Binnenland. Legerzaken. Correspondentie. (Jit Leger en Vloot. IDE SOLDATENCOURANT van Woensdag 10 Februari 1915 3 zijn geworden van de nog op zee zijnde Duit- eche kruisers. Vooral in de kringen der as suradeurs maakt men zich zeer ongerust. De verzekerings- en herverzekcringspremies artujgen snel. De „Temps" maakte in zijn nummer van 31 Jan. reeds melding van de vertraging van de stoomschepen „Hemisphere" en ,.Potaro", die van Engeland naar Z--Ame rika vertrokken, niet op tijd zijn aangeko men; volgens de „Times" zou dit het ge volg zijn van de actie van de „Kronpnnz Wilhelm". Sindsdien is het aantal zoek- zijnde schepen aanmerkelijk toegenomen, Van de „Higliland-Brac" hoorde men niets 6inds 'den Sen Jan., op welken datum het schip Vigo verliet op weg naar Monte video. Gewoonlijk doen de schepen van de maatschappij, waaraan dit schip behoort, 22 dagen over de reis. Maar dit schip, dat bestemd i6 voor het vervoer van bevroren vleesch, is niet het eenige, waarop vergeefs gewacht wordt. De „Temps" geeft een lijstje van de volgende schepen, die over tijd zijn: Hemisphere van 1897 ink- 3486 tons. Potaro Highland-Bra Tongariro Australian Bramley Miceria Duendes Roher Don Diego Esses-Abbey Dolhanna Mocht het blijken, dat de bestaande vrees bewaarheid wordt en dat de schepen ver nield zijn, dan zou het verlies vrij belang rijk zijn, besluit het blad in scheepvaart, vaartkriugen heerecht de meening, dat de vertraging van deze schepen het gevolg is van nieuwe bedrijvigheid van de Duifc- 6che kruisers. 1904 4919 1910 7634 1901 8073 1911 4773 1906 4290 1914 4702 1906 4502 1898 3499 1906 3632 1911 3595 1906 4662 De Koningin. Ter gelegenheid van een tocht in de om streken vertoefde. H. M. de Koningin Za terdagochtend eenigen tijd in het Gemeente huis te Katwijk en in dat te Noordwijk. In beide'Gemeentehuizen liet H. M. zich door den burgemeester eenige personen voorstellen, die H. M. in verband met de tijdsomstandigheden alle inlichtingen kon den verstrekken betreffende den toestand in de omgeving, zoowel wat betreft het ver- leenen van steun aan behoeftigen, als de plaatselijke werkverschaffing en de zorg voor vluchtelingen. De Koningin bracht Vrijdagavond een be- fcoek aan de afdeeling der R.-K. Militaireu- vereeniging van de Da Costa6traat te 's-Gra- venhage. Eenige militairen werden door H- M. toegesproken. Nationale Vereeniging tot steun van Militairen. Met bijzondere ingenomenheid kunnen wij -molden dat de Opperbevelhebber van Land- en -Zeemacht tot het lidmaatschapyfler Vereeuiging is toegetreden. Wij hopjn day dat goede voor beeld door vele officieren zal worden gevolgd. Mr. J. H. Bergsma. f Te 's-Gravenhage is op 76-jarigen leef tijd overleden de oud-minister van koloniën mr. J. H. Bergsmahij maakte deel uit van het kabinet RöellVan Houten, dat van Mei 1894 tot Juli 1897 zitting had. Onder zijn regeering had het bekende Lom bok-conflict plaats. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, t To Ginniken is in den ouderdom van 68 jaar overleden de gep. kolonel der infanterie jhr. J. P. Bloys van Treslong, officier in de orde van Oranje-Nassau. Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landm., tot rijd.'niil. tandartsde mil.-serg. A. Edel en J. P. A. Brand,' ondersek. van liet 18e en van het 4e ïêg inf.; de inil.-korp. P. Visser. J. van der Heide en J. de Jong, onder- Boheidenl. van het le reg. vest.-art., van het 4e en van het 20e reg. inf.de land weer plsol daten P. H. M. Schreurs, P. F. M. L. Hartog van Band a, G. L. Courbois, J. W. Skitters, C. J. Prins, T. M. Berends, P J. E. Friederich, H. H. Een tegenstelling, nietwaar? De grootste en de kleinste soldaat van het fort Kwalcel, en waarschijnlijk de langste en kortste van t heele Nederlandsche leger. Wantdekleinste houdt precies de maat voor de infanterie: kleiner landsverdedigers kunnen er dus in ons leger niet voorkomen. De langste daar entegen meet 2.08 M Wcot iemand een grootar in ons leger? T. A. B o r cn I. A. Holtliaus. ondersch. van het 48c, 22e, 13©, 18e, 20e, 32e en 14o bat. landw.-inf., van de landw.-art. en van het- 9o but. landw.-inf.de mil.-soldaat L. H van Hulsteyn, van het lie reg. inf., en de mil.-soldaat-ziekendrager .T. H. Meijer, van de 3e comp. hospitaalsold. Bij K. B. zijn benoemd, met afwijking in zooverre van de bestaand© organisatie, bij het wapen der cav., tot ritm., do le luits. jhr. J. W. (lodin de Beaufort, H. A. C F a bius cn W. J. Jol te», allen van het wapen. Bij K. B. zijn benoemd bij het reserv personeel der landm., bij bet wapen der inf., tot res.-2e-luit. bij liun tegenw. korps, de vaandrigs J. Jansen, van het 20e reg., en W. J. Müüse, S. iioelofsen en J. J Tulleken, allen van het 16o reg. Bij K. B. is benoemd bij het res.-personeel der landm., bij het wapen der oav., bij het 3e reg. huzaren, tot res.-2e luit, de kornet A. van M o o c k, van hot korps. Benoemd tot tijdelijk militair tandarts do milicien-sergeanten A. Edel en J. P. A. Brand, onderscheidenlijk van bet 18e en 4e regiment infanterie, de milicien-korporaals P. Visser, J. van der Hoide en J. dt Jong, onderscheidenlijk van bet le regiment vestingartillerie, 4e en 20e regiment infante rie; de landweerplichtige soldaten P. H. M Schreurs, P. F. M. L. Hartogvar Ban da, G. L. Courbois, J. W. S wit te r s, C. J. Prins, T. M. Berends, P. J. E. Friederich, H. H. T. A. B o r en J. A. H o 11 h a u s, onderscheidenlijk van het 48e, 22e, 13e, 18e, 20e, 32e en 14e bataljon landweer-infanterie, van de landweerartillerie en van het 9e bataljon landweer-infanterie; de milicien soldaat L. H. van Hulsteyn van bet 11e regiment infanterie en de milicien- soldaat-ziekendrager J. H. Meyer van de compagnie hospitaal-soldaten. Benoemd met afwijking der organisatie bij de cavalerie tot ritmeester de le luitenants jhr. J. W. Godin de Beaufort, H. A. C. F a b i u s en W. J. J e 11 e s, allen van het w.apen. Benoemd tot 2e gezagvoerend postwachter bij het jStoompontveer over het Noordzeekanaal te Velsen C. Landwehr. mot eervol ont slag ah sluisknecht aan de Noordzeesluizen te IJmuiden. Het Instructie-Bataljon. Bij aanschrijving van den M. v. O. is be paald dat in de laatste week van Maart a.s. de toelating voor bet Instructie-Bataljon wordt opengesteld voor jongelieden, die op 1 April d.a.v. den leeftijd van 15^ jaar wel, doch dien van 16 jaar nog niet bereikt zullen hebben. De opleiding der volontairs zal plaats heb ben to Kampen. Voor het verstrekken van inlichtingen en de oproeping zorgt de commandant van bet In structie-Bataljon (adres Hpendam N.H.). G. M., Boskoop. Geen kunstarm en geen ongeluk. Do ecne arm vau Z. M. is alleen iet© korter dan de andere. Red. H. te N Uw onmiddellijke chef beslist in deze. De verklaring zelf niet in 6taat te zijn de kosten te dragen wordt verlangd. Verder onderzoek heeft niet plaats, maar uw onmid dellijke chef, uw toestand allicht kennende, behoudt de beslissing. Red. G. A. B. te N. Wij hebben uw wensch bij de Amsterdainsche politie-autoriteiten kenbaar jemaabt. Afwachten dus. Red. Lezers te Kampen. Aan onze redactie zijn de intieme bijzonderheden niet bekend. Uwe onmiddellijke chef maakt dat uit. Ried. Mil. C. H. B. Bergen op Zoom. Met klach ten over de prijzen in de cantine moet u zich wenden tot uw on middellijken rbpf. Wij bunnen hier niet beoordeelen. wat verdeeld in kleine hoeveelheden do waren per kilo mogen op brengen. Red. G. J. 3 I. 12 R.S. A. Toestemming om te trouwen hebt u niet noodig. Aan de pasge huwde vrouwen wordt ook ondersteuning ge geven. Trouwen in burgerkleeding wordt niet toegestaan. Rod. M. W. v- d. V. Een torpedoboot kan niet onder water verblijven, een duikboot of onder zeeër wel. Red. J. R., landweerman. C'-oevorden. Neen, dan kan men ieder afzonderlijk zich wenden tot zijn onmiddellijken chef, de CCt. of Fortct., of wel ieder afzonderlijk een request op zegel aan den M. v. O. Zenden. Red. Korpls der mariniers a/b Hr. Ms. ,,De Ruy- ter Ons onbekend, vraag het dus uwen on middellijken chef. Red. G. Sp. 6e Batt. 3 R. Veld-art. Neem, niet meer. Red. B. v. D. te M. Kan u daarover met den losten wil niet inlichten. Wend u dus tot uwen onmiddellijken chef. Rod. J. L. to S. v. G. Neen, het kan niet meer. Red. Det. Brouwershaven. Militairen die hun woonplaats tot garnizoen hebben hebben evengoed recht op verlof. Red. J. Lodewijks. Waarschijnlijk omdat Duitech- land het niet wil en het gevaarlijk is door de kans niet meer terug doorgelaten te worden. Red. Mil. A. P. B. te O. T.. K. D. te V. en mil. P. te P. Uw Terzen zijn niet geschikt voor is blad. Red. J. IJ., fourier 4III 6e ree. Inf. Ons niet met juistheid bekend. Do cijfers, zoo in den omloop genoemd, zijn vrij juist, maar u be grijpt dat lioogere belangen de publicatie ver bieden. lied. M. v. d. G. 1-I-Reg. Grenadiers vraagt het adres van Jozef Warnne, uit België hier ge komen cn thans in ons leger onder de wapenen Red. H. v. d. B., mil.-korp.. Sas van Gent. Per request langs den militair-hicrarchiken weg aan den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht vragen. 11 e d. H. de H. te 's-H. en P. M. te H. Ditmaal inden wij uw verzen minder geschikt en dan bobben we nog zulk een grooten voorraad. Red. „Een onbekende Van onbekenden en onge- noemden nemen we niets op. Red. F. W. B. te H. Een paar vroeger gezonden irzen van u hebben we dezer dagen ter zet terij gegeven. Do thans gezonden komen ons minder geschikt voor. Ited. Verbetering. Het verslag over de Mili taire Sportuitvoering in ons blad van 5 Febr. '.1. kwam niet uit Weesp maar uit De ven loos beschikbaar gesteld heeft voor de militai ren. benevens de dames mevr. Posthumus Meijes, mevr. Hu%, mevr. Los, mej. Verbeek Wolthuis en do overige leden der commissi-- H. M. ondervroeg daarna eenige militairen over muziek, voordrachten enz. en was blijk baar zeer voldaan over alles. Bij liet verlaten van liet gebouw werd H. 31. een drietal boera's door allo aanwezigen toegeroepen. Uit Hansweert. Korporaal A. v. d. Linde schrijft ons uit Hansweert Wij waren er zoo aan gewoon geraakt, t Was onder ons „inheen sch" geworden Gnoe" JiPt kopje Korporaal v. d Swaluw sclirijft ons", vonden wij in onze Courant wat het Hans vee rtsch© comité tot entw. en ontsp voir de militairen zooal presteerde. Dit beeft een keer genomen Onze getrouwe verslag gever heeft j romotic gemaakt en is op hoog bevel naar het Vlaanderen 1 and vertrokken. Van hieruit nog een hartelijk „saiutem" ser geant v. d. Swalmvl Evenwel, uu zijn taak aan andere, hoewel minder vaardige hand is toevertrouwd, hopen wij onzen kameraden van tijd +ot tijd iets uit Hansweert te kunnen melden. Nu reeds vin den wij hier stof voor. Allereerst een ontwik- kelingsavond. De heer Verbage van Krui- mingen trad op met een lezing over „Do Tijd". De voorzitter van bet comité, do wel- ed. heer v Doornick, opent de vergadering I en stelt den 6preker in de gelegenheid ..om ons op de hoogte te brengen van den tijd." De heer Verbage zal niet uitmaken wat tijd is, dat heeft nooit iemand gekund. Hij zal zijn onderwerp abstract behandelen, Do tijd in haar verdeeling van sec., minuten, uren, dagen, maanden cn jaren. Op zeer duidelijke wijze doet spr. ons zien hoe deze verdeeling enkel en alleen beheerscht wordt door de wen telingen der hemellicliamen en de draaiing der aarde om haar as. Ontzaglijke moeite beeft liet gekost eer men het ideaal bereikt bad. j De fouten van den één vormden een bron van I studie voor den ander. Hij geeft aan het ver schil tusschen Juliaansebe en Gregoriaansche tijdrekening. Hoe het komt dat de zomer ons de lange dagen: de winter ons de lange nach ten brengt. Hoe de maan, haar licht ontvan gend van de zon, ons liaar lieflijk schijnsel in prettige winteravonden 6chenkt. In eindeloozo variatie en in ontzaglijke hoeveelheid vindt men de uurwerken, welke ons den tijd aan wijzen. De grootste klok bevindt zich in Moskou en weegt verscheidene duizenden pondende kleinste vindt men eveneens in Moskou, heeft een middellijn van slechts enkele millimeters en is geplaatst in een vingerring. Spreker be sloot zijn rede met een interessante oudejaars avondvertelling. Onze detachementscommandant, de le luit. Tadema, Bracht spr. een welverdiende hulde, dankte hem voor den leerzamen avond aan comité en militairen gegeven. Nu volgde er een ontspanningsavond, 't Is 3 Februari. Onze verwachtingen zijn hoog ge- kunnen worden opgezonden aan mej. C C. Huysinga, Jan Luykenstraat 72, Amster dam. Men make dit aan alle huisvlijtarbeiders bekend. Eerste uitvoering der Mobilisatieclub C. 0. V. Men schrijft ons uit Vierpolders: Vierpoldors is een plaatsje dat tot dusverre voor ons landweermannen ecne onbekende grootheid was en de eerste indruk, dien wij van de Vierpolders kregen, toen wij er voor 't eerst kwamen met het voornemen dit hoekje van ons vaderland te helpen verdedigen, was zoo ongeveer die, welken onze dichter I)e Geneetet bad, toen hij zijn boutade dichtto „O land van mest en mist, an koude, guren Tegen Doorsijperd sinkske grond, Vol najaarsjicht en wee, Trek overschoenen aan, gewijde grond dor vaad'ren, Gij, niet op mijn verzoek, ontworsteld aan de Zeer zeker is de Genestet toen eveneens in de Vierpolders geweest. Toch groeit in do Vier polders te midden van al die modder een schoone plant cn wel do Tooneclvc-re?nieing G. 0. V. Een tiental landweermannen en drie burge ressen uit de Vierpolders hebben een tooneel- club gevormd. Er is flink gestudeerd en het resultaat van die inspanning is geweest een uitstekend geslaagde uitvoering. Als hoofd nummers werd gekozen „Een slaaf der Eubio- thiek" en „Zonder bruidschat", waarom dol gelachen is. Het succes dezer uitvoering bleek wel hc-fc best uit- het feit dat de club tijdens de uitvoe ring in eene andere stelling werd genoodigd te komen 6pelon. De commandant v3n de be zetting der Vierpolders stelde de club in staat deze invitatie aan te nemen en hot moet hier erkend, de officieren hebben ook wat de repe titie aangaat, door het nu en dan toestaan van een vrijen middag, krachtig medegewerkt, het gelied te doer* 6lagen. Hiervoor dus onzen dank. Wanneer G. O. V. weer eens spoedig van zich Iaat hooien zal zij hiermede ongetwijfeld velen een genoegen doen. DONATEUR. Uit Den Helder. Men schrijft ons uit Den Helder: Evenals duizenden andere militairen werd ook onze compagnie te Den Helder door het Nederlandscb Vrouwen-Comité verblijd met een Kerslgave. Onze compagniescommandant, kapitein Higly, nam het initiatief, voor het geschonken geld een feestavond te organisee- ren. Een feestcommissie, bestaande uit verte genwoordigers van alle batterijen, niet alleen kader, maar ook gewone soldaten, was spoedig samengesteld en onder leiding van den heer comp.-commandanfc toog zij vlug aan het werk. Om voldoenden tijd van voorbereiding te heb ben, werd besloten, het feest pas in het begin van Februari te geven. Weldra was in vage Er is in de laatste weken zeer warm gestreden hij La Baseée in het noorden van Frankrijk. Volgens sommige berichten poogden de Duitschers hier door te breken* Onze plaat stelt r.u voor een hevigen aanval van Dnitache troepen op een Franscho afdeeling bij La Bassée. De aanval was zeer krachtig en de Franschen rekenden te moeten wijken, toen zij hulp kregen van de Engelschen en hnn medestrijders, de Indiërs. De kans keerde en de aanval werd glansrijk afgeslagen. Er wordt druk gevoetbald in ons leger, dat merkt men reeds aan de uitslagen, die de Soldatencourant nu en dan opneemt. Ook de 4. III van het Reg. Jagers heeft een Voetbal vereeniging opgericht, en het elftal heeft een kiekje van zich laten maken. We geven dat gaarne weer in ons blad. Volgens bijgaand schrijven is de opstelling en volgorde der spelers Bovensterij van links naar rechts Floraek (milc.) De Groot (mile.) Frijdal (mile.) Molekamp (milc. korp.) Willebrand (milc.) Lexmond (milc.) Knielende Dehase (milc.) Mobach (milc. Sergt. Ondersterij, zittende Schemkes (milc. sergt.), Mensink (milc.), Esseny (milc. korp.), De Bruin (milc.) VERZOEK. Onzen vriendelijken medewerkers het ver zoek om, met het oog op de beperkte plaats ruimte, in hun verslagen kortheid te willen betrachten. Redactie. □e Koningin en de Mil. Tehuizen. Mil. J. J. van Ginkel schrijft ons uit Den Haag Op Vrijdagavond j:l. bracht onze geëerbie digde'Koningin een bezoek aan het tijdelijk militaire Tehuis in de Kraaienhofstraat alhier. H.M. onderhield zich even met de aanwezige commissieleden, de heeren ds. Troelstra en den heer Hub. die dit gebouw geheel belange- spannen. En geen wonder. Eveneens op initia tief van het comité zal dezen avond een con cert gegeven worden, door de Goesche orkest- vereeniging „De Symphonie", onder leiding -an baar bekwamen directeur, den heer F. 1. Mannhardt. Kenners verzekerden ons dat het programma veel beloofde. Nu, voorop 6ta. reeds dat wij in onze verwachtingen niet zijn .teleurgesteld. Trn.wi-ns de lof van dit gezel schap Ï3 niet beperkt gebleven binnen de wal len van het stedeke Goes, ook daarbuiten is die reeds ruimschoots toegezwaaid. K'okke half ndt opent onze commandant met een hartelijk welkom do vergadering. Uit de 5 nrs. voor de pauze wagen wij het als zeer fraaie stukken te noemen no. 2 Dichter und Bauer, een Ouverture van F. von Suppé en niet minder no. 5 Fantasie van Faust. Na do pauze kregen wij nog 5 nummers. Nogmaals een „ouverture" no. 3. Met inge houden adem luisterden wij naar de zachte, Wegsleepende muziek van de hobo, straks be geleid en versterkt aanzwellend in steeds vol ler en krachtiger tonen. Geen wonder dat na ieder nummer in een krachtig applaus do ver gadering hare bewondering uitte. Onze commandant wist zich dan ook vooraf reeds van aller instemming verzekerd, toen hij in hartelijke bewoordingen den directeur dank bracht èn zijn Ed. met zijn gezelschap geluk wenschte. In een daverend applaus be tuigde de vergadering hare instemming toen zijn Ed. Gestr. het gezelschap een „Tot weer- zeins" toeroep. Krachtig en uit volle borst klonk tot slot, begeleid door de Symphonie ons oud eu geliefd Wilhelmus. Waarlijk, 't was een genotvolle avond. Tooneelvoorstelling voor de militairen te Amsterdam. Woensdag 10 Febr. 's avonds om 8 uur zal in bot Gebouw van do R. K. Vereeniging, Hoogte Kadijk 30—34 te Amsterdam, do be kende tooneelvereenigiug „Vrije Werkkring" voor do militairen een kluchtspel opvoeren, ge naamd: „Het Familiekind". Een flinke op komst zal de genoemde Ver. zeker ruimschoots vergoeding geven voor de door baar te nemen moeite. Tentoonstelling van voorwerpen (huisvlijt) vervaardigd door militairen in Amsterdam. De heer J- Stam, secretaris der Plaatselijke Commissie, schrijft ons: Militairen. die in den mobilisatietijd ver toefd hebben in Amsterdam on daar begonnen zijn met bet vervaardigen van huisvlijtvoor- werpen en dezen arbeid in hun tegenwoordige garnizoenen hebben voortgezet, kuuen deel nemen aan de tentoonstelling, die in het be gin van Maart in Amsterdam wordt gehou den. Invullingsbilletten en aan te hechten koor den zijn verkrijgbaar bij %den lieer J. Stam den secretaris der tentoonstellingscommissie, Reguliersgracht 132, terwijl de voorwerpen lijnen een programma samengesteld: wat mu ziek- en zangnummers en voor afwisseling eenige voordrachten en een paar tooneelstuk- jes. Liefhebbers om mee te werken, waren ge makkelijk te vinden en de voorbereiding nam een aanvang. Woensdag 3 Februari kwam de compagnie dan in Tivoli bijeen, vol spanning wat de avond, waarover al zoo dikwijls was gespro ken, brengen zou. Om h3lf 8 was do zaal ge vuld met ruim een 300-tal feestelijk gestemde miliciens en landweermannen en eenige ge- noodigden: H.H. officieren en eenige dames. Door de meesten werd al een blik geslagen in de Feestcourant, welke voor deze gelegenheid was uitgegeven en waarin behalve een woord van hulde en dank aan het Vrouwen-Comité waren opgenomenhet programma, de tekst der te zingen liederen en een aantal leuke berichten en advertentiën, waarom herhaalde lijk hartelijk gelachen werd. Precies half 8 kwam de compagnies-com- dant de zaal binnen en nam het feest een aanvang met liet gemeenschappelijk zingen van een welkomstlied, gemaakt door korpo raal Thielen. Hierop sprak onze kapitein een hartelijk openingswoord, waarin Z.WelEdel- Gestrenge o.a. een woord van dank bracht aan allen, die hun medewerking hadden verleend voor dezen feestavond, maar vooral aan het Ned. Vrouwen-Comité, dat ons in de gelegen heid stelde dit feest te vieren. Z.WelEdelge- strenge sprak ten slotte de hoop uit, dat allen een recht genoeglijken avond zouden hebben. Daarop werd een aanvang gemaakt met het eigenlijke programma. Dit bood afwisseling genoeg. Westoevers Dubbel Mannenkwartet, onder leiding van sergeant Jans, begon met een paar zangnummers: „Wilhelmus" en „Zondagswijding" van Abt, waarvan het laat ste zeer goed werd gezongen. Na van'den milicien Van den Aardweg een paar leuke voordrachten te hebben gehoord, getiteld: „Het eerste staatspensioen" en ..Opa's begrafenis". was het woord aan het kwartet, dat „Mijn Moeder" van Wierts en ..Meiplanting" van Verhulst ton gehoore bracht, een paar zeer mooie liederen, gevoel vol gezongen. In het laatste konden we nog genieten van een mooïen bariton-solo, gezon gen door den milicien Knip, lid van het be kende V ognummer zangkoor. Een woord var. dank past bier aan het bestuur van Helders mannenkoor, dat zoo vriendelijk nas de he deren beschikbaar te stellen. Verder werden we vergast op eenige zang nummers van mevrouw Bentz van den Berefc die zeer mooi een viertal liederen van Opso mer, woorden van René de Clcrcq, zong. Dat haar zang in den smaak viel, bewees het da verend applaus, waardoor zij zich tot een toe gift liet verleiden. Mevrouw Higly was zoo welwillend de piano-begeleiding op zich te nemen. Vervolgens gaf korporaal d'Hont nog eenige voordrachten en daarop yolgde een klucht ge titeld: „Een half uurtje bij den kapper", die zeer goed gespeeld wen! en waarom herhaal delijk hartelyk werd gelachen. Hiermee was het eerste deel van het pro gramma afgewerkt. Do kellners hadden on- dertusschen handen vol werk, om ieder tegen inwisseling van de verstrekte consumptie-bons van het bestelde te voorzien. De Weihnachts- stollen, waarop getracteerd werd, liet men zich ook goed smaken. In do pauze en tusschen de verschillende nummer» van het programma zorgde een uit stekend strijkje ondy leiding van den staf- hoornblazer, serg.-majoor De Greef, voor aan gename afwisseling. Na do pauze kregen wc nog te hooren ..Avondzang" van het kwartet en een voordracht van den milicien-muzikant „Een kwartiertje in do rechtzaal" en daarna weer een klucht :„Een onrustige nacht", die zeer koddige tooneeltjes te zien gaf en dan ook zeer op de lachspieren werkte. We willen geen namen noemen, doch in aanmerking ge nomen, dat bet dilettantenwerk was, kunen we wel verklaren, dat er, ook in bet eerste stukje, goed gespeeld werd. Nadat korporaal d'Hont op verzoek nog eenige voordrachten ten best© gaf, werd het sluitingslied, ook van korp. Thielen, gezongen. Een tableau, waarin we de spelers van het laatste stukje nog eens op het tooneei zagen onder belichting van Bengaalsch vuur, besloot den feestavond. Nu, 't werd ook tijd van scheiden: 't was bij half 12. We gelooven niet te veel te zeggen, als we verzekeren, dat ieder voldaan naar zijn kwar tier terugkeerde en dankbaar gestemd was jegens het Vrouwen-Comité en jegens allen, die tot het welslagen van dit feest hadden bij gedragen en bij de meesten zal de wensch zijn opgekomen „Hè, hadden we zoo'n avondje nog eens meer." I. V. Vrede op Aarde? Milicien Van Loon schrijft ons uit Alpnen a/d Rijn: Het Kerstfeest van 1914 werd door zeer vele duizenden gevierd op de slagvelden en het gelui der Kerstklokken wordt overstemd door het bulderen van het kanon. Geen vrede op aarde; overal waar de fakkel van den oorlog zijn hellebrand heeft ontstoken, daveren de kanonnen, spatten uiteen do iel met vernieti ging Blaande granaten, maait de dood met onvermoeibare zc-is jonge menscheulevens weg als halmen en er klinkt een duivelenlach over onze rood bloedende aarde. Wie zijn hand op een menschenlichaam legt anders dan in liefde, liefde die tevens eerbied is voor dit grootste wonder van Gods schepping, pleegt heilig schennis. Vrede op aarde? Wij moeten ons best doen, door denken, door woord en geschrift de vol ken van den oorlog te bevrijden en laten wij er naar streven, dat in de toekomst gruwelen, als thans plaats vinden, niet meer kunnen gebeuren. We moeten dan eerst ons eigen leven zuiveren en eerst als er iu ons hart vrede is, zal er ook vrede op aarde zijn. Waar schijnlijk zal een vliegenier een bom werpen op Bethlehem, of op Golgotha en daar ver woesten de plaats waar eens de kribbe stond en het huis van Hem, die de Christenheid als Vredevorst huldigt. Men spreekt nu in onze dagen van het bankroet van het Christendom, is 't een wonder, nu men zoo spreekt? Is hot de vrucht van 20 eeuwen Christendom, een losge broken hel, een wereld, die tot ruïne wordt! Moge het ware Christendom toch spoedig komen! Het Christendom van Hem, die ous leerde vijanden lief te hebben en te zegenen wie ons vloeken. Geen vrede op aarde thans, maar 't kan nu en moet zijn „vrede in de ziel". Uit de diepte der ellende van dezen oorlog heeft deze mensch geroepen tot zijn God en God heeft hem geantwoord. God doet hem aanschouwen het kind in de kribbe en dat kind, het is de Vrede, die komt, neen die er altijd is, de Vrede te midden van den wereldoorlog. Ja, inderdaad, er is toch vrede op aarde, overal waar wordt gebeden tot den grooten Meester, Jezus de Christus. „O, Vredevorst, Gij kunt gebieden, De Vrede op aarde en in mijn ziel!" v. L. Uit Klaaswaal. Mil. J. C. Langendoen schrijft ons: Vrijdagavond 1.1. werd den militairen alhier ter plaatse eene aangename verrassing gebo den, door den commandant en eenige ingezete nen dezer plaats. Ons wachtte n.l. 't optreden van den karakterhumorist August de Laat (hospitaalsoldaat, veldkazerne, Utrecht) en den Holl. humorist Jacq. Dutreau. De comman dant opende den avond met eenige hartelijke woorden, waarna 't militaire muziekkorps „De Kleigalm", 't Wilhelmus blies, 't welk allen in staande houding deed luisteren. Spoe dig daarna verschenen iie humoristen ten too- neole, aio met hunne luimige stukken maak ten, dat do lachspieren duchtig in werking kwamen. Vooral de „Serenade aan Pepita iel zeer in den smaak. Bovendien ontvingen de aanwezige militairen gratis ververscbingen en sigaren. Het geheel werd opgeluisterd door de melodieuze muziek van bovengenoemd korps, en een en ander werkte mede, dat do avond genoeglijk werd doorgebracht. Uit aller naam dankte de serg.- raajoor Jansen den commandant voor den avond ons bereid en wij roepen de humoristen niet alleen een „hartelijk vaarwel" maar ook Lien „spoedig tot weerziens" toe. Een avondje. Men meldt ous: A.s. Donderdag organiseert het comité „Voor »nze Jongens" in de zaai van het „Hof van Holland" wederom een voordrachtenavond. Medewerkenden zijn o.a. sergt. Van Hees, staf muzikant Borstlap en kanonnier Groenouwe. Het strijkorkest van de huzaren luistert het geheel op. De avond wordt gegeven uitsluitend i-oor de in Breda en omstreken gekantonneerde •roepen of aldaar met verlof vertoevende mili tairen. Ten Afscheid. Men schrijft ons uit Zevenbergen Helaas, hij gaat ons verlaten om zijn aanstel ling bij het Depót te Amsterdam te gaan ver vullen. Wat wij aan hem verliezen, kunnen wij inmogelijk uitdrukken en gaarne hadden we hem hier bij ons zien blijven. Edoch de belan gen van den dienst roepen hem weg en daar voor zwicht alles. Hij waa onze voorspraak in alles en bezorgde ons menig aangenaam uurtje, waardoor wij den druk der mobilisatie minder gevoelden. Werkelijk, met spijt zien we onzen sergeant Reijnen vertrekken. Moge het hem welgaan en moge hij in zijn nieuwe standplaats weer aller achting en sympathie winnen, zoo- as hij de onze won. Sergeant Reijnen, vaarwel, u zult steeds in aangename herinnering bij ons blijven. Leef gelukkig. Do Hospitaalsoldaten te Zevenbergen. Uit Cl essen. Men meldt ons uit Giessen Te Gieuon (N.-Brabant) ia opgericht de militaire zangvereeniging „Oranje", direc teur de heer U uwer kerk (sergeant-art.). Het bestuur is samengesteld als volgtser geant Stam, voorzitter, korporaal A. Blom, penningmeester, korporaal N. .-niit, secretaris. Als hulp-directeur treedt op do kann. J. Zan den. Aan de Vereeniging „Onze Vloot". Mil. Duut Jr. 6chrijft ons uit West- ka peil e Een getrouw lezor van do Soldatencourant zal uit de verschillende stukjes opmerken hoe van velo zijden getracht wordt het den mili tairen zoo aangenaam mogelijk te maken. Men heeft ingezien dat de mannen, die op afgelegen plaatsen gestationneerd zijn, zich op den duur zouden gaan vervelen, en dat die verveling grootendeels ia weg te nemen door hun van tijd tot tijd eenigo verrassingen too to ziend en, zooal» gezelschap spelen en derge lijks. Van al deze goede gevers is het de Vereeni ging „Onze Vloot" wel, die het meest op den voorgrond treedt. Deze xereoniging heeft een bijzonder goeden smaak in haar keus voor geschenken. Zoo werden wij al verscheidene maten verrast met een zending van dien kant, welke bestond uit rookmateriaal, versnaperin gen lectuur en spelletjes. Het mooiste was wel een gramaphoon, die aan post 35 werd toegezonden, welk muziek instrument nu menig vrij uurtje opluistert. Het i.5 daarom voor ondergetoekenden een blijde plicht om langs dezen weg de Vereeni ging „Onze Vloot" en har© medewerkers har- telijken dank te zoggen voor de vel© verrassin gen, die wij gedurende den mobilisatietijd van haar ontvingen, wat ons in de gelegenheid stelt de verloren oogenblikken nuttig en gezel lig door te brengen. Dankbaar verblijven wij: Zeomilic. Kustwachters der Marine Kustw. posten35 en 36, Oost-Kap© 11© Wcst-Kapelle. Van Fort bij de Nieuwe 8teeg. Men schrijft ons: „Beter laat dan nooit", zegt het spreek woord en dit is dan ook van toepassing ge weest op het fort bij de Nieuwe Steeg voor wat betreft bet daarstellec van een feest avond. Was onze bezetting meermalen in de gele genheid elders uitvoeringen bij te wonen, een dusdanig avondje ia onze eigen cantine was nog „nicht dagowesen". Met groote vreugde werd dan ook de aan kondiging begroet, dat ons onlangs opgericht fanfare-korps een concert zou geven afgewis seld door het optreden van den humorist Jan van Esch uit Nijmegen. In de fraai versierde, gezellige cantine stap te om 7 uur de bezetting „in veld tenue zonder uitrusting of klompen" binnen en nadat ook H.H. Officieren, met den Fort-Commandant aan het hoofd, hadden plaats genomen zette de muziek een vroolijken marsch iu. Reeds bij het eerste optreden van Jan Tan Esch bieek al dadelijk dat hij zijn welbekenden naam als humorst allo eer aandeed, terwijl het succes bij zijn verdere numrqers steeds stijgeu- ce was; een greep uit de vele aardige voor drachten is bv. ..Grootvadertje", welk drama tisch nummer hij uitstekend weergaf zoowel wat betreft voordracht als typeering, terwijl als komisch nummer „Jantje die zoo lekker lacht", grooten bijval oogstte. De bij het einde der uitvoering door den Fort-Commandant tot Jan van Esch gespro ken woorden van meer dan voldaanheid, waren dan ook wel op hare plaats, getuige het storm achtige applaus van de aanwezigen toen die commnndant hem een tot weerziens toe wen schte. Unze eerste feestavond is zeer zeker als ge slaagd te beschouwen, zoodat wij dan ook met het volste vertrouwen den heer Van Esch kunnen aanbevelen. Rest ons nog een woord van hulde te bren gen aan het fanfarekorps, dat, hoewel nog zoo kort bestaande onder onvermoeide leiding van haren dirigent, voor eene aangename afwisse ling zorgde. Het Panama-kanaal. Meu uieldt ons uit Weesp: Met bovengenoemd onderwerp trad Donder dag 4 Februari voor de mobilisatieclub alhier op, de heer Siebenga Mulder. Spreker gaf eerst een overzicht van het ontstaan van het Panamakanaalhoe Karei V do eerste was welke het plan opwierp voor eeno verbinding tusschen de beide zeeën, tot in 1855 de Pana ma-spoorweg tot stand kwam. Het Fransche volk komt echter de eer toe de eerste t© zijn geweest welke het vraagstuk praetiseh ter hand nam; in 1882 werd door graaf De Les- seps met het werk begonnen. Het plan-De Lesseps bleek echter niet te voldoen In 1904 nam de Amerikaansche regeering het geheel© plan met den spoorweg over en onder hare leiding is dan ook het grootsche werk voltooid Eene serie fraaie lichtbeelden verduidelijkt© de lezing. Dat de heer S. 31. allen aanwezigen een zeer leerzamen en genotvollen avond K reid had, bewees wel hot applaus hem na af loop gebracht. Wegblijvers, gij hebt zeer veel gemist! Uit Ter A pel. Men meldt ons uit Ter Apel: Hei gelukte een patrouille van vijf man v3n het Detachement Ter Apel, t.w.enema, A. B„ Wolters, Vegter en Goeman, eene aan houding te doen van leder en autobanden,, welk oyer de grens zou worden gebracht-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3