Marinezaken. Correspond e^n tie. Uit Leger en Vloot. IDE SOUDA'X'HJÏM ÜO O Kw».l\ u- van vryaag r eoruan x w x l> 7 jaar geleden dat- een minister een bezoek bracht- aan onze militaire werkplaatsen aan de Herabrug. (W- v. d. D.) Militaire berichten, Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is bepaald, dat door de kqrpscbmman- danteu, of door hen, die als zoodanig optreden, van 1 Februari af 3 weken verlof zal kun nen worden verleend aan do dienstplichtigen, die op 20 Juli 191-4 werkzaam waren ter Beurze of in do effectenafdeeling van Banken of van commissi onuairs in effecten met uitzonde ring evenwel van het personeel van Incnsso-, Coupons- of Rekcningcourant-Afdëelingen mit.s een bewijs wordt overgelegd, waaruit blijkt, dat de firmant, die het verlof aanvraagt. ]id is van den Provincialen Bond van_ Effecten handelaren, en dat het verlof noodig is voor het weder op goeden gang brengen van het be- drijf. Ten gevolge op zijn order van 27 Januari j.l. is door den opperbevelhebber van land- en zeomaclit bepaald, dat het daarin gestelde ook van toepassing is op de verloven aangevraagd door leden der „Verceniging voor den Effec tenhandel" te Amsterdam, die bij de aanvrage een bewijs hebben over te leggen lid va-n deze vereoniging te zijn. De luitenant ter zee lo kl. T. Akker man, commandant van do kanonneerboot ..Freijr", wordt 3 Februari eervol van het be vel ontheven en geplaatst aan boord van den mijneulegger „Triton" en vervangen door den luitenant ter zee le kl. P. M. va n Riel, thans- le officier aan boord van den schoener „Zeehond". J. V. d. H., 1 38 L.W. Men zal uw diensten in uw vroegere qualiteit thans niet meer noo dig hebben. Red. Mil. M. B. B., Nuniansdorp. De grootste helft der zoons moet dienen. Red. W. K., mil.-korp. Tilburg. Wij weten het niet afdoende. Vraag het uwen Compagnies commandant. R e d. Korp. A. r. S., le R. V.-A. Uw veronder stelling vervalt, wanneer u weet, dat ge thans niet in werkelijken dienst zijt. Daardoor is van premie geen sprake. Red. J. J. K. Wend u tot uw compagniescomman dant, die alleen in staat is het antwoord op uw vraag te geven. Red. J. S. mil. wachtmeester, Tilburg. Als de compagniescommandant het noodig vindt kunt u nog een stel nieuwe bovenkleeding voor Rijksrekening ontvangen, doch van grot laken. De versierselen blijven voor uw reke ning. Red. Huzaar B., Venlo. Op die reservep-premie hebt. u geen recht, aangezien ge thans wordt beschouwd als te zijn in werkelijken dienst. Red. .Mil. J. V., Hellevoetsluis. Uw eerste vraag kan uw sergeant-majoor beantwoorden.. Uw tweede vraag moet met „neen" beantwoord worden. Red. G. Kint, 3Se L.W.B. Sluit uw brief aan mr. Strasser in een bnef aan de Directie van de HollandAmerika-lijn te Rotterdam, met beleefd verzoek den eersten brief aan haar collega van adres to willen voorzien. Red. II. C. v. R. to Moergestel. Uw vers, al heeft het goede hoedanigheden, is nog niet geschikt voor plaatsing. Liefst hebben we ook wat kor ter gedichten. Red. P. v. V. te Harmeien. De brief in dichtmaat van uw vriend is ook al was hij geschikt' te groot voor ons blad. We moeten steeds meer woekeren met onze ruimte, vooral nu de rubrieken zich al meer uitbreiden. Red. W. Z. te O. en G. A. J. te B. o. Z. Nog 'niet geschikt, ondanks enkelo goede regels. Red. R. d. J. Adres van den Ned. consul in Argentinië is de heer S. E. F. Keil te Mendoza, aan wien in het Ncderlandsch geschreven kan worden. Red. Esperanto-Vragenbus. Alle vragen enz. te richten aan het adres van Profesoro Blok, Kamer 50. Fort Erfprins, Helder. J. Kloosterman, Soerendonk. Ja, aan het slot van den cursus komt eene opgave van Esperanto-boeken. A. Haverkamp, 's-Hage. De beide boekjes werden u reeds toegezonden. De cursus is ge heel kosteloos. P. Kaster, Haarlem. Wel bedankt voor uwe mododeeling. Ik hoop gaarne dat u en uwe collega's ijverige Esperantisten zullen worden. U ontvangt 2 stel boekjes. L. Visser, 's-Hage. Uw uitzien is tenminste ïliet tevergeefsoh geweest. Thans maar mot frisschen moed aan de studio begonnen. P. v. d. Laak, Willemstad. Indien u de 8 lessen flink bestudeert en alles ervan kent, is uw kennis van 't Esperanto reeds voor 99 volmaakt. Leert ook do woorden van Sleutel en Aanhangsel. J. Noteboom, Bergen op Zoom. 't Esperanto is u dus niet geheel vreemd meer. Volg maar stipt don cursus en maak do oefeningen. C. Willemsen, Vlissingeu. Vrijwilligers zijn toch ook „Militairen"? Ze zijn even welkom. Onderscheid wordt volstrekt niet gemaakt. Sergt. v. d. Brink, Baerle-Nassau. Esperau- to-boekeu kunt u eigenlijk in eiken boekhan del bestellen. Catalogus kunt u bekomen bij den hoer J. L. Bruyu, Weimavstraat no. 2S2, 's-Giavenhage. Opperwachtmeester v. Geinen, 't Is u wel ernst met do studie. Van harte succes «ermede. Als u iets to vragen hebt, wend u dPi maar gerust-tot mij. Gaarno sta ik u ten dienste. Stafmuzikant Verdoom. Ik wensch u veel succes met het Esperanto-clubje. Het groeie en bloeie! Thoo Linders, Ede. Voorloopig zijn geene andere boeken noodig. G. *P. v. Eerton, Kijkduin. Met uwe konnis van vreemde talen zal het u zeer zeker gemak kelijk vallen, spoedig het Esperanto onder do knie te hebben. Uw voornemen om u ook deze taal eigen te maken, juich ik zeer gaarne toe. M. W. v. Leeuwen, Deventer. Wist u reeds, dat op verscheiden scholen, ook in Nederland, het Esperanto als facultatief vak wordt onder wezen? Als u er belang ioi stelt, zend ik u gaarne eene lijst daarvan. P. do Vries, Helder. Leuk dat u reeds in 't bezit van een leerboek is. Jammer dat het zoo'n slecht is. Later volgt een opgaaf van goede lees- en leerboeken. A. de Hoop, 's-Bosch. U ziet, dat ik me ge haast heb om u de boekjes toe te zenden. De aanvraag is enorm groot. Thans maar flink aan de studie en van harte beterschap, hoor! N. Basschen, Vlissingen en W. Andrea, Huisduinen. Kennis van vreemde talen is niet noodig om Esperanto te leereu. De taal is juist zoo eenvoudig mogelijk gemaakt opdat ieder een dezelve kau instudeeren. Met wat goeden wil zal het dus heel goed gaan. Oproep, Wie kan mij bet juiste adres opgeven Tan Simon Lutik. Den Helder, P. v. d. Gulik, West-Oever. Wie kan mij mededeelen het adres van den milicien Helsloot, van de adm. troepen van het 7e regt. infanterie, die voor de mobilisatie ge detacheerd was bij -de le compagnie wielrijders te Nieuwersluis a/d. Vecht. De sergt.-maj. adm. 1 O. W. HOFMAN. Klundert. Men wil de jongens in Klundert gaarne hel pen aan ontspanning na onzen oproep: ..Wie komt eens naar Klundert?" Wij ontvingen van verschillende kanten de vraag, tot wie men zich wenden moet in dezen. Wij geven daarom hier het adres op: de WelEd. Gestr. Heer W. P. A. Seyn, 2e luitenant te Klundert. Red. W. J. de B. te Oudshoorn. Len officieel volkslied bestaat er, voor zoover ons bekend is, niet. Doch zoowel het „Wien Neerlands bloed"', als het „Wilhelmus" hebben zich als zoodanig ingeburgerd, eu we zouden niet gaarne een van beide de voorkeur geven. Red. Vorloren Voorwerpen, De stationscommandant te Breda vraagt het adres van den volontair vah de Instructie compagnie P. Dreve, vroeger te Schoonhoven, thans vermoedelijk in de forten om Amster dam, daar zijn kapot jas en een hem toebehoo- rend pakket ten stationsbureele te Breda aan wezig is, welke goederen hij in den trein ach tergelaten heeft. Van fort Westervoort, Mil.-korp. Koenders schrijft ons: Den 30sten Januari gewerd ons do tijding, dat wij voor het eerst een militairen marsoh met ons momekoorps zouden maken. Niemand had dat verwacht, zelfs de muzikanten wisten er niets van, en het „commando" instrumen ten halen verraste hen wel een weinig, daar de dirigent, de heer Broers, welke zijn krachten daarvoor zoo belangloos beschikbaar stelt, niet aanwezig was. Maar zooals ieder weet, Hol- landsche jongens vreezen voor niets, zoo ook onze muzikanten. De korporaal der genie Prinze stelde zich beschikbaar om als leider op te treden, en ouder zijn leiding zouden wij dus de muziek ten gelioore krijgen. Weldra stonden wij dan ook netjes gepoetst aangetreden, het weer werkte mede en het beloofde een zeer gezonde, vroolijko marsch te worden. We rukten uit onder de leiding van den luitenant Van der Meulen, de zon scheen vriendelijk op dë met sneeuw bedekte wegen en velden en een frisch windje tooverdo een iroode kleur op onze wangen. Ieder was, zooals begrijpelijk is, nieuwsgierig wat het muziekcorps op marsch zou presteeren. Even buiten het fort begon de inzet en dat viel ons allen reeds bijzonder mee, eu niet minder de burgerbevolking van Westervoort. Ook zij be toonden hun attentie, want nauwelijks waren wij in het zicht, of ouden en jongen van dagen stonden reeds voor hun woningen, de jonge meisjes niet uitgezonderd. Velen dezer echter gluurden langs de half geopende deur of ston den voor de ramen over de ondergordijntjes te kijken, vermoedelijk waren zij ba na voor ons militairen of mogelijk wa6 het uit bescheiden heid, maar onze muziek tooverdo toch ook een glimlach op haar gelaat. Na Westervoort verlaten te hebben, giug het onder de vroolijke tonen der muziek naar Duiven. Aldaar aangekomen weer dezelfde attentie van jong en oud, maar steeds ging het verder, nu naar „Het Loo" en aldoor Itlonken do opwekkende tonen van trom en muziek over de velden, welke door de verschillende echo's duizendvoudig werden herhaald. Onze muzi kanten wilden eens toonen dat zij niet voor niets geoefend hadden. Op „Het Loo aan gekomen, kregen we eenigen tijd rust, welke benut werd om onze dorstige kelen eens te verfrissohen, en om de jonge boerenmaagdjes door onze muziek voor ons militairen eens o-unsiig te stemmen, wat ons zoowaar wonder lijk wel frelukte, want aan het zwaaien en wuiven kwam geen eind. Maar zooals ieder weet, gezellige rust is spoedig verstreken, zoo ook hier. De plicht gebood, wij moesten aan treden. Dit ging niet zonder belangstelling: van allerhande slag van menschen was daarbij tegenwoordig, zelfs een groot zwijn kwam ons Hier laat het plaatje ons de Engelschen zien, die in stormpas het Vlaamscne dorp Gheluvelt aanvallen, 't Is het Worcestershire-regiment, dat daar in de buurt vau Yperen, een overwinning heeft behaald en de Duitschers teruggeworpen. De „Worcesters'", zooals zij genoemd worden, behooren tot de best bekende Engelsche krijgers, niet alleen nu, maar reeds voor eeuwen in Vlaanderen streed het regjment reeds in 1744 eu behqald© er zegepralen, toen over de Eran&chen en aan cle zijde der Hollanders. inspectoeren. Na afloop van die inspectie werd d© terugtocht aanvaard, do muziek speelde den afscheidsraarsch en de vriendelijk knikkende boerenmaagdjes riepen ons het ..tot weerziens" toe. I)c< dienstdoende dirigent-korporaal P. zorgde er voor, dat wij ook op onzen terug gang niet van de vroolijke tonen der muziek vestoken behoefden to Wijven. Toen wij het dorp Westervoort weer naderden, bleek het, dat deze marsch voor onze muzikanten een reuzeuoefcning geweest was, want daar aan gekomen. bereikte de muziek haar hoogtepunt en de belangstelling was zoo mogelijk nog grooter dan toen wij uitgetrokken waren. Bij aankomst op het fort stonden al diegenen, die thuis moesten blijven, ons op te wachten en ieder was zeer voldaan over hetgeen ons mobi- lisati©-niwzickcoi'}>s gepresteerd had. Do luite nant van der Meulen dankte namens allen de muzikanten voor hun muziek en in heb bijzonder den dienstdoenden dirigent voor de tactvolle leiding, welke tot het welslagen van de muziek veel heeft bijgedragen. Hopende dat wij met ons mobilisatie-mu ziekcorps, onder leiding van den dirigent den heer Broers of van den waarnemend dirigent korporaal Prinze nog veel van die opwekkende marschjes mogen maken is ons aller wensch. Namens de bezetting mil.-korp., fort Westervoort. W. J. KOENDERS, Dankbetuigingen. Korp. v. d. Elshoufc schrijft ons; „Lang gewacht en stil gezwegen, nooit ge dacht en toch verkregen." Met recht kunnen we deze woord»?n bezigen, want de wijze, waarop we thans bedeeld zijn geworden, beeft ons aller verwachting overtroffen. Eenigszins kwam bij ons de gedachte op als zouden wij tot de vergetenen behooren. Maar aangezien er zoo velen zijn, willen we ons houden aan het' spreekwoord„Beter laat dan nooit". Daarom hulde aan het Vrouwen-comité, dat moeite noch kosten gespaard heeft om'ons een verrassing te bezorgen. Namens geheel het detachement onzen op rechten dank en mocht de gelegenheid zich eens voordoen 0111 ook eens bedacht te worden met een of andere uitspanning of gezelligen avond, zoo zal dit door ons allen ten zeerste op prijs gesteld worden, daar we hier 6teeds van dergelijke vermakelijkheden verstoken zijn gebleven Nogmaals onzen h'artelijken dank. Namens het geheelo detachement- te Schouw De korporaal TH. v. d. ELSHOUT. Van de kustwachtposten 35 en 36 ontvingen wij een gelijksoortige dankbetuiging tot het bestuur van de Ver. „Onze Moot" gericht, voor gezonden gaven. Militaire Sportultvoerlng, Mil. D. S. schrijft ons uit Weesp Eindelijk na wekenlange voorbereiding was het dan tot 6tand gekomen, de zoolang ver beide sportuitvoering. En werkelijk het was in dom noemen en hoopten zo het later na te laten aan hun et-uig kind, hun zonnetje. Totdat plotseling dat ontzettende, dat vr.c- solijke, de oorlog kwam. Ook hy moest mee ten strijde, weg van vrouw en kind, om huis en haard te verdedigen en zijn koning te dienen. Hoe diep smartelijk was dat afscheid voor haar geweest. Z011 zo haar man ooit weerzien, hier,- in het huisje, dat hun zoo dierbaar was? Ze waren tot dien tijd zoo gelukkig geweest; hun leven was zoo vol zonneschijn. Maar ook zij moest weg. Dc vijand kwam al nader en nader en het ccnigo wat ze doen kon, was: vluchten, vluchten naar Holland. Met haar kind en het hoogst noodige bij zich trok zo heen cu moest ze vorder alles, alles achterlaten. Zoo is zo nu dan ruim e<-u week in het gast vrije Nederland. Een boschwaehter, een eind over de grens, heeft haar en haar kind opge nomen in zijn huis. Hij en z"n vrouw doen al het mogelijke om haar het groote leed te hel pen dragen. Haar kind heeft reeds weer speel makkertjes gewonden, maar door een enkelen koer naar vader to vragen, trel't het de moe der tot in 't diepste vau haar ziel. En ze weet niets van haar man. Huis en hof weet ze verwoest en vertreden. Maar waar is hij, de vader van haar kind? O, het is ontzettend en schier niet te dragen! De menschen zijn zoo goed voor haar en haar kind en daarom mag ze haar overgroote droefheid hun niet toonen. Maar 's avonds, als alles in huis en daarbuiten in diepe rust is en ze staat bij het bedje van haar slapend kind ,dan verbergt ze haar gezicht in do kussens en zo weent, weent over haar man, haar huis, haar geluk. E. A. J. LAKKE. Krimpen a/d Lek- Voordrachtenavonden te Dongen. Huzaar H. de Gruijl schrijft ons Zoo mochten wij Donderdag 28 en Vrijdag 29 Jan. een paar mooie avonden bijwonen in het Bondsgebouw Leo XIII. 28 Jan. was het een avond, die gegeven werd door do militai ren van ons onderdeel. Deze avond duurde van half acht tot elf uur, en al waren er ecu paar hij, die nog nooit meegedaan hadden aan een uitvoering, zoo mocht zij toch geslaagd ge noemd worden, want dat was wel te zien aan het applaudisseeren. De zaal was stampvol, ja zelfs zoo vol dat er nog menschen bij wa ren die staan moesten. Zoo iets geeft natuur lijk aaneiiding dat men nog meer van die avondjes hij mag wonen. Den 29 Juni trad op do welbekende karakterkomiek mr. De Winter, waarvan de voordrachten zeer in den smaak vielen, zoowel bij burgers als militairen. En ook.dien avond was de zaal weer vol. Nu, hoe meer publiek er komt, zooveel te beter en aangena mer is hot voor dengeen, die optreedt. Deae avond werd gegeven door het comité, dat te Dongen opgericht is van begin af dat wij daar gekomen zijn. Wel een teeken dat do burgers daar veel aoor de militairen over hebben. "Van den strijd in den Elzas hooren we betrekkelijk weinig in de laatste dagen. Nu is het waar, dat het oorlogsveld er onder de sneeuw lag. Vooral in' den Roven- Elzas, in de Vogezen, valt veel sneeuw en blijft die lang liggen. Maar dat er niet temin gevochten wordt, zien wij op onze plaat. Een patrouille Duitschers is op ver kenning uitgegaan, door de dennebosschen, die in den winter zoo rustig en stil. zoo plechtig bijna staan, en op een open plek stooten ze op een Fransche patrouille. Zoo ontstond het gevecht, dat we zien afgebeeld, een gevecht, zooals er zoovele plaats hebben. de puntjes, zoowel wat uitvoering, als spel betrof. Vier uitvoeringen en een kindervoor stelling werden gegeven, en geen wonder, de opbrengst was ten bate van het plaatselijk steuncomité. De rijbaan was in een woord de rijbaan niet meer, herschapen in een circus, waarin amphitheatersgewijs banken waren go- plaatst, ruimte biedend voor 800 personen. Het geheel bood een prettigen aanblik met zijn talrijke vlaggen en kwistig aangebracht groen en" tropeën. Een talrijk publiek heeft iederon avond genoten van de uitvoeringen door de militairen van het garnizoen alhier gegeven en tevens zooals het programma ver meldde als bekroning van de sportopleiding, gedurende de wintermaanden. Nu iets over de uitvoering zelve: zij werd ingeleid met het "Wilhelmus, waarvoor de mili taire kapel onder leiding van den sergeant- majoor Baudri^ zijn medewerking verleende, en (lat door allen staande werd aangehoord. Als no. 2 stond op het programma ..Colonne geweer", uitgevoerd door 60 onderofficieren en manschappen. Zoowel de executanten als do leider, sergeant-majoor Van der Ven, had den alle eer van liuu werk. De keurig verzorg de Manoeuvre a la Flèche, gereden door vier wachtmeesters in oud-Fransch costuuin, onder leidintr van den le luitenant Dalmeijer, had veel bijval. Evenwel waren er nog vele hippi sche nummers, b.v. Vrijheidsdressuur, ook door den le luitenant Dalmeijer in scène gezet. Twee sierlijke vossen voerden daarbij de ver schillende nummers vlot uit. In het nummer „Voltige" trok het sprin gen over paarden zeer de aandacht. Op het gebied van gymnastiek (vrije en orde-oefenin gen) schermen, athletiek, worstelen^ en bok sen was ook heel wat te zien. In één woord, een welverzorgd programma. Eenige clowns vulden de pauzen, met hun geestigheden, vooral met het nummer Professor Sclinabela- wopski met zijn wonderbeer „Hannibal 1 had den zij het publiek on hun hand. Een w oord van dank komt zeker toe aan de heeren officieren, die aan do voorbereiding van dit zoo prachtig geslaagdo sportfeest hun ne medewerking verleenden. Vluchtelinge. Mil.-kanonnier E. A. J. Lakke zendt ons bijgaand s.chetsje Ze was zoo gelukkig geweest. In een van de schoone Vlaamsclie dorpjes had ze gewoond met liaar man en haar e&nig kind, een lief blauwoogig meisje van nu vier jaar. Hij werk te daags op de fabriek, terwijl zij de huishou ding deed en voor hun kleine boerderij zorg de. Hun huisje stond iets van den grooten weg af. omgeven door lommerrijk geboomte, met het groote kippenhok aangetimmerd aan de schuur, 's Avonds, als het werk afgeloopen was en ze samen zaten in het prieel, omrankt door wild» wingerd, zagen ze met trots op hun bezitting. Hoeveel vrijen tijd had hij al niet besteed om huis en hof te verbeteren! Het kippenhok had hij vergroot en de schuur in gericht voor het houden van een paar geiten en enkele varkens. En zij hield aan alles do zorgzame hand. Door noeste vlijt en groote 1 t-nnrion rp, dit alles hua eicen- Wat we hier zien Niets meer of minder dan het kwartier van een der Duiteche generaals, van generaal Von Runckel, een zeer verdienstelijk veldoverste. Hy noemt het schertsend „zijn paleis," in werkelijkheid is het slechts een gewone landhut in de nabijheid van Soissons. De generaal woont er reeds sedert weken, met zijn staf, die zich op de bovenverdieping moet behelpen met een laddertje beklimmen zij hun verheven kwartier. De andere officieren en manschappen wonen in holen onder den grond of overdekte greppels. Op den voorgrond ziet men generaal Von Runckel, sprekende met een ruiter. Met dezen bedank ik namens ons onderdeel het comité, Abr. de Winter, onze eigen Mili taire Club en allen, die hebben meegeholpen om ons zoo'n paar pleizierige avonden te be zorgen, en om ons mobilisatieleven zoo aange naam mogelijk door te brengen. Namens ons onderdeel H. de G. Uit Edam, Men| schrijft ons uit Edam: vrijdagavond j.l, werd in het Heerenloge ment eene groote uitvoering gegeven, welke :'n alle opzichten zéér goed is geslaagd. De kor poraal der landweer A. Romeijn opende den avond met eene goede vertolking van de ^Werkstaking" naar het Fransek vau Fr. Coppée. Do heeren, Josso en Overmans gaven eemge leuke voordrachten ten beste, waarna een trio aan de beurt kwam, dat met de uit voering van verschillende muzieknummers het. beste van dien avond voor hunno rekenin" nam. Nadat de heer Romeijn met een harielijk woord bedankt, had voor de geheel belangeloo- ze medewerking werd door bedoeld trio! be staande uit Dioj. J. Rowald (A'dain) piano, de heer W. Knikker (Haarlem) viool en de heer J. A. A. Falk (IJmuiden) violoncel, op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd een werk van Niels Gade. Daarna een 4-tal nummers voo. viool, welke allen evengoed werden gespeeld, nl. Mazurka van Wieniawski, Chanson Marie Antoinette van Ghr. Kriens. Lieheslied van SammartiniELman en Cansona van Garl Bohmbij welke uitvoering tevens het mooie spel der pianiste zéér de aandacht trok. Na de pauze trad Romulus" op als cou- pletzanger met satirieke coupletten op- het voetbalspel en zooals hij 't noemde „fortcou pletten"'. \ooral met deze laatste oogstte hij een reusachtig succes en zal men gaarne dit lied ter gelegener tijd nog eons hooren. Het verdere van den avond werd geheel door muziek in beslag genomen en kregen we nog te hooien Trio G. gr. t. van Haydn, Bourree van Handel en Adagio van Bargial, heide nummers voor cello, terwijl als toegift werd gegeven Trio vau Mendelsohn. Na uitvoering van elk dezer nummers klonk een krachtig applaus ten bewijze, hoe de uitvoerenden het gehoor wisten te boeien. Was het wonder dat de heer Romeijn de gevoelens der aanwezigen vertolkte, door het trio na afloop hartelijk te danken voor het genot door do schoone muziek geschonken en hun een tot weerziens toeriep De pianiste ontving een fraai wit bouquet met oranjekleuren als hulde van de militairen, 'i Was een schoone avond. Uit Nieuwersluis. Men schrijft ons uit Nieuwersluis: Dinsdag 26 Jan. hadden wij 't genoegen den heer Don Bosco te zien optreden met zijn verbazingwekkende tooverkunst. Eerlijk ge zegd, de meesten onzer stelden zich voor, dat er een heel gewoon goochelavondje gegeven zou worden, maar... 't moet gezegd worden, het programma door den heer Don Bosco uitceYOéöL hééft onap verwachtingen sex .over- troffen, het was dubbel do moeite waard om te zien. De orde bij de verschillende voorstellingen laat echter nog zéér mi wenschen over; eencr- zijds is dit te wijnen aan het gebrek aan com missarissen van orde, anderzijds aan de be zoekers. Het spijt mij dit te moeten neers<?hrij- en, te meer daar men van militairen zulks in de allerlaatste plaats zou verwachten, maar dc waarheid moet gezegd wonden. Zoo zag ik 'b.v. dat bij een voorstelling do burgemeester do zaal binnentrad, die zich met zijn dame een voudig door de menigte moest heen worstel en. Hetzelfde lot ondergingen verschillende offi ciereu. Dat zingen en fluiten tijdens het spelen der muziek verboden is, schijnt ook nog niet door iedereen begrepen te worden. Wat is.er nu toch in 's hemelsnaam nog ge makkelijker dan ie blijven zitten met do kepi in do hand. Ondergcteekende hoopt dat deze regelen er toe mogen bijdragen dat dit euvel zoo spoedig mogelijk worde wegenomen. EEN BEZOEKER. Wie komt eens naar Budei? Een landweerman schrijft ons uit Budel Naar aanleiding onzer Soldatencourant van 31 Januari ben ik jaloersok op de vele berich- tenA die er in staan over de gezellige avonden, die militairen kunnen genieten in dezen mobi lisatietijd. Nochtans epijt het mij, dat voor ons, landweermannen, dio hun tehuis toch al zoo missen, zoo weinig gedacht wordt. Het eenige, wat wij hier hebben, is nu en dan een enkelen veldprediker, vrat zeker niet af te keu ren is', als zij ten' minste het ware verkondigen. Doch van andere gezellige avonden, vooral aan de grens' maar ook in de steden, zooals Breda en Eindhoven, hebben wij niet kunnen ge nieten sinds 1 Augustus 1914. Hopende, dat dit een plaats in onze Sol datencourant mag vinden, om de aandacht ook tot onze grensbewakers te trekken en het misschien ook hierdoor mogelijk wordt gemaakt ook, ons iets te doen genieten, vooral in deze lange winteravonden. EEN LANDWEER MAN TE BUDEL. Uit Coorle. Men schrijft ons: 't Waren Zaterdag en Zondag weer eens ecu paar ware feestavonden voor onze jongens aan de grenzen. Hier traden op 't duettisten- paar: „Joë en Nelli, van Breda", bij onze militairen welbekend. Hun voordrachten en duo's vielen zeer in den smaak, o.a. ook het mobilisatielied, voor gedragen door mevr. Kreijnen, dit veroverde veel succes. Het geheel werd opgeluisterd door eenige leden van het- stafmuziekkorps van het 5de reg. infi We hopen, dat dit voorbeeld navolging moge vindon voor andere grensplaatsen. Kennisgeving. Hiermede geven wij kennis, dat na een half jaar gemobiliseerd te zijn in Bodegraven on6 een zware slag is toegebracht door het heen gaan van onzen innig geliefden vriend „Arie", geb. Klaas Drost, wegens zijne overplaatsing naar Krommenie. Diep betreurd door zijn vriend en vriendin Hein en Kee. Een ieder, die hem in Bodegraven gekend heeft, zal be grijpen wat een slag dat voor ons is. Dat het hem in zijn nieuw garnizoen wèl ga en hij ons niet vergeten zal, is de wensch van zijn oa- troosbare vriend en vriendin HEIN en KEE. 2/2 1915. (Eenige en algemeen© kennisgeving.) De Landweermannen H. L. J. R. Bodegraven. In bruikleen gevraagd. De militaire club van het 2e eskadron 4e reg. huzaren zou graag enkele voordrachten in bruikleen ontvangen om nu en dan een feeslavondje te kunnen organiseeren. 36-Jarige dienst. Maandagmorgen werd to Tilburg door den majoor G. H. C. Cramer op plechtige wijze de gouden medaille voor zes-en-dertig-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den meeste.r- geweermaker S. Munts van de infanterie. De regimentsmuzick liet zich bij een en ander hooren. Voor de Nederlandsche vrouwen. (Van den art. P. Schipper.) De vrouwen in Nederland Doen de militairen goed, aan allen kant. Zie haar verwarmingsgordels en bivakmutsen, Moesten wij ze zelf maken, wat zouden we prutsen Dan verder doen ze voor ons nog zoo veel goede dingen, Dat ik ze niet alle hier kan bezingen -, Maar er is iets, waar ik toch apart over wil schrijven, Daar mag ik niet in achterblijven. Dit voorwerp hebben wij pas ontvangen, Het is iets, wat je op kan hangen; Er zit dan nog een blok aan vast Dat juist in onzen toestand past. Gij weet nu vast reeds wat het is: Een kalender; ja, gij hebt niet mis. Nu, hebben wij zoo iets niet noodig? Wat zegt ge: is hij overbodig? O neen, ik zal 't u laten blijken: Nu kunnen wij ons nooit verkijken, Wat betreft den datum of 'fc getal, Hetwelk de dag ons brengen zal. Want zouden wij ons in den permissie-datum vergissen, Dan moesten wij zoo'n dag weer missen. Nu hebben we ze wel bij hoopen, Maar je laat niet graag zoo'n dag toch loopen. En héb je verlof voor een dag of vier, Heb je van je kalender veel plezier; Je neemt hem mee naar huis, en dan weer naar 't fort, Dan houdt ge geen tijd over, en ge komt niet tkort. En 't opschrift herinnert ons steeds aan Neer lands vrouwen, Waarvan de meeste soldaten veel houwen. Het brengt haar lieflijk beeld steeds in ge- dachten, Zelfs voor ze bij 't spoor op verlofgangers wachten. Och, wist ik persoonlijk rran wie ik mijn kalen der had, 'b Bedankte er per brief roor, onder 't motto: „Schat". IJ muiden. P, S« Scheiden. (Van miL G. Vergeer.) Een schoone avond. Een kalme zee; De golfjes kussen 't strand. De zon neigt ter kimme, haar laatste stralen, Groeten 't land. Stil gaan zij -voort, zij spreken niet; Bedroefd ziet hij haar aan, Slechts enkele urc-n van rein genot, Dan moet hij scheiden gaan. Zij minden elkander, zoo teer, zoo rein; Geluk,.... het lacht hun toe.... Doch 't Vaderland riep. Hij was gereed, Maar... toch zoo droef te moe. „Mijn Annie", sprak hij, „straks moet ik gaati Verlaten dit heerlijk strand, 'k Moet strijden, ginds op die groote zee, Voor Vorst en Vaderland." „Mijn Harrv,ga. beste, en strjjd met moedj Doch niet in eigen krachten. God blijft met u... Hier dicht bij zee, Hier blijf ik op je wachten I"... Een schoone avond 1 Een kalme zee, De golfjes kussen 't strand; Zij brengen van Harry, die nooit weer keert, De groeten naar het land. Lang bleef zij wachten, eindloos lang, Zij zuchtte, keer op keer: „Achi Harry, kom toch, 'k ben zoo beng,,»*«« Maar.... Harry keert niet weer...— Stil gaat zij voort; Een traan in "t oogl Een blik vol weemoed 1 En snikkend: „Liefste, keer toch weer!* Krijgt zij dien laat sten groei Loosduinen* Hulde. (Van mil. H. Swarts uit Noordwyk a;Zee Op 18 Januari was 't voor de eoldaten, Die in 't. Huis ter Duin Ingekwartierd zijn op der duinen kruin, Een feest, gewoonweg kolossaal, En reusachtig het onthaal. Dat 'n soldaat meestal aan eten en drinken denkt, Is u allen wel bekend. Ook 2 humoristen waren geëngageerd. Geen wonder dus, dat wij ons danig hebben ge- amuseerd, Korpl. v. Mei accompagneerde charmant, Dus klinke zijn lof door heel 't land. Onze cantinehouder, zijn naam zij bovenal t geprezen, ('t Is n man, die er mag wezen), Door hem werd dit feest ons aangeboden, Want zijn initiatief hadden wij van noode, Doch bovenal wil ik even zeggen Dat hij uit de cantine geen winst wil over- leggen. Op alles heeft hij ons onthaald En alles uit eigen -ak betaald. Tevens breng ik hulde aan onzen kapitein, Die met de andere officieren tegenwoordig wilde zijn. Den kapitein werd een bloemstuk geoffreerd, Als bewijs, hoo hij door ons wordt gewaardeerd. Uit dankbaarheid heb ik dit stukje opgemaakt, Opdat Eikelenboom's gulheid niet in 't ver geetboek raakt. Milicien H. SWARTS, Op het Oorlogsyeld. (Van hospitaal-sold. Hoekstra.) Als na een dag van strijden De nacht zijn sluier spreidt, Biedt hij den moeden krijgers "Wat ruste na den strijd. Van bloeddoorweekten bodem Klinkt door den stillen nacht 't Gekreun van menig strijder, Die hier den dood verwacht. Te middeD der gewonden Ligt een der strijd«re neer. De slaap werd hem te machtig; Hij hoort geen kermen meer. Zoo ligt hij naast zijn makkers, Het zwaard nog in de hand; Hij droomt van zijn geliefden In 't lieve vaderland. Hij ziet ze allen weder, Na al de angst en smart; Zijn gade en zijn kind'ren Drukt hij weer aan zijn hart. Daar slaat op eens de roffel Dor door den 6tillen nacht; Te wapenklinkt de hoorn De vijand wordt verwachtI" Difc wekt hem uit zijn droomen, Voorbij is al 't genot; Dra staat hij in de rijen En sterkt zich in zijn God. Weer klinkt het helsch geknetter Van 't wapentuig in 'i rond; Daar treft een schot den krijger, Die neeretort op den grond. Er vloeit uit diepe wonde Een breede straal van bloed!. Hij had zijn dierbre panden T«"h in den drpom ontmoet! Breda, ti± ROLRSIJIA,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3