No. 86. Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Vrijdag 5 Maart 1915 Onder redactie van D. MANASSEN. De Vaandrig. Oplaag 40,000 exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DEE KEDACTIE EN ADMINISTBATIE PALESTBINASTBAAT 10, AMSTERDAM, TELEFOON Z. -1968. DIT BLAD VERSCHIJNT DRTF.MAAT, PER WEEK LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-MILITAI- REN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertcntiën wende men rich tot het Alg. Advertentie-Bureau RüUMA&Co. Heerengrar-ht 226 Amsterdam, tot de Drukkery „Jacob van Campen* N. Z. Voorburgwal 234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam of tot onze Administratie. Palestrinaatraat 10, Amsterdam. Prys der AdvertentiGn per regel 30 cent. By abonnement reductie. De onderzeeëer speelt in den tegenwoordigen krijg een rol van beteekenis, niet het minst nu Duitschland besloten heeft, een bijzondere actie op zee in te stellen en de Engelsche kusten te blokkeeren. Dit zal voornamelijk met duikbooten •moeten gebeuren. Zoo'n Duïtschen onderzeeër zien wij hierboven ja<?ht maken op een handelsschip. Het is een duikboot van een der nieuwste typen, wat blijkt uit de verhoogde schoorsteenpijp, de dubbele periscopen en de twee torpedobuizen in het achterschip. De toestand in den reuzenstrijd. Meer en meer neemt de groots oorlog het karakter van een enormen econcmischen strijd aanmen tracht nog wel elkaar op het slagveld te overwinnen, maar niet min der om het vijandige land uit te putten, door zijn handel, zijn industrie stop te zet ten. Zoo wordt de oorlog al meer en meer tiiefc alleen een krijg van legers tegen legers, maar van, volken tegen volken en ook de niet-strijders in de landen worden hard ge troffen. Duitschland heeft vooreen veertien dagen een nieuwe fihase in den oorlog ge opend; het wilde Êngelands kusten blok keeren, Engelands handel verlammen door alle mogelijke middelen. Dit is niet geheel gelukt en Duitschland had blijkbaar meer hooi op zijn vork genomen dan het kon dra gen. Nu komt Engeland. Het dreigt met te genmaatregelen, en dezer dagen heeft de regeering in het Lagerhuis openbaar ge maakt; dat de handel met Duitschland volkomen stop zou worden gezet. De geal lieerden zijn thans besloten om te verhinde ren, dat benoodigdkeden, van welken aard ook, cn waarvandaan komend, Duitschland zullen bereiken. Alle schepen, die vermoed worden geladen te zijn met goederen voor Duitschland of Oostenrijk-Hongarije, of welke Duitsch eigendom zijn, zullen worden aangehouden. Met andere woorden de geal lieerden zullen nu verhinderen, dat eenige goederen uit Duitschland verzonden wor den naar een vreemd land, en er zal geen economische pressie zijn, waartoe de geal lieerden zich niet bevoegd achten. Zoo wordt dus de nieuw© phase van den oorlog voortgezet, de phase van c'en economischen strijd, het pogen tot wederzijdsche uitput ting. Blijkt dit niet meer en meer een oor log, zooals er nog nooit in de wereld is ge- voord, een reuzenstrijd, waarin niets meer wordt ontzien? En ©en strijd, waarin de neutralen allengs meer in 't gedrang ko Een verhaal uit de dagen van den Alten t'ritz" Alle kleur was van het gelaat van Hans von Pfuel geweken. „Uwe Majesteit doet mij groot onrecht!" Bewijs mij, dat gij een ander oordeel ver dientTerwijl wij kampen om ons bestaan, wenscht gij te huwen!" Wanneer Uwe Majesteit mij een oogenblik wil' aanbooren ,zult u zien dat ik mij aan geen onkelen slag, aan geen enkel gevecht onttrek ken wil!" ,,Nu, voor den duivel, in den slag neemt men toch geen vrouwen mee! Gij kunt met uw trouwerij even goed wachten, als ik wacht op den vrede!" Majesteit, mijn bruid is een arm, ouderloos meisje, wie het door anderen tijdens mijn afwe zigheid voortdurend lastig gemaakt wordt..." gelooft ge misschien, dat ik die an deren naar Spandau sturen zal? Zij hebben groot gelijk, het zullen kerels met mérite zijn gij daarentegen „Majesteit 1" ,,Nu, vlieg maar niet op!" Hans bedwong zich en ging uiterlijk rustig voort ,,In dat geval zou ik Uwe Majesteit eerbiedig om mijn ontslag uit den dienst willen vragen. Een man van zoo weinig waarde als ik, zal Uwe Majesteit in deze moeilijke tijden van'weinig nut kunnen zijn!'! men en nadeel lijden. Welke uitwerking de nieuwe maatregelen van Engeland voor ons land zullen hebben, moet nog worden afge wacht. Maar naast den eoonomischen 6trijd duurt met onverminderde woede de oorlog op het slagveld voort, in het Westen zoo wel als in het Oosten. Volgens de laatste berichten is Reims opnieuw beschoten, heb ben er hier en daar zware gevechten plaats gehad aan het Westerfront, zijn de aanval len van de Duitschers aan de Yser opnieuw tot staan gekomen. Maar iet6 bijzonders is dit alles met, en wat wil het bijv. zeggen, a.ls de Fransclie berichten melden, dat de geallieerden bij Cliapelotte in de Vogezen 300 M. terrein hebben gewonnen Wat be- toekent 300 M. tegenover de honderden kilomters lange linie? In het Oosten hebben grootere slagen plaats, zooals men weet. De gevechten zijn daar, ten deele althans, van anderen aard. Er worden werkelijk veldslagen geleverd in grooten, ouden stijl, zooals die bij de Ma3su- rische meren en de Russen worden verslagen, teruggejaagd. En toch, zonderling genoeg, hebben die groote zegepralen haast even weinig invloed op de beslissing. De Russen trekken terug, maar onmiddellijk daarop vallen zij aan, brengen de Duitsche troepen tot staan en brengen hun zware verliezen toe. Wat doet er zoo zelfs een gewonnen of verloren veldslag toe? Nieuwe zware of fers aan meuschenlevens, maar zij leveren niet het bewijs, dat de eene partij sterker is dan de andere. België. Berichten uit België. Volgens een telegram uit Brussel aan de .Telegraaf' h»;bben de Belgische brievenbe stellers Maandag 1 Maart den dienst neer op gevat, welken zij tot dusver op bevel van den minister voor liet Post- en Spoorwegwezen weigerden, in het stads-districb Brusrel hebben thans dagelijks twee postbestellingen plaats. Men weet, dat Duitsche troepen thans vrij dicht aan do Nederlandsche grens liggen. Te Capellen zijn Zaterdag 500 Duitschers aange komen, waaronder een generaal. De generaal zal In de groote staalblauwe oogen bliksemde een nieuw licht op. „Zoo! Dus go wilt lafhartig deserteeren bij uw koning, tor wille van een vrouw Kent gij de trotsclie, oude spreuk niet„Getrouw tot in den dood?" "Wegloopen, in plaats van op zijn post to sterven, als bet zijn moet? Let op die spreuk. Het is een sckoone spreuk. Boven do beelden op het altaar in de kerken van uw land kunt gij die spreuk dikwijls lezen!" „Ik ken dip spreuk, Majesteit, en heb ze dik wijls gelezen!" „Handel er dan naar, zooals ik en wij allen in Pruisen er naar handelen. Tot den laatsten ademtocht behoort uw leven aan het vader land, zoo goed als het mijne! Daar komt geen blooheid bij te pas, zoocis bij Kolin. Denk er ,,De hoogst orechtvaardige behandeling die ik sedert jaren van Uwe Majesteit moet on dervinden, drijft mij tot het nemen van mijn ontslag". „Zwijg! Gij weet heel goed, dat ik dergelijke moeilijkheden niet verdragen kan. Toon mij, dat gij het hart op de rechte plaats draagt. Dan zullen wij verder spreken. Binnen weinige dagen zullen wij een vernieuwd treffen met de Russen hebben doe dan uw plicht. Ik zal er op letten, denk daarom. En dan zullen wij verder spreken!" Hier keerde de koning hem den rug toe. Ka pitein Hans von Pfuel kon gaan. Den avond van dien dag vonden eenige man schappen van zijn compagnie, die den jongen sympathieken kapitein graag mochten lijden, hem onder een eenzamen boob op de weide zit ten, het gelaat in de handen verborgen. Een hartstochtelijk snikken deed zijn geheele het kanteel van den heer Speth, te Capellen l>etrekken. Binnen enkele dagen worden al daar nog circa 1000 Duitschers verwacht. Aan de „Tel." wordt nog gomeld uit Sas van Gent Ten einde paal en perk te stellen aan het nog zoo veelvuldig overloopcn Tan Belgische jongelingen, waartoe de z.g. Vrijstaat een gun stige gelegenheid aanbood, hebben de Duit- scbers thans langs drozen weg een cordon van schildwachten geplaatst. waartusschen het bijna geen muis mogelijk is door te kruipen. Wie het dan ook wagen mocht zich nog aan dit gevaar bloot te stellen, kan vrij zeker er op aan te worden neergeschotenzooals voor eenige dagen dam ook een Belgisch oud-mili tair tot zijn ongeluk moest ouderviuden. Thans staan de schildwachthuisjes op afstan den van 100 meter en vrij zeker mag aangeno men worden, dat dit elders langs do grens met niet minder consequenties zal zijn doorgevoerd. Eene opvallende omstandigheid is het, dat deze schilderhuisjes alle met „het gezicht" naar Nederland geplaatst zijn. Al hetgeen er dus bij ons geschiedt, 6ch:jnt de belangstelling van de Duitsche grenswacht meer te trekken, dan betgeen achter hun rug in België plaats vindt. Duitschland. De stad „Hindenburg". Eenigcm tijd geleden hebben wij medeged»i©ld dat de stad en het district Zabrze hadden aan gevraagd zich voortaan „Hindenburg" te noe men. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, is dit verzoek thans toegestaan. Zabrze ir, een stad van 60,000 inwoners en ligt aan den spoorweg Kandrzin (Koeelj-Ostviencim, in Opper-Silezië. Het district is 120 vierkante K.M. groot en telt 140.000 inwoners. Engeland. De machlniste-v-staklng. LONDEN. Het 6takingscomité van de machinisten in de fabrieken aan de Clyde bericht, dat met een overweldigende meer derheid besloten is tot heiwat ting van den arbeid op heden. Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterrein. PARIJS. De vijand deed Maandag een aanval ten zuidoosten van St. Eloy, maar werd door de Engelsche troepen teruggesla gen. Reims is opnieuw beschoten. Ondanks een bestorming door den vijand i.. hebben wij onze aanwinsten tusschen Per-T5 thes en Beau-Séjour gehandhaafd. Wij zijn in het bezit van de voornaamste posities, evenwijdig met ons front. De Duitsche garde heeft Zondagnacht bij een tegenaanval zware verliezen geleden. Wij hebben ons gehandhaafd op het ge wonnen terrein in het district Vauquois. Bij Cha-pelotte in de Vogezen hebben wij 300 M. terrein herwonnen. LONDEN. Veldmaarschalk Frensch. be richt: „Het optreden van den vijand in de buurt van Yperen is tot staan gebracht. De Engelsehen hebben in den vroegen ochtend van gisteren een aanval op hunne linies afgeslagen. Een detachement Canadeesche infanterie heeft op schitterende wijze een loopgraaf der Duitschers genomen, na elf man van de be zetting gedood en de rest op de vlucht te hebben gejaagd. De Engelschen betoonden zich de meer deren van de vijandelijke tirailleurs, terwijl onze artillerie de vijandelijke batterijen op verschillende punten noodzaakte van positie te veranderen en langzaam overwicht ver krijgt op de Duitsche." luchtvaart in de afgeloopen maanden leed, heeft hen voorzichtig gemaakt. De waarde der Zeppelins is nihil. Nu de L III en L IV vergaan zijn, heeft Duitschland alle marine- luchtschepen verloren. De L I verdween in een storm in September, de L II verbrand de in October. Rusland. Op het Oostelijk oorlogstorreln. WEENEN. Officieel is bekend gemaakt: ,,In het westelijk gedeelte van de Karpathen werden verschillende aanvallen der Russen afgeslagen en de in vroegere gevechten ver overde atellingen en hoogten pehandhaafd. Ten zuiden van den Dnjester duren de ge vechten voort. Ook Maandag werden aanvallen van don vijand bloedig afgeslagen. Het daarbij op een dikwijls veel talrijker vijandelijke le germacht veroverde gebied, bleef in onze handen. De beschieting van de Dardanellenforten. 00 Fransche vliegers aan het werk. PARIJS. In een officieel rapport wordt verklaard, dat de vliegers een belangrijk aandeel hadden in de jongste Fransche suc cessen. Den 12en Februari ontdekte een vlieger de opstelling van niet minder dan 21 batte rijen een andere aviateur vond de plaats van een zware batterij uit en bepaalde den afstand voor de Fransche kanonnen,, die daarop ammunitiecaissons konden vernielen. Ook werden de spoorlijnen en de kazernes van Metz met succes gebombardeerd na een nacbtelijken vliegtocht. De vijandelijke vliegers bleven intussehen Van een militairen medewerker.) In cn3 nummer Tan 23 Februari j.l. verd bijgaande schets gegeven van de ver sterkingen der Dardanellen naar aanleiding van de eerste berichten omtrent de beschie ting van deze versterkingen door eene En- gelsch-Franeche vloot onder den vice-admi- raal Sackville Hamilton Car- den, die volgens een bericht in de ,,Vos- sische Zeitung" thans ernstig gewond naar Salonika is overgebracht. Blijkbaar is deze beschieting met kracht doorgezet door een eskader van totaal 22 groote pantserschepen en 20 torpedojagers, hetwelk tevens een vrij groot landingsleger medevoert. Watervliegtuigen bereidden de beschieting voor door eene nauwkeurige ver kenning der doelen en ?or het werpen van granaten. Als gevolg van deze operaties zijn thans het fort Sedil Bahr en de batterij Hellas aan de Europeesche zijde en fort Kum Kale en de batterij Orkhanieh aan de Aziatische zijde van den ingang der Dardanellen ver meld. Onmiddellijk daarna zijn mijnenvegers begonnen met het vrijmaken van de door vaart. Door deze beschieting is aan het reeds zoo uitgestrekt oorlogstooneel een nieuw onderdeel toegevoegd, waarop zich gebeur tenissen kunnen gaan afspelen, die een zeer grooten invloed op het verdere verloop van dezen volkerenstrijd kunnen oefenen, en dan ook alle aandacht verdienen. Er is gewezen op liet groote belang dat de Russische legers kunneu hebben van eene vermeestering van den toegang tot de Zwarte Zee door de bondgenooten, voor de aanvulling van hunne oorlogsbenoodigdhe- den. In weerwil toch. van de groote vlucht, welke de Russische industrie in de laatste jaren heeft genomen, is deze nog niet feitelijk werkeloos. Zij keeren dadelijk naar gj-aab om je groote legers, zonder hulp van hun stellingen terug, zoodra zij gejaagd wor-1 befc buitenian(i) van het noodïge te voorzien, den. De zware verliezen, welke de Duitsche lichaam beven. Niemand waagde het, hem te storen. Toen hij eindelijk tot zijn kamp terugkeerde, lag er een vreemde trek op zijn gezicht, die nie mand daar te voren gerekend had. H. Het is den vroegen morgen van den 12den Augustus 1759. De groote koning doet een rit langs zijn in slagpositie opgestelde troepen. „Hoe heet dat dorp daar?" vraagt hij aan zijn adjudant en w ijst met zijn krukstok op een hoogen slanken kerktoren. „Kunersdorf, Uwe Majesteit!" De koning knikt zwijgend. Plotseling houdt hij zijn paard in. Een kleine boschpartij ligt vóór hem. Elzen, stukken^weide, sparren, den nen in bonte mengeling. Nauwkeurig neemt hij do ligging op. „Dit is een heel gewichtige stelling! zoo wendt hij zich tot een van de achter hem rijdende generaals. „Die mag mfei overgegeven worden 'Breekt de vijand hierdoor, dan is ook ons centrum doorbroken. Ik stel u voor de ver dediging van deze stelling met uw hoofden verantwoordelijk, monsieurs! Wie bezet dit bosch? Wie heeft hier het kommando?" „Kapitein Hans von Pfuel, Majesteit!" ant- wnordt de gevraagde. „Twee Compagnieën van zijn regiment staan hier tot zijn beschikking, bovendien is hem het regimentsvaandcl toever trouwd O, die!laat de koning zich op teleur gesteld en toon hooren. „Geen bëtbren zou de stelling toevertrouwd kunnen worden, Majesteit!" gaat de generaal voort. Krachtdadige steun in deze van de bond genooten zou op het Oostelijk oorlogstooneel weieens tot belangrijke gebeurtenissen kun nen leiden. Dc Fransche en Engelsche bladen wijzen bovendien op de groote politieke beteekenis van dezen strijd om het bezit der Darda nellen en spreken de hoop uit, dat ook Roe menië hierin aanleiding zal vinden om zich in den strijd te mengen. Over de mogelijke verwikkelingen, die hieruit zouden kunnen voortvloeien, willen we ons niet aan voor spellingen wagen. Zeker niet, nu het r,n- felscteFransch eskader nog slechts aan et begin is van de groote taak, die heb moet volbrengen en naar mijne meening de Engelsche en Fransche bladen de groote moeilijkheden, welke nog moeten worden overwonnen, wel wat onderschatten. De Dardanellen toch hebben eene lengte van ruim 70 K.M., terwijl de breedte, wis selend van 1200 tot 7500 M., over het grootste gedeelte kleiner is dan 4000 M. De aan den ingang gelegen forten, welke thans zijn vernield, vormen slechts eene vóórstel ling om de nadering van vijandelijke sche pen te bemoeilijken. De beide forten Kum Kale en Sedil Bahr dateeren reeds uit den tijd van Moerad II en zijn oude, gemetselde forten met eene verouderde bewapening, zoodat zij geen weerstand konden bieden aan eene beschieting van het moderne scheepsgeschut, terwijl de geringe schote- verheid van het verouderde kustgeechut een doeltreffend vuur op de aanvallende schepen onmogelijk maakte. De beide bat terijen Heilas en Orkhaniek zijn wel in la- teren tijd gebouwd, maar toch niet in staat om het moderne scheepsgeschut te weer staan. Alleen van de batterij Hellas is dc bewapening in de laatste jaren gemoderni seerd, wat ook blijkt uit de berichten, dat de Agamemnonop een afstand van 9.5 K.M. door een granaat uit deze batterij werd getroffen, waarbij 3 man werden ge dood en 5 zwaar gewond. Is het vernielen van deze vier verouderde forten dan ook van betrekkelijk weinig be teekenis, zoo volgen eerst nu de groote moeilijkheden De vaart door de Dardanellen toch. kan in hooge mate worden belemmerd door het voortdurend leggen van nieuwe mijnen, hetgeen door de geringe breedte ten zeerste wordt vergemakkelijkt. Bovendien moeten de binnenvarende schepen tegen een krach- tigen stroom opvaren, welke het r.ijnenge vaar nog doet toenemen, Voorts liggen langs beide oevers nog tal van forten en batterijen (zie de schets), j waarvan de meeste wel verouderd zijn, j maar die voor een gedeelte in den oorlog i met Italië en tijdens den Balkanoorlog door de Turken zijn gemodernb^cr l en van mo- dern geschut zijn voorzien. Vooral de for- ten Nagara, Galiipoli en Bulair zouden nog weieens ernstige bezwaren voor de door- j vaart kunnen vormen. Dit te meer, daar de geringe breedte van j de Dardanellen het mogelijk maakt om, over de geheele lengte, langs beide oevers Imet middelbaar licht geschut krachtig aan den strijd deel te nemen en de doorvaart te belemmeren. Wil deze dan ook met eenige kans op succes worden volbracht, dan zal zij gepaard moeten gaan met opera- ties op groote schaal van een sterk lan- dingsleger langs beide oevers. En ten slotte rest nog het forceeren van den 600 tot 3500 M. breed© en 30 K.M. j langen Bosporus, waarlangs verschillende kustbatterijen zijn opgesteld en waarvan de j uitgang door de beide gemoderniseerde, I sterke forten Kumeli Kav&k en Anatoli Kavak wordt verdedigd. De kleine lengte en de geringe breedte van den Bosporus vergemakkelijken in hoo ge mate de verdediging, vooral door de groote trefkans, welke daardoor aan het kust geschut wordt geboden. Uit een en ander blijkt wel, dat er nog keel wat moet gebeuren, voordat het En- gelsch-Fransche eskader zijn einddoel heeft bereikt Reeds heeft de koning zijn paard gekeerd en heeft zijn scherp oog von Pfuel gezocht en ge vonden. Hij rijdt op hem toe. Naast hem staat een jonge vaandrig, in do linkerhand het- regi mentsvaandel, in de rechter den blanken degen. „Dus gij kommandeert hier?" vraagt de ko ning den bewegingloos voor hem staanden kapi- tein. „Om u te dienen, Majesteit!" „Dan zult gij wel weten waar het om gaat?" „Om u te dienen .Majesteit!" Bon! Zorg dan maar, dat de vlek van Ko lin uitgewischt wordt!" „Om u te dienen, Majesteit-" ,jGij hebt deze stelling te verdedigen tot den laatsten man. Verstaat gij' mij Tot den laat sten man!" „Gij hebt zelf op onzen marsch gezien, hoe do Russen oorlog voeren. Waar zij komen, groeit in jaar en dag geen grashalm meer. Pardon wordt daarom niet gegeven!" ..Om u te dienen, Majesteit!" Nu wendde de koning zich tot den vaandrïg. „Wie zijt gij?" ..Vaandrig jonker Emïl van Koltzendorr, Uwe Majesteit! „Nog wel wat erg jong, niet?" „Oud gonoeg om voor Uwe Majesteit te kun nen vechten". „Dan is het vaandel bij u in goede handen". „Het zal dezen handen niet ontrukt worden, Majesteit „Sinds wanneer zijt gij bij het regiment?" „Sinds vier dagen. Majesteit!" ,,Aha. Dus nog geen kruit geroken?" „Neen,Majesteit!" „Gij ziet er uit als een jong meisje! Nu, van daag zult ge de lucht wel in den neus krijgen en kruitrook zal uw gezicht wel een beetje bruinen. Ik hoop, na den slag wat gceds van u te hooren. Wees Gode aanbevolen!" Do koning zette zijn paard weer aan. Nog een oogenblik zag hij om. Zijn oog trof Hans von Pfuel. „.Vergeet het niet: tot op den laatsten „Tot op den laatsten man, Majesteit". Het klonk diep en ernstig, als een eed. III. Heb is in den avond van den vreeselijken dag. De slag is voor de Pruisen verloren. Het leger van den grooten koning heeft een ont zettend© nederlaag geleden; zoo ontzettend, dat alle gebeuren bij Kolin en Hochkirch hier maar kinderspel bij was. Up een heuvel staat de koning. Hem verge zelt slechts zijn trouwe page. Bijna gevoelloos, onverschillig, staart hot oo" vin den grooten koning naar het. terug trekkend overblijfsel van zijn leger. ..Is er dan met zoo'n verwenechte kogel bij voor mij?" hoort bom de verschrikte page hardop zeggen. Daar treedt met moeizamen, slependen tred een offieeïer naderbij. Op zijn arm draagt hij een anderen, een doode. Met 6chrik merkt de page op, dat deze laatste in een bloedig vaan del gewikkeld is. Nu merkt ook de koning den aangekomen» op. „Wat wilt gij hier, kapitein Von Pfuel?" vraagt hij. „Het regeimentsvaandel en hem die hert met zijn leren redde uit den strijd, aan uwe voeten neerleggen, Majesteit!" is het antwoord. En langzaam, met groote inspanning, legt hij zijn last voor den koning neder. ..-Jonker van Holzendorf vraagt de koning spijtig. „Om u te dienen, Majesteit!" „Leeft hij nog?" „Nog leeft h'j- Maar hij zal den nacht niet meer halen". „Ik ook niet!" zegt de koning half-luid. „En waar komt wij vandaan?" vraagt hij daarop den kapitein. „Van de boschhelling Driftig en op scherpen toon valt d» koning hem in de rede. „Heb ik u dan niet bevolen de bosebhelling te verdedigen tot den laatsten man?" „Het bevel van Uwe Majesteit is volvoerd. De laatste man ben ik!" Maar nu kan Hans van Pfuel zich niet lan ger staande houden. Hij valt ter aarde, den vaardrig nog met zijn armen omvattend. Zijn uniform druipt van bloed. Getroffen buigt de koning zich over heiden heen. „Getrouw tot in den dood!" hoort hij een brekende stem nog murmelen. Een langzaam herhaalt de koning die ontzet tende spreuk... Daarop wendt hii zich af en staart opnieuw voor zich uit, alsof hij rich ver schrikkelijk lot in al zijn wreedheid en onbarm hartigheid vóór zich riet. 'Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1