Ons Oorlogsdagboek. DE SOLDATENCOURANT van Woensdag 27 Januari 1915 We hopen nu maar, dat een ander be richt, volgens hetwelk de heer A. Bosua, onderwijzer, als „rebel" gevangen is, oven- zeer ongegrond moge blijken. Twee doeleinden vatten de Duitschers, zegt men, vast in het oog, toen de oorlog over Eurpa uitbrak en zij tegenover Rusland en Frankrijk in de eerste plaats stonden: In 't Westen moest zoo vlug mogelijk opgemarcheerd worden naar »n a;+. Wftt in 't Oosten moest Warschau, de hoofdstad van Polen, in hun en dit bezet; handen vallen. De Duitsche troepen hebben reeds zeer dicht beide steden genaderd, maar zij werden tot terugtrekken genoodzaakt. Thans zijn zij opnieuw den weg naar Warschau op. In lange eindelooze gelederen zien wij de Duitschers hier optrekken in het vlakke Poolscho landschap, naar de hoofdstad van 't oude Poolscho rijk. troepen vochten verwoed dagenlang op de heuvelruggen. Het elfde Turksche leger korps, dat beschikte over twee 11 inch ka nonnen, deed een heftigen aanval in de rich ting Karaoergan met het doel het tiende legerkorps den terugtocht mogelijk te ma ken. Maar de Turksche stellingen werden bestormd onder dekking van een geweldig artillerievuur, de hoofdmacht der Turken werd teruggeworpen. Het elfde Turksche korps was veel slechter uitgerust dan het negende, dat het lievelingskorps was van Enver pasja, en bestond uit uitgezochte tioepen. Het rukte ten strijde met vaandels en muziekkorpsen en beschikte over een massa zwarten als dragers, een grooten trein muilezels en kameelen, die prachtige meta len trommels droegen met granaten. De sol daten waren goed voorzien van levensmid delen. Bijna dit gebeele leger ligt thans be graven onder de sneeuw in de Saganloen- bergen. De Russen vermeesterden 73 kanonnen. Roemenië. Duitschland en Roemenië. Jtoemenë mobiliseert ook, en dat is DuitsohLand weinig naar den zin. In de eerste plaats al, omdat dit heel goed weet, dat Roemenië niet de zijde der bond- gencoten zal kiezen, maar van Rusland. Dat is ook reeds gebleken uit de verspreiding van revolutionaire geschriften in Zeven bergen, waarin de Roemeniërs daar opge ruid worden om tegen de Hongaarsche re geering op te staan. Da Duitsche gezant te Bucharest heeft thans geprotesteerd èn tegen de mobilisatie on tegen het optreden in Zevenbergen. De houduio" van Duitsch Land en Roemenië lijkt dus eenigszins gespannen te worden. De houding van Roemenië. BERLIJN. De „Vorwarts" bespreekt de poging tot een Russische offensief optreden in de Bukowina, tegen Zevenbergen, en zegt: dat de Russische vrijgevigheid in een gebied als Transsylvanië, nog voordat de daarheen voerende passen genomen zijn en het betrokken gebied veroverd is, zeer opmerkelijk is. Roemenië is door den Russischen opmarsch aan zijn grens in een zonderlinge positie gekomen want de voortdurende bedreiging met de bezetting van Zevenburgen, en de verlokkende aanbiedingen van Rusland be moeilijken zeer de houding der partijen, die, zooals de Roemeensche sociaal-democTa- ten, voor handhaving der strikte neutrali teit van Roemenië optreden. Volgens berichten van den Oostenrijkschen generalen staf blijkt het af te wachten, of de Russen na de concentratie der terugge slagen troepen nogmaals een offensieve be weging zullen uitvoeren. Egypte. De opmarsch naar Egypte. Uit Cairo wordt aan de „Times" ge seind, dat in een officieel communiqué wordt opgemerkt, dat de Duitsche officie ren, die den aanval op Egypte zouden moe ten leiden, naar mededeelingen van be trouwbare zijde, meer en meer pessimistisch gestemd worden over de resultaten van de onderneming. Zij zouden te Konstantinopel hebben doen weten dat het genwenscht was de expeditie uit te stellen, totdat de troepen bester georgani seerd zouckm zijn en zij zouden zijn versterkt met meer geoefende troepen. Maar uit Kon- stantinopel zou hot antwoord zijn gekomen, dat er van uitstel geen sprake kon zijn en dat koe te bet wat het wil de opmarsch moest wor den doorgezet. Intusschen wordt het Turksche leger in Zuid-Palestina samengetrokken, maar nu begint men ook langzamerhand zich meer rekenschap t© geven van de moeilijkheden, die eon op marsch door de woestijn van Sinai mot zich brengt. Het watergebrek ie oorzaak dat er eigenlijk slechts een weg mogelijk is alleen boel kk>rae afdeelingen zouden kanonnen en groote voorraden meevoerende' kunnen hopen het kanaal te bereiken langs de audem kanaahvogen door do meer dorre gedeelten van het schiereiland. Zulke Heme afdeelingen zouden geen schade kunen aanrichten en ge makkelijk kunnen worden vornaetigd. Do hoofd aanval zou dus moeten plaats hebltm langs een weg, die den militairen autoriteiten wel bekend is en dus kunnen do noodige voorzor gen worden genomen. De linies die het Kanaal moeten verdedigen zijn in uitnemenden staat gebracht en de nieuwste ervaringen zijn daarbij gebruikt en een aanval op deze zoo uiterst sterke stellingen zal dus moeten mislukken. In Egypte is men dus zeer gerust omtrent don dreigenden opmarsch der Turken. Noord-Amerika. Bijeenkomst der onzijdige regeeringen. Te Washington is liet Bureau der Pan- Amerikaansche Unie bijeengekomen, om te beraadslagen over de middelen tot bescher ming der rechten der onzijdigen gedurende den oorlog. De vergadering werd geleid door Bryan, den Minister van Buiteniand- sche Zaken van de Vereenigde Staten van Amerika, en was voorts samengesteld uit de 21 te Washington aanwezige vertegenwoor digers der overige Amerikaansche Staten. Tot de ingediende voorstellen behoorde dat van de Regeering van Venezuela, dat n.l. het Pan-Amerikaansche Bureau het initiatief zou nemen tot een bijeenkomst van officieele vertegenwoordigers van alle onzij dige Regeeringen der wereld in verband met te 's-Gravenhage vastgestelde verdragen be treffende de rechten en plichten der onzij digen in geval van oorlog tc land en te zee. Voor zoover bekend is op bovengenoemde eerste bijeenkomst een beslissing naar aan leiding van dit voorstel en van andere aan hangig gemaakte denkbeelden nog niet ge nomen. Zuid-Af rika. Onderwijzers en de opstand in E--d-Afrika. Het Christelijk Schoolblad", alhier, schrijft: In den Oranje-Vrijstaat zijn 86 onder wijzers (essen) geschorst en de meesten hun ner zullen wel voor goed (vooreerst?) hunne betrekking kwijt zijn. Er zijn drie groepen onder deze personen. Sommigen hebben zich bij de „rebellen" met de daad gevoegd uit eigen aandrift; anderen hebben liet min der vrijwillig gedaan en zijn meegesleept, en nog weor anderen, vooral onderwijze ressen, hebben openlijk met woord en daad hunne sympathie voor de „rebellen" aan den dag gelegd. Een van de eerstgenoemden is de heer C. Ruysch van Dugteren, die voor eeuigo jaren als predikant uit Nederland naar Zuid- Afrika vertrokken, een tijdlang de Her vormde Kerk te Pretoria heeft gediend, welke bediening een einde nam, toen bij van den kansel verklaarde, dat hii niet gan- schelijk met dfe belijdenis dier kerk meer in stemde. Hij werd daarna gouvernements onderwijzer te Harrismith in den Vrijstaat, en stond generaal W. Wessels, een aanvoer der der Vrijstaatsche „rebellen", als secre taris ter zijde. Met diens commando gaf hij zich ook over. Tot heden vernamen we niets aangaande ds. P. van Drimmelen, dan dat hij, van Zeerust naar Zoutpansberg beroepen, dat beroep aanvaard had. Misschien is hij reeds uit de hechtenis ontslagen en heeft de fami lie hier te lande dienomtrent wel berichten. Van zijne inhechtenisneming, in „De Volks stem" vermeld, was haar toen niets bekend Ook „De Hervormer", maandblad gewijd aan do belangen der Nederd. Hervormde Kerk van Zuid-Afrika, waarvan we het nummer van 15 December 1914 Woensdag ochtend ontvingen, meldt de a. ..neming van dat beroep naar Zoutpansberg, doch spreekt geen woord over de inhechtenisne ming, die dus niet zéér waarschijnlijk moer lijkt. OP ZEE. 1 Een zeeslag in de Noordzee. Er is weer op zee gevochten, een wer- kelijlcon zeeslag, naar 't schijnt als was hij niet beslissend, en al was het nu juist geen slag, die een der tegenstanders bijzonder geteisterd heeft, 't Ging natuurlijk tusschen Engeland en Duitschland, en 't gevecht had plaats in de Noordzee; 't kanongebulder word gehoord in onze noordelijke provinciën. Een Duitsch eskader had blijkbaar een aan val op Engelands's oostkust in den zin, doah dat ging nu niet, zonder dat de En- gelsohe vloot hot bemerkte. Zondagmorgen kwamen eon Engelsch en een Duitsch eska der in bdtsing. Telegrammen hebben ons beiioht, wat er is voorgevallen en we geveu zo hier weer: LONDEN. De Admiraliteit bericht, dat een vlootaanval der Duitschers in de Noord zee Zondagochtend verijdeld is. De Duitsche kruiser „Blücher" is in den grond geboord en twee andere kruisers zijn ernstig beschadigd. Geen enkel Engelsch schip is gezonken. LONDEN. Do Admiraliteit bericht: „Zondagochtend vroeg bemerkte een Britsch j^atrouilleerend eskader van slag kruisers en lichte kruisers onder bevel van vioe-admiraal Beefcty, ©n een flot- tille torpedojagers onder bevel van „com modore" Tyrerhitt, vier Duitsche slagkrui sers, verscheidene lichte kruisers en een aan tal torpedojagers, die koers zetten naar het westen en blijkbaar op weg waren naar de Engelscbe kust. De vijand keerde onmiddellijk met groo ten spoed om, hij werd echter achtervolgd en te 9 uur 30 raakten de slagkruisers „Lion", „Tiger", „Princess Royal", „New Zealand.". „Indomitable" ©enerzijds slaags met de Derfflinger", „Seydlitz", „Molt- ke", „Blücher" anderzijds. Er begon een terugtochtsgevecht en kort voor één uur sloeg de „Blücher", die uit de linie was ge raakt, om. en zonk. Twee andere slagkruisers werden ernstig beschadigd, zij konden echter hun vlucht voortzetten en bereikten het gebied, waar wegens het gevaar voor Duitsche onderzeeërs en mijnen van een verdere vervolging moest worden afgezien. Geen enkel Engelsch schip is teloor ge gaan en onze verliezen aan personeel zijn, volgens de berichten, gering. Op de „Lion", die aan het hoofd van de linie voer, werden elf man gewond en sneuvelde niemand. Van de bemanning van de „Blücher", die 885 koppen telde, werden er 123 gered. (De pantserkruiser „Blücher" is in 1908 van stapel geloopen. Het schip had een waterverplaatsing van 15,800 ton eii een snelheid van 25.5 knoop. De bewapening bestond uit 12 kanonnen van 21 c.M., 8 van 15 c.M. en 16 van 8.8 c.M. De beman ning telde 887 koppen.) Volgens de Britsche berichten is bet in den slag op de Noordzee Zondag voorname lijk gegaan tusschen de Britsche en Duitsche slagkruisers. Voor het eerst heeft er in volle zee oen gevecht plaats gehad tusschen Engelsche en Duitsche slagkruisers. Wel wareu de Engolsche slagkruisers reeds slaags ge weest met pantserkruisers, n.l. bij Falk- lands-eilanden, en was daarbi> hun over macht gebleken, en hebben zij in het begin van den oorlog bij Helgoland een paar kleine kruisers in den grond geboord, doch zij hadden zich nog niet kunnen nieten met oorlogsschepen van hetzelfde type. Uit de berichten blijkt, dat bet Engelsche slagkruisers-eskader bestond uit de „Lion", Tiger", „Princess Royal", „New-Zea land" en „Indomitable". De „Lion", het admiraalschip, is 26.800 ton groot, heeft een snelheid van 28.3 en een bewapening van acht kanonnen van 34.3 c.M. en zestien van 10.2 c.M. Het pantserdek is 7.6 c.M., de pantsergordel 22.9 c.M. dik. De „Princess Royal" heeft dezelfde afmetingen. De „Tiger" is do nieuwste slagkruiser der Engelscbe .marine en eerst onlangs in dienst gesteld. De water verplaatsing is 29,000 ton, de s..olheid ruim knoop, terwijl de bewapening uit acht kanonnen van 34.3 c.M. -en twaalf van 15 c.M. bestaat. De pantsering is dezelfde als op de „Lion". De turbines ontwikkelen niet minder dan 87,000 paardenkracht. De „New-Zealand" en „Indomitable" zijn beiden bewapend met acht kanonnen van 30.5 c.M. en zestien van 10 cM. Eerst genoemde heeft 19.100 ton en de andere 17.600 ton waterverplaatsing. De snelheid is 26 knoop. Het pantserdek i6 7.6 c.M., de pantsergordel resp. 20 en 17 c.M. dik. Aan Duitsche zijde vochten de „Derfflin- ger", „Seydlitz",'„Moltke" en „Blücher". De „Derfflinger" liep in 1913 van sta pel. De waterverplaatsing is 28.000 ton. Do bewapening bestaat uit aebt van 30.5 c.M.. twaalf van 15 c.M., twaalf van 8.8 c.M. Verdere gegevens bevatten Duitsche marine-boekjes nog niet over dezen slag kruiser. De „Seydlitz" is 25.000 ton groot. De snelheid is' 28.5—29 knoop. Do bewapening telt tien 28 c.M. kanonnen, twaalf 15 cM. en eenzelfde aantal 8.8 c.M. kanonnen. Do „Moltke" heeft een waterverplaat sing van 23.000 ton, heeft dezelfde bowa- pening als de „Seydlitz". Zij is een zus terschip van do „Goeben", die in de Dar- danellcn ligt. De „Blücher" liop in 1908 van stapel en kan ook tot de slagkruisers gerekend wor den, daar zij bewapend is met twaalf 21 c.M.-kanonnen, in zes torens' opgesteld, en met acht van 15 c.M. Do snelheid is 25.5 knoop. Interessant is het eens te vergelijken de zware artillerie der Engelsche schepen met die der Duitsche, waaruit blijkt, dat er aan do Engelsche zijde een overwicht is: Engelsche schepen, Duitsche schepen 24—34.3 c.M. 16—30.5 c.M. 8—30.5 c.M. 20—28 c.M. 12—21 c.M. De middelbare artillerie, hoewel deze in dit gevecht vermoedelijk geen groote rol zal gespeeld hebbon, is aldus Engelsche schepen. Duitsche schepen 12—15 c.M. 44—15 c.M. 64—10 c.M. Voor het eerst is in een zeeslag de waar de van de 3'4.3 c.M. kanonnen kunnen blij ken, welk kaliber met de 38.1 c.M.-kanon nen van de super-dreadnoughts der Royal Sovereign" en. .Queen Elisabeth"-klasse heb grootste thans bestaande scheepsgeschut is. Weliswaar heeft de „Li-u" tevoren en wel in den zeeslag bij Helgoland met zijn 34 c.M. kanonnen gevochten en oen paar kleine kruisers in don grond -eboord met ^viTsón-lim is Vrijdag vergaan op do kost een paar salvos uit zijn torens, doch ver- lerlsnd. N3ar men meent moedelijk zouden deze schepen ook al met u d6 gered. oU c.M. projectielen gezonken zijn. Aardig is hier even te vermelden, dat de t 34.3 c.M.-kanonnen van de „Lion", „Ti- J PsM&liQit'lIisiB'Sffl ger" en „Princess Royal" on eqn afstand i DSnöcnsSaaöi van 5000 yards (d. i. 4570 meter) een - Krupp-pantserplaat van 560 m.M. kunnen Nederlandsche belangen in België, doorboren. Het projectiel heeft een ge- j Mi ynn Builonlnndsche Zakon wicht van 635 kilogram f Rusland en Turkije. De Russische legatie te 's-Gravenbage doelt mede In de Zwarte Zee hebben Russische tor pedobooten den 20en en 21en Januari Hope en Rizé beschoten, op de kust van Klein- Aziëzij hebben kazernes en een vuurtoren verwoest en een vijftiental Turksche zeil schepen, beladen met levensmiddelen, tot zinken gebracht. Do neutrale scheepvaart op Duitschland. NEW-YORK. De Amerikaansche stoom boot „Wilhelmina" ligt gereed om naar Hamburg te vertrekken met een lading levensmiddelen door een Ameri- kaansch handelshuis afgezonden aan Ameri- kaansch burger in Duitschland. Minister Bryan weigerde te verklaren wat het ministerie van buitenlandsclie za ken zou doen, in geval de lading in beslag zou worden genomen. Bij Australië. MF.T.BOURNE. Een kruiser boord© 6 Jan. een schip met voorraden voor de Duit sch© kruisers ir. den grond. Officieren eu bemanning bevinden zich als krijgsgevangenen aan boord van den kruiser. Schip vergaan. LONDEN. Het s.s. „Hydro" van do Het kanon kan 3 schoten in de twee mi nuten lossen. De commandant van het Engelsche eska der, vioe-admiraal Beatty, heeft ook den slag bij Helgoland destijds geleid. Hij is een der jongste vlagofficieren van de Engelsche marine en 43 jaar oud. „Lützow" en „Derfflinger" als Engelsche prisqn. Dit zijn niet de kruisers, die in de Noord zee streden, maar twee schepen van de „Norddeutsche Lloyd". Volgens een tele- De Minister brengt in herinnering dat hij op 19 October jl. eeno commissie heeft benoemd welke tot taak heeft, in samenwerking met do Nedorlandscho Regeerinigsorganende belangen van Neder landers in België voor te staan. Ieder Neder lander die tor zako van belangen in België den steun der regooringsorgancn wenscht in te roepen wordt in het belang een er spoedige behandeling uitgenoodigd zijne aangelegen heid bij de bovengenoemde commissie aan te brengen. Do commissio zal na onderzoek hetzij aanstonds de zaaly ter behandeling aan de Re- georingsorganon doen toekomen, hetzij de noodige voorbereidende maatregelen treffen voor do behandeling door die organen. De militairen in vroeger tijd. Auteursrecht voorbehouden.) II. In de 18de eeuw was het vooral Pruisen, dat op militair gebied aan de wereld heel wat bijzonders te zien gaf. Bij den dood van den eersten Pruisischen koning telde het leger nog slechte 40,000 man; 6edert het keizerlijk be sluit van 1649 was men in Duitschland begon nen de troepen ook in vredestijd onder do wapenen te houden. In Pruisen werd Frederik I opgflvolgd door Frederik Willem I en deze bleek een echte militairenkoning te zijn. Bij zijn dood in 1740 bedroeg do sterkte der Prui sische troepenmacht meer dan 80,000 man. Van de geldmiddelen van den staat was 6/7 noodig voor liet onderhoud van het leger. Buiten het beruchte tabakscolleg© was de sol daterij 'k konings hoogste amusement. Maar ieder fatsoenlijk burger zocht er zich aan to onttrekken. Een tijdgenoot van Frederik Wil lem I getuigde, dat de vrijwilligers in het Pruisische leger menschen waren, die don sol datenrok hadden aangetrokken öf uit jeugdige lichtzinnigheid zonder den legertoestand te kennen öf omdat zij nergers anders meer te recht konden komen wegens zedelijke ontaar ding of begane misslagen. Buiten den dienst hadden allerlei voorrechten boven d© burgerij, die vanzelf een hekel had aan „dat Mïlitiir". Een regiment soldaten moest er in de 18de eeuw altijd keurig uitzien, d.w.z. volgens de regels van den toenmaligen smaak. De man schappen dienden in uniform to zijn gekleed. Aller snor moest op dezelfde wijze geknipt zijn, aller hoofd even verdienstelijk glanzen van pornadevet. Ieder slobkous moest preci 60 knoopsgaten tellen en keurig om de been sluiten, al veroorzaakte dit nog zooveel pijn. Soldaten drillen waa 's konings lust en leven. In zijn landen moesten ieder 27 mensehen één soldaat onderhouden. Hierdoor werd het don „gekroonden onderofficier" mogelijk zulk een reusachtig leger op do been te brengen. De koning droeg echter uitstekend zorg voor zijne blauwrokken. Zij mochten dagelijks niet vil der dan twee,, hoogstens drie mijlen marcliee- ren, gefloten om den vierden dag telkens rust, en profiteorden in den wintor van een zes- maandelijksche degelijke verpleging. Een bij zondere voorliefde had hij voor lange kerels, die hij tot een afzonderlijk regimpnt grena diers vereenigde. Do Brandenburgsche wer- waren gevreesd in de naburige staten, genoten zu t»4.ior bandelooze vrijheid en Hier worden wij eens weer verplaatst naar het tooneel van den strijd in het westen ditmaal echter niet naar België of Frankrijk, maar naar de grens van Elzas-Lotharingen. Dat daar niet minder fel gestreden wordt, zal onzen lezers uit het plaatje wel duidelijk zijn. Een Elzassisch dorp is genomen, vorloren, weer geno men door de Duitschers en door al die gevechten zijn er woinig meer dan ruïnes blijven staan. Thanja tracht do Fransche infanterie zich er opnieuw meester van to maken, en waagt een stoutmoedigen aanval. gram uit Alexandrië zijn die door het prij- zenhof tot goeden buit verklaard, met de bewering, dat het Suezkanaal en de kanaal- havens slechts voor doorgaande schepen neutraalzijn, en bovendoien de bedoelde schepen als hulpkruisers waren ingricht. De „Norddeutech© Lloyd" heeft tegen Do Minister maakt tevens bekend, dat hij do leden der Commissio heeft gemachtigd zoo mogelijk rechtstreeks bij de overheden in Bol- -gic de belangen dor Nederlanders te bepleiten, wanneer p&rticiilicimi hun daartoe voor hunne rekening opdracht verleenon. Do Commissie, waarvan het secretariaat is gevestigd te 's-Gravenhage, Javastraat 18, is deze beslissing boogor beroep aangeteekentl SuMpSldd öit "do'hwcn: mie dr. Jan bij het Hooger Prijzenhof, cn daarbij aan- Best, lid ven de Tweede Kamer der Staton- govoerd: dat de beide schepen door de En- Generaal te Eindhoven als lid en voorzitter; gelschen uit Port Said en Suez gejaagd rar. F. I. J. Janssen, lid van de Tweede Ka- werden en gedwongen door het Suezkanaal m©r der Staten-Goneraal te Maastricht; E. J. te stoQinenaan den uitgang werden zij Kat, notaris te Rotterdammr. K. door de Engelscbe kruisers buit gemaakt en p, ™j Mandek-, directeur dor Rotterdam- i nu t\,-4- j-9©"© Bank vereen iging te Rotterdammr. M. naar■Alexandria gebracht Dit is m direc- Mondolfi M vanbdeSTweede Kamer der Sta ten strijd met de internationale verdragen. ten-GYnieraal to Amsterdam; mr. J. Wolter- Bovendien waren bedoelde 6chepen met als beek Muller, advocaat en raadsheer-plaatsver vanger to 's-Gravonhago, als ledenon mr. F. W. Donker Curtius, advocaat te 's-Graven hage, als secretaris. Kazemebrand te 's-Hertogenbosch. Men meldt ons uit Don Bosch Ruim half zes, juist nadat do manschappen het middagmaal hadden gebruikt, werd er brand ontdekt op de zoldering van den linker vleugel van do Mortclkazorne, waar tijdelijk •100 manschappen van do homvitee.r-afdeoling zijn ondergebracht. In een minimum van tijd stond do goheclo zoldering wclko niet, van hot overige gedeelte van het gebouw is afgeschei- hulpkruisers ingericht of gebruikt. De Harwichlijn. Men seint ons uit Hoek van Holland Naar wij vernamen is de ingekomen Har- wiebboot op haar reis door Britsche torpe- dobooüen gcconvoyd. Zaterdagochtend ver trekt van hier dc Munch" met Belgische vluchtelingen. Deze zou eveneens gecou- voyd worden. Het verlies van de ,Durward". LONDEN." Uit een interview, in bladen medegedeeld, blijkt dat de redders Tn lfohtëïaaie! in gcenen dcele verontrust zijn door het in j Do Mortel-kazerne is oen oud gebouw dat den grond boren van het stoomschip „Dur- voor den dienst is afgekeurd, maar juist met ward" door een Duitseken onderzeeër. j het oog op do cischcn tier mobilisatie weer ui Men is het er algemeen over eens, dat do gebruik is gestold. Zoodra de brand ontdekt scheepvaartdiensten op neutrale landen niet \vas' ontstond or een groot© opschudding in •Vi i-.l4-Q ,.,4-vrrl.an jdo volikrijko achterbuurt. beperkt behoeven te worden. Men zag de menschen hun meubeltjes vol angst uit het huis dragon. Het was een algo moene paniek, diio steeg en in. lievigheid toe nam naarmate de rosse vlammen met steeds grootere kracht uit het gebouw sloegen. Do gemeentelijke brandweer, daarin bijgestaan door die der militairen, toog spoedig aan het blus- schingswork, doch men begreep alras dat te gen zulk een geweldig vuur niets was uit te richten. Gelukkig heersohte er volkomen wind stilte, zoodat de vlammenzee recht omlu*».^ golfde en er geen oogenblikkelijs ge^ -ex scheen te bestaan voor d» lielendonde gc-fwn- wen. De brandweer bepaalde zich dan ook in hoofdzaak tot de beveiliging der omliggende gebouwen on liet localisearen van den brand tot de kazerne. E© opgewondenheid word nog grootcr toon verschillende knallen als gevolg van het ontploffen van aanwezige scherpe pa tronen, gehoord weiden. De patronen &loegen daarbjj uit hot dak. Gelukkig was de groote voorraad scherpe munitie bijtijds in veilig- licid gebracht. De manschappen hadden hunne uitrustingen zoowol als hun eigendommen in veiligheid gebracht era. hielpen onversaagd aan het blusschingswerk mee. Onder donderend geraas stortte ten slotte het door hot vuur ge heel verteerde dak in. Onmiddellijk werd dit instorten gevolgd door een ware vuur- en von kenregen, geweldig en schoon tegelijk. Omstreeks 8 uur had liet vuur zich voort geplant tot op de tweode verdieping, en op het oogenblik dat dit telegram (dit is halfnegen) werd afgezonden, woedt het vuur nog steeds hevig voort. Er is geetn hoop dat eir van het gebouw ook maar iets bruikbaars overblijft. Mot zekerheid valt echter to molden dat do belendende huizen, dank zij het krachtig op treden van de brandweer en dc militairen, gespaard zullen blijven. De veronderstelling is niet te gewaagd, dat indden do wind anders ware geweest, de geheeld Beurdsehestraat een prooi d©r vlammen was geworden. De oorzaak is niet bekend, maar men ver moedt dat do brand hieraan te wijten is dat het nieuwe stroo, dat juist Vrijdagmiddag op zolder was gebracht, tc dicht bij con hard bran dende kachel heeft gelogen. Hetgeen van hot nachtleger en de uitrustingen werd gered, werd overgebracht maar de militaire rijbaan. Daar zullen do militairen zelf voor een groot deol onderdak krijgen. Nader meldt men ons: Door onbekende oorzaak brak de brand uit op den middenzolder van dc groote artillerie- kazerne. Na twee uren branden waren het ge- heele dale en de zolder vol hooi, stroo-matras sen en andere goederen uitgebrand en deelde het vuur zich verder mede aan de andero ver diepingen. De dienst in do nabijliggendo Synagoge werd gestaakt. Op de Provinciale Griffie van Noord- Brabant en in liet Rijksarchief worden do noo dige maatregelen genomen om, bijgeval het vuur mocht overslaan, genoemde gebouwen voor vernieling tc behoeden. Om 10 uur was het vuur gebluscht. De om liggende huizen hebben allo waterschade. De geweldige brand die de gebeele stad in rossen gloed zette, was uren ver in den om trek te zien. Militair of niet-mciitair Het volgende ingewikkelde geval doet zioli voor: Een luitenant van de vrijwülige automobi listen heeft in ecu café iemand met eon revol ver gedreigd, althans dreigend een revolver laten zien. Er is procos-verbaal opgemaakt Als officier zou hij voor den krijgsraad moeten verschijnen, ware het niet dat in de regeling, onder don vorigen minister van Oorlog met do automobiel-bezitters getroffen, dio hun wagen en zichzelf in geval van nood ter beschikking stellen en wicn daarvoor officiersrangen wer den toegekend, was bepaald dat zij niet voor den militairen maar voor den gewonen rech ter zouden terechtstaan. De auto-luitenant zal dus voor den gewonen strafrechter terechtstaan... men rade waar voor. Wegens overtreding van de wet welke het dragen van wapenen verbiedt I Als luite nant moet hij een revolver dragen maar behoorde als zoodanig, in geval van delict, dan ook voor den krijgsraad terecht te staan. Als burger mag hij het niet en zal gestraft moeten «worden wegens het vervullen van een militairen plicht. De uitweg uit deze moeilijkheid zou mis- sohien zijn dat de burgerlijke rechter weigerde do geldigheid te erkennen van een regeling, door een minister tot stand gebracht, waarbij aan tot hot leger bchooronde personen een uit zonderingspositie in foro criminali werd toe gekend. In dat geval zou de betrokkene toch bij den krijgsraad terecht komen zij het ook niet wegens hot dragen van wapens!' („N. Ct.") Een merkwaardige tentoonstelling. Onze correspondent te Kampen schrijft: Dat de Belgen alhier geïnterneerd, gaarne te Kampen blijven; daarvan hebben zij in een adres aan den Minister waarop deze nog niet heeft beslist reeds duidelijk blijk ge geven. Wie het genoegen had met do inrich ting van het depót alhier van nabij kennis te maken, zal zich over dat bij de Regeering ge- uito verlangen geenszins verwonderen. Inderdaad, het is oen wonder, hoe zioh onder de talentvolle leiding van den commandant, majoor F. A. Hoefer, deze kleine wereld van menschen zonder arbeid lieeft gometamorpho- seerd tot een samengesteld organisme, waarin schier een ieder naar den aard van zijn beroep zijn bezigheid vindt. En dat dit depót van arbeidzamen wat presteert, daarvan lévert de tentoonstelling, Donderdag alhier in de Gehoorzaal en bfjbehoo- rende zalen geopend, wol een doorslaand be wijs. Wij zagen er snijwerk, tcekeningeu, houtinlegwerk, enz., alles getuigende van kunstvaardigheid mooie penteckeningen eu fraaie pastels van den Antwerpschen schilder Henri Wils, van Wombach, Borguct, enz., allen alhier geïnterneerd. Op een ander ter rein vonden we photographieën, producten van sigarenmakersteehniek, houtsnijwerk („in- tarsia"), boekbïnderswerk, zaag-, karton-i en timmerwerk, zelfs koperdrijfwerk... on dat alles was hier vervaardigd. Üit de onderwer pen der schilderijen bleek hoe zeer het intieme stedenschoon van dit aloudo stadje het oog der Belgische schilders weet te boeien. De „clou" van deze tentoonstelling is het marktplein „Oud-Vlaonderen". Dit werk van den geïnterneerden architect Duchaine, toont hoe zeer doze do oud-Vlaamsehe kunst beeft be ken overval in dc huizen en aanrading op publioken weg. alle 1 ingelijfd werden bij 's konings hcir. Wie deserteerde en gegrepen werd, moest spitsroeden-loopen onder de slagen dor in een rij geschaarde soldaten bezweek de gestrafte vaak of werd hij verminkt voor heel zijn loven. Men kon den koning geen grooter genoegen doen dan door hem lange kerels te bezorgen hot was hom onverschillig, van welko natio zij waren cn hoe de wervers ze kregen. Do brutaliteit, waarmeo de Pruisische werf officieren optraden in de naburige staten, gaf aanleiding tot allerlei geschillen. Uit het ge bied van Herstal, dat aan don bisschop van Luik toebehoorde, werd een jongeman van aanzienlijko familie door Pruisische wervers opgelicht. Ten gevolge hiervan verbood dc Luikscho bisschop hot werven en liet zelfs do Pruisische werfofficieren, die zich in de streek van Luik en Herstal bevonden, in hechtenis nemen. Dit verweer deed den Pruisischen koning besluiten den soldaat vrij te laten. In Poolsoh gebied hielden Pruisische wervers een Hollandsch schip aan en namen do ma trozen gevangen benevens twee Poolsche gees telijken, dio om hun lange lichaamsgestalte hijzonder geschikt leken voor liet Pruisischo keurkorps. Togen deze schending der souye- kan uut, an 300 want door geweld, list en roof, door nachtelij- »om overval in de huizen en aanrading op den reiniteitsrechton trad do Poolscho koning niet ioken weg, maakten zij zich meester van krachtig op. De Pruisen dreven dientengevolge weerbare jongelingen en mannen en sloop- de onbeschaamdheid zoover, dat. zij uit de ten ze over do grenzen, waar zij onverbiddelijk anti-chambro des konings twee lange garde soldaten tot desertie wisten to bewegen. De werver, die dit gedaan had, werd echter bij zijn poging om te ontvluchten gegrepen en nu nam men in Polen, Saksen en Holland strenge maatregelen tegen do Pruisischo wer- ying. Dat een lange kerel veel waard hieruit blijken, dat een welgestelde die klein van gestalte was, dc som daalders bood om oen langoren militair als plaatsvervanger te krijgen. Dr. H. H. KNIPPENBERG. 25ste week. 9 Door het springen van oen drij vende mijn aan den Scheldemond hij Breskens komen oen luitenant en vier matrozen onzer Nederl. Marino om het leven. Duitsche luchtschepen (Zep pelins) werpen 's nachts bommen boven Yarmouth en andero kust plaatsen in deze buurt, waar zij materieel© schade aanrichten en drie slachtoffers maken. 10 Een Duitsche onderzeeër boort bij het vuurschip Maas het sclie handelsschip „D'urward" in den grond; bemanning gered. De Duitsche generaal von Fal- kenhayn treedt af als minister van oorlogluitenant-generaal Wild von Hohenborn volgt hem °P- Een Fransc-h vliegtoestel doet een noodlanding in do buurt van Vlissingen, waarbij het toestel beschadigd raakt, doch de vlieger weet te ontsnappen. Hot Zweedscho stoomschip „Drott" stoot in de Bothnische golf op een mijn; de kapitein en vier man om het leven gekomen, Volteekening van de Oostenrijk- Hongaarsche oorlogsleoning met 3300 millioen kronen. Een Duitsch lucht-eskader werpt 80 bommen boven Duin kerken en omliggende plaatsen een toestel wordt bij Veume neer- neergeschoten en 2 vliegers ge vangen acht burgers gedood en 20 gewond. In den Kaukasus verslaan de Russen twee Turksche divisies, behoorende tot het. elfde leger corps; alle berg-artillerie wordt buitgemaakt; bezetting van Er- dam its j. Zeeslag in de Noordzxic tusschen een Engelsch en Duitsch eskader van slagkruisers, lichte kruisers en torpedojagers, waarbij liet Duitsche slagschip „Blücher" (15.800 ton) in den grond go- boord en twee kruisers ernstig bosohadigd worden 123 man ge red. Aan Engelsche' zijde geen schade en 11 man gewond. In de af geloopen week liebbo 1 herhaaldelijk gevechten, ook vf\» do infanterie, plaats geha^ liet- gebeele westelijke front, der echter tot belangrijke resul taten te leiden. Ook aan het oostelijk front is geen verandering van belang gekomen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2