Mobilisatie TABAK. Wed.KRAUS, Laatste Berichten, ItaHEfAÖ üet bests middel om denl tijd goed door te komen,) is wel bet rooien van NIEMEIIERs Firma I. F. SFIEi i IK, Bivakmutsen. 8 JAN. 1915 PUTTEES VAM WÖERKOfWI3s 4 Nieuwe Uitgaven. Gemengd Nieuws. 0; Russischs overwinning in de: Kaukasus. OPRUIMING G. ED. BORST, J. L. MULLER Zn. PRIJS f 1.75. PE SOLD ATEKr COUR AIST1- van Vrijdag Januari 19 13. Het Lied van Rottumeroog. Wijze: Limburgsch Volkslied* (Van Harm Jager.) Op liet eiland Rottumeroog, Dicht bij 't Noorderstrand Ligt een deel van Neérlands trots Hoop van 't vaderland. Ver van huis en ver van haard, Ver van vrouw en kind, Daar houdt men goeden moed, Blijft men eensgezind. Op het eiland Rottumeroog, Dioht bij 't Noorderstrand. Waar men golven klotsen hoort Langs der duinen rand Waar d© storm de kusten beukt, 't Haasje voedsel vindt, Daar houdt men goeden moed, Blijft men eensgezind. Op het eiland Rottumeroog Dicht bij 't Noorderstrand, Reikt men elkaar uit ieder oord, De Y«£rme broederhand. Grenzen zij* hier weggemaaid Men is Hollandsck kind; Daar 'houdt men goeden moed Blijft men eensgezind. Op het eiland Rottumeroog Dicht bij 't Noorderstrand, Zet men, nu men één meet zijn, Wat verdeelt aan kant. Elk soldaat gevoelt hier recht Wat de harten bindt, Daar houdt men goeden moed, Blijft men eensgezind. HARM JAGER, Ons Fanfare. (Van mil. J. R. en H. L.) Mijnheer de redacteur, $telt u ons niet te leur. Met het plaatsen van ons rijmpje, Dat is opgemaakt door Keo en Heintje. U hoort toch wel van Kee en Hein, Die beiden in Bodegraven zijn Gehuisvest in do Nieuwstraat No. 3, Waar je kan koopen Ainstelbier en biscuit, WJj hebben het daar heel patent; Onze kostbaas is een goede vent, Zijn vrouw en dochters niet te vergeten, Die altijd zorgen voor schoone kloeren en lek ker eten. Om de verveling to verdrijven. En niet bij andere plaatsen achter te blijven, Hebben wij, gesteund door vrienden en ingeze tenen, Een fanfare-muziekcorpjs opgericht, „Crescen do" geheoten. Hulde na onzen directeur, Elseuaar is zijn naam, Die in dien korten tijd dat wij bestaan, Al drie marschen liet blazen. Die ons bij manschappen en publiek in sym pathie deden raken. Al is ons korpsje nog wat klein, Een bestuur en een eerevoorzitter moet er zijn. Wij brengen hem hiermee onzen dank, Zijn naam is Bunschoten, eerste luitenant. Tot slot, lezer, u kunt het wel gissen, Is onze vraag, hebt gij nog muziek te i Stuurt het dan naar Kee en Hein, Die beiden in Bodegraven muzikanten zijn. J. R. H. L. Hulde aan de Enknuhrer breiclub! (Van sergt. Sperman en korp. De Gast). In Fijnaart stond 21 December een detache ment, Veertig man sterk al'jsn present, Die een flinben mnrseh aanvingen, En naar den Stadsehedijk toegingen; Naar het bij dezen dijk gelegen fort „de Hel", Aan de Hollandsch» Waterlinie, weet u wel' Tweo sergeants, een korporaal en de heele kluts Ontvingen ieder een bivakmuts. D« mutsen waren gebreid, van wol heel fijn, De ue.ne groot en de andere klein. Zooals het meestal gaat, Pasta ieder er een, naar zijn maat. Deze gift was niet overbodig, Want allen hadden bij het wachtkloppen liet muisje hard noodig. Toen allen zoo stonden te pluizen Vond mil. de Rooij, op het eerste gezicht In de muts een stuiver en een gedicht Onae vriend Do Rooij dacht: wat 'zal dit wezen En begon het gedichtje voor te lezen. ZooaLs het gewoonlijk gaat, Stonden allen spoedig in diep beraad. Om de dames uit Enkhuizen, een plaatsje in N.-Holland. Onze dank te betuigen door middel van de Sold atenucou ran t Er waren cr twee. die zich beschikbaar wilden stellen Om dit den jongen dames te vertellen. Het waren een sergeant en een korporaal Maar de dichtkunst verstonden zij niet nor maal. Na vele zuchten en groote druppels zweet Kwam eindelijk het gedicht gereed. Onze lieve breisters kunnen er op aan Mocht dit zijn, wij zullen voor haar door het vuur gaan. Ja, geachte dames, dit 6taat bij ons vast Uit naam van allen, J. SPERMAN en M. DE GAST. Censd. (Van den mil. D. Manten.) 0, groote Apollo, o god van den zang, Ik bid en 'k smeek u, mijn ziel is zoo bang, Moog3 'k worden uw zoon, neem mij aan als uw kind, Toon, dat gij geen onwaard'gen bemint. Laat, als mijn vrienden dit stuk reciteeren, Ze niet zeggen, 't is larie, hem begint te mankeeren In z'n kastje, hij is gek, of, is niet normaal, Maar laat 't zijn, als een gouden appel op een zilveren schaal. En, o goede Apollo, o god van het lied. Licht mij voor met uw geest, dat niet mijn lied zinkt in 't niet, Want zonder uw hulp ben 'k als een wrak op de zee, Dat zoekt tevergeefs naar een veilige ree. En daar 'k steeds heb geleerd, dat wie houdt aan in 't gebed, Hem de kroon der overwinning op t hoofd wordt gezet, Vraag ik nogmaals, o geest, ach, maak mij bereid Te maken een dichtstuk, waaruit komt 't be leid, Do vaardigheid in 't rijmen en dichten, Opdat men mij niet als een prul zal betichten, En, dat 'k mij niet voor dit stuk hoef te schamen, .Voor vriend' en bekenden, ja, allen te zamen, amenl Hallo, mijne vrienden, 't gebed is vc-rhoord, En 'k zal het bewijzen door daden en 't woord; 'k Ben onbeschroomd nu en gesterkt door den 'k Ben poëet geworden, als na mij niet één is geweest. Nu zal ik bezingen, zooals het behoort, Van Jan,» Piet en Klaas, van mijzelf enz. Doch niet meer in regels van zoo'n groot formaat, Maar in een and'ren rijm en een andere maat. Én wat het zal wezen, 'tgcen 'k u ga bièn, Weet ik zelf nog niet, maar, dat zal je wel zien. 'k Moet u op 't vervolg, tot mijn spijt, laten vachten, Maar 'k hoop, dat u er naar zult verlangen en smachten. De reden hiervan is, dat de redacteur van de krant Voor 't stukje ineens had geen plaats bij de hand. Eu nu, mijne vrienden, 'k wonsch u met elkaar V'eol heil en zegen in 't Nieuwe jaar. Misschien is 't wat vroeg, of, ook wel wat laat, Maar, 't is gemeend, en dat is 't waar 't hier om gaat. D. MANTEN. Uit Westervoort. (Van korp. Koenders.) In 't Oosten van ons landje, Daar ligt een sperfort, hoor! Bestrijkend d'ovorgang eener riviertje, Als oek de buan van "t spoor. 's Is een plaatsje aan den Usel, Met een bezetting vol moed en tro^w; 't Leven veil voor het Vaderland, En onze dier'bre Landsvrouw. De schildwachten staan te staren, Steeds naar den horizon, Of ze niet kunnen melden Den vijand voor 't kanon. De vijand laat zich wachten Daar Nêerland is neutraal, Angstig mijdend onze grenzen, Want anders komt 't verhaal. Moge God ons land beschermen, Dat Nêerland blijv-' bevrijd Van alle oorlogsrampen, In deez' zoo bangen tijd. W. J. KOENDERS. Mil. korporaal. Sport. Voetbal In het leger. Mil. J. Meijers schrijft ons uit Vianen: In den loop der vorige week reeds prijkten voor do ramen der boekwinkels alhier de aan plakbiljetten, welke aankondigden dat onze bekende voet-balclub M. V. V. zich Zondag zou moten met „Concordia" uit Jutfaas. Niettegenstaande 't buiige weer ging do uit geschreven match toch door. 't Eindresultaat was dat M. V. V. won met o0, waarvan de drie eerste doe'en gemaakt werden door mil. Tabois en de twee volgende door mil. Te Winkel. Wo wonschen M. V. V. nog vele successen na deze. Een woord van hulde mag den werkenden leden van „Concordia'' niet onthouden worden, en we hopen hen nog vaker hier te zien. Mil. J. Piederiet schrijft ons: Het zeer slechte weer i9 ditmaal oorzaak ge weest dat de aangekondigde wedstrijd N.A.C. 't Zesde lang niet tot zijn recht kwam. mers een 4 tal spelers vonden het raadzamer met zulk weer maar niet te komen, waardoor do cretrouwen met '7 man stonden te kijken Dit zevental, aangevuld met een gevluchten Belg, een overcompleten N.A.C.'er, een toe vallig aanwezigen 't zesdeman en een reserve, begonnen om 2-j uur onder een gezellig(P) re gentje en ten a.anschomve van vrij veel pu bliek dezen wedstrijd. N.A.C. oompleet zijnde, begint met aanvallen, doch strandt op de 't Zesde-achterhoede. Deze stelt haro voor hoede in staat aanvallend op te treden en krij gen wo zoowaar een periode waarin 't Zesde sterker blijkt, met gevolg, dat Piederiet doel punt. Kort daarop weer een gecombineerde aanval en 't is 20 voor 't Zesde. Peltzer en Klein Wentink zijn het nog lang niet verleere on keeren menigeu N.A.C. aanval. In de 2e helft zijn de bordjes verhangen en laat N.A.C. over alle liniën een keurig en fijn spelletje zien, waartegen de ongeoefende en vermoeid geraakte Zesdenaren weinig kunnen inbrengen, 't is dan ook spoedig 22 en bij 't einde wel verdiend 62 voor N.A.C. 't Zware en natte terrein doet veel afbreuk aan 't spel. De N.A.C.-doelverdediger is een juweeltje, daar kan nog van geprofiteerd worden. In Maart nog een3 overdoen, doch dan allen present. J. P. H. P. Geerke en G. A. Brands, De Oorlog, geïllustreerde geschiede nis van den wereldoorlog. Eerste Deel. Uitgegeven door Meulenhoff on Co., to Amsterdam. Een werkje voor 't groote publiek, dat popu lair wil zijn en bet is. Uitgegeven in do han dige Meulonhoff-e.ditie, wil het in twee deeltjes, samen zes- a zevenhonderd bladzijden, den heelen grooten krijg beschrijven. Het lijkt ons toe, dat daarvoor do opzet van het eerste deeltje te breed is. We zijn van 't eind nog maar in 't begin vau September. Sedert zijn er vier maanden verloopon, met wel stof voor twee of drie van deze boekjes. En waar is nog het einde van den strijd Maar... dat moeten do schrijvers ook weten. Het deel, dat voor ons ligt, kunnen we aanbe velen. Het geeft ons geen dieper inzicht in vele dingen, het is oppervlakkig. Doch dit kan moei lijk anders, nu de oorlog nog woedt, nu do hartstochten nog trillen in do gemoedoren. Nu, hartstochtelijk is hot werk niet, het is vlot en kalm geschreven en vrij objectief. Het put zijn onderwerpen ook niet uit: in twee a drie bladzijden wordt bijv. de verwoesting van Leu ven geschetst. Doch do voorgeschiedenis, de toestand in verschillende landen, de mobilisa tie in ons land en de ontwrichting der maat schappij in 't algemeen iu de eerste spannende dagen, zijn heel belangwekkend weergegeven. En over 't geheel is het *een aangenaam ge schreven overzicht van de belangrijkste feiten, dat ons nog eens weer de dagen en weken doet doorleven, welke zoo kort achter ons liggen, en dat nu en dan onze herinneringen opfrischt. Er komen aardige illustraties en gefotogra feerde documenten in voor. Caasterlands boschmannetje. Uit Gaasterland meldt de ,,L. Ct.": Uit onzo bosschen is een typische figuur ver dwenen. Voorheen om dezen tijd dwaalde hij er eiken dag rond; nu slechts spooksgewijzo. Het is de houtsprokkelaar echt Gaaster- landsch boschmannetje* onbeholpen en schuw aan don weg, actief en vlug als 'n haas in 't kreupelhout, waar hij do „soaro" eiken- stammetjes monsterde, met 'n kennersoog, de vlijmscherpe knijf hanteerde als 'n koppen sneller de kris en de berkenbanden draaide even behendig. Het sprokkelen ls verboden en de man van de mutserd. officieel althans, ver dwenen uit do Gaasterlanclsehc wouden, □e muggenplaag. Wie denkt in dezen tijd van 't jaar aan muggen, vraagt een lezer aan liet „Haarl. Dagbl." Wij hooren dio diertjes nu niet gon zen en wij voelen hun steek niet, en toch is heb nu de tijd om aau dis plaaggeesten en die ven van onze nachtrust te denken". Wat toch is het geval? Toen het najaar en kouder werd zijn de mannetjes gestorven en hebben de wijf jes hare schuilplaatsen opgezocht om to over- interen. Bij voorkeur kiezen ze daartoe onze woningen, en zitten daar maanden lang rus tig tegen de muren en den zolder van den kel der, of op andere vochtige en donkere plaat sen. Komt nu het voorjaar en stijgt do tempe ratuur, dan ontwaken de dieren en gaan in stilstaand water, in een regenbak, een regen ton, in poelen en plassen, do eieren leggen, aaruit ten slotte weer muggen komen. Deze ermenigvuldigen zich weer in denzelfden zo mer, zoodat eenige geslachten elkaar opvolgen vóór den volgenden ninter, hoeveel per zomer weet men niet zeker. Maar wel weet men dat elko mug, die overwintert, in het voorjaar 300 eieren legt! Derhalve is het nu de tijd om in kelder en schuur de muggen, die daar kalm ziitten, met een doek dood té drukken. Het Engelsche Marschlied. Een onzer lezers vraagt ons do woorden van het bekende, men mag wel zeggen wereldbe roemde Engelscho lied: „It's a long, long way to Tipperary" te geven in ons blad en wij vol doen daaraan gaarne: I. Up to mighty London Came an Irishman one day As the streets are pav'd with gold Sure ev'ryone was gay; Singing songs of Piccadilly, Strand and Lcicoster square, Till Paddy got excited Then he shouted to them there: Refrain. It's a long way to Tipperary It's a.long way to" go! It's a long way to. Tipperary To the sweetest 'girl I know Good bye Piccadilly, Farewelij Leicester square. It's a long, long way to Tipperary But my heart 's right there! It's there! II. Paddy wrote a letter, To his Molly 0', Saying „.should you' not reooive it Write and let me know! If I make mistaken in „spelling", Molly dear, said ho Remember it's the pen, that's bad Don't lay the blame, on'me", HI. Molly wrote a neat reply To Irish Paddy 0', Saying: „Mike Maloney wants To marry me, and so Leave the Strand and Piccadilly Or you'll be to blame, For love has fairly drove me silly Hoping you're the same! Een trefrer. Gert van der Merwe, die te Groen fontein woonde, had, hoewel wrevelig, zich aangemeld ïJs vrijwilliger, om "loyaal" te blijven. Hij had verplichting aan „Oom Lewie" (Botha) Koos, zijn zoon, herinnerde zich nog goed den brand en de ruïnes der, in den oorlog van 1900 verwoeste ouderlijke „plaats" voor een jaar of tien. Thans, hehoorende tot de verde digingsmacht, wilde hij niet deelnemen aan expeditiën buiten do Unie-grenzen. Hij bleef thuis, totdat... zijn vader goed en wel was ver trokken naar een kommando, dat zou operee- ren in den Vrijstaat. Toen ging Koos zich aansluiten bij de „re bellen", die zich verzamelden in het westen, van Transvaal. Op zekeren morgen kwam het, op de gren zen der beide provincies, tot een treffen tus- schen loyalen en rebellen. Het kommando van Gert kreeg het t*> kwaad. Een zijner vrienden, Jan Klein, werd gewond. Die kogel kwam van achter een groo ten „klip". Daar moest een goed schutter zit ten. Gert verliet zijn nog steeds vechtende troep. Alleen, zich zooveel mogelijk dekkende, kroop hij, langs een omweg, naar het „randje" tot een plek waar hij den schutter achter den irlip in net vizier kon «rijgen. De afstand was groot, doch toen Gert gevuurd had zal hij den rebel wankelen en vallen. Hij liep ijlings terug naar zijn makkers. Het "kommando, wij kende, bereikte veilig het „lager". Om Jan eens genoeg óm op het station de leeuwen in ontvangt te nemen. Do vereenig.ing tot bescherming van dieren bezorgde den leeuwen ten slotte een onder komen. Nu staan ze ergens in een voorstad van Berlijn. Zij en hun meester lijden echter hon ger. In don nauwen goleenden kooiwagen loo- pen ze onrustig op en neer en schuren zich ongeduldig do huid stuk. Hun meester geeft hoog op van hun tegenwoordige bescheiden beid. Wat zij krijgen is op krediet gekocht. Zijn laatste beetje geld heeft Kuschlan ge bruikt voor een advortentie om het medelijden van do menschen op te wekken. Maar niemand wil helpen. Voor hot geld, dat hot voedsel van één leeuw kost. kan .men immers drie families te eten geven. PETROGRAD. Rapport van den gene- ralen staf van het Kaukasische leger. De nederlaag van het Tuxksehe 'leger bij Sarykamysj js volledig- Het negende Turk- scbe legerkorps werd geheel vernietigdwij maalcüeu den korepoomraandant Iskhan pasja krijgsgevangen, benevens de comman danten van de 17e, 28e en 29e divisie, met bun staven verder ruim honderd officieren en een groot aantal soldaten. De Turksche verliezen aan dooden en gewonden zijn zeer groot. Wij veroverden vele kanonnen en mi trailleurs, groote hoeveelheden munitie en voorraden levensmiddelen. Een onzer compagnieën nam den gehee- len staf van het negende legerkorps gevan gen. Onze zegevierende troepen vervolgen de iest van het tiende legerkorps, dat zich door de vlucht zocht te redden. Bij den aanval op Ardagan chargeerde een regiment Siberische cavalerie twee Turk sche compagnieën, terwijl een eskadron van dat regiment het vaandel van het 18e regi ment uit Konstantinopel veroverde. De Turken trekken over de geheele linie tenig. Elders geen wijziging in den toestand. LONDEN. Aan den „Times" worden uit Petersburg bijzonderheden geseind over de Russische overwinning op de Turken bij Sarnkamysj (op Russisch gebied aar den weg naar Erzeroem). De Turken gingen daar tot krachtiger offensief over ten einde hun troepen bij Ardakkan en in het Olty- gebied terug* te kunnen trekken zonder al te "zwaar verlies. De Turken zonden na ver sterking van hun stellingen een divisie voor waarts met 3000 man cavalerie en acht kanonnen, rraar een Russische aanval dwong hen met groote verliezen terug te trekken. De Turken misten alle mogelijke transportmiddelen en alle voorraden, en zelfs de kanonnen moesten door de soldaten op de schouders naar het gebergte worden gedragen. Te Tiflis kwamen 1200 Turksche gevangenen aan. LONDEN, 6 Jan. (Reuter.) De En gelsche bladen wijzen op de groote beteeke- nis van de Russische overwinning in den Kaukasus. Zij verwachten hiervan belang- j rijke politieke gevolgen. PETROGRAD. Uit nadere bijzon derheden over den slag hij Sarykamisj blijkt, dat de Turken dappere, doch ver- Klein. had Gert zich niet kunnen bekomme- géefsche pogingen deden om „door achter- "w,- hoedegevechben hun terugtocht te dekken. Overal verkrijgbaar. Mot Se ver1 an overs, FABRIEK VAN Militaire Hoofdtooisels, Lederwerken, Passementeirieën en Borduurwerken. BR EO A. MiMtaïre Kepi's, A. FRANS Co., HAARLEM, Jansstraat 65, o. h. Gouvernement. Specialiteit in prima Schouderbedekkingen, Sabelkwasten, Ie kwaliteit Militaire Handschoe nen. Alle artikelen tegen streng concur reerende prijzen(31) E RECORD SISAREN VAN NEDERLAND. CKmNbins {rookt Maar, tegen den avond, ging hij terug naar de plaats waar hij Jan had zien ineenzinken. Hij vond een bloedig spoor, dat hij kon volgen tot achter den grooten klip. Daar lagen twee lijkenhet ééne van zijn vriend, het andere van.... Koos, zijn zoon, dien hij thuis waande om op de „beesten" te passen. F. M. K. Een spoorwegongeluk. Omtrent een spoorwegongeluk, dat Zon- plaats gehad en waarbij oenige reizigers ge kwetst zijn, vernemen wij van een der ge wonden nog het volgende: „De trein was op den bepaalden tijd van Roosendaal vertrokken en ongeveer twee uur later van Esschen. Tot Capellen ging alles goed, maar even verder hoorden we plotseling een hevig gekraak. De trein bleek uit de rails geloopen. Verschillende wagons lagen versplinterd over den weg. Ik kwam er betrekkelijk goed af, want alleeD mijn arm is gebroken. De Duitschers vertelden later dat er een botsing had plaats gehad, maar dab is niet waar, want er was geen andere trein te- zien. Op de „Kommandantur" te Antwer pen vertelde men dat er 14 dooden en 50 gekwetsten waren." Honden als ordonnansen. Voor een goede leiding en vlotte samem werking van de verschillende onderdeelen is een vlugge en juiste overbrenging van berichten en bevelen noodig. De hiertoe ten dienste staande middelen zijn telegraaf, telefoon, draadlooze telegra fie, optische seinen, ordonnansen te paard, per rijwiel, te voet, per auto of wel per vliegtuig. Aan deze lijst zal de „Instruction sur la liaison" thans moeten toevoegen honden. In het Fransche leger wordt i..l. tegen woordig een veelvuldig gebruik gemaakt van deze viervoèters, om berichten en be velen over te brengen tusschen verkennings detachementen en vooruitgeschoven afdee- lingen en de groepen. De bonden, die in een koker, aan den halsband bevestigd, een ge schreven mededeeling overbrengen, toonen zich uitnemende leerlingen, schrijft de di recte ur van het „Institut de psychologie zoologique" in de Matin". Tien leeuwen In oorlogsnood. Hot „Berl. Tagebl." vertelt van tien leeu wen, die op het oogenblik in Berlijn, na aller lei avonturen, gebrek lijden ten gevolge van den oorlog. De Oostenrijksche temmer Joseph Kuschlan werd op een reds door Rusland met zijn tien Berberleeuwen, dicht bij de grens, door den oorlog verrast. Hij zou gaarne gevlucht zijn, maar kou met zijn gezelschap niet vlug genoeg wegkomen. Onderweg bleef hij steken'. Russi sche granaten vlogen links en rechts om zijn wagens en één sloeg zelfs een gat in zijn woon wagen. De clioren brulden vroeselijlc en de tem mer had al zijn koelbloedigheid noodig om te zorgen, dat zij niet los raakten. Het gevaar werd nog grooter, toen de leeuwentemmer ook het vuur van Duitsehc zijde kwam. Dag en nacht waakte do oude man bij zijn dïercu. Het brullen van do leeuwen beveiligde bom tegen de zwervende Kozakkon hordon. Toen do Duitschers hem hadden ontdekt, was voorloopig aan zijn nood een einde gemaakt. De leeuwen, die onmiddellijk tot compagnies- leeuwen benoemd werden, haddon goede dagen, lederen dag kregen zij versch vleesch van ge vallen paarden. Een luitenant ontfermde zich ten slotte over 't gezelschap en zond het naar Marienburg. vanwaar het op bevel van de mi litaire overheid naar Berlijn geëxpedieerd werd. De eigenaar moest echter al zijn he.bben houden in den 6teek laten en kwam met niets anders dan zijn dieren in Berlijn aan. Zijn geld was nagenoeg op. Hij had niet Heldhaftig en hardnekkig werd door hen gepoogd Sarykamisj vast te houdenteen hun stellingen ernstig bedreigd werden, deden de Turken herhaaldelijk verwarde uitvallen, waarbij zij den vijand met de bajonet te lijf gingen. Zelfs de gewonden schoten nog, als zij reeds waren neergevallen. Vele krijgsgevangenen werden doodge schoten omdat zij poogden te ontvluchten. Volgens een telegram uit Tiflis zou de bedoeling van den snellen opmarsch der Turken in het Sarykamisj-district zijn ge weest om hun troepen in de omgeving van Ardakkan en Olty gelegenheid te geven terug te trekken zonder al te groote ver liezen. Hun operaties ondervonden bijzondere moeilijkheden, niet alleen ten gevolge van de weersgesteldheid, maar ook ten gevolge van onvoldoende uitrusting. Zoo beschik ken zij niet over de noodige treinenalle voorraden moesten gedragen worden door de soldaten of wel door daartoe gerequircer- ,de burgers. Het is teekenend, dat het wapentuig, te Sarykamisj buitgemaakt, grooten deels van Duitsch maaksel is. De spoorlijn tusschen Sarykamisj en Kars, door de Turken onbruikbaar gemaakt, is reeds hersteld. Het verkeer heeft geregeld plaats. i LONDEN- Berichten uit Petersburg, die nadere bijzonderheden bevatten van de Turksche nederlaag in den Kaukasus, too nen, dat het Turksche leger, na bij Ar- dakan door de Russen te zijn verslagen, nu bijna geheel is omsingeld door de Russische troepen De Turken strijden wanhopig in een poging om de verschillende tröepenaf- deelingen te verzamelen in dé nabijheid der rivier de Tsjorslc. De Russische cavalerie vervolgt den vijand krachtig en diens over blijfselen zijn bestemd geheel ten onder te gaan, daar de terugtochtswegen diep onder de sneeuw liggen en 'volkomen onbegaan baar zijn. De Turken streden met den moed der wanhoop, en slechts weinigen gaven zich over gedurende het eigenlijke gevecht, dat 48 uren onafgebroken voortduurde. Teu slotte zagen zij in dat hun toestand hope loos was, en gaven zich in zoo grooten getale over, dat hun massa een last begint te wor den voor den overwinnaar. ^ILLIAM PIT^V ri ;in n n rti.ir Do echte „ENGELSCHE" zitten beter dan de eigen gemaakte. f 1.48, met zijde gevoerd f 1.98. Na ontvangst, van postwissel of per rem bours (vracht 15 ct.) alleen vermelden gewone of groote maat. Viamfngstr. 23-25-27, den Haag. begint, weer een Scbriftel. Cursus voor Kommies (ex. 1915), Hulpkeurmeester, Postbeambte: Taal, Rekenen en Natuurkunde voor 1.50 per 3 rand. Engelsch Schriftelijke leercursus voor de Engelsche taal in 26 lessen voor 2.50 per 3 maanden. Vraagt een studiegids. Aanvang Jan. i 9 8 5. J. H. VAK DER VLIET, Blauwburgwal 18 A'dam. N.B. Profiteert van deze belangrijke reductie. PETTEïtFABRSEK Niauwendijk 33, Amsterdam. Tel. 10092. j Veldgrijze pettan in ieder verlangd model. Kepi's ex'ra licht gewicht. Na ontvangst der bestelling volgt onmiddellijke verzending. (20) (Bee-nwindsels) in militaire kleur; uit één stuk gesneden, dus zon der naad; franco per post na ont vangst postwissel ad. f 1,90 Hoogstraat 181, Rotterdam. Wij verkoopen al léén 't eetiig juiste model. <33) HUISHOUD JAM EN APPELSIROOP zijn smakelijk en vee! goedkooper dan boter. Fabriek ALTENA bij Nijmegen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 4