, zood:heb totaal aantal vernielde kanon nen nu 40 bedraagt. De Fransche slagschepen bombardeerden het fort Boelair en vernielden een brug. KONSTANTINOPEL. Het Atheenscne nieuwsgezelschap meldde den 27en Febr., dab de Engelsch-Franscke vloot op &e kust •van Gallipoli troepen geland en de vlaggen .der verbondenen geplant had. Daartegenover is het Ag. Mil li ge- jinachtigd tot de verklaring, dat een vijan delijke vloot tot nog toe slechts de buiten ste forten heeft kunnen beschadigen, dat daarentegen de binnenforten volkomen in tact zijn. Evenmin kon de vijand tot heden een enkelen man landen. Bovengenoemd bericht is derhalve geheel verzonnen. KONSTANTINOPEL. De vijandelijke vloot onderhield een tijdlang een riiet-werk- zaam vuur op onze batterijen aan den in gang van de Dardanellen.- De handelsoorlog. CHRISTIAN LA. De Bergensche en Nordenfjeldske Stoomvaart-maatschappijen, welke hun verkeer op Hamburg stopzetten, richtten een geregelden dienst in. op Lu- beck De overige Oostzeelijnen varen door en zijn twee stoomschepen meer in de vaart gebracht. De correspondent van de „Times" te Washington merkt op, dat men in de Unie met spanning afwacht, op welke wijze de aankondiging van de represaillemaatregelen der entente in daden zal worden omgezet. Alle Amerikaansche bladen bevatten tele grammen van hun correspondenten te Washington, zeggend, dat de Yereenïgde Staten krachtig zullen probesteeren als het gelegen. Bovendien worden veelal in het terrein vóór deze stellingen nog hindernis- mijnen gelegd, welko ontstoken worden, zoodra de vijand zich daar boven bevindt. In de schets zijn tevens aangegeven de door beide partijen gemaakte ondergrond sche mijngangen, waarvan sommige voor zien zijn van luistergangen, om den arbeid van den vijand te kunnen afluisteren en indrukken van de eigen mijngangen te kun nen voorkomen. In de zuidelijke stormstel ling is een der mijnputten aangelegd in een door een brisantgranaat uitgeworpen grond- t rechter,) Deze geveehis- en nade^ingsloopgra-ven worden nu gezamenlijk s a p p e n- of s a p- pewerken genoemd en het maken van deze werken sap poeren. (Vandaar de verouderde naam sappeurs voor een gedeelte der genietroepen). Geschiedde dit sappeeren vroeger alleen door de pioniers, zoo behoort dit in de moderne oorlogvoering tot de taak der infanterie en worden de pioniers alleen belast met de uitvoering van die werkzaamheden, welke eene bijzonder technische geoefendheid vereischen. 1) De gevechtsdekkingen of -1 o O p g a pn, zijn zooveel mogelijk na aangekondigde besluit tot besliste uitvoering zal komen. Intusscken echter verklaart de correspon dent van de „Times", dat de Britsche am bassadeur bij de overhandiging van de Fransch-Britsche nota aan minister Bryan meedeelde, dat het antwoord op het Ameri kaansche denkbeeld tot verbetering van den toestand iu de oorlogszone te Londen nog wordt overwogen. Men hoopt, dat dit wijst op de mogelijkheid van een schikking, die althans in zekeren zin den handel der neu tralen met Duitschland eu de geallieerden mogelijk zou maken. Een tegemoetkoming bijv. voor de Amerikaansche exporteurs van katoen en importeurs van Duitsche kleur stoffen, zou alreeds voor de Vereenigde Sta ten den toestand zeer verbeteren. Maar zelfs zoo is niet to verwachten, meent de correspondent, dat een protest zou achterwege blijven. Men is van oordeel, dat de Amerikaansche handel al te leelijk in het gedrang komt tusschen, zooals de En gelsche correspondent zegt, „moorddadige zeeroof" en „.onwettige weerwraak". Twee onrechtmatigheden maken niet te zamen éen recht, en vooral niet als de beide onrecht matigheden voor de neutralen beide even onaangenaam zijn. Zooals de regeering krachtig optrad tegen de Duitsche afkondi ging van een oorlogszone en de bedreiging der neutralen, zoo moet, meent men, de regeering nu ook krachtig optreden tegen de verklaring der geallieerden en de drei gende benadeeling der neutralen door de nieuw aangekondigde maatregelen. Het Amerikaansche standpunt is, vol gens den correspondent, dat men van een papieren blokkade niets wil weten en dat men zelfs in het geval van een effectieve blokkade het recht ontkent om tegen contra bande en nog minder tegen niet-contra- bande op te treden, bestemd voor neutrale havens, alleen omdat het vermoeden be staat, dat de eindbestemming der waren voor het vijandelijke land zou zijn. En al merkt men nu op, dat zeeroof buitenge wone maatregelen eischt, de Amerikanen meenen, dat Engeland door de inbeslagne ming van de „Wilhelmina" blijk gaf allen toevoer van levensmiddelen voor Duitsch land af te snijden en dus het volkenrecht schond. Men gevoelt bovendien in Amerika, dat blijkt bijv. uit de „Sun", dat de nieuwe politiek der geallieerden den Amerikaan- schen handel zeer zal schaden, terwijl men altijd de hoop had, dat de Amerikaansche handel van de Duitsche onderzeeërs niet veel last zou hebben. Uit deze mededeelingen van den corres pondent van de „Times", die een beteren indruk geeft vau de stemming in Amerika dan men gewoonlijk nit de Reuter-telegram- men ontvangt, blijkt wel, dat er een krach tige strooming in Amerika is om zich nu maar niet zoo neer te leggen bij alle maat regelen der oorlogvoerenden. Dat de stemming'in de Unie verdeeld is, blijkt uit de verdere mededeelingen van den correspondent, die opmerkt, dat men ver schillende groepen kan onderscheiden. Een groep, die alle schuld aan de Duitschers geven, een tweede anti-Engelsche groep, die juist de tegenovergestelde opvatting hul digt en een derde groep, waartoe bijv. de „New-York Times" en „Tribune" belmo ren, die meenen dat men de geallieerden in het belang der neutralen binnen de perken van de eenmaal voor de blokkade gestelde regelen moet houden. Eindelijk is er nog een vierde groep, die Duitschland en Enge land gelijkelijk aansprakelijk stellen. Hofbericht. Aangezien de kuur van Z. K. H. den Prins der Nederlanden a.s. Zaterdag 6 Maart geheel afgeloopen is, keert Z. K. H. in den namiddag van dien dag in de Resi dentie terug. Voor Curasao. H. M. de Koningin is voornemens a.s. Zaterdagmiddag in Diligentia te 's-Gra- venhage de aangekondigde matinee ten bate van bet Comité voor Stounverleening aan Curasao met Hare tegenwoordigeheid te vereeren. Ook H. M. de Koningin-Moe der heeft het voornemen tot aan de pauze de Voordracht, door prof. Boeke op deze matinee te houden, bij te wonen. tuurlijke dekkingen, zijnde ter rein voorwer pen, welke op eenvoudige wijze als zoodanig worden ingericht. Waar noodig, worden deze met kunstmatige dekkingen aangevuld. Dit zijn ingravingen, waarin knielende of bij voorkeur staande schutters eene gedekte opstelling vinden. Deze ingravingen moeten zoo smal mogelijk zijn, waardoor de grootste bescherming wordt verkregen tegen vijan delijk worpgeschut, terwijl aan het beperkt weerstandsvermogen wordt tegemoetgekomen door eene gemaskeerde ligging en een zorg vuldig aanpassen aan het terrein. Door stalen platen met schietgaten, een voudige hoofdweren van zandzakken of zo den, overdekte schietgaten, enz. worden de manschappen in deze gevechtsloopgraven beter gedekt tegen het vijandelijk vuur, ter wijl hierin tevens worden aangebracht schuilplaatsen, nissen voor patronen, uit kijkposten, telephoonposten, opleggings inrichtingen voor nachtelijk vuur, enz. Waar noodig, worden ook, met on derlinge afstanden van pl.m. 10 M., grondophoogingen gemaakt in eene rich ting loodrecht op die van de borstwe ring, z.g. traversen, welke het enfileeren van de loopgraven beletten en de scherfwer- king van de .vijandelijke granaten localisee- ren. De naderingsloopgraven worden zoo diep gemaakt, dat zij eene gedekte gemeenschap mogelijk maken. De grondophoogingen wor den daartoe steeds aan de naar den vijand gekeerde zijde van de loopgraaf aange bracht. Op de snijpunten van twee takken van deze loopgraven wordt de voorste tak 10 a 15 M. verlengd en eenigszins haakvor mig omgebogen. In deze baken worden latri nes, hulpverbandplaatsen, munitiedepóts, enz. aangelegd. Wegwijzers, 's nachts door lantarens ver licht', vergemakkelijken het verkeer in het loopgravennet. De uitvoering van deze sappewerken .ge schiedt, naarmate van de kracht van het vijandelijk vuur en van den afstand, waar op de tegenpartij zich bevindt, door lo. Gezwind sappeeren, waar bij de te maken werken over de geheele lengte gelijktijdig worden aangelegd door PRIJS Fl. 1.- in apotheken en drogisterijen^ Monslerw8rochurcs: Agentschap Sarphatistf. 34, Amsterdamf Legerversferking. Het onder-zoek door den Raad. van State van de wetsontwerpon betreffend© de lich ting 1916 en den Lanstorm, is thans ge ëindigd. De ontwerpen zijn thans naar het departement yan oorlog teruggegaan. Een schaakbord en een domino-spel. Het „Handelsblad" van.j.l. .Vriidagmorcon schrijft het volgende: „Mijnheer Prince uit Driebergen is een genie in het knutselen; en metdatal bleef hij een eenvoudig man. Als in do toekomst onze ge mobiliseerde militairen u-eer naar hunne haard steden zullen zijn teruggekeerd, dan zullen zij ervan gewagen, hoe, in kazerne, schuur en boe renwoning menig aangenaam uurtje werd ge sleten met schaken, en domineeren dank zij den heer Prince. „In do concertzaal van het Paleis voor Volks vlijt hebben wij gistermiddag den heer Prince hooren vertellen en zien wei-ken. „In de oneindig groote chambrée, te midden van'de britsen der mannen, die in het ijzeren Paleis zijn ingekwartierd, was oen kleine ruim te schoongeveegd. De inleider, als leeraar. stond bij zijn lessenaar vol „leermiddelen" de sol daten, als leerlingen, stonden er rond in een dichte groep, en de mooiste melodiën, die in de zijzaal enkele orkestleden van hef Rem brand-Theater waren komen ten gehoor© bren gen om de soldaten te plezieren, vermochten niet, hen weg te lokben van schaakbord en do mino-spel. „Den eersten strop, door de mobilisatie ver oorzaakt, vertelde de inleider en wie zal hot ontkennen hadden de dagbladen, die af en toe moesten verschijnen met een blanco pagina. Maar voor hem was dat witte blad papier een aanwijzing en hij hedacht, dat op papier spelen kunnen geteèkend en dat pa pier kan verwerkt tot handige spelen. „Maar niet alleen papier! Neem oude kar tonnen doozen, oud behangsel of vloerzeil, zie stukjes kurk, oud1 linnen, afgedankte tafelmat jes en ibeschuitblilcken te bemachtigen. Haal je zakmes te voorschijn en voorzie je van een zaagje, een hamer, een stukje schuurpapier (onkosten één cent) en van plaksel. Ga dan aan 't werk. .Want dan kun je een dambord plakken met een ruggetje van streepjeslinnenkeurig ge vouwen in tweeën, in drieën, in vieren steek je het dan in een zakfoudraal dat bestaat uit het karton van de smalle zijkanten van een oude Palthe-doos. De schijven zijn stukjes kuric of rondo stokjes. Een prachtig dambord vormt ook een opengesneden, platgelegde en dan keu rig bewerkte beschuitbus; de ruwe kantjes moeten gepolijst met heb schuurpapier. „Dominosteenen maakt ge al héél mooi van sigarenkistjes-hout en, nog volmaakter, van beenderen. „Maar om dat alles te maken, zult ge nu vra gen, om dominosteenen, een dambord en schij ven te kunnen opplakken, moet men eerst de papieren modellen hebben en dan pas kunnen wij aan het werk gaan om, zooals de heer Prince deed op groote schaal, een prettig spel te gaan fahriceeren voor onze jongens, die onder dienst zijn. Want ge weet natuurlijk allen adressen te over; ge hebt wel bloedverwanten of vrienden in kazerne, hospitaal of militair tehuis t „Juist! Het voorbeeld „De heer Prince heeft van zijn beide vindin gen clichés laten maken. Zij werden het eerst afgedrukt in de „Soldatencourant" en, vol trots vertelde het de inleider, dank zij die gulle medewerking van den hoofdredacteur, den heer Manassen, gingen dam- en dominospel in vijf tigduizend exemplaren ons land in. Onze jon gens hebben daarvan al héél wat pleizier gehad. Ook het „Handelsblad" zal aan de wenschen van den heer Prince tegemoet komen. En als de lezers dan precies villen weten, hoe en waar mee zij onze militairen afleiding en dus een ge noegen kunnen bereiden, dan moeten zij aan staanden Vrijdag 12 Maart, eens gaan kijken naar de huisvlijt-tentoonstelling, welko bij Frederik Muller zal worden gehouden en waar de heer Prince en eenige militairen in alle details zullen demonstreeren, hoe de spelen moeten worden gefabriceerdhoe n i e t b tot iets wordt gemaakt." n a a s fc elkander geplaatste gravers. Nadat liet terrein is verkend en de vorm en de ligging van de t© maken stelling, in verband met de in het terrein, aanwezige, natuurlijke dekkingen, zijn vastgesteld, wordt de lijn van ingraving getraoeerd. Vervolgens marebeeren bij verrassing en beveiligd door dekkingstroepen de ar beiderscolonnes op, waarna op het fluiste rend doorgegeven commando „werken" de arbeid begonnen wordt en met regelmatige aflossingen wordt voortgezet. 2o. Bij bet gedekt gezwind sap peeren, wat vooral wordt toegepast in terreinen, waarin weinig iiigraving moge lijk is, vinden de gravers dekking in ton nen, zandzakken, rijsmaterialen, kisten, enz., welke aaneensluitend, langs de lijn yan ingraving worden opgesteld. Maakt de nabijheid van den vijand noo dig, dab de arbeiders bij bet werk voortdu rend tegen vijandelijk vuur worden gedekt, dan wordt gevolgd 3o. sappeer en voet voor voet, waarbij eene kleine afdeeling geoefende gravers in de lengterichting van de te ma ken loopgraaf achter elkander is opge steld en dus in de richting van den vijand voorbwerkt. Do arbeid wordt daarbij ge dekt door een z.g. masker, zijnde eene haakscke ombuiging van de borstwering of wel eeno ophooging van zandzakkon. Naarmate aan één of aan beide zijden pan de ingraving eene gronddekking wordt opgeworpen, wordt de sappe voet voor voet onderscheiden in eene volle of in eene dubbele &a p.pe. Deze wijze van werken vordert zeer veel tijd: gemiddeld kan op een voortgang van slechts 1 M. per uur worden gerekend. 1) Ook voor ons leger vormt het sappeeren, vooral met het oog op een eventueolen strijd in do hooggelegen terreinen, een belangrijk onderdeel van de opleiding der infanterie, waarbij als voorschrift geldt het „Aanhangsel van het zakboekje voor den pionier". (Kon. Mil. Academio. Breda. No. 42-5).

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2