PE SOLDATEN COTTB ANT va n Vrijdag S IMaart 1 010 Legerzaken. Marinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. log (Oorlogszeeongevallenwet) en 2e. Mach tiging tot het aangaan van verzekerings overeenkomsten tegen het gevaar van molest in verband met den tegcnwoordigen oorlogs toestand. De Commissies van Rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende wijziging der wet op de vermogensbelasting, en nopens de wijziging van art. 35 der wet van 2 October 1893 tot heffing eener belasting op bedrijf s- cn andere inkomsten, kwamen heden in het gebouw der Tweede Kamer bijeen, vermoe delijk ter vaststelling van de verslagen, daar de bijeenkomst, zoo noodig, des avonds zou worden voortgezet. De represaille-maatregelen der entente. De represaille-maatregelen der geallieer den hebben gisteren, naar de ,,N. R. Ct." vernam, een onderwerp van bespreking en overleg uitgemaakt van de commissie van den Nederiandschen handel, die, als ge woonlijk des Dinsdags, te 's-Gravenhage yergaderde. Gelijk men weet, is uit die commissie de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij geboren, toen er zich, bijna drie maanden geleden, groote moeilijkheden ter zee voor deden. De Nederl. Overzee Trustmaatschap pij, die ook te Londen bij de autoritèiten groot gezag erlangde, heeft sedert voor den geregelden Nederiandschen handel tal van bezwaren uit den weg kunnen ruimen. De vergaderende commissie heeft zich Maandag onmiddellijk in verbinding gesteld met den Minister van Buitenlandsche Za ken, ten einde inzage van de juiste bewoor dingen der nota te erlangen. Vervolgens heeft de commissie zich naar het Engelsche gezantschap begeven en aldaar de groote bezwaren uiteengezet, die naar haar oor deel tegen de nieuwe gedragslijn gerezen waren. Wat het uitvloeisel van die bespre kingen was, kon men ons nog niet mee- deelen. 1 Tegen gisternamidJag half drie is er een vergadering bijeengeroepen ten kantore van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam, waarin het bestuur der Ree- dersvereeniging en de directies der groote Nederlandsche stoomvaartmaatschappijen, die een geregelden dienst over zee onder houden, zijn uitgenoodigd, ten einde met de commissie van den Nederiandschen han del den toestand te bespreken. In die ver gadering zullen mededeelingen worden ver strekt. Het mijnengevaar. Te Katshoek, N.-Beveland, is op 2 dezer een mijn Tontploft, waardoor vijf bur gers werden godood. V an het aanspoelen van de mijn was geenkennis gegeven aan de militaire autoriteiten, zoodat deze niet onder militaire bewaking was gesteld. Vermoede lijk hebben jongens met de mijn gespeeld, waardoor deze is ontploft. Nader meldt men ons De aangespoelde mijn is Dinsdagochtend te ongeveer 10.j uur bij den zeedijk nabij Zie- rikzee ontploft. De vijf personen, die bij het ongeluk om het leven kwamen, zijn de 66-jarige arbeider Van Burg en de 16- jarige De Haan, van wie de lijken bij de ontploffing in zee werden geslingerd, en nog niet zijn gevonden, en drie zoons van den hoer Casoek. allen boven de 20 jaar oud, van wie de lijkeu op het 6trand zijn ge vonden. Bevestigd wordt dat het ongeluk aan on voorzichtigheid is te wijten. Men seint ons uit Den Haag: Er is een mijn ontploft bij Westkapelle. Ongelukken kwamen daarbij niet voor. Een. correspondent, te Westkapelle meldt: Te kwart over twaalf sprong de mijn en bracht daarbij schade aan de zeewering. De mijn is ontploft doordietf zij tegen de steen- glooiing en de paalwerken is gëslageu. Hoe veel schade zij aan d^ glooiing en het paal werk toebracht, is moeilijk to- zeggen, daar dit gedeelte wegens hoog water onzichtbaar i^. Dit kan pas gisteravond, wanneer het water gezakt is, worden geconstateerd. De ontploffing had plaats "op 30 meter afstand in noordelijke richting van de plaats, waar de mijn op 16 November is gesprongen en waarbij negen menschen zijn verongelukt. Een militaire wacht is bij de overblijfselen geplaatst. Bij dijkpaal 4 aan den Westkapelscken zeedijk is hedenmorgen nog een andere mijn komen aandrijven. Zij slaat met de golven op en neer langs (de glooiing, doch vermoe delijk is dit een ongevaarlijke mijn, daar zij xceds verscheidene malen met volle kracht tegen den dijk werd geslagen zonder te ont ploffen. Zoo spoelde ook gisteren alhier een soortgelijke mijn aan. Het scheen echter, dat de autoriteiten wisten, dat deze mijn on gevaarlijk was. althans uit Vlissingeu werd "°en geruststellend bericht omtrent deze mijn hier ontvangen en zij is dan ook inder daad stukgeslagen zonder te ontploffen. Gedurende de maand Februari zijn in het Zuider-frontier aangespoeld vier mijnen, waarvan drie van Duitschen en écu van Franschcn oorsprong. Verder werden door onze schepen acht mijnen in den grond ge schoten. Nabij dc Koog op Tessel zijn 9 mijnen aan gespoeld. De visschersvloot zag drijvende mijnen op Tesselstroom. Men seint ons van Vlieland Op Vliehors zijn weder twee mijnen aangespoeld. Volgens ingekomen rapporten drijft bij de brulboei voor de pieren van IJmuiden een mijn. Ook op de hoogte van Egmond werd een mijn gezien. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is met 1 Maart bij de zee macht bevorderd tot off. v. gez. 1ste kl., de id. 2do kl. G. van Heek. Bereden Mitrailleursafdeelingen. Mot ingang van Dinsdag zijn de bereden mi- trailleurafdeelingen bij het rcidleger afgeschaft. De mitrailleurs worden voorzien van honden- bespanningen en ingedeeld bij de infantcrie- regimenten. De indeeling bij de bataljons te 's-Graven- hage in garnizoen, had gistermorgen met eeni- ge plechtigheid plaats in de Maliebaan. Pensioen Indische officieren. Dc Minister van Koloniën brengt ter kennis van de gep. officieren en onderluitenants van het Ned.-Ind. leger, die ten gevolge van hunne indeeling bij het leger hier te lande, als reserve- of landweerofficier buiten hunne vaste woon plaats vertoeven cn daardoor do gebruikelijke attestatie de vita in den aanvang van Maart niet zullen kunnen bekomen, dat zij hun pen sioen over het eerste kwartaal zullen kunnen ontvagen door een daartoe door hen aan te wijzen gemachtigde. Hiertoe zullen zij aan Afd. C2 van het dep. van Kol., eene door hen ondertec-kende opgave hebben in te dienen, inhoudendeplaats en dagteekening van verzending der opgavenaam en voorletters benevens vroegere rang van den gepensionncerdevaste woonplaatsnaam en voorletters, woonpl. en nauwkeurig adres van de(n) gemachtigde, en handtcekening van den gepen sionneerd e Aan de gemachtigden zal alsdan vanwege het dep. van Kol. eene kaart worden gezonden, tegen afgifte waarvan zij bij den bétrokken be taalmeester of den Rijksontvanger in hunne woonplaats het pensioen kunnen ontvangen, na voor ontvangst en kwijting te hebben getec- kend. De opgaven moeten vóór 10 Maart bij genoemd departement zijn binnengekomen. („St.-Ct.") Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd, bij het res.-pers. der inf. tot res. 2de-luit. bij hun tegenw. korps, de vaandr. C. vanZuilenenR. J. Donker, ondersch. 4de en het 1ste reg. Y. Z. te D. Zie no. 79 onzer Courant, waar in de verlofshepalingen nog eens herplaatst zijn. Méér weten wij er ook niet van. Red. H. de Gr. 2-4 R. H. Wij kunnen tegen beta ling nog volledige oplagen leveren. Apart abonnement kost 0.75 p. drie maanden. Bij den troep uit het pakket slechts 1 cent per stuk. Red. Adr. J. K. Blauwkapel. Al dergelijke verzoe ken worden kosteloos in onze oourant plaatst. Red. M. P. Met zekerheid konden wij het hier niet vernemen. Uw compagniescommandant zal het u ongetwijfeld kunnen zeggen. Red. L., IJmuiden. Dezen keer is uw gedicht min der geschikt. We begrijpen uw stemming, maar 't is te melodramatisch. Red. G. R., 2-47 L.W. Voor leden der Tweede Ka mer kunt u altijd naar Don Haag adresseeren. 't Komt dan terecht. Red. M. F.-K., Huisduinen. Zet uw zaak uiteen aan het Kon. Nat. Steuncomité, Koninginne gracht 35, Den Haag; het lijkt ons vrij zeker toe, dat het uw zaak op dc bcon zal helpen houden. Red. Beleefd verzoekt ondergeteekende 't adres van sergeant Toube, oud-onderoff. v/h. I.-leger J. M. v. d. Roest, Dépot Comp. Klaaswaal. Verzoeke inlichting omtrent den mil. Jan Leeuw, IIIo Divisie Veldleger. Serg. J. van Takter, I-II grenadiers, lo Divisie Veldleger. Wie kan me helpen aan 't adres van den sergt.-inaj. instructeur der jagers Van de Nienwegiessen, onderwijzer bij de scherm en gymnastiekschool te 's-Gravefmago in 1910 en 1911. A. Drinkwaard, sergt. 3 13 R.V.g.A. ..Verzoeke inlichtingen omtrent adres van A. J. Knebel, stoker le kl. bij H. M. Marine aan A. J. Kluit, korporaal-telegrafist fort Blauw kapel." SCHAAKRUBRIEK CORRESPONDENTIE. J. A. v. H. te O. Tekstzet beteekont de zet, dio in den tekst vermeld wordt-, die dus in do partij geschiedde. Uw opl. van No. 29 is on juist, zooals u uit onze laatsto rubriek zult gezien hebben. De Rijdende Artillerie. Men schrijft ons uit Den Haag van hoog geachte zijde: In de ,,Soldatencourant" van 21 Febr. 'lo no. 81 vindt rnen een verhaal omtrent de Rijd. Artillerie. Daarin is blijkens aanteekeningen van den lateren Minister van Oorlog List een enkele onjuistheid. De le compagnie der rijd. arbill., toen behoorende tot de oude garde van Napoleon, is onder commando van den kapitein List de Beresina gepasseerd op 27 Nov. 1812, na den 12den te Smolensko te zijn aangekomen. De generaal List ver meldt ook nog, dat hij op 8 Dec. zijn laat&lcn onderofficier (l'Amour) verloor, en dat slechts ten man de kanonnier Dupuis, met hem Frankrijk heeft teruggezien. S. Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheids- Vereeniging. Men meldt ons omtrent do door <i?n minis ter van oorlog to Noordwijk Zaterdag gehou den inspectie het volgende Do inspectie betrof de wielrijdersafdoelingen van den vrijwilligen landstorm, welke onder be vel staan van den kolonel territorialen bevel hebber in Hollandn waren hiervoor opge roepen het korps der Koninklijke Nederland sche Vec-rbaarheidsverecnigïng, de landstorra- afdeeling gevormd uit do Schietvereeniging ,,Pro Patria" te Leiden, de landstormafdee- lingon uit 5s Gravenhage, Naaldwijk en Rot terdam. De verschillende afdoelingen moesten, alvo rens geïnspecteerd to worden, een afstand van minstens 25 K.M. per rijwiel hebben afgelogd. De afdeolingen uit het Zuiden hadden, met het oog op het weer, dat zeer stormachtig was, een voordeel, daar b.v. do afdeeling Amster dam van de Kon. Nederl. Weerb. Ver., de ecnigo afdeeling uit Amsterdam die aan do in spectie deelnam, om do plaats der inspectie te bereiken ruim .50 K.M. moist afleggen. Om twee uur waren alle afdeolingen op het strand te Noordwijk aanwezig en Gt-elden zich op met den n?chtcrvleugel bij het „Huis ter Duin". Om half drie uur lrwam do minister van Oorlog ter plaatse en werd ontvangen door den nieuwbenoemden inspecteur van c'«?n landstorm, generaal-majoor Neeteson, n den kolonel Van Hock. Do minister was vergezeld van den majoor Muller Massis, kapitein De Quay en kapitein Van Everdingen. Nadat de minister do verschillende korpsen geïnspecteerd had, werden achtereenvolgens eenige gevechtsoefeningen uitgevoerd. Daarna begaven allen zich naar strandpaal 81, waar op een kilometer afstand een aantal schijven overtrof. Jk zelve vond mijn logies bij don hotelhouder Thuramler, St. Annnrtraat 2 R. aan wien ik mijn persoonlijken dank breng 1 voor do gastvrijheid daar bij de familie g'- 1 noten. Na een heerlijke nachtrust kwam de lo comp. den volgenden morgen bij elkaar bij do R.-K. kerk en ieder was, evenals ik, vol l"f over de uitstekende behandeling die we bij de burgers genoten. Daar waren er bij, die er verlegen onder werden. Gewono boerenjongens uit de achterhoeken des landR waren bediend geworden als hooggeplaatste personen en enk' lep hadden eenige pijnlijk oogenblikken mee gemaakt, omdat ze met al hun vorken, messen en borden geen raad wisten, hoewel ze zich de gebraden kippetjes erg wol lieten smaken en daarom nogmaals onzen hartelijken dank aan allen, die meewerkten onze Inkwartiering aldaar tot eon onvergetelijke te maken. Ik eindig met een eeresaluut aan Hilversum's burgeressen en burgers! Mil. J. v. d. HOUT, Zaanstraat, Haag. Mobilisatie-Club Weesp. Men schrijft ons: J.l. Donderdag trad voor do Club op jhr. Jan Feith, die eene voordracht hield over zijn reis door de wereld. Op zeer aangename wijze wist hij het talrijk opgekomen publiek bezig te houden. A\ ij reis den met hein van Holland naar Duitschland, daarna door Rusland, Azië. Japan, Amerika. Engeland, terug naar Nederland. De reis die ongeveer een paar maanden duurde, heeft op den spreker een aangenomen indruk achterge laten. Natuurlijk had het eene land meer aantrek kelijkheid dan het andere. De spreker was b.v. getroffen door het grootsche, dat hij waarnam in Rusland, maar vond ten slotte in al die pracht een soort barbarisme terug. Japan scheen hem veel genot te hebben ge schonken en gezien de lichtbeelden, welke wij te zien kregen is het verklaarbaar. Het lijkt 'n ideaal-landje. Welk een pracht en schoonheid op allerlei gebied, zagen wij van dit land. Amerika gaf inderdaad het grootscho weer, een volk dat onder 't parool: t moet en aan gepakt met energie dingen doet, waar 'n vreemdeling verbaasd over staat! De wijze waarop hij het een en ander ver duidelijkte. wekte vele malen den lachlust op. 't Is om het maar eens huiselijk te zeggen een gezellige causeur, een spreker die van het begin tot het eindo boeit. Kapt. Buitendijk en de voorzitter der Club, Binnendijk, bedankten den spreker voor den ge notvollen avond. Deze laatsto bracht ook dank aan den heer Schaftzal, dir. v/h. Militair Man nenkoor, welke geheel belangloos en met bewon- derenswaardigen ijver het koor in korten tijd tot die hoogte bracht, waardoor dit den avond kon opluisteren. Zij die het koor gehoord heb- Ecn interessant gezicht op een oorlogsveld met loopgraaf geeft bovenstaand plaatje. Niet allo loopgraven worden natuurlijk op die wijze gemaakt, versterkt met. zakken zandde meeste worden gegraven in den grond, maar innerlijk zien ze er ongeveer evenzoo uit en het leven ia er hetzelfde. Men staat er op wacht en kykt uit, men beschut zich voor de projectielen, of rust er nu en dan. Gewerkt wordt er ook en gegeten en gedronken. Op eemgen afstand zien we de palen met prikkeldraadversperringen. In de verte stijgt de kruitrook van het bulderend kanon op. Als een zwerm stormvogels kwamen zij aanzeilen uit het westen naar de kust en het vlakke land van België, de 34 Engelsche vliegers. Het was een imposant een prachtig gezicht, als men er maar bij vergat, dat er oorlog was en dat zij kwamen om dood en vernieling te brengen. We hebben van den „luchtraid" naar België ver haald en melding gemaakt van de schade, die de geworpen bommen aanrichten. Natuurlijk werden de vliegers ook beschoten door de Duitschers in België, maar hun projectielen deden geen kwaad. opgesteld was. Tan ieder der afdeelingen werd een sectie aangewezen om, beginnende op 400 M„ tot op 250 M. op deze schijven vuur te geven. Ieder man was daarbij voorzien van 15 scherpe patronen. Het was inmiddels reeds ongeveer 5 uur toen het eerste korps, de Kon. Ned. Weerb. Ver., in kon rukken. Dit was de eerste keer dat vrijwillige Landstormafdeclingen door den minister ge ïnspecteerd werden en kan geconstateerd worden dat dit hernieuwde blijk van belang stelling van de autoriteiten een groote voldctv nüig was voor do vrijwilligers bij den land storm. De verwachting mag worden uitgespro ken, dat dit tevens oen opw»,kiring moge zijn voor hen, die zulks nog niet deden, zich ten spoedigste bij een landstormafdeelïng aan te sluiten. Te Amsterdam kan men, behalve bij de reeds eerder genoemd e adressen, inlichtingen ver krijgen aan het bureau der Kon. Ned. Weerb. Ver., "Weteringschans 22. In dankbare herinnering. Mil. J. v. d. Hout schrijft ons uit Den Haag: Beleefd verzoek ik een plaatsje in ons veel gelezen blad als een uiting van dankbaarheid van onze- Hollandsche soldaten en een hulde betuiging aan de Hilversumsche burger ij. Wij, liet 2e Bat. Grenadiers, standplaats Den Haag, werden dan gecommandeerd ter militaire oefening naar de omstreken van Hilversum te trekken. Met verschillende gevoelens werd dit bericht begroet, al meenden wij dat de tocht inspan nend zou zijn en bezwaren op zou leveren, toch trokken wij als echte Hollandsche mili tairen moedig voorwaarts. Tot Utrecht ging het fijn, wel wat hortend en stootend in de ouder- wetsche wagens der Rijnspoor, maar dat was goed voor de spijsvertering; het droge kuch van dien morgen had wel een stootje noodig om te verteren. Van Utrecht af was het marcheeren naar Hilversum. De tocht viel mee, de streek bood veel bekoorlijks en wij zagen veel aardige meisjes, die wij als echte soldaten toch niet konden nalaten nu eens een knikje, dan eens een lonkje toe te werpen. Op eenige K.M. van het dorp aangekomen, weiden wij reeds inge haald door een aantal Hilversumsche burgers cn burgeressen, wion het bepaald een genoegen was ons in hun midden te mogen ontvangen. Dit maakte een goeden indruk en gaf ons moed alles goeds te verwachten van de inkwar tiering aldaarwe zagen ons zeiven reeds in gedachten in een gezellig gezin om een wel- voorzienen disch, een aangename afwisseling in den mobilisatietijd. Joelende en zingende kwamen we dan tot Hilversum en werd de vroolijkhcid nog meer opgewekt door de groote volksmenigte, die zich op het plein verza meld had. Het 2e bat. ging op het plein uit elkaar en iedere comp. ging naar zijn eigen inkwar- tioringswijk. Hier werden de inkwartierings biljetten uitgedeeld en een ieder kwam na eenig zoeken in zijn resp. kosthuis aan. Kwa men we bedrogen uit? Neen, ik geloof dat ik uit naam van bijna allo miliciens der le comp. mag zeggen, dat het verre onze verwachting ben, waren zeer voldaan, de vier gegeven num mers werden keurig uitgevoerd. Het geheel was wederom een echt gezellige avond. Van Fort Pampus. Men schrijft ons van fort Pampus: Maandag hadden we het heengaan te betreu ren van onzen geëerden Dcel-commandant. Het „witte deel" verliest in hem een bemind chef, dien het niet spoedig zal vergeten. We maken van de gastvrijheid van onze „Soldaten courant" gebruik, "hem een hartelijk vaarwel toe te roepen, maar ook een spoedig weerzien- In deze zeven maanden, die achter ons liggen, hadden we ruimschoots gelegenheid zijn goed heid en welwillendheid te leeren waardeeren. Wie was hel, die steeds een welwillend oor verleende, indien we met billijke grieven tot hem kwamen, die dag en nacht gereed stond om ons met raad en daad bij te staan? Wie was het, die met zulk een nauwgezet heid onze verlofdagen regelde, zoodat ieder den dag kreeg, dien hij wenschte en wien het geen moeite te veel was de meest tegenstrij dige belangen met elkaar in overeenstemming te brengen Wie was het, die met zooveel zorg ons dage- lijksoh menuo samenstelde? Dat was onze Déél-commandant, op wien wij met recht trotsch zijn. We durven beweren, dat geen onzer het be richt van zijn heengaan zonder ontroering ver nomen heeft. Zijn strikte rechtvaardigheid heeft 'hem algemeen bemind gemaakt. Wel kon hij eens barsch uitvallen, wanneer wij onzen plicht hadden verzaakt, maar hij wist ook op zijn tijd een waardeerend cn aanmoedigend woord te spreken. Golukkig i3 zijn heengaan maar tijdelijk. Daarom, vaarwel! maar een spoedig weerzien! Sporttaal. Naar aanleiding van de bijdragen in dit blad dat er een streven bestaat de voetbalsport in het leger te bevorderen, verzoekt de milicien K. Droog ons opname van het volgende „Neerlandia" het orgaan van bet Algemeen Nederlandseh Verbond nam in het Februari nummer van 1907 het volgende over uit de „Sportkroniek". Wij willen gnarne het onze. doen om de Engel sche termen langzamerhand te doen vervangen door Nederlandsche. Het beste middel daartoe schijnt ons, van do verschillende in de „Sport kroniek" behandelde takken van sport (voet bal, lawn-tennis, hockey en cricket) een lijst van de moest gebruikelijke termen in het Nederlandseh te publioeeren. Met aandrang verzoeken wij aan de andere bladen deze te willen overnemen, terwijl onze medewerkers worden uitgenoodigd zooveel mogelijk van de door ons aangegeven termen gebruik te maken. V o e t b a 1. Association Football Voetbal. Voetbal zon der opnemen. Back achterspeler. Captain aanvoerder. To centre naar het midden spelen, over zetten. Centre (als uitroep) zet over! Centre-forward midden-voor. Een kijkje aan het bekende Victoria-statien te Londen, Maar 't lijkt, alsof we er in Frankrijk zijn. Krijgers in menigte, vergezeld van familie leden of kennissen, 't Zijn de Engelsche militairen te velde op 't vasteland, die een paar dagen verlof hebben. Er zijn er van alle rang en stand, uit rustige villa's, rijke heeren-huizingen en nit de nauwe, vaste straten der achterbuurten. De verlofgangers hebben geen tijd gehad om zich mooi te maken, met lompe, modderige schoenen, beslijkte unifor men, ongeschoren gezichten komen zij aan zoo snel mogelijk, om zoolang mogelijk van hun verlof te genieten en geen hunner betrekkingen, aie er hen boos om aan kijken, dat zij er niet fijn en proper uitzien. Combination samenspel. Corner hoek. Corner ball hoekbal. Corner-kick hoekschop. Draw gelijk spel. Drawn onbeslist. To dribblé drijven. Drop kick sprongschop. Fair fatsoenlijk, eerlijk. Forward voorwaarts, voorspeler, aanvaller. Foul onbehoorlijk, oneerlijk. Free kick vrije schop. Goal doel of doelpunt. Goal-keeper -doelverdediger. Goal-kick doelschop. Goal-line doellijn. Goal-post doelpaal. Half-back middcnspeler. Half-time rust. Halves (verkorting van half-backs) mid dcnspeler». Hands handen. To kiek schoppen. Kiek off uitschop, aftrap. Linesman grensrechters. Match wedstrijd. Off side buiten.spel. In side inspel, binnen. Out nitbuiten To pass overgeven, toe spel Penalty-goal strafpnnt. Pénalty-kick strafschop. Referee scheidsrechter. Rughy-Football gemeDgd voetbal, voethal met opnemen. Rush ren, voorzet. To rush rennen, voortzetten. Score uitslag, verhouding der doelpunten. To score a goal oen punt maken. Scrimmage gedrang, worsteling. To shoot schieten. To tackle vasthouden, ruw spelen. Team elftal, span. Unfair - onbehoorlijk, gemeen. De redactie van „Neerlnndia" teekent daarbij aan „De sportwereld zou gemakkelijk en spoedig voor het geregeld gebruik van Nederlandsche uitdrukkingen kunnen worden gewonnen, indien de redacties der bladen aan hunne verslaggevers opdroegen noodeloos vreemde termen te vermij den. Dit eenvoudige middel kost geen gold en zal uitstekend werken."' Voor de Militairen. Een tooneelclub te Amsterdam zoekt voor haar tochten naar forten e.d. in den omtrek, éénmaal per week, kennismaking met pia- nist(e), voor eenvoudig solo-spel ter afwisseling en begeleiding van voordrachten. Mogelijk dat er militairen zijn, die iemand kennen, dio den waren lust hiervoor gevoelt. Mej. Jo M. Ploeg man, Fagelstraat 104, Amsterdam, verneemt gaarne het adres. Een dichtcrs-wodstrijd te Uitermeer. Dit is een winter, die ons heugen zal tot in grijsheid van dagen. Orn den groeten oorlog in de eerste plaats, maar ook om het zeldzame winterweer van 1914-1915. Zou or wel ooit in een winter zcoveri regen en natte sneeuw ge vallen zijn? De - volgen blijven niet uit: ver koudheid, aandoening van de ademhalingsor ganen enz. Wie lijdt daar in deze dagen niet aan Geen wonder, dat ook in de kantonne- menten en forten, op de schepen velo slacht offers van deze winteraehe ongesteldheid ge vonden worden. Ook op hét fort Uitermeer zijn veel verkou den mannen en een officier van gezondheid doet zijn best hen er van te genezen. Om nu den lust en den moed er wat in te houden, schreef be doelde doctor een dicht-wedstrijd uit, waarin de woorden „asperine" en „pulvis doveri" (beken- do geneesmiddelen) ca ..verkouden menschen" moesten voorkomen. Do wedstrijd had succes, er kwam menig vers in. Twee er van, die be kroond werden met f 2.-50 en f 1.50, nemen wij bieronder op, en onze lezers kunnen er uit zien, dat de officier pleizicr had van zijn geneesmid delen en van zijn wedstrijd. I. (Van mil. K. Hatma.) Groen zijn de wallen Die nimmer vallen Grjjs zijn de muren Die eeuwen verduren, Van fort Uitermeer. Rood zijn de neuzen Soms bijna reuzen Van do soldaten Die verkoudheid bezaten, Van fort Uitermeer. 't Pulvis-Doveri, grijs als 't verleden, Heeft ziekte en rampen bestreden, Met 't wit asperine, Niet uit de cantine Van fort Uitermeer. Slank is de chirurg, Dio in deez' grijze burg(t) Zich heeft doen behagen, Door soldaten met plagen Van fort Uiterméer. K. HATMA. II. (Van hoornblazer Stap.) Als Hollandsche soldaten, liggen wij in 't fort Uitermeer, Maar loopen steeds te klagen, want onze keel doet zeer. Nu komt doctormet ons lot begaan, Die bied ons Pulvis Dover en Asperine aan. Gelukkig, dat hij dit goede middel vond; Want na halfvier loopen we weer in de cantine rond Verkoudheid is weg, men is frisch en gezond, 't Is dan veel beter als doctor het 's morgens bevond. Dan heb je hier soms nog een andere kwaal, Men moet nog al eens raak naar de paal. Dan krijg je bij medicijn, rijst bovendien, Zoo laat die kwaal, ook gauw ween zich goed aanzien. Dus 't leven is zoo beroerd nog niet, Als men hét maar niet te donker beziet. Maar toch, en dit tot besluit: Waren wij met de heele kluit, Fort Uitermeer maar weer uit. Hoornbl. STAP. Uit Buggenum. (Van den adsp. res. off. v. gez. E. S. Cohen.) OMaze, vérhoor mijn bêe en laat uw zoon alom verkonden Den lof OTer al datgene, wat hij tot nu in Buggenum hoeft ondervonden, Laat noch bitterheid, noch wrok. bcheerschen zijn gemoed, Opdat zijn loflied voor sarcasme zij behoed. Loflied op Buggmum. Kent gij dat land. waar ratten en waar rnuizeD, In woning, schuur en stal, ja zelfs in den stroozak huizen, Waar de brecde stroom der Maas statig cn dartel zeewaarts stroomt, Als ware zij verheugd, spoedig door ander land te worden omzoomd Het is Buggenum, aan do Maas, Waar ik hen gedetacheerd, helaas! Kont gij dat land, waar boerinnen en waar boeren U bij uw bezoek begapen en met nieuwsgierig heid beloeren. Alsof een bezoeker van hun dorp is het groote wonderbeest. Dat ooit sinds menschenheugnis op aarde is geweest? Het is B. aan de M. enz. Kent gij dat schoone land. waar modder en waar klei, U dreigen te verslinden tot enkel of tot dij. Waar kippen, honden en varkens, hét c-enigste is wat men ontmoet, Als men voor de digestie er oen wandeling maken moet? Het is B. aan de M. enz. Kent gij dat merkwaardige land, waar het verlangen naar een vliegmachine, Wordt verhoogd door do lust om c-cn kistje sigaren te verdienen. Door een superieur, en een royale bui, dien mind re uitgeloofd, Die den vogelvrijen vlieger, van zijne vogelvrij heid berooft? Het is B. aan de M. enz. Kent gij dat heerlijk land, waar dood en waar leven. Twee grootheden vormen, dié bijna geen verschil meer geven, «aar het leven is geen leven, maar een droef en triest bestaan, Zoodat, wanneer men c-r niet tijdelijk ware, men maakte er cc-n einde aan? Het is Buggenum aan de Maas, Waar ik ben gedetacheerd, ja, helaas! E. S. C. Buggenum, 1/3 '15. Oe plicht. (Van mil. korp. W. J. Koenders). Al dreigen ernstige levenszorgen, AI is de lucht steeds vol gevaar, Toch maar 't hoofd omhoog gehouden Al drukken ook de zorgen zwaar. Met het hoofd omhoog geheven, En zoo de 6 tor men te weerstaan, Dat is voor ons als Hollandsch zonen - Een plicht die steeds moet staan vooraan. Al giert de sneeuw en stormjacht, Ook om uw hoofden henen, Met trouw plichtsgevoel in 't harte; Staat men sterk op zijn boenen. Dus lieve vrienden, hoort mij aan: Doet steeds uw plicht voor 't Vaderland. Laat dat altijd in 't harte leven, En vertrouw op God eg Hoogerhand! W. J. KOENDERS, mil. korp. Fort Westervoort. Als het straks vrede Is (Van korp. Van Seters.) AL het straks vrede is, geloof mij gerust, Gaan wij genieten een welkome rust Landweer, militie, niet één blijft dan hier, Allen gaan „huis-toe"' met het meeste ple- Als het straks vrede is bezie dan do krant. Vooral de rubriek „.Burgerlijke Stand" Na de mobilisatie rk geloof dat ge 'fc snapt, Dat menigeen in de Huwelijksboot stapt Als het straks vrede is viert Nederland feest, Schooner en beter dan 't ooit is geweest, Dan wordt gezongen, keer op keer Nooit komt na ditmaal een oorlog meer!" Als het straks vrede is blijft tóch Neder land klaar, AI dreigt dan ook geen daad'lijk gevaar, Men heeft het gezien van allen kant, 't Respect voor 't gewapend klein Nederland! Als het straks vrede is en wij zijn weer tehuis, Landweer militie, reservisten incluis, Dan wordt nog menig uurtje gewijd Aan :t herdenken van den Mobilisatietijd. Korp. A. VAN SETERS. le Reg. Veld-Artflferie. Staf 4e Afdeeling, Veldleger 4© Divisie. Van denken, spreken en handelen. (Van sergeant J. de Smit.) Vóór alles moet men denken, Wil onze arbeid vruchtbaar zijn, Eerst wikken, wegen, wenken, Vermijdend eiken schijn. Als wij spreken, daarna handelen, Is 't niet moeilijk na te gaan Wie wij zijn cn waar wij wand'len, 't Standpunt blijkt waarop wij staan. In ons handelen 't zich zeiven geren, Bij alles wat om ons geschiedt,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3