Allerlei. OP ZEE. Binnenland. DËI SOLD ATBNCOUH A NT tan Vrijdag O Januari X O i O. Een Fransche regimentshond, die verdient, vereeuwigd te worden! Hij is niet van zijn regiment te scheiden, ook al gaat die in 'tvuur, en als het schieten al te hevig wordt, graaft hij met zijn pooten een gat in den grond en verbergt zich daarin. Doch hij doet meer, hij heeft reeds menschen levens gered door hulp te halen voor gewonden op het slagveld. Men heeft hem geleerd om kepi's van gekwetste soldaten naar de ambulance te brengen. We zien den hond hier op het slagveld, waar tisschen een hoop dooden e?n zwaargewonde soldaat ligt, met een kogel in zijn been en gekwetst aan 't hoofd en den arm. De hond blafte eerst als om hulp, maar later rende hij weg en kwam met twee hospitaalsoldaten terug. De Fransche cavalerie in België. Uit ©en brief in den Temps" van een hoofdofficier van gezondheid, toegevoegd aan een cavaleriebrigade, lichten wij de vol gende passage. Zij bevat een kleine bijdrage voor de kennis van hetgeen in de eerste da gen van den oorlog op het westelijk oorlogs- tooneel geschied is. Wij zijn in reserve, schrijft hij, d.w.z. dat we ons voortdurend gereed moeten houden voor den afmarsch naar het front. Maar, helaas, ik geloof niet, dat we zoo spoedig zullen vertrekken. Eerst moet een gat ge maakt zijn, waarin de cavalerie kan worden geworpen. Tenzij men ons naar zendt. Dan zonden weer de dagen terugkomen van die schitterende raids uit het berin van den veldtocht, van onze geforceerde marscken in België! Het zou wel gevaarlijk zijn, wij zou den worden opgeofferd, zooals wij liet wer den, toen men ons naar Luik liet marchee- ien om met 12.000 sabels de 800.000 opruk kende Duitschers te harceleeren. Maar welk een schoon© bladzijde zouden wij weer aan de geschiedenis van het ruiterwapen kun nen toevoegen. Rusland. Op het Oostelijk oorlogsterrein. BERLIJN. In Oost-Pruisen en noorde lijk Polen is de toestand dezelfde gebleven. Door onze aanvallen ten zuiden van de Bzoera bij Kozlow-Biskoepi en ten zuiden daarvan hebben wij vorderingen gemaakt. Ook ten noordoosten van Bolinow dron gen onze troepen door ten oosten van de R awka over Hoemia en de hoogten ten noor den daarvan. Meer naar het zuiden tot aan do Pilitza en op den rechteroever van de Pilitza is niets veranderd. De slechte toestand van de wegen en het ongunstige weder belemmerden de operaties. PETROGRAD. De Groote Generale Staf bericht: Op den linkeroever van de Weiohsel duurde op 4 dezer het geweer- en kanonvuur voort- In de om streken en ten zuiden van Borzimof waren de gevechten zeer hevig. In Galicië zijn geen belangrijke veran deringen voorgekomen. Aan den Oejok-pas werden de terugtrek kende Oostenrijkers aangevallen door onze cavalerie, die hun in de flank en den rug viel, na getrokken te zijn over smalle berg paden, moeilijk begaanbaar ten gevolge van de bevroren sneeuw en ondanks een hevige sneeuwjacht. Bij dien aanval namen wij een twaalftal officieren met den detachementscomman dant en meer dan 450 manschappen ge vangen. BERLUN. In het door de Duitsche troepen bezette gebied van Russisch-Polen is een civiel bestuur ingesteld. Aan het hoofd daarvan staat de „Regierungspresi- dent" von Brandenstein, bekend door zijn optreden als conservatief Pruisisch Land MmeDe Thèbes voorspelt. De tijden blijven gunstig voor de zieners en zieneressen, die den gewonen stervelingen vertellen kun nen althans vertellen hoe het in de toe komst gaan zal. En onder hen troont Madame de Thèbes plechtiger dan ooit. Men kan niet ontkennen dat een groot deel van hetgeen ze voor het „astrale" jaar 1914, dat tot 21 Maart 1915 loopt, voorspeld heeft is uitgekomen, en al valt de opmer king te maken dat ze deze zelfde vreeselijke dingen al vele jaren lang zonder succes voor speld had, ze put daaruit dan thans toch nieuwe glorie. Vandaar dat een journalist haar nu is gaan vragen hoe dit alles afloo- pen zal. Van haar uitvoerige consultatie laat ik hier het ©en en ander volgen. Het jaar 1914 was een vlammenjaar, het jaar 1915 zal een neveljaar worden. De overwegende invloed is die van MarB, maar thans niet lan ger in conjunctie met Saturnus, de planeet dio kwaad doet. maar met Jupiter. De oorlogs macht van Mars zal zich verbreeden met de orde, het gezag, de macht die Jupiter aan brengt. Het zal het groote jaar zijn, vol tumult «n schittering, vol verschrikkelijke en verhe ren dingen. Maar de oorlog zal niet lang duren Hij moet een einde nemen in het eerste derde dee! van het astrale jaar, tusschen Maart en Juli. Frankrijk heeft een allerschoonste toekomst ▼oor zich van edelmoedige gevechten. Het zal lijn missie vervullen, de menschel ijke maat- dagafgevaardigde. De zetel van dit bestuur is voorloopig gesteld te Posen. Een Russische overwinmmg. PETROGRAD. De -Generale Staf van het Kaukasus-leger bericht: „Maandag avond hebben onze troepen ©en volslagen overwinning behaald op de Turken (bij Sarykamysj). Wij hebben twee legercorpsen verslagen. Het eene werd in zijn geheel gevangen ge nomen met den corps-commandant en drie divisie-commandanten. Kleine Turksche detachementen, die wis ten te ontkomen, werden krachtig achter volgd en vernietigd. De operatiën in Polen. Van 31 December wordt uit Warschau aan de „Times" gemeld: Aan de Bzoera begon gisteren een Duitsche beweging, met groote felheid ingezet, met het doel Sochat- sjef te vermeesteren. De aanvallen van gis teren, die waarschijnlijk Ilof tot basis had den, hadden plaats tegen de algemeene ver wachting in. Het gevecht begon reeds vroeg en in den loop van den dag deden de Duit- schers achtereenvolgens vijftien aanvallen op de Russische stelling. Volgens de laatste mededeelingen van een juist aangekomen of ficier werden alle aanvallen afgeslagen met zware verliezen voor de Duitschers, die vol gens Russische schatting alleen op dezen enkelen dag en in deze streek meer dan 7000 man verloren. De Russische verliezen daar entegen zouden buitengewoon gering zijn. Daar de Duitsche opmarsch geschiedde door open land en tegen rivierstellingen in de buurt van Sochatsjef, is het mogelijk dat de schatting der verliezen juist is, al moet men zulke schattingen ook altijd met voor behoud aanvaarden. Mededeelingen van officieren toonen, dat de Duitschors met on gelooflijken moed. vochten, maar dat hun troepen de uitputting nabij zijn. Met het oog op de resultaten van den strijd in de laatste week en 't terugslaan van de Duitschers op de meeste punten, wordt nu ronduit de hoop uitgesproken, dat geen verder terugtrekken van de Russen noodig zal zijn. Indien echter toch later nog zulk een terugtocht zou plaats hebben, behoeft dat nog geen ongerustheid te wekken, om dat, naar ik van betrouwbare zijde verneem, in het veldtochtsplan de Blonie-linie (Blo- nie ligt halverwege Sochatsjef en Warschau) als een permanente verdedigingslinie was opgenomen en do Bzoera alleen als een tij delijke halte werd beschouwd. Een berichtgever, die van de linies van Lodz is gekomen, verklaart dat de toestan den daar zeer ernBtig zijn. De Duitschers zijn onlangs er tqe overgegaan de Russische onderdanen die nog den militairen leeftijd hebben, te arresteeren en weg te zenden- De prijzen der levensmiddelen stijgenbrood kost een roebel het halve pond. Onder de burgers heerscht ten gevolg© hiervan een gedrukte stemming, vooral omdat de Duit echappij transformeeren. Het zal den triomf van deze hervorming verzekeren door meer liefde in de eenheid en meer productie in den arbeid. Ja, ik herhaal het, nauwelijks zal het astrale jaar het derde deel van zijn loop vol bracht hebben of het Fransche bloed zal opge houden hebben te stroomen. Zoo gaat het dan nog een tijdje door over Parijs en over Frankrijk, in niet altijd even heldere termen... Dan komen we aan de gebeurtenissen in het buitenland. Italië zal in het drama dat zich op het oogenblik afspeelt een belangrijke rol spelen. Hot ia geroepen tot een verwonderlijke toe komst als het blijft op den weg der Latijnsche voorbeschikking. Het uur is niet ver meer af waarop het, de moeilijkheden die het verlamd hebben te boven gekomen, zich gedwongen zal zien het zwaard te trekken en niet meer t© luisteren naar de raadgevingen van hen die het zeiden zich gereed te houden den over winnaar bij te vallen. Verder zijn hier nog te vermelden een groot alarm in Zuid-It.alië, een onherstelbaar verlies op kunstgebied, en een tijdperk van gevaren, tegen den zomer-zonne- stilstand. Ten aanzien van Duitschland vervolgt de voorzichtige voorzieneres hebben twee ver schillende visioenen mij vervolgd. Ik zie een Duitschland dat inwendig verscheurd wordt, Zuid tegen Zuid, Noord tegen Noord rëvolu- •tionnaire bewegingen, woede tegen de mili taire aristocratie en tegen het barbarisme der landjonkers; tegelijkertijd een weerstand-bie den tot het uiterste, dat men zal trachten te laten voortduren; een parodie van 'tFrankrijk uit het verleden tot in zijn groote revolutie: gijzelaars, moordpartijen, vonnissen, schavot ten. En intusschen hebben hun overwinnende tegenstanders de grenzen overschreden. Ver sobers bet verzoek om uit Duitschland le vensmiddelen aan te voeren kortweg afsloe gen. Men schijnt in bet door de Duitschers bezette gedeelte van Polen bet ergste te vreezen van een terugtocht der Duitschers, daar men denkt dat de Duitschers alles zul len wegvoeren, opdat het Russische leger geen middelen tot levensonderhoud zullen overblijven De strijd in Galicië. BERLIJN. Een telegram aan de „Berl. Ztg. am Mitt." uit het pers- kwartier aan de Oostenrijksche zijde meldt, dat de Oostonrijksch-Hongaar- sche legers in de stellingen van de Doena- jets, welke den straatweg van Tarnof over Bochnia naar Krakau beschermen, in een onafgebroken strijd gewikkeld zijn. Het opnieuw oprukken der Russen in het zuidelijk deel van Galicië wekte den schijn, alsof de Russische legeraan voerders opnieuw een aanval op Sandec in den zin hadden, om den zuidelijken vleugel van de in de omstreken van Krakau staande Oostenrijkers in den flank aan to vallen. In dat geval zou de toestand veel overeenkomst hebben gehad met dien van den slag bij Limanowa. Maar de Russen ga ven er de voorkeur aan. tegelijk met 't uit oefenen van druk op de strijdkrachten in de Karpathen, een frontaanval over de Doenajet-s te doen in de richting van Kra kau. Tot heden toe echter zijn 'alle aanval len onder zware verliezen voor de Russen af gestuit op de uitmuntend© stellingen der Oostenrijkers en heeft de strijd meer het karakter van ©en positie-oorlog gekregen. Noord-Amerika. De Veremïgde Staten en Mexico. De Ver. Staten van Noord-Amerika hebben een ultimatum gezonden aan Mexico, 't Schijnt daar nu ernst te zullen worden. In het ulti matum heet het, dat het eerste schot, hetwelk aan de grens in de buurt van Naco en Douglas zal vallen, tot resultaat zal hebben, dat do Ver. Staten de vijandelijkheden zullen begin nen. Een nieuwe oorlog er nog bij? Zuid-Af rika. Bommen in een Engelsch Jcamp geworpen. KAAPSTAD. Twee Duitsche aeroplanes vlogen boven het Engelsche kamp bij Lüde- ntsbucht (Duitsch Z. W.-Afrika) en wier pen bommen in het kamp, doch zonder schade aan te richten. De Commandant van de„Formidable". Hoe een braaf en plichtsgetrouw zeeman stierf, beschrijft de „Daily Mail" in een verhaal over de laatste ©ogenblikken van kapitein Loxley, den oommandant van de onlangs getorpedeerde „Formidable". Het was ongeveer 2.20 uur in den mor gen en 500 man lagen te bed, toen de explo sie plaats hadde torpedo ging opf onge veer vier meter afstand langs het munitie magazijn, en vernielde de dynamo-kamer, waardoor natuurlijk ook de „draadlooze" buiten werking gesteld werd. Toen het schip na de explosie zin kende was zegt een correspondent en iedereen wist, dat het gedaan was, gingen de matrozen voort met .Tipperary" te zin gen, terwijl weer anderen naar den lichten kruiser zwommen, die dichtbij lag. Tot het einde toe bleef do commandant, kapitein Loxley, op de brug staan; zijn fox- terrier stond naast hem, en hij hield de armen over de borst gekruist. Hij bleef zijn bevelen naar beneden telefoneeren. en wist daardoor nog maatregelen te treffen tot het redden van velen. Zijn eerste bevel, na de ontploffing, luid de: „Alle hens aan bovendek". Men wist wat dit beteekende, het schip was verloren de meeste zorgen wa ren voor de adelborsten, men bracht hun kleeren en Jiet hen voorgaan in de booten, waardoor er nog velen gered werden. Twee minuten na het eerste alarm kwam de tijding nit de machinekamers, dat er geen stoom meer was zelfs voor het uit zetten der booten ontbrak de noodige druk. Een 200-tal mannen werd nu tot dit werk gecommandeerd, en men slaagde er in nog drie booten uit te zettenook de adelborsten hielpen daaraan mede. Tot luitenant Simonds, die het werk j commandeerde, zeide de kapitein, terwijl j hij een cigarette rookte: „Goed gedaan, Si- j monds". De laatste woorden, die men ka pitein Loxley hoorde zeggen, waren „Door werken, mannen, doorwerken; het gaat goed; geen verwarring, hoor! Blijft bedaard, als goede Brittener is nog tonnen en ton nen aan leven in de oude schuit." Een der stokers vertelde nog, dat hij sliep, toen hij plotseling wakker werd door een geluid van een enorme ontploffing. Ik rende in mijn broek naar het dek en ver schillende leden van de bemanning, die be neden waren, volgden mij. Wij wisten allen, dat er iets ernstigs aan de hand was. Toch was er geen paniek. Elke man was op zijn post en de officieren gaven hun commando's zoo kalm, alsof het een manoeuvre gold bij rustig weder. Er werden aan boord verschil lende grappen verkondigd en een zeide: „Wel, dat is een mooi nieuwjaars- cadeautje." Dadelijk na de commando's om de booten te strijken, klonk er een andere luide ont ploffing. Het bleek, dat de ketels gespron gen waren. Dit was erg jammer, want zon der stoom konden wij onze groote sloom- sloepen niet neerlaten en wij moesten dus alleen onze zeilbooten gebruiken. Ik ging in de tweede boot. Ongeveer een uur bleven wij in het zicht van het schip en duidelijk zagen wij de vuurpijlen, welke bij tusschen- poozen werden opgelaten. Er stak een hevige storm op en daar het roer van de boot gebroken was, moesten wij de volgeladen boot met een riem sturen. Onze toestand werd steeds ernstiger, daar wij geen kompas hadden en toen de storm heviger werd, lieten wij de hoop varen, dat wij het land zouden bereiken. De golven waren vaak 30 voet hoog en wij kregen zooveel water binnen, dat wij dachterf, dat het einde van ons nabij was. Wij hoosden voortdurend met alles wat voor de hand lag, onze petten en ook de zware zoolaarzen deden dienst. Half-gekleed, voelden wij de bittere kou de. Om 5 uur 's morgeus zagen wij een gTOot schip op twee mijl afstand. Wij schreeuwden zoo luid als wij konden en wuifden met onze armen, om de aandacht te trekken. Het schip verdween uit het zicht. Onze positie was nu zoo slecht moge lijk. Onze stuurman en verschillende ande ren stierven van uitputting en wij wierpen hun lichamen over boord. Plotseling zagen wij land. De zeeën waren toen huizenhoog. Eindelijk hoorden wij het geluid van de branding en dat was een tee- ken, dat wij dicht bij het land waren. Woorden kunnen niet ons gevoel beschrij ven, toen wij voelden, dat de kiel van onze boot over het zand schuurde.... De ondergang van de „Mousquet". Een overlevende matroos van den Fran- schen torpedobootjager „Mousquet", die door de „Emden" bij Penang in den grond werd geboord, vertelt in de „Franc© de Domain" nog de volgende bijzonderheden over de ondergang van zijn schip Het is 28 October, 'e morgens tien minuten voor zevenen. Wij zijn de haven van °enan.g binnengevallen na een kruistocht van drie dagen. De uitkijkpost signaleert een oorlogsschip met vier schcorsteenen. Do commandant wordt gewaarschuwd; hij laat de Fransohe vlag hijschen. Als antwoord volgen tw6e kanon- den stoker ben ik een dor laatsten die worden opgepikt. Ik ton geheel naakt, en heb alleen nog mijn koppel, als conig aandonkeu aan de „Mousquet'' Aan boord van de „Emden" staat Ue go- hoole bemanning aangetreden en brengt as de honneurs- Twee gewonden zijn den volgenden dr. over leden. Wij tellen nog maar 34 man, van wie 18 gewond zijn. Do heele bemanning was 7S kop pen sterk. Om kwart voor negenen worden do lijken overboord gezet ik weet niet op welke hoogte wij waren. Arme kameraden. Een van hen diende nog met mij op de „Kantara". Zij rusten thans op den Ixxlom van den grooten plas. De „Emden" heeft zijn tocht voortgezet Waarheen gaan wij Den dertigsten stierf weer een der gekwet- sten. 's Morgens om vijf uur ontmoeten we het Engelsche stoomschip „Newbura", op weg naar Singapore. Wij worden aan boord van dat sclup gebracht het transport van de gewonden ga"', niet gemakkelijk, ten gevolge van de hooge zee. Nu is het leed geleden, wij worden uitstekend verzorgd en hebben alles wat we begeeren. Ik ton de eemigo der overlevenden. die Engelsch spreekt, en .dat komt ons goed te pas. Dien avond stierf de hoornblazer, bijna in m'n armenmen had hem den rechterarm afgezet, maar hij overleefde de operatie niet. Arme kerel! Nu waren we nog maar 32 man sterk. Ik sluit hem de oogen en zet een maa troos als wacht bij hem. Ik vrees, dat de luitenant hem spo*xlig zal volgen. 10 uur 's avonds. Wij komen te Sabang. Waar dat wel liggen mag? 31 October. 3 uur 's morgens. Wij zijn ge land ook de gekwetsten zijn van boord en in het hospitaal gebracht. Wij worden naar een kazerne van Hoilandsche soldaten gezonden. Wat een ontvangst! Nu krijgt ieder een frisok stuk brood en warme koffie, en vervol gens- een bed. Vier maanden lang hadden we aan dek geslapen I Tien uur 's morgens. Wij gaan aan boord van een Nederlandsche kanonneerboot, waar wij nieuwe kleeding van Hoilandsche matro zen kriigen. De oonsul, do plaatselijke oom mandant en de andere officieren bieden ons het een en ander te drinken aan en iedereen wil iets weten van den tocht van de overlevenden van de „Mousquet". Mem vecht gewoon om ons. Dat was een kolfje tiaar mijn hand! De luitenant is ook gestorven. Zijn been was weggeschoten, 's Avonds om vijf uur heb ben wij beide dooden naar hun laatste rust plaats gebracht, een heel mooi plokje, vol bloemen, het is helaas zoo ver van Frank rijk.' En wanneer ook wij heen zullen gaan, wie zal dan hun graf bezoeken Gelukkig, dat wij een behoorlijk -tenue aan hadden de heele bevolking van Sabang was aanwezig. •Mog oen Fransche onderzeeër gezonken? Zooals men weet, werd eenige dagen ge leden do Fransche onderzeeër „Curie" door het vuur van Oostenrijksche kuetbatterijen in. den grond geboord. Ook een gevecht in loopgraven, en nog wel op Kerstmis, het feest van den vrede op aarde! Maar dit is geen gevecht, dat den vrede verstoort, geen strijd, die dooden en gewonden maakt. Een onschuldig sneouwballen-gevecht in een Engelsch landschap, dat spoedig zal eindigen met een algemeenen vrede en verzoening Maar dat de strijd niettemin heftig en voor het oogenblik onmeedoogend is, al heeft een sneeuwballen-gevecht ook zijn regelen, die m acht genomen moeten worden, wij twijfelen er geen oogenblik aan, als wij ons de eigen jeugd herinneren. volgens zie ik een nnrlor Duitschland, nog meer te vreezen misschien, dat plotseling schijnt toe te geven, bereid de vredesvoorwaar den te aanvaarden, maar daarna gebruik ma kende van alle mogelijke listen om tijd te winnen, door intriges de bewegingen van den tegenstander verlammende om dan met nieuwe krachten den aanval to hervatten. Maar in beide gevallen hebben de Hohenzollern's afge daan. Do Kroonprins zal niet regeeren. Oostenrijk zal in het hittere lot van zijn bondgenoot deelen. De sinistere grijsaard, die te Schönbrunn leeft, zal voor de oogen van de geheele wereld het voortdurende schandaal van zijn particuliere leven zien uitstallen men zal weten welk een verachting zijn vrouw voor hem had, en welk een waanzinnige wreedheid hij tegenover de zijnen heeft, aan den dag ge legd. Hij zal zijn dagen eindigen in seniliteit en degeneratieFranz-Jozef heeft ongeluk aangebracht aan allen die de dwaling hebben begaan hem lief te hebben, hij kan onmogelijk sterven zonder zijn volk ongeluk aan te bren gen. België zal er, na nog vele bange uren, ten slotte toch nog wel goed afkomen, meent verder de zieneres, en Engeland gaat een nieuwe en schitterende bestem ming te gemoet. Maar vooral aan de Sla ven behoort de toekomst: Met do Slaven uit het Oosten heeft Rusland zich in beweging gezet. Dat is de grootste ge beurtenis van do moreole geschiedenis der we reld sedert de kruistochten. Polen zal uit zijn assche herrijzen. Het huis Romanof kan van de toekomst slechts groote dingen verwachten. De Turk verdwijnt uit Europa, weggespoeld door de Slavische golf. Maar <lo naburige vol ken, Bulgaren, Grieken, Roemeniërs, Serviërs, Montenegrijnen zullen getroffen worden door schoten. De projectielen vallen te ver. Dan klinkt het bevel „gevechtsklaar". De „Em den" heeft zich ingeschoten en nu slaan do groote granaten overal in. De schoorsteen wordt weggeschoten, de machine werkt niet moer. De brug is vernield, de mast in tweeën geschoten. Ik verlies mijn koelbloedigheid niet, overal stroomt het bloed. Vlak bij mij wordt een matroos het hoofd afgerukt door een granaat, zijn bloed tospat mij. Deze hel duurt nauwelijks tien minuten ik begrijp niet hoe het mogelijk is. dat mijn lichaam niet vaneen- gescheurd is. Ik tovind mij nog alleen :net den commandant op het achterdek en vraag hem wat er gedaan moet worden. Maar we kunnen al niet meer beraadslagen we Zinken al. Ik eprincr over boord na oen laatsten blik op do vernielde brug te hebben geworpen. Na een paar slagen keer ik rae om van de Mous quet" is niets meer te zien. Ov©ral drijven de wrakstukken rond. Ik grijp een leege kist en tracht naar do kust te zwemmen. Onderweg pik ik nog een stoker op, die blijkbaar gee-n groot zwemmer is. Do Emden" heeft twee sloepen uitgezet om do overlevenden, van wie velen gewond zijn, aan boord te halen. Met Nu blijkt echter, dat ook ander© Fran sche onderzeeërs zich in de Oostenrijksche wateren bevonden hebben. Volgens ©en bericht in de „Neue Frei© Presse" is ook de Fransche onderzeeër „Ber noulli" gezonken, en werd de telephoon- boei in de nabijheid van het eiland Lagosta gevonden, Genoemde onderzeeboot behoort tot het zelfde type als do „Curie"; zij heeft een waterverplaatsing van 400 ton boven water en van 550 ton onder watjer. De snelheid is 12 mijl aan de oppervlakte en 8 mijl in ondergedompelden toestand. Voorts heeft zij zeven torpedolaneoerbuizen. Het be richt, aldus het Oostenrijksche blad, dat de telephoon-boei gevonden werd, is al bijna ©en bewijs dat er geen twijfel overblijft, of het schip is gezonken. De telephoou-boeien der onderzeeërs zijn veiligheidsmaatregelen. Zij zijn aan het bovenste deel van een onderzeeër vastge maakt en hebben ten doel, hij een ongeluk den val van de ineenstortende deelen van het Ottomaansche rijk. Niet spoedig zullen we daarom over geheel Europa den vrede zien heerschen, o neenen het moedige Servië onder andere is nog niet aan liet eind van zijn krijgs- loopbaan. Wat Bulgarije betreft, het zal ten onderste boven gekeerd worden door de man nen uit het verleden. Nu weet men het dus, en kent meteen het kunstje om zonder zijn hersenen al te veel te pijnigen, te vertellen wat er gebeuren zal. Een overmatige intelligentie is er dan ook niet voor noodig. En komt het soms niet uit, mevrouw De Thèbes weet er dan ook alweer oen verklaring voor. Errare humamim estmerkte zo op toen ze haar bezoeker uitliet;... als ik dwaal, bewijst dat tevens mijn góede trouw... Uiting die in elk geval haar schranderheid bewijst. Voor het overige zullen we het moeten afwachten... Militaire omsingeling. Van het ooste lijke oorlogstooneel ontvangt men nog wel eens berichten, welke ©en meer vermakelijk licht werpen op de krijgsweeën. Zoo het verhaal, -waarvan wij echter niet heelemaal instaan, van een Duit schen landweoi--soldaat uit het welvarende oostelijke stedeke Beufchen, waar hij de verantwoordelijke positie bekleedde van brandmeester der vrijwillige plaatselijke brandweer, welke betrekking hij echter bij hot uitbreken van den oorlog moest neer leggen, omdat hij den brandweer-helm ver wisselen moest voor de militaire pickéf- haube. Hij werd aan het oostelijk front geplaatst en kroeg opdracht, als wacht te dieuen over het machine-geweer van zijn sectie. Hij deed dit zeer stipt; zelfs zóó stipt, dat toen zijn afdeeling voor de Russen moest wijken, de oud-brandmeester achterbleef, om hat zware machine-geweer op zijn rug te laden, en bet- buiten het bereik van den vijand te brengen. Hij kon ongemerkt een achter- liggend dorp bereiken, en zette daar zijn machine-geweer in een schuur, om er zelf naast te gaan liggen, als trouwe schild wacht. Maar hij lag nog in zijn eersten slaap, of daar waren de Russen al ongemerkt in het dorp gekomen, en de Beuther brandmeester werd in zijn schuur met machine-geweer en al gevangen genomen. De gevangenen hield er den kop bij vlug had hij bemerkt, dat de Russische sol daten allm Polen waren, en dat zij zonder officier waren. Hij begreep, dat liet hem dus niet veel moeite zou vallen, die domme kerels wat voor te praten. Hij haalde uit zijn ransel een stevig brok spek, en een duchtigen homp miken ter wijl hij zijn maal begon te bereiden, vertelde hij den Russen, hoe jammer hij het vond, nu in Russische gevangenschap te moeten gaan, aangezien het dan voorloopig voor hem gedaan zou zijn met lekker eten. Hij sneed braaf op over de Duitsche soldaten- menage, over de royale rantsoenen, over de uitnemend© kwaliteit van het voedsel. De arme Ruesischo soldaten kregen er een telefoonkabel naar de oppervlakte te breng«n, om op dez© wijze mogelijk te ma- kon, dat de bemanning in de onderzeeboot met de redders'kan spreken. De telephoonboei bevindt zich soms in d boot en wordt dan daaruit naar boven gela ten; soms ook gaat zij automatisch naar d. oppervlakte. Natuurlijk is de ^ngte val, een telephoon-kabel bo.perkt, daar zij ne tuurlijk berekend is op de diepte, waaroj een onderzeeër nog zonder nadeel kan liggen De lengte is niet moer dan 40 meter. War, neer een onderzeeër in nog grootere dieptei duikt, wat slechts hij een ongeluk mogelijl ie, dan worden de zij-wanden door den druk van het water ingedrukt, en kan men d boot niet meer naar de oppervlakte brei; gen; dan is ook redding der bemanning uil Het naar boven drijven van de telephoo, bced gaat met kracht, daar zij onder all- omstandigheden den kabel naar boven meel trekken. Wanneer dus een onderzeebooi -zeer diep zinkt, is bot breken - n den kabc" en het losraken van de boei niet uitgeslo ten, integendeel zelfs te verwachten. Daar men nu een telephoon-boei van de onde-rzeeboot „Bernoulli" gevonden beeft, ligt bet voor de hand, dat de boot self en wel op groote diepte gezonken is, aldus he sluit de „Neue Freie Press©". D© „Courbet". Volgens particuliere berichten, door d. „Neue Freie Presse" te Weenen ontvangen, is de Fransche dreadnought „Courbet" bij Valona gezonken. Do bemanning der „Emden" aan hof werk. Volgens de „Baseier Nachrichten" is te M 'laan uit Shanghai bericht ontvangen, dat de havenkapiteiu van Rangoon de schepen gewaar schuwd heeft voor den driemaster „Agosha", die met de rest van de bemanning der „En. den" en vier machinegeweren aan boord zij., operaties tegen de handelsschepen voortzet ev reeds eenige kustvaartuigen tot zinken ge bracht zou hebben. Ook de kolenboot „Oxford" zon door de Duitschers genomen en als hulpkruiser u'te< rust zijn. Drijvende mijnen. BERLIJN. In de laatste dagen is o-_ groot aantal drijvende mijnen aan de zuid kust van Noorwegen geland, of in de Noord zee drijvende gezien. De in Christiansund aangekomen stoomboot „Gotland" meldt, dat het ook acht mijnen bij Honsriff (Noor wegen) voorbijkwam 'en de stoomboot „Site- na'1 passeerde 26 December zeven mijnen tusschen Hanstliolmen en het vuurschip. Het schijnt dat het gedeelte der Noordzee van de Hebriden tot Nederland, Denemar ken en Noorwegen sedert de Kerststormen vol losgeraakte mijnen is. Koninklijk Bezoek aan Maastricht Men melclt ons nog uit Maastricht: Bij de ontvangst van H. M. de Koningin ten Gouvernementshuize bood mevrouw Ruy de Beerenbrouck, echtgenoot© van den Commis saris der. Koningin, H. M. een ruiker aan. Drie dames waren tor receptie, nl. de moeder oversto van het gesticht Calvariönberg, gravin de Geloes uit Eijsden en mevrouw Seydlitz, die- in haar villa nog steeds twee Duitsche gewon den verpleegt. Ie IJ uur reed H. M. per auto van het Gou vernementsgebouw en begaf zich l^nga den reokter Maasoever naar de spoorwegbrug, waar II. M. do wacht inspecteerde. Van hier uit ging de koninklijke stoet door een binnenweg naar den Moersenerweg, waar al de militairen opgesteld waren. Duizenden menschen waren op do been om H. M. nog eens te zien voor Zij do stad verliet. Uit de auto stappende, wandelde H. M. langs het geheele front der troepen. Aan het eind der troepen gelftimcn stapten II. M. en de hofdame weer in en reed liet hooge gezelschap vorde/ in dj» richting Roermond. De geestdrift to Maastricht was groot. De Koningin in Brabant. Om 11.20 uur liep Dinsdagochtend de ko ninklijke trein het station te Eindhoven bin nen. De Koningin arriveerde te 12 uur pe: auto en werd door den burgciweester en de militaire autoriteiten verwelkomd. H. M. ge bruikte de luuch in den salonwagen. Om halfeen vertrok H. M. per auto naar Stratum, waar zij op het plein haar paard besteeg en naar de groote Straturcsche heide reitd, waar de revue dor militairen plaats had. Ife belangstelling van het publiek was zeer groot. Verzocht wa* niet te vlaggen. Om halfvior werd H, M. door de a»to weder to Stratum afgehaald en reed zij yiaa/r het station te Eindhoven, van waar do trein na vier uur vertrok. Begrafenis oud-minister W. L. A. Gericke. In grooten eenvoud werd gisteren op de Al gemeene Begraafplaats te 's-Gravenhago ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den het water bij in den mond©n toen d© looze landweer-soldaat op hun vraag ook nog ver zekerde, dat de Duitschers zooveel snaps kregen als ze maar lustten, hielden de Rus sen krijgsraad, 'om dan den Duitschen ge vangene mee te deelen, dat zij zich bedachi hadden en wel gaarne in Duitsche gevangen schap wilden gaan, ten einde aich ook een? den buik vol te kunnen eten. De troep wachtte tot het duister gevallen was en marcheerde dan, netjes in rekten van vieren, rechts-uit-de-flau'k," den schuur uit, op weg naar het Duitsche kwartier. Daar aangekomen liet de Duitsche soldaat zijn sectie Russen front en halt maken, en stuur de den schildwacht naar den officier van dienst. Toen deze de ongeveer dertig zwaargewa pende Russische soldaten zag, onder com mando van één Duitschen landweer-Atjldaat, begreep hij er niets van: „Wat moet dat?" vroeg hij. „Krijgsgevangen gemaald), l'tnt!", antwoorddo de Duitsche soldaat in de hou ding. „En hoe is dat gebeurd?" vroeg de officier. „Ik heb ze omsingeld", sprak de Beu- thensché brandmeester. Natuurlijk heeft hij dadelijk het ijzeren kruis ontvangonen als hij thuis in Beuthen na den oorlog terugkomt, zal hij wel dade lijk tot opper-braudwEifclrt bevorderd wor den!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2