Ï5E3 SOtiDATEKrCOURAIVrT XTWtx WöëKBöSg: 3 MaSft 1915 Lederzaken. Marinezaken. Oorresponden tie. Uit Leger en Vlooi afwachting van nadere orders is de lading naar Hendrik-Ido-Arahacht vervoerd, met bestem ming om overgeladen te worden in het Ryn- echip „Elizo", schipper Roersch, welk schip thans nog onder bewaking in de Parkhaven ligt. Met de Wsing van dit schip zal over een paar dagen een begin"gemaakt worden. Schip per Kof, van do motorboot, blijkt geheel te goeder trouw to zijn. Het Rijnschip „Hanna" is gisteren in de Maashaven gedeeltelijk gelost; meer koper is er tot nog toe niet in gevonden. Gebleken is, dat do in deze ook ontdekte puntige kogels af komstig zijn van een opkooper te Bergcn-op- Zoom. In ronde cijfers wordt de waarde van het in- beslaggcnomen koper aan boord van de Hanna", de Elize'en de „Geertruida Mar- garetha" op honderdduizend gulden geschat. Voor het koper werd van 95 cent tot f 1.05 per kilogram betaald. He heer König is gisteravond voorloopig op vrije voeten gelaten. Een goed voorbeeld. Er bestaat ongetwijfeld in verschillende stre ken des lands wel eenige vrees, dat, als de oor log en dientengevolge de mobilisatie nog lang duurt, het landbouwbedrijf gebrek aan werk krachten zal krijgen. Het baat daarbij niet veel of 'er al in andere vakken werkkrachten 'over do hand zijnzelfs kunnen werklooze landarbeiders in de eene streek soms heel wei nig uitrichten in een andere, waar de werkwijze te zeer verschilt. De Minister van Landbouw heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd, dat in het komende voorjaar en in don zomer geen akker onbe bouwd en geen koe ongcmolken zou blijven en staat daardoor borg, dat zijn ambtgenoot aan het departement van Oorlog het middel zal we ten te vinden, om, door het verleenen van ver loven, de cischen van 's lands gewapende defen sie te doen samengaan met die onzer econo mische verdediging, welke ernstig schade zou lijden, wanneer niet overal uit het land ge haald werd, wat er uit te halen is. Als in dit opzicht do landbouwende bevolking meewerkt, dan doet zij een even vaderlands lievend werk als het gemobiliseerde leger. En daarom vermelden wij als een mooi voorbeeld van solidariteit, wat gebeurt in de gemeente Werverslioof. Blijkens een verslag in ,,Onze Courant" ver gaderde daar het plaatselijke steuncomité, om deze zaak onder de oogen te zien. Er zijn al daar 36 gemobiliseerde mannen, in wier arbeid moet voorzien. Welnu, besloten is, dat uit de ■300 gezinnen werkers zullen komen, die, om niet of voor dagloon, liet werk der afwezigen zullen verrichten. De helft den kosten zouden de gemobiliseerdon betalen en de andere helft komt voor rekening van het Comité, dat rekent op een soort vrijwilligen hoofdelijken omslag. Eén lid was bereid met paarden te ploegen. Een en ander geschiedde in de verwachting, dat de Minister door deze regeling er nu niet toe over zou gaan, de verloven te weigeren, daar, wat do burgers op zich namen, een zware taak is, omdat er op den zwaren kleigrond toch al lang en hard moet gewerkt worden, om er wat nit te halen. In elk geval mag zeker de goede intentie van ons braaf en degelijk land volk in Noord-Holland met lof vermeld wor den. (Tijd.) Duitsche loopgraven aan onze grenzen. Aan onze grenzen, zoo wordt uit Zeeuwseli- Vlaanderen aan ,,De Tijd" 'gemeld, .gaan do Duitschers voort met het maken van loopgra ven. Zo worden zóu gebouwd, dat ze slechts tege'n het Nederlandsch grondgebied kunnen dienen. Dit behoeft echter geen reden tot on gerustheid to'geven Do Duil^ahers verzeke ren namelijk, relconing te moeten houden met <le mogelijkheid, dat do Engelschen trachten te landen iii Zeemvsch-Vlaanderen en daarna op te rukken naar het Zuiden Uit do Staatscourant. Bij K. B is tijd. l»noemd bij het res.-pers. der inf., tot ros.-majoor, met best. om te wor den toegevoegd aan den inspec. van den land storm. de gew. kap. der voorm. d.d. schutterij te 's Gravenhage. P. A. Nierstrasz, wo nend© Watergi aa fsnieer. Bij K. B. zijn benoemd tot tijd.-paarden arts 2d© lel., de ros.-tweede-luit. P. J. M. H. Boots, 11de reg. inf. en de landweerpl. kor poraal A. D. 'Oost er ba an, 28et© bat. landw. inf. Bij K. B'. is. met 1 Maart a.s., aan den kapitein J. Jungelin g, van den staf der art., werkzaam hij de art.-inrichtingen, op ver zoek een eervol ontslag uit den mil. drenst ver leend en hem tevens vergund, desverkiezende de activiteitsuniform te dragen, en is do heer J. Jungeling voornoemd, benoemd tot bureau chef voor de techn. zaken bij de art.-inr. Bij Kon. Besluit van 23 dezer wordt, gedu rende den tijd dat het leger in Nederland is gemobiliseerd, aan de daarbij ingedeelde officie ren, onder-lmtouants cu adjudant-ouuerof fi- cieren, behoorendo tot het leger in Ned.-Indiö, vergund te dragen de overjas, de jekker en den mantel, als vastgesteld voor officieren en adjudant-onderofficieren van de Nederland- scha landmacht. (St.-Ct.) Do kapiteins .T. N. Bruyn, M. Walt- heer, do le luitenants P. J. M. van der R e ij d e n, v. d. Poel en de le luitenants kwartiermeester Ruel Engelman en De Reuver zijn gedetacheerd bij den hoofd cursus, ten einde als leeraar op te treden voor de leerlingen van het 2o studiejaar, die aldaar een viermaandsohen cursus volgen. Reserve officieren. Bij Kon. besluit is bepaaldvoor benoeming tot reserve-officier kunnen mede in aanmer king komen landstormplichtigen, wier positie tijdens hun verblijf in werkelijken dienst is ge lijkgesteld met den rang van onderofficier, die een dergelijke vakkennis, veel ijver, een goed gedrag en \oldoende beschaving bezitten. (Avp.) Landstorm. De Minister van Oorlog, Generaal Majoor Bosboom, vertrok Zaterdagnamiddag naar Noordwijk a/Zee, ten einde aldaar eene inspectie te houden over een aantal vrijwillige landstorm- afdeelingen, die' uit verschillende plaatsen, na het afkiggeu van een marsch van 25 KM, al daar te samen komen voor bedoelde inspectie. De Minister was daarbij vergezeld van Ma joor Muller Massis, hoofd der Iïo Afdeeling van het Departementden kapitein van den Genei-alen Staf De Quay en den waarnemen den Adjudant des Ministers, kapitein Van E verdingen. De lichting 1916 en de Landstorm. De wetsontwerpen, die bij den Raad van State aanhangig zijn gemaakt, bedoelen niet alleen het vervroegd onder de wapenen roe pen van de miliciens der lichting 1916, maar ook om aan het legerbestuur voor den land storm de beschikking te kunnen geven over nog eenige andere reeds ontslagen lichtingen der Landweer. De ,,Opr. Hrl. Ct." heeft een onderzoek ingesteld «rm te weten op welke lichtingen deze bepaling slaat. Daarbij is gebleken, dat daarmede vermoe delijk bedoeld worden de militie-lich tingen 18951896 en 1897, de lichtingen dus die in 1303, 1904 en 1905 bij de Landweer overgingen, die 31 Juli 1910, 1911 en 1912 uit den mili tairen dienst werden ontslagen, omdat toen de Landstormwet nog niet bestond, welke thans dienstplicht voorschrijft tot 31 Juli van het jaar, -waarin de dienstplichtige 40 jaar wordt. De eerste lichting, welke onder de Landstorm- et gevallen is, is de Landweerlichting van 1906. Die ging in 1913 bij den Landstorm over en kan nu reeds opgeroepen worden. Daan-an is dan ook reeds enkele maanden terug het kader opgeroepen. De andere drie hierboven genoemde lichtin gen kunnen eerst na aanneming der hier boven genoemde wetsontwerpen worden opge roepen, hetgeen nog niet wil zeggen even min als dat met de landwccrlichting van 1906 eerste landstormliohtiug) het geval is dat zij worden opgeroepen. Verder zij nog opgemerkt, dat volgens de bestaande Landstormwet de manschappen der militielichting 1895, of wel van de landweer lichting 1903, die dus 31 .Juli 1910 gepaspor- teerd werden, maar kunnen worden opgeroepen tot 31 Juli a.s., omdat zij dit jaar 40 jaar worden. De wetsontwerpen zullen vermoedelijk reeds deze week bij de Tweede Kamer worden inge diend. Nederlandsch fabrikaat. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Dieft de volgende order uitgevaardigd „De Minister van Oorlog heeft mij het vol gende doen kennen Bij ranschaffing van be- noodigheden voor liet leger gelde als algemeen© ïugel, dat voor zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat moet worden genomen. Buitentand- 6ch© fabrikaten komen in hot .algemeen eerst voor levering in aanmerking wanneer hunne prijzen minstens 7 lager zijn dan die van Nederlandscho inschrijvers. Intusschen kan oncW cl© huidige omstandig heden niet altijd aan bedoelden rijgel worden vastgehouden, b.r. wanneer door aanschaffing van buitenlandsch fabrikaat de voorziening in d© behoefte aan artikelen welke onmiddellijk noodig zijn, aanmerkelijk kan worden, espoe- digd". gave van liet Reccueil Militair, tweede stuk 1901—1907. Red. L. H. II. Th., Roermond. Diezelfde vra gen kan ik niet opnieuw doen onderzoeken. Geef het nummer der courant op waarin het stond, dan zenden we u een exemplaar. Red. W. van A., Roozendaal. Gehuwde onder officieren beneden den rang van adjudant- onderofficier, die in hun woonplaats niet aan do soldatenmenage wenschen dec-1 te nemen, kunnen do vergoeding voor levensmiddelen ad 0.35 ontvangen van 1 October tot c-n 15 De cember 1914. Na 15 December 1914 ontvangen niet-soldij- genietende militairen, dus ook onderofficieren, die niet voor Rijksrekening aan do soldaten- menage ter plaatse deelnemen, inplaats daarvan eene vergoeding wegens gemis van levensmid delen ad 0.35 per dag, niet echter jaarwedde- genictcnden, die met voeding zijn ingekwar tierd. Na 15 December 1914 wordt deze vergoeding bij ziekte, verlof of andere redenen van dienst- 'errichting nog gedurende vier dagen geno ten. Red. Joh. I., Naaiden. Noch het recht op soldij of eenige vergoeding bestaat gedurende do reis an Bloemfontein naar Holland, noch het recht op vergoeding van reiskosten bij terugkeer naar Afrika. Red. H. P. B., Klaaswaal. moet u met een schrijven tot het Departement van Oorlog wenden. Red. A. K., VJissingen. De Belgische consul te Vlissingen zal u dit kunnen zeggen. Red. A. P Hulst. Uw sergeant-majoor zal het u onmiddellijk kunnen zeggen. Wij dragen van dergelyko interne zaken geen kennis. Red. M. A., fort Heuveltje. Zoo het noodig is kunt gij ondersteuning vragen aan den Bur gemeester uwer woonplaats. Red. Mil. J. C. De gezinnen van hen, die on der de wapenen zijn, kunnen ondersteuning krijgen. De burgemeester van uw woonplaats, tot wien gij n daartoe wenden moet. maakt het bedrag uit. Red. M. S. Geen plaats voor aankondigingen vooruit. Verslagje van den wedstrijd zelf ont vangen wo gaarne. Red. Mil R J. v. L. Den Haag. U moet u daar toe wendc-n tot den schrijver van do Esperanto- lessen, prof. Blok. Red. E. W. J. te T. Bij den overvloed van gedich ten, die ons altijd toestroomt, hebben wy voor het uwe, door zijn grootte en mindere ge schiktheid, geen plaats Red. Korp. H. t. N. te M. Uw vers is minder ge schikt voor ons blad. Red. A H. te H. Er ontbreekt nog te veel aan nw vers, hoe goed ook bedoeld, om het in do Soldateneourant te zetten. Red. gebreide sokken kreeg! Zijn naam wist ze wel niet, maar nis ze uitgedeeld werden bij zijn compagnie, de derde zou het haar al een groot© voldoening geven. Dan had zij nis 't wnro samengewerkt met hem voor dezelfde man schappen. Zij moest de sokken inzenden bij een comité, dat voor de verzending zorg droeg en zo wist dus niet waar ze been gingen. Maar misschien kon ze bet wel te weten komen. Als ze in enkele paren eens een briefje deed met bet verzoek haar te willen mriden of de sok ken ontvangen waren: wellicht zou iemand haar even antwoorden. En zoo deed ze. In twee paren vouwde ze een klein briefje. En jawel, reeds na een week ontving ze een netgeschreven briefje, waarin ze bedankt werd voor het goede werk, dat ze voor de militairen gedaan had. Enliet was geschreven door een sergeant van de derde compagnie. Zou ,,hij" hot zijn Een maand later was het sterke Antwerpen gevallen. Velen Belgischen soldaten, terugge drongen door den vijand, werd geen andere keus gelaten dan zich over te geven of te vluchten naar Nederland. Het laatst© gebeur de. In dichte drommen kwamen zo over de grens en werden ze door do Hollsndsche mili tairen in verschillende plaatsen in de leegstaan de kazernes ondergebracht. Ook in de woon plaats van Emma de Jong was een trein gein- terneerden aangekomen. Dadelijk bij aankomst aan het station worden ze door enkele jonge dames, waaronder ook Emma, op versnaperin gen onthaald. Door haar grooten ijver om allen zoo spoedig mogelijk iets te kunnen aanbieden, zag ze niet welke Ilollandsche bewakingstroe pen meegekomen waren. Plotseling kwam er een sergeant op haar toe om haar te bedanken voor de door haar gebreide sokken. ,,Hij" was het. Hij had de beide paren met het briefje ont vangen. Hoe hij wist. dat zij de schrijfster van het briefje was5 Wel. door een van de andere dames bad hij haar naam hooren noemen en nu kon hij natuurlijk niet nalaten haar mon deling zijn dank te betuigen. Als wederdienst hielp hij haar nu bij de geïnterneerden, zooveel hij kon. Eenige maanden later werden er kaarten ge drukt, meldend de verloving van Emma de Jong met den blonden sergeant van de derde compagnie. E. A. J. LAKKE. Krimpen a d Lek. Ook ran honden maakt men in den tegenwoordigen oorlog gebruik. We hebben onlaDgs een illustratie gegeven van een hond, die op het slagveld gewonden zoekt. Dat. was volstrekt geen uitzondering, zoo zijn er vele. Hierbovon zien wij een afdeeling van het Fransche Roode Kruis, die, van honden voorzien, naar het front trekt. Er zijn er bij van verschillend ras, zooals men ziet, maar allen zijn afgericht om op het slagveld naar levenden te zoeken, iets van dezen, een kepi of zoo iets, naar het lazereth te brengen en daardoor de hospitaalsoldaten opmerkzaam te maken. Kcperen bruiloft op het fort bij Velsen. Men schrijft ons van fort bij Velsen- Zoo was dus voor de tweede maal ons fort fetuige van een koperen bruilofsfeest. Was hit e eerste maal een kustbewoner, afkomstig uit Urk, die de bruidegom was en geroepen was om ona vacYwland te dienen, thans hadden wij in ons midden een van die brave arbeiders uit het groot© Amsterdam, wien de mobilisatie veel zorgen had gebracht. Te meer deed het ons genoegen onzen jubilaris te kunnen huldi gen, omdat wij van hem nooit anders zagen Bij k. Uit de Staatscourant. ing. v. 1 Maart aau luit. t. z. le kl. K. P. Wc ster veld. op verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend ingesteld de burg. betr. van dir. van 's Rijks werven, dir. van 's Rijks werf Wil lemsoord on als zoodanig benoemd de eervol ontslagen luit. t. z. le kl., E. P. W ester- v e I d. Bij K. B. is m. ing. van 1 Maart aan den w„«er in dienst gestelden gop. luit. t. z. 2e kl. O. Mörzer Bruvns, op verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij K. B. is het aan den kap. t./z. J. F. N ij land met 1 Maart a.s. verleende eervol ontslag uit den zeedienst, onder toekenning van pensioen, ingetrokken. D. B. 43 L. W. I. Op grond van artikel 72 van de Wet voor het lteservepersoneel der landmacht 1905 enz. bestaat het recht op pen sioen der weduwen en kinderen. Zie hiertoe de bepalingen vervat in do artikelen 32 en 34 tot en met 41 der Pensioenwet voor de landmacht 1902 en art. 43 van de wet voor het Reserve- personeel. Bedrag van het jaarlijksch pensioen is aan gegeven op blz. 1465 der Vierde Beknopte Uit Een interessant kijkje in het oorlogsterrein in de Karpathen geeft het plaatje hier boven. Oostenrijksche en Hongaarsche troepen bestormen een dorpje op de noordelijke helling der Karpathen, dat bezet is door Russen. Tusschen de hutteu en schuren van het blijkbaar vrij armzalig dorp spint zich een hevig gevecht af. Uit het dak en het raampje van een houten schuur steken de geweren der Russen, elders wordt er hard gevochten man tegen man. Maar de Hongaarsche Honveds en de Oostenrijksche scherpschutters deinzen niet terug, doch stormen voorwaarts. P. Loevcstein. TT vergist u. Red. L. J. Sell., Zutphen. Is reeds onlangs in deze rubriek vermeld. Wij weten niet meer in welk nummer en kunnen het niet telkens vragen. Informeer bij uw sergeant-majoor. Red. Al van den beginne van dezen oorlog af, zijn er tal van neutrale handels schepen in beslag genomen, van de oorlogvoerenden zelf in de eerste plaats, maar van de neutralen ook. De Nederlandsche handelsvaart weet daar ook van mee te praten. Dergelijke in-beslag-neming behoeft ons niet te verwonderen; de tegen- ivoordige 'oorlog is er een, die er vooral op gericht is den vijand ook commercieel lit te putton en neutrale schepen werden onderzocht, of er contrabande aan boord vas, We zien hierboven een Engelsch officier, die een neutraal handelsschip tot stilstand heeft gebracht en nu aan boord komt om het naar een Engelsche jjaven te *qAren: Dreigend wacht een oqrlpgssc&ip op eenigen afstand. Aan tie Korporaal-koks. De korporaal-kok, die in 't bezit is van de lijst afgezonden door korporaal-kok Th.'s Gra- remade, fort Zeefront den Helder, kanier 5, wordt beleefd verzocht aan onderstaand adres eenige inlichtingen te geven hoeveel namen of er op staan. Th.'s GRAVENLADE Korp.-kok Fort Zeefront, Kamer 5, den Helder. De Sokken. (Van mil. E. A. J. Lakke uit Krimpen a/d. L.) Velen waren op den bewusten 2en Augustus gaan zien naar het wegtrekken der troepen, in de hoop hier of daar nog een bekende tusschen dio vele soldaten aan to treffen. In schier ein- deloozo rijen trokken ze voorbijallen gingen weg. Hun wapenen schitterden in den zomer zonneschijn en het maatgedreun van hun voet stappen klonk forsch op tegen do hooge huizen rijen. Met een vastberaden trek op 't gelaat marcheerden ze daarheen om te gaan naar 't station en verder naar de grenzen, de donkere toekomst tegemoet. Ze gingen ver van vrouw en kind, van huis cn haardhet afscheid den vorigen dag was zwaar geweest, maar het drukte nu niet meer zoo erg; zo wisten het, ze deden hun plicht, ze moesten waken voor de onschendbaarheid van hun vaderland. Ook Emma de Jong was eens gaan zien of er misschien onder de vele soldaten een be kende zou zijn. Plotseling viel haar oog op een sergeant, die voor aan een sectie marcheerde, z'n blond hoofd fier opgeheven, z'n oog tinte lend van levenslust. Waar had ze dat gezicht meer gezien O ja, sedert korten tijd zag ze hem bijna eiken morgen haar huis voorbijgaan naar het groot© kassierskantoor, even om den hoek. Dus ook hij kon in deze benarde tijden iets voor het vaderland doeu. Hij ging met de derde compagnie naar de grenzen. Maar enkele weken later kon ook Emma iets voor haar land doen. Er moesten sokken gebreid worden voor de militairen en ze had immers tijd genoeg en aan do noodigc lust en ijver ontbrak het haar niet. Vele paren werden dan ook door haar vervaardigd. Zij gaf nu nog maar alleen haar vrijen tijd, terwijl de militairen zich geheel in dienst van hun va derland stelden. Ook ,,hij". 't Was haar vreemd, hem niet moer eiken morgen te zien voorbijgaan gelaat en houding gaven zijn per soon iets, waardoor zo zich bijzonder aange trokken gevoelde. Waar zou hij nu rijn? Zou hij een zwaar en moeilijk leven hebben? Zou den er voor' zijn compagnie cok sokken gebreid moeten worden?. Als hij eens van de door haar dan een opgewkt humeur, en hij de zorgen die hij te huis achterliet, zoodanig verborg dat hij andoren nog steeds opbeurde. Het was (lus wel te begrijpen dat, toen onze jubilaris Vrijdagavond van verlof terugkeerde en hij door zijn colle ga's in de aardig versierde kamer 20 werd bin- nengeleid om liem daar eon geschenk namens de bezetting aan te bieden, hij zoodanig onder den indruk was, dat hij geen woorden van dank kon vinden. Kameraden, gij hebt een mooi stuk ka meraadschap verricht, door hem 6 stoelen, spie gel, karpet en (schilderijen aan te bieden. Ik heb het bij hem thuis zien breng»?n en wecst overtuigd, dat nooit een gaT© door onderlinge vriendschap beter op prijs zou worden gesteld dan hier. Ook onze superieuren bleven niet achter. Nog om hair een 's nachts nam de jubilaris de wenschen in ontvangst van onzen sergeant- majoor, die hem op de feestkamer kwam ge luk wenschen. Van onzen jachten commandant mocht den jubilaris nevens een stoffelijk ca deau de gelukwenschen in ontvangst nemen, terwijl hij aan alle feestvierende kamergenoo- ten 24 uur permissie gaf om de meubels naar Amsterdam te brengen en den avond in ge zelschap van bruidegom en bruid gezellig door te brengen. Dank dus aan onzen commandant, die naast de militaire belangen, met hart en ziel met zijn - onderhoorigen medeleeft, waarvan wij allen die hem begrijpen, de voorbeelden hebben ge zien. Laat op ons fort dan ook do kameraad schap en de onderlinge verhouding blijven, zoo als zij zijn, en aan onzen jubilaris nogmaals een lang en gezellig leven gewenscht EEN FORTBEWONER. Uit Vlissingen, Een milicien schrijft ons: Dat er ook in Vlissingen militairen zijn, die hun vrijen tijd nuttig besteden, hebben wij dezer dagen hier kunnen aanschouwen. Reeds voor eenigen tijd is hier een vereenigiüg opge richt, welke zich ten doel stelde den militai ren aangename avonden te bezorgen. Nu heeft die vereeniging haar eerste uitvoering gegeven en welke schitterend geslaagd mag heeten. Wij hopen dan ook, dat het niet de laatste uitvoe ring van die vereeniging mag zijn. Door den voorzitter, den korp. Eksteen, werd in do oponingrsede op hot doel en streven der vereeniging gewezen en hij bedankt© de dames en heeren en in het bijzonder den garnizoens commandant voor de hulp en den steun welken da vereeniging van allen ontvangen had, en die de vereeniing in staat stelde dien avond te organiseeren. Daarna werd begonnen met de afwerking van het programma. De vioolsolo's van den heer ,Metz werden met veel succes bekroond. Het was een bewijs, dat de heer Metz zijn instrument volkomen moester was. Ook de heer Tak, welke defi heer Metz. op de piano accom pagneerde, toonde, dat dit werk hem ook niet vreemd was. Beiden een woord van lof. Ook aan het applaus wat de fantasie op den degen, uitgevoerd door 4 dames en 4 heeren, kreeg, scheen schier geen eind te komen. Al les werd even correct uitgevoerd. Hiervoor een woord van hulde aan do aerg.lste klasse Do Ridder, welke dit nummer ingestudeerd heeft doch welke door ziekte dien avond niet aan wezig was. De gymnastiek, welke wij te zier kregen, was in een woord prachtig. Er kan niet veel over gezegd worden, dan dat alles werk was van 1ste klasse turners. Vooral het i ken aan het hoogrek, was onovertrefbaar. Heel aardig was dit nummer opgeluisterd door twee oxentrieken, welke alle eer van hun werk had- den. Vervolgens werd een blijspel ,,Een kleine vergissing", onder leiding van korp. Eksteen, opgevoerd, wat algemeen bijval vond. Vooral do oppasser verdient allen lof. De oude Kaa; kooper was gewoon onbetaalbaar in zijn rol. Men kon zien, dat hij geheel in zijn rol opging. De damesrollen werden allen heel goed gespeeld. Mevr. Kaaskooper deed niet voor haar partner onder. Men kan zien, dat de leider een goeden kijk op de zaak had. Alle lof, korp. Eksteen. Na een woord van dank door een der aan wezigen, voor het genotene, bedankte de voor zitter alle aanwezigen voor hunne belangstel ling en beloofde hij, dat de vereeniging spoedig weer een uitvoering zoU geven, waarnaar wij nu al reeds verlangen, want wij weten zeker, dat het ook dan weer ieta goed zal wezen. Zoo zien we, dat Vlissingen nog niet geheel ver geten wordt. „Fort bij Vuren". Men schrijft ons van fort bij Vuren: Wat heeft onze bezetting hedenavond geno ten door het optreden, in de cantine alhier. V3n den declamator, den heer Johan Broedeiet uit Den Haag! Ernstige, luimige. tragische en komische voordrachten wisselden elkaar met kleine tus- achenpoozen af. Vooral de voordrachten Pop pen' ,,De Rose Domino cn ,,Geen haast" brachten de gemoederen in beweging en over do laatst© ontspon zich zelfs onder de man schappen eene aangename discussie, gepaard met aanhoudend gelach. Do verschillende voordrachten te citeeren lijkt me overbodig, daar zij in één woord zeer leerrijk en pakkend waren. De Militaire Huisvlijttontoonstelling te Gor- cüm had eenigen onzer van hot fort gehaald, die daardoor veel hebben gemist, doch ik twijfel niet, of zij zullen door eene spoedige terugkomst van den heer Br. de schade kunnen inhalen. De vele prettige avonden, dio den manschap pen door de ijverige bemoeiingen var. onzen fortcommandant, den kapitein der artillerie I. Bessem, worden bereid, kenmerken zich dan ook steeds door buitengewoon gezellige bijeen komsten. Voor menigeen za' ons fort wel totaal onbe kend zijn. Dezen zij het dan duidelijk, dat het is gelegen aan den Noorder-Waaldijk tegenover Loevestein. Van militaire z:jde trekt ons fort nog al de aandacht en is het voor de militaire bezoekers beter bekend onder den naam van ..Een vaste Burcht", zulks in verband met het geen hier tot stand is gebracht onder de ener gieke leiding van genoemden kanitein. 26 Febr. 191-5. B. Jr. Tooneeiuitvosrlng to Ceertruidenberg. Mil. Jos. Taeymans schrijft ons: Eindelijk waren ze. dan toch nog gekomen de militaire tooneelclub cn het orkest uit Ooster hout. Lang reeds was er sprake van dat ze hier eens eene tooneeluitvoering zouden komen geven. Doch 'fc duurdo lang en velen hadden een bang gevoelen, dat bet nog wel een keer mobilisatie zou worden, voor en aleer aan hunne verwachtingen zou voldaan zijn. Maar plots kwamen ze, of beter gezegd sjokten ze een balf uur lang in de Zuidertram van Ooster hout naar Geertruidenberg, om de aldaar ge mobiliseerde troepen een genoeglijken avond aan te bieden. In de cantine van het kazernegebouw —as zoo goed en zoo kwaad als 't ging een tooneel op geslagen en alhoewel de uitvoering als geheel een weinig in de verdrukking kwam door de omstandigheden. waaronder zij plaats vond. toch liep alles uitstekend van stapel. Er werd vlot en met veel animo gespeeld. Do lef van tooneelspelers en orkest is reeds zoo vaak uit sluitend en herhaaldelijk in Oosterhout bezon gen, dat, zoo wij hier ter plaatse de kwaliteiten van elk der spelers opnieuw gingen bespreken, •sulks op den duur monotoon zou worden en het er naar zoude gaan lijken of wij steeds onze eigen artisten met benig trachten ie smeren. Het zij genoeg te weten, d2t allen zich we der van hunne beste zijdo toonden en dat nie mand tegen de grootc mooito heeft opgezien zich herwaarts te begeven, om ook minder goed bedeelde collega's eens eenige ontspanning te bezorgen. De cantinezaal was eivol. Vroolijke gezich ten, hartelijk gelach en daverend applaus wa ren evenveel bewijzen hoezeer men het gebó dens waardeerde. Klokke 11 hobbelden wij met bag3ge, viool kisten enz. naar O. terug, waai wij na midder nacht aankwamen. Heycrmans en Verkade rei zen na dergelijke avondvoorstellingen wellicht een weinig gerieflijker, doch op onze stroozak- ken en politieke bedden hadden we, nadat we van de vermoeienissen spoedig in de armen ©ener weldadige sluimering gevallen waren, tot Zondagmorgen ruimschoots gelegenheid om van de in de vrachtwagens ontvaDgen stooten en kneuzingen te herstellen. Philippine. De moten ingestort. Mil. Monshouwer sclirytt ons Door do hevigen storm, die Zaterdag j.l. woedde, is een der w icken van den in 1725 ge- bouwden molen afgebroken met het noodlottig gevolg dat de molen geheel is ingestort. De molenaar, die zich in den molen bevond, was nog juiat- in staat zijn leven te redden. Door de mooie ligging gaf de molen een schoon-overzicbt van de omstreken, cn was dus uit militair oogpunt zoer geschikt voor observatietoren. Vélen uit het detachement waren snel ter nlnc^se om zoo noodig de behulpzame hand te bieden. Voor óe Militairen te Amsterdam. Men meldt ons Dinsdag 2 Maart, om 8 uur zal het gezel schap Allehes en Tholen een cabaretavond geven in Maison Boer, Weteringplantïocn 2 b/d Weteringschans. Een voetbal gevraagd. Korp. Velthuysen schrijft ons: Eenige jongens van het 3e regiment 3e bataL jon 4e compagnie afdeeling „Opleiding" heb ben het plan een voetbalclub op te richten. Al les daarvoor is reeds in orde. maar nu ont breekt slechts een football. Hoogstwaarschijnlijk zullen er wel welwil lende personen zijn, die ons het verlangde wil len opzenden, waarmee men ons zeer verheu gen zou. Kon. Nationaat Steuncomité, Men meldt ons Over do maand Februari is door do 3e oomp. Ie Bat. 3e reg. vest. art. (leger en landweer) afgedragen de 6om V3n 116.49. Verloren voorwerpen. 13 Febr. verloren een ransel inhoudende 1 paar schoenen, 1 eetketel met zakje, 1 lepel, 1 kwartiermuts. 1 naaizakje, 1 paar sokken en 2 hemden, gemerkt H. S. A. (no. wapen) 197, is blijven liggen trein do. 222. die middags om 1.39 uit Amsterdam vertrekt naar Amers foort aankomst 2.22. Bii het overstappen in Amersfoort naar L. b: O. is hij blijven liggen. Verzoeke bericht aan L. P. Bosch, sergeant- opzichter Ambulance te L. b. Oldebroek. Den lóen Febr. heb ik te Utrecht in den trein laten liggen een buitenmodel koppel met kop pelplaat waarop een Rom. vier, met een bajo net en scheed© (van een karabijn), wapennum mer 293. Verzoeke beleefd bericht aan F. da Jong, 4e Comp. "Wielrijders, Legerdepöt A. Permissie. (Van mil.-kan. C. Trouwborst.) Het beste wat de dienst ons biedt, Ia met permissie gaan. Zeven dagen van te voren Denk je er al aan, Als je je verlofpas hebt, Dan ben j© blij, content, Je Al Cmet de grootste lust op te ia je geen halven cent. "Want, r.aar huis toe is het beste, Naar huis toe gaan is fijn, Waar je meisje staat te w achten En je idealen zijn. Thuis daar is be* toch maar heerlijk, By regen en zonneschijn, Waar je vreugd en vree kunt doelen. En waar je werk en 6treven zijn. Je gaat voor vierentwintig uren, Naar je stad of dorpje he^-n Straf heb je natuurlijk niet, Een flink soldaat niet, neen! Zingen doe je in den trein, Totdat die stilstaat, stopt; Dan spring je je coupétie uit, Haast hals over kop! Want naar huis toe is het beste. Naar huis toe is toch fijn; Waar de uren zoo omvliegen Waar ze zoo vervlogen zijn! Aan heel geen zorg te denken, Alleen maar aan den tijd, Dat de avond is gekomen, Je weer naar je corps toe rijdt. CORN. TROUWBORST. Naam pie. Grenadier K. Droog schrijft ons: Eenige jaren geleden schreef Charivari us ia ,De Groene" het volgende spotgedicht: IN? tijd van Beitekoo, van Annemie, Margreet en Aagje Is lang voorbij. We volgen nu het voorbeeld van het Haagje. Zoo'n naampje op een y-tje klinkt zoo lijntjes, zoo coqnetjes. Marie, Christien, Jacoba, Anna Mina is niot netjes. zeggen liever, Mary, Cobi, Annie. Tini, Mini, En Kitty, Nelly. Wimmy, Elly, Florry, Lotti, Stini, En Jet is veel te burgerlijk, fatsoenlijker ia Jettie, En Jenny, Molly, Hennv. Dolly, Fanny, Anny, Hetty. En Maggy. Rosy, Tilly. Grietie, Lizzy. Madzy, Curry. En Bini, Carry, Emmy, Betty. Sally. Soezie, Dorry. Een jongen heet geen Hein, maar Henny. Jan is platzeg Johnny, En Willem dat moet Wflïjr zijn, <^n Toon na tuurlijk Tonny, Gijsbert wordt Bertie, Bennie, staat voor... drommels ja hoe hiet die? Gelukkig nog dat Piet voorloopig Piet is. en niet Piet»! Al wat uit Engeland komt is chic. Ja juist, maar je vergeet. Dat daar de waschvronw Mary, on het vïerh- wijf Kitty heet 1 Op Neerlands dier'brcn grond. (Van mil.-serg- J- C. F. «Sc^ell Jr.) Wij leven vrij, wij leven blij. Op Neerlands dierbaren grond, Voor 'k echter doorga met cit couplet, Heb ik gaarne dat er wordt opgelet, Want 'k heb het zelf in elkaar gezet, Op Neerlands dierbaren grond, (bis) Wij leven vrij, wij leven blij. Op Neerlands dierbaren grond. Dat zingen de geïnterneerden vlug, De een soms rap. de ander stug. Maar allen denken aan hun land terug Op Neerlands dierbaren grond, (bis)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3