OP ZEE. Binnenland. Ons Oorlogsdagboek. DE gOT'.Tifl nPTr^T^TOOTJlrü-vnn Woonsdag O 3V^fa.a.yfc 1915 Deze man op krukken is geen invaliode uit den tegenwoordigen, noch uit een vroegeren strijd. Het is een man met een grooten naam, die sympathiseert met Frankrijk, de Italiaan Rieeiotti Garibaldi. Dezen naam kennen wij allen, als dien van den Italiaanschcu vrijheidsheld, die voor meer dan een halve eeuw medehielp om Italie's eenheid en onafhankelijkheid te herstellen. Wie heeft niet gehoord van Garibaldi's vrijscharen, de Duizend, waarmee hij uit Rome trok on Sicilië veroverde? Ricciotti Garibaldi is de zoon van dien ouden houwdegen, door ziekte kreupel en lijdend, maar hij stond aan Frankrijk, dat in die roemrijke dagen Italië steunde, niet alleen twee zonen af, maar bezoekt het ook. Op ons plaatje zien we hem Fransche troepen inspecteeren te Parijs. twee dagen worden geschat op 400 gedooden en me^r dan 600 gewonden. Van de Franschen sneuvelden vijftig man en werden 80 gewond. PARIJS. Een aanval der Duitschers top Becourt bij Albert werd onmiddellijk afgeslagen. De vijand heeft 200 granaten in Soissons geworpen. Wij hebben besliste vorderingen gemaakt op het geheele front in Champagne. Onze aanwinsten van gisteren ten noordwesten en ten noorden van Beau Séjour zijn 2000 M. loopgraven. Die aanwinsten zijn heden nog vergroot. In één enkele loopgraaf werden 200 doode Duitschers gevonden. In Argonne hebben wij 300 M. loopgraven ten westen van Bourevillea genomen en tevens den zoom van het Vanquois-plateau bereikt. Een aanval der Duitschers op Chapelette in de Vogezen werd afgeslagen. BERLIJN. Uit heb groote hoofdkwartier wordt gemeld In Champagne zotte de vij and ook Zaterdag zijn aanvallen voort, zij werden echter volkomen afgeslagen. Ten zui den van Malancourt (ten noorden van Ver dun) bestormden wij verschillende achter el kander liggende vijandelijke stellingen. Zwakke Fransche tegenaanvallen mislukten. Wij namen 6 officieren en 250 man gevan gen, en veroverden vier mitrailleurs en een mjjnenw«rp«r. Aan den westrand der Vogezen wierpen wij na hevigs gevechten de Franschen uit hun stellingen bij Blamont-Bionville. Onze aanval bereikte de linies VerdinalBreme- neiloostelijk Badonviller, oostelijk Celles. De vijand werd over een breedte van 20 KM. over een afstand van 6 KM. teruggedron gen. Pogingen van den vijand om het ver overde terrein te herwinnen, mislukten on der zware verliezen. Eveneens rijn vijandelijke aanvallen in de zuidelijke Vogezen afgeslagen. Vliegers. PARIJS. Een Duitsch escadrille wierp eenige bommen op de Belgische kust achter Nieuwpoort, waardoor een vrouw en een oud man werden gedood. In Woëvre werd een Duitsche vliegma chine, die over onze linies trachtte te vlie gen, door ons vuur teruggedreven. Maarschalk Van De oorlog in de Vogezen. Een oorlogscorrespondent van de „Nord- deutsche Allg. Zeitung" vertelt van de moeilijkheden, die men in de besneeuwde Vogezen heeft om de gewonden in veiligheid te brengen. Vooral op de kam wordt bloe- dig gevochten en dan is hot vaak bijna on mogelijk zwaar gewonden snel genoeg weg te brengen. Daar moeten dan dikwijls de vrijwillig gevormde afdeelingen van ski-loo- pers te hulp komen. Zij dragen den naam van „berg-marine". Zij worden in de eer ste plaats voor patrouilledienst gebruikt, Zij dragen een practische en zeer nette uni form, die op de Oostenrijksche g.lijkt. Voor den Roeden Kruisdienst zijn zij van I groot belang, vooral wat het opzoeken en vervoeren van gewonden van groote hoogten betreft. Want wee den gekwetste, die, zij het ook maar licht gewond, liggen blijft. Voor het vervoer van gewonden gebruiken de ski troepen zoogenaamde schaar-draagbaren, die in elkaar geklapt worden en die oen man op den rug meeneemt. De ski-troepen vinden echter uitsluitend in deze bijzondere gevallen toepassing. Voor den algemeenen hospitaaldionst in het ge bergte heeft men allerlei toestellen, bijv. draagbaren, die op ski's of op slede-onder stellen staan en die zoo geconstrueerd zijn, dat de gewonde iedere gewenschte houding kan aannemen. Dan gebruikt men ook ba ren op rodel-sleden voor lichtgewonden. Men heeft zelfs een kabel-bergspoor uit den Harz naar de Vogezen gebracht, die bij een lengte van 1300 meter eenige honderden me ters stijging heeft. Ongeveer twaalf wagens rijden tegelijk. De troepen krijgen daar door schietvoorraad en proviand, en ge wonden komen er mee terug, die op deze wijze veel zachter vervoerd worden dan op sleden. De wagens zijn zorgvuldig bekleed. De zieken worden er in vast gegespt, omdat zelfs een gezond mensch bij de snelle daling allicht duizelig kan worden. De geheele aan leg wordt door een 6toom-locomobiel gedre ven. In drie weken was dit werk klaar, of schoon de omstandigheden buitengewoon bezwaarlijk waren. Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. PETERSBURG. Gevangenen en kanon nen, genomen ten noorden van Grodno, be- hooren tot het 21e Duitsche korps, dat in vredestijd garnizoen houdt in de versterkte plaatsen aan de Fransche grens. Het initiatief van de gevechten benoor- vvjn Grodno komt ons toe. De aanvallen der Duitschers, die niet geslaagd zijn, in de streek van Yedvabno en de Bobr worden voortgezet, maar zonder kracht. De moed onzer troepen blijkt uit het feit, dat zij aanvallen en de vijandelijke voortroepen terugdringen zelfo in gedeelten, waar wij geen ernstige actie beoogen. Onze vooruitgang iu het gebied van Prasnysz wordt voortgezet, en neemt in sómmige gedeelten een krachtig karakter aanwij nemen hier het eene dorp na het - andere en maken telkens 500 tot 800 gevan genen terwijl op andere gedeelten de Duit schers krachtige tegenaanvallen doen, en nieuwe jias aangekomen versterkingen voor uit zenden. Toch gaan wij, hoewel in som mige gevallen dorpen van de eene hand in de andere overgaan, over het geheele front iederen dag belangrijk vooruit. De govechtseeuheden der vijandelijke troepen zijn zoo door elkaar gemengd, dat elke leiding moest worden opgegeven en de aanvoer van patronen moest worden ge staakt. Sedert 22 Februari drongen in sommige gedeelten onze troepen den vijand 18 wer sten terug; in andere, waar het gevecht meer het karakter van een tegenaanval aan nam, gingen wij slechts drie of vier wersten vooruit. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeldTen noordoosten van Grodno waren Zaterdag nieuwe Russische strijd krachten opgetreden. Onze tegenaanvl wierp de Russen in hun voorstellingen der vesting terug. Achttienhonderd gevangenen hieven in onze handen. Ten noordwesten van Ostrolenska aan de Omvalef werd een vijandelijke aanval af- islagen. Voor overmachtige vijandelijke strijd krachten die van het zuiden en oosten op Prasnysz oprukten weken onze troepen terug in de streek ten noorden en westen van deze stad. Van het gebied ten zuiden van de Weich- sel is geen nieuws te melden. In den Kauxasus PETERSBURG. De generale staf van het Kaulcasuileger deelt van 26 Febr. mede: Iu het gebied aan gene zijde van de Tsjorok rukken onze troepen met goed gevolg voort, "de Turken uit hun stellingen verdrijvend. In de gevechten ten zuiden van Alsojker- te, vermeesterden onze troepen twee Turk- sche kanonnen.. tot dusver de Boeren tactiek niet kenden, uiten groote waardoering voor deze nieuwe uitnemende methoden van oorlogvoering. Het is gebleken dat de Duitschers, die bij een verkenningstocht op 7 Februari werden ontmoet, zooals toen trouwens reeds werd vermoed, op weg waren om een aanval te doen op Swakopmund,- volkomen onbewust vau onze sterkte. Japan. Japan en de Philippijnen. BERLIJN. De „Rjetsj" verneemt uit Tolclio: Sommige politieke kringen wijzen de regeering er op, dat het tijdstip gekomen is om de Philippijnen van Amerika te koopeu. Daardoor zou de quaestie der Japansche emigratie éen oplossing vinden, Amerika pou thans het Japansche plan gemakkelijker inwilligen, omdat sedert de wegneming van de Duitfiche kolonies in Oost-Azië en Zuid- de Philippijnen voor Amerika haar strategische beteekenis verloren hebben. Do Batavierlijn. Zaterdagmiddag vertrok het stoomschip „Batavier II" weer van Rotterdam naar Londen, waarmede de Batavierdienst, die sinds 18 dezer was gestaakt, wordt hervat, voorloopig alleen voor goederen en niet voor passagiers. De torpedojager „Dague" gezonken. PARIJS. De Fransche torpedojager „Dague", die een levensmiddelenconvooi voor Montenegro begeleidde, liep bij Ant-i- vari op ©en Oostenrijksche mijn en zonk. Acht en dertig man zijn verdronken. De aanvoer van levensmiddelen wordt voortge zet. Bij den terugkeer van het convooi ging alles gewoon. (De „Dague" was een nieuwe torpedo boot van 770 ton; snelheid 35 knoopen. Het vaartuig had twee dubbele torpedo- lanceerbuizen van 45 c.M.het Was bewa pend met tweo kanonnen van 10 c.M. on vier van 6.5 c.M. De bemanning was 81 man sterk.) Dultsch-O.-Afrika geblokkeerd. LONDEN. Engeland beeft de blokkade afgekondigd van Duitsch-Oost-Afrika. Het overschot van de bemanning van de „Emden". BERLIJN. Het „Berl. Tageblatt" ver neemt uit Konstantinopel: Het overschot Men betreurde ten zeerste dat blijkens hare bekendmaking, waarbij aan Briteche koopvaar dijschepen wordt aangeraden eene neutrale vlag te voeren, dit misbruik, hetwelk voor de neulrale schepen groot© gevaren en moeilijk heden medebrengt, door de Britsche Tcgcering schijnt te worden gcsanetionncerd. Men iiad daarom met grooto instemming kennis geno men van hot protest hiertegen door de Ne derlandsche regeering bij do Britsche regeering jekracht. Je verwachting werd uitgesproken dat de Britsche regeering alsnog zoude terugkomen op den door haar gegeven raad. Weigering om te varen. BERLIJN. Het Tageblatt verneemt uit Stockholm „Stockholms Tidningen" meldt, dat de bemanning en de kapitein van het stoom schip „Enow"- weigeren naar Grimsby te vertrekken. Naar aanleiding van het inbeslagnemen van de „Dacia". PARIJS. Bij de vermelding van de inbe slagneming van de „Dacia" door een Fran schen kruiser, maakt de Temps" een ver gelijking tusschen het optreden van Frank rijk en Engeland, die het recht eerbiedigen en het menschel ijk leven ontzien en de zoe- rooverij der Duitschers, die zonder vorm van proces handelsschepen en bemanningen laten verzinken. Het blad voegt daaraan toe: „Doordat Duitschland zich buiten de wet stelt, geeft het ook ons onze vrijheid van handelen terug. Wij zullen daarvan echter geen misbruik maken, maar voortgaan het eigen dom van neutralen te sparen en hunnen zeehandel zoo weinig mogelijk te belem meren. Wij zullen geen aanslagen.doen op het leven van non-combattanten, maar op zee alles in beslag nemen, waarvan wij ver moeden, dat het aan Duitschers behoort, uit Duitschland komt, of voor dit rijk be stemd is. Het Prijzenhof zal dan later uitspraak doen en schadevergoeding toekennen of de inbeslagneming bekrachtigen. Frankrijk en Enge land brengen gaarne hulde aan de I menschlievende denkbeelden, belichaamd in de voorstellen van president Wilson, de houding van Duitschland belet hen echter de wettelijke represaille-maatregelentot welke zij besloten hebben en die morgen ter kennis der neutralen zullen worden gebrachtr op te schorten. De neutralen zullen intusschen gemakke lijk de moeilijkheden daarvan kunnen ver- Groots tijden schoppen groote mannen. Een jaar geleden was Von Hindenburg een onbekend man, ook in Duitschland, waar alleen in officiexskringen zijn naam een goeden klank had. Nu wordt de plotse ling beroemde door den Duitschor veraf good en spreekt men van hem als van een heilige, die het rijk onder zijn veilige be scherming genomen heeft. En niemand kan het nu begrijpen, dat bij heb uitbreken van den oorlog deze man, die driemaal den Rus sen oen geweldige nederlaag toebracht, heeft moeten smeeken om do gunst in actieven dienst hersteld t» worden. Dadelijk na de afkondiging van de mobilisatie bood bij zich aan. Men sou bij gelegenheid wel eens aan hem denken, kreeg hij ten antwoord. En hij wachtte ongeduldig, tot het oogenblik go- komen zou zijn. Men riep hem niet, vóórdat generaal Von Prilïwit«.und Gaffron de zaak in Oost-Pruisen zoo verknoeid had, dat de R ussen reeds ver het Duitsche land waren, binnengedrongen, zonder tegenstand van belang te ontmoeten. Toen Von Prillwitz den hoogen hoed opzette, kon Von Hinden burg den zijnen eerst aan den kapstok hangen. Men ziet hem overal hier ih Berlijn, „den Hindenburg". Een man, langer, breeder dan garde-grenadiers-maat uit wien licha- mejijk vijf Moltkes, ik bedoel dien van 1870, gekund zouden hebben de snorren martiaal langgetrokken, met punten als dol ken, het korte haar steil in do hoogte ge borsteld, een hoog voorhoofd en «tékende oogen, die niet alleen nijdasserig kijken echter. Ik kan me voorstellen, te oordeelen naar zijn portretten, dat Von Hindenburg jeeel van kinderen en kinderpret houdt. Men ziet hem hier overal in Berlijn. Op groote schilderijen, in teekening, in ets, in foto, op aachbakjes, op presee-papier, op wuwbeonen, op alles wat maar aan huis- artikglgn pe maken is uit brons, koper, marmer, gips, aan consumptie-arti kelen uit chocolade, suiker, marsepijn. Hij, de doctor in alle faculteiten, be- heerscht de Berlijnsche étalage zooals het iu den beginne van den oorlog bet 42 centi- meter-projectiel deed. En zoo ondubbelzin nig wordt hij voorgetrokken, dat ik zelfs in een bekenden kunstwinkel, die anders op het eerste plan van do uitstalkast steeds heeft prijken den Keizer en leden van de kei zerlijke familie, nu Hindenburg zag heel op den voorgrond, met Keizer en Keizerin, Kroonprins en Kroonprinses achter zich.... Een broeder van den beroemden veld heer, Bernhard von Hindenburg, heeft een biografie van dezen geschreven en uit deze biografie zullen vasthoudende huidebrengers kunnen lezen, dat Von Hindenburg allerminst iemand is, die zich gevoelig betoont voor een dergelijke veroering, die den vorm aan neemt van apenliefde. Daarvoor ie hij van zijn jeugd af aan oen voel te 6treng man geweest, streng in levensopvattingen, streng ook -tegenover zich zelf. De brieven, die hij als jongen van twaalf jaar uit de cadettenschool schreef aan zijn oudere, zijn een meng6el van kinderlijke aanhankelijkheid zelfs met een tikje ver langen naar moederlijke zachtheid en zorg en vroegrijpen levensernst. Dat hij soldaat werd, sprak vanzelf. Geen Hindenburg koos een ander beroep. De jonge Paul, achttien jaar oud, maak te als officier den oorlog van 1866 mee. In dezen tijd schreef hij zijn ouders: „Het wordt, werkelijk tijd, dat de Kindenburgs weer eens kruit ruiken. Onze familie is in dit opzicht zeer verwaarloosd". Hij voelde zich in zijn element te midden van het gé- vaar, tusschen de granaten, kartetsen en' kogels. Als piepjong luitenant, nog geen negen tien jaar, kreeg hij de eerste onderschei ding om zijn dappere houding in den slag bij Königgratz. In den grooten oorlog van 1870 was hij bij .Grayelptte, Saint-Privat Turkije. Vrees in Konstantinopel. LONDEN» De „Daily Telegr." meldt uit Athene, dat volgens authentiek© inlichtin. gen, de Port© allen bewoners van de Prin sen-eilanden (in de zee van Marmora) last gaf onmiddellijk te vertrekken. Te Hoidas- pasja, aan de Aziatische kust van den Bos- porus, staan drie treinen onder stoom klaar om in geval van nood den sultan en de regeering weg te voeren. Op verschillende plaatsen in Stamboel zijn. in allerijl geschut- stellingen opgericht. Zuid-Af rika. Botha in het veld. LONDEN. Uit Swakopmund worden van gisteren de volgende bijzonderheden gemeld omtrent de bezetting van Nonidas en Goani- konte6, In den nacht van 22 dezer ging de noordelijke legerafdeeling, staande onder het bevel van generaal Botha zelf, van Swakopmund uit. Zij rukte op tot op enkele mijlen afstand van het spoorwegstation Róssing. Bij een omtrekkende beweging bezette zij Goanikoutes, een belangrijke vindplaats van water, ongeveer 23 mijlen van Swakopmund, en ook den rolitiepost Nonidas, zes mijlen de Swakoprivier op. Deze post werd door onze infanterie bezet gehouden. De vijand ontruimde des nachts in allerijl het kamp, met achterlating van militaire voorraden, munitie, klceren en eenige wagens. Negen Duitschers, onder wie een licht gewonde, werden govangen ge nomen. Wij hadden geen verliezen. Men meent dat het drinkwater te Nonidas ver giftigd is, daar flesscken met verdachten inhoud in een bron zijn gevonden. De inhoud dezer flesschen wordt thans onder zocht. Het postkantoor te Richthofen is door den vijand verbrand. De gevangen ge nomen Duitschers loven zoer de buitenge wone bewegelijkheid van de Boeren en spreken hun verbazing uit over do koenheid en snelheid die hun bewegingen kenmerken. De andere wapens van het Unieleger, die en Sédan en werd daar ridder van het ijzeren kruis. De vrede van meer dan veertig jaar. kwam en hiermee brak voor Hindenburg een tüd van onvermoeide militaire studie aan. Eerst nam hij les op de krijgsschool, later gaf hij les. Een zijner leeraren, Poch- hammer, die college gaf in den vesting- strijd, was het opgevallen, hoe Von Hin denburg een opmerkzaam toehoorder was, zoolang de voordracht boeiend en interes sant bleef. Doch wanneer het spannende verloren ging, bukte Von Hindenburg zich dieper over de voor hem liggende kaarten en instrumenten en hij hoorde niet meer; wat de leéraar zei. De grondtoon van zijn karakter is rus tige ernst. En hij steeg van sport tot sport op de militaire ladder, zonder er iets bij zonders in te vinden, dat hij heel boven kwam. Lang werkte hij in het ministerie van oorlog, jaren in den generalen staf, aan de hoogcre krijgsschool als professor. Toen kreeg hij genoeg van de theorie, wil de bij den troep weer practische ervaring opdoen, voorzoover dit gaat voor een ge neraal in vredestijd. Hij, die Pruisen, vooral het oostelijk deel, op zijn duimpje kende, liet zich overplaatsen naar het wes ten en het zuiden van Duitschland, naar Koblenz en Karlsruhe en ten slotte werd hij commandeerond generaal te Ma burs- Drie en een half jaar geleden nam hij zij. ontslag. Hij was toen nog geen V" zestig jaar oud, voelde zich nog gezond, a/as nog kort te voren goedgekeurd voor een levensverzekering. Bernhard von Hinden burg geeft als reden van dezo non-activi teit aan, dat zijn broeder voor jongeren wilde plaats maken. Men heeft in de laatste maanden wel andere motieven gehoord voor dit heengaan, motieven die geloofwaardiger klinken. En die het tevens verklai-en, dat Von Hinde: burg zoo lang moest wachten, na het uit breken van den oorlog, voor de Keizer van zijn dieneten gebruik wild© maken. Zoo freu" en „Charlemagne" de vier forten aan den ingang van de Dardanellen gebom bardeerd en geheel tot zwijgen gebracht. Onmiddellijk op den 26en begon men do zeeëngte scboon té vegen onder dekking van oorlogschepen en torpedobootvernielers y do zeeëngte werd over een afstand van vier mij len van haar ingang van mijnen gezuiverd. De „Albion", „Majestic" en „Ven geance" voeren tot aan het eind van het schoon geveegde gedeelte en begonnen een aanval op liet fort Dadanu en de batterijen op de Aziatische kust. Het vuur werd zon der succes beantwoord. Na van uit de zee engte beschoten te zijn, trok de vijand terug uit de forten aan den ingang en werden troepen aan land ge-zet uit de „Vengeance" en de „Irresistible", die de forten bij den ingang vernielden. Do vijand, die bij Kumkali werd aange troffen, werd over de brug van Mend ere ge- dreven, dio gedeeltelijk werd vernield. Twee 4-duim3 kanonnen en 4 Nordenfelt kanon nen werden ook vernield. Onze verliezen op den 26en waren 1 doode en 3 gewonden. Op den 25en werd „Agamemnon" door een granaat ge troffen, die 5 man doodde en 7 verwondde. De krijgsverrichtingen duren voort. Een dwalende torpedo? Al eonigen tijd deden gelieimcsinnigo geruch ten de rondo over „iets nieuws", dat. door de Duitschers in den handelsoorlog zou worden tocgpast en waarop zelfs in enkele van de v»ile waarschuwingen een toespeling werd gemaakt. Volgons con bericht uit Göteberg in het „Sv»?nska Dagblad" zouden de Duitechres een nieuw soort torpedo gebruiken het Zweed- sche blad noemt het een automatische onder zeeboot die geen bemanning noodig heeft. De „boot" zou varen nait een machine, welke haar 14 da.gen Jang in beweging zou leunnen houden. Er is een roertje aan waarmee mén hot ding in een cirkel kan doen varenzoodra het op zijn zwerfpad op eenige voorworp stuit, b.v. op een schip, zou liet automatisch een projectiel afvuren. Het blad noemt dit bericht, dat over Göte- borg weer uit Liibeck komt, terecht een zon derlinge historie". Men zou kunnen vragen of zulke „torpcdotoDen" „dwaal torpedo's" „oor- logsvoetzoclcers", „zwerfmijnen" of hoe men ze ook ncomen wil niet ook gevaarlijk zou den zijn voor de Duitsche du.ikbooton. Tenzij misschien de Duitschers zich ertoe bepalen ze op of in eon of andere Briteche haven los to laten. Doch dam kan men zo tooli niet met tientallen tegelijk loslaten en zal zulk een liel- sehe machine toch ook wel ontdekt kunnen worden betzij door eenig geluid, dat zij maakt als anderzins. Opmerking verdient intusschen, wat het Noorsdlio departement van Buitenlandsche Zaken omtrent het ongeluk met do „Rogin" heeft medegdeeld. De ontploffing geschiedde zoo las men dezer dagen tn het telegram van Wolff uit Christiania toen de bemanning bezig was nnar een mijn te kijken, welke zij meende al voorbij te zijn. Van een torpedo boot (dit stond in het telgram, dooh wij ver moeden dat er torpedo had .moeten 6taan) heeft de bemanning niets gezien. Zou de „Régin" door zulk een „zwerfmijn" zijn getroffen? Oostenrijlï-Hongarije heeft h de katete i-n^onder ai>vloot nitgehre£ Eet hoeft zelfs een paar dreadnoughts, al kan zijn w. -.'kader van Engeland of Dnitsohland. Hierboven zien vrij een Oostenrijkse» osnaie dat, een verkenningstocht doet in de Adnatische Zee. Op den achter„ro p met die van vervaarlijke^d^difonghts, moer naar voren een paar torpedobootcn. van de bemanning van de „Emden" kwam uit Hodeidah te Dacascus aan en reisde door naar Konstantinopel. Misbruik van de neutrale vlag. In een algemeene vergadering der Neder- landsohe Reedersvereemgmg, waar allo aan- goslcteu Rcederiien tegenwoordig waren, werd bij do bespreking van do tegenwoordige toe standen op scheepvaartgebied onder meer ge wezen op het misbruik van liet voeren der neu trale Nederlandsche vlag door koopvaardijsche pen van oorlogvoerende Mogendheden, meer speciaal door Briteche koopvaardijschepen. mijden door een strenger controle van de ladingen. De beschieting der Darüanellenforten. De Engelsche legatie meldt De admiraliteit bericht do volgende bij- zouderkeden omtrent de krijgsverrichtingen tegen do Dardanellen In den morgen van den 25en hebben de Britsche en Fransche oorlogsschepen „Qucen Elizabeth", „Agamemnon" „Ir resistible", „Vengeance", „Cornwalhs „Triumph", „Albion", „Gaulois", ,,Suf- Duitsche luchtschepen. Zooals destijds is medegedeeld heeft de Nederlandsche Regeering op grond van het vermoeiden, dat in den nacht van 19 op 20 Januari j.l. Duitsche luchtvaartuigen zich over Nederlandsch grondgebied hadden be wogen, aan de Duitsche Regeering verzocht een onderzoek ter zake te doen instellen. Nadat reeds vroeger eene mondelinge mededeeling door onzen gezant te Berlijn in dien zin was ontvangen, heeft de Duitsche Regeering onlangs nog schriftelijk ter kennis van baron Gevers gebracht, dat een ter zake ingesteld nauwgezet onderzoek heeft aange toond, dat de juistheid van bedoeld vermoe den geheel uitgesloten is. W. Hovy. f Te Zeist is op ruim 74-jarigen leeftijd een bokond Amsterdammer overleden, de heer Willem Hovy, vroeger lid. van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Prov. Staten van Noord-Holland en van de Eerste Kamer. Koperafval voor Duitschland. Wij lezen over dezo quaestie nog hefc volgende in do N. B. üt. De lading .van de motorboot „Gcertruirla Margaretha", gisteren uit Hendrik-Ido-Am- baclit naar do Parkhaven te Rotterdam ge bracht, blijkt to bestaan uit 60,000 kilogram koper. Dit koper is te Zutphen door den heer König voor 57,000 gekocht en betaald voor rekening van den heer Paardekoopcr, te Am sterdam. To Zutphen word het koper in de „Geertrui- da Mnxgarotha" geladen, welke boot eerst be stemd was voor Rotterdam of Dordrecht. In heel uit eigen beweging zal deze ontslag aanvrage wel niet ingediend zij-n Het echtpaar Hindenburg leeide rustig en stil. Zij wareu juist bij de oudste dochter in Berlijn op bezoek, toen de mobilisatie I afgekondigd werd. Hij reisde onmiddellijk naar Hannover en wachtte, wachtte „Wachtte", zooals de broeder het he schrijft, „met spanning op het oogenblik, dat men hem gebruiken kon". Steeds zwaarder werd hef hem, dat dit oogenblik nog niet kwam. Maar des to grooter was de vreugde toen op den 22 Augustus, 's mid dags om drie uur, een telegram bezorgd werd van den Keizer, waarin deze hem benoemde tot opper-commandant van de Duitsche troepen in het Oosten en waarin gezegd weid, dat hij zich klaar moest houden Zon dagmiddag te vertrekken. Een half uur daarna kwam een tweede telegram, dat de chef van zijn generalen staf, generaal Lu- dendorff, 's naciits tusschen drie en vier mot een extra-trein in Ilannover zou verschij nen om Von Hindenburg af te halen. En Zondagmiddag was Von Hindenburg al in het hoofdkwartier te Mariënburg. Spoedig daarop kwam de overwinning bij Tannenberg, gevolgd door de twee zege pralen bij de Masuriscbe meren. Deze theoreticus heeft de bewijzen gele verd practicus tevens te zijn. (Van 22 tot 28 Februari.) 12 Febr: De Russische generale staf deelt mede, dat in de afgeloopen maand het Karpathen-leger 691 officieren en 47.640 man krijgs gevangen maakte, terwijl 17 ka nonnen en 116 mitrailleurs ver overd zijn. Luchtaanvallen der Duitschers met een Zeppelin op Galais, waarbij rijf burgers worden ge- gedood; en van Fransche avia- teur3 op Freiburg en Miihlhau- sen. Bombardement van Reims door do Duitsche artillerie met 1500 granaten20 huizen in brand geschoten, het binnenge- welf van de kathedraal vernield, 20 burgers gedood. Het Iersche Kanaal door de Engelsche Admiraliteit voor de scheepvaart gesloten. De Russen dringen den Duit- schen opmarsch ten zuiden van Augustowa terug over de Bobr, een zij-rivier van de Naref; ook bij de vesting-linie bij Lornsja,. Benoeming van den vroegeren Bulgaarschen generaal Radko Di- mitrijef tot generaal-vcldmaar- sohalk van het Russische leger. Hot Nooreche stoomschip „Re- gin" (1844 ton) »n de Engel sche stoomschepen „Oakby" en „Branksome Chine" (2026 ton) respectievelijk getorpedeerd bij Downs, Ryo-baai en Beachy Head bemanningen gered. Muiterij van een regiment In dische infanterie te Singapore, waarbij Engelsche officieren en minderen, ook burgers, gedood en gewond wordenmuiterij on derdrukt. De Duitschers bezetten de Pool- sche stad Prasnycz; 10.000 man Russen gevangen genomen, 20 kanonnen en vele mitrailleurs buitgemaakt. De stoomschepen „Rio Paro- na" on „Harpalion" getorpe deerd bij Beachy Head; beman ningen op 3 na gered. De Zweedsche scheepvaart op Engeland tijdelijk gestaakt. Het Amorikaansche etoom- j 6chip „Carib", met 4600 balen katoen aan boord, loopt in de Noord-Zee op een mijn en zinkt bij de Duitsche kust. 25 Hervatting van het bombarde ment der Dardanellen-forten door een Engelsch-Fransch eskader. De Engelsche stoomschepen „Western Coast" en „Dept- ford", resp. 1166 en 1208 ton, bij Bévezier on Scarborough ge torpedeerd, of op mijnen gestoo- ten; bemanningen gered. 26 Aan het oostelijk gevechtsterrein ontwikkelt zich een nieuwe groote veldslag aan hot rivierfront: Nje- menBobrNarefWeichsel. -Prasnycz weder door de Rus sen bezet; do Duitschers moeten zich op dit front terugtrekken 40 fficieren en 3600 man gevan gen. Bericht van Fransche zijde, dat vier Turksclie forten aan den ingang der Dardanellen verwoest zijn. Bij Antivari loopt de Fransche torpedojager „Dague" op een mijn en zinkt: 38 man verdron ken. Het Amerikaansch s.s. „Dacia" door ee/n Franschen kruiser in heb Kanaal aangehouden en opge bracht naar Brest. De toestand aan het westelijke front is feitelijk onveranderd, al werd in de al'geloopen week veel activiteit aan den dag gelegd, met name in do buurt van Yperon, Reiins en Verdun. In de Karpathen had geen wij ziging in den toestand plaats. Engeland kondigt do blokkade af van Duitsch Oost-Afrika.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2