a SQlES SOr.PATEl>JCOTmAWT TTPkxx Woensdag so 1 9 l g. Ons Oorlogsdagboek. In een vorig nummer hebben wij een compagnie Russen laten zien, dien den strijd en de ontberingen van den oorlog moede zijn en het bijltje, in dit geval de wapens, er bij neerleggen. Zoo zijn natuurlijk niet al de Russische troepen. Hierboven zien wij er, die dapper op den vijand ingingen. Do teekeuing is genomen na het, hevige gevecht bij Warschau, dat eenige dagen duurde en de Duitschers tot den terugtocht dwong. De Russen begonnen toen opnieuw aan te vallen en we zien hier een afdeeling in volle actie- Ten noord-oosten van Soiesons heerscht aaisfc. Het aantal Fransche kanonnen, in de ge vechten van 12 tot 14 januari veroverd, is 35. Kleinere gevechten, met succes voor do Duitschers, hadden plaats in de Argonnenn, 'en in liet bosch van Consenvoye, ten noor den van Verdun. De aanval op Ailly, ten zuid-oosten van St. Mihiel, mislukte reeds tijdens de ont wikkeling, door het aware vuren. In Vogezen is niets belangrijks voorge vallen. PARIJS. Wij blijven vooruitgaan in de tuurt van Nieuwpcort en Lombaerteijde. Onze artillerie heeft den vijand genood zaakt zijn loopgraven 200 M. meer achter waarts in het Groot» Duin te verleggen, en een schans vernield ten noorden daarvan. Ook werden de versterkingen van den yijand 'ben zuiden van St. Joris beschoten. Er hebben artillerie-gevechten plaats ge had te Yperen, Da Bassée en Dens en een hevig gevecht te Blangy. De Duitschers maakten zioh meester van een metaalgie terij., wij hernamen ze echter onmiddellijk. Wij hebben onze posities gehandhaafd. Wij zijn voortgegaan met de vernieling van de loopgraven te La Boiselle. De vijand deed een mislukten aanval tusschen Ailly en Oraonne en wij sloegen een anderen aanval af in de streek van Perthes en Beau Sé jour. Wij vorderden ondanks den hevigen storm. Bij Bois-Lo-Prctre word con aanval der Duitschers afgeslagen. In de Vogezen ten westen van Orbey hebben wij: eenig terrein gewonnen. Het heeft den geheelen dag hevig ge sneeuwd. PARIJS. Uit Saint Omer wordt aan de „Matia" bericht: Volgons betrouwbare berichten moeten de Duitschers La Bassóe, waai- hun toestand onder het eonvergeerend vuur der geallieerden onhoudbaar was ge worden, hebben opgegeven. Ook loopt een gerucht, dat onze troepen tusschen Rtjssel en La Bassée zouden zijn 'doorgedrongen tot Seclin. PARIJS. De Temps" verneemt ud'b Bazel, dat in de Vogezen weder groote acti viteit heerscht. Sinds Vrijdag wordt er herig kanongebulder gehoord. De Fran- sclien beschieten n.l. de Duitsche posities. Uit de dorpen ziet men de vlammen op slaan. Om Soissons. Ifi de laatste dagen is meer dan eens melding gemaakt van gevechten bij Soissons in Noord-Frankrijk, waar de Duitschers ietwat vooruitgerukt zouden zijn. We geven hieronder berichten daaromtrent, zoowel van den kant der geallieerden als van Duïtechland. Uit een telegram in de „Times" blijkt, De militairen in vroeger tijd. (Auteursrecht voorbehouden.) Pij de huursoldaten der 17e en 18e eeuw viel over het algemeen weinig te bespeuren van eer gevoel. Zij waren tuk op een gemakkelijk hee renleventje, dat hun weinig kostte. Hiernaar streefde zoowel de gemeenc soldaat, als de offi cier Ook hun trouw en verknochtheid aan hun moester® was slechte bij uitzondering te roe men. Niet beter gesteld -was het met hun gods dienstzin. Ora de religio bekommerden de meesten hunner zich bitter weinig. Het eenige, waarvoor zij zich warm maakten, was de soldij en hetgeen zij konden bemachtigen bij do be storming van de steden en bet afstroopen van het platteland. Word oen stad vermoesterd, dan viel aan de overwinnaars alles ten deel slechte het geschut, het krijgstuig en de klok ken der kerken kreeg de overste der artillerie. Niet alleen aan roof en brandstichting maak ten de soldeniers zich schuldig, het gebeurde ook, dat zij weerlooze vrouwen, grijsaards en kinderen uit het veroverd gebied wegsleep ten en een hoog losgeld bedongen voor 'hun in-vrijheid-steiling. 13ij hun woest op treden maakten zij geen onderscheid tusschen do belijders der verschillende godsdiensten; zij be roofden bovendion evenzeer kerken en kloos ters als particuliere woningen. En dit alles geschiedde vaak onder de oogen van den opper bevelhebber, die meestal machteloos stond te genover do stormende driften en lago harts tochten der uitgelaten horden of ook wel op deze wijze zich den vorderen steun zijner min deren zocht te verzekeren. Op papier waren meestal veel meer troepen in dienst dan in werkelijkheid. Be officieren bedienden zich van allerlei slinkscho_ streken om het bedrog te bemantelen. Bij een inspeetïo werden do noodige manschappen gerequireerd on inderhaast van wapenen en. ui trusting voor dat de strijd bier eigeulijik begon op 8 Jan., toen de Franscken diep doordron gen in de Duitsche positie op het plateau, waarvan de heuvel 132 het oostelijk deel vormt eu dat geflankeerd is door de dorpen Cufflies en Crouy, halverwege op de hel ling. Tusschen drie dorpen kronkelt zich d© weg van Soissons naar Chauny omhoog. Over 't plateau van Yrégny, in het oosten, gaat de hoofdweg naar Maubeuge en tus schen deze beide plateaux ligt een zijdal aan welks einde de vermaarde groeven zich. bevinden, van waar uit de Duitschers Sois sons beschieten. Indien de Franscken er in konden slagen hun zware kanonnen te bren gen op heuvel 132 of op de hoogten van Vrégny, zouden ze de Duitschers uit hun nest kunnen verdrijven,. Ia den bloedigon strijd der laatste dagen hadden de Franscken zich vastgezet aan den rand van het plateau en zij vochten als helden om verder terrein te winnen. Dinsdag deden de Duitschers een hevigen tegenaanval. Uren.lang ging de strijd heen en weer aan den top van de helling, waar de Franscken een steunpunt hadden in een groote boerderij. De Franscken beproefden weer als tegenaanval op de Duitschers de oostelijke zijde van het plateau te beklim men van het dorp Crouy uit, maar de positie dor Duitschers in de bosschen hier was onneembaar. Den volgenden dag mislukte ©en soort gelijke aanval op bet plateau van Yrégny van den weg van Soiesons naar Missy uit, maar de Franschen hielden hardnekkig stand in de met zooveel moeite .veroverde verschansingen aan den westrand van het andere plateau. Een Duitsche tegenaanval hier en tegen Crouy mislukte en de Franschen maakten honderden gevangenen. Intusscken maakte de overstrooming het vervoer van versterkingen over de Aisne steeds moeilijker. Houten bruggen en pon tonbruggen bij Missy werden voortdurend weggeslagen. De Duitschers maakten van dit voordeel gebruik om de kracht van hun aanvallen van Crouy en heuvel 132 te ver plaatsen naar het plateau van Vrégny en het C'hivresdal ten oosten hiervan en dron gen door tot Missy. Daar d© overgang hier zeer bedreigd was, konden de Franschen het niet wagon troe pen te houden aan den noordelijken oever, daar aanvoer van vei sterk i ngen niet ver zekerd was. Zoo moesten de gewonnen posi ties hier en bij Crouy en ook de linie langs den weg SoissonsMissy geleidelijk worden ontruimden met uitzondering van een strijdmacht voor Soissoqs. werden de Fran schen naar den linkeioever teruggetrokken over een front van ongeveer 10 mijlen. De tegenslag is ernstig, merkt de corres pondent op, maar men moet de beteekenis er van toch niet overdrijven. Nu de Fran sche kanonnen nog den noordelijken oever bestrijken, acht hij liet onwaarschijnlijk dat de Duitschers zullen trachten de rivier over zien. Maar was de inspecteur heen, dan ver dwenen ook die paradesoldaten weer even vlug als zij verschenen waren, terwijl de soldij, welke voor hen betaald' bleef worden door den vorst of de stad, ten behoeve waarvan zij ge worven heetten, in de zakken der officieren verdween. Nog gemakkelijker liep dat van stapel, als de inspecteur zelf van wanten wist en ook in het zaakje betrokken was. Het voorbeeld van den veldheer, die het commando voerde, zijn godsdienstzin en zede lijke levenswandel hadden nog wel eens mach tigen invloed op de minderen en beteugelden soms de ongeregeldheden van het leger. Tijdige uitbetaling der soldij en streng© tucht waren anders de eenige middelen om die bonden van avonturiers.©n loegloopers, die te vadsig waren om te weikon voor hun dagelijksch brood, bin nen de perken van het fatsoen te houden. Do tucht was inderdaad buitengewoon streng de handen van den regimentscommandant. Deze had onbeperkte rechterlijke volmacht over de soldaten en hun gezin, dio onder „zijn stok" stonden, zooals het heette, want bij de lichamelijke kastijdingen speelde do stole een groote rol. Heel vaak werd do doodstraf toe gepast, nu eens door fusïlleeron, ophangen of onthoofden, dan door verbranden, radbraken of vierendeolen. Do vuurdood wachtte wie be schuldigd werd van tooverijden godslasteraar werd de tong uitgesneden, den moineedigo werden do beid© eedsvingers afgehakt. Dr. H. H. KNIPPENBERG, Landweer-sergeant. De laatste Nederlandsche troepen in den oorlog van 1733-1794-1795. door J. G. A. VAN HOGERLINDEN. In 1792 veroverde de Fransche generaal Du- mourïez d© Oostenrijksohö Nederlanden (het te- gonwoordige België),1 te komen en oen aanval in d© richting va.n Soissons kon gemakkelijk wordeu terugge slagen. En de correspondent heeft goede hoop als heb weer maar beter wordt, dat dé Franschen hun oude stellingen zullen kun nen hernemen. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier komen zeer breedvoerig© berichten omtrent de gevecliteai van 7 tot 14 Januari. Wij ont- leenen daaraan liet volgende: Op laatstgenoemden dag, toen er geeii sprake meer was van teruggaan voor de Duitschers, word de vijand ten slobbe van de bellingen van de hoogten van Vré gny verdreven, voor zoover hij al niet des rachts tegen ©n over de Aisne teruggetrok ken was. Een compagnie van het Leib-re- giment drong met de duisternis zelfs door tot in de voorsteden van Soissons. Onze troepen zuiverden het geheel© voorterrein tot de Aisne van den vijand. Alleen in de rivierkromming ten oosten van de stad konden Fransche afdeolingen zich nog handhaven. In deze gevechten bij Soissons werd de vijand op een frontbreedte van ongeveer 12 tot 15 K.M. ongeveer 2 tot 4 K.M. te ruggeworpen, ondanks zijn sterke stellin gen en ondanks zijn numeriek overwicht. Aan zijn zijde streden cl© veertiende infan terie- en de vijf-eu-vijftigste reservedivisie, een gemengde jagerbrigade, een territoriaal irfanterieregiment en bovendien Turco's, Zouaven en Maroldcaansclie tirailleurs. Van deze troepenmacht geraakten meer dan vijfduizend man iii Duitsche gevangen schap. De oorlogsbuit was zeer groot. Wij veroverden achttien zware, zeventien lichte kanonnen, verder revolverkanonnen, vele mitrailleurs, geweer- en handgranaten en een groot© hoeveelheid infanterie- en artil leriemunitie. Deze schitterende strijd voerde de Duit sche troepen naar lange weken van stillig gen in de wintercampagn©, in zoo ongun stige weersgesteldheid. Ook in deze dagen van strijd hielden wind en regen aan. Er werd gemarcheerd langs doorweekte wegen, aangevallen over de velden va-n weake klei, gevochten in met modder gevulde loopgra ven en verbrokkelde steengroeven. Vaak bleven de 1 aarzen in de modder steken en vochten de soldaten blootsvoets verder. Wat onze vuil uitziende maar door lichaamskracht en oorlogsgeest schitterende troepen volbrachten, is boven allen lof ver heven. Hun dapperheid en volharding von den erkenning, door het feit, dat 'de Kei zer, die den strijd bijwoonde, nog op het slagveld den verantwoordelijken aanvoerders ridderorden verleende. Generaal Lockow ontving de Orde Pour le Mérite; luitenant- generaal Wichura de Huisorde der Hoken- zollern. Heb' bij Soissons verkregen resultaat is behalve aan do uitnemend© doelbewuste leiding en aan de^ïfachtig» verrichtingen der soldaten, te danken aan de samenwer king van alle wapenen, infanterie, veldar tillerie, pioniers, die elkaar wederkeerte steunden. Ook .dér .telefoonafdeeling droeg tot het welslagen bij. Rusland. Op het Oostelijk ooHogslerrein. WEENEN. Officieel wordt bekend ge maakt onder dagtcekening van 16 Januari 'snam. In Polen, Galicië en de Karpathen is de boestand onveranderd. Aan de Doejansbz heeft onze artillerie in een gevecht met vijandelijke veld- eu zware artillerie wederom groot succes ge had. PETROGRAD. De Groote Generale Staf bericht: „Aan den rechteraever van de Beneden-Weichsel rule ken -wij met suoces verder. Onze voorgeschoven afdeelingen Lebben den vijand verjaagd uit het dorp Buly SulkowskL Op dén linkeroever van de Weichsel deed de vijand op 16 Januari een reolcs hevige aanvallen op onze linies in de buurt van het dorp Goemine. De vijandelijke legermacht bestond uit niet minder dan zes regimenten. Na zeven achterehvolgende aanvallen en een hardnekkig bajonet-gevecht hadden de Duit schers sleohts één loopgraaf van een onzer voorgeschoven compagnieën veroverd. In andere sectoren werd de vijand terug geslagen en genoodzaakt op zijn stellingen terug te trekken. De Duitschers ondersteunden hunne aan vallen door een hevig vuur, voornamelijk van zwaar geschut, dat zij richtten op de rectoren, die naast de aangevallene lagen. In de buurt van het dorp Konopnitza werd de vijand, nadat hij door sappen op 30 pas van onze loopgraven was genaderd om ons aan te vallen, met handgranaten overstelpt en werd zoodoende zijn beweging gestuit. Onze vrijwilligers, gebruik makend van de verwarring van den vijand, naderden en bombardeerden mot granaten den verbin dingsweg der Duitschers, die genoodzaakt werden dozen te ontruimen. De streek ten zuiden van Pincaow werd door den vijand hevig onder vuur genomen hij trachtte tot drie malen toe de linie van een onzor voorgeschoven detachementen te nemen, maar werd teruggeslagen. Een zware Oosten rij ksche batterij van groot kaliber, die Tarnow beschoot, werd door het vuur van ons geschut tot zwijgen gebracht, zoodra haar opstelling was ont dekt. In de Boelcowina namen onze voorgescho ven troepen stormenderhand de Ka'rpatbi- sche bergpas Kirlibaba aan de grens van Zevenbergen, gelegen aan den weg van Kim peling naar Marrn arossrigel en Deesz." In Oost-Pruisen en Polen. Uit Petersburg wordt aan de „Times" geseind, en wij laten dit bericht hier vol gen ter aanvulling van het officieel© Rus sische bericht in liet ochtendblad, dat de Russen aan de grenzen van Oost-Pruisen weera cbiever optreden, n.l. te Rosoy, aan den weg naar Ortelsburg en te Radzanof, achttien mijlen ten Zuidwesten van Mlawa- Op béide plaatsen drongen cavalerie-afdee lingen. den vijand terug. Het schijnt, aldus seint de correspondent verder, nu wel zeker dat de Bzoeralinie wordt ontruimd. Aan den anderen kant duren de aanvallen tegen heb Russische corps, dat de stellingen aan de Rafka bezet, ter weerszijden van den spoorweg van Warschau naar Skierniewitsj, onafgebroken voort. Men vermoedt, dat de vijand, besef fend dat het hem onmogelijk is den spoor weg van Sochatsjef naar Warschau te ver meesteren, wil trachten den spoorweg van Skierniewitsj te verkrijgen om de Russische linie te doorbreken. Maar daar de legers van den grootvorst dezer dagen met een niillioen versche troepen zijn versterkt, ver wacht men de mislukking der vijandelijke -pogingen. Gevluchte boeren uit de streek van Sochatsjef, doe te Warschau zijn aangeko men, doelen mede, dat de D:uitsche gewon den uit de hospitalen zijn vervoerd eu dat wagonladingen met munitie en voorraden naar Lodz werden gezonden. De intendance magazijnen in do buurt van Kutno, Lowdtsj en Sochatsjef zijn overgebracht naar Nieszawa (bij de Dujtsch© grens), Alexan- drowo en Wloclawek. Met dat doel xequisi- tioneeren de Duitschers de boerenwagens. 'Gemeld wordt dat de Duitschers Lodz zeer hebben versterkt. I ta i i De aardbeving in Italië. Natuurlijk zijn de dagbladen nog niet uit gepraat over de vreeselijkc aardbeving. Merkwaardig is welwat Marconi, de uit vinder der draadlooae telegrafie, over de catastrofe meedeelt. Hij verklaarde diep ge troffen te zijn door het bezoek, dat hij aan de door de aardbeving geteisterde streken heeft gebracht. „Met geen woorden", zoo zeide hij, „zijn de verschrikkingen, de hulpeloosheid en de ellende te beschrijven, waaraan de zoo zwaar beproefde bevolking ten prooi ie. Ik heb nooit iets dergelijks gezien, ik had zelfs nooit gedacht, dat zoo iets zou kunnen voorkomen." En hij voegde daaraan toe: „De Koning vertelde mij, dat hij van zijn jeugd af, alle door aardbevingen getroffen streken in Italië hoeft bezocht, deze aard beving echter was noodlottiger geweest dan alle andere, ook die van Messina, daar het percentage van de overlevenden te Avez- zano slechts 2 a 3 proc. bedraagt tegen 30 proc. in Messina. „Ook was deze aardbeving heriger dan ooit een vroeger is geweest. Om een voor beeld te noemen Een voerman reed op 50 yard afstamde van een huis; door de aard beving werd het huis tegen hom aangeslin- gerd, zoodat man, paard en kar daaronder bedolven werden. „Avezzano bestaat niet meer, het lijkt alsof de stad door een reusachtige machine i tot poeder vermalen is." 'J Marconi beschrijft verder het ijzingwek- kende tooneel van de in ontbinding verkee- rende lijken, die in bet rond liggende red- ders bemoeien er zich niet mede, daar zij I terecht van meening zijn, dat zij beter doen al hun aandacht aan de gewonden te wijden. Geen enkele organisatie zou in staat zijn bij een ramp van zulke afmetingen geheel aan de behoefte om hulp te voldoen. 'Heb treurigst is, dab de redders de bedol- venen om hulp hoorden' roepen en niet bij machte waren hun redding te brengen, ten gevolge van het geringe aantal redders. Zij hadden daarom hier en daar palen in den grond gezet ter aanwijzing van de plaatsen, van waar geluiden waren gehoord, ten einde dan later, wanneer het aantal redders versterkt was, met de noodige reddingsmid delen terug te keeren. Toen deze redders echter aankwamen, waren de meeste stem men verstomd. Op 1 Febr. 179-3 verklaarde Frankrijk ook aan de Nederlandsche regeering den oorlog, omdat de laatste niet verkoos de Schelde te ontsluiten voor de Fransche oorlogsschepen. (Dit recht bezat ons land sedert den vrede van Munster van 1648). Het gevolg was, dat ©enige schepen tegen hot verbod toch do Schelde opvoeren, wat onzerzijds een protest uitlokte) dat gesteund werd door Engeland. Na den door van Bodewijk XVI op net scha vot, verbrak de Engelsche regeering allo bei trekkingen met Frankrijk cn zond •een expe- ditieleger onder den hertog van York naar onze gewesten, terwijl do Oostenrijksche troe pen gecantonneerd waren in dc omstreken van Geldern. Den 16en Febr. 1793 trokken de Franschen ons land binnen dc voorhoed© werd gevormd door d© uitgeweken Bataven onder Daendels. Eenigo vestingen in Brabant werden ingeno men, andere, zooals Klunderfc cn Willemstad, hielden stand. Het Nederlandsche leger, onder Prins Fre- dorik, trok de Franschen tegemoet. Alvorens met hen slaags te raken, versloeg het Oostenrijksche leger Dumouriez, die daarna zich uit ons grondgebied terugtrok naar Leu ven. Deze Fransche generaal maakte daarna ge meen© zaak met de Oostenrijkers, om te trach ten hot koningschap in Frankrijk te her stellen. De vereenigdo Oostenrijksche, Engelsche en Nederlandsche legers trokken daarna Vlaande ren binnen, doch in Frankrijk had men onder wijl ook niet, stil gezeten. Groote legers, ge vormd door den kiindigen Carnot, Ifrokken de bondgenooteu tegemoet. Bij Fleurus behaal den de Franschen ecne belangrijke overwin-" ning. Voor de tweede maal betraden de Fran sche troepen, gesteund door de Patriotten, onze gewesten. Dc laatsten wilden do Neder landsche provinciën bevrijden van de slavernij der Prinsgezind© partij. Een oproep aan de inwoners van ons land door den Stadhoudoi; - -.1 den tegenw oordigen modernen krijg kan voorkomen, zooals zelfs voor 10 a 12 jaren nog niet mogelijk was. Door de Duitsche troepen is, in den omtrek van Yperen, België, eon Engelsch vliegtuig neergeschoten; de twee vliegers zijn bij de loopgraven der Duitschers neergevallen en dus aan dezen overgeleverd. Maar zij gaven ,nog geen kamp, of schoon de eene gewond is. De andere schiet nog op de vijanden en weet ze ook te treffen, zooals men ziet. Maar aan hun lot zal ton slotte wel niet meer getwij feld kunnen worden gedood of gevangen genomen, daartusscheD hebben zij do keuze. In Kauhasie. De Petersburgschs correspondent van de „Times" meldt, dat in den Kaukasus het gevecht in het westen nog voortduurt, maar dat er allo vooruitzichten zijn op een be slissende overwinning der Russen, die den vijand uit liet gebied over de Chorok-rivier (de Tsjaroeg) terugdringen. Langzaam maar zeker worden aan het westelijk front dus vorderingen gemaakt door de Russen, het Turksche leger van Erzeroem schijnt vrijwel vernietigd, maar aan het oostelijk front zijn de Turken en de benden van Koerden, die zich bij de Turksche troepen aansloten, nog de baas. Intusschen echter worden te Joelfa aanzienlijke Russische versterkingen aange voerd, zoodat men hoop heeft ook het. Rus- sisch-Perzische grensgebied te zuiveren en weldra Tebriz te hernemen. Willem V, deed een 7000 man vrijwilligers toe- Stroomen. Nadat do Franschen onder Pichegru op 1 September de grenzen overgetrokken waren, verliet het Nederlandsche leger het zuiden van ons land en trok terug achter de Maas en liet Engelsche loger achter Waal en Rijn. De Nederlandsche troepen verdedigden zich voor hot laatst in den Bommolorwaard 1), doch nadat Pichegru op 27 Dec. 1794 do bevroren Maas kon overtrokken en de Nederlandsche soldaten vluchtten naar Loevenstein en Utrecht, was de weg nnar Amsterdam over. De Stadhouderlijke familie verliet den 17on Januari 1795 ons land om naar Engeland scheep le gaan dc generaal Pichegru deed 20 Januari zijn intocht to Amsterdam. De Engelsche troepen verlieten over de Ve- luwe on door den Achterhoek het: Nederlandsche grondgebied en scheepten zich te Embden in naar ]iun vaderland. De Nederlandsehe troepen verliepende meeste officieren namen hun ontslag; later werden weer troepen in Osnabrück samenge trokken, doch dit had absoluut geen gevolg. D©n 16cn Mei. 1795 werd oen verdrag cn allian tie gesloten tusschen do Fransche republiek en de republiek der Vereenigde Provinciën, waarbij de laatste slechts in naam onafhanke lijk bleef. 1) Eon uitgebreid dagboek ovor dit laatste standhouden zal men vinden in de Verslagen en Mededeelingen dor Geschiedkundige Ver- eeniging Gelre in 1915. (Verschijnt in Juli a.s.) 24ste week. 11 Jan. Op d© vrijwillige Nederlandsche Oorlogsleening van f 275 millioen is voor bijna f 410 millioen ingeschreven. Marconi zelf hoorde van onder de puin- hoopen van een meisjesschool twee stemmen van meisjes, die om hulp riepen en zeiden, dat zij totaal ongedeerd waren, daar zij door oen piano waren beschermd. Zij had den dus twee dagen en een nacht zonder voedsel doorgebracht. Alle pogingen om de meisjes te bereiken waren echter vergcefsch. Marconi zelf werkte tot hij totaal uitgeput was van den honger. Toen ging hij op voor stel van den Koning mede naar Rome. Ilij organiseerde echter eerst nog kleine afdee lingen voor het blusschen der branden, die op verschillende punten waren uitgebroken, daar hij vreesde, dat er menschep levend zouden verbranden. Aan „De Tijd" wordt nog uit Rome ge meld: Onder grodte deelneming van het Ro- Engeland beantwoordt het Amerikaansche protest tegen de benadeoling van don Amerikaan- schen en neutralen handel met een nota. welke van bevredigen den en verzoenenden aard is. Volgens lieriohten ziet Tur kije van zijn voorgenomen expe ditie tegen Egypte af; de afge kondigde Heilige Oorlog schijnt weinig weerklank onder de Mo- hamedanen te vinden. Een strijdmacht der Zuid- Af rikaansch© Unie bezet Scbuil drift, waarop de Duitsoh© troepen over de Oranje-rivier terugtrek ken. 12 Bij Vrégny, ten noord-oosten van Soissons, drijven de Duitschers, bij gelegenheid van de aanwezig heid van den Keizer aan het wes telijk front, de Franschen tot op den zuidelijken oever van de Aisno terug zij maken 5000 man krijgsgevangen en nemen 35 stuk ken geschut. 13 De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken graaf Berch- teld treedt af en wordt door den Hongaarschen minister baron Stephan von Burian igevolgd. Het Noorsehe stoomschip .„Castor" stoot in de Noordzee op een mijn en zinkt. Do Russen brengen aan het elfde Turksche legerkorps te Otli in den Kaukasus oen nieuwe ne- nieinsche publiek kwam des nachts de eerste trein met gewonden uit het geteisterde ge bied binnen. De zwaargelcwetsten werden onmiddellijk per auto of ziekenwagen naar de hospitalen gevoerd, waar reeds alles in gereedheid was gebracht, om de eerste hulp te verloenen. Drie gewonden zijn tijdens het vervoer overleden. De koning,'die "'savonds van zijn auto-tocht door de provincie Rome was teruggekeerd, liet nog vroeg in den morgen naar den toestand der gewonden informeeren. In opdracht van d© regeering gaat Visoehi, onderstaatssecretaris van het Ministerie van Openbare Werken naar de meest geteisterde streken. De schade, door de aardbeving in Rome aangericht, is belangrijker, dan men aan vankelijk vermoedde. Personen zijn, voor zoover bekend niet gedood. Min of meer ernstige schade is toegebracht aan de zuilen op het plein voor den St. Pieter. De gevel van de H. Ignatiuskerk is eveneens bescha digd: twee zware cementbollen vielen naar beneden, waardoor een werkman gewond werd. Aan de Porta del Populo hangt het pau selijk wapen zóódanig af, dat de doorgang is versperd. De koepel van de kerk van den H. Carlo Catinari is gesprongen en het prachtige schilderwerk is reddeloos verlo ren Van de kerk van Lateranen is het beeld van den H. Paulus naar beneden geslingerd. De publieke gebouwen hebben weinig ge leden. De kerk van de H. Agatha dei Goti vertoont eenige scheuren, evenals de uni versiteit en de kerk van San Celso en San Giuliano. De Antonius-zuil op de Piazza Colonna is niet, gelijk gemeld werd. ver schoven. Het vermoeden, dat de eerste aardschok door meerdere gevolgd zou worden, is reeds bewaarheid. Gistermorgen om vier uur werd opnieuw een aardschok gevoeld. In ©enige stadsgedeelten vluchtte de bevolking naar buiten. ROME. Hoewel de Paus uit het Vati- caan een bezoek heeft gebracht aan het hoëpitaal Santa Marta, heeft hij geen Ita- liaanschen grond betreden, noch het gebied van het Vatioaan verlaten. Zuid-Af rika. De rebellie In Zuid-Afrlka. Men zendt aan „De Nieuwe Courant" uit Zuid-Afrika afschrift van een brief gericht aan ©en bekend Britsch dagblad. Hierin wordt betoogd, dat de provinciale verkiezingen in Transvaal er op wijzen dat het ministerie- Botha niet langer het vertrouwen der kiezers in de Unie heeft en dat, indien het den moed had ©en algemeene verkiezing uit ta schrijven, dit ministerie z&u vallen. „Toen nu de oorlog begon", aldus de sohrij- ver, „werd de "Unie verzocht, haar loyauteit te toon en door Duitsch Zuid West-Af rika te ver overen. Hadd© do regeering toen gedaan wat dui delijk haar plicht is, dan had ze de rogeerin" te Londen gewaarschuwd dat men van een groot deel dor bevolking, in casu het Hol- landsch sprekenddeal, niet kon verwachten, dab deze veroveringen zou gaan maken voor hetzelfde volk, dat nog geen twintig jaar. ge ledon haar vlag omlaaghaalde en haar grond gebied in bezit nam. Men heeft geenorlei bewijs dat zij, die nu te boek staan ais rebellen tegen hot Rijk, dien naam verdienen. De regeering kan in rede lijkheid slechts ééncn eisch aan hen stellen hun huis en de grenzen van hun land te ver dedigen tegen een vijand die daar zou willen binnendringen. Als de regeering dor Unie duidelijk en naar waarheid bad uiteengezet het standpunt van hot Hollandsch sprekend deel der bevolking en haar redelijk bezwaar om tegen ha-ar wil ge bruikt .to worden in het belang van het Rijk, doch niet in dat van Züid-Afrïka op zichzelf' dan hadden wij het woord „rebellie" binnen de grenzen der Unie niet gehoord. De ellendige toestand waarin dit land is ge stort, is enkel te wijten aan de verkeerde voor stelling,' die verantwoordelijke raadgevers der Kroon gaven van den staat van zaken. Had do regeering te Londen duidelijk begrepen, hoe d© Hollandsdhe Afrikaners den geest der Wet van de Verdediging opvatten, dan zou zij niet heb ben aangenomen het aanbod der Umerogeering om de verdedigingstroepen en de burgers te ge bruiken om Duitsch grondgebied to ver overen". De schrijver zegt dan dat geueraal Smuts het Z.-A. parlement overhaalde zijn politiek goed te keuren, door valscbe rapporten en verkeerde voorstellingender feiten. Met be hulp van het Britsche deel smoorde hij de stem van zijn eigen landgenooten en versloeg zijn politieke tegenstanders onder hen. „De burgers, die zidlv tegen hem verzet had den", vervolgt hij dan, „werden tot wanhoop en rebellie gedreven en tegen hun wil genood zaakt zich te stellen buiten de wet en oproer lingen te worden. Hoe kan Zuid-Afrika's toekomst anders als donker en somber wezen? Hot bloed nan edele vaderlanders is door broederhand vergoten en schreeuwt om wraak. Wantrouwen en rassen- baat zullen met onverwoestbare kracht her leven". „Hot eenige middel", aldus besluit deze schrijver, „is dat voor hot te laat is, zijn Excellentie de gouverneur-generaal eischo dat' het tegenwoordig ministerie aftrede en een al gemeene verkiezing plaats hebbe". derlaag toe, met een "root aantal krijgsgevangenen en buitgemaak te artillerie. 14 De Engelsche troepen nemen bezit van de Duitsche stelling bij La Bass-ée, terwijl de Zouaven een succes bij Atrecht behalen. Aanval op Warschau door een Duitsch luclit-eskader, dat o-p oen twintigtal plaatsen bom men geworpen heeft. 15 Volgens Turksche berichten ri de Fransche onderzeeër ,,Sa- ptair" bij een poging em door de Dardanellen te varen op een mijn gestooten en gezonken. - Russische troepen dringen ten zuiden van Ortelsburg in Oost-Pruisen, na het terugei ringen der Duitsche cavalerie bij Serpec De Russische" v-loot boort in do Zwarte Zee tachtig zeilsche pen met Turksche versterkingen voor Anatolië in den grond. De strijdmacht der Zuid- Af rikaansche Unie bezet Swa- kopmund. In Polen, Galicië en de Karpathen beletten regen eu mist aan beide zijdon de operaties. De berichten van het westelijk oorlogstooneel maken in hoofd zaak melding van een onafgebro ken artillerie-duel.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2