Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. 3DE3 fe3<C3XjX3^_,r3?]511XrOC3XJ]F? ê^TT -van Woensang1 13 .lannari XU13 3 Amerikaansche Hoiland-typo» door de firma Vickers gebouwd. Dezo schepen, van go- ringon tonnen-iuhoud en gering© snelheid, zijn tegenwoordig niet meer bruikbaar. De meeste onderzeeërs zijn door de firma ickers gebouwd. De marine-werf te Chatham is eerst in de laatste jaren op den voorgrond Het volgende type waren de A-booten. Daarvan werden van 1903 tot 1906 13 ge bouwd. Zij hebben een waterverplaatsing van 190/208 ton met 450 (ot 500 paarden kracht en een maximum-snelheid van 12 knoop boven en 8 knoop onder water. In dienst is slechts nog een negental. De booten der B-klasse, 11 in getal, wer den van 1904 tot 1907 gebouwd. Zij zijn •390/314 ton groot, hebben 600 paarden kracht en bereiken een snelheid van 12/8 knoop. Haar bemanning is dezelfde als die der A-booten, n.l. manschappen en officie ren samen 17. Van de daarop volgende C-klasse werden er van 19071910 38 gebouwd. Haar grootte is bijna dezelfde als die der B-booten. Daarentegen is het aantal paar denkrachten op 800 gebracht en daarmee een snelheid van 13/9 knoop bereikt. Dc (bemanning is dezelfde. Dan komen de booten der D-klasse. De plannen daarvoor zijn voor de eerste maa! door de Engelsche marine en niet door Vickers ontworpen. De waterverplaatsing (590/601 ton), machines (1200 P.K.) en snelheid (15 knoop) overtreffen die van alle vroegere onderzeeërs. Bij deze 8 booten zijn verder voor do eerste maal de gasoline- raotoren door Diesel-motoren vervangen. De bewapening bestaat uit drie torpedo- lanoeerbuizen, 6 torpedo's en een 7.6 c.M. snelvuur-kanon. Ton slotte komen nog de E-booten, 16 in aantal, gedeeltelijk door Vickers, gedeelte lijk door de marine-werf to Chatham ge bouwd. Thans zullen deze grootendeels ge reed zijn. Do bouw had plaats, volgens de plannen der Admiraliteit. Zij zijn nog grooter en nog sneller, dan de D-booten. Do wa'terverplaatsing is 720/810 ton en de snelheid 16 knoop boven water met 1700 paardenkracht. Haar bewapening bestaat uit vier 53 c.M. torpedobuizen en twee 7.6 c.M. snelvuurkanonnen. Deze E-booten en de D-booten zijn van toestellen voor draadloozo telegrafie voor zien, die over een afstand van 50 mijl kun nen seinen. De E-booten waren minder be stemd voor de bewaking van de kust, dan wel voor het doen van aanvallen. Zij kun nen het eskader in volle zee volgen. Het schijnt echter, dat de Admiraliteit voor een volle-zee-onderzeeboot nog hoögere edschen --telt. Zij heeft daarom plannen voor nog grootere on snellere schepen ont worpen. Het is mogelijk, dat thans reeds de proeftochten dezer E-booten plaats vinden. Haar indienststelling is dan ooli gauw te verwachten De grootte is 1200 ton. De boido petroleum-motoren hebben te -zamen 3000 paardenkracht en geven den booten een snolheid van 20/12 knoop. De bewapening zal bestaan uit ze6 53 c.M. torpedobuizen en vier 7.6 c.M.- kanonnen. Aan de Zwarte Zee. KONSTANTINOPEL. De Groote Ge nerale Staf deelt mede,,De Rus sische vloot beschoot heden, in strijd met de voorschriften van het internationale recht, de open stad Sinope (in Paphlagonië aan de Zwarte Zee) waardoor twee huizen eorigszins beschadigd werden. Menschenlevens vallen niet to betreuren. Vier barken zijn gezonken. Turksche schepen beschoten met succes Russische troepen, die zich in en ten noor den van Makrjali (Russische kust van de Zwarte Zee) bevonden. Op 5 dezer deed een Engelsche kruiser een poging om to landen ten oosten van Mereinas. Het vuur onzer troepen dwong den vijand echter te wijken. Hij liet vier dooden achter. PARIJS. Een groot Turksch transport schip is op 2 Jan. bij het uitvaren uit den Bosporus met een mijn in aanraking ge komen en gezonken. Een ander transportschip, begeleid door den Turkschen kruiser „Medjidie", is op 5 Januari gezonken in de Zwarte Zee tus- schen Sinope en Trebizonde. De Russische beschermde kruiser ,,Mer- curia" en de Russische torpedo bootjager „Gnieovi" adelen de „Medjidie" aan. Deze werd getroffen door een aantal projectielen, maar wist te ontkomen. Het hoofdbestuur van „Bendor" (bond van gepensionneerde en eervol ontslagen militaire officieren van moederland en kolo niën en hun weduwen) heeft ingeschreven voor f 7000. Het bestuur van het „Groot Noord-Hol- landsch Begrafenisfonds" te De Rijp heeft voor f 125,000 deelgenomen in de Oorlogs- leening. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Bondsraad van den A. N. D. B. in zijn jongste vergadering besloten doel te nemen aan de oorlogsloening met een bedrag van f 125.000. Die som is het kwart van de weTkloos- heidskas, dat, volgens de bepalingen der buitengewone werkloosheidsverzekering, niet uitgekeerd behoeft te worden, doch gereser veerd moet blijven, opdat, als normale om standigheden zijn ingetreden, de kas onmid dellijk weer normaal kan functioneeren. Waar dus de f 125.000 toch vastgehou den moeten worden, meende de Bondsraad gebruik te moeten maken van deze gele genheid om liet geld solide, tegen hooge rente en makkelijk realiseerbaar te beleg- gen. In den loop der discussie werd door den voorzitter Henri Polak er bovendien op gewezen, dat de *egeering wel eenig recht heeft op de erkentelijkheid van de vakbeweging in het algemeen en den Bond in het bijzonder voor de instelling der bui tengewone werkloosheidsverzekering, die van zoo groote beteekenis voot het behoud der organisatie is gebleken. Zoo juist vernemen wij dat de Staatslee- ning van 275 millioen heden ruim voltee kond was. Reservekader onbereden korpsen. (Uitstel van opkomst onder de wapenen.) Ten einde de depots niet telkenmale to be lasten met de opleiding van een meer of min der uitgebreid aantal nieuw aangewonnen ad- spirant-vaandrigs, alsmede ter tegemoetkoming aan de studiebelangen der betrokken jongelie den, is het volgende bepaald lo. Zij, dio zich bij het reservekader dor on bereden korpsen verbinden na 1 Januari 1915, doch terwijl het leger nog gemobiliseerd is, zul len evenals in gewone tijden, uitstel van op komst onder de wapenen kunnen verkrijgen tot in het jaar waarin het 23e levensjaar wordt vol bracht. 2o. De kaderreservisten, die zich na 1 Janu ari 1915, doch vóór de demobilisatie, aan het le ger verbinden bij het reserve-kader der onbe reden korpsen zullen na het sluiten der ver bintenis voorloopig met onbepaald verlof wor den gezonden, onder voorbehoud, dat zij tot onmiddellijke opkomst onder do wapenen ver plicht zullen zijn, zoodra gedurende de heer- schende tijdsomstandigheden Nederlandsche troepen in vijandelijkheden worden gewikkeld. 3o. Indien het leger op 20 Juli 1915 niet ge demobiliseerd is, zal de zomeropleiding tot reserve-korporaal op dien datum niot aan vangen. 4o. Indien gedemobiliseerd wordt zonder dat deze kaderreservisten onder de wapenen be hoeven te komen, zullen zij, die tot de in fanterie behooren. zich tot den hoofdofficier voor het Reservekader kunnen wenden met het verzoek om een onafgebroken opleiding aan een der scholen voor verlofsofficieren te mogen volgen, dan wel om de intermitte© rende zomer- opleidingen (categorie A of C) te mogen-bij wonen. De kaderreservisten der vesting-artil lerie zullen een dergelijk verzoek kunnen rich ten tot den inspecteur der vesting-artillerie. H. J. B. Van zulk een bedoeling is beusch geen sprake geweest. Red. Mil. G. Fuldauer, Vlieland. Gratis liede renbundels zijn te verkrijgen bij het hoofd bestuur der Ver. „Onze Vloot", Stationsweg 89, Den Haag, en bij mr. Loosjes, secretaris der "Nationale Ver. voor den Volkszang, Leid- schegracht-, Amsterdam. Korp. Bergen. Wend u tot het zoo welwil lende hoofdbestuur der A'er. „Onze Vloot", Stationsweg 89, Den Haag. Red. Soldaten-Tooneelspelers. Reserve-luitenant J. A. Rensen te Klaren- daal vraagt adressen van tooneelspelers onder de militairen, dio bereid zijn voor hun kame raden op to treden. Red. De Staatsieening. De Koningin-Moeder heeft voor een zeer belangrijk bedrag ingeschreven op de 275- millioen-Staatsleening. Versoek. kamer personeel, in enkoio maanden, een be drag van f 25 bijeengebracht voor het „Ko ninklijk Nationaal Steuncomité." Met vele kleintjes maakt men dus grooten. Uit Tor A pel. Luitenant Feenstra schrijft ons: Wat wordt er toch ontzettend veel gedaan voor onze militairen, zooals uit onlorstaande blijkt. Do dameszangvereeniging alhier geves tigd „Woudzang", opende de rij der feestelijk heden. Op 20 November van het voorgaande jaar brachten, do dames onder leiding van hare wakkren directeur, den heer II. Bcw. een aantal mooie liederen ten gehoorc; voor afwis seling spoelde het Dulmer-orkest gepaste Hol- landscho liederen. Op St. Nicolaas word mij ruim tachtig gul don ter hand gesteld, bijeengebracht door de ingezetenen, om mijn onderhebbenden te ont halen, do mannen kregen pakjes mee voor hunne gezinnen, dank aij den heer Boer, die had bewerkt, dat do tafel zoo echt gezellig was. Do St. Ni-colaas avond van het mobili satiejaar zullen wij nimmer vergeten. Op 7 December trad luitenant L. W. Visser op en gaf een keur van voordrachten ten boste. De genoemde zangvereeniging droeg ook nu weer het hare er toe bij, en ook deze avond slaagde uitstekend. Do vereeniging „Vrouwenbond" te Gronin gen vergat ons niet. Tweede Kerstdag was een onvergetelijke avond. Geheel uit Groningen zochten de dames en hoeren ons op. We werden dien avond vergast op zang. viool piano en voordrachten^ alles zoo mooi dat menigeen zeide zulk kunstgenot wordt hier zelden gesmaakt. Het is tobh geen kleinigheid geweest voor do dames en hoeren, zich deze opofferingen te willen getroosten. Duizend maal dank voor wat u ons hebt gedaan! Alles prodoo want de drie uitvoeringen brachten ruim 100 gulden in 't laadjo van het Algemeen ëteunoomité alhier. We vieren bier niet alleen feest, er wordt ook gewerkt. Lager onderwijs wordt gegeven aan 38 eoldateu, door korporaal Wanmaker hoofd der school te Vlagtwedde. De lieer Veneklaas geoft aan 18 leerlingen les in 't boekhouden, en de heer Lutjeboer ver hoogt hun kennis van bemestingsleer. Er wordt met nauwgezetheid gediend, ieder is van zijne plicht doordrongen, en opgewekt patrouillee ren ze langs de grens of staan op post, koude en ontbering trotscercnd. Het devies „Elkan ders misstappen" is hier geen holle klank. De schoone spreuk „Helpt elkander altijd en over al", wordt op een voorbeeldige wijze toege past. Het Algem. Ned. Verbond zorgt voor lectuur. Versnaperingen ontvingen we - an den heer Bra-nbergen te Musselkanaal, Viersen Trip to Groningen. De Vereeniging „Onze Vloot" te 's-Gravenhage zond ons bovendien nog spelen, en voor kerstgeschenken ut?rd ge zorgd door het Vrouwen-Comité „Kerstgaven" te 's-Gravenhage en meer andere. Aan allen vriendelijken dank voor wat u voor ons hebt gedaan, en u mijnheer do Re dacteur voor de opname. 1© Luitenant FEENSTRA. Uit Stavoren. Sergeant-adm. H. Haantjes schrijft ons: Door bemiddeling van mevrouw Posthumus MeyersStar Numan te Oude Mirdum als lid van het Algemeen Comité, afdeeling Friesland, verschillende nummers, zeer verdienstelijk ge speeld door do hoeren Vogel, Van Heek, Hage naar en Mok. Vooral in het slotnummer: 't's a long way to Tipporary toonde do heer Mok ons zijne vaardigheid op de piccolo. Het applaus, don hoeren na afloop gobracht, was dan ook ten volle verdiend. Een gezellige avond op Rottumecoog. Mil. P. Schmidt Jr. schrijft ons: Dinsdagavond hadden w© weer een prettigen avond op ons eiland. Toen trad voor ons op de heer Do Booy van Amsterdam, «oer. dor N.- en Zuid-Hollandsch© Reddingmaarechappij met 't onderwerp .,D© reddingsmiddelen aan onze kust", toegelicht met lichtbeelden, 't Eerst kregen we op fo;-t doek een kaart mot de sta tions dier Moatoohappij. Daarna zagen we plaatjes van de inrichtingen der booten, zoo als: strandboot, zelf richtende boot, motorred- dingboot, reddingvlet, enz. Ook kregen we te zien ons eiland met den voogd en zijn zoontje voor 't huis. Dit was zooals spreker zeide in gewonen tijd 90 der bevolking of zooals jo 't noemen kunt een volksoploop op Rottum Ook hoorden we 't verhaal van de schipbreuk der „Amazone", een zeilschip, dat Dec. 1913 bij c'o Bosch plaat strandde en waar de voogd de laatste mensehen afhaalde, geholpen door zijn twee knechts. Nadat alle stations, waar een reddingboot of Hjngeweer gestationneerd zijn, vertoond wa ren. werd ons 't wipper-toestel of do redding broek verklaard. Dit is een toe-stel waarmede men van den wal de schipbreukelingen met een lijn waaraan een reddingboei met zeildoekscJie broek zit, aan den wal kan halen. Toen om pl.m. half elf 't afgeloopen was en mijnheer De Booy nog over 't belang dor bovengenoem de Maatschappij een enkel woord gesproken had, viel hem een daverend applaus ten deel wel een bewijs, dat we ons allen kostelijk ge amuseerd hadden. Daarna dankte onze kapi tein mijnheer De Booy voor zijn prettigen en tevens zeer loerzamen avondwaarvoor hij zich niet had ontzien de moeilijkheden van den overtocht te overwinnen. Ook hier nog een woord van dank van ons allen voor mijnheer De Booy in de hoop hem hier spoedig weer te zien. We hopen dat er nog vele zulke avonden komen om zoo de eenzaamheid hiermede wat op te vroolijken. P. 6. Jr. Toor>eelultvoerlng te Oosterhout. Mil. Jos. Taeymans schrijft ons; Een Fransch geleerde heeft eens gezegdDe vrouw is een raadsel, hetwelk in nog geen hon derd jaar zal zijn opgelost. Dat de vrouw niet alleen dikwijls een raadsel is, doch dat ook wel zal blijven, konden wij Zondagavond voor do zooveelsto maal ervaren in de tooneelstuk- ken „Hij is niot jaloersch" van A. A. v. d. Stempel Jr. en „Hij is wel jaloersch" van A. L. J. Landré. Van beide blijspelen die mot Kerstmis door de Rederijkerskamer „Geestbe schaving" werden opgevoerd, werd Zondag avond eeno he dialing gegeven voor do militai ren te Oosterhout. Zonderling gaat het er in beide stukken maar toe. De jeugdige echtgenoot© van een dokter is vreemd geval wanhopig bij de gedachte, dat haar man niet jaloersch is. Iedere andere vrouw zou zich in zulk een geval Engelschen en Frauschen „strijden schouder aan schouder' in dezen grooten oorlog. Dit is een uitdrukking, die men lang niet altijd letterlijk kan opvatten. Maar op het plaatje hierboven wel, daar ziet men een gemengde rroepenafdeeling van Fransche en Engelsche krijgers een stad in Noord-Frankryfc binnen rukken, die nog door de vijanden is bezet. Er wordt zeer hard gevochten en liet lijkt er op, dat de verbondenen zullen doordringen, werkelijk „schouder aan schouder". Overigens zien w\j hier weer den oorlog in al zijnfefelheid. In verband met onze beperkte pFaas- ruimte komen wij bij onze vrienden weer eens op beknoptheid in hun mededeelingen en verslagen aan dringen. Voor het Kon. Nat. Steuncomité. Men meldt ons: Aan boord Hr. Ms. ..Noord-Brabant" >s op tractamontdagon met kleine giften van 4 onder officieren en 16 korporaals van het machine Japan heeft, zooals men weet, ook partij gekozen in dezen oorlog. Het staat natuurrijk aan de zijde van Engeland, waarmee het een overeenkomst heeft, en dus ook aan de zijde van Rusland, dat met Engeland één lijn trekt. We zien zoo het bijzondere, dat Russen en Japanners, die vóór tien jaren elkaar zoo heftig be- stredon in Oost-Azië, nu dezelfde vijanden bevechten, 't Is waar zij doen dat niet schouder aan schouder, maar wel staan zij elkaar op andero manieren bij. Zoo hebben de Japanners een Roode-Kruis-afdeoling naar 't Russische leger in Polen gezonden, we geven er hierboven een kiekje van, werd gistermiddag aan het detachement Sta voren oen concert aangeboden. Hiervoor had den prof. Ovink van Utrecht (piano), mej. Betsy Vos van Amsterdam (zang) en de heer van Akkeren (geïnterneerd te Gaasterland, lid van het orkest van den Munt-schouwburg te Brusselhunne muzikale talenten belangeloos beschikbaar gesteld. Dit werd dan ook door do manschappen op hoogen prijs gesteld, en de verschillende nummers werden met belangstel ling aangehoord. De commandant, kapitein Bleeker, bedankto na afloop namens kader en manschappen mej. Vos en do heeren musici voor het kustgenot hun dezen middag geschonken en zeide, dat bij dat met de te moer genoegen deed, daar bij vertrouwde, dat do manschappen zouden besef fen, het vele goede, dat de verschillende comi tés 'in Nederland, geheel belangeloos voor hen deden, om do mobilisatie zoo aangenaam en nuttig mogelijk te maken. Met handgeklap werd dezen uitgesproken dank door de manschappen bekrachtigd. Mobilisatie Club. Sergeant F. L. Segers schrijft ons Voor een geheel uitverkocht huis hield Don derdag 7 Januari voor bovengenoemde club de heer dr. Kleiweg de Zwaan eene lezing over het eiland Xias. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer Binnendijk, inzonderheid aan den detaohements-commandant kapitein Buijtendijk, en den Burgemeester van Wecsp, ving dr. K., welke in opdracht van het Konink lijk Aardrijkskundig Genootschap eene studie reis naar het eiland Nias maakte, zijne lezing aan. Na in het kort gememoreerd te hebben de ligging van genoemd eiland, gaf spreker ons een beeld omtrent do gesteldheid van den bodem, do dier- en plantensoorten, welke daar voorkomen. Ook de bewoners en liunne leefwijze werden ons zeer duidelijk geschetst, waarbij wij konden ontwaren, dat het zoo gevreesde kop pensnellen niet alleen bij de Dajakkers, doch, ondanks het krachtig ingrijpen der Regeering. ook nog bij de Niassers voorkomt. Dr. K. sloot zijn voor ons zoo leerzame lezing met eene sorio lichtbeelden, waarbij wij een duidelijk beeld krergon omtrent de woningen, den plan tengroei, de bewoners enz. Dat het spreek woord „Over den smaak valt niet te twisten", waarheid bevat, bleek bij het vertoonen van cenige dames uit Nias. Deze konden blijkbaar geen genade vinden in de oogen van een land weermanhetwelk hem do woorden ontlokte: „doan heb ik louwjer un famke ut Fryslan". Na afloop dankte de kapt. Buijtendijk spre ker voor do interessante en leerzame lezing.' Met het oog op bet vroegtijdig vertrek van dr. K. werd het verdere deel van den avond aan gevuld met muziek door bet soldatenquartet „De Jovele Pistolets". Allen genoten van de Het is goed, dat niet de heele wereld rechtstreeks bij den oorlog betrokken is: de neutralen hebben thans ook hun functie te vervullen. Zij kunnen het natuur lijk op verschillende wijze doen, we hoeven er niet aan te herinneren, hoe grootsch ons land zijn taak heeft opgevat De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn ook niet achtergebleven; zij hebben een verplegingsafdeeling naar het oorlogsterrein gezonden, en Amerikaansche verplegers en verpleegsters doen nu hnn best om ge wonden to helpen, zonder natuurlijk op de nationaliteit acht te gaven. "Wij zien hen hier bezig de Fransche gekwetsten te Neurity te verplegen. gelukkig geprezen hebben, hier is het eohter juist andersom. Zij zint op middelen om met behulp van haar oom, die in dit speciale ge val den Don Juan moet spelen, haar man van I jaloezie te doen verbeteren. Alies gelukt volko- j men, doch de geheele affaire schijnt reeds af- gesproken werk tnssehen den dokter en oom- i lief. Bij de ontknooping van dit liefdestafereel 1 blijkt dan ook, dat vrouwlief in den persoon van haar oom den duivel in vertrouwen geno- fceeft, daarbij wn gezicht trekkende als een verlegen schoolmeisje. Hoewel het stuk, wat inhoud betreft, den spelers geen bijster groote gelegenheid geeft hunne kwaliteiten naar voren te brengen, heb ben zij het veelszins bekwaam en met entrain gespeeld. Zoo noemen wij mevr. 't Sas, die haar rol behoorlijk vertolkte, en den heer J. do Jongh, die als dokter zeer goed op dreef was. Diens bediende, de heer F. Oomen, liet zich als naar gewoonte van zijne beste zijde kennen. I Het blijspel „Hij is wel jaloersch" zou als j pendant kunnen dienen van het hiervoren be- sprokene. Het is alles het tegenovergestelde, j Hier was het de heer J. H. van Helvert, die ons mooi spel te genieten gaf, in zijne hoeda nigheid van in zijn eer aangetasten echtgenoot, en vervulde mevr. 't Sas als Hermance ha'ar rol op aanvallige wijze. Haar figuur was goed, zij weet zich met veel smaak to kleeden en in i hare bewegingen is zij vrij genoeg. De partij hier aan den heer 't Sas toevertrouwd, lag liem over bet algemeen veel beter dan in het vorige blijspel. 1 Over het na de pauze nog vertoonde blijspel i van Landré, getiteld ,,De sohoolrijdster". valt weinig te zeggen. ATij laten hier in het midden of ..Geestbeschaving" in de keuzo van dit stuk gelukkig is geweest. Do uitvoerenden - hebben zich uitstekend van hun taak gekweten on door hun degelijk spel dc waarde van dit blijspel nog verhoogd. AVij vergaten nog te bespreken den lieer A. Oomen Az. die een der hoofdrollen voor zijne rekening had en die bij vervulde op eene wijze, waarvan wij slechte met lof kun nen gewagen. Den executanten willen wij onze waardoering voor hunne prestaties geenszins onthouden. ..Geestbeschaving" is eene vereeniging die er zeer zeker voor eene plaats als deze zijn mag en die met goeden wil ongetwijfeld nog in spel- gehalte zal toenemen. De zaal was dicht bezet en de velo militairen hebben het de spelers na afloop der voorstel ling aan toejuichingen niet laten ontbreken. AVij besluiten met den wensch, dat dit op treden niet het laatste in dit seizoen zij. JOS. TAEYMANS. nit bovengenoemde gemeenten werd op Jan. een uitvoering gegeven te Loenen in het go- bouw van de R.-K. Werkmansvereeniging. Een kwartier vóór den aanvang van de uitvoering was do zaal reeds stampvol. Hoe kan 't ook anders? Een ieder die al eens een uitvoering te Nieuworsluis heeft meegemaakt, weet, dat wanneer zij iets op touw zetten, het de moeite wel waard is. De heer Hasempflng die als humorist op trad, begon al direct, om de lachspieren in be weging te brengen. Do hecren A'an der Kloot, Herman en Yan Straaten gaven een nummertje aan de ringen dat men hen niet licht zal verbeteren, b.v. hoogstand, breedtestand en dergelijke bekende krachttoeren meer. De stepp-dansen, uitge voerd door den heer Aran dor Kloot, hadden zooveel bijval, dat er voor hem niets anders opzat, dan tie stopp nog eens te herhalen. Een zeer komische voordracht, getiteld „De Stomme Beklaagde", hebben we wel eens iets mooier gezien. Omtrent oen solo piano en viool, gegeven door de hoeren Wcrij en Hammo, durf ik niet gaarne een oordeel uit te spreken, maar, afgaande op do attentie hierbij betoond (men kon wel —a spold hooren vallen) meen ik to mogen zeggen, dat 't iete fijns was. Als laatste nummer van 't programma kre gen wij eenig© staaltjes to zien van de hindoes „Godelini, het wondermensch" en „Lambor- hinoe". Dezo hecren hebben ona verbaasd doen staan. Zij loopen op bloote voeten over glasscherven, eten tabak, rijst, cokes en vuur. Godelini springt van een tafel en komt neer op glas scherven, loopt over een plank met spijkers, gaat er met z'n rug op liggen, steekt stop naalden door zijn huid enz... enz... 't was soms om van te griezelen, maar daarom m.i. toch zéér interessant. Brengen we ten slotto nog een woord van dank aan allen die hebben meegewerkt om dozen avond zoo uitstekend te doen slagen, waarbij wij vooral niet mogen vergeten het muziekkorps, hetwelk onder leiding van den l heer A'an Brecën zoo'n uitstekend figuur 1 maakte. B. Ernst en Luim. MiL S. H. Pietersma schrijft ons: Heusch, de uitvoeringen in het Leopatronaat te Tilburg zijn niet van de lucht! Afgeloopen Zondag en Driekoningen-dag het drama ,,Ca- ranza", gevolg door „Metamorphose" als klucht. A.s. Zondag 10 Januari een rede en voordrachten 17 Januari een drietal blijspe len 24 januari een drama en den d. a. v. Zon dag weder een drama! AVe behoeven ons in 't Goirko niet te ver velen In doorsnee genomen, wordt hier bijzon der best gespeeld. Burgers en militairen gaan hand in hand en helpen elkander voor het or- ganiseeren van amusante avonden. En door-de>- weeksche-dagenA'an verveling geen sprake! Een gezellige zaal, alle soorten spellen dispo nibel, boeken en couranten dito, piano, enz. En last not least twee groepen iooneelisten, eene burgerlijke en een militaire, dio „een stuk" instudeeren. Hoog onze Leopatronaat- zaal! S. H. PIETERSMA. Oosterhout, 5 Januari 1915. Uit Nieuwersluls. Men schrijft ons De militairen uit Nieuwerssluis en Loenen Rebben weer genoten. Door de gemobiliseerden Misschien vergeten? Mil. J. v. d. Pot schrijft ons Naar aanleiding der vele giften en gaven, die voor de soldaten gegeven, zijn wij zoo vrij dit te plaatsen. Ons is nog nooit iete to beurt gevallen. De feestdagen zijn voor ons als ge wone dagen verloopen, wij hebben nergens iets van gemerkt, nog minder gekregen. Daarom komt de vraag in ons op. zijn dan de zeemili- ciens van de monden Maas en Haringvliet geen gemobiliseerde mannen AA ij meenen van terdege wel! en voornamelijk wij gepasporteer- den der lichting 1909. Duizenden bij duizenden bivakmutsen; pols- moffen buikgordels, enz. enz. worden door onze vrouwen en meisjes naar het damescomité verzondendie ze dan misschien wel terdege goed weten te verdeden, maar steeds de zee miliciens uit Hellevoetsluis vergeten. Wij hopen dan ook, dat ook dit eens onder de oogen komt van de vele gevormde comités. Uit aller naam van de zeemiliciens aan boord Hr. Ms. „Buffel" en „Aran Galen", J. P. v. d. POT. Voordracht over Amerika. Kanonnier L. v. d. AVulp schrijft ons uit Willemstad In het Militair Tehuis te Willemstad gaf dr. H. IJ. Groene wegen, hoogleeraar te loei den. op AA'oensdagarond 6 Januari een uitne mend geslaagde bijeenkomst, door nnt blijde goestdritt <hem, naar hy zeide. ingegeven door de goedlaonschbeid van het door hem bespro ken volk zelf) indrukken van de A'emenigde Staten mede te deelen. En zooaJs bij de Ame rikanen die goedlachtschheid geenszins zin voor ernst naar den achtergrond dringt was 's sprekers luimige voordracht van werkelijke belangrijkheid. Voorproefje eter reusachtige afmetingen van al het Amerikaanscho kroeg spreker op zijn reis er heen por stoomboot van een 200 M. lang, met een 2000 opvarenden. Dan de hoofd stad New-York met haar 5 milllioen inwoners, haar hoog© huizen (tot 250 M.) met boemel en snelliften, haar onder- en overwegen, haar zelf des nachts niet stilstaand leven. Al maakt dit stadsgewoel wat gcedkooper indruk dan de meer statige Lomdensche of de meer bevallige Parijsche volte. A'an eveneens buitengewone grootte zijn de met razende snelheid volbrach te Europeesche zomerreizen van Amerikanen; dat de genieting er door aan degelijkheid ver liest, is duidelijk. In New-York zelf ziet men de pleizierreizigers-auto's met een veertigtal plaateen, die met groote vaart door de straten ïr-nnen, terwijl achterop de geleider namen van beziensdaardigheden, die men voorbij trekt, door een spreektrompet schreeuwt, daar- bjj vooral niet vergetend, wat al die beziens waardigheden gekost hebben. In het algemeen moet van do Amerikanen wat opsnijderij op den koop toe worden genomen. Groot zijn in Ameri- rifea voorts de persoonlijke rijkdommen, die veelal zeer nuttig worden gebruikt (ziekenhui zen, boekerijen, museums, hoogescholen). Naast (roods aangestipte®) eerbied voor heilige din- gen (bv. if, rant prediking m New-York win der ©enige stoornis) werden als Amorikaansche t-igensohanpen genoemd zin voor geestU-w ha- v-ing ook in „arbeiders''-kringfn (openbare boekerijrn), voor openbare orde en eerlijkheid. (Is ©en brievenbus gr-b<tel vol, dan zijn brieven ook er op en er naast veilig, veel politietoe zicht in parken ia onnoodig). onderlinge goed moedigheid der maatsrhappcüjko lagen, al is er zeer groot© tegenstelling van rijken en ar men. (Aardig dat voorbeeld van gemoedelijk© groetvieselir.g van Roosevelt ©n ©énige hand werkslieden). .Spreker wensebte eenzijdig t© zijn, door het «ohoone van fort Amerikaan.*"he karakter niet Let minder lofwaardige te be lichten: het goede prijzen is nuttiger dan het slechte afkeuren. Het klein© >'•>-.»>rt.ind kan van de groot© overzecech© republiek voel loe ren in (om een woord van Koningin Emma ti> gebruiken) „dingen, waarin ook ©en klein volk groot kan zijn": in karaktereigenschappen. Aandachtvollo stilte hoorschte don ganschen avond in do tex~Ji meer dan volle zaal, en do geestdriftige toejuichingen aan het einde waren veelzeggend. Ten slotte bracht majoor Roelofs A'alk aas prof. Groenewogen, die „zijn hoorders tot in het hart had weten te treffen",, hartelijk dank. Een schoon© avond. Eert uwen vader en uwe moeder. Mfl- P. schrijft ons uit Loevestein Is er schooner taak voor ©en kind wegge legd als deze: om d© jaren zijner jeugd en we mogen gerust zeggen, zijn geheel© leven, t© wijden aan het welzijn van z:jn vader ©n moe der? Och, zoo weinigen denken dat ze. in dit opzioht al zooveel doen door hen eens, een of 't ander licht werkje uit de hand te nemen, doch het liefhebben bestaat ook hierin dat men zonder morren of tegenpruttelen den wil zijner ouders volbrenge, niet alleen als men thuis is, maar ook in den vreemde, om bij alles wat men doet te denken, kan ik mijn ouders riermede eeren, bun iete van mijn warme liefdo voor ben doen blijken. Laten we toch nooit vergeten, dat we hun nimmer zullen kunnen vergelden wat zij eens voor bun kind zijn geweest, vooral onze moe der, die ons heeft gekoesterd met de liefde ©ener war© moeder, een liefdo welk© Gods liefde het meest nabij komt Dat wij dus zooveel mogelijk het gebod: „Eerst uwen vader en uw© moeder leeren be grijpen en hen steunen, sterken on troosten in 3Ües en vooral voor hen bidden, zoo doen we Godo een welbehagelijk werk. AVcet gij dan wel hoelang gij uwen vader en uwe moeder zult kunnen liefhebben? Ho© spoedig misschien zult gij ze moeten missen. Zorg er dan vcor dat gij niet aan hun graf zult behoeven te staan met de wroeging in 't hart: „Ik heb niet genoeg liefgehad," des te meer moeten wij liefde gevoelen voor hen die ons zoo dier baar zijn Heb lief, nwe ouders zoolang gij dat nog kunt. Locrestein. P. Rectificatie. Naar aanleiding van mijn verslag over „Jan Ongeluk" te Hellevoetsluis in uw geacht blad van 27 Dec. 1.1. moet ik u nog medêdeelcn. dat d© Vereeniging, dio „Jan Ongeluk" heeft op gevoerd, niet was de Vereeniging „Nieuw- land", doch de ATereeniging „Haagsch En semble." B. K. Wie helpt aan Schermmaterlaal? Men meldt ons: AVij willen hier een schermvereeniging op richten, wij hebben de noodige leden daar toe en evenzoo hebben wij ook de noodige on derwijzers. Maar, en dit is juist de groot ste quaestie, wij hebben geen wapens en geen maskers. De onderwijzers zijn genog om on derwijs t© geven op :t geweer en of de sabel. En mijnheer nu is mijn vraag zoudt u ons ook kunnen inlichten ho© of wij aan dezo wapenen en maskers kunnen komen BERGER, Korp. 2 HI. Reg. Jagers, le divisie, A'eldlcger. Vergeten? Wij zouden gaarne wel eens willen weten, hoe of dat komt, dat andero legerkorpsen en nfdeelingen in alles worden bedeeld, o.a. van sigaren, tabak en versnaperingen, enz. enz. Wij daarentegen worden bij vcrgissing(?) overal in misgedecld. Het lijkt wel, of dat men in ons geliefd Nederland niet weet dat de pontonniers van de P. A. H. V. bestaan. Gaarne zouden wij, pontonniers, van de P. A. H. V-, ec-nigo verandering in dezen toe stand willen zien. De pontonniers van de Ponton Afdeeling Hoofdkwartier A'eldleger Aan onzen overleden vriend J. Crofstein, milicien bij de H. K. W. lichting *14 te Schiermonnikoog, (Van de kustwacht t« Schiermonnikoog., Wat waart gij levenslustig, beste kameraad, Hoe lachte u do toekomst tescn, Gelijk het ons en alle jonkheid gaat, Die in 't verschiet niots ziet dan neil en zegen, Die nimmer denkt aan weemoed, rouw of smart, Maar kweelt van als de dag begint tot 's avonds laat, En vaak geen oogenblik bet hoofd zoo min als 't hart Doet weten, dat elk menschenleven wankel staat. Hoe vroolijk hadden wij het saam hier op den toren, En als des bootemans mandoline en uwe fluit weerklonk. Dan lieten wij ook allen onze stemmen hoo ren, En blijdschap woonde alom, niets was er dat niet blonk. Nu rust de fluit, nu zwijgt de mandolien, Do Schiermonnikoogsehe staf, die rondom was vermaard, Zwijgt, evenals de vriend, die ons zijn lied'ren biên, Gelijk het graf, waarin zijn lichaam wordt be- hewaard. Hadt gij gedacht, o vader, toen bij 't jongst verlof,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3