OP IEE. Binnenland. a DE SOXjD AI'ElNrCOTJRiï.JNr*X» van Woensdag G Januari X ï3 A a. Een vriendelijk tooneeltje in oorlogstijd. Fransche dragonders verblijvend tijdelijk in Arras, gereed om weer naar het tooneel van den strijd te gaan. Voor dien tijd rusten zij even nit en verbroederen er zich met de burgers, maar niet het minst met de kinderen. En zoo kan men hier aanschouwen, hoe de dragonders, zelf afgestegen, hun paarden overgelaten hebben aan de dreumessen der stad, die zich ook hebben meester gemaakt van hun helmen. De kleine toekomstige landsverdedigers zien er daarmede heldhaftig genoeg nit, al is ook hun halve gezicht verborgen. pogingen werden echter met groote ver liezen afgeslagen. Ook ten oosten van Rawa ging onze aan val langzaam vooruit. De in Russische berichten meermalen herhaalde overwinning bij Lodz is volko men uit de lucht gegrepen. Alle Russische aanvallen in dat gebied zijn met verliezen voor de Russen afgesla gen, en gisteren niet meer herhaald. 11 Overigens is de toestand oostelijk van de J Pilitza onveranderd. j. PETROGRAD. De generale staf van den opperbevelhebber meldt Aan de Bzoera en de Rafka gaan wij voort met succes de aanvallen der Duit- 1 6chers af te slaan, ondanks het vuur der zware artillerie van den vijand en het lan- ceereu van bommen. I Op den straatweg van Wiloszowa naar Kjelce, in den omtrek van het dorp Lo- puszno, maakten op 31 December de Duit- sche troepen, na een hardnekkigen strijd, zich meester van een deel onzer loopgraven maar bij latere tegenaanvallen werden zij genoodzaakt alle vroeger genomen loop graven te ontruimen. Daarbij werden eenigo honderden gevangenen gemaakt en negen mitrailleurs buitgemaakt. In West-Galicië wordt de strijd om Gor- litz voortgezet. In de buurt van den Ryok- pas werden de Oostenrijkscb© posities ;o- nomen, waarbij ongeveer 1000 gevangenen in onze handen vielen. De terugtocht der Oostenrijkers uit Boekowina, onder den druk onzer troepen, schijnt met groote over. haasting geschied te zijn. Zes Duitsche legerkorpsen verdwenen. LONDEN. De „Times" verneemt uit Warschau, dat plotseling zes Duitsche legerkorpsen aan het Noord- Poolsche front onttrokken zijn. Men vraagt zich af, of deze strijdmacht is terug genomen voor een aanval op den Russischen linkervleugel (waarschijnlijk wordt bedeeld bij Kawa. waar het Russische front niet gedekt wordt door een rivier) of wel naar het westelijke operatietooneel gedirigeerd wordt. De Russen hopen, dat de (toenemen de) druk op de Duitsche stellingen in Frankrijk en België de oorzaak is van do verdwijning van deze troepen. De Tsaar aan het front. PETERSBURG. De Tsaar, die zich aan het front bevindt, bezocht het hoofdkwartier waar hij de rappor ten over de krijgsverrichtingen ontving. Hij begaf zich vervolgens naar de linie, waar hij eereteekens uitreikte aan de soldaten, die zich hadden onderscheiden. Hij bracht aan verschillende afdeelingen dank voor de bewezen diensten. Nadat hij rapport had ontvangen van den opperbevelhebber der noordwestelijke legers, generaal Roesky, vertrok de Tsaar van het front. Na den slag hij Nowosolno. De oorlogscorrespondent van den „Ber liner Lokal Anzeiger" in Polen, die het slagveld van Nowosolno bezocht heeft, schrijft „Misschien is hot slagveld na den slag nog verschikbolijker dan de slag zelf. Want alles, wat men ziet, draagt het teeken van zinsver bijstering en van den dood. Ovoral liggen Rus sische geweren, equiperoentstukken van aller lei aard, patroontasschen, patroongordels, Baohliks, schoenen, jassen en een verbluffende menigte ongebruikte geweerpatronen. Kisten vol patronen, half leeg of in het geheel niet geopend; de patroontasschen en gordels waren alle gevuld en overal lagen losse patronen uit gestrooid. Als men zegt, dat de Russen gebrek aan ammunitie hebben, dan kan dit niet juist zijn ten opzichte van de infanterie. Evenmin kan er sprake zijn van gebrek aan levensmid delen. Het beole veld en de loopgraven waren met leego blikken overdekt. Het donkerbruine Russische kommiesbrood lag overal rond en daarbij ook aardappelen en allerlei soort van wortelen. Nu vonden wij do eerste dooden. De dood had rijken oogst gehouden, bij vriend en vijand. De Russen waren in hun eigen loopgraven begraven, maar toch vonden onze mannen nog gelegenheid ook den gevallen vijand een bewijs van adhting te geven. Een Russisch onderoffi- oier was afzonderlijk begraven op een houten kruis stond de naam van zijn regiment en het kruis was met een kunstbloem versierd cn een Russische bijbel lag op het graf. Hier legden ook onze mannen een krans neder. Een vestingkanon van 15 centimer was door een granaat gedemonteerd. Hier kon men zien met welk een nauwkeurigheid onze zware artil lerie schiet. In lange rijen dicht voor de loop graven liep een reeks kratertjes, die onze gra naten in den bodem gewoeld hadden. Soms was er een direct in de loopgraaf gevallen. Aan do weggeworpen wapens zag men in welk een paniek de Russen do loopgraven onder dit doodelijko vuur. hadden verlaten." De strijd in Polen. De „Timee"'-correspondent te Warschau seint dd. 29 Dec. aan zijn blad: Sinds vorige week Donderdag wordt he- vig gevochten in de omgeving van Sochats- jef, waar de Duitschers op eersten Kerst dag vasten voet wisten te verkrijgen, doch vervolgens weer werden teruggeworpen. Het hevigst werd echter gevochten ten oosten van Shie-rnevietsj, dat telkens in andere handen was. Het slot van de actie was waarschijn lijk, dat de vijand terugtrok naar de stad zelf. De Duitschers moesten bij hun aanval en hun terugtocht door de Bzoera waden. In het algemeen kan gezegd worden, dat er stilstand is gekomen in de Duitsche ac tie; de deskundigen hier zijn van oordeel, dat deze oenige dagen zal aanhouden, om den vijand in staat te stellen zijn verliezen aan te vullen, het verband te herstellen en de noodige munitie te doen komen om daarna opnieuw tot het offensief over te gaan. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Duit sche staf van dezen stilstand in de opera ties zal gebruik maken om een nieuwen opzet te ontwerpen en dat tevens nieuwe strijdkrachten zullen worden aangetrokken. Het is toch niet aan te nemen, dat het oor spronkelijke Duitsche plan rekening hield met de geduchte verliezen, welke de vijand geleden heeft. Tk geloof niet, aldus gaat de correspon dent voort, dat de Duitsche strategen ver moed hebben, dat Lowiehsj hun verwoede aanvallen 34 dagen zou uithouden. En zelfs ca dien termijn zijn de Russen niet eruit "geworpen, maar zij trokken op grond van militaire overwegingen, terug naar sterker stellingen aan de Bzoera. Een handels vriend te Lowietsj vertelde mij, dat de Duitschers de stad nog bijna een g^ieelen dag bombardeerden nadat de Russische hoofdmacht haar al reeds ontruimd had. De stad heeft zwaar geleden. De berichten over Shiernovietsj loopen uiteen. Volgens het ©ene bericht is de stad geheel verwoest, vol gens een ander slechts gedeeltelijk verbrand. Hoe het in werkelijkheid er'mee gesteld is, kan niet worden nagegegaan, hoewel de stad slechts op korten afstand van onze stellin gen ligt. Het weer blijft buitengewoon zacht; het regent voortdurend. De wegen zijn modder poelen de toestand van de terreinen buiten de wegen maakt het gebruikt van artillerie vrijwel onmogelijk. Alleen in de kleine riviertjes ligt wat ijs. Ongetwijfeld staat de weersgesteldheid in onmiddellijk verband met den tijdelijken stilstand in de Duitsche operaties. Maar daarin kan eiken dag verandering komen; wanneer de kou en de vorst invalt, mag men een hervatting van de krijgoverrich- tigen verwachten. Intusschen ziet men te Warschau, vooral in leidende kringen, den toestand nogal opti mistisch in. De families van vele hcoge mili taire en civiele ambtenaren, die sinds Octo ber te Petersburg verblijf hielde», keeren terug. T u rkije. Ardakhan door de Turken genomen. KONSTANTINOPEL. Het gerucht loopt, dat het Turksche leger Ardakhan, een stad 80 K.M. in het binnenland van Kaukasië gelegen, is binnengetrokken. „Ferdzumamkaldkat" verzekert, dat het bericht uit officieelo bron bevestigd wordt.; Ardakhan zou den laatsten December bezet zijn. KONSTANTINOPEL. Uit het Turk sche hoofdkwartier wordt berichtOnze troepen hebben Ardagen (Ardakhan) ge nomen. Daarover vallen de volgende bij zonderheden mede te deelenEen afdee- ling, die in het Tsjorus-gebied opereerde, stuitte bij den marsch naar Ardagen op 28 December ten westen van genoemde plaats op Kozakken. Dezo werden teruggedreven. Ardagen werd verdedigd door 3000 man infanterie en 1000 Kozakken onder bevel van generaal Zachen. Deze troepen had den zes veldstukken en twee machine-gewe ren tot hun beschikking. De Turksche af- deeling aarzelde, ondanks haar geringere sterkte, niet om op 29 December des och tends do goed bevestigde en door artillerie versterkte stellingen van den vijand 'aan te vallen. Het bloedig gevecht eindigde tegen den avood met de vlucht der Rus sen, die groote vei liezen hadden geleden. De verliezen der Turken hadden weinig te bebeekenen. Voordat zij op de vlucht gingen, shaken de Russen een groot gedeelte van de stad in brand, plunderden het eigendom der Mohammedanen, mishandelden hen op allerlei wijze en doodden een groot aantal ongewapende mannen en vrouwen. Een groote hoeveelheid munitie en een gedeelte van hun transportmiddelen vielen in handen der Turken. De vreugde der van het Russische juk bevrijde bevolking is buitengewoon groot. Zeer te roemen valt de dapperheid van de vrijwilligers, die in ons leger medestre- den. Onze troepen versloegen met behulp der Perzische stammen 4000 Russen, die over tien kanonnen konden beschikken, bij Miaudsal, 50 K.M. ten noordoosten van Saoedsj Boelag. De verliezen der Russen bedroegen meer dan 200 dooden, een aan tal gewonden en zes kanonnen. Wij maakten bovendien een aantal ge weren, munitie en oorlogsmateriaal buit. Volgens een bericht uit Erzeroem zijn groote transporten Russen, die in de jongste gevechten gevangen zijn genomen, op weg naar die plaats. Zeshonderd gevangenen zijn er reeds aan gekomen. KONSTANTINOPEL. Het Groote Hoofdkwartier bericht„Het Kaukasusle- ger zette zijn zegevierenden opmarsch voort. Een gedeelte van ons leger, dab tot Sari- kamysj voortrukte, behaalde na een ver bitterd gevecht een definitieve overwin ning. Sedert 25 Dec. hebben onze troepen meer dan 2000 Rucsen gevangen genomen en achtkanonnen, 13 machinegeweren, een groote hoeveelheid wapens en munitie, oorlogsmateriaal en levensmiddelen buit gemaakt. Onze troepen maakten zich tusschen Sarikamysj en Kars meester van twee militaire treinen met hun lading. Onze troepen, die verder naar het noor den opereeren, hebben opnieuw succes be haald. De troepen, die van Tausjkerd uit het Russisch gebied binnenrukten, hebben een Russisch bataljon onder vuur genomen. Tweehonderd Rüssen sneuvelden, vierhon derd werden gevangen genomen en de rest werd uiteengedreven. Italië. Wenschen voor 1915. ROME. De bladen alhier bejammeren zeer in do, aan de jaarswisseling ge wijde artikelen de oorlogsgebeurtenissen en spreken de hoop uit, dat 1915 het einde van het conflict zal brengen. Verschillende persorganen hopen, dat Italië aan den strijd zal deelnemen. Zuid-Af rika. De opstand in Zuid-Af rika. PRETORIA. De regeering zegt in de pro clamatie, waarin zij mededeelt, dat zij man schappen zal op commandeeren „Juist thans bevindt zich binnen de grenzen der Unie een strijdmacht der rebellen, die nog slechts kort geleden met hulp van Duitsche aitillerio in staat was een kleine, alleen staande troep van de Unie aan te vallen en te overmeesteren. Wat men aanvankelijk vreesde, n.l dat Duitsch Zuidwest-Af rik a gebruikt zou wor den als basis om van daar uit de Unie aan te vallen is dus volkomen werkelijkheid ge worden. Het ligt voor de hand, dat de toe stand wederom dreigend kan worden, wan neer de leiders der rebellen in Zuidwest- Afrika mochten slagen. Met heb oog op het gevaar voor een inval kan het dus noodig zijn veel talrijker troe pen op de been te brengen, dan men oor spronkelijk van plan was. De regeering is van meening, dat de last niet alleen gelegd mag worden op de vrij willigers. Een andere reden is, dat een groot ge deelte van de Nèderlandsch sprekende be volking met de uitstekendste militaire hoe danigheden zeer gaarne zijn diejisten zou den verleenen, maar bezwaar heeft zich als vrijwilliger op te geven. Wanneer de rege ring hen noodig heeft, zoo zeggen zij, dan moet zij hen maar opcommandeeren. Japan. De uitzending van Japanners naar Europa. BERLIJN. Omtrent de quaesbie der uitzending van Japansche troepen naar Europa wordt aan het „Journal de Genève" van welingelichte zijde uit Parijs bericht, dat de moeilijkheden niet uitsluitend van kolonialen aard zijn, -maar dat zich ook moeilijkheden van finanéieelen aaid voordoen, daar de zen- ding van een leger van ongeveer 400,000 man 5 milliard zou kosten, welk© bij den ongunstigen financieelen toestand van Ja pan natuurlijk de bondgenooten zouden moeten aanbieden. Bovendien begrijpt men zeer goed, dat Japan, dat zeer graag zou ingrijpen in den West-Europeeschen oorlog, daardoor een ge legenheid wil vinden om al de rechten der groote mogendheden van het blanke ras te verkrijgen. De oplossing van het vraagstuk hangt bovendien niet enkel van Frankrijk en de bondgenooten af, maar ook van andere mo gendheden, en ook de belangrijkste onder de neutralen zouden moeten worden ge raadpleegd. Scandinavië. De rechten der neutralen. BERLIJN. De drie Skandinavische staten zijn voornemens een nota aan de oorlogvoerenden te zendon, met den eisch tob vrijen invoer van alle noodzakelijke goederen zoowel uit de neu trale als uit de oorlogvoerende landenals tegenprestatie willen do Noorsche rijken de zekerheid geven dab de ingevoerde goederen slechts voor binnenlandsch gebruik zijn be stemd. In Skandinavië heeft de Amerikaansche nota diepen indruk gemaakt. Men hoopt in het vervolg op samenwerking met Washing ton, al ic het indirect, in deze voor Amerika en Skandinavië even belangrijke quaestie. Omtrent de bewering in de Amerikaansche nota dat Skandinavische kcperladingon door Engeland beter worden behandeld dan Amerikaansche, merkt men in Skandinavië op dat Engeland, zelfs wanneer het wilde, de verschepingen uit Skandinavië niet kan verhinderen, daar Engeland de Oostzeo niet beheerscht. De Genueesche kamer van koophandel besloot eenparig, in een gemotiveerde motie, opnieuw de regeering tot krachtige bescher ming van de ïtaliaansche handelsbelangen tegenover de belemmeringen der ïtaliaan sche scheepvaart aan te sporen. De „Formidable" gezonken. Heb nieuwe jaar heeft zich voor Engeland ingezet met een ongeluk. Op Nieuwsjaars- morgen is in het Kanaal het pantcrschip „Formidable" gezonkfen. Men was eerst niet geheel zeker, waardoor het schip was vergaan had oen Duitsche onderzeeër hot getorpilleerd, was het door ontploffing van een mijn to gronde gegaan? Het was storm achtig weer zooals men weet en er zijn daardoor weer mijnen losgeraakt. Uit de laatste berichten schijnt echter wel te moe ten worden opgemaakt, dat heb oorlogsschip gezonken is door een aanval van een Duit- schen onderzeeër. De „Formidable" was een schip van 15.250 ton, zij liep met een snelheid van 18 knoppen en was bewapend met vier kanonnen van 30.5 cM., twaalf van 15 cM., zeetien van 7.6 cM. en twee van 4.7 cM. Telegrammen uit Londen melden nog het volgende van het ongeluk BRIXHAM. Een trawler redde de over levenden van de „Formidable" in een he- vigen storm en had de grootste moeite om de mannen te bergen. PLYMOUTH. Zeventig man van de „Formidable" werden gered door een trawler uit Brixham, nadat zij 12 uren in eoq open boot hadden rondgezwalkt. De trawler vluchtte voor den hevigen storm naar Brixhamhet schip werd geteisterd door den zwaren wind en de hooge zeeën, toen een man op den uitkijk een open bootje opmerkte, dat door de hemelhóoge golven werd op en neer geslingerd. Do bemanning van den trawler slaagde er door bovenmen- 6chelijke inspanning in het groote zeil te reven, en den stormkluiver bij te zetten. Met gevaarlijke bewegipgen naderde de trawler de open boot en na vier mislukte pogingen slaagde men er in een touw in de boot te brengen. Zoo werd de boot langs zijde den trawler gebracht. Hot overladen van de manschappen was uiterst moeilijk door de ontzettende hooge zee Een torpe- dist, die de laatste man was die aan boord werd gebeschen, had nauwelijks de boot ver laten of deze liep vol water, door een gat in de kiel, dat diebtgestopt was met matrozenkleeren. De meeste mannen waren slechts gedeeltelijk gekleed en hadden zeer geleiden van bet weer. LONDEN. De bladen erkennen, dat de Engelscbe natie een groot verlies lijdt door het zinken van de „Formidable". De „Daily Telegraph" zegt; de vijand heeft 1 lieeta baden spoedig herstelden. Twintig I anderen moesten aan boord gedragen wor den. Negen dezer stierven, ondanks de po gingen om door kunstmatige ademhaling do levensgeesten op be wekken. De boot had 60 man aan boord, toen zij de Formidable" verliet. De meeste gered den waren half naakt. Een der onderofficieren kon verklaringen afleggen bij het onderzoek en zeide: De boot beeft 21 uur op het water gelegen. De be manning roeide voortdurend. Een aantal schepelingen stierven gedurende den dag; de lijkeu werden overboord gezet. Toen de boot aan land kwam lago-n' zes dooden in bet. water op den bodom der boot. LONDEN. De overlevenden va.i de „For midable" woond»?n in do kerk te Brixham een dankdienst bij, waarbij een zeeman het lied zong: „Hevig woedde de storm!", hetgeen de aanwezigen tot tranen toe bewoog. De geredde matroos vertelde nog, dat kort voordat het schip werd getroffen liet "ieuw- jaar was ingeluid met zestien klokken on het geluid van tegen elkaar geslagen tinnen kan nen. Het mcerendeel dor beniannin sloep, toen de torpedo ontplofte. Men begreep dat er iets ernstigs was gebomd, toen do comman dant bevel gaf de booten uit té zetten. Dit kon al!«en aan stuurboordzijde ten gevolge van het hellen van het schip. Op liet oogenblik dat de overlevenden do „Formidable" ver lieten, zagen zij hun makkers on bot halfdek, meest allen rookendo de commandant stond op de brug met een sigaret a-n mond. De laatste woorden, die zij van den kapitein hoor den, waren „Mood houden, jongens, alls gaat good. Geen paniek, hoor; als echte Britten bedaard blijven. Hot oude schip houdt hot nog wel wat uit". De bond van den kapitein stond naast heb. Toen het schip verdween, werd een matroos twintig voet in de Incht geslingerd. Hij wsird, geheel verdoofd door den val in het water opgepikt. BERLIJN. De waarnemende chef van den Admiraalsstaf bericht: „Op 1 Januari des ochtends to 3 uur boorde één onzer on derzeeërs, zooals zij per draadloos telegram bericht, in het Kanaal niet ver van Ply mouth het Engelsche linieschip „Formi dable" in den grond." De Leersum. Omtrent bet vergaan van bet stoomschip „Leersum", kapitein G. Stekelenburg, van de Stoomvaartmaatschappij Oostzee ta Amsterdam, verneemt de N. B. Ct. het volgende: Den 23sten December vertrok men van Rot terdam geladen met stukgoed naar New-Castle on Tyne. Er werd hoofdzakelijk alleen bi] dag licht gevaren en in peiling dicht onder de En gelsche kust gestoomd. Den 26sten December ging te 7.30 uur voormiddag het anker op. Stoomende langs de kust, passeerde men te 4.20 uur namiddag Flamboro Head op een kwart mijl afstand. Te 5.45 uur daarna ont- Koning George van Engeland is reeds weer uit .Frankrijk, waar hij een bezoek bracht aan de B -itsche troepen, terug, maar de herinnering aan hem is daar nog altijd levendig en de Londensche bladen brengen steeds nieuwe kiekjes van zijn ontmoetingen. Hierboven zien we den koning, hoe hij voor het front zijner troepen inspectie houdt. Wij hooren natuurlijk de juichkreten niet, die daarbij opstijgen, maar aan de bewegingen der Engelsche soldaten is duidelijk genoeg te zien, hoezeer zij het bezoek van hun souvorein op prijs stellen. ons een slag toegebracht, die, hoewel van geen invloed voor den uitslag van den 6trijd, zeer ernstig is; maar de kans kan van dag tot dag keeren. En ons doel zal eindelijk worden bereikt. Noch het vertrou wen van het Engelsche volk, noch de moed der marine zal lijden onder den slagde geest onzer voorouders zal ons schragen, totdat de vijand eindelijk is overwonnen en vernietigd door de grootste zeemogendheid ter wereld. Tusschen.de regels van bet bericht in do „Times" kan worden gelezen, dat naar het blad meent de „Formidable" kan zijn on dergegaan door de actie van een onder zeeër, maar daft ook door een storm een mijn kan zijn driftig geworden in heb Kanaal. Het blad betreurt diep het aantal omgeko men zeelieden; doch, zegt de „Times", de natie kan met kalmte het verlies van een slagschip van het ,-,Formidablo"-type dra gen. LONDEN. Een der geredden van de „For midable" verhaalde: „Vrijdagochtend stond er een zware zee; plotseling hoorden wij een zware ontploffing, liet water begon dadelijk naar binnen te loepen, de vuren werden gedoofd en de stokers kwamen op het dek. Gelukkig ontplofte het kruit magazijn niet, anders zou niemand er het leven hebben afgebracht. Toen ik op het dek kwam, had het schip zware slagzij over stuurboord. De booten werden neergelaten, de kotter zonk, maar de pinas kwam met groote moeite naar be neden. Wij roeiden weg, het ©enige^ echter wat wij konden doen was ons drijvendo houden. Wij zagen do „Formidable" langzaam wegzinken aan stuurboord. Ongeveer drie kwartier na den stoot klonk nog steeds de horen van de „Formidable". De kapitein bleef op zijn post tot het ein de. Het lichtsein flikkerde, toen het schip overhelde en wegzonk. LONDEN. Voor zoover men weet, zijn thans 201 man van de „Formidable" ge red. Er is n.l. nog een boot met ongeveer 40 geredden aan boord opgepikt bij Lyme Regis (zuidkust van Engeland). LONDEN. In verband met de redding van nog eenige overlevenden van de ramp van de „Formidable" te Lyme Regis wordt nog gemeldEen politieagent, die aan de kust op patrouille was, hoorde midden in den nacht zwakke hulpkreten, hij vond een boot r^ie op de kust geslagen was. Politie en burgers snelden op zijn sei nen toe, eh brachten de twintig minst uit geputte menschen in het hotel, waar zij na waarde men op ongeveer 13 mijl benoorden laatstgenoemde kaap op stuurboordsboeg een stoomschip, dat vermoedelijk op een mijn ge- stooten. had. De „Leersum" verminderde vaart en het stoomschip werd eenigen tijd ter plaatse gaando gehouden, ten einde to trach ten iets van de equipage te ontdekken. Om het stoomschip, waarvan geen naam of natio naliteit ontdekt is kunnen worden, werd heen gevaren. Men zag de lichten in de midscheeps- verblijven alle nog branden. Het voorschip was echter reeds ondergedompeld, zoodat het ach terschip met roer en schroef boven water uit stak. Tevergeefs werd het schip door den scheepsroeper gepraaid, ten einde eenig teeken van leven te verkennen. Wel werd wuargeno- men, dat aan boord met een lantaarn gezwaaid werd. Nu besloot men aan boord van de Leersum een sloep tor assistentie te zendon en de ma chine te 6toppen. De stuurboordsreddingboot werd te water gelaten en bemand door den lsten stuurman J G. Lagerweij on vier matro zen. De boot roeide in de richting van bet on bekende stoomschip, doch toen zij dicht gena derd waren, volgde een vreeselijke ontploffing en verdween het stoomschip loodrecht in de diepte. De boot bleef eenigen tijd in de nabij heid, ontdekte evenwel niets van sloepen of drenkelingen cn keerde, op een signaal met de stoomfluit van de Leersum gegeven, naar dat stoomschip terug. Halverwege het gezonken vaartuig en de Leersum gekomen, werd laatstgenoemd stoom schip plotseling onder liet voorschip door een mijn getroffen en begon te zinken. Hot voor schip werd opgenomen en vloog met een ge weldigen knal uit elkander, bet geheel werd gehuld in een rookwolk, vuur en stukken van schip en lading. Inmiddels liad kapitein Stekelenburg aan boord van do Leersum de noodige bevelen ge geven. De reddingsbooten, die op zijn bevel ge durende do gansche reis in de davids buiten boord gereed hingen, worden gevierd. Deze voorzorgsmaatregel bleek 't behoud dor beman ning te zijn. Het stoomschip zonk dieper en dieper en het achterschip was reeds geheel bo ven water. Een tresmmer, een Belg, weigerde over boord te springen of zich langs do sleep- talies te laten vieren. Hij verdween met een anderen tremmer in de diepte. Met de reddings- booten op ongeveer 60 meter van het schip verwijderd, verdween ook de Leersum met dof gesuis in do golven. De lo stuurman was intusschen met de an dere boot nabij gekomen; de bemanning werd over de beide groote redlingsbooten verdeeld onder bevel van den gezagvoerder en don laten stuurman. Ruim twintig minuten bleef men nog ter plaatse, trachtende door roepen on flui ten de aandacht van do beide vermiste trem- mcr8 te trekken. Zij werden niet meer gezien of gehoord Nu werd besloten naar den wal te roeien. Ruim 10 uur werd men in de Searboro bay door do Searboro-reddingboot opgepikt en ter plaatse geland. Tijd om iets te redden ontbrak ten eenenmaie, zoodat ook de scheepspapieren verloren gingen. Terwijl men in de sloepen zat, werd ver weg een groote vuurzuil waargenomen, blijkbaar een ontploffing van een mijn onder een derde stoomschip. Nog dient vermeld, dat men aan boord van do „Leersum", terwijl dit stoomschip gestopt laS> pogingen in het werk stellende om een der opvarenden van het onbekend gebleven stoom schip te redden, een vrachtboot opmerkte, die gewoon doorvoer en niets deed om do opva renden van bot inmiddels gezonken eerstbe doelde schip te redden. Do bemanning van de Leersum is overtuigd, da.t het aan den door don gezagvoerder kapi tein G. Stekelenburg genomon voorzorgsmaat regel, om, vóór de reis een aanvang nam, de reddingsbooten in de davids buiten boord' ge reed te houden om gevierd to worden en dezen uitstekenden maatregel gedurende heel de reis to handhaven het leven te danken heeft. De Engelsche aanval op de Duitsche Kust. BERLIJN. De „Vossische Zeitung" zegtTegenover alle andersluidende mededeelingou kunnen wij beslist verkla ren, dat bij den aanval der Engel schen op de Deutsche Bucht en Cuxhaven niet de minste schade is veroorzaakt. Alle bom men uit Engelsche vliegtuigen geworpen, hebben hun doel gemist; daarentegen kan als zeker worden aangenomen dat de En- gelschen bij den overval vier watervliegtui gen verloren. Voorts wordt door geloofwaardige getui gen verzekerd, dat de Engelsche kleine kruiser „Arethusa" door een Duitsche bom beschadigd werd. Op een ander schip, dat eveneens en her haaldelijk door Duitsche bommen "©troffen werd, ontstond brand. Voorts moeten nog twe© Engelsche destroyers beschadigd zijn. De Engelschen hebben dus reden van het resultaat van den aanval, die slechts ge toond heeft, dat de Duitsch© kustwacht waakzaam is, weinig tevreden zijn. Hofberichten. De Koningin nam Zaterdagmiddag in te genwoordigheid van Z.K.H. den Prins en Prinses Juliana bij gelegenheid van liet nieuwe jaar de gelukwensclien in ontvangst \an de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de ministers, hoofden der bestuursdepartementen, den opperbevelhebber van zee- en landmacht, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, den generaal-majoor, gouverneur der ïeeidentde, den burgemeester van deze ge meente, den directeur van Hr. Ms. Kabi net, zoomode van de in de residentie aan wezige dienstdoende dames en heeren van het civielt en militaire Huis van H. M. Vermits deze ontvangst niet het karakter eaner officieelo receptie droeg, waren de be zoekers niet in ambtscostuum. De Koningin Moeder ontving in den loop van den dag de dames en hoereu behoorende tot de hofhouding van H. M. ter Nieuw jaarsreceptie. H. 5V5. de Koningin naar Limburg M. M. de Koningin bracht Maandag een bezoek aan Maastricht. Daar H. M. incog nito kwam, was er verzocht niet te vlaggen. H. M. zou te 11,16 .u. aankomen en onmid dellijk rijden naar bet gouvernementsge bouw, waar H. M. de besturen van het Roode Kruis, het comité tot steun voor Bel gische vluchtelingen en het plaatselijk steuncomité zou ontvangen. Daarna zou II. M. een tocht maken naar de verschil lende grenswachten en zou er een revue worden gehouden. De koninklijke trein gaat leeg naar Roer mond, terwijl H. M. per auto daarheen vertrekt. H. M. overnacht in den konink lijken trein en zou Dinsdag de grens wachten bezoeken te Roermond, Weert, Budel, Grathera en Eindhoven. Te Eindhoven zou Z. K. H. Prins Hen drik, die een bezoek brengt aan Heerlen, zich bij H. M. de Koningin voegen. Qud=minister W. L. A. Gericke. f Donderdag is te 's-Gravenhage op 88-jari- gen leeftijd overleden de vice-admi?aal titu lair Willem Lode w ij k Adolpli G er ic ke. De Leening. Zaterdag was het de eerste dag Waarop de inschrijving op de groote loening van 275 millioen geopend was. Ofschoon uit den aard der zaak de eerste dagen het resultaat der inschrijving nog moeilijk valt te beoor- deelen, kan wel worden medegedeeld dat de algemeen© indruk van dezen eersten inschrijvingsdag gunstig was. De Koningin en de minister van financiën laten zi*h tele grafisch van het verloop der inschrijving op de hoogte houden. Een waarborg voor onzen handel. Van de meest bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld De Regeeringen van Frankrijk, Groot- Britannië en Rusland, kennis genome» heb bende van de oprichting' en het doel der Noderlandsche Overzee Trust Maatschappij, hebben aan de Nederlandscbe Regeering verklaard, dat contrabande-goederen aan die Maatschappij geconsigneerd niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde Mogendhe den aan onze Regeering de verzekering ge geven, dat verscheidene niet tot de allereer ste levensbehoeften behoorende voedings middelen, wanneer zij aan particulieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zul len worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particulieren tusschenper- sonen voor levering zijn aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlands scheepvaart en handel van ongemeen© be- teekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandscbe Overzec- Trust-Maatschappij vernemen, deze hare diensten zal verleenen niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoeren den tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goederen, waarvan oorlogvoerende staten den uit voer uit hun gebied alléén toestaan onder beding dat die goederen niet naar heb ge bied van de tegonpartij zullen worden ver voerd. „Onze Vloot". Voor onze militairen. Op gelijke wijze als de bovengenoemde Ver een i-ging eenigen lijd geleden oen 30-tal uitste kende harmonica's aankocht c© die verzond naar verschillende posten aan de grenzen, zijn thans door haar 6 groote gramophoons ge kocht, welke geregeld zullen cirouloercn over de 42 posten der militaire kustwacht. Mot kracht Hl ij ft de vereoniging zorgen voor ontspanning van onze soldaten en matrozen er werden in het geheel reeds ©ver do 600 kis-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1915 | | pagina 2