Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. OP ZEE. dh: SOLpATENOOURilKrT van Zionaag a 1 Februari 1 9 1 O Ouitschland's levensmiddelen. De belangrijkste voedingsmiddelen en hun gebruik per hoofd per jaar; Meel 155 Kg. Daarvan betrok Duitschland uit het buitenland: Meel 118 Kg. Aardappelen geene. Yleesch 5.5 Kg. Suiker geene. Melk geene. Boter en plantenvet 4 Kg. Engeland volgt eGn uithongeringstaktiek ten opzichte van Duitschland, beweren Duitsche bladen. Maar dan voegen zij er van den anderen kant bij, dat dit niet zal gelukken. Men heeft in Duitschland vleesch genoog volgens een afbeelding in Duitsche bladen, die wij een vorigen keer overnamen. En wat andere levensmiddelen betreft, daarmee kaït Duitschland grootendeels zich zelf voorzien, meel uitgezonderd. Bovenstaand plaatje, aan Duitsche bron ontleend, laat ons zien, hoeveel meel, enz. Duitschland per hoofd in 't jaar noodig heeft en hoeveel het daarvan invoert. Het heeft geen aardappelen, geen suiker, geen melk van andere landen noodig, slechts weinig vleesch, boter en plantenvet, doch veel graan of meel. den is beweerd, zeer overdreven moet zijn geweest. De schrijver in de Times" merkt op, dat na zes maanden oorlog Duitschland hem nog even sterk lijkt als in den beginne. •Het burgerlijk leven schijnt door te gaan gelijk in tijd van vrede en de militaire re servekracht mag men niet onderschatten. De lichting van 1915 die naar de schrijver meent nog wel een 750.000 ge schikte manschappen kan opleveren, is nog niet opgeroepen en de ongeoefende land- weeT en landstorm kunnen nog millioenen mannen opleveren. De schrijver zet vervolgens uiteen, dat de Duitschers zich uitnemend weten te behel pen. In het kopergebrek wordt voorzien door het in exploitatie brengen van anders niet loonende mijnen en door zoo noodig ge bruik te maken van het in het land aanwe zige koper. Zoo zeide een kennis tot den schrijver, wijzend op een gebouw met kope ren koepel: „Dat kan architectonisch een mislukking zijn, maar het is een kostbare kopermijn In het petroleumgebrek gevolg o. a. ook van de bezetting van Galicië door de Russen wordt voorzien door benzol en an dere bijproducten van de steenkool. En ein delijk zet de schrijver uiteen, dat het plan tot uithongering van Duitschland niet zoo gemakkelijk kans van si agon beeft, dat men de gevolgen der afsluiting van de zee wel degelijk gevoelt, maar dat nen zich tegen deze gevolgen organiseert en dat er nergens eenige verzwakking van den geest van ver zet valt waar te nemen als gevolg van het uithongeringsplan, maar integendeel overal het besluit is versterkt om tot het bittere einde door te vechten. Frankrijk. Op het Westelijk oorlogsterrein. BERLIJN. Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeldDe Woensdag gemelde vijandelijke aan vallen duren voort, doch met weinig succes. Aan den straatweg AtreohtRijs- sel worden de geveohten om een klein ge deelte onzer loopgraven, waarin de vijand Dinsdag binnendrong nog voortgezet. Het aantal gevangenen, gisteren ten N.O. van Reims gemaakt, blijkt grooter. De Franschea leden ook zeer sterk bloedig< verliezen, en zagen van verdere aanval len af. In Champagne ten N. van Perthes wordt nog gestreden. Ten Oosten daarvan zijn de Franschen met zware verliezen terugge slagen. Zij kunnen zioh slechts handhaven op enkele punten .van onze voorste loop graven. Het Woensdag gemelde aantal gevange nen is tot 11 officieren en 785 man ge stegen. Een mislukking ware" ook de aanvallen op onze stellingen bij BourecullesVau- quois, ten oosten van het Argonnenwoud en ten westen van Verdun. De op 13 Fe- ruari door ons genomen hoogte 365 en het plaatsje Norroy, ten N.O. van Pont-a- Mousson, zijn door ons weder ontruimd, nadat wij de Fransclie versterkingen vol komen vernield hadden. Pogingen om die posities met geweld te hernemen, werden door den vijand niet on dernomen. Op het westelijk oorlogstoon eel is overi gens niets bijzonders voorgevallen. PAHLJS. Bevestigd wordt, dat .de goed geslaagde overval, door welken wij ons meester maakten van Duitsche loopgraven- linies benoorden Atrecht, den vijand groote verliezen heeft berokkend. Wij maakten daarbij een bommenwerper en eenige hon derden bommen buit. In de Aisne-vlakte en den sector Reims hebben artillerie-gevechten plaats gehad, waarin onze batterijen in hot voordeel ble- In Champagne hebben wij in de streek van Perthes al het terrein behouden, dat wij gisteren en eergisteren hadden gewonnen. Tot de talrijke krijgsgevangenen, die wij op 16 en 17 Febr. hebben gemaakt, behoo- ren officieren en manschappen van het 6e en 8e actieve legercorps en van het 7e en 10e reserve-legercorps. In Argonne hebben wij onze aanwinsten in het Grurie-bosch ten zuiden van Fontaine- aux-Charmes behouden en eenige vorderin- fen gemaakt in de streek van Bourreuilles ij hoogte 260. Door het door ons behaalde succes tusschen Argonne en de Maas, dat op 17 dezer werd medegedeeld, zijn wij in het bezit geraakt van een bosch ten zuiden van het bosch Dechepjoy. Wij hebben bovendien 400 M. gewonnen ten noorden van Malancourt en even veel ten zuiden van het Forgesbosch. Al die aanwinsten bleven in onze handen. Twee brieven van het front. Het „Journal des Débats" publiceert twee treffende brieven van een soldaat aan het front, waarin hij zijn bloedverwanten mededeelt, dat zijn afdeeling voor een bui tengewoon gevaarlijke expeditie ia aange wezen, zoodab hij voorziet het leven te zul len laten. Ik zal u iets zeer ernstigs toevertrouwen schrijft hij. Ik zou u niet gaarne noodeloos on gerust willen makenmaar ik weet vau be trouwbare zijde, dat wij een bijzondere gevaar lijken aanval zullen doen. De officieren van het pÈt&ljeg fcebben hug papieren uit hadden ge geven en hun testament gemaakt. Elk oogen- blik verwachten wij het bevel om af te mar- ctfcerea. Niettegenstaande alle vertrouwen, dat men hebben kan, moet men toch ook het geval on der de oogen zien, dat uwe goteden mij slechts den weg naar don hemel kunnen effenen. Mccht dat het geval zijn, dan ontvangt u een brief, dien ik aan een kamoraad toevertrouw, die niet bij ons detachement is ingedeeld. Breng ik het leven er af, dan schrijf ik u persoon lijk dadelijk. Maalt u niot onnoodig ongerust maar men moet in liet lev»n nu eenmaal lee- ren de zaken koelbloedig op te vatton. Ik re ken op u om mijn. oudere eventueel mijn sneu velen mee te deo.len. "Wat mij betreft, ik ben gereed ik heb er zoo veel zien vallen, dat het mij niet meer aangrijpt. Wellicht vindt u mijn wijze van doen eenigszins vreemd, maar tenslotte geloof ik, dat het beter is voor u allen om zekerheid te hebben, dan gedurende maanden zioh te moeten afvragen wat er wel geworden mag zijn van hen, die men lief heeft en hoop to blijven koesteren, terwijl alles al reeds afgeloo- pen is en men berusten moet. Hartelijk ge groet en wacht zonder bezorgdheid de gebeur tenissen af. De venvanten ontvingen kort daarop den volgenden brief: Jndien gij dit schrijven in handen hebt, dan is dat, omdat mijn voorgevoel mij niet bedro gen heeft en ik in don strijd gebleven ben. In dien ik u opdraag, mijn heve ouders mijn lot mede te deelen, doe ik dat, omdat ik weet, dat uw godsdienstig en medevoelend .hart u de beste woorden tot troost zal doen vinden. Ik woet tot het laatste toe mijn plicht als Franschman gedaan te bobben zonder bit terheid offer ik voor ons schoone Frankrijk mijn leven Wij strijden voor een goede zaak wij zul len overwinnen. Heerlijk voor lien, die de zege zullen beleven: maar gij moet niet weenen over hen die hun leven lieten om die overwinning mogelijk te maken, want gij moogt de vreugde over den triomf niot verminderen. Rusland. Op hef Oostelijk oorlogsferrein. BERLIJN". Officieel wordt door bet groote hoofdkwartier gemeld- Bij Tauroggen en in het gebied ten N.W. van Rodno duren de vervolgingsge- veehten met den vijand nog voort. Do bij Kolno verslagen vijandelijke co lonne werd ten N. van Lemza door versche troepen opgenomen. De vijand werd her haaldelijk aangevallen. De gevechten bij Plozk en Rashion zijn ter onzen gunste beslist. Tot nog toe werden daar 3000 Russen gevangen genomen. Uit Polen, ten zuiden van den Weichsel, is niets nieuws te melden. De resultaten van de gevechten aan de grens van Oost-Pruisen zijngovangen ge nomen werden 64,000 man; 71 kanonnen en meer dan 100 mitrailleurs, drie lazaret- treinen, vliegtuigen, meer dan 150 gevulde ammunitiewagens, schijnwerpers, een groot aantal beladen en bespande voertuigen, enz. werden buit gemaakt. En waarschijn lijk zullen deze opgaven nog wel verhoogd worden. winterweer geduurd. Met de geweldige toe- noming van de massa's, welke in den mo dernen oorlog tegen elkaar worden gewor pen; met de voortdurende verbetering van do technische vechtmiddelen, is de tijd voor bij, dat de beslissing op het slagveld in één dag viel. Wat thans oen slag genoemd v ordt., is een reeks gevechten, die vaak op van elkaar gescheiden terroinen worden ge-, leverd, maar waaraan toch steeds dezelfde gedachte en dezelfde opzet leiding en vorm geven. Reeds eenige dagen geleden werd uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld, dat de strijd een gunstig verloop nam en do Duit sche troepen snel voorwaarts rukten. Dit „gunstige verloop" blijkt thans hier op neer te komen, dat heb Xe Russische legerkorps, waartegen Von Hindenbui-g zijn hoofdstoot richtte, vrijwel geheel vernie tigd is. Dit leger bestond uit elf infanterie-divi- si-es en de noodige cavalerie-divsiiesde ,.Köln. Ztg." schat het geheel op minstens 160.000 man. Ook thans streefde Von Hindenburg niet alleen naar het verslaan van den vijand, maar naar diens vernietiging. In wijden boog voerde de Duitsche linkervleugel een om trekking in ijlmarschen uit, terwijl het centrum en rechtervleugel (de laatste om vattend) den vijand in front en flank vast hielden, om tem in een ijzeren omarming dood te drukken. Nochtans schijnt een gedeelte van het Russische leger zich aan de insluiting ont trokken te hebben, althans er wordt gespro ken van een vervolging. Maar de weer standskracht van de Russen is in elk geval op dit gedeelte van het operatietooneel ge broken, hetwelk trouwens blijkt uit hun te ruggaan onder de dekking van hun forten- linie. Welken invloed deze ontruiming van Oost-Pruisen en Polen ten noorden van den Weichsel hebben zal op den toestand ten zuiden van den Weichsel, in 't oentrum dus van het oostelijk gevechtefront, moet wor den afgewacht. De „Times" vergelijkt de positie van de wederzijdsche strijdkrachten met den toe stand van Juni 1812. Toen was, evenals nu, het front, dat de vijandelijke legers inna men, reusachtig en strekte zich uit van Ga licië tot de Njemen. Schwarzenberg en zijn Oostenrijkers vervulden de rol van den Oos- tenrijkschen aartshertog Eugonde rol van den Koning van Westfalen, op Warschau en Bialystok aanrukkende, wordt nu vervuld door liet leger van generaal Mackesendie van den Onderkoning van Italië, Euoène de Beauharnais, die nog meer naar links stond, wordt vervuld door de Duitsche troepen op den rechter Weichsel oever, terwijl Napoleon en Murat, van Thorn oprukkende naar O.-Pruisen, 't nieuwe leger van v. Hinden burg vormden. Macdonald met zijn Pruisen bij Tilsit is het tegenwoordige Duitsche leger, dat over de Memel ageert. Er is niets nieuws onder de zon, zegt de „Times", en de Duitschers hebben eenvoudig een strate gisch plagiaat gepleegd en Napoleon's denk beeld 1 1 assuradeurs zijn van meening, dat reeds weken, of maanden lang, de Duitschers alles deden om nadeel to berokkenen aan onze handelsvloot. Maar terwijl de Britsche handel ik het algemeen zich weinig aantrekt van de drei gende blokkade, en terwijl in de fabrieken in het geheele land moet worden overge werkt en de werkloosheid tot oen minimum is beperkt, komt er uit Duitschland het onweersprekelijk bewijs van verlamming der industrie. In enkele der grootste Duitsche industrie-centra zijn katoen- en jutefabrie- kon gesloten wegens gebrek aan grondstof fen en besliste tegenspraak wordt gegeven van de officieele Duitsche berichten, dat de fabrieken vollen tijd werken en dat er vol doende materiaal is. LIVERPOOL. De „Mercantil Marine Association" verklaart in een schrijven aan minister Churchill en a.an den president van den Board of Trade, Runceman, dat de algemeene indruk van een onderzoek bij kapitein en officieren der handelsmarine den onwankelbaren geest toont der Britsche zeelieden, die absoluut niet bevreesd zijn voor de Duitsohe bedrei ging, en het slechts betreuren, dat zij niet in staat zijn die betaald te zetten. De „Association" geeft den raad aan de j koopvaardijkapiteins een tijdelijke onbezol- digden rang te verleenen in de marine reserve, en dat een oorlogs-vergoeding zal worden betaald door de reeders aan de ka piteins en officieren. Een onderzoek bij verschillende lijnen -heeft aangetoond, dat de vaarten als ge woon worden ondernomen, en. dat niets ge- of de Italiaansche, Grieksche en Amerikaan- Bche regeeringen bij Rusland wegens deze vernietiging van neutrale schepen hebben geprotesteerd. Uit do Staatsoourant. Bii K. B. is, met ing. van 1 Maart, benoemd tot luit.-kol.-kwartiermeester, de maj. id. be last -met de mandateering J. C, Ham B'.i K. B. is benoemd bij het res. pers. der inf., 8ste reg., tot res. 2do' luit., vaandr. H. Sa al tink, van bet korps. Onderscheldingsteeken. Het, onderscheidingstekken voor de practisohe geschiktheid als vaandrig is toegekend aan de reserve-sergeanten B. F. Verveen, H. Huis man en A. G. J. Eikhuizen van het le re»-, infanterie. Distinctieven van vreemde naties. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft thans voor de geheele provincie het verbod ingevoerd, distinctieven van vreemde naties te dragen. PRIJS n. 1.- [n apotheken en Monsters «o Brochures: Agentschap Sarphatlstr. 34. Amstardirh' Mem zou ook kunnen zeggen, 4dat Napo- eon nog immer de onovertroffen Meester bujft. Zuid-Afrika. Het geding tes=^ generaal Do Wot. BLOEMFONTEINè Donderdag begon 't pieces tegen getuige deed heimei v De Wet bestond PETERSBURG. rechteroever van De strijd op den «®n Weichsel wordt op wanhopige op dezelfde plaatsen voortgezet. In sommige sectoren is geen wijziging m den toestand. Aan den linkeroever sloegen wii een aan WEBUEN. Aan front tot dicht bij toestand in het derd. Ook i wij met lievige verlie zen voor den vijand oen aanval af, waarbij wij 1410 man krijgsgevangen maakten. Verder naar het oosten deden de Duit schers een reeks verbitterde aanvallen tus- schen Kosjiomoka en den Wysjkoffpasalle werden afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Bijna een geheel bataljon werd met de bajonet afgemaaktde overlevenden werden govangen genomen. De toestand in de Boekowina is onver anderd. het Kar pathen- Wysjkof is de algemeen onveran- Woensdag is bijna overal hardnekkig gestreden. Verschillende aan- allen der Russen op de stellingen der bond- genooten werden met groote verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. Hi j verloor dstarbij 320 man aan gevangenen. Doordat de Oostenrijkers Kolomea in be zit hebben genomen, is voor de- Russen een belangrijk steunpunt in Galicië ten zuiden van den Dniester te loor gegaan. Het optre den van vijandelijke versterkingen uit de richting van Stanislav leidde opnieuw tot groote gevechten teil noorden van Nadworna en ten noordwesten van Kolomea. Deze ge vechten duren nog voort. In de Boekowina is de vijand teruggesla gen over de Proeth. Tsjernowitsj is gister middag door onze troepen bezet. De Russen trokken af in de richting van Nowosielica. In Russisch-Polen en Wesfc-Galicië hebben alleen artillerie-gevechten en schermutselin gen plaats geliad. De strijd bij de Masoerische meren. Nu meer berichten inkomen over den gxooten slag aan de Masoerische meren, waarin >ron Hindenburg ten derden male Oost-Pruisen van den Russischen inval be vrijdde, blijkt steeds duidelijker, dat de strijd van buitengewoon grooten omvang is geven. dagen heeft de wo^^ling in ijag generaal De Wet. Een verklaringen omtrent" ge- ingen op een van welke verklaarde dat het voornemen een deputatie naar Pretoria te zenden. Uit een andere getuigenverklaring bleek, dat De Web toen hij bij een andere gelegenheid een toespraak tot do burgers hield, protesteerde tegen de expeditie tegen het Duitsche gebied. Hij voegde hierbij dat de regeering geweigerd had de deputatie, die naar Pretoria was gezonden, te ontvan gen en dat de burgers naar huis moesten gaan en afwachten. Een ander getuige ver telde, dab De Wet te Vrede aankondigde, dat hij en zijn volgelingen Maritz te Kim- berley wilden ontmoeten en dan wilden op rukken naar Pretoria om de Britsche vlag neer te halen. De Wet zeide, dat hij niet langer de methoden der regeering kon dul den, dat hij wapens van de Basoeto's kon krijgen, maar dat dit te vernederend was. Hij zou naar de Duitschers gaan om wape nen te halen. Steenkamp en Jouberb, die ook op deze vergadering spraken, werden als spionnen gevangen genomen. Joubert getuigde hoe De Wet verslag gaf van het resultaat van het onderhoud, dat hij met Hertzog had. Het schijnt, dat Botha aan oud-president Steyn had geschre ven, dezfeu verzoekend zijn invloed aan te wenden tegen de rebellie. President Steyn wees Hertzog aan om met De Wet te spre ken. Botha stelde De Wet voor onder vrij geleide naar Pretoria te komen om met de regeering te onderhandelen. De Wet wei gerde, en verklaarde aan Hertzog, dat Bot-ha moest aftreden en toe moest stem men in de afkondiging van de republiek. BLOEMFONTEIN. Bij de hervat ting van het geding tegen generaal De Wet betrof het belangrijkste punt bij het getuigenverhoor de uitlating van De Wet in diens verklaring tot zijn comman do, dat het plan voor de rebellie-beweging was opgevat, twee jaar geleden, toen Hert zog uit het ministerie trad. vreesd wordt. Men denkt in sommige andore landen er blijkbaar wel een beetje anders over de quaestie. Het „Extrabladet" te Kopenha gen schrijft bijv.: Hoezeer men ook in Engeland rich vroo- hjk maakt over de Duitsche bedreiging, zoo heeft zij toch voor de overig© wereld groote beteokouis.Het heet nu, dat de Duit schers geheel Engeland met mijnen willen omgeven. Kan- men de beheerschers der zeeèu meor bespotten Als dat mogelijk is, dan is de 18o Februari de laatste dag ge weest van Engelands wereldheerschappij. Men beproefde van Engelsche zijde het ge vaar te vermindereu door het overschilderen der schepen met de kleuren der neutralen. Maar tegenover mijnen helpt dat niet6. Na de verklaring van de Duitsche admi raliteit zal ook tegen onderzeebooten wei nig helpen. Men moet erkennen, dat, indien Jansen, Ooltgensplaat. Geen verschil met andere miliciens. De vrijwilligheid bestond al leen in den datum van opkomst voor eerste oefening onder de wapens. Red. Korp. W. B., 3 III R. H. en Eenige Stokers. Uw bijdragen in versmaat zijn niet geschikt voor ons blad. Red. Z., Boskoop. Bij buitenlandsch verlof moet burgerkleeding gedragen worden. In geen enkel geval van binnenlandsch verlof mag de uniform met bet burgerpak verwisseld wor den. Red. A. H. Fort Blauwkapel. Over bet vermoede-.j lijk -tijdstip kan een Kamerlid u bet best in lichten. Red. Sorg. U, 3. 11-16 R. I. Minder geschikt om bij onze weinige ruimte daarmee de courant te vullen. Red. Mil. G. J. S., IJmuiden. Bij elke verant woording staat bet adres van bet Kon. Nat. Steuncomité: Jhr. mr. W. Tb. C. v. Doorn, Koninginnegracht 35, Den Haag. H. H. te M. Uw vers is voor ons blad minder geschikt. Red. Mil. J. G., Geldrop. Als gij nu trouwt en het is noodig, krijgt uw vrouw vergoeding. Voor uw trouwen is verlof aan te vragen. Voor I SSfSi1 doci ia °ai1 j. °°d<-'seteekende inlichten in el»,™1, en koOTMtfrte artiW staat f machinisten, motordrijvers een daï Ad® t0? gG gonieten van 'f 0.15 per Adres: mchrarst Zeilmaker, fJn SpijkP^ Gevonden voorwerpen. Zondag 14 Februari trein Ede gevonden en pijp enï8 gr'' soklten' tobrfadoo., wkS&ri?K Wi T- 't SMkl*' We hebben dezer dagen in ons blad melding gemaakt van den Duitschen hulp kruiser „Ayesha" en zijn avonturen in den Stillen Oceaan. Het schip is oorspronkelijk een Engelsche driemast-schoener, die door de overgebleven bemanning der „Emden" genomen werd, bewapend en bemand. En daarna zeilde het de zeeën over, langs den Indischen Oceaan, zijn achtervolgers, de oorlogsschepen der geallieerden, ontwijkend, tot het den 3den Februari welbehouden in do nabijheid van Hodeida aan de Zuid-' westkust van Arabië aankwam, dus in do Turksche wateren. de Duitschers oen uithongeringsoorlog tegen papieren enz. moet ge u wonden tot de ge- Engeland voeren, een krijgvoering, welke I meente-secretarie van uw woonplaats eu voor Engclscho schepen met. zulke lompe lieten 1 vergoeding tot uiten burgemeester, laat doorglippen, belachelijk zou zijn. Het I Red. is een bekend feit, dat Engeland de uit- j J. B., lo Reg. Veld-Art. In No. 12 der Sol- hongoringsmethodo begon. Nu volgt datencourant is bet vermeld: „Nationale Ver- begon. Nu Duitschland het denkbeeld na. Geen toege vendheid; maar slechts de machtsverhou dingen zullen nu over de overwinning of den dood van Engeland beslissen. Ook de nota van de Noordsche staten kan daaraan niets veranderen. eeniging tot Steun van Miliciens"; adres penningmeester de bear Th. T. A. Delprat, Paulus Potterstraat 24, Amsterdam. G. K., mil.-wachtm., Dordt. Allen, die het noodig hebben, kunnen uitkeering krijgen. Hoeveel of boe weinig maakt de burgemeester Ons halfjarig hesfaan. Aan onze vrienden! Wij wisten wel, door de,omvangrijke cor respondentie, die wij te voeren hebben, dat wij nauw verbonden waren met de duizen den, die trouwe lezers van „DE SOLDA- TENCOURANT"' zijn, dat onze arbeid in breede kringen hartelijke instemming en waardeering heeft mogen vinden. Maar zoo wij hot niet geweten hadden, zouden de vele brieven echte loyale, kameraad schappelijke briefjes die wij de katste dagen ter gelegenheid van ons halfjarig bestaan mochten ontvangen, het ons duide lijk hebben gemaakt. Wij danken daar allen ten zeerste voor! Er publiciteit aan te geven zou ons te ver voeren en ligt eok niet in de bedoeling van vele der inzenders. Een uitzondering maken wij met een enkel briefje, van hen, die ons openbaarmaking nadrukke lijk verzochten. Het werd ons toegezonden door een abonné uit de 3e Comp. van het 2° Bat. 13 Reg. Inf., en luidt aldus: Geachte Eedactie. „Bij dezen voel ik me gedrongen U mijn hartelijken dank en gelukwenschen aan te bieden bij 't halfjarig bestaan, Uwer doch nog meer onzer courant.Mijn hartelijken dank voor al 't geen gij m dit half jaar voor ons gedaan, voor al het werk dat gij voor ons verricht hebt. Moge Uw wenech, dat iedere soldaat of beter ieder militair van den hoogsto tot den laagste abonné moge zijn of worden van hetgeen toch voornamelijk hunne courant is, bewaarheid worden, „Mocht deze wensch niet vervuld worden, wees er dan van overtuigd, geachte Redactie, dat Uw arbeid, dan toch zooveel te meer door ons geabonneerden gewaardeerd wordt. „Nogmaals mijn dank voor de zorgen die door U besteed worden om ons onze courant te doen zijn, wat zij behoort te zijn, name lijk „DE SOLDATÈNCOURANT"." Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914, Ingekomen bijdragen van 7 t/m 13 Februari 11)15: Militairen van landmacht in een stel ling, II., f 500; Opvarenden van H. M. kanon neerboot Hef ring f 25D. M. S. n/b H. M. torpedoboot „G" 10; bijdragen, detachement van heb 3e Compagnie te Z. T*"J- L. W. I. uwer woonplaats uit. Red. S. S. to N. Als boven. Red. De blokkade van Engeland. In ons overzicht van den toestand wijzen wo reeds op do nota, die Dnitsehlaud aan Amerika heeft gezonden in antwoord op liet protest der Vereenigde Staten. Duitsch land houdt zijn taktiek vol en waarschuwt opnieuw de neutrale schepenhet kan er niet voor instaan, dat deze in de oorlogs zone ongedeerd blijven. Hco denkt men nu over de blokkade in Engeland zelf Wij geven de onderstaande telegrammen, die ons iets vertellen van de stemming daar. LONDEN.Zaken, als gewoonlijk, is het wachtwoord van de scheepvaart- kringen in het Vereenigd Koninkrijk, die ondanks het in den grond boren van de stoombooten „Dulwich" en „Villo de Lille" in geen opzicht door Duitechlands stelsel van vrecsaanjaging, dat morgen zal aanvangen, bevreesd zijn. De stoomvaart maatschappijen besloten geen wijziging te brengen in hun vaartplanncn, maar op nor male wijze den dienst voort te zetten. De verzekeringspremies zijn niet verhoogd, de Uit Berlijn wordt geseind: De „Berli- ner Lokal-Anteigar" verneemt uit Kopen- ScbelIi Zsela„d. Rat<1 hagen: „Politakcn schrijft 1 <1Februarihet boek van kolonel Van Hneften (zie bladz wij moeten het ons duidelijk voorstellen, dat 1681 „Naar do Marechaussee en Zeeuwsch- met morgen een nieuw risico-moment ont- Vlaanderen". Red. staat. Wel is geen directe bedreiging van de T Iandireer-lanonnlir. U een onderofficier neutrale scheepvaart door Duitsciiland te 0f soldaat door ziekte verhinderd van een hem wachten, maar slechts ©en waarschuwing toegestaan verlof terug te lieeren, dan wordt tegen mogelijke dwalingen. 1 hij ten opzichte van het genot van soldij be- De „Deutsche Tages Ztg." ontvangt uit sohouwd, alsof hy zich met verlof bevond. U Stockholm de mededeeling, dat volgons hot j ^®^us recht op vier dagen soldij on één da.g „Stockholmer Dagblad" de reederijen to Gotenburg besloten hebben, een afwachten de houding aan te nemen. Duitschlands be dreiging om om Engeland zeemijnen te leg gen heeft de reeders verontrust. Men ver moedt dat Engeland alles zal doen om een mijnvrij vaarwater te behouden. De commandant van de „Blücher" overleden. LONDEN. De „Daily Mail" meldt, dat dé commandant van de „Blücher", Erd- mann to Edinburgh aan een longontsteking overleden is. Neutrale schepen in den grond geboord. De „Köln. Ztg." wijster op, dat de Rus sische marine in den jongsten tijd herhaal delijk neutral© schepen in den grond heeft geboord. Op 8 Januari werd ter hoogte van Si- nope, op helderlichten dag, een Itaüaansch stoomschip op 4000 meter afstand door een Russischen kruiser zonder eenige vooraf- I gaande waarschuwing in den grond ge- I boord. Het stoomschip lieesch, tijdens de beschieting de witte vlagtoch werd de be schieting voortgezet, totdat het schip zonk. ergoeding voor levensmiddelen op den da0 van vertrek met verlof, mits gij kennis hebt gegeven niet aan de menage to zullen deel nemen. Een en ander wordt uitbetaald door den be trokken sergeant-majoor-administrateur van de compagnie. Red. Sergeant A., 1-III-7 R. I. Tijd om de num mers van 3 maanden na te pluizen ontbreekt ons natuurlijk. Bij opgave van het nummer der courant, zullen wij het u gaarne toezen den. Red. S. en G. to B. U gevoelt wel, dat zulk een geval geheel buiten het terrein onzer beoor deeling ligt. Red. Mil. B., 1-II-14 R. T. Wat u ons vraagt is geoorloofd. Do verdeeling van den dienst kan niet afhankelijk gemaakt worden van aan staande verloven. gevoelt daarvan zelf wel do onmogelijkheid. Red. P. J. de D„ Amsterdam. Als soldaat moet uw request natuurlijk gericht worden langs den militair hierarchieken weg tot den Mi- nister van Oorlog. Red. I B. v. D. to M. In No. 79 zijn nog pas de verlofsbepalingen vermeld. Meer weten wij er niet van. Studieverlof is niet te krijgen. Red. Mil. korp. R. D. te A. Uw gedicht is, ook om vermelding van troepondeêl en plaats, niet geschikt vdor ons blad. Red. Kan een der lezers dezer courant my het adres mededeelen van luitenant H. Fraenkel? Korp. D. van Meer te Dishoek. Op 17 Januari werd een Grieksch stoom 3chip in de haven van Sinope door een Russische torpedoboot op 1000 M. afstand getorpedeerd. Op 8 Februari werd in de baven van Trebizonde een Amerikaansch stoomschip, de „Washington", dat daar ambulance- en verbandmateriaal ontscheepte, door een Russischen kruiser tot zinken gebracht. Het schip voerde de Amerikaanscho vlag. Ic. r Het i» niet bAond, zegt de „Xüln. Ztg.". I m'1,tal-re fMltwe Zijn er in het Leger ook postzegelverzame laars, die genegen zijn onderling corresponden tie te voeren, tot het ruilen en verhandelen vnn vreemde postzegels? Verzoeke bericht aan A. v. Pelt, Korp. der Genie, Utrecht. Z. 2 Bijdrage van de le Comp. Veldptu- niers 17.50 3—11—14 R. I. f 48.50; le Bat 3e Reg. inf. f 6S.80; Korp. ©n mausch. 3II— 3 Vest.-Art. j 16.10; Bijdra gen van do bezet ting van het fort do Kwakol f 28.50; Admin III Bat. Reg. Jagers f 6.10: Pers. Groepstnf- kwartier, N., f 1.77; 45 Bat. L. W. I. ƒ57.16; 's-Gravenhage, 18 Februari 1915. De Penningmeester, Jhr. Mr W. Th. C. VAN DOORN' Het 122-Jarlg bestaan der Rijdende Artillerie •door G. J. Groenouwe. Bij het 122-jarg bestaan van het korps rij dende artillerie, dacht ik dat het voor velen aangenaam zou ziju eens iets meer omtrent doel, streven eu geschiedenis van meergenoem de artillerie, meer bekend onder den naam van „Gele Rijders", to vernemen. Op 9 Januari 1793 stelde Prins Willem V aan den Raad van State voor, om 2 brigades rijdende artillerie op te richten. Op 21 Febr. van hetzelfde jaar werd tot oprichting .van 2 brigades elk van 2 compagnieën overgegaan. Eerst op 1 April 1794 moesten zij georgani seerd zijn. Elke compagnie bediende 4 kanon nen van 6 pond, 2 kanonnen van 3 pond en 2 houwitsers van 24 pond. De vuurmonden wer den bediend door 7, de houwitsers door 6 ka nonniers. In elke afdeeling waren 2 paarden- houders. Stuks-commandant bij een stuk van 6 pond was een wachtmeester, terwijl bij een vuurmond van 3 pond een korporaal als zoo danig fungeerde. Ofschoon het materieel slecht en zwaar was, werden er wonderen van dapper heid meer verricht. In 1823 werd echter de rij dende artillerie van 'beter materieel voorzien. Nauwelijks was de 11. A. opgericht of in 1794 had reeds do eerste veldtocht plaats, n.l tegen de Franschen in België. Na een neder laag bij Fleurus trok het Nederlandscho loger achter do Maas terug, eu in 1795 trokken <1 Franschen Amsterdam binnen. Do Prins vluchtte naar Engeland, do Bataafsche Re publiek werd uitgeroepen. De helft van ons leger moest ter beschikking blijven wan Frankrijk terwijl do R.. A. werd ingekrompen tot 1 brigade. Ook werd do uniform veranderd. Gedurende do Franscho overheerscliing bleef do Nederlandscho rijdende artillerie steeds on der Eollandsch officieren dienst doen. In 1796 nam de R. A. verder deel aan den veldtocht in Duitschland tegen Oostenrijk. In 1797 werd de R. A. to Don Heldor ingescheept voor een landing in Ierland. Deze onderneming ging echter niet door. Vorder werd deelgenomen in 1799 aan een veldtocht in N. Holland togen de Engelschen en Russen. In de veldslagen bij Bergen en Castricum ondersclieiddo zich de R. A. In den eersten slag verdedigde do luite nant Straubo alleen met zijn artillerie de brug hij Schoirl, totdat de andcro troepen zich daar konden verzamelen. In 1800 nam de le compic. deel aan den veldtpcht ann den Main onder Napoleon Bona parte. In Augustus 1805 werd do R. A. weder om met andere troepen in Den Heldor inge scheept voor ©en landing in Engeland. Ook dit plan word opgegeven. Napoleon werd in 1804 tot Keizer uitgeroepen. De verzamelde legers marcheerden met geforceerde mnrschen naar den Rijn en den Donau. Do O^tonrijkerB

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2