No. 67. Woensdag 20 Januari 1915 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D, MANASSEN. Een cursus in Esperanto. Het departement van oorlog. De Nieuwe Boschwachter. in Hen rsuzensinj Oplaag 5Q,DOO exemplaren. DE SOLDATENCOURANT ADRES DEB EEDACTIE PALESTEINASTRAAT 10. AMSTERDAM. TELE FOON Z. 4068. DIT BLAD ZAL DRIEMAAL PER WEEK VERSCHIJNEN. LOSSE NUMMERS VOCrt, MILITAIREN 1 CENT, VOOR NIET-ilILITALREN 3 CENT, ABONNEMENT 1.50 PER DRIE MAANDEN. Voor Advertentiën wende men rich tot onze Administratie Drukkerij „Jaeob Tan CampTn* N. Z. Voorburgwal '234-240 (Keizerrijk 9) Amsterdam, Tel. Noord 1775, of tot de advertentie bureaux. Prijs der AdvcrtentiCn per regel 25 cent. Montenegro, de kleinste Balkanstaat, doet ook mee in den liuicligen grooten oorlog. Het heeft Oostenrijk-Hohgarije den krijg reeds in het begin verklaard. Daar zal men te Woenen wat om lachen, meent men? Dat is nog niet zoo zeker. Montenegro heeft weliswaar geen groot leger, maar zijn krijgers zijn echte vechters-, bazen, en vooral moet men niet vergeten,' hóe moeilijk het terrein den Oosféhrijberlf"*" óen strijd daar maakt. Montenegro is een bergland, met steile rotsen, kloven en afgronden. "We zien hierboven een Oostenrijbsch detachement een aanval doen; hoe moeilijk dat gaat zal onzen lezers nu wel duidelijk zijn. Gsen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant" wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Voor de vele aanvragen, welke ons In den laaisten tijd berfeiken, om een cursus in Esperanto in „De Soldaten- courant" te openen, zijn wij ten slotte gezwicht, vooral nu de heer H. Blok, prof. de Esperanto, (Spinozastraat 23, Amsterdam) zich tot het geven van dezen cursus, in een reeks feuilietons Ir. ons blad heeft beschikbaar gesteld. Het eerste feuilleton en dus do eerste cursus zal spoedig volgen, waarmede wij hopen opnieuw een groote groep van onze belangstellende lezers ge noegen te doen. Als een staaltje van do groote vermeerde ring van werkzaamheden, die de mobilisatie aan het Departement van Oorlog teweeg- Naar hel. HoogduitseJi nuoR Lodewijk Oostendorp, 4e camp. 2e bat.15a reg. (Slot.) III Benige» dagen na dien gedenkwaardiger avond begaf de houtvester zich naar den eige naar van bet jachtgebied te Keulen, die pn- danks de liocge betrekking, welke hij aan 'iet gerechtshof aldaar bekleedde, en bet snuffelen in de bestoven oude napieren, bosch en jacht toch niet vergeten had. De houtvester deed hem verslag over den stand der zaken op zijn gebied, over de hout dieven, de bezembinders, die heiao haalden, over de stroopers eu vooral over den roodea Bronner. De staatsraad boorde alles aandachtig aan, nu en dan bet, voorhoofd fronsende en de punten can zijn forsoben knevel om zijn vin ger draaionde, en hij stond vaak op bet punt aan zijn ontevredenheid door een beidensehen vloek lacht te geven. Op bet einde van zijn verhaal had de boschwachter hem nog een voorstel te doen, hetwelk hij eerst met gram storigheid. daarna met verbazing en eindelijk met een homerisch gelach aanhoorde. ,,Die Ras is een bliksemskind, dat ebb ik altoos beweerd"'zei onze Nimrod tot zijn vrouw, nadat de houtvester zich verwijderd had. ..Ge zult zien, die baalt nog een gönialen •treek uit. Van hem krijgen wij vroeg of laat nr>z wat te booren." De verdere vragen zjjuer wederhelft be.aut- woordde de staatsraad met fitoïcijnsche kalmte en een onafgebroken zwijgen. „Ik koester groote pumnen!" dat wa3 al -«jiw uit ham wis*, to kriiffftn- en «in bracht, moge dienen, dat het aantal bij het departement ingekomen stukken in het tijd- Tak van 1 Augustus tot 31 December 1914 een totaal bereikte van bijna 74.000, terwijl in die zelfde vjjf maanden bijna 55,000 stukken- wer den verzonden. Vergeleken bij de overeenkom stige maanden van het jaar 1913 beteekent dat eene vermeerdering met ruim 41000 inge komen en bijna 17,000 uitgegane Bescheiden. De stroom van stukken is nog steeels was sende; vorreweg het meerendeel van de toe name wordt veroorzaakt door inkomende brie ven, vragen en requesten van persoonlijken of algemeen-maatschappelijke n aard, zooals aan vragen om verlof of vrijstelling, verzoeken om vergoeding, gratificatie, schadeloosstelling, onthefifng van uitvoerverbod, enz. Bjj de afdeeling Kabinet van den Minister is het aantal te behandelen stukken reeds meer dan vervijfvoudigd. De correspondentie betreffende de internee- ring van zoovele duizenden vreemde militairen is begrijpelijkerwijze niet weinig omvangrijk, terwijl ook het contrclecrcn van do bescheiden betreffende de vergoedingen aan meer dan honderdduizend militie- en landweerplichtigen delijk ^ieh ergerende over zijn geheimzinnig- zwijgen, antwoordde zij: ,,Gy zult weer iets doms uithalen." Zij had gehoopt, dat hij in zijn granistorig- heid over deze opmerking zijn geheim zou ver klappen, maar hij wou aan liet aas niet bij ten, hij bleef zwijgen, en de boschwachter bleef ondertusschen niet werkloos. De roode Brenner zat op dienzelfden dag bij bet vallen van den avond iu den „Rooden Haan", toen weldra ook de boschwachter kwam opdagen en zich dadelijk naast hem zette, al sof ze oude maatjes waren. Dezen keer zette hij Brenner niet lang op den pijnbankbij be taalde een slokje voor hem. gaf hem een sigaar van twijfelachtige hoedanigheid, welke bij voor zulko gelegenheden er sieeds. op nahield, en viel daarna zoo maar met de deur in huis. Brenner! ge waschi u morgen flink, laat u scheron en trekt uw beste plunje aan. Hier is reisgeld en morgen met den trein van 9 uur vertrekt gij naar Keulen. Ge moet morgen bij den staatsraad komen." „Ik, bij den staatsraad?" „Ja, bij den staatsraad: hij wil u spreken." Nu ging hem een licht op, die oude vos wilde hem in de val lokkeu en de houtvester wilde hem in den strik laten loopen. „Neen, boschwachter, daarvoor beu ik nog niet dom genoeg. Ik zou naar den staatsraad gaan, ik. naar den staatsraad, aan wieu de jacht toebehoort? Dan kondeu ze me wel da delijk weer in Keulen houden. Neeu, ik ga niet naar den staatsraad, als de staatsraad mij:wil spreken, dan kan hij hij mij komen." De houtvester trachtte hem alle mogelijke wijzen te overreden en hem gerust te stellen. Brenner voelde zijn stroopersgewoten niet rein genoeg, en hij wilde zoo maar niet ineens in den muil van den leeuw vallen. Eerst nadat de boschwachter bem op twee uieuwe borrels had getraeteerd en bom heilig beloofd had. dat hem niets, hoegenaamd uiets kwaads hij den staatsraad te wachten stond, eerst, toon be zeer veel arbeid vordert. Tegenover heb enorme aantal te verwerken zaken van hierbedoelden aard, zinkt dat dc zuiver militaire aangelegenheiden, die toch ook in grooten getale behandeld werden, haast in hot niet. Veel kans op een spoedige vermin dering van de papierlawines, die het departe ment binnenvallen, schijnt niet te bestaan. In de laatste dagen is gewag gemaakt van heviger aanvallen en grooter drukking van weerskanten in het noorden van Frankrijk. Er.kele barichten vermeldden zelfs, dat de Duifesohers een vrij groot voordeel hadden behaald en dat er kans op was, dat zij zou den doorbreken biji Crouy. En de Franscha berichten gewaagden van een achteruit wij ken op één punt der Aisne, weliswaar .daartoe genoodzaakt door hoogwater, dat de bruggen vernielde, en zij gaven toe, dat dj Duitschers op dat punt vooruitgeJron gen waren. Vooruitziende geesten meenden reeds, dat Duiteehland opnieuw zou voor uit-dringen in Frankrijk, in de richting van Parijs. Nn, zoover is het nog lang niet gekomen en de laatste telegrammen hebben weer wei nig anders te melden, dan dat iu hoofdzaak de toestand aan het Westerfront dezelfde ia gebleven. Fransche offieieele communi qués apreken zelfs van eenige vorderingen der Franschen vooral bij Nieuwpoort, waai de Duitschers bij het Groote Duin 200 Meter moesten retireeren. Verder be hielden de Franscheu hun stellingeu, ook in Noord-Fra-nkrijk, waar bij Blirgv de Duit-schers een ijzergieterij in bezit, i an-.en, maar de3 avonds maakten de Frausehen zich daar weer van moéster. Het weder is op het westelijk oorlogsterrein nog Meed? slecht.; het. sneeuwt er dikwijls en de mod der heerscht er nog altijd oppermachtig. Storm en regen, méldt een Duitsch bericht, belemmeren bijna over het geheele front de" gevechten Men ziet, veel bijzonders is er van het Westelijk oorlogsterrein niet te vertellen, van het Oostelijke al evenmin Ook daar bijna voortdurend slecht weer; alleen is het er in Polen veel kouder, valt er veel möer sneeuw. Misschien wordt er daarom ook hier weinig hardnekkig gestreden volgen? een Duitsch bericht, is de toestand over 't al:~ gemeen onveranderd. De Russische commu niqués zijn uitvoeriger, maar wat zij mede- deeleu is van betrekkelijk weinig belang. Hier namen de Duitschers een loopgraaf van de vooruitgeschoven Russische compag nieën, elders werd hun voorhoede terugge dreven, op nog een andere plaats moesten zij hun oude stellingen weer innemen, of werden zij teruggeslagen. Ook in liot_ Dos ten dus neg geen kijk op e-enige bes'i-\=ing in don strijd, de toestand blijft, zooals hij was. Anders gaat het toe in den Kaukasus; daar blijven de Russen aan de winnende hand. De slag bij Karaurgan zou, volgen? Russische berichten, voor de Turken tot een nederlaag zijn gewenden. Hun tegenstand is gebroken, hun achterhoede vernield en in wanorde vluchtten hun troepen naar Erzeroem. Ook op zoe valt weinig nieuws te ineidei. Aan den ingaug der Dardanellea is een Fransche onderzeeër, de „Ssphir", ver gaan. De duikboot wilde den ingang der zeeengte naderen, maar stiet daarbij op een mijn en zonk. Volgens Russische berichten bracht, de Russische vloot, in de Zwaito Zee riet minder dan tachtig Turksche schepen tot zinken, die versterking brachten aan de Turksche troepen in Klein-Azië. België. Oproep aan de ongehuwde Belgen. LONDEN. De „Dailv Telegraph" ver sloot hij met een diepeu zucht, den volgenden dag do avontuurlijke roia te ondernemen. De rootle Roode Brenner liep langer dan een uur oiq het hol van den leeuw. Eindelijk trok hij zijn stoute schoenen aan, en trad binnen, maar nog nooit stonden zulke dikke zweetdrup pels op zijn-voorhoofd. Menigen gewaagden en gevaarlijkeu strooptocht had Brenner onder nomen, maar nog nooit in zijn levon had zijn hart zoo gebonsd, als nu bij voor den man ging verschijnen, die ginds al de hazen, al de reeën en herten mocht schieten, zonder daarvoor ach ter slot en grendel te worden gestopt. Ganseh outsteld stond Brenner met zijn zwaar gespij kerde schoenen op bet zachte tapijt van de lijk gestoffeerde kamer. De huisheer liet lang op zich wachten. Ein delijk hoorde hij hem komen, den machtigen helieerscher van het bosch, in welks groeue dreven en lommerrijke bosschen Brenner zoo menig haasje het levenslicht had uitgeblazen. Hij voelde den grond onder zijn voeten bran den, onwillekeurig nam hij een militaire hou ding aan, en stond onbeweeglijk, recht als een paal. De staatsraad, die tevens reserve-officier was, steelde zijn knevel, trad' met forschen tred op den strooper toe, bekeek hem, innerlijk lachend, van kop tot teen en commandeerde op zulk een scherpen toon ,.Op de plaats rust!'" dat zijn vrouw uit het aangrenzende vertrek kwam toeschieten. Na dat de oude Nimrod zijn verschrokken vrouw had gerustgesteld en had heengezonden,- be gon het verhoor. ..Gij zijt Biouuer?" „Om u te dienen, heer staatsraad „Waar hebt gii gediend?" „Te Koblenz, hij 't Snapsregiment." „Ook gestraft geweest?" „Ja, heer staatsraad. neemt uifc Havre, dat de Belgische Te- geering besloot alle ongehuwde mannen van achttien tot dertig jaren op te roepen. Zij die geen militairen dienst wenschen te verrichten zullen voor nuttigen arbeid in den openbaren dienst worden gebezigd. Ieder is verplicht binnen drie dagen een verklaring af te Icggén voor i deu consul van de plaat? waar hij zich be vindt. Wie in gebreke blijft z^l als over- tréder worden beschouwd en dienovereen- komst-ig door de gendarmerie worden be- 1 uandeld. Tiet Belgische leger. De ..Indépendance Beige" schrijft ■Opnieuw een kleine coup de theatre iu het leger. Alle divisie-generaals zijn vervan gen, zelfs generaal Bertrand, die door ziekte gedwongen is het bevel, dat hij op zoo schit terende wijze voerde, over t.e geven. Na vijf maanden oorlogvoeren deed zich eon drin gende behoefte gevoelen aan jeugdiger, physiek krachtiger opperofficierenDe ge mengde brigades, indertijd opgericht bij do reorganisatie, zijn weer opgeheven. Het veldleger, dat spoedig 100.000 man zal te! len, za! in zes divisies worden verdeeld. ;De cavalerie is voorloopig tot nietsdoen gedwongen. Aangezien men echter dit wa pen niet wil opheffen, heeft men een beroep gedaan op de officieren om over te gaan bij de infanterie. Haast iederen dag wordt in ons kleine legertje iets nieuws ingevoerd of worden wijzigingen aangebracht. Zoo werd onlangs, Eaar het Duitsche voorbeeld, een sectie autogeschut opgericht. Onder dekking van den mist zijn n!. de Duitschers herhaaldelijk erin geslaagd Veurne en Coxyde te bom bard eeren. Hoe was het mogelijk, dat zij (zoo .snél) do daartoe noodige batterijen opreden en in stelling brachten? Blijkbaar met behulp van auto's. Men zal hen thans binnenkort op dezelfde *ijze beantwoorden. Uit deze enkele mededeelingen van de „IndépenJancc" blijkt, dat de Belgische Üegerautoriteiten met grooten ijver zich de lessen van den oorlog ten nutte maken. Duitschland. Dc slag bij Tanga. BERLIJN. Over den 6lag bij Tan ga (Duitsch Oost-A frika), liet groot ste wapenfeit, dat tot dusverre in onze ko loniën is voorgekomen, zijn thans offieieele berichten van deu gouverneur van Duitsch- Dost-Afrika ontvangen- Volgens die bericn- Ttiiwas "het succes veel groóter dan de Engelsche berichten erkennen. De gevechten hadden plaats op 3, 4 en 5 November. Den 2-den November kwamen de E-ngelschen met twee oorlogsschepen eu twaalf transportschepen voor Tanga en eischten onvoorwaardelijke overgave, die echter door den gouverneur dr. Schnee werd geweigerd. Daarop stoomden de schepen weg, maar verschenen den 3den weder voor Tanga en ontscheepten toen voor Ras Kasone een Europeesch regiment en vier Indische benevens cavalerie, ongeveer acht machine-geweren en negen kanonnen. Ook marine-troepen werden geland. Het zware scheepsgeschut van den kruiser „Fox" on dersteunde deu aanval van Uit zee. Het vijandelijke landingscorps werd na verbitterde driedaagse he gevechten met zware verliezen aan de zijde van den vijand teruggeslagen Op den 4den Nov. duurde bet gevecht onafgebrokou 15a uur voort. 's Avonds had het beslissende gevecht plaats tegen de vijandelijke strijdmacht, on danks de zeer hevige beschieting van de stad door liet scheepsgeschut van den vijand. Door het vuur onzer stukken geraakte een Bngelsch transportschip in brand. Ook de kruiser „Fox" werd zwaar ge troffen. Op 6 Nov. vertrokken de Engel- sche scliepsli naar het noorden. Het landingscorps telde ongeveer 8000 man, terwijl het aantal Duitsche troepen slechts 2000 man bedroeg. De En gelach en verloren meer dan 3000 man 'aan dooden, „Wegens „Strooper ij." „Meestal hebt gij in mijn jaebtdomeinen ge stroopt?" „Oui u te dienen. Leer staaferaad." „Om u te dienen? Wat hebt ge geschoten „Van alles." „Welnu, kameraad*-' dit zeggende .Jdopte de cude den rooden Brenner vertrouwelijk op den schouder „biecht dan eens oerlijk op, geen leed zal u geschieden; hoeveel hazen hebt ;ij zoo ongeveer wel van in ij geschoten Brenne.r sjikte eens, juist of hem iets in de keel zat, en zei met een erbarmelijk zondaars gezicht „Ik denk niet dat ik ze op drie hooiwagens tar Keulen had kunnen brengen." De gebaarde heer kreeg eea hoestbui, die Brenner echter gemaakt oorkaan:want hij moest iets doen om de donderbui, die op het punt, was uit té breken, te verslikken. Met groote, zware stappen ging bij in de kamer op en neer; en eindelijk posteerde hij zich met :U elkaar uitgestrekte beenen voor Brenner. „Drie hooiwagens?" „Om u te dieneu, heer staatsraad." „Zoo, zoo- Ge zijt een oo.hto moordeuaar Nu kom eens met me mee." Hij bracht Brenrcr over de binnenplaats, voorbij den paardenstal naar de kamer van de koetsier. ...Johan, hier is de kerel!" Brenner balde beide vuisten, wa'nt hij dacht niet anders, dau dan bij zichzelf moedwillig aau het gevaar bad blootgesteld en dat een pak stokslagen hom ie wachten stond: ma- men kon verzekerd zijn, dat men niet invoor- bexeid zou aanvallen. De staatsraad sloot de deur achter hein dicht, on lachie op de binnen plaats zoo overluid, dat zijn vrouw ruin het venster verscheen, eu zeer onhoffelijk riep, wat er toch gaande was. Ondertusschen had Brenner daar binnen met den koetsier een vreemdsoortig onderhoud, gewonden en gevangenen. De verliezen der Duitschers waren gering. Nauwkeurige op gaven ontbreken nog. Volgons -een oppervlakkige tolling zijn er buitgemaakt: acht machine-ge wereu 300,000 patronen, 30 veld-telefoneo, meer dan duizend wollen dekons, veel geweren en uitrustingsstukken en een groote hoeveel heid proviand. De stemming van onze zegevierende troe pen (koloniale en politiet.roepen, benevens vrijwilligers uifc de kolonie) was uitstekend. Ook de Askaris betoonden grooten helden moed. "Welken invloed de nederlaag der Engeischen zal hebben, valfc van hier uit nog niet. bij benadering na te gaan, zoo schrijft de gouverneur. Boe zij het IJzeren KruisTircgen. Vit veld postbrieven van Duitscho soldaten, dio op een eenvoudige wijze vertellen, hoe zij het „IJzeren Kruis" verwierven, heeft de „Saehsisch© Staatezeitung" een bloemlezing samengesteld, waaraan wij het volgende ont- lecnen Evn musketier uit W«*tfaï©n heeft door zijn dapperheid behalve het Beierscho „Verdieozt- kreuz" ook de beide klassen van het IJzeren Kruis verworven. Hij bevond zich ter genezing iu oen hospitaal, toen hij hoorde, dat er in do onmiddellijke nabijheid oen ernstig gevecht aan den gang was. Hij sprong van zijn ziekbed op, nam zijn geweer en ging heen. Onderweg voegden zich nog troepjes andere soldaten bij hem. terwijl hij als aanvoerder voorop liep. Het gelukte den musketier, twee vijandelijke vaandels en een heele batterij buit to maken en 80 Franschen gevangen te nomen. Een andere musketier, uit Schwaben, zag in den loop van een gevecht, dat twee inge graven machinegeweren in do gelederen van zijn kameraden vreosclijko verwoestingen aanricht ten. Hij bestudeerde een oogenblik d<-n toe stand van het terrein en besloot toon, alsof het de gewoonste zaak van do wereld wa.s, do beide machine-geweren alleen te gaan halen. Hij kroop langs den spoordijk, waarop zij stonden, en snoldo toen onder cm luid „hoera" op do zeven manschappen toe, dio de machinegeweren bedienden. Vijf van ben vluchtten en de tweo anderen stelde de musketier buiten gevecht. Do beide machinegeweren waren veroverd. Een jongo soldaat uit. Oost-Pruisen vertelt in een brief aan zijn ouders, hoe hij met tweo kameraden het vaandei vaD het bataljon Tcd- de. Hij behoorde tot de vaandel-afdeel ing. Bij het bestormen van den vijand werd zij van vijf kanten plotseling heftig onder vuur genomen. Een gedeelte van het bataljon trok tegen een vurende Russische batterij op, welke met zware verliezen veroverd werd. Van 1-50 man waren er nog slechts 24 over. Plotseling bemerkten de Duitschers, da: vac verschillende zijden groote troepen Russen op hen afkwamen. Waarheen met bet vaandel? Dat zij het niet levend aan dosi-xijand -zouden overgeven, sprak van zelf. Zij stormden tegen het moorddadige vuur der Russen in en sloegen zich door 40 a 50 Russen heen. Zij bereikten een bosch en bemerkten, dat er nog maar drie man van waren overgebleven. Eensklaps doken Kozak ken op. De drie solda'cn besloten het vaandel niet over te geven. Vlug werd een kuil ge graven, om daarin het vaandel te verbergen. Toen zij daarmee gereed waren, waren de Ko zakken echter verdwenen.... Na een langen zwerftocht kwamen zij eindelijk met het vaan del bij hun bataljon. Een andere „Feldgraue", vertelt in een brief aan zijn vriend, hoe hij het IJzeren Kruis le klasse verwierf en knoopt daaraan de woorden vast: „Als je het eenmaal weet, zal je terecht zeggen, dat de le klasse tamelijk gemakkelijk verdiend is." De schrijver van dezen brief was mpt één soldaat een half bran dend dorp binnengereden, toen hij plotseling een colonne Russische infanterie tegemoet kwam. Hij trok zijn sabel, rende in de colonne en beval haar, de geweren weg te werpen. Dc Russen deden, verschrikt door de overrompe ling, zooals bevolen werd, en zoo dreven de beide Duitschers de colonne, waarbij nog an dere troepjes kwamen, voor zich uit, tot in het- volgende brandende dorp. Daar zagen zij tot hun schrik'Russische tirailleurs op 1-50 pas afstaud voorbij trekken. Hij beval zijn ge vangenen te gaan liggen, nam nog twee offi cieren de sabel af en zond den soldaat weg, om versterking te halen. Deze kwam ook en nu gaf hij de 122 gevangen Russen aan deze nieuwe troepen over. ..Zie je, dit onbelangrijke geval lie eft mo de lo klasse bezorgd. Jo moet maar geluk liebben." Hiermede besloot de sol daat zijn brief. Dan vertelt de „Saehsische Staatszeitupg" nog van soldaten die gewonde officieren on der levensgevaar uit brandende huizen of in oen kogebegon gored hebbon, of van een jager, dio eon door ,ao Rus&en gevangen genomen stafofficier uit een 16 K.M. verwijderd dorp weghaalde en do schildwachten overrompelde. qorts was cr een Thüringer landweerman, die zijn'leven in de waagschaal stelde, om zijn gesneuvelden kameraden een waardig graf to bereiden. Ondanks den kogelregen haabV hij 's nachts 17 knmcraden van het slagveld Dan den jongen held, dio bij Dixmuiden ge wond werd, en 40 uur op bet slagveld lag. zoo dicht bij don vijand, dat hij belangnjko mede deelingen in de Duiische legerplaats kon doen, welka hij na vclo hindernissen ten slotte be reikte. Voorts e«n ander, dio met vier kam - raden 13 K.M. achter hot RuMsxehe front <L spoorbrug over do Weichsel m do lucht deed springen. Dat zijnde ridders van het „IJzeren Kruis", zoo besluit do Duitsclic krant haar artikel. De politiehonden oan het front. Het bureau te Mülhcdm van de „Duit-cli, Veroeniging van houders van Politieker, den", heeft volgens de „Nordd. Alg. Ztg het volgende bericht ontvangen ....Het was een donkere nacht, dichte nevel lag over bosch en veld. Boomen lagen op den weg. In het bosch lagen ze door eikaar en var; beide kanten werden we beschoten. Nn ging"'i wo bp den zoek naar gewonden. Onzo brum»- hoeden snelden vooruit, en wij zoo gauw mo gelijk achter hen aan. Do dieren kv.amen ocs reeds weer tegemoet. Haastig gingen we m«-'. hen mee. Daar kg een klagende en jamrnen-n do soldaat, met de oogen op ons gericht. „Hel; me kameraad, geef me wat te drinken, Ik he'.' zoo vreeóidijken dorst". Wij gaven d. n armer, man koffie uit de veldflosch, dio hij gretig uitdronk. Daarna lieten wo dragers halen Nauwelijks was deze man weg, of do henden kwamen ons bij nieuwe gewonden brengen. Vel© achter elkaar, tot heb slagveld afgez-och: was. Doodmoe keerden wij in den morgen met onzo viorbeoDige kameraden naar het kamp, terug, waar wij onmiddclijk in diepen skap vielen. Veertien gewonden, dio onzo dieren hadden ontdekt, zouden nooit door do hospi taalsoldaten gevonden zijn. Men kan er zich geen voorstelling van maken, hoe do toestand soms is. In een tweede bericht asn het bureau te Kassei, wordt geschilderd, hoe de honden ook ongedeerde, maar van fc'in troepen afgedwaal- do soldaten in den nacht terechtbrengen. Verder wordt dan verteld, hoe zij gebruikt werden op oen slagveld dat door dragers en hospitaa Isoldat» n reeds was afgezocht. Des niettemin vonden zij nog zeer vele gewonden. In heggen, op bietenvelden en dergl. spoorden zij nog zwaar gewonde infanteristen op. De soldaten zijn dan ook zeer dankbaar gestemd tegenover de dieren. Een van hun leiders ver telt Ik kwam met mjjn hond door don tuin van eer. garnizocnshospitaal. Aan den weg zat een soldaat, dio blijkbaar nog ternauwernood van een zware wond genczc-o is. Hij wenkt-? mij naar rich toe, omdat bet spreken hem moeilijk viel. Hij had een gTOot verzoek, zoo als hij zetde;. hij wilde zoo graag den hond eens streelon, want aan een van onze honden had hij zijn leven to danken. Het was bij Reims, in een dicht kreupelhout. Hij log met twee kameraden op voorpost, toon er een gra naatkartets boven hen barstte. De beide ande ren waren onmiddelijk dood, hij werd in .buik en borst getroffen. Uren gingen voorbij, doch niemand kwam bij den post. De nacht brak aan en recd3 had hij allo hoop opgegeven; de arme man zag een ellendigen dood tegemoet. Plotseling' hoorde hij een geluid. Tweo donkere gedaanten naderden hem. Het waren twee lioode Kruis-honden. Zoo stil als ze gekomen waren, verdwenen zo weer. Met dezelfde ver standige trouwe oogen waarmee deze hond kijkt, nadden zij hem aangezien. Zoo vertelde hij met tranen in de oogen. En daarom zou hij dien hond zoo graag eens willen streel en.... Frankrijk. Op hat Westelijk ooriogsterrein. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Iu de omstreken van Nieuw poort hadden slechts a rtilleriege vechten plaats. De vijandelijke aanvallen op onze stellin gen ten noord-weeten van Atrechfc werden afgeslagen. In een tegenaanval veroverden onze troe pen fcwee loopgraven, en namen de bezet tingstroepen gevangen. Het in den laateten tijd veel genoemde gehucht Laboisselle. ten noord-oosten, van .-VIbert, is Zaterdag geheel veroverd en var. Franscheu gezuiverd. dat. deze op lasc. vaa zijn meester met hem 'oertie, ea toen Brenner na verloop van ecni- ge minuten weer op do binnenplaats verscheen, is hij een geheel nieuw mensch. Zijn ge- ocm pak had hij in een zakdoek geinoopt, hij stak nu m een splinternieuw© houtves- ters-mnlormeen groen jachtkostuum, waar aan zelfs do gemsbiiaid niet ontbrakeen geduohten, knoestigen stok hield bij in de band, en de weitasch met een veldflesch hing' over zijn schoudermcu had den wolf in eeu herderspak gestoken. Buiten ontving do staats raad onzen Brenner. „Van af heden zijt ge mijn jachtopzichter. Ik neem u oen maand op proef. Zoo gij goed oppast, bezorg ik u ook een geweer. Maar zorg er voor, dat ia mijne jacht niet meer gestroopt ordt." Brenner was in de wolken. Hij rekio zich' en scheen wel twee voet grooter geworden. Ten hij zich in de groote wandspiegels van de kamer zag, kreeg hij een geweldig respect voor zich zelf. „Heer staatsraad, gij zult ovtr mij tevre den, het duurt geen veertien dagen of de dr... halo mij, als er nog een is, dio een strak duri't spannen, en Mulders Hannes snap ik hot eerst". Ten bewijze dat het contract gesloten was, stopte de staatsraad den overgelukkige een tion markstuk in de hand en gaf hem een half dozijn van zijn eigen sigaren. Daarop nam de roode Brenner afscheid. Voor zijn vertrek uit Keulen liet hij zich nog eerst het haar knippen. Dat zou bater staan op zijn groen pak. Verscheidene malen ging hij dooi de voornaamste straten der stad. Hij voelde zich heel en al doordrongen V3n ziju nieuwe ambtswaardigheid. In zijne deftigheid meende bij, kon het niet anders of al de kinderen moes ten vol verbazing op hem wijzen. V. De houtvester h3d den waard van den ..Roo den Haan" in kennis gesteld van het geheim. Op dit oogenblik zaten de beide kameraads in de gelagkamer en verbeidden met ongeduld do terugkomst van Brenner, die weldra van een voor hem zoo geheimzinnige reis zou terugkeeren. Eindelijk zag men hem in de verte aankomen. De houtvester had zich in de aangrenzende kamer terugge trokken iu afwachting dat de klucht zou afgespeeld worden. De hospes ging schijn baar hoogst verwonderd voor de deur staan, hield de hand boven de oogen, bekeek dm naderende met een vorscnenden blik, schudde nadenkend bet hoofd, alsof bij den vreemde:. j3ger niet kende en ging weer binnen. Met gemarkeerde ofticierspas trad Brenaer eindelijk binnen. De hospes nam de pee v«: hem af en maakte eene diepe buiging. „Wat zal mijnheer gebruiken? „Wat drommel! Kent ge mij dan meer?" „Ik ben toch Brenner. Geef me..." „Een. slokje?" „XeeD, klare drinkt ieder strooper, ik drink bier." Dien avond werd nog menige klucht met. den nieuwen jachtopziener uitgehaald, maar van heden af aan bleef hij de matigheid n acht nemen, vertoefde niet te lang in de her berg en werd een heel ander mensch. Den vol genden morgen had hg den eersten wilddief reeds beet. Hij had hem in de worsteling den halven rok vau bet lijf gerukt en bracht de* r: als bewijs en getuige. Hij werd een trou<* dienaar vol liefde en toewijding jegens zij: heer. fiij had eindelijk een voor hem passer i beroep gevonden, en bet duurde geen twee weken en geen enkele strooper dorst zich o;> zijn jachtveld vertooneD. Want in de bo*.vh die onder toezicht van den houtvester stonden waakte nu; Dc nieuwe Jachtopziener.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 1