3 Legerzaken. Marinezaken. Correspond ent ie. Uit Isger en Vloot. de SOIjDATBNCOURAIVT van iEionaag jl V januari 191b - V RAAGT fi\.-j -r AM5TERD. BANK 3 - Hoogöre Krijgsschool, gehuwd en woon achtig te 's-Gravenhage. Van andere zijde meldt men ons nog: De tweede auto, bestuurd door den eige naar, den heer Bodaerd, reed, vermoedelijk door het slippen, in het boezemwater. In deze auto waren gezeten majoor Muskeyn, kapitein Hackétroh, luitenant De Hoog en de korporaal Van Beel, die allen te water geraakten. Kapitein Hackstroh kwam onder onder de auto terecht. De heer Bodaerd werd in zeer overspannen toestand naar het gasthuis gebracht. De auto is totaal vernield. De overige inzittenden bekwamen eenige ontvellingen. Uit de Staatscourant. Bii K. B. is aan den res.-kapt.-kwartierm. P. A. Stroeve, van het 17e bat. landw.- inf., tor zake van. lichaamsgebreken, met mg. van 15 Jan. een eervol ontslag uit den mil. dkmst verleend en is het recht van genoemden res.-off. op een nader pensioen erkend. Bij K. B. is aan den tijd. off. van gez. 2e kl. F. H. M. Raymakers, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betr. tot de landmacht. Gepensionneerde officieren. Verschillende gepensionneerde officieren hebben na de mobilisatie zich aangemeld om weder in actieven dienst te treden. Die her plaatsing is ten aanzien van velen hunner ge schied Thans wordt intusschen vanwege het departement van oorlog nog een onderzoek in gesteld naar het aantal gepensionneerde offi cieren, die, zoo noodig, weder in actieven dienst zouden kunnen treden ingevolge de des betreffende bepalingen. De Min. van Marine "brengt ter kennis, dat de tijdolijke en voorloopigo pensioenen over het -Ie kwartaal d.j., die door het Dop. van Marino worden voldaan, gedurende do maan den Januari, Februari en Maart 1915 bij de verschillende Rijksbetaalmeesters kunnen wor den in ontvangst genomen. („St. Ct.") Bevordering officieren zeemacht. Naar wij vernemen is eerlang een bevorde ring onder de officieren onzer marine te wach ten. Luitenants-ter-zee 3e klasse. Binnenkort zullen eenige der onlangs be noemde luitenants ter zee 3e klasse bestemd worden voor den dienst bij ons eskader in Nederlandsch-Indië. M. S. 38 L. W. Op de eerste vraag zal uw onmiddellijke chef u antwoord kunnen geven. Wat uw tweede vraag betreft raden wij u aan u met breedvoerig schrijven, waarin gij nauw keurig alles uiteen zet, lo wenden Lot het Kon. Nat. Steuncomité. Red. Mil. F. T. Scheveningen. Ongeschikt voor ons blad. Red. G. T., Rilland Bath. Onlangs werd in ons blad bericht, dat voor militairen van bereden korpsen mogelijkheid tot overplaatsing bij de Kon. Marechaussee bestond. Aan den comman dant van het onderdeel moet het betreffende Werzoek ingediend worden. Red. C. J. C. M. Uw brief is doorgezonden naar het juiste adres: Klaaswaal. Red. Soldaten-Tooneelspoiers. Reserve-luitenant J. A. Renson te Klaas waal (niet te Klarendaal, zooals abusievelijk was vormold) vraagt adressen van tooneelspe- ler3 onder de militairen, die bereid zijn voor hun kameraden op te treden. Red, Voor do militairen. Men meldt ons: Hot Dubbe 1-maunenzaugquartet „Zang en Vriendschap'', dir. de heer 0. Boon Dz., te Wormervcer. is geneigd, tegen vergoeding vam reiskosten, voor de militairen uitvoeringen te geven, en doet dit op zoor te waa i dee reu wijze. Adressen gevraagd. Do directeur van het Hoofdexpeditiekan- toor van de Veldpost verzoekt de adressen van: J. A. van Dijk, sergeant hoofdcursus; J. Kerstholt, milicien-sergeant voorheen te Amersfoort; Emile St-ruyk, school tot opleiding van sergeanten, Kampen. De geadresseerd en zelf of degenen, die met hunne adressen bekend zijn, gelieven deze zoo spoedig mogelijk op te geven aan bo venstaand adres. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Ingekomen bijdragen van militairen van 3 t/m. 9 Januari 1915. Kopt. t/z. W. H. C. H f 6; Korp. en manisch 3-II-3 V.-Arfc., 33.30, Commt grenswacht, Burger Compascuum, f 1.97$; Bijdrage Hosp.-soldaten f 1.27; Bij drage van onderoff., korp. en manschappen van een depót oomp. grenadiers f 50.21$On deroff., korp. en minderen I Landw. Inf. f 66.68; Bijdrage onderoff., korp. en mansch. l-III-l R. I. f 26.80; Bijdrage korp. en man- schapp. 2o Comp. 3o Bat. jagors f 2.79; Bij drage korp. on mansch. 4-1II-22 Reg. Inf. f 17.50Bijdrage militairen in een stolling 500; Verpl. afd. IVe Divisie f 10; Bezetting Fort Rijnauwen f 21.15$; Bijdrage van de mi litairen der groep G. f 60.53; Bijdrage Landw.- Dot. f 4.40; Onderoff. korp. en mansch. 4-I1I-9 R. I. 12.20; Bijdrage korp. on man- schapp. van een vesting f 18.48; Serg. J. B. L. W. A. (Twickenham) f 12.50; Bijdrage be zetting fort Kwakel f 21.25; Onderoff. en minderen van een fort- f 20.47$; Onderoff., korp. en mansch. f 62.76; Bijdrage onderoff. 1« Bat. 22e Reg. Inf. f 27.44; Onderoff., korp. en mansch. Vest. Art. 3-II-3 f 26.60; Bijdrage onderoff., korp. en mansch. 3-II-14e Reg. Inf. f 58.50; Bijdrage van 4 onderoff. en 16 korp. van het Machiuekamerpers. van H. M. ..Noord-Brabant" f 25Kustwacht f 1; Kapt. Kwmr. Hoofd Centraal Kleedingmaga- zjjn J 1.35. 's-Gravenhnge,, 13 Jan. 1915. De penningmeester: Jhr. mr. W. Th. C. VAN DOORN, Koninginnegracht 35. Uh Amsterdam. Kapitein Th. J. Wynoldy Daniels schrijft ons Wat hebben de mannetjes van liet landweer- infanterie depot te Amsterdam een reeks van vriendelijkheden te boeken in het dagboek van hunne herinnering, dat zij later, als alles weer pais en vreê zal zijn in het werelddeel, dat Europa heet, zullen medeaemen naar huis en haard. En wellicht nog wel eens zullen op slaan, als ze verhalen over de mobilisatie en hun werkzaam aandeel daaraan. De directies van allerlei bladen, als: Alge meen Handelsblad, Nieuws van den Dag, Tele graaf, Tijd, Standaard, Amstelbode, Het Le ven, De Prins, De Nieuwe Groene, schonken een of meer exemplaren van hun blad, de we reldbibliotheek schonk boeken, en do leestafel, die dagelijks van nieuwe en frissche lectuur wordt voorzien, biedt menig gezellig uurtje. Van een vriendelijken gever werd f 25 ont vangen voor gezelschapsspelen. De fa. P. Noordhoff te Groningen gaf piano begeleiding en tekstboekjes van mooie liederen en het zangkoor dat uit een 18 tal mannen be staat, vond een kosteloos repetitielokaal in het gebouw voor den werkenden stand. Als binnenkort weer een gezellige avond wordt georganiseerd voor de militairen door het bekende comité uit de ingezetenen, in Ar- tis, dan zal het zangkoor voor het eerst optre den en eenige nummers zingen. Groot is het repertoire nog niet, maar al doende leert men, en van lieverlede zal het programma ook wel toenemen. Het stemt blij en dankbaar dat wat tot hiertoe mogelijk was, dit is geworden door vriendelijkheid 'en be langstelling van hen, op wie men met vergeefs een beroep deed, om het den gemobiliseerden soldaat zoo aangenaam te maken als de dienst en de omstandigheden toelaten. „Het Mobilisatie Trio" te Zevenaar. Sergeant B. Dölle schrijft ons: Dinsdag en Woensdag j.l. werden voor do militairen te Zevenaar twee muziek(lieder)- avonden gegeven door het „Mobilisatie Trio", bestaande uit do dames Hetty ter Laag (violiste), Nelly van der Gugten (pianiste) en den heer Q. J. van Trigt (baritonzanger), allen uit 's-Gravenh'age, die eene rondreis maken langs do bezettingen en garnizoenen van het gemobiliseerde Nederlandsoho leger, daartoe vooral in staat gesteld door de Ver- eoniging „Onze Vloot" en de Nat. Vereen, voor den Volkszang, die de reiskosten voor het gezelschap vergoeden. Dat deze avonden buitengewoon in den smaak zijn gevallen, bewijst het daverend applaus, waarmede elk nummer van het wel verzorgde program werd begroet. Toonde mej. Ter Laag een gevoelvolle meesterschap te be zitten over baar instrument èn wat spel èn wat techniek betreft, ook het accompagne ment was bij mej. v. d. Gugten in goede handen. Het was dan ook een welverdiende hulde toen op den tweeden avond de dames ieder een fraai bloemstuk, vervaardigd door den Korporaal C. Knoppers, werd aangeboden. Niet minder wist ook de heer Van Trigt zijn auditorium te boeien met zijn heerlijk, vol baritongeluid. Frisch en zuiver van toon en met juiste nuanceering en voordrachtlcunst werden door hem verschillende liederen ten ge- hoore gebracht. Een der voornaamste nummers van het pro gram was het aanleeren van goede liederen uit den Liederenbundel voor Militairen, wat eene bijzondere attractie had. Het ,,'k Heb mijn wagen volgeladen", het „Soldatenliedje", het „Lied van den smid" en ook het aardige „Karlijntje" van Hulienbroeck zaten er spoe dig in. Wanneer men zoo hoort en loert zingen, moet men ongetwijfeld in*zich voelen opkomen de liefde tot het lied, heerlijke uiting als het is van 's mensohen zieleleven, hetgeen ons reeds do grooto Virgilius verkondigde: „Anima in eantu!" „De ziel uit zich in den zang", 't Was dan ook op beide avonden één reusachtige propaganda voor den volkszang, die om het edel doel en reeds vruchtbaar streven zeer zeker aller belangstelling en daad werkelijken steun verdient. Dat zij overal dezelfde waardeering en het zelfde succes mogen hebbenZoo zal ook onder de militairen voel worden gedaan voor de goede zaak, die zij voorstaan „De veredeling van den Volkszang". Van Fort „Karnemelkssloot". Mil. korp. W. v. Donselaar schrijft ons. „Wns muziek en zang er niet, 't I-iavcn had geen waardo. Ook wij dachten zulks, toen ons weder om een gezelschap uit Amsterdam bestaande uit do dimes inovf. A. van Lank erenMattkes (zang) mej. Schultz (piano) on den lieer P. E. J. Appeli'ns van Hobo-ken. (viool) den avond van den 12den Januari zoo genotvol deed vooa-bij gaan. Genoten hebben we volop en van den zang èn van de muziek. To half 8 's avonds arriveerde hot gezelschap per auto uit Amster dam, dat ontvangen werd door onzen fortcom- mandamt kapitoin Timmermans. To ruim 8 uur werd het gezelschap door den kapitein de met fclectrisch licht versierde caniine binnengeleid. Met een „Vrijheidslied" voor ons volk der Nederlanden, werd door mevrouw Lankeren— Ditmaal laten wij onzen lezers eens geen vechtende soldaten zien, maar anderen, die van het strijden genoeg hebben. Het is een compagnie Bussen in Polen, die uit do loopgraven zijn opgestegon en de handen opsteken en met een witten doek wuiven, Zy willen zich overgeven. Zoo op een kiekje gezien, zouden ze nog best knnnen Vechten, ze zien er uit als nog in goede conditie. Maar wie weet, wat ze al door gemaakt hebbou aan honger, vermoeienis, slecht weer en andere ellende in de laat ste weken, Matthes deze avond bogonn©" dat gevolgd werd door vele andere, als „Kwezelken wil dansen". „De wiegend© mijnwerker" van Eunil Huilob rock, „Marleentje" eveneens van Hullo- broek, „Kormislied" v. 't Land van Rupcl- monde enz. Daverend applaus volgde telkens ■na elk lied dat door haar op zulk een heer lijke wjjze werd gezongen, dat telkens bege leid weid op de piano door mej. Schultz I)avi:-rend applaus weerklonk d<x>r onze cen- tino by het erade van het vioolconcert'ge speeld door mej. Schultz en m r.Appelius van Hoboken. Op meesterlijk© wijze wist hij aan zijn instrument de tonen te ontlokken. Mot het zingen van „Neutraal" door mevr. Lanke renMat then was Int eerste gedeelte van den avond voorbij en was er eenige pauze. Na de pauze weder hetzelfde, zangnummers als „Van den kcraingsvrouw, e.a„ afgewisseld door nummers voor viool on piano. „Spaansolie dans" enz. Aan het einde van dezen avond werd op ver zoek van onzen kapitein staande door allen het „Wilhelmus" gezongen. Na hot zingen van dit volkslied nam do kap. het woord en bracht in de eerste plaats een hoera" uit voor de Koningin, als hoogste legerautorite it. Daarna richtte hij hot woord tot- het gezelschap en bracht een woord van hartelijken dank uit, voor allos wat zij gedaan hadden. om dozen avond voor ons zoo genotvol te doen zijn. Het was hom aangenaam geweest hen hier te ont vangen, hij zag hierin oen toenadering tusRehen burger en militair dat toch zoo hoog noodig is, want wij staan immers dag on nacht klaar voor do verdediging van ons land. Een bloe menhulde voor beide dames was zeer op zijn plaats. Niet een tot „Afscheid", maar een tot „weerziens" riep de kapitein hen toe. Nog even een „hoera" en weg snorde de auto fn de richting Amsterdam. Voldaan en vervuld mot grooto dankbaarheid keerden wij naar onze „stroozakken" terug. Uit Retranchement. Mil. sorg. Vallcior schrijft ons: De ond&rgeteekcnde, mil. sergeant, brengt door middol van uw veel gelezen blad, harte lijk dank, aan de Comité's en aan allen die daaraan hebben medegwerktnamens de onder officieren, korporaals en manschappen van het detachement grensbewaking. Hoewel het bovengenoemd detachement van alle genot en ontspanning beroofd is, hebben ze ons dezen keer niet vergeten. Want wij werden onthaald op melkchocolade, sigaren, speculaas, sigaren- ot tabakspijp. Kortom, wij hebben ons met d© Kerstdagen kostelijk ge amuseerd, en hopen ook in do toekomst niet vergeten te zullen worden. De Mil. Sergeant VALKIER. Misschien vergeten? Mil. Pontonnier J. Stam schrijft ons Naar aanleiding der vele giften en gaven, die voor de soldaten gegeven worden, zijn wij zoo vrij dit te plaatsen. Ons valt hier nooit iets moeite. Nu het toch over vooruitgang gaat, wil ik u nog medodeelen, dat or rnoer teekenen zijn, die wijzen op verbetering. Bij wijze van proef wordt er thans enkelo malen per week oen uurtje theorie gegeven in verschillende vakken, zooals: Staatsbestuur, Gezondheids leer, enz. Rn li»t blijkt dat dit met veel aan dacht wordt gevolgd, iets wat voor don spreker in quaestie aangenaam is. Wij hopen dat deze lessen op ruimer schaal toegepast zullen wor den, zeer ten gonoege van ons militairen. Tevens is hier opgericht de Mobilisatie-Club, welks doel is: Het aangenaam bezighouden der leden door middel van lezingen, voor drachten en», en welke club bogen kan op een steeds grooter wordend aantal leden en gezien de opkomst bij de uitvoering van verleden week, kunnen wo gerust spreken van een flink 6UCCP8. Orgelconcert te Oosterhout. Mil, Jos. T8oymans schrijft ons uit Oostor- hout Men heeft er in den laatsteh tijd en vooral in het begin der mobilisatie meer dan eens aanstoot aan genomen, dat men hier te lande ©n ook elders in den tijd voortgaat met het goven van concerten en theatervoorstellingen. Menigeen ergerde zich er aan en vind het een daad, strijdig met alle gevoel van piëteit, om, terwijl zich rondom ons op het wereldtooneel het grooto drama afspeelt, zich nog aan ver maak over te geven. Wij kunnen echter de mee ning van dezulken geenszins declen. integen deel. Want is liet niet in dezen tijd juist, ook al rijdt Mars nog zegevierend in zijn oorlogskar rond. dat de mensch, te midden van hot hevig- omotionneerende gebouren rondom ons, behoef te heeft bijwijlen ook eens aan iets verhevener» to denken dan aan wapengekletter en kanonge bulder Het Comité tot ontspanning der gemobiliseer de troepen alhier bleek in deze aan onze zijde to staan en vergastte ons Maandagavond op een orgelconcert in do protestantscho kerk. Onge twijfeld eene goedo gedachte, want is er eene kunst denkbaar, die meer cultiveerend en on- raiddolllijker tot hot gemoed spreekt dan juist de muziek? De grootmeesters der toonkunst stegen op tot die onmetelijke hoogten, waar zij hunne geheele grooto zielen in klanken uitju belden en der menschheid later zegening en troost brachten. De avond van Maandag was er een vol derote wijding. Het met zorg gekozen program ma vermeldde orgelwerken van Brosset, Paul Pierné en een prelude en fuga van M. Prestat. Heerlijke accoorden wist do heer N. Chatrer aan het orgel te ontlokken. Genoemde heer bleek door cëne uitstekend verzorgde registree ring zijn instrument wel to behcersohen. Vooral de fraaie voordracht van het Pricreen do prélude getuigde van smaak en kunstzin. De kennismaking met mej. D. M. Woltersom als «diste was eene zeer aangename. Zij had. a© keuze laten vallen op het Te Deum van Handel, géne aria uit het oratorium „Samson", zoomede De oorlog is een werk der vernieling, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Zie bijv. de plaat hierboven eens aan. Zij stelt voor een aanval van Duïtsche pion- niers op een heerenhuis in Noord-Frankrijk, aan de Aisne. Daarin hadden zich een aantal Fransche soldaten geposteerd en maakten het er den Duitschers lasiig. Het huis moest uit den weg worden geruimd, en de pionniers slopen er heen, legden aan de muren ontploffende stoffen. Die staken zij aan en het hnis vloog in de lucht. Van de Fransche soldaten zal niet veel zijn overgebleven, maar ook de Duitschers waagden hun leven. te beurt. De feestdagen, zooals Kerstmis en Nieuwjaar, zijn voor ons als gewone dagen voorbij gegaan, wij hebben nergens iets van gemerkt nog minder gekregen. Dat valt wel bard, daar wij t-ocli even goed gemobiliseerd zijn als degene die met do Kerstmis in do cantiné een kerstboom hadden staan, en er zijn versckillendo dingen, die den militairen goed te pas komen in dezen tijd, zooals kistjes siga ren, worst, en dergelijke dingen, onder de militairen werden verloot. Gaarne zouden wij eenige verandering wil len zien in dezen toestand. Uit aller naam van de Pontonniers van de Ponton.-Afdeeling 2e Divisie. Uit Aifen. Mil. J. Boogaarts schrijft ons: Leve de Stafmuzick De Pionier". Wijze: „Zeven dagen in de week". De slager en do bakker, Ze worden vroeg al wakker. De melkboer en do kruidenier, Ze springen van plcizier, Men schuift de ramen open, Je ziet de menschen looperu De dokter en de dominee, Ze zingen allemaal mee; Ze vinden 't magnifiek, Die nieuwe staf muziek. Refrein. Kijk, daar komt 't muziek weer aan, Hoort ze toet'ren, hoort ze blazen. Ieder Burger weet gewis, Dat het van de Vesting is. Hot kan verkoerem" heeft Brcderode eens gezegd, en thans meenen wij ook zoo tc kunnen spreken, wanneer wij letten op de toe standen van heden. Er schijnt hier leven in de brouwerij te komen, al is het ook nog maar in gerings mate. Ja, do muziek koant; weldra zullen do fanfares 'door Alfen's straten klin ken, zeer ton genoegen van ons miltaire-n, die gaarne een stukje muziok liooren. Nu dat is waar on verdient gemeld te wor den, het plan tot oprichting om het tot stand komen daarvan, zijn slechts door korten tijd gescheiden. Ik meen van zoowat 2 maanden. Op initiatief raai eenige militairen, met mede werking van aenige officieren en burgers en dank zij het onvermoeid streven van den voor dit oorps aangesteld en kapelmeester, den (onder off.) L. Stolte, zijn wij thans tot een gunstig resultaat gekomen. Vooral den laatstgenoemde komt een woord van dank toe, voor de moeite om in het bezit te komen van de noodige in strumenten, welke verschillende vereenigingen belangloos in bruikleen geven. Nu, het is een verheugend feit, dat we ook hier weor do eerste zijn en het zou mij niet vorwonderen, wanneer deze vereeniging den naam van Pionier ontving, wat in de militaire taal beteekent: „Wij wilden graag, maar kon den niet!" Maar alle satyr© op zij gezet; we zijn blij dat de muziok er is en hopen dat de kapel meester veel succes hebbe voor zijn gedane eene aria uit het oratorium „Elias" van Men delssohn. Als altzangeres beschikt mej. W. zeer zeker over een mooi orgaan. Vooral in de midden- en lagere gedeelten spreekt haar stem gemakkelijk aan. Dat zij mot mooi materiaal is bedeeld, kwam in het bijzonder aan den dag in de solostukkcn uit de beide oratoria. Als tweeden solist vermeldde het programma den naam van den heer F. Pels, wiens solisti sche bekwaamheden wij konden constateeren in een aria voor Engelschen hoorn en orgel van J. S. Bach en in een romance van Paul From raer. Een hoerlijk werk die aria van Bach bij wien alles zoo schijnbaar eenvoudig en tóch zoo voornaam klinkt. Het was weer Bach (van wien Beethoven eens zeide: Bach ist kein Bach, aber Bach ist ein Meer") die ons ont roerde. Bach die in zijn kunst zijn Schepper zocht te dienen en wiens werken de verklan king zijn van zijn groote, godsdienstige ziel. In deze aria is niet- alleen do molodiok buiten gewoon innig, doch ook het koloriet en de sa menklank van begeleiding en alt-hobo zijn doortrokken van oen mysterieusen, oetlrerischen glans, die eene zeldzame bekoring oefent. Ook de romance van Frommer is vol gevoels- innigheid, drooiuerig van stemming en boeiend door haar klankkleur. De uitvoering deed waarlijk alle eer aan den reinen geest, waar van beide werken doortrokken zijn, ook aan de zuiverheid der lijnen, de fijnheid van toonge- ving en nuanceeringen. En de voordracht door den heer Pels? Zij munnte uit door een zuiver stijlgevoel, hetwelk Bach eischt en een gezond, kernachtig klank- schoon. Wij hebben genoten van zijn oprecht fcvoelde voordracht, van het echt-artistieke, at spreekt uit een volkomen gemis aan preten tie. een vermijden van alles wat naar uiterlijk heid, virtuoserigheid en effect-bejag zweemt, van zijn zich volkomen geven aan het werk, met achterstelling van eigen persoonlijkheid, kortom, eene interpretatie, waarmee wij hem gelukwenschen on die, overtuigd als wij zijn van zijn ernstig streven naar hoogere volnfa- king, voor zijn toekomst het beste belooft. Behoeft het na het hiervoron vermelde nog betoog, dat het aandachtige auditorium zich zeer voldaan toonde? De eerbied voor de plaats der uitvoering weerhield ons onze ge voelens to uiten, doch de waardeering voor het genotene is er daarom niet minder harte lijk om. Het kerkgebouw was nagenoeg geheel bezet door do militairen dezer plaats, onder wie do generaal B u h 1 m a n, benevens vele andere officieren door hunne tegenwoordigheid blijk gaven, dat zij het werk van het Ontspanningscomité hoogelijk waardeerden. Ten slott© een woord van dank aan dit Comité, hetwelk zich zooveel moeite gaf dezen avond te organiseeren en aan de concertgevers, dio hunne grooto gaven beschikbaar stelden. Do Kerkvoogdij der Protestantscho Kerk komt nog een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij voor dozen avond voor eene stem mige verlichting der kerk had zorg gedragen. Er zijn aan Duitsche zijde heel wat regeert nu© vorsten op het oorlogsveld. Dat ia in één opzicht natuurlijk. Duitachland ia niet één land, maar eon keizerrijk samengesteld uit 22 monarchale staten. Ook de koning van Wurtemburg is bij zijn leger en voert dat aan. Hier zien we den reeds bejaarden vorst, hoe hij een bezoek brengt aan den Duitschen kroonprins in diens hoofdkwartier. Een Wurtemburgsch regiment defileert voor het tweetal. We zien den koning van Wurtembnrg, mot een helm op het hoofd, en naast hem de lange gestalte van den Duitschen kroonprins. Jongeling wapent Ut Mil.-kan. C. F. S. schrijft ons: De tijd, waarin we loven, is een tijd van mo bilisatie, van bewapening. Vele jongelieden zij.» opgeroep om bij een moge lijken oorlog aan do verdediging van land en volk hunne krach ten to w ijden. "Wanneer ik dan ook boven dit epistel als opschrift plaatste: Jongeling, wapent u!, dan geschiedde dit geenszins mot de ge dachte aan een© bewapening, zooals dio plaats vindt, wanneer 'i eene volk zich gereed maakt om liet andere te bestrijden. Noen, den jongen man, dio gereed staat te veido ie trekken, toe té roe ponJongeling, wapent u! zou met alleen belcedigend wezen, maar ook 't bewijs leveren van onkundo op militair gebied. Want wat is een strijder zonder wapens Het „Jongeling, wapent u!" geld hier den jongen man, die den strijd wil aanbinden tegen wereldzin en ongeloof, tégen alle machten, die hem zouden kunnen voeren in don doolhof van ongerechtigheid en zonde,, van waaruit zonder Gods hulpe geene redding mgelijk is. Doze tijd is een ernstige tijd en ik weet by ervaring, hoe weinig dit beseft wordt door Tele onzer militairen. En nu :s het allerminst mijne bedoeling met eene preek voor den dag te komen. Dat zij verre. Maar ik dacht bij mij zeiven: Wat baat het den mensch, zoo aardsclie machten zegevie ren en schade geleden wordt aan de ziel? Wat is ©ene aardsche overwinning, vergeleken bij den strijd, dien wij in dit leven allen te strij den hebben, den strijd des geloofs? „Maar", zoo hoor ik een enkele uwer vragen „Wat zijn nu do geestelijke wapenen dio wij noodig hebben in dien strijd; wat is dit ver- dedigingsmateriaal?" Het antwoord geeft n Gods onfeilbaar woord. Lees slechts Efezo 6 vs. 13—19. Wapent u met de waarheid! O, dio waarheid, ze is in onze dagen vaak zoo ver te zoeken. Men liegt en bedriegt er maar op los, zonder zich te 6toren aan liet. ge bod onzes Heeren: Gij zult geene valsche ge tuigenis spreken' En al moge de onwaarheid, waaraan wij ons schuldig maken, een nood leugen zijn, een leugentje om bestwil or de grofste, die ooit gesproker* kan worden, ze is en blijft eene onwaarheid, een leugen, waarvan het uitspreken zondigen doet tegen God, die de waarheid is. Daarom, jongelingen, wapent u met do waarheid. Recht door zee, ook al is 't nog zoo moeilijk. Wapent u met de Gerechtigheid!, m. a. w. woes zooals ge zijn moet volgens Gods woord. Woes oprecht in uw handel en wandel en weet, dat al uw doen en laton wordt gadegeslagen door 't alziend oog yan uwen Schepper. Wapent u met het Evangelie des vredes! Ja, dit vooral is geene ongepaste waarschuwing in dezen oorlogstijd van ellende en bloedvergieten. Kort geleden ruischte hot: „Vrede op aarde, in do menschen een welbehagen" oveT de slag velden van Europa, waar de doodsengel rond waart .zoekende, wie ze verslinden zal. Wol- licht zult ge in de gelegenheid komen dat evan gelie des vredes tc brengen naar do harten der zoekende zielen, dio de toevlucht nemen tot het krai3 van Golgotha, ziende op den oversten Leidsman en Voleinder der wereld, Jezus Christus. En wapent u da:i met dat Evangelie en laat u nooit op het dwaalspoor brengen door hen, die spottender wijze spreken: „Hoe kan men van vrede op nardo spreken, terwijl rondom de verwoesting van den oorlog te aanschouwen is?" Denk or aan, dat Jezus in de wereld geko men is om vrede te maken tusschen God en den aensch En wanneer zal dat zijn? Vanneer iedore knie zich buigt voor Hem en elke tong Zijn lof bezingt. Eenmaal zal Hij wederkomen, Eenmaal houdt Hij, 's menschen zoom Plechtig oordeel over allen, Richt Hij levenden en doón. Wapent u met het geloof' Wapent u met dat geloof, dat bergen verzet en heuvelen doet wankelen en in u wordt eene kracht Gods tot zaligheid. Geloof in den Heore Jezus Christus en gij zult zalig worden. Bidt om dat geloof en toon dan, gerechtvaardigd door dat geloof, pal te staan tegen ongeloof en zonde, voldoende kracht bezittend om pal te staan in tijden van verzoeking. Ons geloof is vaalt zoo klein. Ziende de ellende van dezen oorlog, weerspiegeld in de moeilijkheden, die hij in ons vaderland voroorzakt, gaan wo zoo licht bij de pakken neerzitten, worden moede loos en'ontevreden, mopperen, staan op tegen God, beschuldigen Hem van dezen schijnbaar zoo wreeden toestand, vergetend wie wij zijn en wat wij zijn, voorbijziend, dat wij door onze zonden dit dubbel en dwars verdiend hebben. Maar gewapend met het geloof, dat geboren wordt uit God. zien wij moedig de toekomst tegemoet, wetend, dat er geen baar van ons hoofd zal gekrenkt worden, zonder den wil van onzen Hemelschen Vader. Hij weet, wat elk liet nuttigst zij. Dan zult gij de vurige pijlen, die Satan op u mocht afschieten, te rugkaatsen. Wnpent u met den helm der zaligheid! Waartoe dient een helm? Om het hoofd te bedekken, om het to beveiligen voor vijan delijke speerstooten. Welnu, jongelingen, mochten in uw leven, boozo machten n wil len aftrekken van den dienst van God en zijn woord, mocht u voorgespiegeld worden een leven van weelde en overvloed, maar zonder Jezus, denk er d3n aan, dat het lijdon dezes tegenwoordigen t:jds mots is. ver geleken bij de heerlijkheid., die u Daarboven wacht. Dek u met den helm der zaligheid. Wapent u met het Zwaard des Geestes, d.i. met Gods Woord 1 Dat woord zij ons een lamp voor onzen voet, do lichtstreep aan onzen vaak zoo donkeren levenshemel. O, hoeve!o malen 'is in den loop der tijden getracht d» waarheid van dat woord tot leugen te maken. Hoe vaak spot men met dat woord. Hoe vaak poogt men met schnijbare tegenstrijdigheden kleinmoedigen aan 't wan kelen te brengen. Neon, tracht niet met tiw verstand het goddelijk mysterieus scheppings werk te doorgronden. Begin met te geloovon in dat woord en alle dingen zullen u taagowor- pen worden Lees voel in dat woord. Neem dat I woord mot u mode. Put uw troost uit dat woord. Versla met dat woord Gods vijanden on het bnongt al» tweesnijdend zwaard dubbele wonden toe. Hoel met dat woord do ge'oroko- nen van harte. Bid, 'Lat de waarheden van dat woord u steeds duidelijker worden. Doet go dit d3n wapent go ft met het woord en dit is hot beste wajasn, dat ooit gegeven werd. Wapent u mot het gebed! Waakt en bid! Hiermede wil ik eindigen. Waakt in den morgen en waakt in den avond, waakt tc allen tijde. Bid in den avond en bid in den morgen, bid onder alle omstandighoden van uw loven- Waken en bidden, geloovend vertrouwen, zie daar de middiilon om wol ge wapend in 't strijdi>ork des loven» te komen en er met Gods hulp© tds overwinnaar art to voorschijn in treden. A'da/m. C. F. S. OranjoNassaukwaecmo. Cclijke verdeeling? Zee-milidv-n H. de Jong schrijft: In ,,do öoldatenoourant" komen soma stuk jes voor, mot bet opschrift „Vergoten^" of „>Iisdeeld". Ook bij cma rees dik wijk de vraag op, waar om staan wij toch van alles toch zoo buiten, zijn wij soms niet gemobiliseerd? Zijn er bij ons ook geen miktieplichtigen van de lichting 1909? en die reeds Jang getrouwd zijn? Eens kregen wo een extra versnapering die bestond uit twee sigaren, aangeboden door de voreeniging „Onze Vloot'-', dat 1b alles geweest gedurende do geheele mobilisatie. Eenigen tijd geleden werd er door een Uel- dersch Damescomité chocolademelk en kremte- brood verstrekt bij ons aan boord maar dat was voor de 1 eerlingstokere on diegene die vrij willig in dienst kwamen, maar wij kregen niets. Eenigen tijd geleden werd or in A'dam o«n collect» gehouden voor land- en kustwacht, waar ook door de Marine flrnk geofferd is. da delijk ging hot vermoeden bij or* op, or wordt ook aan ons gedacht, maar do ontnuchtering was, dat wij te vlug gejubeld hadden, fcec was aileen voor de infanterie en landweer aan grens- en kust posten. Hopende dat dit schrijven onder do oogen mag komen van diegenen die zich intcres^eeren' voor de miliciens der marine in do stolling den Holder, 25ee-TmBcieo-ziekenvorplcgor, H. DE JONG. Kon. Instituut der Marine, Willemsoord. Harmonie-uitvoering te Willemstad. Kanonnier L. v. d. Wulp schrijft ons: Het, niet lang aa het onder do wapenen komen van ons leger, te Willemstad onder lei ding van den reserve-sergeant-fourier J. P. G Schot opgerichte militaire harmonkkorps, had meerdere malen belangrijke plaats in hos militaire leven der vestingzoo bij een troe- pC:rschouw door den stelimgbovoihobbor en bij zijn uitvoeringen op het ploin van het raad huis. Is hot niet déze muziek, dio op don sol daat den meesten jndrnfe maakt? Op Dinsdagavond 12 Januari gaf hot korpa in de conti no De Oud» Kug (dio er wat klein voor is) een uitvoering, die, door ijverig oefe nen in voorgaande maanden, m zeer veel op zichten iets gaf, dat gehoord worden mocht. In d» negen nummers der uitvoering (waaron der onze volksliederen, een Trouvore-uittrek- sel en een aantal andere algemeen gelieido wijzen toonde 't korps in de eerste plaats volg zaamheid ten opzichte van 's leiders smaak volle opvatting. (Gelijkheid in tijdmaat in het- algemeen zec-r tc roemen). De Oude Kug. goed gevuld, had o.a. bezoek Tan -rorschi ficieren en onderofficieren. De uitvoering had ">ij bet einde uitte <fa iten dank. ig ha xuitt •cel toejuichingI nani Riem vis gro« Invloed op de gezelligheid had stellig hot uitfitekencun naam hebbende bier <ler cantine; dat rocken niet verboden was, bad overweldi gende duidelijkheid. Feestelijk samenzijn In het Chr. Militaire Tehuis te Ro&sndaal. Mil. K. L. F. Le Grand schrijft ons: 't Was Vrijdagavond 8 Januari een ge zellige avond voor onze Protestantscho mi li- tairen alhier. Een comité uit lien had in verbinding met hot bestuur van het Chr. Mili tair-tehuis. ©en feestavond je georganiseerd, om hen in htm gezellig tehuis aan de Willem- straat eens een aangename ai-wieeoliDg te bie den in het veelal eentonig mobilisaueJeven. De zaal was stampvol en bood eon gezellig De Adjudant and. off. De Nooyer had voor dien avond welwiilond de leiding op zich ee nomen en wist den avond een aoor gezellig verloop te geven. Muziek, zang, voordrachten, zoowel in luimigen als ernstigen toon wisselden elkan der af, terwijl eenige bereidwillige dames, bij tusschenpoozen, onzen militairen van limonade, sigaren en ande-ro versnaperin gen voorzagon, welke door het bestuur van het tehuis kosteloos waren verstrekt. Tevredenheid was op elks gelaat te lezen en het is dan ook geen wonder, dat toen bij het sluiten van het gezellig samenzijn bekend gemaakt werd. dat zoo epoodig moge lijk weer een dergelijk avondje zou worden voorbereid, deze mededeeiing door onze mili tairen roet blijdschap werd ontvangen. Nadat op het nor van scheiden, allen mede werkers dn dezen avond tot oen zoo gezelli ge® hadden weten te maken, was dank gezegd, en de heer Hagen, die dagelijks als vader in dit tijhuis do leiding op zich neemt, het sa- I menzijn mot dankgebed gesloten bad, ging men dankbaar en zeer voldaan uiteen. Zoo'n avondje Bmaakt naar meer. Kwartiermaker. Mil. S. H. Pietersma schrijft ons uit Ois- terwijk Eindelijk gereod! Wat beleef je iets met dat verwenschte kwartier-maken 1 We zijn hier met open armen ontvangen... (om cms dood

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3