Binnenland. nen' Correspondentie. 3DE3 SOTL.TD /ITEMCOUn AWT van zondag: 3Q Februari J 01 3 3 GRATIS PRIJSVRAAG van het Gen. v..ot Bijbelverspreiding. Winner der le prjjs J- Besseling, Xoordstr. 16, A'dam; 2e pry's milicien P. van Tigchelhoven, le Divisie, Den Haag; 3e pr. K- Grool, Jac. v. Len- nepstr. 317, A'dam. De overige prjjzen aan de winners verzonden. Hot eskader zal bestaan uit twee schepen van laatstgenoemd type, vier van het type ,,Vittorio Emanuclc" en twee pantserkruisers van het type „Pisa" Wanneer de vloot in een grooter aantal eska ders gesplist mocht worden, zal elk van, die deelen een schout-bij-nacht tot bevelhebber krij gen, wien clan tevens het bevel over eén divisie van hetzelfde eskader wordt tocveitrouwd. De nieuwe Burgemeester van Amsterdam. De Staatscourant'" van Donderdagavond bevat het Koninklijk besluit, waarbij, met in gang van 15 Maart 191-5, wordt benoemd tot burgemeester der gemeeinte Amsterdam, J. W. C. Tellegen, civicl-ingenieur, directeur ▼an het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht te Amste.dam. Personenverkeer Engeiand-Ncderland Reuter bericht officieel uit Londen, dat na 8 Maart niemand meer. uit Tilbury of Folkestone zonder een officieel permit naar Nederland zal mogen vertrekken. Koperafval voor Duitschland. Wij lezen in de N. It. Ct.: Ambtenaren van belasting en politie wisten sedert eenigen tijd, dat er koper-afval fraudu leus uit ons land uitgevoerd werd naar Duitsckiand. Deze uitvcer is, zooals men weet, verboden. Het werd daarbij ruchtbaar, dat deze smokkelwaar verborgen zou worden onder de buikdelling van schepen. Vóór zij verder ter lading aankwamen, zou de ruimte tusschen vloer en huid reeds volgeladen zijn met koper- afval. De inspecteur der belastingen te Vlaardingen meende zoo'n geval op het spoor te zijn. Hij waarschuwde de Rotterdamscke justitie en politie. De inspecteurs der rivierpolitie, de heeren Van 't Sant én Meijer, gingen op on derzoek uit, en aan de Vondelingeuplaat von den zij de rijnaak „Hanna" geladen met phos- phaat. Op deze plaat toch bevindt zich de Superphospnaatfabriek Holland", waarvan de heer A. J. Godron directeur is. (Commis sarissen volgens Van Nierop en Baak 1912: de heeren D. C. van Beuningen, C. A. van Buu- ren van Heijst, W. F. K. Lenshoek en I. IJssel de Schepper.) Eigenaar van het schip is de heer C. J. Welkerling, eveneens hier ter stede. Belastingambtenaren hadden uit ruim XII het phosphaat reeds in een lichter laten over halen. De heeren der politie lieten een plank uitbreken en in de groote ruimte tusschen de spanten en den vloer vonden zij een aanzien lijke hoeveelheid koperafval liggen. Een ton (1000 K.G.) daarvan werd op do politieboot meegenomen. Hieronder waren een duizendtal Fransche kogels. En aan boord werden aange houden de eigenaar van het schip, Duitscher van geboorte, doch hier te lande genaturali seerd, en de Ncderlandsche schipper H. Mei- Het nader onderzoek bracht aan het Jicht, dat in ons land verschillende heeren zich bezig houden met hot opkoopon van oud koper, waar voor zij dan scheepsgelegenheid zoeken naar Duitechln.nd Als zii hun koperafval hebben, stellen zij zich in verbinding met de hoeren F. H. Weller, Duitscher van geboorte, J. C. M. van Rhee, sigarenwinkelier, of M. Samson, pettenhandelaar, allen to Rotterdam. Deze heeren belasten zich met het opsporen van daarvoor beschikbare schepen. Zoo bobben de heeren Weller en Van Rhee zich in dit geval in verbinding gesteld met den heer Welkerling. Deze heeft zijn schipper Mci- nen bewerkt, door belofte van geld, om aan boord van de „Hanna'' vijf ton koperafval te verstoppen. De Rijnaak was bestemd voor Leverkusen. Daar zou de schipper wel verne men waar hij zijn verholen lading verder moest afleveren. De partij koper in do „Hanna' was gekocht in Schiedam bij do firma Van Erabden. De vorige weck is zij 's avonds per motorboot naar de Vondelingenplaat vervoerd. Het eerste deel werd in de aak geladen, 's avonds tusscben 11 en 12 uur. den schafttijd van de werklui, 's Nachts had men nog een kans. Maar toen het licht werd, vertrok de gedeeltelijk geloste motorboot naar Rotterdam. Do eigenaar van deze boot bemerkte toen wat er aan do hand was. Hij verklaarde zich van deze praktijken geenszins gediend. Do rest, in gonjezakken verpakt, werd den volgenden avond in Schiedam overgenomen door een sleep boot, dio do heer Van Rhee van de Volharding gebuurd had, en zoo naar de „Hanna" ge- gebracht. De „Hanna" is nu door de politie naar de Waalhaven gesleept, waar de twaalf rui men ten volle moeten worden gelost om het verborgen koper in beslag te nemen. Deze aak had do heer Welkerling verhuurd aan den heer Van Driel, die van de zaak niets afwist, en 't schip onderverhuurd had aan do phosphaat- fabriek. Er zijn cok nog bussen bonzine in ver stopt, waarvan de uitvoer eveneens verbo den is. Inmiddels vernamen belasting en politie dat sedert eenigen tijd in Krimpen de rijnaak „Ëlizo" lag, die nu en dan ook bezoeken kieeg van motorbooten. Juist toen daar Dins dagnacht de sleepboot voorgespannen werd, nam de rivierpolitie met haar eigen boot do karwei over en sleepte de Eliza' naar do Parkhaven. Hierin waren vrijwel op dezelfde wijze niet minder dan 40 a 50,000 kilo koper \urstopt, met nog enkele vaten vol, die nog uiet ter verwerking onder vloer en wanden stukgeslagen waren. Bij onderzoek block dit koperafval afkomstig van do zolders van het pand H. W. König aan de Boompjes to Rotterdam van do maatsmap- pij Algemeen Vervoer- Per motorboot was deze groote hoeveelheid reeds gebracht naar de „Elize", to Krimpen. Ook de schipper van dit vaartuig is, evanis de bovengenoemde, bij deze frauduleuso zaken betrokken personen, in be waring gesteld. Op last van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam is ook een zeer langdurige huiszoeking gedaan in het gebouw van <iex lieer König, die toen zelf afwezig was Het onderzoek geschiedde door mrs. Bbhtlmgk, substituut-officier van justitie, en Lodder, rechter-commissaris, bijgestaan door de inspec teurs van de rivierpolitie, io heeren Van 't Sant en Brandt, en door de recherche van hec centraal bureau Daarbij is, behalve papieren en bescheiden, nog een zeer groote hoeveelheid koporaiva. in vaten en zakken in beslag genomen. Ook de lieer Van Rhee had gez.vgd voor het vörvcef van het koperafval van .<z© zol ders naar de „Elize". De heer König is Woensdagavond laat, bij zijn terugkomst in de stad aangehouden en door de rivierpolitie in verhoor ge nomen. In den voorraad koper der „Elize" vond men stukken van stoomketels, koperveilsel, schaaf sel, rollen draad, theecomforen, oude theeketels, kookpannen, slakken, en tal van afblaaspijp©n, die zoo vaak van de schepen gestolen worden, >n enkele met de ham er nog op. Nader wordt nog gemeld over deze zaak: De heeren F. H. Weller, J. C. M. van Rhee, M. Samson en C. J. Welkerling, en Meinen, de schipper van de „Hanna", zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. De partij koper in de „Hanna" is hij de firma Van Embden, te Schiedam, gekocht voor rekening van den hoer Brand, te Dor drecht; hot koper in de „Elize" gevonden, is van verschillende personen gekocht, voor reke ning van den heer Paardekooper, te Amster dam. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, hebben zij, voor wiens rekening het koper gekocht werd, bij de regeering steeds pogingen aangewend om consenten te verkrijgen, ton einde het in opslagplaatsen liggende koper, waarop geen beslag gelegd is, bij partijen naar Duitschland te mogen uitvoeren; De rivierpolitie heeft Donderdag do motorboot „Geertruida Margaretha" uit Hondrik-Ido- Ambacht naar Rotterdam gebracht. Aan boord van dezo motorboot is ongeveer 60.000 tot 70.000 kilogram koper, dat vermoedelijk be stemd was voor Duitschland. De -motorboot ltot nu onder bewaking in do Parkhaven. 'Naar aanleiding van het ber.clit uit de ..N. R. Ct.", dat de fabriek „Holland" een lading phosphaat heeft ingenomen, schrijft de directie van genoemde fabriek in eerstbedoeld blad. dat een terstond door haar ingesteld onder zoek haar de volle overtuiging gegeven heeft, dat niemand van haar personeel of werklieden ook maar het geringste uit te staan gehad heeft met en geweten heeft van deze smokbel- geschiedenis. leger- zoover en zoo spoedig als mogelijk blijkt, ook in aantal to doen toenemen. „Hoewel alles in dezen natuurlijk afhangt van den loop der oorlogsgebeurtenissen in Europa, waaromtrent van tevoren niets to zeg gen valt, zou een gunstig gevolg van vervroeg de oefening en vermeerdering van het aantal weerbare mannen tevens kunnen zijn, dat dien tengevolge op ruimer schaal verloven aan de roods langen tijd onder de wapens zijnde oudere lichtingen zouden kunnen verleend worden. Hoofddoel van de vervroegde oproeping echter de vermeerdering der actieve u sterkto zijn. „.Met de wijziging van do Landstormwet zou eveneens slechts bedoeld worden de beschik king. voor geval van nood, te erlangen over geoefende manschappen, die volgens de be staande bepalingen niet meer onder do wapens te roepen zonden zijn. ,,/n geenen deele valt aan het bericht de be- teekenis te hechten als zou de kans voor ons land om, in den oorlog betrokken te worden, in de laatste dagen belangrijk zijn toegenomen Of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogcnblik dreigender te achten dan zij onder de omstandigheden van de laatste maan den is en nog altijd blijft. „Het bericht, schijnbaar alarmeerend, is dus inderdaad niet onrustbarend. De bedoelde wetsontwerpen betreffende het eventueel vervroegd onder de wapens roepen van de miliciens der lichting 1916 enz. zijn reeds bij den Raad van State aanhangig ge maakt. Mil. Academie en Hoofdcursus. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat door de leerlingen van het 3e studiejaar van de Kon Mil. Academie met ingang van 2 Maart ©en cursus van 3 maanden tot theoreti sch© opleiding voor officier zal worden gehou den aan de Kon. Mil. Academie te Breda. De kapitein Tebor van den staf van het wapen der inf. zal optreden als commandant van het geheel Een gelijke cursus van 4 maanden zal gehou den worden met do leerlingen van het tweede studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen. Als commandant zal optreden de kapitein Bruyn van den staf der infanterie. Hoefsmeden. Do Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de hoefsmeden van het leger sedert 1 Augustus j.i. in het genot zullen zijn gesteld van do vroegere toelagen voor het beslaan van paar den. Deze smeden waren thans op jaarlijksch traktement gesteld en konden de gemaakte onkosten voor steenkolen enz. aan het Rijk in rekening brengen, welke regeling bij de uit voering evenwel op zooveel bezwaren is ge stuit, dat men weer naar den vroegeren toe stand is teruggekeerd. Milicien Johs. M. Schouten, in garnizoen te Leiden, wordt vriendelijk verzocht zijn volledig adres op te geven aan den milicien W. H. van Loon, Zuider-Nassaustraat 9, Alphen aan den Rijn. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 14 t/m. 20 Februari 1915: Maandoliikscho bijdrage van de officieren van het Hoofdkwartier der N. H. Water linie 13.SO; Bijdrage groep stafkwartier N. 0.60; Opbrengst collecte in Obr. bijeenkom sten voor militairen W. 7.bijdrage v. h. mil. personeel beh. tot de directie der Marine, Amsterdam, 532.50; Korp. en man schappen <1-11-3 Vost. Art. i-3.75; Opvarenden van H. M. „Hertog Hendrik" f 95.52; Bijdra- go korp. en mansch. 1-III-6 R.-I. f 19.50; Mansck. 4e Comp. 2 Bat. 16e R -I. 6; Bezet ting fort Harssens 4.50; Militairen in do steling H. 500; Adm. 3-l-7o R.-I. f 24.15. De Penningmeester, Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN. Koninginnegracht 35. 's-Gravenhage, 24 Febr. 1915. Militaire huisvlljttentocnstelling. Do Amsterdamsche Commissie schrijft ons De Militaire Huisvlijttentoonsteliing te Am sterdam. waarvan wij voor eenige dagen mel ding maaktea, zal gehouden worden den 13den en 14den Maart a.s. in het gebouw van Fred. Muller, Nieuwe Doelenstraat, alhier. Niet alleen werk door militairen hier in Am sterdam gelegerd vervaardigd, zal worden geëx poseerd, maar ook arbeid van ben, die in de dorpen rond de hoofdstad verblijf houden. Inzending van voorwerpen kan nog geschieden tot 7 Maart bij mej. C. C. Huysinga, Jan Luykenstraat 72, alhier. Van hot Fort-eiland. Men schrijft ons van Pampus Deze week heeft ons fort-eiland in het teeken van den mist gestaan. Ik zou dit niet zoo stel lig durven neerschrijven, indien niet twee dagen lang onze mistklok geluid had. Over het dool van dit luiden bestond verschil van meening: sommigen beweerden dat het eenvoudig een traditie was, terwijl de andere partij van oordeel was, dat het dienen moest om te verhinderen, dat schepen op het fort konden loopen. De gebeurtenissen van deze week schijnen de laat- sten in hot gel ij te stellen. Ge moet dan weten, dat ik me op wacht bevond 't Zal goed drie uur in dén morgen geweest zijn; pikkedonker natuurlijk 1 en even natuurlijk was ik als recht geaard Hollander aan 't mopperen over het nut- telooze van wachtdocn, toen ik plotseling opge- Uit i Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij de inf. landweer, tot ree.-tweede-luit., serg. 1st© kl. van den landstorm A. E. H. M. P. Borret. Bij K. B. is benoemd bij d»?n geneesk. dienst der land-macht, tot tijd. mil. tandarts, de landw.-ziekendrager O. A. J. K ros, 2e comp. landweerhospitaalsold. met bepaling dat hij in rang zal zijn gelijkgesteld met dien van 2de-luit. Bij K. B. is benoemd bij de inf. der land weer, tot res.-kap., de tijd. tot res.-kap. bij de inf. der landw. benoemde gep. kap. der inf. J. van Hasselt, van het leger in Ned.- Indië. Bij K. B. is aan don res.-kap. v. d. gen. staf E. P. van And el, op aanvrage, ter zake van ongeschikth. voor de verdere waarn. v. d. mil. dienst, wegens lichaamsgebr., eer vol ontslag uit den mil. dienst verleend. Bij K. B. is, met mg. van 24 Febr., bevor derd tot. luit. t. z. 2e kl., do luit. id. 3e kl. P. F. de Bruyn Tengbergen. Bij K. B! is aan E. M. Gou bel, wed. scrgi-maj.-tit. Cadettenschool P. Gehrels. m.ing. v. 19 Nov. 1914, een pensioen verleend van ISO 's jaars. Legerversterking. Naar aanleiding van het bericht van Woens dag, dat het bij de Regeering een punt van overweging uitmaakt wetsontwerpen in te die nen om zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wapens te roepen en de mogelijkheid te openen over eenige reeds ontslagen lichtingen van den landstorm te beschikken, deelt de Nieuwe Ct. het volgende mede „Volgens de Militiewet zou de lichting 1916 eerst in Januari van dat jaar kunnen worden opgeroepen. Naar mate men vordert met de opleiding en vorming van nieuw kader, neemt echter do gelegenheid too om meerdere man schappen ie oefenen en aldus de sterkte van het actieve leger te vergrooten. Hoe eerder van dezo gelegenheid gebruik gemaakt wordt, des te beter; aldus zal de weerkracht van het land versterkt worden, terwijl het oorlogsge vaar nog aanwezig is. Do Regeering zal, door daartoe de noodigo stappen te doen, in over eenstemming handelen met den aandrang die zich van verschillende zijden in liet land open baart om zich niet te bepalen tot het oefenen cn volmaken van do op dit oogenblik onder de wapens zijnde legermacht, maar om dezo voor Da Vogezen en sneeuw, die schijnen bij elkaar te bekooren. Wij, dio in ons land nauwelijks het witte winterkleed een paar malen even gezien hebben, krijgen uit do Vogozün geen andere plaatjes onder de oogen, of we zien do velden en berghellingen bedekt met sneeuw. Geen wonder, dat daar ook gebruik wordt gemaakt van do sneeuwsckoenen, de skis. Onzo plaat hierboven laat ons een akilooperspatrouille zien in do Vogezen; zij behoort tot een Duitsch vrijwilligerskorps, dat reeds dikwjjU met de Fransche Alpenjagers in gevecht is geweest. Door de Duitschers is onlangs o. a. ook do Russische grensstad Tauroggen bezet. We geven hier een kiekje van het marktplein dier stad, waar geregeld een levendige handel heerscht en waar het woelig en rumoerig genoeg toegaat. De marktbezoekers komen zoowel uit Rusland als uit Duitschland, we vreezen echter, dat de handel en 't verkeer nu wel onder den oorlog zullen lijden. In Tauroggen werd in 1813 een conventie tusschen Pruisen en Rasland geteebend, die toen vrienden werden. Mond- en klauwzeer. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft de volgende order uitgevaardigd: Ten einde voor zooveel mogelijk to voor komen, dat ton gevolg© van militair verkeer het gevaar voor ©ene eventueele verspreiding van mond- en klauwzeer onder den veestapel zou toenemen, wordt bepaald, zoo eenigszins mogelijk geen inkwartiering te doen leggen op hoeven, waar mond- en klauwzeer heerscht en wordt het betrede-n zonder noodzaak door mili tairen van hoeven, stallen, erven, weidon enz., waar do ziekte voorkomt, verboden. Aan de militairen moet onder het oog wor den gebracht-, dat zij geen recht van toegang hebben tot ruimten, die niet tot legergobruik of dienstbelang zijn gevorderd. K. S. te Sw. Uw zoo goed bedoeld vers heb ben wij tot ons leedwezen als ongeschikt ter zijde moeten leggen. Red. J. G„ Goldrop. Dat is toch duidelijk als gij en uw vrouw er met eigen middelen niét komen kunnen, dan pas is ondersteuning noodig. Red. Korp. A. L„ Helder. Speciale boekwerken voor bijziende menschen bestaan niet. Ge moet zelf boeken mot grooten druk uitzoeken. Red. H. P. 1. H. 2. Aan uw eskadronscomman dant vragen. Red. C. H. L. Aan uw fortcommandant vragen Red. O. O. 2e esk. Yenlo; v. A. ScheveningenA. L. Weert; G. de W. Roosteren; J. C. schrikt werd door rumoer van steramen en het schijnsel van een groen en rood licht; dasrbij meende ik geplas in het water te hooren. Wie er mij om uitlacht, dat ik een oogenblik mijn kalmté verloor, heeft zeker nooit in zulke om standigheden zoo iets beleefd. We hadden.den laatsten tijd zooveel van onderzeeëërs gelezen, dat ik zelfs een oogenblik zoo dom W3s te meenen, dat men bezig was ons fort te torpe- deeren. Een oogenblik maar! Toen volgde een krach tig: ..hallo, wie daar?" Hollandsch hoorende spreken, kwam ik naderbij en vernam nu, dat liet do Lemmernachtboot was, die zich op onze Stortsteenkade geworpen had en met alle machten niet moor los kon komen. Intusschen was op mijn alarm de wachtsom- mandant verschenen en weldra voegde zich ook onze eerste-luitenant bij ons, om het onheil van naderbij te beschouwen. Voor zoover ik in don ker zien kon, zette de laatste een bedenkelijk gezicht en verklaarde ten slotte, dat als de boot werkelijk vast zat, zij dan maar tot den morgen moestén blijven zitten. Hiermede verdween hij, moesten blijven zitten. Hiermede verdween hij. 's Morgens bij aankomst van onze eigen boot, zou het lieve leven beginnen. „Schipper, een boot aan de noordzijde op de Stortsteenkade geloopen". Dat was net een kolfje naar dé hand van onzen majoor-schippervlugger dan ik het heschrijven kan, had het bootje den steven ge wend en ging zijn taak van reddenden engel volbrengeneen kahel vastgemaakt en spoedig zou de oude Lemmerboot uit haar benarden toe stand verlost zijn Zoo dachten wij althans, maar dat viel niet mede: er was geen loskrijgen aan, tot aan de mast was de boot vastgeloopen. Zij werkte met. de schroef achteruit, ballast word heen en weer geslingerd en kranig werkte ons eigen bootje met forsche rukbewégingen, maar niets hielp. Onze majoor-schipper laat zich eebter nooit om den verloren tijd in te halen. „Kalm aan, jongens," roep ik ze nog toe, maar jawel Van fort Pannerdon. Sorgennt F. Lcijcndekker schrijft ons: Voor do laatst© maal van dit seizoen bobben wij gisteravond weer een genotvollon en ainu- santen avond genoten. Voor een met militairen en burgers gevulde zaal gaf do tooneelvereemg ng „Fort ramin den" een tooneelavond, <ii© de aangenaamste herinneringen zal achterlaten. Op onverbeter lijk<- wijze werd uitgevoerd hei kluchtspel „Godul'iproef of do vrwisaeldo oppas.=< Elke speler vertolkte zijn rol op een manier, waarop niets af t© dingen vielmen wafcnde beroepsspelers voor zich t© hebben en geen amateurs. Gaarne zou ik ieder afzonderlijk de eer willen geven dio hem toekomt, de mogelijk heid, misschien iemand t© vergeten, doet mij daarvan afzien. Doch één moet even genoemd worden en wel Bram do oppasser, dio om zijn dolle streken en dom gezicht, allen, in zaal aanwezig, menigmaal deed schudden vnn het lachen. Do „Artisten-revuo" had ook buitengewoon succes. Heel aardig waron hierin de twee Tirolerinnen Toni en Uesi. Heel aardige en leuke voordrachten werdo.i ten beste gegeven, die ook alle een storm van applaus oogstten. Ook het muziekkorps van bet fort verleende zijn hulp en vulde de pau zen met aardige muziekstukken »3n. Na af loop 6prak de fortcommandant een hartelijk woord van dank tot allen, die hadden mede gewerkt aan dezen genoeglijken avondook den heer Rijk werd dank betuigd voor do wei- willende hulp bij het instudeeren en uitvoeren der muziek en zang van de voordrachten. Do grime en costuums voldeden ten zeerste. Uit Zevenaar. Sergeant B. Dolle schrijft ons: Door de plaatselijke afd. van 't Nut van het Algemeon werden Maandag- en Dinsdagavond jl. alhier twee tooneelavonden gegeven, waarbij het garnizoen vrijen toegang had. De beide opgevoerde stukken: „Wie waagt, die wint" en „Mijn Luitenant", ondervonden eene vrij goede vertolking door de executanten, waaronder we ook een paar militairen opmerk ten, en vielen blijkens het applaus der aanwezi gen, nog al in den smaak. De onvermijdelijke pauzen werden door piano- en vioolmuziek op eene aangename wijze gevuld, zoodat een ieder met voldoening heenging. Een woord van dank kunnen wé derhalve niet ont houden aan hen, die ons deze avonden bereid den. Uit IJmulden. Mil. C. J- Sluiter schrijft ons uit IJmuiden: Om onze ontspanning een eenigszins andere wending te geven, besloot het bestuur van ons tijdelijk Militair Tehuis, om een wedstrijd in het voordragen t© organiseeren, waar uit sluitend militairen aan mochten deelnemen. Op den avond van den 22oa Febr., den datum I door het bestuur vastgesteld, was de zaal overvol mot onze jongens, die belust op een I verandering, niet op zich hadden laten wach ten. I Do jury werd gevormd door dominee Hui zing, Pastoor v. d. Pol, en Mil. soldaat K. Klein, die tevens ook regiseur is vari de „Mo- bilisa-tie Tooneelvereeniging." J De stukjes, die werden voorgedragen, ge j tuigden alle min of meer van geestigheid en humor, en er werd dan ook hartelijk om go- lachen, vooral de voordracht „De teeravond van de Graspiepers", voorgedragen door korp. v. Gils, oogstte veel bijval. Het was dan ook niet zoo'n gemakkelijke taak voor de H.H. juryleden, als zij aanvankelijk dachten. In de pauze liet, op veelvuldig verzoek, do militair Klein zich nog hooren, die op dit gebied bij ons een groote reputatie ver worven heeft. Vervolgens werden nog eenige nummers ten beste gegeven en zoodoende was de avond om voordat we er erg in hadden. De Zeoreerwaardo Heer Pastoor v. d. Pol, nam dan tenslotte het woord, en sprak zijn dank uit voor de medewerking van de mili tairen, bracht vervolgens hulde aan het be stuur van het Mil. Tehuis dat zich zooveel moeito getroostte, om het den militairen zoo gezellig mogelijk te malcen, tijdens hun ver blijf te IJmuiden, en ging dan over tot de bekendmaking der prijswinners. De lo prijs, een prachtig boekwerk, werd behaald door mil korp. v. Gils, met „de Teer- avond der Graspiepers". De 2e prijs eveneens een boekwerk, behaalde de hoornblazer schal leen met „Het Stakkertje". De 3e prijs, idem, door mil. Logmaas met „Jan Knoest" en de 4a prijs een kistje sigaren, door den oppasser der rustkamer Jobse. met ..de Paardendeken". Voorwaar, het- bestuur van ons Mil. Tehuis doet alles, wat mogelijk is, om ons den mobili satietijd zooveel mogelijk te bekorten. Hierbij breng ik namens alle militairen mijn hartelijken dank aan het bestuur voor het genot zoo vaak van hun kant, ons aangebeden. Schalkwijk en H. H. J. Sch. te Leur: Wendt spoedig uit het veld slaan, hij liet nu al heen u met uwe resp. vragen tot uwen compagnies- en weer varende de groote boot wrikbewegin- commandant, die u ongetwijfeld de gewenschte gen maken •oorlichting verschaffen kan. Red. Roermond. U moet u voor die opleiding wenden tot uwen compagniescommandant. Red. F. D. te P. Dc kleinste helft dient. Dus broederdienst opgeven. Red. H. 0„ Utrecht. In No. 79 plaatsten wij nog maals de verlof sbepnlingen. Meer weten wij er heuscli niet van. Red. J. A. B„ Dordrecht. Niet toegestaan. Red. A. G. B., Edam. Niet toegestaan. Red. L .M. 2-H-ö R.I. Overplaatsing In uw rang kunt u aanvragen bij uw compagniescomman dant. Maar u zult wei als gewoon marechaussee moeten beginnen. Red. TT V., Ooltgensplaat. In No. S3 windt u het antwoord. U moet u om inlichtingen wenden tot den commandant dor luclUwaartafdeeling to Soesterberg. Wij kunnen niet alles gelijk doen en hebboD zelf ook eens informaties te doen. De vragers moeten geduld hebben. Red. H. V. te A. Uw vers, ook wel wat groot, bij de beperkte ruimte in ons blad, is bovendien minder geschikt. Red. Korp. J. H. V. Ons niet bekend, 't Lijkt me voor dit jaar niet waarschijnlijk. Maar vraag er uw onmiddellijken chef eens naar. R e d, Niet alleen van de boot, waar onze dokter toeschouwer was, maar ook van af het fort werd de strijd met groote belangstelling gevolgd; allen haddén daarvoor hunne werkzaamheden in den steek gelaten. Om misverstand te voorko men, moet ik et onmiddellijk aan toevoegen, dat er op ons fort steeds flink gewerkt wordt, zoodat ik er mijn hoofd wel eens over schud en mijn kameraden voorhoud, dat je in dienst alles kalm aan moet doen! maar er-is geen houen aan Bij deze gelegenheid echter was het eene uit zondering. Eindelijk hadden de krachttoeren van ons dapper klein bootje succes: do machinist ver klaarde niet meer stoom te kunnen geven, woest joeg de schroef het water op en duidelijk werd het dat het beklemde schip zich steeds meer heen en weer liet bewegen. „Vier meter zijn we opgeschoten" constateerde de Lemmerkapitein, het goedige gezicht van onzen majoor-schipper straalde van genoegenNog een paar streken c-n ja.... statig glijdt het schip weder het water in. Met een „dank je wel schipper" en een paar korte stooten op de stoomfluit, die zeker vreug de moeten beteekenen ovér de eindelijke verlos sing, verdwijnt de Lemmerboot in de mist. Met versneld tempo gaan allen weer aan den arbeid Mil. Uit Den Helder. matroos T. Heukels schrijft ons: 't Was een gezellig uurtje, dat we mochten doorbrengen in het wachtlokaal van het Ko- ninkl. Instituut, hetwelk gegeven werd ter gelegenheid van liet huwelijksfeest van onzon makker C van Beuge. Gezellig zaton we bij elkaar en dronken den bruidegom gezondheid toe. Door de beman ning onderling was geld ingezameld voor een cadeau, en het mag gezegd worden, geen var. ben bleef achterwege Na afloop van het feestje werd door collega Van Grieken het cadeau overhandigd, hetwelk bestond uit zes prachtige kamerstoelen, die door den bruidegom met hartelijke woorden van dankzegging werden aangenomen. Aan heel de bemanning, o.w. H.H. onder officieren, roep ik dan ook een bravo toe, voor het welslagen van dit mooie plan. Fort bij Veldhuis. De secretaris G. J. Hali Jr. schrijft ons: Hiermede verzoeken wij u beleefd in de e.v. ve-echijnende Scldateucourant bekend te ma ken, dut hier officieel is opgericht een Mili tair Voetbal Verfeniginz. gen M. V. V. Veldhuis en wel op '23 Febr. 1915. Het bestuur is gjs volgt samengesteld: Sergi Mr G R. Kronenburg, voor*itter. Mil. Kann C. G. Hah Jr secretaris Landw. sold. J. Noorömsn, penningmeester. Dankbetuiging. Milicien J. Hoekstra schrijft ons: De militairen, die van het detachement van Rottummeroog overgeplaatst zijn naar Vlis- singen, betuigen aan Warfum's ingezetenen hunnen hartelijken dank voor de uitstekende behandeling bij de inkwartiering in Warfum hun ten deel gevallen. Namens vele miliciens J. HOEKSTRA, Ylissingen. Verloren voorwerpen. Eenigen tijd geleden heb ik mijn koppelstel mei bajonet, gemerkt 10SQ en S300, in den trein laten liggen. De spoorweg-mij., waarbij ik geïnformeerd heb, heeft het verlorene niet in haar lijst van gevonden voorwerpen opge geven. Wie kan mij inlichten? Onkosten neem ik gaarne voor mijn rekening. G. A. van Meg- chelen, Ree.-Korpl. Depót "2e lieg. Vesting- Art. Zondagavond heb ik een pakie in den trein van Gouda naar Utrecht laten liggen, inhou dende een muziekinstrument (Piccolo in etui) met bijhehoorende mnrielcnnmTners f-to-rno rng onderepteekende dit aan rijn adres terugbe zorgd. G. J. Bouman, Nicolaaskazeme, Utrecht. 'V- et Er is op het oogenblik zeker geen popu- lairder koning dan de man, wiens portret wij hierboven gevenKoning Albert van België. Niet alleen in zijn eigen land, waar van maar een stukje uit de handen der Duitschers is gebleven, maar ook elders. In Frankrijk bijv. dweept men in scmmjgo kringen met hem en reeds meer dan eena is de vraag opgeworpen, of men dezen vorst niet tot koning van Frankrijk zon verheffen, na den oorlog. De Romeinscho „Tribuna" bijv. meent, dat heel vek-n in Frankrijk niets liever zouden zien, en er reeds hard voor ijveren. Weer en Leven. (Van landweerman A. Costermans G.H.zn.) 't Is Maart. Een biecke jonge rrouw. Gekleed in 't kleed der weduwrouw, Tuurt drooraend door do ruiten En in de kamer speelt haar kind, Dat giert van pret, als huilt de wind, En hagelsteenea stuiten! Wat gaat er in baar brein niet om, Naar buiten ziendo in dien drom Van weersveranderingen! Ach, aan dien mooien, grooten dag, Toen zij voor 't eerst baar gado zag, Denkt zij. Toen kon zij zingen!... Kjjk! daar is weer die zonnestraal: Die glimlach, dio toen haar gemaal Zoo knap, verleid'lijk maakte En juist, toen zij had toegestaan, Toen was die zon niet schuil gegaan, ...'t Was waar geluk, zij smaaktel Geluk en zon zijn kort van duur. Het leven is nu zoet, dan zuur; Dat werd ook haar beschoren! Eén van haar blijdst© dagen was, Toen na verloop van jaren pas, Haar kind haar werd geboren. Nu hagelt het; dan 6neeuwt hét weer; De donder ratelt keer op keer, Steeds staat zij nog te turen... Daar denkt zij aan haar 's gado's dood, Dien slag, die niets dan wanhoop bood Haar vreugde kwam ommuren! Droomend ziet zij haar zwarte kleed, Die zachte stof, die toch zoo wreed Aan al die smart deed denken. Als zij van 't venster weg wil gaan, Noodt haar de zon: „Blijf even staan!" Zij blijft zoo vriend'lijk wenken... En zie... daar scbijnt de zonn© weer: Zij merkt haar kind en kast het teer; O, zon! blijft gij steeds schijnen Glimlachend streelt zij 't blonde haar; Kijkt lang in 't guitig oogenpaar... En smart en leed verdwijnen! A. OOSTERMAN6 J.Hzn. N oordwij k. (Van mil. N. de Bruyn.) Noordwijk, op u wil ik roemen, Dorpje, met uw heeriijkke strard. Noordwijk, land der echoons te bloemen I Rustoord, eenig in ons land. O, hoe vele lange uren, Stond ik starend aan uw strand 1 Wakend, in de verte turend Of geen vijand kwam geland. Gastvrij heeft men ons ontvangen, In het dorp van St. Jeroen! Steeds voldoend aan elks verlangen. Zorgend, ieder goed te doen. O, wij zullen nooit vergeten, Wat «?r voor ons werd gedaan. Ik schrijf, dat ieder 't moge weten, Noordwijk altijd bovenaan. Laat ons bier het einde wachten, Van dien feilen wereldstrijd, Steeds genietend van dn prachten, Die het voorjaar ons bereidt. En als straks de bloemenvelden, In hun volle Jentepracht, 't Heerlijk voorjaar weder melden, Dan bier een bezoek gebracht! Dan geniet gij van die weelde, Die onze aard zoo rijk'lijk tooit; Flora's kinderen, rijk bedeelden, vergeet ik nimmernooit! Dan kunt ge met ons aanschouwen Ook die helder blauw© zee. Duinen, stranden, badgebouwen Waar de landweer woont in vree. N. DE BRUYN. Hoera we hebben muziekl (Van den mil. J. Bogaarts uit Alphen.) Er is heel wat geschreven, Gesproken en gewreven, Eer dat in decz' beroemde stad, 't Muziek te voorschijn trad. Maar eind'lijk is 't gekomen En 'k zeg het zonder schromen, Het is këdïn en naar ons zin. Het is een heel gewin. Nu loop je op de maat, Wat heel wat flinker 6taat. Refrein. Kijk, daar komt 't muziok weer aan, Hoor ze toetren, hoor zo blazen. Ieder burger weet gewis, Dat het van de vesting is. De slager en de bakker, Ze worden vrceg al wakker, De melkboer en de kruidenier, Ze springen van plezier. Men schuift de ramen open, Jo zaet de menschen loop-en, De dokter en de dominee, Ze zingen allemaal mee. Ze vinden 't magnifiek. Die nieuw© stafmuziek. Al heb je zeenc beenen, Of stukgeloopen schenen, Te veel gegeten van de pap, Je gaat toch mee op stap. De dokter zal 't bespeuren, Misschim ook wel om treuren. Want geen die nu den dienst verlirt, Al is dat ook geen pret. Geen mansch is 'F- meer ziek. Met deze stafmuziek.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3