FriescliË Baai Friesche Heerenbaail It Groote Gala-Voorstellini AMATEUR-FOTOGRAFIE Laatste Berichten Wie eens onze blijft dezej r©@kena 5 AMSTERDAM Voor liet afwerken der Kieken zorgeu wij, als U «Jaar aselS K '"tgOOSUSNlEMEÏtR" Nieuwe Uitgaven. heeft geprobeerd Voor reclame 1000 PRIMA Sigaretten uuMttSf Rijwielen Motoren. ADVERTENTIES. Dili SPOHjXJ-A-'J-'-HJTVTCI?<3TTir£ ATNT*!.* x^a.Ta "Vrijj 1 9 PebrfaTi 1 t3 1 £3. zitten. Hoi is slechts doze ziel (beter gezegd „zieles tof", want volgens de voorstelling van eten animistisohen siutuurmènsdh huist de ziel niet op een bepaalde plaats, doch doorstroomt zij het geheele lichaam), die het bezielde voor werp leven doet. Verlaat zij het lichaam, dan stertt dit. Voora.l ten aanzien van het dieren- on plan tenleven heeft dit animistisch geloof ook prac- tisch groote betoekenis. Aangezien de animist van otfers on bezweringen veel meer verwacht dan van een rationeelc verzorghig, is do vee stapel van deze natuurvolken veelal betrekke lijk minderwaardig. En, wanneer wij weten, dat ditzelfde ook geldt voor. den landbouw en dat speciaal de rijstbouw van do eerste tot de laatste bewerking onderhevig is aan een inge wikkeld stelsel van offers en andere heidensolie gebruiken, dan verwondert het ons niet meer, dat do oogst vaJi dit hoofdgowas zoover ten achter staat bij dien onder Europeesch toezicht verkregen. Spreker behandelde voorts het ,,fetisisme". Volgens dit bijgeloof is ook in verschillende levenloozo voorwerpen aielestof aanwezig. De heiden wendt de kracht, die hij aan een derge lijk voorwerp meent te moeten toekennen, ten eigen bate aan en draagt er zorg voore dat de kracht niet verloren zal gaan. Ton slotte besprak spreker het fatal isme" als een uitvloeisel van het animisme. De na- tuurmensoh gelooft, dat zijn zielestof zich reeds van te voren een toekomst heeft bepaald en daaraan valt niets te veranderenMen zal zich «enigszins kunnen voorstellen, hoezeer deze noodlotsovertuiging de ontwikkeling en den vooruitgang van den Indonesiër in den weg staat en welk een verlammend kracht zij uite oefent op zijn energie en wilskracht. Na afloop dezer met aandacht gevolgde le zing stelde men den heer Van dor Vooixte nog enkele vragen naar aanleiding van het gespro kene, die door spreker beantwoord werden. v. L. Damwedstrljd. Mil. J. A. Hopman schrijft ons: Gedurende de maanden December en Januari heeft er een damwedstrijd plaats gehad in de cantihe van het 2e batj. 4e comp. jagers. Er waren verscheidene prijzen beschikbaar ge steld. De heer M. v. d. Linden van Stolwijk werd als kampioen gehuldigd. De wedstrijd was zeer spannender waren 48 deelnemers. De animo is hier zeer groot. Overleden. Men meldt ons d.d. 9 Februari: Heden overleed na smartelijk lijden onze ge- Itefde vriend JEREMIA in den ouderdom van 18 jaar en 2 maanden. Zijn diepbedroefde vrienden .7. J. STEENMAN. D. v. ENGELENBURG. G. JANSEN. K. MOUW. .1. HETNINK, K. v. EE. M. v. d. BERG. Ie Reg. Huz. 4e Esk. 4e Divisie Veldleger. Als de vrede komt! (Van den Landw.-sold. F. W, Blote.) Als de vrede komt, zoo sprak boer Crelis, Komt m'n Thomas veer naar huis. Hij zal dan voor mij weer werken In zijn blauwe werkmansbuis. Als de vrede komt, zal hij weer dorschen, ploegen. Van d' ochtend tot den avond zwoegen, Voor z'u mem en voor zijn bait, Want werken doet hij voor geen maid. Thomas had hier geen kornuiten, Ook bezat hij hier geen duiten, Geld had hij niet noodig onder 't werk En Zondags ging hij naar do kerk. Die heerlijke tijd is nu vervlogen; Tranen kwamen mem nu in de oogen. Schrijven deed Thomas in geen week, Heelemaal maakt hij ons van streek. Eindelijk ontving men weer een brief, Van haar zoon, haar 'jongenlief; Dat hij gezond was, en bovendien... Dat ie een maid had, ze heet Katrien. Of zi3 hem niet wat geld wilden sturen, Want die maid dat was zoo'n dure, Ze dronk maar brandewijn of cacao, En wilde iederen avond maar op sjouw. Mem en kait, wil nu toch hooren Uw zeun is niet voor niet geboren Ik wil genieten van het leven Tenminste als u me wat geld wil geven. Komt de vrede, dan wil ik trouwen, Doen 'k niet dan ben 'k verhouwen Want die Trien, die reuzenmeid. Die heb me leelijkjes verleid. Mem en bait wees toch niet kwaad, Jumme zelve weet toch hoe het gaat, Was de mobilisatie niet geboren Dan had ik ook geen maid kunnen bekoren. Ik wil nu eindigen met m'n brief Zendt toch geld, m'n menikelief, Hait, doe er ook een gulden bij. Dan is uw Thomassie weer blij. Helder. F.' W. BLöTE. Uit Ede. (Van mil. A. Scherpenzeel.) Mijnheer de Redacteur, Zou het zijn een sleur Van de manschappen uit E... Of is 't dat ze zoo zijn tevr.ee? We zien uit stad en land Zoo veel in de Soldatenkrant, Maar uit het stadje Ede, Komt er zeer weinig mede. Nu vroeg ik mijzelf wel eens af. Als ik zoo op mijn stroozak maf, Wat daarvan toch wel de oorzaak is. Maar als ik mij dan niet vergis, Ze denken te veel aan meisje of vrouw. Geloof me, dat ik daar ook veel van hou. Je moet weten, ik ben ook pas getrouwd, En dat ik heel veel van me liefste houd, En dan zoover van haar te zijn Je kunt nog beter hebben kiespijn. Maar laten we daar niet Over zitten boomen, Er zal nog wel een andere tijd komen. Misschien gaan we wel spoedig naar huis, En kan dat niet, dan is 't nog niets, Dan gaan we om de tien dagen per fiets. Ik heb hier ook goede kameraden, De Overheid is ook niet te versmaden. Het eten is hier ook heel goed, Zoo zijn we nog vol goeden moed. We blijven van den oorlog nog bevrijd. Hoewel veel dapperen vallen in den strijd! Maar als het moet, strijden we hand aan hand, Want 't is voor 't lieve Vaderland. Maar ik had toch veel liever vrede, Dat wenscht Milicien S. uit Ede. Aan mijn vriend Loe. (Van kustw. P. Th. Luyckx). Ja Loc, om met verlof te gaan Daar vlast men altijd op, Doch moet men daarvoor op de fiets Dan is 't een reuzenstrop. Zoo ken ik 'r één, die ging dan heen Maar ach, wat was 't een pech. Daar kwam hij niet in Oudeschild, Doch in een sloot terecht. Te Den Hoorn op de fiets gestapt, Z'n mandje in de hand, Trof hem een groote tegenslag Al aan den waterkant. 't Mandje toch, raakte bekneld Al toascben stuur en teen^ Eén zwaai, en zie daar gaat hij reeds, Al naar.den slootkant lieeml Nog ziet hij om te halen, doch Het is daarvoor te laat, Hot slot van alles is dan ook Dat alles onder gaat. Dra staat hij echter weer op wal, Docih daar ontdekt, liij ras, Dat huiten hem, daar bovendien, Nog fiets en mandje was. 't Besluit staat dan ook spoedig vast, En hocwèl met niet veel zin, ritapt hij weer nvoedïg en kordaat, Het modderslootje in. De terugtocht toon weer naar 't dorp Ving daarop spoedig aan, En toen zag men hem druipend nat, Voorbij een huisje gaan. Men riep hem daar toen spoedig in, En eindelijk lukte dat, Doch eerst riep hjj, ik doe het niet. Want ik ben, o zoo nat. Daar biel]) men hem toen uit den brand. En droogde men zijn goed, En leende hem toen ooi: nog wat, En schonk hem nieuwen moed. Maar op de fiets ging hij niet meer. Te gevaarlijk hem dat scheen, En hij ging toen naar Oudeschild, Heel netejs, vlug ter heen. Een raad nu nog, o, kleine Loe, Dien ik je hiér thans bied, Ga jij maar nooit meer op de fiets Dat zegt je vriendje Piet. P. L., Den Hoorn. Zecinilicien-kustwaohter, Voetbal in het leger. Men meldt ons: Vrijdag 5 Februari werd tusschen de forten Jisperweg en Spijkerboor een voetbalwedstrijd gespeeld. Spijkerboor speelde haar eersten wedstrijd. Jisperweg was gehandicapt door het gemis van eenige van haar beste spelers. Spijkerboor was den geheelen tijd in de meer derheid en wist to winnen met i0. J.l. Dins dag werd een revanche-wedstrijd gespeeld, waarbij Jisperweg geheel volledig was. Ook nu wist Spijkerboor de overwinning te behalen met 32. Voetbal-competitie I en II R. C. Uitslag wedstrijd 6 Februari 1915. (2 Februari uitgesteld) 2/1—l/II 2—0 IJitsla'/j v>edstrijdr.n 'J Februari 1915. 11- S.II 3/J - I II 3/1—i/i r 1,1— 2 II waard ooi- de stand wordt gesp. gbw. gel. verl. ..5 5 5 1—2 6 0—1 3—1 doelp. p. v. t. gem. 10 23—3 2.— 8 9—5 1.60 7 1.5—4 1.40 6 14—9 1.20 4 4—16 0.80 3 11—11 0.60 2 4—15 0.40 0 6—23 0 Voetbalmatch Forten Jisperweg—Spijkerboor op Vrijdag 5 Febr. '15; 0—4 voor Spijkerboor. Men meldt ons Bij zeer gunstig weder stelden de beiclc elf tallen zich op nabij hot fort Jisperweg. Wat het terrein betrof, was dit ver van best. Ver schillende spelers muntten nog al eens uit. In 't bijzonder dient vermeld de back Van Dijk, ser geant van het foit Jisperweg. Deze met Bouvrie en Scheffer, beide van Spijkerboor, wa ren de sterren van het veld. Hierna volgden de voonvaa risen van Spijkerboor die ook heel aardige momenten leverden, uitgezonderd de links- en rechtsbuiten van Spijkerboor, die ons geheel niet konden bekoren. Wil Spijker boor een goed aaneengesloten elftal bezitten, dan dient zij betere buitenspelers in haar elf tal op te nemen. Voor de militairen van beid») forten was het een aangename middag, om reden hun werd toegestaan door de H.H. fort- commandanten, de match bij té ivoren. Nog dient vermeld dat de heeren officieren van beide forten aanwezig waren, iets wat wel op hoogen prijs gesteld mag worden. Hopende zeer spoedig weer ooggetuige te moge zijn van een volgenden wedstrijd, tee- ,eiK.n v "EENIGE VOETBALLIEFHEBBERS. P.S. Onzes inziens had Jisperweg wel een puntje verdiend We ontvingen van de uitgevers G. B. van Goor cn Zonen te Gouda, een boekje, dat we onzen lezers kunnen aanbevelen In de eerste plaats al om den inhoud, maar ook om den schrijver. Het is de tweede druk van het werkje Dammen", geschreven door onzen bekenden medewerker I. Meijer. Het is een beknopte handleiding voor eerstbeginnende dammers en richt zich vooral op de praktijk van het spel, maar verwaarloost de theorie toch niet geheel. Het geeft de regelen van het spel, een groot aantal problemen en oplossin gen, opgehelderd door figuren. Een klein, goedkoop maar nuttig boekje. Gezellige Winteravondspelen Eene speld met eene naald te doorboren. de naald harder is dan de speld, welke van koper is, zal zij na eenigen tijd eene kleine holte in die spelt maken, en als de proef lang genoeg wordt voortgezet, haar zelfs geheel doorhoren. Neem een kegelvormig wijnglas; de middel lijn van den rand moet een weinig grooter zijn dan die van een rijksdaalder; leg daarin een kwartje of een dubbeltje, en den rijksdaalder, die maar zeer weinig in het glas mag zakken, als een soort van deksel horizontaal er over heen. Nu kunt ge aannemen, dat ge, zonder het glas of den rijksdaalder aan te raken, het kwartje uit het glas kunt krijgen. Ge behoeft dan slechts zeer krachtig en snel aan den omtrek op den rijksdaalder te blazen; deze kantelt om zijne middellijn en gaat lood recht staan, en te gelijker tijd zal de lucht, die door uw blazen onder het kwartje verdicht werd, dit laatste uit het glas doen springen; de rijksdaalder herneemt daarna zijn horizon talen stand. De proef gelukt ook met een klein madera glas of een eierdopje; maar met een kegelvor mig glas toch beter. De draaiende speld. Neem een draadje elastiek uit een bottine en steek er eene omgebogen speld door, zooals de figuur aanwijst. Houd nu het draadje elastiek rechtstandig tusschen duim en vinger van beide handen, laat het daar tusschen wentelen en rek nu het elastiek uit; daardoor zal het met zulk eene snelheid gaan draaien, dat de gebogen speld zich als het een of ander glazen voorwerp vertoont. Dit gezichtsl)edrog is des te volko- mener, naarmate de speld sterker verlicht is; ook moet zij goed tegen een donkeren achter grond uitkomen. In onze teekening heeft men zich de -proef nemer in eene donkere kamer gedacht, waarin een bundel zonnestralen door eene opening in een vensterluik op de speld valt. Als men een weinig handig is, kan men met een speld allerlei dingen namaken; eene kaas stolp, eene goudvischkom, eene bloemvaas, een wijnglas, enz. Om te beletten, dat de speld in sommige gevallen tengevolge van de middelpuntvlie dende kracht een horizontalen stand zou aan nemen, moet men haar uiteinde met een dun draadje aan den elastiekdraad verbinden, wat aan de uitwerking volstrekt geen schade. In de teekening is de gang der zonnestra len niet juist voorgestelddeze loopen niet uiteen, maar vormen een evenwijdigen bundel De opening waardoor de stralen binnendrin gen, moest dus even groot genomen zijn als het te verlichten voorwerp. Steek de speld in een der cirkel vlakken v eene kurk en ter weerszijden in het gebogen j vlak twee even zware zakmessen. (Als de mes sen niet even zwaar zijn, opent men ze niet even ver.) Leg den kop van de speld op den top van uw vinger, en verplaatst de messen zóó lang tot de speld horizontaal ligt. Plaatst haar dan op de punt van eene naald, waarvan het oog in eeno kurk op eene flesch gestoken is. Als ge tegen de kurk blaast, waarin de mes sen zitten, zal hef geheele samenstel op de punt van de naald draaien. Bovendien, daar Voetbal voor gemobiliseerden. Op het. terrein dervoetbalvereeniging „Am- steidamsehe Bank" aan de Schagerlaan, werd Woensdagmiddag de eerste feestelijke wed strijd gehouden, gearrangeerd door de Sporte commissie voor militaire wedstrijden in de stelling Amsterdam (leden de heeren C. A. W. Hïrschman, J. A. Wijnmalen, den kapi tein der genie P. W. Scharroo en N. G. Geel kerken). Twee elftallen, een van hospitaal soldaten en een van het 21e landweer infante rie bataljon streden op bet glibberige veld. De stellingcommandant en de vice-admiraal Tydeman waren onder de aanwezigen. Een militaire plechtigheid. Voor 't front der troepen had Woensdag in 't Malieveld te 's-Gravenhage door den brigade commandant kolonel Habbema aan vijf mili tairen onder een kernachtige toespraak de uit reiking plaats van do hun toegekende red dingsmedaille. Na afloop trokken de troepen onder do tonen van den Grenadiersmarsch voorbij liet paleis van de Koningin-Moedei Staande voor het geopende venstor sloeg H. M. het défilé gade. Fransch communiqué. PARIJS. De vijand liet Zaterdag te La Boisscllo tegenover eenige huizen mijnen sprin gen. Twee en een halve compagnie deden een aanval oj> onze stellingen, maar konden niet over de holten, door de ontploffing gevormd. Een onzer compagnieën dood Zondagmiddag een tegenaanval en verjoeg den vijand uit de holten, die wij onmiddellijk ter verdediging in richtten. De Duitschers lieten twee honderd dooden achter. Wij namen Zondagavond het bosch bij Mesnil les Hüi'lus, waar do vijand'zich stevig ge nesteld had. Den geheelen nacht van Zondag duurde liet. gevecht te Bagatelle in Argonne voort. De Duitschers behaalden eenïg voor deel, maar hadden bij het aanbreken van den dag nog slechts eenige geïsoleerde deelen van onze voorgeschoven lijn in bezit, rondom welke het gevecht overdag werd voortgezet. PARIJS. (Communiqué.) Er hebben vrjj ern stige artillerie-gevechten plaats gehad op ver schillende punten van het front, vooral aan de Aisno on in Champagne- In Lotharingen heeft slochts een weinig be- teekenend n fan tori ege vecht plaats gehad en wel ten noord-ooston van Manonviller, waar een der Fnwscüe üetachemcntcn vijandelijke posten terugdreef uit het Remon-boscli in de richting van Leintrey. Fransch officieel bericht. Het Fr arische gezantschap deelt nog het volgende mede: De dag van 9Februari kenmerkte zich slechts door vrij hevige artilleriegevechten op enkele punten van liet front, met name aan do Aisne en in Champagne. Voor Fay (zuidwestelijk van Péronne) heb ben wij een loopgraaf der Duitschers -laten springen. In het belang van den vrede. WASHINGTON. In den Senaat heeft de heer Lafayetteeen motie ingediend vragend de bijeénroeping van een internationale conferentie van ver tegenwoordigers der neutrale natiën, ter bespreking van de middelen tot beëindiging van den oorlog en de stichting van een wereldgerechtshof ter waarborging van den wereldvrede. In de motie werd het tevens plicht genoemd de uitvoer van oorlogsbe hoeften aan de oorlogvoerenden te verbie den. Besloten werd de motie in nadere overweging te nemen. De executie van Maritz. PRETORIA. „Pretoria News" schrijft naar aanleiding van Maritz' trechtstelling Maritz vroeg op de laatste bospreking met de Unie-officieren van de quaestie van de overgave of zijn leven gespaard zou blijven, Verklaard werd, dat geen voorwaarden konden worden toegestaan. D'e Unie-regeering moest even vrij blijven om hem te executeéren als den rebel Wessel Wessels. Daarop verliet Maritz het kamp van de Unie-troepen met de afspraak dat hij zich zou overgeven en bovendien zou trachten de rest van de Duitsche artillerie uit te leveren. „Pretoria News" geeft een nieuwe lezing van de reden voor den aanval op Ivahamas. Het blad zegt: Waarschijnlijk leidde Maritz de Duitschers naar Kahamas, toen zijn ver. raad werd ontdekt. Het gevolg was, dat de Duitöchers onmiddellijk de stad aanvielen, welke aanval werd afgeslagen, doordat de Duitsche 'artillerie door Maritz' dubbel verraad in moedelijkhedeh was gekomen. De vijand trok zich terug met zware ver liezen. De Duitschers namen Maritz dade lijk gevaugen. Hij is waarschijnlijk zonder vorm van proces geëxecuteerd. De Turken in aftocht. LONDENUit Kairo wordt aan het Persbureau bericht, dat de Turken in vol len aftocht zijn. 0p Zee. De „Orioie" getorpilleerd? LONDEN. Volgens een mededeeling van de Admiraliteit .zijn op 6 Febr. twee red dingbooten gevonden bij Rye (zuidkust van Engeland), gemerkt: „Oriole". Men vreest, dat het stoomschip Oriole" van de „General Steam Navigations", dat op 29 Jan. uit Londen is vertrokken en op 30 Januari te Havre werd verwacht, getor pilleerd is door den Duitschen onderzeeër, die ook de „Toko Maru" en de „Ikaria" in den grond heeft geboord. De equipage van de „Oriole" bestond uit 21 man. De neutralen en de Duitsche blokkade. ROME. Er zijn besprekingen ge opend tusschen neutrale mogendheden over de houding, aan te nemen tegen over de door Duitschland afgekondigde blokkade. De algemeene meening is, dat een protest zal worden ingediend, maar een definitief besluit is nog niet genomen en ook is nog niet besloten of het protest der verschillende staten gelijkluidend zal zijn of zal verschillen naar gelang van het ge wicht der neutrale belangen welke worden bedreigd. Een protest. PARIJS, 10 Febr. De Fransch© regeering heeft aan de yertegewoordigers der neutrale mogendheden een protest overhandigd tegen i het in den grond boren Tan het koopvaardij- j Schip „Amiral Ganteaume" door een Duit schen onderzeeër in het Kanaal cn er op gewe zen, dat het schip alleen vrouwen, kinderen en oude mannen aan boord had. Overal verkrijg baar.I verzenden wij Franco, na ont vangst van postwissel groot fl.55, <dit is 100 voor 15 ets.), nTiemW (dit is >00 voor 15 ets.), met bijvoeging van volledige prijs couranten voor wederverkocpers. Sigarenfabriek „JAVA", Firma H. v. d. HEVDEN, (52) Hang 45, Rotterdam, WI E "w nog deel wil nemen aan de Schrift. Cursus voor Kommies, Hulpkeurmeester, Postbe ambte, Taal, Rekenen en Natuurkunde voor/1.50 per3 mnd. EngeEsch 2.50 p. 3 mnd. moet zich haasten. de Studiegids. Amsterdam. 1 Simplex Motorrijwiel 2*25. 1 Sun 200.— 1 Rad Co. r 190.— 1 N. S. U. 90.— 1 Eisink 100. 2de hands Rjjwielen in alle prjjzen. GEBKS. BERGREYER, Rozengracht 40, Amsterdam Binnen Imslil lederen avond 8 uur met het j Sensatie-Programma als Carré's Wereldberoemde! Vrijheidsdressuren. Retour du Ball! Wie blijft Overwinnaar? Aapje No. 117. Arabische Manoeuvrespelen etc. IWilitairen beneden den rang van officier betalen: 1 Rang 1.10 1 uitgM0ni8rd n" S'i3 i z°"<"ss- is de aangenaamste bezigheid te velde, in de forten, in het kamp, aan boord ©mz. De militair is in de gelegenheid belangwekkende Sierïnnerings-momenten vast te leggen. inilet voor 5ra tie gelegen heid Js. Donkere Kamer is onnoodlg. SJ stuurt uwe opnamen aan ons en krijgt alles goed af gewerkt terug. Prijslijst van toestellen, in elk formaat en voor iedere beurs, op aanvrage, tevens gaarne alle gewenschte inlichtingen. Volledig onderricht gratis. \t BT B&3 Cl EN VER2END2AKEN 8 W EL B^S OL W SJ- GEVESTIGD TE: DEN MAAG NIJMEGEN AMSTERDAM GRONINGEN 124 Noordeindo 13 v. Berchenstr. 184 Rokin 3 KI. Pelsterstraat

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4