JEAN DESMET, Rookt uitsliiteid Jt Cl GA HET TEN. literi. Fik Heikoop- en Verhuirkanfoor Laatste Berlohtea lie wil Kommies worden? Dag- oo Week-Progranimasteien concurreerende prijzen. Steeds de mooiste films op etl gebied te verkrijgen. Ook bet nieuwste op Oorlogsgebied. Ingezonden stukken. Sport. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN, 5 MAART 'TB®' Voos* reclame 1000 PRIMA Sigaretten Zoekt uw voordeel bij het Nieuwendijk 69, AMSTERDAM. F^ookt PE SOI^DATENCOURAKTT ^rijclst^ 3 Maart 19X3. 'Niet eensluidend met ons streven, 'k Wed, dat men vertrouwt ons niet. Zaak is 't dus vóór wij beginnen, Dat wij toonen wie wij zijn Dat wij weten, wat wij willen, Opdat wezen", niet is schijn. J. DIS SMIT, Res. Sergt. Vest. Artie. Den Helder. 4de Brief van Kees aan Marjan. (Van sergeant P. Persklomp.) Liefste Marjan, ik laat oe wper wat weten, Schrijf 't aan den balk en wil bet niet vergeten, Ik ben verplaatst en nu voor dezen keer, Bij 43 van het korps Land wéér. Ja, ja, ik bon toch ook niet jong gebleven, Dus lieten ze me naar do Landweer zweven; Ik ben dus nou zooveel qls ouwe man. Mar ine 'n jong hart, geleuf mc Marrejan Do menschen bier, die hebben allen baarden, Waar 't goed veur is, 't is zoo dat ze verklaar den, Komt er 'n vijand liier of daar gegaan Dan pikken we met den baard hem hier van- da an. Dus zal ik den mijne ook moeten laten groeien, 't Is wel beroerd, nu kunnen wé niet meer stoeien, Want nog te stoeien gaat niet goed meer dan, Dan pikt 'terg; is nie Marrejan? Wa voor mannen 't zijn' da is me al gebleken, Allen uit Eindhoven en deszelfs omstreken, Da doet mo nouw geweldig veel plezier, Want in die plaats ha 'k steeds een goéd kwartier. Dus Marrejan, ik kan 't hier goed vinden, De mannen zijn dan ook m'n beste vrinden, Aan dieën troep, gelouf me nouw- weer dan, Kan der ginnen ruiken, lieve Marrcjon. Ook van den troep, dien ik nou heb verlaten, Zal ik parjen gin kwaoighoid van praten. Daar was 'took goed, geleufde gij ook nie? Da was de eerste, eerste compagnie, Daar kon ik bet dan ook al heel goed stellen, A'k weer eens kom, zal 'k oc wel meer vertellen ■En kommen doe 'k zoo gauw as ik maar kan, Dan zie 'k ons verkens wéér eens hé, Marjan, Toen ik van mijn compagnie ben vertrokken, Toen viel ik haast van 't janken van mo sokken Zoo mooi was het dat ik er van henenging, As ge 't nie geleuft, vind ik 't een leelijk ding. En hier kan ik 't nou toch heel goed rooien, Veur honderd pop zou 'k nie trug willen trooicn Groot de verkens en de rest van de fermillie dan, Tar ,v.cn oergelukkigen Kees, dag Marrejan. G. PERSKLOMP, Neutraal Nat Nederland. (Van wachtm. W. Wooning). Hoeravoor al do jongens van het 3e Regiment Van het le Escadron zijn zij toch wel het meest content Ja, met zoo'n ,,Mens" aan 't hoofd zijn zij immer bij de hand, Met hem zullen zij ook strijden voor ons dier baar Vaderland. Maar wij willen toch vrede houden Ook al kost het ons heel wat. Onze buren, zij blijven buiten Want onze grond is nogal nat! Bij ons zijn het neutrale wegen, die verdedigen wij met vuur En zoo'n Hollandsch bad, m'n brave buur man, Zoo'n nat pakje smaakt zuur! Ons landje blijft neutraal, dat is ons onwrik baar besluit. Zoowel d'een als d'andere, ja ze blijven er allen uit. Wanneer de nood ten toppunt stijgt, steken wij de dijken door. Wjj zullen ze laten zwemmen, wees daarvan verzekerd hoor! Refrein Maar wij willen.... W. W. Mobilisat'e Papclub. (Van mil. J. Arermeer.) In deze mobilisatiedagen Hoort men de soldaten naar ontspanning vragen, Hier werd een schermvoreeniging opgericht, Daar weer een voetbalclub gesticht, Ginds oefent men zich in den zang Of in muziek, al maanden lang. In een woord, ja, het kolossaal, Vereenigen doen ze allemaal. Maar wat op Fort de Ruiter is geschied Zal ik vertellen in dit lied, Het klinkt misschien een beetje raar, Maar bet is voorzeker waar. Het is nu op de dag van heden Precies drie en een halve maand geleden, Dat de eerste papclub van ons land Op Fort de Ruiter knam tot stand. Op vijftien December van verleden jaar Kwamen de hospitaal-soldaten bij elkaar, En zooals liet meestal gaat Werd er over vereenigingen gepraat. Weet je wat, zei een der keeren, We moesten ons ook maar organiseeren, Dat was makkelijker gezegd dan gedaan, Want naar welke'club moesten wij gaan. Het pro- en contra werd overwogen, Tot het groen en geel werd voor onze oogen. Als Jan en Piet een voorstel deden, Dan werd het weer door Kees bestreden. Ten slotte zei Jan, ik heb een goed idee, Daar stemt ge zeker allen in mee: Een papclub, wat denk je daar wel van? Hoera! riepen Kees en Piet en Jan. Het besluit- werd toen genomen, Een papclub moest en zou er komen, Maar daarmee was 't nog niet in orde, Er moest een bestuur gekozen worden. Als voorzitter kozen ze Van der Brugge uit Ambacht. Dat had hij van zijn leren nooit gedacht, Dat hij in zoo'n tijd als heden Nog eens zoo'n hooge functie zou bekleeden! Tot -papcontroleur werd Timmerman benoemd En sindsdien is hij bij ons zeer beroemd. Nu nog een penningmeester aangesteld, Voor het ontvangen van het geld Want ik vergat nog om te zeggen Dat ieder nieuw lid een kwartje in moet leg gen, Daarvoor kozen ze Vermeer van Rotterdam, Die do benoeming voorloopig aannam. De contributie bedraagt per week 25 cent, Daarmede gingen wij allen content. Toen moest nog worden besproken, Welke pap we zouden koken. Piet zei: rijst, bloem, griesmeel of zoo, Maar Jan zei: We nemen H. O. AVe besloten daarover niet langer te praten Maar het aan de leden zelf over te laten. Sindsdien zijn heel veel leden Tot onze-papclub toegetreden. En iederen avond na het werken, Komen ze den inwendigen mensch versterken. Maar voor ik de pen nu neer ga leggen, Zou ik tot leder willen zeggen Sta je op je boenen soms wat slap, Eet dan iederen avond pap. AATant dan word je zoo sterk als een beer, Namens de papclub! J. VERMEER. Uit Leur. (Van sergeant J. Simons te Leur.) 't Is niet dat ik treur, Mijnheer de redacteur; Maar ik wil ook wol eens iete laten hooren uit Leur. Leur i« een dorpje niet te groot, niet te klein, De negen zijn modderig, dus niet heel rein. AVij zijn er 2 maanden, cn eenigo dagen, Over de inkwartiering, hebben wij in 't geheel niet te klagen. Maar toch is er iets, waar ik over wil spreken, Mag deze rijmelarij wezen, een waarsclmwings- teelcen. Nooit is hier „op de Leur", 7.00 zegt de burgerij A'oor de soldaten eene komieke speulerij. AVjj hebben ik zeg het hard op een fijn strijkorkest. En op .de repetitie doen ze verd... goed hun best. Dos morgens ziet men ze loopen met kisten en instrumenten. Maar geen enkel militair beeft nog geprofi teerd van luinno talenten. AA'el t\crd er een Concert gc-geven voordo elite. Maar daar mochten do militairen niet van genieten. Het zooveelste Landweer dat maakte een togin, En zette de feestvreugde met een fakkelop tocht in. Toen kregen wij er nog een van ,,'t tweede" En daar moesten de militairen mee 'zijn te- vrede. Het zooveelste is nu al weer verdwenen, En de heele Leur doet niets dan weenen. Nu zijn er niets dan Maa&trichtsche joepen, Die niets anders doen, dan slapen en patoeten. Leur is thans „Een dood kind met 'n lam handje", Niets is er nu meer aan 't handje. Kijkt men ouzo courant eens in, dan leest men steeds, Al is liet nog zoo'n gehucht, er is een uitvoe ring geweest. Die zeer goed van stapel is geloopen, E11 een ieder met recht heeft van genóten. Zoo zoude ik ook zoo gaarno lezen, Dat het hier in Leur ook mocht wezen Ik weet het zeker cn zog het-vrij. Dat we veel steun zouden hebben aan de burgerij. Een ieder' zou zich dan ook uitsloven, Aroor repetities, dat kon ik u vast heioven, Kregen wij de achterzaal cn de piano gratii van de AVcd. A'an Beekhoven. Mocht iemand zijn, die zich daarvoor interes seert, En met een paar luidjes iets instudeert. Aroor voordrachten zullen wo ook zorg dragen, Daarvoor zult ge in 't geheel niet hebben te klagen. Daarom gedetacheerden van de Leur, Stelt ons nu heelcmaal niet te leur. Laat zien wat de Limburgers mogen wezen, Dat zij het veld, noch do planken vreezen. J. SIMONS, Sergeant. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Zorgt voor adressen. Een gewaarschuwd mensch is er twee waard, zegt een Fransch spreekwoord. Den talloozen Belgischen huisgezinnen, gevlucht uit hunne woonsteden, daarna uiteengespat en elkanders spoor bijster geraakt zijnde, heeft het zonder twijfel berouwd niet vooraf hunne maatregelen genomen te hebben. Zonder alarm te willen slaan, lijkt het mij nuttig er op te wijzen welke maatregel onze bevolking en vooral de militai ren, zijnde ver van huis verwijderd, moeten nemen om het zoek raken van familie-leden zooveel mogelijk te voorkomen. Men kieze in het Centrum en de 4 uithoeken des lands een kennis, of bij gebreke daarvan den burgemeester eener gemeente uit. Elk lid van bet gezin beeft voort durend die ■5 adressen bij zich. Deze adressen doen dienst als domicilie in tijd van nood. Bij plotselinge vlucht en daardoor veroorzaakte splitsing van het gezin in groep A en B zullen beide helften vóór alles elkaar terug willen vinden. Maar hoe? Wel, elk© groep richt zijn brieven naar a 11 e 5 adressen voor zoover die nog voor de post bereikbaar zijn. Men kan aannemen dat o f de eene o f de andere kant des lands althans veilig is. De brieven van beide groepon tref fen alzoo samen, in één of meerdere dezer ge ïmproviseerde brievenbussen, waardoor, 11a be komen antwoord dier kennissen, greep A en B van elkanders verblijf in kennis zijn gesteld, en zoo elkander terug vinden. In tijden als deze is bet verkeerd angst te zaaien, doch bet ware roekeloos zich te ontveinzen dat het oorlogs gevaar voor ons land niet geweken is, en dat wij alles bebooren in acht te nemen wat de veiligheid en liet welzijn der onzen kan ver zekeren. PACIFIST. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Gezellige Wmteravosidspelen Een glas met de vlakke liand oonemen. ge nu de vingers plotseling uitstrekt, ter wijl gc de handpalm voortdurend flink op den rand van het glas laat rusten, zal de lucht onder do hand voldoende verdund zijn om de dampkringsdrukking in staat te stéllen de; uitwerking van de zwaarte kracht te overwinnen, en het glas water zal aan de hand blijven hangen, evenals het kopglas, dat de heelmeester bij eene aderlating gebruikt aan het lichaam. Hoe kan'men een bijna geheel met water gevuld glas opnemen, enkel doorvliet a,a.n de vlakke hand te laten kleven? Gij begrijpt reeds, dat dit verschijnsel het gevolg moet zijn van eene verdunning der lucht onder de hand, en gc zoudt gaarne vernemen hoe die verdunning verkregen kan worden. Het middel is allereenvoudigst; Zet het glas op de tafel, leg de palm der hand op de opening, en buig de vier vingers recht hoekig naar beneden, zooale de onderste figuur van onze teekening aanwijst. Als Men geeft u vijf strookalmen van de zelfde lengte (omstreeks 10 c.M.), en men verzoekt u ze tegelijk van de tafel op te lichten, maar ge moogt slechts één stroo- halm vasthouden en nog wel aan het uit einde. Hoo zult ge dat aanleggen? De teekening geeft het antwoordgij ziet terstond op welke eenvoudige wijze de halmen verbonden zijn. Het geldstuk is niet strikt noodzakelijk maar het verge makkelijkt de samenstelling van het ge heel, daar het 't glijden der strootjes be let. Geeft het kunstje op aan iemand, die het niet heeft zien uitvoeren, en gij zult eens zien hoelang het duurt, vóór hij de oplossing gevonden heeft. Voetbal-competitie I en II R.G. Uitslag wedstrijden 2 Maart 1015. 2/1 1/1 t 0—8 2/II—1/1T 4 4—3 4/1 —3/1 i n - 2—0 4/II-3/II i i H 1—1 waardoor de stand w ordt; gesp. gew: gel. verl. pt. doelp. gem. v.—t. 4/1 8 7 1 14 29—7 1.75 l/II 8 6 2 12 23—9 1.50 2/II 8 5 3 10 27—20 1.25 4/II 8 3 2 3 S 24-1-5 1.— 3/1 8 3 1 4. 7 16—19 0.87 3/II 8 3 1 4 7 11—23 0.87 1/1 8 2 6 4 20—32 0.50 2/1 8 1 7 2 7—32 0.25 Bij een twist gedood. De bejaarde logement-houder F. Heg die Maandagavond in zijn logement „De goede Verwachting" (Prinsengracht hoek Elandsstraat te Amsterdam) den 62-jarigen za/ndschipper J. van AA"oud, bij een twist, met een broodmes gedood, heeft, is ter beschik king der justitie gesteld. Bij het verhoor door den hoofdinspecteur:, den keer Schaafsma zeide Hegeman zicht niets van het geval te 'herinneren, daar hij in- een beschonken toestand verkeerde. Intusschen hebben verschillende getuigen bezwarende ver klaringen afgelegd, waaruit blijken zal, dat Hegeman de dader is. Hegeman weet niet, boe hij zelf ook -met een mes getroffen is. Ook de vrouw, die de oorzaak van den twist is geweest, heeft boven het oog een messnede opgeloopen hoe is on bekend tot dusver. De oorzaak van het misdrijf is volgende: Een vrouwelijke logeergast stond op een steel en zakte hier bijna doorheen- Hegeman kreeg daarover woorden en zette zijn logeergast de deur ui t. A'an AVoud trok partij voor de vrouw en hierop ontstond twist en vechtpartij met het bekende noodlottige gevolg. In ballingschap gestorven. Door zijn plicht ver gehouden van zijn vader land, is te Amsterdam gestorven de comman dant van de Thalia", bet Oostenrijksche 'l'ou- ristenscbip, dat al maandenlang geankerd ligt tegenover de Prins Hendrikkade, in bet Oos terdok. Toen in Juli bet schip hior aangekomen was, en kort daarop de oorlog uitbrak, besloot men de bemanning naar buis te zenden. Do kapitein, Baron von Brettfeld, bleef hier met enkele getrouwen achter op zijn schip, dat in do binnenhaven den winterslaap inging. Do kapitein inviteerde nu en dan Amster- damscke kennissen op zijn eenzaam zeekasteel, en trachtte ,,To make the best of it". In dit winterseizoen werd Lij al een eenigs- zins bekende persoonlijkheid, de beminnelijke balling, die wachtte op betere tijden, waarin hij het aan hem toevertrouwde schip zou kun nen terugvoeren naar het vaderland. Zoover heeft hot echter niet mogen komen. Een week geleden werd bij plotseling onge steld en gisteravond is hij overleden. Nu waait de Oostenrijksche vlag halfstok van het eenzame schip aan de Prins-Hendrikkade. AVanneer het weer vrede zal zijn en do Thalia" uit den winterslaap ontwaken zal, als de zeilen van voor de geklaarde dekken genomen zullen worden, en liet Touristénschip weer veilig met de Oostem-ijksche vlag in top naar Triest zal terugkeerendan zal van de commandobrug niet dezelfde commandant een vaarwel toewuiven aan Amsterdam, waar hij in Juli binnenvoer. Baron von Brettfeld is in ballingschap ge storven. Koperncod. Een firma te Tïel had in Duitschland een stoommachine besteld. Dezer dagen ontving ze bericht, dat do machine zou geleverd wor den, indien het koper en de gummi, 30 meer dan het benoodigde gewicht, van hier' zouden worden toegezonden. Daar aankoopen van deze grondstoffen hier te lande en bet uitvoe ren er van groote bezwaren meebrengt, bericht-:1 te do firma den fabrikant, dat deze de levering kon uitstellen tot na den vrede. Eenige dagen later volgde de mededeeling, dat de Duitsehe regeering den uitvoer van do machine bad toe gestaan Fokker is geen Nederlander meer! Onze landgenoot, de vlieger Fokker, die sedert eenige jaren mot veel succes voorzoo ver dit op iudusti'iecl-aviatisch gebied moge lijk is aan het hoofd van een vliegmachine- fabriek in Duitscliland stond, is, naar de „Te legraaf' verneemt, door de Duitsehe autori teiten verplicht geworden, wilde bij zijn arbeid kunnen blijven voortzetten, zich tot Duitscher te laten naturaliseercn. Zijn fabriek is van Johannisthal naar Scbwe- rin verplaatst. Op het oogenblik moeten 3-50 arbeiders bij hem werkzaam zijn, terwijl hij wekelijks 4 a o vliegmachines, voor 't leger be stemd, aflevert. Het ergste is, dat Fokker's fabriek door cfan Duitschen Staat is genaast waarbij hij tot di recteur is aangesteld, zoodat d© fabriek niet meer zijn eigendom is. Behalve fabrikant, is Fokker ook pon hoogst bekwaam vlieger, dio bij z'h demonstratie te Haarlem, eenige jaren geleden, op Koninginne dag aldaar gehouden, zeer veel succes mocht oogsten. Nood© zien w© bom uit ons kleine corps van Nederlandsche aviateurs treden 1' Do represaille maatregelen der entente. Wij vernomen heb volgend© van d© heden te Amsterdam ten kantore der Ne derlandsche Handel-Maatschappij gehouden vergadering van de Commissie voor den Ne derlandsehen Handel met het bestuur der Reedersvereeniging en met de directies der groote Nederlandsche Stoomvaartmaat schappijen. Men erkende algemeen, dat op het oogenblik nog onzekerheid heerscht over den vorm en den omvang, waarin zich de repre saille-maatregelen zullen uiten ten aanzien van goederen, die reeds hier te lande zijn aangekomen of waarover reeds transacties loopende zijn. Iy afwachting van zekerheid omtrent een en ander is besloten, dat aan luitenlandsche afzenders zal worden ver zocht om, in hun eigen belang, tot op nader lericht, geene goederen uit of via Duitsch- Lnd naar Nederland te verzenden ter ver dere verscheping. De Commissie voor den Nederlandschen Handel is diligent ten aanzien van de ge- vichtigo Nederlandsche belangen, bij 'de ïieuwe oorlogsmaatregelen betrokken, en zet haar overleg met belanghebbenden - Toort. Maatschappij „zeeland". De mailboot „Koningin „Regentes" is Woens dagmorgen van Vlissingen vertrokken. De „Prinses Juliana". Volgens een R e ut e r-berielit uit Londen (loeide een passagier van de „Prinses Juliana", lie Dinsdag in Louden aankwam, aan een medewerker van de „Daily Chron." mede dat -.ijdens de reis een grooto Duitsehe onderzee- noot was gezien; het vaartuig liet echter de ..Prinses Juliana" niet stoppen. Relletjes te Veenhulzen. Men schrijft ons uit Veenhuizen d.d. 1 Maart: Toen gisteren (28 Feb.) de verpleegden der Rijlm-Werkinrichting alhier na afloop van don kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk zich op den terugweg "bevonden naar het tweede gesticht, weigerden sommigen te marcheeren in de be paalde orde n.l. op rijen van vier. Een woor denwisseling tussclien één der begeleidende ambtenaren en één der verpleegden ontstond en zette: a.1 dadelijk kwaad bloed. Hedenmorgen op liet appèl viel er al eenige gisting waar te nemen, dio zich uitte in ver zet tegen den rijksveldwachter, die den door den botreffendon ambtenaar aangewezen ver pleegde wilde arresteeren. Door hulp van an deren mislukte dit toen. Op bet roiddagappel kwam het tot dadelijkheden. AVeer zou de schul dige wordtin aangewezen om to worden afge zonderd Nu had hij zich op alle gebeurtelijk- heden gewapend, want hij droeg verborgen tus sclien zijn ldeeren een ongeveer 40 c.M. lang stuk ijzer van 2 c.M. vierkant. Hiermee ging Op het Oostelijk oorlogstooneel. De nederlaag bij Prasnysz. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Petersburg, dat de nederlaag van 70,000 Duit- scbers bij Prasnysz het gevolg was van do be kwaamheid der Rnssische aanvoerders en de dapperheid der troepen, maar wat do tegenslag in een ramp .deed eindigen was blijkbaar het feit, dat onder de beste Russische troepen ge mengd waren lichtingen, sedert de oorlog begon opgeroepen. To Petersburg aangekomen gewonden zeggen, dat uit de houding van den vijand op verschil lende deelen van hot slagveld bleek, dat de troepen zenuwachtig waren en niet zeker van 'ch zeiven en van hun aanvoerders. De troe pen werden door do onervarenheid der officie ren vaak in gevaarlijke positie gebracht. De Russen meenen, dat de taak om de Duitschers te vorslaan gemakkelijker is geworden. Dat de algemeene vlucht zoor wanordelijk plaats had, bewijst bet feit/, dat 10,000 gevangenen werden gemaakt, di© tot vijftien verschillende regimen ten bebooren. De „Daily Chronicle" verneemt uit Peters burg, dat Prasnysz do ernstigste nederlaag der Duitschers is tot dusver in don oorlog geleden. 0p Zee. De aanval op de Dardanellen. BERLIJN, 3 Maart. Do „Borl. Lokal An- zeiger" verneemt uit Athene: Het onnèrl ©vol over de landingstroepen der geallieerden in do Dardanellen, die u.it vier divisies bestaart, is opgedragen aan generaal d'Amado (dio vroeger deel uitmaakte van bet Fransohe leger m Marokko). De Turken hebben aan de zee'<-;.,dén even eens ©en belangrijke troepenmacht bijeenge bracht. MILAAN, 3 Maart. De marine-deskundige van do „Corriere dclla Sera" schrijft: Do werkelijke moejlijkkedea van do forceer ceering der Dardanellen souden eerst begin nen, als de forceering der ©igenlijko zeeengtc zou worden beproefd. AA'ant daarbij zouden de kanonnen in do forten wel een grootere uit werking hebben. Engolsc-h'en en Franschen zijn zich van do moeilijk-heden van de forceering wel bewust, en. vandaar dat zij toch nog steeds oude schepen erop uit stuurden. Daaruit is te besluiten, dat zij de foroeering houden voor een manoeuvre, die grooto offers zal cischen. begint weer een Schriftelijke Cursus voor KOMMIES, HULPKEURMEESTER. POSTBEAMBTE, TAAL, REKENEN en NATUURKUNDE, voor 1.50 per 3 maanden. Engelsch 2.50 per 3 maanden. Vraagt de Studiegids J. H. VAN DER VLIET, BLAUWBURG AVAL 18, Amsterdam verzenden wij Franco, na ont vangst van postwissel groot /t.55, Cdit is 100 voor 15 ets.), met bijvoeging van volledige prijs couranten voor wederverlroopers. Sigarenfabriek „JAVA", Firma H. v. d. HEYDEN, (52) Hang 45, Rotterdam. Wie in 1915 Kommies b/d. Belastingen wil worden_ late zich door schriftel. privaatlessen voor. 37V£ ct. per week opleiden door: De Nederlandsche Postschool, Amsterdam. Tevens grondig lea in Ned. taal. rekenen, boek houden, handelsrekenen, enz. Vraagt gratis prosp. met honderden attesten en dankbet. Telefoon: Telegram-adres: 8 9 3 3. CINEMA DESMET AMSTERDAM. DE BESTE VARINAS Overal verkrijgbaar a 25?p.ons pakje. Rijp-Licht. jQCts pr ons-pakje. A S o m verkrijgbaar, j

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4