Erdal Borst- en Rugfaescheniier I looit ui Rooit uitsluitend CIGARETTEN. Laatste Berichten. VAN WOERKONI's v. Rosse ms 13E SOUDATEIffCOUH A TVTT varx XTrdtfctetg? 2 «2 Januari igiS> Ingezonden stukken. Gemengd Mieuws. Voor reclame 1000 PRIMA Sigaretten Voordrachten. IVIilitairen betalen Standaardvlaggen van Neerl- Koningshuis3 ct.. Kwaliteitssigaar, Kloeke 4 ets. met Vorsten!» Zandblad. Le Premier Paprïngan (SVIodjo) 2J4 cis Pietje Puck Onze Don Juans daarmee in strijd. Hij schrijft ons omtront hot I „vrij gebruik": „Dit is gedeeltelijk waar. De I prijs is 5 ets. per man, wat voor zulk eon prachtgologonhcid goedkoop genoeg is, doch... gratis is het niet." Gezellige Winteravondspeien Woorden loggen en zeggen Snijd ongeveer 150 kartonnetjes en schrijf op elk een. letter van liet alphabet. Zorg dat de nicest voorkomende letters ook liet best ver tegenwoordigd zijn. Oerdeel de kartonnetjes onder de spelers, die zo met den blinden kant naar boven, voor zich leggen. Hik werpt nu op de beurt een kartonnetje, :net de ietter naar boven op het midden der tafel. Zooara iemand ziet, dat uit alle of uit een deel der opgegooide- letters, een woord gevomift kan worden, roept hij dit woord, neemt de doov hem gecombineerde lettors van het midden der tafel, en legt zo in do juiste volgorde voor zich. Elk woord moet op zijn minst! uit drie letters bestaan. Men mag ook uit de samen stelling van do yettors in het midden c-n reeds govonndo woorden, nieuwe woorden maken- Zijn b.v. onder meer opgeworpen do lettors- r, s c. h. en heeft-een der spelers „goot" voor zieii liggen, dan mag een ander hieruit „grcotsch" combineeren en is dat woord voor ihem. Wie ten slotte de meest.o woorden heeft kun nen vormen, heeft het spel gewonnen. Woorden maken en raden. Dit spel ban gespeeld worden door twee of imeer personen. Met de letters, die men maakt, zoouls in het vorige spel is aangegevenvormt elk naar eigen keuze een woord, schudt ze goed door elkaar en geeft ze aau een ander, die ze in de juiste volgorde moet trachten te rangschikken. Willen allen tegelijk hetzelfde woo I'd .raden, dan speelt men het spel met pot lood en papier. Eén uit het gezelschap dicteert dan do letters van zijn woord in verkeerde volgorde aan de anderen. Woorden invullen. Dit spel San dooi' twee of meer personen gespeeld worden. Een der spelers bedenkt een. woord, waar van hij alleen het aantal letters opgeeft. De anderen zetten evenveel punten op papier, i Elke speler noemt nu op de beurt een wille- keurige letter. Komt deze niet in het woord voor, dan wordt ze door hem, die haar genoemd I heeft, genoteerd. Komt ze echter wel een of meermalen voor, dan wordt ze door allen op de rechte plaats ingevuld. Wie vlug is, raadt het woord, eer nog alle punten zijn ingevuld. Dezo mag dan een nieuw woord opgeven. Het is er niet alleen ora te doen, het woord zoo gauw mogelijk te vinden, maar ook zoo min mogelijk verkeerde letters te raden. Telegrams pel. Beurt om beurt geven de spelers een letter op, die door allen wordt genoteerd. Het is het be-st, in 't geheel zes a tien letters op te i geven. Elk bedenkt nu oen telegram, waarvan ;de woorden beginnen met d6 opgegeven let- tors. De volgorde der letters mag niet ge- wijzigd worden. Een voorbeeld: Bij de letters |c, h, a, g, z, s, v. r, bedenkt de een: eigenl k !)ieden avond groot zendingsfeeststaanplaatsen l.vrij. Rudolf. En een ander: Emile heeft arm gebrokenzendt spoedig verbandmiddelen. I Riks. Men kan, behalve de letters, ook een be paald onderwerp opgeven, waar elk telegram aan gebonden is. Rij mspel. De spelers geven beurt om beurt een woord op. Eike tweo opeenvolgende woorden moeten rijmen. Dus b.v. hoed, groet; wuiven, stuiven enz. De woorden mogen ook om en om rijmen: huis, loöpen, kluis, hopen. Deze woordeu door allen opgeschreven, moeten gebruikt worden als de rijmwoorden van een vers, dat alle spelers op een willekeurig of opgegeven onder werp maken. De volgorde der woorden mag niet veranderd worden. Tien woorden in vijf minuten. jfn vijf minuten moet elk tien woorden be denken en opschrijven, die met een vooraf be paalde letter beginnen. Deze woorden moeten zijn: de naam van een jongen, een meisje, een beroemd man, een boek, rivier, bloem, spijs, kleedingstuk, eigenschap en stuk huisraad. Deze 'tien gegevens kunnen natuurlijk geva rieerd worden, ook naar gelang van de ontwik keling dei' spelers. Nu leest ieder op de beurt zijn eerste woord op. Wie een naam heeft bedacht, die geen der anderen is ingevallen, zet een tien achter zijn woord. Hebben twee hetzelfde opgeschreven dan krijgen ze daarvoor een negen, en zoo ver volgens. Zijn alle woorden opgelezen, dan telt ieder zijn punten op. Wie het hoogste aantal punten behaald, en dus de meest bijzondere woorden bedahet heeft, is Quartette n. De qnartetkaarten, die raac in den regel kóópt. kan men ook zelf maken. Voor eik rjuartet bedenkt men vier bij elkaar behoorende woorden, en schrijft dit op kartonnetjes van do grootte van gewone quariotkiarten. Zoo b.v. grintweg, nachtegaal, voetpad, merel, straatweg, tureluur, boulevard. geelgors. Het spel wordt verder gespeeld volgens de regels van het gewone quartetspel, die ik hier als bekend veronderstel. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Ceen gratis liederenbundels voor militairen. Geachte lledactic! In uw geacht blad van 13 Januari 1.1. is door u medegedeeld, dat gratis liederenbun dels voor de militairen verkrijgbaar zijn bij den secretaris van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang. Het aantal aanvragen, dat mij naar aanleiding van die mededeeling toestroomt, is zóó groot, dat ik onmogelijk iederen vrager afzonderlijk kan antwoorden en u verzoek, mijn antwoord wel in uw blad te willen opnemen. Onze vereeniging stelt togen den prijs van 2 cent per stuk beschikbaar liederenbundel- xjes voor militairen, waarvan zoo even een nieu we druk is verschenen, (de derde sinds Sep tember 1914) waarin de tekst van twintig aardige liederen is opgenomen. De muziek (met pianobegeleiding) dezer liederen is te vinden in de beide volksliederenboeken, uit gegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die. samen 28.5 liederen bevatten de. 1 en 1.2-5 kosten. Op het noordelijkste gedeelte van de Nieuwe Hollandsoho Water linie zijn de bovengenoemde bundeltjes door ons gratis verspreid; bijdragen van in ons werk belangstellenden maakten dat mogelijk. 7jO in 't- algemeen gratig beschikbaar steller:, dat gaat helaas niet. Het spijt niemand meer dan ondergetee- Icende. dat de aanvragers dus gedeeltelijk te leurgesteld moeten worden; hoe gaarne zou hij hen rijkelijk van goede liederenbundels voor zien, wolk prachtig werk zou op die wijze voor den volkszang rerriel}t kunnen worden! Men wipe het echter niet aan hem, maar aan do duizenden ook onder de gegoede militai- Tendie, hoewel veel voor ons streven gevoe lende. in gebreke blijven onze vereeniging te steunen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, A. LOOSJES, Algen), secr. der Nat. Ver. v/d Volkszang. Leidschegracht 117. Amsterdam, Alkm. Dubbel Mannar.kwartet „Harmonie". Bovenstaand dubbel Manneukwartet, onder leiding van don heer Jac. N. Al, welke op ver scheidene wedstrijden met hoogo prijzen is be kroond geworden, heeft, naar men ons mede deelt, besloten, geheel gratis, doch echter tegen betaling der noodzakelijkste onkosten, voor de militairen concerten te geven. Om inlichtingen en opgave der te maken kosten, wonde men zich tot den heer H. J. Landman, Ned. Rij wieltrust, to Alkmaar. Friesche schaatsen. Er is tegenwoordig veel vraag naar Friesche scha&tSWn voor het buitenland. In spijt vaar den hier tot nu toe schier ijsloozen winter heb ben do Friesche schaatscnfabrikanten handen vol werk. Zij voeren hun product uit naar Duitschiand. Oostenrijk en Amerika. („N. Ct Overtreding der Wapenwet. Een 60-jarig bewoner der Van Spoijckstfaat alhier, die Maandag wegens achterstallige huurschuld uit zijn woningg zou gezet worden, wilde nog een laatste poging doen, om geld machtig te worden, en bezocht daartoe een bejaard vrouwelijk familielid to Watergraafs meer, die, naar hij verwachtte, hem wel zou willen helpen. Toen hij zich in die verwachting bedrogen zag, baalde hij een revolver voor den dag, ojn zijn verzoek eenigo kracht bij to zot ten. Nadat inmiddels de politie gewaarschuwd was, geleidde deze den ongonoodeu bezoeker naar liet posthuis aan do Linnaeuskade, waar proces-verhaal tegen hem opgemaakt werd, wegens onbevoegd dragen van vuurwapenen. Naar Duitschiand. Men meldt -uit Dm ten aan de „Geld.": Do laatste dagen zijn verschillende werklie den, 'neest steonfabrieksarbeiders, naar Duitschiand vertrokken. Dit naar aanleiding van eeu maatregel der fabrikanten, waardoor de arbeiders verplicht worden zich voor den a.s. zomer te verbinden. Zeppelins. Men meldt ons van Vlieland Maandagmiddag waren hier boven de Noord zee drie Zeppelins zichtbaar, twee, komende uit Westelijke richting, verdwenen in het Noordon. De derde uit het Oosten verdween in het Westen. Ook werd hier kanongebulder gehoord. Zigeuners. Men meldt uit Loosduiuen aan de „X. Crt." Sedert ©enigen tijd hivakkeeren er hier in. het duin in don omtrek van do Wildhoef een 12-tal Zigeuners', die in een woonwagen leven, maar de schrik zijn van do rustige duinbewo ners. Zij worden gelukkig terdege bewaakt door den daar gestationneerden boschwachter, die er uitstekend slag van schijnt te hebben met dat volkje ora te springen. De zwervers vertoefden eerst, op Loosduinsch gebied, maar zijn nu door de plaatselijke politie op dat van Den Haag overgebracht. D~e stad heeft zien ook ontfermd over een ongeveer driejarig kind, dat idioot scheen te zijn en door de ruwe ouders maar geheel naakt in het gras neerge legd was'. De vrouwen rooken en pruimen tabak zoo goed als de mannen, zij trachten do vele wandelaars aldaar te bewegen zich de toe komst uit de lijnen der hand te lateu voor spellen en vragen aalmoezen. Uit Den Ha.g komen velen om, kiekjes vpn dat volkje te nemen en een onzer schilders heeft er een fraaie teekening van gemaakt. Dynamietontploffing. Bij de mijnen te Kirkenaes in Noorwegen ontploften Maandag ongeveer 2000 K.G. dynamiet, waardoor zes of zeven arbeiders gedood werden. Zware brand, Door een brand, die de gekeele fabriek»- wijk van Trenton, in den Noord-Amerikaan- schen staat New Jersey bedreigde, is voor een mil Hoen dollar schade aangericht aan de fabriek van John A. Roebling Sons and Company. Daar op deze fabriek geïsoleerd telefoon- en telegraafdraad voor liét gebruik te velde en kettingen voor het voorttrekken van ge schut worden vervaardigd, houdt men het er voor, dat de brand door kwaadwilligen is gest-iejit. Parijs in donker. De Zeppelins verwekken vrees, dat kan Parijs ook getuigen. Daar werd Maandag een nieuwe verordening van kracht, betrek king hebbende op de verlichting. De stad is thans even donker bij avond en nacht als Londen. Carnaval en Oorlog, I.n de laatste Maastrichtsche gemeentc- '.adszittiiig werden bijna twee uren gewijd aan het voorstel tot het. vaststellen van beper kende bepalingen betreffende dc vastenavond viering in 1915. Het voorstel van B. en W. luidde: liet gemaskerd op straat loopen te ver bieden. het maken van dansmuziek alleen toe te staan op Carnavalszondag cn om de publieke gelegenheden de drie carnavalsdagen om 11 uur te sluiten. De lieer Schols hield in een lange rede oou pleidooi tegen het houden van bals, terwijl in naburige landen de oorlog woedt. Pas hét gaan dansen, wanneer er een wereldoorlog heersoht, wanneer er overal malaise is? Kun- we gaan dansen, terwijl we een paar maan den geleden biddend door de straten trokken'? Kunnen we gaan dansen, wanneer onze Ko ningin een zoo schoon voorbeeld geeft, als Ze in haren Kerstgroet tot gebed aanspoort? En dan komt hij tot de slotsom, dat het een schande zou zijn. wanneer wij hier in. deze ern stige tijden carnaval gingen vieren. Hij wijst op do vele minderwaardige elementen onder de kier verblijvende vluchtelingen en op de on verantwoordelijke gevolgen, die daardoor het carnaval na zich zou kunnen slepen. Door mi', Janssen, de heeren Kobben en Hagdorn werden do argumenten van den heer Schols bestreden. De voorzitter geide, dat in plaats van te zeggen dat het een schande zou zijn, indien hier carnaval werd gevierd, hij liever gehoord zou hebben: liet zou ongewcnsciit zijn, wanneer het carnaval een buitensporig karakter aan nam. Na re- on dupliek wordt de beperking in stemming gebracht en met amendementen van de heereu Marree on Kleinen aldus aangeno men, dat op Zondag en Maandag de publieke gelegenheden tot 12 uur geopend mogen blij ven en op die twee dagen dansmuziek gemaakt mag worden. Voetballers-bataljon. Ecu nieuwe aantrekkelijkheid voor de portliefhcbbers te Londen is eeu bezoek aan dc terreinen van de vroegere White City tentoonstelling te Shapherd's Bush te Lon den, waar sedert kort do geregelde oefenin gen ziju te volgen van wat men in de wan deling noemt het „Footballers Battailón". De krachtige propaganda, gemaakt onder do duizenden en duizenden voetballers in Engeland heeft ten deele het verwachte succes gehadten het getuigt alweer van de handigheid van de werf-cominissie, dat zij dadelijk een duizendtal dezer vrijwilligers- voetballer:; bijeen heeft geplaatst, om er een fzonderlijk bataljon van te vormen. Tot kolonel van deze sport-soldat-en is aangewezen de oud-spoiteman Grantham hij heeft zich reeds zeer waardeerend uit gelaten over de militaire houding van zijn manschappen. Het werf-comité laat natuurlijk niets na, om de belangstelling der nog zoo talrijke voetballers, die aarzolen om hun diensten voor hst leger van Kitchener aan te bieden', op te warmen. Het is er nu in geslaagd, der bekendste voetbalbonds-bestuurders, oen der directeuren van Spur's", den heer Deacock, zitting te doen nemen in de sport- aJ'deeling van de groot© werf-organisatie. Maar nog meer indruk zal het maken op de twijfelaars ouder de voetballers, dat zooveel bekende spelers reeds de Engelsche leger-unifor n zijn gaan dragen in plaats van hun voetbal trui eu voètbal-sch oenen. Van eeu drietal, ook ten onzent wei-bekende internationale spelers worden de in-dienst- k ©dingen aaugekondigd. Het ziju de poo- tigo Frank Buckley, gevreesd als geen an der© Engelsen© voorhoede-speler, meer nog ora zijn geweldig© schouderstooten hij liet „tackelen" van ziju tegenstanders voor den vija,nd©lijkeii goal, dan om zijn snelheid bij het opdrijven van den bal. Daar is als twee de beroemdheid Evelyn Lintott, de es- amateur, die vroeger zoo menigen wedstrijd speelde voor Surreyhij was d© eerste be roeps-speler, die zich voor het vrijwilliger- leger aanmeldde. E-n omdat hij als een der beste halfs geldt, en hij na korte oefening reeds dadelijk tot tweeden luitenant kou worden aangesteld, verwacht men, dat er nu velen uit de prof.'s-gelederen zijn voor beeld zullen volgen. De derde beroemd heid uit het. Voetbal-bataljon is niemand minder dan de in de meeste Holland-Enge land wedstrijden schitterende midden-voor Vivian Woodward, een der correctste en nitneiuendste vertegenwoordigers van het Engelsche association -.speldien zoowel het Engelsche als het Nederlandsche voetbal- minnend publiek ooit mocht toejuichen; hij speelde in niet minder Kdaii veertig belang rijke internationale matches. Maar zooals de pas tot tweeden luitenant aangestelde Woodward zelf opmerkt: zijn voornaam ste wedstrijd komt eerst nu aan de beurt! De voeding van de troepen te velde. Dokter Piettre heeft eeu uitgebreid rap port ingediend over de voeding van .de troepen te velde. Hij wijst o. a. erop, dat het gewenscht is, ter sparing van den veestapel, die. het reeds hard te verantwoorden heeft gehad, zijn toe vlucht te nemen tot vark'ehsvleescb, dat zeer voedzaam is eu in dezen tijd van het jaar goedkoop. Maar de afdoende oplossing moet gezoch.. worden in een overvloedig ge bruik van bevroren vleesch uit Z.-Amerika en Australië, zoodat het inlandsclje nu ge spaard kan worden. De heer Piettre legt cr ten slotte nadruk op, dab overlading met vleesch nadeelige gevolgen na zich sleept en dat zich een ern stige behoefte aan groenten en versche of ingemaakte vruchten doet gevoelen bij de troepen in de loopgraven. Een gedecoreerds van 16 jaar. Do 16-jarige Ratto van het Fran- sche 27e bataljon jagers heeft de „medaille militaire" gekregen omdat hij „met zijn bataljon uit Men ton vertrokken, voortdurend heeft gemar cheerd en gevochten sinds het begin der vijandelijkheden, daarbij den grootsten moed toonende en het goede voorbeeld .gevende;, den 23en November zwaar gewond is door oen granaatscherf, welke hem bijna den ge- heelen voet afscheurde, en te midden van do hevige pijnen zijn vroolijkheid en opge wektheid behouden heeft." Zeppelins boven Engeland. LONDEN. De Times verneemt uit Yar mouth omtrent het bezoek van den Zeppe lin, dat de bevolking meest zich in de hui zen bevond en dat er waarschijnlijk weinig of in het geheel geen schade aan openbare gebouwen is aangericht. Echter zijn op den Petersroad vele huizen gehavend. Een bom viel op korten afstand van de Pieterskerk, oen andere bom op Norfolk Square, tegen over het huis 'van den burgemeester. Zij sloeg een diep gat in den grond, maar richtte overigens geen schade aan. Te She- •ingham vielen vijf bommen, maar niemand werd hier getroffen. Gemeld wordt, dat er te Kings Lynn ongeveer zeven hommen wer den geworpen. Hier werd groot© schade aan gericht. Beutinck-house werd totaal ver nield. Een jongen van-zeventien jaar werd in ziju bed gedood zijn vader en moeder en een baby werden ernstig gewoud. Andere bommen verwoestten een huis in Albert- street, eu sloegen een gat in den grond van twaalf voet breedte en vier voet diep. De „Daily Telegraph" verneemt,dat er cok bommen vielen bij Sandringham. De koninklijke familie was juist van Sandring ham naar Londen vertrokken. Do3 morgens werden vliegtuigen gezien boven Graveaend, gaande in noordwestelijke richting. Te Londen waren dezen nacht de speciale constabels opgeroepen en de brandweer hield zich voor alle mogelijkheden gereed. LONDEN. De bladen zeggen, in hun be spreking over den overval, dat de kust steden Woeusdagmorgeu alle weer hun ge wone aanzien hadden en dat de bevolking aan haar dagelijksche bezigheden ging. Alle bladen spreken verontwaardiging uit over den aanval op onschuldige slacht offers, die zonder eenige militaire beteeke- nis alleen het resultaat zal hebben, dat het Engelsche volk nog meer vastberaden zal worden dan ooit te voren, om der strijd vol te houden tot het einde. LONDEN. Twee niet ontplofte bommen ziju gevonden te Yarmouth; zij waren kegelvormig en wegen zes pond. Groote schade werd berokkend aan een dsscherij loods, waardoor een aantal bu reaux van hun dak beroofd werden. De groote tribune op het sportterrein is door boord door granaatscherven. LONDEN; Do aangericht schade schijnt lang niet zoo groot als eerst werd gedacht. De avond was vrij helder en de omtrekken der toestellen waren duidelijk te zien. Twee kwamen uit de richting van de zee te 8 uur 30, lieten bommen vallen en bleven' slechts ongeveer tien minuten in de buurt, daarop vlogen ze in oostelijke richting. Te 11.45 kwam oen ander vliegtuig 1-oven de stad, komende uit het binnenland uit zuid westelijke richting. De politie verklaart, dat het toestel zeer snel vb .g, bommen werden niet geworpen toen het over Yar mouth vloog. Ook dit vliegtuig -erdween boven de zee in oostelijke richting. De po litie verklaart verder geen enkele aanwij zing te hebben ontvangen, dat voor of tij dens den raid te land of ter zee signalen zijn gegeven. Twee vliegtuigen passeerden te S.30 bo ven Cromer. De autoriteiten, die bericht hadden ontvangen, dat Zeppelins boven Yarmouth zich hadden vertoond, hadden last gegeven dab alle lichten moesten wor den: gedoofd. De stad was dus volkomen duister. De vijandelijke vliegtuigen maak ten blijkbaar een tocht om de-stad en ver dwenen toen zonder bommen te hebben ge worpen. Te Sheringham passeerde te 8.45 een Zeppelin boven de stad, vloog op groote hoogt© om de kerk heen. De ballon kon met het bloot© oog nog worden waargenomen. Een ontplofbare bom werd geworpen, die een huis raakte. De bom ging door het dak recht door naar de onderste vloer zonder te ontploffen, daar de lont bij het vallen los geraakt was. De bom kwam terecht in- een kamer, waarin zich man, vr^-w en kind bevonden, die echter niet geraakt werden. Heb keet, dat er nog eeu Bom is gewor pen tusschen Cromer en Sh"ringham, die eveneens niet ontplofte. Nadat de Zeppelins de bommen hadden geworpen, verdwenen ze zeewaarts. Te Runton bij Cromer werd een der Zep pelins uitstekend gezien, door haast de ge- heele bevolking, die uitgeloopen was op het geluid van de motoren. Men verklaarde, dat het schip op een hoogte van 2600 voet- vloog. Het ongeluk bij Breskens. De overblijfselen van den luitenant ter zee Lu den zullen te Hilversum ter aarde worden bestelddie van den milicien Ree mans Vrijdagmorgen 11 uur te Vlissingen, drecht mocht wenschen. Dè Prins der Nederlanden bracht een bezoek aau den oppêrbevelhèbber van land en zeemacht om hem deelneming te betui gen duet het groote verlies, door onze zee macht geledeu bij het ongeval met de marinesloep op de Schelde. Döor den chef van den marinestaf wordt n het Haagsche Corresponden 'ëbureau medegedeeld, dat het ongel uk, dat op de Wester-Schelde heeft plaats gehad, niet is veroorzaakt door het stooten op een drij vende mijn, zooals nit Breskens aan som mige bladen werd bericht, ma dat de ontploffing plaats had toen de mijnenlegger „Triton" bezig was met het periodiek ver wisselen onzer eigen mijnvefsperringen. Deze werkzaamheden, welke tijdens den ge- heelèn duur van de mobilisatie geregeld hebben plaats gehad, ziju uit den aard dei- zaak niet geheel zonder gevaar, doch de verwisseling is noodzakelijk om zekerheid t© houden dat de mijnen in goeden staat verkeeren en daardoor t© voorkomen, dat later bij definitieve opruiming der versper ringen de kans op ontijdige ontploffingen veel grooter wordt. verzenden wij Franco, na ont vangst van postwissel groot ƒ1.55, Cdit is 100 voop 15 ets.), met bijvoeging van volledige prijs couranten voor wederverkoopers. Sigarenfabriek „JAVA", Firma H. v. d. HEYDEN, Hang 45, Rotterdam. Onze H.H. Militairen kunnen na inzending van 30 cent in postzegels of postwissel, direct ont vangen: 30 leuke Voordrachten en daarbij nog eene. verrassing. Adres: Fr. ROMBOUTS, Voordrachthandel, (.36) Roosendaal, N.B. Een Zeppetm boven Sneek, Woensdagnacht verscheen om 12} uur een Zeppelin boven Sneek en kruiste een half uur lang "boven de stad. Daarna verdween het lucht schip in noordelijke richting. Sergeant, Korporaal, of Milicien Steeds moet Erdal in hun ransel zyn Schoencreme zwart geel bruin. Voor MILITAIREN welke .Rotterdam bezoeken, is het beste adres voor hunne Petten, Che vrons, benevens verdere benoodigdheden: de firma C. FENS, Steiger 7 (tusschen Groote en Vlasmarkt) Telefoon No. 8701. (37) slechts het halve lesgeld voor den Schrift, Cur sus voor Kommies, Hulpkeurmeeeter, Postbeambte, Taal, Rekenen, Natuur kunde en Engelsch. Profiteert nu hiervau. Vraagt cSe SèudSegiets. J. H, VAN DER VLIET, Blauwburgwal! 18, Amsterdam. HUISHOUD JAM EN APPELSiROOP zijn smakelijk en veel goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA IbSJ IMijmegers. (Nederlandsch Fabrikaat). ïn gebruik bj alle st'rijdvoerende legers. Onmisbaar voor Militairen, Zeelieden, Automobilisten, Wielrijders, Jagers, Sportslieden enz. Aanbevolen door medische autoriteiten in Binnen- en Buitenland. Vervaardigd van licht materiaal en gedragen tusschen onder- en. bovenkleediug is deze Borst- en Rugbeschermer een uitnemende beschutting tegen koude en vocht, in het emeen tegen de sohadeljke invloeden vau het klimaat. De prjs franco per post toegezonden bedraagt slechts 0.70 per stuk en behoeft dus niemand af t« schrikken. Postwissels met genoemd bedrag te zenden aan Generaat«Agentuur Company, Achferklarenburg. 2, Utrecht, waarna onmiddelljk toezending volgt. De postdlefstal. De milicien, dié onlangs werd aangehouden in verhand met dén brutalen diefstal aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam, is door de militaire autoriteiten, te wier beschikking hij was gesteld, weder op vrije- voeten gelaten. Hij bleek in staat te zijn, zijn alibi te bewijzen. Offlcleele Russische berichten. PETERSBURG. Rapport van den groo- ten geheralen st-af Den 17en en 18en Januafi leverden eenige van onze troepen, die voeling hadden ge kregen met den vijand, een reeks kleinere gevechten op den rechteroever van de be neden- Weichsel op een front tusschen de rivier en den spoorweg WarschauMlawa, Gevechten van meer betéekeriïs, hoewel zij het karakter droegen van kleine i go.- vechtsepisodes, werden geleverd om hot dorp Konopka, waar de vijandelijk© zware artillerie, die ons beschoot, tot zwijgen werd gebracht door het vuur van onze bat terijen, vooral bij Radzanovo en Bejoenia, waartegenover de vijand bevestigde stellin gen had ingenomen, evenals bij Dobrine, waar een poging van de Duitschers om tot het offensief over te gaan, werd belet. De vijand moest zich terugtrekken onder he vige verliezen. Den 17en bombardeerde de vijand uit zijn stellingen aan den linkeroever van de Weichsel de onze bij Viesjgorod, maar ons vuur, dat den vijand in front en flank be stookte, bracht de Duitsche artillerie tot zwijgen. Den 18en beschoot de Duitsche artillerie heftig het dorp Vitkovietsje en' een verster king, welke wij bezet hielden op den iinker- oever van de Bzoera. Elders geen wijziging in den toestand. Duitsche berichten. BERLIJN. Officieel wordt door bet groote hoofdkwartier medegedeeld Op het westelijk oorlogstooneel haddén tusschen de kust en de Lys slechts artillerie- ;evechten plaats. Bij Nótre Dame de Lorette, N.W. van Atrecht, werd den vijand een 200 meter lange loopgraaf ontnomendaarbij werden twee machinegeweren buitgemaakt en eenige krijgsgevangenen gemaakt. In de Argonnen namen onze troepen eenige vijandelijke loopgraven. Op enkele plaatsen kwamen wij in de laatste dageu 1500 meter vooruit. j In het bosch ten noorden van Sennheim (Ceruay) ging onze aanval goed veruit. De Hingstein werd genomen tw>e officieren en 40 Alpenjagers werden gevangen ge nomen. De toestand in Palestina. LONDEN. De „Daily Mail" verneemt uit Kairo, dat 18,000 Joodsche vluchtelin gen uit Palestina binnen enkele dagen te Alexandrië worden verwacht. Blijikbaar willen de Turken alle Israëlie ten uit Palestina verdrijven. Bijzonder aanbevolen merken zijn Sumatra of Vorstenlanden. Krijtwitbrandende, onovertroffen 3 ets. sigaar. TH. HOUTMAN, 's-Hertogenbosch. Alom verkrijgbaar.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4