Damspel. 11 SS H 13 S ip ;4 S3 DB BOI.D ATElVCOUITAlVr van Zondag 3 jl fenruan 191S 3 werden ingesloten bij Ulm en gevangen geno men (25000 man). In Maart 1806 kwamen do Bataafsche troepen weder naar onsland. In 1806 werd door Napoleon aan zijn broeder Lodowijk Napoleon het lie wind over Hollanu opgedragen. Tegelijkertijd had wederom uni formverandering plaats. De lo cn 2e Compagnie namen deel aan den veldtocht in Pruisen en Pommeren. De le cornpie, was in den beshssenden slag bij l'ried- land Hier verechoot zij al haar munitie en werd uit het gerecht teruggetrokken doch de •>e luit Kramher hield met één stuk stand en verschoot munitie van een Fransche batterij totdat zijn vuurmond onbruikbaar was. Hierna hele" van Straalsund dat door Von Schill, een Pruisisch dragonder-officier, veroverd was. In dezen veldtocht werden groote ontberingen ge- ^De 3e compie. werd daarna ingedeeld bi] een brigade, die behoorde tot heb hulpkorps van 3000 man, eu die onze nieuwe koning (Lo- dewijk Napoleon) moest geven voor een tocht Hilar Spanje. Deze brigade stomd onder bevel van generaal Chassé 4 .September mar cheerde hij mot zijn brigade uit Bergen op Zoom naar Spanje; 25 October werd de Spaau- eche grens overschreden terwijl 8 Dec. de bri gade te Madrid aankwam. Achtereenvolgens hadden hier veldslagen plaats tegen Spaansche troepen, o.a. bij Ciudad Real, bij Talavera de la Reyna en Oc-ana bij welke gelegenheden de Nederlandsche E. A. den grootsten lof wist te veroveren. Na den veldtocht in Pruisen werden de le en 2e compie. samengesmolten tot één compie. Deze compie. nam deel aan den veld tocht in Zeeland tegen de Engelschen. Met ea- valario trok deze R. A. op 15 Oct. 1809 de Schelde over. Bij de inlijving bij Frankrijk werd deze compagnie It, A. het 7o regiment Fransche R. A. Ze behielden echter hunne of ficieren en manschappen. In 1810 marcheerde de le compie. naar Hamburg en in Maart 1812 ging zij op marsch naar Rusland, waar zij 7 Sept. meevocht aan de Moscowa. Begin No vember kwam de batterij te Smolensko terug. Niet bekend is of zij ook deel namen aan den overtocht over do Beresina. Van deze compag nie kwamen slechts 1 opperwachtmeester en 2 wachtmeesters terug in het vaderland. De vroegere 3e compagnie nu 2e compie. ver liet Spanje in Februari 1813 en marcheerde van daar naar Dresden en Breslau op den marsch naar.Breslau was de compie. ingedeeld bij de Fransche cavalerie en leden zij een zware nederlaag bij de Katzbach, waar alle artillerie vernield werd. Alleen één sectie was door een défilé achtergebleven en kon zich weer bij het leger voegen. Nadat de Nederlandsche gewesten het Fran- Bcho juk hadden afgeschud en het bestuur over de Nederlanden was aangeboden aan den voormal igen stadhouder Prins Willem V, werd onmiddellijk het Hollandsehe leger opnieuw georganiseerd. In 1814 werd bepaald, dat de R. A. zou bestaan uit 16 compagniën. De hoofd-offieieren en kapitens hadden allen reeds hij de R. A. gediend. De jonge officieren en manschappen moesten nog worden afgericht. Weer kreeg de R. A. nieuwe uniform. Toen nu in 1815 Napoleon van Elba terug keerde, zonden de Verbonden mogendheden hun legers naar het tegenwoordige België. In den slag bij Quatrebras stond een deel dor Nederlaudsclio troepen onder den Prins van Oranje tegen een dubbele overmacht der Frnnschen en Engolscho troepen. Godurendo den slag verzamelde de kapi tein Ghye zijn af deelingen en heroverde daar mede zijn vuurmonden, die bij een cavalerie- aanval verloren waren gegaan en die de Fran- schen trachten mede te nemen. De Fransehen werden echter later teruggedreven. Bij do vervolging ging de batterij van den kapt. Kramher herhaaldelijk ia galop vooruit om den vijand afbreuk te doen. De batterijen ruk ten weer Frankrijk binnen. In 1823 werd de R. A. gebracht op 7 compagniën elk van 6 kanonnen van 6 pond en 2 houwitsers van 24 pond. In 1830 brak de opstand in Brussel uit. Bij do krijgsmacht, benoodigd om dien opstand te onderdrukken, waren ook 4 bat. R. A. inge deeld. De Nederlandsche troepen drongen Brussel binnen en hielden 4 dagen stand. Zo konden echter uiet krachtig optreden, daar Prins Frederik, die het bevel over het geheel had, de stad wilde sparen. Na eerst terug getrokken te zijn op Antwerpen, werd het Hollandsehe leger eenigen tijd daarna gelegerd in X. Brabant. Generaal Chassé bezette don Citadel van Antwerpen en bombardeerde do oproerige stad. In 1S31 rukte het Xederlaiul- sche leger onder de Prins v. Oranje België binnen. Do batterijen R. A. 1 2 en 3 waren inge deeld bij de reserve-artillerie: de bat.. 4 in twee balf-battorijen bij de cavalerie. De Bel gen hadden hun leger aan de Maas onder den generaal Daine en één aan de Schelde, onder den generaal De Tiicke der Terhoven. Don 7en Augustus waren de huzaren met een sec tio R. A. bij- een verkenning slaagt geraakt met de Belgen, bij Kempt 8 Augustus werd het Maas-leger verslagen bij Hasselt en krachtig vervolgd door cavalerie en R. A. Hierbij werden 8 vuurmonden veroverd, die na afloop van dten veldtocht dooreen detache ment dragonders en R. A. in triumph naar den Haag weiden gebracht. Twee dezer vuur monden staan thans nog opgesteld bij do ge denknaald tegenover het paleis te Soestdijk. Uit de overige vuurmonden werd het metalen kruis gegoten, dat de deelnemers aan den veldtocht ontving. Aan den slag hij Leuven hebben alle 4 batterijen deelgenomen cn zich bijzonder onderscheiden. Leuven viel om 4 uur. Nu drong een Fransch leger België bin nen en moesten onze troepen terugtrekken in X.-Brabant. De Franscbm belegerden den Citadel van Antwerpen, welke do generaal Chassé eerst overgaf toen zij geheel plat go- schoten 'was. Tot in 1839 bleef ons leger op voet van oorlog in X.-Brabant, totdat het eind- verdrag met België was geteekend. In 1841 waren 6 batterijen R-. A. in Amersfoort in gar nizoen en vormden het regiment Rijd. Art. In 1842 werd het tegenwoordige uniform vast gesteld. In 1849 werd het regiment ingekrom pen tot 4 batterijen van 6 vuurmonden en een depót. In 1852 kwam de R. A. in Leiden. In 1861 kregen 2 batt. R. A. een getrokken voorlader van 4 pond. In hetzelfde jaar kwam de It. A. in Arnhem. In 1868 werd heb weer overgeplaatst naac Amersfoort, 20 Juli 1870 wjerd het Nederlandsche leger gemobiliseerd en de R. A. bij verschilicndo troepen ingc deeld. Do le batt. kwam in Vclp (Geld). D< 2e batt. te Vueht en Boxtel. De 3e batt. in Den Haag, de 4e batt. te Heiloo. 2 Sept. keer den de batterijen in Amersfoort terug. In Oct. hield Koning Willem III inspectie over het regiment op do Vlasakkers, in 1875 werd de R. A. gewapend met een bronzen nchterlaad kanon van 8 c.M. terwijl in 1S82 het 8 c.M. staal werd ingevoerd. Op 1 April 1881 werd het regiment R. A. opgeheven, op dien datum doet het korps Rijd. Art. zijn intocht in Arn hem ter 6torkte van 2 batterijen. De andere batterijen dienden bij de oprichting van het rog. V. A. In den zomer van 1906 vuurde do 14. A. als eerste met het snelvuurkanon van 7 c.M. nikkclstaal. G J. GROENOÜWE, kanonnier K. R. A. Uit Fijnaart. Korp. G. M. Mooring schrijft ons: In ons kantonnement wordt, vooral den laatsten tijd, heel wat gedaan, èn door burgers èn door militairen, om de soldaten wat aflei ding te bezorgen. Zoo had het bestuur van het R.-ïv. Militair Tehuis voor den laatsten car navalsavond, op Dinsdag 16 Febr. j.l., een goochelaar geëngageerd. Waarlijk bood dat be- I stuur ons hierdoor een oprecht gezelligen avond aan, want ieder, burgers en militairen, groo- ten en kleinen, stond verbaasd over de vlugge I en wonderbaarlijke toeren, die de heer S. Pro per ons deed aanschouwen en waarvan vele met uitbundig lachsucces werden bekroond. Wij kunnen daarom niet beter doen dan den illusionist, praedestigateur en magnetiseur S. Proper den hoogste dank te betuigen van bestuur, officieren en manschappen en hem ieder, die gezellige avonden moot organiseeren, ten zeerste aan té bevelen. Uit Oudenbosch. Korp. Barele en huzaar le kl. Spilt schrij ven ons uit Oudenbosch 't Was Maandag, de regen viel bij stroomen neer, waardoor onze gemoederen tot zinken weiden gebracht, maar toen des avonds door het Roosendaalsch Mobilisatie Ensemble een reuzenavond werd gegeven, begonnen wij w der te herleven, waarvoor wij dan ook onzen oprechten dank betuigen aan de heeren mede werkers van bovengenoemde club. De eerste uitvoering die voor ons militairen werd gegeven, was een succesavond in alle op zichten. De Harmoniezaal was dan ook op en top vol. Toch werd het eerste bedrijf opge voerd, getiteld: „De Aviateurs", bewerkt door do gebroeders Voeten Sts., waarbij zij gelijkertijd een mooi aandenken gaven aan onze vliegenier Clement van Maasdijk, en voorts „Het inhalen van den nieuwen Burge meester van Lummelsdorn", een komische seènc, door humor en geestigheid hijzonder iu den smaak gevallen. Na de pauze werd een komische voordracht gegeven door Jan Lutjes, die van 't begin tot het eindo deed schaterlachen en intusschen ieder zijn deel gaf. Een reuzentype! Nu, wij zijn dan cok trotsch op bovengenoemde Club, die ons een genoeglijken avond heeft gegeven, welken wij nooit zullen vergeten. Met verlan gen zien wij dan ook dat deze Club ons nog maals met een bezoek zal vereeren, hopende dat dan een grootere zaal disponibel zal zijn Korp. H. v. BARELE. Huz. le kl. J. SPILT. Van Nekkerwegfort. Mil. Th. Weijers schrijft ons Woensdagavond was er feest op het fort a/d Nekkerweg. De ruime poterne bood plaats aan vele belangstellenden, zoowel burgers als militairen, die kwamen genieten van het schoone, dat hun zou worden aangeboden. De commandant van het fort, de WelEd. Gestr. Heer Dieterman, heette den aanwezigen wel kom en weiischte allen een genoeglijken avond. Het militair quintet van fort St. Aagten- dijk en het duo Kapper uit Amsterdam ver leenden medewerking, terwijl de pas opgerichte Zangvereenigino „Fort Nekkerweg" voor het eerst een nummertje ten gehoore zou brengen. Do geheele uitvoering liep prachtig van sta pel, het mil. quintet speelde als altijd zeer mooi, terwijl ook de vele voordrachten van het duo Kapper blijkens 't applaus zeer in den smaak vielen. De Zangvereeniging zong onder leiding van haar directeur, den heer Vink uit Midden-Beemster, „Zondagswijding" en be haalde daarmede veel s-ioces. Verder zij nog vermeld dat allo aanwezigen werden onthaald op sigaren, chocolade, krentenbroodjes en sinaasappelen. Aan het einde der uitvoering werd het „Wil helmus" gespeeld, waarna de commandant al len dankte voor hunne medewerking en een driewerf hoera uitbracht op het quintet van St. Aagtendijk, waarmede allo aanwezigen luide instemden. Uitvoering voor de Militairen to Delft, Mil. H. Th. Keijzer schrijft ons: Door den le-luitenant Jaaisraa is dezer da gen een gezelige avond georganiseerd voor de militairen van genoemde afdeeling. Als mede werkers traden op de dames Ter Haar en den heer N. G. Zandvliet, militair bij bovengemelde afd., welke er slag van hebben do lachspieren der militairen in werking te brengen, de suc cesnummers waren wel het stuk ie van de vrou welijke Landweer, waarbij de commandante heeFgoed haar commando voerde, en de nndero dames, met don heer Zandvliet aan het hoofd, maar wat best exerceerden! Bij „Kok en keu kenmeid" wist de hoer Zandvliet weer heel goed zijn rol als kok te vervullen, waardoor liet hun Harder dan op vele plaatsen elders aan het Westelijk front is er gestreden in de buurt van Soissons en in deze Fransche stad zelf. We krijgen er hier een beeld van. Het gevecht is nog aan den gang, de granaten vliegen door de lucht en barsten uiteen, dood en vernieling verspreidend. En nu ziet men ook do hospitaal soldaten aan het workzij wagen zioli in don kogelregen om do govallen gewonden te hulp te snellen, te helpen en weg to dragon. Ze komen aanrennen zoo snel ze kunnen. Een op den voorgrond tast naar zijn hoofd en laat dq opgerolde draagbaar ▼alien. Gewond misschien? dan ook niet aan succes ontbrak. Hopende dat het tot navolging strokko en deze avond nog eens spoedig gevolgd wordt door een tweeden- Een huldiging. De koks van Batt. 3 B. le R. Veld-Art. schrijven ons: 't Is in de keuken der B.bakkorij gezellig door de goede verstandhouding die Jieerscht tussohen menagemeester en koks. In gezellig- genoeglijke stemming waren wij verleden Za terdag bijeen in de Keuken. Ieder een lekkere sigaar in den mond. een cadeau van den mena gemeester! Een kistje „rookstokken" cadeau te krijgen van hun onmiddellijken superieur maakt steeds de koks dankbaar, ook ons! Enfin, we zitten, of liever gezegd: we staan vleeach- snijdend te kletsen en te hoornende deur wordt geopend: „orde!" klinkt het. Do batterijcom- mandant eerste luitenant ihr. Sinckinghe. In stramme houding staan we daar: „rustF' Nou, „rust" is altijd welkom. Do luitenant infor meert naar onderscheidene zaken ©nzegt ongeveer het volgende aan onzen menagemees ter, wachtmeester Sterk: „Wachtmeester! I-k mag niet verhelen, dat ik ten hoogste voldaan ben over de wijze, waarop gy uw functie waar neemt. Zoowel de zorg, die ge besteedt, om het eten zoo goed mogelijk te doen zijn, als die, welke ge besteedt, aan de inrichting en zinde lijkheid der keuken, waardeer ik ten volle..." Wachtmeester Sterk in z'n nopjes, da's te begrijpen. En wij. koks, meenden, dat zoo'n pluimpje, dat niet alledaagsch is, buiten de keuken moet bekend zijn en schreven deze „huldiging" in „Ds Soldatencourant". De koks van Batterij 3e B. lo Reg. Veld.»Art. JEAN VEENMAN. JAN BUDDING. Hooge Idealen. Mil. Joh. M. Sohouten schrijft ons uit Leiden: Als we het onderwijs van Jezus goed nagaan en zijne woorden overwegen, zoo vele eischeri, die hij gesteld heeft om burger van 't Godsrijk te zijn, aan vragen we ons af, waarom heeft hij 't alles zoo hoog en zoo zwaar opgevoerd? Im mers naar de alledaagsche praktijk en de gong- bare beschouwing zijn ze allerminst gevormd. Ze staan in den regel lijnrecht tegenover de ge wone opvattingen, en zijn besliste tegenstel lingen tegenover wat in de wereld goed wordt genoemd. Soms bevatten ze beschouwingen, die geheel en al in 6trijd mot onze natuur zijn. Daar klinkt b.v. wedersta den booze niet; zoo wien op de rechterwang slaat, keer hem dan ook de andere toe. Hebt uw vijanden lief, zegent hen, die u vervloeken. Zoo iemand u dwingt ééne mijl te gaan, ga met hem twee mijlen. Geef dengene, die iets van u vraagt en keer u niet af van hem, die van u leenen wil. En zoo is er heel veel meer. Voortdurend stui ten we op zulke door ons allicht genoemde on mogelijkheden en niet weinigen hebben daarom den godsdienst van Jezus ten eenenmale on bruikbaar, zoo niet schadelijk genoemd voor baar aantrekt ,om zoodoende dat sterker stre ven op te wekken, waarin, terwijl het bezit der waarheid alleen in Gods hand is, 's menschen hoogste zaligheid bestaat. In plaats van te zeggen: onmogelijk, onpractisch, ongeschikt en onbruikbaar voor onzen tijd, moeten we al zulke hooghartige beweringon wegbannen, en ons met vernieuwden zin van ootmoed en ont zag nederzetten aan Jezus' voeten, om van hem te leeren stoeds onze eischen hooger te zetten en deze straks toe te passen, maar met de wijs heid, die van boven is en met die lankmoedig heid en dat geduld, welke aan de liefde onaf scheidelijk verbonden zijn, onder biddend ver keer met den Volmaakte, wiens genadigen steun niemand kan ontberen. JOH. M. SCHOUTEN. Militair® Hulsvlijt-Tentoonstelllng te Weesp. Men schrijft ons uit Weesp Do gisteren en heden alhier door den Volks bond ter bestrijding van drankmisbruik ge organiseerde militaire Huisvlijt-Tentoonstelling was een beslist succes. Do officieele opening had gistermiddag half twee plaats in tegen woordigheid der civiele en militaire autoritei ten, waaronder wij opmerkten het college van B. en W., kolonei VV. Burton, kapitein Bui tendijk. den heer Zöllner, vertegenwoordiger van 't Hoofdbestuur van den Volksbond en ver der verschillende genoodigden. De Burgemees ter, als eere-voorzitter, sprak een kernachtige, hartelijke openingsrede uit, daarna sprak de heer Zöllner namens het hoofdbestuur een woord van opwekking voor de goede zaak, waarna de lieer Valkenburgh als vertegenwoor diger der afdeeling V eesp den dank der afdee- ling uitsprak aan den eerevoorzitter, het Hoofdbestuur, kolonel Burton, kapitein Bui tendijk en verder aan allen, die hunne mede werking hadden verleend tot het doen wel- slagen der onderneming. Daarna werd het ten- toongestelde bezichtigd, dat aller bewondering wegdroeg. Beschikbaar waren gesteld door H. M. de Koningin een zilveren meel., door den Minister van Binnen. Zaken een zilveren rijks medaille, door Z. K. H. Prins Hendrik een froote goud-bronzen med., door den kolonel, apitein Buitendijk en de gemeente Weesp ieder een zilveren med., door h'et Hoofdbestuur een zilveren med. en een bronzen dito, door de afdeeling Weesp 2 bronzen med-, verder diploma's en geldprijzen. De bekroningen wer den als volgt toegekend: Schrijfbureau, W. F. Gaasterland, Watergr.m., gam. Diemerdam en H. r. d. Zijverdam, Aalsmeer, garn. Diemerdam, gr- br. med. Prins; Metaalzaagwerk, D. Mager, Amsterd., garn. Weesp, zilv. med. Ko ninginSa Ion kast je, A. J. v. Leersum, Amsterd., garn. Hinderdam, verg. zilv. med.; Theeblad Houtsnij, W. v. d. Laarre, Aalsmeer, garn. Pampus, zilv. med. Hoofd-, best.; Sigarendoos, J. J. Wensing, Haar lem. garn. Muiderberg, zilv. med. kolonel; Portretl ij st j© kop erg ra v., P. Bors- boom, Pampus, garn. Pampus, bronz. med. afd.*K a n o n, Th. Bakker. Amersfort, garn. Donderdag is Duitschland zijn nieuwe taktiek op zee begonnen, nl. de poging om Engelands kusten te blokkeeren. Het plaatje hierboven is dus wel actueel, want het stelt een Duitsch onderzeeër voor, die een Engelsch handelsschip aanhoudt De Duitschers laten der bemanning den tijd om in booten hun schip le verlaten, maar dan wordt dit getorpilleerd en tot zinken gebracht. Nog maar enkele minuten en het prachtige vaartuig zal ten onder gaan. Voorvallen van dezen aard zullen nu waarsohijnlijk wel meer plaats Rebben in het Kanaal en aan de andere kusten van Engeland. eene samenleving, waarin die beginselen nooit kunnen toegepast worden. Nu is 't zeker 't ge makkelijkst aanstonds iets ter zijde te stellen wat ons niet aanstaat en wat we niet begrijpen. In Jezus' dagen waren er ook velen, die zich van hem afwendden met d© bewering: Zijne rede is hard, wie kan zo hooren Maar hoewel Jezus die oppervlakkigen zeer goed iu hunne waanwijsheid en veroordeelen kende, toch ver trouwde hij dat 't eenvoudig en onbevangen hart hem zou verstaan en waardeeren. Wanneer ons afvragen, zou de wereld, er beter of sleoliter aan toe zijn, als onvoorwaardelijk en volkomen werd toegepast, met Jezus geëisclit cn gewild heeft, dan zal wel niemand durven be weren. dat 't tot sohade en nadeel, tot verderf en ondergang zou wezen, als we allen echte Christenen waren, naar do beginselen en den geest des Meesters. Maar do wetenschap dat er dan o. zooveel van wat we nu nog noodig en onmisbaar achten in maatschappij en samen- eving zou moeten worden prijsgegeven, dat er als 't ware een omwenteling zou komen in de geheele verhouding waarin we tot elkander staan, dat de wijze, waarop nu de handel en 't verkeer geschiedt, de betrekkingen van men schen, staten en volken is geregeld, dat dat alles beslist veroordeeld zou zijn en moeten worden herzien, dat doet zeggenalles heel goed en wel, maar voor de toepassing onmogelijk, zulk een Christelijk leven is ondenkbaar en onbe staanbaar. Hier hebben we nu den strijd tus- schen de werkelijkheid en dat hooge, dat rijke en reine, dat Jezus ons in 't Evangelie voor stelt en waaruit zijn eisch voortvloeit: weest volmaakt gelijk uw Hemelsche Vader volmaakt is, De vraag is. ware 't heter geweest als Jezus meer rekening had gehouden met de mensche- lijke natuur, zooals ze feitelijk is, en 't deelge nootschap aan het Godsrijk verbonden aan min dere eisohen? Mij dunkt, we kunnen hier niet aarzelen. Indien iets zijne grootheid niet alleen bepaalt, maar ook onze dankbaarheid jegens hem moet levendig houden, dan wel de telkens meer bevestigde ervaring van 't hooge en hei lige, dat hij heeft op den voorgrond gesteld; want in die hooge idealen, die hij ontwikkelde, gaf hij den prikkel om het leven hoog te houden voor 't treurigste en gevaarlijkste, wat er be staat: zelfvoldaanheid, gelijkvioerschheid. hoog moed. Allerminst wilde hij dat zijn volgeling zou inslapen en zich voor God stellen met een: ik dank u, dat ik niet ben, als anderen. Want hij kon en wilde zich geene andere verhouding tot God voorstellen, als die van den nederiee, die smeekt om zijn genade, den boeteling, die bidt: vergeef mij mijne zonden. En om dat aan te kweeken. allereerst die nederigheid, dien kinderzin, die armoede des geestes, trad hij niet op als een boetprediker, niets dan straf en onheil verkondigende, maar als de wijze opvoeder, de ware uitdeeler van 't levensbrood door den blik te richten naar eeno hoogte, waartoe men geroepen wordt, zoo hoog, dat 't menigmaal doet duizelen, maar toch ook zoo schoon van uitzicht, dat hefc onweerstaan- Pampus, bronz. med. afd.3 pen teek e- I ningen, J. A. Meynen, Rotterdam, garn. Muiden, le prijs 2.50; Pendule met 2 i kandal., W.'Dooren, Hilversum, garn. Mui den, 2e pr. ƒ1.50; Vogelkooi, J. A. Se- ghers, 's-Gravenh., garn. Muiderberg, 3e pr./1; iBJoemenmandje, J. Havekotte, Die- 1 men, garn. Weesp, Diploma; 3 Klourtee- Ike ningen, L. W. Kosten, Houwert. id. id. met zilv. med. kapit. Dit waren de bekroningen van de ~af- deeling vaklieden. Van de niet-vaklieden wer- den bekroond I 5 Kleurteeke ningen. M. Sitter, Amsterdam, garn. Weesp, zilv. Rijks-med. koperen tonnetje. G. Muis, id. garn. Hinderdam, bronz. med. hoofdbestuur; por- •tretlijstje marmer, W. Oosten, id., garn. id. le prijs f 2.50Gedenkplaat, F. Sybrandy, Rotterdam, Werk "ijh. IJ, diplomaVogelkooi zaagwerk, J. v. I d. Plas, Hilversum, garn. Muiden, diploma, en 2 tabakswerkstukken, G. Gerrit sen, id., garn. id. diploma. Algemeen Nederlandsch Verbond, Wijnstr. 81, Dordrecht. Grenadier K. Droog bericht ons uit Scheve- ningen, dat de heer C. van Son, administrateur j van het bovengenoemde Verbond, op verzoek, kosteloos biljetten ter beschikking van j militairen stelt, om in militaire verblijfplaat sen te worden opgehangen. Het Algemeen Nederlandsch Verbond stelt verder voor de militairen een geïill. propagan daboekje beschikbaar, hetwelk op aanvraag kosteloos verkrijgbaar is. Het bovenbedoelde biljet luidt als volgt: NEDERLANDERS EX STAMVERWANTEN i WORDT LID van het Algemeen Nederlandsch Verbond. (Vertakkingen over de geheele wereld.) DOEL c. Verhooging van de zedelijke en stoffelijke kracht van den Nederlandschen Stam. 6. Handhaving en verbreiding van de Ne derlandsche Taal. Aangifte voor het lidmaatschap: Kantoor A. N. N. IFynsfraaÉ 81, Dordrecht. De halfjarige Soldatencourant. (Van H. Koetsier, korp. Oost-Ind. leger.) Hooggeacht© Heer Manassen, Ik wilde u met een klein gedicht verrassen, Bij het halfjarig bestaan van de Soldatencou rant van heden, Wil ik u namens leger en vloot, onzen oprechten dank betuigen, Voor al 't goede wat u ons boodt. Ik wil in de eerste plaats uw Soldatencourant prijzen, Vooral het goeds, waarop u de Militairen steeds deed wijzen. F,q hun bracht, dikwijls te zaam, Waar vroegere adressen waren verloren gegaan. Wij zouden hieronder kunnen zetten als onderschrift: de Duitschers op de vlucht. Echter niet voor de vijanden, de Franachen en Engelschen. maar voor het water. Het kiekje verplaatst ous in 't Zuiden van Vlaanderen, in do buurt van Nieuwpoort. Elk jaar bijna overstroomt daar do Yser en zet de velden onder water. Nu echter hielpen de Engelschen nog een handje mee en openden de sluizen bij Nieuwpoort. De Duitschers moesten haastig vluchten en een hooger gelegen terrein opzoeken, We zien, hoe ze dit doen en voorttrekken met al hun hebben en houden. Zelfs de koe wordt niet vergeten en menig Duitscher liet zijn pijp niet uitgaan al waadde hij tot de knieën door het water. En dan u danken voor de gezellige lectuur, Die u de Militairen steeds bood In de vervelende uren van dezen benarden tijd, Van oorlog haat en nijd. En dan te denken aan uw versjes en gedichtjes, Waar u de soldaten den tijd med© kwam verlichten. En uwe onpartijdig© oorlogsberichten, Waarvan men niet iedere courant kan betichten In ons dierbaar vaderland, 't is schand, En daarom riep ikleve de redacteur van de SoldatencourantI Hij is Neutraal en ten dienst© van 't Vaderland. Hij heeft veel genoegen ©n heil gesticht, Bij leger en vloot en vele burgers allicht. En ik hoop, geachte heer Redacteur, Dat ik spoedig zie staan voor uw deur, Een bordje waarop staat: D© oorlog en mijn bestaan is gedaan! Dan wensch ik den eerst© naar de Maan, En u een gezegend lang bestaan. Dan zullen nog velen uw naam blijven bewaren, Tot in de lengt© hunner levensjaren. En als dan de vrede op aard© is wedergekeerd, Dan zal er door mpnigeen nog worden beweerd Wat was de Soldatencourant toch een aardig blad, Nimmer werd hij op leugens of partijdigheid betrapt. Op die eer kan elk blad zich niet beroemen, Al zal ik hier maar geen namen noemen. Amsterdam. H. KOETSIER. Onze Mobilisatie. (Van manschappen van het 2e Esk. te voet.) 'k Las dikwijls in de Soldatencourant Gedichtjes van ieders hand, Maar van het 2e Eskadron te voet Heb ik er zelden één ontmoet. Maar dat is dan ook geen wonder, Want ons korps (van ouds dragonder) Is pas 6 maanden in stand In ons goede Nederland. Twee jaren hebben wij gereden, Daarbij veel ellende geleden, En nu ontstond opeens de strijd, Waarop velen niet waren voorbereid. Een ieder werd nu weer soldaat, De een kwam vroeg, do ander laat. Toen alles eind'lijk was bijeen. Stuurden zo ons naar Haarlem heen. Maar, zooals het vaker gaat, Men wist met ons geen raad. En omdat men geen paarden had, Moesten we te voet op 't pad. Wo zwommen en vlogen dag aan dag In Haarlem, waar ons korps toen lag. Eind'lijk gingen we naar een and're stad, Waar iedereen pleizier in had. Maar na een weck of wat, Gingen we eensklaps naar de grens, Waar iedereen een goed kwartiertje had. En alles ging ons daar naar wensch, We stonden trouw daar steeds op post, Tot wo door infanterie werden afgelost. En na 3 maanden op wacht to hebben gestaan, Moesten wo weer naar ©en kazerne gaan. Dit viel ons allen wel wat tegen, Nadat we ingekwartierd hadden gelegon. In plaats van een fijn veeren bed, Had men ons een krib met stroozak klaar gezet. Daarbij kregen we hier geweren. Die we als huzaar niet kunnen hanteeren, En in plaats van lange sabels op zij. Hebben we nu een bajonet er bij. Wo staan nu geregeld te pikken En met onze bajonetten te mikken. Vandaag of morgen steken we op Een groot© strooien pop. En zoo leeren ze ons als huzaren t© voet, Wat je met een geweer met bajonet doen moet. Een'tge manschappen van het 2e Eshadpon te voet. Moderne Oorlog. (Van ord. Goossens.) Geen wapperende vanen, Geen snelle uhlanen, G'c-en stormend heer, Geeu bivakvuur meer! Geen open gevecht, Dat den 6trijd beslecht. Geen vijand dien men ziet in 't gelaat, Welke hemel en aardkorst veilig Iaat. Geen marketentster met blijde gezicht, Vroohjkheid brengend, waarheen zij zich richt. Doch in kuilen en holen, Dag in dag uit verscholen. Wakend uur na uur. Zonder warmend vuur. Sluipend door onderaardsche gangen, Om bij verrassing den vijand te vangen. Vliegmachines in do lucht, Bommen werpend in hun vlucht. Auto's, monsters met stalen wand, Kogels spuwend in 's vijahds land, Oorlog van ijzer en staal, Moordend op modern© schaal! A. W. GOOSSENS, Ord. Staf Xle Inf. Brig. Moderne spel. Wijze: T'rye T'rouircn. (Van sergeant Persklomp.) Wat men voor een eeuw niet kende, Wat men voor een eeuw niet zag, Is de vrije voetbalbende, Is het huidige geslacht. Kromme beenen. rooie truien, Scheidsrechters in groot getal, 't Volk, dat hevig staat te brullen, Bij 't spelen van voetbal. Ginds is een match uitgeschreven In 't groote Amsterdam. Gant eens kijken naar het leven, Naar het volk, dat er kwam. Internationalen komen spelen, Kampioenen zeer vermaard, 'n Captain staat er te bevolen, Jongens, 't is de moeit© waard. Nauwelijks gaat 't gevecht beginnen. Nauwelijks is het aan den gang, Of men wedt al wie zou winnen, Of men roept: wat is die bang. Vrije schoppen en penalty'» Worden genomen zonder 'tal. Ach, wat moet zoo'n ding 't kennen. Zoo'n gewonen leeren bal. Wat men voor een eeuw niet kende, Wat men voor een eeuw nic-t zag, Is zoo'n geradbraakt© bende Slachtoffers, die hadden pach. Kapotte knieën, gebroken beenen, Ontwrichte schouders, 'n dubbelslag, En dan schrijven de reporters De wedstrijd liep nog schitterend af. G. PERSKLOMP. Alles, deze rubriek betreffend, te richten aan den heer J. Mij er, Graaf Flor isst raat 15 Amsterdam. Het spelen met een dam. In de laatst verschenen rubrieken hebben wij kunnen zien, dat ©en dam niet altijd tot de overwinning voert-. Wij zagen integendeel, hoe een ondoordacht© slag naar dam den al to haastigen damneraer noodlottig worden kan. Verder, dat men ook met een dam, niet maar luk-raak achter schijven loopen kan. Nu zullen wij het eens liebbcn over het spe len met een dam. Wij' zeiden hot vroeger reeds, dat zulk een dam, indien d© gelukkige bezitter niet ©en bekwaam eindspelsjieler is, zich vaak tegen den bezitter keert, vooral in dien deze meent, met zulk een dam maar van alles te kunnen doen. Nu zij onmiddellijk gezegd, dat het spelen met een dam vooral in het eindspel buitenge woon moeilijk is en dat er maar heel weinigen zijn, die dit bij uitstek goed verstaan. Een van de allerbeste eindspelspelers ea kenners van eindspelen is de ex-kampioen van Neder land J. d© Haas. Hij heeft daarvan een bij zondere en zeer diepgaande studie gemaakt. Volgens den grootsten eindspelcomponist van onzen tijd, deö heer C. Blankenaar, worden diens beroemde eindspelen, die geregeld in het bondstijdsolirift verschijnen, door niemand beter dan door de Haas begrepen. Zijn besprekingen van Blankenaar's eind spelen in genoemd tijdschrift vormen dan ook een waardevolle en diepgaande studie. Eén ondervariant van Blankenaar's eindspelen is vaak een zeer moeilijk op te lossen vraagstuk voor vel© goede dammers. Wio echter met vrucht zulk een bespreking volgen wil. wie eindspelen goed wil leeren be grijpen, wie met een d3tn wil leereh spelen, moet beginnen met het A. B. C. ven het eind spel met dammen te leeren. Hoe roar het ook klinken moge, toch zij u medegedeeld, dat er zeer vele. zelfs bekwame dammers zijn, die eerlijk bekennen, daaraan nooit iets te heb ben gedaan en hun eindspelkennis slechts uit ervaring te bezitten. Voor den dammer met zeer veel aanleg is di© studie niet noodzake lijk. Wij zijn er zeker van, velen onzer lezers met. dit ,,a-b-c van eindspelen met dammen" t© zullen gerieven. Wij zullen bij de behandeling bet systeem van Balédant kiezen en voor zoover zij ons aanstaan, ook de voorbeelden uit eigen verza meling gebruiken. 2 dammen tegen 1. Er is slechts één valstrik mogelijk, waarin 2 dammen, van 1 dam, kunnen w innen, die de lange lijn (van 5 tot 46) n»t bebeereeht. Het is de stand op onderstaand diagram. De winst wordt verkregen door „in- of onslui- ting". Zwart. 1 6 'fM 11 wk 16 Wm 21 'r. tm 26 t 31 IP1 36 "'A 41 M 4S Wit. wit 2 dammen op 23 en 32. Zwart I d3m op 28. Toen wij het laatst speelde plaatst© hij zijn dam zéé, dat zwart de onvoorzichtigheid kon begaan zijn zwart© dam tusschen do beide witten te plaatsen. Zwart deed dit en verloor nu als volgt: wit- 2314. Slaat zwart nu naar een der hoekvel- den 5 of 46, dan trekt wit den overgebleven dam naar het tegenovergestelde hoekvekl. Zwart is dan vastgezet cn dus verloren. Slaat zwart niet in een der hoekvéldcn, dan is hij verloren, omdat zijn dam dan onmiddellijk door den overblijvenden dam e^slagen wordt. Laat ik u nu onmiddellijk zeggen_ dat dit in de practijk nooit /-• ivau stand van 2 dammen togen 1 wordt nooit ge- ipeeld. doch remit© ge - omdat behouden- hei hierboi en gegeven geval, in een stand van 2 tegen 1 nooit ;\inst kan zijn. Het is om d© volledigheid en om u te laten zien, wat men

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3