rwmmm Legerzaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. 3DE3 SOLDATE3VCOUFTAIVT traïi Vrijdag O Januari 1 015 3 oud-minister van Marine, den gep. vico-admi raal W. L. A. Gericke. Do Minister van Marino werd bij do droeve plechtigheid vertegenwoordigd door don kapi tein t/z. W. C. J. Smit, chef van don Marine staf. Voorts waren op don doodenakker aanwezig, om don ontslapene do laatste eer te bewijzen de ojid-Ministers van Marine Cohen Stuart, Röell en Wentholt; de kapitein t/z. Van Bleys- wijk Ris, inspecteur van do artillerie der Ma rine vele oud-vlag- en hoofdofficieren der Ma rine, onder wie* de vico-admiraals Engelbrecht, Koster, v. d. Bosch, Mac Leod en Schippers; schout-hij-nacht Commijs; kapitein t/z. Beuc- ker Andrea** oud-inspeetcur van den Marine- stoomvaartdienst; Backer, Wolterbeek, Rein- ders, Van Scheers, Boelen en Van Ressem. Nadat de kist, gedekt door enkele bloem stukken, if de groeve was nodergelaten, dankte een der familie-leden voor de betoonde deel- Uit de Staatscourant. Bij K. B. is mot ing. van 2 Jan. by den Marine-stoomvaartdienst benoemd tot off.- machinist 2e kl. de hoofdmach. W. G. M. Brouwer. Bij K. B. is benoemd bij het res.-perso neel der landm. bij het wapen der genie, bij het reg. genietroepen tot res. 2e luit. de vaandrig Buhrman, van hot korps. Bij K. B. is de gep. majoor der cav. J. M. baron van Boecop bestemd voor den dienst bij een mtorneenngsdepot. Bij K. B. is bij het personeel van don gonecsk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2o 3d., de arts A. Ligtenstein. Het garnizoen te Gouda. Naar de „Goudsche Ct." meldt heeft naar aanleiding van het stellig gerucht in de ge meente Gouda, dat het garnizoen naar elders verplaatst zou worden, het bestuur der Kamer van Koophandel zich gewend tot den opperbe velhebber en hem telegrafist# verzocht, met het oog op de groote belangen, die daaraan voor Gouda verbonden zijn, om het garnizoen niet uit Gouda weg to nomen. Namens het bestuur van de vereeniging „Gouda Vooruit" werd een telegram gezonden aan het Kamerlid voor Gouda, ten einde diens tussohenkomst in te roepen bij de hooge auto riteiten. De Goudsche Winkeliersvereeniging richtte eveneons een telegram aan mr. Van Doorn en tevens aan den Minister van Oorlog. Bij het bezoek van jhr. mr. W. Th. O. van Doorn aan den Minister van Oorlog werd hem medegedeeld, dat op het besluit tot wegneming van het garnizoen uit Gouda niet kan worden teruggekomen, omdat de recruten in den kortst mogelijken tijd moeten worden geoefend en daarvoor te Gouda de gelegenheid ontbreekt. De besluit geldt slechts voor den tijd van de mobilisatie, al blijft de kans bestaan, dat ook na dien het garnizoen van Gouda naar elders gaat. Mr. van Doorn heeft zich daarop gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en liem verzocht bij zijn ambtgenoot van Oorlog steun te verleenen aan de pogingen, die door mr. Van Doorn zullen worden aangewend bij den opperbevelhebber om te trachten of Gouda op do oen of andero wijze voor het verlies van het garnizoen schadeloos zou kunnen worden gesteld. De Minister van Binnenl. Zaken heeft steun in dezen toegezegd. S. v. d. H. Uw reel am obe rich t. kunnen wij niet plaatsen. Het andere wilt u ons wel overzenden, aangezien wij daarbij mot uw schrijven geen rekening kunnen houden. Bed. Joost v. Vondel. Ongeschikt en veel te groot om nü nog te plaatsen. Red. W. to H. "Wij begrijpen uw bezwaar vol komen en eerbiedigen heb. Maar aan verande ring zoo dezo al technisch mogelijk zou zijn zit zeer veel vast. Wij zullen de zaak nagaan. Red. G. v. d. Z., Roekan je. In het eerste num mer van elke week komt reeds een schaak- rubriek voor. Red. W. M. v. d. W., Den Helder, zult de beste inlichtingen hieromtrent kunnen krijgen aan het Prov. Comité v. onfcw. en óntsp. van miltairen in Noord-Holland, secr. Volksuniver siteit, N. Doelenstr. 12, Amsterdam. Adressen van beroeps-artiston zijn ons onbekend. Bod Uit Westervoort! Mil.-korp. W. J. Koendera schrijft ons: Had in begin December door de uitnemende zorgen van den luitenant Damen von Buchholz, de goede oude Sint, de bezetting van 't fort bij „Westervoort" niet vergeten, door ons te verrassen met een tombola met zeer aardige prijzen, naet melkchocolade een taaipop en 10 sigaren. De moeite was het waard die verdeeling te zien en dio drukte aan te hooren. Een spontaan ,,lang leve onze luitenant" steeg uit do rijen der soldaten op en den lui tenant word in triumph door de cantine rond gedragen. Ook met de Kerstmis, werden wij weer ver rast. Het comité voor „Kerstgaven" had een som beschikbaar gesteld om de bezetting eons lek ker te onthalen en wederom door de zorgen van lui tenant D. is hot Kerstfeest niet onop gemerkt voorbijgegaan. Gedurende 3 avonden werd er gezellig gefuifd, en op melkchocolade en chocolade gotracteerd. Nu we hebben dan ook lokker gesmuld en alles is naar wensch van stapol geloopen, waarvoor onzen welge- meenden dank, aan het oomité voor deu mil- den gift. Als wij nu meenden dat de feest avonden voorbij waren, hadden wij het toch mis. Bij de wisseling des jaare kwam luitenant Vermeulen om» verblijden met de tijding, dat wij van liet oude in het nieuwe mochten feest vieren, dat wa© boven alle verwachting en de luitenant werd hartelijk toegejuicht. Uns on langs opgericht muziekkorps kwam nu uitste kend van pas, daar zij door het spelen van opwekkende stukjes, marsehen »>n walsen de vroolijkheid verhoogden. Onder hot spelen van het Wien Neerlands Bloed en een omgang over het fort werd deze feestavond omr twaalven gesloten. Nogmaals een woord van dank aan allen dio hebben medegewerkt om deze onvergete- 1 ijken feestavond»m te doen slagen, als ook aan onzen fortoom mand ant dio permissie gaf deze avonden te vieren. Namens do bezetting W. J. KOENDERS, mil. korpl. Het feest van de 4e Compagnie. Mil.-korp. A. v. d. Linden schrijft ons: 30 December heeft de 4e Compagnie (3e bat.) feest gevierd. Hiertoe door een milde gift van een gever, dio onbekend wensch te te blijven, in staat gesteld, beeft de commissie, die zich uit het personeel der compagnie had gevormd, een feest georganiseerd, dat inderdaad schitterend is geslaagd. Tegen liet op hot programma vastgestelde uur vulde do aardig versierde zaal zich allengs en reeds dadelijk heerschte er een opgewekte stemming, waartoe de keurige muziek van een strijkje niet weinig meewerkte. Klokke zeven werd het feeRt geopend met een passend woord van den korp. Van der Lucht, lid der feestcommissie, waarbij allen hartelijk welkom werden geheeten, in het bijzonder de compagniescommandant, kapitein Faber, wien bij het betreden der zaal een warme ovatie was gebracht. Daarna volgden achtereenvolgens de verschil lende nummers van het uitgebreide program ma. Voordrachten, muziek en zang wisselden elkander af. Van de verschillende medewerkers noemen we o.a. den heer Cocadorus, die met zijn grap pen en kwinkslagen het gezelschap vermaakte. Zijn „Nieuwjaarswensch" en de „Brief van den Vredesengel aan hare Majesteit do Konin gin", oogsten een warm applaus. Verder den korp. v. d. Lucht, die o.a. een door hem zelf gemaakt zeer geestig liedje over Katwijk's dui nen ten beste gaf; den korp. Flip Heyl, wiens imitaties en voordrachten veel succes ihadden, en den mil. Oostveen, die eenige keurige zang nummers debiteerde. De overige medewerkers te veel om op te noemen, zorgden er voor dat de aandacht steeds gespannen bleef. Aan het slot van den avond wees de heer Cocadorus in een half ernstige, half luimigo toespraak op de goheele verstandhouding tus- schen kader en manschappen, die in ons leger bestaat, hetgeen hem bij zijn bezoek aan ver schillende forten en garnizoenen was opgeval len en wat ook weer dezen avond was geble ken. Vermelden we nu nog, dat ieder der feestge- nooten verrast werd met een zakje Sigaren, ter- trijl bons werden uitgereikt, waarop men limo nade, bier o. d. kon ontvangen, dan mogen we zonder overdrijving zeggen, dat de onbekende gever, die op zoo ondubbelzinnige wijze blijk faf mee te voelen met de soldaten, hun wer- elijk oen onvergetelijke avond heeft bereid. Met het „Wilhelmus" door allen staanden aangehoord en een „Leve de Koningein" werd het feest besloten. L. Uit Ede. Korp. W. M. v. Hal schrijft ons: Dezer dagen trad voor ons in do Gymnastiek zaal de heer Jos v. Herwaardon op korporaal bij do landweer. \Vij hebben gemerkt hier te doen te hebben met iemand, die meermalen voor het voetlicht was geweest. Iemand, die toonde in allo opzichten thuis te zijn op het tooneel. De Edeecho soldaten zijn op het punt van voordrachten, bioscoopvoorstellingen enz. misschien wel wat verwend, maar de avond ons gegeven door den heer Herwaarden, mag gerust opgenonxm worden in de rij vai de beste avonden gedurende den mobilisatietijd. Dit ge tuigde het daverende applaus na zijne kwink slagen. Eenig waren zijnLiefde en Huwelijk, de Oppasser van den Luitenant, Kunst en geen Kunst, maar het allermeest liet bij zich zien in de hoogst amusante voordracht De. School meester. Ook kregen wij van hem stukken van ernstiger» inhoud te hooren zooals: Het Irind van den mijnwerker. Hij heeft ons een genotvollen avond bereid. Hoe jammer, dat de zaal zoo stecht bezet was. Had men misschien niet voel verwacht of was men niet op de hoogte gesteld van dezen avond? Ik weet het niet, maar ik hoop. dat wanneer Van Herwaarden weer optreedt, de toeloop grootor zal zijn om zoodoende de too- nen, dat men ook eigen krachten op de juiste waarde weet to schatten. Eveneens hoop ik dat Van Herwaarden zich niet heeft to leur doen stellen, door de weinige hoorders, maar spc»?dig weer voor ons zal optreden, w'ij mis sen hem noode. v. H. Uit Hansweert. Korporaal C. van der Swaluw schrijft: Wederom heeft ons detachement Hansweert een paar genoeglijke avonden gehad n.m. Oudejaars- en Nieuwejaarsavond. Ik voel me dan ook gedrongen, een en ander over die avonden in „De Soldatencourant" te plaatsen. Het zal uit den aard der zaak maar een greep zijn uit het vele, dat ons werd geboden. Aller eerst past het mij een hartelijk woord van dank te brengen aan de plaatelijke commissie voor ontwikkeling en ontspanning dér militairen (en* inzonderheid haar ijverigen voorzitter, den Weled. lieer v. Doornick). Zij toch organi seerde die gezellige bijeenkomtsen. Reeds vroe ger smaakte ik hot genoegen in „De Soldaten- courant" te kunnen mededeelen, dat, dank zij hot initiatief van onzen detaohomen+sooanman- dant Tad erna, een „Militair Tehuis" werd ge sticht, t. w. in de zaal van den heer Mollct. Maar daar bleef het niet bij. Verschillende in gezetenen van Hanswoort en Kruiningen ver bondon zich elke week een kleinigheid te offeren en die bijdragon worden verbruikt ten gerieve van de militairen. Dit alles bewijst ten duidelijkste, dat de verstandhouding tus- echen militairen en burgerij niets te wenscben overlaat. Geen wanklank wordt dienaangaande ooit gehoord. De goede gezindheid van do bur gerij wordt in dezen door ons ten zeerste ge waardeerd. Vergeef me deze uitweiding. Maar nu ter zake. Om 8 uur zonden de feestelijkheden begin nen. Bij bet binnentreden in de zaal werd mijn oog aangenaam getroffen door een versiering, die op doelmatige wijze was aangebracht. Allo eer aan sergeant De Jong, den bewerker van dit alles. Onze commandant, Taxioma, opende met een toepasselijk woord den avond, daarna gaf hij liet woord aan den Weled. Heer Lensrvold. Dezo schetste in welgekozen bewoordingen den vreeslijkon toestand, waarin een groot gedeelte van Europa verkeert. Ook de nadeelige gevol gen voor ons land bracht hij in 't midden. In vurige, welsprekende taal herdacht hij de hoogo Christelijke feestdagen, zoo pas gevierd en eindelijk wekte hij zijn hoorders op, toch steeds GoJ getrouw te dienen in alle omstan digheden des levens en vooral in dezen benar den tijd. Nu bracht hij ook in zijn rede hot gezellig samenzijn ter sprake, 't Was, zooais mijnbeer Lensvelt ter edit opmerkte, een ver goeding voor hot niet kunnen meevieren van deze feestdagen in den huiselijken kring. Hij sprak tot slot den wensch uit, dat het feestje in aHo opzichten uitstekend mocht slagen. Ais nu begonnen de feestelijkheden. Wij had don de oer in ons midden te hebben mijnheer De Laat, in garnizoen te Utrecht. Deze be gon met achtereenvolgens de verschillende nummers van zijn repertoire af te werken. Wat heeft hij ons doen lachen! Het zaaltje daverde soms. Zijn voordrachten had hij dan ook good gekozen. In den geest zie ik hem nog voor me. Neem b.v. zijn voordracht „Laura". Wat kreeg ik en zeker al de aan wezigen met mij. een diep medelijden met dien ongelukkigen Kees, die na al zijn ontroe rende emeekzangen niet gedaan kon krijgen, dat Laura haar raampje opende, om Kees te woord to staan. Zelfs bij de „liefelijkste" tonen, die bij aan zijn „in-modern" instru ment ontlokte, bleef zij, onvermurwbaar. Arme Kees! We kunnen dan ook goed begrijpen, d.\t hij eindelijk in arren moede de vuist naar het raam uitstak en de voor een meisje zoo vreese- lijke woorden bulderde: „Laura, ik wil nu niets meer van je wetenik hoop, dat je nooit een man krijgt!" Ook de dames uit Hansweert kregen een beurt en een goede beurt. Ondeugend kan hij zijn, hoor! Jammer, dat er geen dames uit H. aanwezig waren. Ook wijze lessen gaf hij ten beste. Neem b.v. maar zijn voordracht: „Je bent verloren". Enfin, ik zal er mee ein digen. maar dit kan ik met zekerheid zeggen, dat hij tot aller genoegen zijn coupletten zong. leent. Voor hen die er aan willen deelnomen, richtte men een cursus op in do drie moderne talen, waarbij drie dor manschappen hunne hulp als onderwijzer verleenen. Voor do go heele compagnie wilde men op Oudejaarsavond een feestje geven, doch do deelnamo was te klein, zoexiat heeren officieren een plan smeed den, ons toch to verrassen. Ho© groot nu dio verrassing was, ons uitge- noodigd te zien ter bijwoning van een warm souper, dien avond, za! iedereen wol kunnen begrijpen. Natuurlijk kon men in zoo'n kleine cantïno niet alle manschappen uitnoodigen, zoodat alleen zij verzocht werden, die zich jegens de compagnie verdienstelijk gemaakt hebben, door hot medespelen ten tooneel© of door hot geven van lessen. Onze kapitein, die met. verlof was, zond ons 6©n telegram met gelukwenschen, en heeren officieren spraken ons toe, niet als onze supe rieuren, doch als kameraden. We zullen dan ook nooit vergoten dit heerlijke fuifje, dat tot '8 morgens 7 uur duurde, en waarbij onze lui tenants Struys en Evers, ons getoond hebben, vrienden to zijn van hun minderen, zonder daarbij hun prestige te vergeten. Nogmaals dan ook onzen hartelijken dank! Uit Rljsbergen. Soldaat H. Holtus schrijft ons: Na terugkeer to Rijsbergen uit het aardige en gezellige Zundert werden door ons onder deel weder plannon beraamd een feestavond te organisecren. Daartoe aangezocht door den hoogedelge- strengen heer De Koek van Leeuwen, onzen hooggeachten bataljonscommandant, traden als feestcommissie op de Hoogedelgestrenge heer majoor Vries en de beide 1st© luitenants Boe len en P. do Jonge, door wie als feestleider werd aangewezen de 1ste luitenant P. do Jonge. Do feestavond word gehouden in do cantine, die voor deze gelegenheid door eenige rappe handen met vlaggendoek en sparregroen kun stig was versierd. De leider opende den feestavond met eon toe passelijk woord, waarna aan de voor deze ge legenheid geëngageerde duettisten de heer en mevrouw Joe en Nellj Krijnen uit Breda, voor onze Eindhovonsohe jongens geen onbekenden, het woord werd gegeven. Hetgeen het duo Krijnen ten gehoore heeft gegeven, was. zooals wij van hen gewoon zijn, uitstekend, menigmaal hebben do neer en me vrouw Krijnen met hun kluchtige voordrach ten de toehoorders doen schuddon van bet lachen, speciaal „de muzikale terechtzitting" en „Toen ik nog niet wist wat liefde was" wekten den laohluöt op. Onze Harmonie, onder handige leiding van haren directeur, den heer Bonants, zorgde voor het muzikale gedeelte en werd uitbundig toe gejuicht. Na afloop dankt© de ledder de artisten en muzikanten voor hunne prestaties en sloot dezen feestavond met een driewerf hoera voor onzen troep. De feestcommissie, de artisten en muzikan ten en allen die tot hot welslagen van dezen Een Duitsche kruisers-flotielje heeft in December een aanval gedaan op de Engelsche Oostkust, en eenige dagen later volgde een aanval van Engelsche oorlogs schepen op Cuxhaven, achter Helgoland. Er had een verwoed gevecht plaata, zooals onze lezers weten, en dat werd niet alleen op het water gevoerd, maar ook onder het water en in de lucht. Er namen onderzeeërs en Zeppelins aan deel. Onz© plaat hierboven laat zien, hoe de Britsche kruisers niet alleen op de Duitschen oorlogs schepen echoten, maar ook op de schepen in de lucht. Het eerste vreemde land, dat Duitsche soldaten binnen zijn grenzen zag, was het groothertogdom Luxemburg. Voordat Duitsehland den inval deed in België, zond het zijn troepen over de sporen in Luxemburg, die alle in handen van Duitschers zijn. De Luxemburgsche regeeriDg kon daar niets tegen doen en de goede verhou ding tusschen Duitsehland en het groothertogdom is ook met verstoord. De jonge groothertogin van Luxemburg, Marie Adelaide, Leeft zelfs in haar slot te Biebrich aan den Rijn een lazaret voor Duitsche gewonden ingericht Hierboven wordt ons een kijkje in dit hospitaal gegund. Bovenstaand kiekje verplaatst ons in het zoo vaak genoemde Argonner Woud in het Noorden van Frankrijk. Daar liggen reeds maanden lang Franschen en Duit schers tegenover elkaar. Liggen, in werkelijke beteekenis, want het grootste gedeelte van den tijd wordt in liggende houding doorgebracht in de loopgraven Het plaatje vergunt ons hier een gezicht op de Duitsche loopgraven daar. Ze zien er keurig genoeg uit, nietwaar, gegraven in een aarden wal en met boogvoormige venstertjes als de loketten van het plaatskaartjes-bureau op hot station. Op het oogenblik, dat het kiekje is genomen, was de lucht blijkbaar zuiver, anders wagen de mannen ■ink niet zoo aan hun venstertjes. Dit bewees het daverend applaus na iedero voordracht. Willen dus anderen ook eens oen dergelijk avondje geven, noodig dan mijnheer I l)e Laat uit en het succes is verzekerd. j Nu iets over de traktatie. Wat hebben we gesmuld van de heerlijke oliebollen, die juffrouw Van der Hooft hod j gebakken. Onzen hartgrondige® dank aan de I juffrouw. Zij heeft ons allen ten zeerste aan zich verplicht. Ook nog ons aller dank aan den heer Van den Bertf voor zijn zoo lekkere siga ren. Haast zou ilc nog vergeten, dat klokslag 12 uur, bij den aanvang van het Nieuwejaar, allon elkaar, voorgegaan door onzen detache mentecommandant, hartelijk geluk wenschten. Na afloop nam de Weled. Heer v. Doorninck het woord, bedankte allen voor hun aanwezig zijn in do zaal en sprak tevens de belofte uit, dat do commissie zou blijven trachten tot nut en genoegen van de militairen werkzaam te blijven. Een hartelijk applaus volgde nu. Ten slotte nam ook de commandant, Tad erna, het woord. „Hot was hem een be hoefte", zoo zeide hij, „•allereerst den heer v. Doorninck te bedanken voor alles, wat hij heel belangeloos voor de militairen deed". Ook mijnbeer De Laat werd door hem in hartelijk gekozen bewoordingen dank gebracht en zijn accompagnateur niet te vergeten; eveneens sergeant De Jong voor zijn mooi aangebrachte versiering. Telkens klonk nu een krachtig I applaus door de zaal en een welgemeend, spon- taan aangeheven geroep van ..Lang leve onze commandant, lang leve mijnheer v. Door ninck", besloot den welgeslaagden avond. C. v. d. SWALUW. Uit Numansdorp. Men Btihrijft ons uit Numansdorp: Wo liggen hier nu reeds vijf maanden, een heelon tijd dus. Hadden we vooruit geweten vijf maanden hier in dit dorp, als soldaat te moeten doorbrengen, ver van vrouw en kin deren en zonder bron van inkomsten, we zou den ons gek gepraktizeerd hébben. De één nu is er gemakkelijker, de ander wat moeilijker doorgerold, doch wij hebben den moed er niot bij verloren. Hoe kan liet ook anders? We zijn allen goed ingekwartierd, en zij, die Numansdorp en hare bewoners kennen, weten hoe gastvrij men daar is. En dan die helder heid. die in ieder gezin zijn cachet heeft. Men komt na den dienst in z'n kwartier en vergeet geheel een soldaat te zijn. Wat 'n verschil met het kazerneleven, of het ver blijf in do forten. En toch trachten heeren officieren ons het verblijf onder de wapenen nog aangenamer te maken. lederen Zaterdagavond worden we onthaald op voordrachten, tooneelstukjes, enz., gegeven door manschappen der compagnie, terwijl de stafmuziek hare medewerking ver avond hebben medegewerkt, onzen oprechten dank. Landweereoldaab H. Fort Overënscheweg-Jutphaas. Mil. v. Praag schrijft mede namens zijn kameraden Wij zijn duizendmaal dankbaar aan de oom missie voor hetgeen zij voor ons allen heeft gedaan, en moeten allen bekennen, dat wij de Kerstdagen en oudejaarsavond echt gezellig hebben doorgebracht met al de lekkernijen, welke wij genoten hebben, ons door de commis sie aangeboden Daarom hulde en dank aan het comité. Ook onzen hartelijken dank aan onzen fort- commandant, die zijn vrijwillige medewerking aanbood, om deze avonden zoo gezellig moge lijk te maken. Ook onze hulde gebracht aan onze onderofficieren en de heeren Bacs en Van den Born, dio voor een gezellig stukje muziek hadden gezorgd, wat deze avonden nog meer opvroolijktc. Kortom, deze avonden, dio netjes en pleizierig werden doorgebracht, zul len ons nog vele jaren in het geheugen blijven. N.B. Daar ook onze fortcommandant onze forten gaat verlaten, roepen wij hem een hartelijk saluut toe ea tot wedorziens en hopen dat bet hem zoo goed mogelijk moge gaan, naar eigen wenschen. Uit aller naam, I. v. PRAAG. Uit Loevestein. Mil. Pabon schrijft ons: Ook op Loevestein mochten we ons Kerst feest houden to midden eener prachtig ver sierden en schitterend verlichten Kerstboom. Nadat de res.-2e-luitenant Grolman een kort openingswoord had gesproken, verkreeg onze geachte fortwachtor (de heer Schanstra) het woord, die ons op uitnemende w ijze het vieren van het Kerstfeest uiteenzette, daaraan nog een Kerstverhaal vastknoopende. Onder dit alles waren gedienstige handen in de weer om den inwendïgen menseh t© ver sterken, chocolademelk en nog veel meer lekkere stroomde rijkelijk toe, evenals sigaren en sigaretten. Na afloop van dit wachtte den manschappen nog het beste. De serg.-maj.- instr. Van Raamsdonk, die ook in deze weer blijk gaf den soldaten een warm hart toe te dragen, oogstte bijzonder de algemeen© be langstelling met zijn „Tombola", zoodat ieder soldaat in de gelegenheid werd gestold een Kerstgeschenk, hoe klein ook (hierbij denken we: weinig maar uit een goed hart), in ont vangst te nemen. Zeer voldaan keerden dan ook allen na afloop hiervan naar hun kamer terug. Ten slotte reet mij nog een woord van dank te brengen aan de verschillende gevers van al het goede en heerluke dat ons dien avond gewerd, aan onzen fort-oommandant (kapi tein Valewink), en om kort t© gaan, allen die tot het welslagen van dezen ons zoo genoeg lijken avond hebben meegewerkt, bierbij ook niet te vergeten de versierder» van den Kerst boom ©n niet 't minst onzen ge achten serg.- maj. Van Raamsdonk. Eoro wien eere toekomt. PABON. Help Elkander. Mil. P. van Os schrijft ons: Reeds vijf maanden staat ons leger en onz© vloot gereed, zoo het noodig is, wat God ver hoede om ons geliefd vaderland te verdedi gen, daar wij geen troemde indringers zullen dulden. In hot j.I. Vrijdag verschenen nummer van ons orgaan, de „Soldatencourant", heb ik met genoegen gelezen, dat op verschillende plaat sen, aan de grens en langs de kust de militai ren, zoo recht gezellig Kerstfeest hebben ge vierd. Ook hier hebben velen genoten, beide Kerstdagen in het Mil. Tehuis. Ik had zelf het genoegen, dat ik 2den Kerstdag en Zon dag in mijn familiekring was. Maar om kort te gaan, ik dacht, er wordt toch veel gedaan voor on3 militairen. Want hadden de verschillende comité's zich niet zoo geweerd, dan waren de Kerstdagen voor velen1 geweest, als gewone da gen nu ja, wel niet zoo veel dienst, maar toch eentonig, terwijl nu velen hebben genoten, door tusschenkomst van de comité's welke verschil lende versnaperingen zond, daartoe in staat gesteld. Verschillende Comité's zijn werkzaam voor de Belgische vluchtelingen, om hun lot t© verzachten, waar ik van hart© me© sympathi seer, Maar wanneer wij eens rondzien naar on ze eigen landgenooten ,dan geloof ik wel, dat - hot Kon. Nat. Steuncomité een zware taak j heeft t© vervullen, om in de nooden van ons j volk te voorzien. Het kan toch niet ontkend worden, dat velen van ons volk, in dezen win- tertijd, nu alles zoo duur ia, en de werkloos heid niet gering, blijde zijn wat te ontvangen, I terwijl in normale tijden, door menigeen daar- voor bedankt zoude worden. Ik neem de vrij heid, door middel van ons orgaan een beroep te doen, op alle mannen, van Leger en Vloot om het steuncomité een handje te hblpen. En stel ik voor, om, wanneer wij tractement beu ren, dan een kleine gave af t© zonderen, voor het Steuncomité, dit is toch naar ik hoop geen bezwaar. Menigeen zal wel wat willen offeren voor zulk een schoon en noodzakelijk doel, en wanneer dan de vrede spoedig wederkeeren mag, wat God geve, dan kan van ons gezegd i worden: de militairen liebben toch ook wat ge- i daan voor ons volk, zo hebben ook den binnenr landschen vijand geweerd, namelijk den honger en de armoede zooveel in hun vermogen was. Gegroet P. v. O., 1 B. 2 C. 22 R.-I. (Wij hebben om de goede en hartelijke be doeling ervan, natuurlijk geen bezwaar tegen plaatsing van bovenstaande maar mogen niet verzwijgen, dat uit leger en vloot gelukkig reeds veel aan het Kon. Nationaal Steuncomité wordt afgedragen. Do verantwoordingslijsten in ons blad leggen daar sprekende getuigenis sen van af. Red.) Wie heipt? Matroos Louis Marree 6chrijft: Er is hier in Vlissingen totaal geen gele genheid voor ontwikkeling of sport, terwijl in de kleinste plaatsjes van alles gedaan wordt. Wij, hier in Vlissingen, zijn van alles versto ken. Zou hior nu niet eens -,ierandering in ge bracht kunnen worden? B.v. als het Vlissing- eche comité zooiets zou willen beginnen dan zouden cr liefhebbers genoeg zijn. Zoo in deze richting iets voor ons gedaan zou kunnen wor den, zoo zullen wij ten hoogst© dankbaar .zijn. Matroos 1ste klasse LOUIS MARREE, te Vlissingen. Uit Zoutkamp. Men schrijft ons: Van het detachement luit. W. Kok alhier zijn bevorderd tot korporaal de landweer mannen J. Koornstr» t© Workum en P. Ha ven te Tjerkgaast. .ankbetuigingen. Mil. korpl. W. J. Koendere schrijft ons, mede namens zijn kameraden: Heden bij de wisseling des jaare, ie het onzen plicht, een woord van dank te brengen aan de leden van comité's en commissie©, voor al hetgeen zij in het afgeloopen jaar, tij dens de mobilisatie, voor ons korporaals en manschappen van het dekkingsdetacbement te fort bij „.Westervoort" hebben gedaan. Een bijzonder woord van dank aan den Ede lacht baren heer Vos de Waal, burgemees ter der gemeente Westervoort, den Zeer Eerw. heer Val van den WelEdel Zeergeleerden heer Kunneman van der Meer, respectievelijk do- miné en dokter dier gemeente, voor al hun moeit© en zorgen om ons een „Militair te- hu.s'" en onderwijs t© verschaffen. Alsmede ook een woord van dank aan de verschillende dames die alles in het werk stel- den om het ons in het tehuis zoo aangenaam mogelijk te maken. Verder ook aan de dames en heeren, die zich geen moeite spaarden om ons onderwijs te ver schaffen. Tevens voegen wij hierbij onze beste wenschen in het nieuwe jaar voor allen en I hopen ook dat onderstaande wensch in vervul- I ling zal gaan. rij, gelukkig en tevreden, Gelijk de hinde in het woud, Snellen uwe dagen henen Wij wenschen: wordt honderd jaren oud, Namens allen W. J. KOENDERS, mil. korpl. fort bij Westervoort." Mil. G. den Hartog Jr. schrijft ons: Op deze wijze betuigen de miliciens van het detachement marine-scheplingen op Torschei- ling, hun hartelijken dank aan het „Vrou- wen-Comité" en dén „Rotterdamschen han- I del" voor het gegevene. Hierdoor waren wij in de gelegenheidhoe- wel ver van huis, een gezelligen Kerst- en i Oudejaarsavond te hebben. Namens alle jongens, G. DEN' HARTOG Jr. Bij dezen betuigen wij allen onzen oprechten dank aan de heeren officieren van onz© com pagnie, die medewerkten om ons den Oude jaarsavond zoo aangenaam en genoegdijk mogelijk t© maken. Do avond werd veraangenaamd door muziek, voordrachten, spel en verenaperingon. In het bijzonder brengen wij onzen weigemeenden dank aan den VVelEdelGestr. Hoor rcz.-lo-loit. Duvergé, die zich den geheelen avond in ons midden bevond ©n de kunst block te verstaan deze bijeenkomst tot het eind© to© schitterend t© leiden. I De Onderofficieren, Korporaals en Manschappen van do 2© Comp 'la Bat. 16e Regiment. De korporaals en manschappen van het detachement huzaren te Amsterdam ln-tuigen bij deze aan do douairière Visser van Hazen* woudo van Merlon t© Bloemendaal, voor het van haar ontvangen Nieuwjaarsgeschenk, hun weigemeenden dank. De Huisvlfjttentoonstelltag. Mil. Van der Wulp meldt ons nader: In de afdeel ing vaklieden kreeg nog oorvolle vermelding: Delf zauw voor schilderijen, v. d. Loo voor Bjnteekening en Bouw man voor mandenwerk. Nieuwjaarsgroet aan Kamer 4. (Milicien H. v. Engelen te 's-Bosch zendt ons ©en Nieuwjaarsgroet, dien hij aan zijn kamergenooten heeft gericht, toon hij op Nieuwjaar met verlof was. De schrijver weet aardig te rijmen op vier in al de... dertig coupletten, doch dat is ons een beetje te veel om te plaatsen, we moeten woekeren met onz© ruimte. We nemen er daarom enkele uit over, maar moeten do beschrijving der manschappen weglaten.) Permissie, dat is een genot 1 Nu ik thuis mijn nieuwjaar vier, Denk ik aan mijn vrienden op bet fort, Maar 't meest aan kamer vier. Rapporten worden daar niet gemaakt. Men kent geen model papie?, Wijl daar do Commandant voor waakt Van kamer nummer 4. Heldhaftig dat g' er naar van wordt, Want onder goed „Bestier", Namen wij het Aspersfort Met kamer nummer 4. Wij hopen echter allemaal, Dat 't Ministerieel bestier, Ons landje houdt steeds neutraal, De wensch van kamer 4. Maar als de vijand toch soms kamt, Wij bekruipen hora als een mier, Dat heel het land dan staat verstomd, Van kamer nummer 4. Tot slot wensch ik nog eens terdeeg, Soldaat en officier, Gelukkig Nieuwjaar, op Nieuwesteeg, Tot ziens, dag kamer 4. Mil. H. ENGELEN. Verteden en Heden. (Van mil.-serg. B. S. Groeneveld.) Ik heb m'n hart doen jub'len van de weelde, Bij 't zien der zeeën, toen ik klfino jongen was; Ik heb gespeeld, gezongen en gesprongen, Ik heb gebaad in den heerlijk ziltcn plas. Ik schiep in miniatuur een dubbelganger Van 't groote duin, waar 'k o, zoo tootsch op was, Dat Hollaed hem bezat; en waar 'k als zanger Zoo grootech op ben gegaan, bij meester in de klas. Wat heb 'k genoten van de zonne-volheid, Wat heb 'k gezocht naar schelpen in het zand Van 't vlakste deel van Holland» Weester- dreven, En in historie-droom de plek bezag: „daar 's Willem I geland". Nog dagelijks kom ik aan 't strand, den jongensschoen ontwassen, Maar 'k speel niet, zoek niet meer in 't uit gebreide schelp-gebied Als vroeger; 'k zio nog alleen do zon in lichtens-volheid plassen; Geen spel, maar levensernst, de vraag: „Dreigt ons den oorlog niet"? Katwijk. B. 8. G. Fort Kijkduin. (Van den serg. torp. Maliepaard.) Waarde heer redacteur Manassen, Nu zal een torpedist u eens verraaen Ik heb zelden iets van ©en torpedist gelezen En daarom wil ik er nu eens bij wezen. Gedetacheerd op 't fort Kijkduin, Dat ligt in Noord-Hollandsch duin. Komen wij om de 24 uur op wacht, Hetgeen niemand voorheen ooit had gedacht. Dat is de schuld van de Mobilisatie, Want ook wij waken voor onz© Natie. Soms zijn we op wacht, bij lamp* Zeefront, Dan heel boven op 't fort, dan weer onder den grond. Met Kerstmis en Nieuwjaar zijn wii ook aar dig bedacht, Omdat ook wij behoorden tot de kustwacht. We kregen sinaasappelen, melk, chccolaad en sigaren, Waarvoor we allen ook zeer dankbaar waren Wij danken daarom vooral het Hekiersch Vrou wen-Comité, En waren allen zeer torree. Maar, hoewel men ons niet vergeet, blijven we hopen, Dat toch de Mobilisatie gauw is afgeloopen. En tot slot, mijnheer de redacteur, Ik bid u, stél mij niet teleur. En plaats dit rijmpje in uw courant, Dan leest men dit door Jt geheel© land. E. M. 1 Zoeklicht,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 3