Binnenland. Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. DE SOLDATEISrCOtlRAKTT van Woensaag Fe^mari 1 9 1 do Engelsche havens teruggekeerd. Zij kwa men in alle stilte binnen, zender demon straties, alsof zij van een patrouillevaart ©n niet van een gevecht terugkwamen. Do ..Times" vertelt, wat de kleine krui ser „Arethusa" verricht heeft. De ,,Lion stoomde aan het hoofd van de Engelsche linio en deze liet op de „Blücher" een stortvloed van granaten neervallen, maar op het oogenblik, dat do Blücher" op hield met stoomen, werd op de ,,Lion", dio door een schot geraakt was, de snelheid verminderd. Op dit oogenblik verscheen de ,,Are- thusa". Ondanks de vliegtuigen en onder zeeërs en het vuur van do zware kanonnen naderde zij met ,,full speed" de bescha digde „Blücher". Toen zij dichtbij was, zwaaide zij rond. Zij werd door een salvo van de „Blücher" op korten afstand be groet, maar elk schot ging te ver. Dat waren de laatste granaten, die de „Blü cher" afvuurde. Voordat de rook wegge dreven was, schoot de „Arethusa" twee torpedo's af en beide troffen. Toen de „Blücher" zonk, veranderde de kleine kruiser van koers en streek de boo ten, om de overblijven den op te visschen. Het waren er 125, onder wie acht offi cieren. Iedere Duitsche matroos was voorzien van een reddingtoestel een kurken gor del en een toestel, dat op de schouders vast gebonden zit. Dit toestel is van rubber, 25 cM. breed en 60 lang, en het kan door den drager in een oogwenk opgeblazen worden door een pijp, welke bij den mond uitkomt. De Duitschers verklaren, dat elke matroos, die dit toestel verliest, een boete van ruim 6 gulden moet betalen. Toen de Duitschers in de booten gehol pen werden, had er een vreemd schouwspel plaats. Zij gaven, 20oals wij reeds mede deelden, ringen, horloges en portemonnaies aan de redders. Op land, zeide een hunner, kunnen we je verslaan, maar op zee niet. Een ander vertelde, dat de „Blücher" tijdens den raid naar Hartlepool en Scar borough 11 gekwetsten had, ten gevolge van het vuur der Engelsche kustkanonnen. Een der Duitsche officieren, die gëred werd, vertelde aan de „.Daily Mail", dat iedereen in Duitschland de „Arethusa" kent, jvant iedereen, die naar familie schrijft, vertelt, dat dit schip hen gered heeft. Do „Arethusa" gaf, zooals dit blad het uitdrukt, de „Blücher" de „coupe de grace". De „Arethusa", vermoedelijk do snelste kruiser van de Britsche marine, na derde met de vaart van een express-trein. „Met de 15 c.M. kanonnen vuurden wij voortdurend en twee torpedo's werden, ge lanceerd, waarvan er een de „Blücher" midscheeps trof. „Tcon wij dichtbij kwamen, zag het er op de „Blücher" vreeselijk uit. Haar voor mast kwam naar beneden en het geheele schip was in dichten rook gehuldvoor en achter sloegen vlammen uit. Do pantsQr- torens en bovenbouw waren vernield en zij was slechts een wrak. „Toen de „.Blücher" zonk stond de be manning in het gelid, strak in de houding, de armen recht naar beneden. Daarop riepen zij driemaal „hoch" en wuifden met hun potten. Het was werkelijk een treffend oogenblik... Do „Blücher" zonk als een tinnen kan, die met water volliep..." Nog deelt de „Daily Telegraph" mede, dat op de „Arethusa" ieder kalm zijn plicht deed. Voortdurend werden de kanon nen gediend. Granaten) zoo groot als een man, vlogen met luid lawaai over het schip heen, maar de Duitschers troffen het niet. Tijdens het reddingswerk verscheen een „.Zeppelin", maar zij liet geen bommen vallen, vermoedelijk wetende, dat de sche pen van ballon-kanonnen voorzien waren. De „Arethusa", die ook in den slag bij Helgoland vocht, was het admiraalschip van commodore H. Tyrwhitt. De waterver plaatsing is 3560 ton, de snelheid 29 knoo- pe.n, welke op den proeftocht zeker wel overtroffen zal zijn. Het schip liep eind 1913 van stapel. De „Arethusa" heeft 2 15 c.M, en 6 10 c.M.-kanonnen, benevens 4 torpedo-lanceerbuizen van 53 c.M. Getorpedeerde handelsschepen. Het Duitsche marine-be3tuur volgt nu een andere taktiek om den vijanden af breuk te doen. In de Britsche wateren ver- toonen zich Duitsche onderzeeërs, die han delsschepen torpedeeren. Zij zijn zelfs op gemerkt aan de westkust van Engeland bij Liverpool. Zoo wordt o.a. gemeld uit Londen: De Duitsche onderzeeboot no. 21 boorde het stoomschip „Ben Cruachan" van North- Bhields met een torpedo in don grond. Do bemanning van 21 koppen is te Fleet wood aan de Engelsche kust geland. De „Ben Cruachan" was een kleine kust vaarder. De commandant van de onderzee boot gaf de equipage tien minuten tijd om in de booten te gaan. De bemanning werd later opgepikt door een smak. Wij nemen nog de volgende nadere tele grammen op: FLEETWOOD. De overlevenden van de „Ben Cruachan" en do Linda Blanche" verklaren, dat de Duit sche officieren zeiden: „Wij betreu ren, dab wij u overlast moeten aandoen, maar wij hebben bevel ontvangen alie En gelsche vaartuigen in den grond te boren." De kapitein van den treiler Niblick" vertelde, dat hij een kist met veertig red dingsgordels had opgepikt, zonder dat uit iets bleek of het schip, dat dio kist verlo ren had, van aanmerkelijke grootte was LONDEN- De ,,Ben Cruachan" is vroeg in den morgen in den grond geboord. Om half één 's middags ving dezelfde on derzeeboot het stoomschip Linda Blan- chi'", van Manchester naar Belfast, vlak west van Liverpool op. De uit tien koppen bestaande bemanning onderging hetzelfde lot als die van de „Ben Cruachan". 's Avonds kwam te Liverpool een stoom boot binnen met het bericht, dat de beman ning gezien had, hoe de onderzeeboot een derde stoomschip in den grond boorde. HAVRE. Het Engelsche stoomschip „Toko Maru" is Zondagmorgen acht mijlen ten noordwesten van Kaap de la Hève (even ten noorden van Havre), in de lucht- gevlogen. De oorzaak is niet bekend. Een treiler redde 57 man. Het schip had 97,000 kisten schapeuvleesch, benevens een hoeveelheid klceren voor de Belgische vluchtelingen aan boord. DUBLIN. De mailboot „Leinster" ver liet Holyhead Zondagnamiddag, van het lichtschip bij Kiah af achtervolgd door een Duitschen onderzeeër, die een mijl het schip achterna stoomde. Da mailboot „Ulster" verliet Kingstown gisteren op het gewone uur, vol passagiers De verzekeringsmaatschappij acht het niet noodzakelijk het vertrek van schepen uit Liverpool te verbieden. LONDEN. Een telegram uit Havre meldt, dat zoowel de „Toko Maroe" als de „Icaria" werden getorpedeerd zonder waar schuwing. BERLIJN. Over het optreden van den onderzeeër „U 21" voor Liverpool schrijft kapitein Von Persim in het „Berliner Ti geblatb" Voor alles is het gebied, waar deze onder zeeër optreedt van belang. Tot nog toe was het verste punt van onze kust, waar de on derzeeërs actief optraden, westelijk van het kanaal gelegen. Thans werken onze onder zeeërs reeds in de Iersche zee en aan de Westkust van Engeland. De Engelsche koopvaardijscheepvaart zal van nu ai met de Duitsche onderzeeërs reke ning moeten houden, en dit gevaar kan slechts worden vermeden als de vaart werdt gestaakt. Wat niemand voor een onderzeeër moge lijk achtte, dat hij duizend mijlen van zijn basis verwijderd kon optreden, en gerui- men tijd kon werken zonder door groot© vaartuigen vergezeld te worden, heeft onze marine gedaan. D6 „Post" zegt: Wij zien dat ons pogen om Engeland door het afsnijden van den handel den aanvoer van levensmiddelen te beletten, succes heeft. De „Deutsche Tagesztg." De oorlog op handelsgebied wordt nu door de Duitsche onderzeeërs naar de Engelsche wateren overgebracht. Wij zullen den Engelschen zeehandel eveneens benadeelen. LONDEN. De stoomboot „Kilcoan" voer van Liverpool naar Belfast, toen de com mandant van den onderzeeër aan boord kwam. Hij betuigde zijn leedwezen, dat hij het schip in den grond moest boren, maar het is oorlog, zeide hij. Toen gaf hij last dat de bemanning in de.booten zou gaan en gaf hun een kistje sigaren mede. Vervolgens werd het schip met een boon in den grond geboerd. De onderzeeër voer toen naar de stoom boot „Moon", die drie mijlen verder af was en gaf deze last de bemanning van de „Kil coan" aan boord te nemen en naar Man te brengen. I/ONDEN. De „Icaria" van La Plata met koffie, suiker en huiden, stoomde zonder eenig kwaad vermoeden, toen de ontplof fing beneden do waterlinie plaats liad. Het schip begon te zinken en heescli noodsigna len. Franscho torpedojagers haastten zich om hulp te brengen. Twee sleepbooten brachten het schip naar de haven van Havre. Leden van de bemanning van de „Toko- Maroe" in Engeland aangekomen zeggen, dat het schip vrijwel stillag, in afwachting van de loods, toen een vreeselijke ontplof fing onder water plaats had. Het water drong het schip binnen, dat slagzij kreeg. Allen kregen last in de booten te gaan. Èr was geen paniek. Het heet dat alleen de scheepspapieren gered zijn. Het was kalm weer, vandaar dat de booten in de buurt konden blijven, teen het schip kantelde. Drie Fran-che trawlers naderden en redden de bemanning. De minister van marine heeft naar s leiding van het torpedeeren van handels schepen een nota uitgegeven, waarin hij zegt dat de Duitsche marine nu besloten is het volkenrecht stelselmatig en bewust te schen den. Zoo plaatst het zich buiten de perken der menschelijkheid en in de hoele wereld zal afschuw worden gewekt voor daden, een beschaafde natie onwaardig. LONDEN. De „.Daily News" erkent, dat de verrichtingen der Duitsche onderzeeërs in de Iersche Zee te Liverpool diepen indruk Een der meest tragische gebeurtenissen der laatste maanden is wel de dood (yan den Boerengeneraal Beyers. Hij had zich, zooals men weet, aan de zijde van de zg. „robellon" geplaatst, evenals Do Wot. Do laatste werd gevangen genomen door de regeeringstroepen, Beyers poogde to ontvluchten en met zijn paard over de rivier de Vaal te zwemmen. Er werd echter op hem geschoten; hij werd getroffen, viel van zijn paard en verdronk, We hebben indertijd uitvoerig gewag gemaakt van iet voorval.' hebben gemaakt, maar dat er noch sprake is van ©en paniek, noch van ©enige verlam ming van het verkeer in de Merseyhaven. De passagiersboot „Graphic' van Bel fort naar Liverpool, is over een afstand van zeven mijlen door een Duitschen onder zeeër vervolgd. Aan allen aan boord 200 koppen ongeveer waren de reddinggor- dels uitgereikt. De reddingbooten waren gereed. Na een opwindende jacht kwam de „Graphic" door handige manoeuvres van den gezagvoerder veilig te Liverpool aan. H. WL do Koningin. Men meldt uit Loosduinen Do Koningin maakte Zaterdagavond met gevolg in dne auto's een militairen inspec tietocht naar Loosduinen en bezocht ver volgens met hetzelfde doel nog eenige andere plaateen in het Westland. Gift van do Koningin. De Koningin heeft ter gelegenheid van haar bezoek aan "de Steunton toonstelling van oud heden en schilderijen to Amsterdam ten bato van het Amsterdainsoh© Steuncomité een be drag van 200 aan het tentoonstellingsbesiuur geschonken. Minister van Staat Gort van der Linden Naar wij vernemen moet in de benoeming door H. M. de Koningin van den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad tot Minis ter van Staat worden gezien in het bijzon der een blijk van Harer Majesteits hoog© waardeering en erkentelijkheid voor het in deze moeilijke omstandigheden gevoerde be leid. Kapt.-tuit. t. z. jhr. C. C. van derWijckf Dezer dagen is op 76-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden de gep. kapitein- luitenant ter ze© jhr. C. C. van der Wijck. Geboren te Oosterhout 28 Mei 1838, werd jhr. v. d. Wijck voornoemd in 1852 geplaatst aan de Academie te Breda. In 1856 werd hij benoemd tot adelborst le kl. en in het volgende jaar ter beschikking gesteld van den commandant der zeemacht in Oo6t- wandeldekken der mailschepen met veel lust en veel belangstelling wordt- gespeeld, aan te passen, maar ondervond daarbij, voor hem, onoverkomelijke» moeilijkheden in de ongelijk heid van den bodem, dio glad mort zijn, opdat men met vaardigheid kunne schuiven en liet spel dus van oefening en handigheid on niet van het toeval afhangc. Rosumeerendo is de aanleiding van dit schrijven do begeerte om to weten te komen of er van die z.g. gezelschapsspelen zijn, lioe zij heeten en worden gespeeld on waar het bijbehoorend materiaal te verkrijgen is." Deze vragen gaarne ondor de algemeene aandacht brengende, geeft de „Nieuwe Cou rant" in overweging, eventueel o antwoorden, liefst met eenige toelichting, te zenden aan „De Soldatencourant". Onnoodig to zeggen, dat- wij zulke antwoor den voor de rubriek „Uit leger en vloot met belangstelling tegemoet zicu. Om en bij het Suez-kanaal. Van een formeele sluiting van het Suez- kanaal is voktrekt geen sprake, zooals reeds gebleken is. Integendeel, de schepen schij nen er zelfs des middag6 doör kunnen stoo men- Bij de Stoomvaartmaatsch. „Neder land" is ten minste bericht ontvangen, dat het s.s. „Riouw" op de thuisreis op 30 Januari het Suezkanaal is binnengevaren in den namiddag. Hieruit blijkt dat j.l. Zaterdag het Kanaal van Suez voor een Xederlandsch schip ook na 's middags 12 uur toegankelijk was. Intusechen kan de toestand aan het ka naal wel eens geheel veranderen. De Turken toch hebben het hierop nog steeds verzien. Uit Kaïro wordt geseind, dat Vrijdag de Turken Kaliet bezetten met voorposten. Ook te Morjahoreh en te Bir-Mabensk zijn Turksche voorposten. Dienzelfden dag vertrok een Turksch ver kenningsdetachement van Bir-el-Dueidar en viel een der Engelsche voorposten ten Oosten van El Kantara aan, doch werd teruggeslagen. De Engelsche verliezen be dragen een Indisch officier en soldaat ge dood, vier gekwetst. De Turken lieten vier dooden achter, een infanterie-officier liet verschillende gekwetsten meevoeren. Te Koebri, oen post bij .Suez, had een kleine nachtelijke demonstratie plaats door een zwakke Turksche afdeeling, welke Een nacht met maanlicht, maar ook met storm en sneeuw. In zoo'n nacht verliet een afdeeling Duitsche troepen haar loopgraven in Zuid-België en deed een stormaanval op die der Belgen. De aanval had plaats diohtbij Nieuwpoort aan de Yser en wij zien een gedeelte der mannen door het water waden. Prikkeldraadver sperringen belemmerden den weg, maar daar wist men wel raad mee, die werden doorgeknipt. Dergelijke nachtelijke aanvallen hebben er in den laatsten tijd veel plaats. Indië, waarna in 1859 zijne bevordering volgde tot luit. ter zee 2e kl., in 1868 tot idem lc kl. en in 1879 tot kapitein-luit. ter zee. Hij heeft aan verschillende gevechten deelgenomen en met name aan de expeditie met gewapende sloepen te Pamoha nabij Singkac in Januari 1872 en voorts in laatst- enoemd jaar ook aan die tegen Dell. Te Jezer zake verwierf hij het eeret-eeken van Deli 1872, terwijl hij in 1S76 nog eene te- vredeuheidsbetui'ging van den Minister van Marin ontving. Onder andere maakte hij eene reis naar Australië. Hij voerde het bevel over het stoomschip „Briel" in 1871, was in 1874 gedetacheerd aan boord van het instructie vaartuig „Ternate" en was daarna nog commandant van de stoomschepen „Kins- bergen" en „Salak". In 1S80 werd hij op zijn verzoek ter zake van in en door den dienst ontstane lichaams gebreken gvpensionneerd. Steun aan miliciens. De nationale Vereniging tot Steun aan miliciens heeft, in verband met- den grooten arbeid die haar te wachten staat bij eventueele demobilisatie, hetzij die geleidelijk, dan wel n haar geheel mocht geschieden, in elke pro- ■incio van ons land een provinciale afdeeling °PVoorhdo provincie Zuid-Holland heeft de Commissaris der Koningin, baron Sweerts de L au das Wyborgh, het eere-voorzittersohap aanvaard. Naar men ons mededeelt is de provincie Zuid-Holland geheel georganiseerd. Afdeelingen bestaan reeds of zijn dezer dagen opgericht te 's-Gravenhage. Rotterdam, Leiden, Delft, Gouda en Dordrecht. l'it een ingesteld onderzoek blijkt, dat onge veer 19,400 miliciens en landweermannen bij demobilisatie zonder werk zullen zijn. Spelen voor de militairen. Onlangs meldden wij, zoo schreef dezer da gen do „Nieuwe Courant", dat een Neder- landsch industrieel aan den Opperbevelhebber land- en zeemacht een schenking van 00 had toegezonden, om te besteden voor verschillende spelen, in. het bijzonder voor de manschappen der landmacht in de kleinere plaatsen ondergebracht. Naar aanleiding hiervan schreef „Een sol- datenvriend" o. m. aan het blad: „Niet iedereen kan zoo goedgeefsch zijn als deze mildo industrieel. Maar wel kan .ede! soldatcnvriend wat doen, en als zoodanig zoekt schrijver dezes naar de namen en do b e s c h r ij v i n g van spellen dio afleiding en ontspanning kunnen geven aan de man schappen, door den industrieel bedoeld, dus naar z.g. gezelschapsspelen. Domino-, dam- en schaakspellen houden slechts de spelers zelve bezig en dit is voor het beoogde doel het vinden van bezigheid voor velen niet vol doende. Hij zoekt dan ook naar spelen die, zooals het 'vootbalspel doch in mindere mate enkele spelers en vole belangstellenden kun nen bezighouden en rekent daaronder, om een voorbeeld t© noemen, het werpspel, dat, door zes personen, met metalen schijven of zakjes zand van 12 c.M. middellijn, in de cantines of ontspanningslokalen der forten kan worden gespeeld en daar dan ook voldoet. Hij trachtte ook het Schoüelspel, «jat op de j gemakkelijk werd teruggeslagen. Bij een luchtverkenning bleek, dat de vijand zijn voorposten terugnam. Men versterkt ondertusscken het Kanaal Aan weerskanten van het Suezkanaal wor den met koortsachtigen ijver verdedigings maatregelen genomen. Beambten en arbei ders van de Kanaalmaatschappij moeten zich gereed houden op eerste bevel met hun gezinnen t© vertrekken. Men verwacht een zelfde order voor de inwoners van Ismailia. Bedienden Effectenhandel. Do Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft het volgende bepaald. Door de korpscommandanten of door hen, die als zoodanig 'optreden, kan van 1 Februari a.s. af 3 weken verlof worden verleend aan dienstplichtigen, die op 29 Juli 1914 werk zaam waren ter Beurze of in de Effectenaf- deeling van banken of commissionnairs in ef fecten (mee uitzondering evenwel van het personeel van incasso-, coupons- of rekening- courant-afdeelingen) mits een bewijs wordt, overgelegd waaruit blijkt, dat de firmant, die het verlof aanvraagt, lid is van den Provin cialen Bond van Effectenhandelaren en dat het verlof noodig is voor het weder op goeden gang brengen van het bedrijf. Korting op de soldij. Do Min. van Oorlog heeft als zijn bedoeling ter kennis van do korpsen gebracht, dat tij dens de mobilisatie militairen aan inhouding op de soldij moeten worden onderworpen, wanneer liet verloren gaan of onbruikbaar ma ken van rijksgoederen moet worden toegeschre ven aan verregaande nalatigheid, overtuigend gebleken gebrek aan zorg enz., van do betrok kenen, in één woord, wanneer moedwil be wezen is. Avp.) W. de V. 1 I. 17 li. I. Schrijf naar de Grif fie der Rechtbank met mededeeling van uw voornemen, sluit postzegel voor antwoord ió en vraag of uw mededeeling aan de Griffie voldoende is of wat u anders meer moet doen. Red. J. B. Klaaswaal. Op. één biljet, denken wij. maar uw sergeant-majoor weet dit beter dan wij. En anders moet ge het aan een station laten vragen. Red. J. G. H. T. te O. Wordt als gewone dienst beschouwd en niet extra bezoldigd. Red. H. F. a/b Hr. Ms. „Emma". Ruilingsver- zoeken worden na de betreffende circulaire van den Opperbevelhebber niet meer in ons blad geplaatst. Ta] van malen hebben wij dit reed9 meegedeeld. Red. Korp. H. J. B. Waar gij zelf ridderlijk uw nalatigheid bekent, spreekt de rest vanzelf. Onafgebroken goed en correct godrag brengt aanspraak op gunsten weer vanzelf terug na eenigen tijd. Red. Mil. S. L. Reg. 2 Batt. void. art. Met dat spaarbankboekje moet uw vader zich ver voegen bij onze Rijkspostspaarbank. Red. Vraag Hosp. Comp. Het dragen van zulk een pet is niet tc©gestann, Red, De gezonken pantserkruiser „Bltlcher". Welbeschouwd zijn er in dezen oorlog mcar enkel© zeeslagen geleverd, welke in derdaad dien naam verdienen. Daaronder behoort zeker in de eerste plaats de tweede slag bij Helgoland, voor ©en paar weken. Een eerst© treffen van Duitsche en Enpel- S.. res.-borp. te D. Spreek er met uw ser geant-majoor over en doe! hem hetzelfde mede ir.et verzoek om U-rugl*taling van de stor ting. Red. E. II. W, P. Jr. Stratum, A. v. P., Leonde- Strijp en S. L. J. S., Fort L'ppelsche Dijk. Uw gedichten zijn nog met van dien aard, dat we zo een plaatsje kunpen geven in ons blad, voor al waar nog velo gedichten op plaatsing waak ten. Rad. Korp. H. B. le E*k. W. Wend u met uw verzoek tot het hoofdbestuur van „Onze Vloot" Stationsweg 89 Den Haag en tot mr. Loosjcs, secretaris der Vereemging voor den Volkszang, Leidschegracki, Amsterdam. Ondergeteekende, Do C'aluwe P. L. W. ser geant Oranjekazerne H. 11. 3a te s-Graven- Lage, verzoekt adre-opgare van: Verbeek, serg:. der grenadiers; Zeeman, id.; Bouts, id. en van Giesbertse, sergt. der jagers, vroeger lo bat. lo comp. Adressen gevraagd van den heer Lips, ser geant van U3 derde oomp. wielrijders en van den heer Pierre Stigner, ordonnans van de zelfde comp., door Corn. Pieteree, ordonnans- wiel njders, Sabina fort. Verloren voorwerpen. Donderdag jl. reizende van Rotterdam, werd door mij een verkeerd pakje medegenomen, waarin 1 handdoek tabak en brood. De sol daat, welke dit pakje vermist en daarentegen mijn pakje, inhoudende cigaretten en wasch- goed, heeft meegenomen, wordt beleefd ver zocht dit te berichten aan B. R. Kooning, 15. 2. 4. 1. 1. ach© schepen bij dit eiland had plaats op 28 Augustus 1914. De Duitschers verloren in het laatst© gevecht, voor eenigo dagen', hun slagkruiser ..Blücher". Van dat gezon ken schip geven w© hierboven een afbccl- ding. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Men meldt ons: Over de maand Januari is door officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van do 3e oomp. 1 bat. 3e mg. vest. art. (Le ger en landweer) afgedragen de som van f 119.82. Wetenschappelijks voordracht te Amsterdam. Sergeant W. Ouburg schrijft ons: Den 2Sen Januari werd door den heer P. Fehmers, E. I., «lirecteur der Elect. Centrale te Tilburg, thans dienende als korporaal te Werkendam, een lezing met demonstratie en lichtbeelden gehouden in de aula van het R.-K. Gymnasium, Nic. Maesstraat alhier. Na een kort woord van den voorzitter, waarbij werd medegedeeld dat het commissielid Win kler had bedankt, daar door hem een verbin ding als reserve-officier van gezondheid was aangegaan, werd het woord gegeven aan den spreker. Deze begon met er op te wijzen, dat niemand kon zeggen wat electriciteit was. Op een zeer pakkende en duidelijke wijze werd gedemonstreerd, dat bij beweging van een klos met metaalwindingen langs een magneet in deze windingen een stroom ontstond. Van deze eenvoudige proef uitgaande wist spreker tot zelfs de modernst© machines voor zijn gehoor duidelijk te maken. Na een reeks projecties van moderne zoowel als oudere machines werd de lezing besloten met een reeks lantaarn- plaatsjes van de electr. centrale van Amster dam, welwillend door den directeur dezer in richting voor dezen avond ter beschikking ge steld. Na een kort woord van dank en de mededee ling dat do commissie haar best zon doen voor de aanwezigen toegang tot de Centrale te ver krijgen, sloot de voorzitter de vergadering. De lezing werd gevolgd door vele officieren, zoowel hoofd- als subalterne, en ongeveer 200 minderen uit het garnizoen. Heb geofferde in het groene varken 6telt de commissie in staat de volgende week weder een voordracht te organiseceren. Onderwerp: „De bewoonbaarheid der hemellichamen", in te leiden door den zeerecrw. zeergel. heer De Bruin S. J. Deze zal gehouden worden den 4en Februari te S uur in de aula van het R.-K. Gymnasium aan de' Nic. Maesstraat, wederom welwillend ter beschikking gesteld (gemakke lijk te bereiken met lijn-3). Allen zijn welkom. Kaarten ook op schriftelijko aanvraag te ver krijgen bij„De Commissi© voor "Wet-. Voor drachten, le Depót Vesting-Artilferie te Am sterdam". „Gantemus Domino" uit Arnhom voor de militairen te Zevenaar. Men schrijft ons uit Arnhem Bovengenoemd bekend kwartet, nog imraèr versterkt met hetzelfde trio, was ditmaal ge commandeerd. voor Zevenaar, ten einde bij do gemobiliseerde troepen aldaar twee avonden °yan opgewektheid en levenslust te komen brengen. Ook hier is de opzet alweer Tolkomen ge lukt. Het ..vervoer" zou nu eens gaan per vliegend wiel. Eerst present gemeld bij den stationscommandant, dan een kort bevel: in stijgen! en weldra verschanste die kleine com pagnie zich in de loopgraven, zooals zij die militaire treinen zouden willen noemen. Bij aankomst te Zevenaar kregen zij aanstonds de wacht in het vizier en deze moest gepasseern. De sergeant van do wacht, die tevens was do sergeant van de opwachting, hield de compie in civiel aanstonds staande met: „Halt! Wacht woord"-... Oef. daar stonden ze. Dat was niet bekend. Doch één zeide „Caniemus Domino! Sergeant".... En direct- stonden de militairen in het ge lid. werden de geweren gepresenteerd en een militair saluut gebracht, a'.so? ze voor den „Obersten Kriegsherrn" stonden. Nu was het verder natuurlijk gemakkelijk dienen. En dankbaar dienen tevens. Want beide avonden werd voiop genoten van de waarlijk schoon© voordracht der kwartetnum mers; do samenklank dier vier mooie stem men, die onberispelijk zongen, bracht ook thans weder de talrijke aanwezigen in ver rukking. Niet minder deden dit de piano en viool der heeren J. en V.er viel weder van prachtig samenspel te genieten. De beide ope rettes door leden van het kwartet alsmede de komische kwaliteiten van den heer J. W. (voorzitter der zoo hoog staande St. Catha- rinavereeniging) bracht er meer de jolijt in, zood3t ook -de lachspieren danig gingen func- tïonneeren. Kortom, het zijn 'n paar avonden geweest van aangename verpoozing, dio do militairen ian Zevenaar en de aanwezig.» élite gaarne in herinnering zullen houden. Had op den eer sten avond kapt. H. M. Ronken* harte lijken dank gebracht voor de mooio en prettige praeetaties dezer Arnhemmersop den twee den avond was het do lo-luit. G. A. J. Beu kers, die, namens do voor het tooneel geroepen militairen, woorden van erkentelijkheid sprak aan do leden van het Mannen kwartet „Can tomus Domino", do heeren musici en den voordracht-kunstenaar. To Zevenaar moest "s nachts worden ge bivakkeerd. Na afloop van samenklank en sa menspel had er dan nog een samenzijn plaats. Dit gezellig onderonsje buiten het program is echter niet geëigend voor verslag. Alleen dit: kunstenaars, dio zich geheel belangeloos goven pleegt mon, naar 't schijnt, met een warm en gul hart tegenwet te treden zoodat 't ten slotte toch nog zwaar dienen werd. C. G. Uit Hellevoetslul8. Mil. J. Top schrijft ons: In een vorig artikeltje mocht ik de aandacht vestigen op 't geen uit aesthetisch oogpunt ge daan wordt om :t leven van do Lovoiking der steenen loods te veraangenamen. Nu wilde ik wijzen op 't goedo dat is waar to nomen aan gaande moraliteit. De talloos velen, door do mobilisatie ougeroepen, maakten het nood zakelijk zich op het gebied van inkwartiering te beheljren. Een der gevolgen daarvan is, da:, in tegenstelling mot andere de onderofficieren, met mime do sergeanten, hun verblijf liebbeü onder ons soldaten, wat ontogenzc-ggelijk van verheffenden invloed is op het aodehjk peil der manschappen. Door hun goed voorbeeld toch worden zoovele uitspattingen voorkomen, die anderen zoo dikvnert onaangenaam stemden. Ruwe uitdrukkingen, vloeken, do soms banale gesprekken worden door hun flink optreden geweerd; dronkenschap wordt m»:t succes be streden door in particuliere gesprekken te wijzen op den demoraliseerenden invloed van het misbruik. Geen wonder dat ons kader zoo wel bij H. H. officieren als manschappen hoog staat aangeschreven en door beiden tegenover „mopperaars" (ach, wanneer zal dit soort men- schen toch eens uitsterven) geprotegeerd wordt. Een uitnemende gedachte, vcorai de laatste jaren toegepast, is geweest liet overwicht da: het wettelijk gezag den onderofficieren schenkt te doen schragen door het. zedeijjk overwicht] zoodat ook de meerdere algemeene outwikKC- ling het prestige der onderofficieren vernci.3t, en het gehoorzamen voor ons zoo gemakkelijk maakt. Dit voorkomt tevens al te amicak-n omgang, waardoor de grenzen van het geza*' geëffaceerd zouden kunnen worden. Dat door een en ander de verhoudingen over en weer daarbij ten zeerste gebaat zijn behoeft geen betoog; en onwrikbaar hecht is een leger waar meerderen en minderen dus tegenover elkander staan, sterk, om een, zelfs krach'i- ger vijand, te troteeeren. Mobltlsatie-club to Weesp. Mil. kan. C. H. de \oe schrijft ons: Donderdag 28 Januari heeft bovengenoemde club in de Roskam te Meesp eon uitvoering gegeven, die weder bijzonder goed geslaagd is. Hoofiinummer van het programma voor dien avond was wel het optreden van den bekenden goochelaar prof. Lyon, die voor een volle zaal staaltjes vaa behendigheid en vingervlugheid vertoonde, waarvan het enthousiaste publiek paf stond. Het waren dan ook sterko toeren, waarou vermelde prof. de aanwezigen vergast te. Het kanonniersensomble „Do Jovele Pisto lets" gaf enkele zeer verdienstelijke muziek nummers ten beste, waarmede een hartelijk applaus werd geoogst. Verder zong kam. Bras- eem voor een dankbaar gehoor enkele liederen. D© pianobegeleiding hiervoor was bij den kan. Hagenaar in goede handen. Voor e:i na de pauze droeg kan. Van Riel verschillende ca baret-liedjes voor, die bijzonder in «ten 0maak vielen en waarmede niet in het minst is bj- gedragen tot het welslagen van den avond. DE V. Militair Muziekkorps Couwsluis. Men schrijft ons.. Den 2Sen Jan. j.l. gaf bovengenoemd muziek gezelschap in de zaal van 't St. Joseph Gebouw- te Alien eeue uitvoering voor do militairen uit Alfen en aangrenzende gemeenten, met mede werking van de heeren C. J. Meylink, viool, C. Royer, cello, H. A. van Abbe, piano cu Harmsen, zang. De verschillende nummers werden door het muziekgezelschap zeer verdienstelijk uitge voerd en oogstten veel bijval. De vioolsolo's van den heer Meylink werden onberispelijk, succes vol eh met veel talent ten gehoore gebracht. No. 4 van het programma „Das Bild der Rose", waarin de solo voor trombone voorge dragen werd door den serg. le kl. Valenteyn, maakte ©p de aanwezenden een aangenamen indruk. De heer Harmsen oogstte met zyno respect nummers, in 't bijzonder met .Neutraal" lui den bijval. Tevens de heer Van Abbe veel lof voor zijn keurig accompagnement, terwijl voor al zijn. solo's „Valse Ramaguano" en „Zunki Joska", Valse Tsigane, beide van Max Blok zijl, zeer in den smaak vielen. Ten slcite dient nog vermeld het „Trio I" van Haydn voor piano, viool en cclio, waarbij de heer Meylink weer vele blijken van zijne vaardigheid gaf. Na nog eenige opwekkende woorden van den Zeer Eerw. Heer Pastoor v. d. Parochie Alfen, behoorde deze zoo schitte rend geslaagde avond wederom tot het ver leden. N. N. Hulde en Dank. Mil. H. Schilp schrijft ons De 4© comp. 2e bat. 22 R. I. brengt aan alle geefsters en gevers van allerlei ondergoederen, polsmoffen, snuisterijen enz., waarmee zij haar in den loon der mobilisatie hebben begiftigd en waarvan de verdeeling hedenmorgen op beschik king van den kapitein Baron van Heemstra plaats gehad heeft, haren innigen dank, ho pende, dat langst dezen weg dit ter bestemde plaatse moge aanvaard worden, als hulde voor- wat er aan liefde spreekt uit zulke tastbare blijken. Menigeen zal op wacht m do warme kleeding nu gekregen, de dankbaarheid om zetten in het »©o hoog ncodige geduld, ••ten- d© dat er andere w acntea nog z»n, die ook

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3