Schaakrubriek, DE SODDATEISICOXJRATVT ■van "vmjcxeig- a Fcoruan 1 91 5 Binnenland. tegerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. g§ i HP A Ut jp§; i 1 Ipllp i mn V i 11 1 A lip Q 11 lill <ÉÜI ^ÊfH redenen heeft die tob dusver nog niet zijn bijgebracht om tegen de „Wilkelmina" op te treden aan dit schip moet worden toegestaan onmiddellijk met de lading naar zijn plaats van bestemming te- vertrekken. De eigenaars van schip en lading hebben het departement van buitenlandsche zaken overtuigd, dat de lading niet bestemd is voor het Dnitsche leger of de Duitsche regeering. Het departement van buitenlandsche zaken bracht den ambassadeur Page, ter over zending aan zijn departement in Londen, de bewijzen over van de eigenaars der „Wilhel mina', dat de lading uitsluitend bestaat uit voedingsmiddelen voor non-combattanten, en daarom dus niet in beslag kan genomen worden. Duitschlands voorwaardelijk voor stel om af tc zien van den aanval op Brit- sche koopvaardijschepen is eveneens naar Londen overgebrac1 Prins Hendrik. Prins Hendrik ondergaat thans op Het Loo onder behandeling van dr. Friedlander uit den Taunus, r ar Het Loo overgeko men; zijli gewone voorjaarkuur. Z. K. H. zal daarom eenigen Lij 1 op Het Loo ver toeven Uitwisselen van gewonden. Te Oldenzaal is aangekomen een 20-tal adsistenten van het Roode Kruis uit Am sterdam onder leiding van den officier van gezondheid Sturkop, ter assistentie der naar Vlissingen vervoerd wordende zwaar gewonde Engelsche krijgsgevangenen. Uitvoerverbod. Kaar wij vernemen is binnenkort te ver wachten het verbod van uitvoer van alle rund- en varkensvleesch. van glas en onder- deelen van motorrijwielen. Sceenhoff-hulde- Onze, ook in het leger zoo wel bekende dichter-zanger J. H. Speenhoff herdenkt, dat hij 12i-jaar lang iets met het tooneel had te maken. Men heeft hem daarvoor ge huldigd te Rotterdam in den Grooten •Schouwburg. liet is werkelijk een feestavond geweest, met opvoering van eenige stukjes van Speenhcff's hand, met voordrachten van zijn liederen, met voorstelling van Chi- neesche Schimmen van Ko Doncker, met toespraken van den heer L. Chrispijn Jr., die als conferencier optrad, en van vele anderen en... met geschenken: bloemen, kransen, een euveloppe met inhoud, een portret van mevr. Speenhoff. De gehuld:.'; 1 dankte in een lied met gitaarbegeleiding, „hij kon zijn dank beter zingen dan zeg gen." Eindelijk. „Neerlandia", orgaan van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond schrijft onder dit op schrift liet volgende: Het Nedcrlandsche volk moet wel gebrek nan nationaal gevoel hebben gehad of zich een volslagen bewijs van onver nogen op taalge- hied hebben toegekend, dat bet 100 jaar een vreemden indringer hoeft geduld, afkomstig uit een tijd van diepe vernedering toen een vreemde overweldiger in het land der Bataven baas «as. Het boekwerk waarin de orders voor het leger werden opgenomen, heette tot 1 Jan. 1915 „Reeeuil Militair". Dat voor de meeste van de Nederlandsclie soldaten dit klanken waren, zooals do papegaai ze leert, behoeft geeu betoog. Hulde aan den tegenwoordigen Minister van Oorlog, dio bij beschikking van 7-12-'14 Ie afd., No. 562, gelast heeft dat de orders voor het leger zullen verschijnen onder het voor eiken soldaat begrijpelijke hoofd „Leger-orüers". Men meldt uit Groningen, dat de roggeboe- ren in dio streek, uit vrees voor regeeriugs- maatregelen in het najaar, thans hun rogge velden omwerken en die bestemmen voor do teelt van andere gewassen. Zij wenschen zich te hoeden tegen inbeslag neming, indien de tijdsomstandigheden tegen het najaar nog dezelfde zijn als thans. De vel den worden meeren deels bestemd voor aardap- pelenteelt, omdat dit gewas een goeden prijs belooft. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is, met 16 Fobr., benoemd tot luit. ter zee 2de kl. bij do Kon. mar.-reserve, voor den tijd dat Ned. zich in oorlogsgevaar of in oorlog zal bevinden, de gew. tijd. gep. luit. ter zee 2de kl. J .do Jpng. Bij K. B. is aan L. J. Buyck, wed. N. Munk, luit. ter zee 2de kl., een pensioen iverl. van -150 'siaars, ing. 17 Nov. 1914. Bij IC. B. is benoemd bij 1 rt ree.-pers. der inf. 9de reg., tot res.-2e-luit, de vaandrig F. A 11 e m a v. h. korps. Bij K. B is bij den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangest. tot off. v. gez. 2© kl. de arts J. C. G e r a r d s. Bij K. B is aan den adjudant-generaal van de Koningin, gep. luit.-generaal C. H. F. graaf du M one eau, verg. verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van grootkruis der; Dannebrogorde van Dene marken. Bij K. B. is majoor F. G. de Bas, 4e reg. huzaren, ter zako van tijd. ongesteldheid op non-activ. gesteld. Bij K. B. is de gep. off. v. ndm. 1ste kl. J. P. Zur Mühlen, van do Kon. marine, op aanvrage eervol ontheven uit zijne dienst betrekking bij een internceringsdepot. Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 1620 Maart a.s. zul len worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting van 1915, die, toegewezen aan de regimenten huzaren, bestemd zijn om hetzij bij het remonte-depot te worden belast met de paardenverzorging, hetzij te worden opge leid tot officiers-paardenoppasser. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun ver langen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven met overlegging van een deugdelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat heb uitstel wordt inge trokken zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. (St. Cl.) Onderscheiding Atjeh. Bij Kon. Besl. is ter zake van zijne verrich tingen in het gouv. Atjeh en onderhoorighedei gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911 alsnog benoemd tot ridder Militaire Willemsorde 4de kl. de onderluit. der marechaussee van het leger in Ned.-lndië A. H. C. Roel of sen. („St.-Cfc.") Wij herinneren, dat wij geen antwoorden per brief kunnen toezenden, maar antwoorden op vragen, voor zoover ons dat mogelijk is, in deze rubriek publiceeren. Red. ESPERANTO-VRACENBUS. Luit. Jans, Doesburg. De TI gezonden Sleu tel met Aanhangsel is voldoende om het Espe ranto te leeren. Later volgt eene opgaaf van leer- en leeshoeken voor meer intensieve studie. Westergaard, 's-Hage. Dank voor uw aardig schrijven en goede wenschen. Meer dan 2-500 aanvragen kwamen reeds in. Natuurlijk sta ik te allen tijde gaarne te uwen dienste tot het beantwoorden van vragen op Esperanto-gebied. Schwalbacli, Venlo. In het nummer van 29 Januari stond de inleiding tot den cursus. Wel licht kan de Administratie van de Soldaten- Courant u nog daaran helpen. Do beide boekjes ontvangt u gratis. Veel succes! Van Rees, Loosduinon. Ik veronderstel, dat hier een abuis in het spel is en dat u zich wel licht met- uw vraag zult moeten wenden tot den heer Pastoors te 's-Hertogenbosch. Peverelli, Schoonhoven. De bedoeling is het Esperanto te leeren door middel van den Es- peranto-Cursus, welke iederen Vrijdag in dit blad verschijnt. Als hulpmiddel dient hierbij do Sleutel mei het Aanhangsel, die ik u gra tis zal toezenden. V. d. Berg, Heldor. Dus nog een oud-esperan tist dat verheugt me zeer. Van harte spoedige beterschap, lioor. Corn. Wit, Asperen. Vooral niet eender werk in te zenden, voordat ik dit in de Sol daten-Courant aankondig. Wellicht in de 3e of 4e les. Linders, Ede. De oefeningen etc. kunnen door u zelf worden verbeterd, daar de verta ling er van steeds in de daaropvolgende les wordt gegeven. De Ryyter, Ommen. Do uitspraak leert u 't best door hardop de Esperanto-woorden uit te spreken en daarbij de regels der uitspraak, gegeven in les I, op te volgen. Sergt. v. Doesclaar, Steenbergen en Moeli- ker. Middelburg. De gevraagde boekjes deed ik u toekomenkosten zijn daaraan niet ver bonden. Vrijburg, Heukelom. Tn les III zal ik een opgave geven van een eenvoudig leerboek. In 't buitenland is Esperanto enorm verbreid. In elk stadje en dorpje bevinden zieb Esperan tisten. Meer dan 125 tijdschriften in Esperan to geredigeerd, verschijnen geregeld. Mej. Koyck, Mijnsheerenland. Leuk dat u ook aan den cursus deelneemt, 't Is geheel kosteloos. Ook in ons land zijn reeds vele da mes-esperantisten. Dijkhuis, Stavoren en korpl. Duenk, Blerife Veel succes met do door u opgerichte clubjes. TT doet goed met onderling de oefeningen te corrigeeren en u te oefenen in 't spreken, wat zeer zal meevallen. Korpl. Doverbeelc, Arnhem. Wensch u gaarne spoedige beterschap. v. Leeuwen, Ilpcndam. Zie voor inlichtingen de Inleiding tot den cursus voorkomende in bet nummer van 29 Januari j.l. en lees aandachtig de beantwoorde vragen in de „Esperanio- Vragenbus". De Jonge, Axel. Ik Leb den boekbandelaar Bruyn verzocht u zelf te antwoorden. Het Es peranto leerboek van Majoor Niesten is uit stekend. Dronkers, Hansweert. Niets is mij aangena mer dan dat u met uw vijf zoons den cursus volgt. Hoe oud zijn zij? Op alle manieren den vijand te dooden, of te trachten schade toe te brengen, dat is wel het doel, dat men zich in dezen oorlog voor oogen stelt. Men neemt daartoe tot de meest vernietigende middelen soms zijn toevlucht. Iu den tegenwooraigen krijg liggen de vijanden in, nog dikwijls overdekte, loopgraven tegenover elkaar, zonder dat men elkander kan bereiken. Nu tracht men onder den grond door loop graven naar den vijand aan te leggen; aan 't, eind daarvan hoopt men ontploffende stoffen opeen, die men dan, op een afstand en automatisch, laat springen. Tal van mannen worden dan in de lucht geslingerd en gedood. In één geval kwamen veertig man om bij zoo'n ondergrondsclie ontploffing en werden er tachtig zwaar gewond. Hierboven zien we Oostenrijkers bezig een ondeïaardsche mijn naar de Russen aan t - Sergt. Bazendijk, Tilburg. Met uw Esperanto- clubje wensch ik u veel succes. Het groeie en bloeie I v. Puyvolde, Harderwijk. Als er nog meer geïnterneerden zijn, die aan den cursus willen deelnemen, dan zijn ze van harte welkom. J-Hn meer uitgebreid Vlaamseh leerboekje is: 't Esperanto in Ï0 lessen door Witteryck, prijs 30 cent. Becker, l'ost-Terschelling. Als u de lo les reeds goed hebt kunnen volgen, zult u dit met do andere ook wel kunnen doen. Dubbeldam, Assendelft. In de Soldaten-Cou rant van 29 Januari vindt n de inlichtingen, welke li noodig hebt. Lees ook do vragenbus van 5 Februari en heden. Herder, 's-Hage. 't- Adres van den boek handelaar door u bedoeld is thans: Weimar- straat 282, 's-Hage. Cevonden in den stoomtram Rotterdam-Hellevoetsluis een portemonnai© met eenig geld, waarhij een paar portretjes. Terug te bekomen bij den mil. J. C. Bertram, Steenenloods Hellevoetsluis. Verloren voorwerpen. Maandagavond is de jager-overjas van on dergeteekende in den treiu, komende uit de richting Groningen, zoek geraakt. Vermoedelijk is het een korporaal die hem in vergissing mee genomen heeft, want in mijn bezit is een kor- poraals-infanteriejas. Gaarne zag ik dat be doeld persoon zijn adres aan mij opgeeft, daar dan een spoedige ruiling mogelijk is. Milicien P. F. Broekman, 4/1 Jagers. Smokkelaarswee. (Van sergeant v. d. Plassche, St. Jansteen, Heikant.) De kragen hoog op, een sterke wind in den rug, die ons van zelf doet loopen. Hoog boven ons snellen de wolken door de lucht, af en toe verlicht de volle maan een deel van 't land schap. We zijn op patrouilletelkens wanneer de maan als een reuzenzoeklicht 't terrein be spiedt, duiken we weg. We passeeren een Duit sche post, een gemoedelijk: „guten Abend ka meraden' wenscht ons de Berlïjner Landstorm- soldaat. Wo stappen door, en laten ook zoo iets hoo- ren. Nu hebben we geen tijd om ons met hem op te houden, ze spreken anders zoo graag over krieg cn sieg. Voorzichtig waden we verder, want onze Oostelijk-Zeemvsch-Vlaandersche landwegen zijn modderpoelen. Een zacht gefluit doet ons omkijken. Wat nu weer? 't Is een Hollandsche patrouille, die, met de rechterhand tusschen de overjasknoo- Het „Wilhelmus", door alle aanwezigen staande gezongen, gaf uiting aan de gevoelens voor ons vorstenhuis, terwijl de eerste twee nummers van 't orkest direct al beantwoord den aan do verwachtingen, ja deze zelfs over troffen, getuigende het applaus dat door d> zaal weerklonk en niet ophield voor er een extra-nummer volgde. Geen wonder ook! Reeds meerdere malen waren wij in do gelegenheid bet solisten con cert-ensemble te hooren, bestaande uit de hoe ren Zoete, Snijders, Zwaan en Brinkman, en telkens weer moesten wij het prachtige spel van hen bewonderen. Keurig werd de rantaoie uit de opera „Trouvère" weergegeven terwijl „Zigeunerliebc" op uitnemende wijze ten ge hoor© werd gebracht. Aan alle deze neeren onze oprechte hulde en niet het minst aan den talentvollen directeur, den beer Zoete, die ons ook nu weer in zijn vioolsolo ..Zigeuners- dans" toonde dat hij een meester op zijn in strument is. Mej. Jeanne Louise, Hollandsche transfor matie-soubrette. heeit ons door haar aardige voordrachten den geheelen avond aanhaar ge boeid en nu nog speelt het leuke refrein „Hier is de post" en „Als de lente komt" mij door 'het hoofd, hoor ik weer het verzoek der actrice om het refrein mee te zingen en nog eens extra aan de dames, die dit veel te zacht deden. (O, vrouwelijke bleuheid!) Het applaus en bis-gc- roep bewezen, hoezeer haar spel naar waarde werd geschat en ik geloof met zekerheid te kunnen constatecrcu dat velen het Jammer vonden dat de voordrachten niet- wat uitgebrei der waren. Wij danken mej. Jeanne Louise voor het genot ons geschonken en hopen dat zij het land van Nu mansdorp nog eens spoedig met een bezoek komt vereeren. De heer J. I. B. van Deventer, als declama tor, drooeg op uitnemende wijze eenige stukjes voor, waarvan zeer zeker „Beleefde Jan" en „De Lof der Liefde" wel het meest insloegen, getuigende het applaus. (Voor het laatste over wegend door de dames). Ook u. mijnheer Van Deventer, roepen wij een tot wcderzicns toe! En nu „last not least" rest mij nog een zware en droeve taak. De samensteller der avonden, tevens medewerker, de man welke op een zoo uitnemende wijze de militairen in de gelegenheid stelde zich te amu6eeren, onze Adriano, hij gaf zijn afscheidsavond, hij zou ons niet meer met de boot laten klotsen. Droef stemt ons zijn vertrek omdat wij in hem wisten „den rechten man op de rechte plaats" en zekerlijk zal hij in onze herinnering •blijven voortleven als vriend en als humorist. Tot het laatste oogenblik is hij zijn roeping getrouw gebleven, heeft hij ook nu weer ons ge amuseerd met zijn coupletten en het succes van dezen laatsten avond zal hem hebben doen be grijpen dat zijn heengaan ons smart en diep treft. Wij wenschen hem bij zijn vertrek onzen dank te betuigen voor hetgeen hij in do mobili satie heeft tot stand gebracht ten gerieve van hen die aan hunne betrekkingen waren ontrukt en wij hopen dat hij in zijn nieuwe garnizoens plaats met evenwel lust en ijver voor do mili- In Russisch Polen is misschien harder gevochten dan ergens anders. Weliswaar is ook daar de krijg allengs een loopgraven-oorlog geworden, maar er hebben toch ook nog hevige gevechten plaats, waaraan zelfs de cavalerie dikwijls deelneemt. Onze plaat hierboven laat ons een aanval van RuHsische kozakken op een Duitsche batterij zien. De batterij werd overweldigd, vele der manschappen gedood en de aanstormende kozakken namen de positie in bezit. Eon aantal Duitschors steken de handen op, zooals men ziet, maar de meesten zijn gewond of gedood. Nu de vijandelijke troepen, vooral op het Westelijk oorlogsterrein, zoo maanden en maanden in dezelfde linies blijven liggen, hooit men natuurlijk heel weinig van de genietroepen. Toch hebben zij ook hun werk. En dat is in dezen oorlog lang niet gemakkelijk. Wij zien hier bijv. Engelsche genietroepen bezig de prikkeldraad versperringen van den vijand weg te nemen. Dat is minder gemakkelijk dan het lijkt het moet gebeuren in den nacht en dicht onder 't vuur van den vijand, terwijl zij toch niet geheel en al het licht er bij kunnen pen, de linkerhand in de overjassplit, loerend achter een huisje staat. „Sergeant" klinkt 't fluisterend zijn «at van plan, juist op den hoek van t bosch bij onzen Yser loopen er." Een gefluit en een soort zoeklicht doet ons bemerken, dat we ontdekt zijn. Vlug worden orders gegeven, we rennen zon der op modder of water te letten naar 't be doelde punt. Een geschreeuw van „Halt...! Halt... of ik schiet!" klinkt het boven den wind uit. Twee schoten knallen. Een ijzig, wegstervend gefluit door 't dennenbosch nalatend. Onze ren wordt gestuit, door een prikkeldraadomheining. Plotseling doemt een zwarte gedaante voor „as op. We worden één met den grond. Nog enkele metersdan. springen we op als tij gers. „Halt", 't Eenige wat gebeurt is, dat de man een zware zak van zijn rug laat vallen in 't drassig weiland, gepaard met een zucht van verlichting en vol weemoed „Wat moet dat met dien zak?" Ah meneer de serzant, 'k vond sjuust een pa kik en blom en 'k pijsde '"t mee te voeren, jinne deur ,modde weten, 'k bin sckou van den Duts, maer ou soldaten scheuten op me, omdak nie staon bleef. „En wat wilde je met dien bloem?" "En naor uis bringen, dat weede gooi." "ja, maar je weet toch goed, dat je ge- in'den voorwerpen bij den Burgemeester moet bezorgen?" „Neen'k zulle, 'k bin Belg. ,'t Is een handige leugen van jouw kant, n best wil, vindt je niet?" Dit gaat hem boven zijn pet, want hij zegt niets, 'b eenige wat liij doet is een krabben in zijn haren. De Belg verbreekt 't pijnlijk stilzwijgen en zegt zu abtend ,,'t Is een triestige tijd voor ons arme Bel gen. zulle, om an de kost te geraoke." „Nou weet je wat we doen? We nomen do bloem mede, en deponeeren hem op jouw naam, hoor! Wellicht lrcb je dan na den oorlog nog een buitenkansje, dat je nu misgeloopen bent. Goedenavond." „De rust, eeren." Grenswachtcommandant. Uitvoering te Nïjmansdorp. Sergeant „Petit" schrijft ons: „Mag ik met u mee, mijnheer?" Deze vraag werd tot mij gericht door een paar Numausaorpsche schoonen, toen ik mij. reeds verlaat hebbende, met reuzenpassen begaf naar „Do Eendracht" ten einde de uitvoering bij te wonnen don militairen van fort Buiten- sluis en Hoogezandsehesluis aangeboden. ,,Ze hebben hem al" riepen een paar opgeschoten jongens, denkelijk nog nimmer in hiin rustig, stil dorpje iemand ontmoet hebbende die haast had en die hot blijkbaar leuk vonden zoo'n lan den militair liard te zien loopen. Gelukkig was iet doel mijnor reis bereikt en stapte ik „De Eendracht" binnen nog juist op tijd om de openingsrodo van don heer Weled. Gcstr. Heor Burgers to hooren, waarin deze de hoop uit sprak dat de uitvoering aan de gestelde ver wachtingen zou beantwoorden, l tairen zal werken. an Noppen, do militairen van Buitensluis en Hoogezand danken u en wenschen u, nu het zoo moet zijn, een nieuwen, aangenamen werk kring! Ten slotte nogmaals aan allen die dezen avond zoo schitterend deden slagen onzen dank, wij hopen hen nog eens spoedig terug te zien en roepen hun dus geen „vaarwel" doch een tot „wederziens" toe. Dankbetuiging. Men schrijft ons uit Schoonhoven Wij manschappen in de kazerne te Schoon hoven, betuigen bij ons vertrek naar Roer mond, Maastricht, Venlo, Rottumeroog, en de Linie onzen oprechten dank voor de goede be handeling in genoemde, stad ondervonden ge durende de mobilisatie, en vooral een woord van dank aan het Comité tot ontwikkeling en ontspanning van de gemobiliseerden voor de aangename avonden, die het ons den laatsten tijd bereid heeft. En ook een woord van dank aan de heeren officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen. En ten slotte nog een woord van dank voor de goede behandeling van de burgers gedurende de mobilisatie onder vonden. Het ga u allen bijzonder! Kameraadschap. Mil. M. J. Kooien schrijft ons uit Klaas waal Er zijn er velen, die in deze mobilisatietijden klagen, dat ze zooveel missen moeten, vooral eigen huiselijk verkeer en familieleven. Dit is zeker een ernstige schaduwzijde voor ons. Maar toch is er aan ons mobilisatieleven ook meer dan één lichtzijde. En dan denk ik voor al aan den kameraadschappelijken geest onder militairen, aan dat deelen in elkanders lief en leed. Ondergeteekende heeft te Klaaswaal daarvan rijkelijk do ervaring opgedaan bij ge legenheid van zijn huwelijk" nu "onlangs,'toen hij door officieren, onderofficieren en kamera den zoozeer verrast werd met een geschenk in geld, waardoor hij in staat was zich voor zijn in to richten huishouding een fraaie kachel en enkele noodzakelijke kleinigheden aan te schaf fen. 't Is hem dan ook een behoefte om langs dezen weg. ook mede namens zijne echtgenoote, zijn hartelijken dank te uiten, jegens H.H. officieren, gegradueerden en manschappen voor dat ondubbelzinnig blijk van belangstelling en kameraadschap in deze dagen. Leve ons onderdeel te Klaaswaal Uit Alfen a d, Rijn. Mil. J. Boogaarte schrijft ons: Deze week gaf de hier bestaande R.-K. Too- neelvereeniging speciaal voor militairen een voorstolling, die, gelet op het daverend -•«■•nlaus na afloop daarvan, werkelijk schitterend ge noemd mag worden. Opgevoerd werd o.a. de Schoorsteenveger, waarin bleek, dat de spelers over goede epeelkwaliteiten beschikken on de kunst verstonden om de lachspieren der aan wezigen in actie te brengen. Deze voorstelling is denkelijk wel de laatste geweest, welke ons geboden is, daar de alhier ingekwartierde militairen een ander bivak op allen moeten slaan. Iote wat voor hen min der aangenaam is. Als bewijs van dankbaarheid, voor de bewe zen opofferingen werd namens de militairen den Eerwaarden Pastoor een geschenk over handigd: bestaande in het portret van Z.E.W. gevat m gouden lijst. Dankbaar voor '!rzo blijken, dankte Z.E.W. pen kernachtigo toespraak en nam namens het bestuur het. aangebodene in ontvangst, «n enschte ons bij eventueel© overplaatsing veel aangenaams en zoo 6poedig mogelijk een einde der mobilisatie. Een daverend applaus was de tolk van ons aller gevoelens. Voor deze gelegenheid waren door een mili tair liederen vervaardigd, welke nogal in den 6t»aak vielen en uit volle borst klonk dan ook «enige malen We gaan verhuizen, wie gaat er mee. Twee koperen bruilof taparen op een fort. Men schrijft ons van hot fort aan den Ham Een gezellig feest js Donderdagavond op het fort aan den Ham (bij Krommenie) ge- ierd. Twee landweerliedon van dit fort waren dezer dagen twhalf-en-oen-half-jaar getrouwd geweest. Dank zij een goede voorbereiding en de meer dan welwillende medewerking van den fortconunandant, den res. le-luitènant der landweer, G. H Eiserman, zullen de echtpa- Van do Vlerk en Agema heel hun verder leven wel nimmer vergeten, op welk een har telijke wijze in de nare dagen van den Euto- peeschen oorlog nog notitie is genomen van hun kóperen huwelijksfeest. Bij het binnentreden in de bruiloftszaal, werd den echtelieden een warme ovatie ge bracht, gevolgd door een bloemenhulde aan de „landweervrouwen". In eene pakkende redevoering schetste com mandant Eiserman de goede verstandhouding onder de bezetting, hij wenschte den paartjes op allerhartelijkste wijze geluk een vaderlijk woord kon niet dieper ingeslagen hebben en dankte ten slotte alle bruilofsgasten voor hunne attentie en sympathie-uitingen, daarbij de goede buren niet vergetend, want dezen had den zich, om hier de Amsterdamsche gewoonte in eere te houden, ook niet onbetuigd gela ten. Het bruiloft houdende fort genoot zelfs de eer van de tegenwoordigheid van den kapi tein-commandant en een der officieren van het neven-fort bij Krommeniedijk. Niet weinig ver rast waren de beide echtparen toen luitenant Eiserman hun bovendien namens allen. die. tot do bezetting behooren, elk een zeer fraai nikkelen theeblad aanbood, een geschenk, dat in de gezellige huiskamers' steeds de herinne ring aan de goede confraters van den Ham levendig zal houden. Toen do gelukkige paren waarvan juist „toevallig" op dezen avond de mannen met 24 uur permissie mochten ver trekken, de feesthal verlieten, werd hun met een: „lang zullen zo leven in de gloria" uitgeleide gedaan. De avond werd verder gezellig doorgebracht, ja, genotvol, want het bekende duo De Cock en mevr. Cato Kohier, die medewerking ver leenden, wisten daarvoor wel te zorgen. De Hamsche bezetting zal zeker naar nog vele zulke avonden verlangen, al hoopt zij oo£ niet, dat alle vaders van dit steunpunt der stelling er hun koperen bruiloft zullen moeten Uit Arnhem. Mil. P. J. K. schrijft ons: Maandagavond j.l. had op het oefenterrein der voetbalvereeniging „Vitesse" een ontmoe ting plaats tusschen de beide elftallen van de Telegraaf uit Arnhem en Wcsterfoorfcfort. Het terrein was door den aanhoudenden regen zeer doorweekt, zoodat er voor de goals nogal eens een modderbad plaats had. Wat den wedstrijd betreft, daarin wist Westervoortfort vóór rust 3 maal te doelpunten, zoodat de stand met- half-time 30 was. Na de rust wist de linksbinnen nog eens met een onhoudbaar schot te doelpunten, zoodat de stand na afloop van den wedstrijd 40 was. De Telegraaf had wel een goal verdiend, vooral de rechtsbuiten werkte uitstekend. Een dient nog te worden vermeldde scheids rechter, welke den wedstrijd op uitmuntende wijze leidde. Dankbetuigingen. Mil.-kok J. v. d. Brink schrijft ons van fori Waalsche Wetering: Een woord van dank wil ik brengen aan onderofficieren, korporaals en manschappen, die de goedheid hebben gehad om mij in mijn bruidsdagen te verrassen met een prachtig cadeau. Nogmaals dank namens bruid en bruidegom voor de kameraadschap, die onder de mili tairen altijd gewoond heeft on nog woont. Ik hoop dan ook, wanneer een wapenbroeder mij volgt, niet achter te blijven. Nogmaals dank voor do gedane moeite, inzonderheid dank aan den serg.-majoor Prij- dekker en den korporaal Vink, die de moeite hebben gedaan het zoo ver te brengen. Milicien-kok J. v. d, BRINK. Fort Waalsche Wetering. De ondergeteekende verzoekt beleefd op name van het, volgende: Door brand werd er veel schade aangericht aan mijn inboedel en aan de lijfgoederen van mijn gezin. Door mijn compagnies-commandant werd toen welwillend toegestaan, dat er ten mijnen behoeve een bus werd geplaatst, om mij in mijn benarde omstandigheden bij te staan. Het is me een behoefte langs dezen weg mijn erkentelijkheid te betuigen voor de milde bijdragen van H. H. officieren, kader en man schappen van de compagnie ontvangen en tevens voor de hulp ondervonden van de bur gerij. TI mijnheer de redacteur dankzeggend voor de plaatsing teeken ik mij J. j. GADA.EX, landweer-soldaat. 35e bataljon, 4© Compagnie. We gaan verhulzen. (Van mil. J. Boogaarts.) Wijze: Was ik maar nooit getrouwd. Het goede leven is gedaan: We gaan naar Halfweg toe. Je krijgt inplaats van fijnen pot, Wat snert met ratjetoe. Je 'bedje, waar je hier op slaapt, Dat geef jc dan maar cadeau, En kruipt daar ginder in de schuur Zoo diep als 't kan in 't etroo. Refrein. In Alphen aan den Rijn, Daar willen wc gaarne zijn. Zoolang ons landje in doez' toestand ie. Is fact vertrek voor ons oen gemis. In AJphen aan den Rijn, Daar willen wo gaarne zijn, Om hier te blijven is onze leus, Och was aan ons de keus. Mijn kostvrouw, die 't zoo prettig vind'.. Als 't wimpel weert je is, Die vindt het jammer ons vertrek, Voor haar ©en heel gemis. Wie wiegt haar kindje nu in slaap? En snijdt voor haar dan de kool? Wie voort do kippen 's morgens vroeg? En brengt dan de kind'ren naar school? Wij hebben dit mot 't ree gemeen: „Wc gaan nu ook op stal". Jo krijgt een hangmat of een krib, Wat wel bevallen zaL Als 'h a/vonds 't licht getemperd is, Dan ruik je zoo'n heerlijke geur; Dan hoor je soms zoo'n fijn geluid, Zoo'n echt bruine-boonen ode*r. Als_wij dan eens vertrekken gaan, Komt Jan en alleman, t Beroemd muziek van deze plaata Gaat heelemaal vooraan. Daarachter volgt de Dominee, Het heelo stadsbestuur. En ieder burger is dien dag Geheel ©n al overstuur. Vaarwel dan, Alpheus burgierij, Ontvang ons aller dank. Vergeten doet 't geen één van ons Zijn hec4o leven lank. Gastvrijheid, hier aan ons verleend, Do hulpe ons betoond. Word' in den loop der tijden heen, Door hooger macht TJ beloond. J ÖOOGAARTS. Alphen, Febr. 1915. Ten Afscheid. (Ingez. door den milicien F. A. C. Boogers). Heden raken wij tot onzen spijt Onzen korporaal Ferguson kwijt. Want nu i« hij sergeant Voor ons lieve Vaderland, En nu naar hot Depót, Want wij missen u zoo. Enfin, dat het u goed zal gaan En zonder verveling. Dan zijn wij voldaan. Dat is de wensch van de gehoele Verba ndplaats-afd Redacteur B. J. van Trotsenburg, Johannes Verhulstetraat 78, Amsterdam. In het eindspel-tournooi van „Sydsvenska Dagblad SnaUposten", verwierf onze land genoot, de heer C. C. W. Mann te Amster dam, den eersten prijs. Wij wenschen den verdienstelijken componist van harte geluk met deze onderscheiding en plaatsen hier de bekroonde studie. Eindspel-studie van C. C. W. Mann te Amsterdam. Ie Prijs. Tournooi. „Sydsvenska Dgbl. Snallposten". Zwart. abcdefgh a b c d e f Wit. Wit aan den zet wint. Stand der stukken Wit: Kfl. Da2, Lh3. Zwart: Khl, Da7, La8, a3. Probleem No. 27 van L. A. Kuyers te Amsterdam. (Tournooi „Pïttsb. Gazette Times".) Zwart. m WÊ -£i:£ k m D c d 6 f Wit. Wit begint en geeft in drie (3) zetten mak

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3