OP ZEE. a XX .H2 S03L.!D^T:E;:ixr0«3TJTlAX:ixr"X» van Vrijdag: IS Januari X Q X S. Engelsche bladen brengen nog steeds nieuwe kiekjes uit de door de Duit- schers beschoten plaatsen aan de Oostkust. Hierboven worden we nog eens weer verplaatst naar Scarborough, de meest geteisterde plaats en ons wordt een huis getoond, dat. al bijzonder erg geteisterd is door do bommen en granaten. Van de beneden-verdieping is niet veel meer overgebleven. Doch dit is niet het ergste: al de bewoners van het huis, man en vrouw, met twee kinderen, zijn door het nood lottige schot van het Duitsche oorlogsschip-gedood. Niet beef 'k voor eigen leven, dooh voor het Vaderland, M ij n leren wil ik geven, dat stel ik in Gods hand. Ons Vaderland, het kleene, het is van ons alleen. "Wat ons ook kan verdeelen, daarin zijn allen één. Waarin wij ook verschillen, rang, stand, ge slacht, geloof, Hiorin kan niets ons scheiden, hier blijft de zelfzucht doof. Wq leven hier tevreden in 't Leve Nederland. Een ieder mag 't betreden, maar wapens uit de hand. Komt men gastvrijheid vragen, .wij weigeren ze niet. Maar wie ze af wil dwingen, komt niet in ons gebied. Des riep ik n te wapen tot dekking onzer grens, En niot om ij delen krijgsroem, daaraan denkt hier geen mensch. Wél om den strijd te koeren van hof en vrouw kind, Hiep ik u van uw arbeid, te zamen eensgezind. Van 't noorden tot het zuiden, van 't oosten tot do kust, Werkt gij daarom thans samen tot heil van onze rust. Mocht toch een vijand komen, dan vindt hij klaar ons staan, Wij zullen hem bestrijden, vereend om onze Vaan. Wij bidden 'b Hemels zegen en strijden Blechta voor recht. Wij worstelen voor vrijheid, wij zijn van niemand knecht. Wij zullen cms verweren, hardnekkig, koppig, stug. Gedachtig onzen volksaard; wij krommen niet den rug. Maar zon het noodig blijken, als 't gaat om Hollands naam, Dan willen wij niet wijken, dan vallen wij te Wflmins van Nassaue, ben ik van Hollandsch bloed. Het Vaderland getrouwe, blijf ik tot in den doed. Os toestand in den reuzenstrijd. Men zou willen zeggenzóó kan het toch niet langer duren. Reeds twee maanden lig gen nu in Frankrijk en in een klein stukje van België de lange, lange liniën der vij anden tegenover elkaar eri er komt geen ver andering in. De eene dag moge iets kalmer zijn dan de andere, er gaat er geen voorbij, zonder dat er gevochten en meestal zeer hevig gevochten wordt. En niettegenstaande dit alles geen verandering in den toestand. De gebogen frontlinie, onze lezers hebben op de kaart in ons vorig nummer kunnen nagaan, hoe zij loopt. moge hier en daar een kronkelingetjo meer of minder krijgen, in haar geheel bleef ze al die maanden pre cies dezelfde. En eiken dag vordert zijn buit aan menschcnlevens, eiken dag vallen er nieuwe dooden en gewondenDaar moet toch eens verandering in komen Het lijkt er nog niet op. De telegrammen der laatste dagen gelijken haast precies op die dear voorgaande: hevige kanonnades hier en daar, hardnekkig kampen om een dorp, een gehucht, een huis zelfs, om oen steunpunt van welken aard; oen klein voor deeltje hier behaald door de Duitsohers, ginds door de Franselen of Engolschen, en verder altijd de modder, hot slijk, het water. Weken lang staat reeds deze oorlog in bet toeken van den modder, die zich op hoopt in de loopgraven, die de wegen onbe gaanbaar maakt, die de,operaties'der artil lerie ten zeerst belemmert. Zoo gaat het in 't weeten, zoo in 't oosten. Het weer is overal ongunstig en het is wel een factor, waarmee men in den oorlog te rekenen heeft. De regen en de modder verhinderen groote operaties, en het is zeker ten dcele daarom, dat ook in het oosten in den toestand weinig of geen verandering komt. Voor het Oostèrïront komen daarbij nog sneeuwbuien en een koude van zelfs 25 graden vorst. Ofschoon het ook hard ge sneeuwd hoeft in de .Vogezen, Doch waar men ook heen ziet, van 't Wfesten als van 't Oosten komen maar onbe- teekenende berichten, en steedB weer moet men den uitroep herhalendat kan niet langer zoo durenEen aanval van den eenen of anderen kant kan niet uitblijven en het lijkt wel, dat do geallieerden daartoe zullen overgaan. Generaal Joffre schijnt een plan in dien geest te hebben. Men merkt reeds, dat hij. hier en daar druk uitoefent. Er werd Woensdag hevig gevochten op vele punten van de zee tot de Oise. Vooral bij Soissons vallen de Fransehen heftig aan. Maar de Duitschers zijn er op hun hoede en de tele grammen maken melding van zware tegen aanvallen. En nog op dit oogenblik is er blijkbaar van geen van Ixeide kanten sprake van ee-nig verwrikken der linie. Uit het Oosten evenmin berichten van eenig belang. Pr-emysl, in Galicië, wordt thans belegerd, maar volgens de Oosten rijksche berichten zonder succes. De aan- vailen der Russen stuitten af op den tegen stand der bezetting, die nu en dan uit vallen en den belegeraars zware schade toe brengen. Overigens daar en in Polen slechts onbeduidende gevechtenOostenrijk schijnt thans, met behulp van Duitsche troepen, de Serviërs krachtig te lijf te willen gaan. Maar men moet nog afwachten, wat daar van komt. Over 't geheel blijft steeds af wachten de boodschap, ook ter zee, waar het in de laatste dagen merkwaardig stil is. België. Brante AjUwerpen. Een correspondent te Roosendaal seint: Dinsdagavond, omstreeks half zes, zijn de groote oliefabrieken van de Huileriea Anver- soises, van de firma VanGorpenCo., en die van de firma Martens en Co., te Merxem, totaal afgebrand. Waarschijnlijk is het deze brand geweest, die in verschillende grensgemeenten het geloof heeft doen ontstaan, dat Brussel in brand stond. De beide oliefabrieken zijn gelegen in de onmiddellijke rabijheid van de bekende fabrieken der firma Jurgensdoch deze fabriek bleef onbeschadigd. Behalve de genoemde oliefabrieken, zijn ook geheel verbrand de ,,banketterie Anver- soiso, en nog 12 groote, nabijgelegen huizen. Door het overloopen van de vaart, is ge heel Merxem overstroomd. Duitschland. Graaf Witte en de vrede. Wij vernemen dat graaf Witte, de beken de Russische staatsman, onlangs in Duitsch- land vertoefde, te Berlijn en te Keulen, na tuurlijk met voorkennis van de Duitsche Regeoring. Dit bezoek moet plaats gehad hebben op verzoek van de vredes-partij aan het Russische hof. Deze partij, zegt men, heeft, na het échec van den grootvorst Nico- laas Nicolajwitsj bij diens poging een op- marsch te doen naar Berlijn, weer het heft in handen gekregen. Graaf -Witte is weer naar zijn vaderland teruggekeerd. Frankrij k. Op het Westelijk oorlogsterrein. PARUS. (Communiqué van Maandag avond) Ten noorden en ten oosten van Soissons heeft de vijand den ge- heelen nacht de posities van het plateau Pèrrières en heuvel 132 beschoten. Heden heeft hij opnieuw een hevigen aanval ge daan om laatstgenoemd punt te heroveren. Het resultaat is nog niet bekend. Overigens is er niets bijzonders gebeurd. BERLIJN. Mededeeling van den grooteu general en staf Op het westelijk oorlogstooneel kwamen ten zuiden van het kanaal bij La Baseée eenige onbeteekenende gevechten voor, die tot nog toe geen resultaat hadden. Bij Crouy deden de Franechen gister avond een aanvalzij werden echter onder zware verliezen afgeslagen. Hedenmorgen begon de strijd daar weer. Dinsdagnamiddag werd in de streek ooste lijk van Perthes een Fransche aanval onder nomen, die echter door ons vuur werd ver hinderd. Do vijand leed zware verliezen, In het Argonnenwoud werd aan de Chaussée Romaine een Fransch steunpunt veroverd. Twee officieren en 140 man vielen daarbij in onze handen. In de gevechten in het oostelijk^ deel van het Argonnenwoud zijn van de Franschen sedert 8 Januari een majoor, drie kapiteins, 13 luitenants en 1600 man gevangengeno men, zoodat hun geheel© verlies, aan doo den,'gewonden en gevangenen in dit kleine gebied op 3500 man kan worden geschat. De Fransche aanvallen bij Ailly, ten zui den van St. Mihiel zijn mislukt. President Poincaré aan het froni. PARIJS. President Poincaré, die Zondagavond met minister Augagneur uit Parijs was vertrokken, overhandigde een vaandel aan de brigade mari niers. Hij wenschte den troopen geluk met den roem, behaald op verschillende slagvelden, waar zij sedert weken, ondanks de "moeilijkheden van het terrein de slach tingen door het vuur van den vijand, kou de, regen en overstroomingen den strijd ze gevierend voortzetten. Hij eindigde zijn rede aldus: „Ons ras, onze beschaving, ons ideaal zijn de gewijde inzet van de gevech ten, die thans worden geleverd. Nog eenige maanden geduld en door uw tegenstand, uw moreel on uw energie zal een beslissing verkregen zijn voor toekomstige eeuwen". Daarna vertrok hij naar Cassel, Hase- brouck en Atrecht en kwam hedenochtend te Parijs terug. Generaal Joffre. Een oorrespondent van de ,,Neue Züri- cher Zeitung" zegt in een artikel over ge neraal Joffre: „Sedert Joffre het opper bevel heeft aanvaard, ontsloeg of verving hij niet minder dan 7 generaals. Van alle politieke generaals en oorpscommandanten, d.w.z. van dezulken, die hun positie té danken hadden aan de tusschenkomst van politieke machthebbers, is er maar één en kele overgebleven n.l. generaal Sarrail, die groote strategische bekwaamheden heeft ge toond. Het geringste vergrijp bij de aanvoering der troepen wordt streng gestraft. Men be cijfert het getal der daarvoor „gestrafte" hoofdofficieren op niet minder dan 150. Niet alleen heeft generaal Joffre de be velvoering in het Fransche leger verjongd, hij heeft ook voortdurend do lichamelijk en geestelijk onbekwamen stelselmatig achter uit gedrongen en den militairen geest van het geheel sterk bevorderd. Het wegwerken der politieke generaals is natuurlijk niet zonder tegenstand gegaan, doch Joffre bleef op zijn stuk staan en toen op een goe den dag een hooggeplaatste persoonlijkheid- er bij hem op aandrong zekere besluiten in te trekken, verklaarde hij beslist, dat hij als men deze pogingen zou voortzetten, den degen aan den kapstok zou hangen. Krijgslisten. Een Engelsch officier, die gewond ran het front terugkeerde, verhaalde als voorbeeld van het zuivere schieten der Duitsche tirailleurs, en hoe zij daarbij te werk gaan, o. m. het vol gende aan een vertegenwoordiger van de „Daily Tel." Na den slag bij Sompir, aan de Aisne, had men erg veel last van tiraillours; een sectie werd uitgezonden om hen op te speuren. Een groot knolleirveld scheidde de Engeleoho en Duitsche .loopgraven van elkander, on, bij het zwakke maaniioht zocht men dit af. Duiteohe lijken lagen er in het rand, maar van do tiraillours was mets te zienmaar toen men wilde torugkeeren naar de loopgraven, ontdekte men een Duitscher, die achter een heuveltje, ongeveer 180 meter van de Britsen© loopgraven op zijn rug lag. i Het heuveltje verborg hem voor de loopgra- ven zijn gelaat was met een lap ludekt, en zijn' handen waren verborgen. Toen men zijn gelaat ontblootte, bemerkte men dat de man leefde. Zijn geweer en andore equipoments- stukken lagen enkele meters verder; eerst trachtte hij zich voor te doen als een gewonde, maar den dokter ontdekte, dat hem mets scheelde. - Den volgenden nacht ging do verteller, kapi tein Alexander, met zes man er op uit, om een hooiberg, 200 motor van de. loopgraven ge logen, in brand te steken, want men verwacht te een aanval van do Duitschers. Een enkelo Duitschor zagen zij vluchten uit het knol Ion veld overigens was alles rustig. Bij de hooiberg aangekomen, zag men een groep donkere gestalten, die men voor Duit- 6chers hield, en kapitein Alexander wendde zich tot zijn mannen en fluisterde: volgt mij, vrij dhargeoren met de bajonet". Op hunne knieën kropen de mannen nader, tot op onge veer 10 meter van de gestalten. Toen sprongen zij op, en snelden met de bajonet op het geweer naar den hooiberg. De gestalten bewogen met, ook met toen de Engolschen vlak bij waren, eu het staal met kracht vooruit stootten ineen groep dooden. Ditmaal was men niet bedrogen! „Kapitein Alexander" zoo schrijft het blad om don held van het verhaal den hoog- ston' lof toe te zwaaien „is houdor van het kampioenschap over 1600 meter, voor hard- loopen, van Ierland." Engeland. Vliegtuigen hoven de Engelsche hustj Volgens een mededeeling van do Londen- sohe „Daily Chron." drie Duitsche vliegtui gen en ©en Zeppelin boven Calais waren gezien. De vliegtuigen zetten koers in de richting van Dover. Een Reuterbericht meldde dat twaalf Duitsche vliegmachines boven Duinkerken bommen wierpon. Thans deelt men ons van Duitsche zijde mede, dat oen vliegeskader van 16 vliegtuigen Zondag boven de mon ding van de Theems verscheen en langs de Engelsche kust vloog tot Dover, daar eenige bommen wierp en vervolgens in de richting van Duinkerken vloog. Van dit bezoek aan Engeland is van Engelsche zijde tot ausver geen melding gemaakt, als er bommen geworpen zijn had men in Engeland daar toch iets van moeten merken. Rusland. Op hot Oostelijk oorlogsterroin. PETROGRAD. In den nacht van 11 dezer en den geheelen waaropvol- eenden dag zetten de Duitsohers hun in den laateten tijd gebruikelijke pogin gen voort om met kleine detachementen af zonderlijke afdeelingen van ons front aan te vallen, 'voort. Al deze aanvallen werden echter door ons geweer- en kanonvuur go- makkelijk afgeslagen. Den vijand werden daarbij groote verliezen toegebracht. Een hardnekkigen, maar eveneens mis lukten aanval, deden de Duitschers in de buurt van het dorp Soekha, waar zij ons in den afgcloopen dag viermaal aanvielen en bij de hoeve Mogely, waar zij twee aanvallen deden. In den vroegen ochtend van 11 decer na derden éclaireurs op een gedeelte van ons front tot dicht bij de Duitsche loopgraven, die zij met Buooes met handgranaten be stookten, waardoor zij den vijand groote ver liezen toebracht. Volgens nadere berichten hebben de Duitschers bij den nachtelijken aanval in de buurt van heb dorp Samitsj op tien dezer groote verliezen geleden en lieten zij 500 gesneuvelden op het slagveld achter. Onze zoeklichten waren ons bij dezen aanval van grcot nut. Op de andere fronten heeft zich geen be langrijke wijziging voorgedaan. De jongste gevechten. LONDEN. Prof. Pares, als oorrespondent toegelaten in het Russisch hoofdkwartier, schrijft in een uitvoerig overzicht van de operaties op het oostelijk oorlogstooneel, de overwinningen der Russen toe aan de goede aanvoering en den buitengewoon goeden geest onder de manschappen, die bereid zijn tot elke opoffering. Hij weidt uit over den hovigen strijd en den grooten vooruit gang der Russen in Galicië over een afstand van 200 mijlen gedurende 10 dagen. Naar men meent, zijn daar ongeveer twee millioen Russen. De schrijver verklaart, dat de verliezen der Oostenrijkers buitengewoon groot zijn en dat er groote verwoestingen zijn aange richt. De Oostenrijkers vechten goed, de Hongaren zijn buitengewoon stoutmoedig, de Oostenrijksche Slaven hebben zich, na eerst krachtigcn tegenstand te hebben ge boden, in massa's overgegeven. De professor wijst er op, dat de Hon- gaarsche veldartillerie zeer goed was, maar de Oostenrijksche zeer ongelukkig, het geen niet aan de manschappen lag, maar aan het feit, dat de granaten niet ontplof- ten, hetgeen een buitengewoon ontmoedi- genden indruk maakte op de infanterie. Merkwaardig noemt hij den wrok tus- schen de Duitschers en de Oostenrijkers. Ten gevolge van het ongelukkig optreden van de artillerie van den vijand, nam het zelfvertrouwen der Russen toe. De Russen zijn bovendien de meerderen wat physiek, opgewektheid en weerstandsvermogen bij iango marschen betreft. De vijand maakt een zoodanig gebruik van de witte vlag, dat de Russen, na de bittere ervaringen, dit zij hebben opge daan, somtijds weigerden kwartier te geven, j De Russen maakten geen onderscheid tus- schen de gewonden van den vijand en de hunne. De professor brengt warmen lof aan het optreden van de Kaukasiërs in den eersten slag van Warschau. Hij beschrijft hoe de De laatste daad van de „Emden". (Het verhaal van een telegraaf-beambte op de Kokos-eilanden.) Zooals men weet, werd de Duitsche krui ser Eon den" ven-ast, toen hij heb Engel sche draadlooze telegrafie-sbation op de Kokos-eilanden bezette, en vernielde. Een der hoofdbeambten van dit station vertelt, naar do „Vossische Zeitung" aan de „Sin gapore Free Press" ontleent, op de volgen de onderhoudende wijze deze laatste daad van den veel genoemden kruiser „Op 9 November, 's morgens om 10 minuten vóór 6, kreeg ik het bericht, dat een oorlogsschip met vier schoorsteenen op den doorgang tusschen het Horsborough en de Ihrektions-eilanden aanstuurde. Toen ik nauwkeuriger keek, kon ik vaststellen, dat de vierde schoorsteen vermoedelijk uit zeildoek bestond, waarna ik den heer La Nauze opzocht, en hem opdroeg, dadelijk naar het draadlooze station te gaan en het bekende sein te geven, dat zich een vreemd oorlogsschip vertoonde, en dat daarom het station om hulp verzocht. Ook moest hij, volgens de marine-code seinen geven. Ik ging naar het telegraaf-kantoor en zond mijn instructies en dienst-telqgrammen naar Londen, Adelaide, Perth en Singapore. De „Emden" want dit was het oorlogs schip kwam met volle vaart op ons af, en liet bij de buitenste boei drie booten neer een gewapende barkas en twee sterk bemande sloepen die dadelijk op de pier koers zetten. Door onze verrekijkers kon den wij zien, dat in den barkas twee en in de sloepen elk één machine-geweer opgesteld waren. Deze mededeelingen werden naar de andere reeds genoemde stations geseind, en ik telegrafeerde zelf naar Singapore, dat het schip de „Emden" was. Het overrompelen van het station want dat was het doel door de bemanning van de „Emden" ge schiedde zoo snel, dat de papierstroken van het laatste telegram juist door het toestel gingen, toen de Duitschers het bureau bin nen kwamen. Intusschen was door den heer La Nauze ook de draadlooze roep om hulp afgezonden. Ik was naar het draadlooze station teruggegaan, waar mij de heer La Nauze zeide, dat de „Emden" en haax ko- lenschip „Buresk" alles in Eet werk stel den, om onze telegrammen te onderbreken. Ik verzocht hem echter kalm door te tele- grafeerendaar oen oorlogsschip, dat onzen roep om hulp kreeg, ook al werd deze door twee andere sterke stations gestoord, dit zoo verdacht zou vinden, dat het er voldoende Zigeunerinnen treden heel vaak als waarzegsscers op, eu zij vin-i-m nHqfTmfcnfccTien, die hen gelooven. Onder de militairen ook en vooral de Russische militairen moeten vrij, bijgeloovig zijn. Ziehier eenige Russische soldaten, die luisteren vol spanning naar de, wijsheid van een Zigeunerin. Die zegt. niet alleen waar uit de hand of uit koffiedik, maar ze heeft z.g. „planeten", papiertjes, waarop iemands toekomstig iot breedvoerig onthuld wordt en zij laat die trekken door een tammen vogel. Met belangstelling kijken de zonen van Mars toe, en wachten af, wat de toekomst hun belooft op het papiertje, opgepikt door den vogel. Duitschers de Oostenrijkers den strijd op de achterhoede lieten uitvechten en verklaart, dat het groote suoces der Russen toe te schrijven is aan het stoutmoedig gebruik van buitengewoon groote legerafdeelingen en den uitstekenden geest onder de man schappen, die zich in groote massa's op de beide flanken wierpen en den indruk maak ten van ontzaglijke golven, die in westelijke richting stroomden. Italië. De gesneuvelde Garibaldêaaien. ROME. De kisten met de lijken van Con stant© Garibaldi en Lamberto Duranti, die in Frankrijk gesneuveld zijn, zijn Dinsdag ochtend, begeleid door een sergeant en een soldaat, hier aangekomen. Niettegenstaande den regen was een groo te menigte, onder wie Garibaldianen in roo- de hemden, voor het station verzameld. Op het station stonden generaal Ricciotti Garibaldi, zijn echtgenoot© en dochters en verschillcndo afgevaardigden. De Fransche ambassadeur had zich laten vertegenwoor digen, terwijl de Fransche minister van oor log een deputatie had gezonden- Het was een roerend tooneel, toen alle familieleden de kist kusten. Deze werd toen iu een lijkkoets gezet en bedekt mot de Italiaansche en Fransche vlaggen, een rood Garibaldi-hemd en bestrooid met bloemen. ROME. De begrafenis gaf aanleiding tot een grooteche vol ksbetoogi ng. Er werd go- roepen: „Leve Frankrijk, leve Italië!" Toen Ricciotti na de begrafenis het kerk hof verliet, werd hem een formeel© ovatie gebracht. Een Hollandsch zeeman gehuldigd. Kapitoin J. A. Berkhout, indertijd ge zagvoerder van het stoomschip „Titan" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, dat een aantal zeelieden heeft gered en to iJmui- den binnen gebracht van de in do Noord zee tot zinkon gebrachte Eng. oorlogsschepen, werd Dinsdag te 'e-Gravenhago door don Engol schen gozant ontvangen. Met een hartelijke toespraak word dooT den gezant namens de Eng. regeering aan kapitein Berkhout overhan digd ©on zilveren bokaal met doksol en ineorip- tie benevens de zilveren George-modaille. notitie van zal nemen. Ik stond juist in do kamer van het sta tion, toen een officier en eenige matrozen binnentraden, en ons verzochten, dadelijk met telografeeren op te houden etn weg t© gaan. Alle gebouwen werden door waoht- posten bezet, het bureau in beslag genomen en het personeel verwijderd. Kapitein-luitenant Von Mücke, de com mandant van de landingstroepen, was zeer aardig. Hij deelde mij mede, dat drie offi cieren en ongeveer veertig man geland waren, met de opdracht, den kabel en het draadlooze station te vernielen. Verder, zoo zeide hij, zal niet gegaan worden, en elk particulier eigendom wordt gespaard. Hij verzocht mij het personeel bij elkaar te roepen en op oen veilige plaats te brengen, daar hij den raast van het draadlooze sta tion in de lucht moest laten springen. Dit geschiedde ook, en de hoofdmast werd zwaar beschadigd, terwijl de topmast weinig schijnt geleden t© hebben. Alle instrumen ten, machines, dynamo's en batterijen wer den met groot© bijlen stukgeslagen.r. De „Emden" voer korten tijd over den kabel heen en weer, maar was blijkbaar bang voor onze draadlooze seinen en stoomde dadelijk naar den ingang van de reede, om daar uit t© kijken. De eenige vraag, die men tot mij richtte was, waar de kabels eindigen. Mijn ant woord „In do zee," scheen den Duitschers voldoende, want men viel mij niot verder lastig. Terwijl men de installaties van het station vernielde, zocjht de barkas langs het strand naar de kabels. Het gelukt© dezen spoedig den kabel naar Perth te vinden, maar de Duitschers hadden groote moeilijk heden, om hem door te snijden, wat er toe bijdroeg, dat de barkas niet bijtijds naar den kruiser kon terugkeeren. Ongeveer kwart vóór negen kwam de „Emden" van den haven-ingang terug en deed alle moeite, om de bemanning weer aan boord t© krijgen. Zij gaf signalen met vlaggen en seinde met de stoomfluit. De barkas wilde blijkbaar de pogingen, om den kabel door t© snijden niet opgeven. Het opvisschen en het inschepen van de be manning veroorzaakte eenig tijdverlies. Bij het weggaan gaf de kapitein-luitenant mij de hand en sprak zijn verontschuldiging er over uit, dat hij ons kleine magazijn voor reserve-dcelon der machines moest vernielen, daar er een rol kabel lag. Hij hoopte, dat de vlammen zich niet verder zouden uit breiden. De bemanning werd verzameld om in de sloepen te gaan, waarbij er op gelet werd, dat niemand iets meenam.... Na het vertrek der booten, ongeveer om half tien, zeide ik, dat het personeel eeret moest ontbijten, en vervolgens moest nagaan, in wolken toestand het station was, fjuist op dat oogenblik naderde uit ooste lijke richting een groot schip, en zagen wij, dat de „Emden" het anker lichtte en zich gereed maakte voor het vertrek. Toen de „Emden" wegvoer, herkenden wij in het naderende schip een kruiser, die met groote snelheid stoomde, en in een dikke, zwarte rookwolk gehuld was. Af en toe werd do rook dunner en wij bemerkten een kleinen kruiser met vier schoorsteenen, welken wij eerst voor de „Newcastle" hielden. Zoodra do „Emden" de haven verlaten had, begon zij dadelijk te vuren. Later hoor den wij, dat de granaten van de „Emden" ii het stuurhuis van de Sydney", want deze was de bevriende kruiser, insloegen en één der stuurinrichtingen beschadigden. De „Sydney" bleef het antwoord niet schuldig, en spoedig ontstond, ongeveer een zeemijl vóór de haven, op een afstand van drie kilo meter, een interessant zeegevecht. De kanonnen van de „Emden" verricht ten prachtig werk en schenen voortdurend te vuren. De granaten waren duidelijk zicht baar en sneden door den dikken rook van de „Sydney" heen. De „Emden" scheen goed te schieten. De „Sydney" moest zich eerst inschieten en den juisten afstand vin den, zoodat zij in de ©erst© phase van het gevecht weinig sucoca had. Haar granaten vlogen over de „Emden" heen of sloegen voor haar in het water. Men had vermoede lijk aan boord van d9 „Sydney" de snelheid, waarmee de „.Emden" voer, onderschat. Spoedig had men de fout gevonden. De „Sydney" trok zich terug, en kwam buiten het bereik van de „Emden". Daarop be gon de „Sydney" met succes de „Emden" to bestoken. (De Engelsche kruiser had ka nonnen van 15 c.M„ de „Emden" van 10 c.M. Red.) Kort daarop verloor de „Em den" een schoorsteen, vervolgens een mast en toen weer een schoorsteen. Ook konden wij zien, dat. het achterschip in brand stond en dat er uit één der boorden stoom kwam. Daarop verdwenen beide schepen aan den horiteon. Later hoorden wij, dat de „Em den", die in brand gestaan had, op het rif van North Keeling geloopen was, om zinken te vermijden. Het Duitsche landings-detachement, dat zijn schip niet meer bereikt had, was in tusschen teruggekeerd en had de Duitsohe vlag op het station geheschen. Kapitein-lui tenant v. Mücke verklaarde, dat, ingeval de Emden" voor den avond niet teruggekeerd was, hij op den „schoener „Ayesha" beslag moest leggen, om daarmee het eiland te ver laten. Om zes uur 's avonds voeren zij met d© „Ayesha" weg, 'die door den barkas ge sleept werd en zelf de twee sloepen sleepte. Nadat zij de Duitaohe vlag gehesohen had den, verdwenen zij, na een drievoudig hoera in de duisternis.... Yon Mücko had mij verteld, dat hij - met uitzondering van zeven minuten op een ander eiland voor de eerste maal in drie maanden een voet op land had gezet." Tot zoover het bericht. Over het lot van het landïngsdetachement vertelt oen Duit scher in Nod.-Indië nog het volgende Op 28 Nov. liep de „Ayesha" met de oorlogsvlug in den mast Padang binnen. A«ui boord waren kapitein-luitenant v. Mücke, Oberleutnant-zur-See Gissling en luitemfnt- ter-zee Smidt en 47 man. Zij waren 18 da gen onderweg geweest en voedden zich met chocolade, rijst en andere levensmiddelen. Brood konden zij door gebrék aan brand stof niet bakken. Volgens de neutraliteite- bepalingen mocht de schoener slechts 24 uur in Padang blijven en hij werd door de sche pen, die in de haven lagen, van proviand, kleeren en tabak voor de bemanning voor zien. Den volgenden avond verliet de schoe ner, terwijl de bemanning „Die Wacht am Rhein" en „Deutschland, Deutschland über Alles" zong, de haven van Padang met de bedoeling, don vijand zooveel mogelijk te be- nadeelen.... Een poos geleden heeft de „Ayesha" nog een vrij modem Britooh kolenschap, de „Oxford", weten t© bemachtigen. Het grootste deel van de 50 man, die zich op de „Ayesha" bevonden, verhuisde nu naar do Oxford, die thans als „Emden no. 2" de jacht op Britsche en Fransche handelssche pen voortzet. Men vreest, aldus de aange haalde berichten, dat reeds een goheele reeks van handelsvaartuigen aan des» sche pen in handen zijn gevallen, want in de havens van den Indischen Oceaan worden tal van sohepen als zijnde over hun tijd ge meld. De marine-autoriteiten to Rangoon heb ben thans jcen waarschuwing gepubliceerd tegen do Ayesha" en de „Oxford" met oen nauwkeurige beschrijving dier schepen. Een Duitsche kruiser beschadigd? LONDEN. De „Star" vernoemt uit Petersburg, dat de Duitsche kruiser „Bre men" te Wilhelmshafen zou zijn aangeko men zeer beschadigd door het stooten op een mijn. De Courbet. De geruchten omtrent het ondergaan van het Fransoho slagschip Courbet, dat in do Straat van Otranto torpedeord werd, houden in de Oostenrijksche pers aan. Thans wordt woder uit Weenen aan hot Berl. Tageblatt gemold, dat de Courbet inder daad zóu zijn gezonken. Zij het al niet als diroot gevolg van de terpedeerang door do Oostenrijksche V IS. Wel was de Courbet goed getroffen, maar zij zonk met onmiddel lijk. Hot zusterschip Jean Bart wilde het op sleeptouw namon maar roer er bij tason oen... hot ramde do Cmrbet zoodat deze "W hebben do Fransbhon, zoo luidt hot ror- hanl, voor do juistheid tvaarvan «v-™-™!1! niet kan worden ingestaan, do Jran Karl voor de Cmrbet uitgegeven. Do Jcan Hart, dio ook beschadigd m (vor- moodolijk dan door do botsing) zon door do Franschon naar Malta zijn gesloopt mn go- reparoord to worden. Vandaar dan ook hot bericht, dat in Kngolsoi.o bladen zou hebben gostaan, dat do Courtef tp Malta wan zange- komen en daar in reparatie zou zijn gegaan, daar het niet mogelijk was het schip naar Toulon to brongen. Nok wordt verteld, dat do JJ IS brj don tocht naar de -Straat van Otranto 21 uur onder waker zou zijn gebleven. Do „Könlgsborg". Kapitoin Willet, die dezer dagen uit Znid- Afrika to Tvonden is teruggekomen, publiceert, in de Daily Telegraph" een interessant ver haal over hot zinken van den Dmtachen kruiser „Königsberg". v.»-^;+.za;„ Mon bemerkte zoo verhaalt de kapitein dat een stoomschip juist aehter do Maf a- eilanden de rivier Rufiji verliet. Do een ran het schip wekten argwaan en bleek, dat men met de „Somah" van de Dmti

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2